bomber - en to uk translation catalogue (23 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
uk: Рівень: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
uk: Рахунок: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
uk: Життів: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
uk: &Відтворювати звуки

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
uk: &Кинути бомбу

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
uk: Кинути бомбу

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
uk: Скинути бомбу з літака

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
uk: Ви дійсно хочете закрити цю гру?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
uk: Вітання!
    Ви потрапили до зали слави гри.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
uk[0]: Ваш результат — %1 очко.
uk[1]: Ваш результат — %1 очки.
uk[2]: Ваш результат — %1 очок.
uk[3]: Ваш результат — %1 очко.

en: End of Game
uk: Кінець гри

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
uk: Гру завершено. Натисніть «%1», щоб почати нову

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
uk: Чи відтворювати звуки гри.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
uk: Ласкаво просимо до Бомбардувальника.
    Клацніть, щоб почати гру

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
uk: Призупинено

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
uk: Ви успішно пройшли рівень %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
uk: Переходимо до рівня %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
uk: Гру завершено.

en: Bomber
uk: Бомбардувальник

en: Arcade bombing game
uk: Аркадна гра у бомбардування

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
uk: © John-Paul Stanford, 2007

en: Porting to QGraphicsView.
uk: Портування на QGraphicsView.
