bomber - en to ja translation catalogue (15 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
ja: レベル: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
ja: スコア: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
ja: ライフ: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
ja: 効果音あり(&P)

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
ja: 爆弾を投下(&D)

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
ja: 爆弾を投下

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
ja: 飛行機から爆弾を投下します

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
ja: ゲームオーバー。%1 を押して新しいゲームを開始します。

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
ja: Bomber へようこそ
    マウスクリックでゲームを開始します

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
ja: 一時停止中

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
ja: レベル %1 をクリアしました

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
ja: レベル %1 に進みます。

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
ja: ゲームオーバー

en: Arcade bombing game
ja: 爆弾投下アーケードゲーム
