brasero master - en to tr translation catalogue (943 entries)

en: Brasero is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
tr: Brasero, GNOME Masaüstü için bir CD/DVD yazma uygulamasıdır. Mümkün olduğunca sade olacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcıların disklerini kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturmalarına olanak tanıyan bazı özgün özelliklere sahiptir.

en: Brasero can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
tr: Brasero Veri ve Ses CD/DVD'lerini oluşturabilir, kopyalayabilir ve diske yazabilir. CD-TEXT, çoklu oturum ve joliet uzantılarına tam destek sunar. Diğer yerel uygulamalardan ya da paylaşılan uzak sürücülerden dosyaları sürükleyip bırakarak, kolayca diske yazabilirsiniz.

en: Disc Burner and Copier
tr: Disk Yazıcı ve Kopyalayıcı

en: Create and copy CDs and DVDs
tr: CD/DVD yaz ve kopyala

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
tr: disk;cdrom;dvd;yazma;ses;görüntü;video;

en: Brasero Disc Burner
tr: Brasero Disk Yazma Programı

en: Open a New Window
tr: Yeni Pencere Aç

en: Burn an Image File
tr: Kalıp Dosyasını Yaz

en: Copy a Disc
tr: Disk Kopyala

en: Create an Audio Project
tr: Ses Projesi Oluştur

en: Create a Video Project
tr: Video Projesi Oluştur

en: Brasero project file
tr: Brasero proje dosyası

en: Should Nautilus extension output debug statements
tr: Nautilus uzantısı hata ayıklama ifadelerini çıktı vermeli mi

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
tr: Nautilus uzantısı hata ayıklama ifadelerini çıktı vermeli mi. Eğer vermeliyse bu değer doğru (true) olarak ayarlanmalıdır.

en: The type of checksum used for images
tr: Kalıplar için kullanılan bütünlük kontrolü (checksum) türü

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
tr: MD5 için 0, SHA1 için 1 ve SHA256 için 2 olarak ayarlayın

en: The type of checksum used for files
tr: Dosyalar için kullanılan bütünlük kontrolü (checksum) türü

en: Directory to use for temporary files
tr: Geçici dosyalar için kullanılacak dizin

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
tr: Brasero'nun geçici dosyaları saklayacağı dizine giden yolu içerir. Eğer bu değer boşsa, glib için ayarlanmış öntanımlı dizin kullanılacaktır.

en: Favourite burn engine
tr: Favori disk yakma motoru

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
tr: Yüklü olan favori yakma motorunun ismini içerir. Mümkünse kullanılır.

en: White list of additional plugins to use
tr: Kullanılacak ilave eklentilerin beyaz listesi

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
tr: Brasero'nun disk yakmada kullandığı ilave eklentilerin listesini içerir. NULL seçilmişse, Brasero hepsini yükleyecektir.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
tr: Cdrecord ile "-immed" bayrağını etkinleştir

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
tr: Cdrecord ile "-immed" bayrağının kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Dikkatli kullanın (doğru seçerken) sadece bazı sürücüler/ayarlar için bir çözümdür.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
tr: growisofs ile "-use-the-force-luke=dao" bayrağının kullanılıp kullanılmayacağı

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
tr: Growisofs ile "-use-the-force-luke=dao" bayrağının kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Hayır yapıldığında brasero bunu kullanmayacaktır, bazı sürücüler/ayarlar için bir çözüm olabilir.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
tr: cdrecord ile "-immed" bayrağını kullan

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
tr: cdrecord ile "-immed" bayrağını kullan

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
tr: cdrdao ile "--driver generic-mmc-raw" bayrağının kullanılıp kullanılmayacağı

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
tr: Cdrdao ile "--driver generic-mmc-raw" bayrağının kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Doğru yaparsanız, brasero kullanacaktır ve bazı sürücüler/ayarlar için bir çözüm olabilir.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
tr: Diske yazılacak görüntüler aranırken son gözatılan klasör

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
tr: Diske yazılacak görüntüler için son göz atılan dizinin tam yolunu içerir

en: Enable file preview
tr: Dosya önizlemelerini etkinleştir

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
tr: Dosya önizlemelerinin gösterilip gösterilmeyeceğini belirler. Kullanmak için onaylayın.

en: Should brasero filter hidden files
tr: Brasero gizli dosyaları filtrelesin mi

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
tr: Brasero gizli dosyaları filtrelesin mi? Onaylarsanız, brasero gizli dosyaları filtreleyecektir.

en: Replace symbolic links by their targets
tr: Kısayolları hedefledikleri dosya ile değiştir

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
tr: Brasero projedeki sembolik bağları hedef dosyaları ile yer değiştirmeli mi? Onaylarsanız brasero sembolik bağları yer değiştirecektir.

en: Should brasero filter broken symbolic links
tr: Brasero kırık sembolik bağları filtrelemeli mi

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
tr: Brasero kırık linkleri filtrelesin mi? Onaylarsanız, brasero kırık linkleri filtreleyecektir.

en: The priority value for the plugin
tr: Eklentinin öncelik değeri

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
tr: Aynı görev için birden fazla eklenti kullanılabilir olduğunda, hangi eklentiye öncelik verilmesi gerektiği belirlenirken bu değer kullanılır. Eğer 0 ise, eklentinin doğal önceliğinin kullanılacağı anlamına gelir. Sıfırdan büyük bir değer, eklentinin doğal önceliğini geçersiz kılar. Sıfırdan küçük bir değer, eklentiyi etkisizleştirir.

en: Burning flags to be used
tr: Kullanılacak yazma bayrakları

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
tr: Bu değer, benzer bir bağlamda son kullanılan yazım bayraklarını temsil eder.

en: The speed to be used
tr: Kullanılacak hız

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
tr: Bu değer, benzer bir bağlamda son kullanılan hızı temsil eder.

en: Error while blanking.
tr: Silme işlemi sırasında hata.

en: Blank _Again
tr: Tekr_ar Sil

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: The disc was successfully blanked.
tr: Disk başarıyla silindi.

en: The disc is ready for use.
tr: Disk kullanıma hazır.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
tr: _Sil

en: _Fast blanking
tr: _Hızlı silme

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
tr: Uzun tam silme yerine hızlı silmeyi etkinleştir

en: Disc Blanking
tr: Disk Silme

en: Burning CD/DVD
tr: CD/DVD yazılıyor

en: The drive is busy
tr: Sürücü meşgul

en: Make sure another application is not using it
tr: Başka bir uygulamanın kullanmadığından emin olun

en: "%s" cannot be unlocked
tr: "%s" kilidi açılamıyor

en: No burner specified
tr: Yazıcı belirtilmedi

en: No source drive specified
tr: Belirtilmiş kaynak sürücü yok

en: Ongoing copying process
tr: Kopyalama işlemi sürüyor

en: The drive cannot be locked (%s)
tr: Sürücü kilitlenemiyor (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
tr: Sürücünün yeniden yazma yeteneği yok

en: Ongoing blanking process
tr: Silme işlemi sürüyor

en: The drive cannot burn
tr: Sürücü yazamıyor

en: Ongoing burning process
tr: Yazım işlemi sürüyor

en: Ongoing checksumming operation
tr: Bütünlük kontrolü yapılıyor

en: Merging data is impossible with this disc
tr: Disk ile veri birleştirmek mümkün değil

en: Not enough space available on the disc
tr: Disk üzerinde yeterli yer yok

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
tr: %s (uygulama)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
tr: %s (kütüphane)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
tr: %s (GStreamer eklentisi)

en: There is no track to burn
tr: Yazılacak parça yok

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
tr: Lütfen gereken dosyaları ve kütüphaneleri elle kurun ve tekrar deneyin:

en: Only one track at a time can be checked
tr: Aynı anda sadece bir parça kontrol edilebilir

en: No format for the temporary image could be found
tr: Geçici kalıp için biçim bulunamıyor

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
tr: Bir iç hata meydana geldi

en: Brasero notification
tr: Brasero bildirimi

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
tr: %s (%i%% tamamlandı)

en: Creating Image
tr: Kalıp oluşturuluyor

en: Burning DVD
tr: DVD yazılıyor

en: Copying DVD
tr: CD kopyalanıyor

en: Burning CD
tr: CD yazılıyor

en: Copying CD
tr: CD kopyalanıyor

en: Burning Disc
tr: Disk yazılıyor

en: Copying Disc
tr: Disk kopyalanıyor

en: Creating image
tr: Kalıp oluşturuluyor

en: Simulation of video DVD burning
tr: DVD video yazma simülasyonu

en: Burning video DVD
tr: Video DVD'si yazılıyor

en: Simulation of data DVD burning
tr: Veri DVD'si yazım işlemi simülasyonu

en: Burning data DVD
tr: Veri DVD'si yazılıyor

en: Simulation of image to DVD burning
tr: Kalıptan DVD'ye yazma simülasyonu

en: Burning image to DVD
tr: Kalıp DVD'ye yazılıyor

en: Simulation of data DVD copying
tr: Veri DVD'si kopyalama simülasyonu

en: Copying data DVD
tr: Veri DVD'si kopyalanıyor

en: Simulation of (S)VCD burning
tr: (S)VCD yazma simülasyonu

en: Burning (S)VCD
tr: (S)VCD yazılıyor

en: Simulation of audio CD burning
tr: Ses CD'si yazma simülasyonu

en: Burning audio CD
tr: Ses CD'si yazılıyor

en: Simulation of data CD burning
tr: Veri CD'si yazma simülasyonu

en: Burning data CD
tr: Veri CD'si yazılıyor

en: Simulation of CD copying
tr: CD kopyalama simülasyonu

en: Simulation of image to CD burning
tr: Kalıptan CD'ye yazma simülasyonu

en: Burning image to CD
tr: Kalıp CD'ye yazılıyor

en: Simulation of video disc burning
tr: Video diski yazma simülasyonu

en: Burning video disc
tr: Video diski yazılıyor

en: Simulation of data disc burning
tr: Veri diski yazdırma simülasyonu

en: Burning data disc
tr: Veri diski yazılıyor

en: Simulation of disc copying
tr: Disk kopyalama simülasyonu

en: Copying disc
tr: Disk kopyalanıyor

en: Simulation of image to disc burning
tr: Kalıptan diske yazdırma simülasyonu

en: Burning image to disc
tr: Kalıptan diske yazılıyor

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
tr: Lütfen diski veri içeren yeniden yazılabilir bir disk ile değiştirin.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
tr: Lütfen diski veri içeren başka bir disk ile değiştirin.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
tr: Lütfen veri içeren bir yeniden yazılabilir disk yerleştirin.

en: Please insert a disc holding data.
tr: Lütfen veri içeren bir disk yerleştirin.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
tr: Lütfen diski kaydedilebilir ve en az %i MB boş yer olan bir CD ile değiştirin.

en: Please replace the disc with a writable CD.
tr: Lütfen diski kaydedilebilir bir CD ile değiştirin.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
tr: Lütfen kaydedilebilir ve en az %i MB boş yer olan bir CD yerleştirin.

en: Please insert a writable CD.
tr: Lütfen kaydedilebilir bir CD yerleştirin.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
tr: Lütfen diski kaydedilebilir ve en az %i MB boş yer olan bir DVD ile değiştirin.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
tr: Lütfen diski kaydedilebilir bir DVD ile değiştirin.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
tr: Lütfen kaydedilebilir ve en az %i MB boş yer olan bir DVD yerleştirin.

en: Please insert a writable DVD.
tr: Lütfen kaydedilebilir bir DVD yerleştirin.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
tr: Lütfen diski kaydedilebilir ve en az %i MB boş yer olan bir CD veya DVD ile değiştirin.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
tr: Lütfen diski kaydedilebilir bir CD veya DVD ile değiştirin.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
tr: Lütfen kaydedilebilir ve en az %i MB boş yer olan bir CD veya DVD yerleştirin.

en: Please insert a writable CD or DVD.
tr: Lütfen kaydedilebilir bir CD veya DVD yerleştirin.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
tr: Sabit diskinizde diskin bir kalıbı oluşturuldu.
    Kaydedilebilir disk yerleştirildiğinde yazma işlemi başlayacak.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
tr: Disk yerleştirildiğinde veri bütünlüğü kontrolü yapılacak.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
tr: Lütfen CD/DVD'yi tekrar yazıcı aygıta takın.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
tr: "%s" meşgul.

en: There is no disc in "%s".
tr: "%s" aygıtında disk yok.

en: The disc in "%s" is not supported.
tr: "%s" aygıtındaki disk desteklenmiyor.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
tr: "%s" aygıtındaki disk yeniden yazılabilir değil.

en: The disc in "%s" is empty.
tr: "%s" aygıtındaki disk boş.

en: The disc in "%s" is not writable.
tr: "%s" aygıtındaki disk yazılabilir değil.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
tr: "%s" aygıtındaki diskte yeterli boş alan yok.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
tr: "%s" aygıtındaki diskin tekrar yüklenmesi gerekli.

en: Please eject the disc and reload it.
tr: Lütfen diski çıkartın ve tekrar takın.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
tr: Geçici dosyalar için kullanılacak konumda dosya oluşturulamadı

en: The image could not be created at the specified location
tr: Belirtilen konumda kalıp oluşturulamadı

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
tr: Bu oturum için başka bir konum belirlemek ya da geçerli konumu tekrar denemek ister misiniz?

en: You may want to free some space on the disc and retry
tr: Diskte biraz yer boşaltıp tekrar denemek isteyebilirsiniz

en: _Keep Current Location
tr: Mevcut _Konumu Koru

en: _Change Location
tr: Konum _Değiştir

en: Location for Image File
tr: Kalıp Dosyası İçin Konum

en: Location for Temporary Files
tr: Geçici Dosyalar İçin Konum

en: _Replace Disc
tr: Diski Değişti_r

en: Do you really want to blank the current disc?
tr: Gerçekten mevcut diski silmek istiyor musunuz?

en: The disc in the drive holds data.
tr: Sürücüdeki disk veri içeriyor.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
tr: Di_ski Sil

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
tr: Eğer içe aktarırsanız, geçerli dosya seçimi yazıldıktan sonra bunları görebilir ve kullanabilirsiniz.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
tr: Yapmazsanız, görünmez olacaklar (ancak halen okunabilirler).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
tr: Zaten bu diske yazılmış dosyalar var. Bu dosyaları içe aktarmak ister misiniz?

en: _Import
tr: _İçe aktar

en: Only _Append
tr: Sadece _Ekle

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
tr: CD-RW ses diskleri eski CD oynatıcılarda düzgün çalmayabilir ve CD-Text bilgisi yazılmayacaktır.

en: Do you want to continue anyway?
tr: Yine de devam etmek istiyor musunuz?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
tr: Bir CD'ye ses parçaları eklemek tavsiye edilmez.

en: _Continue
tr: De_vam et

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
tr: CD-RW ses diskleri eski CD oynatıcılarda düzgün çalmayabilir.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
tr: Yeniden yazılabilir bir diske ses parçaları kaydetmek tavsiye edilmez.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
tr: Lütfen diski "%s" kaynağından elle çıkartın.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
tr: Disk, mevcut işlemin devam edebilmesi için çıkarılması gerekmesine rağmen çıkarılamadı.

en: Do you want to replace the disc and continue?
tr: Diski değiştirip devam etmek ister misiniz?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
tr: Sürücüye şu anda takılı olan disk silinemedi.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
tr: Tam Windows uyumluluğu etkisizleştirilmiş olarak devam etmek istiyor musunuz?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
tr: CD'deki bazı dosyalar tam Windows uyumluluğuna uygun olan isimler içermiyor.

en: C_ontinue
tr: De_vam et

en: The simulation was successful.
tr: Simülasyon başarılı.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
tr: Diske gerçek kayıt 10 saniye içinde başlayacak.

en: Burn _Now
tr: Şimdi Ya_z

en: Save Current Session
tr: Geçerli Oturumu Kaydet

en: An unknown error occurred.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Error while burning.
tr: Yazım işlemi sırasında hata.

en: _Save Log
tr: _Günlüğü Kaydet

en: Video DVD successfully burned
tr: Video DVD'si başarıyla yazıldı

en: (S)VCD successfully burned
tr: (S)VCD başarıyla yazıldı

en: Audio CD successfully burned
tr: Ses CD'si başarıyla yazıldı

en: Image successfully created
tr: Kalıp başarıyla oluşturuldu

en: DVD successfully copied
tr: DVD başarıyla kopyalandı

en: CD successfully copied
tr: CD başarıyla kopyalandı

en: Image of DVD successfully created
tr: DVD kalıbı başarıyla oluşturuldu

en: Image of CD successfully created
tr: CD kalıbı başarıyla oluşturuldu

en: Image successfully burned to DVD
tr: Kalıp DVD'ye başarıyla yazıldı

en: Image successfully burned to CD
tr: Kalıp CD'ye başarıyla yazıldı

en: Data DVD successfully burned
tr: Veri DVD'si başarıyla yazıldı

en: Data CD successfully burned
tr: Veri CD'si başarıyla yazıldı

en: Copy #%i has been burned successfully.
tr: %i numaralı kopya başarıyla yazıldı.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
tr: Siz yeni bir yazılabilir disk takar takmaz başka bir kopyalama işlemi başlayacak. Eğer başka bir kopya daha yazmak istemiyorsanız, "Vazgeç"e basın.

en: Make _More Copies
tr: Ba_şka Kopya Oluştur

en: Create Co_ver
tr: Kapak Olu_ştur

en: There are some files left to burn
tr: Yazılmak için bekleyen bazı dosyalar var

en: There are some more videos left to burn
tr: Yazılmak için bekleyen bazı videolar var

en: There are some more songs left to burn
tr: Yazılmak için bekleyen bazı parçalar var

en: Do you really want to quit?
tr: Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
tr: Süreci yarıda kesmek diski kullanılmaz hale getirebilir.

en: C_ontinue Burning
tr: Ya_zmaya Devam Et

en: _Cancel Burning
tr: Kaydı _Durdur

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
tr: Bir kalıp dosyasına kaydetmek istemiyorsanız kaydedilebilir bir CD veya DVD yerleştirin.

en: Create _Image
tr: Kal_ıp Oluştur

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Make _Several Copies
tr: B_aşka Kopyalar Oluştur

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
tr: _Yazdır

en: Burn _Several Copies
tr: Bi_rden Fazla Kopya Yaz

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
tr: Seçili dosyaları birden fazla ortama yazmak istiyor musunuz?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
tr: Projenin boyutu aşırı yakma seçeneği kullanılsa dahi disk için çok büyük.

en: _Burn Several Discs
tr: Bi_rden Fazla Disk Yaz

en: Burn the selection of files across several media
tr: Seçilen dosyaları birden fazla ortama yaz

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
tr: Lütfen başka bir CD ya da DVD seçin veya yeni bir tane yerleştirin.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
tr: Diske hiçbir parça bilgisi (sanatçı, besteci, ...) yazılmayacak.

en: This is not supported by the current active burning backend.
tr: Bu, mevcut yakma altyapısı tarafından desteklenmiyor.

en: Please add files.
tr: Lütfen dosya ekleyin.

en: There are no files to write to disc
tr: Yazılmak için bekleyen dosya yok

en: Please add songs.
tr: Lütfen parça ekleyin.

en: There are no songs to write to disc
tr: Diske yazılacak parça yok

en: Please add videos.
tr: Lütfen video ekleyin

en: There are no videos to write to disc
tr: Diske yazılacak video yok

en: There is no inserted disc to copy.
tr: Kopyalamak için disk yerleştirilmedi.

en: Please select a disc image.
tr: Lütfen bir disk kalıbı seçin.

en: There is no selected disc image.
tr: Seçili disk kalıbı yok.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
tr: Lütfen başka bir kalıp seçin.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
tr: Geçerli bir cue dosyası veya disk kalıbı gibi görünmüyor.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
tr: Lütfen kopyalama koruması olmayan bir disk yerleştirin.

en: All required applications and libraries are not installed.
tr: Gereken tüm uygulamalar ve kütüphaneler kurulu değil.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
tr: Lütfen diski desteklenen bir CD veya DVD ile değiştirin.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
tr: Raporlanmış disk kapasitesinin ötesinde yakmak ister misiniz?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
tr: Projenin boyutu disk için çok büyük ve projeden dosya çıkartmalısınız.
    Eğer düzgün bir şekilde tanınmayan bu yüzden aşırı yakma seçeneğine ihtiyaç duyan 90 veya 100 dak. CD-R(W) kullanıyorsanız bu seçeneği kullanmak isteyebilirsiniz.
    NOT: Bu seçenek hataya yol açabilir.

en: _Overburn
tr: Aşırı _Yakma

en: Burn beyond the disc's reported capacity
tr: Raporlanmış disk kapasitesinin ötesinde yak

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
tr: Kaynak diski tutan sürücü yazmak için de kullanılacak.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
tr: Şimdi yüklü olan kopyalandıktan sonra yeni bir yazılabilir diske ihtiyaç olacak.

en: Select a disc to write to
tr: Yazılacak diski seçin

en: Disc Burning Setup
tr: Disk Yazdırma Ayarları

en: Video Options
tr: Video Seçenekleri

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
tr: Kalıbın içindeki dosyaları içeren bir disk mi yoksa kalıp dosyasını içeren bir disk mi oluşturmak istiyorsunuz?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
tr: Sadece bir dosya seçildi ("%s"). Bu dosya bir disk kalıbı ve içindeki bilgiler diske yazılabilir.

en: Burn as _File
tr: Dos_yaya Yazdır

en: Burn _Contents…
tr: İ_çeriği Yazdır…

en: Image Burning Setup
tr: Kalıp Yazdırma Ayarları

note: pack everything
en: Select a disc image to write
tr: Yazmak için bir disk kalıbı seçin

en: Copy CD/DVD
tr: CD/DVD kopyala

en: Select disc to copy
tr: Kopyalanacak diski seçin

en: Please install the following manually and try again:
tr: Lütfen aşağıdakileri elle kurun ve tekrar deneyin:

en: Unknown song
tr: Bilinmeyen şarkı

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in brasero we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBu
en: by %s
tr: %s tarafından

en: "%s" cannot be read
tr: "%s" okunamadı

en: SVCD image
tr: SVCD kalıbı

en: VCD image
tr: VCD kalıbı

en: Video DVD image
tr: Video DVD kalıbı

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that brasero will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
tr: Sürücüdeki yeni disk kaynak disk ile aynı

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
tr: %s: yeterli boş alan yok

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
tr: %s: %s boş alan

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
tr: %s: %s boş

en: Do you really want to choose this location?
tr: Gerçekten bu konumu seçmek istiyor musunuz?

en: You do not have the required permission to write at this location
tr: Bu konuma yazmak için gerekli izne sahip değilsiniz

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
tr: Bu bölümdeki dosya sistemi büyük dosyaları desteklemiyor (2 GB üzerini).
    Bu, büyük kalıplar ya da DVD'lere yazarken sorun olabilir.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
tr: %.1f x (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
tr: %.1f x (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
tr: %.1f x (BD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
tr: %.1f x (BD) %.1f x (DVD) %.1f x (CD)

en: Impossible to retrieve speeds
tr: Hız bilgisi almak imkansız

en: Maximum speed
tr: En fazla hız

en: Burning speed
tr: Yazma hızı

en: _Simulate before burning
tr: Yazmadan önce _simülasyon yap

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
tr: Brasero yazma işlemini simüle edecek, eğer başarılı olursa 10 saniye sonra gerçek yazma işlemine başlayacak

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
tr: Burn_proof kullan (hata riskini azaltır)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
tr: Kalıbı diske _kaydetmeden doğrudan yazdır

en: Leave the disc _open to add other files later
tr: Diski ilerde başka d_osyalar eklenebilmesi için açık bırak

en: Allow to add more data to the disc later
tr: Diske sonradan daha fazla veri eklenebilmesine izin ver

en: Options
tr: Seçenekler

en: Location for _Temporary Files
tr: _Geçici Dosyalar İçin Konum

en: Set the directory where to store temporary files
tr: Geçici dosyaların tutulacağı dizini belirle

en: Temporary files
tr: Geçici dosyalar

en: Hidden file
tr: Gizli dosya

en: Unreadable file
tr: Okunamayan dosya

en: Broken symbolic link
tr: Kırık sembolik bağ

en: Recursive symbolic link
tr: Özyinelemeli sembolik bağ

en: Disc image type:
tr: Disk kalıbı türü:

en: Autodetect
tr: Otomatik sapta

en: ISO9660 image
tr: ISO9660 kalıbı

en: Readcd/Readom image
tr: Readcd/Readom kalıbı

en: Cue image
tr: Cue kalıbı

en: Cdrdao image
tr: Cdrdao kalıbı

en: Properties of %s
tr: %s özellikleri

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
tr: Disk kalıbı ismi için mevcut uzantıyı gerçekten korumak istiyor musunuz?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
tr: Eğer korumayı seçerseniz, uygulamalar dosya türünü düzgün olarak tanıyamayabilir.

en: _Keep Current Extension
tr: Mevcut Uzantıyı _Koru

en: Change _Extension
tr: Uzantıyı D_eğiştir

en: Configure recording options
tr: Kayıt seçeneklerini yapılandır

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
tr: Toplam süre: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
tr: Ortalama sürücü hızı:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
tr: Tahmini kalan süre: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
tr: %i MB , %i MB tamamı

en: Estimated drive speed:
tr: Tahmini sürücü hızı:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
tr: "%s": yükleniyor

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
tr: "%s": bilinmeyen disk kalıbı türü

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
tr: B_ir kalıp seçmek için buraya tıklayın

en: Select Disc Image
tr: Disk Kalıbı Seç

en: All files
tr: Tüm dosyalar

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
tr: Kalıp dosyaları

en: Image type:
tr: Kalıp türü:

en: Estimated size: %s
tr: Yaklaşık boyut: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
tr: Gerçekten "%s" seçime eklensin mi?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
tr: Bu klasörün altındaki klasörler 7 üst-klasöre sahip olacak.
    Brasero bu diski bu dosya hiyerarşisi ile yazabilir ancak bu bazı işletim sistemlerinde sorun çıkartabilir.
    Not: Bu dosya hiyerarşisi Linux'ta sorunsuz çalışmaktadır.

en: Ne_ver Add Such File
tr: Böyle Bir Dosyayı _Asla Ekleme

en: Al_ways Add Such File
tr: Her Zaman Böyle Bir Dosyayı E_kle

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
tr: Gerçekten "%s" ögesini seçime eklemek ve desteklemek için ISO9660 seviye 3 standardını kullanmak istiyor musunuz?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
tr: Dosya boyutu 2 GiB'tan daha büyük. 2 GiB'tan daha büyük dosyalar, ISO9660 standardının birinci ve ikinci sürümleri (en yaygın olanları) tarafından desteklenmez.
    Linux ve tüm Windows™ sürümleri dahil birçok işletim sistemi tarafından desteklenen ISO9660 üçüncü sürümünü kullanmanız önerilir.
    Bununla birlikte, ISO9660 sürüm 3 ile oluşturulan kalıpları MacOS X okuyamaz.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
tr: Dosyalar windows-uyumlu hale getirilmek için yeniden adlandırılsın mı?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
tr: Bu isimler değiştirilmeli ve 64 karaktere indirilmeli.

en: _Disable Full Windows Compatibility
tr: Tam Windows Uyumluluğunu _Etkisizleştir

en: _Rename for Full Windows Compatibility
tr: Tam Windows Uyumluluğu İçin Yeniden Adlandı_r

en: Size Estimation
tr: Boyut Tahmini

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
tr: Lütfen boyut tahmini tamamlanana kadar bekleyin.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
tr: Bu işlemin tamamlanması için bütün dosyalar gözden geçirilmelidir.

en: Check _Again
tr: Tekr_ar Kontrol Et

en: The file integrity check could not be performed.
tr: Dosya bütünlük kontrolü gerçekleştirilemedi.

en: An unknown error occurred
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: The file integrity check was performed successfully.
tr: Bütünlük kontrolü başarılı şekilde gerçekleştirildi.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
tr: Diskte bozuk dosya görünmüyor

en: The following files appear to be corrupted:
tr: Şu dosyalar bozuk görünüyor:

en: Corrupted Files
tr: Bozuk Dosyalar

en: Downloading MD5 file
tr: MD5 dosyası indiriliyor

en: "%s" is not a valid URI
tr: "%s" geçerli URI değil

en: No MD5 file was given.
tr: Hiç MD5 dosyası verilmedi.

en: Use an _MD5 file to check the disc
tr: Diski kontrol etmek için bir _MD5 dosyası kullan

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
tr: Harici bir md5 dosyası ile diskin içeriğini kontrol edin

en: Open an MD5 file
tr: Bir MD5 dosyası aç

en: _Check
tr: _Kontrol et

en: Disc Checking
tr: Disk Kontrol Ediliyor

en: The operation cannot be performed.
tr: İşlem gerçekleştirilemiyor.

en: The disc is not supported
tr: Disk desteklenmiyor

en: The drive is empty
tr: Sürücü boş

en: Select a disc
tr: Bir disk seçin

en: Progress
tr: Süreç

en: (loading…)
tr: (yükleniyor…)

en: Empty
tr: Boş

en: Disc file
tr: Disk dosyası

en: %d item | %d items
tr[0]: %d öge

en: New folder
tr: Yeni klasör

en: New folder %i
tr: Yeni klasör %i

en: Analysing files
tr: Dosyalar inceleniyor

en: "%s" is a recursive symbolic link.
tr: "%s" özyinelemeli bir sembolik bağ.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
tr: "%s" bulunamadı.

en: Retrieving image format and size
tr: Kalıbın biçim ve boyut bilgisi alınıyor

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
tr: Disk kalıbının biçimi belirlenemedi

en: Please set it manually
tr: Lütfen elle ayarlayın

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
tr: "%s" dosya sisteminden silindi.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
tr: Video veya ses disklerine dizin eklenemez

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
tr: Video veya ses disklerine çalma listesi eklenemez

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
tr: "%s" ses veya video ortamı için uyumlu değil

en: Analysing video files
tr: Video dosyaları inceleniyor

en: Video format:
tr: Video biçimi:

en: Format used mostly on the North American continent
tr: Genellikle Kuzey Amerika Kıtasında kullanılan biçim

en: Format used mostly in Europe
tr: Avrupa'da yaygın kullanılan biçim

en: Native _format
tr: Doğal _biçim

en: Aspect ratio:
tr: Görüntü oranı:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
tr: VCD türü:

en: Create an SVCD
tr: Bir SVCD oluştur

en: Create a VCD
tr: Bir VCD oluştur

en: Directory could not be created (%s)
tr: Dizin oluşturulamadı (%s)

en: Getting size
tr: Boyut alınıyor

en: Writing
tr: Yazılıyor

en: Blanking
tr: Siliniyor

en: Creating checksum
tr: Bütünlük kontrol dosyası oluşturuluyor

en: Copying file
tr: Dosya kopyalanıyor

en: Analysing audio files
tr: Ses dosyaları inceleniyor

en: Transcoding song
tr: Parça dönüştürülüyor

en: Preparing to write
tr: Yazmaya hazırlanıyor

en: Writing leadin
tr: Açılış kaydı yazılıyor

en: Writing CD-Text information
tr: CD-Text bilgisi yazılıyor

en: Finalizing
tr: Sonlandırılıyor

en: Writing leadout
tr: Kapatma bilgisi yazılıyor

en: Starting to record
tr: Kayda başlanıyor

en: Success
tr: Başarılı

en: Ejecting medium
tr: Ortam çıkartılıyor

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
tr: Brasero yazma kütüphanesi için standart çıktı üzerinde hata ayıklama bilgisini göster

en: Brasero media burning library
tr: Brasero ortam yazma kütüphanesi

en: Display options for Brasero-burn library
tr: Brasero yazma kütüphanesi için seçenekleri göster

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
tr: "%s" uygun şekilde davranmadı

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
tr: Disk üzerinde yeterli alan yok (boş alan %s , gerekli alan %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
tr: Geçici kalıp dosyanızı saklamak için seçtiğiniz dosya sistemi 2 GiB üstünde boyuta sahip dosyaları tutamıyor

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
tr: Geçici kalıbı saklamak için seçtiğiniz konumda disk kalıbı için yeterince boş alan bulunmuyor (%ld MiB gerekli)

en: The size of the volume could not be retrieved
tr: Bölümün boyutu alınamadı

en: No path was specified for the image output
tr: Kalıp çıktısı için yol belirtilmedi

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
tr: Bir iç hata meydana geldi (%s)

en: The file is not stored locally
tr: Dosya yerel olarak saklı değil

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
tr: VIDEO_TS dizini kayıp ya da geçersiz

en: "%s" could not be found in the path
tr: "%s" yol içinde bulunamadı

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
tr: "%s" GStreamer eklentisi bulunamadı

en: The version of "%s" is too old
tr: "%s" sürümü çok eski

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
tr: "%s" başka bir programı gösteren bir sembolik bağ

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
tr: "%s" bulunamadı

note: Translators: %s is the name of the brasero element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
tr: "%s" süreci bir hata kodu ile bitti (%i)

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
tr: Kalıp Dosyası

en: Unnamed CD/DVD Drive
tr: İsimsiz CD/DVD Sürücüsü

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
tr: Brasero ortam kütüphanesi için standart çıktı üzerinde hata ayıklama bilgisini göster

en: Brasero optical media library
tr: Brasero optik ortam kütüphanesi

en: Display options for Brasero media library
tr: Brasero ortam kütüphanesi için seçenekleri göster

en: File
tr: Dosya

en: DVD+R dual layer
tr: DVD+R çift katman

en: DVD+RW dual layer
tr: DVD+RW çift katman

en: DVD-R dual layer
tr: DVD-R çift katman

en: Blu-ray disc
tr: Blu-ray disk

en: Writable Blu-ray disc
tr: Yazılabilir Blu-ray disk

en: Rewritable Blu-ray disc
tr: Yeniden yazılabilir Blu-ray disk

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
tr: %2$s içinde boş %1$s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
tr: Ses ve veri-%s , %s içinde

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
tr: Ses %s , %s içinde

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
tr: Veri %s , %s içinde

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
tr: %s , %s içinde

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
tr: %s: boş

en: Searching for available discs
tr: Erişilebilir diskler aranıyor

en: No disc available
tr: Erişilebilir disk yok

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
tr: %s saat %s dak %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
tr: %s s %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
tr: %s s

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
tr: %s dak

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
tr: %s:%s dak

en: The disc mount point could not be retrieved
tr: Diskin bağlanma noktası tespit edilemedi

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
tr: Boş disk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
tr: Ses ve veri diski (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
tr: Ses diski (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
tr: Veri diski (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
tr: Geçerli bir ISO kalıbı gibi görünmüyor

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Size mismatch
tr: Boyut uyumsuzluğu

en: Type mismatch
tr: Tür uyumsuzluğu

en: Bad argument
tr: Hatalı parametre

en: Outrange address
tr: Erim dışı adres

en: Invalid address
tr: Geçersiz adres

en: Invalid command
tr: Geçersiz komut

en: Invalid parameter in command
tr: Komutta geçersiz parametre

en: Invalid field in command
tr: Komutta geçersiz alan

en: The device timed out
tr: Aygıt zaman aşımına uğradı

en: Key not established
tr: Anahtar tanıtılmamış

en: Invalid track mode
tr: Geçersiz parça kipi

en: _Hide changes
tr: Değişiklikleri _gizle

en: _Show changes
tr: _Değişiklikleri göster

en: The file does not appear to be a playlist
tr: Dosya bir çalma listesi gibi görünmüyor

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
tr: Resimler

en: _Color
tr: _Renk

en: Solid color
tr: Sabit renk

en: Horizontal gradient
tr: Yatay değişim

en: Vertical gradient
tr: Dikey değişim

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
tr: _Resim

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
tr: Resim yolu:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
tr: Bir kalıp seçin

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
tr: Resim stili:

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Tiled
tr: Döşeli

en: Scaled
tr: Ölçeklenmiş

en: Background Properties
tr: Arkaplan Özellikleri

en: Print
tr: Yazdır

en: Bac_kground Properties
tr: Ar_kaplan Özellikleri

en: Background properties
tr: Arkaplan özellikleri

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Center
tr: Ortala

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Italic
tr: Eğik

en: Bold
tr: Kalın

en: Font family and size
tr: Yazıtipi ailesi ve boyutu

en: _Text Color
tr: _Metin Rengi

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Cover Editor
tr: Kapak Düzenleyici

en: Set Bac_kground Properties
tr: Ar_kaplan Özelliklerini Ayarla

en: SIDES
tr: KENARLAR

en: BACK COVER
tr: ARKA KAPAK

en: FRONT COVER
tr: ÖN KAPAK

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
tr: Resim yüklenemedi.

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
tr: "%s" Gstreamer tarafından kullanılamıyor.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
tr: %s elemanı oluşturulamadı

en: Display debug statements on stdout for Brasero utilities library
tr: Brasero yardımcı programlar kütüphanesi için standart çıktı üzerinde hata ayıklama bilgisini göster

en: Brasero utilities library
tr: Brasero yardımcı programlar kütüphanesi

en: Display options for Brasero-utils library
tr: Brasero yardımcı programlar kütüphanesi için seçenekleri göster

en: Pick a Color
tr: Bir Renk Seç

en: CD/DVD Creator
tr: CD/DVD Oluşturucu

en: Create CDs and DVDs
tr: CD'ler ve DVD'ler oluştur

en: Medium Icon
tr: Ortam Simgesi

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
tr: Resim dosyaları

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
tr: CD/DVD Oluşturucu Dizini

en: Disc Name:
tr: Disk Adı:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
tr: Dosyaları diske yazmak için aşağıya sürükleyin ya da kopyalayın

en: Write to Disc
tr: Diske Yaz

en: Write contents to a CD or DVD
tr: İçeriği bir CD ya da DVD diske yazdır

en: Copy Disc
tr: Disk Kopyala

en: _Write to Disc…
tr: _Diske Yaz…

en: Write disc image to a CD or DVD
tr: Disk kalıbını bir CD veya DVD diskine yazdır

en: _Copy Disc…
tr: Diski _Kopyala…

en: Create a copy of this CD or DVD
tr: Bu CD veya DVD diskinin bir kopyasını oluştur

en: _Blank Disc…
tr: Di_ski Sil…

en: Blank this CD or DVD
tr: Bu CD veya DVD diskini sil

en: _Check Disc…
tr: Diski Kon_trol Et…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
tr: Bu CD ya da DVD içindeki verilerin bütünlüğünü kontrol et

en: Data could not be read (%s)
tr: Veri okunamadı (%s)

en: Data could not be written (%s)
tr: Veri yazılamadı (%s)

en: Generates .cue files from audio
tr: Ses dosyalarından .cue dosyaları oluşturur

en: cdrdao burning suite
tr: cdrdao yazma takımı

en: Copying audio track
tr: Ses parçası kopyalanıyor

en: Copying data track
tr: Veri parçası kopyalanıyor

en: Analysing track %02i
tr: %02i Parçası inceleniyor

en: You do not have the required permissions to use this drive
tr: Bu aygıtı kullanmak için gerekli izinlere sahip değilsiniz

en: Converting toc file
tr: Toc dosyası çevriliyor

en: Copies, burns and blanks CDs
tr: CD'leri kopyalar, yazar, siler

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
tr: "--driver generic-mmc-raw" bayrağını etkinleştir (cdrdao yardım sayfalarına bakın)

en: cdrkit burning suite
tr: cdrkit yazma takımı

en: Last session import failed
tr: Son oturumu içe aktarma başarısız

en: An image could not be created
tr: Bir kalıp oluşturulamadı

en: This version of genisoimage is not supported
tr: genisoimage'in bu sürümü desteklenmiyor

en: Some files have invalid filenames
tr: Bazı dosyalar geçersiz dosya adlarına sahip

en: Unknown character encoding
tr: Bilinmeyen karakter kodlaması

en: There is no space left on the device
tr: Aygıtta üzerinde boş yer kalmadı

en: Creates disc images from a file selection
tr: Seçilen dosyalardan kalıp üretir

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
tr: Geçici kalıbı saklamak için seçtiğiniz konumda disk kalıbı için yeterince boş alan bulunmuyor

en: Copies any disc to a disc image
tr: Diskleri kalıp dosyaları olarak kopyalar

en: An error occurred while writing to disc
tr: Diske yazılırken bir hata oluştu

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
tr: Bu sistem diski bu hızda yazmak için çok yavaş. Daha düşük bir hız deneyin

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
tr: Parça %s yazılıyor

en: Formatting disc
tr: Disk biçimlendiriliyor

en: Writing cue sheet
tr: Cue sayfası yazılıyor

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
tr: Diskin kayıttan önce tekrar yüklenmesi gerekiyor

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
tr: CD/DVD yaz, sil ve biçimlendir

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
tr: "-immed" bayrağını etkinleştir (wodim yardım sayfalarına bakın)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
tr: En az sürücü tampon doldurma oranı (% olarak) (wodim yardım sayfalarına bakın):

en: Copying audio track %02d
tr: Ses parçası %02d kopyalanıyor

en: Preparing to copy audio disc
tr: Ses diski kopyalamaya hazırlanılıyor

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
tr: Bir ses CD'sindeki parçaları ilişkili tüm bilgilerle birlikte kopyala

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
tr: CD'leri, DVD'leri ve BD'leri yazar, siler ve biçimlendirir

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
tr: "-immed" bayrağını etkinleştir (cdrecord yardım sayfalarına bakın)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
tr: En az sürücü tamponu doldurma oranı (%% olarak)(cdrecord yardım sayfalarına bkz):

en: cdrtools burning suite
tr: cdrtools yazma takımı

en: This version of mkisofs is not supported
tr: Mkisofs'in bu sürümü desteklenmiyor

en: File "%s" could not be opened (%s)
tr: "%s" dosyası açılamadı (%s)

en: Creating checksum for image files
tr: Kalıp dosyaları için bütünlük kontrol dosyaları oluşturuluyor

en: No checksum file could be found on the disc
tr: Diskte kontrol dosyası bulunamadı

en: Checking file integrity
tr: Dosya bütünlüğü kontrol ediliyor

en: File "%s" could not be opened
tr: "%s" dosyası açılamadı

en: Some files may be corrupted on the disc
tr: Diskteki bazı dosyalar bozuk olabilir

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
tr: Dosya Sağlama Toplamı

en: Checks file integrities on a disc
tr: Diskte bütünlük kontrolü yapılmasını sağlar

en: Hashing algorithm to be used:
tr: Kullanılacak karıştırma algoritması:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
tr: "%s" açılamadı (%s)

en: Creating image checksum
tr: Doğrulama dosyası oluşturuluyor

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
tr: Kalıp Sağlama Toplamı

en: Checks disc integrity after it is burnt
tr: Yazma işleminden sonra veri bütünlüğünü kontrol eder

en: Creating file layout
tr: Dosya yerleşimi oluşturuluyor

en: Creates disc images suitable for video DVDs
tr: Video DVD'lere uyumlu disk kalıpları oluşturur

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * brasero --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
tr: Şifreleme için kullanılan bir anahtar alınırken hata oluştu. Böyle bir sorunu şu yöntemlerden biriyle çözebilirsiniz: ya bir uçbirimde "regionset %s" komutuyla CD/DVD oynatıcınız için uygun DVD bölge kodunu ayarlayın ya da "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" komutunu çalıştırın

en: Retrieving DVD keys
tr: DVD anahtarları tespit ediliyor

en: Video DVD could not be opened
tr: Video DVD'si açılamadı

en: Error while reading video DVD (%s)
tr: Video DVD'si okunurken hata (%s)

en: Copying video DVD
tr: Video DVD'si kopyalanıyor

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
tr: CSS ile şifrelenmiş vide DVD'lerini disk kalıbına kopyalar

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
tr: Yeniden yazılabilir DVD ve BD'leri siler ve biçimlendirir

en: Burns and blanks DVDs and BDs
tr: DVD ve BD'leri yazar ve siler

en: Allow DAO use
tr: DAO kullanımına izin ver

en: growisofs burning suite
tr: growisofs yazma takımı

en: libburn track could not be created
tr: libburn parçası oluşturulamadı

en: libburn library could not be initialized
tr: libburn kütüphanesi ilklendirilemedi

en: The drive address could not be retrieved
tr: Sürücü adresi tespit edilemedi

en: Writing track %02i
tr: Parça %02i yazılıyor

en: libburnia burning suite
tr: libburnia yazma takımı

en: Volume could not be created
tr: Bölüm oluşturulamadı

en: libisofs could not be initialized.
tr: libisofs ilklendirilemedi.

en: Read options could not be created
tr: Okuma seçenekleri oluşturulamadı

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
tr: "%s" yolu için olan ağacın içinde bir üst bulunamadı

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
tr: libisofs "%s" klasörü oluşturulurken hata raporladı

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
tr: libisofs "%s" dizinine içerik eklerken hata raporladı (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
tr: libisofs "%s" yoluna dosya eklerken bir hata raporladı

en: Copying checksum file
tr: Bütünlük dosyası kopyalanıyor

en: Copying files locally
tr: Dosyalar yerel olarak kopyalanıyor

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
tr: Dosya İndirici

en: Allows files not stored locally to be burned
tr: Yerel olarak saklanmayan dosyaları yazdırabilmeyi sağlar

en: Impossible to retrieve local file path
tr: Yerel dosya yolu alınamıyor

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
tr: Nautilus'da "CD/DVD Oluşturucu Dizini"'ne eklenen dosyaları yazdırmanızı sağlar

note: Translators: This message is sent * when brasero could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
tr: Eklenti tamponlarını bağlamak imkansız

en: Normalizing tracks
tr: Parçalar normalleştiriliyor

en: Normalization
tr: Normalleştirme

en: Sets consistent sound levels between tracks
tr: Şarkıların ses seviyelerini birbirine yaklaştırır

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
tr: Dosya doldurulurken hata (%s)

en: Error while getting duration
tr: Süre bilgisi alınırken hata

en: Analysing "%s"
tr: "%s" inceleniyor

en: Transcoding "%s"
tr: "%s" çevriliyor

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
tr: Herhangi bir şarkı dosyasını ses CD'leri için uygun biçime dönüştürür

en: Converting video file to MPEG2
tr: Video dosyası MPEG2'ye çevriliyor

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
tr: Herhangi bir video dosyasını Video DVD'lere uygun biçime dönüştürür

en: Creates disc images suitable for SVCDs
tr: SVCD'lere uyumlu disk kalıpları oluşturur

en: _Project
tr: _Proje

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _Edit
tr: Düz_enle

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Help
tr: _Yardım

en: P_lugins
tr: Ek_lentiler

en: Choose plugins for Brasero
tr: Brasero için eklentileri seçin

en: E_ject
tr: _Çıkart

en: Eject a disc
tr: Diski çıkart

en: _Blank…
tr: _Sil…

en: Blank a disc
tr: Diski sil

en: _Check Integrity…
tr: _Bütünlük Kontrolü Yap…

en: Check data integrity of disc
tr: Diskteki verilerin bütünlüğünü kontrol et

en: Quit Brasero
tr: Brasero'dan Çık

en: _Contents
tr: İçindekile_r

en: Display help
tr: Yardımı göster

en: About
tr: Hakkında

en: Disc Burner
tr: Disk Yakıcı

en: Error while loading the project
tr: Proje yüklenirken hata oluştu

en: Please add files to the project.
tr: Lütfen dosyaları projeye ekle.

en: The project is empty
tr: Proje boş

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Brasero özgür bir yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı'nın yayınladığı GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü veya (tercihinize bağlı) daha sonraki sürümleri altında dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Brasero faydalı olacağı umut edilerek dağıtılmaktadır, fakat HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta TİCARİ NİTELİK DEĞERİ ya da BİR AMACA UYGUNLUK gibi garantiler de vermez.  Daha fazla detay için lütfen GNU Genel Kamu Lisansı'nı inceleyin.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
tr: Brasero ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nı almış olmalısınız, eğer almadıysanız lütfen Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA adresine yazın.

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
tr: GNOME için kullanımı basit bir CD/DVD yazma uygulaması

en: Brasero Homepage
tr: Brasero Anasayfası

en: The project "%s" does not exist
tr: "%s" projesi mevcut değil

en: _Recent Projects
tr: Son Açılan P_rojeler

en: Display the projects recently opened
tr: Son açılan projeleri görüntüle

en: Menu
tr: Menü

en: Open the selected files
tr: Seçilen dosyaları aç

en: _Edit Information…
tr: Bilgil_eri Düzenle…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
tr: Parça bilgilerini düzenle (başlangıç, bitiş, yapımcı, vb.)

en: Remove the selected files from the project
tr: Seçilen dosyaları projeden çıkar

en: Paste files
tr: Dosyaları yapıştır

en: Add the files stored in the clipboard
tr: Panoda bulunan dosyaları ekle

en: I_nsert a Pause
tr: _Bir Duraklama Yerleştir

en: Add a 2 second pause after the track
tr: Parçanın bitiminden sonra 2 saniye duraklama ekle

en: _Split Track…
tr: Par_çayı Böl…

en: Split the selected track
tr: Seçilen parçayı böl

en: Pause
tr: Duraklat

en: Split
tr: Böl

en: Track
tr: Parça

en: Title
tr: Başlık

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Length
tr: Uzunluk

en: The track will be padded at its end.
tr: Parça sonuna doldurma yapılacak.

en: The track is shorter than 6 seconds
tr: Parça 6 saniyeden kısa

en: Make sure the appropriate codec is installed
tr: Uygun kodeğin yüklendiğinden emin olun

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
tr: Bir video dosyası olan "%s" dosyasını eklemek istiyor musunuz?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
tr: Bu dosya bir video dosyası ve bu yüzden sadece ses bölümü diske yazılabilir.

en: _Discard File
tr: _Dosyadan Vazgeç

en: _Add File
tr: Dosy_a Ekle

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
tr: Dizinin içindeki ses dosyalarını aramak ister misiniz?

en: Search _Directory
tr: Dizin_de Ara

en: "%s" could not be opened.
tr: "%s" açılamadı.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
tr: DTS parçaları ile bir ses CD'si oluşturmak ister misiniz?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
tr: Seçilen şarkılardan bazıları DTS parçaları oluşturmaya elverişli.
    Bu türden ses CD parçaları daha yüksek kalitede ses sağlar fakat sadece belirli türde sayısal oynatıcılar tarafından çalınabilir.
    Not: eğer onaylarsanız, bu izlere normalizasyon uygulanmayacaktır.

en: Create _Regular Tracks
tr: _Sıradan Parçalar Oluştur

en: Click here to burn all songs as regular tracks
tr: Tüm şarkıları sıradan parçalar olarak diske yazmak için buraya tıklayın

en: Create _DTS Tracks
tr: _DTS Parçaları Oluştur

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
tr: Bütün uygun şarkıları DTS parçaları olarak diske yazmak için buraya tıklayın

en: Select one song only please.
tr: Lütfen sadece bir şarkı seçin.

en: Impossible to split more than one song at a time
tr: Birden fazla şarkıyı aynı anda bölmek mümkün değil

en: Open the specified project
tr: Belirtilen projeyi aç

en: PROJECT
tr: PROJE

en: Open the specified playlist as an audio project
tr: Belirtilen çalma listesini ses projesi olarak aç

en: PLAYLIST
tr: ÇALMA LİSTESI

en: Set the drive to be used for burning
tr: Sürücüyü yazma için kullanıma ayarla

en: DEVICE PATH
tr: AYGIT YOLU

en: Create an image file instead of burning
tr: Diske yazmak yerine bir kalıp dosyası oluştur

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
tr: Komut satırında girilen URI kullanılarak yeni bir ses projesi aç

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
tr: Komut satırından verilen URI'leri ekleyerek bir veri projesi aç

en: Copy a disc
tr: Bir disk kopyala

en: PATH TO DEVICE
tr: AYGIT YOLU

en: Cover to use
tr: Kullanılacak kapak

en: PATH TO COVER
tr: KAPAK YOLU

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
tr: Komut satırından verilen URI'leri ekleyerek bir video projesi aç

en: URI of an image file to burn (autodetected)
tr: Yazdırılacak kalıp dosyasının adresi (otomatik tespit edilmiş)

en: PATH TO IMAGE
tr: KALIP YOLU

en: Force Brasero to display the project selection page
tr: Brasero'yu proje seçim ekranını göstermeye zorla

en: Open the blank disc dialog
tr: Disk silme diyaloğunu aç

en: Open the check disc dialog
tr: Disk kontrol diyaloğunu aç

en: Burn the contents of the burn:// URI
tr: burn:// adresi içindekileri yaz

en: Start burning immediately.
tr: Yazmaya hemen başla.

en: Don't connect to an already-running instance
tr: Zaten çalışan bir örneğe bağlanma

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
tr: Belirtilen projeyi yaz ve projeyi sil.
    Bu seçenek genel olarak diğer uygulamalar ile entegrasyon için kullanışlıdır.

en: PATH
tr: YOL

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * brasero will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become brasero * parent as if brasero w
en: The XID of the parent window
tr: Ana pencereye ait XID

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
tr: "%s" yazılamadı.

en: Wrong command line option.
tr: Geçersiz komut satırı parametresi.

en: Incompatible command line options used.
tr: Uyumsuz komut satırı parametreleri kullanıldı.

en: Only one option can be given at a time
tr: Aynı anda sadece bir seçenek verilebilir

en: R_ename…
tr: Y_eniden adlandır…

en: Rename the selected file
tr: Seçilen dosyayı yeniden adlandır

en: New _Folder
tr: Yeni _Klasör

en: Create a new empty folder
tr: Yeni bir boş klasör oluştur

en: The session could not be imported.
tr: Oturum içe aktarılamadı.

en: The contents of the project changed since it was saved.
tr: Projenin içeriği son kaydedilişinden sonra değişti.

en: Discard the current modified project ?
tr: Üzerinde değişiklik yapılmış geçerli proje silinsin mi?

en: _Discard
tr: Gö_rmezden Gel

en: Discard the current modified project
tr: Geçerli değiştirilmiş projeyi görmezden gel

en: Continue with the current modified project
tr: Değiştirilmiş mevcut projeyle devam et

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
tr: Sadece bir dosya seçildi ("%s"). Bu dosya bir disk kalıbı ve içindeki bilgiler diske yazdırılabilir

en: Burn as _Data
tr: _Veri Olarak Yaz

en: Burn as _Image
tr: Kal_ıp Olarak Yaz

en: "%s" cannot be added to the selection.
tr: "%s" seçime eklenemiyor.

en: It is a recursive symlink
tr: Özyinelemeli bir sembolik bağ

en: It does not exist at the specified location
tr: Belirtilen yerde bulunmuyor

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
tr: "%s" yer değiştirmesini istiyor musunuz?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
tr: Klasörde bu isme sahip bir dosya zaten var.  Yer değiştirirseniz, yazılacak diskte bu klasörün içeriğinin üzerine yazılır.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
tr: H_er Zaman Koru

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
tr: _Koru

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
tr: Değişti_r

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
tr: Her Zaman Yer De_ğiştir

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
tr: %s içe aktar

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
tr: %s içe akta_r

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
tr: İçe akta_r

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
tr: '%s' üzerinden oturumu içe aktarmayı istiyor musunuz?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
tr: Bu yolla, önceki oturumlardaki eski dosyalar yakmadan sonra da kullanılabilir olacak.

en: I_mport Session
tr: Oturu_mu içe aktar

en: Click here to import its contents
tr: Diskin içeriğini içe aktarmak için tıklayın

en: Please wait while the project is loading.
tr: Proje yüklenirken lütfen bekleyin.

en: _Cancel Loading
tr: _Yüklemeyi iptal et

en: Cancel loading current project
tr: Mevcut projenin yüklemesini iptal et

en: File Renaming
tr: Dosya yeniden adlandırma

en: _Rename
tr: Yeniden adlandı_r

en: Renaming mode
tr: Yeniden adlandırma kipi

en: Files
tr: Dosyalar

en: Size
tr: Boyut

en: Description
tr: Tanım

en: Space
tr: Boşluk

en: The disc in "%s" cannot be ejected
tr: "%s" içindeki disk çıkartılamıyor

en: _Eject
tr: _Çıkart

en: Eject Disc
tr: Diski Çıkart

en: Audio files
tr: Ses dosyaları

en: Movies
tr: Filmler

en: No file filtered
tr: Hiç dosya filtrelenmedi

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
tr[0]: _Filtrelenmiş dosya listesini gizle (%d dosya)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
tr[0]: S_üzülmüş dosya listesini göster (%d dosya)

en: Filter Options
tr: Filtre Seçenekleri

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
tr: Tekrar yüklemek istediğiniz dosyaları seçin ve "Geri Yükle" tuşuna basın

en: Type
tr: Tür

en: _Restore
tr: Ge_ri Yükle

en: Restore the selected files
tr: Seçilen dosyaları geri yükle

en: _Options…
tr: Se_çenekler…

en: Set the options for file filtering
tr: Filtreleme için seçenekleri düzenleyin

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
tr: _Gizli dosyaları filtrele

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
tr: Sembolik ba_ğları yer değiştir

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
tr: _Kırık sembolik bağları filtrele

en: Filtering options
tr: Filtreleme seçenekleri

en: P_review
tr: Öni_zleme

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
tr: Video, ses ve resim önizlemesi göster

en: _Show Side Panel
tr: Yan Paneli Gö_ster

en: Show a side pane along the project
tr: Proje boyunca bir yan panel göster

en: _Horizontal Layout
tr: _Yatay Yerleşim

en: Set a horizontal layout
tr: Yatay bir yerleşim belirtin

en: _Vertical Layout
tr: _Düşey Yerleşim

en: Set a vertical layout
tr: Düşey bir yerleşim belirtin

en: Click to close the side pane
tr: Yan paneli kapatmak için tıklayın

en: <Keep current values>
tr: <Mevcut değerleri koru>

en: Remove silences
tr: Sessiz bölgeleri kaldır

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
tr: Bu bilgi diske CD-Text teknolojisi kullanılarak yazılacaktır. Bazı Müzik CD Çalarlarda okunabilir ve gösterilebilir.

en: Song titles
tr: Şarkı başlıkları

en: Additional song information
tr: Ek şarkı bilgisi

en: Artist:
tr: Sanatçı:

en: Composer:
tr: Besteci:

en: Pause length:
tr: Duraklama uzunluğu:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
tr: Parçanın ardından verilecek duraklamanın uzunluğunu verir

en: Song Information
tr: Şarkı Bilgisi

en: %i × %i pixels
tr: %i × %i noktacık

note: No Preview view
en: No preview
tr: Önizleme yok

en: Error parsing playlist "%s".
tr: Çalma listesi "%s" işlenirken hata.

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
tr[0]: %d şarkı

en: Select Playlist
tr: Çalma Listesi Seç

en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: Number of Songs
tr: Şarkı Sayısı

en: Genre
tr: Tarz

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Copyright %s
tr: Telif hakkı %s

en: _About
tr: H_akkında

en: C_onfigure
tr: Ya_pılandır

en: A_ctivate
tr: _Etkinleştir

en: Ac_tivate All
tr: Tümünü E_tkinleştir

en: _Deactivate All
tr: Tümünü Et_kisizleştir

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
tr: %s eklentisi için seçenekler

en: Brasero Plugins
tr: Brasero Eklentileri

en: Save current project
tr: Mevcut projeyi kaydet

en: Save _As…
tr: _Farklı Kaydet…

en: Save current project to a different location
tr: Mevcut projeyi farklı bir konuma kaydet

en: _Add Files
tr: Dosy_a Ekle

en: Add files to the project
tr: Dosyaları projeye ekle

en: _Remove Files
tr: Dosyala_rı Kaldır

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
tr: Projeyi Te_mizle

en: Remove all files from the project
tr: Projedeki tüm dosyaları kaldır

en: _Burn…
tr: _Yazdır…

en: Burn the disc
tr: Diski yazdırın

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
tr: Bu projeye dosya eklemek için "Ekle" düğmesine tıklayın ya da dosyaları bu alana sürükleyin

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
tr: Dosyaları kaldırmak için seçin ve "Kaldır" düğmesine tıklayın ya da "Delete" tuşuna basın

en: Estimated project size: %s
tr: Tahmini proje boyutu: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
tr: Projenin boyutu aşırı yakma seçeneği kullanılsa dahi disk için çok büyük.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
tr: Projenin boyutu disk için çok büyük ve projeden dosya çıkartmalısınız.
    Eğer düzgün bir şekilde tanınmayan bu yüzden aşırı yakma seçeneğine ihtiyaç duyan 90 veya 100 dak. CD-R(W) kullanıyorsanız bu seçeneği kullanmak isteyebilirsiniz.
    NOT: Bu seçenek hataya yol açabilir.

en: Start to burn the contents of the selection
tr: Seçilen içerikle yazma işlemine başla

en: Please add songs to the project.
tr: Lüften projeye ses dosyaları ekleyin.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
tr: Yeni bir proje başlatıp mevcut olanı silmek istiyor musunuz?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
tr: Eğer yeni bir proje başlatırsanız yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.

en: _Discard Changes
tr: _Değişiklikleri Kaydetme

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
tr: Dosya seçiminden vazgeçmek mi yoksa seçimi yeni projeye aktarmak mı istiyorsunuz?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
tr: Eğer yeni boş bir proje başlatmayı seçerseniz, dosya seçimleriniz kaybolacak.

en: _Discard File Selection
tr: _Dosya Seçiminden Vazgeç

en: _Keep File Selection
tr: Dosya Seçimini _Koru

en: _Discard Project
tr: _Projeden Vazgeç

en: Select Files
tr: Dosyaları Seçin

en: Do you really want to empty the current project?
tr: Mevcut projeyi boşaltmak istediğinize emin misiniz?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
tr: Bir projeyi temizlemek eklenmiş tüm dosyaları kaldırır. Tüm yapılanlar kaybolur. Ancak dosyalar kendi konumdanlarından silinmez, sadece artık burada listelenmezler.

en: _Save
tr: Kay_det

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Remove
tr: Kaldı_r

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
tr: Brasero — %s (Veri Diski)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
tr: Brasero — %s (Ses Diski)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
tr: Brasero — %s (Video Diski)

en: Your project has not been saved.
tr: Projeniz kaydedilmedi.

en: Save the changes of current project before closing?
tr: Kapatmadan önce mevcut projede yapılan değişikler kaydedilsin mi?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz, değişiklikler kalıcı olarak kaybolacaktır.

en: Cl_ose Without Saving
tr: Ka_ydetmeden Kapat

en: Save Current Project
tr: Mevcut Projeyi Kaydet

en: Save project as a Brasero audio project
tr: Projeyi Brasero ses projesi olarak kaydet

en: Save project as a plain text list
tr: Projeyi bir düz metin listesi olarak kaydet

en: Save project as a PLS playlist
tr: Projeyi bir PLS çalma listesi olarak kaydet

en: Save project as an M3U playlist
tr: Projeyi bir M3U çalma listesi olarak kaydet

en: Save project as an XSPF playlist
tr: Projeyi bir XSPF çalma listesi olarak kaydet

en: Save project as an iriver playlist
tr: Projeyi bir iriver çalma listesi olarak kaydet

en: _Cover Editor
tr: _Kapak Düzenleyici

en: Design and print covers for CDs
tr: CD'ler için kapak tasarlayın ve basın

en: _New Project
tr: Ye_ni Proje

en: Create a new project
tr: Yeni bir proje oluştur

en: _Empty Project
tr: Projeyi T_emizle

en: Let you choose your new project
tr: Yeni projenizi seçmenize olanak sağlar

en: New _Audio Project
tr: Yeni _Ses Projesi

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
tr: CD oynatıcılarda ve bilgisayarlarda çalınabilecek bir müzik CD'si oluşturun

en: New _Data Project
tr: Yeni _Veri Projesi

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
tr: Sadece bir bilgisayar ile okunabilecek herhangi bir tür veri içeren bir CD/DVD oluştur

en: New _Video Project
tr: Yeni _Video Projesi

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
tr: TV'ye bağlı okuyucularda oynatılabilecek bir video DVD ya da SVCD oluşturun

en: Copy _Disc…
tr: _Disk Kopyala…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
tr: Sabit diskinizdeki ya da başka bir CD/DVD sürücü içindeki bir ses veya veri CD/DVD'sinin birebir kopyasını oluşturun

en: _Burn Image…
tr: Kalı_p Yazdır…

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
tr: Mevcut CD/DVD kalıbını diske yazdır

en: _Open…
tr: _Aç…

en: Open a project
tr: Proje aç

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
tr[0]: %d dosya seçildi (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
tr[0]: %d dosya desteklenmekte (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
tr[0]: %d dosya eklenebilir (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
tr[0]: Dosya eklenemez (%i seçilen dosya)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
tr[0]: Dosya desteklenmiyor (%i seçilen dosya)

en: No file selected
tr: Hiç dosya seçilmedi

en: Brasero — New Audio Disc Project
tr: Brasero — Yeni Ses Diski Projesi

en: Brasero — New Data Disc Project
tr: Brasero — Yeni Veri Diski Projesi

en: Brasero — New Video Disc Project
tr: Brasero — Yeni Video Diski Projesi

en: Brasero — New Image File
tr: Brasero — Yeni Kalıp Dosyası

en: Brasero — Disc Copy
tr: Brasero — Disk Kopyalama

en: Open Project
tr: Proje Aç

en: _New
tr: _Yeni

en: _Open
tr: _Aç

en: Browse the file system
tr: Dosya sistemine gözat

en: Display playlists and their contents
tr: Çalma listelerini ve içeriklerini görüntüle

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
tr: Lütfen başka bir kalıp seçin.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
tr: Video diski (%s)

en: Error while loading the project.
tr: Projeyi yüklenirken hata oluştu.

en: The project could not be opened
tr: Proje açılamadı

en: The file is empty
tr: Dosya boş

en: It does not seem to be a valid Brasero project
tr: Geçerli bir Brasero projesi gibi görünmüyor

en: Audi_o project
tr: Ses pr_ojesi

en: Create a traditional audio CD
tr: Ses CD'si oluştur

en: D_ata project
tr: Veri pro_jesi

en: Create a data CD/DVD
tr: Veri CD/DVD'si oluştur

en: _Video project
tr: _Video projesi

en: Create a video DVD or an SVCD
tr: Video DVD'si veya SVCD oluştur

en: Disc _copy
tr: Disk _kopyala

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
tr: Diskin birebir kopyasını oluştur

en: Burn _image
tr: Kalı_p yazdır

en: Last _Unsaved Project
tr: Son _Kaydedilmemiş Proje

en: Load the last project that was not burned and not saved
tr: Son kaydedilmemiş ve yazılmamış projeyi yükle

en: No recently used project
tr: Son kullanılanlar listesi boş

en: Create a new project:
tr: Yeni proje oluştur:

en: Recent projects:
tr: Son açılan projeler:

en: Insert text
tr: Metin ekle

en: Delete text
tr: Metin sil

en: Substitute text
tr: Yedek metin

en: Number files according to a pattern
tr: Bir desene göre dosyaları numaralandır

en: Insert number sequence at beginning
tr: Başlangıca sayı dizisi ekle

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
tr: Ekle

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
tr: başlangıçta

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
tr: sonuna

en: Delete every occurrence of
tr: Tüm oluşumlarını sil

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
tr: ile

en: Rename to
tr: Yeniden adlandır

en: {number}
tr: {numara}

en: No file
tr: Dosya yok

en: Start and stop playing
tr: Çalmayı başlat ve durdur

en: Title:
tr: Başlık:

en: Song start:
tr: Şarkı başlangıcı:

en: Song end:
tr: Şarkı bitişi:

en: Track length:
tr: Parça uzunluğu:

en: Song information for track %02i
tr: %02i parçası için şarkı bilgisi

en: Do you really want to split the track?
tr: Parçayı gerçekten bölmek istiyor musunuz?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
tr: Eğer parçayı bölerseniz, yeni parçanın uzunluğu 6 saniyeden kısa olacaktır ve doldurulacaktır.

en: _Split
tr: _Böl

en: The track wasn't split.
tr: Parça bölünmedi.

en: No silence could be detected
tr: Sessiz bölüm algılanamadı

en: An error occurred while detecting silences.
tr: Sessiz alanlar algılanırken bir hata oluştu.

en: This will remove all previous results.
tr: Bu önceki sonuçların hepsini kaldıracak.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
tr: Otomatik bölme işlemi ile devam etmek istiyor musunuz?

en: _Don't split
tr: _Bölme

en: Do you really want to empty the slices preview?
tr: Parça önizlemelerini temizlemek istior musunuz?

en: Re_move All
tr: _Tümünü Kaldır

en: Split Track
tr: Parçayı Böl

en: M_ethod:
tr: Yönt_em:

en: Method to be used to split the track
tr: Parçayı bölmek için kullanılacak yöntem

en: Split track manually
tr: Parçayı elle böl

en: Split track in parts with a fixed length
tr: Parçayı belirli uzunluklara böl

en: Split track in a fixed number of parts
tr: Parçayı belli sayıda parçaya böl

en: Split track for each silence
tr: Parçayı sessiz noktalardan böl

en: _Slice
tr: _Dilim

en: Add a splitting point
tr: Bir bölme noktası yerleştir

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
tr: Bu parçayı bölme aralığı

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
tr: saniye

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
tr: Bu parçayı belli kısımlara böl

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
tr: parça

en: Slicing Method
tr: Dilimleme Yöntemi

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Mer_ge
tr: Birle_ştir

en: Merge a selected slice with the next selected one
tr: Seçilen parçayı diğeriyle birleştir

en: Remove the selected slices
tr: Seçilen parçaları sil

en: Clear the slices preview
tr: Bütün parça önizlemelerini temizle

en: _List of slices that are to be created:
tr: Üretilecek parçaların _listesi:

en: Slices Preview
tr: Dilim Önizleme

en: Hours
tr: Saat

en: Minutes
tr: Dakika

en: Seconds
tr: Saniye

en: Frames (1 second = 75 frames)
tr: Kare (1 Saniye = 75 kare)

en: Open the selected video
tr: Seçilen videoyu aç

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
tr: Video bilgilerini düzenle (başlangıç, bitiş, sanatçı, vb.)

en: Remove the selected videos from the project
tr: Seçilen videoları projeden çıkar

en: Do you want to search for video files inside the directory?
tr: Dizinin içindeki video dosyalarını aramak ister misiniz?

en: _Search Directory
tr: Dizin Ara_ma

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
tr: "%s" video projeleri için uyumlu bir tür sahibi değil.

en: Please only add files with video content
tr: Lüften sadece video içerikli dosyalar ekleyin

en: Please type "%s --help" to see all available options
tr: Lütfen tüm seçenekleri görüntülemek için "%s --help" yazın
