bomber - en to sv translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
sv: Nivå: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
sv: Poäng: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
sv: Liv: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
sv: Spela &ljud

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
sv: &Släpp bomb

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
sv: Släpp bomb

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
sv: Gör att planet släpper en bomb medan det flyger

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
sv: Vill du verkligen avsluta det pågående spelet?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
sv: Gratulerar!
    Du har kommit in på poängtoppen.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
sv[0]: Ditt resultat är %1 poäng.
sv[1]: Ditt resultat är %1 poäng.

en: End of Game
sv: Spelet är slut

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
sv: Spelet slut. Tryck på '%1' för ett nytt spel

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
sv: Om spelljud spelas upp.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
sv: Välkommen till Bomber.
    Klicka för att starta ett spel

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
sv: Paus

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
sv: Du har lyckats rensat nivå %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
sv: Vidare till nivå %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
sv: Spelet slut.

en: Arcade bombing game
sv: Spelhallsbombspell

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
sv: © 2007 John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
sv: Överföring till QGraphicsView
