bomber - en to sl translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
sl: Stopnja: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
sl: Rezultat: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
sl: Življenja: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
sl: Predvajaj zvoke

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
sl: O&dvrzi bombo

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
sl: Odvrže bombo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
sl: Povzroči, da letalo med letenjem odvrže bombo.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
sl: Ali res želite končati trenutno igro?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
sl: Čestitke!
    Prišli ste med najboljše igralce.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
sl[0]: Dosegli ste rezultat %1 točko.
sl[1]: Dosegli ste rezultat %1 točki.
sl[2]: Dosegli ste rezultat %1 točke.
sl[3]: Dosegli ste rezultat %1 točk.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
sl: Konec igre

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
sl: Konec igre. Pritisnite »%1« za novo igro

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
sl: Ali naj se predvajajo zvoki.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sl: Glavna orodna vrstica

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
sl: Dobrodošli v igri Bomber.
    Kliknite za začetek

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
sl: Premor

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
sl: Uspešno ste končali %1. stopnjo.

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
sl: Naprej na %1. stopnjo.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
sl: Konec igre.

en: Arcade bombing game
sl: Arkadna igra bombardiranja

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
sl: © 2007, John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
sl: Predelava v QGraphicsView.
