bomber - en to ru translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
ru: Уровень: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
ru: Счёт: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
ru: Жизни: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ru: Звуковое сопровождение

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
ru: &Сбросить бомбу

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
ru: Сбросить бомбу

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
ru: Заставляет самолёт сбросить бомбу в полёте.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
ru: Действительно прекратить игру?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
ru: Поздравляем!
    Вы попали в зал славы.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
ru[0]: Ваш результат: %1 очко.
ru[1]: Ваш результат: %1 очка.
ru[2]: Ваш результат: %1 очков.
ru[3]: Ваш результат: %1 очко.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
ru: Конец игры

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
ru: Игра завершена. Нажмите «%1» для начала новой игры!

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ru: Использование звуков в игре

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
ru: Добро пожаловать в Bomber.
    Нажмите, чтобы начать игру

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
ru: Игра приостановлена

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
ru: Уровень %1 успешно пройден!

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
ru: Следующий уровень: %1

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
ru: Игра закончена.

en: Arcade bombing game
ru: Аркадная игра «Бомбардировщик»

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
ru: © John-Paul Stanford, 2007

en: Porting to QGraphicsView.
ru: Перенос на фреймворк QGraphicsView.
