bovo - en to it translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (bovo)
en: Theme
it: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (playbackSpeed), group (bovo)
en: Speed of demo and replay playback.
it: Velocità della riproduzione della demo e del replay.

note: i18n: ectx: label, entry (animation), group (bovo)
en: Whether moves should be animated or not.
it: Attiva e disattiva le animazioni delle mosse.

note: i18n: ectx: label, entry (ai), group (bovo)
en: AI engine to use.
it: Motore dell'intelligenza artificiale da usare.

en: KDE Five in a Row Board Game
it: "Forza 5" per KDE

en: (c) 2002-2007, Aron Boström
it: (c) 2002-2007 Aron Boström

en: Author
it: Autore

en: Wins: %1
it: Vittorie: %1

en: Losses: %1
it: Sconfitte: %1

en: Replay game
it: Replay della partita

en: Replays your last game for you to watch.
it: Ripercorre l'ultima partita per poterla rivedere

en: &Animation
it: &Animazioni

en: Start a new Game to play
it: Inizia una nuova partita

en: GAME OVER. Tie!
it: Partita finita. Pareggio!

en: GAME OVER. You won!
it: Partita finita. Hai Vinto!

en: GAME OVER. You lost!
it: Partita finita. Hai Perso!

en: It is your turn.
it: È il tuo turno.

en: Waiting for computer.
it: In attesa del computer.

en: Replaying game
it: Replay della partita in corso

en: Game replayed.
it: Replay terminato.
