bovo - en to pt_BR translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (bovo)
en: Theme
pt_BR: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (playbackSpeed), group (bovo)
en: Speed of demo and replay playback.
pt_BR: Velocidade da demonstração e reprodução da repetição.

note: i18n: ectx: label, entry (animation), group (bovo)
en: Whether moves should be animated or not.
pt_BR: Determina se os movimentos devem ser animados ou não.

note: i18n: ectx: label, entry (ai), group (bovo)
en: AI engine to use.
pt_BR: Mecanismo de IA a usar.

en: KDE Five in a Row Board Game
pt_BR: Jogo de tabuleiro cinco em linha para o KDE

en: Author
pt_BR: Autor

en: Wins: %1
pt_BR: Vitórias: %1

en: Losses: %1
pt_BR: Derrotas: %1

en: &Replay
pt_BR: &Repetir

en: Replay game
pt_BR: Repetir partida

en: Replays your last game for you to watch.
pt_BR: Repete seu último jogo para você assistir.

en: &Animation
pt_BR: &Animação

en: Start a new Game to play
pt_BR: Comece uma nova partida

en: GAME OVER. Tie!
pt_BR: FIM DE JOGO. Empate!

en: GAME OVER. You won!
pt_BR: FIM DE JOGO. Você ganhou!

en: GAME OVER. You lost!
pt_BR: FIM DE JOGO. Você perdeu!

en: It is your turn.
pt_BR: É sua vez.

en: Waiting for computer.
pt_BR: Aguardando pelo computador.

en: Replaying game
pt_BR: Revendo partida

en: Game replayed.
pt_BR: Partida revista.
