bomber2 - en to pl translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
pl: Poziom: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
pl: Punkty: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
pl: Życia: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
pl: &Odtwarzaj dźwięki

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
pl: &Upuść bombę

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
pl: Upuść bombę

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
pl: Powoduje upuszczenie bomby podczas przelotu samolotu

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
pl: Czy na pewno chcesz zakończyć rozpoczętą grę?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
pl: Gratulacje!
    Trafiłeś na listę rekordów.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
pl[0]: Zdobyłeś wynik równy %1 punktom.
pl[1]: Zdobyłeś wynik równy %1 punktom.
pl[2]: Zdobyłeś wynik równy %1 punktom.

en: End of Game
pl: Koniec gry

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
pl: Koniec gry. Naciśnij "%1", aby rozpocząć nową grę

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
pl: Odtwarzanie dźwięków w grze.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
pl: Witamy w Bombowcu.
    Naciśnij, aby rozpocząć nową grę

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
pl: Pauza

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
pl: Pomyślnie zakończyłeś/aś poziom %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
pl: Poziom %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
pl: Koniec gry.

en: Bomber
pl: Bombowiec

en: Arcade bombing game
pl: Gra zręcznościowa polegająca na upuszczaniu bomb

en: Porting to QGraphicsView.
pl: Portowanie do QGraphicsView.
