bomber - en to nds translation catalogue (14 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
nds: Stoop: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
nds: Pünkt: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
nds: Leven: %1

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
nds: Speel vörbi. Mit "%1" fangt en nieg Speel an

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
nds: Kläng afspelen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
nds: Willkamen bi Bomber.
    Klick, wenn Du en Speel starten wullt

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
nds: Anhollen

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
nds: Du hest Stoop %1 mit Spood afslaten.

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
nds: Wieder na Stoop %1

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
nds: Speel vörbi.

en: Arcade bombing game
nds: Speelhall-Bomberspeel

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
nds: (C) 2007, John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
nds: Porteren na QGraphicsView.
