bovo - en to fr translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (bovo)
en: Theme
fr: Thème

note: i18n: ectx: label, entry (playbackSpeed), group (bovo)
en: Speed of demo and replay playback.
fr: Vitesse de la démonstration et des parties enregistrées.

note: i18n: ectx: label, entry (animation), group (bovo)
en: Whether moves should be animated or not.
fr: Détermine si les déplacements doivent être animés ou non.

note: i18n: ectx: label, entry (ai), group (bovo)
en: AI engine to use.
fr: Moteur d'IA à utiliser.

en: KDE Five in a Row Board Game
fr: Jeu de plateau « Cinq-en-ligne » pour KDE

en: Author
fr: Auteur

en: Wins: %1
fr: Victoires : %1

en: Losses: %1
fr: Défaites : %1

en: &Replay
fr: &Revoir

en: Replay game
fr: Revoir une partie

en: Replays your last game for you to watch.
fr: Permet de revoir votre dernière partie pour vous permettre de l'analyser.

en: Start a new Game to play
fr: Démarrer une nouvelle partie

en: GAME OVER. Tie!
fr: Partie terminée. Égalité !

en: GAME OVER. You won!
fr: Partie terminée. Vous avez gagné !

en: GAME OVER. You lost!
fr: Partie terminée. Vous avez perdu !

en: It is your turn.
fr: C'est à votre tour.

en: Waiting for computer.
fr: En attente de l'ordinateur.

en: Replaying game
fr: Revue de la partie

en: Game replayed.
fr: Fin de revue de la partie.
