brltty 5.6 - en to it translation catalogue (111 entries)

en: 1 second
it: 1 secondo

en: 10 seconds
it: 10 secondi

en: 12 Hour
it: 12 ore

en: 2 cells
it: 2 celle

en: 2 seconds
it: 2 secondi

en: 20 seconds
it: 20 secondi

en: 24 Hour
it: 24 ore

en: 250 milliseconds
it: 250 millisecondi

en: 40 seconds
it: 40 secondi

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: 500 milliseconds
it: 500 millisecondi

en: Alert
it: Avviso

en: April
it: Aprile

en: August
it: Agosto

en: Bass
it: Basso

en: Braille Device
it: Dispositivo braille

en: Cello
it: Violoncello

en: Church Organ
it: Organo a canne

en: Close
it: Chiudi

en: Contrabass
it: Contrabasso

en: Dash
it: Trattino

en: Date Format
it: Formato data

en: Day Month Year
it: Giorno mese anno

en: December
it: Dicembre

en: Distortion Guitar
it: Chitarra con distorsore

en: Dot
it: Punto

en: Dulcimer
it: Saltèrio

en: Edit table.
it: Modificare tabella.

en: Emergency
it: Emergenza

en: End
it: Fine

en: English Horn
it: Corno inglese

en: Error
it: Errore

en: FM Volume
it: Volume FM

en: February
it: Febbraio

en: Flute
it: Flauto

en: French Horn
it: Corno francese

en: Generic
it: Generico

en: Guitar
it: Chitarra

en: Harpsichord
it: Clavicembalo

en: Helicopter
it: Elicottero

en: Help Screen
it: Schermata di aiuto

en: Information
it: Informazione

en: Input Options
it: Opzioni di input

en: Input Packets
it: Pacchetti di input

en: January
it: Gennaio

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Language
it: Lingua

en: Learn Mode
it: Modalità apprendimento

en: Left
it: Sinistra

en: Log Messages
it: Messaggi di log

en: MIDI Instrument
it: Strumento MIDI

en: MIDI Volume
it: Volume MIDI

en: March
it: Marzo

en: May
it: Maggio

en: Minimum
it: Minimo

en: Month Day Year
it: Mese giorno, anno

en: None
it: Nessuno

en: Notice
it: Avviso

en: November
it: Novembre

en: October
it: Ottobre

en: Organ
it: Organo

en: Pan Flute
it: Flauto di Pan

en: Piano
it: Pianoforte

en: Preferences File
it: File delle preferenze

en: Profiles
it: Profili

en: Recorder
it: Registratore

en: Save on Exit
it: Salva all'uscita

en: Seashore
it: Onde del mare

en: September
it: Settembre

en: Serial I/O
it: I/O seriale

en: Slash
it: Barra

en: Sound Effects
it: Effetti sonori

en: Space
it: Spazio

en: Strings
it: Stringe

en: Text Style
it: Stile testo

en: Time
it: Orario

en: Time Format
it: Formato dell'oro

en: Tools
it: Strumenti

en: Touch Sensitivity
it: Sensibilità al tocco

note: Brass
en: Trumpet
it: Tromba

en: Tune Device
it: Accordare dispositivo

en: Underline
it: Sottolineato

note: Strings
en: Violin
it: Violino

en: Warning
it: Avviso

en: Web Site
it: Sito web

en: Word Wrap
it: A capo automatico

en: Working Directory
it: Directory di lavoro

en: Writable Directory
it: Directory con accesso in scrittura

en: Xylophone
it: Xilofono

en: Year Month Day
it: Anno mese giorno

en: Yes
it: Sì

en: and
it: e

en: black
it: nero

note: B
en: blue
it: blu

en: braille device not specified
it: dispositivo braille non specificato

note: RG
en: brown
it: marrone

en: column
it: colonna

note: L
en: dark grey
it: grigio scuro

en: do nothing
it: non fare nulla

note: G
en: green
it: verde

en: percentage
it: percentuale

note: R
en: red
it: rosso

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: space
it: spazio

en: text
it: testo

en: type braille dots
it: tipo punti braille

en: type unicode character
it: tipo caratteri unicode

note: an unknown option has been specified
en: unknown option
it: opzione sconosciuta

note: LRGB
en: white
it: bianco

note: LRG
en: yellow
it: giallo
