bomber - en to nl translation catalogue (20 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
nl: Niveau: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
nl: Levens: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
nl: Geluiden afs&pelen

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
nl: &Bom laten vallen

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
nl: Bom laten vallen

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
nl: Maakt dat het vliegtuig de bom laat vallen terwijl het vliegt

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
nl: Wilt u het spel afsluiten?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
nl: Gefeliciteerd!
    U hebt de grootste roem behaald.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
nl[0]: U hebt een score van %1 punt behaald.
nl[1]: U hebt een score van %1 punten behaald.

en: End of Game
nl: Einde van het spel

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
nl: Spel afgelopen. Druk op '%1' voor een nieuw spel

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
nl: Of spelgeluiden afgespeeld moeten worden.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
nl: Welkom bij Bomber.
    Klik om een spel te starten

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
nl: Gepauzeerd

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
nl: U hebt met succes niveau %1 opgeschoond

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
nl: Naar niveau %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
nl: Spel voorbij.

en: Arcade bombing game
nl: Arcade-bommenwerpspel

en: Porting to QGraphicsView.
nl: Overdracht naar QGraphicsView.
