brltty 4.5 - en to ru translation catalogue (866 entries)

en: "%s" started as "%s"
ru: "%s" запущено от имени "%s"

en: 1 cell
ru: 1 клетка

en: 1 second
ru: 1 секунда

en: 10 seconds
ru: 10 секунд

en: 12 Hour
ru: 12 часов

en: 2 cells
ru: 2 клетки

en: 2 seconds
ru: 2 секунды

en: 20 seconds
ru: 20 секунд

en: 24 Hour
ru: 24 часа

en: 250 milliseconds
ru: 250 миллисекунд

en: 40 seconds
ru: 40 секунд

en: 5 seconds
ru: 5 секунд

en: 500 milliseconds
ru: 500 миллисекунд

en: 6-Dot Computer Braille
ru: Шеститочечный компьютерный брайль

en: 8-Dot Computer Braille
ru: восьмиточечный компьютерный брайль

en: 8-bit character set to use.
ru: используется 8-битная кодировка

en: <off>
ru: выкл.

en: API Parameter
ru: Параметр API

en: AT (set 2) keyboard scan code
ru: AT (set 2) скан-код клавиатуры

en: Accordion
ru: аккордеон

note: Bass
en: Acoustic Bass
ru: акустический бас

note: Piano
en: Acoustic Grand Piano
ru: акустический рояль

note: Guitar
en: Acoustic Guitar (nylon)
ru: акустическая гитара (нейлон)

en: Acoustic Guitar (steel)
ru: акустическая гитара (сталь)

en: After Time
ru: По истечении времени

en: Agogo
ru: Агого

en: Alert
ru: уведомление

en: Alert Dots
ru: уведомление  точек

en: Alert Messages
ru: уведомление сообщения

en: Alert Tunes
ru: уведомление тоны/звуки

en: All
ru: всё

en: Alphabetic Braille Window Coordinates
ru: алфавитные координаты окна Брайля

en: Alphabetic Screen Cursor Coordinates
ru: алфавитные координаты экранного курсора

en: Alto Sax
ru: саксофон-альт

en: Applause
ru: аплодисменты

en: April
ru: апрель

en: Async Events
ru: асинхронные события

en: Attributes Invisible Time
ru: атрибуты - скрытое время

en: Attributes Table
ru: атрибуты таблица

en: Attributes Visible Time
ru: атрибуты время видимости

en: August
ru: август

en: Autorelease
ru: автоматическая разблокировка

en: Autorelease Time
ru: время автоматической разблокировки

en: Autorepeat Enabled
ru: автоповтор включён

en: Autorepeat Interval
ru: интервал автоповтора

en: Autorepeat Panning
ru: панорамный автоповтор

en: Autospeak
ru: автопроговаривание

en: BRLTTY stopped
ru: BRLTTY остановлено

en: Bag Pipe
ru: волынка

en: Banjo
ru: Банджо

en: Baritone Sax
ru: саксофон-баритон

en: Bass
ru: бас

en: Bassoon
ru: фагот

en: Beeper
ru: пейджер

en: Before Time
ru: до начала

en: Bird Tweet
ru: птичий щебет

en: Blinking Attributes
ru: атрибуты мигания

en: Blinking Capitals
ru: мигающие заглавные буквы

en: Blinking Screen Cursor
ru: мигающий экранный курсор

en: Blinking Speech Cursor
ru: мигающий речевой курсор

en: Block
ru: заблокировать

en: Blown Bottle
ru: выдувная бутылка

en: Bluetooth I/O
ru: Bluetooth вкл/выкл

en: Braille Device
ru: устройство Брайля

en: Braille Driver
ru: драйвер Брайля

en: Braille Driver Events
ru: события драйвера Брайля

en: Braille Firmness
ru: твёрдость точек Брайля

en: Braille Key Events
ru: события клавиши ввода Брайля

en: Braille Parameter
ru: Параметр Брайля

en: Braille Presentation
ru: представление Брайля

en: Braille Tables
ru: Таблицы Брайля

en: Braille Typing
ru: ввод Брайля

en: Braille Window Column
ru: окно Брайля по вертикали

en: Braille Window Coordinates
ru: координаты окна Брайля

en: Braille Window Overlap
ru: окно Брайля поверх других

en: Braille Window Row
ru: окно Брайля по горизонтали

en: Braille driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ru: код драйвера Брайля (%s, %s, или один из {%s}).

en: Brass
ru: духовые инструменты

en: Brass Section
ru: духовые инструменты

en: Breath Noise
ru: звук дыхания

en: Bright Acoustic Piano
ru: мощное акустическое пианино

en: BrlAPI authorization/authentication schemes
ru: Схемы авторизации/аутентификации BrlApi

en: BrlAPI host and/or port to connect to
ru: хост и/или port для подключения BrlApi

en: Bug Reports
ru: отчёты о неполадках

en: Build Information
ru: информация о сборке программы

en: Capitalization Mode
ru: режим заглавных букв

en: Capitals Invisible Time
ru: заглавные буквы - скрытое время

en: Capitals Visible Time
ru: заглавные буквы - время видимости

en: Category Log Level
ru: категория Уровень ведения журнала об ошибках

note: Chromatic Percussion
en: Celesta
ru: челеста

en: Cello
ru: виолончель

en: Choir Aahs
ru: хоровые придыхания

en: Chromatic Percussion
ru: хроматическая перкуссия

en: Church Organ
ru: церковный орган

en: Clarinet
ru: кларнет

en: Clavi
ru: клавир

en: Close
ru: закрыть

en: Colon
ru: двоеточие

en: Configuration Directory
ru: Каталог конфигурации

en: Configuration File
ru: файл конфигурации

en: Console Bell
ru: консольный звуковой сигнал

en: Console Bell Alert
ru: консольный звуковой сигнал уведомление

en: Contrabass
ru: контрабас

en: Contracted Braille
ru: Краткопись

en: Contraction Table
ru: таблица краткописных сокращений

en: Contraction table.
ru: таблица краткописных сокращений.

en: Contraction verification table.
ru: верификационная таблица сокращений.

en: Critical
ru: ключевое

en: Cursor Routing
ru: направление курсора

en: Cursor Tracking
ru: отслеживание курсора

en: Cursor Tracking Delay
ru: задержка отслеживания курсора

en: Dash
ru: тире

en: Date Format
ru: формат данных

en: Date Position
ru: Позиционирование  данных

en: Date Separator
ru: разделитель данных

en: Day Month Year
ru: День Месяц Год

en: Debug
ru: устранить неполадки

en: December
ru: декабрь

en: Device for accessing braille display.
ru: устройство доступа к дисплею Брайля

en: Disable the application programming interface.
ru: отключить програмный интерфейс  приложения

en: Distortion Guitar
ru: дисторшн-гитара

en: Do not autospeak when braille is not being used.
ru: не проговаривать автоматически, когда Брайль не используется

en: Do not write any text to the braille device
ru: не пишите никакого текста на устройство Брайля

en: Don't fall back to the Unicode base character.
ru: не возвращайтесь к основной кодировке Unicode

en: Don't switch to an unprivileged user or relinquish any privileges (group memberships, capabilities, etc).
ru: не переключайтесь в режим обычного пользователя и не отказывайтесь от каких бы то ни было преимуществ (совместное использование, дополнительные возможности и Т. Д.).

en: Done
ru: готово

en: Dot
ru: точка

en: Dots via Unicode Braille
ru: точки посредством Unicode Брайля

note: Organ
en: Drawbar Organ
ru: тяговый орган

en: Drivers Directory
ru: каталог драйверов

en: Dulcimer
ru: цимбалы

en: Eager Sliding Braille Window
ru: быстрое скольжение окна Брайля

en: Edit table.
ru: редактировать таблицу.

en: Electric Bass (finger)
ru: электробас (палец)

en: Electric Bass (pick)
ru: электробас (щипок)

en: Electric Grand Piano
ru: электрический рояль

en: Electric Guitar (clean)
ru: электрогитара (чистое звучание)

en: Electric Guitar (jazz)
ru: электрогитара (джаз)

en: Electric Guitar (muted)
ru: электрогитара (приглушённый звук)

en: Electric Piano 1
ru: электрическое пианино 1

en: Electric Piano 2
ru: электрическое пианино 2

en: Emergency
ru: сигнализация экстренных служб

en: End
ru: конец

en: End of Line
ru: конец строки

en: English Horn
ru: английский рожок

en: Enqueue
ru: поставить в очередь

en: Ensemble
ru: ансамбль

en: Error
ru: ошибка

en: Ethnic Instruments
ru: народные инструменты

en: Event Alerts
ru: уведомление о событиях

en: Expand Current Word
ru: Развернуть текущее слово

en: Explicit preference settings.
ru: расширенные настройки

en: FM Volume
ru: громкость FM

note: Synth FM
en: FX 1 (rain)
ru: звуковая схема 1 (дождь)

en: FX 2 (soundtrack)
ru: звуковая схема 2 (саундтрек)

en: FX 3 (crystal)
ru: звуковая схема 3 (кристалл)

en: FX 4 (atmosphere)
ru: звуковая схема 4 (атмосфера)

en: FX 5 (brightness)
ru: звуковая схема 5 (яркость)

en: FX 6 (goblins)
ru: звуковая схема 6 (гоблины)

en: FX 7 (echoes)
ru: звуковая схема 7 (множественное эхо)

en: FX 8 (sci-fi)
ru: звуковая схема 8 (научная фантастика)

en: February
ru: февраль

en: Fiddle
ru: скрипка

en: Flute
ru: флейта

en: Force immediate output.
ru: запросить немедленный вывод

en: Format of each output line.
ru: формат каждой выводимой строки

en: Format of input file.
ru: формат входного файла

en: Format of output file.
ru: формат выходного файла

en: French Horn
ru: французский рожок

en: Fretless Bass
ru: безладовая бас-гитара

en: Frozen
ru: Приостановлено

en: Generic
ru: основное

en: Generic Input
ru: основной ввод

en: Glockenspiel
ru: куранты

en: Guitar
ru: гитара

note: Sound Effects
en: Guitar Fret Noise
ru: гитарные переборы

en: Guitar Harmonics
ru: гитарная гармоника

en: Gunshot
ru: пушечный выстрел

en: Harmonica
ru: гармоника

en: Harpsichord
ru: клавесин

en: Helicopter
ru: вертолёт

en: Help Screen
ru: экран справки

en: High
ru: высоко

en: Highlight Braille Window Location
ru: выделить расположение окна Брайля

en: Honkytonk Piano
ru: расстроенное пианино

en: Immediate
ru: немедленно

en: Incompatible XKB library
ru: Несовместимая библиотека XKB

en: Incompatible XKB server support
ru: Несовместимая поддержка сервера XKB

en: Information
ru: информация

en: Input Options
ru: опции ввода

en: Input Packets
ru: пакетный ввод

en: Install the %s service, and then exit.
ru: Установить сервис %s и выйти.

en: Internal Parameters
ru: внутренние параметры

en: January
ru: январь

en: Java class not found
ru: класс Java не найден

en: Java exception occurred
ru: произошло исключение Java

en: Java method not found
ru: метод Java не найден

en: July
ru: июль

en: June
ru: июнь

en: Kalimba
ru: калимба

en: Key Bindings
ru: привязки клавиш

en: Key Help
ru: справка по клавишам

en: Key Table
ru: таблица клавиш

en: Keyboard Enabled
ru: клавиатура включена

en: Keyboard Key Events
ru: события клавиатурных команд

en: Keyboard LED Alerts
ru: световые клавиатурные уведомления

en: Keyboard Table
ru: клавиатурная таблица

en: Koto
ru: кото

en: Language
ru: язык

note: Synth Lead
en: Lead 1 (square)
ru: волна 1 (квадратная)

en: Lead 2 (sawtooth)
ru: волна 2 (пилообразная)

en: Lead 3 (calliope)
ru: волна 3 (каллиопа)

en: Lead 4 (chiff)
ru: волна 4 (основная)

en: Lead 5 (charang)
ru: волна 5 (чаран)

en: Lead 6 (voice)
ru: волна 6 (голос)

en: Lead 7 (fifths)
ru: волна 7 (пятая)

en: Lead 8 (bass + lead)
ru: волна 8 (бас + свинец)

en: Learn Mode
ru: режим обучения

en: Left
ru: лево

en: List key names.
ru: вывести названия клавиш в списке.

en: List key table in help screen format.
ru: вывести таблицу клавиш списком в формате справочного окна.

en: List key table in reStructuredText format.
ru: вывести таблицу клавиш списком в формате текста с изменённой структурой.

en: Literary Braille
ru: литературный Брайль

en: Locale Directory
ru: локальный каталог

en: Log Categories
ru: категории журнала

en: Log Level
ru: уровень ведения журнала

en: Log Messages
ru: сообщения журнала

en: Log the versions of the core, API, and built-in drivers, and then exit.
ru: сохранить в журнале версии процессора, API и встроенных драйверов, а затем выйти.

en: Log to standard error rather than to the system log.
ru: предпочитать журнал стандартных ошибок системному журналу

en: Logging level (%s or one of {%s}) and/or log categories to enable (any combination of {%s}, each optionally prefixed by %s to disable)
ru: уровень ведения журнала (%s или один из {%s}) и/или категории журнала для предоставления доступа (к любым сочетаниям {%s}, каждое из которых опционально предваряется %s для отключения)

en: Long Press Time
ru: время долгого нажатия

en: Low
ru: низко

en: Lower Left Dot
ru: понизить левую точку

en: Lower Right Dot
ru: понизить правую точку

en: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) device specifier.
ru: спецификатор устройств MIDI (Musical Instrument Digital Interface).

en: MIDI Instrument
ru: инструмент MIDI

en: MIDI Volume
ru: громкость MIDI

en: March
ru: март

en: Marimba
ru: Маримба

en: Maximum
ru: максимальное

en: Maximum length of an output line.
ru: максимальная длина выводимой строки.

en: May
ru: май

en: Medium
ru: среднее

en: Melodic Tom
ru: мелодичный Том

en: Menu Options
ru: меню опций

en: Message hold timeout (in 10ms units).
ru: сообщение время задержки (шаг в 10ms).

en: Minimum
ru: минимальное

en: Month Day Year
ru: месяц день год

en: Music Box
ru: музыкальная шкатулка

en: Musical Instrument Digital Interface
ru: цифровой интерфейс музыкальных инструментов

en: Muted Trumpet
ru: приглушённая труба

en: Name of or path to attributes table.
ru: имя или путь к таблице атрибутов.

en: Name of or path to contraction table.
ru: имя или путь к таблице сокращений.

en: Name of or path to default preferences file.
ru: имя или путь к файлу настроек по умолчанию.

en: Name of or path to keyboard table.
ru: имя или путь к клавиатурной таблице.

en: Name of or path to speech input object.
ru: имя или путь к объекту речевого ввода

en: Name of or path to text table (or %s).
ru: имя или путь к таблице текстов (или %s).

en: Navigation Options
ru: опции навигации

en: No
ru: нет

en: No Capitalization
ru: все буквы строчные

en: None
ru: никакие

en: Notice
ru: заметка

en: November
ru: ноябрь

en: Oboe
ru: гобой

en: Ocarina
ru: окарина

en: October
ru: октябрь

en: Off
ru: выкл.

en: Old Preferences File
ru: файл старых настроек

en: On First Release
ru: при первом запуске

en: Orchestra Hit
ru: оркестровый хит

en: Orchestral Harp
ru: оркестровая арфа

en: Organ
ru: орган

en: Output Packets
ru: пакетный выход

en: Overdriven Guitar
ru: перегруженная гитара

en: PC mode
ru: режим ПК

en: PCM (soundcard digital audio) device specifier.
ru: PCM спецификатор устройства (звуковая карта).

en: PCM Volume
ru: громкость PCM

en: PS/2 (set 3) keyboard scan code
ru: PS/2 (set 3) клавиатурный скан-код

en: Package Revision
ru: ревизия сборки

en: Package Version
ru: версия сборки

note: Synth Pad
en: Pad 1 (new age)
ru: заслонка 1 (нью-эйдж)

en: Pad 2 (warm)
ru: заслонка 2 (тёплый)

en: Pad 3 (polysynth)
ru: заслонка 3 (многотембровый глухой звук)

en: Pad 4 (choir)
ru: заслонка 4 (хор)

en: Pad 5 (bowed)
ru: заслонка 5 (кривизна)

en: Pad 6 (metallic)
ru: заслонка 6 (металлик)

en: Pad 7 (halo)
ru: заслонка 7 (ореол)

en: Pad 8 (sweep)
ru: заслонка 8 (метла)

en: Pan Flute
ru: пан флейта

en: Parameters for the application programming interface.
ru: параметры для программирования интерфейса приложения.

en: Parameters for the braille driver.
ru: параметры драйвера Брайля.

en: Parameters for the privilege establishment stage.
ru: параметры для преимущественной установки

en: Parameters for the screen driver.
ru: параметры для экранного драйвера

en: Parameters for the speech driver.
ru: параметры для речевого драйвера

en: Path to default settings file.
ru: путь к файлу настроек по умолчанию

en: Path to directory containing drivers.
ru: путь к каталогу с драйверами

en: Path to directory containing tables.
ru: путь к каталогу с таблицами

en: Path to directory containing text tables.
ru: путь к каталогу с таблицами текстов

en: Path to directory for loading drivers.
ru: путь к каталогу загрузки драйверов

en: Path to directory for text tables.
ru: путь к каталогу загрузки таблиц текстов

en: Path to directory which can be written to.
ru: путь к каталогу для адресации.

en: Path to directory which contains files that can be updated.
ru: путь к каталогу с файлами, доступными для обновления.

en: Path to input text table.
ru: путь к таблице ввода текста.

en: Path to log file.
ru: путь к файлу журнала.

en: Path to output text table.
ru: путь к таблице вывода текста.

en: Path to process identifier file.
ru: путь к файлу идентификации процесса.

en: Patterns that match command prompts.
ru: образцы, подходящие  для подсказок.

en: Percussive Instruments
ru: перкуссионные инструменты

en: Percussive Organ
ru: перкуссионный орган

en: Piano
ru: пианино

note: Pipe
en: Piccolo
ru: маленькая флейта пикколо

en: Pipe
ru: труба

en: Pizzicato Strings
ru: защемлённые струны

en: Powerdown
ru: выключить

en: Preferences File
ru: файл настроек

en: Preferences Menu
ru: меню настроек

en: Print a usage summary (all options), and then exit.
ru: Распечатать отчёт по использованию (всех опций) и выйти.

en: Print a usage summary (commonly used options only), and then exit.
ru: Распечатать отчёт по использованию (только  часто   применяемых опций) и выйти.

en: Privilege Parameter
ru: параметр преимущественного использования

en: Profiles
ru: профили

en: Properties of eligible keyboards.
ru: свойства допустимых к использованию клавиатур.

en: Quick Space
ru: быстрый пробел

en: Raise Pitch
ru: повысить тон

en: Recognize environment variables.
ru: распознать переменные  системной среды

en: Recorder
ru: диктофон

en: Reed
ru: свирель

en: Reed Organ
ru: Язычковый орган

en: Reformat input.
ru: переформатировать ввод

en: Release braille device when screen or window is unreadable.
ru: запустить устройство Брайля, если экран или окно не читается.

en: Remain a foreground process
ru: Процесс остаётся в приоретете

en: Remain a foreground process.
ru: Процесс остаётся в приоретете.

en: Remove dots seven and eight.
ru: убрать точки семь и восемь.

en: Remove the %s service, and then exit.
ru: Убрать сервис %s и выйти.

en: Report problems with the key table.
ru: Сообщить о проблемах с таблицей клавиш.

en: Report the characters within the current screen font that aren't defined within the text table.
ru: Сообщить о символах, неопределяемых в данной таблице текстов текущего экранного шрифта.

en: Rest of Line
ru: остаток строки

en: Restart Braille Driver
ru: перезапустить драйвер Брайля

en: Restart Screen Driver
ru: Перезапустить экранный драйвер

en: Restart Speech Driver
ru: Перезапустить речевой драйвер

en: Reverse Cymbal
ru: тарелка реверс

en: Right
ru: право

en: Rock Organ
ru: Рок-орган

en: Save on Exit
ru: Сохранить при выходе

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: Say Cap
ru: Проговаривать заглавную букву

en: Say Line Mode
ru: проговаривать режим строки

en: Say Space
ru: проговаривать пробел

en: Screen Cursor Column
ru: Вертикальный экранный курсор

en: Screen Cursor Coordinates
ru: Координаты экранного курсора

en: Screen Cursor Invisible Time
ru: время скрытия экранного курсора

en: Screen Cursor Row
ru: Горизонтальный экранный курсор

en: Screen Cursor Style
ru: Стиль экранного курсора

en: Screen Cursor Visible Time
ru: время видимости экранного курсора

en: Screen Cursor and Braille Window Column
ru: экранный курсор и окно Брайля по вертикали

en: Screen Cursor and Braille Window Row
ru: Экранный курсор и окно Брайля по горизонтали

en: Screen Driver
ru: Экранный драйвер

en: Screen Driver Events
ru: События экранного драйвера

en: Screen Number
ru: Номер экрана

en: Screen Parameter
ru: Параметр экрана

en: Screen driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ru: Код экранного драйвера (%s, %s, или один из {%s}).

en: Scroll-aware Cursor Navigation
ru: Курсорная навигация с учётом прокрутки

en: Seashore
ru: Морское побережье

en: September
ru: Сентябрь

en: Serial I/O
ru: Серийно вкл/выкл

en: Server Events
ru: События сервера

en: Shakuhachi
ru: сякухати

en: Shamisen
ru: сямисен

en: Shanai
ru: санаи

en: Show Advanced Submenus
ru: Показать дополнительные подменю

en: Show All Items
ru: Показать все элементы

en: Show Attributes
ru: Показать атрибуты

en: Show Screen Cursor
ru: Показать экранный курсор

en: Show Seconds
ru: Показать секунды

en: Show Speech Cursor
ru: Показать речевой курсор

en: Show Submenu Sizes
ru: Показать масштабы подменю

note: Ethnic Instruments
en: Sitar
ru: ситар

en: Skip Blank Braille Windows
ru: Пропустить пустые окна Брайля

en: Skip Identical Lines
ru: Пропустить одинаковые строки

en: Skip Which Blank Braille Windows
ru: Пропустить пустые окна Брайля

en: Slap Bass 1
ru: слэп-бас 1

en: Slap Bass 2
ru: слэп-бас 2

en: Slash
ru: косая черта

en: Sliding Braille Window
ru: скользящее окно Брайля

en: Some
ru: некоторые

note: Reed
en: Soprano Sax
ru: саксофон-сопрано

en: Sound Effects
ru: звуковые эффекты

en: Space
ru: Пробел

en: Speak Completed Words
ru: Проговаривать законченные слова

en: Speak Deleted Characters
ru: Проговаривать удалённые символы

en: Speak Inserted Characters
ru: Проговаривать вставленные символы

en: Speak Line Indent
ru: Проговаривать отступ

en: Speak Replaced Characters
ru: проговаривать заменённые символы

en: Speak Selected Character
ru: проговаривать выбранный символ

en: Speak Selected Line
ru: проговаривать выбранную строку

en: Speech Cursor Invisible Time
ru: время скрытия речевого курсора

en: Speech Cursor Style
ru: стиль речевого курсора

en: Speech Cursor Visible Time
ru: время видимости речевого курсора

en: Speech Driver
ru: речевой драйвер

en: Speech Driver Events
ru: события речевого драйвера

en: Speech Events
ru: речевые события

note: Create the file system object for speech input.
en: Speech Input
ru: речевой ввод

en: Speech Options
ru: свойства речи

en: Speech Parameter
ru: параметр речи

en: Speech Pitch
ru: высота тона

en: Speech Punctuation
ru: Речевая пунктуация

en: Speech Rate
ru: Скорость речи

en: Speech Uppercase Indicator
ru: речевой индикатор заглавных букв

en: Speech Volume
ru: Громкость речи

en: Speech Whitespace Indicator
ru: Речевой индикатор пробела

en: Speech driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ru: Код речевого драйвера (%s, %s, или один из {%s}).

en: Standard Error Log Level
ru: Стандартный способ  ведения журнала  ошибок

en: Start Selection with Routing Key
ru: начать выделение, используя  клавишу маршрутизации

en: State Dots
ru: зафиксировать точки

en: State Letter
ru: зафиксировать букву

en: Status Cells
ru: ячейки с информацией о статусе

en: Status Count
ru: счётчик статуса

en: Status Field
ru: область статуса

en: Status Position
ru: положение статуса

en: Status Separator
ru: разделитель статуса

en: Status Side
ru: граница строки статуса

en: Steel Drums
ru: стальные барабаны

en: Stop an existing instance of %s, and then exit.
ru: Остановить текущее действие по %s и выйти.

note: Ensemble
en: String Ensemble 1
ru: Струнный ансамбль 1

en: String Ensemble 2
ru: Струнный ансамбль 2

en: Strings
ru: Струнные инструменты

en: Superimpose Dot 7
ru: Наложить точку 7 поверх

en: Suppress start-up messages.
ru: Сократить стартовые сообщения

en: Synth Bass 1
ru: синтезаторный бас 1

en: Synth Bass 2
ru: синтезаторный бас 2

en: Synth Drum
ru: синтезаторный барабан

en: Synth FM
ru: синтезатор FM

en: Synth Lead
ru: синтезаторный свинец

en: Synth Pad
ru: синтезаторная заслонка

en: Synth Voice
ru: синтезированный голос

en: SynthBrass 1
ru: синтезаторные духовые инструменты 1

en: SynthBrass 2
ru: синтезаторные духовые инструменты 2

en: SynthStrings 1
ru: синтезаторные струнные инструменты 1

en: SynthStrings 2
ru: синтезаторные струнные инструменты 2

en: System Log Level
ru: уровень ведения системного журнала

en: Tables Directory
ru: каталог таблиц

en: Taiko Drum
ru: барабан тайко

en: Tango Accordion
ru: танго-аккордеон

en: Telephone Ring
ru: телефонный звонок

en: Tenor Sax
ru: саксофон-тенор

en: Text Indicators
ru: индикаторы текста

en: Text Side
ru: строка текста

en: Text Style
ru: стиль текста

en: Text Table
ru: таблица текстов

en: Text table.
ru: таблица текстов.

en: The text to be shown when the braille driver starts and to be spoken when the speech driver starts.
ru: текст, выводимый при запуске драйвера Брайля и произносимый при запуске речевого драйвера.

en: The text to be shown when the braille driver stops.
ru: текст, выводимый при остановке драйвера Брайля.

en: Time
ru: время

en: Time Format
ru: формат времени

en: Time Presentation
ru: представление времени

en: Time Separator
ru: разделитель времени

en: Timpani
ru: литавры

note: Percussive Instruments
en: Tinkle Bell
ru: звонкий колокольчик

en: Tools
ru: инструменты

en: Touch Navigation
ru: Жестовая навигация

en: Touch Sensitivity
ru: чувствительность к выполнению жестов

en: Track Screen Pointer
ru: отслеживать экранный указатель

en: Track Screen Scroll
ru: отслеживать прокрутку экрана

en: Translated via Text Table
ru: переведено посредством таблицы текстов

en: Tremolo Strings
ru: дрожание струн

en: Trombone
ru: тромбон

note: Brass
en: Trumpet
ru: труба

en: Tuba
ru: туба

en: Tubular Bells
ru: трубчатые колокола

en: Tune Device
ru: настроить устройство

en: Typing Mode
ru: режим набора

en: USB I/O
ru: USB вкл/выкл

en: Underline
ru: подчёркнутый

en: Unfrozen
ru: возобновлено

en: Updatable Directory
ru: Обновляемый каталог

en: Update Events
ru: Обновить события

en: Usage
ru: Использование

en: Use Capital Sign
ru: использовать знак заглавной буквы

en: Vibraphone
ru: Вибрафон

en: Viola
ru: виола

note: Strings
en: Violin
ru: скрипка

en: Voice Oohs
ru: звуки "ох!"

en: Warning
ru: предупреждение

en: Web Site
ru: вебсайт

en: Whistle
ru: свист

en: Woodblock
ru: колода

en: Word Wrap
ru: перенос слов

en: Working Directory
ru: активный каталог

en: Writable Directory
ru: каталог с доступом для записи

en: Write debugging output to stdout
ru: Записать результат отладки в stdout

en: Write the start-up logs, and then exit.
ru: Записать стартовые сообщения в журнал и выйти.

en: X display to connect to
ru: X дисплей для подключения

en: XDG runtime directory access problem
ru: проблема доступа к каталогу выполнения XDG

en: XDG runtime directory created
ru: каталог выполнения XDG создан

en: XDG runtime directory exists
ru: каталог выполнения XDG уже существует

en: XFree(wm_name) for change
ru: XFree(wm_name) для изменения

en: XT (set 1) keyboard scan code
ru: клавиатурный скан-код XT (set 1)

en: Xylophone
ru: ксилофон

en: Year Month Day
ru: год месяц день

en: Yes
ru: Да

en: [host][:port]
ru: [хост][:порт]

en: all dots
ru: все точки

en: and
ru: и

en: append characters to clipboard
ru: Присоединить символы к буферу обмена

en: append to clipboard from character
ru: присоединить содержимое символа к буферу обмена

en: at cursor
ru: Под курсором

en: backspace key
ru: Клавиша Пробел

en: battery low
ru: Низкий заряд батареи

en: bind to specific virtual terminal
ru: связать с выбранным виртуальным терминалом

en: bind to the next virtual terminal
ru: связать со следующим виртуальным терминалом

en: bind to the previous virtual terminal
ru: Связать с предыдущим виртуальным терминалом

en: black
ru: чёрный

en: blank line
ru: пустая строка

en: blink
ru: мигание

note: B
en: blue
ru: синий

en: braille device not specified
ru: устройство Брайля не определено

en: braille display temporarily unavailable
ru: Дисплей Брайля временно недоступен

en: braille driver initialization failed
ru: Ошибка инициализации драйвера Брайля

en: braille driver not loadable
ru: Драйвер Брайля недоступен для загрузки

en: braille driver restarting
ru: драйвер Брайля перезапускается

en: braille driver stopped
ru: Драйвер Брайля остановлен

en: braille released
ru: Брайль запущен

en: bring screen cursor to character
ru: Привести экранный курсор к символу

en: bring screen cursor to current line
ru: Привести экранный курсор к текущей строке

en: bring screen cursor to line
ru: Привести экранный курсор к строке

en: bring screen cursor to speech cursor
ru: привести экранный курсор к речевому курсору

note: RG
en: brown
ru: коричневый

en: can't get console state
ru: Невозможно определить состояние панели управления

en: can't open console
ru: Невозможно открыть панель управления

en: can't read screen content
ru: Невозможно прочитать содержимое экрана

en: can't read screen header
ru: Невозможно прочитать заголовок экрана

en: cannot compile attributes table
ru: Невозможно скомпилировать таблицу атрибутов

en: cannot compile contraction table
ru: Невозможно скомпилировать таблицу сокращений

en: cannot compile key table
ru: Невозможно скомпилировать таблицу клавиш

en: cannot compile keyboard table
ru: Невозможно скомпилировать клавиатурную таблицу

en: cannot compile text table
ru: Невозможно скомпилировать таблицу текстов

note: This is the first attempt to connect to BRLTTY, and it failed. * Return the error immediately to the user, to provide feedback to users * running xbrlapi by hand, but not fill logs, eat battery, spam * 127.0.0.1 with reconnection attempts.
en: cannot connect to braille devices daemon brltty at %s
ru: не могу подключиться к устройствам Брайля daemon brltty в течение %s

en: cannot connect to display %s
ru: Невозможно  подключиться к дисплею %s

en: cannot create directory
ru: Каталог не может быть создан

en: cannot determine program directory
ru: Каталог программ не обнаружен

en: cannot determine working directory
ru: Активный каталог не обнаружен

en: cannot find procedure
ru: Выполняемое действие не обнаружено

en: cannot fix install path
ru: не могу скорректировать путь установки

en: cannot get tty
ru: не могу получить tty

en: cannot get tty %d
ru: не могу получить tty %d

en: cannot get working directory
ru: не могу получить активный каталог

en: cannot grab windows on screen %d
ru: не могу захватить окна на экране%d

en: cannot ignore keys
ru: не могу проигнорировать клавиши

en: cannot load attributes table
ru: не могу загрузить таблицу атрибутов

en: cannot load library
ru: не могу загрузить библиотеку

en: cannot load text table
ru: не могу загрузить таблицу текстов

en: cannot make world writable
ru: не могу открыть среду для записи

en: cannot open key help
ru: не могу открыть справку по клавишам

en: cannot open process identifier file
ru: не могу открыть файл идентификации процесса

en: cannot open working directory
ru: не могу открыть активный каталог

en: cannot read preferences file
ru: не могу прочитать файл настроек

en: cannot set focus to %#010x
ru: не могу установить фокус на %#010x

en: cannot set working directory
ru: не могу установить активный каталог

en: cannot write to preferences file
ru: не могу сделать запись в файле настроек

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: cap
ru: заглавная буква

en: cells
ru: ячейки

en: changes discarded
ru: изменения отменены

en: clear all sticky input modifiers
ru: убрать все залипающие модификаторы ввода

en: clear the text selection
ru: убрать выделение текста

en: column
ru: столбец

note: configuration menu
en: config
ru: конфигурация

en: configuration directive specified more than once
ru: свойство конфигурации определено более одного раза

en: console not in use
ru: консоль не используется

en: console tone generator
ru: Консоль генерирования звуков

en: copy characters to clipboard
ru: скопировать символы в буфер обмена

en: copy selected text to host clipboard
ru: скопировать выделенный текст в основной буфер обмена

en: current reading location
ru: текущее место чтения

en: cursor-down key
ru: клавиша курсор вниз

en: cursor-left key
ru: клавиша курсор влево

en: cursor-right key
ru: клавиша курсор вправо

en: cursor-up key
ru: клавиша курсор вверх

en: cut selected text to host clipboard
ru: вырезать выделенный текст в основной буфер обмена

note: GB
en: cyan
ru: голубой

en: cycle the AltGr (Right Alt) sticky input modifier (next, on, off)
ru: Цикличное залипание/разлипание клавиши (правый Alt)

en: cycle the Control sticky input modifier (next, on, off)
ru: Цикличное залипание/разлипание клавиши Control

en: cycle the GUI (Windows) sticky input modifier (next, on, off)
ru: Цикличное залипание/разлипание клавиши   (Windows)

en: cycle the Meta (Left Alt) sticky input modifier (next, on, off)
ru: Цикличное залипание/разлипание клавиши  (левый Alt

en: cycle the Shift sticky input modifier (next, on, off)
ru: Цикличное залипание/разлипание клавиши Shift

en: cycle the Upper sticky input modifier (next, on, off)
ru: цикличное  залипание/разлипание верхнего модификатора

note: L
en: dark gray
ru: тёмно-серый

en: decrease speaking rate
ru: уменьшить скорость речи

en: decrease speaking volume
ru: уменьшить громкость речи

en: delete key
ru: клавиша Del

en: describe character
ru: описать символ

en: describe current character
ru: описать текущий символ

en: device
ru: устройство

en: directory
ru: каталог

en: display
ru: дисплей

en: do nothing
ru: не делать ничего

en: done
ru: готово

en: dot 7
ru: точка 7

en: dot 8
ru: точка 8

en: dots 7 and 8
ru: точки 7 и 8

en: driver request
ru: запрос драйвера

en: driver,...
ru: драйвер,...

en: end key
ru: клавиша End

en: enter key
ru: клавиша Ввод

en: enter/leave command learn mode
ru: открыть/закрыть режим изучения команд

en: enter/leave help display
ru: открыть/закрыть экран справки

en: enter/leave preferences menu
ru: открыть/закрыть меню настроек

en: enter/leave status display
ru: открыть/закрыть строку состояния дисплея

en: escape key
ru: клавиша Escape

en: eurobraille
ru: европейский Брайль

en: exactly
ru: точно

en: excess argument
ru: добавочный аргумент

note: parent
en: executing "%s" (from "%s")
ru: выполняется "%s" (из "%s")

en: executing as the invoking user
ru: выполняется от вызывающего пользователя

note: execv() shouldn't return
en: execution of "%s" failed: %s
ru: выполнение "%s" не удалось: %s

en: failed to get first focus
ru: не удалось получить первичный фокус

en: file
ru: файл

en: file '%s' processing error.
ru: ошибка обработки файла '%s' .

note: failed
en: fork of "%s" failed: %s
ru: создание обходного пути для "%s" не удалось: %s

en: function key
ru: клавиша Function

en: go back after cursor tracking
ru: Вернуться назад  на место  слежения курсора

en: go back to the previous screen
ru: Вернуться назад на предыдущий экран

en: go backward one braille window
ru: Вернуться назад на одно окно Брайля

en: go backward skipping blank braille windows
ru: Вернуться назад, пропуская пустые окна Брайля

en: go backward to nearest non-blank braille window
ru: Вернуться назад, на ближайшее заполненное  окно Брайля

en: go down one line
ru: Перейти на одну строку вниз

en: go down several lines
ru: Перейти на несколько строк вниз

en: go down to first line of next paragraph
ru: Перейти вниз на первую строку следующего абзаца

en: go down to last item
ru: Перейти вниз к последнему элементу

en: go down to nearest line with different character
ru: Перейти вниз к ближайшей строке с другим символом

en: go down to nearest line with different content
ru: Перейти вниз к ближайшей строке с другим содержимым

en: go down to nearest line with different highlighting
ru: перейти вниз к ближайшей строке с другим выделением

en: go down to nearest line with less indent than character
ru: перейти вниз к ближайшей строке с отступом менее чем в один символ

en: go down to next command prompt
ru: перейти  к следующей  подсказке

en: go down to next item
ru: перейти  к следующему элементу

en: go forward one braille window
ru: Перейти вперёд на одно окно Брайля

en: go forward skipping blank braille windows
ru: Перейти вперёд, пропуская пустые окна Брайля

en: go forward to nearest non-blank braille window
ru: Перейти вперёд, к ближайшему заполненному окну Брайля

en: go left half a braille window
ru: Перейти влево на половину окна Брайля

en: go left one character
ru: Перейти влево на один символ

en: go right half a braille window
ru: Перейти вправо на половину окна Брайля

en: go right one character
ru: Перейти вправо на один символ

en: go to and speak first non-blank character on line
ru: Перейти к ближайшему незаполненному символу в строке и проговорить его

en: go to and speak first non-blank line on screen
ru: Перейти к ближайшей незаполненной строке на экране и проговорить её

en: go to and speak last non-blank character on line
ru: Перейти к последнему незаполненному символу в строке и проговорить его

en: go to and speak last non-blank line on screen
ru: Перейти к последней незаполненной строке на экране и проговорить её

en: go to and speak next character
ru: Перейти к следующему символу и проговорить его

en: go to and speak next line
ru: Перейти к следующей строке и проговорить её

en: go to and speak next word
ru: Перейти к следующему слову и проговорить его

en: go to and speak previous character
ru: Перейти к предыдущему символу и проговорить его

en: go to and speak previous line
ru: Перейти к предыдущей строке и проговорить её

en: go to and speak previous word
ru: Перейти к предыдущему слову и проговорить его

en: go to beginning of bottom line
ru: Перейти к началу нижней строки

en: go to beginning of line
ru: Перейти к началу строки

en: go to beginning of top line
ru: Перейти к началу верхней строки

en: go to bottom line
ru: Перейти вниз

en: go to current speaking position
ru: Перейти к текущему месту проговаривания

en: go to end of line
ru: Перейти в конец строки

en: go to previous menu level
ru: Перейти на предыдущий уровень меню

en: go to remembered braille window position
ru: Перейти к сохраненной позиции окна Брайля

en: go to screen cursor
ru: Перейти к экранному курсору

en: go to screen cursor or go back after cursor tracking
ru: Перейти к экранному курсору или вернуться назад к месту слежения курсора

en: go to selected line
ru: Перейти к выделенной строке

en: go to the home screen
ru: Перейти на главный экран

en: go to top line
ru: Перейти к началу

en: go up one line
ru: Перейти  на одну строку вверх

en: go up several lines
ru: перейти  на несколько строк

en: go up to first item
ru: перейти  к первому элементу

en: go up to first line of paragraph
ru: Перейти  к первой строке абзаца

en: go up to nearest line with different character
ru: Перейти  к ближайшей строке с другим символом

en: go up to nearest line with different content
ru: Перейти  к ближайшей строке с другим содержимым

en: go up to nearest line with different highlighting
ru: Перейти  к ближайшей строке с другим выделением

en: go up to nearest line with less indent than character
ru: Перейти  к ближайшей строке с отступом менее чем в 1 символ

en: go up to previous command prompt
ru: Перейти  к предыдущей подсказке

en: go up to previous item
ru: Перейти  к предыдущему элементу

note: G
en: green
ru: зелёный

en: group permissions added
ru: Групповые разрешения добавлены

en: help not available
ru: Справка недоступна

en: help screen not readable
ru: Невозможно прочитать экран справки

en: home key
ru: Клавиша Home

en: identifier,...
ru: идентификатор,...

en: idle timeout
ru:  Нет активности -  перерыв

en: increase speaking rate
ru: Увеличить скорость речи

en: increase speaking volume
ru: Увеличить громкость речи

en: indent
ru: Отступ

en: insert clipboard history entry after screen cursor
ru: Вставить историю  поисковых запросов к буферу обмена после экранного курсора

en: insert clipboard text after screen cursor
ru: Вставить текст из буфера обмена после экранного курсора

en: insert host clipboard text after screen cursor
ru: Вставить текст из главного буфера обмена после экранного курсора

en: insert key
ru: Вставить команду

en: install path not absolute
ru: Путь установки не уточнён

en: invalid counter setting
ru: Некорректная установка счётчика

en: invalid escape sequence
ru: Недопустимая последовательность выхода

en: invalid flag setting
ru: Некорректная установка флага

en: invalid message hold timeout
ru: недопустимое время задержки сообщения

note: the operand for an option is invalid
en: invalid operand
ru: Недопустимый оперант

en: invalid thread stack size
ru: Недопустимый размер хранилища цепочек

en: keyboard emu off
ru: Эмулятор клавиатуры выключен

en: keyboard emu on
ru: Эмулятор клавиатуры включён

note: L  B
en: light blue
ru: светло-синий

note: L GB
en: light cyan
ru: небесно-голубой

note: L G
en: light green
ru: светло-зелёный

note: RGB
en: light gray
ru: светло-серый

note: LR B
en: light magenta
ru: Светло-пурпурный

note: LR
en: light red
ru: Ярко-красный

en: line
ru: Строка

en: linear copy to character
ru: Построчно копировать в кодировку

note: R B
en: magenta
ru: Пурпурный

note: the operand for a string option hasn't been specified
en: missing operand
ru: Отсутствует оперант

en: missing parameter name
ru: Отсутствует имя параметра

en: missing parameter qualifier
ru: Отсутствует спецификатор параметра

en: missing parameter value
ru: Отсутствует значение параметра

en: move to the first item in the screen area
ru: Перейти к первому элементу в экранной области

en: move to the last item in the screen area
ru: Перейти к последнему элементу в экранной области

en: move to the next item in the screen area
ru: Перейти к следующему элементу в экранной области

en: move to the previous item in the screen area
ru: Перейти к предыдущему элементу в экранной области

en: name=value,...
ru: имя=значение,...

en: native
ru: исходное

en: no key bindings
ru: нет привязки клавиш

en: no screen
ru: нет экрана

en: none
ru: никакие

en: not saved
ru: не сохранено

en: not switching to an unprivileged user
ru: нет перехода в статус обычного пользователя

en: open the application alerts window
ru: открыть окно оповещений

en: open the application list window
ru: открыть окно списка приложений

en: open the application-specific menu
ru: открыть контекстное меню для данного приложения

en: open the braille actions window
ru: открыть окно действий Брайля

en: open the device options window
ru: Открыть окно свойств устройства

en: open the device settings window
ru: Открыть окно настроек устройства

en: option
ru: свойство

en: ownership claimed
ru: заявление о правах собственности

en: page-down key
ru: клавиша Страница вниз

en: page-up key
ru: клавиша Страница вверх

en: percentage
ru: Процентное соотношение

en: pid file not specified
ru: pid-файл не выбран

en: pid file open error
ru: ошибка открытия pid-файла

en: pitch
ru: высота тона

en: place left end of braille window at character
ru: Поместить левый конец окна Брайля возле символа

en: power switch
ru: включить электропитание

en: rate
ru: скорость

en: rectangular copy to character
ru: Превращение   символа в прямоугольник

note: R
en: red
ru: красный

en: refresh braille display
ru: обновить дисплей Брайля

en: refresh braille line
ru: обновить строку Брайля

en: reinitializing braille driver
ru: Повторная инициализация драйвера Брайля

en: reinitializing screen driver
ru: Повторная инициализация экранного драйвера

en: reinitializing speech driver
ru: Повторная инициализация речевого драйвера

en: remember current braille window position
ru: Запомнить текущую позицию окна Брайля

en: render an alert
ru: Вывести оповещение на экран

en: repeat count
ru: повторить отсчёт

en: restart braille driver
ru: перезапустить драйвер Брайля

en: restart speech driver
ru: Перезапустить речевой драйвер

en: restore clipboard from disk
ru: восстановить буфер обмена с диска

en: restore preferences from disk
ru: восстановить настройки с диска

en: return to the active screen area
ru: вернуться в активную область экрана

en: save clipboard to disk
ru: сохранить буфер обмена на диск

en: save preferences to disk
ru: сохранить настройки на диск

en: scheme+...
ru: схема+...

en: screen driver not loadable
ru: экранный драйвер недоступен для загрузки

en: screen driver restarting
ru: перезапуск экранного драйвера

en: screen driver stopped
ru: экранный драйвер остановлен

en: screen locked
ru: экран заблокирован

en: screen not in text mode
ru: экран не в текстовом режиме

en: search backward for clipboard text
ru: обратный поиск текста в буфере обмена

en: search forward for clipboard text
ru: прямой поиск текста в буфере обмена

en: second | seconds
ru[0]: секунд
ru[1]: секунда

en: select all of the text
ru: выделить весь текст

en: select next choice
ru: выделить следующий выбранный

en: select previous choice
ru: выделить предыдущий выбранный

en: set alert tunes on/off
ru: включить/выключить звуковые оповещения

en: set attribute blinking on/off
ru: включить/выключить атрибут мигания

en: set attribute underlining on/off
ru: включить/выключить атрибут подчёркивания

en: set attributes table
ru: настроить таблицу атрибутов

en: set autorepeat on/off
ru: включить/выключить автоповтор

en: set autospeak completed words on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание введённых слов

en: set autospeak deleted characters on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание удалённых символов

en: set autospeak indent of current line on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание отступа текущей строки

en: set autospeak inserted characters on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание вставленных символов

en: set autospeak on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание

en: set autospeak replaced characters on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание заменённых символов

en: set autospeak selected character on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание выделенного символа

en: set autospeak selected line on/off
ru: включить/выключить автопроговаривание выделенной строки

en: set braille keyboard enabled/disabled
ru: включить/отключить клавиатуру Брайля

en: set braille typing mode dots/text
ru: режим брайлевского ввода: точки/текст

en: set capital letter blinking on/off
ru: включить/выключить мигание заглавной буквы

en: set contraction table
ru: настроить таблицу сокращений

en: set display mode attributes/text
ru: режим дисплея: атрибуты/текст

en: set hidden screen cursor on/off
ru: включить/отключить скрытый экранный курсор

en: set keyboard table
ru: настроить клавиатурную таблицу

en: set language profile
ru: настроить языковой профиль

en: set screen cursor blinking on/off
ru: включить/выключить мигание экранного курсора

en: set screen cursor style block/underline
ru: Перевести экранный курсор в режим подчёркивания

en: set screen cursor visibility on/off
ru: включить/выключить видимость экранного курсора

en: set screen image frozen/unfrozen
ru: изображение на экране: приостановить/возобновить

en: set skipping of blank braille windows on/off
ru: включить/выключить пропуск пустых окон Брайля

en: set skipping of lines with identical content on/off
ru: включить/выключить пропуск строк с одинаковым содержимым

en: set sliding braille window on/off
ru: включить/выключить скольжение окна Брайля

en: set speech cursor visibility on/off
ru: включить/выключить видимость речевого курсора

en: set text selection
ru: настроить выделение текста

en: set text style 6-dot/8-dot
ru: стиль текста: шеститочечный/восьмиточечный

en: set text table
ru: настроить таблицу текстов

en: set touch navigation on/off
ru: включить/выключить жестовую навигацию

en: set track screen cursor on/off
ru: включить/выключить отслеживание экранного курсора

en: show current date and time
ru: показать текущие дату и время

en: show the window title
ru: показать заголовок окна

en: show various device status indicators
ru: показать индикаторы состояния устройства

en: soundcard digital audio
ru: звуковая карта - цифровое аудио

en: soundcard synthesizer
ru: звуковая карта синтезатор

en: space
ru: пробел

en: speak current character
ru: проговаривать текущий символ

en: speak current line
ru: проговаривать текущую строку

en: speak current word
ru: проговаривать текущее слово

en: speak from current line through bottom of screen
ru: проговаривать от текущей строки до конца экрана

en: speak from top of screen through current line
ru: проговаривать от начала экрана до текущей строки

en: speak indent of current line
ru: проговаривать отступ текущей строки

en: speak speech cursor location
ru: проговаривать положение речевого курсора

en: speech driver not loadable
ru: невозможно загрузить речевой драйвер

en: speech driver restarting
ru: перезапуск речевого драйвера

en: speech driver stopped
ru: речевой драйвер остановлен

en: spell current word
ru: произнести текущее слово по буквам

en: start new clipboard at character
ru: создать новый буфер обмена после символа

en: start text selection
ru: начать выделение текста

en: start the braille driver
ru: запустить драйвер Брайля

en: start the screen driver
ru: запустить экранный драйвер

en: start the speech driver
ru: запустить речевой драйвер

en: stop speaking
ru: остановить проговаривание

en: stop the braille driver
ru: остановить драйвер Брайля

en: stop the screen driver
ru: остановить экранный драйвер

en: stop the speech driver
ru: остановить речевой драйвер

en: strange old error handler
ru: мастер по исправлению  старых ошибок

en: string
ru: цепочка

en: switch to command context
ru: переключиться в командную строку

en: switch to specific virtual terminal
ru: переключиться на выбранный виртуальный терминал

en: switch to the next screen area
ru: перейти к следующей экранной области

en: switch to the next virtual terminal
ru: переключиться на следующий виртуальный терминал

en: switch to the previous screen area
ru: перейти к предыдущей экранной области

en: switch to the previous virtual terminal
ru: переключиться на предыдущий виртуальный терминал

en: switched to unprivileged user
ru:  переход к  обычному пользователю

en: tab key
ru: клавиша табуляции

en: text
ru: текст

en: type braille dots
ru: ввести точки Брайля

en: type unicode character
ru: ввести символ в формате Unicode

en: unexpected block type
ru: внезапная блокировка ввода

en: unexpected cmd
ru: непредвиденное cmd

en: unhandled command
ru: необработанная команда

en: unknown command
ru: неизвестная команда

en: unknown configuration directive
ru: неизвестная директива  конфигурации

en: unknown log level or category
ru: неизвестная запись в журнале или категория

note: an unknown option has been specified
en: unknown option
ru: неизвестная опция

en: unsupported parameter
ru: неподдерживаемый параметр

en: volume
ru: громкость

note: LRGB
en: white
ru: белый

en: working directory changed
ru: активный каталог изменён

en: xbrlapi: Couldn't find a keycode to remap for simulating unbound  keysym %08X
ru: xbrlapi: Не могу найти код для перезаписи   и копирования  значений отдельных клавиш %08X

en: xbrlapi: Couldn't find modifiers to apply to %d for getting keysym %08X
ru: xbrlapi: Не удалось найти годные к применению модификаторы %d для получения значения клавиши %08X

en: xbrlapi: Couldn't translate keysym %08X to keycode.
ru: xbrlapi: Не удалось перевести значение клавиши %08X в kкодовый ключ.

en: xbrlapi: X Error %d, %s on display %s
ru: xbrlapi: неизвестная Ошибка %d, %s на дисплее %s

en: xbrlapi: bad format for VT number
ru: xbrlapi: неподходящий формат числа VT

en: xbrlapi: bad type for VT number
ru: xbrlapi: неподходящий вид числа VT

en: xbrlapi: cannot get root window XFree86_VT property
ru: xbrlapi: не могу получить исходное окно XFree86_VT свойство

en: xbrlapi: cannot write window name %s
ru: xbrlapi: не могу записать имя окна %s

en: xbrlapi: didn't grab parent of %#010lx
ru: xbrlapi: не удалось перехватить источник %#010lx

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx
ru: xbrlapi: не удалось перехватить окно %#010lx

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx but got focus
ru: xbrlapi: не удалось перехватить окно %#010lx однако удалось получить фокус

en: xbrlapi: more than one item for VT number
ru: xbrlapi: более одного элемента для числа VT

en: xbrlapi: no XFree86_VT atom
ru: xbrlapi: нет XFree86_VT atom

en: xbrlapi: no items for VT number
ru: xbrlapi: нет элементов для числа VT

en: xbrlapi: resource %#010lx, req %u:%u
ru: xbrlapi: источник %#010lx, req %u:%u

note: "shouldn't happen" events
en: xbrlapi: unhandled event type: %d
ru: xbrlapi: необработанный вид события: %d

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL name
ru: xbrlapi: окно %#010lx изменено на нулевое имя

note: LRG
en: yellow
ru: жёлтый
