bomber - en to sr translation catalogue (24 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
sr: ниво: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
sr: резултат: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
sr: живота: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
sr: &Пуштај звукове

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
sr: &Испусти бомбу

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
sr: Испусти бомбу

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
sr: Авион ће у лету испустити бомбу.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
sr: Желите ли заиста да напустите текућу партију?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
sr: Честитамо!
    Доспели сте у дворану славних.

en: End of Game
sr: Крај игре

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
sr: Крај игре. Притисните „%1“ за нову.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
sr: Да ли пуштати звукове у игри.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr: Главна трака

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
sr: Добродошли у Бомбардер.
    Кликните да покренете игру.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
sr: Паузирано

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
sr: Успешно сте завршили ниво %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
sr: Следи ниво %1

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
sr: Крај игре.

en: Arcade bombing game
sr: Аркадна игра бомбардовања

en: Bomber
sr: Бомбардер

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
sr: © 2007, Џон‑Пол Станфорд

en: John-Paul Stanford
sr: Џон‑Пол Станфорд

en: Mehmet Emre
sr: Мехмет Емре

en: Porting to QGraphicsView.
sr: Преношење на QGraphicsView.
