bomber - en to it translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
it: Livello: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
it: Punteggio: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
it: Vite: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
it: &Riproduci i suoni

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
it: &Sgancia bomba

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
it: Sgancia bomba

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
it: Lancia una bomba dall'aereo in volo

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
it: Vuoi veramente uscire dalla partita in corso?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
it: Congratulazioni!
    Lo hai risolto e sei entrato nell'Albo d'Oro.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
it[0]: Hai ottenuto un punto.
it[1]: Hai ottenuto %1 punti.

en: End of Game
it: Fine del gioco

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
it: Gioco terminato. Premi «%1» per una nuova partita

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
it: Per ascoltare i suoni del gioco.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
it: Benvenuto in Bomber.
    Fai clic per iniziare una partita

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
it: In pausa

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
it: Hai completato con successo il livello %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
it: Al livello %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
it: Partita finita.

en: Bomber
it: Bombardiere

en: Arcade bombing game
it: Gioco arcade di bombardamento

en: Porting to QGraphicsView.
it: Conversione a QGraphicsView.
