brasero gnome-2-28 - en to nds translation catalogue (424 entries)

en: No results
nds: Keen Rutkamen

en: Files
nds: Dateien

en: Description
nds: Beschrieven

en: All files
nds: All Dateien

en: Copying audio track %02d
nds: Kopere Leed %02d

en: Preparing to copy audio disc
nds: Glieks geiht dat mit'm Koperen vun de Tondisk los! Een Moment noh.

en: Video format:
nds: Videoformat:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
nds: VCD-Typ:

en: Create an SVCD
nds: SVCD erstellen

en: Create a VCD
nds: VCD erstellen

en: Hidden file
nds: Verbargte Datei

en: Unreadable file
nds: Unlesbare Datei

en: (loading…)
nds: (lade...)

en: Empty
nds: Leer

en: Disc file
nds: Diskdatei

en: %d item | %d items
nds[0]: %d Element
nds[1]: %d Elemente

en: New folder
nds: Nejes Verteeknis

en: New folder %i
nds: Nejes Verteeknis %i

en: Analysing files
nds: Unnersöke Dateien

en: There are no files to write to disc
nds: Dat givt keene Dateien, de je op eene Disk schrieven künnst

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
nds: "%s" warrt nich funnen.

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
nds: Een interner Fehler is optreten

en: Only one track at a time can be checked
nds: Just een Leed künn to ee'm Tiedpunkt unnersökt werrn

en: Please set it manually
nds: Bidde sett dat bi Hann

en: Creating Image
nds: Avbill erstellen

en: Burning DVD
nds: Brenne DVD

en: Copying DVD
nds: Kopere DVD

en: Burning CD
nds: Brenne CD

en: Copying CD
nds: Kopere CD

en: Burning Disc
nds: Brenne Disk

en: Copying Disc
nds: Kopere Disk

en: Creating image
nds: Avbill erstellen

en: Burning video DVD
nds: Brenne Film-DVD

en: Burning data DVD
nds: Brenne Daten-DVD

en: Burning image to DVD
nds: Brenne Avbill op DVD

en: Copying data DVD
nds: Kopere Daten-DVD

en: Burning (S)VCD
nds: Brenne (S)VCD

en: Simulation of audio CD burning
nds: Simulatschoon vum Brennen eener Ton-CD

en: Burning audio CD
nds: Brenne Ton-CD

en: Burning data CD
nds: Brenne Daten-CD

en: Burning image to CD
nds: Brenne Avbill op CD

en: Burning video disc
nds: Brenne Filmdisk

en: Burning data disc
nds: Brenne Datendisk

en: Copying disc
nds: Kopere Disk

en: Burning image to disc
nds: Brenne Avbill op Disk

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
nds: "%s" hett wat to doon.

en: There is no disc in "%s".
nds: Da is keene Disk in "%s".

en: Not enough space available on the disc in "%s".
nds: Nich genug Spieker verfögbar op Disk in "%s".

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
nds: De Disk in "%s" mutt opfrischt werrn.

en: Please eject the disc and reload it.
nds: Bidde warf de Disk ut un frisch se op.

en: _Keep Current Location
nds: _Aktuellen Ort behollen

en: _Change Location
nds: _Ort ännern

en: Location for Image File
nds: Ort för de Avbilldatei

en: Location for Temporary Files
nds: Ort för twüschentiedliche Dateien

en: _Replace Disc
nds: _Disk ersetten

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
nds: _Blanke Disk

en: _Import
nds: _Importeren

en: _Continue
nds: _Wietermaken

en: The simulation was successful.
nds: De Simulatschoon weur erfolgriek. Gratulatschoon!

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
nds: Echtes Brennen vun de Disk geiht in 10 Sekunnen los. Schnall dik an!

en: Burn _Now
nds: _Nu brennen

en: Save Current Session
nds: Düssen Törn spiekern

en: An unknown error occurred.
nds: Een unbekannter Fehler is optreten

en: Error while burning.
nds: Fehler bi'm Brennen

en: _Save Log
nds: Log _spiekern

en: Video DVD successfully burned
nds: Film-DVD erfolgriek brannt

en: (S)VCD successfully burned
nds: (S)VCD erfolgriek brannt

en: Audio CD successfully burned
nds: Ton-CD erfolgriek brannt

en: Image successfully created
nds: Avbill erfolgriek erstellt

en: DVD successfully copied
nds: DVD erfolgriek kopert

en: CD successfully copied
nds: CD erfolgriek kopert

en: Image of DVD successfully created
nds: Avbill vun DVD erfolgriek erstellt

en: Image of CD successfully created
nds: Avbill vun CD erfolgriek erstellt

en: Image successfully burned to DVD
nds: Avbill erfolgriek op DVD brannt

en: Image successfully burned to CD
nds: Avbill erfolgriek op CD brannt

en: Data DVD successfully burned
nds: Daten-DVD erfolgriek brannt

en: Data CD successfully burned
nds: Daten-CD erfolgriek brannt

en: Make _More Copies
nds: Eene _twejte Kopie erstellen

en: There are some files left to burn
nds: Da sünd noh een paar Dateien över, de noh nich brannt warrn

en: There are some more videos left to burn
nds: Da sünd noh een paar Filme över, de noh nich brannt warrn

en: There are some more songs left to burn
nds: Da sünd noh een paar Leeder över, de noh nich brannt warrn

en: Not enough space available on the disc
nds: Nich genug frier Spieker op de Disk

en: Do you really want to quit?
nds: Wullt je seker avbreken?

en: C_ontinue Burning
nds: Brenne _fortsetten

en: _Cancel Burning
nds: _Brennen avbreken

en: Create _Image
nds: _Avbill erstellen

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
nds: _Koperen

en: Make _Several Copies
nds: Eene _twejte Kopie erstellen

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
nds: _Brennen

en: Burn _Several Copies
nds: _Unnerscheedliche Disks brennen

en: _Burn Several Discs
nds: _Unnerscheedliche Disks brennen

en: Please add files.
nds: Bidde Dateien hentöfögen.

en: Please add songs.
nds: Bidde Musik hentofögen.

en: Please add videos.
nds: Bidde Filme hentofögen.

en: Please select a disc image.
nds: Bidde sök een Diskavbill ut.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
nds: Bidde sök dik een anneres Avbill ut.

en: _Overburn
nds: _Överbrennen

en: Disc Burning Setup
nds: Diskbrenneninstellens

en: Video Options
nds: Filmoptschoonen

en: Burn as _File
nds: As _Datei brennen

en: Burn _Contents…
nds: _Inholls brennen...

en: Image Burning Setup
nds: Avbillbrenneninstellens

note: pack everything
en: Select a disc image to write
nds: Diskavbill utwählen, dat brennt werrn schall

en: Copy CD/DVD
nds: CD/DVD koperen

en: Select disc to copy
nds: Disk to'm Koperen utwählen

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
nds: %s (Programm)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
nds: %s (Bökerie)

en: Burning CD/DVD
nds: Brenne CD/DVD

en: The drive is busy
nds: Dat Lööpwark hett wat to doon

en: "%s" cannot be unlocked
nds: "%s" künn nich opslut werrn

en: No burner specified
nds: Keen Brenner wählt

en: No source drive specified
nds: Keen Welllööpwark wählt

en: The drive cannot be locked (%s)
nds: Dat Lööpwark künn nich avsluten werrn (%s)

en: The drive cannot burn
nds: Dat Lööpwark künn nich brennen

en: There is no track to burn
nds: Da is keen Leed to'm Brennen

en: Unknown song
nds: Unbekanntes Leed

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in brasero we'll need a * context with C_() macro Translators: "by" is followed by the name of an artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is i
en: by
nds: vun

en: SVCD image
nds: SVCD-Avbill

en: VCD image
nds: VCD-Avbill

en: Video DVD image
nds: Film-DVD-Avbill

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
nds: %s: nich genug frier Spieker

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
nds: %s: %s frier Spieker

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
nds: %s: %s frie

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
nds: %.1fx (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
nds: %.1fx (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (BD)
nds: %.1fx (BD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
nds: %.1fx (BD) %.1fx (DVD) %.1fx (CD)

en: _Simulate before burning
nds: _Utproberen vor'm Brennen

en: Options
nds: Optschoonen

en: Location for _Temporary Files
nds: Ort för _twüschentiedliche Dateien

en: Temporary files
nds: Twüschentiedliche Dateien

en: Disc image type:
nds: Diskavbilltyp:

en: Autodetect
nds: Vun alleen finnen

en: ISO9660 image
nds: ISO9660 Avbill

en: Properties of %s
nds: Eegenschapten vun %s

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
nds: "%s":  lade

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
nds: "%s": unbekannter Diskavbilltyp

en: Select Disc Image
nds: Diskavbill wählen

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
nds: Avbilldateien

en: Image type:
nds: Billtyp:

en: Menu
nds: Menü

en: Show _Dialog
nds: _Dialog opwiesen

en: Show dialog
nds: Dialog opwiesen

en: Getting size
nds: Gröte rutkregen

en: Writing
nds: Schrieve

en: Blanking
nds: Blank trecken

en: Creating checksum
nds: Erstelle Checksumme

en: Copying file
nds: Kopere Datei

en: Preparing to write
nds: Glieks geiht dat mit'm Schrieven los! Een Moment noh.

en: Finalizing
nds: Slute av

en: Starting to record
nds: Starte Opnahm

en: Success
nds: Erfolg

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
nds: "%s" hett sik nich akerat verhollen

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
nds: Een interner Fehler is optreten

en: _Hide changes
nds: Ännerns _verbargen

en: _Show changes
nds: Ännerns _opwiesen

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
nds: Billers

en: _Color
nds: _Klöör

en: Solid color
nds: Eene döörgahnde Klöör

en: Horizontal gradient
nds: Horizontaler Verlööp

en: Vertical gradient
nds: Vertikaler Verlööp

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
nds: _Bill

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
nds: Avbillpad:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
nds: Bill wählen

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
nds: Billutsehn:

en: Background Properties
nds: Achtergrundeegenschapten

en: Bac_kground Properties
nds: _Achtergrundeegenschapten

en: Background properties
nds: Achtergrundeegenschapten

en: _Text Color
nds: _Textklöör

en: Text color
nds: _Textklöör

en: Pick a Color
nds: Klöör utwählen

en: The file is empty
nds: De Datei is leer

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
nds: %s Stunnen %s Minuuten %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
nds: %s Stunnen %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
nds: %s Stunnen

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
nds: %s Minuuten

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
nds: %s:%s Minuuten

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
nds: %s: leer

en: Searching for available discs
nds: Sök nah verfögbaren Disks

en: No disc available
nds: Keene verfögbare Disk

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
nds: Avbilldatei

en: It does not appear to be a valid ISO image
nds: Dat seht ut, as ob dat ISO-Avbill nich akerat bieenanner is

en: File
nds: Datei

en: Blu-ray disc
nds: Blu-ray disk

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
nds: Blanke Disk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
nds: Ton- un Datendisk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
nds: Tondisk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
nds: Datendisk (%s)

en: Unknown error
nds: Unbekannter Fehler

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: Copying files locally
nds: Kopere lokale Dateien

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
nds: CD/DVD Erstellerverteeknis

en: CD/DVD Creator
nds: CD/DVD-Ersteller

en: Create CDs and DVDs
nds: CDs un DVDs erstellen

en: Write to Disc
nds: Op Disk schrieven

en: Write contents to a CD or DVD
nds: Inholls op CD or DVD schrieven

en: Disc name
nds: Disknaam

en: Copy Disc
nds: Disk Kopere...

en: _Write to Disc…
nds: Op Disk _schrieven

en: Write disc image to a CD or DVD
nds: Diskavbill op CD or DVD schrieven

en: _Copy Disc…
nds: Disk _koperen...

en: _Blank Disc…
nds: Disk _blank trecken...

en: _Check Disc…
nds: Disk _unnersöken...

en: Check the data integrity on this CD or DVD
nds: De Datenintegrität vun düsser CD or DVD unnersöken

en: Medium Icon
nds: Middelgrotes Utblickbill

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
nds: Avbilldateien

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
nds: Filmdisk (%s)

en: _Project
nds: _Projekt

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _Tools
nds: _Warktüüg

en: _Help
nds: _Hölp

en: Choose plugins for Brasero
nds: Plugins för Brasero utwählen

en: E_ject
nds: U_twarfen

en: Eject a disc
nds: Eene Disk utwarfen

en: _Blank…
nds: _Blank trecken...

en: Blank a disc
nds: Eene Disk blank maken

en: _Check Integrity…
nds: _Integrität unnersöken...

en: Check data integrity of disc
nds: Datenintegrität vun de Disk unnersöken

en: Quit Brasero
nds: Brasero sluten

en: _Contents
nds: _Inholls

en: Display help
nds: Ansichthölp

en: About
nds: Över

en: Disc Burner
nds: Diskbrenner

en: The project is empty
nds: Dat Projekt is leer

en: Brasero Homepage
nds: Brasero Netsiet

en: _Recent Projects
nds: _Leste Projekte

en: Brasero Disc Burner
nds: Brasero Diskbrenner

en: Brasero project file
nds: Braseroprojektdatei

en: Open the selected files
nds: De utwählten Dateien opmaken

en: _Edit Information…
nds: Informatschoonen _bewarken...

en: Paste files
nds: Dateien infögen

en: I_nsert a Pause
nds: Middag _infögen

en: _Split Track…
nds: Leed deelen...

en: Split the selected track
nds: Utwähltes Leed deelen

en: Pause
nds: Middag

en: Split
nds: Deelen

en: Track
nds: Leed

en: Title
nds: Titel

en: _Add File
nds: Datei _hentofögen

en: Search _Directory
nds: Sök_verteeknis

note: Translators: the following string * means there was an error while * blanking.
en: Error while blanking.
nds: Fehler bi'm Blanktrecken.

en: Blank _Again
nds: Schon wedder _leer

en: Unknown error.
nds: Unbekannter Fehler.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
nds: _Leer

en: An unknown error occurred
nds: Een unbekannter Fehler is optreten

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
nds[0]: %d Leed
nds[1]: %d Leeder

en: Select Playlist
nds: Speellist wählen

en: Playlists
nds: Speellist

en: Genre
nds: Rebeet

en: Copyright %s
nds: Koperschod %s

en: _About
nds: _Över

en: A_ctivate
nds: A_ktiveren

en: Ac_tivate All
nds: A_llens aktiveren

en: _Deactivate All
nds: Allens _deaktiveren

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
nds: Optschoonen vun Plugin %s

en: Search:
nds: Sök:

en: In _text documents
nds: In _Textdokumenten

en: In _pictures
nds: In _Billers

en: In _music
nds: In _Musik

en: In _videos
nds: In _Filmen

en: Click to start the search
nds: Klick, um de Sök to starten

en: Title:
nds: Titel:

en: Composer:
nds: Tosammensteller:

en: Song start:
nds: Leedstart:

en: Song end:
nds: Leedenn:

en: Pause length:
nds: Middagsdüer:

en: Track length:
nds: Leeddüer:

en: Song Information
nds: Leedinformatschoon

en: R_ename…
nds: _Annern Naam geven...

en: New _Folder
nds: Nejes _Verteeknis

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
nds: Jümmers beholl_en

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
nds: _Behollen

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
nds: _Överschrieven

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
nds: _Jümmers överschrieven

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
nds: Importeren %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
nds: _Importeren %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
nds: _Importeren

en: I_mport Session
nds: _Importtörn

en: _Cancel Loading
nds: Laden _avbreken

en: File Renaming
nds: Datei een annern Naam geven

en: _Rename
nds: _Annern Naam geven

en: Size
nds: Gröte

en: Space
nds: Spieker

en: Audio files
nds: Tondateien

en: Movies
nds: Filme

en: P_review
nds: _Utblick

en: _Show Side Panel
nds: _Sietenbalken opwiesen

en: _Horizontal Layout
nds: _Horizontales Utsehn

en: Set a horizontal layout
nds: Horizontales Utsehn setten

en: _Vertical Layout
nds: _Vertikales Utsehn

en: Set a vertical layout
nds: Vertikales Utsehn setten

en: No file
nds: Keene Datei

en: Start and stop playing
nds: Avspeelen starten un stoppen

en: Name:
nds: Naam:

en: Save current project
nds: Aktuelles Projekt spiekern

en: Save _As…
nds: Spiekern _as...

en: Save current project to a different location
nds: Aktuelles Projekt an ee'm annern Ort spiekern

en: _Add Files
nds: Dateien _hentofögen

en: Add files to the project
nds: Dateien to düssem Projekt hentofögen

en: _Remove Files
nds: Dateien _löschen

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
nds: _Leeres Projekt

en: Remove all files from the project
nds: All Dateien ut düssem Projekt löschen

note: burn button set insensitive since there are no files in the selection
en: _Burn…
nds: _Brennen...

en: Burn the disc
nds: Düsse Disk brennen

en: _Keep File Selection
nds: _Dateiutwahl behollen

en: Select Files
nds: Dateien utwählen

en: _Save
nds: _Spiekern

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Remove
nds: _Verschuven

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
nds: Brasero - %s (Datendisk)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
nds: Brasero - %s (Tondisk)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
nds: Brasero - %s (Filmdisk)

en: Your project has not been saved.
nds: Dien Projekt weur bit nu nich spiekert.

en: Cl_ose Without Saving
nds: _Sluten ohn to spiekern

en: Save Current Project
nds: Aktuelles Projekt spiekern

en: _New Project
nds: _Nejes Projekt

en: Create a new project
nds: Nejes Projekt erstellen

en: _Empty Project
nds: _Leeres Projekt

en: New _Audio Project
nds: Nejes _Tonprojekt

en: New _Data Project
nds: Nejes _Datenprojekt

en: New _Video Project
nds: Nejes _Filmprojekt

en: Create a video DVD or an SVCD that are readable on TV readers
nds: Film-DVD or SVCD erstellen

en: Copy _Disc…
nds: _Disk koperen...

en: _Burn Image…
nds: _Avbill brennen...

en: _Open…
nds: _Opmaken...

en: Open a project
nds: Projekt opmaken

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
nds[0]: %d Datei utwählt (%s)
nds[1]: %d Dateien utwählt (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
nds[0]: %d Datei is unnerstütt (%s)
nds[1]: %d Dateien sünd unnerstütt (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
nds[0]: %d Datei künn hentofögt werrn (%s)
nds[1]: %d utwählte Dateien künn hentofögt werrn (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
nds[0]: Keene Datei künn hentofögt werrn (%i utwählte Datei)
nds[1]: Keene Datei künn hentofögt werrn (%i utwählte Dateien)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
nds[0]: Keene Datei is unnerstütt (%i utwählte Datei)
nds[1]: Keene Datei is unnerstütt (%i utwählte Dateien)

en: No file selected
nds: Keene Datei utwählt

en: Brasero — New Audio Disc Project
nds: Brasero - Nejes Tondisk-Projekt

en: Brasero — New Data Disc Project
nds: Brasero - Nejes Datendisk-Projekt

en: Brasero — New Video Disc Project
nds: Brasero - Nejes Filmdisk-Projekt

en: Brasero — New Image File
nds: Brasero - Neje Avbilldatei

en: Brasero — Disc Copy
nds: Brasero - Diskkoperen

en: Open Project
nds: Projekt opmaken

en: _New
nds: _Nej

en: _Open
nds: _Opmaken

en: Browse the file system
nds: Dateisystem nahkieken

en: Search files using keywords
nds: Nah Dateien söken un dorbi Slötelwöör bruken

en: Audi_o project
nds: T_onprojekt

en: D_ata project
nds: D_atenprojekt

en: Create a data CD/DVD
nds: Daten-CD/DVD erstellen

en: _Video project
nds: _Filmprojekt

en: Create a video DVD or an SVCD
nds: Film-DVD or SVCD erstellen

en: Disc _copy
nds: Disk_koperen

en: Burn _image
nds: _Avbill brennen

en: Last _Unsaved Project
nds: Leste, _nich sekertes Projekt

en: No recently used project
nds: Keene tolest brukten Projekte

en: Create a new project:
nds: Nejes Projekt erstellen:

en: Recent projects:
nds: Leste Projekte:

en: Check _Again
nds: Nohmol vorknö_ppen

en: Downloading MD5 file
nds: Lade md5-Datei daal

en: Open an MD5 file
nds: Eene md5-Datei opmaken

en: _Check
nds: _Vorknöppen

en: Disc Checking
nds: Disk unnersöken

en: The drive is empty
nds: Dat Lööpwark is leer

en: Select a disc
nds: Disk utwählen

en: Copy a disc
nds: Eene Disk koperen

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
nds: "%s" kunn nich schrieven.

en: Data could not be read (%s)
nds: Daten künn nich lest werrn (%s)

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
nds: Schrieve Leed %s

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
nds: Dateidaallader

en: Normalize
nds: Normaliseren

en: Analysing "%s"
nds: Unnersöke "%s"

en: Preview
nds: Utblick

en: Do you really want to split the track?
nds: Wullt je seker dat Leed deelen?

en: _Split
nds: _Deelen

en: The track wasn't split.
nds: Dat Leed weur nich deelt.

en: _Don't split
nds: _Nich deelen

en: Re_move All
nds: Allens verschuv_en

en: Split Track
nds: Leed deelen

en: _Slice
nds: _Deel

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
nds: Sekunnen

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
nds: Deels

en: Start
nds: Starten

en: End
nds: Enn

en: Mer_ge
nds: Vermen_gen

en: Slices Preview
nds: Deelsutblick

en: Hours
nds: Stunnen

en: Minutes
nds: Minuuten

en: Seconds
nds: Sekunnen

en: The disc in "%s" cannot be ejected
nds: De Disk "%s" künn nich utwarft werrn

en: _Eject
nds: _Utwarfen

en: Eject Disc
nds: Disk utwarfen

en: No file filtered
nds: Keene Datei filtert

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
nds[0]: De _filterte Dateilist verbargen (%d Datei)
nds[1]: De _filterte Dateilist verbargen (%d Dateien)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
nds[0]: De _filterte Dateilist opwiesen (%d Datei)
nds[1]: De _filterte Dateilist opwiesen (%d Dateien)

en: Filter Options
nds: Filteroptschoonen

en: Type
nds: Typ

en: _Restore
nds: _Wedderherstellen

en: _Options…
nds: _Optschoonen...

en: Filtering options
nds: Filteroptschoonen

en: Checking file integrity
nds: Unnersöke Dateiintegrität

en: File "%s" could not be opened
nds: Datei "%s" künn nich opmakt werrn

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
nds: Dateichecksumme

en: Checks file integrities on a disc
nds: Datenintegrität vun de Disk unnersöken

en: Creating image checksum
nds: Erstelle Avbillchecksumme

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
nds: Avillchecksumme

en: Checks disc integrity after it is burnt
nds: Datenintegrität vun de Disk achter'm Brennen unnersöken

en: Remove silences
nds: Stillen löschen

en: Song titles
nds: Leedtitel

en: Additional song information
nds: Tosettliche Leedinformatschoonen

en: Insert text
nds: Text ingeven

en: Delete text
nds: Text löschen

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
nds: Inschuven

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
nds: am Anfang

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
nds: an Enn

en: Delete every occurrence of
nds: Elkes Optreten löschen vun

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
nds: mit

en: Rename to
nds: Naam ännern in

en: {number}
nds: {Taal}

en: Open the selected video
nds: Utwählten Film opmaken

en: _Search Directory
nds: In Verteeknis _söken

en: Creating file layout
nds: Erstellen Dateiutsehn

en: Brasero Disc Copier
nds: Brasero Diskkoperer

en: Copy CDs and DVDs
nds: CDs un DVDs koperen

en: Disc Copier
nds: Diskkoperer
