bomber - en to sa translation catalogue (25 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
sa: स्तरः %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
sa: स्कोरः %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
sa: जीवति: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
sa: ध्वनयः वादयन्तु

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
sa: &ड्रॉप बम्ब

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
sa: बम्बं पातयन्तु

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
sa: विमानं उड्डयनकाले बम्बं पातयति।

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
sa: किं भवन्तः वास्तवमेव धावनक्रीडां पिधातुम् इच्छन्ति ?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
sa: अभिनन्दनम् !
    त्वया तत् प्रसिद्धिभवनं कृतम्।

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
sa[0]: भवता %1 अंकः प्राप्तः ।
sa[1]: भवता %1 अंकस्य स्कोरः प्राप्तः ।

[ctx: @title:window]
en: End of Game
sa: क्रीडायाः समाप्तिः

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
sa: गेम ओवर। नूतनक्रीडायाः कृते '%1' नुदन्तु

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
sa: क्रीडाध्वनयः क्रीड्यन्ते वा।

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sa: मुख्य साधनपट्टी

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
sa: बम्बर् इत्यत्र स्वागतम्।
    क्रीडां आरभ्यतुं क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
sa: विरामः कृतः

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
sa: भवता %1 स्तरः सफलतया स्वच्छः कृतः

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
sa: %1 स्तरं प्रति ।

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
sa: गेम ओवर।

en: Bomber
sa: बमवर्षक

en: Arcade bombing game
sa: आर्केड बमबारी क्रीडा

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
sa: (C) 2007 जॉन-पॉल स्टैनफोर्ड

en: John-Paul Stanford
sa: जॉन-पॉल स्टैन्फोर्ड

en: Mehmet Emre
sa: मेहमेत एम्रे

en: Porting to QGraphicsView.
sa: QGraphicsView मध्ये पोर्ट् करणम् ।
