bovo - en to ro translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (bovo)
en: Theme
ro: Tematică

note: i18n: ectx: label, entry (playbackSpeed), group (bovo)
en: Speed of demo and replay playback.
ro: Viteză de redare a demonstrației și reluării.

note: i18n: ectx: label, entry (animation), group (bovo)
en: Whether moves should be animated or not.
ro: Dacă mișcările să fie animate sau nu.

note: i18n: ectx: label, entry (ai), group (bovo)
en: AI engine to use.
ro: Motor IA de utilizat.

en: KDE Five in a Row Board Game
ro: Joc de table KDE Cinci în linie

en: Author
ro: Autor

en: Wins: %1
ro: Victorii: %1

en: Losses: %1
ro: Înfrângeri: %1

[ctx: @action]
en: &Replay
ro: &Repetare

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay game
ro: Repetă jocul

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replays your last game for you to watch.
ro: Repetă ultimul joc pentru ca să-l puteți urmări.

[ctx: @option:check]
en: &Animation
ro: &Animație

[ctx: @title:menu]
en: Theme
ro: Tematică

en: Start a new game to play.
ro: Pornește un nou joc.

en: GAME OVER. Tie!
ro: JOC ÎNCHEIAT. Remiză!

en: GAME OVER. You won!
ro: JOC ÎNCHEIAT. Ați câștigat!

en: GAME OVER. You lost!
ro: JOC ÎNCHEIAT. Ați pierdut!

en: It is your turn.
ro: Este rândul dumneavoastră.

en: Waiting for computer.
ro: Așteptare calculator.

en: Replaying game
ro: Repetare joc

en: Game replayed.
ro: Joc repetat.
