budgie-control-center 1.2.0 - en to ar translation catalogue (1199 entries)

en: Two Sided
ar: على الوجهين

en: Paper Type
ar: نوع الورق

en: Paper Source
ar: مصدر الورق

en: Output Tray
ar: رف الخارج

[ctx: printing option]
en: Resolution
ar: الميز

en: GhostScript pre-filtering
ar: ترشيح مسبق في غوست‌سكربت

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ar: الصفحات في كل وجه

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ar: على الوجهين

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ar: الاتجاه

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ar: عام

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ar: إعداد الصفحة

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ar: الخيارات القابلة للتثبيت

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ar: المهام

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ar: جودة الصورة

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ar: الألوان

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ar: الإنهاء

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ar: متقدم

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ar: صفحة اختبار

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ar: صفحة اختبار

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ar: لا مهام نشطة

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ar[0]: لا مهام
ar[1]: مهمة
ar[2]: مهمتين
ar[3]: %u مهمات
ar[4]: %u مهمة
ar[5]: %u مهمة

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ar: نظف رؤوس الطباعة

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ar: الحبر قليل

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ar: نفد الحبر

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ar: المُحمِّض قليل

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ar: نفد المُحمِّض

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ar: اللون قليل

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ar: نفد اللون

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ar: الغطاء مفتوح

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ar: الباب مفنوح

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ar: الورق قليل

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ar: نفد الورق

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ar: غير متصلة

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ar: متوقفة

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ar: حاوية النفايات على وشك الامتلاء

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ar: حاوية النفايات ممتلئة

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ar: قاربت صلاحية المقاوم الضوئي على الانتهاء

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ar: لم يعد المقاوم الضوئي يعمل

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ar: جاهزة

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ar: لا تقبل المهام

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ar: تُعالِج

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ar: المُصنِّع

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ar: المُشغّل

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ar: على وجه واحد

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ar: الحافة الطويلة (قياسي)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ar: الحافة القصيرة (ملفوف)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ar: طوليّ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ar: عرضيّ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ar: عرضيّ مقلوب

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ar: طوليّ مقلوب

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
ar: إعداد تلقائي

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ar: أزيلت الطابعة ”%s“

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ar: تعذّر إضافة طابعة جديدة.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ar: تعذّر تحميل الواجهة: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ar: منتظرة

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ar: مُلبثة

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ar: الاستيثاق مطلوب

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ar: تُعالَج

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ar: متوقفة

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ar: ملغاة

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ar: مُجهضَة

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ar: مُنجزَة

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ar: طابعة JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ar: طابعة LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ar: تفاصيل %s

en: No suitable driver found
ar: لم يعثر على أي طابعة مناسبة

en: Select PPD File
ar: اختر ملف PPD

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ar: ملفت وصف طابعة بوست‌سكربت (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ar: اختيار تلقائي

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ar: مبدئي الطابعة

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ar: ادمج خطوط غوست‌سكربت فقط

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ar: حوّل إلى بوست‌سكربت المستوى 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ar: حوّل إلى بوست‌سكربت المستوى 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ar: لا ترشيح مسبق

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ar: أضِف طابعة

en: Unlock Print Server
ar: افتح خادوم الطباعة

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ar: افتح %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر لعرض الطابعات المتوفرة على %s.

en: Searching for Printers
ar: البحث عن الطابعات

note: Translators: The found device is a printer connected via USB
en: USB
ar: يو‌إس‌بي

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ar: منفذ تسلسلي

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ar: منفذ متواز

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
ar: بلوتوث

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ar: المكان: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ar: العنوان: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ar: يتطلب الخادوم الاستيثاق

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ar[0]: تتطلب المهمة الاستيثاق
ar[1]: تتطلب المهمة الاستيثاق
ar[2]: تتطلب المهمتان الاستيثاق
ar[3]: تتطلب %u مهمات الاستيثاق
ar[4]: تتطلب %u مهمة الاستيثاق
ar[5]: تتطلب %u مهمة الاستيثاق

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ar: %s — المهام النشطة

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر للطباعة من %s.

en: %d of %d
ar: %d من %d

en: New shortcut…
ar: اختصار جديد…

en: Button %d
ar: زر %d

en: Button
ar: زر

en: Output:
ar: المَخْرَج:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ar: حافظ على نسبة العرض:

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ar: عيّن في شاشة واحدة

en: Display Mapping
ar: اعرض المخطط

en: _Close
ar: أ_غلق

en: Test Your _Settings
ar: اختبر إ_عداداتك

en: Stylus
ar: القلم

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ar: لوحي

en: Batteries
ar: البطاريات

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ar: بطارية

en: When _idle
ar: عند عدم الا_ستخدام

en: Suspend
ar: علِّق

en: Power Off
ar: أطفئ

en: Hibernate
ar: أسبِت

en: Nothing
ar: لا تفعل شيئا

en: Off
ar: معطّل

en: When on battery power
ar: عندما تكون على طاقة البطارية

en: When plugged in
ar: عند توصيل الكبل

en: On
ar: مفعّل

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %d دقائق
ar[4]: %d دقيقة
ar[5]: %d دقيقة

en: Automatic suspend
ar: تعليق تلقائي

en: Unknown time
ar: وقت غير معروف

en: %i minute | %i minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %i دقائق
ar[4]: %i دقيقة
ar[5]: %i دقيقة

en: %i hour | %i hours
ar[0]: أقل من ساعة
ar[1]: ساعة واحدة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: %i ساعات
ar[4]: %i ساعة
ar[5]: %i ساعة

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: ساعات
ar[4]: ساعة
ar[5]: ساعة

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ar: %s حتى يكتمل الشحن

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ar: تحذير: بقي %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ar: بقي %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ar: مشحونة بالكامل

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ar: لا تشحن

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ar: فارغة

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ar: يشحن

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ar: تُفرّغ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ar: فأرة لا سلكية

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ar: لوحة مفاتيح لا سلكية

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ar: مزود طاقة غير منقطعة

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ar: مساعد رقمي شخصي PDA

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ar: هاتف خليوي

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ar: مشغل وسائط

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ar: حاسوب

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ar: جهاز إدخال ألعاب

[ctx: Battery name]
en: Main
ar: الأساسية

[ctx: Battery name]
en: Extra
ar: إضافية

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ar: النطاق المعياري

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ar: اختبر الإعداد

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ar: تلقائي

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ar: جودة منخفضة

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ar: جودة متوسطة

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ar: جودة عالية

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ar: ح‌خ‌ز المبدئي

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ar: زق‌ص‌س المبدئي

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ar: الرمادي المبدئي

en: Vendor supplied factory calibration data
ar: بيانات معايرة المصنع من منتج الجهاز

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ar: تصحيح عرض ملء الشاشة غير ممكن مع هذا الإعداد

en: This profile may no longer be accurate
ar: هذا الإعداد ربما لم يعد دقيقا

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ar: شاشة حاسوب محمول

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ar: كمرة وب مدمجة

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ar: شاشة %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ar: ماسحة %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ar: كمرة %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ar: طابعة %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ar: كمرة وب %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ar: المبدئي:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ar: نطاق الألوان:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ar: ملف إعداد للاختبار:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ar: اختر ملف إعداد ICC

en: _Import
ar: ا_ستورد

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ar: تشكيلات ICC المدعومة

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ar: كلّ الملفات

en: Screen
ar: شاشة

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ar: احفظ الإعداد

en: _Save
ar: ا_حفظ

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ar: أنشئ إعداد لون للجهاز المختار

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ar: لم تُكتشف أداة القياس. رجاءً تأكد من تشغيلها وتوصيلها بشكل صحيح.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ar: أداة القياس لا تدعم تشكيل الطابعة.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ar: نوع الجهاز غير مدعوم حاليًا.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ar: ضع جهاز المعايرة على المربع ثم اضغط ”ابدأ“

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ar: انقل جهاز المعايرة إلى موضع المعايرة ثم اضغط ”واصل“

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ar: انقل جهاز المعايرة إلى موضع السطح ثم اضغط ”واصل“

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ar: أعلق غطاء الحاسوب

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ar: حصل عطل داخلي تعذّر التعافي منه.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ar: الأدوات المطلوبة للمعايرة غير مُثبّتة.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ar: تعذّر توليد الإعدادات.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ar: لا يمكن الحصول على النقطة البيضاء المحددة

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ar: تم

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ar: فشلت المعايرة

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ar: يمكنك رفع جهاز المعايرة

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ar: لا تُقاطع جهاز المعايرة أثناء عمله

en: Enable color management for %s
ar: فعّل إدارة ألوان %s

en: Show color profiles for %s
ar: أظهر تشكيلات ألوان %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ar: غير مُعايَر

en: multiple sizes
ar: مقاسات متعددة

en: No Desktop Background
ar: لا خلفية لسطح المكتب

en: Current background
ar: الخلفية الحالية

en: Custom
ar: مخصص

en: Testing %s
ar: يختبر %s

[ctx: volume]
en: 100%
ar: ١٠٠٪

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ar: عرضيّ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ar: طوليّ يمين

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ar: طوليّ يسار

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ar: عرضيّ (مقلوب)

en: %.2lf Hz
ar: %.2lf هرتز

en: _Apply
ar: _طبّق

en: Apply Changes?
ar: أتريد تطبيق التغييرات؟

en: Changes Cannot be Applied
ar: تعذّر تطبيق التغييرات

en: This could be due to hardware limitations.
ar: قد يكون هذا بسبب قصور في العتاد.

en: None
ar: لا شيء

en: Custom Shortcuts
ar: اختصارات مخصصة

en: More…
ar: المزيد…

en: No input sources found
ar: لا يوجد أي مصادر إدخال

[ctx: Input Source]
en: Other
ar: أخرى

en: Enter the new shortcut
ar: أدخِل اختصارًا جديدًا

en: Set Custom Shortcut
ar: حدد اختصارًا مخصصًا

en: Set Shortcut
ar: حدد اختصارًا

en: Add Custom Shortcut
ar: أضف اختصارًا مخصصًا

en: Compose Key
ar: مفتاح التركيب

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Reset All Shortcuts?
ar: أتريد تصفير كل الاختصارات؟

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ar: تصفير الاختصارات قد يؤثر على اختصاراتك المخصوصة. لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Reset All
ar: صفّر الكل

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ar: معطّل

en: Authentication failed
ar: فشل الاستيثاق

en: The new password is too short
ar: كلمة السّر الجديدة قصيرة جدًا

en: The new password is too simple
ar: كلمة السر الجديدة بسيطة جدا

en: The old and new passwords are too similar
ar: كلمتا السر القديمة والجديدة متشابهتان جدا

en: The new password has already been used recently.
ar: كلمة السر الجديدة سبق استخدامها مؤخرا.

en: The new password must contain numeric or special characters
ar: يجب أن تحتوي كلمة السر الجديدة على محارف خاصة أو أرقام

en: The old and new passwords are the same
ar: كلمتا السر القديمة و الجديدة متطابقتان

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ar: تغيِّرت كلمة السر بعد الاستيثاق!

en: The new password does not contain enough different characters
ar: لا تحتوي كلمة السر الجديدة على حروف مختلفة كفاية

en: Unknown error
ar: عطل غير معروف

en: Please choose another password.
ar: رجاء اختر كلمة سر أخرى.

en: Please type your current password again.
ar: رجاء أعد كتابة كلمة السر الحالية.

en: Password could not be changed
ar: تعذّر تغيير كلمة السر

en: The passwords do not match.
ar: لا تتطابق كلمتا السر.

en: Select
ar: اختر

en: Browse for more pictures
ar: تصفّح لمزيد من الصور

en: Cannot automatically join this type of domain
ar: لا يمكن الانضمام تلقائيا إلى هذا النوع من النطاقات

en: No such domain or realm found
ar: لم يعثر على هذا النطاق أو المجال

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ar: تعذّر الولوج باسم %s في النطاق %s

en: Invalid password, please try again
ar: كلمة سر خطأ؛ من فضلك أعد المحاولة

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ar: تعذّر الاتصال بالنطاق %s:‏ %s

en: Left thumb
ar: الإبهام الأيسر

en: Left middle finger
ar: الوسطى اليسرى

en: _Left index finger
ar: السبابة الي_سرى

en: Left ring finger
ar: البنصر الأيسر

en: Left little finger
ar: الخنصر الأيسر

en: Right thumb
ar: الإبهام الأيمن

en: Right middle finger
ar: الوسطى اليمنى

en: _Right index finger
ar: السبابة الي_منى

en: Right ring finger
ar: البنصر الأيمن

en: Right little finger
ar: الخنصر الأيمن

en: Your account
ar: حسابك

en: Failed to delete user
ar: فشل حذف المستخدم

en: Failed to revoke remotely managed user
ar: فشل إبطال المستخدم المتحكم فيه عن بعد

en: You cannot delete your own account.
ar: لا يمكنك حذف حسابك أنت.

en: %s is still logged in
ar: ما يزال %s والجا

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ar: حذف مستخدم أثناء ولوجه قد يترك النظام في حالة غير مستقرة.

en: Do you want to keep %s’s files?
ar: أتريد إبقاء ملفات %s؟

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ar: من الممكن الإبقاء على مجلد المنزل وخزانة البريد والملفات المؤقتة عند حذف حساب مستخدم.

en: _Delete Files
ar: ا_حذف الملفات

en: _Keep Files
ar: أ_بقِ الملفات

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ar: أمتأكد أنك تريد إبطال حساب %s المتحكم فيه عن بعد؟

en: _Delete
ar: ا_حذف

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ar: الحساب معطّل

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ar: لتوضع مع الولوج التالي

[ctx: Password mode]
en: None
ar: بدون

en: Logged in
ar: والِج

[ctx: login date-time]
note: Translators: This indicates a login date-time. The first %s is a date, and the second %s a time.
en: %s, %s
ar: %s، %s

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ar: مفعّل

en: Failed to contact the accounts service
ar: فشل الاتصال بخدمة الحسابات

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ar: رجاء تأكّد من أن AccountService مثبّتة ومفعّلة.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ar: انقر على أيقونة *
    لعمل أي تغييرات

en: Delete the selected user account
ar: احذف حساب المستخدِم المختار

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ar: لحذف حساب المستخدم المختار،
    انقر أولًا على أيقونة *

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ar: اسم المستخدم هذا غير متاح. جرب اسمًا آخر.

en: The username is too long.
ar: اسم المستخدم طويل جدا.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ar: سيُستخدم هذا لتسمية مجلد المنزل ولا يمكن تغييره.

en: Should match the web address of your login provider.
ar: يجب أن تطابق عنوان الوب لمُزود الولوج.

en: Failed to add account
ar: فشلت إضافة الحساب

en: Failed to register account
ar: فشل تسجيل المستخدم

en: No supported way to authenticate with this domain
ar: لا توجد طريقة مدعومة للاستيثاق مع هذا النطاق

en: Failed to join domain
ar: فشل الانضمام إلى النطاق

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ar: اسم الولوج لم يعمل.
    من فضلك أعد المحاولة

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ar: كلمة سر الولوج لم تعمل.
    من فضلك أعد المحاولة

en: Failed to log into domain
ar: فشل الولوج إلى النطاق

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ar: تعذّر العثور على النطاق. هل أخطأت في كتابته؟

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ar: لا تحتوي كلمة السر الجديدة على حروف مختلفة كفاية.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ar: حاول تغيير بعض الحروف و الأرقان.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ar: حاول تغيير كلمة السر أكثر قليلًا.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ar: كلمة السر أقوى بدون اسم المستخدم.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ar: حاول تفادي وضع اسم المستخدم في كلمة السر.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ar: حاول تفادي بعض الكلمات المستخدمة في كلمة السر.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ar: حاول تفادي الكلمات الشائعة.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ar: حاول تفادي تغيير ترتيب كلمات معروفة.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ar: حاول استخدام أرقام أكثر.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ar: حاول استخدام حروف كبيرة أكثر.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ar: حاول استخدام حروف صغيرة أكثر.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ar: حاول استخدام علامات خاصة أكثر، مثل علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ar: حاول استخدام خليط من الحروف و الأرقام و علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ar: حاول تفادي تكرار نفس الحرف.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ar: حاول تفادي تكرار نفس النوع من الحروف: عليك الخلط بين الحروف و الأرقام و علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ar: حاول تفادي تتابعات مثل 1234 أو abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ar: على كلمة السر أن تكون أطول. حاول استخدام خليط من الحروف و الأرقام و علامات الترقيم.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ar: اخلط الحروف الكبيرة مع الصغيرة و استخدم رقمًا أو اثنين.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ar: إضافة المزيد من الحروف و الأرقام و علامات الترقيم ستجعل كلمة السر أقوى.

en: This Week
ar: هذا الأسبوع

en: Last Week
ar: الأسبوع الماضي

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
ar: %e %B

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
ar: %e %B، %Y

[ctx: login history week label]
note: Translators: This indicates a week label on a login history. The first %s is the first day of a week, and the second %s the last day.
en: %s — %s
ar: %s - %s

en: Session Ended
ar: انتهت الجلسة

en: Session Started
ar: بدأت الجلسة

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ar: ‏%s – نشاط الحساب

[ctx: Distance]
en: Short
ar: قصيرة

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ar: ¼ الشاشة

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ar: ½ الشاشة

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ar: ¾ الشاشة

[ctx: Distance]
en: Long
ar: طويلة

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ar: المبدئي

[ctx: cursor size]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: cursor size]
en: Large
ar: كبير

[ctx: cursor size]
en: Larger
ar: أكبر

[ctx: cursor size]
en: Largest
ar: الأكبر

en: %d pixel | %d pixels
ar[0]: %d بكسل
ar[1]: %d بكسل
ar[2]: %d بكسل
ar[3]: %d بكسل
ar[4]: %d بكسل
ar[5]: %d بكسل

en: System Bus
ar: ناقل النظام

en: Full access
ar: وصول كامل

en: Session Bus
ar: ناقل الجلسة

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Full access to /dev
ar: وصول كامل إلى /dev

en: Network
ar: الشبكة

en: Has network access
ar: له وصول إلى الشبكة

en: Home
ar: البداية

en: Read-only
ar: قراءة فقط

en: File System
ar: نظام الملفات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Can change settings
ar: يستطيع تغيير الإعدادات

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ar: الصلاحيات التالية مبنية في %s، ولا يمكن تغييرها. إذا كنت قلقا من هذا الصلاحيات، فربما تود إزالة التطبيق.

en: Web Links
ar: روابط الوب

en: Git Links
ar: روابط Git

en: %s Links
ar: روابط %s

en: Unset
ar: أزل

en: Links
ar: روابط

en: Hypertext Files
ar: ملفات النص التشعبي

en: Text Files
ar: ملفات النصوص

en: Image Files
ar: ملفات الصور

en: Font Files
ar: ملفات الخطوط

en: Archive Files
ar: الملفات المضغوطة

en: Package Files
ar: ملفات الحزم

en: Audio Files
ar: ملفات الصوت

en: Video Files
ar: ملفات الفديو

en: Other Files
ar: ملفات أخرى

note: List of applications.
en: Applications
ar: التطبيقات

[ctx: service is enabled]
en: On
ar: مفعّل

[ctx: service is disabled]
en: Off
ar: معطّل

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ar: مفعّل

[ctx: service is active]
en: Active
ar: نشِط

en: Choose a Folder
ar: اختر مجلّدًا

en: Copy
ar: انسخ

en: Sharing
ar: المشاركة

note: Label
en: No networks selected for sharing
ar: لم تختر أي شبكة لمشاركتها

en: Ask what to do
ar: اسأل ما الذي يجب فعله

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئا

en: Open folder
ar: افتح المجلّد

en: Other Media
ar: وسائط أخرى

en: Select an application for audio CDs
ar: اختر تطبيقا لاسطوانات الصوت

en: Select an application for video DVDs
ar: اختر تطبيقا لاسطوانات الفديو

en: Select an application to run when a music player is connected
ar: اختر تطبيقا لتشغيله عند توصيل مشغّل موسيقى

en: Select an application to run when a camera is connected
ar: اختر تطبيقا لتشغيله عند توصيل كمرة

en: Select an application for software CDs
ar: اختر تطبيقا لاسطوانات البرامج

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ar: دي‌ڤي‌دي صوتي

en: blank Blu-ray disc
ar: قرص Blu-Ray فارغ

en: blank CD disc
ar: اسطوانة فارغة

en: blank DVD disc
ar: قرص دي‌ڤي‌دي فارغ

en: blank HD DVD disc
ar: قرص دي‌ڤي‌دي إتش‌دي فارغ

en: Blu-ray video disc
ar: قرص Blu-Ray فديو فارغ

en: e-book reader
ar: قارئ كتب إلكتروني

en: HD DVD video disc
ar: قرص دي‌ڤي‌دي إتش‌دي فديو فارغ

en: Picture CD
ar: اسطوانة صور

en: Super Video CD
ar: اسطوانة فديو فائقة

en: Video CD
ar: اسطوانة فديو

en: Windows software
ar: برمجيات وندوز

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ar: إمبراطوري

[ctx: measurement format]
en: Metric
ar: متري

en: Formats
ar: النُسق

en: Unknown
ar: غير معروف

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ar: ٦٤ بتة

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ar: ٣٢ بتة

en: Wayland
ar: وايلاند

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ar: نقطة بث

en: Other…
ar: آخر…

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: الأمس

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
ar: %e %B

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
ar: %e %B، %Y

en: %d hour | %d hours
ar[0]: أقل من ساعة
ar[1]: ساعة واحدة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعة
ar[5]: %d ساعة

en: %d second | %d seconds
ar[0]: أقل من ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %d ثوان
ar[4]: %d ثانية
ar[5]: %d ثانية

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ar: أقل من ثانية

en: never
ar: أبدًا

en: today
ar: اليوم

en: yesterday
ar: الأمس

en: %i day ago | %i days ago
ar[0]: منذ أقل من يوم
ar[1]: منذ يوم واحد
ar[2]: منذ يومين
ar[3]: منذ %i أيام
ar[4]: منذ %i يوما
ar[5]: منذ %i يوم

en: IPv4 Address
ar: عنوان IPv4

en: IPv6 Address
ar: عنوان IPv6

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Hardware Address
ar: عنوان العتاد

en: Default Route
ar: السبيل المبدئي

en: Last used
ar: آخر استخدام

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ar: %d م.بايت\ث

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ar: سلكية

en: Options…
ar: الخيارات…

en: Choose a PAC file
ar: اختر ملف PAC

en: PAC files (*.pac)
ar: ملفات PAC‏ (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
ar: اختر شهادة "سلطة شهادات"

en: no file selected
ar: لم تحدد أي ملف

en: Unencrypted private keys are insecure
ar: المفاتيح السرية غير المُعمّاة ليست آمنة

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ar: المفتاح السري المحدد ليس محميًا بكلمة سر.  قد يتسبب هذا في تقويض اعتمادات الأمان. رجاء اختر مفتاحًا محميًا بكلمة سر.
    
    (يمكنك حماية مفتاحك بكلمة سر باستخدام openssl)

en: Choose your personal certificate
ar: اختر شهادتك الشخصية

en: Choose your private key
ar: اختر مفتاحك السري

en: Wi-Fi
ar: واي فاي

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ar: إيقاف نقطة البث وقطع الاتصال عن أي مستخدمين؟

en: _Stop Hotspot
ar: أو_قف نقطة البث

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
ar: ‏VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ar: الحالة غير معروفة

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ar: غير مُدار

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ar: غير متاح

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ar: يتّصل

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ar: الاستيثاق مطلوب

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ar: متّصل

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ar: يقطع الاتصال

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ar: فشل الاتصال

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ar: الحالة غير معروفة (مفقودة)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ar: فشل الإعداد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ar: فشل إعداد رقم الإنترنت (IP)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ar: انتهت صلاحية إعداد رقم الإنترنت (IP)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ar: الأسرار مطلوبة لكن لم تُعطَ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ar: فشل بدء خدمة PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ar: فصلت خدمة PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ar: فشل PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ar: فشل بدء عميل DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ar: خطأ من عميل DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ar: فشل عميل DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ar: فشل بدء خدمة الاتصال المشترك

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ar: فشلت خدمة الاتصال المشترك

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ar: فشل بدء خدمة AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ar: عطل في خدمة AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ar: فشلت خدمة AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ar: الخط مشغول

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ar: الخط مقطوع

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ar: انتهت مهلة الاتصال الهاتفي

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ar: فشل الاتصال الهاتفي

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ar: فشلت تهيئة المودم

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ar: تعذّر اختيار APN المحدد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ar: لن يبحث عن شبكة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ar: رُفض تسجيل الشبكة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ar: انتهت مهلة تسجيل الشبكة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ar: فشل تسجيل الشبكة المطلوبة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ar: فضل فحص PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ar: البرمجيات المضمنة التي يحتاجها الجهاز غير متاحة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ar: اختفى الاتصال

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ar: المودم غير موجود

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ar: فشل اتصال بلوتوث

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ar: لم تُدرج شريحة الهاتف

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ar: فشلت اعتمادية الاتصال

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ar: البرمجية المغروسة غير متاحة

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ar: الكبل مفصول

en: Security
ar: الأمن

en: Delete Address
ar: احذف العنوان

en: Delete Route
ar: احذق السبيل

en: automatic
ar: تلقائي

en: Identity
ar: الهوية

en: Cannot import VPN connection
ar: تعذّر استيراد اتصال VPN

en: Select file to import
ar: اختر ملفا لاستيراده

en: A file named “%s” already exists.
ar: يوجد فعلا ملف بالاسم ”%s“.

en: _Replace
ar: ا_ستبدل

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ar: هل تريد استبدال %s باتصال VPN الذي تحفظه؟

en: Cannot export VPN connection
ar: تعذّر تصدير اتصال VPN

en: Export VPN connection
ar: صدّر اتصال VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ar: لا شيء

en: WEP 128-bit Passphrase
ar: عبارة سر WEP‏ 128-بتة

en: WPA & WPA2 Personal
ar: ‏WPA و WPA2 شخصي

en: WPA & WPA2 Enterprise
ar: ‏WPA و WPA2 للمؤسسات

en: Profile %d
ar: إعداد %d

en: Unable to open connection editor
ar: تعذّر فتح محرر الاتصالات

en: New Profile
ar: إعداد جديد

en: _Add
ar: أ_ضف

en: VPN
ar: ‏VPN

en: Import from file…
ar: استورد من ملف…

en: Add VPN
ar: أضف VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ar: مؤسسة

[ctx: Wifi security]
en: None
ar: بدون

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
ar: أبدًا

[ctx: Signal strength]
en: None
ar: لا إشارة

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ar: ضعيفة

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ar: معقولة

[ctx: Signal strength]
en: Good
ar: جيّدة

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ar: ممتازة

en: Forget Connection
ar:  انس الاتصال

en: Remove Connection Profile
ar: أزل إعدادات الاتصال

en: Remove VPN
ar: أزل VPN

en: Details
ar: تفاصيل

en: Add new connection
ar: أضف اتصالًا جديدا

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ar: أتريد تشغيل نقطة بث واي فاي؟

en: Manual
ar: يدويًا

en: Automatic
ar: تلقائي

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ar: يستخدم الاكتشاف التلقائي للوسيط في حال لم يُعطَ مسار للإعداد.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ar: لا يُنصَح بهذا مع الشبكات العامة غير الموثوقة.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ar: ستُفقد تفاصيل الشبكة، بما في ذلك كلمات السر وأي إعدادات مُخصصة.

en: _Forget
ar: ان_سَ

en: Known Wi-Fi Networks
ar: شبكات واي فاي المعروفة

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ar: إن_س

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ar: تمنع سياسة النظام استخدامه نقطة بث

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ar: لا يدعم جهاز اللاسلكي وضع نقطة البث

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ar: نأسف، حدث عطل ما. من فضلك اتصل بالدعم الفني.

en: NetworkManager needs to be running.
ar: يجب أن يكون NetworkManager شغّالًا.

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
ar: %e %B %Y، %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
ar: %e %B %Y، %R

[ctx: timezone loc]
note: Translators: "city, country"
en: %s, %s
ar: %s، %s

note: Translators: UTC here means the Coordinated Universal Time. * %:::z will be replaced by the offset from UTC e.g. UTC+02
en: UTC%:::z
ar: جرينتش%:::z

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ar: غير متّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ar: يتّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ar: متّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ar: عطل في التخويل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ar: يخوّل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ar: وظيفية مقللة

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ar: متّصل ومخوّل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ar: غير معروف

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ar: مخوّل في:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
ar: متّصل في:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ar: سجّل في:

en: Failed to authorize device:
ar: فشل تخويل الجهاز:

en: Failed to forget device:
ar: فشل نسيان الجهاز:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ar[0]: لا يعتمد على أجهزة أخرى
ar[1]: يعتمد على جهاز آخر
ar[2]: يعتمد على جهازين آخر
ar[3]: لا يعتمد على %u أجهزة أخرى
ar[4]: لا يعتمد على %u جهازًا آخر
ar[5]: لا يعتمد على %u جهاز آخر

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ar: عُطل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ar: مخوّل

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ar: جرب النقر والنقر المزدوج والتمرير

en: Double click, primary button
ar: نقرة مزدوجة، الزر الأساسي

en: Single click, primary button
ar: نقرة مفردة، الزر الأساسي

en: Double click, middle button
ar: نقرة مزدوجة، الزر الأوسط

en: Single click, middle button
ar: نقرة مفردة، الزر الأوسط

en: Double click, secondary button
ar: نقرة مزدوجة، الزر الثانوي

en: Single click, secondary button
ar: نقرة مفردة، الزر الثانوي

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ar: اعرف المزيد

en: Empty all items from Trash?
ar: أأحذف كل العناصر من المهملات؟

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ar: ستحذف نهائيا كل العناصر الموجودة في المهملات.

en: _Empty Trash
ar: أ_فرغ المهملات

en: Delete all the temporary files?
ar: أأحذف كل الملفات المؤقتة؟

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ar: ستُحذف كل الملفات المؤقتة نهائيًا.

en: _Purge Temporary Files
ar: ت_خلّص من الملفات المؤقتة

[ctx: Online Account]
en: Other
ar: أخرى

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ar: حساب %s

en: Error removing account
ar: خطأ أثناء إزالة الحساب

en: Display version number
ar: اعرض الإصدارة

en: Enable verbose mode
ar: فعّل الطور المسهِب

en: Search for the string
ar: ابحث عن نصّ

en: Panel to display
ar: لوحة لعرضها

en: Available panels:
ar: اللوحات المتوفرة:

en: Privacy
ar: الخصوصية

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ar[0]: لا مَخْرَج
ar[1]: مَخْرَج واحد
ar[2]: مَخْرَجين
ar[3]: %u مَخْارِج
ar[4]: %u مَخْرَجًا
ar[5]: %u مَخْرَج

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ar[0]: لا مَدْخَل
ar[1]: مَدْخَل واحد
ar[2]: مَدْخَلين
ar[3]: %u مَداخِل
ar[4]: %u مَدْخَلًا
ar[5]: %u مَدْخَل

en: System Sounds
ar: أصوات النظام

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ar: ا_فتح

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ar: لم يُعثر على أي طابعات

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ar: أدخل عنوان شبكة للبحث عن الطابعة

en: Authentication Required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر لعرض الطابعات المتوفرة على خادوم الطباعة.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ar: اسم المستخدم

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ar: كلمة السر

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ar: النطاق

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ar: اس_توثق

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ar: امسح الكل

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ar: ا_ستوثق

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ar: لا مهام طابعة نشطة

en: Select Printer Driver
ar: اختر مُشغّل الطابعة

en: Loading drivers database…
ar: يُحمّل قاعدة بيانات المشغلات…

en: Printing Options
ar: خيارات الطابعة

en: Printer Details
ar: تفاصيل الطابعة

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ar: استخدم الطابعة مبدئيًا

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ar: نظف رؤوس الطابعة

en: Remove Printer
ar: أزِل طابعة

en: Model
ar: الطراز

en: Location
ar: المكان

en: Ink Level
ar: مستوى الحبر

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ar: رجاء أعد التشغيل بعد حل المشكلة.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ar: أعِد التشغيل

en: Name
ar: الاسم

en: Address
ar: العنوان

en: Searching for preferred drivers…
ar: يبحث عن المُشغّلات المُفضّلة…

en: Search for Drivers
ar: ابحث عن المشغلات

en: Select from Database…
ar: اختر من قاعدة بيانات…

en: Install PPD File…
ar: ثبّت ملف PPD…

en: Authenticate
ar: استوثق

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ar: تراجع

en: No printers
ar: لا طابعات

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ar: آسف، يبدو أن خدمة الطباعة
    في النظام غير متاحة.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ar: تسمح خدمات التموضع للتطبيقات بمعرفة مكانك. استخدام الشبكات اللاسلكية و الهاتف المحمول يزيد من دقة هذه الخدمات.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ar: يستخدم خدمة تموضع موزيلا: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>سياسة الخصوصية</a>

en: Default
ar: المبدئي

en: Middle Mouse Button Click
ar: نقرة بزر الفأرة الأوسط

en: Right Mouse Button Click
ar: نقرة بزر الفأرة الأيمن

en: Back
ar: إلى الخلف

en: Forward
ar: إلى الأمام

en: No stylus found
ar: لم يُعثر على أي قلم

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ar: رجاء انقل قلمك قرب اللوح لإعداده

en: Eraser Pressure Feel
ar: الشعور بضغط الممحاة

en: Soft
ar: ناعم

en: Firm
ar: قاس

en: Top Button
ar: الزر العلوي

en: Lower Button
ar: الزر السفلي

en: Lowest Button
ar: الزر الأسفل

en: Tip Pressure Feel
ar: الشعور بضغط السن

en: Tablet (absolute)
ar: لوح (مطلق)

en: Touchpad (relative)
ar: لوحة لمس (نسبي)

en: Tablet Preferences
ar: تفضيلات اللوح

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: No tablet detected
ar: لم يكتشف أي لوح

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ar: رجاءً وصّل أو شغّل لوح واكوم

en: Bluetooth Settings
ar: إعدادات بلوتوث

en: Wacom Tablet
ar: لوح واكوم

en: Tracking Mode
ar: نمط التتبع

en: Left-Handed Orientation
ar: اتجاه لليد اليسرى

en: Map to Monitor…
ar: تعيين شاشة عرض…

en: Map Buttons…
ar: تعيين أزرار…

en: Calibrate…
ar: عاير…

en: Adjust mouse settings
ar: اضبط إعدادات الفأرة

en: Adjust display resolution
ar: اضبط ميز الشاشة

en: Screen Calibration
ar: معايرة الشاشة

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ar: رجاءً انقر علامات الهدف الظاهرة على الشاشة لمعايرة اللوح.

en: Mis-click detected, restarting…
ar: اكتُشفت نقرة خاطئة، يعيد بدء العملية…

en: Map Buttons
ar: تعيين أزرار

en: Map buttons to functions
ar: تعيين وظائف للأزرار

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ar: لتعديل مفتاح اختصار، اختر ”أرسل ضغطة الزر“ ثم اضغط على الأزرار الجديدة أو اضغط مفتاح التّراجع لمسحها.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
ar: 15 دقيقة

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ar: 30 دقيقة

en: Suspend & Power Button
ar: التعليق و زر الطاقة

en: Automatic Suspend
ar: تعليق تلقائي

en: _Plugged In
ar: _موصّل بمقبس الكهرباء

en: On _Battery Power
ar: على _طاقة البطارية

en: Delay
ar: التأخير

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ar: ستنتج المعايرة إعدادات يمكنك استخدامها للتحكم في ألوان شاشتك. كلما قضيت وقتا أطول في المعايرة كلما كانت جودة الإعدادات الناتجة أفضل.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ar: لم تستطيع استخدام حاسوبك أثناء المعايرة.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ar: الجودة

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ar: الوقت التقريبي

en: Calibration Quality
ar: جودة المعايرة

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ar: اختر الجهاز المستشعر الذي تريد استخدامه في المعايرة.

en: Calibration Device
ar: جهاز المعايرة

en: Select the type of display that is connected.
ar: اختر نوع جهاز العرض المُوصّل.

en: Display Type
ar: نوع جهاز العرض

en: Display Brightness
ar: سطوع جهاز العرض

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ar: يمكنك استخدام تشكيلات ألوان مستقلة على الحواسيب المختلفة، أو حتى تشكيلات مستقلة لدرجات الإضاءة المختلفة.

en: Profile Name:
ar: اسم الإعداد:

en: Profile Name
ar: اسم الإعداد

en: Profile successfully created!
ar: تم إنشاء الإعداد

en: Copy profile
ar: انسخ الإعداد

en: Requires writable media
ar: يحتاج وسائط قابلة للكتابة

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ar: قد ترغب بالاطلاع على تعليمات استخدام إعدادات الألوان على <a href="linux">جنوم\لينكس</a> و <a href="osx">أبل ماك</a> و <a href="windows">ميكروسوفت وندوز</a>.

en: Summary
ar: ملخّص

en: Add Profile
ar: أضف إعدادًا

en: _Import File…
ar: ا_ستورد ملفًا…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ar: وجدت مشاكل ولن يعمل ملف الإعداد كما يجب. <a href="">أظهر التفاصيل.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ar: كل جهاز يحتاج إلى ملفات إعدادات ألوان مُحدّثة ليكون مُدار الألوان.

en: Learn more about color management
ar: اعرف المزيد عن إدارة الألوان

en: _Set for all users
ar: ا_ضبط لجميع المستخدمين

en: Set this profile for all users on this computer
ar: اضبط هذا الإعداد لكل المستخدمين على هذا الحاسوب

en: _Enable
ar: _فعّل

en: _Add profile
ar: أ_ضف إعدادًا

en: _Calibrate…
ar: _عاير…

en: Calibrate the device
ar: عاير الجهاز

en: _Remove profile
ar: أزل الإع_داد

en: _View details
ar: اعرض ال_تفاصيل

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ar: تعذّر اكتشاف الأجهزة التي يمكن التحكم بألوانها

en: LCD
ar: شاشة كريستال سائل

en: CRT
ar: شاشة عادية

en: Projector
ar: جهاز عرض الشرائح

en: Plasma
ar: شاشة بلازما

en: 40 minutes
ar: 40 دقيقة

en: Native to display
ar: الأصلي لجهاز العرض

en: D50 (Printing and publishing)
ar: ‏D50 (الطباعة و النشر)

en: D65 (Photography and graphics)
ar: ‏D65 (التصوير و الرسوميات)

en: Display Calibration
ar: معايرة جهاز العرض

note: This starts the calibration process
en: _Start
ar: اب_دأ

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ar: اس_تئنف

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ar: _تمّ

en: No Bluetooth Found
ar: لم يعثر على بلوتوث

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ar: وصل جهاز بلوتوث خارجي لاستخدامه

en: Bluetooth Turned Off
ar: بلوتوث مغلق

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ar: شغله للاتصال بالأجهزة و استقبال الملفات.

en: Airplane Mode is on
ar: وضع ال_طائرة مفعّل

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ar: بلوتوث معطّل لأن وضع الطائرة مفعّل.

en: Turn Off Airplane Mode
ar: أوقف وضع الطائرة

en: Hardware Airplane Mode is on
ar: وضع الطائرة مفعّل من العتاد

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ar: عطّل وضع الطائرة لتفعيل بلوتوث.

en: Click a speaker to test
ar: انقر على السماعة لاختبارها

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Bark
ar: نباح

en: Drip
ar: قطرات

en: Glass
ar: زجاج

en: Sonar
ar: سونار

en: Rear
ar: الخلفية

en: Front
ar: المقدمة

en: System Volume
ar: شدة صوت النظام

en: Volume Levels
ar: مستويات الصوت

en: Output
ar: المَخْرَج

en: Output Device
ar: جهاز إخراج

en: Test
ar: اختبِر

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Balance
ar: التوازن

en: Fade
ar: التلاشي

en: Subwoofer
ar: سماعات كبيرة

en: Input
ar: المَدخَل

en: Input Device
ar: جهاز إدخال

en: Volume
ar: شدة الصوت

en: Alert Sound
ar: صوت التنبيه

en: Refresh Rate
ar: تردد التحديث

en: Adjust for TV
ar: اضبط للتلفاز

en: Scale
ar: المقياس

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ar: أعِد تشغيل المُرشّح

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ar: عطّل مؤقتًا حتى الغد

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ar: تجعل الإضاءة الليلية ألوان الشاشة أدفأ. يساعد هذا على تفادي إجهاد العين و الأرق.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ar: الإضاءة الليلية

en: Schedule
ar: الجدول

en: Sunset to Sunrise
ar: من الغروب للشروق

en: Times
ar: الوقت

en: From
ar: من

en: Hour
ar: ساعة

en: Minute
ar: دقيقة

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
ar: ص

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
ar: م

en: To
ar: إلى

en: Color Temperature
ar: حرارة اللون

en: Single Display
ar: شاشة مفردة

en: Join Displays
ar: ضم الشاشات

en: Mirror
ar: طابق

en: Display Mode
ar: نمط العرض

en: Primary Display
ar: الشاشة الرئيسية

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
ar: اسحب الشاشات لتطابق ترتيبها في الطبيعة. اختر الشاشة لتغيير إعداداتها.

en: Display Arrangement
ar: ترتيب الشاشات

en: Display Configuration
ar: إعدادات الشاشة

en: Automatic Screen _Lock
ar: إي_صاد تلقائي للشاشة

en: Displays
ar: الشاشات

en: Input Sources
ar: مصادر الإدخال

en: Use the _same source for all windows
ar: استخدم _نفس المصدر لكل النوافذ

en: Add an Input Source
ar: أضف مصْدَر إدخال

en: Input methods can’t be used on the login screen
ar: لا يمكن استخدام مصادر الإدخال في شاشة الولوج

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Remove
ar: أزل

en: Reset the shortcut to its default value
ar: أعِد الاختصار إلى قيمته المبدئية

en: Command
ar: الأمر

en: Shortcut
ar: الاختصار

en: Set Shortcut…
ar: حدد اختصارًا…

en: Add
ar: أضف

en: Replace
ar: استبدل

en: Set
ar: حدد

en: No input source selected
ar: لم تحدد أي مصادر إدخال

en: Add Shortcut
ar: أضف اختصارًا

en: No keyboard shortcut found
ar: لم يُعثر على أي اختصارات للوحة المفاتيح

en: Try a different search
ar: جرب بحثًا آخر

en: Reset All…
ar: صفّر الكل…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ar: أعِد كل الاختصارات إلى قيمها المبدئية

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ar: أتريد حذف بصماتك المسجلة بحيث يُعطل الولوج بالبصمة؟

en: _Delete Fingerprints
ar: ا_حذف البصمات

en: _Add User…
ar: أ_ضف مستخدمًا…

en: Create a user account
ar: أنشئ حساب مستخدِم

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ar: يجب إعادة تشغيل الجلسة لتطبيق التغييرات

en: Restart Now
ar: أعِد التشغيل الآن

en: User Icon
ar: أيقونة المستخدم

en: _Language
ar: الل_غة

en: _Password
ar: كلمة ال_سر

en: _Fingerprint Login
ar: الولوج بال_بصمة

en: A_utomatic Login
ar: الولوج الت_لقائي

en: Remove User…
ar: أزِل المستخدِم…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ar: لم يُعثر على أي مستخدمين

en: Unlock to add a user account.
ar: افتح لإضافة حساب مستخدِم.

en: Add User
ar: أضف مستخدما

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ar: _سجّل

en: Domain Administrator Login
ar: ولوج مدير النطاق

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ar: تحتاج أن تكون مسجّلا في النطاق لاستخدام ولوج المؤسسات على هذا الحاسوب.
    من فضلك اطلب من مدير الشبكة أن يكتب كلمة سر النطاق هنا.

en: _Domain
ar: الن_طاق

en: Administrator _Name
ar: ا_سم المدير

en: Administrator Password
ar: كلمة سر المدير

en: _Username
ar: ا_سم المستخدم

en: _Full Name
ar: الاسم بال_كامل

en: Standard
ar: عادي

en: Administrator
ar: إداري

en: Account _Type
ar: _نوع الحساب

en: Allow user to set a password when they next _login
ar: اسمح للمستخدم بوضع كلمة سر عند الولوج ال_تالي

en: Set a password _now
ar: _ضع كلمة سر الآن

en: _Confirm
ar: أ_كّد

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ar: ولوج المؤسسات يسمح باستخدام حساب مستخدم مدار مركزيًا على هذا الجهاز. يمكنك أيضًا استخدام هذا الحساب للوصول إلى موارد الشركة على الإنترنت.

en: You are Offline
ar: لست متّصلا

en: You must be online in order to add enterprise users.
ar: يجب أن تكون متصلا لإضافة حسابات ولوج مؤسسات.

en: _Enterprise Login
ar: ولوج ال_مؤسسات

en: Take a Picture…
ar: التقط صورة…

en: Select a File…
ar: اختر ملفًا…

en: Change Password
ar: غيّر كلمة السر

en: Ch_ange
ar: _غيّر

en: _Confirm New Password
ar: أ_كّد كلمة السر الجديدة

en: _New Password
ar: ك_لمة السر الجديدة

en: Current _Password
ar: كلمة السر ال_حالية

en: Allow user to change their password on next login
ar: اسمح للمستخدم بتغيير كلمة السر عند الولوج التالي

en: Set a password now
ar: ضع كلمة سر الآن

en: Full Screen
ar: ملء الشاشة

en: Top Half
ar: النصف العلوي

en: Bottom Half
ar: النصف السفلي

en: Left Half
ar: النصف الأيسر

en: Right Half
ar: النصف الأيمن

en: Zoom Options
ar: خيارات التقريب

en: _Zoom
ar: ال_تقريب

en: _Magnification:
ar: ال_تكبير:

en: _Follow mouse cursor
ar: يتبع مؤشر ال_فأرة

en: _Screen part:
ar: جزء من ال_شاشة:

en: Magnifier _extends outside of screen
ar: المكبرة تمتد ل_خارج الشاشة

en: _Keep magnifier cursor centered
ar: أبق مؤشر المكبرة متمركزًا

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ar: مؤشر المكبرة يحرك الم_حتوى

en: Magnifier cursor moves with _contents
ar: مؤشر المكبرة يتحرك مع المح_توى

en: Magnifier Position:
ar: موضع المُكبِّرة:

en: Magnifier
ar: المكبّرة

en: _Thickness:
ar: ال_سماكة:

en: _Length:
ar: ال_طول:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ar: اللو_ن:

en: _Crosshairs:
ar: م_حاور الهدف:

en: _Overlaps mouse cursor
ar: يغطي على مؤ_شر الفأرة

en: Crosshairs
ar: محاور الهدف

en: _White on black:
ar: أبيض على أ_سود:

en: _Brightness:
ar: ال_سطوع:

en: _Contrast:
ar: ال_تباين:

en: Color Effects:
ar: المؤثرات اللونية:

en: Color Effects
ar: المؤثرات اللونية

en: Typing Assist
ar: مساعدة الكتابة

en: _Sticky Keys
ar: مفاتيح لا_صقة

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ar: تعتبر تتابعا من المفاتيح المُغيِّرة كما لو كان اختصارا

en: _Disable if two keys are pressed together
ar: _عطِّل إذا ضُغط مفتاحان في آن واحد

en: Beep when a _modifier key is pressed
ar: صفّر عند ضغط مفاتيح الم_غيّرات

en: S_low Keys
ar: مفاتيح ب_طيئة

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ar: تضع تأخيرا بين ضغط المفتاح وقبوله

en: A_cceptance delay:
ar: تأخير ال_قبول:

en: Slow keys typing delay
ar: تأخير الكتابة للمفاتيح البطيئة

en: Beep when a key is pr_essed
ar: صفّر عند ض_غط مفتاح

en: Beep when a key is _accepted
ar: صفّر عند _قُبول مفتاح

en: Beep when a key is _rejected
ar: صفّر إذا _رُفض مفتاح

en: _Bounce Keys
ar: مفاتيح _قافزة

en: Ignores fast duplicate keypresses
ar: تجاهل الضغطات المكررة السريعة للمفاتيح

en: Bounce keys typing delay
ar: تأخير الكتابة للمفاتيح القافزة

en: _Enable by Keyboard
ar: فعّل من _لوحة المفاتيح

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ar: فعّل أو عطّل خصائص الإتاحة باستخدام لوحة المفاتيح

en: Repeat Keys
ar: تكرار المفاتيح

en: Key presses repeat when key is held down.
ar: تكرار نقر المفتاح عند الضغط عليه.

en: Repeat keys delay
ar: مهلة تكرار المفاتيح

en: Speed
ar: السرعة

en: Repeat keys speed
ar: سرعة تكرار المفاتيح

en: Click Assist
ar: مساعدة النقر

en: _Simulated Secondary Click
ar: م_حاكاة النقر الثانوي

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ar: ابتدئ نقرة ثانوية عن طريق الاستمرار بضغط الزر الأولي

en: Secondary click delay
ar: تأخير النقر الثانوي

en: _Hover Click
ar: النقر ال_سلبي

en: Trigger a click when the pointer hovers
ar: ابتدئ نقرة عند حومان المؤشر

en: D_elay:
ar: ال_تأخير:

en: Motion _threshold:
ar: عتبة الحر_كة:

en: Visual Alerts
ar: التنبيهات البصرية

en: _Test flash
ar: ا_ختبر الوميض

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ar: أظهر مؤشرًا بصريًا عند حدوث تنبيه صوتي.

en: _Visual Alerts
ar: تنبيهات ب_صرية

en: Flash the entire _screen
ar: أومض _كل الشاشة

en: Seeing
ar: النظر

en: _High Contrast
ar: تباين _عال

en: _Large Text
ar: نص _كبير

en: C_ursor Size
ar: حجم المؤ_شر

en: Screen _Reader
ar: قار_ئ الشاشة

en: _Sound Keys
ar: مفاتيح الصو_ت

en: Hearing
ar: السمع

en: Typing
ar: الكتابة

en: Screen _Keyboard
ar: لوحة م_فاتيح على الشاشة

en: R_epeat Keys
ar: _تكرار المفاتيح

en: Cursor _Blinking
ar: وميض ال_مؤشر

en: _Typing Assist (AccessX)
ar: م_ساعدة الكتابة

en: Pointing & Clicking
ar: التأشير و النقر

en: _Mouse Keys
ar: مفاتيح ال_فأرة

en: _Click Assist
ar: مساعدة الن_قر

en: _Double-Click Delay
ar: مهلة الن_قر المزدوج

en: Double-Click Delay
ar: مهلة النقر المزدوج

en: Cursor Blinking
ar: وميض المؤشر

en: Cursor blinks in text fields.
ar: ومضات المؤشر في حقول النصوص.

en: Cursor blinking speed
ar: سرعة ومضات المؤشر

en: Sound Keys
ar: مفاتيح الصوت

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ar: أصدر صفيرًا عند تفعيل أو تعطيل قفل الأرقام أو الحروف الكبيرة.

en: Cursor Size
ar: حجم المؤشر

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ar: يمكن تغيير حجم المؤشر مع مستوى التقريب لتسهيل رؤية المؤشر.

en: Screen Reader
ar: قارئ الشاشة

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ar: يقرأ قارئ الشاشة النص أثناء تحريكك للبؤرة.

en: _Screen Reader
ar: قارئ ال_شاشة

en: General
ar: عام

en: No applications
ar: لا تطبيقات

en: Install some…
ar: ثبّت البعض…

en: Permissions & Access
ar: الصلاحيات والوصول

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ar: البيانات والخدمات التي طلب هذا التطبيق الوصول إليها والصلاحيات التي يحتاجها.

en: Camera
ar: كمرة

en: Microphone
ar: ميكروفون

en: Location Services
ar: خدمات التموضع

en: Built-in Permissions
ar: الصلاحيات المدمجة

en: Cannot be changed
ar: لا يمكن تغييرها

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ar: يمكن مراجعة صلاحيات التطبيق كل على حدة في إعدادات <a href="privacy">الخصوصية</a>.

en: Integration
ar: التكامل

en: System features used by this application.
ar: خصائص النظام التي يستخدمها هذا التّطبيق.

en: Search
ar: البحث

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Sounds
ar: الصوت

en: Default Handlers
ar: المناولات المبدئية

en: Types of files and links that this application opens.
ar: أنواع الملفات والروابط التي يفتحها هذا التطبيق.

en: Reset
ar: صفّر

en: Usage
ar: الاستخدام

en: How much resources this application is using.
ar: ما مقدار الموارد التي يستخدمها هذا التطبيق.

en: Storage
ar: مساحة التخزين

en: Open in Software
ar: افتح في «البرمجيات»

en: No results found
ar: لا نتائج

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ar: ما المساحة التي يستخدمها هذا التطبيق هو والبيانات التي يخزنها.

en: Application
ar: تطبيق

en: Data
ar: البيانات

en: Cache
ar: الخبيئة

en: <b>Total</b>
ar: <b>المجموع</b>

en: Clear Cache…
ar: امسح الخبيئة…

en: Networks
ar: الشبكات

en: _Computer Name
ar: ا_سم الحاسوب

en: _File Sharing
ar: م_شاركة الملفات

en: _Media Sharing
ar: مشاركة الوسائ_ط

en: _Remote Login
ar: الولوج عن ب_عد

en: Some services are disabled because of no network access.
ar: بعض الأجهزة معطل لتعذّر الوصول الشبكي.

en: File Sharing
ar: مشاركة الملفات

en: _Require Password
ar: ا_طلب كلمة سر

en: Remote Login
ar: الولوج عن بعد

en: Media Sharing
ar: مشاركة الوسائط

en: Share music, photos and videos over the network.
ar: شارك الموسيقى و الصور و الڤديو مع الآخرين على الشبكة.

en: Folders
ar: المجلدات

en: _New connections must ask for access
ar: يجب على الاتصالات الجديدة أن ت_طلب النفاذ

en: _Require a password
ar: ا_طلب كلمة سر

en: Select how media should be handled
ar: اختر كيفية التعامل مع الوسائط

en: CD _audio
ar: قرص _صوتي

en: _DVD video
ar: _دي‌ڤي‌دي فيديو

en: _Music player
ar: مشغّل _موسيقى

en: _Photos
ar: ال_صور

en: _Software
ar: بر_مجيات

en: _Other Media…
ar: و_سائط أخرى…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ar: لا _تسأل أو تبدأ البرامج عند إدخال الوسائط

en: Select how other media should be handled
ar: اختر كيفية التعامل مع الوسائط الأخرى

en: _Action:
ar: الإ_جراء:

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: Preview
ar: معاينة

en: Language
ar: اللغة

en: Restart the session for changes to take effect
ar: يجب إعادة تشغيل الجلسة لتطبيق التغييرات

en: Restart…
ar: أعِد التشغيل…

en: _Formats
ar: ال_نُسق

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ar: يستخدم إعدادات الولوج كل المستخدمين أثناء الولوج إلى النظام

en: Dates
ar: التّواريخ

en: Dates & Times
ar: التاريخ و الوقت

en: Numbers
ar: الأرقام

en: Measurement
ar: القياس

en: Paper
ar: الورق

en: Memory
ar: الذاكرة

en: Processor
ar: المعالج

en: Graphics
ar: الرسوميات

en: Calculating…
ar: يحسب…

en: Virtualization
ar: المحاكاة

en: Select Language
ar: اختر لغة

en: _Select
ar: ا_ختر

en: No languages found
ar: لا يوجد أي لغات

en: Time
ar: الوقت

en: Turn device off
ar: أغلق الجهاز

en: Not set up
ar: غير مُعَد

en: _Type
ar: ال_نوع

en: Sho_w password
ar: أظهر _كلمة السر

en: Tunneled TLS
ar: ‏TLS عبر نفق

en: Protected EAP (PEAP)
ar: ‏EAP ‏(PEAP) محمي

en: Au_thentication
ar: الا_ستيثاق

en: I_dentity
ar: ا_لهوية

en: _User certificate
ar: شهادة المست_خدم

en: C_A certificate
ar: شهادة _سُلْطة استيثاق

en: No CA certificate is _required
ar: غير مطلوب أي _شهادة من سلطة شهادات

en: Private _key
ar: المفتاح ال_سري

en: _Private key password
ar: كل_مة سر المفتاح السري

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Authenticated
ar: مستوثَق

en: Both
ar: كلاهما

en: Anony_mous identity
ar: _هوية مجهولة

en: PAC _file
ar: _ملفات PAC

en: _Inner authentication
ar: الاستيثاق ال_داخلي

en: Version 0
ar: الإصدارة 0

en: Version 1
ar: الإصدارة 1

en: PEAP _version
ar: إ_صدارة PEAP:

en: 1 (Default)
ar: ١ (المبدئي)

en: Open System
ar: نظام مفتوح

en: Shared Key
ar: مفتاح مشترك

en: _Key
ar: الم_فتاح

en: Sho_w key
ar: أظهر ال_مفتاح

en: WEP inde_x
ar: _فهرس WEP

en: S_ecurity
ar: الأ_من

en: 802.1x _Security
ar: أ_من 802.1x

en: _MAC Address
ar: عنوان _MAC

en: _Cloned Address
ar: عنوان IP

en: IPv_4 Method
ar: طريقة IPv_4

en: Automatic (DHCP)
ar: تلقائي (DHCP)

en: Disable
ar: عطّل

en: Addresses
ar: العناوين

en: Netmask
ar: قناع الشّبكة

en: Gateway
ar: البوّابة

en: Automatic DNS
ar: ‏DNS تلقائي

en: Separate IP addresses with commas
ar: عناوين إنترنت مفصولة بفاصلة

en: Routes
ar: الطُرق

en: Automatic Routes
ar: سُبُل تلقائية

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ar: المعيار

en: Use this connection _only for resources on its network
ar: استخدم هذا الاتصال _فقط إذا كان الهدف على شبكته

en: _Name
ar: الا_سم

en: bytes
ar: بايت

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ar: (عطل: تعذّر تحميل محرر اتصالات VPN)

en: IPv_6 Method
ar: طريقة IPv_6

en: Automatic, DHCP only
ar: تلقائي، DHCP فقط

en: Prefix
ar: السابقة

en: Signal Strength
ar: قوّة الإشارة

en: Link speed
ar: سرعة الوصلة

en: Last Used
ar: آخر استخدام

en: Connect _automatically
ar: اتصل _تلقائيا

en: Make available to _other users
ar: اجعله م_تاحا للمستخدمين الآخرين

en: Turn VPN connection off
ar: أوقف اتصال VPN

en: Network Name
ar: اسم الشبكة

en: Security type
ar: نوع الأمن

en: Turn Wi-Fi off
ar: أغلق واي فاي

en: _Connect to Hidden Network…
ar: اتّ_صل بشبكة مخفية…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ar: شغّل نقطة بث واي فاي…

en: _Known Wi-Fi Networks
ar: _شبكات واي فاي المعروفة

en: Airplane Mode
ar: وضع الطائرة

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ar: يعطل واي فاي و بلوتوث و إنترنت المحمول

en: No Wi-Fi Adapter Found
ar: لم يُعثر على محوّل واي فاي

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ar: تأكد من أن محوّل واي فاي متصل و يعمل

en: Airplane Mode On
ar: وضع الطائرة مُفعّل

en: Turn off to use Wi-Fi
ar: عطله لاستخدام واي فاي

en: Visible Networks
ar: الشبكات المرئية

en: NetworkManager needs to be running
ar: يجب أن يكون NetworkManager شغّالًا

en: Provider
ar: مقدم الخدمة

en: _Turn On
ar: _شغّل

en: Network Proxy
ar: وسيط الشبكة

en: _HTTP Proxy
ar: وسيط _HTTP

en: H_TTPS Proxy
ar: وسيط H_TTPS

en: _FTP Proxy
ar: وسيط _FTP

en: _Socks Host
ar: مستضيف _Socks

en: _Ignore Hosts
ar: _تجاهل المستضيفين

en: HTTP proxy port
ar: منفذ وسيط HTTP

en: HTTPS proxy port
ar: منفذ وسيط HTTPS

en: FTP proxy port
ar: منفذ وسيط FTP

en: Socks proxy port
ar: منفذ وسيط Socks

en: _Configuration URL
ar: م_سار الإعداد

en: Close
ar: أغلق

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Date & Time
ar: التاريخ والوقت

en: Year
ar: السنة

en: Month
ar: الشهر

en: Day
ar: اليوم

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Search for a city
ar: ابحث عن مدينة

en: Automatic _Date & Time
ar: _تاريخ و وقت تلقائييْن

en: Requires internet access
ar: يتطلب اتصالًا بالإنترنت

en: Date & _Time
ar: التاريخ و الو_قت

en: Automatic Time _Zone
ar: من_طقة زمنية تلقائية

en: Requires location services enabled and internet access
ar: يتطلب تفعيل خدمات الموضع الجغرافي واتصالًا بالإنترنت

en: Time Z_one
ar: المن_طقة الزمنية

en: Time _Format
ar: تن_سيق الوقت

en: 24-hour
ar: 24-ساعة

en: AM / PM
ar: ص \ م

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ar: استخدام الكمرة يتيح للتطبيقات التقاط الصور والفيديو. تعطيل الكمرة قد يتسبب في ألا تعمل بعض التطبيقات كما يجب.

en: _Lock Screen Notifications
ar: تنبيهات شاشة ال_قفل

en: Notification _Popups
ar: _نوافذ التنبيهات المنبثقة

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ar: ستظل التنبيهات ظاهرة في قائمة التنبيهات عند تعطيل النوافذ المنبثقة.

en: _Web
ar: ال_وب

en: _Mail
ar: ال_بريد

en: _Calendar
ar: الت_قويم

en: M_usic
ar: ال_صوتيات

en: _Video
ar: ال_فيديو

en: Name:
ar: الاسم:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Authorize and Connect
ar: خوّل واتصل

en: Forget Device
ar: انس الجهاز

en: Direct Access
ar: وصول مباشرة

en: Primary Button
ar: الزر الأساسي

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ar: حدد ترتيب الأزرار على الفأرة و لوحة اللمس.

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Mouse Speed
ar: سرعة الفأرة

en: Double-click timeout
ar: مهلة النقر المزدوج

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ar: تمرير طبيعي

en: Scrolling moves the content, not the view.
ar: التمرير يحرك المحتوى و ليس المنظور.

en: Touchpad
ar: لوحة اللمس

en: Touchpad Speed
ar: سرعة لوحة اللمس

en: Tap to Click
ar: النقر بالإصبع

en: Two-finger Scrolling
ar: اللف بأصبعين

en: Edge Scrolling
ar: التمرير عند الحافة

en: Problem Reporting
ar: الإبلاغ عن المشاكل

en: _Automatic Problem Reporting
ar: الإبلاغ التل_قائي عن المشاكل

en: _Empty Trash…
ar: أ_فرغ المهملات…

en: Connect to your data in the cloud
ar: اتصل ببياناتك في السحاب

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ar: لا اتصال بالإنترنت — اتصل لإعداد حساب إنترنت جديد

en: Add an account
ar: أضف حسابا

en: Remove Account
ar: أزِل الحساب

en: Quit
ar: أنهِ

en: All Settings
ar: كل الإعدادات

en: Primary Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Warning: Development Version
ar: تحذير: الإصدارة التطويرية

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ar: هذه الإصدارة من تطبيق الإعدادات مخصصة للتطوير. قد تواجه مشاكل في سلوك النظام، أو تتعرض لفقد البيانات، أو أي مشاكل أخرى غير متوقعة.

en: Help
ar: مساعدة

en: Printers
ar: الطابعات

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ar: أضف الطابعات و اعرض مهام الطباعة و اختر ما الذي تطبعه

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ar: طابعة;طباعة;طبع;ورق;حبر;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ar: اضبط استخدام أزرار و حساسية قلم ألواح الرسوميات

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ar: لوحة;واكوم;قلم;ممحاة;فأرة;

en: Power
ar: الطاقة

en: View your battery status and change power saving settings
ar: اعرض حالة البطارية و غيّر إعدادات توفير الطاقة

en: Color
ar: الألوان

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ar: عاير ألوان أجهزتك، مثل أجهزة العرض و الكمرات و الطابعات

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ar: لون;ألوان;إعداد;تشكيل;معايرة;طابعة;شاشة;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ar: شغّل أو أغلق بلوتوث لتوصيل جهازك بالأجهزة الأخرى

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ar: share;sharing;bluetooth;obex;مشاركة;شارك;بلوتوث;

en: Background
ar: الخلفية

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ar: غيّر صورة الخلفية

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ar: خلفية;شاشة;سطح المكتب;

en: Sound
ar: الصوت

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ar: غيّر شدة الصوت و أصوات التنبيهات

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ar: اختر كيف تستخدم الشاشات و أجهزة عرض الشرائح

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ar: لوحة;عرض;شاشة;ميز;ليل;إضاءة;شروق;غروب;لون;

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ar: اختصار;منطقة عمل;نافذة;تحجيم;تقريب;تباين;إدخال;مصدر;قفل;

en: Users
ar: المستخدمين

en: Add or remove users and change your password
ar: أضف أو احذف مستخدمين و غيّر كلمة السر

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ar: اجعل الرؤية و السماع و الكتابة و المؤشر أسهل

en: Control various application permissions and settings
ar: تحكم في مختلف صلاحيات وإعدادات التطبيقات

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
ar: تطبيق;صلاحيات;إعداد;application;flatpak;permission;setting;

en: Control what you want to share with others
ar: تحكم في ما تريد مشاركته مع الآخرين

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ar: مشاركة;شارك;اسم;مكتب;بعيد;بلوتوث;صوت;صورة;وسائط;

en: Removable Media
ar: الوسائط المنفصلة

en: Configure Removable Media settings
ar: اضبط إعدادات الوسائط المنفصلة

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ar: جهاز;نظام;تطبيق;مبدئي;مفضل;قرص مضغوط;دي في دي;يو اس بي;صوت;فيديو;قرص;قابل للفصل;وسائط;تشغيل تلقائي;

en: Region & Language
ar: المنطقة و اللغة

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ar: اللغة;التخطيط;مفاتيح;

en: About
ar: عنْ

en: View information about your system
ar: اعرض معلومات عن نظامك

en: Control how you connect to the Internet
ar: تحكم في اتصالك بالإنترنت

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ar: تحكم في اتصالك بشبكات واي فاي

en: Change the date and time, including time zone
ar: غيّر الوقت والتاريخ، بما فيها المنطقة الزمنية

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ar: ساعة;توقيت;منطقة زمنية;منطقة;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ar: شاشة;قفل;تشخيص;تحطم;خاص;حديث;مؤقت;شبكة;هوية;

en: Control which notifications are displayed and what they show
ar: تحكم في أي التنبيهات تُعرض و ماذا تعرِض

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ar: تنبيهات;لوحة;رسالة;منبثق;

en: Default Applications
ar: التطبيقات المبدئية

en: Configure Default Applications
ar: اضبط التطبيقات المبدئية

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ar: مبدئي;تطبيق;مفضل;وسائط;

en: Mouse & Touchpad
ar: الفأرة و لوحة اللمس

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ar: غيّر حساسية الشاشة و لوح اللمس و اختر اليد اليمنى أم اليسرى

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ar: فأرة;مؤشر;نقر;مزدوج;زر;لمس;

en: Online Accounts
ar: حسابات الإنترنت

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ar: اتصل بحساباتك على الإنترنت و اختر ما الذي تستخدمه منهم

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ar: جوجل;جووجل;فيسبوك;تويتر;ياهو;وب;ويب;محادثة;تقويم;بريد;اتصال;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ar: تفضيلات;إعدادات;

en: Turn zoom on or off
ar: شغِّل أو عطِّل التقريب

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Turn screen reader on or off
ar: شغِّل أو عطِّل قارئ الشاشة

en: Turn on-screen keyboard on or off
ar: شغّل أو عطّل لوحة المفاتيح على الشاشة

en: Increase text size
ar: كبّر النص

en: Decrease text size
ar: صغّر النص

en: High contrast on or off
ar: شغّل أو عطّل التباين العال

en: Switch to next input source
ar: تحول إلى مصدر الإدخال التالي

en: Switch to previous input source
ar: تحول إلى مصدر الإدخال السابق

en: Launchers
ar: مشغلات التطبيقات

en: Launch help browser
ar: شغّل متصفّح المساعدة

en: Launch calculator
ar: شغّل الحاسبة

en: Launch email client
ar: شغّل عميل البريد الإلكتروني

en: Launch web browser
ar: شغّل متصفّح الوِب

en: Home folder
ar: مجلّد المنزل

[ctx: keybinding]
en: Search
ar: ابحث

en: Screenshots
ar: لقطات الشاشة

en: Save a screenshot to $PICTURES
ar: احفظ لقطة شاشة في مجلد $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ar: احفظ لقطة شاشة لنافذة في مجلد $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ar: احفظ لقطة شاشة لمنطقة في مجلد $PICTURES

en: Sound and Media
ar: الصوت والوسائط

en: Volume down
ar: اخفض الصوت

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: Launch media player
ar: ابدأ مشغل الوسائط

en: Play (or play/pause)
ar: شغّل (أو شغّل\ألبِث)

en: Pause playback
ar: ألبِث التشغيل

en: Stop playback
ar: أوقف التشغيل

en: Previous track
ar: المقطوعة السابقة

en: Next track
ar: المقطوعة التالية

en: Eject
ar: أخرِج

en: System
ar: النظام

en: Log out
ar: اخرج

en: Lock screen
ar: أوصد الشاشة
