bovo - en to ar translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (bovo)
en: Theme
ar: السّمة

note: i18n: ectx: label, entry (playbackSpeed), group (bovo)
en: Speed of demo and replay playback.
ar: سرعة تشغيل العرض والإعادة.

note: i18n: ectx: label, entry (animation), group (bovo)
en: Whether moves should be animated or not.
ar: ما إذا كان يجب تحريك الحركات أم لا.

note: i18n: ectx: label, entry (ai), group (bovo)
en: AI engine to use.
ar: محرّك الذّكاء الإصطناعيّ لاستخدامه.

en: Bovo
ar: بوفو

en: KDE Five in a Row Board Game
ar: لعبة كِيدِي خمسة في صفّ

en: Author
ar: المؤلّف

en: Wins: %1
ar: الانتصارات: %1

en: Losses: %1
ar: الخسارات: %1

[ctx: @action]
en: &Replay
ar: أ&عد

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay game
ar: أعد اللعبة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replays your last game for you to watch.
ar: يعيد لك آخر لعبة لتشاهدها.

[ctx: @option:check]
en: &Animation
ar: ال&تحريك

[ctx: @title:menu]
en: Theme
ar: السّمة

en: Start a new game to play.
ar: ابدأ لعبة جديدة للعبها.

en: GAME OVER. Tie!
ar: انتهت اللعبة. تعادل!

en: GAME OVER. You won!
ar: انتهت اللعبة. لقد ربحت!

en: GAME OVER. You lost!
ar: انتهت اللعبة. لقد خسرت!

en: It is your turn.
ar: حان دورك.

en: Waiting for computer.
ar: ينتظر الحاسوب.

en: Replaying game
ar: يعيد اللعبة

en: Game replayed.
ar: أُعيدت اللعبة
