budgie-control-center 1.2.0 - en to as translation catalogue (872 entries)

en: Two Sided
as: দুই -ফলিয়া

en: Paper Type
as: পাতৰ ধৰণ

en: Paper Source
as: পাতৰ উৎস

en: Output Tray
as: আউটপুট ট্ৰে

en: GhostScript pre-filtering
as: GhostScript পূৰ্ব-পৰিস্ৰাৱন

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
as: প্ৰতি ফাল পৃষ্ঠাসমূহ

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
as: দুই -ফলিয়া

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
as: দিশনিৰ্ণয়

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
as: সাধাৰণ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
as: পৃষ্ঠাৰ সংস্থাপন

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
as: ইনস্টল কৰিব পৰা বিকল্পসমূহ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
as: কাৰ্য্য

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
as: ছবিৰ গুণ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
as: ৰঙ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
as: শেষ কৰা হৈছে

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
as: উন্নত

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
as: পৰীক্ষা পৃষ্ঠা

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
as: টনাৰ কম

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
as: টনাৰ শেষ

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
as: উন্নয়নকাৰী কম

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
as: উন্নয়নকাৰী নাই

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
as: এটা মাৰ্কাৰ যোগানত কম

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
as: এটা মাৰ্কাৰ যোগান শেষ

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
as: প্ৰচ্ছেদ খোলক

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
as: দৰ্জা খোলক

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
as: কাগজ কম

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
as: কাগজ শেষ

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
as: অফলাইন

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
as: বন্ধ কৰা হল

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
as: আবৰ্জনা গ্ৰাহক প্ৰায় ভৰ্তি

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
as: আবৰ্জনা গ্ৰাহক পূৰ্ণ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
as: অপ্টিকেল ফ'টো পৰিবাহক জীৱনৰ শেষ পৰ্যায়ত আছে

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
as: অপ্টিকেল ফ'টো পৰিবাহক কাৰ্য্য কৰা নাই

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
as: প্ৰস্তুত

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
as: কাৰ্য্যসমূহ গ্ৰহণ নকৰে

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
as: প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰা হৈছে

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
as: উৎপাদক

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
as: ড্ৰাইভাৰ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
as: এক-ফলিয়া

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
as: দীঘল প্ৰান্ত (প্ৰামাণিক)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
as: চুটি প্ৰান্ত (লুটিৱাওক)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
as: পট্ৰেইট

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
as: লেণ্ডস্কেইপ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
as: উলোটা লেণ্ডস্কেইপ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
as: উলোটা পোট্ৰেইট

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
as: স্বচালিত সংৰূপ

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
as: নতুন প্ৰিন্টাৰ যোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ।

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
as: ui ল'ড কৰিব নোৱাৰি: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
as: বাকি আছে

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
as: প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰা হৈছে

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
as: বন্ধ কৰা হল

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
as: বাতিল কৰা হল

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
as: বাদ দিয়া হল

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
as: সম্পন্ন

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
as: JetDirect প্ৰিন্টাৰ

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
as: LPD প্ৰিন্টাৰ

en: No suitable driver found
as: কোনো উপযুক্ত ড্ৰাইভাৰ পোৱা নগল

en: Select PPD File
as: PPD ফাইল বাছক

en: _Cancel
as: বাতিল কৰক (_C)

en: _Open
as: খোলক (_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
as: পস্টস্ক্ৰিপ্ট প্ৰিন্টাৰ বিৱৰণ ফাইলসমূহ (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
as: স্বনিৰ্বাচন

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
as: অবিকল্পিত প্ৰিন্টাৰ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
as: কেৱল GhostScript ফন্টসমূহ অন্তৰভুক্ত কৰক

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
as: PS স্তৰ ১ লে পৰিবৰ্তন কৰক

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
as: PS স্তৰ ২ লে পৰিবৰ্তন কৰক

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
as: কোনো পূৰ্ব-পৰিস্ৰাৱন নাই

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
as: প্ৰিন্টাৰ যোগ কৰক

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
as: ক্ৰমিক পৰ্ট

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
as: সমান্তৰাল পৰ্ট

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
as: ব্লুটুথ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
as: অবস্থান: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
as: ঠিকনা: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
as: চাৰ্ভাৰৰ প্ৰমাণীকৰণৰ প্ৰয়োজন

en: %d of %d
as: %d, %d ৰ

en: New shortcut…
as: নতুন চৰ্টকাট…

en: Button
as: বুটাম

en: Output:
as: আউটপুট:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
as: এস্পেক্ট অনুপাত ৰাখক (লেটাৰবাকচ):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
as: এটা মনিটৰলে মেপ কৰক

en: Display Mapping
as: প্ৰদৰ্শন মেপিং

en: _Close
as: বন্ধ কৰক (_C)

en: Test Your _Settings
as: আপোনাৰ সংহতিসমূহ পৰীক্ষা কৰক (_S)

en: Stylus
as: স্টাইলাচ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
as: টেবলেট

en: Batteries
as: বেটাৰিসমূহ

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
as: বেটাৰি

en: When _idle
as: যেতিয়া অলস (_i)

en: Power Off
as: বন্ধ কৰক

en: Hibernate
as: হাইবাৰনেইট

en: Off
as: অফ

en: When on battery power
as: যেতিয়া বেটাৰি শক্তিত চলি থাকে

en: When plugged in
as: যেতিয়া প্লাগ ইন কৰা আছে

en: On
as: অন

en: Unknown time
as: অজ্ঞাত সময়

en: %i minute | %i minutes
as[0]: %i মিনিট
as[1]: %i মিনিট

en: %i hour | %i hours
as[0]: %i ঘন্টা
as[1]: %i ঘন্টা

en: hour | hours
as[0]: ঘন্টা
as[1]: ঘন্টা

en: minute | minutes
as[0]: মিনিট
as[1]: মিনিট

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
as: সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ হবলে %s অৱশিষ্ট

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
as: সাৱধান: %s অৱশিষ্ট

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
as: %s অৱশিষ্ট

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
as: সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ হৈছে

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
as: ৰিক্ত

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
as: চাৰ্জ কৰা হৈ আছে

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
as: চাৰ্জ শেষ হৈ আছে

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
as: বেতাঁৰ মাউছ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
as: বেতাঁৰ কিবৰ্ড

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
as: ব্যাঘাতহিন শক্তিৰ যোগান

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
as: ব্যক্তিগত অঙ্কীয় সহায়ক

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
as: চেলফোন

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
as: মিডিয়া প্লেয়াৰ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
as: কমপিউটাৰ

[ctx: Battery name]
en: Main
as: মূখ্য

[ctx: Battery name]
en: Extra
as: অতিৰিক্ত

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
as: প্ৰামাণিক স্থান

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
as: পৰীক্ষামূলক আলেখ্য

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
as: স্বচালিত

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
as: নিম্ন গুণ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
as: মধ্যম গুণ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
as: উচ্চ গুণ

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
as: অবিকল্পিত RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
as: অবিকল্পিত CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
as: অবিকল্পিত ধূসৰ

en: Vendor supplied factory calibration data
as: বিক্ৰেতা দ্বাৰা প্ৰদান কৰা কলঘৰ মানাংকিত তথ্য

en: Full-screen display correction not possible with this profile
as: এই আলেখ্যৰ সৈতে সম্পূৰ্ণ-পৰ্দা প্ৰদৰ্শন শুদ্ধ কৰা সম্ভব নহয়

en: This profile may no longer be accurate
as: এই আলেখ্য আৰু সঠিক নহব পাৰে

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
as: লেপটপৰ পৰ্দা

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
as: বিল্ট-ইন ৱেবকেম

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
as: %s মনিটৰ

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
as: %s স্কেনাৰ

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
as: %s কেমেৰা

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
as: %s প্ৰিন্টাৰ

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
as: %s ৱেবকেম

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
as: অবিকল্পিত:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
as: ৰঙস্থান:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
as: আলেখ্য পৰীক্ষা কৰক:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
as: ICC আলেখ্য ফাইল বাছক

en: _Import
as: ইমপোৰ্ট কৰক (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
as: সমৰ্থিত ICC আলেখ্যসমূহ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
as: সৰ্বধৰণৰ ফাইল

en: Screen
as: পৰ্দা

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
as: আলেখ্য সংৰক্ষণ কৰক

en: _Save
as: সংৰক্ষণ (_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
as: নিৰ্বাচিত ডিভাইচৰ বাবে এটা ৰঙ আলেখ্য সৃষ্টি কৰক

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
as: মাপ লোৱা ডিভাইচ চিনাক্ত কৰা হোৱা নাই। অনুগ্ৰহ কৰি নিৰীক্ষণ কৰক ই চলি আছে আৰু সঠিকভাৱে সংযুক্ত।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
as: মাপ লোৱা ডিভাইচয় প্ৰিন্টাৰ আলেখ্যকৰণ সমৰ্থন নকৰে।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
as: ডিভাইচ ধৰণ বৰ্তমানে সমৰ্থিত নহয়।

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
as: লেপটপ লিড বন্ধ কৰক

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
as: এটা অভ্যন্তৰীক ত্ৰুটি দেখা দিছে যাক উদ্ধাৰ কৰিব নোৱাৰি।

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
as: মানাংকনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সঁজুলিসমূহ ইনস্টল্ড নাই।

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
as: আলেখ্য সৃজন কৰিব পৰা নগল।

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
as: লক্ষ্য বগাবিন্দু অপ্ৰাপ্য আছিল।

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
as: সম্পূৰ্ণ!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
as: মানাংকন ব্যৰ্থ হল!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
as: আপুনি মানাংকন ডিভাইচ আতৰাব পাৰে।

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
as: প্ৰগতিশীল অৱস্থাত মানাংকন ডিভাইচক অসুবিধা নিদিব

en: Enable color management for %s
as: %s ৰ বাবে ৰঙ ব্যৱস্থাপনা সামৰ্থবান কৰক

en: Show color profiles for %s
as: %s ৰ বাবে ৰঙৰ আলেখ্যসমূহ দেখুৱাওক

note: not calibrated
en: Not calibrated
as: মানাংকিত নহয়

en: multiple sizes
as: একাধিক মাপ

en: No Desktop Background
as: কোনো ডেস্কটপ পটভূমি নাই

en: Current background
as: বৰ্তমান পটভূমী

en: Custom
as: স্বনিৰ্বাচিত

[ctx: volume]
en: 100%
as: ১০০%

en: _Apply
as: প্ৰয়োগ কৰক (_A)

en: None
as: শূণ্য

en: Custom Shortcuts
as: স্বনিৰ্ধাৰিত চৰ্টকাট

en: More…
as: অধিক…

en: No input sources found
as: কোনো ইনপুট উৎস পোৱা নগল

[ctx: Input Source]
en: Other
as: অন্য

en: Compose Key
as: কি' ৰচনা কৰক

en: Keyboard Shortcuts
as: কিবৰ্ড চৰ্টকাটসমূহ

en: Cancel
as: বাতিল কৰক

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
as: নিষ্ক্ৰীয়

en: Authentication failed
as: প্ৰমাণীকৰণ ব্যৰ্থ হল

en: The new password is too short
as: নতুন পাছৱৰ্ড অতি সৰু

en: The new password is too simple
as: নতুন পাছৱৰ্ড অতি সাধাৰণ

en: The old and new passwords are too similar
as: পুৰনি আৰু নতুন পাছৱৰ্ড অত্যন্ত সদৃশ

en: The new password has already been used recently.
as: নতুন পাছৱৰ্ড ইতিমধ্যে শেহতীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।

en: The new password must contain numeric or special characters
as: নতুন পাছৱৰ্ড সাংখ্যিক অথবা বিশেষ আখৰসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব

en: The old and new passwords are the same
as: পুৰনি আৰু নতুন পাছৱৰ্ড একে

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
as: আপোনাৰ পাছৱৰ্ড আপুনি আৰম্ভণিত প্ৰমাণিত কৰাৰ পিছত পৰিবৰ্তন হৈছে!

en: The new password does not contain enough different characters
as: নতুন পাছৱাৰ্ডে পৰ্যাপ্ত ভিন্ন আখৰ অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে

en: Unknown error
as: অজ্ঞাত ত্ৰুটি

en: Please choose another password.
as: অনুগ্ৰহ কৰি অন্য পাছৱৰ্ড বাছক।

en: Please type your current password again.
as: অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ বৰ্তমান পাছৱৰ্ড পুনৰ টাইপ কৰক।

en: Password could not be changed
as: পাছৱৰ্ড সলনি কৰিব পৰা নগল

en: The passwords do not match.
as: পাছৱৰ্ডসমূহ মিল নাখায়।

en: Select
as: বাছক

en: Browse for more pictures
as: অধিক ছবিৰ বাবে ব্ৰাউছ কৰক

en: Cannot automatically join this type of domain
as: এই ধৰণৰ ডমেইনত স্বচালিতভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰি

en: No such domain or realm found
as: এনেধৰণৰ কোনো ডমেইন অথবা ৰাজত্ব পোৱা নগল

en: Cannot log in as %s at the %s domain
as: %s ডমেইনত %s হিচাপে লগিন কৰিব নোৱাৰি

en: Invalid password, please try again
as: অবৈধ পাছৱৰ্ড, অনুগ্ৰহ কৰি পুনৰ চেষ্টা কৰক

en: Left thumb
as: বাঁওহাতৰ বৃদ্ধাঙ্গুলি

en: Left middle finger
as: বাঁওহাতৰ মধ্যমা

en: _Left index finger
as: বাওঁ সূচক আঙুলি (_L)

en: Left ring finger
as: বাঁওহাতৰ অনামিকা

en: Left little finger
as: বাঁওহাতৰ কনিষ্ঠা

en: Right thumb
as: সোঁহাতৰ বৃদ্ধাঙ্গুলি

en: Right middle finger
as: সোঁহাতৰ মধ্যমা

en: _Right index finger
as: সোঁ সূচক আঙুলি (_R)

en: Right ring finger
as: সোঁহাতৰ অনামিকা

en: Right little finger
as: সোঁহাতৰ কনিষ্ঠা

en: Failed to delete user
as: ব্যৱহাৰকাৰী মচি পেলাবলে ব্যৰ্থ

en: You cannot delete your own account.
as: আপুনি আপোনাৰ একাওন্ট মচিব নোৱাৰিব।

en: %s is still logged in
as: %s এতিয়াও লগিন অৱস্থাত আছে

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
as: এজন ব্যৱহাৰকাৰীক লগিন অৱস্থাত মচি পেলালে চিস্টেম এটা অস্থিৰ অৱস্থাত যাব পাৰে।

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
as: এজন ব্যৱহাৰকাৰীৰ একাওন্ট মচোতে ঘৰ ডাইৰেকটৰি, মেইল স্পুল আৰু অস্থায়ী ফাইলসমূহ ৰখাটো সম্ভব।

en: _Delete Files
as: ফাইলসমূহ মচি পেলাওক (_D)

en: _Keep Files
as: ফাইলসমূহ ৰাখক (_K)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
as: একাওন্ট অসামৰ্থবান

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
as: পৰৱৰ্তী লগিনত সংহতি কৰিব লগিয়া

[ctx: Password mode]
en: None
as: কোনো নহয়

en: Logged in
as: লগিন ইন কৰা আছে

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
as: সামৰ্থবান

en: Failed to contact the accounts service
as: একাওন্ট সেৱাৰ সৈতে সংযোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
as: অনুগ্ৰহ কৰি AccountService ইনস্টল আৰু সামৰ্থবান আছে বুলি সুনিশ্চিত কৰক।

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
as: পৰিবৰ্তনসমূহ কৰিবলে,
    * আইকন প্ৰথমতে ক্লিক কৰক

en: Delete the selected user account
as: নিৰ্বাচিত ব্যৱহাৰকাৰী একাওন্ট মচি পেলাওক

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
as: নিৰ্বাচিত ব্যৱহাৰকাৰী একাওন্ট মচিবলে,
    * আইকন প্ৰথমতে ক্লিক কৰক

en: The username is too long.
as: ব্যৱহাৰকাৰীনাম অতি দীঘল।

en: Failed to add account
as: একাওন্ট যোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: Failed to register account
as: একাওন্ট ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: No supported way to authenticate with this domain
as: এই ডমেইনৰ সৈতে প্ৰমাণীত কৰিবলে কোনো সমৰ্থিত পদ্ধতি নাই

en: Failed to join domain
as: ডমেইনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: Failed to log into domain
as: ডমেইনত লগিন কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
as: নতুন পাছৱৰ্ড পুৰনি পাছৱৰ্ডৰ পৰা ভিন্ন হব লাগিব।

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
as: কিছুমান আখৰ আৰু সংখ্যা পৰিবৰ্তন কৰি চাওক।

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
as: পাছৱৰ্ডটো আৰু অলপ পৰিবৰ্তন কৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
as: আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰী নাম নথকা এটা পাছৱৰ্ড অধিক শক্তিশালী হব।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
as: পাছৱৰ্ডত আপোনাৰ নাম ব্যৱহাৰ নকৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
as: পাছৱৰ্ডত ব্যৱহৃত কিছুমান শব্দ ব্যৱহাৰ নকৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
as: সাধাৰণ শব্দবোৰ বাদ দিয়াৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
as: স্থায়ী শব্দবোৰ পুনৰ ব্যৱস্থিত নকৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
as: অধিক সংখ্যা ব্যৱহাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
as: অধিক ওপৰফলা আখৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
as: অধিক তলৰফলা আখৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
as: অধিক বিশেষ আখৰ, যেনে বিৰাম চিহ্ন ব্যৱহাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
as: আখৰ, সংখ্যা আৰু বিৰাম চিহ্নৰ এটা সংমিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰক।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
as: একেটা আখৰ পুনৰাবৃত্তি নকৰাৰ চেষ্টা কৰিব।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
as: একেধৰণ আখৰ পুনৰাবৃত্তি নকৰাৰ চেষ্টা কৰিব: আপুনি আখৰ, সংখ্যা আৰু বিৰাম চিহ্ন সংমিশ্ৰণ কৰিব লাগিব।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
as: ক্ৰম যেনে 1234 অথবা abcd বাদ দিয়াৰ চেষ্টা কৰক।

en: This Week
as: এই সপ্তাহ

en: Last Week
as: যোৱা সপ্তাহ

en: Session Ended
as: অধিবেশন সমাপ্ত হল

en: Session Started
as: অধিবেশন আৰম্ভ হল

[ctx: Distance]
en: Short
as: সৰু

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
as: ¼ পৰ্দা

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
as: ½ পৰ্দা

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
as: ¾ পৰ্দা

[ctx: Distance]
en: Long
as: দীঘল

en: Devices
as: ডিভাইচ

en: Network
as: নেটৱৰ্ক

en: Home
as: গৃহ

en: Settings
as: সংহতিসমূহ

note: List of applications.
en: Applications
as: এপ্লিকেচনসমূহ

[ctx: service is enabled]
en: On
as: অন

[ctx: service is disabled]
en: Off
as: অফ

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
as: সামৰ্থবান

[ctx: service is active]
en: Active
as: সক্ৰিয়

en: Choose a Folder
as: এটা ফোল্ডাৰ বাছক

en: Copy
as: কপি কৰক

en: Sharing
as: অংশীদাৰী কৰা

note: Label
en: No networks selected for sharing
as: অংশীদাৰী কৰিবলে কোনো নেটৱৰ্ক নিৰ্বাচন কৰা হোৱা নাই

en: Ask what to do
as: কি কৰা হব সোধক

en: Do nothing
as: একো নকৰিব

en: Open folder
as: ফোল্ডাৰ খোলক

en: Other Media
as: অন্য মাধ্যম

en: Select an application for audio CDs
as: অডিঅ' CDসমূহৰ বাবে এটা এপ্লিকেচন বাছক

en: Select an application for video DVDs
as: ভিডিঅ' DVDসমূহৰ বাবে এটা এপ্লিকেচন বাছক

en: Select an application to run when a music player is connected
as: যেতিয়া এটা সংগীত প্লেয়াৰ সংযুক্ত থাকে চলাবলে এটা এপ্লিকেচন বাছক

en: Select an application to run when a camera is connected
as: যেতিয়া এটা কেমেৰা সংযুক্ত তেতিয়া চলিবলে এটা এপ্লিকেচন বাছক

en: Select an application for software CDs
as: চফ্টৱেৰ CDসমূহৰ বাবে এটা এপ্লিকেচন বাছক

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
as: অডিঅ' DVD

en: blank Blu-ray disc
as: ৰিক্ত Blu-ray ডিস্ক

en: blank CD disc
as: ৰিক্ত CD ডিস্ক

en: blank DVD disc
as: ৰিক্ত DVD ডিস্ক

en: blank HD DVD disc
as: ৰিক্ত HD DVD ডিস্ক

en: Blu-ray video disc
as: Blu-ray ভিডিঅ' ডিস্ক

en: e-book reader
as: e-book ৰিডাৰ

en: HD DVD video disc
as: HD DVD ভিডিঅ' ডিস্ক

en: Picture CD
as: ছবি CD

en: Super Video CD
as: চুপাৰ ভিডিঅ' CD

en: Video CD
as: ভিডিঅ' CD

en: Windows software
as: Windows চফ্টৱেৰ

[ctx: measurement format]
en: Imperial
as: ইম্পেৰিয়েল

[ctx: measurement format]
en: Metric
as: মেট্ৰিক

en: Formats
as: বিন্যাসসমূহ

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Other…
as: অন্য…

en: Today
as: আজি

en: Yesterday
as: যোৱাকালি

en: never
as: কেতিয়াও নহয়

en: today
as: আজি

en: yesterday
as: যোৱাকালী

en: %i day ago | %i days ago
as[0]: %i দিন আগত
as[1]: %i দিন আগত

en: IPv4 Address
as: IPv4 ঠিকনা

en: IPv6 Address
as: IPv6 ঠিকনা

en: IP Address
as: IP ঠিকনা

en: Hardware Address
as: হাৰ্ডৱেৰ ঠিকনা

en: Default Route
as: অবিকল্পিত পথ

en: Last used
as: সৰ্বশেষ ব্যৱহৃত

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
as: তাঁৰযুক্ত

en: Options…
as: বিকল্পসমূহ…

en: Choose a PAC file
as: এটা PAC ফাইল বাছক

en: PAC files (*.pac)
as: PAC ফাইলসমূহ (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
as: এটা প্ৰমাণপত্ৰ কতৃপক্ষ প্ৰমাণপত্ৰ বাছক

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
as: DER অথবা PEM প্ৰমাণপত্ৰসমূহ (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
as: আনইনক্ৰিপ্টেড ব্যক্তিগত কি'সমূহ অসুৰক্ষিত

en: Choose your personal certificate
as: আপোনাৰ ব্যক্তিগত প্ৰমাণপত্ৰ বাছক

en: Choose your private key
as: আপোনাৰ ব্যক্তিগত কি' বাছক

en: Stop hotspot and disconnect any users?
as: হটস্পট বন্ধ কৰি কোনো ব্যৱহাৰকাৰী বিচ্ছিন্ন কৰিব নে?

en: _Stop Hotspot
as: হটস্পট বন্ধ কৰক (_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
as: অৱস্থা অজ্ঞাত

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
as: অব্যৱস্থাপিত

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
as: উপলব্ধ নাই

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
as: সংযোগ স্থাপন কৰা হৈছে...

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
as: প্ৰমাণীকৰণৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
as: সংযুক্ত

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
as: বিচ্ছিন্ন কৰা হৈ আছে

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
as: সংযোগ ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
as: অৱস্থা অজ্ঞাত (সন্ধানহিন)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
as: সংৰূপ ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
as: IP সংৰূপ ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
as: IP সংৰূপৰ অৱসান ঘটিল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
as: গোপনসমূহৰ প্ৰয়োজন আছিল, কিন্তু প্ৰদান কৰা হোৱা নাছিল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
as: 802.1x সাপ্লিকেণ্ট বিচ্ছিন্নিত

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
as: 802.1x সাপ্লিকেণ্ট সংৰূপ ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
as: 802.1x সাপ্লিকেণ্ট ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
as: 802.1x সাপ্লিকেণ্ট প্ৰমাণীত হবলে বহু সময় ললে

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
as: PPP সেৱা আৰম্ভ হবলে ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
as: PPP সেৱা বিচ্ছিন্নিত হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
as: PPP ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
as: DHCP ক্লাএন্ট আৰম্ভ হবলে ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
as: DHCP ক্লাএন্ট ত্ৰুটি

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
as: DHCP ক্লাএন্ট ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
as: অংশীদাৰী সংযোগ সেৱা আৰম্ভ হবলে ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
as: অংশীদাৰী সংযোগ সেৱা ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
as: AutoIP সেৱা আৰম্ভ হবলে ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
as: AutoIP সেৱা ত্ৰুটি

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
as: AutoIP সেৱা ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
as: লাইন ব্যস্ত

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
as: কোনো ডায়েল শব্দ নাই

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
as: কোনো বাহক স্থাপন কৰিব পৰা নগল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
as: ডায়লিং অনুৰোধৰ সময় অন্ত হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
as: ডায়লিং চেষ্টা ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
as: মডেম আৰম্ভকৰণ ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
as: ধাৰ্য্যত APN নিৰ্বাচন কৰিবলে ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
as: নেটৱৰ্কসমূহ সন্ধান কৰা হোৱা নাই

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
as: নেটৱৰ্ক ৰেজিষ্ট্ৰেষণ নাকচ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
as: নেটৱৰ্ক ৰেজিষ্ট্ৰেষণৰ সময় অন্ত হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
as: অনুৰোধ কৰা নেটৱৰ্কৰ সৈতে ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
as: PIN নিৰীক্ষণ ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
as: ডিভাইচৰ বাবে ফাৰ্মৱেৰ সন্ধানহিন হব পাৰে

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
as: সংযোগ নোহোৱা হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
as: স্থায়ী সংযোগ ধাৰনা কৰা হৈছিল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
as: মডেম পোৱা নগল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
as: ব্লুটুথ সংযোগ ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
as: SIM কাৰ্ড সুমুৱা হোৱা নাই

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
as: SIM ৰ Pin ৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
as: SIM ৰ Puk ৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
as: SIM ভুল

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
as: সংযোগ নিৰ্ভৰতা ব্যৰ্থ হল

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
as: ফাৰ্মৱেৰ সন্ধানহীন

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
as: কেবুল আনপ্লাগ্গড

en: Security
as: সুৰক্ষা

en: Delete Address
as: ঠিকনা মচি পেলাওক

en: Delete Route
as: পথ মচি পেলাওক

en: automatic
as: স্বচালিত

en: Identity
as: পৰিচয়

en: Cannot import VPN connection
as: VPN সংযোগ ইমপোৰ্ট কৰিব নোৱাৰি

en: Select file to import
as: ইমপোৰ্ট কৰিবলে ফাইল বাছক

en: _Replace
as: প্ৰতিস্থাপন কৰক (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
as: আপুনি %s ক আপুনি সংৰক্ষণ কৰি থকা VPN সংযোগৰ সৈতে প্ৰতিস্থাপন কৰিব বিচাৰে নে?

en: Cannot export VPN connection
as: VPN সংযোগ এক্সপোৰ্ট কৰিব নোৱাৰি

en: Export VPN connection
as: VPN সংযোগ এক্সপোৰ্ট কৰক

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
as: কোনো নহয়

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
as: WEP 40/128-bit কি (Hex অথবা ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
as: WEP 128-বিট পাচফ্ৰেইছ

en: Dynamic WEP (802.1x)
as: চলমান WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
as: WPA & WPA2 ব্যক্তিগত

en: WPA & WPA2 Enterprise
as: WPA & WPA2 এন্টাৰপ্ৰাইজ

en: Profile %d
as: আলেখ্য %d

en: Unable to open connection editor
as: সংযোগ সম্পাদক খোলিবলে অক্ষম

en: New Profile
as: নতুন আলেখ্য

en: _Add
as: যোগ কৰক (_A)

en: Import from file…
as: ফাইলৰ পৰা ইমপোৰ্ট কৰক…

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
as: এন্টাৰপ্ৰাইজ

[ctx: Wifi security]
en: None
as: কোনো নহয়

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
as: কেতিয়াও নহয়

[ctx: Signal strength]
en: None
as: কোনো নহয়

[ctx: Signal strength]
en: Weak
as: দুৰ্বল

[ctx: Signal strength]
en: Ok
as: ঠিক আছে

[ctx: Signal strength]
en: Good
as: ভাল

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
as: উত্তম

en: Details
as: বিৱৰণসমূহ

en: Add new connection
as: নতুন সংযোগ যোগ কৰক

en: Manual
as: হস্তচালিত

en: Automatic
as: স্বচালিত

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
as: যেতিয়া এটা সংৰূপ URL প্ৰদান কৰা নহয় ৱেব প্ৰক্সি স্বখোজ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
as: ই ভৰষাহিন ৰাজহুৱা নেটৱৰ্কসমূহৰ বাবে উপদেশিত নহয়।

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
as: নিৰ্বাচিত নেটৱৰ্কসমূহৰ বাবে নেটৱৰ্ক বিৱৰণসমূহ, লগতে পাছৱৰ্ডসমূহ আৰু কোনো স্বনিৰ্বাচিত সংৰূপ হেৰাই যাব।

en: _Forget
as: পাহৰি যাওক (_F)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
as: পাহৰি যাওক (_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
as: চিস্টেমৰ নীতিয়ে হটস্পট হিচাপে ব্যৱহাৰ নিষিদ্ধ কৰে

en: Wireless device does not support Hotspot mode
as: বেতাঁৰ ডিভাইচে হটস্পট অৱস্থা সমৰ্থন নকৰে

en: Try clicking, double clicking, scrolling
as: ক্লিক, দুবাৰ ক্লিক, স্ক্ৰল কৰি চাওক

en: Five clicks, GEGL time!
as: পাঁচবাৰ ক্লিক, GEGL সময়!

en: Double click, primary button
as: দুবাৰ ক্লিক, প্ৰাথমিক বুটাম

en: Single click, primary button
as: এবাৰ ক্লিক, প্ৰাথমিক বুটাম

en: Double click, middle button
as: দুবাৰ ক্লিক, মাজৰ বুটাম

en: Single click, middle button
as: এবাৰ ক্লিক, মাজৰ বুটাম

en: Double click, secondary button
as: দুবাৰ ক্লিক, দ্বিতীয় বুটাম

en: Single click, secondary button
as: এবাৰ ক্লিক, দ্বিতীয় বুটাম

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
as: অধিক জানক

en: Empty all items from Trash?
as: আবৰ্জনাৰ পৰা সকলো বস্তু আতৰাব নে?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
as: আবৰ্জনাৰ সকলো বস্তু স্থায়ীভাৱে মচি পেলোৱা হব।

en: _Empty Trash
as: আবৰ্জনা খালি কৰক (_E)

en: Delete all the temporary files?
as: সকলো অস্থায়ী ফাইল মচি পেলাব নে?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
as: সকলো অস্থায়ী ফাইল স্থায়ীভাৱে মচি পেলোৱা হব।

en: _Purge Temporary Files
as: অস্থায়ী ফাইলসমূহ শোধন কৰক (_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
as: অন্য

en: Error removing account
as: একাওন্ট আতৰাওতে ত্ৰুটি

en: Enable verbose mode
as: ভাৰবৌচ অৱস্থা সামৰ্থবান কৰক

en: Search for the string
as: স্ট্ৰিংৰ বাবে সন্ধান কৰক

en: List possible panel names and exit
as: সম্ভাব্য পেনেল নামসমূহ তালিকাভুক্ত কৰি প্ৰস্থান কৰক

en: Panel to display
as: প্ৰদৰ্শন কৰিবলে পেনেল

en: Available panels:
as: উপলব্ধ পেনেলসমূহ:

en: Privacy
as: গোপনীয়তা

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
as[0]: %u আউটপুট
as[1]: %u আউটপুটসমূহ

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
as[0]: %u ইনপুট
as[1]: %u ইনপুটসমূহ

en: System Sounds
as: চিস্টেমৰ শব্দসমূহ

en: Authentication Required
as: প্ৰমাণীকৰণৰ প্ৰয়োজন

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
as: ব্যৱহাৰকাৰীনাম

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
as: পাছৱৰ্ড

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
as: প্ৰমাণীত কৰক (_u)

en: Select Printer Driver
as: প্ৰিন্টাৰ ড্ৰাইভাৰ বাছক

en: Remove Printer
as: প্ৰিন্টাৰ আতৰাওক

en: Model
as: আৰ্হি

en: Location
as: অবস্থান

en: Ink Level
as: কালীৰ স্তৰ

en: Name
as: নাম

en: Address
as: ঠিকনা

en: Searching for preferred drivers…
as: পছন্দৰ ড্ৰাইভাৰসমূহৰ বাবে সন্ধান কৰা হৈছে…

en: Authenticate
as: প্ৰমাণীত কৰক

en: Default
as: অবিকল্পিত

en: Middle Mouse Button Click
as: মাজৰ মাউছ বুটাম ক্লিক

en: Right Mouse Button Click
as: সোঁ মাউছ বুটাম ক্লিক

en: Back
as: পিছলৈ

en: Forward
as: আগলৈ

en: Eraser Pressure Feel
as: ইৰেচাৰ চাপ অনুভৱ

en: Soft
as: কোমল

en: Firm
as: কঠিন

en: Top Button
as: উপৰ বুটাম

en: Lower Button
as: তলৰ বুটাম

en: Tip Pressure Feel
as: আগ চাপ অনুভৱ

en: Tablet (absolute)
as: টেবলেট (প্ৰকৃত)

en: Touchpad (relative)
as: টাচপেড (প্ৰাসংগিক)

en: Tablet Preferences
as: টেবলেট পছন্দসমূহ

en: No tablet detected
as: কোনো টেবলেট চিনাক্ত কৰা হোৱা নাই

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
as: অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ Wacom টেবলেট প্লাগ ইন অথবা অন কৰক

en: Bluetooth Settings
as: ব্লুটুথ সংহতিসমূহ

en: Wacom Tablet
as: Wacom টেবলেট

en: Tracking Mode
as: অনুকৰণ অৱস্থা

en: Left-Handed Orientation
as: বাঁও-হাতৰ দিশ

en: Map to Monitor…
as: মনিটৰলে মেপ কৰক…

en: Map Buttons…
as: বুটামসমূহ মেপ কৰক…

en: Calibrate…
as: মানাংকন কৰক…

en: Adjust mouse settings
as: মাউছ সংহতিসমূহ ব্যৱস্থাপনা কৰক

en: Adjust display resolution
as: প্ৰদৰ্শন বিভেদন সজাওক

en: Screen Calibration
as: পৰ্দা মানাংকন

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
as: টেবলেট মানাংকন কৰিবলে লক্ষ্য চিহ্নকসমূহক সিহত পৰ্দাত উপস্থিত হোৱা নিচিনা টেপ কৰক।

en: Map Buttons
as: বুটামসমূহ মেপ কৰক

en: Map buttons to functions
as: বুটামসমূহক ফলনসমূহলে মেপ কৰক

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
as: ১৫ মিনিট

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
as: ৩০ মিনিট

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
as: ৪৫ মিনিট

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
as: ১ ঘন্টা

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
as: ৮০ মিনিট

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
as: ৯০ মিনিট

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
as: ১০০ মিনিট

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
as: ২ ঘন্টা

en: Automatic Suspend
as: স্বচালিতভাৱে স্থগিত কৰা

en: _Plugged In
as: যেতিয়া প্লাগ ইন কৰা থাকে (_P)

en: On _Battery Power
as: বেটাৰি শক্তিত চলি আছে (_B)

en: Delay
as: বিলম্ব

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
as: মানাংকনে এটা আলেখ্য উৎপন্ন কৰিব যি আপুনি আপোনাৰ পৰ্দাৰ ৰঙ ব্যৱস্থাপনা কৰাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব। মানাংকনত যিমান অধিক সময় ব্যয় হব, ৰঙৰ আলেখ্য তিমান ভাল হব।

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
as: মানাংকন হৈ থাকোতে আপুনি আপোনাৰ কমপিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব সক্ষম নহব।

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
as: গুণ

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
as: আনুমানিক সময়

en: Calibration Quality
as: মানাংকনৰ গুণ

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
as: মানাংকনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব বিচৰা সংবেদনশীল ডিভাইচ বাছক।

en: Calibration Device
as: মানাংকন ডিভাইচ

en: Select the type of display that is connected.
as: সংযুক্ত থকা প্ৰদৰ্শনৰ ধৰণ বাছক।

en: Display Type
as: প্ৰদৰ্শনৰ ধৰণ

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
as: এটা প্ৰদৰ্শন লক্ষ্য বগা বিন্দু বাছক। বেছিৰভাগ প্ৰদৰ্শনক এটা D65 illuminant লে মানাংকন কৰিব লাগিব।

en: Profile Whitepoint
as: আলেখ্য বগাবিন্দু

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
as: অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ বাবে অনুকূলিত এটা উজ্জ্বলতালে প্ৰদৰ্শন সংহতি কৰক। ৰঙ ব্যৱস্থাপনা এই উজ্জ্বলতা স্তৰত সঠিক হব।

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
as: বিকল্পভাৱে, আপুনি এই ডিভাইচৰ বাবে অন্য আলেখ্যসমূহৰ এটাৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰা উজ্জ্বলতা স্তৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

en: Display Brightness
as: প্ৰদৰ্শনৰ উজ্জ্বলতা

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
as: আপুনি বিভিন্ন কমপিউটাৰসমূহত এটা ৰঙৰ আলেখ্য ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব, অথবা বিভিন্ন উজ্জ্বলতা স্তৰৰ বাবে আলেখ্যসমূহ সৃষ্টি কৰিব পাৰিব।

en: Profile Name:
as: আলেখ্যৰ নাম:

en: Profile Name
as: আলেখ্যৰ নাম

en: Profile successfully created!
as: আলেখ্য সফলভাৱে সৃষ্টি কৰা হৈছে!

en: Copy profile
as: আলেখ্য কপি কৰক

en: Requires writable media
as: লিখিব পৰা মাধ্যমৰ প্ৰয়োজন

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
as: আলেখ্য কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব তাৰ বিষয়ে নিৰ্দেশসমূহ আপুনি <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> আৰু <a href="windows">Microsoft Windows</a> চিস্টেমসমূহত পাব।

en: Summary
as: সাৰাংশ

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
as: সমস্যা দেখা দিছে। আলেখ্য সঠিকভাৱে কাম নকৰিব পাৰে। <a href="">বিৱৰণ দেখুৱাওক।</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
as: প্ৰতিটো ডিভাইচ ব্যৱস্থাপনা কৰিবলে এটা বৰ্তমান তাৰিখলে উন্নত এটা ৰঙ আলেখ্যৰ প্ৰয়োজন।

en: Learn more about color management
as: ৰঙ ব্যৱস্থাপনাৰ বিষয়ে অধিক জানক

en: Set this profile for all users on this computer
as: এই কমপিউটাৰৰ সকলো ব্যৱহাৰকাৰীৰ বাবে এই আলেখ্য সংহতি কৰক

en: Calibrate the device
as: ডিভাইচ মানাংকন কৰক

en: Unable to detect any devices that can be color managed
as: ৰঙ ব্যৱস্থাপনা কৰিব পৰা কোনো ডিভাইচ চিনাক্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Projector
as: প্ৰক্ষেপক

en: Plasma
as: প্লাজমা

en: LCD (CCFL backlight)
as: LCD (CCFL বেকলাইট)

en: LCD (RGB LED backlight)
as: LCD (RGB LED বেকলাইট)

en: LCD (white LED backlight)
as: LCD (বগা LED বেকলাইট)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
as: বিস্তাৰিত gamut LCD (CCFL বেকলাইট)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
as: বিস্তাৰিত gamut LCD (RGB LED বেকলাইট)

en: 40 minutes
as: ৪০ মিনিট

en: Native to display
as: প্ৰদৰ্শন কৰিবলে স্থানীয়

en: D50 (Printing and publishing)
as: D50 (প্ৰিন্টিং আৰু প্ৰকাশন)

en: D65 (Photography and graphics)
as: D65 (ফ'টোগ্ৰাফি আৰু গ্ৰাফিক্স)

en: Display Calibration
as: মানাংকন প্ৰদৰ্শন কৰক

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
as: কৰা হল (_D)

en: Bark
as: বাৰ্ক

en: Drip
as: ড্ৰিপ

en: Glass
as: কাঁচ

en: Output
as: আউটপুট

en: Test
as: পৰীক্ষা

en: Subwoofer
as: চাব্ওফাৰ

en: Input
as: ইনপুট

en: Resolution
as: বিভেদন

en: Refresh Rate
as: সতেজ কৰাৰ হাৰ

en: Times
as: সময়বোৰ

en: Hour
as: ঘন্টা

en: Minute
as: মিনিট

en: Mirror
as: মিৰৰ

en: Automatic Screen _Lock
as: স্বচালিত পৰ্দা লক (_L)

en: Displays
as: প্ৰদৰ্শনসমূহ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
as: পৰ্দা বন্ধ হয়

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
as: ৩০ ছেকেণ্ড

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
as: ১ মিনিট

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
as: ২ মিনিট

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
as: ৩ মিনিট

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
as: ৫ মিনিট

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
as: ৪ মিনিট

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
as: ৮ মিনিট

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
as: ১০ মিনিট

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
as: ১২ মিনিট

en: Input Sources
as: ইনপুট উৎসসমূহ

en: Use the _same source for all windows
as: সকলো উইন্ডোৰ বাবে একেটা উৎস ব্যৱহাৰ কৰক (_s)

en: Add an Input Source
as: এটা ইনপুট উৎস যোগ কৰক

en: Preferences
as: পছন্দসমূহ

en: Shortcut
as: চৰ্টকাট

en: Add
as: যোগ কৰক

en: No input source selected
as: কোনো ইনপুট উৎস নিৰ্বাচন কৰা হোৱা নাই

en: Add Shortcut
as: চৰ্টকাট যোগ কৰক

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ লগিন ব্যবস্থা নিষ্ক্ৰিয় কৰাৰ উদ্দেশ্যে নিবন্ধিত আঙ্গুলিৰ ছাপসমূহ আঁতৰুৱা হ'ব নেকি ?

en: _Delete Fingerprints
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ আঁতৰাওক (_D)

en: Create a user account
as: এজন ব্যৱহাৰকাৰীৰ একাওন্ট সৃষ্টি কৰক

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
as: পৰিবৰ্তনসমূহ প্ৰভাৱশালী হবলে আপোনাৰ অধিবেশন পুনৰাম্ভ কৰিব লাগিব

en: Restart Now
as: এতিয়া পুনৰাম্ভ কৰক

en: User Icon
as: ব্যৱহাৰকাৰী আইকন

en: _Language
as: ভাষা (_L)

en: _Password
as: পাছৱৰ্ড (_P)

en: _Fingerprint Login
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ লগিন (_F)

en: A_utomatic Login
as: স্বচালিত লগিন (_u)

en: Add User
as: ব্যৱহাৰকাৰী যোগ কৰক

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
as: এনৰল কৰক (_E)

en: Domain Administrator Login
as: ডমেইন প্ৰশাসকৰ লগিন

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
as: এন্টাৰপ্ৰাইজ লগিনসমূহ ব্যৱহাৰ কৰিবলে, এই কমপিউটাৰক ডমেইনত
    এনৰোল কৰিব লাগিব। অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ নেটৱৰ্ক প্ৰশাসকসমূহক
    তেওলোকৰ ডমেইন পাছৱৰ্ড ইয়াত টাইপ কৰিব দিব।

en: _Domain
as: ডমেইন (_D)

en: Administrator _Name
as: প্ৰশাসকৰ নাম (_N)

en: Administrator Password
as: প্ৰশাসকৰ পাছৱৰ্ড

en: _Username
as: ব্যৱহাৰকাৰীনাম (_U)

en: _Full Name
as: সম্পূৰ্ণ নাম (_F)

en: Account _Type
as: একাওন্টৰ ধৰণ (_T)

en: _Enterprise Login
as: এন্টাৰপ্ৰাইজ লগিন (_E)

en: Change Password
as: পাছৱৰ্ড পৰিবৰ্তন কৰক

en: Ch_ange
as: পৰিবৰ্তন কৰক (_a)

en: _New Password
as: নতুন পাছৱৰ্ড (_N)

en: Current _Password
as: বৰ্তমান পাছৱৰ্ড (_P)

en: Set a password now
as: এটা নতুন পাছৱৰ্ড এতিয়া সংহতি কৰক

en: Full Screen
as: পূৰ্ণ পৰ্দা

en: Top Half
as: উপৰ অৰ্দ্ধাংশ

en: Bottom Half
as: তলৰ অৰ্দ্ধাংশ

en: Left Half
as: বাওঁ অৰ্দ্ধাংশ

en: Right Half
as: সোঁ অৰ্দ্ধাংশ

en: Zoom Options
as: জুম বিকল্পসমূহ

en: _Zoom
as: জুম (_Z)

en: Magnifier Position:
as: মেগ্নিফায়াৰ অৱস্থান:

en: Magnifier
as: মেগ্নিফায়াৰ

en: Crosshairs
as: ক্ৰসহেয়াৰসমূহ

en: Color Effects:
as: ৰঙৰ প্ৰভাৱসমূহ:

en: Color Effects
as: ৰঙৰ প্ৰভাৱসমূহ

en: Typing Assist
as: টাইপিং সহায়

en: _Sticky Keys
as: স্টিকি কি'সমূহ (_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
as: পৰিৱৰ্তক কিসমূহৰ এটা ক্ৰমক এটা কি সংযুক্তি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে

en: _Disable if two keys are pressed together
as: অসামৰ্থবান কৰিব যদি দুটা কি একেলগে টিপা হয় (_D)

en: S_low Keys
as: ধীৰ গতিৰ কি'সমূহ (_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
as: এটা বিলম্ব দিয়ে যেতিয়া এটা কি টিপা হয় আৰু গ্ৰহণ কৰা হয়

en: A_cceptance delay:
as: গ্ৰহণ বিলম্ব (_c):

en: Slow keys typing delay
as: লেহেম কিসমূহৰ টাইপিং বিলম্ব

en: Beep when a key is pr_essed
as: এটা কি' টিপোতে বিপ কৰিব (_e)

en: Beep when a key is _accepted
as: এটা কি' গ্ৰহণ কৰিলে বিপ কৰিব (_a)

en: Beep when a key is _rejected
as: এটা কি নাকচ হওতে বিপ কৰিব (_r)

en: _Bounce Keys
as: বাউন্স কি'সমূহ (_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
as: দ্ৰুত প্ৰতিলিপিত কিটিপা উপেক্ষা কৰে

en: Bounce keys typing delay
as: বাউন্স কিসমূহ টাইপিং বিলম্ব

en: _Enable by Keyboard
as: কিবৰ্ড দ্বাৰা সামৰ্থবান কৰা (_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
as: কিবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি অভিগম্যতা বৈশিষ্টসমূহ অন অথবা অফ কৰক

en: Repeat Keys
as: পুনৰাবৃত্তিৰ-কি

en: Repeat keys speed
as: কি পুনৰাবৃত্তিৰ হাৰ

en: Click Assist
as: সহায় ক্লিক কৰক

en: _Simulated Secondary Click
as: কৃত্ৰিম দ্বিতীয় ক্লিক (_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
as: প্ৰাথমিক বুটাম টিপি ৰাখি এটা দ্বিতীয় ক্লিক কৰক

en: Secondary click delay
as: দ্বিতীয় ক্লিক বিলম্ব

en: _Hover Click
as: হভাৰ ক্লিক (_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
as: পোইন্টাৰ হভাৰ হওতে এটা ক্লিক কৰক

en: D_elay:
as: বিলম্ব (_e):

en: Motion _threshold:
as: চলন ডেউৰী (_t):

en: Visual Alerts
as: চক্ষ সতৰ্কবাৰ্তাসমূহ

en: _Test flash
as: ফ্লেশ পৰীক্ষা কৰক (_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
as: এটা সতৰ্ক শব্দ হওতে এটা চক্ষ ইংগিত ব্যৱহাৰ কৰিব।

en: _Visual Alerts
as: চক্ষ সতৰ্কবাৰ্তাসমূহ (_V)

en: Flash the entire _screen
as: সম্পূৰ্ণ পৰ্দা ফ্লেশ কৰক (_s)

en: Seeing
as: দেখা

en: _High Contrast
as: উচ্চ কন্ট্ৰাস্ট (_H)

en: _Large Text
as: ডাঙৰ লিখনি (_L)

en: Screen _Reader
as: পৰ্দা ৰিডাৰ (_R)

en: _Sound Keys
as: শব্দ কি'সমূহ (_S)

en: Hearing
as: শুনা

en: Typing
as: টাইপিং

en: Screen _Keyboard
as: পৰ্দা কিবৰ্ড (_K)

en: _Typing Assist (AccessX)
as: টাইপিং সহায়ক (AccessX) (_T)

en: Pointing & Clicking
as: পোইন্টিং আৰু ক্লিকিং

en: _Mouse Keys
as: মাউছ কি'সমূহ (_M)

en: _Click Assist
as: সহায়ত ক্লিক কৰক (_C)

en: Cursor Blinking
as: কাৰ্চাৰৰ পিৰিকিয়া

en: Sound Keys
as: শব্দ কি'সমূহ

en: Screen Reader
as: পৰ্দা ৰিডাৰ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
as: স্ক্ৰিন ৰিডাৰে প্ৰদৰ্শিত লিখনি পঢ়ে যেতিয়া আপুনি ফকাচ আতৰায়।

en: _Screen Reader
as: পৰ্দা ৰিডাৰ (_S)

en: General
as: সাধাৰণ

en: Search
as: বিচাৰক

en: Notifications
as: অধিসূচনাসমূহ

en: Sounds
as: শব্দ

en: Reset
as: পুনৰসংহতি কৰক

en: Networks
as: নেটৱৰ্কসমূহ

en: Some services are disabled because of no network access.
as: কোনো নেটৱৰ্ক অভিগম নথকা বাবে কিছুমান সেৱা অসামৰ্থবান কৰা আছে।

en: Remote Login
as: দূৰৱৰ্তী লগিন

en: Media Sharing
as: মাধ্যমৰ অংশীদাৰী

en: Share music, photos and videos over the network.
as: নেটৱৰ্কৰে সংগীত, ফ'টোসমূহ আৰু ভিডিঅ'সমূহ অংশীদাৰী কৰক।

en: Folders
as: ফোল্ডাৰসমূহ

en: Select how media should be handled
as: মাধ্যম কেনেধৰণে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হব বাছক

en: CD _audio
as: CD অডিঅ' (_a)

en: _DVD video
as: DVD ভিডিঅ' (_D)

en: _Music player
as: সংগীত প্লেয়াৰ (_M)

en: _Photos
as: ছবিসমূহ (_P)

en: _Software
as: চফ্টৱেৰ (_S)

en: _Other Media…
as: অন্য মাধ্যম (_O)…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
as: মাধ্যম সুমুৱাত কেতিয়াও প্ৰগ্ৰামসমূহ প্ৰমপ্ট অথবা আৰম্ভ নকৰিব (_N)

en: Select how other media should be handled
as: মাধ্যম কেনেধৰণে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হব বাছক

en: _Action:
as: কাৰ্য্য (_A):

en: _Type:
as: ধৰণ (_T):

en: Preview
as: পূর্ব প্ৰদর্শন

en: My Account
as: মোৰ একাওন্ট

en: Login Screen
as: লগিন পৰ্দা

en: Language
as: ভাষা

en: Login settings are used by all users when logging into the system
as: চিস্টেমত লগিন কৰোতে লগিন সংহতিসমূহ সকলো ব্যৱহাৰকাৰী দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয়

en: Dates
as: তাৰিখসমূহ

en: Numbers
as: নম্বৰসমূহ

en: Measurement
as: মাপ

en: Paper
as: পাত

en: Memory
as: মেমৰি

en: Processor
as: প্ৰচেছৰ

en: Graphics
as: গ্ৰাফিক্স

en: Calculating…
as: গণনা কৰা হৈ আছে…

en: Virtualization
as: ভাৰছুৱেলাইজেষণ

en: _Select
as: নিৰ্বাচন কৰক (_S)

en: No languages found
as: কোনো ভাষা পোৱা নগল

en: Time
as: সময়

en: Turn device off
as: ডিভাইচ বন্ধ কৰক

en: _Type
as: ধৰণ (_T)

en: Sho_w password
as: পাছৱৰ্ড দেখুৱাওক (_w)

en: Tunneled TLS
as: টানেল্ড TLS

en: Protected EAP (PEAP)
as: সুৰক্ষিত EAP (PEAP)

en: Au_thentication
as: প্ৰমাণীকৰণ (_t)

en: I_dentity
as: পৰিচয় (_d)

en: _User certificate
as: ব্যৱহাৰকাৰী প্ৰমাণপত্ৰ (_U)

en: C_A certificate
as: CA প্ৰমাণপত্ৰ (_A)

en: Private _key
as: ব্যক্তিগত কি' (_k)

en: _Private key password
as: ব্যক্তিগত কি' পাছৱৰ্ড (_P)

en: Anonymous
as: বেনামী

en: Authenticated
as: প্ৰমাণীত

en: Both
as: দুয়ো

en: Anony_mous identity
as: বেনামী পৰিচয় (_m)

en: PAC _file
as: PAC ফাইল (_f)

en: _Inner authentication
as: অভ্যন্তৰীক প্ৰমাণীকৰণ (_I)

en: Version 0
as: সংস্কৰণ ০

en: Version 1
as: সংস্কৰণ ১

en: PEAP _version
as: PEAP সংস্কৰণ (_v)

en: 1 (Default)
as: ১ (অবিকল্পিত)

en: Open System
as: খোলা চিস্টেম

en: Shared Key
as: অংশীদাৰী কৰা কি'

en: _Key
as: কি' (_K)

en: Sho_w key
as: কি' দেখুৱাওক (_w)

en: WEP inde_x
as: WEP সূচী (_x)

en: S_ecurity
as: সুৰক্ষা (_e)

en: 802.1x _Security
as: 802.1x সুৰক্ষা (_S)

en: _SSID
as: SSID (_S)

en: _BSSID
as: BSSID (_B)

en: _MAC Address
as: MAC ঠিকনা (_M)

en: _Cloned Address
as: ক্লৌন্ড ঠিকনা (_C)

en: Automatic (DHCP)
as: স্বচালিত (DHCP)

en: Link-Local Only
as: কেৱল স্থানীয়-সংযোগ

en: Netmask
as: নেটমাস্ক

en: Gateway
as: গেইটৱে

en: Automatic DNS
as: স্বচালিত DNS

en: Routes
as: পথসমূহ

en: Automatic Routes
as: স্বচালিত পথসমূহ

en: Use this connection _only for resources on its network
as: এই সংযোগক কেৱল ইয়াৰ নেটৱৰ্কত থকা সম্পদৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰক (_o)

en: _Name
as: নাম (_N)

en: M_TU
as: MTU (_T)

en: bytes
as: বাইটসমূহ

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
as: (ত্ৰুটি: VPN সংযোগ সম্পাদক ল'ড কৰিবলে অক্ষম)

en: Automatic, DHCP only
as: স্বচালিত, কেৱল DHCP

en: Prefix
as: উপসৰ্গ

en: Signal Strength
as: সংকেতৰ শক্তি

en: Link speed
as: সংযোগৰ গতী

en: Last Used
as: সৰ্বশেষ ব্যৱহৃত

en: Connect _automatically
as: স্বচালিতভাৱে সংযোগ কৰক (_a)

en: Make available to _other users
as: অন্য ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে উপলব্ধ কৰাওক (_o)

en: Turn VPN connection off
as: VPN সংযোগ বন্ধ কৰক

en: Network Name
as: নেটৱৰ্কৰ নাম

en: Security type
as: সুৰক্ষা ধৰণ

en: Turn Wi-Fi off
as: Wi-Fi অন বা অফ কৰক

en: _Connect to Hidden Network…
as: লুকুৱা নেটৱৰ্কৰ সৈতে সংযোগ কৰক (_C)…

en: Provider
as: প্ৰদানকাৰী

en: _Turn On
as: আৰম্ভ কৰক (_T)

en: _HTTP Proxy
as: HTTP প্ৰক্সি (_H)

en: H_TTPS Proxy
as: HTTP প্ৰক্সি (_T)

en: _FTP Proxy
as: FTP প্ৰক্সি (_F)

en: _Socks Host
as: চক্স হস্ট (_S)

en: _Ignore Hosts
as: হস্টসমূহ উপেক্ষা কৰক (_I)

en: HTTP proxy port
as: HTTP প্ৰক্সি পোৰ্ট

en: HTTPS proxy port
as: HTTP প্ৰক্সি পোৰ্ট

en: FTP proxy port
as: FTP প্ৰক্সি পোৰ্ট

en: Socks proxy port
as: চক্স প্ৰক্সি পোৰ্ট

en: _Configuration URL
as: সংৰূপ URL (_C)

en: Close
as: বন্ধ কৰক

en: January
as: জানুৱাৰী

en: February
as: ফেব্ৰুৱাৰী

en: March
as: মাৰ্চ

en: April
as: এপ্ৰিল

en: May
as: মে

en: June
as: জুন

en: July
as: জুলাই

en: August
as: আগষ্ট

en: September
as: চেপ্তেম্বৰ

en: October
as: অক্টোবৰ

en: November
as: নভেম্বৰ

en: December
as: ডিচেম্বৰ

en: Date & Time
as: তাৰিখ &সময়

en: Year
as: বছৰ

en: Month
as: মাহ

en: Day
as: দিন

en: Time Zone
as: সময় অঞ্চল

en: Search for a city
as: এটা শহৰৰ বাবে সন্ধান কৰক

en: Automatic _Date & Time
as: স্বচালিত তাৰিখ আৰু সময় (_D)

en: Requires internet access
as: ইন্টাৰনেট সংযোগৰ প্ৰয়োজন

en: Date & _Time
as: তাৰিখ আৰু সময় (_T)

en: Automatic Time _Zone
as: স্বচালিত সময় অঞ্চল (_Z)

en: Time _Format
as: সময় বিন্যাস (_F)

en: 24-hour
as: ২৪-ঘন্টা

en: _Web
as: ৱেব (_W)

en: _Mail
as: মেইল (_M)

en: _Calendar
as: কেলেন্ডাৰ (_C)

en: M_usic
as: সংগীত (_u)

en: _Video
as: ভিডিঅ' (_V)

en: Mouse
as: মাউছ

en: Double-click timeout
as: দুবাৰ-ক্লিক সময়অন্ত

en: Touchpad
as: টাচ-প্যাড

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
as: ১ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
as: ২ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
as: ৩ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
as: ৪ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
as: ৫ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
as: ৬ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
as: ৭ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
as: ১৪ দিন

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
as: ৩০ দিন

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
as: চিৰকাল

en: Remove Account
as: একাওন্ট আতৰাওক

en: Quit
as: প্ৰস্থান কৰক

en: All Settings
as: সকলো সংহতি

en: Help
as: সহায়

en: Printers
as: প্ৰিন্টাৰসমূহ

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
as: প্ৰিন্টাৰসমূহ যোগ কৰক, প্ৰিন্টাৰ কাৰ্য্যসমূহ চাওক আৰু আপুনি কেনেধৰণে প্ৰিন্ট কৰিব বিচাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰক

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
as: প্ৰিন্টাৰ;শাৰী;প্ৰিন্ট;কাগজ;কালী;টনাৰ;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
as: বুটাম মেপিংসমূহ চাওক আৰু গ্ৰাফিক্স টেবলেটসমূহৰ বাবে স্টাইলাচ সংবেদনশীলতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
as: টেবলেট;Wacom;স্টাইলাচ;ইৰেজাৰ;মাউছ;

en: Power
as: শক্তি

en: View your battery status and change power saving settings
as: আপোনাৰ বেটাৰিৰ অৱস্থা চাওক আৰু শক্তি সংৰক্ষণ সংহতিসমূহ পৰিবৰ্তন কৰক

en: Color
as: ৰঙ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
as: আপোনাৰ ডিভাইচসমূহৰ ৰঙ মানাংকন কৰক, যেনে প্ৰদৰ্শনসমূহ, কেমেৰাসমূহ অথবা প্ৰিন্টাৰসমূহ

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
as: ৰঙ;ICC;আলেখ্য;মানাংকন;প্ৰিন্টাৰ;প্ৰদৰ্শন;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
as: ব্লুটুথ অন বা অফ কৰক আৰু আপোনাৰ ডিভাইচসমূহ সংযোগ কৰক

en: Background
as: পটভূমি

en: Change your background image to a wallpaper or photo
as: আপোনাৰ পটভূমি ছবিক এটা ৱালপেপাৰ অথবা ফ'টোলে পৰিবৰ্তন কৰক

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
as: ৱালপেপাৰ;পৰ্দা;ডেস্কটপ;

en: Sound
as: শব্দ

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
as: শব্দৰ স্তৰসমূহ, ইনপুটসমূহ, আউটপুটসমূহ, আৰু সতৰ্কতা শব্দসমূহ পৰিবৰ্তন কৰক

en: Choose how to use connected monitors and projectors
as: সংযুক্ত মনিটৰসমূহ আৰু প্ৰক্ষেপকসমূহ কিধৰণে ব্যৱহাৰ কৰিব বাছক

en: Keyboard
as: কিবৰ্ড

en: Users
as: ব্যৱহাৰকাৰীসকল

en: Add or remove users and change your password
as: ব্যৱহাৰকাৰীসকল যোগ কৰক বা আতৰাওক আৰু আপোনাৰ পাছৱৰ্ড পৰিবৰ্তন কৰক

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
as: চোৱা, শুনা, টাইপ কৰা, পোইন্ট আৰু ক্লিক কৰাটো সহজ কৰক

en: Control what you want to share with others
as: আপুনি অন্যৰ লগত কি অংশীদাৰী কৰিব বিচাৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Removable Media
as: আতৰাব পৰা মাধ্যম

en: Region & Language
as: অঞ্চল & ভাষা

en: View information about your system
as: আপোনাৰ চিস্টেমৰ বিষয়ে তথ্য চাওক

en: Control how you connect to the Internet
as: ইন্টাৰনেটৰ সৈতে কেনেকৈ সংযোগ কৰিব নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Change the date and time, including time zone
as: তাৰিখ আৰু সময় পৰিবৰ্তন কৰক, সময় অঞ্চল অন্তৰ্ভুক্ত কৰাকৈ

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
as: ঘড়ি;সময়অঞ্চল;অৱস্থান;

en: Control which notifications are displayed and what they show
as: কোনবোৰ অধিসূচনা প্ৰদৰ্শন কৰা হব আৰু সিহতে কি দেখুৱাব নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: Default Applications
as: অবিকল্পিত এপ্লিকেচনসমূহ

en: Mouse & Touchpad
as: মাউছ & টাচপেড

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
as: আপোনাৰ মাউছ অথবা টাচপেডৰ সংবেদনশীলতা পৰিবৰ্তন কৰক আৰু সোঁ অথবা বাঁও হাত বাছক

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
as: ট্ৰেকপেড;পোইন্টাৰ;ক্লিক;টেপ;দুবাৰ;বুটাম;ট্ৰেকবল;স্ক্ৰল;

en: Online Accounts
as: অনলাইন একাওন্টসমূহ

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
as: আপোনাৰ অনলাইন একাওন্টসমূহৰ সৈতে সংযোগ কৰক আৰু সিহতক কিহৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নিৰ্ধাৰণ কৰক

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
as: পছন্দসমূহ;সংহতিসমূহ;

en: Turn zoom on or off
as: জুম অন বা অফ কৰক

en: Zoom in
as: ডাঙৰ কৰি দেখুৱাওক

en: Zoom out
as: সৰু কৰি দেখুৱাওক

en: Turn screen reader on or off
as: স্ক্ৰিন ৰিডাৰ অন বা অফ কৰক

en: Turn on-screen keyboard on or off
as: অন-স্ক্ৰিন কিবৰ্ড অন অথবা অফ কৰক

en: Increase text size
as: লিখনি আকাৰ ডাঙৰ কৰক

en: Decrease text size
as: লিখনি আকাৰ সৰু কৰক

en: High contrast on or off
as: উচ্চ কন্ট্ৰাস্ট অন বা অফ কৰক

en: Switch to next input source
as: পৰৱৰ্তী ইনপুট উৎসলে যাওক

en: Switch to previous input source
as: পূৰ্বৱৰ্তী ইনপুট উৎসলে যাওক

en: Launchers
as: আৰম্ভকসমূহ

en: Launch help browser
as: সহায় ব্ৰাউছাৰ আৰম্ভ কৰক

en: Launch calculator
as: গণক আৰম্ভ কৰক

en: Launch email client
as: ই-মেইল ক্লাএন্ট আৰম্ভ কৰক

en: Launch web browser
as: ৱেব ব্ৰাউছাৰ আৰম্ভ কৰক

en: Home folder
as: ঘৰ ফোল্ডাৰ

[ctx: keybinding]
en: Search
as: সন্ধান কৰক

en: Screenshots
as: স্ক্ৰিনশ্বটসমূহ

en: Save a screenshot to $PICTURES
as: এটা স্ক্ৰিনশ্বটক $PICTURES সংৰক্ষণ কৰক

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
as: এটা উইন্ডোৰ স্ক্ৰিনশ্বটক $PICTURES ত সংৰক্ষণ কৰক

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
as: এটা স্থানৰ স্ক্ৰিনশ্বটক $PICTURES ত সংৰক্ষণ কৰক

en: Sound and Media
as: শব্দ আৰু মাধ্যম

en: Volume down
as: ভলিউম কম

en: Volume up
as: ভলিউম বৃদ্ধি

en: Launch media player
as: মিডিয়া প্লেয়াৰ আৰম্ভ কৰক

en: Play (or play/pause)
as: চলাওক (অথবা চলাওক/ৰখাওক)

en: Pause playback
as: প্লেবেক ৰখাওক

en: Stop playback
as: প্লেবেক ৰখাওক

en: Previous track
as: পূৰ্বৱৰ্তী ট্ৰেক

en: Next track
as: পৰৱৰ্তী ট্ৰেক

en: Eject
as: উলাওক

en: System
as: চিস্টেম

en: Log out
as: লগ আউট কৰক

en: Lock screen
as: পৰ্দা লক কৰক
