bomber - en to lv translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
lv: Līmenis: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
lv: Punkti: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
lv: Dzīvības: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
lv: Atskaņot skaņas

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
lv: Nomest bumbu

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
lv: Nomest bumbu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
lv: Liek lidmašīnai nomest bumbu lidojuma laikā.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
lv: Vai tiešām vēlaties aizvērt spēlēto spēli?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
lv: Apsveicu!
    Tavs rezultāts ir starp labākajiem.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
lv[0]: Jūsu rezultāts ir %1 punkts.
lv[1]: Jūsu rezultāts ir %1 punkti.
lv[2]: Jūsu rezultāts ir %1 punktu.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
lv: Spēles beigas

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
lv: Spēles beigas. Spiediet „%1“, lai sāktu jaunu spēli

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
lv: Vai atskaņo spēles skaņas.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
lv: Galvenā rīkjosla

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
lv: Laipni lūdzam spēlē „Bomber“.
    Klikšķiniet, lai sāktu spēli.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
lv: Pauzēts

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
lv: Jūs veiksmīgi izgājāt %1. līmeni

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
lv: Uz %1. līmeni.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
lv: Spēles beigas.

en: Arcade bombing game
lv: Bombardēšanas spēle

en: Porting to QGraphicsView.
lv: Portēšana uz „QGraphicsView“.
