brltty 4.3 - en to fr translation catalogue (855 entries)

en: "%s" started as "%s"
fr: "%s" démarré par "%s"

note: xgettext: This phrase describes the colour of a character on the screen. xgettext: %1$s is the (already translated) foreground colour. xgettext: %2$s is the (already translated) background colour.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

note: xgettext: This is how to say when the time is exactly on (i.e. zero minutes after) an hour. xgettext: (%u represents the number of hours)
en: %u o'clock | %u o'clock
fr[0]: %u heure
fr[1]: %u heures

note: xgettext: This is a number (%u) of seconds (time units).
en: %u second | %u seconds
fr[0]: %u seconde
fr[1]: %u secondes

en: 1 cell
fr: 1 cellule

en: 1 second
fr: 1 seconde

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 12 Hour
fr: 12 heures

en: 2 cells
fr: 2 cellules

en: 2 seconds
fr: 2 secondes

en: 20 seconds
fr: 20 secondes

en: 24 Hour
fr: 24 heures

en: 250 milliseconds
fr: 250 millisecondes

en: 3 cells
fr: 3 cellules

en: 40 seconds
fr: 40 secondes

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 500 milliseconds
fr: 500 millisecondes

en: 6-dot
fr: 6 points

en: 8-bit character set to use.
fr: Utilisation de caractères 8 bits

en: 8-dot
fr: 8 points

en: <off>
fr: <Inactif>

en: API Parameter
fr: Paramètre de l'API

note: xgettext: This is the description of the PASSAT command.
en: AT (set 2) keyboard scan code
fr: Scancode AT du clavier (set 2)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #22 (in the Organ group).
en: Accordion
fr: Accordéon

note: Bass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #33 (in the Bass group).
en: Acoustic Bass
fr: Basse accoustique

note: Piano xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #1 (in the Piano group).
en: Acoustic Grand Piano
fr: Piano à queue accoustique

note: Guitar xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #25 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (nylon)
fr: Guitare accoustique (nylon)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #26 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (steel)
fr: Guitare accoustique (métal)

en: After Time
fr: Après l'heure

en: Alert
fr: Alerte

en: Alert Dots
fr: Points d'avertissement

en: Alert Messages
fr: Messages d'avertissement

en: Alert Tunes
fr: Sons d'avertissement

en: All
fr: Toutes

en: Alphabetic Cursor Coordinates
fr: Coordonnées Alphabétiques du Curseur

en: Alphabetic Window Coordinates
fr: Coordonnées Alphabétiques de la Fenêtre

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #66 (in the Reed group).
en: Alto Saxophone
fr: Saxophone Alto

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #127 (in the Sound Effects group).
en: Applause
fr: Applaudissements

en: Async Events
fr: Événements asynchrones

en: Attributes Blink Period
fr: Période de Clignottement des Attributs

en: Attributes Percent Visible
fr: Pourcentage de Visibilité des Attributs

en: Attributes Table
fr: Table d'attributs

en: Autorelease
fr: Relâchement automatique

en: Autorelease Time
fr: Délai avant le relâchement automatique

en: Autorepeat Enabled
fr: Répétition Automatique Activée

en: Autorepeat Interval
fr: Intervalle de la répétition automatique

en: Autorepeat Panning
fr: Répétition automatique du défilement

en: Autospeak
fr: Parole automatique

en: Autospeak Options
fr: Options pour l'énonciation automatique

en: Autospeak Threshold
fr: Seuil d'énonciation automatique

en: BRLTTY stopped
fr: Arrêt de BRLTTY

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #110 (in the Ethnic group).
en: Bag Pipe
fr: Cornemuse

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #68 (in the Reed group).
en: Baritone Saxophone
fr: Saxophone Baryton

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #5.
en: Bass
fr: Basse

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #71 (in the Reed group).
en: Bassoon
fr: Basson

en: Beeper
fr: Beepeur

en: Before Time
fr: Avant l'heure

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #124 (in the Sound Effects group).
en: Bird Tweet
fr: Gazouillement d'oiseaux

en: Blinking Attributes
fr: Clignotement des attributs

en: Blinking Capitals
fr: Clignotement des majuscules

en: Blinking Screen Cursor
fr: Clignotement du curseur de l'écran

en: Blinking Speech Cursor
fr: Clignotement du curseur de la synthèse

en: Block
fr: Pavé

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #77 (in the Pipe group).
en: Blown Bottle
fr: Bouteille cassée

en: Bluetooth I/O
fr: E/S Bluetooth

en: Braille Device
fr: Périphérique braille

en: Braille Driver
fr: Pilote braille

en: Braille Driver Events
fr: Événements liés au pilote braille

en: Braille Firmness
fr: Rugosité du braille

en: Braille Key Events
fr: Événements liés au clavier braille

en: Braille Parameter
fr: Paramètre braille

en: Braille Presentation
fr: Affichage braille

en: Braille Tables
fr: Tables braille

en: Braille Typing
fr: Saisie Braille

en: Braille Variant
fr: Variante de Braille

en: Braille Window Overlap
fr: Chevauchement de fenêtre braille

en: Braille driver code (%s, %s, or one of {%s}).
fr: Code du pilote braille : (%s, %s, ou un parmi {%s}).

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #8.
en: Brass
fr: Cuivres

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #62 (in the Brass group).
en: Brass Section
fr: Section cuivres

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #122 (in the Sound Effects group).
en: Breath Noise
fr: Bruit de souffle

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #2 (in the Piano group).
en: Bright Acoustic Piano
fr: Piano accoustique brillant

en: BrlAPI authorization/authentication schemes
fr: Schémas d'autorisation/authentification de BrlAPI

en: BrlAPI host and/or port to connect to
fr: Hôte de BrlAPI et port auquel se connecter

en: Build Information
fr: Informations de construction

en: Capitalization Mode
fr: Mode de majuscules

en: Capitals Blink Period
fr: Période de Clignottement des Majuscules

en: Capitals Percent Visible
fr: Pourcentage de Visibilité des Majuscules

en: Category Log Level
fr: Niveau de journalisation par catégorie

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #43 (in the Strings group).
en: Cello
fr: violoncelle

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #53 (in the Ensemble group).
en: Choir Aahs
fr: Haha de choeur

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #2.
en: Chromatic Percussion
fr: Percussions chromatiques

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #20 (in the Organ group).
en: Church Organ
fr: Orgue d'église

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #72 (in the Reed group).
en: Clarinet
fr: Clarinette

en: Close
fr: Fermer

en: Colon
fr: Deux-points

en: Computer Braille
fr: Braille Informatique

en: Computer Braille Cell Type
fr: Cellule de type Braille Informatique

en: Configuration Directory
fr: Répertoire de configuration

en: Configuration File
fr: Fichier de configuration

en: Console Bell
fr: Beep de la console

en: Console Bell Alert
fr: Beep d'alerte de la console

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #44 (in the Strings group).
en: Contrabass
fr: Contrebasse

en: Contracted Braille
fr: Braille abrégé

en: Contraction Table
fr: Table de braille abrégé

en: Contraction table.
fr: Table de braille abrégé.

en: Contraction verification table.
fr: Table de vérification du braille abrégé.

en: Critical
fr: Critique

en: Cursor Column
fr: Colonne du Curseur

en: Cursor Coordinates
fr: Coordonnées du Curseur

en: Cursor Routing
fr: Déplacement du curseur

en: Cursor Row
fr: Ligne du Curseur

en: Cursor Tracking
fr: Poursuite du curseur

en: Cursor Tracking Delay
fr: Durée de la poursuite du curseur

en: Cursor and Window Column
fr: Colonne du Curseur et de la Fenêtre

en: Cursor and Window Row
fr: Ligne du Curseur et de la Fenêtre

en: Dash
fr: Tiret

en: Date Format
fr: Format de la date

en: Date Position
fr: Position de la date

en: Date Separator
fr: Séparateur de la date

en: Day Month Year
fr: Jour Mois Année

en: Debug
fr: Débogage

en: Device for accessing braille display.
fr: Périphérique d'accès à l'afficheur braille.

en: Disable the application programming interface.
fr: Désactiver l'interface de programmation de l'application (API).

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #31 (in the Guitar group).
en: Distortion Guitar
fr: Guitare avec distortion

en: Do not autospeak when braille is not being used.
fr: Pas de parole automatique quand le braille ne sera pas utilisé

en: Do not write any text to the braille device
fr: Ne pas écrire de texte sur le périphérique braille

en: Don't fall back to the Unicode base character.
fr: Ne se rabat pas sur des caractères en unicode

en: Don't switch to an unprivileged user or relinquish any privileges (group memberships, capabilities, etc).
fr: Ne pas passer à un utilisateur non privilégié ou renoncer à tous les privilèges (appartenance à des groupes, capacités, etc.).

en: Done
fr: Fait

en: Dot
fr: Point

en: Dots via Unicode Braille
fr: Points en braille unicode

note: Organ xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #17 (in the Organ group).
en: Drawbar Organ
fr: Orgue drawbar

en: Drivers Directory
fr: Répertoire des pilotes

en: Eager Sliding Braille Window
fr: Défilement dynamique de la fenêtre braille

en: Edit table.
fr: Éditer la table

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #34 (in the Bass group).
en: Electric Bass (finger)
fr: Basse électrique (doigt)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #35 (in the Bass group).
en: Electric Bass (pick)
fr: Basse électrique (plectre)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #3 (in the Piano group).
en: Electric Grand Piano
fr: Piano à queue électrique

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #28 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (clean)
fr: Guitare électrique (propre)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #27 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (jazz)
fr: Guitare électrique (jazz)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #29 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (muted)
fr: Guitare électrique (étouffée)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #5 (in the Piano group).
en: Electric Piano 1
fr: Piano électrique 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #6 (in the Piano group).
en: Electric Piano 2
fr: Piano électrique 2

en: Emergency
fr: Urgence

en: End
fr: Fin

en: End of Line
fr: Fin de la ligne

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #70 (in the Reed group).
en: English Horn
fr: Corne anglaise

en: Enqueue
fr: Dans la file

en: Error
fr: Erreur

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #14.
en: Ethnic Instruments
fr: Instruments folkloriques

en: Event Alerts
fr: Signaux d'événements

en: Expand Current Word
fr: Extension du mot actuel

en: Explicit preference settings.
fr: Paramètres explicites d'une préférence.

en: FM Volume
fr: Volume FM

note: Synth FM xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #97 (in the Synth FM group).
en: FX 1 (rain)
fr: FX 1 (pluie)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #98 (in the Synth FM group).
en: FX 2 (soundtrack)
fr: FX 2 (piste son)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #99 (in the Synth FM group).
en: FX 3 (crystal)
fr: FX 3 (cristal)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #100 (in the Synth FM group).
en: FX 4 (atmosphere)
fr: FX 4 (atmosphère)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #101 (in the Synth FM group).
en: FX 5 (brightness)
fr: FX 5 (éclat)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #102 (in the Synth FM group).
en: FX 6 (goblins)
fr: FX 6 (lutin)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #103 (in the Synth FM group).
en: FX 7 (echoes)
fr: FX 7 (échos)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #104 (in the Synth FM group). xgettext: (sci-fi is a common short form for science fiction)
en: FX 8 (sci-fi)
fr: FX 8 (SF)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #111 (in the Ethnic group).
en: Fiddle
fr: violon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #74 (in the Pipe group).
en: Flute
fr: flûte

en: Force immediate output.
fr: Forcer une sortie immédiate.

en: Format of each output line.
fr: Format de chacune des lignes de sortie.

en: Format of input file.
fr: Format du fichier d'entrée.

en: Format of output file.
fr: Format du fichier de sortie.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #61 (in the Brass group).
en: French Horn
fr: Corne française

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #36 (in the Bass group).
en: Fretless Bass
fr: Basse glissée

en: Frozen
fr: Gelé

en: Generic
fr: Générique

en: Generic Input
fr: Entrée générique

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #4.
en: Guitar
fr: Guitare

note: Sound Effects xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #121 (in the Sound Effects group).
en: Guitar Fret Noise
fr: Bruit de glissement sur une guitare

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #32 (in the Guitar group).
en: Guitar Harmonics
fr: Harmoniques de guitare

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #128 (in the Sound Effects group).
en: Gunshot
fr: Coup de feu

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #7 (in the Piano group).
en: Harpsichord
fr: Clavecin

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #126 (in the Sound Effects group).
en: Helicopter
fr: Hélicoptère

en: Help Screen
fr: Écran d'aide

en: High
fr: Forte

en: Highlight Braille Window Location
fr: Surlignement de l'emplacement de la fenêtre braille

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #4 (in the Piano group).
en: Honkytonk Piano
fr: Piano bastringue

en: Immediate
fr: Immédiat

en: Incompatible XKB library
fr: Bibliothèque XKB incompatible

en: Incompatible XKB server support
fr: Support du serveur XKB incompatible

en: Information
fr: Informations

en: Input Options
fr: Options d'entrée

en: Input Packets
fr: Paquets entrants

en: Install the %s service, and then exit.
fr: Installez le service %s et quittez.

en: Internal Parameters
fr: Paramètres internes

en: Java class not found
fr: Classe Java non trouvée

en: Java exception occurred
fr: Une exception Java s'est produite

en: Java method not found
fr: Méthode Java non trouvée

en: Key Bindings
fr: Associations de touches

en: Key Help
fr: Touche Aide

en: Key Table
fr: Table de touches

en: Keyboard Enabled
fr: Clavier Activé

en: Keyboard Key Events
fr: Événements liés aux touches du clavier

en: Keyboard LED Alerts
fr: Alertes lumineuses du clavier

en: Keyboard Table
fr: Tables des touches du clavier

en: Language
fr: Langue

note: Synth Lead xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #81 (in the Synth Lead group).
en: Lead 1 (square)
fr: Position 1 (carré)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #82 (in the Synth Lead group).
en: Lead 2 (sawtooth)
fr: Position 2 (en dents de scie)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #83 (in the Synth Lead group).
en: Lead 3 (calliope)
fr: Position 3 (Calliope)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #84 (in the Synth Lead group).
en: Lead 4 (chiff)
fr: Position 4 (chiff)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #85 (in the Synth Lead group).
en: Lead 5 (charang)
fr: Position 5 (charang)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #86 (in the Synth Lead group).
en: Lead 6 (voice)
fr: Position 6 (voix)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #87 (in the Synth Lead group).
en: Lead 7 (fifths)
fr: Position 7 (cinquièmes)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #88 (in the Synth Lead group).
en: Lead 8 (bass + lead)
fr: Position 8 (basse + position)

en: Learn Mode
fr: mode d'apprentissage

en: Left
fr: Gauche

en: List key names.
fr: Liste les noms des touches

en: List key table in help screen format.
fr: Liste la table de touches au format écran d'aide

en: List key table in reStructuredText format.
fr: Liste la table de touches au format reStructuredText

en: Locale Directory
fr: Répertoire de la locale

en: Log Categories
fr: Catégories de journal

en: Log Level
fr: Niveau de journalisation

en: Log Messages
fr: Messages du journal

en: Log the versions of the core, API, and built-in drivers, and then exit.
fr: Enregistre les versions de l'application principale, de l'API, des pilotes intégrés puis quitter

en: Log to standard error rather than to the system log.
fr: Enregistre sur l'erreur standard plutôt que sur le journal du système.

en: Logging level (%s or one of {%s}) and/or log categories to enable (any combination of {%s}, each optionally prefixed by %s to disable).
fr: Un niveau de journalisation (%s ou une valeur parmi {%s}) et/ou des atégories de journalisation à activer (n'importe quelle combinaison de {%s}, chacune éventuellement préfixée par %s pour la désactiver).

en: Long Press Time
fr: Durée d'appui prolongée

en: Low
fr: Faible

en: Lower Left Dot
fr: Point en bas à gauche

en: Lower Right Dot
fr: Point en bas à droite

en: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) device specifier.
fr: Identifiant du périphérique MIDI (Musical Instrument Digital Interface).

en: MIDI Instrument
fr: Instrument MIDI

en: MIDI Volume
fr: Volume MIDI

en: Mailing List
fr: Liste de Diffusion

en: Maximum length of an output line.
fr: Longueur maximale d'une ligne d'affichage

en: Medium
fr: Moyenne

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #118 (in the Percussive group).
en: Melodic Tom
fr: tom mélodique

en: Menu Options
fr: Options du menu

en: Message hold timeout (in 10ms units).
fr: Durée d'apparition du message (par unités de 10ms).

en: Messages Directory
fr: Répertoire des Messages

en: Messages Domain
fr: Domaine des Messages

en: Messages Locale
fr: Locale des Messages

en: Minimum screen content quality to autospeak (one of {%s}).
fr: Le niveau minimal de qualité du contenu de l'écran à partir duquel activer l'énonciation automatique (une valeur parmi {%s}).

en: Month Day Year
fr: Mois Jour Année

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #11 (in the Chromatic Percussion group).
en: Music Box
fr: Boîte à musique

en: Musical Instrument Digital Interface
fr: Interface numérique d'instrument de musique

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #60 (in the Brass group).
en: Muted Trumpet
fr: Trompette bouchée

en: Name of or path to attributes table.
fr: Nom ou chemin vers la table d'attributs.

en: Name of or path to contraction table.
fr: Nom ou chemin vers la table de braille abrégé.

en: Name of or path to default preferences file.
fr: Nom ou chemin vers le fichier des préférences par défaut.

en: Name of or path to keyboard table.
fr: Nom ou chemin vers le fichier de la table de touches.

en: Name of or path to speech input object.
fr: Nom ou chemin vers l'objet d'entrée de la synthèse.

en: Name of or path to text table (or %s).
fr: Nom ou chemin vers la table de caractères

en: Navigation Options
fr: Options de navigation

en: No
fr: Non

en: No Capitalization
fr: Pas de mise en majuscule

en: None
fr: Aucune

en: Notice
fr: Remarque

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #69 (in the Reed group).
en: Oboe
fr: Hautbois

en: Off
fr: Inactif

en: Old Preferences File
fr: Ancien fichier des préférences

en: On First Release
fr: Au Premier Relâchement

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #56 (in the Ensemble group).
en: Orchestra Hit
fr: Orchestre de percussions

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #47 (in the Strings group).
en: Orchestral Harp
fr: Harpe d'orchestre

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #3.
en: Organ
fr: Orgue

en: Output Packets
fr: Paquets sortants

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #30 (in the Guitar group).
en: Overdriven Guitar
fr: Guitare overdriven

en: PC mode
fr: Mode PC

en: PCM (soundcard digital audio) device specifier.
fr: Identifiant du périphérique PCM (carte son numérique)

en: PCM Volume
fr: Volume PCM

note: xgettext: This is the description of the PASSPS2 command.
en: PS/2 (set 3) keyboard scan code
fr: Scancode de clavier PS/2 (réglé à 3)

en: Package Revision
fr: Révision du paquet

en: Package Version
fr: Version du paquet

note: Synth Pad xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #89 (in the Synth Pad group).
en: Pad 1 (new age)
fr: bloc 1 (new age)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #90 (in the Synth Pad group).
en: Pad 2 (warm)
fr: bloc 2 (chaud)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #91 (in the Synth Pad group).
en: Pad 3 (polysynth)
fr: Bloc 3 (polysynthé)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #92 (in the Synth Pad group).
en: Pad 4 (choir)
fr: Bloc 4 (choeur)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #93 (in the Synth Pad group).
en: Pad 5 (bowed)
fr: Bloc 5 (huées)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #94 (in the Synth Pad group).
en: Pad 6 (metallic)
fr: Bloc 6 (métallique)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #95 (in the Synth Pad group).
en: Pad 7 (halo)
fr: Bloc 7 (acclamations)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #96 (in the Synth Pad group).
en: Pad 8 (sweep)
fr: Bloc 8 (coup de balai)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #76 (in the Pipe group).
en: Pan Flute
fr: Flûte de pan

en: Parameters for the application programming interface.
fr: Paramètres pour l'interface de programmation pour applications.

en: Parameters for the braille driver.
fr: Paramètres pour le pilote braille.

en: Parameters for the privilege establishment stage.
fr: Paramètres pour la phase d'établissement de privilège.

en: Parameters for the screen driver.
fr: Paramètres pour le pilote de l'écran.

en: Parameters for the speech driver.
fr: Paramètres pour le pilote de synthèse vocale.

en: Path to default settings file.
fr: Chemin du fichier des paramètres par défaut.

en: Path to directory containing drivers.
fr: Chemin vers le répertoire contenant les pilotes.

en: Path to directory containing tables.
fr: Chemin du répertoire contenant les tables.

en: Path to directory containing text tables.
fr: Chemin du répertoire contenant les tables de caractères.

en: Path to directory for loading drivers.
fr: Chemin du répertoire de chargement des pilotes.

en: Path to directory for text tables.
fr: Chemin du répertoire des tables de texte

en: Path to directory which can be written to.
fr: Chemin du répertoire où il est possible d'écrire.

en: Path to directory which contains files that can be updated.
fr: Chemin du répertoire où des fichiers peuvent être mis à jour.

en: Path to directory which contains message localizations.
fr: Chemin vers le répertoire contenant les traductions des messages

en: Path to input text table.
fr: Chemin de la table de saisie de texte.

en: Path to log file.
fr: Chemin du fichier journal.

en: Path to output text table.
fr: Chemin de la table de texte affiché

en: Path to process identifier file.
fr: Chemin du fichier d'identifiants de processus.

en: Patterns that match command prompts.
fr: Motifs pour reconnaître les invites de commandes.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #15.
en: Percussive Instruments
fr: Instruments à percussions

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #18 (in the Organ group).
en: Percussive Organ
fr: Orgue à percussion

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #10.
en: Pipe
fr: Tuyau

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #46 (in the Strings group).
en: Pizzicato Strings
fr: Pizzicati

en: Powerdown
fr: Extinction

en: Preferences File
fr: Fichier des préférences

en: Preferences Menu
fr: Menu des préférences

en: Print a usage summary (all options), and then exit.
fr: Afficher un résumé de l'utilisation (toutes les options) et quitter.

en: Print a usage summary (commonly used options only), and then exit.
fr: Affiche un résumé de l'utilisation (seulement les options couramment utilisées), puis quitte.

en: Privilege Parameter
fr: Paramètre de Privilège

en: Profiles
fr: Profils

en: Properties of eligible keyboards.
fr: Propriétés des claviers éligibles.

en: Quick Space
fr: Espace Rapide

en: Raise Pitch
fr: Augmenter le ton

en: Recognize environment variables.
fr: Reconnaît les variables d'environnement.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #75 (in the Pipe group).
en: Recorder
fr: Magnétophone

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #9.
en: Reed
fr: Anche

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #21 (in the Organ group).
en: Reed Organ
fr: Orgue à hanche

en: Reformat input.
fr: Entrée de reformatage.

en: Release braille device when screen or window is unreadable.
fr: Abandonne le périphérique braille quand il n'est pas possible de lire l'écran ou la fenêtre.

en: Remain a foreground process
fr: Rester un processus interactif

en: Remain a foreground process.
fr: Rappelle un processus en tâche de fond.

en: Remove dots seven and eight.
fr: Supprime les points sept et huit

en: Remove the %s service, and then exit.
fr: Supprime le service %s et quitte.

en: Report problems with the key table.
fr: Signaler des problèmes avec la table de touches.

en: Report the characters within the current screen font that aren't defined within the text table.
fr: Signale les caractères dans une police à l'écran n'ayant pas été définis dans la table de caractères

en: Rest of Line
fr: Reste de la ligne

en: Restart Braille Driver
fr: Redémarre le pilote braille

en: Restart Screen Driver
fr: Redémarre le pilote de l'écran

en: Restart Speech Driver
fr: Redémarre le pilote de synthèse vocale

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #120 (in the Percussive group).
en: Reverse Cymbal
fr: Cymbales renversées

en: Right
fr: Droite

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #19 (in the Organ group).
en: Rock Organ
fr: Orgue de rock

en: Save on Exit
fr: Enregistrer en quittant

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: Say Cap
fr: Dire l'état du verrouillage majuscule

en: Say Line Mode
fr: Mode Dire la ligne

en: Say Space
fr: Dire les espaces

en: Screen Cursor Blink Period
fr: Période de Clignottement du Curseur de l'écran

en: Screen Cursor Percent Visible
fr: Pourcentage de Visibilité du Curseur de l'écran

en: Screen Cursor Style
fr: Apparence du curseur de l'écran

en: Screen Driver
fr: Pilote de l'écran

en: Screen Driver Events
fr: Événements du pilote de l'écran

en: Screen Number
fr: Numéro de l'écran

en: Screen Parameter
fr: Paramètre de l'écran

en: Screen driver code (%s, %s, or one of {%s}).
fr: Code du pilote de l'écran : (%s, %s, ou un parmi {%s}).

en: Scroll-aware Cursor Navigation
fr: Navigation du curseur sensible au défilement

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #123 (in the Sound Effects group).
en: Seashore
fr: Bord de mer

en: Serial I/O
fr: E/S série

en: Server Events
fr: Événements du serveur

en: Show Advanced Submenus
fr: Afficher les sous-menus avancés

en: Show All Items
fr: Afficher tous les éléments

en: Show Attributes
fr: Afficher les attributs

en: Show Screen Cursor
fr: Afficher le curseur de l'écran

en: Show Seconds
fr: Afficher les secondes

en: Show Speech Cursor
fr: Afficher le curseur de la synthèse

en: Show Submenu Sizes
fr: Afficher la taille des sous-menus

note: Ethnic Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #105 (in the Ethnic group).
en: Sitar
fr: Cithare

en: Skip Blank Braille Windows
fr: Passer les fenêtres braille vierges

en: Skip Identical Lines
fr: Passer les lignes identiques

en: Skip Which Blank Braille Windows
fr: Quelles fenêtres braille vierges sauter.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #37 (in the Bass group).
en: Slap Bass 1
fr: Basse frappée 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #38 (in the Bass group).
en: Slap Bass 2
fr: Basse frappée 2

en: Slash
fr: Barre oblique

en: Sliding Braille Window
fr: Faire défiler la fenêtre

en: Some
fr: Quelques

note: Reed xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #65 (in the Reed group).
en: Soprano Saxophone
fr: Saxophone Soprano

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #16.
en: Sound Effects
fr: Effets sonore

en: Space
fr: Espace

en: Speak Completed Words
fr: Dire les mots complétés

en: Speak Deleted Characters
fr: Dire les caractères effacés

en: Speak Inserted Characters
fr: Dire les caractères insérés

en: Speak Line Indent
fr: Énoncer l'indentation de la ligne

en: Speak Replaced Characters
fr: Dire les caractères remplacés

en: Speak Selected Character
fr: Dire le caractère sélectionné

en: Speak Selected Line
fr: Lire la ligne sélectionnée

en: Speech Cursor Blink Period
fr: Période de Clignottement du Curseur Vocal

en: Speech Cursor Percent Visible
fr: Pourcentage de Visibilité du Curseur Vocal

en: Speech Cursor Style
fr: Apparence du curseur de la synthèse

en: Speech Driver
fr: Pilote de synthèse vocale

en: Speech Driver Events
fr: Événements du pilote de synthèse vocale

en: Speech Events
fr: Événements liés à la parole

note: Create the file system object for speech input.
en: Speech Input
fr: Entrée de la parole

en: Speech Options
fr: Options de la synthèse

en: Speech Parameter
fr: Paramètre de synthèse vocale

en: Speech Pitch
fr: Ton de la voix

en: Speech Punctuation
fr: Ponctuation pour la synthèse

en: Speech Rate
fr: Vitesse de la synthèse

en: Speech Uppercase Indicator
fr: Indicateur vocal de majuscules

en: Speech Volume
fr: Volume de la synthèse

en: Speech Whitespace Indicator
fr: Indicateur vocal d'espace insécable

en: Speech driver code (%s, %s, or one of {%s}).
fr: Code du pilote de synthèse : (%s, %s, ou un parmi {%s}).

en: Standard Error Log Level
fr: Niveau standard de journalisation des erreurs

en: Start Selection with Routing Key
fr: Commence la sélection avec touche de routage

en: State Dots
fr: Points d'état

en: State Letter
fr: Lettre d'état

en: Status Cells
fr: Cellules d'état

en: Status Count
fr: Nombre d'états

en: Status Field
fr: Champ de l'état

en: Status Position
fr: Position de l'état

en: Status Separator
fr: Séparateur de l'état

en: Status Side
fr: Limite de l'état

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #115 (in the Percussive group).
en: Steel Drums
fr: Batterie métal

en: Stop an existing instance of %s, and then exit.
fr: Arrêter une session de %s en cours et quitter.

note: Ensemble xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #49 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 1
fr: Ensemble de cordes 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #50 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 2
fr: Ensemble de cordes 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #6.
en: Strings
fr: Cordes

en: Superimpose Dot 7
fr: Point 7 superposé

en: Suppress start-up messages.
fr: Supprime les messages au démarrage.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #39 (in the Bass group).
en: Synth Bass 1
fr: Basse synthétique 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #40 (in the Bass group).
en: Synth Bass 2
fr: Basse synthétique 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #119 (in the Percussive group).
en: Synth Drum
fr: Batterie synthétique

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #13. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer) xgettext: (FM is the acronym for Frequency Modulation)
en: Synth FM
fr: FM synthétique

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #11. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Lead
fr: Position synthé

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #12. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Pad
fr: Bloc synthé

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #55 (in the Ensemble group).
en: Synth Voice
fr: Voix synthétique

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #63 (in the Brass group).
en: SynthBrass 1
fr: Cuivre synthétique 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #64 (in the Brass group).
en: SynthBrass 2
fr: Cuivre synthétique 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #51 (in the Ensemble group).
en: SynthStrings 1
fr: Cordes synthétiques 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #52 (in the Ensemble group).
en: SynthStrings 2
fr: Cordes synthétiques 2

en: System Log Level
fr: Niveau de journalisation du système

en: Tables Directory
fr: Répertoire des tables

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #117 (in the Percussive group).
en: Taiko Drum
fr: Batterie Taiko

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #24 (in the Organ group).
en: Tango Accordion
fr: Accordéon tango

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #125 (in the Sound Effects group).
en: Telephone Ring
fr: Sonnerie de téléphone

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #67 (in the Reed group).
en: Tenor Saxophone
fr: Saxophone Ténor

en: Text Indicators
fr: Indicateurs de texte

en: Text Side
fr: Limite du texte

en: Text Table
fr: Table de texte

en: Text table.
fr: Table de caractères.

en: The text to be shown when the braille driver starts and to be spoken when the speech driver starts.
fr: Texte à afficher au démarrage du pilote braille ou à dire quand le pilote de synthèse vocal se lance.

en: The text to be shown when the braille driver stops.
fr: Texte à afficher quand le pilote braille s'arrête.

en: Time
fr: Heure

en: Time Format
fr: Format de l'heure

en: Time Presentation
fr: Présentation de l'heure

en: Time Separator
fr: Séparateur de l'heure

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #48 (in the Strings group).
en: Timpani
fr: Timbales

note: Percussive Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #113 (in the Percussive group).
en: Tinkle Bell
fr: Tintement de cloches

en: Tools
fr: Outils

en: Touch Navigation
fr: Navigation tactile

en: Touch Sensitivity
fr: Sensibilité du tactile

en: Track Screen Pointer
fr: Poursuivre le pointeur de l'écran

en: Track Screen Scroll
fr: Suivre le défilement de l'écran

en: Translated via Text Table
fr: Traduit via la table de caractères

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #45 (in the Strings group).
en: Tremolo Strings
fr: Cordes avec tremolo

note: Brass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #57 (in the Brass group).
en: Trumpet
fr: Trompette

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #15 (in the Chromatic Percussion group).
en: Tubular Bells
fr: Cloches tubulaires

en: Tune Device
fr: Périphérique pour les sons

en: Typing Mode
fr: Mode de saisie

en: USB I/O
fr: E/S USB

en: Underline
fr: Souligné

en: Unfrozen
fr: Dégelé

en: Updatable Directory
fr: Répertoire qu'on peut mettre à jour

en: Update Events
fr: Événements de mise à jour

en: Usage
fr: Utilisation

en: Use Capital Sign
fr: Utilisation du signe majuscule

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #42 (in the Strings group).
en: Viola
fr: Alto

note: Strings xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #41 (in the Strings group).
en: Violin
fr: Violon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #54 (in the Ensemble group).
en: Voice Oohs
fr: Hoos vocaux

en: Warning
fr: Attention

en: Web Site
fr: Site Öeb

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #79 (in the Pipe group).
en: Whistle
fr: sifflet

en: Window Column
fr: Colonne de la Fenêtre

en: Window Coordinates
fr: Coordonnées de la Fenêtre

en: Window Row
fr: Ligne de la Fenêtre

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #116 (in the Percussive group).
en: Woodblock
fr: bloc de boip

en: Word Wrap
fr: Césure par mot

en: Working Directory
fr: Répertoire de travail

en: Writable Directory
fr: Répertoire accessible en écriture

en: Write debugging output to stdout
fr: Écrire sortie de débogage sur stdout

en: Write the start-up logs, and then exit.
fr: Écrit les journaux de démarrage et quitte.

en: X display to connect to
fr: Afficheur X auquel se connecter

en: XDG runtime directory access problem
fr: problème d'accès au répertoire XDG utilisé lors de l'exécution

en: XDG runtime directory created
fr: Répertoire XDG utilisé lors de l'exécution créé

en: XDG runtime directory exists
fr: Le répertoire XDG utilisé lors de l'exécution existe

en: XFree(wm_name) for change
fr: XFree(wm_name) pour changer

note: xgettext: This is the description of the PASSXT command.
en: XT (set 1) keyboard scan code
fr: Scancode de clavier XT (set 1)

en: Year Month Day
fr: Année Mois Jour

en: Yes
fr: Oui

en: [host][:port]
fr: [hôte][:port]

en: all dots
fr: Tous les points

en: and
fr: et

note: xgettext: This is the description of the CLIP_APPEND command.
en: append characters to clipboard
fr: envoie des caractères dans le presse-papier

note: xgettext: This is the description of the CLIP_ADD command.
en: append to clipboard from character
fr: ajoute le caractère au presse-papier

en: at cursor
fr: au curseur

note: xgettext: This is the description of the KEY_BACKSPACE command.
en: backspace key
fr: Touche retour arrière

en: battery low
fr: Batterie faible

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT command.
en: bind to specific virtual terminal
fr: Envoie dans un terminal virtuel particulier

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_NEXT command.
en: bind to the next virtual terminal
fr: Envoie au terminal virtuel suivant

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_PREV command.
en: bind to the previous virtual terminal
fr: Envoie au terminal virtuel précédent

en: black
fr: noir

en: blank line
fr: ligne vierge

en: blinking
fr: clignottant

note: B
en: blue
fr: bleu

en: braille device not specified
fr: Périphérique braille non spécifié

note: xgettext: This is the description of the OFFLINE command.
en: braille display temporarily unavailable
fr: Afficheur braille temporairement non disponible

en: braille driver initialization failed
fr: Échec de l'initialisation du pilote braille

en: braille driver not loadable
fr: Impossible de charger le pilote braille

en: braille driver restarting
fr: le pilote braille redémarre

en: braille driver stopped
fr: pilote braille arrêté

en: braille released
fr: braille libéré

note: xgettext: This is the description of the ROUTE command.
en: bring screen cursor to character
fr: Amener le curseur de l'écran au caractère

note: xgettext: This is the description of the CSRJMP_VERT command.
en: bring screen cursor to current line
fr: Amène le curseur de l'écran sur la ligne actuelle

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_LINE command.
en: bring screen cursor to line
fr: amène le curseur de l'écran sur la ligne

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_CURR_LOCN command.
en: bring screen cursor to speech cursor
fr: Amène le curseur de l'écran au curseur de synthèse

note: RG
en: brown
fr: marron

en: can't get console state
fr: ne peut obtenir l'état de la console

en: can't open console
fr: ne peut ouvrir la console

en: can't read screen content
fr: ne peut lire le contenu de l'écran

en: can't read screen header
fr: ne peut lire l'en-tête de l'écran

en: cannot access internal contraction table
fr: ne peut accéder à la table d'abrègement interne

en: cannot compile attributes table
fr: Ne peut pas compiler la table des attributs

en: cannot compile contraction table
fr: Ne peut pas compiler la table de braille abrégé

en: cannot compile key table
fr: Ne peut pas compiler la table des touches

en: cannot compile keyboard table
fr: Ne peut pas compiler la table des touches

en: cannot compile text table
fr: Ne peut pas compiler la table des texte

note: This is the first attempt to connect to BRLTTY, and it failed. * Return the error immediately to the user, to provide feedback to users * running xbrlapi by hand, but not fill logs, eat battery, spam * 127.0.0.1 with reconnection attempts.
en: cannot connect to braille devices daemon brltty at %s
fr: Ne peut pas se connecter au démon des périphériques braille de brltty sur %s

en: cannot connect to display %s
fr: Ne peut pas se connecter à l'afficheur %s

en: cannot create directory
fr: Ne peut pas créer de répertoire

en: cannot determine program directory
fr: Ne peut pas déterminer le répertoire du programme

en: cannot determine working directory
fr: Ne peut pas déterminer le répertoire de travail

en: cannot find procedure
fr: Ne peut pas trouver la procédure

en: cannot fix install path
fr: Ne peut pas corriger le chemin d'installation

en: cannot get tty
fr: Ne peut pas récupérer de tty

en: cannot get tty %d
fr: Ne peut pas récupérer le tty %d

en: cannot get working directory
fr: Ne peut pas obtenir de répertoire de travail

en: cannot grab windows on screen %d
fr: Ne peut pas extraire de fenêtres sur l'écran %d

en: cannot ignore keys
fr: Ne peut pas ignorer des touches

en: cannot load attributes table
fr: Ne peut pas charger la table des attributs

en: cannot load contraction table
fr: ne peut charger la table d'abrègement

en: cannot load library
fr: Ne peut pas charger la bibliothèque

en: cannot load text table
fr: Ne peut pas charger la table de texte

en: cannot make world writable
fr: ne peut donner la permission d'écrire à tout le monde

en: cannot open key help
fr: Ne peut pas ouvrir l'aide de la touche

en: cannot open process identifier file
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier d'identifiants de processus

en: cannot open working directory
fr: Ne peut pas ouvrir le répertoire de travail

en: cannot read preferences file
fr: Ne peut pas lire le fichier des préférences

en: cannot set focus to %#010x
fr: Ne peut pas paramétrer le focus sur %#010x

en: cannot set working directory
fr: Ne peut pas paramétrer le répertoire de travail

en: cannot write to preferences file
fr: Ne peut pas écrire dans le fichier des préférences

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: cap
fr: Verr.maj

en: cells
fr: cellules

en: changes discarded
fr: Changements annulés

note: xgettext: This is the description of the UNSTICK command.
en: clear all sticky input modifiers
fr: Vider les modificateurs d'entrée polluants

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_CLEAR command.
en: clear the text selection
fr: réinitialiser la sélection de texxte

en: column
fr: colonne

note: configuration menu
en: config
fr: Config

en: configuration directive specified more than once
fr: Ligne de configuration spécifiée plus d'une fois

en: console not in use
fr: La console n'est pas utilisée

en: console tone generator
fr: Générateur de beep de console

note: xgettext: This is the description of the CLIP_COPY command.
en: copy characters to clipboard
fr: Copie les caractères dans le presse-papier

note: xgettext: This is the description of the HOST_COPY command.
en: copy selected text to host clipboard
fr: copie le texte sélectionné vers le presse-papier hôte

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_AT command.
en: current reading location
fr: Emplacement courant de la lecture

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_DOWN command.
en: cursor-down key
fr: Touche curseur vers le bas

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_LEFT command.
en: cursor-left key
fr: Touche curseur à gauche

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_RIGHT command.
en: cursor-right key
fr: Touche curseur à droite

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_UP command.
en: cursor-up key
fr: Touche curseur vers le haut

note: xgettext: This is the description of the HOST_CUT command.
en: cut selected text to host clipboard
fr: coupe le texte sélectionné vers le presse-papier hôte

note: xgettext: This is the description of the ALTGR command.
en: cycle the AltGr (Right Alt) sticky input modifier (next, on, off)
fr: Change le cycle de l'action d'AltGr (Alt Droite) (la prochaine fois, activé, désactivé)

note: xgettext: This is the description of the CONTROL command.
en: cycle the Control sticky input modifier (next, on, off)
fr: Change le cycle du modificateur Contrôle (la prochaine fois, activé, désactivé)

note: xgettext: This is the description of the GUI command.
en: cycle the GUI (Windows) sticky input modifier (next, on, off)
fr: Change le cycle du modificateur Touche Windows (La prochaine fois, activé, désactivé)

note: xgettext: This is the description of the META command.
en: cycle the Meta (Left Alt) sticky input modifier (next, on, off)
fr: Change le cycle du modificateur Meta (Alt Gauche) (La prochaine fois, activé, désactivé)

note: xgettext: This is the description of the SHIFT command.
en: cycle the Shift sticky input modifier (next, on, off)
fr: Change le cycle de la touche Majuscule (Shift), (La prochaine fois, activé, désactivé)

note: xgettext: This is the description of the UPPER command.
en: cycle the Upper sticky input modifier (next, on, off)
fr: Change le cycle de la touche Verrmaj (Upper), (La prochaine fois, activé, désactivé)

note: L
en: dark gray
fr: gris foncé

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOWER command.
en: decrease speaking pitch
fr: diminuer la hauteur de la voix

note: xgettext: This is the description of the SAY_SLOWER command.
en: decrease speaking rate
fr: Diminuer la vitesse de la parole

note: xgettext: This is the description of the SAY_SOFTER command.
en: decrease speaking volume
fr: Diminuer le volume de la parole

note: xgettext: This is the description of the KEY_DELETE command.
en: delete key
fr: Touche supprimer

note: xgettext: This is the description of the DESCCHAR command.
en: describe character
fr: Décrire le caractère

note: xgettext: This is the description of the DESC_CURR_CHAR command.
en: describe current character
fr: Décrire le caractère actuel

en: device
fr: périphérique

en: directory
fr: répertoire

en: display
fr: écran

note: xgettext: This is the description of the NOOP command.
en: do nothing
fr: Ne fait rien

en: done
fr: Fait

en: dot 7
fr: point 7

en: dot 8
fr: point 8

en: dots 7 and 8
fr: Points 7 et 8

en: driver request
fr: Requête du pilote

en: driver,...
fr: pilote,...

note: xgettext: This is the description of the KEY_END command.
en: end key
fr: touche fin

note: xgettext: This is the description of the KEY_ENTER command.
en: enter key
fr: touche entrée

note: xgettext: This is the description of the LEARN command.
en: enter/leave command learn mode
fr: entrer/quitter le mode d'apprentissage des commandes

note: xgettext: This is the description of the HELP command.
en: enter/leave help display
fr: entrer/quitter l'affichage de l'aide

note: xgettext: This is the description of the PREFMENU command.
en: enter/leave preferences menu
fr: entrer/quitter le menu des préférences

note: xgettext: This is the description of the INFO command.
en: enter/leave status display
fr: entrer/quitter l'affichage de l'état

note: xgettext: This is the description of the KEY_ESCAPE command.
en: escape key
fr: Touche Échap

en: eurobraille
fr: Eurobraille

note: xgettext: This is the term used when the time is exactly on (i.e. zero seconds after) a minute.
en: exactly
fr: exactement

en: excess argument
fr: Trop d'arguments

note: parent
en: executing "%s" (from "%s")
fr: exécution de "%s" (à partir de "%s")

en: executing as the invoking user
fr: exécution en tant que l'utilisateur appelant

note: execv() shouldn't return
en: execution of "%s" failed: %s
fr: Échec de l'exécution de "%s" : %s

en: failed to get first focus
fr: échec de la récupération du premier focus

en: file
fr: fichier

en: file '%s' processing error.
fr: Erreur de traitement du fichier '%s'

note: failed
en: fork of "%s" failed: %s
fr: Échec du fork de "%s" : %s

note: xgettext: This is the description of the KEY_FUNCTION command.
en: function key
fr: Touche de fonction

note: xgettext: This is the description of the BACK command.
en: go back after cursor tracking
fr: Revenir après la poursuite du curseur

note: xgettext: This is the description of the GUI_BACK command.
en: go back to the previous screen
fr: retourne à l'écran précédent

note: xgettext: This is the description of the FWINLT command.
en: go backward one braille window
fr: Recule d'une fenêtre braille

note: xgettext: This is the description of the FWINLTSKIP command.
en: go backward skipping blank braille windows
fr: Recule en sautant les fenêtres braille vides

note: xgettext: This is the description of the PRNBWIN command.
en: go backward to nearest non-blank braille window
fr: Recule à la fenêtre braille non vide la plus proche

note: xgettext: This is the description of the LNDN command.
en: go down one line
fr: Descendre d'une ligne

note: xgettext: This is the description of the WINDN command.
en: go down several lines
fr: Descend de plusieurs lignes

note: xgettext: This is the description of the NXPGRPH command.
en: go down to first line of next paragraph
fr: Descend à la première ligne du paragraphe suivant

note: xgettext: This is the description of the MENU_LAST_ITEM command.
en: go down to last item
fr: Descend au dernier élément

note: xgettext: This is the description of the NXDIFCHAR command.
en: go down to nearest line with different character
fr: Descend à la ligne la plus proche ayant un caractère différent

note: xgettext: This is the description of the NXDIFLN command.
en: go down to nearest line with different content
fr: Descend à la ligne la plus proche ayant un contenu différent

note: xgettext: This is the description of the ATTRDN command.
en: go down to nearest line with different highlighting
fr: Descend à la ligne la plus proche ayant un surlignement différent

note: xgettext: This is the description of the NXINDENT command.
en: go down to nearest line with less indent than character
fr: Descend à la ligne la plus proche ayant moins d'indentation que de caractère

note: xgettext: This is the description of the NXPROMPT command.
en: go down to next command prompt
fr: Descend à l'invite de commande suivant

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_ITEM command.
en: go down to next item
fr: Descend à l'élément suivant

note: xgettext: This is the description of the FWINRT command.
en: go forward one braille window
fr: Avance d'une fenêtre braille

note: xgettext: This is the description of the FWINRTSKIP command.
en: go forward skipping blank braille windows
fr: Avance en sautant les fenêtres braille vides

note: xgettext: This is the description of the NXNBWIN command.
en: go forward to nearest non-blank braille window
fr: Va à la prochaine fenêtre braille non vide

note: xgettext: This is the description of the HWINLT command.
en: go left half a braille window
fr: Va d'une demi-fenêtre braille à gauche

note: xgettext: This is the description of the CHRLT command.
en: go left one character
fr: Va au caractère à gauche

note: xgettext: This is the description of the HWINRT command.
en: go right half a braille window
fr: Va d'une demi-fenêtre braille à droite

note: xgettext: This is the description of the CHRRT command.
en: go right one character
fr: Va à droite d'un caractère

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_CHAR command.
en: go to and speak first non-blank character on line
fr: Aller et lire le premier caractère non-vide de la ligne

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_LINE command.
en: go to and speak first non-blank line on screen
fr: Aller et lire la première ligne non-vide de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_CHAR command.
en: go to and speak last non-blank character on line
fr: Aller et lire le dernier caractère non-vide de la ligne

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_LINE command.
en: go to and speak last non-blank line on screen
fr: Aller et lire la dernière ligne non-vide de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_CHAR command.
en: go to and speak next character
fr: Va et lit le caractère suivant

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_LINE command.
en: go to and speak next line
fr: Va et lit la ligne suivante

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_WORD command.
en: go to and speak next word
fr: Aller et lire le mot suivant

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_CHAR command.
en: go to and speak previous character
fr: Va et lit le caractère précédent

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_LINE command.
en: go to and speak previous line
fr: Va et lit la ligne précédente

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_WORD command.
en: go to and speak previous word
fr: Va et lit le mot précédent

note: xgettext: This is the description of the BOT_LEFT command.
en: go to beginning of bottom line
fr: Va au début de la toute dernière ligne

note: xgettext: This is the description of the LNBEG command.
en: go to beginning of line
fr: Va au début de la ligne

note: xgettext: This is the description of the TOP_LEFT command.
en: go to beginning of top line
fr: Va au début de la toute première ligne

note: xgettext: This is the description of the BOT command.
en: go to bottom line
fr: Va à la toute dernière ligne

note: xgettext: This is the description of the SPKHOME command.
en: go to current speaking position
fr: Va à la position actuelle de la synthèse vocale

note: xgettext: This is the description of the LNEND command.
en: go to end of line
fr: Va à la fin de la ligne

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_LEVEL command.
en: go to previous menu level
fr: Va au niveau de menu précédent

note: xgettext: This is the description of the GOTOMARK command.
en: go to remembered braille window position
fr: Va à la position de la fenêtre braille dont on se rappelle

note: xgettext: This is the description of the HOME command.
en: go to screen cursor
fr: Va au curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the RETURN command.
en: go to screen cursor or go back after cursor tracking
fr: Va au curseur de l'écran ou revient d'une poursuite du curseur

note: xgettext: This is the description of the GOTOLINE command.
en: go to selected line
fr: Va à la ligne sélectionnée

note: xgettext: This is the description of the GUI_HOME command.
en: go to the home screen
fr: va à l'écran d'accueil

note: xgettext: This is the description of the TOP command.
en: go to top line
fr: Va à la toute première ligne

note: xgettext: This is the description of the LNUP command.
en: go up one line
fr: Remonte d'une ligne

note: xgettext: This is the description of the WINUP command.
en: go up several lines
fr: Remonte de plusieurs ligne

note: xgettext: This is the description of the MENU_FIRST_ITEM command.
en: go up to first item
fr: Remonte au premier élément

note: xgettext: This is the description of the PRPGRPH command.
en: go up to first line of paragraph
fr: Monte à la première ligne du paragraphe

note: xgettext: This is the description of the PRDIFCHAR command.
en: go up to nearest line with different character
fr: Remonte à la ligne la plus proche ayant un caractère différent

note: xgettext: This is the description of the PRDIFLN command.
en: go up to nearest line with different content
fr: Remonte à la ligne la plus proche ayant un contenu différent

note: xgettext: This is the description of the ATTRUP command.
en: go up to nearest line with different highlighting
fr: Remonte à la ligne la plus proche ayant un surlignement différent

note: xgettext: This is the description of the PRINDENT command.
en: go up to nearest line with less indent than character
fr: Remonte à la ligne la plus proche ayant moins d'indentation que de caractère

note: xgettext: This is the description of the PRPROMPT command.
en: go up to previous command prompt
fr: Remonte à l'invite de commande précédent

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_ITEM command.
en: go up to previous item
fr: Remonte à l'élément précédent

note: G
en: green
fr: vert

en: group permissions added
fr: permissions de groupe ajoutées

en: help not available
fr: Aide non disponible

en: help screen not readable
fr: Écran d'aide illisible

note: xgettext: This is the description of the KEY_HOME command.
en: home key
fr: Touche origine

en: identifier,...
fr: identifiant,...

en: idle timeout
fr: Délai d'inactivité

note: xgettext: This is the description of the SAY_HIGHER command.
en: increase speaking pitch
fr: augmenter la hauteur de la voix

note: xgettext: This is the description of the SAY_FASTER command.
en: increase speaking rate
fr: Augmente le débit de la parole

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOUDER command.
en: increase speaking volume
fr: Augmente le volume de la parole

en: indent
fr: indentation

note: xgettext: This is the description of the PASTE_HISTORY command.
en: insert clipboard history entry after screen cursor
fr: Insère l'entrée de l'historique du presse-papiers après le curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the PASTE command.
en: insert clipboard text after screen cursor
fr: insère le texte du presse-papier après le curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the HOST_PASTE command.
en: insert host clipboard text after screen cursor
fr: insère le texte du presse-papier hôte après le curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the KEY_INSERT command.
en: insert key
fr: touche Insère

en: install path not absolute
fr: Chemin d'installation non absolu

en: invalid counter setting
fr: Paramètre de compteur invalide

en: invalid escape sequence
fr: Séquence d'échappement non valide

en: invalid flag setting
fr: Paramètre du drapeau invalide

en: invalid message hold timeout
fr: Délai d'apparition du message non valide

note: the operand for an option is invalid
en: invalid operand
fr: opérande invalide

en: invalid thread stack size
fr: Taille de la pile du thread invalide

en: keyboard emu off
fr: Désactivation de l'émulation du clavier

en: keyboard emu on
fr: Émulation du clavier activée

note: L  B
en: light blue
fr: bleu clair

note: L GB
en: light cyan
fr: cyan clair

note: L G
en: light green
fr: vert clair

note: RGB
en: light gray
fr: gris clair

note: LR B
en: light magenta
fr: magenta clair

note: LR
en: light red
fr: rouge clair

en: line
fr: ligne

note: xgettext: This is the description of the COPY_LINE command.
en: linear copy to character
fr: copie linéaire jusqu'au caractère

note: the operand for a string option hasn't been specified
en: missing operand
fr: Opérande manquant

en: missing parameter name
fr: Nm du paramètre manquant

en: missing parameter qualifier
fr: Qualifieur du paramètre manquant

en: missing parameter value
fr: Valeur du paramètre manquante

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_FRST command.
en: move to the first item in the screen area
fr: va au premier élément de la zone de l'écran

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_LAST command.
en: move to the last item in the screen area
fr: va au dernier élément de la zone de l'écran

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_NEXT command.
en: move to the next item in the screen area
fr: va au prochain élément de la zone de l'écran

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_PREV command.
en: move to the previous item in the screen area
fr: va à l'élément précédent de la zone de l'écran

en: name
fr: nom

en: name=value,...
fr: nom=valeur,...

en: native
fr: natif

en: no key bindings
fr: Pas de raccourci clavier

en: no screen
fr: pas d'écran

en: none
fr: Aucun

en: not saved
fr: Non enregistré

en: not switching to an unprivileged user
fr: ne passe pas à un utilisateur non privilégié

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_ALERTS command.
en: open the application alerts window
fr: ouvre la fenêtre des alertes de l'application

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_LIST command.
en: open the application list window
fr: ouvre la fenêtre de liste des applications

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_MENU command.
en: open the application-specific menu
fr: ouvre le menu spécifique à l'application

note: xgettext: This is the description of the GUI_BRL_ACTIONS command.
en: open the braille actions window
fr: ouvre la fenêtre des actions brailles

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_OPTIONS command.
en: open the device options window
fr: ouvre la fenêtre des options de l'appareil

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_SETTINGS command.
en: open the device settings window
fr: ouvre la fenêtre des réglages de l'appareil

en: ownership claimed
fr: propriété obtenue

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_DOWN command.
en: page-down key
fr: Touche page suivante

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_UP command.
en: page-up key
fr: touche page précédente

en: path
fr: chemin

en: pid file not specified
fr: Fichier pid non spécifié

en: pid file open error
fr: Erreur à l'ouverture du fichier pid

en: pitch
fr: Ton

note: xgettext: This is the description of the SETLEFT command.
en: place left end of braille window at character
fr: met le coin gauche de la fenêtre braille sur le caractère

en: power switch
fr: Changement d'état d'alimentation

en: quality
fr: qualité

en: rate
fr: Débit

note: xgettext: This is the description of the COPY_RECT command.
en: rectangular copy to character
fr: copie rectangulaire jusqu'au caractère

note: R
en: red
fr: rouge

note: xgettext: This is the description of the REFRESH command.
en: refresh braille display
fr: rafraîchit l'afficheur braille

note: xgettext: This is the description of the REFRESH_LINE command.
en: refresh braille line
fr: rafraîchit la ligne braille

en: reinitializing braille driver
fr: Réinitialisation du pilote braille

en: reinitializing screen driver
fr: Réinitialisation du pilote de l'écran

en: reinitializing speech driver
fr: Réinitialisation de la synthèse vocale

note: xgettext: This is the description of the SETMARK command.
en: remember current braille window position
fr: Mémorise la position actuelle de la fenêtre braille

note: xgettext: This is the description of the ALERT command.
en: render an alert
fr: Émettre une alerte

en: repeat count
fr: Répétition du comptage

note: xgettext: This is the description of the RESTARTBRL command.
en: restart braille driver
fr: Redémarre le pilote braille

note: xgettext: This is the description of the RESTARTSPEECH command.
en: restart speech driver
fr: Redémarre le pilote de synthèse vocale

note: xgettext: This is the description of the CLIP_RESTORE command.
en: restore clipboard from disk
fr: Restaure le presse-papier à partir du disque

note: xgettext: This is the description of the PREFLOAD command.
en: restore preferences from disk
fr: Restaure les préférences à partir du disque

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_ACTV command.
en: return to the active screen area
fr: retourne à la zone active de l'écran

note: xgettext: This is the description of the CLIP_SAVE command.
en: save clipboard to disk
fr: Enregistre le presse-papier sur le disque

note: xgettext: This is the description of the PREFSAVE command.
en: save preferences to disk
fr: Enregistre les préférences sur le disque

en: scheme+...
fr: schéma+...

en: screen driver not loadable
fr: Pilote d'écran non chargeable

en: screen driver restarting
fr: le pilote de l'écran redémarre

en: screen driver stopped
fr: pilote de l'écran arrêté

en: screen locked
fr: écran verrouillé

en: screen not in text mode
fr: L'écran n'est pas en mode texte

note: xgettext: This is the description of the PRSEARCH command.
en: search backward for clipboard text
fr: Recherche en arrière du texte dans le presse papier

note: xgettext: This is the description of the NXSEARCH command.
en: search forward for clipboard text
fr: Recherche en avant du texte dans le presse papier

en: seconds
fr: secondes

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_ALL command.
en: select all of the text
fr: sélectionne tout le texte

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_SETTING command.
en: select next choice
fr: Sélection du choix suivant

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_SETTING command.
en: select previous choice
fr: Sélection du choix précédent

note: xgettext: This is the description of the TUNES command.
en: set alert tunes on/off
fr: Active ou désactive les sons d'avertissement

note: xgettext: This is the description of the ATTRBLINK command.
en: set attribute blinking on/off
fr: Active ou désactive le clignottement des attributs

note: xgettext: This is the description of the ATTRVIS command.
en: set attribute underlining on/off
fr: Active ou désactive le soulignement des attributs

note: xgettext: This is the description of the SET_ATTRIBUTES_TABLE command.
en: set attributes table
fr: Définit la table des attributs

note: xgettext: This is the description of the AUTOREPEAT command.
en: set autorepeat on/off
fr: Active ou désactive la répétition automatique

note: xgettext: This is the description of the ASPK_CMP_WORDS command.
en: set autospeak completed words on/off
fr: Activer/désactiver la diction automatique des mots complétés

note: xgettext: This is the description of the ASPK_DEL_CHARS command.
en: set autospeak deleted characters on/off
fr: Activer/désactiver la diction automatique des mots effacés

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INDENT command.
en: set autospeak indent of current line on/off
fr: active/désactive l'énonciation automatique de l'indentation de la ligne courante

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INS_CHARS command.
en: set autospeak inserted characters on/off
fr: Activer/désactiver la diction automatique des caractères insérés

note: xgettext: This is the description of the AUTOSPEAK command.
en: set autospeak on/off
fr: Active ou désactive la parle automatique

note: xgettext: This is the description of the ASPK_REP_CHARS command.
en: set autospeak replaced characters on/off
fr: Active ou désactive la diction automatique des caractères remplacés

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_CHAR command.
en: set autospeak selected character on/off
fr: Activer/désactiver la diction automatique du caractère sélectionné

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_LINE command.
en: set autospeak selected line on/off
fr: Activer/désactiver la diction automatique de la ligne sélectionnée

note: xgettext: This is the description of the BRLKBD command.
en: set braille keyboard enabled/disabled
fr: Active ou désactive le clavier braille

note: xgettext: This is the description of the BRLUCDOTS command.
en: set braille typing mode dots/text
fr: définit le mode de saisie braille à texte/points

note: xgettext: This is the description of the CAPBLINK command.
en: set capital letter blinking on/off
fr: Active ou désactive le clignottement des lettres majuscules

note: xgettext: This is the description of the CONTRACTED command.
en: set contracted/computer braille
fr: active le braille abrégé/informatique

note: xgettext: This is the description of the SET_CONTRACTION_TABLE command.
en: set contraction table
fr: Définit la table de braille abrégé

note: xgettext: This is the description of the DISPMD command.
en: set display mode attributes/text
fr: Bascule l'affichage entre les modes attributs-texte

note: xgettext: This is the description of the CSRHIDE command.
en: set hidden screen cursor on/off
fr: Cache ou fait apparaître le curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SET_KEYBOARD_TABLE command.
en: set keyboard table
fr: Définit la table de touches

note: xgettext: This is the description of the SET_LANGUAGE_PROFILE command.
en: set language profile
fr: Définir le profil de la langue

note: xgettext: This is the description of the CSRBLINK command.
en: set screen cursor blinking on/off
fr: Active ou désactive le clignotement du curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the CSRSIZE command.
en: set screen cursor style block/underline
fr: Bascule entre un style de curseur souligné ou en bloc

note: xgettext: This is the description of the CSRVIS command.
en: set screen cursor visibility on/off
fr: Rend le curseur visible ou invisible

note: xgettext: This is the description of the FREEZE command.
en: set screen image frozen/unfrozen
fr: Geler/dégeler l'image de l'écran

note: xgettext: This is the description of the COMPBRL6 command.
en: set six/eight dot computer braille
fr: active le braille informatique six/huit points

note: xgettext: This is the description of the SKPBLNKWINS command.
en: set skipping of blank braille windows on/off
fr: Active ou désactive le saut des fenêtres braille vides

note: xgettext: This is the description of the SKPIDLNS command.
en: set skipping of lines with identical content on/off
fr: Activation/désactivation du saut de ligne ayant un contenu identique

note: xgettext: This is the description of the SLIDEWIN command.
en: set sliding braille window on/off
fr: Active ou désactive le glissement de la fenêtre braille

note: xgettext: This is the description of the SHOW_CURR_LOCN command.
en: set speech cursor visibility on/off
fr: Rend le curseur de synthèse visible ou invisible

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_SET command.
en: set text selection
fr: définit la sélection de texte

note: xgettext: This is the description of the SIXDOTS command.
en: set text style 6-dot/8-dot
fr: Bascule l'apparencu de texte entre 6 et 8 points

note: xgettext: This is the description of the SET_TEXT_TABLE command.
en: set text table
fr: Définit la table du texte

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_NAV command.
en: set touch navigation on/off
fr: Active ou désactive la navigation tactile

note: xgettext: This is the description of the CSRTRK command.
en: set track screen cursor on/off
fr: Active ou désacti(e la poursuite du curseur de l'écran

note: xgettext: This is the description of the TIME command.
en: show current date and time
fr: Affiche la date et l'heure actuelles

note: xgettext: This is the description of the GUI_TITLE command.
en: show the window title
fr: affiche le titre de la fenêtre

note: xgettext: This is the description of the INDICATORS command.
en: show various device status indicators
fr: affiche divers indicateurs de status de l'appareil

en: soundcard digital audio
fr: Son numérique de la carte son

en: soundcard synthesizer
fr: Synthétiseur de la carte son

en: space
fr: Espace

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_CHAR command.
en: speak current character
fr: Lire le caractère actuel

note: xgettext: This is the description of the SAY_LINE command. xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LINE command.
en: speak current line
fr: Lit vocalement la ligne actuelle

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_WORD command.
en: speak current word
fr: Lire le mot actuel

note: xgettext: This is the description of the SAY_BELOW command.
en: speak from current line through bottom of screen
fr: Lit vocalement depuis la ligne actuelle jusqu'au bas de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SAY_ALL command.
en: speak from top of screen through bottom of screen
fr: énonce l'écran de haut en bas

note: xgettext: This is the description of the SAY_ABOVE command.
en: speak from top of screen through current line
fr: Lit vocalement du haut de l'écran jusquà la ligne actuelle

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_INDENT command.
en: speak indent of current line
fr: énonce l'indentation de la ligne courante

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LOCN command.
en: speak speech cursor location
fr: Lit là où est le curseur de synthèse

en: specifier
fr: spécificateur

en: speech driver not loadable
fr: Pilote de synthèse vocale non chargeable

en: speech driver restarting
fr: le pilote de la synthèse vocale redémarre

en: speech driver stopped
fr: pilote de la synthèse vocale arrêté

note: xgettext: This is the description of the SPELL_CURR_WORD command.
en: spell current word
fr: Épelle le mot actuel

note: xgettext: This is the description of the CLIP_NEW command.
en: start new clipboard at character
fr: Démarre un nouveau presse-papier au caractère

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_START command.
en: start text selection
fr: commence la sélection de texte

note: xgettext: This is the description of the BRL_START command.
en: start the braille driver
fr: Démarre le pilote braille

note: xgettext: This is the description of the SCR_START command.
en: start the screen driver
fr: Démarre le pilote de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SPK_START command.
en: start the speech driver
fr: Démarre le pilote de synthèse vocale

note: xgettext: This is the description of the MUTE command.
en: stop speaking
fr: Arrêt de la parole

note: xgettext: This is the description of the BRL_STOP command.
en: stop the braille driver
fr: Démarre le pilote braille

note: xgettext: This is the description of the SCR_STOP command.
en: stop the screen driver
fr: Arrête le pilote de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SPK_STOP command.
en: stop the speech driver
fr: Arrête le pilote de synthèse vocale

en: strange old error handler
fr: ancien gestionnaire d'erreurs étrange

en: string
fr: chaîne

note: xgettext: This is the description of the CONTEXT command.
en: switch to command context
fr: Va au contexte de la commande

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT command.
en: switch to specific virtual terminal
fr: Va à un terminal virtuel spécifique

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_NEXT command.
en: switch to the next screen area
fr: passe à la zone suivante de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_NEXT command.
en: switch to the next virtual terminal
fr: Va au terminal virtuel suivant

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_PREV command.
en: switch to the previous screen area
fr: passe à la zone précédente de l'écran

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_PREV command.
en: switch to the previous virtual terminal
fr: Va au terminal virtuel précédent

en: switched to unprivileged user
fr: passé à un utilisateur non privilégié

note: xgettext: This is the description of the KEY_TAB command.
en: tab key
fr: Touche tab

en: text
fr: Texte

en: the locale directory containing the translations
fr: le répertoire de la locale contenant les traductions

en: the locale in which to look up a translation
fr: la locale dans laquelle chercher une traduction

en: the name of the domain containing the translations
fr: le nom du domaine contenant les traductions

note: xgettext: This is the description of the PASSDOTS command.
en: type braille dots
fr: Saisie de points braille

note: xgettext: This is the description of the PASSCHAR command.
en: type unicode character
fr: Caractère de type unicode

en: unexpected block type
fr: Type de bloc inattendu

en: unexpected cmd
fr: Cmd imprévue

en: unhandled command
fr: Commande non prise en charge

en: unknown command
fr: Commande inconnue

en: unknown configuration directive
fr: Ligne de configuration non reconnue

en: unknown log level or category
fr: Niveau ou catégorie de journalisation inconnu

note: an unknown option has been specified
en: unknown option
fr: Option non reconnue

en: unknown screen content quality
fr: qualité du contenu de l'écran inconnue

en: unsupported parameter
fr: Paramètre non supporté

en: volume
fr: Volume

note: LRGB
en: white
fr: blanc

en: working directory changed
fr: répertoire courant changé

en: write the translations using UTF-8
fr: écrire les traductions en utilisant UTF-8

en: xbrlapi: Couldn't find a keycode to remap for simulating unbound keysym %08X
fr: xbrlapi : N'a pas pu trouver keycode assignable à la simulation du caractère %08X qui n'est pas lié à une touche

en: xbrlapi: Couldn't find modifiers to apply to %d for getting keysym %08X
fr: xbrlapi : N'a pas pu trouver de modificateur applicable à %d pour obtenir le symbole de touche %08X

en: xbrlapi: Couldn't translate keysym %08X to keycode.
fr: xbrlapi : N'a pas pu traduire le symbole de touche %08X en code de touche.

en: xbrlapi: X Error %d, %s on display %s
fr: xbrlapi: Erreur X %d, %s sur l'écran %s

en: xbrlapi: bad format for VT number
fr: xbrlapi : Mauvais format de numéro de terminal virtuel

en: xbrlapi: bad type for VT number
fr: xbrlapi : Mauvais type de numéro de terminal virtuel

en: xbrlapi: cannot get root window XFree86_VT property
fr: xbrlapi : Ne peut pas trouver la propriété XFree86_VT de la fenêtre racine

en: xbrlapi: cannot write window name %s
fr: xbrlapi : Ne peut pas écrire le nom de la fenêtre %s

en: xbrlapi: didn't grab parent of %#010lx
fr: xbrlapi : n'a pas extrait le parent de %#010lx

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx
fr: xbrlapi : n'a pas extrait la fenêtre de %#010lx

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx but got focus
fr: xbrlapi : n'a pas extrait la fenêtre %#010lx mais a récupéré le focus

en: xbrlapi: more than one item for VT number
fr: xbrlapi : Plus d'un élément pour le numéro de terminal virtuel

en: xbrlapi: no XFree86_VT atom
fr: xbrlapi : Pas d'atome XFree86_VT

en: xbrlapi: no items for VT number
fr: xbrlapi : Pas d'éléments pour le numéro de terminal virtuel

en: xbrlapi: resource %#010lx, req %u:%u
fr: xbrlapi : ressource %#010lx, req %u:%u

note: "shouldn't happen" events
en: xbrlapi: unhandled event type: %d
fr: xbrlapi : Type d'événement non pris en charge: %d

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL name
fr: xbrlapi : Le nom de la fenêtre %#010lx est devenu NULL

note: LRG
en: yellow
fr: jaune
