bomber - en to ro translation catalogue (13 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
ro: Nivel: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
ro: Scor: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
ro: Vieți: %1

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
ro: Joc terminat. Apăsați tasta „%1” pentru joc nou

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ro: Dacă să fie redate sunetele jocului.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
ro: Bun venit la Bombardier. 
     Faceți clic pentru a porni jocul

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
ro: Întrerupt

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
ro: Ați terminat cu succes nivelul %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
ro: Înainte la nivelul %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
ro: Jocul s-a încheiat.

en: Bomber
ro: Bombardier

en: Arcade bombing game
ro: Joc de aventuri cu bombardamente
