brltty 4.5 - en to de translation catalogue (908 entries)

en: driver request
de: Treiberanfrage

en: power switch
de: Ein-/Aus-Schalter

en: idle timeout
de: Inaktivitätszeitüberschreitung

en: battery low
de: Akku schwach

en: Powerdown
de: Abschaltung

en: keyboard emu on
de: Tastaturemulation ein

en: keyboard emu off
de: Tastaturemulation aus

en: repeat count
de: Wiederholungsanzahl

note: configuration menu
en: config
de: Konfiguration

en: eurobraille
de: Eurobraille

en: native
de: eigenes

en: PC mode
de: PC-Modus

en: Java exception occurred
de: Ein Java-Ausnahmefehler ist aufgetreten

en: screen locked
de: Bildschirm gesperrt

en: braille released
de: Braille freigegeben

en: Java method not found
de: Java-Methode nicht gefunden

en: Java class not found
de: Java-Klasse nicht gefunden

en: file not specified
de: Datei nicht angegeben

en: console not in use
de: Konsole nicht in Verwendung

en: can't open console
de: kann console nicht öffnen

en: screen not in text mode
de: Bildschirm nicht im Textmodus

en: can't read screen content
de: kann Bildschirminhalt nicht lesen

en: can't get screen properties
de: Kann Bildschirmeigenschaften nicht abrufen

en: screen not accessible
de: Bildschirm nicht erreichbar

en: screen not available
de: Bildschirm nicht verfügbar

en: screen not attached
de: Bildschirm nicht angeschlossen

en: Show this usage summary, and then exit.
de: Diese Kurzbeschreibung anzeigen und anschließend beenden.

en: Done
de: Fertig

en: Frozen
de: Eingefroren

en: Unfrozen
de: Aufgetaut

en: Console Bell
de: Konsolenglöckchen

en: Autorelease
de: Automatische Einrastbeendung

en: Test BrlAPI functions.
de: BrlAPI-Funktionen testen.

en: cannot compile attributes table
de: kann Attributtabelle nicht kompilieren

en: cannot load attributes table
de: kann Attributtabelle nicht laden

en: directory
de: Verzeichnis

en: Path to directory containing tables.
de: Pfad zum Tabellen-Verzeichnis.

en: Path to directory which can be written to.
de: Pfad zum Verzeichnis in dem Dateien erstellt werden können.

en: Test a braille driver.
de: Einen Braille-Treiber testen.

en: Check an attributes table.
de: Eine Attributtabelle überprüfen.

en: "%s" started as "%s"
de: "%s" gestartet als "%s"

note: parent
en: executing "%s" (from "%s")
de: führe "%s" (von "%s") aus

note: execv() shouldn't return
en: execution of "%s" failed: %s
de: Ausführen von "%s" fehlgeschlagen: %s

en: string
de: Zeichenkette

en: The format of each output line.
de: Das Format jeder Ausgabezeile.

en: List the characters defined within a CLDR (Common Locale Data Repository Project) annotations file.
de: Die in einer CLDR-Annotationsdatei (Common Locale Data Repository Project) definierten Zeichen auflisten.

en: Manage brltty's clipboard from the command line.
de: Die BRLTTY-Zwischenablage von der Kommandozeile aus verwalten.

en: Maximum length of an output line.
de: Maximale Länge einer Ausgabezeile.

en: Reformat input.
de: Eingabe neu formatieren.

en: Force immediate output.
de: Sofortige Ausgabe erzwingen.

en: Contraction table.
de: Kurzschrifttabelle.

en: Text table.
de: Texttabelle.

en: Contraction verification table.
de: Kurzschriftverifikationstabelle

en: Check/validate a contraction (literary braille) table, or translate text into contracted braille.
de: Eine Kurzschrifttabelle (Literaturbraille) prüfen/validieren oder Text in Kurzschrift übersetzen.

en: Filter for a USB device (the default if not ambiguous).
de: Filter für ein USB-Gerät (Standard, falls eindeutig).

en: Filter for a Bluetooth device.
de: Filter für ein Bluetooth-Gerät.

en: identifier
de: Kennung

en: Match the vendor identifier (four hexadecimal digits).
de: Abgleich der Herstellerkennung (vier hexadezimale Ziffern).

en: Match the product identifier (four hexadecimal digits).
de: Abgleich der Produktkennung (vier hexadezimale Ziffern).

en: Match the start of the manufacturer name (USB only).
de: Abgleich des Anfangs des Herstellernamens (nur USB).

en: Match the start of the product description (USB only).
de: Abgleich des Anfangs der Produktbeschreibung (nur USB).

en: Match the start of the serial number (USB only).
de: Abgleich des Anfangs der Seriennummer (nur USB).

en: octets
de: Oktette

en: Match the full device address (Bluetooth only - all six two-digit, hexadecimal octets separated by a colon [:]).
de: Abgleich der vollständigen Geräteadresse (nur Bluetooth – alle sechs zweistelligen hexadezimalen Oktette, getrennt durch Doppelpunkte [:]).

en: Match the start of the device name (Bluetooth only).
de: Abgleich des Anfangs des Gerätenamens (nur Bluetooth).

en: Show the vendor and product identifiers.
de: Hersteller- und Produktkennungen anzeigen.

en: Show the device address (USB serial number, Bluetooth device address, etc).
de: Geräteadresse anzeigen (USB-Seriennummer, Bluetooth-Geräteadresse usw.).

en: Show the device name (USB manufacturer and/or product strings, Bluetooth device name, etc).
de: Gerätenamen anzeigen (USB-Hersteller-/Produkt-Strings, Bluetooth-Gerätename usw.).

en: Show the host path (USB topology, Bluetooth host controller address, etc).
de: Host-Pfad anzeigen (USB-Topologie, Bluetooth-Host-Controller-Adresse usw.).

en: Show the host device (usually its absolute path).
de: Host-Gerät anzeigen (in der Regel sein absoluter Pfad).

en: List the HID report descriptor's items.
de: Die Elemente des HID-Report-Deskriptors auflisten.

en: List each report's identifier and sizes.
de: Die Kennung und Größe jedes Reports auflisten.

en: Read (get) an input report (two hexadecimal digits).
de: Einen Eingabe-Report lesen (zwei hexadezimale Ziffern).

en: Read (get) a feature report (two hexadecimal digits).
de: Einen Feature-Report lesen (zwei hexadezimale Ziffern).

en: bytes
de: Bytes

en: Write (set) an output report (see below).
de: Einen Ausgabe-Report schreiben (siehe unten).

en: Write (set) a feature report (see below).
de: Einen Feature-Report schreiben (siehe unten).

en: Echo (in hexadecimal) input received from the device.
de: Eingehende Daten vom Gerät hexadezimal ausgeben.

en: integer
de: Ganzzahl

en: The input timeout (in seconds).
de: Das Eingabe-Zeitlimit (in Sekunden).

en: Find HID devices, list report descriptors, read/write reports/features, or monitor input from a HID device.
de: HID-Geräte suchen, Report-Deskriptoren auflisten, Reports/Features lesen oder schreiben oder Eingaben eines HID-Geräts überwachen.

en: Braille driver code.
de: Braille-Treibercode.

en: Report problems with the key table.
de: Probleme mit der Tastatur-Befehlstabelle melden.

en: List key names.
de: Tastennamen auflisten.

en: List key table in help screen format.
de: Tastentabelle im Hilfe-Schirm Format auflisten.

en: List key table in reStructuredText format.
de: Tastentabelle im reStructuredText-Format auflisten.

en: Path to directory for loading drivers.
de: Pfad zum Verzeichnis aus dem Treiber geladen werden.

en: check a key table, list the key naems it can use, or write the key bindings it defines in useful formats.
de: Eine Tastentabelle prüfen, ihre möglichen Tastennamen auflisten oder die darin definierten Tastenbelegungen in gängigen Formaten ausgeben.

en: Write a brltty command reference in reStructuredText.
de: Eine BRLTTY-Befehlsreferenz im reStructuredText-Format erzeugen.

en: List the paths to a data file and those which it recursively includes.
de: Die Pfade zu einer Datendatei und zu allen rekursiv eingebundenen Dateien auflisten.

en: Translate text into Morse Code tones.
de: Text in Morse-Töne umwandeln.

en: write driver directives to standard error
de: Treiberanweisungen auf die Standardfehlerausgabe schreiben

en: show the absolute path to the pty slave
de: den absoluten Pfad des Pty-Slaves anzeigen

en: the name or number of the user to run as
de: Der Name oder die Nummer des Benutzers, unter dem das Programm ausgeführt werden soll

en: the name or number of the group to run as
de: Der Name oder die Nummer der Gruppe, unter der das Programm ausgeführt werden soll

en: the directory to change to
de: Das Verzeichnis, in das gewechselt werden soll

en: the home directory to use
de: Das zu verwendende Home-Verzeichnis

en: log input written to the pty slave
de: Eingaben, die an den Pty-Slave geschrieben werden, protokollieren

en: log output received from the pty slave that isn't an escape sequence or a special character
de: Ausgaben protokollieren, die vom Pty-Slave empfangen werden und weder Escape-Sequenz noch Sonderzeichen sind

en: log escape sequences and special characters received from the pty slave
de: Escape-Sequenzen und Sonderzeichen, die vom Pty-Slave empfangen werden, protokollieren

en: log unexpected input/output
de: Unerwartete Ein-/Ausgaben protokollieren

en: command not found
de: Befehl nicht gefunden

en: standard input isn't a terminal
de: Standard-Eingabe ist kein Terminal

en: standard output isn't a terminal
de: Standardausgabe ist kein Terminal

en: file
de: Datei

en: Path to input text table.
de: Pfad der Brailletabelle für den Eingabetext.

en: Path to output text table.
de: Pfad der Brailletabelle für den Ausgabetext.

en: Remove dots seven and eight.
de: Entferne Punkt sieben und acht.

en: Don't fall back to the Unicode base character.
de: Nicht auf das Unicode Basiszeichen zurückfallen.

en: Path to directory for text tables.
de: Pfad zum Verzeichnis für Texttabellen.

en: Translate one binary braille representation to another.
de: Eine binäre Braille-Darstellung in eine andere umwandeln.

en: Edit table.
de: Tabelle editieren.

en: Format of input file.
de: Format der Eingabedatei.

en: Format of output file.
de: Format der Ausgabedatei.

en: 8-bit character set to use.
de: 8-bit Zeichensatz der verwendet werden soll.

en: Report the characters within the current screen font that aren't defined within the text table.
de: Jene Zeichen der aktuellen Bildschirmschriftart melden, welche nicht im aktuellen Braillezeichensatz definiert sind.

en: Path to directory containing text tables.
de: Pfad zum einem Verzeichnis das Texttabellen enthält.

en: Check/edit a text (computer braille) table, or convert it from one format to another.
de: Eine Texttabelle (Computerbraille) prüfen/bearbeiten oder zwischen Formaten konvertieren.

en: Compose a tune with the tune builder and play it with the tone generator.
de: Eine Melodie mit dem Melodieneditor erstellen und mit dem Tongenerator abspielen.

en: unknown command
de: unbekanntes Kommando

en: space
de: leer

en: at cursor
de: beim Cursor

en: option
de: Option

en: Options
de: Optionen

en: invalid counter setting
de: ungültige Zähler-Einstellung

en: invalid flag setting
de: ungültige Schalter-Einstellung

en: unknown option
de: unbekannte Option

en: missing operand
de: fehlender Operand

en: invalid operand
de: ungültiger Operand

en: configuration directive specified more than once
de: Konfigurationsdirektive mehrfach angegeben

en: unknown configuration directive
de: unbekannte Konfigurationsdirektive

en: file '%s' processing error.
de: Verarbeitungsfehler in Datei '%s'.

note: xgettext: This is how to say when the time is exactly on (i.e. zero minutes after) an hour. xgettext: (%u represents the number of hours)
en: %u o'clock | %u o'clock
de[0]: %u Uhr
de[1]: %u Uhr

note: xgettext: This is the term used when the time is exactly on (i.e. zero seconds after) a minute.
en: exactly
de: genau

en: and
de: und

note: xgettext: This is a number (%u) of seconds (time units).
en: %u second | %u seconds
de[0]: %u Sekunde
de[1]: %u Sekunden

en: braille driver stopped
de: Braille Treiber gestoppt

en: screen driver stopped
de: Bildschirmtreiber gestoppt

en: help not available
de: Hilfe nicht verfügbar

en: not saved
de: nicht gespeichert

en: changes discarded
de: Änderungen verworfen

en: unhandled command
de: nicht erkanntes Kommando

note: xgettext: This is the description of the NOOP command.
en: do nothing
de: nichts unternehmen

note: xgettext: This is the description of the LNUP command.
en: go up one line
de: Gehe eine Zeile nach oben

note: xgettext: This is the description of the LNDN command.
en: go down one line
de: Gehe eine Zeile nach unten

note: xgettext: This is the description of the WINUP command.
en: go up several lines
de: Gehe mehrere Zeilen nach oben

note: xgettext: This is the description of the WINDN command.
en: go down several lines
de: Gehe mehrere Zeilen nach unten

note: xgettext: This is the description of the PRDIFLN command.
en: go up to nearest line with different content
de: Gehe zu vorheriger Zeile mit anderem Inhalt

note: xgettext: This is the description of the NXDIFLN command.
en: go down to nearest line with different content
de: Gehe zu nächster Zeile mit anderem Inhalt

note: xgettext: This is the description of the ATTRUP command.
en: go up to nearest line with different highlighting
de: Gehe zu vorheriger Zeile mit anderer Hervorhebung

note: xgettext: This is the description of the ATTRDN command.
en: go down to nearest line with different highlighting
de: Gehe zu nächster Zeile mit anderer Hervorhebung

note: xgettext: This is the description of the TOP command.
en: go to top line
de: Gehe zur obersten Zeile

note: xgettext: This is the description of the BOT command.
en: go to bottom line
de: Gehe zur untersten Zeile

note: xgettext: This is the description of the TOP_LEFT command.
en: go to beginning of top line
de: Gehe zum Anfang der obersten Zeile

note: xgettext: This is the description of the BOT_LEFT command.
en: go to beginning of bottom line
de: Gehe zum Anfang der untersten Zeile

note: xgettext: This is the description of the PRPGRPH command.
en: go up to first line of paragraph
de: Gehe zur ersten Zeile des Absatzes

note: xgettext: This is the description of the NXPGRPH command.
en: go down to first line of next paragraph
de: Gehe zur ersten Zeile des nächsten Absatzes

note: xgettext: This is the description of the PRPROMPT command.
en: go up to previous command prompt
de: Gehe zum vorherigen Kommandoprompt

note: xgettext: This is the description of the NXPROMPT command.
en: go down to next command prompt
de: Gehe zum nächsten Kommandoprompt

note: xgettext: This is the description of the PRSEARCH command.
en: search backward for clipboard text
de: suche rückwärts nach Inhalt der Zwischenablage

note: xgettext: This is the description of the NXSEARCH command.
en: search forward for clipboard text
de: Suche vorwärts nach Inhalt der Zwischenablage

note: xgettext: This is the description of the CHRLT command.
en: go left one character
de: Gehe ein Zeichen nach links

note: xgettext: This is the description of the CHRRT command.
en: go right one character
de: Gehe ein Zeichen nach rechts

note: xgettext: This is the description of the HWINLT command.
en: go left half a braille window
de: Gehe eine halbe Braillezeilenlänge nach links

note: xgettext: This is the description of the HWINRT command.
en: go right half a braille window
de: Gehe eine halbe Braillezeilenlänge nach rechts

note: xgettext: This is the description of the FWINLT command.
en: go backward one braille window
de: Gehe eine Braillezeilenlänge zurück

note: xgettext: This is the description of the FWINRT command.
en: go forward one braille window
de: Gehe eine Braillezeilenlänge vorwärts

note: xgettext: This is the description of the FWINLTSKIP command.
en: go backward skipping blank braille windows
de: Gehe zurück und überspringe leere Braillezeilenausschnitte

note: xgettext: This is the description of the FWINRTSKIP command.
en: go forward skipping blank braille windows
de: Gehe vorwärts und überspringe leere Braillezeilenausschnitte

note: xgettext: This is the description of the LNBEG command.
en: go to beginning of line
de: Gehe zum Anfang der Zeile

note: xgettext: This is the description of the LNEND command.
en: go to end of line
de: Gehe zum Ende der Zeile

note: xgettext: This is the description of the HOME command.
en: go to screen cursor
de: Gehe zum Bildschirmcursor

note: xgettext: This is the description of the BACK command.
en: go back after cursor tracking
de: Gehe zurück nach Cursorverfolgung

note: xgettext: This is the description of the RETURN command.
en: go to screen cursor or go back after cursor tracking
de: Gehe zum Bildschirmcursor oder gehe zurück nach Cursorverfolgung

note: xgettext: This is the description of the FREEZE command.
en: set screen image frozen/unfrozen
de: Standbild ein-/ausschalten

note: xgettext: This is the description of the DISPMD command.
en: set display mode attributes/text
de: wechsle zwischen Anzeigemodus Attribute/Text

note: xgettext: This is the description of the SIXDOTS command.
en: set text style 6-dot/8-dot
de: wechsle zwischen 6-Punkt und 8-Punkt Braille

note: xgettext: This is the description of the SLIDEWIN command.
en: set sliding braille window on/off
de: überlappende Braillezeilenausschnitte ein-/ausschalten

note: xgettext: This is the description of the SKPIDLNS command.
en: set skipping of lines with identical content on/off
de: schalte Überspringen von Zeilen mit identischem Inhalt ein/aus

note: xgettext: This is the description of the SKPBLNKWINS command.
en: set skipping of blank braille windows on/off
de: Schalte Überspringen leerer Braillezeileninhalte ein/aus

note: xgettext: This is the description of the CSRVIS command.
en: set screen cursor visibility on/off
de: Schalte die Sichtbarkeit des Bildschirmcursors ein/aus

note: xgettext: This is the description of the CSRHIDE command.
en: set hidden screen cursor on/off
de: Schalte versteckten Bildschirmcursor ein/aus

note: xgettext: This is the description of the CSRTRK command.
en: set track screen cursor on/off
de: Schalte die Verfolgung des Bildschirmcursors ein/aus

note: xgettext: This is the description of the CSRSIZE command.
en: set screen cursor style block/underline
de: Art des Bildschirmcursors umschalten Block/Unterstrich

note: xgettext: This is the description of the CSRBLINK command.
en: set screen cursor blinking on/off
de: Schalte blinkenden Bildschirmcursor ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ATTRVIS command.
en: set attribute underlining on/off
de: schalte unterstrichene Attribute ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ATTRBLINK command.
en: set attribute blinking on/off
de: schalte blinkende Attribute ein/aus

note: xgettext: This is the description of the CAPBLINK command.
en: set capital letter blinking on/off
de: schalte blinkende Großbuchstaben ein/aus

note: xgettext: This is the description of the TUNES command.
en: set alert tunes on/off
de: schalte Signaltöne ein/aus

note: xgettext: This is the description of the AUTOREPEAT command.
en: set autorepeat on/off
de: schalte automatische Wiederholung ein/aus

note: xgettext: This is the description of the AUTOSPEAK command.
en: set autospeak on/off
de: schalte automatisches Sprechen ein/aus

note: xgettext: This is the description of the HELP command.
en: enter/leave help display
de: Aufrufen/Verlassen der Hilfe

note: xgettext: This is the description of the INFO command.
en: enter/leave status display
de: Aufrufen/Verlassen der Statusanzeige

note: xgettext: This is the description of the LEARN command.
en: enter/leave command learn mode
de: Aufrufen/Verlassen des Kommandolernmodus

note: xgettext: This is the description of the PREFMENU command.
en: enter/leave preferences menu
de: Aufrufen/Verlassen des Einstellungsmenüs

note: xgettext: This is the description of the PREFSAVE command.
en: save preferences to disk
de: Einstellungen speichern

note: xgettext: This is the description of the PREFLOAD command.
en: restore preferences from disk
de: gespeicherte Einstellungen wiederherstellen

note: xgettext: This is the description of the MENU_FIRST_ITEM command.
en: go up to first item
de: Gehe nach oben zum ersten Element

note: xgettext: This is the description of the MENU_LAST_ITEM command.
en: go down to last item
de: Gehe nach unten zum letzten Element

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_ITEM command.
en: go up to previous item
de: Gehe nach oben zum vorherigen Element

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_ITEM command.
en: go down to next item
de: Gehe nach unten zum nächsten Element

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_SETTING command.
en: select previous choice
de: wähle vorherige Möglichkeit

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_SETTING command.
en: select next choice
de: wähle nächste Möglichkeit

note: xgettext: This is the description of the MUTE command.
en: stop speaking
de: Sprechen stoppen

note: xgettext: This is the description of the SPKHOME command.
en: go to current speaking position
de: Gehe zur aktuellen Sprachposition

note: xgettext: This is the description of the SAY_LINE command. xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LINE command.
en: speak current line
de: sprich aktuelle Zeile

note: xgettext: This is the description of the SAY_ABOVE command.
en: speak from top of screen through current line
de: sprich vom Beginn des Bildschirms bis zur aktuellen Zeile

note: xgettext: This is the description of the SAY_BELOW command.
en: speak from current line through bottom of screen
de: sprich von aktueller Zeile bis zum Ende des Bildschirms

note: xgettext: This is the description of the SAY_SLOWER command.
en: decrease speaking rate
de: langsamer sprechen

note: xgettext: This is the description of the SAY_FASTER command.
en: increase speaking rate
de: Schneller sprechen

note: xgettext: This is the description of the SAY_SOFTER command.
en: decrease speaking volume
de: leiser sprechen

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOUDER command.
en: increase speaking volume
de: Lauter sprechen

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_PREV command.
en: switch to the previous virtual terminal
de: Wechsle zum vorherigen virtuellen Terminal

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_NEXT command.
en: switch to the next virtual terminal
de: Wechsle zum nächsten virtuellen Terminal

note: xgettext: This is the description of the CSRJMP_VERT command.
en: bring screen cursor to current line
de: Bewege Bildschirmcursor zur aktuellen Braillezeilenposition

note: xgettext: This is the description of the RESTARTBRL command.
en: restart braille driver
de: Brailletreiber neu starten

note: xgettext: This is the description of the RESTARTSPEECH command.
en: restart speech driver
de: Sprachausgabentreiber neu starten

note: xgettext: This is the description of the OFFLINE command.
en: braille display temporarily unavailable
de: Braillezeile vorübergehend nicht verfügbar

note: xgettext: This is the description of the SHIFT command.
en: cycle the Shift sticky input modifier (next, on, off)
de: Einrastfunktion der Umschalttaste umschalten (ändern, ein, aus)

note: xgettext: This is the description of the UPPER command.
en: cycle the Upper sticky input modifier (next, on, off)
de: Einrastfunktion der Feststelltaste umschalten (ändern, ein, aus)

note: xgettext: This is the description of the CONTROL command.
en: cycle the Control sticky input modifier (next, on, off)
de: Einrastfunktion der Steuerung-Taste umschalten (ändern, ein, aus)

note: xgettext: This is the description of the META command.
en: cycle the Meta (Left Alt) sticky input modifier (next, on, off)
de: Einrastfunktion der Meta (linke Alt) Taste umschalten (ändern, ein, aus)

note: xgettext: This is the description of the TIME command.
en: show current date and time
de: Aktuelles Datum und Uhrzeit anzeigen

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_LEVEL command.
en: go to previous menu level
de: Gehe zur vorherigen Menüebene

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_LINE command.
en: set autospeak selected line on/off
de: schalte automatisches Sprechen der hervorgehobenen Zeile ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_CHAR command.
en: set autospeak selected character on/off
de: schalte automatisches Sprechen des hervorgehobenen Zeichens ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INS_CHARS command.
en: set autospeak inserted characters on/off
de: schalte automatisches Sprechen eingefügter Zeichen ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ASPK_DEL_CHARS command.
en: set autospeak deleted characters on/off
de: schalte automatisches Sprechen gelöschter Zeichen ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ASPK_REP_CHARS command.
en: set autospeak replaced characters on/off
de: schalte automatisches Sprechen ersätzter Wörter ein/aus

note: xgettext: This is the description of the ASPK_CMP_WORDS command.
en: set autospeak completed words on/off
de: schalte automatisches Sprechen vervollständigter Wörter ein/aus

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_CHAR command.
en: speak current character
de: sprich aktuelles Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_CHAR command.
en: go to and speak previous character
de: Gehe zu und sprich vorheriges Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_CHAR command.
en: go to and speak next character
de: Gehe zu und sprich nächstes Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_WORD command.
en: speak current word
de: sprich aktuelles Wort

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_WORD command.
en: go to and speak previous word
de: Gehe zu und sprich vorheriges Wort

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_WORD command.
en: go to and speak next word
de: Gehe zu und sprich nächstes Wort

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_LINE command.
en: go to and speak previous line
de: Gehe zu und sprich vorherige Zeile

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_LINE command.
en: go to and speak next line
de: Gehe zu und sprich nächste Zeile

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_CHAR command.
en: go to and speak first non-blank character on line
de: Gehe zu und sprich erstes nicht leeres Zeichen der Zeile

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_CHAR command.
en: go to and speak last non-blank character on line
de: Gehe zu und sprich letztes nicht leeres Zeichen der Zeile

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_LINE command.
en: go to and speak first non-blank line on screen
de: Gehe zu und sprich erste nicht leere Zeile des Bildschirms

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_LINE command.
en: go to and speak last non-blank line on screen
de: Gehe zu und sprich letzte nicht leere Zeile des Bildschirms

note: xgettext: This is the description of the DESC_CURR_CHAR command.
en: describe current character
de: beschreibe aktuelles Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SPELL_CURR_WORD command.
en: spell current word
de: buchstabiere aktuelles Wort

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_CURR_LOCN command.
en: bring screen cursor to speech cursor
de: Bewege Bildschirmcursor zur Sprachcursorposition

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LOCN command.
en: speak speech cursor location
de: Sprich Sprachcursorposition

note: xgettext: This is the description of the SHOW_CURR_LOCN command.
en: set speech cursor visibility on/off
de: Schalte die Sichtbarkeit des Sprachcursors ein/aus

note: xgettext: This is the description of the CLIP_SAVE command.
en: save clipboard to disk
de: Speichert den Inhalt der Zwischenablage auf die Festplatte

note: xgettext: This is the description of the CLIP_RESTORE command.
en: restore clipboard from disk
de: gespeicherte Zwischenablage von Festplatte wiederherstellen

note: xgettext: This is the description of the BRLUCDOTS command.
en: set braille typing mode dots/text
de: Setze Braille Eingabemodus Punkte/Text

note: xgettext: This is the description of the BRLKBD command.
en: set braille keyboard enabled/disabled
de: Setze Braille-Tastatur Ein/Aus

note: xgettext: This is the description of the UNSTICK command.
en: clear all sticky input modifiers
de: alle eingerasteten Steuertasten löschen

note: xgettext: This is the description of the ALTGR command.
en: cycle the AltGr (Right Alt) sticky input modifier (next, on, off)
de: Einrastfunktion der AltGr (rechte Alt) Taste umschalten (ändern, ein, aus)

note: xgettext: This is the description of the GUI command.
en: cycle the GUI (Windows) sticky input modifier (next, on, off)
de: Einrastfunktion der GUI (Windows) Taste umschalten (ändern, ein, aus)

note: xgettext: This is the description of the BRL_STOP command.
en: stop the braille driver
de: Brailletreiber stoppen

note: xgettext: This is the description of the BRL_START command.
en: start the braille driver
de: Brailletreiber starten

note: xgettext: This is the description of the SPK_STOP command.
en: stop the speech driver
de: Sprachausgabentreiber stoppen

note: xgettext: This is the description of the SPK_START command.
en: start the speech driver
de: Sprachausgabentreiber starten

note: xgettext: This is the description of the SCR_STOP command.
en: stop the screen driver
de: Bildschirmtreiber stoppen

note: xgettext: This is the description of the SCR_START command.
en: start the screen driver
de: Bildschirmtreiber starten

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_PREV command.
en: bind to the previous virtual terminal
de: an das vorhergehende virtuelle Terminal anbinden

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_NEXT command.
en: bind to the next virtual terminal
de: an das nächste virtuelle Terminal anbinden

note: xgettext: This is the description of the PRNBWIN command.
en: go backward to nearest non-blank braille window
de: Gehe zurück zum nähesten befüllten Braillezeilenausschnitt

note: xgettext: This is the description of the NXNBWIN command.
en: go forward to nearest non-blank braille window
de: Gehe vorwärts zum nähesten befüllten Braillezeilenausschnitt

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_NAV command.
en: set touch navigation on/off
de: Schalte berührungsbasierte Navigation ein/aus

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_INDENT command.
en: speak indent of current line
de: sprich die Einrückung der aktuellen Zeile

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INDENT command.
en: set autospeak indent of current line on/off
de: schalte automatisches Sprechen der Einrückung der aktuellen Zeile ein/aus

note: xgettext: This is the description of the REFRESH command.
en: refresh braille display
de: Braillezeile aktualisieren

note: xgettext: This is the description of the INDICATORS command.
en: show various device status indicators
de: verschiedene Geräte-Statusanzeigen anzeigen

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_ALL command.
en: select all of the text
de: selektiere den gesamten Text

note: xgettext: This is the description of the HOST_COPY command.
en: copy selected text to host clipboard
de: ausgewählten Text in die Zwischenablage des Hosts kopieren

note: xgettext: This is the description of the HOST_CUT command.
en: cut selected text to host clipboard
de: ausgewählten Text in die Zwischenablage des Hosts kopieren

note: xgettext: This is the description of the GUI_TITLE command.
en: show the window title
de: zeige den Fenstertitel

note: xgettext: This is the description of the GUI_BRL_ACTIONS command.
en: open the braille actions window
de: Fenster für Braille-Aktionen öffnen

note: xgettext: This is the description of the GUI_HOME command.
en: go to the home screen
de: zum Startbildschirm wechseln

note: xgettext: This is the description of the GUI_BACK command.
en: go back to the previous screen
de: zum vorherigen Bildschirm zurückkehren

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_ACTV command.
en: return to the active screen area
de: zum aktiven Bildschirmbereich zurückkehren

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_PREV command.
en: switch to the previous screen area
de: zum vorherigen Bildschirmbereich wechseln

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_NEXT command.
en: switch to the next screen area
de: zum nächsten Bildschirmbereich wechseln

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_FRST command.
en: move to the first item in the screen area
de: gehe zum ersten Element des Bildschirmbereiches

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_PREV command.
en: move to the previous item in the screen area
de: gehe zum vorherigen Element des Bildschirmbereiches

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_NEXT command.
en: move to the next item in the screen area
de: gehe zum nächsten Element des Bildschirmbereiches

note: xgettext: This is the description of the SAY_HIGHER command.
en: increase speaking pitch
de: die Tonhöhe der Sprachausgabe erhöhen

note: xgettext: This is the description of the COMPBRL6 command.
en: set six/eight dot computer braille
de: Sechs/Acht Punkte Computer Braille

note: xgettext: This is the description of the PREFRESET command.
en: reset preferences to defaults
de: Einstellungen auf Standard zurücksetzen

note: xgettext: This is the description of the ROUTE command.
en: bring screen cursor to character
de: Bewege Bildschirmcursor zu Zeichen

note: xgettext: This is the description of the CLIP_NEW command.
en: start new clipboard at character
de: beginne neue Auswahl bei Zeichen

note: xgettext: This is the description of the CLIP_ADD command.
en: append to clipboard from character
de: hänge ab Zeichen an die Zwischenablage an

note: xgettext: This is the description of the COPY_RECT command.
en: rectangular copy to character
de: kopiere mit Zeilenumbrüchen bis Zeichen

note: xgettext: This is the description of the COPY_LINE command.
en: linear copy to character
de: kopiere ohne Zeilenumbrüche bis Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT command.
en: switch to specific virtual terminal
de: Wechsle zu einem spezifischen virtuellen Terminal

note: xgettext: This is the description of the PRINDENT command.
en: go up to nearest line with less indent than character
de: Gehe zu vorheriger Zeile mit weniger Einrückung als Zeichen

note: xgettext: This is the description of the NXINDENT command.
en: go down to nearest line with less indent than character
de: Gehe zu nächster Zeile mit weniger Einrückung als Zeichen

note: xgettext: This is the description of the DESCCHAR command.
en: describe character
de: beschreibe Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SETLEFT command.
en: place left end of braille window at character
de: Positioniere linken Rand der Braillezeile bei Zeichen

note: xgettext: This is the description of the SETMARK command.
en: remember current braille window position
de: Speichere aktuelle Braillezeilenposition

note: xgettext: This is the description of the GOTOMARK command.
en: go to remembered braille window position
de: Gehe zu gespeicherter Braillezeilenposition

note: xgettext: This is the description of the GOTOLINE command.
en: go to selected line
de: Gehe zu hervorgehobener Zeile

note: xgettext: This is the description of the PRDIFCHAR command.
en: go up to nearest line with different character
de: Gehe zu vorheriger Zeile mit anderem Zeichen

note: xgettext: This is the description of the NXDIFCHAR command.
en: go down to nearest line with different character
de: Gehe zu nächster Zeile mit anderem Zeichen

note: xgettext: This is the description of the CLIP_COPY command.
en: copy characters to clipboard
de: kopiere Zeichenkette in die Zwischenablage

note: xgettext: This is the description of the CLIP_APPEND command.
en: append characters to clipboard
de: hänge Zeichenkette an die Zwischenablage an

note: xgettext: This is the description of the SET_TEXT_TABLE command.
en: set text table
de: Setze Texttabelle

note: xgettext: This is the description of the SET_ATTRIBUTES_TABLE command.
en: set attributes table
de: Setze Attributtabelle

note: xgettext: This is the description of the SET_CONTRACTION_TABLE command.
en: set contraction table
de: Setze Kurzschrifttabelle

note: xgettext: This is the description of the SET_KEYBOARD_TABLE command.
en: set keyboard table
de: Setze Tastaturtabelle

note: xgettext: This is the description of the SET_LANGUAGE_PROFILE command.
en: set language profile
de: Setze Sprachprofil

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_LINE command.
en: bring screen cursor to line
de: Bewege Bildschirmcursor zu Zeile

note: xgettext: This is the description of the REFRESH_LINE command.
en: refresh braille line
de: Braillezeile aktualisieren

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_START command.
en: start text selection
de: Textauswahl starten

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_SET command.
en: set text selection
de: Textauswahl festlegen

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT command.
en: bind to specific virtual terminal
de: an ein bestimmtes virtuellen Terminal anbinden

note: xgettext: This is the description of the ALERT command.
en: render an alert
de: Gib eine Warnung aus

note: xgettext: This is the description of the PASSCHAR command.
en: type unicode character
de: Unicode-Zeichen eingeben

note: xgettext: This is the description of the PASSDOTS command.
en: type braille dots
de: Braillezeichen eingeben

note: xgettext: This is the description of the PASSAT command.
en: AT (set 2) keyboard scan code
de: AT (set 2) Tastatur-Scancode

note: xgettext: This is the description of the PASSXT command.
en: XT (set 1) keyboard scan code
de: XT (set 1) Tastatur-Scancode

note: xgettext: This is the description of the PASSPS2 command.
en: PS/2 (set 3) keyboard scan code
de: PS/2 (set 3) Tastatur-Scancode

note: xgettext: This is the description of the CONTEXT command.
en: switch to command context
de: wechsle in den Kommandokontext

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_AT command.
en: current reading location
de: aktuelle Leseposition

note: xgettext: This is the description of the HOSTCMD command.
en: run host command
de: Host-Befehl ausführen

note: xgettext: This is the description of the KEY_ENTER command.
en: enter key
de: Eingabetaste

note: xgettext: This is the description of the KEY_TAB command.
en: tab key
de: Tabulator-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_BACKSPACE command.
en: backspace key
de: Rücktaste

note: xgettext: This is the description of the KEY_ESCAPE command.
en: escape key
de: Escape-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_LEFT command.
en: cursor-left key
de: Pfeil-Links-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_RIGHT command.
en: cursor-right key
de: Pfeil-Rechts-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_UP command.
en: cursor-up key
de: Pfeil-Rauf-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_DOWN command.
en: cursor-down key
de: Pfeil-Runter-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_UP command.
en: page-up key
de: Seite-Rauf Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_DOWN command.
en: page-down key
de: Seite-Runter Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_HOME command.
en: home key
de: Pos1-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_END command.
en: end key
de: Ende-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_INSERT command.
en: insert key
de: Einfüge-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_DELETE command.
en: delete key
de: Entfernen-Taste

note: xgettext: This is the description of the KEY_FUNCTION command.
en: function key
de: Funktionstaste

en: speech driver stopped
de: Bildschirmtreiber gestoppt

en: line
de: Zeile

en: column
de: Spalte

en: Log the versions of the core, API, and built-in drivers, and then exit.
de: Protokolliere die Version des Kerns, der API, der integrierten Treiber und beende dann.

en: Recognize environment variables.
de: Verwende Umgebungsvariablen.

en: Path to default settings file.
de: Pfad zur Standardkonfigurationsdatei.

en: driver,...
de: Treiber,...

en: Braille driver code (%s, %s, or one of {%s}).
de: Brailletreiber-Code: (%s, %s, oder einer von {%s}).

en: name=value,...
de: Name=Wert,...

en: Parameters for the braille driver.
de: Parameter für den Brailletreiber.

en: identifier,...
de: Bezeichnung,...

en: Device for accessing braille display.
de: Pfad zur Schnittstelle für den Zugriff auf die Braillezeile.

en: Release braille device when screen or window is unreadable.
de: Gib die Braillezeile frei wenn der Bildschirm oder das Fenster nicht lesbar ist.

en: Name of or path to text table (or %s).
de: Name der oder Pfad zur Texttabelle (oder %s).

en: Name of or path to contraction table.
de: Name der oder Pfad zur Kurzschrifttabelle.

en: Name of or path to attributes table.
de: Name der oder Pfad zur Attributtabelle.

en: Speech driver code (%s, %s, or one of {%s}).
de: Sprachausgabentreiber Kurzbezeichnung (%s, %s, oder eine von {%s}).

en: Parameters for the speech driver.
de: Parameter für den Sprachausgabentreiber.

en: Do not autospeak when braille is not being used.
de: Nicht automatisch sprechen wenn keine Braillezeile in Verwendung ist.

en: Name of or path to speech input object.
de: Name des oder Pfad zum Spracheingabeobjekts.

en: quality
de: Qualität

en: Minimum screen content quality to autospeak (one of {%s}).
de: Minimale Bildschirminhalt-Qualität für automatisches Sprechen (einer von {%s}).

en: Screen driver code (%s, %s, or one of {%s}).
de: Bildschirmtreiber Kurzbezeichnung (%s, %s, oder eine von {%s}).

en: Parameters for the screen driver.
de: Parameter für den Bildschirmtreiber.

en: Name of or path to keyboard table.
de: Name der oder Pfad zur Tastentabelle.

en: Properties of eligible keyboards.
de: Eigenschaften von geeigneten Tastaturen.

en: Handle keyboard key events when using a Linux tty in graphics mode.
de: Tastaturereignisse verarbeiten, wenn ein Linux-TTY im Grafikmodus verwendet wird.

en: Name of or path to GUI keyboard table.
de: Name oder Pfad zur GUI-Tastaturtabelle.

en: Name of or path to default preferences file.
de: Name der oder Pfad zur Standardeinstellungsdatei.

en: Explicit preference settings.
de: Explizite Einstellungen.

en: Disable the application programming interface.
de: Deaktiviere die Programmierschnittstelle.

en: Parameters for the application programming interface.
de: Parameter für die Programmierschnittstelle.

en: Suppress start-up messages.
de: Unterdrücke Meldungen zum Startvorgang.

en: lvl|cat,...
de: lvl|kat,...

en: Path to log file.
de: Pfad zur Protokolldatei.

en: Log to standard error rather than to the system log.
de: Protokolliere via Standardfehlerausgabe anstatt System Log.

en: Remain a foreground process.
de: Verbleibe als Fordergrundprozess.

en: Parameters for the privilege establishment stage.
de: Parameter für die Phase der Privilegvergabe

en: csecs
de: Zentisekunden

en: Message hold timeout (in 10ms units).
de: Meldungsanzeigedauer (in 10ms Einheiten).

en: text
de: Text

en: The text to be shown when the braille driver starts and to be spoken when the speech driver starts.
de: Text der angezeigt und/oder gesprochen werden soll, wenn der Braille- und/oder Sprachausgabentreiber gestartet wird.

en: The text to be shown when the braille driver stops.
de: Text der gezeigt werden soll wenn der Brailletreiber angehalten wird.

en: Patterns that match command prompts.
de: Muster die den Kommandoprompt beschreiben.

en: device
de: Gerät

en: PCM (soundcard digital audio) device specifier.
de: PCM (Soundkarte Digital Audio) Gerätespezifikator.

en: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) device specifier.
de: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) Geräts-Angabe.

en: Path to directory containing drivers.
de: Pfad zum Verzeichnis das Treiber enthält.

en: Path to directory containing helper commands.
de: Pfad zu dem Verzeichnis, das Hilfsprogramme enthält.

en: Path to directory which contains files that can be updated.
de: Pfad zum Verzeichnis in dem Dateien modifiziert werden können.

en: Path to directory which contains message localizations.
de: Pfad zum Verzeichnis, das Nachrichten-Lokalisierungen enthält.

en: Path to process identifier file.
de: Pfad zur Prozessidentifikationsdatei.

en: Stop an existing instance of %s, and then exit.
de: Stoppe eine laufende Instanz von %s und beende dann.

en: Install the %s service, and then exit.
de: Installiere das Service %s und beende dann.

en: Remove the %s service, and then exit.
de: Entferne das Service %s und beende dann.

en: Write the start-up logs, and then exit.
de: Schreibe das Startprotokoll und beende dann.

en: unknown log level or category
de: unbekannte Protokollierungsausführlichkeit oder Kategorie

en: Key Help
de: Tastenhilfe

en: cannot open key help
de: kann Tastenhilfe nicht öffnen

en: no key bindings
de: Keine Tastenbelegungen

en: Key Bindings
de: Tastenbelegungen

en: Key Table
de: Tastentabelle

en: cannot compile key table
de: kann Tastentabelle nicht kompilieren

en: Braille Device
de: Braillegerät

en: Old Preferences File
de: Alte Einstellungsdatei

en: braille driver not loadable
de: Brailletreiber kann nicht geladen werden

en: BRLTTY stopped
de: BRLTTY gestoppt

en: braille driver restarting
de: Braille Treiber wird neu gestartet

en: reinitializing braille driver
de: reinitialisiere Brailletreiber

en: speech driver not loadable
de: Sprachausgabentreiber kann nicht geladen werden

en: speech driver restarting
de: Bildschirmtreiber wird neu gestartet

en: reinitializing speech driver
de: reinitialisiere Sprachausgabentreiber

en: screen driver not loadable
de: Bildschirmtreiber kann nicht geladen werden

en: screen driver restarting
de: Bildschirmtreiber wird neu gestartet

en: reinitializing screen driver
de: reinitialisiere Bildschirmtreiber

en: pid file not specified
de: PID-Datei nicht spezifiziert

en: invalid message hold timeout
de: ungültige Meldungsanzeigedauer

en: cannot determine working directory
de: kann Arbeitsverzeichnis nicht bestimmen

en: braille device not specified
de: Braillegerät nicht spezifiziert

en: Language
de: Sprache

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: cap
de: Groß

en: blank line
de: leere Zeile

en: indent
de: Einrückung

en: Test supported CRC (Cyclic Redundancy Check) checksum algorithms.
de: Unterstützte CRC-Prüfsummenalgorithmen testen.

en: cannot compile contraction table
de: kann Kurzschrifttabelle nicht kompilieren

en: cannot access internal contraction table
de: kann auf interne Kurzschrifttabelle nicht zugreifen

en: invalid escape sequence
de: ungültige Escape-Sequenz

en: cannot make world writable
de: kann keine Schreibrechte für alle setzen

en: cannot create directory
de: kann Verzeichnis nicht erstellen

en: cannot get working directory
de: kann Arbeitsverzeichnis nicht erfragen

en: cannot set working directory
de: kann Arbeitsverzeichnis nicht wechseln

en: Learn Mode
de: Lernmodus

en: done
de: Fertig

en: Input Packets
de: eingehende Datenpakete

en: Output Packets
de: ausgehende Datenpakete

en: Braille Key Events
de: Tastenereignisse der Braillezeile

en: Keyboard Key Events
de: Tastaturereignisse

en: Cursor Tracking
de: Cursorverfolgung

en: Cursor Routing
de: Cursorrouting

en: Update Events
de: Update Ereignisse

en: Speech Events
de: Sprachausgabenereignisse

en: Async Events
de: Asynchrone Ereignisse

en: Server Events
de: Server Ereignisse

en: generic I/O
de: Allgemeine E/A

en: Serial I/O
de: Serielle E/A

en: USB I/O
de: USB E/A

en: Bluetooth I/O
de: Bluetooth E/A

en: Human Interface I/O
de: Human-Interface-E/A

en: Braille Driver Events
de: Brailletreiberereignisse

en: Speech Driver Events
de: Ereignisse des Sprachausgabentreibers

en: Screen Driver Events
de: Bildschirmtreiberereignisse

en: seconds
de: Sekunden

en: No
de: Nein

en: Yes
de: Ja

en: cannot open working directory
de: kann Arbeitsverzeichnis nicht öffnen

en: not set
de: nicht gesetzt

en: Close
de: Schließen

en: End
de: Ende

en: Window Coordinates
de: Braillezeilenkoordinaten

en: 2 cells
de: 2 Zellen

en: Window Column
de: Braillezeilenspalte

en: 1 cell
de: 1 Zelle

en: Window Row
de: Braillezielenzeile

en: Cursor Coordinates
de: Cursorkoordinaten

en: Cursor Column
de: Cursorspalte

en: Cursor Row
de: Cursorzeile

en: Cursor and Window Column
de: Cursor- und Braillezeilenspalte

en: Cursor and Window Row
de: Cursor- und Braillezeilenzeile

en: Screen Number
de: Bildschirmnummer

en: State Dots
de: Statuspunkte

en: State Letter
de: Statusbuchstabe

en: Time
de: Uhrzeit

en: Alphabetic Window Coordinates
de: Alphabetische Braillezeilenkoordinaten

en: Alphabetic Cursor Coordinates
de: Alphabetische Cursorkoordinaten

en: Generic
de: Allgemein

en: 3 cells
de: 3 Zellen

en: Space
de: Leer

en: Status Field
de: Statusfeld

en: Underline
de: Unterlegung

en: dots 7 and 8
de: Punkte 7 und 8

en: all dots
de: Alle Punkte

en: Lower Left Dot
de: Unterer linker Punkt

en: dot 7
de: Punkt 7

en: Lower Right Dot
de: Unterer rechter Punkt

en: dot 8
de: Punkt 8

en: Hide
de: Verstecken

en: no dots
de: keine Punkte

en: Save on Exit
de: Beim Verlassen speichern

en: Menu Options
de: Menüoptionen

en: Show Submenu Sizes
de: Zeige Größen von Untermenüs

en: Show Advanced Submenus
de: Zeige erweiterte Untermenüs

en: Show All Items
de: Zeige alle Elemente

en: Braille Presentation
de: Brailledarstellung

en: Computer Braille
de: Computerbraille

en: Contracted Braille
de: Braille-Kurzschrift

en: Braille Variant
de: Braillevariante

en: Expand Current Word
de: Aktuelles Wort ausschreiben

en: No Capitalization
de: Keine Großschreibung

en: Use Capital Sign
de: Verwende Großschreibungszeichen

en: Superimpose Dot 7
de: Punkt 7 hinzufügen

en: Capitalization Mode
de: Großbuchstabenmodus

en: 8-dot
de: 8-Punkt-Braille

en: 6-dot
de: 6-Punkt-Braille

en: Computer Braille Cell Type
de: Computer-Braille-Zellentyp

en: Minimum
de: Minimal

en: Low
de: Niedrig

en: Medium
de: Mittel

en: High
de: Hoch

en: Maximum
de: Maximal

en: Braille Firmness
de: Punktstärke

en: Text Indicators
de: Darstellungsform

en: Show Screen Cursor
de: Zeige Bildschirmcursor

en: Screen Cursor Style
de: Bildschirmcursordarstellung

en: Blinking Screen Cursor
de: Blinkender Bildschirmcursor

en: Screen Cursor Blink Period
de: Blinkdauer des Bildschirmcursors

en: Screen Cursor Percent Visible
de: Anzeigedauer des Bildschirmcursors in Prozent

en: Show Attributes
de: Zeige Attribute

en: Blinking Attributes
de: Blinkende Attribute

en: Attributes Blink Period
de: Blinkdauer für Atribute

en: Attributes Percent Visible
de: Anzeigedauer von Attributen in Prozent

en: Blinking Capitals
de: Blinkende Großbuchstaben

en: Capitals Blink Period
de: Blinkdauer bei Großbuchstaben

en: Capitals Percent Visible
de: Anzeigedauer von Großbuchstaben in Prozent

en: Navigation Options
de: Navigationsoptionen

en: Word Wrap
de: Wortumbruch

en: Skip Identical Lines
de: Identische Zeilen überspringen

en: Skip Blank Braille Windows
de: Leere Braillezeileninhalte überspringen

en: All
de: Alle

en: End of Line
de: Zeilenende

en: Rest of Line
de: Rest der Zeile

en: Skip Which Blank Braille Windows
de: Welche leeren Braillezeileninhalte übersprungen werden sollen

en: Sliding Braille Window
de: überlappende Braillezeilenausschnitte

en: Eager Sliding Braille Window
de: Erweiterte Braillezeilenausschnittsüberlappung

en: Braille Window Overlap
de: Braillezeilenüberlappung

en: cells
de: Zellen

en: Scroll-aware Cursor Navigation
de: Scrollsensitive Cursornavigation

en: None
de: Keine

en: 250 milliseconds
de: 250 Millisekunden

en: 500 milliseconds
de: 500 Millisekunden

en: 1 second
de: 1 Sekunde

en: 2 seconds
de: 2 Sekunden

en: Cursor Tracking Delay
de: Zeitverzögerung für Cursorverfolgung

en: Track Screen Scroll
de: Bildschirmscrollverfolgung

en: Track Screen Pointer
de: Mauszeigerverfolgung

en: Highlight Braille Window Location
de: Braillezeilenposition hervorheben

en: Start Selection with Routing Key
de: Auswahl durch Cursorrouting-Taste starten

en: Braille Typing
de: Braille-Eingabe

en: Keyboard Enabled
de: Tastatur aktiviert

en: Translated via Text Table
de: Durch Texttabelle übersetzt

en: Dots via Unicode Braille
de: Punkte via Unicode Braille

en: Typing Mode
de: Eingabe-Modus

en: Quick Space
de: Doppelhub

en: Input Options
de: Eingabeoptionen

en: Off
de: Aus

en: 5 seconds
de: 5 Sekunden

en: 10 seconds
de: 10 Sekunden

en: 20 seconds
de: 20 Sekunden

en: 40 seconds
de: 40 Sekunden

en: Autorelease Time
de: Zeit bis zur automatischen Einrastbeendung

en: On First Release
de: Beim ersten Loslassen

en: Long Press Time
de: Zeitverzögerung

en: Autorepeat Enabled
de: Automatische Wiedderholung aktiviert

en: Autorepeat Interval
de: Wiederholungsintervall

en: Autorepeat Panning
de: Automatische Wiederholung für Seitwertsbewegungen

en: Alternate Paste Mode Enabled
de: Alternativer Einfügemodus aktiviert

en: Touch Navigation
de: Berührungsbasierte Navigation

en: Touch Sensitivity
de: Berührungsempfindlichkeit

en: Keyboard Table
de: Tastaturtabelle

en: Event Alerts
de: Warnungen bei Ereignissen

en: Console Bell Alert
de: Konsolen-Tongenerator Hinweis

en: Keyboard LED Alerts
de: Tastaturer-LED Warnungen

en: Alert Tunes
de: Warntöne

en: Beeper
de: PC-Piepser

en: console tone generator
de: Konsolen-Tongenerator

en: soundcard digital audio
de: Digital Audio Soundkarte

en: soundcard synthesizer
de: Synthesizer der Soundkarte

en: Tune Device
de: Tongeber

en: PCM Volume
de: PCM Lautstärke

en: MIDI Volume
de: MIDI Lautstärke

en: FM Volume
de: FM Lautstärke

en: Alert Dots
de: Warnpunkte

en: Alert Messages
de: Warnmeldungen

en: Autospeak Options
de: Optionen für automatisches Sprechen

en: Autospeak
de: Automatisches Sprechen

en: Speak Selected Line
de: Sprich hervorgehobene Zeile

en: Speak Selected Character
de: Sprich hervorgehobenes Zeichen

en: Speak Inserted Characters
de: Sprich eingefügte Zeichen

en: Speak Deleted Characters
de: Sprich gelöschte Zeichen

en: Speak Replaced Characters
de: Sprich ersetzte Zeichen

en: Speak Completed Words
de: Sprich vervollständigte Wörter

en: Speak Line Indent
de: Zeilen-Einrückung sprechen

en: Speech Options
de: Sprachausgabenoptionen

en: Speech Volume
de: Sprachlautstärke

en: Speech Rate
de: Sprechgeschwindigkeit

en: Speech Pitch
de: Tonhöhe

en: Speech Punctuation
de: Satzzeichenansage

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: Say Cap
de: Sprich Groß

en: Raise Pitch
de: Erhöhe Tonhöhe

en: Speech Uppercase Indicator
de: Großbuchstabenansage

en: Say Space
de: Sprich Leerzeichen

en: Speech Whitespace Indicator
de: Leerraumansage

en: Immediate
de: Sofort

en: Enqueue
de: Anhängen

en: Say Line Mode
de: Zeilen-Vorlesemodus

en: Show Speech Cursor
de: Zeige Sprachcursor

en: Speech Cursor Style
de: Sprachcursordarstellung

en: Blinking Speech Cursor
de: Blinkender Sprachcursor

en: Speech Cursor Blink Period
de: Blinkdauer des Sprachcursors

en: Speech Cursor Percent Visible
de: Anzeigedauer des Sprachcursors in Prozent

en: Time Presentation
de: Zeitanzeige

en: 24 Hour
de: 24 Stunden

en: 12 Hour
de: 12 Stunden

en: Time Format
de: Zeitformat

en: Colon
de: Doppelpunkt

en: Dot
de: Punkt

en: Time Separator
de: Uhrzeit-Trennzeichen

en: Show Seconds
de: Sekunden anzeigen

en: Before Time
de: Vor Uhrzeit

en: After Time
de: Nach Uhrzeit

en: Date Position
de: Datumsposition

en: Year Month Day
de: Jahr Monat Tag

en: Month Day Year
de: Monat Tag Jahr

en: Day Month Year
de: Tag Monat Jahr

en: Date Format
de: Datumsformat

en: Dash
de: Bindestrich

en: Slash
de: Schrägstrich

en: Date Separator
de: Datum Trennzeichen

en: Status Cells
de: Statuszellen

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Status Position
de: Position der Statuszellen

en: Status Count
de: Gesamtanzahl der Statuszellen

en: Status Side
de: Statusseitig

en: Text Side
de: Textseitig

en: Status Separator
de: Status-Trennzeichen

en: Braille Tables
de: Brailletabellen

en: Text Table
de: Texttabelle

en: Contraction Table
de: Kurzschrifttabelle

en: Attributes Table
de: Attributtabelle

en: Profiles
de: Profile

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Restart Braille Driver
de: Brailletreiber neu starten

en: Restart Speech Driver
de: Sprachausgabentreiber neu starten

en: Restart Screen Driver
de: Bildschirmtreiber neu starten

en: Build Information
de: Build Informationen

en: Package Version
de: Paket Version

en: Package Revision
de: Paketrevision

en: Web Site
de: Webseite

en: Mailing List
de: Mailing-Liste

en: Configuration File
de: Konfigurationsdatei

en: Preferences File
de: Einstellungsdatei

en: Configuration Directory
de: Konfigurationsverzeichnis

en: Tables Directory
de: Tabellenverzeichnis

en: Drivers Directory
de: Treiber-Verzeichnis

en: Helpers Directory
de: Hilfsprogramme-Verzeichnis

en: Updatable Directory
de: Modifizierbares Verzeichnis

en: Writable Directory
de: Verzeichnis mit Schreibzugriff

en: Locale Directory
de: Lokalisierungsverzeichnis

en: Command Options
de: Befehlsoptionen

en: Environment Variables
de: Umgebungsvariablen

en: Boot Parameters
de: Boot-Parameter

en: Override Preferences
de: Einstellungen überschreiben

en: Override Directory
de: Override-Verzeichnis

en: Keyboard Properties
de: Tastatureigenschaften

en: GUI Keyboard Enabled
de: GUI-Tastatur aktiviert

en: GUI Keyboard Table
de: GUI-Tastaturtabelle

en: Braille Driver
de: Brailletreiber

en: Braille Parameters
de: Braille-Parameter

en: Release Device
de: Gerät freigeben

en: Speech Driver
de: Sprachausgabetreiber

en: Speech Parameters
de: Sprachausgabe-Parameter

en: Quiet If No Braille
de: Still wenn keine Braillezeile

en: Speech Input
de: Spracheingabe

en: Screen Driver
de: Bildschirmtreiber

en: Screen Parameters
de: Bildschirm-Parameter

en: PCM Device
de: PCM-Gerät

en: MIDI Device
de: MIDI-Gerät

en: Log File
de: Protokolldatei

en: Log to Standard Error
de: Auf Standard Error protokollieren

en: PID File
de: PID-Datei

en: No Daemon
de: Kein Daemon

en: Privilege Parameters
de: Privileg-Parameter

en: Stay Privileged
de: Privilegien beibehalten

en: Start Message
de: Startmeldung

en: Stop Message
de: Stoppmeldung

en: Prompt Patterns
de: Prompt-Muster

en: No API
de: Keine API

en: API Parameters
de: API-Parameter

en: Log Settings
de: Protokollierungseinstellungen

en: Emergency
de: Notfall

en: Alert
de: Alarm

en: Critical
de: Kritisch

en: Error
de: Fehler

en: Warning
de: Warnung

en: Notice
de: Hinweis

en: System Log Level
de: System-Protokollierungsausführlichkeit

en: Standard Error Log Level
de: Protokollierungsausführlichkeit für die Standard-Fehlerausgabe

en: Category Log Level
de: Protokollierungsausführlichkeit für Kategorien

en: Log Categories
de: Protokollierungskategorien

en: Log Messages
de: Protokollierungsmeldungen

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #1.
en: Piano
de: Klavier

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #2.
en: Chromatic Percussion
de: Chromatische Perkussion

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #3.
en: Organ
de: Orgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #4.
en: Guitar
de: Gitarre

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #6.
en: Strings
de: Saiteninstrumente

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #8.
en: Brass
de: Blechblasinstrument

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #9.
en: Reed
de: Rohrblatt

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #10.
en: Pipe
de: Pfeife

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #11. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Lead
de: Synth Hauptstimme

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #12. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Pad
de: Synth Basisstimme

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #14.
en: Ethnic Instruments
de: Ethnische Instrumente

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #15.
en: Percussive Instruments
de: Perkussive Instrumente

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #16.
en: Sound Effects
de: Soundeffekte

note: Piano xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #1 (in the Piano group).
en: Acoustic Grand Piano
de: Akustischer Konzertflügel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #2 (in the Piano group).
en: Bright Acoustic Piano
de: Akustisches helles Klavier

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #3 (in the Piano group).
en: Electric Grand Piano
de: Elektrischer Konzertflügel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #4 (in the Piano group).
en: Honkytonk Piano
de: Honky-tonk Klavier

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #5 (in the Piano group).
en: Electric Piano 1
de: Elektrisches Klavier 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #6 (in the Piano group).
en: Electric Piano 2
de: Elektrisches Klavier 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #8 (in the Piano group).
en: Clavinet
de: Klavinet

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #11 (in the Chromatic Percussion group).
en: Music Box
de: Musikbox

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #12 (in the Chromatic Percussion group).
en: Vibraphone
de: Vibraphon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #14 (in the Chromatic Percussion group).
en: Xylophone
de: Xylophon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #15 (in the Chromatic Percussion group).
en: Tubular Bells
de: Röhrenglocken

note: Organ xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #17 (in the Organ group).
en: Drawbar Organ
de: Orgel mit Zugstange

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #18 (in the Organ group).
en: Percussive Organ
de: Perkussive Orgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #19 (in the Organ group).
en: Rock Organ
de: Rock-Orgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #20 (in the Organ group).
en: Church Organ
de: Kirchenorgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #21 (in the Organ group).
en: Reed Organ
de: Harmonium

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #22 (in the Organ group).
en: Accordion
de: Akkordeon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #23 (in the Organ group).
en: Harmonica
de: Harmonika

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #24 (in the Organ group).
en: Tango Accordion
de: Bandoneon

note: Guitar xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #25 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (nylon)
de: Akustische Gitarre (Nylonsaiten)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #26 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (steel)
de: Akustische Gitarre (Stahlsaiten)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #27 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (jazz)
de: Elektrische Gitarre (Jazz)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #28 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (clean)
de: Elektrische Gitarre (rein)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #29 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (muted)
de: Elektrische Gitarre (gedämpft)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #30 (in the Guitar group).
en: Overdriven Guitar
de: Übersteuerte Gitarre

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #31 (in the Guitar group).
en: Distortion Guitar
de: Verzerrte Gitarre

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #32 (in the Guitar group).
en: Guitar Harmonics
de: Gitarre, Obertöne

note: Bass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #33 (in the Bass group).
en: Acoustic Bass
de: Akustischer Bass

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #34 (in the Bass group).
en: Electric Bass (finger)
de: Elektrischer Bass (Finger)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #35 (in the Bass group).
en: Electric Bass (pick)
de: Elektronischer Bass (Pick)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #36 (in the Bass group).
en: Fretless Bass
de: bundloser Bass

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #37 (in the Bass group).
en: Slap Bass 1
de: Geschlagener Bass 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #38 (in the Bass group).
en: Slap Bass 2
de: Geschlagener Bass 2

note: Strings xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #41 (in the Strings group).
en: Violin
de: Violine

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #42 (in the Strings group).
en: Viola
de: Bratsche

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #44 (in the Strings group).
en: Contrabass
de: Kontrabass

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #45 (in the Strings group).
en: Tremolo Strings
de: Tremolo Saiten

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #46 (in the Strings group).
en: Pizzicato Strings
de: Pizzikato-Saiten

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #47 (in the Strings group).
en: Orchestral Harp
de: Orchesterharfe

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #48 (in the Strings group).
en: Timpani
de: Pauken

note: Ensemble xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #49 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 1
de: Saiten Ensemble 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #50 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 2
de: Saiten Ensemble 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #51 (in the Ensemble group).
en: SynthStrings 1
de: Synth Saiteninstrumente 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #52 (in the Ensemble group).
en: SynthStrings 2
de: Synth Saiteninstrumente 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #53 (in the Ensemble group).
en: Choir Aahs
de: Chor (Aaaa)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #54 (in the Ensemble group).
en: Voice Oohs
de: Stimme (Ooh)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #55 (in the Ensemble group).
en: Synth Voice
de: Synth Stimme

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #56 (in the Ensemble group).
en: Orchestra Hit
de: Orchester Schlagzeug

note: Brass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #57 (in the Brass group).
en: Trumpet
de: Trompete

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #58 (in the Brass group).
en: Trombone
de: Posaune

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #60 (in the Brass group).
en: Muted Trumpet
de: Gedämpfte Trompete

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #61 (in the Brass group).
en: French Horn
de: Waldhorn

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #62 (in the Brass group).
en: Brass Section
de: Blechbläser Abteilung

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #63 (in the Brass group).
en: SynthBrass 1
de: Synth Blechbläser 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #64 (in the Brass group).
en: SynthBrass 2
de: Synth Blechbläser 2

note: Reed xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #65 (in the Reed group).
en: Soprano Saxophone
de: Sopran-Saxophon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #66 (in the Reed group).
en: Alto Saxophone
de: Alt Saxofon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #67 (in the Reed group).
en: Tenor Saxophone
de: Tenorsaxophon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #68 (in the Reed group).
en: Baritone Saxophone
de: Baritonsaxophon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #70 (in the Reed group).
en: English Horn
de: Englisches Horn

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #71 (in the Reed group).
en: Bassoon
de: Fagott

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #72 (in the Reed group).
en: Clarinet
de: Klarinette

note: Pipe xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #73 (in the Pipe group).
en: Piccolo
de: Piccoloflöte

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #74 (in the Pipe group).
en: Flute
de: Flöte

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #75 (in the Pipe group).
en: Recorder
de: Blockflöte

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #76 (in the Pipe group).
en: Pan Flute
de: Panflöte

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #77 (in the Pipe group).
en: Blown Bottle
de: Geblasene Flasche

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #79 (in the Pipe group).
en: Whistle
de: Pfeife

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #80 (in the Pipe group).
en: Ocarina
de: Okarina

note: Synth Lead xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #81 (in the Synth Lead group).
en: Lead 1 (square)
de: Hauptstimme 1 (rechteckig)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #82 (in the Synth Lead group).
en: Lead 2 (sawtooth)
de: Hauptstimme 2 (Sägezahn)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #83 (in the Synth Lead group).
en: Lead 3 (calliope)
de: Hauptstimme 3 (sternförmig)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #84 (in the Synth Lead group).
en: Lead 4 (chiff)
de: Hauptstimme 4 (klare Ansprache)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #85 (in the Synth Lead group).
en: Lead 5 (charang)
de: Hauptstimme 5 (Charang)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #86 (in the Synth Lead group).
en: Lead 6 (voice)
de: Hauptstimme 6 (Sprache)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #87 (in the Synth Lead group).
en: Lead 7 (fifths)
de: Hauptstimme 7 (Quinten)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #88 (in the Synth Lead group).
en: Lead 8 (bass + lead)
de: Hauptstimme 8 (Bass und Führung)

note: Synth Pad xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #89 (in the Synth Pad group).
en: Pad 1 (new age)
de: Basisstimme 1 (New Age)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #90 (in the Synth Pad group).
en: Pad 2 (warm)
de: Basisstimme 2 (warm)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #91 (in the Synth Pad group).
en: Pad 3 (polysynth)
de: Basisstimme 3 (Mehrfachsynthesizer)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #92 (in the Synth Pad group).
en: Pad 4 (choir)
de: Basisstimme 4 (Chor)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #93 (in the Synth Pad group).
en: Pad 5 (bowed)
de: Basisstimme 5 (Streicher)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #94 (in the Synth Pad group).
en: Pad 6 (metallic)
de: Basisstimme 6 (metallisch)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #95 (in the Synth Pad group).
en: Pad 7 (halo)
de: Basisstimme 7 (Lichtschleier)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #96 (in the Synth Pad group).
en: Pad 8 (sweep)
de: Basisstimme 8 (Sweep)

note: Synth FM xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #97 (in the Synth FM group).
en: FX 1 (rain)
de: FX 1 (Regen)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #98 (in the Synth FM group).
en: FX 2 (soundtrack)
de: FX 2 (Soundtrack)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #99 (in the Synth FM group).
en: FX 3 (crystal)
de: FX 3 (Kristall)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #100 (in the Synth FM group).
en: FX 4 (atmosphere)
de: FX 4 (Atmosphäre)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #101 (in the Synth FM group).
en: FX 5 (brightness)
de: FX 5 (Helligkeit)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #102 (in the Synth FM group).
en: FX 6 (goblins)
de: FX 6 (Kobolde)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #103 (in the Synth FM group).
en: FX 7 (echoes)
de: FX 7 (Echos)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #104 (in the Synth FM group). xgettext: (sci-fi is a common short form for science fiction)
en: FX 8 (sci-fi)
de: FX 8 (Sci-Fi)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #110 (in the Ethnic group).
en: Bag Pipe
de: Sackpfeife

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #111 (in the Ethnic group).
en: Fiddle
de: Fiedel

note: Percussive Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #113 (in the Percussive group).
en: Tinkle Bell
de: Glöckchen

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #116 (in the Percussive group).
en: Woodblock
de: Holzblock

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #117 (in the Percussive group).
en: Taiko Drum
de: Taiko-Trommel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #118 (in the Percussive group).
en: Melodic Tom
de: Melodische Trommel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #119 (in the Percussive group).
en: Synth Drum
de: Synth Trommel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #120 (in the Percussive group).
en: Reverse Cymbal
de: Becken Rückseite

note: Sound Effects xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #121 (in the Sound Effects group).
en: Guitar Fret Noise
de: Gitarre, Geräusch an der Bundleiste

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #122 (in the Sound Effects group).
en: Breath Noise
de: Atemgeräusch

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #123 (in the Sound Effects group).
en: Seashore
de: Brandung

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #124 (in the Sound Effects group).
en: Bird Tweet
de: Vogelzwitschern

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #125 (in the Sound Effects group).
en: Telephone Ring
de: Telefonklingeln

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #126 (in the Sound Effects group).
en: Helicopter
de: Helikopter

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #127 (in the Sound Effects group).
en: Applause
de: Applaus

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #128 (in the Sound Effects group).
en: Gunshot
de: Gewehrschuss

en: path
de: Pfad

en: the locale directory containing the translations
de: das Locale-Verzeichnis, das die Übersetzungen enthält

en: specifier
de: Spezifikator

en: the locale in which to look up a translation
de: die Locale, in der nach einer Übersetzung gesucht werden soll

en: name
de: Name

en: the name of the domain containing the translations
de: der Name der Domain, die die Übersetzungen enthält

en: write the translations using UTF-8
de: Übersetzungen im UTF-8-Format ausgeben

en: Test message localization using the message catalog reader.
de: Nachrichtenlokalisierung mit dem Nachrichtenkatalog-Reader testen.

en: missing parameter value
de: fehlender Parameterwert

en: missing parameter qualifier
de: fehlende Parameterkennzeichnung

en: missing parameter name
de: fehlender Parametername

en: unsupported parameter
de: nicht unterstützter Parameter

en: working directory changed
de: Arbeitsverzeichnis geändert

en: XDG runtime directory exists
de: XDG-Laufzeitverzeichnis existiert

en: XDG runtime directory created
de: XDG-Laufzeitverzeichnis erstellt

en: XDG runtime directory access problem
de: Zugriffsproblem auf das XDG-Laufzeitverzeichnis

en: switched to unprivileged user
de: gewechselt zum nicht privilegierten Benutzer

en: executing as the invoking user
de: Ausführung als aufrufender Benutzer

en: ownership claimed
de: Besitz beansprucht

en: group permissions added
de: Gruppenberechtigungen hinzugefügt

en: cannot read preferences file
de: kann Einstellungsdatei nicht lesen

en: cannot write to preferences file
de: kann Einstellungsdatei nicht schreiben

en: cannot determine program directory
de: kann Programmverzeichnis nicht bestimmen

en: cannot open process identifier file
de: kann Prozessidentifikationsdatei nicht öffnen

en: pid file open error
de: Fehler beim öffnen der PID-Datei

en: no screen
de: Kein Bildschirm

en: Help Screen
de: Hilfe-Schirm

en: help screen not readable
de: Hilfe nicht lesbar

en: <off>
de: <aus>

en: Preferences Menu
de: Einstellungsmenü

en: Test a screen driver.
de: Einen Bildschirmtreiber testen.

en: Volume
de: Lautstärke

en: Rate
de: Geschwindigkeit

en: Pitch
de: Tonhöhe

en: Some
de: Einige

en: Most
de: Die meisten

en: Punctuation
de: Interpunktion

en: Test a speech driver.
de: Einen Sprachausgabetreiber testen.

en: cannot load library
de: kann Programmbibliothek nicht laden

en: cannot find procedure
de: kann Prozedur nicht finden

en: Write the hexadecimal array representation of a compiled table.
de: Die hexadezimale Array-Darstellung einer kompilierten Tabelle ausgeben.

en: cannot compile text table
de: kann Texttabelle nicht kompilieren

en: cannot load text table
de: kann Texttabelle nicht laden

en: blank
de: leer

en: [host][:port]
de: [Host][:Port]

en: BrlAPI host and/or port to connect to
de: BrlAPI Host und/oder Port mit dem verbunden werden soll

en: scheme+...
de: Schema+...

en: BrlAPI authorization/authentication schemes
de: BrlAPI Authorisierungs-/Berechtigungs-Schemen

en: X display to connect to
de: X Display mit dem Verbindung aufgenommen werden soll

en: Do not write any text to the braille device
de: Schreibe keinen Text auf die Braillezeile

en: Write debugging output to stdout
de: Debug-Ausgaben auf die Standardausgabe schreiben

en: Remain a foreground process
de: Verbleibe als Fordergrundprozess

en: file to write the name of the focused command to
de: Datei, in die der Name des fokussierten Kommandos geschrieben wird

en: file to write the name of the focused window to
de: Datei, in die der Titel des fokussierten Fensters geschrieben wird

en: Augment an X session by supporting input typed on the braille device, showing the title of the focused window on the braille display, and switching braille focus to it.
de: Erweitert eine X-Sitzung, indem Eingaben über das Braillegerät unterstützt werden, der Titel des fokussierten Fensters auf der Braillezeile angezeigt wird und der Braillefokus darauf umgeschaltet wird.

note: This is the first attempt to connect to BRLTTY, and it failed. * Return the error immediately to the user, to provide feedback to users * running xbrlapi by hand, but not fill logs, eat battery, spam * 127.0.0.1 with reconnection attempts.
en: cannot connect to braille devices daemon brltty at %s
de: Kann nicht mit Braillegerätedienst brltty via %s verbinden

en: cannot get tty
de: kann TTY nicht ermitteln

en: cannot get tty %d
de: kann TTY %d nicht ermitteln

en: cannot ignore keys
de: kann tasten nicht ignorieren

en: xbrlapi: cannot write window name %s
de: xbrlapi: Kann Fensternamen %s nicht schreiben

en: cannot set focus to %#010x
de: kann Fokus nicht auf %#010x setzen

note: Server refused our Xkb remapping request, probably the buggy version 21, ignore error
en: xbrlapi: server refused our mapping request, could not synthesize key
de: xbrlapi: Server hat unsere Mapping-Anfrage abgelehnt, Taste konnte nicht simuliert werden

en: xbrlapi: X Error %d, %s on display %s
de: xbrlapi: X-Fehler %d, %s auf Display %s

en: xbrlapi: resource %#010lx, req %u:%u
de: xbrlapi: Ressource %#010lx, Anforderung %u:%u

en: xbrlapi: no XFree86_VT atom
de: xbrlapi: Kein XFree86_VT-Atom vorhanden

en: xbrlapi: cannot get root window XFree86_VT property
de: xbrlapi: Kann XFree86_VT-Eigenschaft des Root-Fensters nicht ermitteln

en: xbrlapi: no items for VT number
de: xbrlapi: Keine Einträge für VT-Nummer

en: xbrlapi: more than one item for VT number
de: xbrlapi: mehr als ein Element für VT Nummer

en: xbrlapi: bad format for VT number
de: xbrlapi: ungültiges Format für VT Nummer

en: xbrlapi: bad type for VT number
de: xbrlapi: ungültiger Typ für VT Nummer

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx but got focus
de: xbrlapi: Fenster %#010lx wurde nicht erfasst, erhielt aber den Fokus

en: cannot connect to display %s
de: kann mit Braillezeile %s nicht verbinden

en: strange old error handler
de: befremdlicher alter Fehlerbehandler

en: Incompatible XKB library
de: Inkompatible XKB Bibliothek

en: Incompatible XKB server support
de: Inkompatible XKB Serverunterstützung

en: Could not get XKB major opcode
de: Konnte XKB-Haupt-Opcode nicht ermitteln

en: cannot grab windows on screen %d
de: kann Fenster auf Bildschirm %d nicht erfassen

en: failed to get first focus
de: erster Fokus konnte nicht ermittelt werden

en: xbrlapi: didn't grab parent of %#010lx
de: xbrlapi: Übergeordnetes Fenster %#010lx nicht erfasst

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx
de: xbrlapi: Fenster %#010lx nicht erfasst

en: XFree(wm_name) for change
de: XFree(wm_name) für Änderung

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL name
de: xbrlapi: Fenster %#010lx wurde auf NULL-Name gesetzt

en: XFree(wm_command) for change
de: XFree(wm_command) für Änderung

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL command
de: xbrlapi: Fenster %#010lx wurde auf NULL-Kommando gesetzt

note: "shouldn't happen" events
en: xbrlapi: unhandled event type: %d
de: xbrlapi: unbehandelter Ereignistyp: %d

en: unexpected cmd
de: unerwartetes Kommando

en: xbrlapi: Couldn't translate keysym %08X to keycode.
de: xbrlapi: Konnte Keysym %08X nicht in Keycode übersetzen.

en: xbrlapi: Couldn't find modifiers to apply to %d for getting keysym %08X
de: xbrlapi: Konnte keine Modifikatoren finden, die auf %d angewendet werden können, um Keysym %08X zu erhalten

en: xbrlapi: Couldn't find a keycode to remap for simulating unbound keysym %08X
de: xbrlapi: Konnte keinen Tastencode zum Neuabbilden finden, um den nicht zugeordneten Keysym %08X zu simulieren

en: unexpected block type
de: unerwarteter Blocktyp
