bomber - en to pt_BR translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
pt_BR: Nível: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
pt_BR: Pontuação: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
pt_BR: Vidas: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
pt_BR: Re&produzir sons

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
pt_BR: &Lançar bomba

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
pt_BR: Lançar bomba

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
pt_BR: Faz o bombardeiro lançar uma bomba enquanto voa

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
pt_BR: Deseja realmente encerrar o jogo?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
pt_BR: Parabéns!
    Você conseguiu entrar no quadro de famosos.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
pt_BR[0]: Você conseguiu obter %1 ponto.
pt_BR[1]: Você conseguiu obter %1 pontos.

en: End of Game
pt_BR: Fim do jogo

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
pt_BR: Fim de jogo. Pressione '%1' para uma nova partida

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
pt_BR: Determina se os sons devem ser reproduzidos.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
pt_BR: Bem-vindo ao Bomber.
    Clique para iniciar uma partida

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
pt_BR: Pausado

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
pt_BR: Você completou com sucesso o nível %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
pt_BR: Prossiga para o nível %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
pt_BR: Fim do jogo.

en: Arcade bombing game
pt_BR: Jogo de Bombardeiro tipo Arcade

en: Porting to QGraphicsView.
pt_BR: Porte para QGraphicsView.
