kwin_clients - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: New Exception - Breeze Settings
ja: 新しい例外 - Breeze 設定

en: Edit Exception - Breeze Settings
ja: 例外を編集 - Breeze 設定

en: Question - Breeze Settings
ja: 質問 - Breeze 設定

en: Remove selected exception?
ja: 選択した例外を削除しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ja: 削除

en: Warning - Breeze Settings
ja: 警告 - Breeze 設定

en: Regular Expression syntax is incorrect
ja: 正規表現に構文エラーがあります

en: Exception Type
ja: 例外の形式

en: Regular Expression
ja: 正規表現

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, exceptionType)
en: Window Title
ja: ウィンドウタイトル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, exceptionType)
en: Window Class Name
ja: ウィンドウクラス名

en: Enable/disable this exception
ja: この例外を有効/無効にします

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tit&le alignment:
ja: タイトルの位置(&L):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Left
ja: 左

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Center
ja: 中央

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Center (Full Width)
ja: 中央 (幅に合わせる)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Right
ja: 右

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: B&utton size:
ja: ボタンサイズ(&U):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize)
en: Tiny
ja: 最小

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Small
ja: 小

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Medium
ja: 中

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Large
ja: 大

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Very Large
ja: とても大

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, outlineCloseButton)
en: Draw a circle around close button
ja: 閉じるボタンの周りに円を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawBorderOnMaximizedWindows)
en: Draw border on maximized and tiled windows
ja: 最大化またはタイル化されたウィンドウに境界線を描画する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawBorderOnMaximizedWindowsHelpLabel)
en: This setting will allow you to resize from window edges touching screen edges. Scrollbars and window close buttons will shift positions and will not touch screen edges.
ja: この設定を有効にすると、スクリーンの端に接しているウィンドウの縁からでもリサイズできるようになります。スクロールバーとウィンドウの「閉じる」ボタンは位置がずれて、スクリーンの端に触れなくなります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawBackgroundGradient)
en: Draw titlebar background gradient
ja: タイトルバーの背景にグラデーションを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, roundedCorners)
en: Round bottom corners of windows with no borders
ja: 枠がないウィンドウの下端の角を丸くする

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Shadows and Outline
ja: 影と輪郭

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shadow size:
ja: 影のサイズ:

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: None
ja: なし

[ctx: strength of the shadow (from transparent to opaque)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shadow strength:
ja: 影の強さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Shadow color:
ja: 影の色:

[ctx: outline intensity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Outline intensity:
ja: 輪郭の濃さ:

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Off
ja: オフ

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Low
ja: 低

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Medium
ja: 中

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: High
ja: 高

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Maximum
ja: 最大

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Window-Specific Overrides
ja: ウィンドウ固有の設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BreezeExceptionDialog)
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Identification
ja: ウィンドウの識別

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Matching window property:
ja: 識別に用いるウィンドウのプロパティ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Regular expression &to match:
ja: マッチさせる正規表現(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detectDialogButton)
en: Detect Window Properties…
ja: ウィンドウのプロパティを検出…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Decoration Options
ja: 装飾オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderSizeCheckBox)
en: Border size:
ja: 枠サイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideTitleBar)
en: Hide window title bar
ja: ウィンドウのタイトルバーを表示しない

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: No Border
ja: 枠なし

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: No Side Borders
ja: 横の枠なし

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Tiny
ja: 小

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Normal
ja: 普通

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Large
ja: 大

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Very Large
ja: とても大

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Huge
ja: かなり大

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Very Huge
ja: さらに大

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Oversized
ja: 特大

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move Up
ja: 上へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit
ja: 編集
