brasero master - en to fa translation catalogue (938 entries)

en: Brasero is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
fa: برازرو برنامه‌ای برای نوشتن سی‌دی/دی‌وی‌دی در میزکار گنوم است. این برنامه برای این طراحی شده است که تا جای ممکن ساده باشد و دارای برخی امکانات منحصر به فرد است تا به کاربران امکان ایجاد آسان و سریع دیسک‌هایشان را بدهد.

en: Brasero can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
fa: برازرو می‌تواند سی‌دی/دی‌وی‌دی‌های صوتی و داده‌ را ایجاد کند، از آن‌ها نسخه‌برداری کند و یا در آن‌ها بنویسد. این برنامه به صورت کامل از پسوندهای multisession، CD-TEXT و joliet پشتیبانی می‌کند. شما به سادگی میتوانید پرونده‌ها را از برنامه‌های محلی دیگر یا از دیسک‌گردان‌های اشتراکی دوردست بکشید و رها کنید تا به آسانی آنها را روی یک دیسک بنویسید.

en: Brasero
fa: برازرو

en: Disc Burner and Copier
fa: نسخه‌بردار و دیسک‌نویس

en: Create and copy CDs and DVDs
fa: ایجاد و نسخه‌برداری از سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
fa: دیسک;سی‌دی رام;دی‌وی‌دی;نوشتن;صوت;ویدیو;disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;

en: Brasero Disc Burner
fa: دیسک‌نویس برازرو

en: Open a New Window
fa: گشودن پنجرهٔ جدید

en: Burn an Image File
fa: نوشتن یک پروندهٔ تصویر

en: Copy a Disc
fa: رونوشت از یک دیسک

en: Create an Audio Project
fa: ایجاد یک پروژهٔ صوتی

en: Create a Video Project
fa: ایجاد یک پروژهٔ ویدیویی

en: Brasero project file
fa: پرونده پروژه برازرو

en: Should Nautilus extension output debug statements
fa: افزونه‌ٔ ناتیلوس باید گزارشات اشکال‌زدایی را نمایش دهد

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
fa: افزونه‌ ناتیلوس باید گزارشات اشکال‌زدایی را نمایش دهد. چناچه اینچنین است، مقدار باید بر روی true تنظیم شود.

en: The type of checksum used for images
fa: نوع مجموع مقابله‌ای (checksum) استفاده شده برای تصاویر

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
fa: برای MD5 عدد 0، برای SHA1 عدد 1 و برای SHA256 عدد 2 را تنظیم کنید

en: The type of checksum used for files
fa: نوع مجموع مقابله‌ای (Checksum) جهت استفاده برای پرونده‌ها

en: Directory to use for temporary files
fa: شاخه‌ای جهت استفاده برای پرونده‌های موقت

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
fa: حاوی مسیری که برازرو از آن برای ذخیره کردن پرونده‌های موقت استفاده می‌کند است. اگر مقدار آن خالی باشد، مقدار پیش‌فرضی که برای glib در نظر گرفته شده است استفاده می‌شود.

en: Favourite burn engine
fa: موتور نوشتن موردعلاقه

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
fa: حاوی موتور نوشتن موردعلاقه و نصب شده. چناچه ممکن باشد از آن استفاده می‌شود.

en: White list of additional plugins to use
fa: فهرست سفید افزونه‌های اضافی برای استفاده

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
fa: حاوی فهرست افزونه‌های اضافی که برازرو توسط آنها روی دیسک‌ها می‌نویسد. اگر بر روی NULL تنظیم شود، برازرو همه آنها را بارگیری می‌کند.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
fa: فعال‌سازی پرچم «immed-» با استفاده از cdrecord

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
fa: برای استفاده از پرچم «immed-» با استفاده از cdrecord. با احتیاط استفاده کنید (تنظیم روی true) چون این تنها یک راه حل برای برخی از دیسک‌گردان‌ها/برپاسازی‌ها است.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
fa: برای استفاده از پرچم «use-the-force-luke=dao-» با استفاده از growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
fa: برای استفاده از پرچم «use-the-force-luke=dao-» با استفاده از growisofs. با تنظیم روی false، برازرو از این استفاده نمی‌کند ؛ این ممکن است یک راه حل برای برخی دیسک‌گردان‌ها/برپاسازی‌ها باشد.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
fa: در ترکیب با پرچم «immed-» با استفاده از cdrecord استفاده شده است

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
fa: در ترکیب با پرچم «immed-» با استفاده از cdrecord استفاده شده است.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
fa: برای استفاده از پرچم «driver generic-mmc-raw--» با استفاده از cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
fa: برای استفاده از پرچم «driver generic-mmc-raw--» با استفاده از cdrdao. با تنظیم روی True، برازرو از این استفاده خواهد کرد. این ممکن است یک راه حل برای برخی دیسک‌گردان‌ها/برپاسازی‌ها باشد.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
fa: آخرین پوشه‌ی مرور شده هنگام گشتن برای تصاویر جهت نوشتن

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
fa: حاوی مسیر مطلق مرور شده قبلی برای تصاویر جهت نوشتن

en: Enable file preview
fa: فعال‌سازی پیش‌نمایش پرونده

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
fa: برای نمایش دادن پیش نمایش پرونده. برای استفاده از این روی true تنظیم کنید.

en: Should brasero filter hidden files
fa: برازرو باید پرونده‌های مخفی را فیلتر کند

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
fa: برازرو باید پرونده‌های مخفی را فیلتر کند. با تنظیم روی true، برازرو پرونده‌های مخفی را فیلتر می‌کند.

en: Replace symbolic links by their targets
fa: جای‌گزین کردن پیوندهای نمادین با هدف‌هایشان

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
fa: برازرو باید پیوندهای نمادین را با پرونده‌های هدف در پروژه جای‌گزین کند. با تنظیم روی true، برازرو پیوندهای نمادین را جای‌گزین می‌کند.

en: Should brasero filter broken symbolic links
fa: برازرو باید پیوندهای نمادین خراب را فیلتر کند

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
fa: برازرو باید پیوندهای نمادین خراب را فیلتر کند. با تنظیم روی true، برازرو پیوندهای نمادین خراب را فیلتر می‌کند.

en: The priority value for the plugin
fa: مقدار اولویت افزونه

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
fa: وقتی افزونه‌های مختلفی برای تکلیف یکسان در دسترس باشند، این مقدار تعیین می‌کند که به کدام افزونه باید اولویت داده شود. عدد ۰ یعنی اولویت بومی افزونه باید استفاده شود. یک مقدار مثبت اولویت بومی افزونه را باطل می‌کند. یک مقدار منفی افزونه را از کار می‌اندازد.

en: Burning flags to be used
fa: پرچم‌های نوشتن جهت استفاده

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
fa: این مقدار پرچم نوشتن‌ای را که بار قبل در چنین زمینه‌ای استفاده شد نشان می‌دهد.

en: The speed to be used
fa: سرعتی که باید استفاده شود

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
fa: این مقدار سرعتی را که بار قبل در چنین زمینه‌ای استفاده شد نشان می‌دهد.

en: Error while blanking.
fa: خطا در هنگام خالی کردن.

en: Blank _Again
fa: خالی کردن _دوباره

en: Unknown error.
fa: خطای ناشناخته.

en: The disc was successfully blanked.
fa: دیسک با موفقیت خالی شد.

en: The disc is ready for use.
fa: دیسک آماده استفاده است.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
fa: _خالی کردن

en: _Fast blanking
fa: خالی کردن _سریع

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
fa: فعال‌سازی خالی کردن سریع، در تضاد با یک‌دیگر، در طول خالی کردن

en: Disc Blanking
fa: درحال خالی‌کردن دیسک

en: Burning CD/DVD
fa: در حال نوشتن سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: The drive is busy
fa: دیسک‌گردان مشغول است

en: Make sure another application is not using it
fa: مطمئن شوید که یک برنامه‌ی دیگر از آن استفاده نمی‌کند

en: "%s" cannot be unlocked
fa: قفل «%s» نمی‌تواند باز باشد

en: No burner specified
fa: هیچ دیسک‌نویسی مشخص نشد

en: No source drive specified
fa: هیچ دیسک‌گردان مبدأیی مشخص نشد

en: Ongoing copying process
fa: فراروندِ نسخه‌ برداری در حال اجراست

en: The drive cannot be locked (%s)
fa: دیسک‌گردان را نمی‌توان قفل کرد (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
fa: دیسک‌گردان قابلیت بازنویسی ندارد

en: Ongoing blanking process
fa: یک فراروندِ خالی کردن در حال اجرا است

en: The drive cannot burn
fa: دیسک‌گردان قابل نوشتن نیست

en: Ongoing burning process
fa: یک فراروندِ نوشتن در حال اجرا است

en: Ongoing checksumming operation
fa: یک عملیات مجموع متقابل (checksumming) در حال اجرا است

en: Merging data is impossible with this disc
fa: ادغام اطلاعات در این دیسک ممکن نیست

en: Not enough space available on the disc
fa: فضای کافی بر روی دیسک موجود نیست

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
fa: %s (برنامه)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
fa: %s (کتابخانه)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
fa: %s (افزونهٔ GStreamer)

en: There is no track to burn
fa: هیچ شیاری جهت نوشتن وجود ندارد

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
fa: لطفا نرم‌افزارها و کتابخانه‌های مقابل را بطور دستی نصب کنید و مجددا تلاش کنید:

en: Only one track at a time can be checked
fa: تنها یک شیار را در هر لحظه می‌توان بررسی کرد

en: No format for the temporary image could be found
fa: هیچ قالبی برای تصویر موقت پیدا نشد

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
fa: یک خطای داخلی رخ داد

en: Brasero notification
fa: اعلان برازرو

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
fa: %s (%Ii%% انجام شده)

en: Creating Image
fa: در حال ایجاد تصویر

en: Burning DVD
fa: در حال نوشتن دی‌وی‌دی

en: Copying DVD
fa: در حال نسخه‌برداری از دی‌وی‌دی

en: Burning CD
fa: در حال نوشتن سی‌دی

en: Copying CD
fa: در حال نسخه‌برداری از سی‌دی

en: Burning Disc
fa: در حال نوشتن دیسک

en: Copying Disc
fa: در حال نسخه‌برداری از دیسک

en: Creating image
fa: در حال ایجاد تصویر

en: Simulation of video DVD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن دی‌وی‌دی ویدیویی

en: Burning video DVD
fa: در حال نوشتن دی‌وی‌دی ویدیویی

en: Simulation of data DVD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن دی‌وی‌دی داده

en: Burning data DVD
fa: در حال نوشتن دی‌وی‌دی داده

en: Simulation of image to DVD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن تصویر بر روی دی‌وی‌دی

en: Burning image to DVD
fa: در حال نوشتن تصویر بر روی دی‌وی‌دی

en: Simulation of data DVD copying
fa: شبیه‌سازی نسخه‌برداری از دی‌وی‌دی داده

en: Copying data DVD
fa: در حال نسخه‌برداری از دی‌وی‌دی داده

en: Simulation of (S)VCD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن (اس)وی‌سی‌دی

en: Burning (S)VCD
fa: در حال نوشتن (اس)وی‌سی‌دی

en: Simulation of audio CD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن سی‌دی صوتی

en: Burning audio CD
fa: نوشتن سی‌دی صوتی

en: Simulation of data CD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن سی‌دی داده

en: Burning data CD
fa: درحال نوشتن سی‌دی داده

en: Simulation of CD copying
fa: شبیه‌سازی نسخه‌برداری از سی‌دی

en: Simulation of image to CD burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن تصویر بر روی سی‌دی

en: Burning image to CD
fa: نوشتن تصویر بر روی سی‌دی

en: Simulation of video disc burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن دیسک ویدیویی

en: Burning video disc
fa: درحال نوشتن دیسک ویدیویی

en: Simulation of data disc burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن دیسک داده

en: Burning data disc
fa: درحال نوشتن دیسک داده

en: Simulation of disc copying
fa: شبیه‌سازی نسخه‌برداری از دیسک

en: Copying disc
fa: درحال نسخه‌برداری از دیسک

en: Simulation of image to disc burning
fa: شبیه‌سازی نوشتن تصویر بر روی دیسک

en: Burning image to disc
fa: نوشتن تصویر بر روی دیسک

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
fa: لطفا دیسک را با یک دیسک با قابلیت بازنویسی و حاوی داده جای‌گزین کنید.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
fa: لطفا دیسک را با یک دیسک حاوی داده جای‌گزین کنید.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
fa: لطفا یک دیسک با قابلیت بازنویسی و حاوی داده را وارد کنید.

en: Please insert a disc holding data.
fa: لطفا یک دیسک حاوی اطلاعات را وارد کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی با قابلیت بازنویسی، با حداقل فضای آزاد %Ii مگابایت جای‌گزنین کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی قابل نوشتن تعویض کنید.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا یک سی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی وارد کنید.

en: Please insert a writable CD.
fa: لطفا یک سی‌دی قابل نوشتن وارد کنید.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا دیسک را با یک دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی جای‌گزین کنید.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
fa: لطفا دیسک را با یک دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن جای‌گزین کنید.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا یک دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی وارد کنید.

en: Please insert a writable DVD.
fa: لطفا یک دی‌وی‌دی قابل نوشتن وارد کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی جای‌گزین کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی و دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن جای‌گزین کنید.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل بازنویسی و حداقل فضای آزاد %Ii مگابایت وارد کنید.

en: Please insert a writable CD or DVD.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل بازنویسی وارد کنید.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
fa: یک تصویر از دیسک بر روی دیسک سخت شما ایجاد شده است.
    نوشتن به محض ورود یک دیسک با قابلیت نوشتن شروع می‌شود.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
fa: یک آزمایشِ صحت داده به محض ورود دیسک انجام خواهد شد.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
fa: لطفا دیسک را دوباره در سی‌دی/دی‌وی‌دی نویس وارد کنید.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
fa: دیسک‌گردان «%s» مشغول است.

en: There is no disc in "%s".
fa: هیچ دیسکی درون «%s» وجود ندارد.

en: The disc in "%s" is not supported.
fa: دیسک درون «%s» پشتیبانی نمی‌شود.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
fa: دیسک درون «%s» قابل بازنویسی نیست.

en: The disc in "%s" is empty.
fa: دیسک درون «%s» خالی است.

en: The disc in "%s" is not writable.
fa: دیسک درون «%s» قابل نوشتن نیست.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
fa: فضای کافی بر روی دیسک درون «%s» وجود ندارد.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
fa: دیسک درون «%s» لازم است دوباره بار شود.

en: Please eject the disc and reload it.
fa: لطفا دیسک را خارج و دوباره بار کنید.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
fa: یک پرونده نمی‌تواند در مکان تعیین شده برای پرونده‌های موقتی ایجاد شود

en: The image could not be created at the specified location
fa: تصویر نمی‌تواند در مکان تعیین شده ایجاد شود

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
fa: آیا می‌خواهید مکان دیگری را برای این نشست تعیین کنید یا با مکان فعلی تلاش مجدد می‌کنید؟

en: You may want to free some space on the disc and retry
fa: ممکن است بخواهید مقداری فضا را در دیسک خالی و مجددا تلاش کنید

en: _Keep Current Location
fa: _حفظ مکان فعلی

en: _Change Location
fa: _تغییر مکان

en: Location for Image File
fa: مکان پرونده تصویر

en: Location for Temporary Files
fa: مکان پرونده‌های موقتی

en: _Replace Disc
fa: _جایگزین کردن دیسک

en: Do you really want to blank the current disc?
fa: آیا واقعا می‌خواهید دیسک فعلی را خالی کنید؟

en: The disc in the drive holds data.
fa: دیسک داخل دیسک‌گردان حاوی داده است.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
fa: _خالی‌کردن دیسک

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
fa: اگر آنها را وارد کنید، به محض این که پرونده‌های انتخاب شده فعلی نوشته شوند می‌توانید آنها را ببینید و از آنها استفاده کنید.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
fa: اگر این کار را انجام ندهید، آنها نامرئی می‌شوند (ولی هم‌چنان قابل خواندن هستند).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
fa: پرونده‌هایی هستند که بر روی دیسک نوشته شده‌اند. آیا مایلید آنها را وارد کنید؟

en: _Import
fa: _وارد کردن

en: Only _Append
fa: فقط _الحاق

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
fa: دیسک‌های صوتی CD-RW ممکن است در پخش کننده‌های سی‌دی قدیمی‌تر به درستی پخش نشوند و CD-Text نوشته نخواهد شد.

en: Do you want to continue anyway?
fa: آیا می‌خواهید در هر صورت ادامه دهید؟

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
fa: الحاق شیارهای صوتی در یک سی‌دی توصیه نمی‌شود.

en: _Continue
fa: _ادامه

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
fa: دیسک‌های صوتی CD-RW ممکن است در پخش کننده‌های سی‌دی قدیمی‌تر به درستی پخش نشوند.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
fa: ضبط کردن شیارهای صوتی روی یک دیسک قابل بازنویسی توصیه نمی‌شود.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
fa: لطفا دیسک را به صورت دستی از «%s» بیرون دهید.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
fa: دیسک نمی‌تواند بیرون داده شود ولی لازم است برای ادامه‌ی عملیات فعلی جدا شود.

en: Do you want to replace the disc and continue?
fa: آیا می‌خواهید دیسک را جایگزین و ادامه دهید؟

en: The currently inserted disc could not be blanked.
fa: دیسک فعلی وارد شده قابل خالی کردن نیست.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
fa: آیا می‌خواهید با غیرفعال‌سازیِ کاملِ گزینه‌ی سازگاری با ویندوز ادامه دهید؟

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
fa: برخی پرونده‌ها نامی مناسب برای یک سی‌دی با سازگاری کامل با ویندوز ندارند.

en: C_ontinue
fa: _ادامه

en: The simulation was successful.
fa: شبیه‌سازی موفقیت‌آمیز بود.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
fa: نوشتن واقعی دیسک در 10 ثانیه انجام می‌گیرد.

en: Burn _Now
fa: هم‌اکنون _بنویس

en: Save Current Session
fa: ذخیره نشست فعلی

en: An unknown error occurred.
fa: یک خطای ناشناخته رخ داد.

en: Error while burning.
fa: خطا در هنگام نوشتن.

en: _Save Log
fa: _ذخیره وقایع

en: Video DVD successfully burned
fa: دی‌وی‌دی ویدیویی با موفقیت نوشته شد

en: (S)VCD successfully burned
fa: (اس)‌وی‌سی‌دی با موفقیت نوشته شد

en: Audio CD successfully burned
fa: سی‌دی صوتی با موفقیت نوشته شد

en: Image successfully created
fa: تصویر با موفقیت ایجاد شد

en: DVD successfully copied
fa: دی‌وی‌دی با موفقیت نسخه‌برداری شد

en: CD successfully copied
fa: سی‌دی با موفقیت نسخه‌برداری شد

en: Image of DVD successfully created
fa: تصویر دی‌وی‌دی با موفقیت ایجاد شد

en: Image of CD successfully created
fa: تصویر سی‌دی با موفقیت ایجاد شد

en: Image successfully burned to DVD
fa: تصویر با موفقیت در دی‌وی‌دی نوشته شد

en: Image successfully burned to CD
fa: تصویر با موفقیت در سی‌دی نوشته شد

en: Data DVD successfully burned
fa: دی‌وی‌دی داده با موفقیت نوشته شد

en: Data CD successfully burned
fa: سی‌دی داده با موفقیت نوشته شد

en: Copy #%i has been burned successfully.
fa: رونوشت #%Ii با موفقیت نوشته شده است.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
fa: نسخه‌برداری دیگر به محض اینکه یک دیسک قابل نوشتن را وارد کنید شروع می‌شود. اگر نمی‌خواهید نسخه‌برداری دیگری انجام دهید، دکمه «لغو» را فشار دهید.

en: Make _More Copies
fa: ساخت رونوشت‌های _بیشتر

en: Create Co_ver
fa: _ایجاد جلد

en: There are some files left to burn
fa: تعدادی پرونده برای نوشتن باقی‌مانده است

en: There are some more videos left to burn
fa: تعداد بیشتری ویدیو برای نوشتن باقی‌مانده است

en: There are some more songs left to burn
fa: تعداد بیشتری آهنگ برای نوشتن باقی‌مانده است

en: Do you really want to quit?
fa: آیا واقعا می‌خواهید خارج شوید؟

en: Interrupting the process may make disc unusable.
fa: قطع کردن این فرآیند ممکن است دیسک را غیرقابل استفاده کند.

en: C_ontinue Burning
fa: _ادامه‌ی نوشتن

en: _Cancel Burning
fa: _لغو نوشتن

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل نوشتن را در صورتی که می‌خواهید پرونده تصویر بسازید، وارد کنید.

en: Create _Image
fa: ایجاد _تصویر

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
fa: _نسخه‌برداری

en: Make _Several Copies
fa: تهیه _تعدادی رونوشت

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
fa: _نوشتن

en: Burn _Several Copies
fa: نوشتن _تعدادی رونوشت

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
fa: آیا مایلید پرونده‌های انتخاب شده را روی رسانه‌های مختلف بنویسید؟

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
fa: اندازه‌ی داده حتی با استفاده از گزینه‌ی بیش نویسی برای دیسک بسیار بزرگ است.

en: _Burn Several Discs
fa: _نوشتن چند دیسک

en: Burn the selection of files across several media
fa: نوشتن پرونده‌های انتخاب شده در رسانه‌های مختلف

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی دیگر انتخاب، یا یک مورد جدید وارد کنید.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
fa: هیچ اطلاعات شیاری (هنرمند، عنوان، ...) روی دیسک نوشته نخواهد شد.

en: This is not supported by the current active burning backend.
fa: این توسط پسانه‌ی نوشتن فعلی پشتیبانی نمی‌شود.

en: Please add files.
fa: لطفا پرونده‌هایی اضافه کنید.

en: There are no files to write to disc
fa: هیچ پرونده‌ای برای نوشتن در دیسک وجود ندارد

en: Please add songs.
fa: لطفا آهنگ‌هایی اضافه کنید.

en: There are no songs to write to disc
fa: هیچ آهنگی برای نوشتن درون دیسک وجود ندارد

en: Please add videos.
fa: لطفا ویدیوهایی اضافه کنید.

en: There are no videos to write to disc
fa: هیچ ویدیویی برای نوشتن در دیسک وجود ندارد

en: There is no inserted disc to copy.
fa: هیچ دیسک برای نسخه‌برداری وارد نشده.

en: Please select a disc image.
fa: لطفا یک تصویر دیسک انتخاب کنید.

en: There is no selected disc image.
fa: هیچ تصویر دیسک انتخاب شده‌ای وجود ندارد.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
fa: لطفا یک تصویر دیگر انتخاب کنید.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
fa: این یک تصویر دیسک معتبر یا یک پرونده راهنما بنظر نمی‌رسد.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
fa: لطفا یک دیسک که در برابر نسخه‌برداری محافظت نشده را وارد کنید.

en: All required applications and libraries are not installed.
fa: تمام برنامه‌ها و کتابخانه‌های لازم نصب نشده‌اند.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی پشتیبانی شده جای‌گزین کنید.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
fa: آیا مایلید که بیش از گنجایش گزارش شده‌ی دیسک روی آن بنویسید؟

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
fa: اندازه‌ی داده برای دیسک بسیار بزرگ است و باید پرونده‌هایی را از فهرست انتخاب شده حذف کنید.
    اگر شما از سی‌دی ۹۰ یا ۱۰۰ دقیقه‌ای که به درستی قابل شناسایی نیست استفاده می‌کنید و به گزینه‌ی بیش نویسی نیاز دارید، ممکن است بخواهید از این گزینه استفاده کنید.
    توجه: ممکن است این گزینه باعث نقص شود.

en: _Overburn
fa: بیش نویسی

en: Burn beyond the disc's reported capacity
fa: نوشتن بیش از گنجایش گزارش شده دیسک

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
fa: دیسک‌گردانی که دیسک مبدأ را نگه می‌دارد برای ضبط کردن نیز استفاده می‌شود.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
fa: وقتی از دیسک بار شده نسخه‌برداری شد یک دیسک قابل نوشتن مورد نیاز خواهد بود.

en: Select a disc to write to
fa: یک دیسک برای نوشتن در آن انتخاب کنید

en: Disc Burning Setup
fa: برپاسازی نوشتن دیسک

en: Video Options
fa: گزینه‌های ویدیو

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
fa: می‌خواهید یه دیسک با محتویات تصویر ایجاد کنید یا با درون پرونده‌ی تصویر؟

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
fa: تنها یک پرونده‌ی انتخاب شده وجود دارد ("%s"). این تصویر یک دیسک است و محتویاتش قابل نوشتن است.

en: Burn as _File
fa: نوشتن به عنوان _پرونده

en: Burn _Contents…
fa: نوشتن _محتویات…

en: Image Burning Setup
fa: برپاسازی نوشتن تصویر

note: pack everything
en: Select a disc image to write
fa: یک تصویر دیسک برای نوشتن انتخاب کنید

en: Copy CD/DVD
fa: نسخه‌برداری از سی‌دی/‌دی‌وی‌دی

en: Select disc to copy
fa: انتخاب دیسک برای نسخه‌برداری

en: Please install the following manually and try again:
fa: لطفا مورد مقابل را بصورت دستی نصب و مجددا تلاش کنید:

en: Unknown song
fa: آهنگ ناشناخته

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in brasero we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBu
en: by %s
fa: توسط %s

en: "%s" cannot be read
fa: امکان خواندن «%s» وجود ندارد

en: SVCD image
fa: تصویر SVCD

en: VCD image
fa: تصویر VCD

en: Video DVD image
fa: تصویر دی‌وی‌دی ویدیویی

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
fa: %s: «%s»

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that brasero will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
fa: دیسک جدید در سی‌دی/دی‌وی‌دی نویسِ حاوی دیسک مبدأ

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
fa: فضای کافی وجود ندارد: %s

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
fa: %s: %s فضای خالی

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
fa: %s: %s خالی

en: Do you really want to choose this location?
fa: آیا واقعا می‌خواهید این مکان را انتخاب کنید؟

en: You do not have the required permission to write at this location
fa: شما اجازه‌ی لازم برای نوشتن در این مکان را ندارید

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
fa: سیستم‌پرونده بر روی این جلد از پرونده‌های بزرگ پشتیبانی نمی‌کند (حجم‌های بزرگ‌تر از ۲ گیگ).
    این ممکن است باعث بروز مشکلاتی در هنگام نوشتن دی‌وی‌دی یا تصاویر بزرگ شود.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
fa: %I.1f× (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
fa: %I.1f× (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
fa: %I.1f× (BD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
fa: %I.1f× (BD) %I.1f× (DVD) %I.1f× (CD)

en: Impossible to retrieve speeds
fa: دریافت سرعت‌ها غیرممکن است

en: Maximum speed
fa: حداکثر سرعت

en: Burning speed
fa: سرعت نوشتن

en: _Simulate before burning
fa: _شبیه‌سازی قبل از نوشتن

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
fa: برازرو عملیات نوشتن را شبیه‌سازی می‌کند، اگر موفقیت‌آمیز باشد، نوشتن حقیقی را پس از ۱۰ ثانیه انجام می‌دهد

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
fa: استفاده از ضد_نوشتن (خطر شکست‌ها را کاهش می‌دهد)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
fa: نوشتن مستقیم تصویر _بدون ذخیره کردن آن در دیسک

en: Leave the disc _open to add other files later
fa: _باز گذاشتن دیسک برای اضافه کردن پرونده‌ها در آینده

en: Allow to add more data to the disc later
fa: اجازه‌ی اینکه اطلاعات بیشتری بعدا به دیسک اضافه شود

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Location for _Temporary Files
fa: مکان پرونده‌های _موقتی

en: Set the directory where to store temporary files
fa: تنظیم شاخه‌ای که پرونده‌های موقت بر روی آن ذخیره می‌شود

en: Temporary files
fa: پرونده‌های موقت

en: Hidden file
fa: پرونده مخفی

en: Unreadable file
fa: پرونده غیرقابل خواندن

en: Broken symbolic link
fa: پیوند نمادین خراب

en: Recursive symbolic link
fa: پیوند نمادین بازگشتی

en: Disc image type:
fa: نوع تصویر دیسک:

en: Autodetect
fa: تشخیص خودکار

en: ISO9660 image
fa: تصویر ISO9660

en: Readcd/Readom image
fa: تصویر Readcd/Readom

en: Cue image
fa: تصویر Cue

en: Cdrdao image
fa: تصویر Cdrdao

en: Properties of %s
fa: ویژگی‌های %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
fa: آیا واقعا می‌خواهید از استفاده از پسوند فعلی برای نام تصویر دیسک بگذرید؟

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
fa: اگر نگهداری ان را انتخاب کنید، برنامه‌ها ممکن است بدرستی قادر به شناسایی نوع پرونده نباشد.

en: _Keep Current Extension
fa: نگه داشتن پسوند _فعلی

en: Change _Extension
fa: تغییر _پسوند

en: Configure recording options
fa: پیکربندی گزینه‌های ضبط

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
fa: زمان کل: %I02i:%I02i:%I02i

en: Average drive speed:
fa: سرعت متوسط دیسک‌گردان:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
fa: زمان باقی‌مانده‌ی تقریبی: %I02i:%I02i:%I02i

en: %i MiB of %i MiB
fa: %Ii مگابایت از %Ii مگابایت

en: Estimated drive speed:
fa: سرعت تقریبی دیسک‌گردان:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
fa: «%s»: در حال بارگیری

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
fa: «%s»: نوع تصویر دیسک ناشناخته

note: NOTE to translators, the first %s is the path of the image * file and the second its size.
en: "%s": %s
fa: «%s»: %s

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
fa: برای انتخاب یک _تصویر دیسک اینجا را کلیک کنید

en: Select Disc Image
fa: انتخاب تصویر دیسک

en: All files
fa: تمام پرونده‌ها

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
fa: پرونده‌های تصویر

en: Image type:
fa: نوع تصویر:

en: Estimated size: %s
fa: اندازه تقریبی: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
fa: آیا واقعا می‌خواهید «%s» را به موارد انتخاب شده اضافه کنید؟

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
fa: فرزندان این شاخه شامل ۷ والد خواهند بود.
    برازرو می‌تواند تصویری از این نوع سلسله پرونده‌ها بسازد و آن را بنویسد ولی دیسک ممکن است در همه سیستم‌عامل‌ها قابل خواندن نباشد.
    نکته: اینچنین سلسله پرونده‌ها در لینوکس قابل خواندن هستند.

en: Ne_ver Add Such File
fa: _هیچ‌وقت این نوع پرونده را اضافه نکن

en: Al_ways Add Such File
fa: ه_میشه این نوع پرونده را اضافه کن

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
fa: آیا واقعا می‌خواهید «%s» را به انتخاب‌ها اضافه و از سومین نسخه‌ی استاندارد ISO9660 برای پشتیبانی از آن استفاده کنید؟

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
fa: اندازه‌ی پرونده بیشتر از ۲ گیگابایت است. پرونده‌های بزرگ‌تر از ۲ گیگابایت توسط استاندارد ISO9660 در نسخه‌های اول و دوم آن پشتیبانی نمی‌شوند (شایع ترین نسخه‌ها).
    توصیه می‌شود از نسخه‌ی سوم استاندارد ISO9660 استفاده شود، که توسط بیشتر سیستم‌های عامل پشتیبانی می‌شود، از جمله لینوکس و همه‌ی نسخه‌های ویندوز.
    هرچند، سیستم عامل مک ۱۰ نمی‌تواند تصاویر ایجاد شده با نسخه‌ی سوم استاندارد ISO9660 را بخواند.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
fa: آیا نام پرونده‌ها برای سازگاری کامل با ویندوز تغییر پیدا کنند؟

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
fa: آن نام‌ها باید تغییر کنند و به ۶۴ نویسه تقلیل پیدا کنند.

en: _Disable Full Windows Compatibility
fa: _غیرفعال کردن سازگاری کامل با ویندوز

en: _Rename for Full Windows Compatibility
fa: _تغییرنام جهت سازگاری کامل با ویندوز

en: Size Estimation
fa: تخمین اندازه

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
fa: لطفا تا تخمین اندازه کامل شود منتظر بمانید.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
fa: تحلیل تمام پرونده‌ها برای انجام کامل این عملیات لازم است.

en: Check _Again
fa: بررسی _دوباره

en: The file integrity check could not be performed.
fa: بررسی صحت پرونده‌های را نمی‌توان انجام داد.

en: An unknown error occurred
fa: یک خطای ناشناخته رُخ داد

en: The file integrity check was performed successfully.
fa: بررسی صحت پرونده‌ها با موفقیت انجام شد.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
fa: به نظر می‌رسد هیچ پرونده‌ی خرابی در دیسک نیست

en: The following files appear to be corrupted:
fa: به نظر می‌رسد پرونده‌های مقابل خراب باشند:

en: Corrupted Files
fa: پرونده‌های خراب

en: Downloading MD5 file
fa: درحال بارگیری پرونده‌ی MD5

en: "%s" is not a valid URI
fa: آدرس «%s» یک آدرس معتبر نیست

en: No MD5 file was given.
fa: هیچ پرونده‌ی MD5ای داده نشده بود.

en: Use an _MD5 file to check the disc
fa: استفاده از پرونده‌ی MD5 برای _بررسی دیسک

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
fa: استفاده از یک پرونده md5 که حاوی مجموع مقابله‌ای (checksum) دیسک است

en: Open an MD5 file
fa: بازکردن یک پرونده MD5

en: _Check
fa: _بررسی

en: Disc Checking
fa: درحال بررسی دیسک

en: The operation cannot be performed.
fa: عملیات قابل اجرا نیست.

en: The disc is not supported
fa: دیسک پشتیبانی نمی‌شود

en: The drive is empty
fa: دیسک‌گردان خالی است

en: Select a disc
fa: یک دیسک انتخاب کنید

en: Progress
fa: پیشرفت

en: (loading…)
fa: (درحال بار گذاری...)

en: Empty
fa: خالی

en: Disc file
fa: پرونده دیسک

en: %d item | %d items
fa[0]: %Id مورد

en: New folder
fa: پوشه جدید

en: New folder %i
fa: پوشه‌ی جدید %Ii

en: Analysing files
fa: تحلیل پرونده‌ها

en: "%s" is a recursive symbolic link.
fa: پیوند «%s» یک پیوند نمادین بازگشتی است.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
fa: «%s» پیدا نشد.

en: Retrieving image format and size
fa: درحال دریافت اندازه و قالب تصویر

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
fa: قالب تصویر دیسک قابل شناسایی نبود

en: Please set it manually
fa: لطفا به صورت دستی تنظیم کنید

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
fa: پرونده «%s» از این سیستم‌پرونده حذف شده است.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
fa: شاخه‌ها نمی‌توانند به دیسک‌های ویدیویی یا صوتی اضافه شوند

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
fa: فهرست‌های پخش نمی‌توانند به دیسک‌های ویديویی و صوتی اضافه شوند

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
fa: نام «%s» برای یک رسانه ویدیو یا صوت مناسب نیست

en: Analysing video files
fa: درحال تحلیل پرونده‌های ویدیویی

en: Video format:
fa: قالب ویدیو:

en: Format used mostly on the North American continent
fa: قالبی که بیشتر در قاره آمریکای شمالی از آن استفاده شده است

en: Format used mostly in Europe
fa: قالبی که بیشتر در اروپا استفاده شده است

en: Native _format
fa: _قالب محلی

en: Aspect ratio:
fa: نسبت عرض به ارتفاع:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
fa: نوع وی‌سی‌دی:

en: Create an SVCD
fa: ایجاد یک SVCD

en: Create a VCD
fa: ایجاد یک VCD

en: Directory could not be created (%s)
fa: شاخه قابل ساخت نیست (%s)

en: Getting size
fa: درحال دریافت اندازه

en: Writing
fa: درحال نوشتن

en: Blanking
fa: درحال خالی کردن

en: Creating checksum
fa: درحال ساخت مجموع مقابله‌ای (checksum)

en: Copying file
fa: درحال رونوشت پرونده

en: Analysing audio files
fa: تحلیل پرونده‌های صوتی

en: Transcoding song
fa: در حال تبدیل قالب آهنگ

en: Preparing to write
fa: درحال آماده شدن برای نوشتن

en: Writing leadin
fa: در حال جمع‌بندی اولیه

en: Writing CD-Text information
fa: درحال نوشتن اطلاعات CD-Text

en: Finalizing
fa: درحال پایان بردن

en: Writing leadout
fa: در حال جمع‌بندی نهایی

en: Starting to record
fa: درحال شروع برای ضبط

en: Success
fa: موفقیت

en: Ejecting medium
fa: درحال بیرون دادن رسانه

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
fa: نمایش گزارش رفع‌اشکال در stdout برای کتابخانه نوشتن برازرو

en: Brasero media burning library
fa: کتابخانه‌ی نوشتن رسانه برازرو

en: Display options for Brasero-burn library
fa: نمایش گزینه‌ها برای کتابخانه نوشتن برازرو

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
fa: افزونه «%s» به درستی رفتار نکرد

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
fa: فضای کافی بر روی دیسک وجود ندارد (%s برای %s موجود است)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
fa: سیستم پرونده‌هایی که برای ذخیره‌ی تصویر موقتی انتخاب کرده‌اید نمی‌تواند پرونده‌های بیشتر بزرگ‌تر از ۲ گیگابایت را نگه‌ دارد

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
fa: مکانی که برای ذخیره‌ی تصویر موقتی انتخاب کرده‌اید فضای خالی کافی برای تصویر دیسک ندارد (%ld MiB مورد نیاز است)

en: The size of the volume could not be retrieved
fa: اندازه جلد قابل دریافت نیست

en: No path was specified for the image output
fa: هیچ مسیری برای خروجی تصویر مشخص نشده

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
fa: یک خطا داخلی رخ داد (%s)

en: The file is not stored locally
fa: پرونده بصورت محلی ذخیره نشده است

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
fa: شاخه‌ی VIDEO_TS وجود ندارد یا نامعتبر است

en: "%s" could not be found in the path
fa: امکان پیدا کردن «%s» در مسیر نبود

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
fa: افزونه GStreamer «%s» قابل یافت نبود

en: The version of "%s" is too old
fa: نسخه‌ی «%s» خیلی قدیمی است

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
fa: پیوند «%s» یک پیوند نمادین به برنامه‌ای دیگر است

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
fa: پرونده‌ی «%s» پیدا نشد

note: Translators: %s is the name of the brasero element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
fa: فراروند «%s» با یک کد خطا به پایان رسید (%Ii)

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
fa: پرونده تصویر

en: Unnamed CD/DVD Drive
fa: دیسک‌گردان سی‌دی/دی‌وی‌دی نام گذاری نشده

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
fa: نمایش گزارش رفع‌اشکال در stdout برای کتابخانه رسانه برازرو

en: Brasero optical media library
fa: کتابخانه‌ی رسانه‌ بصری برازرو

en: Display options for Brasero media library
fa: نمایش گزینه‌ها برای کتابخانه‌ی رسانه برازرو

en: File
fa: پرونده

en: DVD+R dual layer
fa: DVD+R دو لایه

en: DVD+RW dual layer
fa: DVD+RW دو لایه

en: DVD-R dual layer
fa: DVD-R دو لایه

en: Blu-ray disc
fa: دیسک بلو ری

en: Writable Blu-ray disc
fa: دیسک بلو ری با قابلیت نوشتن

en: Rewritable Blu-ray disc
fa: دیسک بلو ری با قابلیت نوشتن مجدد

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
fa: %s خالی در %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
fa: صوت و داده %s در %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
fa: صوت %s در %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
fa: داده %s در %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
fa: %s در %s

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
fa: %s: خالی

en: Searching for available discs
fa: جستجو برای دیسک‌های موجود

en: No disc available
fa: هیچ دیسکی موجود نیست

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
fa: %s ساعت %s دقیقه %s ثانیه

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
fa: %s ساعت %s دقیقه

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
fa: %s ساعت

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
fa: %s دقیقه

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
fa: %s:%s دقیقه

en: The disc mount point could not be retrieved
fa: نقطه سوارکردن دیسک قابل دریافت نیست

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
fa: دیسک خالی (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
fa: دیسک صوتی و اطلاعاتی (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
fa: دیسک صوتی (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
fa: دیسک اطلاعاتی (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
fa: این بنظر یک تصویر ISO معتبر به نظر نمی‌رسد

en: Unknown error
fa: خطا نامشخص

en: Size mismatch
fa: عدم تطبیق اندازه

en: Type mismatch
fa: عدم تطبیق نوع

en: Bad argument
fa: متغیر نادرست

en: Outrange address
fa: آدرس خارج از محدوده

en: Invalid address
fa: ادرس نامعتبر

en: Invalid command
fa: فرمان نامعتبر

en: Invalid parameter in command
fa: پارامتر نامعتبر در فرمان

en: Invalid field in command
fa: فیلد نامعتبر در فرمان

en: The device timed out
fa: دستگاه متوقف شد

en: Key not established
fa: کلید ساخته نشده

en: Invalid track mode
fa: حالت شیارِ نامعتبر

en: _Hide changes
fa: _مخفی‌کردن تغییرات

en: _Show changes
fa: _نمایش تغییرات

en: The file does not appear to be a playlist
fa: پرونده به‌نظر نمیرسد یک فهرست‌پخش باشد

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
fa: تصاویر

en: _Color
fa: _رنگ

en: Solid color
fa: رنگ یکدست

en: Horizontal gradient
fa: طیف افقی

en: Vertical gradient
fa: طیف عمودی

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
fa: _عکس

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
fa: مسیر عکس:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
fa: یک عکس انتخاب کنید

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
fa: سبک عکس:

en: Centered
fa: وسط چین

en: Tiled
fa: کاشی شده

en: Scaled
fa: مقیاس شد

en: Background Properties
fa: ترجیحات پس‌زمینه

en: Print
fa: چاپ

en: Bac_kground Properties
fa: ترجیحات _پس‌زمینه

en: Background properties
fa: ترجیحات پس‌زمینه

en: Align right
fa: تراز به راست

en: Center
fa: وسط

en: Align left
fa: تراز به چپ

en: Underline
fa: زیرخط دار

en: Italic
fa: کج

en: Bold
fa: پُر رنگ

en: Font family and size
fa: خانواده قلم و اندازه

en: _Text Color
fa: _رنگ متن

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Cover Editor
fa: ویرایشگر جلد

en: Set Bac_kground Properties
fa: تنظیم ترجیحات _پس‌زمینه

en: SIDES
fa: اطراف

en: BACK COVER
fa: جلد پشتی

en: FRONT COVER
fa: جلد جلویی

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
fa: تصویر قابل بار کردن نبود.

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
fa: امکان بکاربردن «%s» توسط GStreamer نبود.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
fa: عنصر %s قابل ایجاد نبود

en: Display debug statements on stdout for Brasero utilities library
fa: نمایش گزارش رفع‌اشکال در stdout برای کتابخانه برنامه‌های سودمند برازرو

en: Brasero utilities library
fa: کتابخانه‌ی برنامه‌های سودمند برازرو

en: Display options for Brasero-utils library
fa: نمایش گزینه‌ها برای کتابخانه برنامه‌های سودمند برازرو

en: Pick a Color
fa: یک رنگ انتخاب کنید

en: CD/DVD Creator
fa: سازنده سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: Create CDs and DVDs
fa: ساخت سی‌دی و دی‌وی‌دی

en: Medium Icon
fa: شمایل رسانه

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
fa: پرونده‌های تصویر

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
fa: پوشه‌ی سازنده‌ی سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: Disc Name:
fa: نام دیسک:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
fa: پرونده‌ها را بکشید یا رونوشت کنید تا بر روی دیسک نوشته شوند

en: Write to Disc
fa: نوشتن بر روی دیسک

en: Write contents to a CD or DVD
fa: نوشتن محتویات بر روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: Copy Disc
fa: رونوشت کردن دیسک

en: _Write to Disc…
fa: _نوشتن بر روی دیسک…

en: Write disc image to a CD or DVD
fa: نوشتن تصویر دیسک بر روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: _Copy Disc…
fa: _رونوشت کردن دیسک…

en: Create a copy of this CD or DVD
fa: ساختن یک کپی از این سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: _Blank Disc…
fa: _خالی کردن دیسک…

en: Blank this CD or DVD
fa: خالی کردن این سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: _Check Disc…
fa: _بررسی کردن دیسک…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
fa: بررسی صحت اطلاعات بر روی این سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: Data could not be read (%s)
fa: اطلاعات قابل خواندن نبود (%s)

en: Data could not be written (%s)
fa: اطلاعات قابل نوشتن نبودند (%s)

en: Generates .cue files from audio
fa: ایجاد پرونده‌های cue از صوت

en: cdrdao burning suite
fa: مجموعه سوزاننده‌ی cdrdao

en: Copying audio track
fa: درحال رونوشت از شیار صوتی

en: Copying data track
fa: درحال رونوشت شیار اطلاعاتی

en: Analysing track %02i
fa: درحال تحلیل شیار %I02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
fa: شما اجازه‌ی لازم برای استفاده از این دیسک‌گردان را ندارید

en: Converting toc file
fa: در حال تبدیل پرونده‌ی toc

en: Copies, burns and blanks CDs
fa: سی‌دی‌ها را نسخه‌بردای می‌کند، می‌نویسد و خالی می‌کند

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
fa: فعال کردن پرچم «--driver generic-mmc-raw» (صفحه‌ی راهنمای cdrdao را ببینید)

en: cdrkit burning suite
fa: مجموعه‌ نوشتن cdrkit

en: Last session import failed
fa: وارد کردن آخرین نشست با شکست مواجه شد

en: An image could not be created
fa: یک تصویر قابل ایجاد کردن نیست

en: This version of genisoimage is not supported
fa: این نسخه‌ی genisoimage پشتیبانی نمی‌شود

en: Some files have invalid filenames
fa: برخی پرونده‌ها نام نامعتبر دارند

en: Unknown character encoding
fa: کدگذاری نویسه‌ ناشناخته است

en: There is no space left on the device
fa: هیچ فضایی در دستگاه باقی نمانده است

en: Creates disc images from a file selection
fa: از پرونده‌های انتخاب شده تصویر دیسک ایجاد می‌کند

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
fa: مکانی که برای ذخیره‌ی تصویر  انتخاب کرده‌اید فضای خالی کافی برای تصویر دیسک ندارد

en: Copies any disc to a disc image
fa: هر دیسک را به یک تصویر دیسک نسخه‌برداری می‌کند

en: An error occurred while writing to disc
fa: در حال نوشتن روی دیسک خطایی رخ داد

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
fa: سامانه برای نوشتن دیسک در این سرعت بسیار کند است. سرعت کمتری را امتحان کنید

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
fa: در حال نوشتن شیار %s

en: Formatting disc
fa: در حال قالب بندی دیسک

en: Writing cue sheet
fa: در حال نوشتن برگه‌ی cue

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
fa: این دیسک باید قبل از ضبط شدن مجددا بار شود

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
fa: سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها را می‌نویسد، خالی و قالب بندی می‌کند

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
fa: فعال‌سازی پرچم «-immed» (صفحه‌ی راهنمای wodim را ببینید)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
fa: کمینه‌ی نسبت پر کردن میانگیر دیسک‌گردان (به ٪) (صفحه‌ی راهنمایwodim را ببینید):

en: Copying audio track %02d
fa: درحال رونوشت از شیار صوتی %I02d

en: Preparing to copy audio disc
fa: آماده‌سازی برای رونوشت از دیسک صوتی

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
fa: نسخه‌برداری شیارها از یک سی‌دی صوتی با تمام اطلاعات همراه آن

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
fa: سی‌دی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها و بی‌دی‌ها را می‌نویسد، خالی و قالب بندی میکند

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
fa: فعال‌سازی پرچم «-immed» (صفحه‌ی راهنمای cdrecord را ببینید)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
fa: کمینه‌ی نسبت پر کردن میانگیر دیسک‌گردان (به ٪) (صفحه‌ی راهنمای cdrecord را ببینید):

en: cdrtools burning suite
fa: مجموعه‌ نوشتن cdrtools

en: This version of mkisofs is not supported
fa: این نسخه‌ی mkisofs پشتیبانی نمی‌شود

en: File "%s" could not be opened (%s)
fa: پرونده «%s» قابل باز کردن نبود (%s)

en: Creating checksum for image files
fa: درحال ایجاد مجموع مقابله‌ای (checksum) برای پرونده‌های تصویر

en: No checksum file could be found on the disc
fa: هیچ مجموع مقابله‌ای (checksum) روی دیسک پیدا نشد

en: Checking file integrity
fa: در حال بررسی صحت پرونده‌ها

en: File "%s" could not be opened
fa: پرونده «%s» قابل باز کردن نبود

en: Some files may be corrupted on the disc
fa: ممکن است برخی پرونده‌ها در دیسک خراب باشند

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
fa: مجموع مقابله‌ای (checksum) پرونده

en: Checks file integrities on a disc
fa: صحت پرونده‌های روی دیسک را بررسی می‌کند

en: Hashing algorithm to be used:
fa: الگوریتم درهم‌سازی برای استفاده:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
fa: پرونده «%s» قابل باز کردن نبود (%s)

en: Creating image checksum
fa: در حال ایجاد مجموع مقابله‌ای (checksum) تصویر

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
fa: مجموع مقابله‌ای (checksum) تصویر

en: Checks disc integrity after it is burnt
fa: صحت دیسک را پس از نوشته شدن بررسی می‌کند

en: Creating file layout
fa: درحال ساخت چیدمان پرونده

en: Creates disc images suitable for video DVDs
fa: تصاویر دیسک مناسب برای دی‌وی‌دی‌های ویدیویی را ایجاد می‌کند

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * brasero --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
fa: خطا در هنگام بازیابی یک کلید استفاده شده برای رمزنگاری. ممکن است با یکی از روش‌های مقابل چنین مشکلی را حل کنید: در یک پایانه با استفاده از دستور «regionset %s» کد ناحیهٔ دی‌وی‌دی مناسب را برای پخش کنندهٔ سی‌دی/دی‌وی‌دی خود تنظیم یا دستور «DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session» را اجرا کنید

en: Retrieving DVD keys
fa: در حال بازیانی کلیدهای دی‌وی‌دی

en: Video DVD could not be opened
fa: دی‌وی‌دی ویدیویی قابل باز کردن نیست

en: Error while reading video DVD (%s)
fa: خطا در هنگام خواندن دی‌وی‌دی ویدیویی (%s)

en: Copying video DVD
fa: درحال نسخه‌برداری از دی‌وی‌دی ویدیویی

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
fa: از دی‌وی‌دی‌های ویدیویی رمزنگاری شده‌ی CSS روی یک تصویر دیسک نسخه‌برداری می‌کند

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
fa: دی‌وی‌دی‌ها و بی‌دی‌های قابل بازنویسی را خالی و قالب بندی می‌کند

en: Burns and blanks DVDs and BDs
fa: دی‌وی‌دی‌ها و بی‌دی‌ها را می‌نویسد و خالی می‌کند

en: Allow DAO use
fa: اجازه‌ی استفاده‌ از DAO

en: growisofs burning suite
fa: مجموعه‌ نوشتن growisofs

en: libburn track could not be created
fa: شیار libburn قابل ایجاد نیست

en: libburn library could not be initialized
fa: شیار libburn قابل مقدار دهی اولیه نیست

en: The drive address could not be retrieved
fa: نشانی دیسک‌گردان قابل بازیابی نیست

en: Writing track %02i
fa: درحال نوشتن شیار %I02i

en: libburnia burning suite
fa: مجموعه‌ نوشتن libburnia

en: Volume could not be created
fa: جلد قابل ایجاد نیست

en: libisofs could not be initialized.
fa: libisofs قابل مقدار دهی اولیه نیست.

en: Read options could not be created
fa: گزینه‌های خواند قابل ایجاد نیست

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
fa: هیچ والدی برای مسیر «%s» در درخت پیدا نشد

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
fa: libisofs خطایی را هنگام ایجاد شاخه‌ی «%s» گزارش کرد

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
fa: libisofs خطایی را هنگام اضافه کردن محتوا به شاخه‌ی «%s» گزارش کرد (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
fa: libisofs خطایی را هنگام اضافه کردن پرونده در مسیر «%s» گزارش کرد

en: Copying checksum file
fa: در حال نسخه‌برداری از پرونده مجموع مقابله‌ای (checksum)

en: Copying files locally
fa: رونوشت پرونده‌ها به صورت محلی

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
fa: بارگیر پرونده

en: Allows files not stored locally to be burned
fa: اجازه می‌دهد پرونده‌هایی که به صورت محلی ذخیره نشده‌اند نوشته شوند

en: Impossible to retrieve local file path
fa: بازیابی مسیر پرونده محلی غیرممکن است

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
fa: اجازه می‌دهد پرونده‌هایی که به «پوشه‌ی ایجاد کننده سی‌دی/دی‌وی‌دی» در ناتیلوس اضافه نشده‌اند نوشته شوند

note: Translators: This message is sent * when brasero could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
fa: پیوند لایه‌های افزونه غیرممکن است

en: Normalizing tracks
fa: در حال بهنجارسازی شیارها

en: Normalization
fa: بهنجارسازی

en: Sets consistent sound levels between tracks
fa: میزان صدای پایدارِ بین شیارها را تنظیم می‌کند

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
fa: خطا هنگام لایه‌گذاری پرونده (%s)

en: Error while getting duration
fa: خطا هنگام دریافت مدّت زمان

en: Analysing "%s"
fa: در حال تحلیل «%s»

en: Transcoding "%s"
fa: در حال تبدیل کدگذاری «%s»

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
fa: هر پرونده آهنگی را به قالبی مناسب برای سی‌دی‌های صوتی تبدیل می‌کند

en: Converting video file to MPEG2
fa: تبدیل پرونده‌های ویدئویی به MPEG2

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
fa: هر پرونده‌ی ویدیویی را به قالبی مناسب برای دی‌وی‌دی‌های ویدیویی تبدیل می‌کند

en: Creates disc images suitable for SVCDs
fa: تصاویر دیسک مناسب برای اس‌وی‌سی‌دی‌ها را ایجاد می‌کند

en: _Project
fa: _پروژه

en: _View
fa: _نما

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: _Help
fa: _راهنما

en: P_lugins
fa: ا_فزونه‌ها

en: Choose plugins for Brasero
fa: انتخاب افزونه‌ها برای برازرو

en: E_ject
fa: _بیرون دادن

en: Eject a disc
fa: بیرون دادن یک دیسک

en: _Blank…
fa: _خالی کردن…

en: Blank a disc
fa: خالی کردن یک دیسک

en: _Check Integrity…
fa: _بررسی صحت…

en: Check data integrity of disc
fa: بررسی صحت اطلاعات دیسک

en: Quit Brasero
fa: خروج از برازرو

en: _Contents
fa: _محتویات

en: Display help
fa: نمایش راهنما

en: About
fa: درباره

en: Disc Burner
fa: سوراننده‌ی دیسک

en: Error while loading the project
fa: خطا در هنگام بارگیری پروژه

en: Please add files to the project.
fa: لطفا پرونده‌هایی را به پروژه اضافه کنید.

en: The project is empty
fa: پروژه خالی است

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fa: برازرو نرم‌افزار آزاد است؛ شما می‌توانید بازتوزیعش کنید و/یا تحت پروانه‌ی عمومی همگانی گنو (GPL) که توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد منتشر شده است تغییرش دهید؛ چه نسخه‌ی ۲ این پروانه، یا هر نسخه‌ی بعدی آن (بنا به نظر خودتان).

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fa: برازرو به امید مفید بودن منتشر شده است، اما بدون هیچ تعهدی؛ حتی بدون تعهد ضمنی قابل فروش بودن یا سازگاری با هدفی خاص. برای جزئیات بیشتر پروانه‌ی عمومی همگانی گنو (GPL) را ببینید.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
fa: شما می‌بایست یک رونوشت از پروانه‌ی عمومی همگانی گنو (GPL) را به همراه برازرو دریافت کرده باشید؛ در غیر این صورت پیامی به بنیاد نرم‌افزارهای آزاد به این نشانی بنویسید: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
fa: یک نرم‌افزار نوشتن سی‌دی/دی‌وی‌دی ساده برای استفاده در گنوم

en: Brasero Homepage
fa: صفحه خانگی برازرو

en: The project "%s" does not exist
fa: پروژه‌ی «%s» وجود ندارد

en: _Recent Projects
fa: پروژه‌های _اخیر

en: Display the projects recently opened
fa: نمایش پروژه‌های باز شده اخیر

en: Menu
fa: منو

en: Open the selected files
fa: باز کردن پرونده‌ی انتخاب شده

en: _Edit Information…
fa: _ویرایش اطلاعات…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
fa: ویرایش اطلاعات شیار (شروع، پایان، نویسنده، غیره)

en: Remove the selected files from the project
fa: حذف پرونده‌های انتخاب شده از پروژه

en: Paste files
fa: چسباندن پرونده‌ها

en: Add the files stored in the clipboard
fa: اضافه‌کردن پرونده‌های ذخیره شده در تخته‌گیره

en: I_nsert a Pause
fa: _وارد کردن یک مکث

en: Add a 2 second pause after the track
fa: اضافه کردن یک مکث ۲ ثانیه‌ای پس از شیار

en: _Split Track…
fa: _تقسیم کردن شیار…

en: Split the selected track
fa: تقسیم کردن شیار انتخاب شده

en: Pause
fa: مکث

en: Split
fa: تقسیم کردن

en: Track
fa: شیار

en: Title
fa: عنوان

en: Artist
fa: هنرمند

en: Length
fa: طول

en: The track will be padded at its end.
fa: شیار در انتهایش انباشته خواهد شد.

en: The track is shorter than 6 seconds
fa: شیار کوتاه‌تر از ۶ ثانیه است

en: Make sure the appropriate codec is installed
fa: مطمئن شوید کُدک مناسب نصب شده است

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
fa: آیا می‌خواهید «%s» که یک پرونده‌ی ویدیویی است را اضافه کنید؟

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
fa: این پرونده یک ویدیو است و بنابراین تنها بخش صوتی آن می‌تواند روی دیسک نوشته شود.

en: _Discard File
fa: _دور انداختن پرونده

en: _Add File
fa: _اضافه‌کردن پرونده

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
fa: آیا می‌خواهید برای پرونده‌های صوتی درون شاخه جست‌وجو کنید؟

en: Search _Directory
fa: جست‌وجو _شاخه

en: "%s" could not be opened.
fa: پرونده «%s» قابل باز کردن نبود.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
fa: آیا می‌خواهید یک سی‌دی صوتی با شیارهای DTS ایجاد کنید؟

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
fa: برخی از آهنگ‌های انتخاب شده مناسب ایجاد شیارهای DTS هستند.
    این نوع شیار سی‌دی صوتی کیفیت بالاتری از صدا را فراهم می‌کند اما تنها می‌تواند توسط پخش کننده‌های دیجیتال خاصی پخش شود.
    توجه: اگر موافقید، بهنجارسازی به این شیارها اِعمال نخواهد شد.

en: Create _Regular Tracks
fa: ایجاد شیارهای _متعارف

en: Click here to burn all songs as regular tracks
fa: برای نوشتن تمام آهنگ‌ها به عنوان شیارهای متعارف اینجا کلیک کنید

en: Create _DTS Tracks
fa: ایجاد شیارهای _DTS

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
fa: برای نوشتن تمام آهنگ‌های مناسب به عنوان شیارهای DTS اینجا کلیک کنید

en: Select one song only please.
fa: لطفا فقط یک آهنگ را انتخاب کنید.

en: Impossible to split more than one song at a time
fa: تقسیم کردن همزمانِ بیشتر از یک آهنگ غیرممکن است

en: Open the specified project
fa: باز کردن پروژه انتخاب شده

en: Open the specified playlist as an audio project
fa: باز کردن فهرست پخش انتخاب شده به عنوان یک پروژه صوتی

en: Set the drive to be used for burning
fa: تنظیم دیسک‌گردان جهت استفاده برای سوزاندن

en: Create an image file instead of burning
fa: ساخت یک پرونده ایمیج به جای سوزاندن

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
fa: باز کردن یک پروژه‌ی صوتی با اضافه کردن نشانی‌ داده شده در خط فرمان

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
fa: باز کردن یک پروژه‌ی داده با اضافه کردن نشانی‌ داده شده در خط فرمان

en: Copy a disc
fa: رونشت از یک دیسک

en: Cover to use
fa: جلدی برای استفاده

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
fa: باز کردن یک پروژه‌ی ویدیویی با اضافه کردن نشانی‌ داده شده در خط فرمان

en: URI of an image file to burn (autodetected)
fa: آدرس پرونده ایمیج جهت سوزاندن (خودکار)

en: Force Brasero to display the project selection page
fa: مجبور کردن برازرو جهت نمایش صفحه‌ی انتخاب پروژه

en: Open the blank disc dialog
fa: بازکردن محاوره دیسک خام

en: Open the check disc dialog
fa: بازکردن محاوره بررسی دیسک

en: Burn the contents of the burn:// URI
fa: سوزاندن محتویات burn:// URI

en: Start burning immediately.
fa: شروع فوری سوزاندن.

en: Don't connect to an already-running instance
fa: به نمونه‌ای که هم‌اکنون درحال اجراست متصل نشوید

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
fa: نوشتن پروژه‌ی مشخص شده و حذف آن.
    این گزینه بیشتر برای یکپارچگی با دیگر برنامه‌ها مفید است.

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * brasero will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become brasero * parent as if brasero w
en: The XID of the parent window
fa: شناسه‌ی XID پنجره والد

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
fa: «%s» نوشته نمی‌شود.

en: Wrong command line option.
fa: گزینه خط‌فرمان نادرست.

en: Incompatible command line options used.
fa: از گزینه‌های خط‌فرمان ناقص استفاده شده است.

en: Only one option can be given at a time
fa: تنها یک گزینه در هر لحظه می‌تواند معین گردد

en: R_ename…
fa: تغییر _نام…

en: Rename the selected file
fa: تغییر نام پرونده انتخاب شده

en: New _Folder
fa: پوشه _جدید

en: Create a new empty folder
fa: ساخت یک پوشه خالی جدید

en: The session could not be imported.
fa: نمی‌توان نشست را وارد کرد.

en: The contents of the project changed since it was saved.
fa: محتویات پروژه نسبت به زمانی که ذخیره شده بود تغییر کرده‌اند.

en: Discard the current modified project ?
fa: میخواهید پروژه تغییر کرده‌ی فعلی را دور بیاندازید؟

en: _Discard
fa: _دورانداختن

en: Discard the current modified project
fa: دور انداختن پروژه تغییر کرده‌ی فعلی

en: Continue with the current modified project
fa: ادامه دادن با پروژه تغییر کرده‌ی فعلی

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
fa: تنها یک پرونده‌ی انتخاب شده وجود دارد ("%s"). این تصویر یک دیسک است و محتویاتش قابل نوشتن است

en: Burn as _Data
fa: نوشتن به عنوان _داده

en: Burn as _Image
fa: نوشتن به عنوان _تصویر

en: "%s" cannot be added to the selection.
fa: «%s» نمی‌تواند به فهرست پرونده‌های انتخاب شده اضافه شود.

en: It is a recursive symlink
fa: این یک پیوند نمادین بازگشتی است

en: It does not exist at the specified location
fa: این در مکان مشخص شده وجود ندارد

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
fa: آیا می‌خواهید «%s» را جای‌گزین کنید؟

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
fa: یک پرونده با این نام در پوشه وجود دارد. جای‌گزینی آن موجب رونویسی محتویاتش روی دیسک مورد استفاده برای نوشتن می‌شود.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
fa: _نگه‌داری همیشگی

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
fa: _نگه‌داشتن

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
fa: _جای‌گزینی

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
fa: همیشه جای‌گزین شود

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
fa: صادر کردن %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
fa: صادر کردن %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
fa: _صادر کردن

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
fa: آیا می‌خواهید نشست را از «%s» وارد کنید؟

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
fa: با این روش، پرونده‌های قدیمی از نشست‌های پیشین بعد از نوشتن قابل استفاده خواهند بود.

en: I_mport Session
fa: _وارد کردن نشست

en: Click here to import its contents
fa: برای وارد کردن محتویاتش اینجا کلیک کنید

en: Please wait while the project is loading.
fa: لطفا تا زمانی که پروژه در حال بارگیری است منتظر بمانید.

en: _Cancel Loading
fa: _انصراف از بارگیری

en: Cancel loading current project
fa: انصراف از بارگیری پروژه‌ی فعلی

en: File Renaming
fa: درحال تغییر نام پرونده

en: _Rename
fa: _تغییر نام

en: Renaming mode
fa: حالت تغییر نام

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Size
fa: اندازه

en: Description
fa: توضیحات

en: Space
fa: فضا

en: The disc in "%s" cannot be ejected
fa: دیسک موجود در «%s» نمی‌تواند بیرون داده شود

en: _Eject
fa: _بیرون دادن

en: Eject Disc
fa: بیرون دادن دیسک

en: Audio files
fa: پرونده‌های صوتی

en: Movies
fa: فیلم‌ها

en: No file filtered
fa: هیچ پرونده‌ای پالوده نشده است

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
fa[0]: مخفی کردن فهرست پرونده‌های _پالوده شده (%Id پرونده)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
fa[0]: نشان دادن فهرست پرونده‌های _پالوده شده (%Id پرونده)

en: Filter Options
fa: گزینه‌های صافی

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
fa: پرونده‌هایی را که می‌خواهید بازگردانید انتخاب کنید و روی دکمه‌ «بازآوری» کلیک کنید

en: Type
fa: نوع

en: _Restore
fa: _بازآوری

en: Restore the selected files
fa: بازآوری پرونده‌های انتخاب شده

en: _Options…
fa: _گزینه‌ها…

en: Set the options for file filtering
fa: تنظیم کردن گزینه‌ها برای پالایش پرونده

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
fa: پالایش پرونده‌های _مخفی

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
fa: _جای‌گزینی پیوندهای نمادین

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
fa: پالایش پیوندهای نمادین _خراب

en: Filtering options
fa: گزینه‌های پالایش

en: P_review
fa: _پیش‌نمایش

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
fa: نمایش پیش‌نمایش ویدئو، صوت و عکس

en: _Show Side Panel
fa: _نمایش قاب جانبی

en: Show a side pane along the project
fa: نشان دادن یک قاب کناری در پروژه

en: _Horizontal Layout
fa: چیدمان _افقی

en: Set a horizontal layout
fa: تنظیم یک چیدمان افقی

en: _Vertical Layout
fa: چیدمان _عمودی

en: Set a vertical layout
fa: تنظیم یک چیدمان عمودی

en: Click to close the side pane
fa: برای بستن نوار جانبی کلیک کنید

en: <Keep current values>
fa: <حفظ مقادیر فعلی>

en: Remove silences
fa: حذف سکوت‌ها

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
fa: این اطلاعات از طریق فناوری CD-Text بر روی دیسک نوشته خواهد شد. این اطلاعات می‌تواند توسط برخی از پخش‌کننده‌های صوتی خوانده و نمایش داده شود.

en: Song titles
fa: عناوین آهنگ

en: Additional song information
fa: اطلاعات اضافی آهنگ

en: Artist:
fa: هنرمند:

en: Composer:
fa: آهنگ‌ساز:

en: Pause length:
fa: طول مکث:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
fa: طول مکثی را که باید شیار را دنبال کند می‌دهد

en: Song Information
fa: اطلاعات آهنگ

en: %i × %i pixels
fa: %Ii × %Ii نقطه

note: No Preview view
en: No preview
fa: بدون پیش‌نمایش

en: Error parsing playlist "%s".
fa: خطا در تجزیه فهرست‌پخش «%s».

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
fa[0]: %Id آهنگ

en: Select Playlist
fa: انتخاب فهرست پخش

en: Playlists
fa: فهرست‌های پخش

en: Number of Songs
fa: تعداد آهنگ‌ها

en: Genre
fa: ژانر

en: Plugin
fa: افزونه

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Copyright %s
fa: حق رونوشت %s

en: _About
fa: _راهنما

en: C_onfigure
fa: _پیکربندی

en: A_ctivate
fa: _فعال کردن

en: Ac_tivate All
fa: _فعال کردن همه

en: _Deactivate All
fa: _غیرفعال کردن همه

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
fa: گزینه‌های مربوط به افزونه %s

en: Brasero Plugins
fa: افزونه‌های برازرو

en: Save current project
fa: ذخیره پروژه فعلی

en: Save _As…
fa: ذخیره _به نام…

en: Save current project to a different location
fa: ذخیره پروژه‌ی فعلی بر روی یک محل دیگر

en: _Add Files
fa: _اضافه‌کردن پرونده‌ها

en: Add files to the project
fa: اضافه کردن پرونده‌ها به پروژه

en: _Remove Files
fa: _حذف پرونده‌ها

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
fa: _خالی کردن پروژه

en: Remove all files from the project
fa: حذف تمام پرونده‌ها از پروژه

en: _Burn…
fa: _نوشتن…

en: Burn the disc
fa: سوزاندن دیسک

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
fa: برای اضافه کردن پرونده‌‌ها به این پروژه روی دکمه‌ی «اضافه کردن» کلیک کنید یا پرونده‌ها را به این ناحیه بکشید

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
fa: برای حذف پرونده‌ها آنها را انتخاب کنید سپس روی دکمه‌ی «حذف» کلیک کنید یا کلید «حذف» را فشار دهید

en: Estimated project size: %s
fa: اندازه‌ی تخمینی پروژه: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
fa: پروژه حتی با استفاده از گزینه‌ی بیش نویسی برای دیسک بسیار بزرگ است.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
fa: پروژه برای دیسک بسیار بزرگ است و باید پرونده‌هایی را از آن حذف کنید.
    اگر شما از سی‌دی ۹۰ یا ۱۰۰ دقیقه‌ای که به درستی قابل شناسایی نیست استفاده می‌کنید و به گزینه‌ی بیش نویسی نیاز دارید، ممکن است بخواهید از این گزینه استفاده کنید.
    توجه: ممکن است این گزینه باعث نقص شود.

en: Start to burn the contents of the selection
fa: شروع نوشتن محتویات پرونده‌های انتخاب شده

en: Please add songs to the project.
fa: لطفا آهنگ‌هایی را به پروژه اضافه کنید.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
fa: آیا واقعا میخواهید پروژه جدیدی را ایجاد کنید و پروژه فعلی را دور بیاندازید؟

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
fa: اگر شما گزینه‌ی ایجاد پروژه خالی جدید را انتخاب کنید، تمام تغییرات از دست می‌روند.

en: _Discard Changes
fa: _دورانداختن تغییرات

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
fa: آیا می‌خواهید پرونده‌های انتخاب شده را دور بیاندازید یا به پروژه جدید اضافه کنید؟

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
fa: اگر شما گزینه‌ی ایجاد پروژه خالی جدید را انتخاب کنید، پرونده‌های انتخاب شده دور انداخته می‌شوند.

en: _Discard File Selection
fa: _دورانداختن پرونده‌های انتخاب شده

en: _Keep File Selection
fa: _حفظ پرونده‌های انتخاب شده

en: _Discard Project
fa: _دورانداختن پروژه

en: Select Files
fa: انتخاب پرونده‌ها

en: Do you really want to empty the current project?
fa: آیا واقعا می‌خواهید پروژه فعلی را خالی کنید؟

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
fa: خالی کردن پروژه تمام پرونده‌های اضافه شده تا الان را حذف می‌کند. تمام کارها از بین می‌رود. دقت کنید که پرونده‌ها از محل خودشان بر روی رایانه حذف نمی‌شوند، فقط دیگر در اینجا فهرست نمی‌شوند.

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Add
fa: _اضافه کردن

en: _Remove
fa: _حذف

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
fa: برازرو — %s (دیسک اطلاعاتی)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
fa: برازرو — %s (دیسک صوتی)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
fa: برازرو — %s (دیسک ویدئویی)

en: Your project has not been saved.
fa: پروژه‌ی شما ذخیره نشده است.

en: Save the changes of current project before closing?
fa: ذخیره تغییراتِ پروژه فعلی قبل از بستن؟

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
fa: اگر ذخیره نکنید، تغییرات به‌طور کامل از دست خواهند رفت.

en: Cl_ose Without Saving
fa: _بستن بدون ذخیره کردن

en: Save Current Project
fa: ذخیره پروژه‌ی فعلی

en: Save project as a Brasero audio project
fa: ذخیره پروژه به عنوان یک پروژه صوتی برازرو

en: Save project as a plain text list
fa: ذخیره پروژه به عنوان فهرست متن ساده

en: Save project as a PLS playlist
fa: دخیره پروژه به عنوان فهرست پخش PLS

en: Save project as an M3U playlist
fa: دخیره پروژه به عنوان فهرست پخش M3U

en: Save project as an XSPF playlist
fa: دخیره پروژه به عنوان فهرست پخش XSPF

en: Save project as an iriver playlist
fa: دخیره پروژه به عنوان فهرست پخش iriver

en: _Cover Editor
fa: ویرایشگر _جلد

en: Design and print covers for CDs
fa: طراحی و چاپ جلدها برای سی‌دی‌ها

en: _New Project
fa: _پروژه جدید

en: Create a new project
fa: ساخت یک پروژه جدید

en: _Empty Project
fa: _پروژه خالی

en: Let you choose your new project
fa: اجازه می‌دهد که یک پروژه جدید انتخاب کنید

en: New _Audio Project
fa: پروژه _صوتی جدید

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
fa: ایجاد یک سی‌دی صوتی سنتی که روی رایانه‌ها و استریوها قابل پخش باشد

en: New _Data Project
fa: پروژه _اطلاعات جدید

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
fa: ایجاد یک سی‌دی/دی‌وی‌دی حاوی هر نوع اطلاعاتی که فقط از طریق رایانه قابل خواندن باشد

en: New _Video Project
fa: پروژه _ویدئویی جدید

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
fa: ایجاد یک دی‌وی‌دی ویدیویی یا یک اس‌وی‌سی‌دی که روی خواننده‌های تلوزیونی قابل خواندن باشد

en: Copy _Disc…
fa: رونوشت _دیسک…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
fa: ایجاد یک رونوشت ۱:۱ از یک سی‌دی صوتی یا یک سی‌دی/دی‌وی‌دی داده روی دیسک سخت شما یا روی سی‌دی/دی‌وی‌دی دیگر

en: _Burn Image…
fa: _نوشتن تصویر…

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
fa: سوزاندن یک تصویر سی‌دی/دی‌وی‌دی بر روی دیسک

en: _Open…
fa: _گشودن…

en: Open a project
fa: باز کردن یک پروژه

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
fa[0]: تعداد %Id پرونده انتخاب شد (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
fa[0]: %Id پرونده پشتیبانی می‌شوند (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
fa[0]: %Id پرونده انتخاب شده می‌تواند اضافه شود (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
fa[0]: هیچ پرونده‌ای نمی‌تواند اضافه شود (%Ii پرونده‌ انتخاب شده)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
fa[0]: هیچ پرونده‌ای پشتیبانی نمی‌شود (%Ii پرونده انتخاب شده)

en: No file selected
fa: هیج پرونده‌ای انتخاب نشده

en: Brasero — New Audio Disc Project
fa: برازرو — پروژه جدید دیسک صوتی

en: Brasero — New Data Disc Project
fa: برازرو — پروژه جدید دیسک اطلاعاتی

en: Brasero — New Video Disc Project
fa: برازرو — پروژه دیسک ویدئویی جدید

en: Brasero — New Image File
fa: برازرو  — پرونده تصویر جدید

en: Brasero — Disc Copy
fa: برازرو — رونوشت از دیسک

en: Open Project
fa: باز کردن پروژه

en: _New
fa: _جدید

en: _Open
fa: _باز کردن

en: Browse the file system
fa: مرور سیستم پرونده‌ها

en: Display playlists and their contents
fa: نمایش فهرست‌های پخش و محتویات آنها

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
fa: لطفا یک تصویر دیگر انتخاب کنید.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
fa: دیسک ویدئویی (%s)

en: Error while loading the project.
fa: خطا در هنگام بارگیری پروژه.

en: The project could not be opened
fa: پروژه قابل بازکردن نیست

en: The file is empty
fa: پرونده خالی است

en: It does not seem to be a valid Brasero project
fa: بنظر نمی‌رسد یک پروژه معتبر برازرو باشد

en: Audi_o project
fa: پروژه _صوتی

en: Create a traditional audio CD
fa: ساخت یک سی‌دی صوتی مرسوم

en: D_ata project
fa: پروژه _اطلاعات

en: Create a data CD/DVD
fa: ساخت یک سی‌دی/دی‌وی‌دی اطلاعات

en: _Video project
fa: پروژه _ویدئویی

en: Create a video DVD or an SVCD
fa: ساخت یک دی‌وی‌دی یا اس‌وی‌سی‌دی

en: Disc _copy
fa: _رونوشت از دیسک

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
fa: ساخت رونوشتِ ۱:۱ از سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: Burn _image
fa: سوزاندن _تصویر

en: Last _Unsaved Project
fa: آخرین پروژه‌های _ذخیره نشده

en: Load the last project that was not burned and not saved
fa: بارکردن آخرین پروژه‌ای که ذخیره و سوزانده نشده است

en: No recently used project
fa: هیچ پروژه‌ای اخیرا استفاده نشده

en: Create a new project:
fa: یک پروژه جدید بسازید:

en: Recent projects:
fa: پروژه‌های اخیر:

en: Insert text
fa: وارد کردن متن

en: Delete text
fa: پاک‌کردن متن

en: Substitute text
fa: جانشینی متن

en: Number files according to a pattern
fa: شماردهی پرونده‌ها بر اساس یک الگو

en: Insert number sequence at beginning
fa: اضافه کردن دنباله اعداد در آغاز

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
fa: وارد کردن

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
fa: در زمان شروع

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
fa: در زمان پایان

en: Delete every occurrence of
fa: پاک‌کردن هر گونه رخ داد

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
fa: با

en: Rename to
fa: تغییرنام به

en: No file
fa: بدون پرونده

en: Start and stop playing
fa: شروع و پایان دادن پخش

en: Title:
fa: عنوان:

en: Song start:
fa: ابتدا آهنگ:

en: Song end:
fa: انتها آهنگ:

en: Track length:
fa: طول شیار:

en: Song information for track %02i
fa: اطلاعات آهنگ برای شیار %02i

en: Do you really want to split the track?
fa: آیا واقعا می‌خواهید شیار را تقسیم کنید؟

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
fa: اگر شیار را تقسیم کنید، اندازه‌ی شیار جدید کوتاه‌تر از ۶ ثانیه و انباشته خواهد شد.

en: _Split
fa: _تقسیم کردن

en: The track wasn't split.
fa: شیار تقسیم نشده بود.

en: No silence could be detected
fa: هیچ سکوتی تشخیص داده نشد

en: An error occurred while detecting silences.
fa: در هنگام تشخیص سکوت‌ها خطایی رخ داد.

en: This will remove all previous results.
fa: این تمام نتایج پیشین را حذف خواهد کرد.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
fa: آیا واقعا می‌خواهید با تقسیم کردن خودکار ادامه دهید؟

en: _Don't split
fa: _تقسیم‌نکردن

en: Do you really want to empty the slices preview?
fa: آیا واقعا می‌خواهید پیش‌نمایش برش‌ها را خالی کنید؟

en: Re_move All
fa: _حذف همه

en: Split Track
fa: تقسیم شیار

en: M_ethod:
fa: _شیوه:

en: Method to be used to split the track
fa: روش مورد استفاده برای تقسیم شیار

en: Split track manually
fa: تقسیم شیار به صورت دستی

en: Split track in parts with a fixed length
fa: تقسیم شیار به چند بخش با طول ثابت

en: Split track in a fixed number of parts
fa: تقسیم شیار به تعداد ثابتی از بخش‌ها

en: Split track for each silence
fa: تقسیم شیار به ازای هر سکوت

en: _Slice
fa: _برش

en: Add a splitting point
fa: اضافه کردن یک نقطه‌ی تقسیم

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
fa: تقسیم این شیار در هر

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
fa: ثانیه

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
fa: تقسیم این شیار به

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
fa: بخش

en: Slicing Method
fa: روش بریدن

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: Mer_ge
fa: _ادغام

en: Merge a selected slice with the next selected one
fa: ادغام یک برش انتخاب شده با مورد بعدی

en: Remove the selected slices
fa: حذف برش‌های انتخاب شده

en: Clear the slices preview
fa: پاک کردن پیش‌نمایش برش‌ها

en: _List of slices that are to be created:
fa: _فهرست برش‌هایی که باید ایجاد شوند:

en: Slices Preview
fa: پیش‌نمایش برش‌ها

en: Hours
fa: ساعت

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Frames (1 second = 75 frames)
fa: چارچوب‌ها (۱ ثانیه = ۷۵ چارچوب)

en: Open the selected video
fa: بازکردن ویدئو انتخاب شده

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
fa: ویرایش اطلاعات ویدئو (شروع، پایان، نویسنده، غیره)

en: Remove the selected videos from the project
fa: حذف ویدئوهای انتخاب شده از پروژه

en: Do you want to search for video files inside the directory?
fa: آیا می‌خواهید به دنبال پرونده‌های ویدئویی در داخل این شاخه بگردید؟

en: _Search Directory
fa: _جستجو شاخه

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
fa: «%s» گونهٔ مناسبی برای پروژه‌های ویدیویی ندارد.

en: Please only add files with video content
fa: لطفا فقط پرونده‌های ویدئویی را اضافه کن

en: Please type "%s --help" to see all available options
fa: لطفا برای دیدن تمام گزینه‌های موجود «%s --help» را تایپ کنید
