brltty 6.9 - en to sv translation catalogue (906 entries)

en: driver request
sv: förarförfrågan

en: power switch
sv: strömbrytare

en: idle timeout
sv: Timeout för tomgång

en: battery low
sv: låg batterinivå

en: Powerdown
sv: Nedstängning

en: keyboard emu on
sv: tangentbord emu på

en: keyboard emu off
sv: tangentbord emu av

en: repeat count
sv: upprepa räkning

note: configuration menu
en: config
sv: konfiguration

en: native
sv: infödd

en: PC mode
sv: PC-läge

en: Java exception occurred
sv: Java-undantag inträffade

en: screen locked
sv: skärmen låst

en: braille released
sv: punktskrift frisläppt

en: Java method not found
sv: Java-metoden hittades inte

en: Java class not found
sv: Java-klassen hittades inte

en: file not specified
sv: filen är inte specificerad

en: console not in use
sv: konsolen används inte

en: can't open console
sv: kan inte öppna konsolen

en: screen not in text mode
sv: skärmen inte i textläge

en: no foreground console
sv: ingen förgrundskonsol

en: can't read screen content
sv: kan inte läsa skärmens innehåll

en: can't get screen properties
sv: kan inte få skärmegenskaper

en: no screen cache
sv: ingen skärmcache

en: screen not accessible
sv: skärmen inte tillgänglig

en: screen not available
sv: skärmen är inte tillgänglig

en: screen not attached
sv: skärmen inte fäst

en: no screen emulator
sv: ingen skärmemulator

en: Show this usage summary, and then exit.
sv: Visa denna användningsöversikt och avsluta sedan.

en: Done
sv: Klar

en: Frozen
sv: Fryst

en: Unfrozen
sv: Ofrusen

en: Console Bell
sv: Konsol Bell

en: Autorelease
sv: Automatisk frigöring

en: Test BrlAPI functions.
sv: Testa BrlAPI-funktioner.

en: cannot compile attributes table
sv: kan inte sammanställa attributtabell

en: cannot load attributes table
sv: kan inte ladda attributtabell

en: directory
sv: katalog

en: Path to directory containing tables.
sv: Sökväg till katalog som innehåller tabeller.

en: Path to directory which can be written to.
sv: Sökväg till katalog som det går att skriva till.

en: Test a braille driver.
sv: Testa en punktskriftsdrivrutin.

en: Check an attributes table.
sv: Kontrollera en attributtabell.

en: "%s" started as "%s"
sv: "%s" började som "%s"

note: failed
en: fork of "%s" failed: %s
sv: förgreningen av "%s" misslyckades: %s

note: parent
en: executing "%s" (from "%s")
sv: Exekvering av "%s" (från "%s")

note: execv() shouldn't return
en: execution of "%s" failed: %s
sv: Utförandet av "%s" misslyckades: %s

en: string
sv: sträng

en: The format of each output line.
sv: Formatet för varje utdatarad.

en: List the characters defined within a CLDR (Common Locale Data Repository Project) annotations file.
sv: Lista de tecken som definieras i en CLDR-annoteringsfil (Common Locale Data Repository Project).

en: Manage brltty's clipboard from the command line.
sv: Hantera brlttys urklipp från kommandoraden.

en: Write a brltty command reference in reStructuredText.
sv: Skriv en briljant kommandoreferens i reStructuredText.

en: Maximum length of an output line.
sv: Maximal längd på en utdatarad.

en: Reformat input.
sv: Formatera om inmatningen.

en: Force immediate output.
sv: Tvinga fram omedelbar utmatning.

en: Contraction table.
sv: Sammandragningsbord.

en: Text table.
sv: Text tabell.

en: Contraction verification table.
sv: Tabell för kontroll av sammandragning.

en: Check/validate a contraction (literary braille) table, or translate text into contracted braille.
sv: Kontrollera/validera en tabell för sammandragning (litterär punktskrift) eller översätt text till sammandragen punktskrift.

en: Filter for a USB device (the default if not ambiguous).
sv: Filter för en USB-enhet (standard om det inte är tvetydigt).

en: Filter for a Bluetooth device.
sv: Filter för en Bluetooth-enhet.

en: identifier
sv: identifierare

en: Match the vendor identifier (four hexadecimal digits).
sv: Matcha leverantörens identifierare (fyra hexadecimala siffror).

en: Match the product identifier (four hexadecimal digits).
sv: Matcha med produktidentifieraren (fyra hexadecimala siffror).

en: Match the start of the manufacturer name (USB only).
sv: Matcha med början av tillverkarens namn (endast USB).

en: Match the start of the product description (USB only).
sv: Matcha med början av produktbeskrivningen (endast USB).

en: Match the start of the serial number (USB only).
sv: Matcha med början av serienumret (endast USB).

en: octets
sv: oktetter

en: Match the full device address (Bluetooth only - all six two-digit, hexadecimal octets separated by a colon [:]).
sv: Matcha den fullständiga enhetsadressen (endast Bluetooth - alla sex tvåsiffriga hexadecimala oktetter åtskilda av kolon [:]).

en: Match the start of the device name (Bluetooth only).
sv: Matcha början av enhetsnamnet (endast Bluetooth).

en: Show the vendor and product identifiers.
sv: Visa försäljar- och produktidentifierare.

en: Show the device address (USB serial number, Bluetooth device address, etc).
sv: Visa enhetens adress (USB-serienummer, Bluetooth-enhetens adress etc.).

en: Show the device name (USB manufacturer and/or product strings, Bluetooth device name, etc).
sv: Visa enhetsnamnet (USB-tillverkare och/eller produktsträngar, Bluetooth-enhetsnamn, etc).

en: Show the host path (USB topology, Bluetooth host controller address, etc).
sv: Visa värdvägen (USB-topologi, Bluetooth host controller-adress, etc).

en: Show the host device (usually its absolute path).
sv: Visa värdenheten (vanligtvis dess absoluta sökväg).

en: List the HID report descriptor's items.
sv: Lista HID-rapportbeskrivarens objekt.

en: List each report's identifier and sizes.
sv: Ange varje rapports identifierare och storlek.

en: Read (get) an input report (two hexadecimal digits).
sv: Läs (hämta) en inmatningsrapport (två hexadecimala siffror).

en: Read (get) a feature report (two hexadecimal digits).
sv: Läs (hämta) en funktionsrapport (två hexadecimala siffror).

en: bytes
sv: byte

en: Write (set) an output report (see below).
sv: Skriv (ställ in) en utdatarapport (se nedan).

en: Write (set) a feature report (see below).
sv: Skriva (ställa in) en funktionsrapport (se nedan).

en: Echo (in hexadecimal) input received from the device.
sv: Echo (i hexadecimal) indata som mottagits från enheten.

en: integer
sv: heltal

en: The input timeout (in seconds).
sv: Tidsgräns för inmatning (i sekunder).

en: Find HID devices, list report descriptors, read/write reports/features, or monitor input from a HID device.
sv: Hitta HID-enheter, lista rapportdeskriptorer, läsa/skriva rapporter/funktioner eller övervaka indata från en HID-enhet.

en: driver
sv: Drivrutin

en: Braille driver code.
sv: Drivrutinskod för punktskrift.

en: Report problems with the key table.
sv: Rapportera problem med nyckelbordet.

en: List key names.
sv: Lista nyckelnamn.

en: List key table in help screen format.
sv: Lista nyckeltabell i hjälpskärmsformat.

en: List key table in reStructuredText format.
sv: Lista nyckeltabell i reStructuredText-format.

en: Path to directory for loading drivers.
sv: Sökväg till katalog för laddning av drivrutiner.

en: check a key table, list the key naems it can use, or write the key bindings it defines in useful formats.
sv: kontrollera en nyckeltabell, lista de nyckelnamn som den kan använda eller skriva de nyckelbindningar som den definierar i användbara format.

en: List the paths to a data file and those which it recursively includes.
sv: Lista sökvägarna till en datafil och de som den rekursivt inkluderar.

en: Translate text into Morse Code tones.
sv: Översätt text till morsekodstoner.

en: write driver directives to standard error
sv: skriva drivrutinsdirektiv till standardfel

en: show the absolute path to the pty slave
sv: visa den absoluta sökvägen till pty-slaven

en: the name or number of the user to run as
sv: namnet eller numret på den användare som ska köras som

en: the name or number of the group to run as
sv: namnet eller numret på den grupp som du ska köra som

en: the directory to change to
sv: katalogen som du vill byta till

en: the home directory to use
sv: den hemkatalog som ska användas

en: log input written to the pty slave
sv: logga inmatning som skrivs till pty-slav

en: log output received from the pty slave that isn't an escape sequence or a special character
sv: logga utdata från pty-slav som inte är en escape-sekvens eller ett specialtecken

en: log escape sequences and special characters received from the pty slave
sv: logga escape-sekvenser och specialtecken som tas emot från pty-slav

en: log unexpected input/output
sv: logga oväntad inmatning/utmatning

en: Run a shell or terminal manager within a pty (virtual terminal) and export its screen via a shared memory segment so that brltty can read it via its Terminal Emulator screen driver.
sv: Kör ett skal eller en terminalhanterare i en pty (virtuell terminal) och exportera dess skärm via ett delat minnessegment så att brltty kan läsa den via sin Terminal Emulator-skärmdrivrutin.

en: command not found
sv: Kommandot hittades inte

en: standard input isn't a terminal
sv: standardinmatning är inte en terminal

en: standard output isn't a terminal
sv: standardutdata är inte en terminal

en: file
sv: fil

en: The name of (or path to) the input text table.
sv: Namnet på (eller sökvägen till) tabellen med inmatad text.

en: The name of (or path to) the output text table.
sv: Namnet på (eller sökvägen till) den utgående texttabellen.

en: Remove dots seven and eight.
sv: Ta bort punkt sju och åtta.

en: Don't fall back to the Unicode base character.
sv: Gå inte tillbaka till Unicodes bastecken.

en: Path to directory for text tables.
sv: Sökväg till katalog för texttabeller.

en: Translate one binary braille representation to another.
sv: Översätt en binär punktskriftsrepresentation till en annan.

en: Edit table.
sv: Redigera tabellen.

en: Format of input file.
sv: Format för inmatningsfilen.

en: Format of output file.
sv: Format för utdatafilen.

en: 8-bit character set to use.
sv: 8-bitars teckenuppsättning som ska användas.

en: Report the characters within the current screen font that aren't defined within the text table.
sv: Rapportera de tecken inom det aktuella skärmteckensnittet som inte definieras inom texttabellen.

en: Path to directory containing text tables.
sv: Sökväg till katalog som innehåller texttabeller.

en: Check/edit a text (computer braille) table, or convert it from one format to another.
sv: Kontrollera/redigera en tabell med text (datorbraille) eller konvertera den från ett format till ett annat.

en: Compose a tune with the tune builder and play it with the tone generator.
sv: Komponera en melodi med tune builder och spela den med tongeneratorn.

en: cannot determine program directory
sv: kan inte bestämma programkatalog

en: unknown command
sv: okänt kommando

en: space
sv: utrymme

en: at cursor
sv: vid markören

en: option
sv: alternativ

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Options
sv: Alternativ

en: invalid counter setting
sv: ogiltig räknarinställning

en: invalid flag setting
sv: Inställning av ogiltig flagga

en: unknown option
sv: okänt alternativ

en: missing operand
sv: operand saknas

en: invalid operand
sv: ogiltig operand

en: missing parameter
sv: saknad parameter

en: too many parameters
sv: för många parametrar

en: configuration directive specified more than once
sv: konfigurationsdirektiv specificerat mer än en gång

en: unknown configuration directive
sv: okänt konfigurationsdirektiv

en: file '%s' processing error.
sv: fel vid bearbetning av filen "%s".

note: xgettext: This is how to say when the time is exactly on (i.e. zero minutes after) an hour. xgettext: (%u represents the number of hours)
en: %u o'clock
sv: %u klockan

note: xgettext: This is the term used when the time is exactly on (i.e. zero seconds after) a minute.
en: exactly
sv: exakt

en: and
sv: och

note: xgettext: This is a number (%u) of seconds (time units).
en: %u second
sv: %u sekund

en: braille driver stopped
sv: punktskriftsdrivrutin stoppad

en: screen driver stopped
sv: skärmdrivrutin stoppad

en: help not available
sv: hjälp inte tillgänglig

en: not saved
sv: inte räddad

en: changes discarded
sv: förändringar kasserade

en: unhandled command
sv: obehandlat kommando

note: xgettext: This is the description of the NOOP command.
en: do nothing
sv: gör ingenting

note: xgettext: This is the description of the LNUP command.
en: go up one line
sv: gå upp en rad

note: xgettext: This is the description of the LNDN command.
en: go down one line
sv: gå ner en linje

note: xgettext: This is the description of the WINUP command.
en: go up several lines
sv: gå upp flera rader

note: xgettext: This is the description of the WINDN command.
en: go down several lines
sv: gå ner flera rader

note: xgettext: This is the description of the PRDIFLN command.
en: go up to nearest line with different content
sv: gå upp till närmaste rad med annat innehåll

note: xgettext: This is the description of the NXDIFLN command.
en: go down to nearest line with different content
sv: gå ner till närmaste rad med annat innehåll

note: xgettext: This is the description of the ATTRUP command.
en: go up to nearest line with different highlighting
sv: gå upp till närmaste linje med olika markeringar

note: xgettext: This is the description of the ATTRDN command.
en: go down to nearest line with different highlighting
sv: gå ner till närmaste rad med olika markeringar

note: xgettext: This is the description of the TOP command.
en: go to top line
sv: gå till översta raden

note: xgettext: This is the description of the BOT command.
en: go to bottom line
sv: gå till sista raden

note: xgettext: This is the description of the TOP_LEFT command.
en: go to beginning of top line
sv: gå till början av den översta raden

note: xgettext: This is the description of the BOT_LEFT command.
en: go to beginning of bottom line
sv: gå till början av bottenlinjen

note: xgettext: This is the description of the PRPGRPH command.
en: go up to first line of paragraph
sv: gå upp till första raden i stycket

note: xgettext: This is the description of the NXPGRPH command.
en: go down to first line of next paragraph
sv: gå ner till första raden i nästa stycke

note: xgettext: This is the description of the PRPROMPT command.
en: go up to previous command prompt
sv: gå upp till föregående kommandotolk

note: xgettext: This is the description of the NXPROMPT command.
en: go down to next command prompt
sv: gå ner till nästa kommandotolk

note: xgettext: This is the description of the PRSEARCH command.
en: search backward for clipboard text
sv: Sök bakåt efter urklippstext

note: xgettext: This is the description of the NXSEARCH command.
en: search forward for clipboard text
sv: Sök framåt efter urklippstext

note: xgettext: This is the description of the CHRLT command.
en: go left one character
sv: gå vänster ett tecken

note: xgettext: This is the description of the CHRRT command.
en: go right one character
sv: gå höger en karaktär

note: xgettext: This is the description of the HWINLT command.
en: go left half a braille window
sv: gå vänster halv ett punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the HWINRT command.
en: go right half a braille window
sv: gå höger halv ett punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the FWINLT command.
en: go backward one braille window
sv: gå bakåt ett punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the FWINRT command.
en: go forward one braille window
sv: gå framåt ett punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the FWINLTSKIP command.
en: go backward skipping blank braille windows
sv: gå bakåt hoppa över tomma punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the FWINRTSKIP command.
en: go forward skipping blank braille windows
sv: gå framåt hoppa över tomma punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the LNBEG command.
en: go to beginning of line
sv: gå till början av raden

note: xgettext: This is the description of the LNEND command.
en: go to end of line
sv: gå till slutet av raden

note: xgettext: This is the description of the HOME command.
en: go to screen cursor
sv: gå till skärmens markör

note: xgettext: This is the description of the BACK command.
en: go back after cursor tracking
sv: gå tillbaka efter markörspårning

note: xgettext: This is the description of the RETURN command.
en: go to screen cursor or go back after cursor tracking
sv: gå till skärmmarkören eller gå tillbaka efter markörspårning

note: xgettext: This is the description of the FREEZE command.
en: set screen image frozen/unfrozen
sv: ställa in skärmbild fryst/ej fryst

note: xgettext: This is the description of the DISPMD command.
en: set display mode attributes/text
sv: ställa in attribut/text för visningsläge

note: xgettext: This is the description of the SIXDOTS command.
en: set text style 6-dot/8-dot
sv: ange textformat 6-punkter/8-punkter

note: xgettext: This is the description of the SLIDEWIN command.
en: set sliding braille window on/off
sv: sätt på/av skjutbart punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the SKPIDLNS command.
en: set skipping of lines with identical content on/off
sv: sätt på/av att hoppa över rader med identiskt innehåll

note: xgettext: This is the description of the SKPBLNKWINS command.
en: set skipping of blank braille windows on/off
sv: sätt på/av att hoppa över tomma punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the CSRVIS command.
en: set screen cursor visibility on/off
sv: Ställ in skärmmarkörens synlighet på/av

note: xgettext: This is the description of the CSRHIDE command.
en: set hidden screen cursor on/off
sv: Ställ in markören för dold skärm på/av

note: xgettext: This is the description of the CSRTRK command.
en: set track screen cursor on/off
sv: Ställ in markör för spårskärm på/av

note: xgettext: This is the description of the CSRSIZE command.
en: set screen cursor style block/underline
sv: ställa in skärmens markörstil block/understreck

note: xgettext: This is the description of the CSRBLINK command.
en: set screen cursor blinking on/off
sv: inställd skärmmarkör blinkar på/av

note: xgettext: This is the description of the ATTRVIS command.
en: set attribute underlining on/off
sv: sätt attribut understrykning på/av

note: xgettext: This is the description of the ATTRBLINK command.
en: set attribute blinking on/off
sv: ställ in attribut blinkande på/av

note: xgettext: This is the description of the CAPBLINK command.
en: set capital letter blinking on/off
sv: ställ in versal bokstav blinkar på/av

note: xgettext: This is the description of the TUNES command.
en: set alert tunes on/off
sv: sätt på/av varningsmelodier

note: xgettext: This is the description of the AUTOREPEAT command.
en: set autorepeat on/off
sv: sätt autorepeat på/av

note: xgettext: This is the description of the AUTOSPEAK command.
en: set autospeak on/off
sv: sätt autospeak på/av

note: xgettext: This is the description of the HELP command.
en: enter/leave help display
sv: Enter/Lämna hjälpdisplay

note: xgettext: This is the description of the INFO command.
en: enter/leave status display
sv: statusvisning för in/utgång

note: xgettext: This is the description of the LEARN command.
en: enter/leave command learn mode
sv: gå in i/gå ur inlärningsläge för kommando

note: xgettext: This is the description of the PREFMENU command.
en: enter/leave preferences menu
sv: gå till/från inställningsmeny

note: xgettext: This is the description of the PREFSAVE command.
en: save preferences to disk
sv: spara inställningar på disk

note: xgettext: This is the description of the PREFLOAD command.
en: restore preferences from disk
sv: återställa preferenser från disk

note: xgettext: This is the description of the MENU_FIRST_ITEM command.
en: go up to first item
sv: gå upp till första objektet

note: xgettext: This is the description of the MENU_LAST_ITEM command.
en: go down to last item
sv: gå ner till sista artikeln

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_ITEM command.
en: go up to previous item
sv: gå upp till föregående punkt

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_ITEM command.
en: go down to next item
sv: gå ner till nästa punkt

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_SETTING command.
en: select previous choice
sv: välj tidigare val

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_SETTING command.
en: select next choice
sv: välj nästa val

note: xgettext: This is the description of the MUTE command.
en: stop speaking
sv: sluta tala

note: xgettext: This is the description of the SPKHOME command.
en: go to current speaking position
sv: gå till aktuell talarposition

note: xgettext: This is the description of the SAY_LINE command. xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LINE command.
en: speak current line
sv: tala aktuell rad

note: xgettext: This is the description of the SAY_ABOVE command.
en: speak from top of screen through current line
sv: tala från toppen av skärmen till och med aktuell rad

note: xgettext: This is the description of the SAY_BELOW command.
en: speak from current line through bottom of screen
sv: tala från aktuell rad genom skärmens nedre del

note: xgettext: This is the description of the SAY_SLOWER command.
en: decrease speaking rate
sv: minska talfrekvensen

note: xgettext: This is the description of the SAY_FASTER command.
en: increase speaking rate
sv: öka talfrekvensen

note: xgettext: This is the description of the SAY_SOFTER command.
en: decrease speaking volume
sv: minska talvolymen

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOUDER command.
en: increase speaking volume
sv: öka talvolymen

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_PREV command.
en: switch to the previous virtual terminal
sv: växla till föregående virtuella terminal

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_NEXT command.
en: switch to the next virtual terminal
sv: växla till nästa virtuella terminal

note: xgettext: This is the description of the CSRJMP_VERT command.
en: bring screen cursor to current line
sv: flytta skärmens markör till aktuell rad

note: xgettext: This is the description of the PASTE command.
en: insert the clipboard content before the screen cursor
sv: infoga urklippets innehåll före skärmens markör

note: xgettext: This is the description of the RESTARTBRL command.
en: restart braille driver
sv: starta om drivrutinen för punktskrift

note: xgettext: This is the description of the RESTARTSPEECH command.
en: restart speech driver
sv: starta om drivrutinen för tal

note: xgettext: This is the description of the OFFLINE command.
en: braille display temporarily unavailable
sv: punktskriftsdisplayen tillfälligt otillgänglig

note: xgettext: This is the description of the SHIFT command.
en: cycle the Shift sticky input modifier (next, on, off)
sv: cykla Shift sticky input modifier (nästa, på, av)

note: xgettext: This is the description of the UPPER command.
en: cycle the Upper sticky input modifier (next, on, off)
sv: Cykla den övre klistriga inmatningsmodifieraren (nästa, på, av)

note: xgettext: This is the description of the CONTROL command.
en: cycle the Control sticky input modifier (next, on, off)
sv: cykla inmatningsmodifieraren Control sticky (nästa, på, av)

note: xgettext: This is the description of the META command.
en: cycle the Meta (Left Alt) sticky input modifier (next, on, off)
sv: cykla Meta (vänster Alt) klistrig inmatningsmodifierare (nästa, på, av)

note: xgettext: This is the description of the TIME command.
en: show current date and time
sv: visa aktuellt datum och tid

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_LEVEL command.
en: go to previous menu level
sv: gå till föregående menynivå

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_LINE command.
en: set autospeak selected line on/off
sv: sätt autospeak vald rad på/av

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_CHAR command.
en: set autospeak selected character on/off
sv: sätt autospeak vald karaktär på/av

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INS_CHARS command.
en: set autospeak inserted characters on/off
sv: sätt autospeak för infogade tecken på/av

note: xgettext: This is the description of the ASPK_DEL_CHARS command.
en: set autospeak deleted characters on/off
sv: sätt autospeak raderade tecken på/av

note: xgettext: This is the description of the ASPK_REP_CHARS command.
en: set autospeak replaced characters on/off
sv: sätt autospeak ersatta tecken på/av

note: xgettext: This is the description of the ASPK_CMP_WORDS command.
en: set autospeak completed words on/off
sv: sätt på/av autospeak för färdiga ord

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_CHAR command.
en: speak current character
sv: tala aktuell karaktär

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_CHAR command.
en: go to and speak previous character
sv: gå till och tala tidigare karaktär

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_CHAR command.
en: go to and speak next character
sv: gå till och tala med nästa karaktär

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_WORD command.
en: speak current word
sv: tala aktuellt ord

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_WORD command.
en: go to and speak previous word
sv: gå till och tala föregående ord

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_WORD command.
en: go to and speak next word
sv: gå till och tala nästa ord

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_LINE command.
en: go to and speak previous line
sv: gå till och tala föregående linje

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_LINE command.
en: go to and speak next line
sv: gå till och tala nästa rad

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_CHAR command.
en: go to and speak first non-blank character on line
sv: gå till och tala med första icke blanka tecknet på raden

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_CHAR command.
en: go to and speak last non-blank character on line
sv: gå till och tala med sista icke blanka tecknet på raden

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_LINE command.
en: go to and speak first non-blank line on screen
sv: gå till och tala första icke blanka raden på skärmen

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_LINE command.
en: go to and speak last non-blank line on screen
sv: gå till och tala in den sista icke-tomma raden på skärmen

note: xgettext: This is the description of the DESC_CURR_CHAR command.
en: describe current character
sv: beskriva nuvarande karaktär

note: xgettext: This is the description of the SPELL_CURR_WORD command.
en: spell current word
sv: stava aktuellt ord

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_CURR_LOCN command.
en: bring screen cursor to speech cursor
sv: flytta skärmmarkören till talmarkören

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LOCN command.
en: speak speech cursor location
sv: läs upp talmarkörens position

note: xgettext: This is the description of the SHOW_CURR_LOCN command.
en: set speech cursor visibility on/off
sv: ställa in talmarkörens synlighet på/av

note: xgettext: This is the description of the CLIP_SAVE command.
en: save clipboard to disk
sv: spara urklipp till disk

note: xgettext: This is the description of the CLIP_RESTORE command.
en: restore clipboard from disk
sv: återställa urklipp från disk

note: xgettext: This is the description of the BRLUCDOTS command.
en: set braille typing mode dots/text
sv: ställa in punktskriftsläge prickar/text

note: xgettext: This is the description of the BRLKBD command.
en: set braille keyboard enabled/disabled
sv: aktivera/inaktivera tangentbord för punktskrift

note: xgettext: This is the description of the UNSTICK command.
en: clear all sticky input modifiers
sv: rensa alla klistriga inmatningsändringar

note: xgettext: This is the description of the ALTGR command.
en: cycle the AltGr (Right Alt) sticky input modifier (next, on, off)
sv: cykla AltGr (Höger Alt) modifierare för klistrig inmatning (nästa, på, av)

note: xgettext: This is the description of the GUI command.
en: cycle the GUI (Windows) sticky input modifier (next, on, off)
sv: cykla GUI (Windows) sticky input modifier (nästa, på, av)

note: xgettext: This is the description of the BRL_STOP command.
en: stop the braille driver
sv: stoppa punktskriftsdrivrutinen

note: xgettext: This is the description of the BRL_START command.
en: start the braille driver
sv: starta punktskriftsdrivrutinen

note: xgettext: This is the description of the SPK_STOP command.
en: stop the speech driver
sv: stoppa taldrivrutinen

note: xgettext: This is the description of the SPK_START command.
en: start the speech driver
sv: starta taldrivrutinen

note: xgettext: This is the description of the SCR_STOP command.
en: stop the screen driver
sv: stoppa skärmdrivrutinen

note: xgettext: This is the description of the SCR_START command.
en: start the screen driver
sv: starta skärmdrivrutinen

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_PREV command.
en: bind to the previous virtual terminal
sv: binda till den tidigare virtuella terminalen

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_NEXT command.
en: bind to the next virtual terminal
sv: binda till nästa virtuella terminal

note: xgettext: This is the description of the PRNBWIN command.
en: go backward to nearest non-blank braille window
sv: gå bakåt till närmaste punktskriftsfönster utan blanksteg

note: xgettext: This is the description of the NXNBWIN command.
en: go forward to nearest non-blank braille window
sv: gå vidare till närmaste punktskriftsfönster utan blanksteg

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_NAV command.
en: set touch navigation on/off
sv: sätt på/av touch-navigering

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_INDENT command.
en: speak indent of current line
sv: tala om indrag på aktuell rad

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INDENT command.
en: set autospeak indent of current line on/off
sv: set autospeak indrag av aktuell rad on/off

note: xgettext: This is the description of the REFRESH command.
en: refresh braille display
sv: uppdatera punktskriftsdisplayen

note: xgettext: This is the description of the INDICATORS command.
en: show various device status indicators
sv: visa olika statusindikatorer för enheten

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_CLEAR command.
en: clear the text selection
sv: rensa textmarkeringen

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_ALL command.
en: select all of the text
sv: markera all text

note: xgettext: This is the description of the HOST_COPY command.
en: copy selected text to host clipboard
sv: kopiera markerad text till värdklippbordet

note: xgettext: This is the description of the HOST_CUT command.
en: cut selected text to host clipboard
sv: klippa ut markerad text till värdklippbordet

note: xgettext: This is the description of the HOST_PASTE command.
en: insert the host clipboard text before the screen cursor
sv: infoga texten i värddatorns urklipp före skärmens markör

note: xgettext: This is the description of the GUI_TITLE command.
en: show the window title
sv: visa fönstrets titel

note: xgettext: This is the description of the GUI_BRL_ACTIONS command.
en: open the braille actions window
sv: öppna fönstret för punktskriftsåtgärder

note: xgettext: This is the description of the GUI_HOME command.
en: go to the home screen
sv: gå till startskärmen

note: xgettext: This is the description of the GUI_BACK command.
en: go back to the previous screen
sv: gå tillbaka till föregående skärm

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_SETTINGS command.
en: open the device settings window
sv: öppna fönstret för enhetsinställningar

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_OPTIONS command.
en: open the device options window
sv: öppna fönstret för enhetsalternativ

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_LIST command.
en: open the application list window
sv: öppna fönstret för programlistan

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_MENU command.
en: open the application-specific menu
sv: öppna den applikationsspecifika menyn

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_ALERTS command.
en: open the application alerts window
sv: öppna fönstret för applikationsvarningar

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_ACTV command.
en: return to the active screen area
sv: återgå till det aktiva skärmområdet

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_PREV command.
en: switch to the previous screen area
sv: växla till föregående skärmområde

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_NEXT command.
en: switch to the next screen area
sv: växla till nästa skärmområde

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_FRST command.
en: move to the first item in the screen area
sv: flytta till det första objektet i skärmområdet

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_PREV command.
en: move to the previous item in the screen area
sv: flytta till föregående objekt i skärmområdet

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_NEXT command.
en: move to the next item in the screen area
sv: gå till nästa objekt i skärmområdet

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_LAST command.
en: move to the last item in the screen area
sv: flytta till det sista objektet i skärmområdet

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOWER command.
en: decrease speaking pitch
sv: sänka taltempot

note: xgettext: This is the description of the SAY_HIGHER command.
en: increase speaking pitch
sv: öka taltempot

note: xgettext: This is the description of the SAY_ALL command.
en: speak from top of screen through bottom of screen
sv: tala från skärmens ovansida till skärmens undersida

note: xgettext: This is the description of the CONTRACTED command.
en: set contracted/computer braille
sv: Kontrakterad punktskrift/datorpunktskrift

note: xgettext: This is the description of the COMPBRL6 command.
en: set six/eight dot computer braille
sv: uppsättning sex/åtta punkt datorpunktskrift

note: xgettext: This is the description of the PREFRESET command.
en: reset preferences to defaults
sv: återställa inställningar till standardvärden

note: xgettext: This is the description of the ASPK_EMP_LINE command.
en: set autospeak empty line on/off
sv: sätt autospeak tom linje på/av

note: xgettext: This is the description of the SPK_PUNCT_LEVEL command.
en: cycle speech punctuation level
sv: växla nivå för talad interpunktion

note: xgettext: This is the description of the PASTE_ALTMODE command.
en: insert the clipboard content before the screen cursor using the alternate paste mode
sv: infoga urklippets innehåll före skärmens markör med hjälp av det alternativa klistra in-läget

note: xgettext: This is the description of the ROUTE command.
en: bring screen cursor to character
sv: flytta markören till tecknet på skärmen

note: xgettext: This is the description of the CLIP_NEW command.
en: start new clipboard at character
sv: starta nytt klippbord vid tecken

note: xgettext: This is the description of the CLIP_ADD command.
en: append to clipboard from character
sv: lägg till i urklipp från tecken

note: xgettext: This is the description of the COPY_RECT command.
en: rectangular copy to character
sv: rektangulär kopia till tecken

note: xgettext: This is the description of the COPY_LINE command.
en: linear copy to character
sv: linjär kopia till tecken

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT command.
en: switch to specific virtual terminal
sv: växla till en specifik virtuell terminal

note: xgettext: This is the description of the PRINDENT command.
en: go up to nearest line with less indent than character
sv: gå upp till närmaste rad med mindre indrag än tecknet

note: xgettext: This is the description of the NXINDENT command.
en: go down to nearest line with less indent than character
sv: gå ner till närmaste rad med mindre indrag än tecknet

note: xgettext: This is the description of the DESCCHAR command.
en: describe character
sv: beskriva karaktär

note: xgettext: This is the description of the SETLEFT command.
en: place left end of braille window at character
sv: placera vänster ände av punktskriftsfönstret vid tecken

note: xgettext: This is the description of the SETMARK command.
en: remember current braille window position
sv: minns aktuell position för punktskriftsfönstret

note: xgettext: This is the description of the GOTOMARK command.
en: go to remembered braille window position
sv: gå till ihågkommen position för punktskriftsfönster

note: xgettext: This is the description of the GOTOLINE command.
en: go to selected line
sv: gå till vald linje

note: xgettext: This is the description of the PRDIFCHAR command.
en: go up to nearest line with different character
sv: gå upp till närmaste rad med annan karaktär

note: xgettext: This is the description of the NXDIFCHAR command.
en: go down to nearest line with different character
sv: gå ner till närmaste rad med annan karaktär

note: xgettext: This is the description of the CLIP_COPY command.
en: copy characters to clipboard
sv: kopiera tecken till urklipp

note: xgettext: This is the description of the CLIP_APPEND command.
en: append characters to clipboard
sv: Lägga till tecken i urklipp

note: xgettext: This is the description of the PASTE_HISTORY command.
en: insert a clipboard history entry before the screen cursor
sv: infoga en historikpost för klippbordet före skärmens markör

note: xgettext: This is the description of the SET_TEXT_TABLE command.
en: set text table
sv: ställa in texttabell

note: xgettext: This is the description of the SET_ATTRIBUTES_TABLE command.
en: set attributes table
sv: tabell med inställda attribut

note: xgettext: This is the description of the SET_CONTRACTION_TABLE command.
en: set contraction table
sv: set sammandragning bord

note: xgettext: This is the description of the SET_KEYBOARD_TABLE command.
en: set keyboard table
sv: uppsättning tangentbord

note: xgettext: This is the description of the SET_LANGUAGE_PROFILE command.
en: set language profile
sv: ställa in språkprofil

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_LINE command.
en: bring screen cursor to line
sv: flytta skärmens markör till raden

note: xgettext: This is the description of the REFRESH_LINE command.
en: refresh braille line
sv: uppdatera punktskriftslinjen

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_START command.
en: start text selection
sv: starta texturval

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_SET command.
en: set text selection
sv: ställa in texturval

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_SPEECH command.
en: bring speech cursor to character
sv: flytta talmarkören till tecknet

note: xgettext: This is the description of the PASTE_HISTORY_ALTMODE command.
en: insert a clipboard history entry before the screen cursor using the alternate paste mode
sv: infoga en post i urklippshistoriken före skärmens markör med hjälp av det alternativa klistra in-läget

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT command.
en: bind to specific virtual terminal
sv: binda till en viss virtuell terminal

note: xgettext: This is the description of the ALERT command.
en: render an alert
sv: återge en varning

note: xgettext: This is the description of the PASSCHAR command.
en: type unicode character
sv: typ unicode tecken

note: xgettext: This is the description of the PASSDOTS command.
en: type braille dots
sv: Skriv punktskriftspunkter

note: xgettext: This is the description of the PASSAT command.
en: AT (set 2) keyboard scan code
sv: AT (set 2) skanningskod för tangentbord

note: xgettext: This is the description of the PASSXT command.
en: XT (set 1) keyboard scan code
sv: XT (set 1) skanningskod för tangentbord

note: xgettext: This is the description of the PASSPS2 command.
en: PS/2 (set 3) keyboard scan code
sv: PS/2 (set 3) tangentbord skanningskod

note: xgettext: This is the description of the CONTEXT command.
en: switch to command context
sv: växla till kommandokontext

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_AT command.
en: current reading location
sv: aktuell läsplats

note: xgettext: This is the description of the MACRO command.
en: execute command macro
sv: Exekvera kommandomakro

note: xgettext: This is the description of the HOSTCMD command.
en: run host command
sv: köra värdkommando

note: xgettext: This is the description of the COLOR command.
en: describe color of character
sv: beskriva karaktärens färg

note: xgettext: This is the description of the KEY_ENTER command.
en: enter key
sv: Enter-tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_TAB command.
en: tab key
sv: flik-tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_BACKSPACE command.
en: backspace key
sv: Backstegstangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_ESCAPE command.
en: escape key
sv: Escapetangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_LEFT command.
en: cursor-left key
sv: markörens vänstra tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_RIGHT command.
en: cursor-right key
sv: markör-högertangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_UP command.
en: cursor-up key
sv: cursor-up-tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_DOWN command.
en: cursor-down key
sv: markör-ned-tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_UP command.
en: page-up key
sv: knapp för uppslagning

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_DOWN command.
en: page-down key
sv: sid-ned-tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_HOME command.
en: home key
sv: hemknapp

note: xgettext: This is the description of the KEY_END command.
en: end key
sv: slutnyckel

note: xgettext: This is the description of the KEY_INSERT command.
en: insert key
sv: infoga nyckel

note: xgettext: This is the description of the KEY_DELETE command.
en: delete key
sv: Radera tangent

note: xgettext: This is the description of the KEY_FUNCTION command.
en: function key
sv: funktionsknapp

en: speech driver stopped
sv: taldrivrutin stoppad

en: line
sv: linje

en: column
sv: kolumn

en: unknown screen content quality
sv: okänd skärm innehållskvalitet

en: Log the versions of the core, API, and built-in drivers, and then exit.
sv: Logga versionerna av kärn-, API- och inbyggda drivrutiner och avsluta sedan.

en: Recognize environment variables.
sv: Känna igen miljövariabler.

en: Path to default settings file.
sv: Sökväg till filen med standardinställningar.

en: driver,...
sv: drivrutin,...

en: Braille driver code (%s, %s, or one of {%s}).
sv: Drivrutinskod för punktskrift (%s, %s eller en av {%s}).

en: name=value,...
sv: name=värde,...

en: Parameters for the braille driver.
sv: Parametrar för drivrutinen för punktskrift.

en: identifier,...
sv: ...identifierare,...

en: Device for accessing braille display.
sv: Enhet för åtkomst till punktskriftsdisplay.

en: Release braille device when screen or window is unreadable.
sv: Släpp punktskriftsapparaten när skärmen eller fönstret är oläsligt.

en: Name of or path to text table (or %s).
sv: Namn på eller sökväg till texttabell (eller %s).

en: Name of or path to contraction table.
sv: Namn på eller väg till sammandragningstabell.

en: Name of or path to attributes table.
sv: Namn på eller sökväg till attributtabell.

en: Speech driver code (%s, %s, or one of {%s}).
sv: Kod för taldrivrutin (%s, %s eller en av {%s}).

en: Parameters for the speech driver.
sv: Parametrar för taldrivrutinen.

en: Do not autospeak when braille is not being used.
sv: Använd inte autospeak när punktskrift inte används.

en: Name of or path to speech input object.
sv: Namn på eller sökväg till talinmatningsobjekt.

en: quality
sv: kvalitet

en: Minimum screen content quality to autospeak (one of {%s}).
sv: Minsta kvalitet på skärminnehållet för autospeak (en av {%s}).

en: Screen driver code (%s, %s, or one of {%s}).
sv: Kod för skärmdrivrutin (%s, %s, eller en av {%s}).

en: Parameters for the screen driver.
sv: Parametrar för skärmdrivrutinen.

en: Name of or path to keyboard table.
sv: Namn på eller sökväg till tangentbordstabell.

en: Properties of eligible keyboards.
sv: Egenskaper för valbara tangentbord.

en: Handle keyboard key events when using a Linux tty in graphics mode.
sv: Hantera tangentbordshändelser när du använder en Linux-tty i grafikläge.

en: Name of or path to GUI keyboard table.
sv: Namn på eller sökväg till GUI-tangentbordstabell.

en: Name of or path to default preferences file.
sv: Namn på eller sökväg till filen med standardinställningar.

en: Explicit preference settings.
sv: Explicita inställningar för preferenser.

en: Disable the application programming interface.
sv: Inaktivera gränssnittet för applikationsprogrammering.

en: Parameters for the application programming interface.
sv: Parametrar för gränssnittet för applikationsprogrammering.

en: Suppress start-up messages.
sv: Undertrycka startmeddelanden.

en: Logging level (%s or one of {%s}) and/or log categories to enable (any combination of {%s}, each optionally prefixed by %s to disable).
sv: Loggningsnivå (%s eller en av {%s}) och/eller loggkategorier som ska aktiveras (valfri kombination av {%s}, var och en eventuellt föregången av %s för att inaktivera).

en: Path to log file.
sv: Sökväg till loggfilen.

en: Log to standard error rather than to the system log.
sv: Logga till standardfelet i stället för till systemloggen.

en: Remain a foreground process.
sv: Förbli en förgrundsprocess.

en: Don't switch to an unprivileged user or relinquish any privileges (group memberships, capabilities, etc).
sv: Byt inte till en användare utan privilegier och avstå inte från några privilegier (gruppmedlemskap, funktioner etc.).

en: Parameters for the privilege establishment stage.
sv: Parametrar för upprättande av privilegier.

en: Message hold timeout (in 10ms units).
sv: Timeout för att hålla kvar meddelandet (i 10 ms-enheter).

en: The text to be shown when the braille driver starts and to be spoken when the speech driver starts.
sv: Den text som ska visas när punktskriftsdrivrutinen startar och som ska läsas upp när taldrivrutinen startar.

en: The text to be shown when the braille driver stops.
sv: Den text som ska visas när punktskriftsdrivrutinen stannar.

en: Patterns that match command prompts.
sv: Mönster som matchar kommandotolkar.

en: device
sv: enhet

en: PCM (soundcard digital audio) device specifier.
sv: PCM (ljudkort digitalt ljud) enhetsspecifikator.

en: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) device specifier.
sv: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) enhetsspecifikator.

en: Path to directory containing drivers.
sv: Sökväg till katalog som innehåller drivrutiner.

en: Path to directory containing helper commands.
sv: Sökväg till katalog som innehåller hjälpkommandon.

en: Path to directory which contains files that can be updated.
sv: Sökväg till katalog som innehåller filer som kan uppdateras.

en: Path to directory which contains message localizations.
sv: Sökväg till katalog som innehåller lokaliseringar av meddelanden.

en: Path to process identifier file.
sv: Sökväg till processidentifieringsfilen.

en: Stop an existing instance of %s, and then exit.
sv: Stoppa en befintlig instans av %s och avsluta sedan.

en: Install the %s service, and then exit.
sv: Installera tjänsten %s och avsluta sedan.

en: Remove the %s service, and then exit.
sv: Ta bort tjänsten %s och avsluta sedan.

en: Write the start-up logs, and then exit.
sv: Skriv startloggarna och avsluta sedan.

en: Screen reader for those who use a braille device.
sv: Skärmläsare för dem som använder en punktskriftsanordning.

en: unknown log level or category
sv: okänd loggnivå eller kategori

en: Key Help
sv: Nyckelhjälp

en: cannot open key help
sv: kan inte öppna nyckel hjälp

en: no key bindings
sv: inga tangentbindningar

en: Key Bindings
sv: Nyckelbindningar

en: Key Table
sv: Nyckelbord

en: cannot compile key table
sv: kan inte sammanställa nyckeltabell

en: Braille Device
sv: Braille-enhet

en: Old Preferences File
sv: Gammal inställningsfil

en: braille driver not loadable
sv: Braille-drivrutin inte laddningsbar

en: BRLTTY stopped
sv: BRLTTY stoppad

en: braille driver restarting
sv: omstart av drivrutin för punktskrift

en: reinitializing braille driver
sv: återinitialisering av drivrutin för punktskrift

en: speech driver not loadable
sv: Taldrivrutinen kan inte laddas

en: speech driver restarting
sv: omstart av drivrutin för tal

en: reinitializing speech driver
sv: återinitialisering av taldrivrutin

en: screen driver not loadable
sv: skärmdrivrutin inte laddningsbar

en: screen driver restarting
sv: skärmdrivrutin startar om

en: reinitializing screen driver
sv: återinitialisering av skärmdrivrutin

en: pid file not specified
sv: pid-fil inte specificerad

en: invalid message hold timeout
sv: tidsgräns för ogiltigt meddelande

en: cannot determine working directory
sv: kan inte bestämma arbetskatalog

en: braille device not specified
sv: punktskriftsanordning ej specificerad

en: Language
sv: Språk

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: cap
sv: lock

en: blank line
sv: tom linje

en: indent
sv: indrag

en: Test supported CRC (Cyclic Redundancy Check) checksum algorithms.
sv: Testa CRC (Cyclic Redundancy Check)-checksummaalgoritmer som stöds.

en: cannot compile contraction table
sv: kan inte sammanställa sammandragningstabell

en: cannot access internal contraction table
sv: kan inte komma åt intern sammandragningstabell

en: cannot load contraction table
sv: kan inte belasta sammandragningsbordet

en: invalid escape sequence
sv: ogiltig escape-sekvens

en: cannot make world writable
sv: kan inte göra världen skrivbar

en: cannot create directory
sv: kan inte skapa katalog

en: cannot get working directory
sv: kan inte hämta arbetskatalog

en: cannot set working directory
sv: kan inte ange arbetskatalog

en: Learn Mode
sv: Lära läge

en: done
sv: klar

en: Input Packets
sv: Inmatade paket

en: Output Packets
sv: Utgående paket

en: Braille Key Events
sv: Händelser med punktskriftsnyckel

en: Keyboard Key Events
sv: Händelser på tangentbord

en: Cursor Tracking
sv: Spårning av markör

en: Cursor Routing
sv: Routning av markör

en: Update Events
sv: Uppdatera händelser

en: Speech Events
sv: Talhändelser

en: Async Events
sv: Asynkrona händelser

en: Server Events
sv: Serverhändelser

en: generic I/O
sv: generisk I/O

en: Serial I/O
sv: Seriell I/O

en: Human Interface I/O
sv: Mänskligt gränssnitt I/O

en: Braille Driver Events
sv: Händelser för punktskriftsdrivrutin

en: Speech Driver Events
sv: Händelser för taldrivrutin

en: Screen Driver Events
sv: Skärm förarhändelser

en: seconds
sv: sekunder

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: cannot open working directory
sv: kan inte öppna arbetskatalogen

en: not set
sv: inte inställd

en: Close
sv: Nära

en: End
sv: Slut

en: Window Coordinates
sv: Fönsterkoordinater

en: 2 cells
sv: 2 celler

en: Window Column
sv: Fönsterkolonn

en: Window Row
sv: Fönsterrad

en: Cursor Coordinates
sv: Koordinater för markören

en: Cursor Column
sv: Cursor-kolumn

en: Cursor Row
sv: Cursor-rad

en: Cursor and Window Column
sv: Markör och fönsterkolumn

en: Cursor and Window Row
sv: Markör och fönsterrad

en: Screen Number
sv: Skärmnummer

en: State Dots
sv: Statliga prickar

en: State Letter
sv: Statlig skrivelse

en: Time
sv: Tid

en: Alphabetic Window Coordinates
sv: Alfabetiska fönsterkoordinater

en: Alphabetic Cursor Coordinates
sv: Koordinater för alfabetisk markör

en: Generic
sv: Generisk

en: 3 cells
sv: 3 celler

en: Space
sv: Utrymme

en: Status Field
sv: Statusfält

en: Underline
sv: Understrykning

en: dots 7 and 8
sv: prickar 7 och 8

en: all dots
sv: alla prickar

en: Lower Left Dot
sv: Nedre vänstra punkten

en: dot 7
sv: punkt 7

en: Lower Right Dot
sv: Nedre högra punkten

en: dot 8
sv: punkt 8

en: Hide
sv: Göm dig

en: no dots
sv: inga prickar

en: Save on Exit
sv: Spara vid avslut

en: Menu Options
sv: Menyalternativ

en: Show Submenu Sizes
sv: Visa storlekar på undermenyer

en: Show Advanced Submenus
sv: Visa avancerade undermenyer

en: Show All Items
sv: Visa alla artiklar

en: Braille Presentation
sv: Presentation av punktskrift

en: Computer Braille
sv: Punktskrift på dator

en: Contracted Braille
sv: Kontrakterad punktskrift

en: Braille Variant
sv: Braille-variant

en: Expand Current Word
sv: Expandera aktuellt ord

en: No Capitalization
sv: Ingen kapitalisering

en: Use Capital Sign
sv: Använd stort tecken

en: Superimpose Dot 7
sv: Överlagra punkt 7

en: Capitalization Mode
sv: Kapitaliseringsläge

en: 8-dot
sv: 8-punkter

en: 6-dot
sv: 6-punkter

en: Computer Braille Cell Type
sv: Dator Punktskrift Celltyp

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Maximum
sv: Maximalt

en: Braille Firmness
sv: Punktskrift Fasthet

en: Text Indicators
sv: Textindikatorer

en: Show Screen Cursor
sv: Visa skärmens markör

en: Screen Cursor Style
sv: Skärmens markörstil

en: Blinking Screen Cursor
sv: Blinkande markör på skärmen

en: Screen Cursor Blink Period
sv: Period för blinkning av skärmens markör

en: Screen Cursor Percent Visible
sv: Skärmens markör Procent synlig

en: Show Attributes
sv: Visa attribut

en: Blinking Attributes
sv: Blinkande attribut

en: Attributes Blink Period
sv: Attribut Blinkperiod

en: Attributes Percent Visible
sv: Attribut Procent synlig

en: Blinking Capitals
sv: Blinkande huvudstäder

en: Capitals Blink Period
sv: Capitals blundar för period

en: Capitals Percent Visible
sv: Bokstäver Procent synliga

en: Navigation Options
sv: Alternativ för navigering

en: Word Wrap
sv: Ordomslag

en: Skip Identical Lines
sv: Hoppa över identiska rader

en: Skip Blank Braille Windows
sv: Hoppa över blank Braille-fönster

en: All
sv: Alla

en: End of Line
sv: Slut på linjen

en: Rest of Line
sv: Resten av linjen

en: Skip Which Blank Braille Windows
sv: Hoppa över vilka blinda punktskriftsfönster

en: Sliding Braille Window
sv: Skjutbart Braille-fönster

en: Eager Sliding Braille Window
sv: Eager skjutbart punktskriftsfönster

en: Braille Window Overlap
sv: Överlappning av punktskriftsfönster

en: cells
sv: celler

en: Scroll-aware Cursor Navigation
sv: Skrollmedveten navigering med markör

en: None
sv: Ingen

en: 250 milliseconds
sv: 250 millisekunder

en: 500 milliseconds
sv: 500 millisekunder

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: 2 seconds
sv: 2 sekunder

en: Cursor Tracking Delay
sv: Fördröjning av markörspårning

en: Track Screen Scroll
sv: Spåra skärm Scroll

en: Soft Cursor Detection
sv: Detektering av mjuk markör

en: Highlight Braille Window Location
sv: Markera Braille-fönstrets plats

en: Start Selection with Routing Key
sv: Starta urvalet med Routing Key

en: Braille Typing
sv: Skrivning av punktskrift

en: Keyboard Enabled
sv: Tangentbord aktiverat

en: Translated via Text Table
sv: Översatt via texttabell

en: Dots via Unicode Braille
sv: Prickar via Unicode Braille

en: Typing Mode
sv: Maskinskrivningsläge

en: Quick Space
sv: Snabbt utrymme

en: Input Options
sv: Alternativ för inmatning

en: Off
sv: Av

en: 5 seconds
sv: 5 sekunder

en: 10 seconds
sv: 10 sekunder

en: 20 seconds
sv: 20 sekunder

en: 40 seconds
sv: 40 sekunder

en: Autorelease Time
sv: Tid för automatisk frigöring

en: On First Release
sv: Vid första utgivningen

en: Long Press Time
sv: Lång presstid

en: Autorepeat Enabled
sv: Autorepeat aktiverad

en: Autorepeat Interval
sv: Autorepeat-intervall

en: Autorepeat Panning
sv: Panorering med autorepeat

en: Alternate Paste Mode Enabled
sv: Alternativt klistra in-läge aktiverat

en: Touch Navigation
sv: Touch-navigering

en: Touch Sensitivity
sv: Känslighet för beröring

en: Keyboard Table
sv: Tangentbord

en: Event Alerts
sv: Händelseaviseringar

en: Console Bell Alert
sv: Alarm för konsolklocka

en: Keyboard LED Alerts
sv: LED-varningar för tangentbord

en: Alert Tunes
sv: Varningssignaler

en: Beeper
sv: Signalsignal

en: console tone generator
sv: tongenerator för konsol

en: soundcard digital audio
sv: ljudkort digitalt ljud

en: Musical Instrument Digital Interface
sv: Digitalt gränssnitt för musikinstrument

en: soundcard synthesizer
sv: ljudkort synthesizer

en: Tune Device
sv: Tune-enhet

en: PCM Volume
sv: PCM-volym

en: MIDI Volume
sv: MIDI volym

en: MIDI Instrument
sv: MIDI-instrument

en: FM Volume
sv: FM-volym

en: Alert Dots
sv: Varningspunkter

en: Alert Messages
sv: Varningsmeddelanden

en: Speak Key Context
sv: Tala Nyckel Sammanhang

en: Speak Modifier Key
sv: Modifieringsknapp för tal

en: Autospeak Options
sv: Alternativ för autospeak

en: Speak Selected Line
sv: Tala in vald rad

en: Speak Selected Character
sv: Tala till vald karaktär

en: Speak Inserted Characters
sv: Tala in infogade tecken

en: Speak Deleted Characters
sv: Tala borttagna tecken

en: Speak Replaced Characters
sv: Tala Ersatta tecken

en: Speak Completed Words
sv: Tala färdigformulerade ord

en: Speak Line Indent
sv: Talrad Indrag

en: Speech Options
sv: Alternativ för tal

en: Volume
sv: Volym

en: Rate
sv: Pris

en: Punctuation Level
sv: Skiljetecken Nivå

en: Raise Pitch
sv: Höja pitchen

en: Uppercase Indicator
sv: Versal Indikator

en: Say Space
sv: Säg rymd

en: Whitespace Indicator
sv: Indikator för blanksteg

en: Character Autorepeat Interval
sv: Tecken Autorepeat-intervall

en: Word Autorepeat Interval
sv: Ord Autorepeat-intervall

en: Line Autorepeat Interval
sv: Linje Autorepeat-intervall

en: Immediate
sv: Omedelbar

en: Show Speech Cursor
sv: Visa talmarkör

en: Speech Cursor Style
sv: Talmarkörens stil

en: Blinking Speech Cursor
sv: Blinkande talmarkör

en: Speech Cursor Blink Period
sv: Talmarkör Blink Period

en: Speech Cursor Percent Visible
sv: Talmarkörens procentuella synlighet

en: Time Presentation
sv: Presentation av tid

en: 24 Hour
sv: 24 timmar

en: 12 Hour
sv: 12 timmar

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Colon
sv: Kolon

en: Dot
sv: Punkt

en: Time Separator
sv: Tidsseparator

en: Show Seconds
sv: Visa sekunder

en: Before Time
sv: Före tiden

en: After Time
sv: Efter tiden

en: Date Position
sv: Datum Position

en: Year Month Day
sv: År Månad Dag

en: Month Day Year
sv: Månad Dag År

en: Day Month Year
sv: Dag Månad År

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date Separator
sv: Datumseparator

en: Status Cells
sv: Status celler

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Rätt

en: Status Count
sv: Statusräkning

en: Status Side
sv: Status Sida

en: Text Side
sv: Text Sida

en: Status Separator
sv: Statusseparator

en: Braille Tables
sv: Tabeller med punktskrift

en: Text Table
sv: Text Tabell

en: Contraction Table
sv: Sammandragning Tabell

en: Attributes Table
sv: Attribut Tabell

en: Profiles
sv: Profiler

en: Tools
sv: Verktyg

en: Restart Braille Driver
sv: Starta om Braille Driver

en: Restart Speech Driver
sv: Starta om Speech Driver

en: Restart Screen Driver
sv: Starta om skärmdrivrutin

en: Build Information
sv: Bygg information

en: Package Version
sv: Paketversion

en: Package Revision
sv: Revision av paket

en: Web Site
sv: Webbplats

en: Mailing List
sv: Mailinglista

en: Configuration File
sv: Konfigurationsfil

en: Preferences File
sv: Inställningsfil

en: Configuration Directory
sv: Konfigurationskatalog

en: Tables Directory
sv: Katalog över tabeller

en: Drivers Directory
sv: Drivrutinskatalog

en: Helpers Directory
sv: Katalog över hjälpare

en: Updatable Directory
sv: Uppdateringsbar katalog

en: Writable Directory
sv: Skrivbar katalog

en: Locale Directory
sv: Lokal katalog

en: Command Options
sv: Kommandoalternativ

en: Environment Variables
sv: Miljövariabler

en: Boot Parameters
sv: Parametrar för start

en: Override Preferences
sv: Åsidosätta inställningar

en: Override Directory
sv: Åsidosätt katalog

en: Keyboard Properties
sv: Egenskaper för tangentbord

en: GUI Keyboard Enabled
sv: GUI-tangentbord aktiverat

en: GUI Keyboard Table
sv: GUI-tangentbordstabell

en: Braille Parameters
sv: Parametrar för punktskrift

en: Release Device
sv: Enhet för frigöring

en: Speech Driver
sv: Taldrivrutin

en: Speech Parameters
sv: Parametrar för tal

en: Quiet If No Braille
sv: Tyst om ingen punktskrift

en: Speech Input
sv: Inmatning av tal

en: Screen Driver
sv: Skärmdrivrutin

en: Screen Parameters
sv: Parametrar för skärm

en: PCM Device
sv: PCM-enhet

en: MIDI Device
sv: MIDI-enhet

en: Log File
sv: Loggfil

en: Log to Standard Error
sv: Logga till standardfel

en: PID File
sv: PID-fil

en: No Daemon
sv: Ingen Daemon

en: Privilege Parameters
sv: Parametrar för behörighet

en: Stay Privileged
sv: Förbli privilegierad

en: Start Message
sv: Startmeddelande

en: Stop Message
sv: Stoppa meddelandet

en: Prompt Patterns
sv: Frågemönster

en: No API
sv: Inget API

en: API Parameters
sv: API-parametrar

en: Log Settings
sv: Logginställningar

en: Emergency
sv: Nödläge

en: Alert
sv: Varning

en: Critical
sv: Kritisk

en: Error
sv: Fel

en: Warning
sv: Varning

en: Notice
sv: Meddelande

en: Information
sv: Information om

en: Debug
sv: Felsökning

en: System Log Level
sv: Systemloggnivå

en: Standard Error Log Level
sv: Loggnivå för standardfel

en: Category Log Level
sv: Kategori Loggnivå

en: Log Categories
sv: Loggkategorier

en: Log Messages
sv: Loggmeddelanden

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #2.
en: Chromatic Percussion
sv: Kromatisk slagverk

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #4.
en: Guitar
sv: Gitarr

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #5.
en: Bass
sv: Bas

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #6.
en: Strings
sv: Strängar

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #8.
en: Brass
sv: Mässing

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #10.
en: Pipe
sv: Rör

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #14.
en: Ethnic Instruments
sv: Etniska instrument

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #15.
en: Percussive Instruments
sv: Perkussiva instrument

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #16.
en: Sound Effects
sv: Ljudeffekter

note: Piano xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #1 (in the Piano group).
en: Acoustic Grand Piano
sv: Akustisk flygel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #2 (in the Piano group).
en: Bright Acoustic Piano
sv: Ljust akustiskt piano

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #3 (in the Piano group).
en: Electric Grand Piano
sv: Elektrisk flygel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #5 (in the Piano group).
en: Electric Piano 1
sv: Elektriskt piano 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #6 (in the Piano group).
en: Electric Piano 2
sv: Elektriskt piano 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #7 (in the Piano group).
en: Harpsichord
sv: Cembalo

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #11 (in the Chromatic Percussion group).
en: Music Box
sv: Speldosa

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #12 (in the Chromatic Percussion group).
en: Vibraphone
sv: Vibrafon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #14 (in the Chromatic Percussion group).
en: Xylophone
sv: Xylofon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #15 (in the Chromatic Percussion group).
en: Tubular Bells
sv: Tubulära klockor

note: Organ xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #17 (in the Organ group).
en: Drawbar Organ
sv: Dragstångsorgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #18 (in the Organ group).
en: Percussive Organ
sv: Perkussiv orgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #19 (in the Organ group).
en: Rock Organ
sv: Rockorgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #20 (in the Organ group).
en: Church Organ
sv: Kyrkorgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #21 (in the Organ group).
en: Reed Organ
sv: Reedorgel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #22 (in the Organ group).
en: Accordion
sv: Dragspel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #23 (in the Organ group).
en: Harmonica
sv: Munspel

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #24 (in the Organ group).
en: Tango Accordion
sv: Tango dragspel

note: Guitar xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #25 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (nylon)
sv: Akustisk gitarr (nylon)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #26 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (steel)
sv: Akustisk gitarr (stål)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #27 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (jazz)
sv: Elgitarr (jazz)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #28 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (clean)
sv: Elgitarr (ren)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #29 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (muted)
sv: Elgitarr (dämpad)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #30 (in the Guitar group).
en: Overdriven Guitar
sv: Överdriven gitarr

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #31 (in the Guitar group).
en: Distortion Guitar
sv: Distortion gitarr

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #32 (in the Guitar group).
en: Guitar Harmonics
sv: Gitarrharmonik

note: Bass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #33 (in the Bass group).
en: Acoustic Bass
sv: Akustisk bas

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #34 (in the Bass group).
en: Electric Bass (finger)
sv: Elektrisk bas (finger)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #35 (in the Bass group).
en: Electric Bass (pick)
sv: Elektrisk bas (plektrum)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #36 (in the Bass group).
en: Fretless Bass
sv: Fretless bas

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #44 (in the Strings group).
en: Contrabass
sv: Kontrabas

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #45 (in the Strings group).
en: Tremolo Strings
sv: Tremolo Strängar

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #46 (in the Strings group).
en: Pizzicato Strings
sv: Pizzicato Strängar

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #47 (in the Strings group).
en: Orchestral Harp
sv: Orkesterharpa

note: Ensemble xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #49 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 1
sv: Stråkensemble 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #50 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 2
sv: Stråkensemble 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #53 (in the Ensemble group).
en: Choir Aahs
sv: Kören Aahs

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #54 (in the Ensemble group).
en: Voice Oohs
sv: Röst Oohs

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #55 (in the Ensemble group).
en: Synth Voice
sv: Synth-röst

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #58 (in the Brass group).
en: Trombone
sv: Trombon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #60 (in the Brass group).
en: Muted Trumpet
sv: Dämpad trumpet

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #61 (in the Brass group).
en: French Horn
sv: Valthorn

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #62 (in the Brass group).
en: Brass Section
sv: Mässingssektion

note: Reed xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #65 (in the Reed group).
en: Soprano Saxophone
sv: Sopransaxofon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #66 (in the Reed group).
en: Alto Saxophone
sv: Altsaxofon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #67 (in the Reed group).
en: Tenor Saxophone
sv: Tenorsaxofon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #68 (in the Reed group).
en: Baritone Saxophone
sv: Barytonsaxofon

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #70 (in the Reed group).
en: English Horn
sv: Engelskt horn

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #71 (in the Reed group).
en: Bassoon
sv: Fagott

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #72 (in the Reed group).
en: Clarinet
sv: Klarinett

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #74 (in the Pipe group).
en: Flute
sv: Flöjt

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #75 (in the Pipe group).
en: Recorder
sv: Inspelare

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #76 (in the Pipe group).
en: Pan Flute
sv: Panflöjt

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #77 (in the Pipe group).
en: Blown Bottle
sv: Blåst flaska

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #79 (in the Pipe group).
en: Whistle
sv: Visselpipa

note: Synth Lead xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #81 (in the Synth Lead group).
en: Lead 1 (square)
sv: Ledning 1 (fyrkant)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #82 (in the Synth Lead group).
en: Lead 2 (sawtooth)
sv: Ledning 2 (sågtand)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #85 (in the Synth Lead group).
en: Lead 5 (charang)
sv: Ledning 5 (Charang)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #86 (in the Synth Lead group).
en: Lead 6 (voice)
sv: Lead 6 (röst)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #87 (in the Synth Lead group).
en: Lead 7 (fifths)
sv: Ledning 7 (kvinter)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #88 (in the Synth Lead group).
en: Lead 8 (bass + lead)
sv: Lead 8 (bas + lead)

note: Synth Pad xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #89 (in the Synth Pad group).
en: Pad 1 (new age)
sv: Pad 1 (ny tidsålder)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #90 (in the Synth Pad group).
en: Pad 2 (warm)
sv: Pad 2 (varm)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #92 (in the Synth Pad group).
en: Pad 4 (choir)
sv: Pad 4 (kör)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #93 (in the Synth Pad group).
en: Pad 5 (bowed)
sv: Pad 5 (böjd)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #94 (in the Synth Pad group).
en: Pad 6 (metallic)
sv: Pad 6 (metallisk)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #96 (in the Synth Pad group).
en: Pad 8 (sweep)
sv: Pad 8 (svep)

note: Synth FM xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #97 (in the Synth FM group).
en: FX 1 (rain)
sv: FX 1 (regn)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #99 (in the Synth FM group).
en: FX 3 (crystal)
sv: FX 3 (kristall)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #100 (in the Synth FM group).
en: FX 4 (atmosphere)
sv: FX 4 (atmosfär)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #101 (in the Synth FM group).
en: FX 5 (brightness)
sv: FX 5 (ljusstyrka)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #102 (in the Synth FM group).
en: FX 6 (goblins)
sv: FX 6 (troll)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #103 (in the Synth FM group).
en: FX 7 (echoes)
sv: FX 7 (ekon)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #110 (in the Ethnic group).
en: Bag Pipe
sv: Rör för påsar

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #111 (in the Ethnic group).
en: Fiddle
sv: Fiol

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #115 (in the Percussive group).
en: Steel Drums
sv: Ståltrummor

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #116 (in the Percussive group).
en: Woodblock
sv: Träblock

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #117 (in the Percussive group).
en: Taiko Drum
sv: Taiko-trumma

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #118 (in the Percussive group).
en: Melodic Tom
sv: Melodisk Tom

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #119 (in the Percussive group).
en: Synth Drum
sv: Synth-trumma

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #120 (in the Percussive group).
en: Reverse Cymbal
sv: Omvänd cymbal

note: Sound Effects xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #121 (in the Sound Effects group).
en: Guitar Fret Noise
sv: Ljud från gitarrfret

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #122 (in the Sound Effects group).
en: Breath Noise
sv: Andningsljud

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #123 (in the Sound Effects group).
en: Seashore
sv: Kust

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #124 (in the Sound Effects group).
en: Bird Tweet
sv: Fågel Tweet

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #125 (in the Sound Effects group).
en: Telephone Ring
sv: Telefonringning

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #126 (in the Sound Effects group).
en: Helicopter
sv: Helikopter

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #127 (in the Sound Effects group).
en: Applause
sv: Applåder

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #128 (in the Sound Effects group).
en: Gunshot
sv: Skottlossning

en: path
sv: väg

en: the locale directory containing the translations
sv: locale-katalogen som innehåller översättningarna

en: specifier
sv: specifikation

en: the locale in which to look up a translation
sv: den lokala språkdräkt där en översättning ska sökas

en: name
sv: namn

en: the name of the domain containing the translations
sv: namnet på den domän som innehåller översättningarna

en: write the translations using UTF-8
sv: skriva översättningarna med UTF-8

en: Test message localization using the message catalog reader.
sv: Testa lokalisering av meddelanden med hjälp av läsaren för meddelandekatalogen.

en: missing parameter value
sv: parametervärde saknas

en: missing parameter qualifier
sv: parameterkvalificering saknas

en: missing parameter name
sv: parameternamn saknas

en: unsupported parameter
sv: parameter som inte stöds

en: working directory changed
sv: arbetskatalog ändrad

en: XDG runtime directory exists
sv: XDG runtime-katalogen finns

en: XDG runtime directory created
sv: XDG runtime-katalog skapad

en: XDG runtime directory access problem
sv: Problem med åtkomst till XDG-katalog under körtid

en: switched to unprivileged user
sv: bytte till icke-privilegierad användare

en: not switching to an unprivileged user
sv: inte byta till en icke-privilegierad användare

en: executing as the invoking user
sv: Exekverar som den anropande användaren

en: ownership claimed
sv: äganderätten hävdad

en: group permissions added
sv: gruppbehörigheter tillagda

en: cannot read preferences file
sv: kan inte läsa preferensfilen

en: cannot write to preferences file
sv: kan inte skriva till inställningsfilen

en: cannot open process identifier file
sv: kan inte öppna processidentifieringsfilen

en: pid file open error
sv: fel på pid-filen öppen

en: no screen
sv: ingen skärm

en: Help Screen
sv: Hjälpskärm

en: help screen not readable
sv: Hjälpskärm inte läsbar

en: <off>
sv: <Av>

en: Preferences Menu
sv: Inställningsmeny

en: Test a screen driver.
sv: Testa en skärmdrivrutin.

en: Some
sv: Några

en: Most
sv: De flesta

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Test a speech driver.
sv: Testa en taldrivrutin.

en: cannot load library
sv: kan inte ladda bibliotek

en: cannot find procedure
sv: kan inte hitta proceduren

en: Write the hexadecimal array representation of a compiled table.
sv: Skriv den hexadecimala arrayrepresentationen av en kompilerad tabell.

en: cannot compile text table
sv: kan inte sammanställa texttabell

en: cannot load text table
sv: kan inte ladda texttabell

en: [host][:port]
sv: [värd][:port]

en: BrlAPI host and/or port to connect to
sv: BrlAPI-värd och/eller -port att ansluta till

en: scheme+...
sv: schema+...

en: BrlAPI authorization/authentication schemes
sv: BrlAPI auktoriserings-/autentiseringsscheman

en: X display to connect to
sv: X skärm att ansluta till

en: Do not write any text to the braille device
sv: Skriv inte någon text på punktskriftsenheten

en: Write debugging output to stdout
sv: Skriva felsökningsutdata till stdout

en: Remain a foreground process
sv: Fortsätta vara en förgrundsprocess

en: file to write the name of the focused command to
sv: fil för att skriva namnet på det fokuserade kommandot till

en: file to write the name of the focused window to
sv: fil för att skriva namnet på det fokuserade fönstret till

en: Augment an X session by supporting input typed on the braille device, showing the title of the focused window on the braille display, and switching braille focus to it.
sv: Förbättra en X-session genom att stödja inmatning som skrivs på punktskriftsenheten, visa titeln på det fokuserade fönstret på punktskriftsdisplayen och växla punktskriftsfokus till det.

note: This is the first attempt to connect to BRLTTY, and it failed. * Return the error immediately to the user, to provide feedback to users * running xbrlapi by hand, but not fill logs, eat battery, spam * 127.0.0.1 with reconnection attempts.
en: cannot connect to braille devices daemon brltty at %s
sv: kan inte ansluta till daemon för punktskriftsenheter brltty på %s

en: cannot get tty
sv: kan inte få tty

en: cannot get tty %d
sv: kan inte hämta tty %d

en: cannot ignore keys
sv: kan inte ignorera tangenter

en: xbrlapi: cannot write window name %s
sv: xbrlapi: kan inte skriva fönsternamnet %s

en: cannot set focus to %#010x
sv: kan inte sätta fokus på %#010x

note: Server refused our Xkb remapping request, probably the buggy version 21, ignore error
en: xbrlapi: server refused our mapping request, could not synthesize key
sv: xbrlapi: servern nekade vår mappningsbegäran, kunde inte syntetisera nyckeln

en: xbrlapi: X Error %d, %s on display %s
sv: xbrlapi: X-fel %d, %s på displayen %s

en: xbrlapi: resource %#010lx, req %u:%u
sv: xbrlapi: resurs %#010lx, req %u:%u

en: xbrlapi: no XFree86_VT atom
sv: xbrlapi: ingen XFree86_VT-atom

en: xbrlapi: cannot get root window XFree86_VT property
sv: xbrlapi: kan inte få rotfönstret XFree86_VT-egenskap

en: xbrlapi: no items for VT number
sv: xbrlapi: inga objekt för VT-nummer

en: xbrlapi: more than one item for VT number
sv: xbrlapi: mer än ett objekt för VT-nummer

en: xbrlapi: bad format for VT number
sv: xbrlapi: dåligt format för VT-nummer

en: xbrlapi: bad type for VT number
sv: xbrlapi: fel typ för VT-nummer

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx but got focus
sv: xbrlapi: tog inte tag i fönster %#010lx men fick fokus

en: cannot connect to display %s
sv: kan inte ansluta till displayen %s

en: strange old error handler
sv: konstig gammal felhanterare

en: Incompatible XKB library
sv: Inkompatibelt XKB-bibliotek

en: Incompatible XKB server support
sv: Inkompatibelt stöd för XKB-server

en: Could not get XKB major opcode
sv: Kunde inte få XKB major opcode

en: cannot grab windows on screen %d
sv: kan inte ta tag i fönster på skärmen %d

en: failed to get first focus
sv: lyckades inte få första fokus

en: xbrlapi: didn't grab parent of %#010lx
sv: xbrlapi: tog inte tag i föräldern till %#010lx

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx
sv: xbrlapi: tog inte tag i fönstret %#010lx

en: XFree(wm_name) for change
sv: XFree(wm_name) för förändring

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL name
sv: xbrlapi: fönster %#010lx ändrat till NULL-namn

en: XFree(wm_command) for change
sv: XFree(wm_command) för förändring

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL command
sv: xbrlapi: fönstret %#010lx ändrades till NULL-kommando

note: "shouldn't happen" events
en: xbrlapi: unhandled event type: %d
sv: xbrlapi: obehandlad händelsetyp: %d

en: unexpected cmd
sv: oväntad cmd

en: xbrlapi: Couldn't translate keysym %08X to keycode.
sv: xbrlapi: Kunde inte översätta keysym %08X till keycode.

en: xbrlapi: Couldn't find modifiers to apply to %d for getting keysym %08X
sv: xbrlapi: Kunde inte hitta modifierare att tillämpa på %d för att få keysym %08X

en: xbrlapi: Couldn't find a keycode to remap for simulating unbound keysym %08X
sv: xbrlapi: Kunde inte hitta en tangentkod att ommappa för att simulera obunden keysym %08X

en: unexpected block type
sv: oväntad blocktyp
