bomber - en to id translation catalogue (15 entries)

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
id: Skor: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
id: Nyawa: %1

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
id: Apakah kamu sungguh ingin menutup permainan yang berjalan?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
id: Selamat!
    Anda berhasil masuk ke dalam ruang ketenaran.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
id[0]: Kamu mendapatkan skor %1 poin.
id[1]: Kamu mendapatkan skor %1 poin.

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
id: Permainan berakhir. Tekan '%1' untuk permainan baru.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
id: Apakah suara permainan dibunyikan?

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
id: Selamat datang di Bomber.
    Klik untuk memulai permainan

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
id: Dijeda

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
id: Kamu telah berhasil membereskan level %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
id: Sekarang ke level %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
id: Permainan Berakhir.

en: Arcade bombing game
id: Permainan pengeboman gedung

en: Porting to QGraphicsView.
id: Porting ke QGraphicsView.
