budgie-control-center 1.2.0 - en to bs translation catalogue (853 entries)

en: Two Sided
bs: Dvostrano

en: Paper Type
bs: Tip papira

en: Paper Source
bs: Izvor papira

en: Output Tray
bs: Izlazna ladica

en: GhostScript pre-filtering
bs: GhostScript predfilter

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
bs: Stranica na strani

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
bs: Dvostrano

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
bs: Orijentacija

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
bs: Opšte

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
bs: Postavka stranice

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
bs: Opcije instaliranja

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
bs: Posao

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
bs: Kvalitet slike

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
bs: Boja

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
bs: Završavam

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
bs: Napredno

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
bs: Test strana

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
bs: Nizak nivo tonera

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
bs: Nema tonera

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
bs: Ima malo fotografskog proizvođača

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
bs: Nema fotografskog proizvođača

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
bs: Ima malo zaliha markera

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
bs: Nema zaliha markera

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
bs: Otvori pokrivač na štampaču

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
bs: Otvori vratanca na štampaču

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
bs: Ima malo papira

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
bs: Nema papira

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
bs: Posuda za smeće je skoro puna

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
bs: Posuda za smeće je puna

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
bs: Optički fotoprovodnik je blizu kraja života

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
bs: Optički fotoprovodnik više nije u funkciji

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
bs: Proizvođač

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
bs: Upraviteljski program

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
bs: Jednostrano

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
bs: Duga ivica (Standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
bs: Kratka ivica (Flip)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
bs: Portret

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
bs: Pejzaž

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
bs: Obrnuti pejzaž

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
bs: Prevrnuti portret

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
bs: Nisam uspjeo da dodam novi štampač.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
bs: Nije moguće učitati UI: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
bs: U tijeku

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
bs: U obradi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
bs: Zaustavljen

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
bs: Otkazan

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
bs: Obustavljen

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
bs: Završen

en: No suitable driver found
bs: Nisu pronađeni odgovarajući upravljački programi

en: Select PPD File
bs: Izaberite PPD datoteku

en: _Cancel
bs: _Odustani

en: _Open
bs: _Otvori

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
bs: Datoteke opisa PostScript štampača (*.ppd,*.PPD, *.ppd.gz, *PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
bs: Automatski izbor

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
bs: Predefinisano na štampaču

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
bs: Ugradi samo GhostScript fontove

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
bs: Prevedi u 1. nivo postskripta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
bs: Prevedi u 2. nivo postskripta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
bs: Bez predfiltriranja

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
bs: Dodaj štampač

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
bs: Serijski port

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
bs: Paralelni port

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
bs: Lokacija: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
bs: Adresa: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
bs: Server zahtijeva autentifikaciju

en: %d of %d
bs: %d od %d

en: New shortcut…
bs: Nova prečica…

en: Button
bs: Dugme

en: Output:
bs: Izlaz:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
bs: Zadrži odnos razmjere (crne trake):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
bs: Mapiraj na jedan monitor

en: Display Mapping
bs: Mapiranje prikaza

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Test Your _Settings
bs: Provjeri Svoje _Postavke

en: Stylus
bs: Olovka

en: Batteries
bs: Baterije

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
bs: Baterija

en: When _idle
bs: Kad_nepokretan

en: Power Off
bs: Ugasi

en: Hibernate
bs: Hibernacija

en: Off
bs: Isključeno

en: When on battery power
bs: Kada se napaja baterijom

en: When plugged in
bs: Kada je prikopčano

en: On
bs: Uključiti

en: Unknown time
bs: Nepoznato vrijeme

en: %i minute | %i minutes
bs[0]: %i minut
bs[1]: %i minuta
bs[2]: %i minuta

en: %i hour | %i hours
bs[0]: %i sat
bs[1]: %i sata
bs[2]: %i sati

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
bs: %i %s, %i %s

en: hour | hours
bs[0]: sat
bs[1]: sata
bs[2]: sati

en: minute | minutes
bs[0]: minut
bs[1]: minuta
bs[2]: minuta

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
bs: %s dok se ne napuni u potpunosti

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
bs: Oprez: %s preostalo

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
bs: preostaje %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
bs: Napunjeno

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
bs: Prazno

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
bs: Punjenje je u toku

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
bs: Prazni se

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
bs: Bežični miš

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
bs: Bežična tastatura

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
bs: Neprekidni izvor napajanja

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
bs: Lični digitalni pomoćnik

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
bs: Mobilni telefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
bs: Muzički uređaj

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
bs: Računar

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
bs: Standardni prostor

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
bs: Testni profil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
bs: Automatski

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
bs: Niska kvaliteta

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
bs: Srednja kvaliteta

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
bs: Visoka kvaliteta

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
bs: Osnovna „RGB“

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
bs: Osnovna „CMYK“

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
bs: Osnovna siva

en: Vendor supplied factory calibration data
bs: Vendor fabrika za isporuku podataka o kalibrisanju

en: Full-screen display correction not possible with this profile
bs: Popravka prikaza punog ekrana nije moguća za ovaj profil

en: This profile may no longer be accurate
bs: Ovaj profil možda više nije precizan

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
bs: Ekran laptopa

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
bs: Ugrađena Web kamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
bs: %s monitor

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
bs: %s skener

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
bs: %s kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
bs: %s printer

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
bs: %s Web kamera

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
bs: Podrazumijevano:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
bs: Prostor boja:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
bs: Probni profil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
bs: Izaberi datoteku ICC profila

en: _Import
bs: _Uvezi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
bs: Podržani ICC profili

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
bs: Sve datoteke

en: Screen
bs: Ekran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
bs: Snimi profil

en: _Save
bs: _Snimi

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
bs: Napravi profil boje za izabrani uređaj

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
bs: Mjerni uređaj nije otkriven. Provjerite da li je upaljen i ispravno priključen.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
bs: Mjerni uređaj ne podržava profilisanje štampača.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
bs: Vrsta uređaja nije trenutno podržana.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
bs: Zaklopite laptop

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
bs: Unutrašnja greška se dogodila koja ne može biti popravljena.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
bs: Alati potrebni za kalibrisanje nisu instalirani.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
bs: Profil nije mogao biti generisan.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
bs: Ciljana bijela tačka nije dobijena.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
bs: Završeno!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
bs: Kalibrisanje nije uspjelo!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
bs: Možete ukloniti uređaj za kalibraciju.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
bs: Ne pomjerajte uređaj za kalibrisanje dok se izvršava

en: Enable color management for %s
bs: Omogućeno upravljanje bojom za %s

en: Show color profiles for %s
bs: Prikaži profile boja za %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
bs: Nije kalibrisano

en: multiple sizes
bs: više veličina

en: No Desktop Background
bs: Nema pozadine za radnu površ

en: Current background
bs: Trenutna pozadina

en: Custom
bs: Prilagođeno

en: _Apply
bs: _Primijeni

en: None
bs: Ništa

en: Custom Shortcuts
bs: Proizvoljna prečica

en: More…
bs: Više…

en: No input sources found
bs: Nisu pronađeni ulazni izvori

[ctx: Input Source]
en: Other
bs: Ostali

en: Compose Key
bs: Taster za kompoziciju

en: Keyboard Shortcuts
bs: Prečice sa tastature

en: Cancel
bs: Odustani

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
bs: Onemogućeno

en: Authentication failed
bs: Autentifikacija nije prošla

en: The new password is too short
bs: Nova lozinka je prekratka

en: The new password is too simple
bs: Nova lozinka je suviše jednostavna

en: The old and new passwords are too similar
bs: Stara i nova lozinka su suviše slične

en: The new password has already been used recently.
bs: Nova lozinka je već upotrebljavana u skorije vrijeme.

en: The new password must contain numeric or special characters
bs: Nova lozinka mora da sadrži cifre ili specijalne karaktere

en: The old and new passwords are the same
bs: Stara i nova lozinka su iste

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
bs: Vaša lozinka je promijenjena od kada ste se prvobitno ovlastili!

en: The new password does not contain enough different characters
bs: Nova šifra nema dovoljno različitih znakova

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Please choose another password.
bs: Izaberite drugu lozinku.

en: Please type your current password again.
bs: Ispišite vašu trenutnu zaporku ponovno.

en: Password could not be changed
bs: Ne mogu da promijenim lozinku

en: The passwords do not match.
bs: Lozinke se ne podudaraju.

en: Select
bs: Odaberi

en: Browse for more pictures
bs: Traži za više slika

en: Cannot automatically join this type of domain
bs: Nije moguće automatski pristupiti ovoj vrsti domene.

en: No such domain or realm found
bs: Nije pronađen takav domen ili područje

en: Cannot log in as %s at the %s domain
bs: Ne mogu da se prijavim kao „%s“ na domenu %s

en: Invalid password, please try again
bs: Pogrešna lozinka, molimo pokušajte ponovo

en: Left thumb
bs: Lijevi palac

en: Left middle finger
bs: Srednji, lijevi prst

en: _Left index finger
bs: Domali, _lijevi prst

en: Left ring finger
bs: Domali, lijevi prst

en: Left little finger
bs: Mali, lijevi prst

en: Right thumb
bs: Desni palac

en: Right middle finger
bs: Desni, srednji prst

en: _Right index finger
bs: Domali, _desni prst

en: Right ring finger
bs: Desni, domali prsti

en: Right little finger
bs: Desni, mali prst

en: Failed to delete user
bs: Nije moguće obrisati korisnički račun

en: Failed to revoke remotely managed user
bs: Nije moguće povući  daljinski upravljanog korisnika

en: You cannot delete your own account.
bs: Nije moguće obrisati sopstveni račun.

en: %s is still logged in
bs: %s je i dalje prijavljen

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
bs: Brisanje računa do je korisnik prijavljen može ostaviti sistem u zaglavljenom stanju!!!.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
bs: Moguće je zadržati kućni direktorij, mail i privremene datoteke kada se briše korisnički račun.

en: _Delete Files
bs: _Izbriši datoteke

en: _Keep Files
bs: _Zadrži datoteke

en: _Delete
bs: _Obriši

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
bs: Račun onemogućen

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
bs: Biće namještena na sljedećem prijavljivanju

[ctx: Password mode]
en: None
bs: Ništa

en: Logged in
bs: Prijavljen

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
bs: Omogućen

en: Failed to contact the accounts service
bs: Nije moguće kontaktirati servis računa

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
bs: Morate se postarati da je ServisRačuna instaliran i omogućen.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
bs: Da bi ste napravili promjene,
    kliknite na *

en: Delete the selected user account
bs: Obrišite izabrani korisnički nalog

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
bs: Da obrišete izabrani korisnički nalog,
    kliknite prvo na ikonicu *

en: The username is too long.
bs: Kornisničko ime je previše dugo.

en: Failed to add account
bs: Nisam uspio da dodam nalog

en: Failed to register account
bs: Nisam uspio da upišem nalog

en: No supported way to authenticate with this domain
bs: Nema podržanog načina za potvrđivanje identiteta sa ovim domenom

en: Failed to join domain
bs: Nisam uspio da pristupim domenu

en: Failed to log into domain
bs: Nisam uspio da se prijavim na domen

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
bs: Nova lozinka mora biti različita od stare.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
bs: Pokušaj promijeniti neka slova u brojeve.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
bs: Pokušaj promijeniti lozinku još malo.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
bs: Lozinka bez vašeg korisničkog imena bi bila jača.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
bs: Pokušaj izbjeći korištenje svog imena u lozinci.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
bs: Pokušaj izbjeći neke riječi uključene u lozinku.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
bs: Pokušaj izbjeći obične riječi.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
bs: Pokušaj izbjeći promjenu mjesta postojećih riječi.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
bs: Pokušaj koristiti više brojeva.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
bs: Pokušaj koristiti više velikih slova.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
bs: Pokušaj koristiti više malih slova.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
bs: Pokušaj korisiti više posebnih znakova, naprimjer znakovi interpunkcije.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
bs: Pokušaj koristit mješavinu slova,brojeva i interpunkciskih znakova.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
bs: Pokušaj izbječi ponavljanje istog znaka.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
bs: Pokušaj izbjeći ponavljanje istog tipa znaka:trebaš miješati slova,brojeve i interpunkciske znakove.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
bs: Pokušaj izbjeći senkvence kao 1234 ili abcd.

en: This Week
bs: Ove sedmice

en: Last Week
bs: Prošle sedmice

en: Session Ended
bs: Sesija završila

en: Session Started
bs: Sesija počela

[ctx: Distance]
en: Short
bs: Kratko

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
bs: ¼ ekrana

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
bs: ½ ekrana

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
bs: ¾ ekrana

[ctx: Distance]
en: Long
bs: Dugo

en: Devices
bs: Uređaji

en: Network
bs: Mreža

en: Home
bs: Početna

en: Settings
bs: Postavke

note: List of applications.
en: Applications
bs: Aplikacije

[ctx: service is enabled]
en: On
bs: Uključiti

[ctx: service is disabled]
en: Off
bs: Isključiti

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
bs: Omogući

[ctx: service is active]
en: Active
bs: Aktivno

en: Choose a Folder
bs: Odaberi direktorij

en: Copy
bs: Kopiranje

en: Sharing
bs: Dijeljenje

note: Label
en: No networks selected for sharing
bs: Nema mreža odabranih za dijeljenje

en: Ask what to do
bs: Pitaj šta da uradiš

en: Do nothing
bs: Ne radi ništa

en: Open folder
bs: Otvori direktorij

en: Other Media
bs: Drugi mediji

en: Select an application for audio CDs
bs: Odaberite aplikaciju za otvaranje audio CD-ova

en: Select an application for video DVDs
bs: Odaberite aplikaciju za otvaranje video DVD-ova

en: Select an application to run when a music player is connected
bs: Odaberite aplikaciju koja će se pokretati kad muzički plejer bude priključen

en: Select an application to run when a camera is connected
bs: Odaberite aplikaciju koja će se pokretati kad kamera bude priključena

en: Select an application for software CDs
bs: Odaberite aplikaciju koja će se pokretati kad budete ubacili CD-ove sa softverom

en: blank Blu-ray disc
bs: prazan Blu-ray disk

en: blank CD disc
bs: prazan CD disk

en: blank DVD disc
bs: prazan DVD disk

en: blank HD DVD disc
bs: prazan HD DVD disk

en: Blu-ray video disc
bs: Blu-ray video disk

en: e-book reader
bs: e-book čitač

en: HD DVD video disc
bs: HD DVD video disk

en: Picture CD
bs: CD sa slikama

en: Windows software
bs: Windows softver

[ctx: measurement format]
en: Imperial
bs: Imperijal

[ctx: measurement format]
en: Metric
bs: Metrički

en: Formats
bs: Formati

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Other…
bs: Drugo…

en: Today
bs: Danas

en: Yesterday
bs: Juče

en: never
bs: nikad

en: today
bs: danas

en: yesterday
bs: juče

en: %i day ago | %i days ago
bs[0]: Prije %i dan
bs[1]: Prije %i dana
bs[2]: Prije %i dana

en: IPv4 Address
bs: IPv4 Adresa

en: IPv6 Address
bs: IPv6 Adresa

en: IP Address
bs: IP Adresa

en: Hardware Address
bs: Hardverska Adresa

en: Default Route
bs: Podrazumijevana putanja

en: Last used
bs: Zadnje koristeno

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
bs: Ožičeno

en: Options…
bs: Opcije…

en: Choose a PAC file
bs: Izaberi PAC datoteku

en: PAC files (*.pac)
bs: PAC datoteke (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
bs: Izaberi certifikat Certificate Authority

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
bs: DER ili PEM sertifikati (*.der, *.pijem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
bs: Nešifrovani privatni ključevi nisu sigurni

en: Choose your personal certificate
bs: Izaberi svoj lični certifikat

en: Choose your private key
bs: Izaberite lični ključ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
bs: Da zaustavim vruću tačku i da prekinem vezu svim korisnicima?

en: _Stop Hotspot
bs: _Zaustavi vruću tačku

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
bs: Stanje je nepoznato

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
bs: Neupravljivo

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
bs: Nedostupno

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
bs: Povezujem

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
bs: Autentifikacija je potrebna

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
bs: Povezano

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
bs: Prekidanje veze

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
bs: Veza nije uspjela

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
bs: Stanje nije raspoloživo (nedostupno)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
bs: Nije uspjelo podešavanje

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
bs: Nije uspjelo podešavanje IP-a

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
bs: Isteklo je podešavanje IP-a

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
bs: Tajne su bile zahtijevane ali nisu dane

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
bs: Prekinuta je veza sa 802.1x suplikantom

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
bs: Nije uspjelo podešavanje 802.1x suplikanta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
bs: 802.1x suplikant nije uspio

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
bs: Potvrđivanje identiteta 802.1x suplikanta je trajalo predugo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
bs: PPP servis neuspio u startu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
bs: PPP servis diskonektovan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
bs: PPP neuspio

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
bs: DHCP klijent neuspio u startu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
bs: Greška DHCP klijenta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
bs: Neuspjeh DHCP klijenta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
bs: Usluga dijeljene konekcije neuspjela u startu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
bs: Neuspjela usluga dijeljene konekcije

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
bs: Neuspjela AutoIP usluga

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
bs: Greška AutoIP usluge

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
bs: Neuspjela AutoIP usluga

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
bs: Linija zauzeta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
bs: Nema pozivnog tona

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
bs: Zvučni nosač se ne može uspostaviti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
bs: Isteklo je vrijeme zahtjeva pozivanja

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
bs: Pokušaj pozivanja nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
bs: Inicijalizacija modema neuspjela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
bs: Neuspio izbor navedenog APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
bs: Ne tražim mreže

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
bs: Odbijena registracija mreža

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
bs: Istekla registracija mreža

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
bs: Neuspjela registracija na navedenu mrežu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
bs: Provjera PIN-a neuspjela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
bs: Možda nedostaje firmver za uređaj

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
bs: Veza je nestala

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
bs: Postojeća veza biće pretpostavljena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
bs: Nije pronađen modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
bs: Veza Bluetooth nije uspjela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
bs: SIM kartica nije ubačena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
bs: Potreban je SIM PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
bs: Potreban je SIM PUK

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
bs: Pogrešna SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
bs: Nije uspjela zavisnost veze

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
bs: Firmver nedostaje

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
bs: Izvučen kabl

en: Security
bs: Sigurnost

en: Delete Address
bs: Obrisati adresu

en: Delete Route
bs: Obrisati put

en: automatic
bs: automatski

en: Identity
bs: Identitet

en: Cannot import VPN connection
bs: Ne mogu da uvezem VPN vezu

en: Select file to import
bs: Izaberite datoteku za uvoz

en: _Replace
bs: _Zamijeni

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
bs: Da li želite da zamijenite %s VPN vezom koju hoćete da sačuvate?

en: Cannot export VPN connection
bs: Ne mogu da izvezem VPN vezu

en: Export VPN connection
bs: Izvoz VPN mreže

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
bs: Ništa

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
bs: WEP 40/128-bitni ključ (Hex ili ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
bs: WEP 128-bit lozinka

en: Dynamic WEP (802.1x)
bs: Dinamički WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
bs: Lični WPA & WPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
bs: Poslovni WPA & WPA2

en: Profile %d
bs: Profil %d

en: Unable to open connection editor
bs: Nemoguće otvoriti urednik povezanosti

en: New Profile
bs: Novi profil

en: _Add
bs: _Dodaj

en: Import from file…
bs: Uvezi iz datoteke

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
bs: Enterprajz

[ctx: Wifi security]
en: None
bs: Nikakva

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
bs: Nikad

[ctx: Signal strength]
en: None
bs: Nikakva

[ctx: Signal strength]
en: Weak
bs: Slaba

[ctx: Signal strength]
en: Ok
bs: U redu

[ctx: Signal strength]
en: Good
bs: Dobra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
bs: Izvrsna

en: Details
bs: Detalji

en: Add new connection
bs: Dodajte novu vezu

en: Manual
bs: Ručno

en: Automatic
bs: Automatski

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
bs: Web Proxy Autodiscovery se koristi kada URL-a konfiguracije nema.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
bs: Ovo je preporučljivo za nepovjerljive javne mreže.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
bs: Detalji netvorka za odabrani netvork, uključujući šifru i sve posebne promjene će biti izgubljene.

en: _Forget
bs: _Zaboravi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
bs: _Zaboravi

en: System policy prohibits use as a Hotspot
bs: Pravila sistema zabranjuju korištenje vruće tačke

en: Wireless device does not support Hotspot mode
bs: Bežični uređaj ne podržava način vruće tačke

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
bs: Ups, nešto je pošlo loše. Molim kontaktirajte vašeg isporučioca softvera.

en: NetworkManager needs to be running.
bs: NetworkManager treba da bude pokrenut.

en: Try clicking, double clicking, scrolling
bs: Isprobajte klikanje, dvostruko klikanje, klizanje

en: Five clicks, GEGL time!
bs: Pet klikova, GEGL vrijeme!

en: Double click, primary button
bs: Dvostruki klik, primarna tipka

en: Single click, primary button
bs: Jednostruki klik, primarna tipka

en: Double click, middle button
bs: Dvostruki klik, srednja tipka

en: Single click, middle button
bs: Jednostruki klik, srednja tipka

en: Double click, secondary button
bs: Dvostruki klik, sekundarna tipka

en: Single click, secondary button
bs: Jednostruki klik, sekundarna tipka

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
bs: Saznajte više

en: Empty all items from Trash?
bs: Da li da izbacim sve stavke iz smeća?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
bs: Sve stavke iz smeća će biti trajno uklonjene.

en: _Empty Trash
bs: _Isprazni smeće

en: Delete all the temporary files?
bs: Izbriši sve privremene datoteke?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
bs: Sve privremene datoteke će biti trajno izbrisane.

en: _Purge Temporary Files
bs: _Očisti Privremene Datoteke

[ctx: Online Account]
en: Other
bs: Ostali

en: Error removing account
bs: Greška prilikom uklanjanja naloga

en: Enable verbose mode
bs: Omogući pričljiv mod

en: Search for the string
bs: Traži string

en: List possible panel names and exit
bs: Priloži moguća imena panela i izađi

en: Panel to display
bs: Panel za prikaz

en: Available panels:
bs: Dostupni paneli:

en: Privacy
bs: Privatnost

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
bs[0]: %u izlaz
bs[1]: %u izlaza
bs[2]: %u izlaza

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
bs[0]: %u ulaz
bs[1]: %u ulaza
bs[2]: %u ulaza

en: System Sounds
bs: Sistemski zvuci

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
bs: Unesite mrežnu adresu ili tražite printer

en: Authentication Required
bs: Obavezna provjera autentičnosti

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
bs: Ime korisničkog računa

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
bs: Lozinka

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
bs: A_utentifikuj

en: Select Printer Driver
bs: Izaberite upravljački program štampača

en: Remove Printer
bs: Ukloni štampač

en: Location
bs: Lokacija

en: Ink Level
bs: Nivo mastila

en: Name
bs: Naziv

en: Address
bs: Adresa

en: Searching for preferred drivers…
bs: Traži preferirane drajvere

en: Authenticate
bs: Autenticiraj

en: Default
bs: Podrazumijevano

en: Middle Mouse Button Click
bs: Klik srednjom tipkom miša

en: Right Mouse Button Click
bs: Klik desnom tipkom miša

en: Back
bs: Nazad

en: Forward
bs: Naprijed

en: Eraser Pressure Feel
bs: Osjećaj pritiska gumice

en: Soft
bs: Meko

en: Firm
bs: Inertno

en: Top Button
bs: Gornje dugme

en: Lower Button
bs: Niže dugme

en: Tip Pressure Feel
bs: Osjećaj pritiska pri tipkanju

en: Tablet (absolute)
bs: Tablet (asolutni)

en: Touchpad (relative)
bs: Dodirljiva ploča (relativno)

en: Tablet Preferences
bs: Postavke tableta

en: _Help
bs: _Pomoć

en: No tablet detected
bs: Nema detektovanog tableta

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
bs: Molim priključite ili uključite Wacom tablet

en: Bluetooth Settings
bs: Bluetooth postavke

en: Tracking Mode
bs: Režim praćenja

en: Left-Handed Orientation
bs: Orijentacija prema lijevo

en: Map to Monitor…
bs: Poveži s monitorom

en: Map Buttons…
bs: Poveži dugmad

en: Calibrate…
bs: Kalibriši…

en: Adjust mouse settings
bs: Podesi osjetljivost miša

en: Adjust display resolution
bs: Podesite rezoluciju prikaza

en: Screen Calibration
bs: Kalibracija ekrana

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
bs: Molim tupnite znake odredišta koji će se pojaviti na ekranu da kalibrišete tablicu.

en: Map Buttons
bs: Mapiraj dugmad

en: Map buttons to functions
bs: Mapirajte dugmad prema funkcijama

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
bs: 15 minuta

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
bs: 30 minuta

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
bs: 45 minuta

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
bs: 1 sat

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
bs: 80 minuta

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
bs: 90 minuta

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
bs: 100 minuta

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
bs: 2 sata

en: Automatic Suspend
bs: Automatski Obustavi

en: _Plugged In
bs: _Uključeno

en: On _Battery Power
bs: Na_Energiji Baterije

en: Delay
bs: Odgoda

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
bs: Kalibracija će stvoriti profil koji možete koristiti za upravljanje boje vašeg ekrana. Što duže provodite kalibrisanje, bolja kvaliteta boje profila.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
bs: Nećete biti u mogućnosti koristiti vaš kompjuter dok traje kalibrisanje.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
bs: Kvalitet

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
bs: Približno vrijeme

en: Calibration Quality
bs: Kvalitet kalibracije

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
bs: Odaberite senzorni uređaj koji želite koristiti za kalibrisanje.

en: Calibration Device
bs: Uređaj za kalibrisanje

en: Select the type of display that is connected.
bs: Odaberite tip prikaza koji je povezan.

en: Display Type
bs: Tip prikaza

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
bs: Odaberite ciljanu bijelu tačku za prikaz . Većina prikaza bi trebala biti kalibrisana na  D65 osvjetljenju.

en: Profile Whitepoint
bs: Bijela tačka profila

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
bs: Molimo Vas, namjestite osvjetljenje prikaza koje vam je tipično. Upravljanje bojom će biti najpreciznije pri tom nivou osvjetljenja.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
bs: Alternativno, možete koristiti nivo osvjetljenja korišten na drugim profilima za ovaj uređaj.

en: Display Brightness
bs: Osvjetljaj ekrana

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
bs: Možete koristiti profil boje na drugom kompjuteru, ili čak kreirati profile za drukčije uslove osvjetljenja.

en: Profile Name:
bs: Naziv profila:

en: Profile Name
bs: Naziv profila

en: Profile successfully created!
bs: Profil uspješno kreiran

en: Copy profile
bs: Kopija profila

en: Requires writable media
bs: Zahtijeva medij za pisanje

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
bs: Možete naći ove instrukcije u Kako koristiti profil na <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> i <a href="windows">Microsoft Windows</a> sistemima .

en: Summary
bs: Sažetak

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
bs: Otkriveni problemi. Profil možda više neće raditi tačno. <a href="">Vidi detalje.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
bs: Svakom uređaju je potreban jedan aktuelni profil boje da bi bio upravljan bojom.

en: Learn more about color management
bs: Saznajte više o upravljanju bojama

en: Set this profile for all users on this computer
bs: Postavi profil za sve korisnike na ovom računaru

en: Calibrate the device
bs: Kalibrišite uređaj

en: Unable to detect any devices that can be color managed
bs: Nemoguće otkriti uređaje koji mogu biti upravljani bojom

en: CRT
bs: Katodna cijev

en: Projector
bs: Projektor

en: Plasma
bs: Plazma

en: LCD (CCFL backlight)
bs: LCD(CCFL pzadinsko svjetlo)

en: LCD (RGB LED backlight)
bs: LCD (RGB LED pozadinsko svjetlo)

en: LCD (white LED backlight)
bs: LCD (bijelo LED pozadinsko svjetlo)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
bs: Široka skala LCD (CCFL pozadinsko ssvjetlo)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
bs: Široka skala LCD (RGB LED pozadinsko svjetlo)

en: 40 minutes
bs: 40 minuta

en: Native to display
bs: Prikaz koji odgovara ekranu

en: D50 (Printing and publishing)
bs: D50 (printanje i objavljivanje)

en: D65 (Photography and graphics)
bs: D65 (Fotografija i grafike)

en: Display Calibration
bs: Kalibracija prikaza

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
bs: _Završeno

en: Bark
bs: Lavež

en: Drip
bs: Žubor

en: Glass
bs: Staklo

en: Output
bs: Izlaz

en: Test
bs: Provjeri

en: Subwoofer
bs: Sabvufer

en: Input
bs: Ulaz

en: Resolution
bs: Rezolucija

en: Times
bs: Vremena

en: Hour
bs: Sat

en: Minute
bs: Minuta

en: Mirror
bs: Ogledalo

en: Automatic Screen _Lock
bs: Automatsko Zaključavanje _Ekrana

en: Displays
bs: Displeji

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
bs: Gasi se Ekran

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
bs: 30 sekundi

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
bs: 1 minuta

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
bs: 2 minuta

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
bs: 3 minute

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
bs: 5 minuta

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
bs: 4 minute

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
bs: 8 minuta

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
bs: 10 minuta

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
bs: 12 minuta

en: Input Sources
bs: Ulazni izvori

en: Use the _same source for all windows
bs: Koristi isti izvor za sve prozore

en: Add an Input Source
bs: Dodaj Ulazne Izvore

en: Preferences
bs: Postavke

en: Add
bs: Dodaj

en: No input source selected
bs: Nije odabran ulazni izvor

en: Add Shortcut
bs: Dodaj prečicu

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
bs: Da li želite da obrišete registrovane otiske prsta kako bi onemogućili prijavu putem otiska prsta?

en: _Delete Fingerprints
bs: _Obriši otiske prsta

en: Create a user account
bs: Napravite korisnički nalog

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
bs: Vaša sesija se mora restartovati da bi se aktivirali promjene

en: Restart Now
bs: Restartuj Sada

en: User Icon
bs: Ikonica korisnika

en: _Language
bs: _Jezik

en: _Password
bs: _Lozinka

en: _Fingerprint Login
bs: Prijavljivanje _otiskom prsta

en: A_utomatic Login
bs: _Automatsko prijavljivanje

en: Add User
bs: Dodaj korisnika

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
bs: _Otkliži

en: Domain Administrator Login
bs: Prijavljivanje administratora domena

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
bs: Da biste koristili poslovna prijavljivanja, ovaj računar treba da bude
    upisan u domenu. Neka administrator vaše mreže ovdje upiše lozinku
    njihovih domena.

en: _Domain
bs: _Domena

en: Administrator _Name
bs: Ime _administratora

en: Administrator Password
bs: Šifra Administratora

en: _Username
bs: _Ime korisničkog računa

en: _Full Name
bs: _Ime i prezime

en: Account _Type
bs: _Vrsta naloga

en: _Enterprise Login
bs: _Poslovno prijavljivanje

en: Change Password
bs: Promijeni lozinku

en: Ch_ange
bs: _Promijeni

en: _New Password
bs: _Nova Lozinka

en: Current _Password
bs: Trenutna_Lozinka

en: Set a password now
bs: Postavi zaporku sad

en: Full Screen
bs: Puni ekran

en: Top Half
bs: Gornja polovina

en: Bottom Half
bs: Donja polovina

en: Left Half
bs: Lijeva polovina

en: Right Half
bs: Desna polovina

en: Zoom Options
bs: Opcije uvećanja

en: _Zoom
bs: _Povećaj

en: Magnifier Position:
bs: Položaj lupe:

en: Magnifier
bs: Povećalo

en: Crosshairs
bs: Krst

en: Color Effects:
bs: Efekti boje;:

en: Color Effects
bs: Efekti boje

en: Typing Assist
bs: Pomoć pri kucanju

en: _Sticky Keys
bs: Ljepljive Tipke

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
bs: Ophodi se prema slijedu tastera za modifikaciju kao da su kombinacija tastera

en: _Disable if two keys are pressed together
bs: _Isključi ako su dva tastera pritisnuta istovremeno

en: Beep when a _modifier key is pressed
bs: Zvuk kada je pritisnut _modifikatorski taster

en: S_low Keys
bs: S_pore Tipke

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
bs: Pravi odlaganje između pritiskanja i prihvatanja tastera

en: A_cceptance delay:
bs: Kašnjenje _prihvatanja:

en: Slow keys typing delay
bs: Zastoj kucanja sporih tastera

en: Beep when a key is pr_essed
bs: Zapišti kada je pritisnut taster

en: Beep when a key is _accepted
bs: Zapišti kada je _prihvaćena tipka

en: Beep when a key is _rejected
bs: Zvuk kada taster nije _prihvaćen

en: _Bounce Keys
bs: _Skoče Tipke

en: Ignores fast duplicate keypresses
bs: Ignoriše brze duple klikove

en: Bounce keys typing delay
bs: Zastoj kucanja odskočnih tastera

en: _Enable by Keyboard
bs: _Omogućeno pomoću tastature

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
bs: Uključite/isključite funkcije pristupačnosti koristeći tastaturu

en: Repeat Keys
bs: Ponavljanje tastera

en: Repeat keys speed
bs: Brzina ponavljanja tastera

en: Click Assist
bs: Pomoć pri Kliku

en: _Simulated Secondary Click
bs: _Oponaša Sekundarni Klik

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
bs: Izazovite sekundarni klik pritiskajući primarni klik dugo

en: Secondary click delay
bs: Zastoj sekundarnog klika

en: _Hover Click
bs: _Lebdeći Klik

en: Trigger a click when the pointer hovers
bs: Pokren i  klik kada kursor nadleti

en: D_elay:
bs: Zastoj:

en: Motion _threshold:
bs: _Osjetljivost na pokret:

en: Visual Alerts
bs: Vizualna upozorenja

en: _Test flash
bs: Probni _bljesak

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
bs: Koristi vizualnu naznaku kada se desi zvučno upozorenje.

en: _Visual Alerts
bs: _Vidljiva upozorena

en: Flash the entire _screen
bs: Prikaži cijeli ekran

en: Seeing
bs: Viđenje

en: _High Contrast
bs: _Visoki kontrast

en: _Large Text
bs: _Veliki Tekst

en: Screen _Reader
bs: _Čitač Ekrana

en: _Sound Keys
bs: _Tipke za zvuk

en: Hearing
bs: Slušanje

en: Typing
bs: Tipkanje

en: Screen _Keyboard
bs: _Tastatura na Ekranu

en: _Typing Assist (AccessX)
bs: _Pomoć pri kucanju (AccessX)

en: Pointing & Clicking
bs: Označiti & Kliknuti

en: _Mouse Keys
bs: _Tipka miša

en: _Click Assist
bs: _Pomoć pri kliku

en: Cursor Blinking
bs: Treperenje kursora

en: Sound Keys
bs: Tipke zvuka

en: Screen Reader
bs: Čitač ekrana

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
bs: Čitač ekrana Čita prikazani tekst kako pomjerate fokus.

en: _Screen Reader
bs: _Čitač ekrana

en: General
bs: Općenito

en: Search
bs: Traži

en: Notifications
bs: Napomene

en: Reset
bs: Resetuj

en: Networks
bs: Mreže

en: Some services are disabled because of no network access.
bs: Neki uređaji su onesposobljeni jer nemaju pristup mreži.

en: Remote Login
bs: Udaljena prijava

en: Media Sharing
bs: Dijeljenje medija

en: Folders
bs: Direktorij

en: Select how media should be handled
bs: Odaberi kako bi se mediji trebali pridržavati

en: _Music player
bs: _Muzički program

en: _Photos
bs: _Slike

en: _Software
bs: _Softver

en: _Other Media…
bs: _Ostali mediji

en: _Never prompt or start programs on media insertion
bs: _Ne pokreći programe po ubacivanju medija

en: Select how other media should be handled
bs: Odaberite kako bi se ostali mediji trebali pridržavati

en: _Action:
bs: _Radnja:

en: _Type:
bs: _Vrsta:

en: Preview
bs: Pretpregled

en: My Account
bs: Moj račun

en: Login Screen
bs: Prijavni ekran

en: Language
bs: Jezik

en: Login settings are used by all users when logging into the system
bs: Prijavljene postavke koriste svi korisnici kada su prijavljeni na sistem

en: Dates
bs: Datumi

en: Numbers
bs: Brojevi

en: Measurement
bs: Mjerenje

en: Paper
bs: Papir

en: Memory
bs: Memorija

en: Processor
bs: Procesor

en: Graphics
bs: Grafika

en: Calculating…
bs: Računam…

en: Virtualization
bs: Virtualizacija

en: No languages found
bs: Nisu nađeni jezici

en: Time
bs: Vrijeme

en: Turn device off
bs: Isključi uređaj

en: _Type
bs: _Vrsta

en: Sho_w password
bs: Prikaži _lozinku

en: FAST
bs: BRZO

en: Tunneled TLS
bs: Tunelski TLS

en: Protected EAP (PEAP)
bs: Zaštićeni EAP (PEAP)

en: Au_thentication
bs: Au_tentifikacija

en: I_dentity
bs: I_dentitet

en: _User certificate
bs: _Korisnički certifikat

en: C_A certificate
bs: C_A certifikat

en: Private _key
bs: Lični _ključ

en: _Private key password
bs: _Lična lozinka za ključ

en: Anonymous
bs: Anoniman

en: Authenticated
bs: Autentifikovan

en: Both
bs: Obostrano

en: Anony_mous identity
bs: Anoni_mni identitet

en: PAC _file
bs: PAC_datoteka

en: _Inner authentication
bs: _Unutrašnja autentifikacija

en: Version 0
bs: Verzija 0

en: Version 1
bs: Verzija 1

en: PEAP _version
bs: PEAP_verzija

en: 1 (Default)
bs: 1 (Podrazumijevano)

en: Open System
bs: Otvoreni sistem

en: Shared Key
bs: Dijeljeni ključ

en: _Key
bs: _Ključ

en: Sho_w key
bs: P_rikaži ključ

en: S_ecurity
bs: S_igurnost

en: 802.1x _Security
bs: 802.1x _Sigurnost

en: _MAC Address
bs: _MAC Adresa

en: _Cloned Address
bs: _Klonirana Adresa

en: Automatic (DHCP)
bs: Automatski (DHCP)

en: Link-Local Only
bs: Samo veži-lokalno

en: Netmask
bs: Mrežna maska

en: Gateway
bs: Mrežni izlaz

en: Automatic DNS
bs: Automatski DNS

en: Routes
bs: Putanje

en: Automatic Routes
bs: Automatske Putanje

en: Use this connection _only for resources on its network
bs: Koristi ovu povezanost _samo za resurse na njegovoj mreži

en: _Name
bs: _Ime

en: bytes
bs: bajtova

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
bs: (Greška, nemoguće uvesti VPN urednik veze)

en: Automatic, DHCP only
bs: Automatski, samo DHCP

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Signal Strength
bs: Jačina Signala

en: Link speed
bs: Brzina veze

en: Last Used
bs: Posljednje korišteno

en: Connect _automatically
bs: _Poveži se automatski

en: Make available to _other users
bs: Napravi dostupno _drugim korisnicima

en: Turn VPN connection off
bs: Isključi VPN konekciju

en: Network Name
bs: Ime mreže

en: Security type
bs: Tip Sigrunosti

en: Turn Wi-Fi off
bs: Ugasi Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
bs: _Konektuj na Skrivenu Mrežu

en: Provider
bs: Pružalac

en: _Turn On
bs: _Uključi

en: H_TTPS Proxy
bs: H_TTPS proxy

en: _Socks Host
bs: Domaćin čarapa

en: _Ignore Hosts
bs: _Ignoriši Domaćine

en: HTTP proxy port
bs: Port za HTTP proxy

en: HTTPS proxy port
bs: Port za HTTPS proxy

en: FTP proxy port
bs: Port za FTP proxy

en: Socks proxy port
bs: Port za Socks proxy

en: _Configuration URL
bs: _Konfiguracioni URL

en: Close
bs: Zatvoreno

en: January
bs: Januar

en: February
bs: Februar

en: March
bs: Mart

en: May
bs: Maj

en: June
bs: Juni

en: July
bs: Juli

en: September
bs: Septembar

en: October
bs: Oktobar

en: November
bs: Novembar

en: December
bs: Decembar

en: Date & Time
bs: Datum i vrijeme

en: Year
bs: Godina

en: Month
bs: Mjesec

en: Day
bs: Dan

en: Time Zone
bs: Vremenska zona

en: Search for a city
bs: Traži grad

en: Automatic _Date & Time
bs: Automatsko _Datum i Vrijeme

en: Requires internet access
bs: Zahtijeva pristup internetu

en: Date & _Time
bs: Datum i _Vrijeme

en: Automatic Time _Zone
bs: Automatska Vremenska _zona

en: Time _Format
bs: _Format vremena

en: 24-hour
bs: 24-sata

en: _Mail
bs: _Pošta

en: _Calendar
bs: _Kalendar

en: M_usic
bs: M_uzika

en: Mouse
bs: Miš

en: Double-click timeout
bs: Vrijeme za dupli klik

en: Touchpad
bs: Dodirna površina

en: Problem Reporting
bs: Javljanje problema

en: _Automatic Problem Reporting
bs: _Automatsko javljanje problema

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
bs: 1 dan.

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
bs: 2 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
bs: 3 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
bs: 4 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
bs: 5 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
bs: 6 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
bs: 7 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
bs: 14 dana

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
bs: 30 dana

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
bs: Zauvijek

en: Remove Account
bs: Ukloni nalog

en: Quit
bs: Izlaz

en: All Settings
bs: Sve Postavke

en: Help
bs: Pomoć

en: Printers
bs: Štampači

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
bs: Dodaj printere,prikaži poslove printera i odluči kako želiš printati

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
bs: Štampač;Red;Štampa;Papir;Mastilo;Toner;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
bs: Postavi mapiranje dugmetom i namjesti stylus osjetljivost za grafičke tabele.

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
bs: Tablet;Wacom;Olovka;Gumica;Miš;

en: Power
bs: Napajanje

en: View your battery status and change power saving settings
bs: Prikaži stanje baterije i promijeni postavke čuvanja energije

en: Color
bs: Boja

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
bs: Kalibrišite boju vaših uređaja, kao što su prikazi, kamere i printeri

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
bs: Boja;ICC;Profil;Kalibriši;Štampač;Prikaz;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
bs: Uključi i isključi blutut i poveži svoje uređaje

en: Background
bs: Pozadina

en: Change your background image to a wallpaper or photo
bs: Promijeni svoju pozadinu u pozadinu ili sliku

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
bs: Pozadina;Ekran;Radna površ;

en: Sound
bs: Zvuk

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
bs: Promijeni nivo zvuka, ulazi , izlazi , i upozoravajuci zvukovi

en: Choose how to use connected monitors and projectors
bs: Odaberi kako koristit povezane monitore i projektore

en: Keyboard
bs: Tastatura

en: Users
bs: Korisnici

en: Add or remove users and change your password
bs: Dodaj ili ukloni korisnike i promijeni svoju lozinku

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
bs: Omogući lakši pregled,zvuk,tip,usmjeri i klikni

en: Control what you want to share with others
bs: Kontroliši šta želiš dijeliti sa ostalima

en: Removable Media
bs: Pokretni mediji

en: Region & Language
bs: Region & jezik

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
bs: Jezik;Raspored;Tastatura;Ulaz;

en: View information about your system
bs: Pregled informacija o vašem sistemu

en: Control how you connect to the Internet
bs: Kontroliši povezivanje na Internet

en: Change the date and time, including time zone
bs: Promijeni datum i vrijeme, uključujući vremensku zonu

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
bs: Sat;Vrijemenskazona;Lokacija;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
bs: ekran;zaključano;dijagnosticiraj;sudar;privatno;nedavno;privremeno;tmp;indeks;ime;mreža;indentitet;

en: Control which notifications are displayed and what they show
bs: Kontroliši koje napomene su prikazane i šta prikazuju

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
bs: Napomene;Trake;poruke;Poslužavnik;Skočni;

en: Default Applications
bs: Standardne aplikacije

en: Mouse & Touchpad
bs: Miš i dodirna ploča

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
bs: Promijeni osjetljivost svog miša ili dodirne ploče i odaberi za dešnjaka ili ljevaka

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
bs: Podloga za traganje;Pokazivač;Klik;Tapši;Duplo;Dugme; Kugla za traganje;Spuštanje;

en: Online Accounts
bs: Nalozi na mreži

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
bs: Konektuj se na svoj online račun i odluči za šta ćeš ih koristiti

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
bs: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Kalendar;Mail;Kontakt;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
bs: Postavke;Podešavanja;

en: Turn zoom on or off
bs: Uključi/isključi uvećanje

en: Zoom in
bs: Uvećaj

en: Zoom out
bs: Umanji

en: Turn screen reader on or off
bs: Uključi/isključi čitač ekrana

en: Turn on-screen keyboard on or off
bs: Uključi/isključi ekransku tastaturu

en: Increase text size
bs: Povećaj veličinu teksta

en: Decrease text size
bs: Smanji veličinu teksta

en: High contrast on or off
bs: Uključi/isključi veliki kontrast

en: Switch to next input source
bs: Prijeđi na sljedeci ulaz

en: Switch to previous input source
bs: Prijeđi na prethodni ulaz

en: Launchers
bs: Pokretači

en: Launch help browser
bs: Pokreni preglednik pomoći

en: Launch calculator
bs: Pokreni kalkulator

en: Launch email client
bs: Pokreni program za e-poštu

en: Launch web browser
bs: Pokreni web preglednik

en: Home folder
bs: Početni direktorij

[ctx: keybinding]
en: Search
bs: Traži

en: Screenshots
bs: Snimci ekrana

en: Save a screenshot to $PICTURES
bs: Spasi snimke ekrana u $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
bs: Spasi snimke prozora  u $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
bs: Spasi snimke prostora ekrana u $PICTURES

en: Sound and Media
bs: Zvuk i mediji

en: Volume down
bs: Smanji zvuk

en: Volume up
bs: Pojačaj zvuk

en: Launch media player
bs: Pokreni media plejer

en: Play (or play/pause)
bs: Sviraj (ili sviraj/pauza)

en: Pause playback
bs: Pauziraj reprodukciju

en: Stop playback
bs: Zaustavi reprodukciju

en: Previous track
bs: Prethodna numera

en: Next track
bs: Naredna numera

en: Eject
bs: Izbaci

en: System
bs: Sistem

en: Log out
bs: Odjava

en: Lock screen
bs: Zaključaj ekran
