budgie-control-center 1.2.0 - en to an translation catalogue (869 entries)

en: Two Sided
an: Dos caras

en: Paper Type
an: Mena de paper

en: Paper Source
an: Fuent de paper

en: Output Tray
an: Servilla de salida

en: GhostScript pre-filtering
an: Prefiltrau GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
an: Pachinas por cara

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
an: Dos caras

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
an: Orientación

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
an: Cheneral

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
an: Configuración de pachina

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
an: Opcions instalables

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
an: Treballo

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
an: Calidat d'a imachen

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
an: Rematando

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
an: Abanzau

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
an: Pachina de preba

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
an: Tóner baixo

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
an: Sin tóner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
an: Libel de revelador baixo

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
an: Sin revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
an: Marcador baixo

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
an: Sin marcador

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
an: Ubrir a cubierta

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
an: Ubrir a puerta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
an: Libel de paper baixo

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
an: Sin paper

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
an: Desconnectada

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
an: Aturada

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
an: Recipient de residuos quasi pleno

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
an: Recipient de residuos pleno

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
an: O conductor optico ye amán d'a final d'a vida d'ell

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
an: O conductor optico ya no funciona

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
an: Parada

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
an: No acceptar treballos

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
an: Procesando

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
an: Fabricant

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
an: Controlador

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
an: Una cara

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
an: Marguin larga (estandar)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
an: Marguin curta (chirar)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
an: Vertical

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
an: Apaisau

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
an: Apaisau invertiu

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
an: Vertical invertiu

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
an: S'ha produciu una error en adhibir una impresora nueva.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
an: No s'ha puesto cargar a IU: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
an: Pendient

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
an: Procesando

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
an: Aturau

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
an: Cancelau

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
an: Abortau

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
an: Completau

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
an: Impresora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
an: Impresora LPD

en: No suitable driver found
an: No s'ha trobau dengún controlador adequau

en: Select PPD File
an: Seleccionar un fichero PPD

en: _Cancel
an: _Cancelar

en: _Open
an: _Ubrir

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
an: Fichers de descripción d'impresora PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
an: Seleccionar automaticament

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
an: Impresora predeterminada

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
an: Nomás empotrar as fuents GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
an: Convertir ta PS de libel 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
an: Convertir ta PS de libel 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
an: Sin prefiltrau

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
an: Adhibir a impresora

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
an: Puerto serie

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
an: Puerto paralelo

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
an: Ubicación: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
an: Adreza: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
an: O servidor amenista d'autenticación

en: %d of %d
an: %d de %d

en: New shortcut…
an: Nuevo alcorce de teclau…

en: Button
an: Botón

en: Output:
an: Salida:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
an: Mantener a relación d'aspecto (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
an: Mapear una sola pantalla

en: Display Mapping
an: Amostrar o mapeo

en: _Close
an: _Zarrar

en: Test Your _Settings
an: _Prebar a tuya configuración

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
an: Tableta

en: Batteries
an: Baterías

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
an: Bateria

en: When _idle
an: Quan siga _inactivo

en: Power Off
an: Amortar

en: Hibernate
an: Hibernar

en: Off
an: Amortau

en: When on battery power
an: En modo batería

en: When plugged in
an: Quan ye connectau a o ret

en: On
an: Encendiu

en: Unknown time
an: Tiempo desconoixiu

en: %i minute | %i minutes
an[0]: %i menuto
an[1]: %i menutos

en: %i hour | %i hours
an[0]: %i hora
an[1]: %i horas

en: hour | hours
an[0]: hora
an[1]: horas

en: minute | minutes
an[0]: menuto
an[1]: menutos

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
an: %s dica que se cargue de raso

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
an: Alvertencia: quedan %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
an: %s restant

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
an: Cargada de raso

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
an: Vueda

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
an: Cargando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
an: Descargando

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
an: Ratet inalambrico

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
an: Teclau inalambrico

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
an: Fuent d'alimentación no interrumpible

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
an: Asistent dichital presonal

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
an: Telefono mobil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
an: Reproductor multimeya

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
an: Ordinador

[ctx: Battery name]
en: Main
an: Prencipal

[ctx: Battery name]
en: Extra
an: Adicional

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
an: Espacio estándar

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
an: Perfil de preba

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
an: Automatico

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
an: Calidat baixa

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
an: Calidat meya

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
an: Calidat alta

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
an: RGB predeterminau

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
an: CMYK predeterminau

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
an: Griso predeterminau

en: Vendor supplied factory calibration data
an: O furnidor suministra os datos de calibración de fabrica

en: Full-screen display correction not possible with this profile
an: No se puet fer a correcciónde pantalla en pantalla completa con iste perfil

en: This profile may no longer be accurate
an: Iste perfil ya no ye preciso

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
an: Pantalla d'o portatil

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
an: Camara web integrada

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
an: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
an: Escáner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
an: Camara %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
an: Impresora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
an: Camara web %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
an: Predeterminau:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
an: Espacio de color:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
an: Perfil de preba:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
an: Seleccionar o fichero de perfil ICC

en: _Import
an: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
an: Perfils ICC suportaus

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
an: Totz os fichers

en: Screen
an: Pantalla

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
an: Alzar o perfil

en: _Save
an: _Alzar

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
an: Creyar un perfil de color ta lo dispositivo seleccionau

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
an: No s'ha detectau l'instrumento de medida. Compreba que ye enchegau y connectau correctament.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
an: L'instrumento de medida no suporta perfilau d'impresoras.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
an: A mena de dispositivo no ye suportada actualment.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
an: Zarra la tapa d'o portatil

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
an: S'ha produciu una error interna que no s'ha puesto recuperar.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
an: As ferramientas necesarias ta la calibración no son instaladas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
an: No s'ha puesto chenerar o perfil.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
an: No s'ha puesto obtener o punto blanco de l'obchectivo.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
an: Completau!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
an: Ha fallau a calibración!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
an: Puetz sacar o dispositivo de calibración.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
an: No interrumpas o dispositivo de calibración mientras siga en progreso

en: Enable color management for %s
an: Activar a chestión de color ta %s

en: Show color profiles for %s
an: Amostrar os perfils de color ta %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
an: Sin calibrar

en: multiple sizes
an: grandarias multiples

en: No Desktop Background
an: Sin fondo d'escritorio

en: Current background
an: Fondo actual

en: Custom
an: Presonalizau

en: _Apply
an: _Aplicar

en: None
an: Denguna

en: Custom Shortcuts
an: Alcorces presonalizaus

en: More…
an: Mas…

en: No input sources found
an: No s'han trobau fuents de dentrada

[ctx: Input Source]
en: Other
an: Atra

en: Compose Key
an: Tecla de composición

en: Keyboard Shortcuts
an: Alcorces de teclau

en: Cancel
an: Cancelar

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
an: Desactivau

en: Authentication failed
an: Ha fallau l'autenticación

en: The new password is too short
an: A nueva clau ye masiau curta

en: The new password is too simple
an: A nueva clau ye masiau simpla

en: The old and new passwords are too similar
an: A antiga clau y a nueva son masiau semellants

en: The new password has already been used recently.
an: A nueva clau ya s'ha usau recientment.

en: The new password must contain numeric or special characters
an: A nueva clau debe contener caracters numericos u especials

en: The old and new passwords are the same
an: A nueva clau y l'antiga son a mesma

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
an: S'ha cambiau a tuya clau dende que t'autentiqués inicialment!

en: The new password does not contain enough different characters
an: A nueva clau no contién suficients caracters diferents

en: Unknown error
an: Error desconoixida

en: Please choose another password.
an: Triga unatra clau.

en: Please type your current password again.
an: Escribe de nuevas a tuya clau actual.

en: Password could not be changed
an: No s'ha puesto cambiar a clau

en: The passwords do not match.
an: As claus no coinciden.

en: Select
an: Seleccionar

en: Browse for more pictures
an: Examinar ta mirar mas imachens

en: Cannot automatically join this type of domain
an: No se puet unir automaticament ta ista mena de dominio

en: No such domain or realm found
an: No existe o dominio u no s'ha trobau o reino

en: Cannot log in as %s at the %s domain
an: No se puet encetar a sesión como %s en o dominio %s

en: Invalid password, please try again
an: A clau no ye valida, intenta-lo de nuevo

en: Left thumb
an: Dedo gordo cucho

en: Left middle finger
an: Dido meyo cucho

en: _Left index finger
an: Dido indiz _cucho

en: Left ring finger
an: Dido aniello cucho

en: Left little finger
an: Dido currín cucho

en: Right thumb
an: Dido gran dreito

en: Right middle finger
an: Dido meyo dreito

en: _Right index finger
an: Dido indiz _dreito

en: Right ring finger
an: Dido aniello dreito

en: Right little finger
an: Dido currín dreito

en: Failed to delete user
an: S'ha produciu una error en eliminar l'usuario

en: Failed to revoke remotely managed user
an: S'ha produciu una error en eliminar l'usuario maniau remotament

en: You cannot delete your own account.
an: No puetz eliminar a tuya propia cuenta.

en: %s is still logged in
an: %s agún no ye rechistrau en o sistema

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
an: Eliminar un usuario entre que ye rechistrau en o sistema puede deixar lo sistema en un estau inconsistent.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
an: Ye posible mantener a carpeta presonal, a ringlera d'o correu y os fichers temporals en eliminar una cuenta d'usuario.

en: _Delete Files
an: _Eliminar os fichers

en: _Keep Files
an: _Mantener os fichers

en: _Delete
an: _Eliminar

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
an: Cuenta desactivada

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
an: Ta configurar-ne en o siguient inicio de sesión

[ctx: Password mode]
en: None
an: Dengún

en: Logged in
an: Sesión encetada

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
an: Activada

en: Failed to contact the accounts service
an: S'ha produciu una error a lo contactar con o servicio de cuentas

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
an: Asegura-te que o servicio de cuentas ye instalau y activau.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
an: Ta realizar os cambeos
    preta en primeras l'icono *

en: Delete the selected user account
an: Eliminar a cuenta d'usuario seleccionadapreta en primeras l'icono *

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
an: Ta eliminar a cuenta d'usuario seleccionada
    preta en primeras l'icono *

en: The username is too long.
an: O nombre d'usuario ye masiau largo.

en: Failed to add account
an: S'ha produciu una error en adhibir a cuenta

en: Failed to register account
an: S'ha produciu una error en rechistrar a cuenta

en: No supported way to authenticate with this domain
an: No bi ha una traza suportada d'autenticar-se con iste dominio

en: Failed to join domain
an: S'ha produciu una error en unir-se a lo dominio

en: Failed to log into domain
an: S'ha produciu una error en encetar a sesión en o dominio

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
an: A nueva clau debe estar diferent de l'antiga.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
an: Preba cambiando bellas letras y numeros.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
an: Preba a cambiar a clau una mica más.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
an: Una clau sin o tuyo nombre d'usuario será mas rebusta.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
an: Preba a privar usar o tuyo nombre en a clau.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
an: Preba a privar bellas d'as parolas incluidas en a clau.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
an: Preba a privar as parolas comuns.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
an: Preba a privar reordenar as parolas existents.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
an: Preba a emplegar mas numeros.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
an: Preba a emplegar mas letras mayusclas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
an: Preba a emplegar mas letras minusclas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
an: Preba a emplegar mas caracters especials, como puntuación.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
an: Preba a fer servir una mezcla de letras, numeros y simbolos depuntuación.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
an: Preba a privar repetir o mesmo caracter.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
an: Preba a privar repetir a mesma mena de caracter: Cal mezclar letras, numeros y simbolos de puntuación.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
an: Preba a privar as seqüencias como 1234 u abc.

en: This Week
an: Ista semana

en: Last Week
an: A zaguera semana

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
an: %e de %b %Y

en: Session Ended
an: Sesión rematada

en: Session Started
an: Sesión encetada

[ctx: Distance]
en: Short
an: Curta

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
an: ¼ de pantalla

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
an: ½ pantalla

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
an: ¾ de pantalla

[ctx: Distance]
en: Long
an: Larga

en: Devices
an: Dispositivos

en: Network
an: Ret

en: Home
an: Domicilio

en: Settings
an: Configuración

note: List of applications.
en: Applications
an: Aplicacions

[ctx: service is enabled]
en: On
an: Encendiu

[ctx: service is disabled]
en: Off
an: Amortau

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
an: Activau

[ctx: service is active]
en: Active
an: activo

en: Choose a Folder
an: Triga una carpeta

en: Copy
an: Copiar

en: Sharing
an: Compartir

note: Label
en: No networks selected for sharing
an: No bi ha retz seleccionaus ta compartir

en: Ask what to do
an: Preguntar qué fer

en: Do nothing
an: No fer cosa

en: Open folder
an: Ubrir una carpeta

en: Other Media
an: Atros suportes

en: Select an application for audio CDs
an: Seleccionar una aplicación ta CD de son

en: Select an application for video DVDs
an: Seleccionar una aplicación ta DVD de video

en: Select an application to run when a music player is connected
an: Seleccionar una aplicación que executar quan se connecta un reproductor de mosica

en: Select an application to run when a camera is connected
an: Seleccionar una aplicación que executar quan se connecta una camera

en: Select an application for software CDs
an: Seleccionar una aplicación ta CD de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
an: DVD de son

en: blank Blu-ray disc
an: Disco Blu-ray virchen

en: blank CD disc
an: CD virchen

en: blank DVD disc
an: DVD virchen

en: blank HD DVD disc
an: Disco HD DVD virchen

en: Blu-ray video disc
an: Disco Blu-ray de video

en: e-book reader
an: Lector de libros electronicos

en: HD DVD video disc
an: Disco HD DVD de video

en: Picture CD
an: CD d'imachens

en: Super Video CD
an: CD de super video

en: Video CD
an: CD de video

en: Windows software
an: Software de Windows

[ctx: measurement format]
en: Metric
an: Metrico

en: Formats
an: Formatos

en: Unknown
an: Desconoixiu

en: Other…
an: Unatro…

en: Today
an: Hue

en: Yesterday
an: Ahiere

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
an: %e de %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
an: %e de %b %Y

en: never
an: Nunca

en: today
an: Hue

en: yesterday
an: Ayere

en: %i day ago | %i days ago
an[0]: fa %i diya
an[1]: fa %i diyas

en: IPv4 Address
an: Adreza IPv4

en: IPv6 Address
an: Adreza IPv6

en: IP Address
an: Adreza IP

en: Hardware Address
an: Adreza fisica

en: Default Route
an: Ruta predeterminada

en: Last used
an: Usada por zaguera vegada

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
an: Cableyau

en: Options…
an: Opcions…

en: Choose a PAC file
an: Trigar un fichero PAC

en: PAC files (*.pac)
an: Fichers PAC (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
an: Triga un certificau d'autoridat certificadera

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
an: Certificaus DER u PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
an: As claus privadas sin zifrar son inseguras

en: Choose your personal certificate
an: Triga lo tuyo certificau presonal

en: Choose your private key
an: Triga la tuya clau privada

en: Stop hotspot and disconnect any users?
an: Aturar o punto d'acceso y desconnectar a los usuarios?

en: _Stop Hotspot
an: _Aturar punto d'acceso

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
an: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
an: Estau desconoixiu

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
an: Sin chestionar

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
an: No disponible

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
an: Connectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
an: S'ameneste autenticación

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
an: Connectau

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
an: Desconnectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
an: A connexión ha fallau

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
an: Estau desconoixiu (ausent)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
an: Ha fallau a configuración

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
an: Ha fallau a configuración IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
an: A configuración IP ha expirau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
an: S'amenesten secretos, pero no s'han proporcionau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
an: O suplicant de 802.1x ye desconnectau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
an: Ha fallau a configuración d'o suplicant de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
an: Ha fallau o suplicant de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
an: O suplicant de 802.1x ha tardau muito tiempo en autenticar-se

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
an: S'ha produciu una error en encetar o servicio de PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
an: Servicio PPP desconnectau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
an: O PPP ha fallau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
an: O client DHCP ha fallau en encetar-se

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
an: S'ha produciu una error en o client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
an: Ha fallau o client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
an: S'ha produciu una error en encetar o servicio de connexión compartida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
an: Ha fallau o servicio de connexión compartida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
an: S'ha produciu una error en encetar o servicio d'IP automatica

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
an: S'ha produciu una error d'o servicio d'IP automatica

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
an: O servicio d'IP automatica ha fallau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
an: Linia ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
an: No bi ha ton de gritada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
an: No s'ha puesto establir o portador

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
an: Ha expirau lo tiempo de solicitut d'a gritada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
an: Intento de gritada falliu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
an: Ha fallau a inicialización d'o modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
an: S'ha produciu una error en seleccionar o APN especificau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
an: No se son mirando retz

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
an: Rechistro d'o ret denegau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
an: Ha expirau o tiempo de rechistro d'o ret

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
an: S'ha produciu una error en rechistrar-se con o ret solicitau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
an: Ha fallau a comprebación d'o PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
an: Ye posible que falte o firmware d'o dispositivo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
an: A connexión ha desapareixiu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
an: S'ha asumiu una connexión existent

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
an: No s'ha trobau lo modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
an: Ha fallau a connexión Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
an: A tarcheta SIM no ye ficada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
an: S'ameneste o PIN d'a SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
an: S'ameneste o PUK d'a SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
an: SIM erronia

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
an: Ha fallau a dependencia d'a connexión

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
an: falta o firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
an: Cable desconnectau

en: Security
an: Seguranza

en: Delete Address
an: Eliminar l'adreza

en: Delete Route
an: Eliminar a ruta

en: automatic
an: automatico

en: Identity
an: Identidat

en: Cannot import VPN connection
an: No se puet importar a connexión VPN

en: Select file to import
an: Selecciona lo fichero que quiers importar

en: _Replace
an: Substitui_r

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
an: Quiers substituir %s con a connexión VPN que yes alzando?

en: Cannot export VPN connection
an: No se puet exportar a connexión VPN

en: Export VPN connection
an: Exportar a connexión VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
an: Denguna

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
an: Clau WEP 40/128 bits (Hexadecimal u ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
an: Clau WEP de 128 bits

en: Dynamic WEP (802.1x)
an: WEP dinamica (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
an: WPA y WPA2 personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
an: WPA y WPA2 Interpresa

en: Profile %d
an: Perfil %d

en: Unable to open connection editor
an: No s'ha puesto ubrir l'editor de connexions

en: New Profile
an: Nuevo perfil

en: _Add
an: _Adhibir

en: Import from file…
an: Importar dende un fichero…

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
an: Interpresa

[ctx: Wifi security]
en: None
an: Denguna

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
an: Nunca

[ctx: Signal strength]
en: None
an: Denguna

[ctx: Signal strength]
en: Weak
an: Feble

[ctx: Signal strength]
en: Ok
an: Acceptar

[ctx: Signal strength]
en: Good
an: Buena

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
an: Excelent

en: Details
an: Detalles

en: Add new connection
an: Adhibir una nueva connexión

en: Automatic
an: Automatico

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
an: S'usa l'autodiscubrimiento d'o proxy web quan no se proporciona una URL de configuración.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
an: No se recomienda ta retz publicos en as qualas no se confida.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
an: Se perderán os detalles d'os retz seleccionaus, incluindo a clau y qualsiquier configuración presonalizada.

en: _Forget
an: _Ixuplidar

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
an: _Ixuplidar

en: System policy prohibits use as a Hotspot
an: A politica d'o sistema prohibe usar-lo como punto d'acceso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
an: O dispositivo inalambrico no suporta o modo de punto d'acceso

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
an: Bella cosa ha fallau. Contacte con o fabricant d'o software.

en: NetworkManager needs to be running.
an: NetworkManager ha d'estar en execución.

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
an: %d/%b/%Y, %I:%M

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
an: %d/%b/%Y, %H:%M

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
an: %H:%M

en: Try clicking, double clicking, scrolling
an: Preba a pretar una vegada, dos vegadas, desplazar-te

en: Five clicks, GEGL time!
an: Cinco clics, ye tiempo de GEGL!

en: Double click, primary button
an: Dople clic, botón primario

en: Single click, primary button
an: Un clic, botón primario

en: Double click, middle button
an: Dople clic, botón meyo

en: Single click, middle button
an: Un clic, botón meyo

en: Double click, secondary button
an: Dople clic, botón secundario

en: Single click, secondary button
an: Un clic, botón secundario

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
an: Aprender mas

en: Empty all items from Trash?
an: Vuedar totz os elementos d'a papelera?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
an: Totz os elementos d'a papelera serán esborraus permanentment.

en: _Empty Trash
an: _Vuedar a papelera

en: Delete all the temporary files?
an: Esborrar totz os ficheros temporals?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
an: Totz os fichers temporals serán esborraus permanentment.

en: _Purge Temporary Files
an: _Limpiar os fichers temporals

[ctx: Online Account]
en: Other
an: Atra

en: Error removing account
an: S'ha produciu una error en sacar a cuenta

en: Enable verbose mode
an: Activar o modo detallau

en: Search for the string
an: Mirar a cadena

en: List possible panel names and exit
an: Listar totz os nombres de panels posibles y salir

en: Panel to display
an: Panel ta amostrar

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
an: [PANEL] [ARGUMENTO…]

en: Available panels:
an: Panels disponibles:

en: Privacy
an: Privacidat

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
an[0]: %u salida
an[1]: %u salidas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
an[0]: %u dentrada
an[1]: %u dentradas

en: System Sounds
an: Sons d'o sistema

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
an: Introduzca una adreza de ret u busque una impresora

en: Authentication Required
an: Se requier autenticación

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
an: Nombre d'usuario

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
an: Clau

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
an: A_utenticar-se

en: Select Printer Driver
an: Seleccionar o controlador d'a impresora

en: Remove Printer
an: Sacar a impresora

en: Model
an: Modelo

en: Location
an: Ubicación

en: Ink Level
an: Libel de tinta

en: Name
an: Nombre

en: Address
an: Adreza

en: Searching for preferred drivers…
an: Buscando os controladors preferius…

en: Authenticate
an: Autenticar-se

en: Default
an: Predeterminau

en: Middle Mouse Button Click
an: Pulsación d'o botón meyo d'o ratet

en: Right Mouse Button Click
an: Pulsación d'o botón dreito d'o ratet

en: Back
an: Dezaga

en: Forward
an: Avant

en: Eraser Pressure Feel
an: Sensibilidat de presión d'o borrador

en: Soft
an: Suau

en: Firm
an: Firme

en: Top Button
an: Botón superior

en: Lower Button
an: Botón inferior

en: Tip Pressure Feel
an: Sensibilidat de presión d'o lapiz

en: Tablet (absolute)
an: Tableta (absoluto)

en: Touchpad (relative)
an: Touchpad (relativo)

en: Tablet Preferences
an: Preferencias d'a tableta

en: _Help
an: _Aduya

en: No tablet detected
an: No s'ha detectau garra tableta

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
an: Conecta u enchega a tuya tableta Wacom

en: Bluetooth Settings
an: Configuración d'o Bluetooth

en: Wacom Tablet
an: Tableta Wacom

en: Tracking Mode
an: Modo de seguimiento

en: Left-Handed Orientation
an: Orientación ta zurdos

en: Map to Monitor…
an: Mapa que monitorizar…

en: Map Buttons…
an: Mapear os botons…

en: Calibrate…
an: Calibrar…

en: Adjust mouse settings
an: Achustar as opcions d'o ratet

en: Adjust display resolution
an: Achustar a resolución d'a pantalla

en: Screen Calibration
an: Calibración d'a pantalla

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
an: Preta as marcas d'obchectivo en que amaneixen en a pantalla ta calibrar a tableta.

en: Map Buttons
an: Mapear os botons

en: Map buttons to functions
an: Mapear botons a funcions

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
an: 15 menutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
an: 30 menutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
an: 45 menutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
an: 1 hora

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
an: 80 menutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
an: 90 menutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
an: 100 menutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
an: 2 horas

en: Automatic Suspend
an: Suspender automaticament

en: _Plugged In
an: _Enchufau

en: On _Battery Power
an: Usando a _batería

en: Delay
an: Retardo

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
an: A calibración puet producir un perfil que puetz emplegar ta chestionar a color d'a tuya pantalla. Contra más tiempo pierdas en achustar a calibración, millor será la calidat d'o perfil de color.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
an: No podrás emplegar o tuyo ordinador mientras se faiga la calibración.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
an: Calidat d'a imachen

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
an: Tiempo aproximau

en: Calibration Quality
an: Calidat d'a calibración

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
an: Selecciona o sensor que quiers emplegar ta la calibración.

en: Calibration Device
an: Dispositivo de calibración

en: Select the type of display that is connected.
an: Selecciona la mena de pantalla que ye connectada.

en: Display Type
an: Mena de pantalla

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
an: Selecciona o punto blanco de l'obchectivo en a pantalla. A mayoría d'as pantallas deben estar calibradas con un iluminant D65.

en: Profile Whitepoint
an: Puntero blanco d'o perfil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
an: Por favor, configura o brilo d'a pantalla como siga normal ta tu. L'administración d'o color será más precisa en iste libel de brilo.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
an: Alternativament, puetz usar o libel de brilo usau con un d'os atros perfils ta iste dispositivo.

en: Display Brightness
an: Brilo d'a pantalla

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
an: Puetz usar un perfil de color en diferents ordinadors, o mesmo creyar perfils ta diferents condicions de luz.

en: Profile Name:
an: Nombre d'o perfil:

en: Profile Name
an: Nombre d'o perfil

en: Profile successfully created!
an: O perfil ha estau creyau satisfactoriament!

en: Copy profile
an: Copiar o perfil

en: Requires writable media
an: Requier un meyo escribible

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
an: Puetz trobar instruccions utils sobre cómo usar o perfil en sistemas <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> y <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
an: Resumen

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
an: S'han trobau problemas. O perfil puet no funcionar correctament. <a href="">Amostrar os detalles.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
an: Cada dispositivo ameneste un perfil de color actualizau ta poder chestionar a color.

en: Learn more about color management
an: Aprende mas sobre a chestión d'a color

en: Set this profile for all users on this computer
an: Establir iste perfil ta totz os usuarios d'iste equipo

en: Calibrate the device
an: Calibrar o dispositivo

en: Unable to detect any devices that can be color managed
an: No s'han detectau dispositivos que se puedan chestionar por color

en: Projector
an: Prochector

en: LCD (CCFL backlight)
an: LCD (CCFL retroiluminau)

en: LCD (RGB LED backlight)
an: LCD (RGB LED retroiluminau)

en: LCD (white LED backlight)
an: LCD (LED blanco retroiluminau)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
an: Gama LCD amplo (CCFL retroiluminau)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
an: Gama LCD amplo (RGB LED retroiluminau)

en: 40 minutes
an: 40 menutos

en: Native to display
an: Nativo d'a pantalla

en: D50 (Printing and publishing)
an: D50 (Impresions y publicacions)

en: D65 (Photography and graphics)
an: D65 (Fotografía y graficos)

en: Display Calibration
an: Calibración de pantalla

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
an: _Feito

en: Bark
an: Ladriu

en: Drip
an: Goteyo

en: Glass
an: Vaso

en: Output
an: Salida

en: Test
an: Prebar

en: Input
an: Dentrada

en: Resolution
an: Resolución

en: Times
an: Horas

en: Hour
an: Hora

en: Minute
an: Menuto

en: Mirror
an: Espiello

en: Automatic Screen _Lock
an: _Bloqueyo de pantalla automatico

en: Displays
an: Pantallas

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
an: S'amorta la pantalla

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
an: 30 segundos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
an: 1 menuto

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
an: 2 menutos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
an: 3 menutos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
an: 5 menutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
an: 4 menutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
an: 8 menutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
an: 10 menutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
an: 12 menutos

en: Input Sources
an: Fuents de dentrada

en: Use the _same source for all windows
an: Usar a _mesma fuent ta todas as finestras

en: Add an Input Source
an: Adhibir una fuent de dentrada

en: Preferences
an: Preferencias

en: Add
an: Adhibir

en: No input source selected
an: No s'ha seleccionau garra fuent de dentrada

en: Add Shortcut
an: Adhibir l'alcorce

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
an: Quiers eliminar as tuyas ditaladas rechistradas y asinas desactivar l'inicio de sesión con a ditalada?

en: _Delete Fingerprints
an: _Eliminar as ditaladas

en: Create a user account
an: Creyar una cuenta d'usuario

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
an: Cal reiniciar a sesión ta que s'apliquen os cambeos

en: Restart Now
an: Reiniciar-ne agora

en: User Icon
an: Icono d'usuario

en: _Language
an: _Idioma

en: _Password
an: _Clau

en: _Fingerprint Login
an: Encieto de sesión con a _ditalada

en: A_utomatic Login
an: _Encieto de sesión automatico

en: Add User
an: Adhibir un usuario

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
an: _Unir

en: Domain Administrator Login
an: Encieto de sesión de l'administrador d'o dominio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
an: Ta usar inicios de sesión corporativos, iste equipo ameneste
    formar parti d'un dominio. Pide a l'administrador d'o tuyo
    sistema que escriba aquí a clau d'o dominio.

en: _Domain
an: _Dominio

en: Administrator _Name
an: _Nombre de l'administrador

en: Administrator Password
an: Clau d'administrador

en: _Username
an: Nombre d'_usuario

en: _Full Name
an: Nombre _completo

en: Account _Type
an: _mena de cuenta

en: _Enterprise Login
an: Encieto de s_esión corporativo

en: Change Password
an: Cambiar a clau

en: Ch_ange
an: Cam_biar

en: _New Password
an: Clau _nueva

en: Current _Password
an: Clau _actual

en: Set a password now
an: Establir una clau agora

en: Full Screen
an: Pantalla completa

en: Top Half
an: Metat superior

en: Bottom Half
an: Metat inferior

en: Left Half
an: Metat cucha

en: Right Half
an: Metat dreita

en: Zoom Options
an: Opcions d'ampliación

en: Magnifier Position:
an: Posición d'o manificador:

en: Magnifier
an: Manificador

en: Crosshairs
an: Cruces

en: Color Effects:
an: Efectos de color:

en: Color Effects
an: Efectos de color

en: Typing Assist
an: Asistent d'Escritura

en: _Sticky Keys
an: Tecla_s persistents

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
an: Tracta una seqüencia de teclas modificaderas como una combinación de teclas

en: _Disable if two keys are pressed together
an: _Desactivar-ne si se pretan dos teclas a la vegada

en: Beep when a _modifier key is pressed
an: Pitar en pretar una tecla _modificadera

en: S_low Keys
an: Teclas _lentas

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
an: Introduz un retardo en pretar una tecla y quan ista s'accepta

en: A_cceptance delay:
an: R_etardo d'acceptación:

en: Slow keys typing delay
an: Retardo d'as teclas lentas en escribir

en: Beep when a key is pr_essed
an: Chuflar _en que se preta una tecla

en: Beep when a key is _accepted
an: Chuflar en que s'_accepta una tecla

en: Beep when a key is _rejected
an: Chuflar en _refusar una tecla

en: _Bounce Keys
an: _Refuso de teclas

en: Ignores fast duplicate keypresses
an: Inorar as pulsacions duplicadas rapidas

en: Bounce keys typing delay
an: Retardo de pulsación d'o refuso de teclas

en: _Enable by Keyboard
an: Activar-ne por t_eclau

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
an: Activar as caracteristicas d'accesibilidat usando o teclau

en: Repeat Keys
an: Repetición de teclas

en: Repeat keys speed
an: Velocidat de repetición d'as teclas

en: Click Assist
an: Asistent de clic

en: _Simulated Secondary Click
an: Clic secundario _simulau

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
an: Disparar un clic secundario en mantener pretau o botón primario

en: Secondary click delay
an: Retardo d'o clic secundario

en: _Hover Click
an: Clic en pasar p_or dencima

en: Trigger a click when the pointer hovers
an: Disparar un clic en posicionar o puntero

en: D_elay:
an: R_etardo:

en: Motion _threshold:
an: Branquil de _movimiento:

en: Visual Alerts
an: Alertas visuals

en: _Test flash
an: _Prebar os destellos

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
an: Usar una indicación visual quan ocurra una alerta de son.

en: _Visual Alerts
an: Alertas _visuals

en: Flash the entire _screen
an: De_stello d'a pantalla completa

en: Seeing
an: Visión

en: _High Contrast
an: _Alto contraste

en: _Large Text
an: Texto _gran

en: Screen _Reader
an: Lecto_r de pantalla

en: _Sound Keys
an: Teclas de_son

en: Hearing
an: Audición

en: Typing
an: Escritura

en: Screen _Keyboard
an: _Teclau en pantalla

en: _Typing Assist (AccessX)
an: Asis_tent d'Escritura (AccessX)

en: Pointing & Clicking
an: Apuntar y pretar

en: _Mouse Keys
an: _Teclas d'o ratet

en: _Click Assist
an: Asistent de _clic

en: Cursor Blinking
an: Parpagueo d'o cursor

en: Sound Keys
an: Teclas de son

en: Screen Reader
an: Lector de pantalla

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
an: O lector de pantalla leye o texto amostrau en que vas movendo lo foco.

en: _Screen Reader
an: _Lector de pantalla

en: General
an: Cheneral

en: Search
an: Buscar

en: Notifications
an: Notificacions

en: Reset
an: Reiniciar

en: Networks
an: Retz

en: Some services are disabled because of no network access.
an: S'han desactivau qualques servicios porque no bi ha acceso a lo ret.

en: Remote Login
an: Encieto de sesión remoto

en: Media Sharing
an: Compartición multimeya

en: Folders
an: Carpetas

en: Select how media should be handled
an: Seleccionar cómo s'han de maniar os suportes

en: CD _audio
an: CD de _son

en: _DVD video
an: _DVD de video

en: _Music player
an: Reproductor de _mosica

en: _Photos
an: _Fotos

en: _Other Media…
an: _Atros suportes…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
an: _Nunca no preguntar ni encetar programas en introducir suportes

en: Select how other media should be handled
an: Seleccionar cómo s'han de maniar atros suportes

en: _Action:
an: _Acción:

en: _Type:
an: _Mena:

en: Preview
an: Anvista previa

en: My Account
an: A mía cuenta

en: Login Screen
an: Pantalla d'inicio de sesión

en: Language
an: Idioma

en: Login settings are used by all users when logging into the system
an: A configuración d'inicio de sesión la usan totz os usuarios quan encietan a sesión en o sistema

en: Dates
an: Calendatas

en: Numbers
an: Numeros

en: Measurement
an: Mesura

en: Memory
an: Memoria

en: Processor
an: Procesador

en: Graphics
an: Graficos

en: Calculating…
an: Calculando…

en: Virtualization
an: Virtualización

en: No languages found
an: No s'han trobau idiomas

en: Time
an: Hora

en: Turn device off
an: Amortar o dispositivo

en: _Type
an: _Mena

en: Sho_w password
an: _Amostrar a clau

en: Tunneled TLS
an: TLS a traviés d'un túnel

en: Protected EAP (PEAP)
an: EAP protechiu (PEAP)

en: Au_thentication
an: Au_tenticación

en: I_dentity
an: I_dentidat

en: _User certificate
an: Certificau de l'_usuario

en: C_A certificate
an: Certificau C_A

en: Private _key
an: Clau pri_vada

en: _Private key password
an: clau de clau pri_vada

en: Anonymous
an: Anonimo

en: Authenticated
an: Autenticau

en: Both
an: Totz dos

en: Anony_mous identity
an: Identidat anoni_ma

en: PAC _file
an: Fichero _PAC

en: _Inner authentication
an: Autenticación _interna

en: Version 0
an: Versión 0

en: Version 1
an: Versión 1

en: PEAP _version
an: _Versión PEAP

en: 1 (Default)
an: 1 (Predeterminau)

en: Open System
an: Sistema ubierto

en: Shared Key
an: Clau compartida

en: _Key
an: _Clau

en: Sho_w key
an: _Amostrar a clau

en: WEP inde_x
an: In_diz WEP

en: S_ecurity
an: S_eguranza

en: 802.1x _Security
an: _Seguranza 802.1x

en: _MAC Address
an: Adreza _MAC

en: _Cloned Address
an: Adreza _clonada

en: Automatic (DHCP)
an: Automatico (DHCP)

en: Link-Local Only
an: Nomás vinclo local

en: Netmask
an: Mascara de ret

en: Gateway
an: Puerta de vinclo

en: Automatic DNS
an: DNS automatico

en: Routes
an: Rutas

en: Automatic Routes
an: Rutas automaticas

en: Use this connection _only for resources on its network
an: Usar ista c_onnexion nomás ta os recursos en o tuyo ret

en: _Name
an: _Nombre

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
an: (Error: no s'ha puesto cargar l'editor de connexions VPN)

en: Automatic, DHCP only
an: Automatico, nomás DHCP

en: Prefix
an: Prefixo

en: Signal Strength
an: Fortidura d'o sinyal

en: Link speed
an: Velocidat de connexión

en: Last Used
an: Usada por zaguera vegada

en: Connect _automatically
an: Connectar-ne _automaticament

en: Make available to _other users
an: Fer-ne disponible ta _atros usuarios

en: Turn VPN connection off
an: Zarrar a connexión VPN

en: Network Name
an: Nombre d'o ret

en: Security type
an: Menade seguranza

en: Turn Wi-Fi off
an: Amortar o Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
an: _Connectar-se a un ret amagau…

en: Provider
an: Furnidor

en: _Turn On
an: _Enchegar

en: _HTTP Proxy
an: Proxy ta _HTTP

en: H_TTPS Proxy
an: Proxy ta H_TTPS

en: _FTP Proxy
an: Proxy ta _FTP

en: _Socks Host
an: _Servidor socks

en: _Ignore Hosts
an: _Ignorar os anfitrions

en: HTTP proxy port
an: Puerto ta proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
an: Puerto ta proxy HTTPS

en: FTP proxy port
an: Puerto ta proxy FTP

en: Socks proxy port
an: Puerto ta proxy Socks

en: _Configuration URL
an: URL de _configuración

en: Close
an: Zarrar

en: January
an: Chinero

en: February
an: Febrero

en: March
an: Marzo

en: April
an: Abril

en: May
an: Mayo

en: June
an: Chunio

en: July
an: Chulio

en: August
an: Agosto

en: September
an: Setiembre

en: October
an: Octubre

en: November
an: Noviembre

en: December
an: Aviento

en: Date & Time
an: Calendata y hora

en: Year
an: Anyo

en: Month
an: Mes

en: Day
an: Diya

en: Time Zone
an: Zona horaria

en: Search for a city
an: Mirar por una ciudat

en: Automatic _Date & Time
an: Calen_data y hora automatica

en: Requires internet access
an: Requier acceso a internet

en: Date & _Time
an: Calenda_ta y hora

en: Automatic Time _Zone
an: _Zona horaria automatica

en: Time _Format
an: _Formato d'a hora

en: 24-hour
an: 24 horas

en: AM / PM
an: AM/PM

en: _Mail
an: Co_rreo

en: _Calendar
an: _Calandario

en: M_usic
an: _Mosica

en: Mouse
an: Ratet

en: Double-click timeout
an: Tiempo d'aspera d'o dople clic

en: Problem Reporting
an: Informar d'una error

en: _Automatic Problem Reporting
an: Informar d'un problema _automaticament

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
an: 1 diya

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
an: 2 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
an: 3 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
an: 4 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
an: 5 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
an: 6 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
an: 7 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
an: 14 diyas

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
an: 30 diyas

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
an: Perén

en: Remove Account
an: Sacar a cuenta

en: Quit
an: Salir

en: All Settings
an: Todas as configuracions

en: Help
an: Aduya

en: Printers
an: Impresoras

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
an: Adhibir impresoras, veyer os treballos d'a impresora y decidir quál quiers imprentar

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
an: Impresora;Coda;Imprentar;Paper;Tinta;Tóner;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
an: Establir o mapiau de botons y achustar a sensibilidat d'o lapiz ta tabletas graficas

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
an: Tableta;Wacom;Stylus;Borrador;Rato;

en: Power
an: Enerchía

en: View your battery status and change power saving settings
an: Veyer o estau d'a batería y cambiar a configuración d'estalbio d'enerchía

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
an: Calibrar a color d'os tuyos dispositivos, como pantallas, camaras u impresoras

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
an: Color;ICC;Perfil;Calibrau;Impresora;Pantalla;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
an: Activar y desactivar o Bluetooth y connectar os tuyos dispositivos

en: Background
an: Fondo

en: Change your background image to a wallpaper or photo
an: Cambiar a imachen de fondo d'escritorio por un tapiz u una foto

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
an: Fondo d'escritorio;Pantalla;Escritorio;

en: Sound
an: Son

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
an: Cambiar o volumen de dentrada y salida de son y as alertas sonoras

en: Choose how to use connected monitors and projectors
an: Trigar cómo usar as pantallas y os prochectors connectaus

en: Keyboard
an: Teclau

en: Users
an: Usuarios

en: Add or remove users and change your password
an: Adhibir u sacar usuarios y cambiar as claus d'ells

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
an: Fer mas sencillo de veyer, escuitar, escribir y apuntar y pretar

en: Control what you want to share with others
an: Controla qué quiers compartir con atros

en: Removable Media
an: Suportes extraíbles

en: Region & Language
an: Rechión y idioma

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
an: Idioma;Distribución;Teclau;Dentrada;

en: View information about your system
an: Veyer información sobre o tuyo sistema

en: Control how you connect to the Internet
an: Controlar cómo se connecta ta Internet

en: Change the date and time, including time zone
an: Cambiar a calendata y a hora, incluindo a zona horaria

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
an: Reloch;Zona horaria;Ubicación;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
an: pantalla;bloqueyo;dianostico;error;privau;recient;temporal;tmp;indiz;nombre;ret;identidat;

en: Control which notifications are displayed and what they show
an: Controlar qué notificacions s'amuestran

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
an: notificacions;anuncio;mensache;servilla;emerchent;

en: Default Applications
an: Aplicacions predeterminadas

en: Mouse & Touchpad
an: Ratet y touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
an: Cambiar a sensibilidat d'o tuyo ratet u lo tuyo touchpad y configurar-los ta cuchos u diestros

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
an: Trackpad;Puntero;Click;Tap;Dople;Botón;Trackball;Desplazamiento;

en: Online Accounts
an: Cuentas en linia

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
an: Connectar-se a las tuyas cuentas en linia y decidir ta qué usar-las

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
an: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Ret;En linia;Chat;Calandario;Correu;Contacto;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocha;Leyer-loDimpués;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
an: Preferencias;Configuración;

en: Turn zoom on or off
an: Activar u desactivar l'ampliación

en: Zoom in
an: Enamplar

en: Zoom out
an: Reducir

en: Turn screen reader on or off
an: Activar u desactivar o lector de pantalla

en: Turn on-screen keyboard on or off
an: Activar u desactivar o teclau en pantalla

en: Increase text size
an: Agrandir a mida d'o texto

en: Decrease text size
an: Achiquir a mida d'o texto

en: High contrast on or off
an: Alto contraste activau u desactivau

en: Switch to next input source
an: Cambiar a la siguient fuent de dentrada

en: Switch to previous input source
an: Cambiar a l'anterior fuent de dentrada

en: Launchers
an: Lanzadors

en: Launch help browser
an: Lanzar o visor d'aduya

en: Launch calculator
an: Lanzar a calculadera

en: Launch email client
an: Lanzar o client de correu

en: Launch web browser
an: Lanzar o navegador web

en: Home folder
an: Carpeta presonal

[ctx: keybinding]
en: Search
an: Mirar

en: Screenshots
an: Capturas de pantalla

en: Save a screenshot to $PICTURES
an: Alzar una captura de pantalla en $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
an: Alzar la captura d'una finestra en $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
an: Alzar a captura de pantalla d'un aria en $PICTURES

en: Sound and Media
an: Son y meyos

en: Volume down
an: Baixar o volumen

en: Volume up
an: Puyar o volumen

en: Launch media player
an: Lanzar o reproductor multimeya

en: Play (or play/pause)
an: Reproducir (u reproducir/pausar)

en: Pause playback
an: Pausar a reproducción

en: Stop playback
an: Aturar a reproducción

en: Previous track
an: Pista anterior

en: Next track
an: Pista siguient

en: Eject
an: Fer fuera

en: System
an: Sistema

en: Log out
an: Zarrar a sesión

en: Lock screen
an: Bloqueyar a pantalla
