KDE 4 - en to nn translation catalogue (23 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
nn: Brett: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
nn: Poeng: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
nn: Liv: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
nn: &Spel lydar

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
nn: &Slepp bombe

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
nn: Slepp bombe

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
nn: Får flyet til å sleppa ei bombe mens det flyr

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
nn: Er du sikker på at du vil avslutta spelet som er i gang?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
nn: Gratulerer!
    Du er ein av dei beste spelarane.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
nn[0]: Du fekk %1 poeng.
nn[1]: Du fekk %1 poeng.

en: End of Game
nn: Slutt på spelet

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
nn: Spelet er slutt. Trykk «%1» for å starta eit nytt spel.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
nn: Om lydar skal spelast i spelet.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
nn: Velkommen til Bombar.
    Klikk for å starta spelet.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
nn: Pause

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
nn: Du har tømt brett %1.

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
nn: Vidare til brett %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
nn: Spelet er slutt.

en: Bomber
nn: Bombar

en: Arcade bombing game
nn: Bombespel

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
nn: © 2007 John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
nn: Porting til QGraphicsView.
