bomber - en to sr@latin translation catalogue (23 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
sr@latin: nivo: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
sr@latin: rezultat: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
sr@latin: života: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
sr@latin: &Puštaj zvukove

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
sr@latin: &Ispusti bombu

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
sr@latin: Ispusti bombu

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
sr@latin: Avion će u letu ispustiti bombu.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
sr@latin: Želite li zaista da napustite tekuću partiju?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
sr@latin: Čestitamo!
    Dospeli ste u dvoranu slavnih.

en: End of Game
sr@latin: Kraj igre

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
sr@latin: Kraj igre. Pritisnite „%1“ za novu.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
sr@latin: Da li puštati zvukove u igri.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
sr@latin: Dobrodošli u Bombarder.
    Kliknite da pokrenete igru.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
sr@latin: Pauzirano

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
sr@latin: Uspešno ste završili nivo %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
sr@latin: Sledi nivo %1

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
sr@latin: Kraj igre.

en: Arcade bombing game
sr@latin: Arkadna igra bombardovanja

en: Bomber
sr@latin: Bombarder

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
sr@latin: © 2007, Džon‑Pol Stanford

en: John-Paul Stanford
sr@latin: Džon‑Pol Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
sr@latin: Prenošenje na QGraphicsView.
