budgie-control-center 1.2.0 - en to el translation catalogue (1380 entries)

en: Two Sided
el: Διπλής όψης

en: Paper Type
el: Τύπος χαρτιού

en: Paper Source
el: Πηγή χαρτιού

en: Output Tray
el: Συρτάρι εξόδου

[ctx: printing option]
en: Resolution
el: Ανάλυση

en: GhostScript pre-filtering
el: Προφιλτράρισμα GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
el: Σελίδες ανά φύλλο

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
el: Διπλής όψης

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
el: Προσανατολισμός

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
el: Γενικά

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
el: Ρύθμιση σελίδας

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
el: Εγκαταστάσιμες επιλογές

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
el: Εργασία

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
el: Ποιότητα εικόνας

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
el: Ολοκληρώνεται

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
el: Δοκιμαστική σελίδα

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
el: Δοκιμαστική σελίδα

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
el: Χωρίς ενεργές εργασίες

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
el[0]: %u εργασία
el[1]: %u εργασίες

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
el: Καθαρισμός κεφαλών εκτυπωτή

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
el: Τελειώνει ο γραφίτης

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
el: Άδειος γραφίτης

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
el: Τελειώνει το υγρό εμφάνισης

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
el: Τελείωσε το υγρό εμφάνισης

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
el: Τελειώνει ένα από τα χρώματα

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
el: Τελείωσε ένα από τα χρώματα

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
el: Κάλυμμα ανοικτό

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
el: Πορτάκι ανοικτό

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
el: Τελειώνει το χαρτί

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
el: Τελείωσε το χαρτί

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
el: Αποσυνδεδεμένος

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
el: Διακόπηκε

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
el: Το δοχείο απορριμμάτων σχεδόν γέμισε

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
el: Το δοχείο απορριμμάτων είναι γεμάτο

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
el: Το τύμπανο είναι σχεδόν στο τέλος της ζωής του

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
el: Το τύμπανο δεν δουλεύει πλέον

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
el: Έτοιμο

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
el: Δεν δέχεται εργασίες

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
el: Γίνεται επεξεργασία

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
el: Κατασκευαστής

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
el: Οδηγός

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
el: Μονής όψης

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
el: Μακρύ άκρο (κανονικό)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
el: Βραχύ άκρο (αναστροφή)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
el: Κάθετα

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
el: Οριζόντια

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
el: Αντίστροφα οριζόντιο

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
el: Αντίστροφα κάθετο

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
el: Ο εκτυπωτής «%s» έχει διαγραφεί

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
el: Αποτυχία προσθήκης νέου εκτυπωτή.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
el: Αδυναμία φόρτωσης γραφικού περιβάλλοντος: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
el: Εκκρεμεί

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
el: Σε παύση

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
el: Απαιτείται πιστοποίηση

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
el: Γίνεται επεξεργασία

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
el: Διακόπηκε

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
el: Εγκαταλείφθηκε

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
el: Εκτυπωτής JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
el: Εκτυπωτής LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
el: Λεπτομέρειες %s

en: No suitable driver found
el: Δε βρέθηκε κατάλληλος οδηγός

en: Select PPD File
el: Επιλεγμένο αρχείο PPD

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Open
el: Άν_οιγμα

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
el: Αρχεία περιγραφής εκτυπωτών PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
el: Αυτόματη επιλογή

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
el: Προεπιλογή εκτυπωτή

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
el: Ενσωμάτωση μόνο των γραμματοσειρών GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
el: Μετατροπή σε PS επιπέδου 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
el: Μετατροπή σε PS επιπέδου 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
el: Χωρίς προ-φιλτράρισμα

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
el: Προσθήκη εκτυπωτή

en: Unlock Print Server
el: Ξεκλείδωμα διακομιστή εκτύπωσης

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
el: Ξεκλείδωμα %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
el: Εισάγετε ένα όνομα χρήστη και έναν κωδικό πρόσβασης για να δείτε εκτυπωτές στο %s.

en: Searching for Printers
el: Αναζήτηση για εκτυπωτές

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
el: Σειριακή θύρα

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
el: Παράλληλη θύρα

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
el: Τοποθεσία: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
el: Διεύθυνση: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
el: Ο διακομιστής απαιτεί ταυτοποίηση

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
el[0]: %u εργασία απαιτεί πιστοποίηση
el[1]: %u εργασίες απαιτούν πιστοποίηση

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
el: %s — Ενεργές εργασίες

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
el: Εισάγετε διαπιστευτήρια για να εκτυπώσετε από %s.

en: %d of %d
el: %d από %d

en: New shortcut…
el: Νέα συντόμευση…

en: Button %d
el: Κουμπί %d

en: Button
el: Κουμπί

en: Output:
el: Έξοδος:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
el: Διατήρηση λόγου θέασης (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
el: Χαρτογράφηση σε μια οθόνη

en: Display Mapping
el: Χαρτογράφηση οθόνης

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Test Your _Settings
el: _Δοκιμή των ρυθμίσεων σας

en: Stylus
el: Γραφίδα

en: Batteries
el: Μπαταρίες

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
el: Μπαταρία

en: When _idle
el: Όταν είναι _ανενεργό

en: Suspend
el: Αναστολή

en: Power Off
el: Τερματισμός

en: Hibernate
el: Aδρανοποίηση

en: Nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Off
el: Ανενεργό

en: When on battery power
el: Όταν τροφοδοτείται από μπαταρία

en: When plugged in
el: Όταν είναι στην παροχή ρεύματος

en: On
el: Ενεργό

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

en: Automatic suspend
el: Αυτόματη αναστολή

en: Unknown time
el: Άγνωστος χρόνος

en: %i minute | %i minutes
el[0]: %i λεπτό
el[1]: %i λεπτά

en: %i hour | %i hours
el[0]: %i ώρα
el[1]: %i ώρες

en: hour | hours
el[0]: ώρα
el[1]: ώρες

en: minute | minutes
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
el: %s μέχρι την πλήρη φόρτιση

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
el: Προσοχή: απομένει %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
el: απομένει %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
el: Πλήρης φόρτιση

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
el: Δεν φορτίζεται

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
el: Κενό

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
el: Φορτίζεται

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
el: Εκφορτίζεται

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
el: Ασύρματο ποντίκι

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
el: Ασύρματο πληκτρολόγιο

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
el: Αδιάλειπτη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
el: Προσωπικός ψηφιακός βοηθός

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
el: Κινητό τηλέφωνο

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
el: Αναπαραγωγέας πολυμέσων

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
el: Υπολογιστής

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
el: Συσκευή εισαγωγής για παιχνίδια

[ctx: Battery name]
en: Main
el: Κύριο

[ctx: Battery name]
en: Extra
el: Πρόσθετο

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
el: Κανονικός χώρος

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
el: Δοκιμαστικό προφίλ

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
el: Αυτόματο

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
el: Χαμηλή ποιότητα

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
el: Μεσαία ποιότητα

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
el: Υψηλή ποιότητα

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
el: Προεπιλεγμένο RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
el: Προεπιλεγμένο CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
el: Προεπιλεγμένo γκρίζο

en: Vendor supplied factory calibration data
el: Τα εργοστασιακά δεδομένα βαθμονόμησης που παρέχονται από τον πωλητή

en: Full-screen display correction not possible with this profile
el: Αδύνατη η διόρθωση προβολής πλήρους οθόνης με αυτό το προφίλ

en: This profile may no longer be accurate
el: Αυτό το προφίλ μπορεί να μην είναι πια ακριβές

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
el: Οθόνη φορητού υπολογιστή

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
el: Ενσωματωμένη δικτυακή κάμερα

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
el: Οθόνη %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
el: Σαρωτής %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
el: Φωτογραφική μηχανή %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
el: Εκτυπωτής %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
el: Δικτυακή κάμερα %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
el: Προεπιλεγμένο:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
el: Χρωματικός χώρος:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
el: Δοκιμαστικό προφίλ:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
el: Επιλογή αρχείου προφίλ ICC

en: _Import
el: Ε_ισαγωγή

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
el: Υποστηριζόμενα προφίλ ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Screen
el: Οθόνη

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
el: Αποθήκευση προφίλ

en: _Save
el: _Αποθήκευση

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
el: Δημιουργία προφίλ χρώματος για την επιλεγμένη συσκευή

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
el: Δεν εντοπίστηκε το όργανο μέτρησης. Παρακαλούμε ελέγξτε αν είναι ενεργοποιημένο και σωστά συνδεδεμένο.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
el: Το όργανο μέτρησης δεν υποστηρίζει δημιουργία προφίλ εκτυπωτών.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
el: Δεν υποστηρίζεται ο τύπος της συσκευής.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
el: Τοποθετήστε τη συσκευή βαθμονόμησης πάνω από το τετράγωνο και πατήστε «Έναρξη»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
el: Μετακινήστε τη συσκευή βαθμονόμησής σας στη θέση βαθμονόμησης και πατήστε «Συνέχεια»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
el: Μετακινήστε τη συσκευή βαθμονόμησής σας στην επιφάνεια και πατήστε «Συνέχεια»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
el: Κλείστε το καπάκι του φορητού υπολογιστή

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
el: Συνέβη ένα εσωτερικό σφάλμα που δεν μπόρεσε να ανακτηθεί.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
el: Δεν εγκαταστάθηκαν τα απαιτούμενα εργαλεία για βαθμονόμηση.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
el: Αδυναμία δημιουργίας του προφίλ.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
el: Το λευκό σημείο προορισμού δεν ήταν διαθέσιμο.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
el: Ολοκληρώθηκε!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
el: Αποτυχία βαθμονόμησης!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
el: Μπορείτε να αφαιρέσετε τη συσκευή βαθμονόμησης.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
el: Μην διακόπτετε τη συσκευή βαθμονόμησης ενώ δουλεύει

en: Enable color management for %s
el: Ενεργοποίηση της διαχείρισης χρωμάτων για %s

en: Show color profiles for %s
el: Προβολή προφίλ χρώματος για %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
el: Δεν έχει βαθμονομηθεί

en: multiple sizes
el: πολλαπλά μεγέθη

en: No Desktop Background
el: Επιφάνεια εργασίας χωρίς παρασκήνιο

en: Select a picture
el: Επιλογή εικόνας

en: Current background
el: Τρέχον παρασκήνιο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Testing %s
el: Δοκιμή του %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
el: Οριζόντια

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
el: Κάθετα δεξιά

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
el: Κάθετα αριστερά

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
el: Οριζόντια (ανεστραμμένη)

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: Apply Changes?
el: Εφαρμογή αλλαγών;

en: Changes Cannot be Applied
el: Οι αλλαγές δεν μπορούν να εφαρμοστούν

en: This could be due to hardware limitations.
el: Αυτό μπορεί να οφείλεται σε περιορισμούς υλικού.

en: More Warm
el: Περισσότερο θερμό

en: Less Warm
el: Λιγότερο θερμό

en: None
el: Κανένα

en: Custom Shortcuts
el: Προσαρμοσμένες συντομεύσεις

en: More…
el: Περισσότερα…

en: No input sources found
el: Δε βρέθηκαν πηγές εισόδου

[ctx: Input Source]
en: Other
el: Άλλο

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
el: Το %s χρησιμοποιείται ήδη για το %s. Αν το αντικαταστήσετε, θα απενεργοποιηθεί το %s

en: Enter the new shortcut
el: Εισάγετε τη νέα συντόμευση

en: Set Custom Shortcut
el: Ορισμός προσαρμοσμένης συντομεύσης

en: Set Shortcut
el: Ορισμός συντόμευσης

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
el: Εισάγετε μια νέα συντόμευση για αλλαγή του %s.

en: Add Custom Shortcut
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης συντόμευσης

en: Alternate Characters Key
el: Εναλλακτικό πλήκτρο χαρακτήρων

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
el: Το πλήκτρο εναλλακτικών χαρακτήρων μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εισαγωγή πρόσθετων χαρακτήρων. Αυτές εκτυπώνονται μερικές φορές ως τρίτη επιλογή στο πληκτρολόγιό σας.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
el: Αριστερό Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
el: Δεξιό Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
el: Αριστερό Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
el: Δεξιό Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
el: Δεξιό Ctrl

en: Compose Key
el: Σύνθετο πλήκτρο

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Reset All Shortcuts?
el: Επαναφορά όλων των συντομεύσεων;

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
el: Η επαναφορά των συντομεύσεων μπορεί να επηρεάσει τις προσαρμοσμένες σας συντομεύσεις. Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Reset All
el: Επαναφορά όλων

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
el: Απενεργοποιήθηκε

en: Authentication failed
el: Αποτυχία πιστοποίησης

en: The new password is too short
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι πολύ σύντομος

en: The new password is too simple
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι πολύ απλός

en: The old and new passwords are too similar
el: Ο παλιός και ο νέος κωδικός πρόσβασης μοιάζουν πολύ

en: The new password has already been used recently.
el: Ο νέος κωδικός πρόσβασης έχει χρησιμοποιηθεί πρόσφατα.

en: The new password must contain numeric or special characters
el: Ο νέος κωδικός πρόσβασης θα πρέπει να περιέχει αριθμητικούς ή ειδικούς χαρακτήρες

en: The old and new passwords are the same
el: Ο παλιός και ο νέος κωδικός πρόσβασης είναι οι ίδιοι

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
el: Ο κωδικός πρόσβασης σας έχει αλλάξει από την αρχική σας πιστοποίηση!

en: The new password does not contain enough different characters
el: Ο νέος κωδικός πρόσβασης δεν περιέχει αρκετά διαφορετικούς χαρακτήρες

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Please choose another password.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε άλλον κωδικό πρόσβασης.

en: Please type your current password again.
el: Παρακαλούμε πληκτρολογήστε ξανά τον τρέχων κωδικό πρόσβασής σας.

en: Password could not be changed
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας δεν μπορούσε να αλλαχθεί

en: The passwords do not match.
el: Δεν ταιριάζουν οι κωδικοί πρόσβασης.

en: Select
el: Επιλογή

en: Browse for more pictures
el: Περιηγηθείτε για περισσότερες φωτογραφίες

en: Cannot automatically join this type of domain
el: Αδυναμία αυτόματης ένωσης αυτού του τύπου τομέα

en: No such domain or realm found
el: Δεν βρέθηκε τέτοιος τομέας ή realm

en: Cannot log in as %s at the %s domain
el: Αδυναμία σύνδεσης ως %s στον τομέα %s

en: Invalid password, please try again
el: Λάθος κωδικός πρόσβασης, παρακαλούμε προσπαθήστε ξανά

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
el: Αδυναμία σύνδεσης στον τομέα %s: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
el: Αποτυχία διαγραφής αποθηκευμένων δακτυλικών αποτυπωμάτων: %s

en: Left thumb
el: Αριστερός αντίχειρας

en: Left middle finger
el: Αριστερό μεσαίο δάκτυλο

en: _Left index finger
el: Α_ριστερός δείκτης

en: Left ring finger
el: Αριστερός δείκτης

en: Left little finger
el: Αριστερό μικρό δάκτυλο

en: Right thumb
el: Δεξιός αντίχειρας

en: Right middle finger
el: Δεξιό μεσαίο δάκτυλο

en: _Right index finger
el: Δεξιός _δείκτης

en: Right ring finger
el: Δεξιός δείκτης

en: Right little finger
el: Δεξιό μικρό δάκτυλο

en: Unknown Finger
el: Άγνωστος αποτύπωμα

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: Fingerprint device disconnected
el: Αποσυνδέθηκε η συσκευή δακτυλικού αποτυπώματος

en: Fingerprint device storage is full
el: Ο χώρος αποθήκευσης δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι πλήρης

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
el: Ανασηκώστε επανειλημμένα και τοποθετήστε το δάχτυλό σας στον αναγνώστη για να εγγράψετε το δακτυλικό σας αποτύπωμα

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
el: Σάρωση νέου δακτυλικού αποτυπώματος

en: Your account
el: Ο λογαριασμός σας

en: Failed to delete user
el: Αποτυχία διαγραφής χρήστη

en: Failed to revoke remotely managed user
el: Αποτυχία ανάκλησης απομακρυσμένης διαχείρισης χρήστη

en: You cannot delete your own account.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε τον δικό σας λογαριασμό.

en: %s is still logged in
el: %s είναι ακόμη συνδεδεμένος

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
el: Η διαγραφή ενός χρήστη ενώ είναι συνδεδεμένος μπορεί να αφήσει το σύστημα σε ασταθή κατάσταση.

en: Do you want to keep %s’s files?
el: Θέλετε να κρατήσετε τα αρχεία του %s;

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
el: Είναι δυνατόν να διατηρηθεί ο προσωπικός κατάλογος, το αρχείο αλληλογραφίας και τα προσωρινά αρχεία μετά τη διαγραφή ενός λογαριασμού χρήστη.

en: _Delete Files
el: _Διαγραφή αρχείων

en: _Keep Files
el: Δια_τήρηση αρχείων

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ανακαλέσετε τον λογαριασμό της απομακρυσμένης διαχείρισης του %s;

en: _Delete
el: _Διαγραφή

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
el: Απενεργοποιημένος λογαριασμός

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
el: Θα ορισθεί στην επόμενη σύνδεση

[ctx: Password mode]
en: None
el: Κανένας

en: Logged in
el: Συνδεμένος

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Failed to contact the accounts service
el: Αποτυχία επικοινωνίας με την υπηρεσία λογαριασμών

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
el: Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι το AccountService έχει εγκατασταθεί και είναι ενεργοποιημένο.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
el: Για να κάνετε αλλαγές,
    κάντε κλικ στο εικονίδιο * πρώτα

en: Delete the selected user account
el: Διαγραφή του επιλεγμένου λογαριασμού χρήστη

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
el: Για να διαγράψετε τον επιλεγμένο λογαριασμό χρήστη,
    κάντε πρώτα κλικ στο εικονίδιο *

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
el: Το όνομα χρήστη συνήθως πρέπει να αποτελείται μόνο από πεζά γράμματα από a-z, αριθμούς και από τους ακόλουθους χαρακτήρες: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
el: Συγγνώμη, δεν είναι διαθέσιμο το όνομα χρήστη. Παρακαλούμε δοκιμάστε κάποιο αλλο.

en: The username is too long.
el: Το όνομα χρήστη είναι πολύ μεγάλο.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
el: Αυτό θα χρησιμοποιηθεί σαν όνομα για τον προσωπικό σας φάκελο και δεν μπορεί να αλλαχθεί.

en: Should match the web address of your login provider.
el: Πρέπει να ταιριάζει η διεύθυνση ιστού του παρόχου της εισόδου σας.

en: Failed to add account
el: Αποτυχία προσθήκης λογαριασμού

en: Failed to register account
el: Αποτυχία εγγραφής του λογαριασμού

en: No supported way to authenticate with this domain
el: Κανένας υποστηριζόμενος τρόπος πιστοποίησης με αυτόν τον τομέα

en: Failed to join domain
el: Αποτυχία ένταξης στο τομέα

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
el: Αυτό το όνομα εισόδου δεν δούλεψε.
    Παρακαλούμε, προσπαθήστε ξανά.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
el: Αυτός ο κωδικός πρόσβασης εισόδου δεν δούλεψε.
    Παρακαλούμε, προσπαθήστε ξανά.

en: Failed to log into domain
el: Αποτυχία σύνδεσης στο τομέα

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
el: Αδύνατη η εύρεση του τομέα. Μήπως τον γράψατε λάθος;

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
el: Ο νέος κωδικός πρόσβασης πρέπει να είναι διαφορετικός από τον παλιό.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
el: Προσπαθήστε να αλλάξετε μερικά γράμματα και αριθμούς.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
el: Δοκιμάστε να αλλάξετε τον κωδικό πρόσβασης λίγο περισσότερο.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
el: Ένας κωδικός πρόσβασης χωρίς το όνομα χρήστη πιθανόν να είναι πιο ισχυρός.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε τη χρήση του ονόματός σας στον κωδικό πρόσβασης.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε μερικές από τις λέξεις που συμπεριλαμβάνονται στον κωδικό πρόσβασης.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε συνηθισμένες λέξεις.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε αναδιάταξη υπαρχουσών λέξεων.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε περισσότερους αριθμούς.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε περισσότερα κεφαλαία γράμματα.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε περισσότερα πεζά γράμματα.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε περισσότερους ειδικούς χαρακτήρες, όπως σημεία στίξης.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε έναν συνδυασμό γραμμάτων, αριθμών και σημείων στίξης.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε την επανάληψη του ίδιου χαρακτήρα.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε την επανάληψη του ίδιου τύπου χαρακτήρα: χρειάζεστε την ανάμειξη γραμμάτων, αριθμών και σημείων στίξης.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
el: Προσπαθήστε να αποφύγετε ακολουθίες όπως 1234 ή abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
el: Τα συνθηματικά πρέπει να είναι μεγαλύτερα. Προσπαθήστε να προσθέσετε περισσότερα γράμματα, αριθμούς και σημεία στίξης.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
el: Αναμείξτε κεφαλαία και πεζά γράμματα και χρησιμοποιήστε έναν ή περισσότερους αριθμούς.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
el: Η προσθήκη περισσότερων γραμμάτων, αριθμών και σημείων στίξης θα κάνει ισχυρότερο το συνθηματικό.

en: This Week
el: Αυτήν την εβδομάδα

en: Last Week
el: Την τελευταία εβδομάδα

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
el: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
el: %e %b %Y

en: Session Ended
el: Η συνεδρία τελείωσε

en: Session Started
el: Η συνεδρία άρχισε

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
el: %s — Δραστηριότητα λογαριασμού

[ctx: Distance]
en: Short
el: Σύντομο

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
el: ¼ της οθόνης

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
el: ½ της οθόνης

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
el: ¾ της οθόνης

[ctx: Distance]
en: Long
el: Μακρύ

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
el: Προεπιλεγμένο

[ctx: cursor size]
en: Medium
el: Μεσαίο

[ctx: cursor size]
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: cursor size]
en: Larger
el: Μεγαλύτερο

[ctx: cursor size]
en: Largest
el: Μέγιστο

en: %d pixel | %d pixels
el[0]: %d εικονοστοιχείο
el[1]: %d εικονοστοιχεία

en: System Bus
el: Δίαυλος συστήματος

en: Full access
el: Πλήρη πρόσβαση

en: Session Bus
el: Δίαυλος συνεδρίας

en: Devices
el: Συσκευές

en: Full access to /dev
el: Πλήρης πρόσβαση στο /dev

en: Network
el: Δίκτυο

en: Has network access
el: Έχει πρόσβαση δικτύου

en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

en: Read-only
el: Μόνο ανάγνωση

en: File System
el: Σύστημα αρχείων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Can change settings
el: Δυνατότητα αλλαγής ρυθμίσεων

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
el: Το %s έχει ενσωματωμένα τα ακόλουθα δικαιώματα. Αυτά δεν μπορούν να μεταβληθούν. Αν ανησυχείτε για αυτά τα δικαιώματα, εξετάστε το ενδεχόμενο κατάργησης αυτής της εφαρμογής.

en: Web Links
el: Σύνδεσμοι ιστού

en: Git Links
el: Σύνδεσμοι Git

en: %s Links
el: %s σύνδεσμοι

en: Unset
el: Αναίρεση

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Hypertext Files
el: Αρχεία υπερκειμένου

en: Text Files
el: Αρχεία κειμένου

en: Image Files
el: Αρχεία εικόνων

en: Font Files
el: Αρχεία γραμματοσειρών

en: Archive Files
el: Αρχειοθέτηση αρχείων

en: Package Files
el: Πακετάρισμα αρχείων

en: Audio Files
el: Αρχεία ήχου

en: Video Files
el: Αρχεία βίντεο

en: Other Files
el: Άλλα αρχεία

note: List of applications.
en: Applications
el: Εφαρμογές

[ctx: service is enabled]
en: On
el: Ενεργό

[ctx: service is disabled]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένη

[ctx: service is active]
en: Active
el: Ενεργή

en: Choose a Folder
el: Επιλογή φακέλου

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
el: Η κοινή χρήση αρχείων επιτρέπει να μοιράζεστε τον δημόσιο φάκελό σας με άλλους, στο υπάρχον δίκτυό σας, χρησιμοποιώντας: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
el: Όταν είναι ενεργοποιημένη η απομακρυσμένη σύνδεση, οι απομακρυσμένοι χρήστες μπορούν να συνδεθούν χρησιμοποιώντας εντολή ασφαλούς κελύφους (SSH):
    %s

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Sharing
el: Κοινή χρήση

note: Label
en: No networks selected for sharing
el: Δεν έχουν επιλεγεί δίκτυα για κοινή χρήση

en: Ask what to do
el: Ερώτηση για την ενέργεια

en: Do nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Open folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Other Media
el: Άλλα μέσα

en: Select an application for audio CDs
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή για CD ήχου

en: Select an application for video DVDs
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή για DVD βίντεο

en: Select an application to run when a music player is connected
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα εκτελείται, όταν θα συνδέεται ένας αναπαραγωγέας μουσικής

en: Select an application to run when a camera is connected
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα εκτελείται, όταν θα συνδέεται μια φωτογραφική μηχανή

en: Select an application for software CDs
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή για τα CD λογισμικού

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
el: DVD ήχου

en: blank Blu-ray disc
el: Κενό Blu-ray

en: blank CD disc
el: Κενό CD

en: blank DVD disc
el: Κενό DVD

en: blank HD DVD disc
el: Κενό HD DVD

en: Blu-ray video disc
el: Δίσκος βίντεο Blu-ray

en: e-book reader
el: Αναγνώστης ηλεκτρονικών βιβλίων

en: HD DVD video disc
el: Δίσκος βίντεο HD DVD

en: Picture CD
el: CD εικόνων

en: Windows software
el: Λογισμικό Windows

[ctx: measurement format]
en: Imperial
el: Αυτοκρατορικό

[ctx: measurement format]
en: Metric
el: Μετρικό

en: Formats
el: Μορφές

en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
el: Σημείο πρόσβασης

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Unlock to Change Settings
el: Ξεκλειδώστε για να αλλάξετε ρυθμίσεις

en: Other…
el: Άλλη…

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Χθες

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
el: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
el: %e %b %Y

en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

en: %d second | %d seconds
el[0]: %d δευτερόλεπτο
el[1]: %d δευτερόλεπτα

note: 0 seconds
en: 0 seconds
el: 0 δευτερόλεπτα

en: never
el: ποτέ

en: today
el: σήμερα

en: yesterday
el: χθες

en: %i day ago | %i days ago
el[0]: %i ημέρα πριν
el[1]: %i ημέρες πριν

en: IPv4 Address
el: Διεύθυνση IPv4

en: IPv6 Address
el: Διεύθυνση IPv6

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Hardware Address
el: Διεύθυνση υλικού

en: Default Route
el: Προεπιλεγμένος δρομολογητής

en: Last used
el: Τελευταία χρησιμοποιημένο

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
el: Ενσύρματη

en: Options…
el: Επιλογές…

en: missing EAP-FAST PAC file
el: Λείπει το αρχείο EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
el: Επιλογή ενός φακέλου PAC

en: PAC files (*.pac)
el: Αρχεία PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
el: Λείπει το όνομα χρήστη EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
el: Λείπει ο κωδικός πρόσβασης EAP-LEAP

en: missing leap-username
el: Λείπει το όνομα χρήστη leap

en: missing leap-password
el: Λείπει το συνθηματικό leap

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
el: Άκυρο πιστοποιητικό EAP-PEAP CA: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
el: Άκυρο πιστοποιητικό EAP-PEAP CA: δεν έχει καθοριστεί πιστοποιητικό

en: Choose a Certificate Authority certificate
el: Επιλέξτε ένα πιστοποιητικό αρχής πιστοποίησης

en: missing wep-key
el: Λείπει το κλειδί wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
el: Άκυρο wep-key: το κλειδί με μήκος %zu πρέπει να περιέχει μόνο δεκαεξαδικά ψηφία

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
el: Άκυρο wep-key: το κλειδί με μήκος %zu πρέπει να περιέχει μόνο χαρακτήρες ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
el: Άκυρο wep-key: λαθεμένο μήκος κλειδιού %zu. Ένα κλειδί πρέπει να έχει μήκος χαρακτήρων 5/13 (ascii) ή 10/26 (δεκαεξαδικό)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
el: μη έγκυρο wep-key: το συνθηματικό δεν πρέπει να είναι κενό

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
el: μη έγκυρο wep-key: το συνθηματικό πρέπει να είναι μικρότερο από 64 χαρακτήρες

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
el: μη ορισμένο σφάλμα στην ασφάλεια 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
el: Δεν έχει επιλεγεί αρχείο

en: unspecified error validating eap-method file
el: ακαθόριστο σφάλμα στην πιστοποίηση του αρχείου eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
el: Ιδιωτικά κλειδιά DER, PEM, ή PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
el: Πιστοποιητικά DER ή PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
el: Άκυρο πιστοποιητικό EAP-TTLS CA: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
el: Άκυρο πιστοποιητικό EAP-TTLS CA: δεν έχει καθοριστεί πιστοποιητικό

en: missing EAP username
el: Λείπει το όνομα χρήστη EAP

en: missing EAP password
el: Λείπει ο κωδικός πρόσβασης EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
el: μη έγκυρο wpa-psk:  μη έγκυρο μήκος κλειδιού %zu. Πρέπει να είναι [8,63] bytes ή 64 δεκαεξαδικά ψηφία

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
el: μη έγκυρο wpa-psk: αδυναμία μεταγλώττισης κλειδιού με 64 bytes ως δεκαεξαδικό

en: Unknown error validating 802.1X security
el: Άγνωστο σφάλμα κατά την πιστοποίηση της ασφάλειας 802.1X

en: missing EAP-TLS identity
el: Λείπει η ταυτότητα EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
el: Άκυρο πιστοποιητικό EAP-TLS CA: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
el: Άκυρο πιστοποιητικό EAP-TLS CA: δεν έχει καθοριστεί πιστοποιητικό

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
el: Άκυρο ιδιωτικό κλειδί EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
el: Άκυρο πιστοποιητικό χρήστη EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
el: Τα μη κρυπτογραφημένα ιδιωτικά κλειδιά είναι επισφαλή

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
el: Το επιλεγμένο ιδιωτικό κλειδί δεν φαίνεται να προστατεύεται από ένα συνθηματικό. Αυτό πιθανόν να επιτρέπει τα διαπιστευτήρια ασφάλειας να παραβιαστούν. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα ιδιωτικό κλειδί που να προστατεύεται από ένα συνθηματικό.
    
    (Μπορείτε να προστατεύσετε με συνθηματικό το ιδιωτικό σας κλειδί με το openssl)

en: Choose your personal certificate
el: Επιλέξτε το προσωπικό σας πιστοποιητικό

en: Choose your private key
el: Επιλέξτε το ιδιωτικό σας κλειδί

en: Stop hotspot and disconnect any users?
el: Διακοπή σημείου πρόσβασης και αποσύνδεση όλων των χρηστών;

en: _Stop Hotspot
el: _Διακοπή σημείου πρόσβασης

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
el: Άγνωστη κατάσταση

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
el: Χωρίς διαχείριση

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
el: Γίνεται σύνδεση

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
el: Απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
el: Συνδεδεμένο

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
el: Γίνεται αποσύνδεση

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
el: Αποτυχία σύνδεσης

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
el: Άγνωστη κατάσταση (απουσιάζει)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
el: Αποτυχία ρύθμισης

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
el: Αποτυχία ρύθμισης της IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
el: Έληξε η ρυθμίση IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
el: Τα μυστικά απαιτήθηκαν, αλλά δεν προσφέρθηκαν

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
el: αποσυνδέθηκε η αίτηση του 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
el: Αποτυχία ρύθμισης της αίτησης του 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
el: Αποτυχία της αίτησης του 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
el: Η αίτηση του 802.1x πήρε αρκετή ώρα για να πιστοποιηθεί

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης της υπηρεσίας PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
el: Αποσυνδέθηκε η υπηρεσία PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
el: Αποτυχία του PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης του πελάτη DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
el: Σφάλμα πελάτη DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
el: Αποτυχία του πελάτη DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης της υπηρεσίας κοινόχρηστης σύνδεσης

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
el: Αποτυχία της υπηρεσίας κοινόχρηστης σύνδεσης

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης της υπηρεσίας AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
el: Σφάλμα υπηρεσίας AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
el: Αποτυχία υπηρεσίας AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
el: Η γραμμή είναι απασχολημένη

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
el: Δεν ακούγεται ο τόνος κλήσης

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία γραμμής

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
el: Έληξε το αίτημα κλήσης

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
el: Απέτυχε η προσπάθεια κλήσης

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
el: Απέτυχε η προετοιμασία του μόντεμ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
el: Απέτυχε η επιλογή του συγκεκριμένου APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
el: Δεν ψάχνει για δίκτυα

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
el: Απερρίφθη η εγγραφή στο δίκτυο

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
el: Έληξε η εγγραφή στο δίκτυο

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
el: Αποτυχία εγγραφής στο ζητούμενο δίκτυο

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
el: Απέτυχε ο έλεγχος του PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
el: Μπορεί να λείπει το υλικολογισμικό για τη συσκευή

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
el: Η σύνδεση χάθηκε

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
el: Θεωρήθηκε πως υπάρχει μια τρέχουσα σύνδεση

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
el: Δεν βρέθηκε μόντεμ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
el: Αποτυχία σύνδεσης του Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
el: Δεν έχει τοποθετηθεί η κάρτα SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
el: Απαιτείται το Pin της SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
el: Απαιτείται το Puk της SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
el: Λάθος SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
el: Απέτυχε η εξάρτηση της σύνδεσης

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
el: Λείπει το υλικολογισμικό

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
el: Το καλώδιο αποσυνδέθηκε

en: Insecure network (WEP)
el: Μη ασφαλές δίκτυο (WEP)

en: Secure network (WPA)
el: Ασφαλές δίκτυο (WPA)

en: Secure network (WPA2)
el: Ασφαλές δίκτυο (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
el: Ασφαλές δίκτυο (WPA3)

en: Secure network
el: Ασφαλές δίκτυο

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Delete Address
el: Διαγραφή διεύθυνσης

en: Delete Route
el: Διαγραφή δρομολογητή

en: automatic
el: αυτόματο

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Cannot import VPN connection
el: Αδυναμία εισαγωγής της σύνδεσης VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου «%s», ή το αρχείο δε διαθέτει αναγνωρίσιμες πληροφορίες σύνδεσης VPN
    
    Σφάλμα: %s.

en: Select file to import
el: Επιλογή αρχείου για εισαγωγή

en: A file named “%s” already exists.
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο με όνομα «%s».

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
el: Θέλετε να αντικαταστήσετε το %s με την σύνδεση VPN που αποθηκεύετε;

en: Cannot export VPN connection
el: Αδύνατη η εξαγωγή της σύνδεσης VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
el: Αδύνατη η εξαγωγή της σύνδεσης VPN «%s» στο %s.
    
    Σφάλμα: %s.

en: Export VPN connection
el: Εξαγωγή σύνδεσης VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
el: Κανένα

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
el: Ενισχυμένο άνοιγμα

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
el: Κλειδί WEP 40/128-bit (δεκαεξαδικό ή ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
el: Συνθηματικό WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
el: Δυναμικό WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
el: Προσωπικό WPA & WPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
el: Εταιρικό WPA & WPA2

en: WPA3 Personal
el: Προσωπικό WPA3

en: Preserve
el: Διατήρηση

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Random
el: Τυχαία

en: Stable
el: Σταθερό

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
el: Η διεύθυνση MAC που καταχωρίσατε εδώ θα χρησιμοποιηθεί ως διεύθυνση υλικού για τη συσκευή δικτύου που ενεργοποιείται αυτή η σύνδεση. Αυτή η δυνατότητα είναι γνωστή ως MAC cloning ή spoofing. Παράδειγμα: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
el: Προφίλ %d

en: Unable to open connection editor
el: Αποτυχία ανοίγματος επεξεργαστή σύνδεσης

en: New Profile
el: Νέο προφίλ

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: Import from file…
el: Εισαγωγή από αρχείο…

en: Add VPN
el: Προσθήκη VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
el: Εταιρική

[ctx: Wifi security]
en: None
el: Καμία

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: Signal strength]
en: None
el: Καθόλου

[ctx: Signal strength]
en: Weak
el: Ασθενές

[ctx: Signal strength]
en: Ok
el: Μέτριο

[ctx: Signal strength]
en: Good
el: Καλό

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
el: Εξαιρετικό

en: Forget Connection
el: Παράλειψη σύνδεσης

en: Remove Connection Profile
el: Αφαίρεση προφίλ σύνδεσης

en: Remove VPN
el: Αφαίρεση VPN

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Add new connection
el: Προσθήκη νέας σύνδεσης

en: Must have a minimum of 8 characters
el: Πρέπει να έχει τουλάχιστον 8 χαρακτήρες

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
el: Ενεργοποίηση σημείου ασύρματης πρόσβασης;

en: Manual
el: Χειροκίνητο

en: Automatic
el: Αυτόματο

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
el: Η αυτόματη εύρεση διαμεσολαβητή Ιστού χρησιμοποιείται όταν δεν παρέχετε μια διεύθυνση ρυθμίσεων.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
el: Αυτό δεν το συνιστούμε για δίκτυα τα οποία δεν εμπιστεύεστε.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
el: Θα χαθούν οι λεπτομέρειες των επιλεγμένων δικτύων, συμπεριλαμβανομένων των κωδικών πρόσβασης και των προσαρμοσμένων ρυθμίσεων.

en: _Forget
el: _Παράλειψη

en: Known Wi-Fi Networks
el: Γνωστά δίκτυα Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
el: _Παράλειψη

en: System policy prohibits use as a Hotspot
el: Η πολιτική του συστήματος απαγορεύει τη χρήση ως σημείο πρόσβασης

en: Wireless device does not support Hotspot mode
el: Η ασύρματη συσκευή δεν υποστηρίζει λειτουργία με σημείο πρόσβασης

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
el: Ωχ, κάτι πήγε στραβά. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον πωλητή του λογισμικού σας.

en: NetworkManager needs to be running.
el: Ο διαχειριστής δικτύου πρέπει να εκτελείται.

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
el: Το υποσύστημα του Thunderbolt (boltd) δεν έχει εγκατασταθεί ή δεν έχει ρυθμιστεί σωστά.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανίχνευση του Thunderbolt.
    Είτε το σύστημα δεν διαθέτει υποστήριξη Thunderbolt, έχει απενεργοποιηθεί στο BIOS ή έχει οριστεί σε επίπεδο ασφαλείας μη υποστήριξης στο BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
el: Η υποστήριξη Thunderbolt έχει απενεργοποιηθεί στο BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
el: Δεν ήταν δυνατό να καθοριστεί το επίπεδο ασφάλειας του Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
el: Σφάλμα εναλλαγής άμεσης λειτουργίας: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
el: Aποσυνδεδεμένη

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
el: Γίνεται σύνδεση

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
el: Συνδεδεμένη

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
el: Σφάλμα πιστοποίησης

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
el: Γίνεται εξουσιοδότηση

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
el: Μειωμένη λειτουργικότητα

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
el: Συνδεδεμένη & πιστοποιημένη

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
el: Πιστοποιήθηκε την:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
el: Συνδέθηκε:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
el: Εγγραφή σε:

en: Failed to authorize device:
el: Αποτυχία πιστοποίησης συσκευής:

en: Failed to forget device:
el: Αποτυχία παράλειψης συσκευής:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
el[0]: Εξαρτάται από %u άλλη συσκευή
el[1]: Εξαρτάται από %u άλλες συσκευές

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
el: Σφάλμα

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
el: Πιστοποιήθηκε

en: Try clicking, double clicking, scrolling
el: Δοκιμή κλικ, διπλού κλικ, και κύλισης

en: Five clicks, GEGL time!
el: Πέντε κλικ, ώρα του GEGL!

en: Double click, primary button
el: Διπλό κλικ, πρωτεύοντος κουμπιού

en: Single click, primary button
el: Απλό κλικ, πρωτεύοντος κουμπιού

en: Double click, middle button
el: Διπλό κλικ, μεσαίου κουμπιού

en: Single click, middle button
el: Μονό κλικ, μεσαίου κουμπιού

en: Double click, secondary button
el: Διπλό κλικ, δευτερεύοντος κουμπιού

en: Single click, secondary button
el: Μονό κλικ, δευτερεύοντος κουμπιού

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
el: Μάθετε περισσότερα

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
el: Η αποστολή αναφορών των τεχνικών προβλημάτων μας βοηθά να βελτιώσουμε το %s. Οι αναφορές στέλνονται ανώνυμα και αφαιρούνται τα προσωπικά δεδομένα. %s

en: Empty all items from Trash?
el: Διαγραφή όλων των αντικειμένων από τα απορρίμματα;

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
el: Όλα τα αντικείμενα στα απορρίμματα θα διαγραφούν οριστικά.

en: _Empty Trash
el: Ά_δειασμα απορριμμάτων

en: Delete all the temporary files?
el: Διαγραφή όλων των προσωρινών αρχείων;

en: All the temporary files will be permanently deleted.
el: Όλα τα προσωρινά αρχεία θα διαγραφούν μόνιμα.

en: _Purge Temporary Files
el: _Εκκαθάριση προσωρινών αρχείων

[ctx: Online Account]
en: Other
el: Άλλο

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
el: Λογαριασμός %s

en: Error removing account
el: Σφάλμα αφαίρεσης λογαριασμού

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
el: Ο %s αφαιρέθηκε

en: Display version number
el: Εμφάνιση αριθμού έκδοσης

en: Enable verbose mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας εμφάνισης λεπτομερειών

en: Search for the string
el: Αναζήτηση συμβολοσειράς

en: List possible panel names and exit
el: Λίστα με τα πιθανά ονόματα πίνακα και έξοδος

en: Panel to display
el: Πίνακας για εμφάνιση

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
el: [ΠΙΝΑΚΑΣ] [ΟΡΙΣΜΑ…]

en: Available panels:
el: Διαθέσιμοι πίνακες:

en: Privacy
el: Ιδιωτικότητα

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
el[0]: Έξοδος %u
el[1]: Έξοδοι %u

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
el[0]: Είσοδος %u
el[1]: Είσοδοι %u

en: System Sounds
el: Ήχοι συστήματος

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
el: _Ξεκλείδωμα

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
el: Δε βρέθηκαν εκτυπωτές

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
el: Εισάγετε μια διεύθυνση δικτύου ή αναζητήστε έναν εκτυπωτή

en: Authentication Required
el: Απαιτείται πιστοποίηση

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
el: Εισάγετε ένα όνομα χρήστη και έναν κωδικό πρόσβασης για να δείτε εκτυπωτές στο διακομιστή εκτύπωσης.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
el: Όνομα χρήστη

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
el: Τομέας

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
el: Πισ_τοποίηση

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
el: Εκκαθάριση όλων

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
el: _Πιστοποίηση

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
el: Καμία ενεργή εργασία εκτύπωσης

en: Select Printer Driver
el: Επιλέξτε τον οδηγό του εκτυπωτή

en: Loading drivers database…
el: Φόρτωση βάσης δεδομένων των οδηγών…

en: Printing Options
el: Επιλογές εκτύπωσης

en: Printer Details
el: Λεπτομέρειες εκτυπωτή

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
el: Χρήση εκτυπωτή από προεπιλογή

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
el: Καθαρισμός κεφαλών εκτυπωτή

en: Remove Printer
el: Αφαίρεση εκτυπωτή

en: Model
el: Μοντέλο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Ink Level
el: Επίπεδο μελανιού

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
el: Παρακαλούμε, κάντε μια επανεκκίνηση όταν επιλυθεί το πρόβλημα.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Name
el: Όνομα

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Searching for preferred drivers…
el: Αναζήτηση για προτιμώμενους οδηγούς…

en: Search for Drivers
el: Αναζήτηση για οδηγούς λογισμικού

en: Select from Database…
el: Επιλογή από βάση δεδομένων…

en: Install PPD File…
el: Εγκατάσταση αρχείου PPD…

en: Authenticate
el: Πιστοποίηση

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
el: Aναίρεση

en: No printers
el: Χωρίς εκτυπωτές

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
el: Συγγνώμη! Η υπηρεσία εκτύπωσης του συστήματος
    φαίνεται να μην είναι διαθέσιμη.

en: Location services turned off
el: Υπηρεσίες τοποθεσίας απενεργοποιημένες

en: No applications can obtain location information.
el: Καμία εφαρμογή δεν μπορεί να λάβει πληροφορίες τοποθεσίας.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
el: Οι υπηρεσίες τοποθεσίας επιτρέπουν στις εφαρμογές να καθορίσουν τη γεωγραφική σας θέση. Η ακρίβεια αυξάνεται ενεργοποιώντας το Wi-Fi και το ευρυζωνικό κινητό.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
el: Χρησιμοποιεί την υπηρεσία τοποθεσίας του Mozilla: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Πολιτική απορρήτου</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
el: Επιτρέψτε στις παρακάτω εφαρμογές να προσδιορίσουν την τοποθεσία σας.

en: No Applications Have Asked for Location Access
el: Καμία εφαρμογή δεν ζήτησε να έχει πρόσβαση στην τοποθεσία

en: Default
el: Προεπιλεγμένη

en: Middle Mouse Button Click
el: Μεσαίο κλικ κουμπιού του ποντικιού

en: Right Mouse Button Click
el: Δεξί κλικ κουμπιού του ποντικιού

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Μπροστά

en: No stylus found
el: Δεν βρέθηκε γραφίδα

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
el: Παρακαλούμε μετακινήστε τη γραφίδα σας κοντά στην ταμπλέτα σας για να την ρυθμίσετε

en: Eraser Pressure Feel
el: Αίσθηση πίεσης σβήστρας

en: Soft
el: Απαλή

en: Firm
el: Σφιχτή

en: Top Button
el: Πάνω κουμπί

en: Lower Button
el: Κάτω πλήκτρο

en: Lowest Button
el: Χαμηλότερο πλήκτρο

en: Tip Pressure Feel
el: Αίσθηση πίεσης μύτης

en: Tablet (absolute)
el: Tablet (απόλυτη)

en: Touchpad (relative)
el: Επιφάνεια αφής (σχετικό)

en: Tablet Preferences
el: Προτιμήσεις tablet

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: No tablet detected
el: Δεν εντοπίσθηκε tablet

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
el: Παρακαλούμε ενεργοποιήστε ή συνδέστε το Wacom tablet

en: Bluetooth Settings
el: Ρυθμίσεις Bluetooth

en: Tracking Mode
el: Λειτουργία παρακολούθησης

en: Left-Handed Orientation
el: Προσανατολισμός για αριστερόχειρες

en: Map to Monitor…
el: Χαρτογράφηση στην οθόνη…

en: Map Buttons…
el: Χαρτογράφηση κουμπιών…

en: Calibrate…
el: Βαθμονόμηση…

en: Adjust mouse settings
el: Προσαρμογή ρυθμίσεων ποντικιού

en: Adjust display resolution
el: Καθορισμός ανάλυσης οθόνης

en: Screen Calibration
el: Βαθμονόμηση οθόνης

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
el: Παρακαλώ πατήστε τους δείκτες όπως αυτοί εμφανίζονται στην οθόνη για να βαθμονομήσετε το tablet σας.

en: Mis-click detected, restarting…
el: Ανιχνεύθηκε mis-click, γίνεται επανεκκίνηση…

en: Map Buttons
el: Χαρτογράφηση κουμπιών

en: Map buttons to functions
el: Χαρτογράφηση κουμπιών σε συναρτήσεις

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
el: Για να επεξεργαστείτε μια συντόμευση, επιλέξτε την ενέργεια «Αποστολή πατήματος πλήκτρου», πατήστε στο κουμπί συντόμευσης πληκτρολογίου και κρατήστε πατημένα τα νέα πλήκτρα ή πατήστε οπισθοδιαγραφή για εκκαθάριση.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
el: 15 λεπτά

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
el: 30 λεπτά

en: _Automatic Suspend
el: _Αυτόματη αναστολή

en: Suspend & Power Button
el: Κουμπί αναστολή & τερματισμός

en: Po_wer Button Behavior
el: Συμπεριφορά κουμπιού _τροφοδοσίας

en: Show Battery _Percentage
el: Εμφάνιση _ποσοστού μπαταρίας

en: Automatic Suspend
el: Αυτόματη αναστολή

en: _Plugged In
el: _Συνδεμένο

en: On _Battery Power
el: Με τροφοδοσία _μπαταρίας

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
el: Η βαθμονόμηση θα παράξει ένα προφίλ που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να διαχειριστείτε το χρώμα της οθόνης σας. Όσο περισσότερο χρόνο διαθέσετε στη βαθμονόμηση, τόσο καλύτερη ποιότητα χρωματικού προφίλ θα πάρετε.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
el: Δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον υπολογιστή σας όσο συμβαίνει η βαθμονόμηση.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
el: Ποιότητα

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
el: Κατά προσέγγιση χρόνος

en: Calibration Quality
el: Ποιότητα βαθμονόμησης

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
el: Επιλέξτε την επιθυμητή συσκευή αισθητήρα που θα χρησιμοποιήσετε για βαθμονόμηση.

en: Calibration Device
el: Συσκευή βαθμονόμησης

en: Select the type of display that is connected.
el: Επιλέξτε τον τύπο οθόνης που είναι συνδεδεμένος.

en: Display Type
el: Τύπος οθόνης

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
el: Επιλέξτε ένα λευκό σημείο προορισμού οθόνης. Οι περισσότερες οθόνες πρέπει να βαθμονομηθούν σε φωτεινότητα D65.

en: Profile Whitepoint
el: Λευκό σημείο προφίλ

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
el: Παρακαλούμε ορίστε την οθόνη σε μια φωτεινότητα που είναι τυπική για σας. Η διαχείριση χρώματος θα είναι περισσότερο ακριβής σε αυτό το επίπεδο φωτεινότητας.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το χρησιμοποιούμενο επίπεδο φωτεινότητας με ένα από τα άλλα προφίλ για αυτήν τη συσκευή.

en: Display Brightness
el: Φωτεινότητα οθόνης

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα χρωματικό προφίλ σε διαφορετικούς υπολογιστές, ή ακόμα να δημιουργήσετε προφίλ σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού.

en: Profile Name:
el: Όνομα προφίλ:

en: Profile Name
el: Όνομα προφίλ

en: Profile successfully created!
el: Το προφίλ δημιουργήθηκε με επιτυχία!

en: Copy profile
el: Αντιγραφή προφίλ

en: Requires writable media
el: Απαιτεί εγγράψιμα μέσα

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
el: Μπορεί να βρείτε αυτές τις οδηγίες χρήσης του προφίλ χρήσιμες σε συστήματα <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> και <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Add Profile
el: Προσθήκη προφίλ

en: _Import File…
el: Ε_ισαγωγή αρχείου…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
el: Ανιχνεύθηκαν προβλήματα. Το προφίλ μπορεί να μη λειτουργεί σωστά. <a href="">Δείτε τις λεπτομέρειες.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
el: Κάθε συσκευή χρειάζεται ένα ενημερωμένο προφίλ χρωμάτων για χρωματική διαχείριση.

en: Learn more about color management
el: Μάθετε περισσότερα για τη διαχείριση χρωμάτων

en: _Set for all users
el: Ο_ρισμός για όλους τους χρήστες

en: Set this profile for all users on this computer
el: Ορίστε αυτό το προφίλ για όλους τους χρήστες σε αυτόν τον υπολογιστή

en: _Enable
el: _Ενεργοποίηση

en: _Add profile
el: _Προσθήκη προφίλ

en: _Calibrate…
el: Β_αθμονόμηση…

en: Calibrate the device
el: Βαθμονόμηση συσκευής

en: _Remove profile
el: Α_φαίρεση προφίλ

en: _View details
el: Προ_βολή λεπτομερειών

en: Unable to detect any devices that can be color managed
el: Αδυναμία ανίχνευσης συσκευών που μπορούν να διαχειριστούν χρωματικά

en: Projector
el: Προβολέας

en: Plasma
el: Πλάσμα

en: LCD (CCFL backlight)
el: LCD (πίσω φως CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
el: LCD (πίσω φως RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
el: LCD (λευκό πίσω φως LED)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
el: Ευρύ φάσμα LCD (πίσω φως CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
el: Ευρύ φάσμα LCD (πίσω φως RGB LED)

en: 40 minutes
el: 40 λεπτά

en: Native to display
el: Εγγενής εμφάνιση

en: D50 (Printing and publishing)
el: D50 (εκτύπωση και δημοσίευση)

en: D65 (Photography and graphics)
el: D65 (φωτογραφία και γραφικά)

en: Display Calibration
el: Βαθμονόμηση οθόνης

note: This starts the calibration process
en: _Start
el: _Εκκίνηση

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
el: _Συνέχεια

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
el: Έ_τοιμο

en: No Bluetooth Found
el: Δεν βρέθηκε Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
el: Συνδέστε έναν προσαρμογέα για να χρησιμοποιήσετε το Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
el: Το Bluetooth είναι ανενεργό

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
el: Ενεργοποιήστε για να συνδέσετε συσκευές και να κάνετε μεταφορές αρχείων.

en: Airplane Mode is on
el: Η λειτουργία αεροπλάνου είναι ενεργή

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
el: Το Bluetooth είναι απενεργοποιημένο όταν η λειτουργία αεροπλάνου είναι ενεργή.

en: Turn Off Airplane Mode
el: Απενεργοποίηση της λειτουργίας αεροπλάνου

en: Hardware Airplane Mode is on
el: Η λειτουργία αεροπλάνου είναι ενεργή μέσω του διακόπτη

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
el: Απενεργοποιήστε τον διακόπτη λειτουργίας αεροπλάνου για να ενεργοποιήσετε το Bluetooth.

en: Add Picture…
el: Προσθήκη εικόνας…

en: Click a speaker to test
el: Κάντε κλικ στο ηχείο για δοκιμή

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Bark
el: Γάβγισμα

en: Drip
el: Σταγόνα

en: Glass
el: Γυαλί

en: Sonar
el: Σόναρ

en: Rear
el: Πίσω

en: Front
el: Μπροστά

en: System Volume
el: Ένταση συστήματος

en: Volume Levels
el: Επίπεδα έντασης

en: Output
el: Έξοδος

en: Output Device
el: Συσκευή εξόδου

en: Test
el: Δοκιμή

en: Configuration
el: Ρυθμίσεις

en: Balance
el: Ισοστάθμιση

en: Fade
el: Βαθμιαία μείωση έντασης

en: Input
el: Είσοδος

en: Input Device
el: Συσκευή εισόδου

en: Volume
el: Ένταση

en: Alert Sound
el: Ήχος ειδοποίησης

en: Refresh Rate
el: Ρυθμός ανανέωσης

en: Adjust for TV
el: Προσαρμογή για τηλεόραση

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
el: Επανεκκίνηση φίλτρου

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
el: Προσωρινή απενεργοποίηση έως αύριο

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
el: Η λειτουργία νυχτός κάνει τα χρώματα της οθόνης σας πιο θερμά. Αυτό μπορεί να αποτρέψει την καταπόνηση των ματιών καθώς και την αϋπνία.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
el: Λειτουργία νυχτός

en: Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Sunset to Sunrise
el: Ανατολή μέχρι τη δύση

en: Manual Schedule
el: Χειροκίνητο πρόγραμμα

en: Times
el: Ώρες

en: From
el: Από

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
el: Π.M.

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
el: M.M.

en: To
el: Έως

en: Color Temperature
el: Θερμοκρασία χρώματος

en: Single Display
el: Μονή οθόνη

en: Join Displays
el: Ένωση οθονών

en: Mirror
el: Καθρέφτης

en: Display Mode
el: Λειτουργία οθόνης

en: Primary Display
el: Πρωτεύουσα οθόνη

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
el: Σύρετε τις οθόνες ώστε να ταιριάζουν με τη φυσική ρύθμιση εμφάνισης. Επιλέξτε μια οθόνη για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις της.

en: Display Arrangement
el: Διάταξη οθόνης

en: Active Display
el: Ενεργή οθόνη

en: Display Configuration
el: Ρυθμίσεις οθόνης

en: Blank Screen Delay
el: Καθυστέρηση μαύρης οθόνη

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
el: Περίοδος αδράνειας μετά την οποία η οθόνη θα γίνει μαύρη.

en: Automatic Screen _Lock
el: Αυτόματο _κλείδωμα οθόνης

en: Automatic _Screen Lock Delay
el: Καθυστέρηση αυτόματου _κλειδώματος οθόνης

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
el: Περίοδος μετά το μαύρισμα της οθόνης όταν κλειδώνει αυτόματα η οθόνη.

en: Show _Notifications on Lock Screen
el: Εμφάνιση _ειδοποιήσεων στην οθόνη κλειδώματος

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
el: Αποτρέψτε την αλληλεπίδραση νέων συσκευών USB με το σύστημα όταν η οθόνη είναι κλειδωμένη.

en: Displays
el: Οθόνες

en: Input Sources
el: Πηγές εισόδου

en: Use the _same source for all windows
el: Χρήση της ί_διας πηγής για όλα τα παράθυρα

en: Add an Input Source
el: Προσθήκη πηγής εισόδου

en: Input methods can’t be used on the login screen
el: Οι μέθοδοι εισαγωγής δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην οθόνη σύνδεσης

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Reset the shortcut to its default value
el: Επαναφορά της συντόμευσης στην προεπιλεγμένη της τιμή

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
el: Πατήστε Esc για ακύρωση ή Backspace για απενεργοποίηση της συντόμευσης πληκτρολογίου.

en: Command
el: Εντολή

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Set Shortcut…
el: Ορισμός συντόμευσης…

en: Add
el: Προσθήκη

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Set
el: Ορισμός

en: No input source selected
el: Δεν επιλέχτηκαν πηγές εισόδου

en: Add Shortcut
el: Προσθήκη συντόμευσης

en: No keyboard shortcut found
el: Δε βρέθηκε συντόμευση πληκτρολογίου

en: Try a different search
el: Δοκιμάστε μια διαφορετική αναζήτηση

en: Reset All…
el: Επαναφορά όλων…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
el: Επαναφορά όλων των συντομεύσεων στους προεπιλεγμένους συνδυασμούς πλήκτρων

en: Fingerprint Manager
el: Διαχειριστής δακτυλικού αποτυπώματος

en: Fingerprint
el: Δακτυλικό αποτύπωμα

en: _No
el: Ό_χι

en: _Yes
el: _Ναι

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
el: Επιθυμείτε να διαγράψετε τα καταχωρημένα αποτυπώματα για να απενεργοποιηθεί η είσοδος με αποτύπωμα;

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
el: Καμία συσκευή δακτυλικού αποτυπώματος

en: Ensure the device is properly connected.
el: Βεβαιωθείτε ότι η συσκευή είναι σωστά συνδεδεμένη.

en: No fingerprint device
el: Καμία συσκευή δακτυλικού αποτυπώματος

en: Choose the fingerprint device you want to configure
el: Επιλέξτε τη συσκευή δακτυλικών αποτυπωμάτων που θέλετε να ρυθμίσετε

en: Fingerprint Device
el: Συσκευή δακτυλικού αποτυπώματος

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
el: Η είσοδος με χρήση δακτυλικών αποτυπωμάτων σάς επιτρέπει να ξεκλειδώνετε και να συνδέεστε στον υπολογιστή σας με το δάχτυλό σας

en: _Delete Fingerprints
el: _Διαγραφή αποτυπωμάτων

en: Fingerprint Login
el: Είσοδος με δακτυλικό αποτύπωμα

en: _Add User…
el: Π_ροσθήκη χρήστη…

en: Create a user account
el: Δημιουργία νέου λογαριασμού χρήστη

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
el: Η συνεδρία σας πρέπει να επανεκκινηθεί για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Restart Now
el: Επανεκκίνηση τώρα

en: User Icon
el: Εικονίδιο χρήστη

en: Account Settings
el: Ρυθμίσεις λογαριασμού

en: _Administrator
el: _Διαχειριστής

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
el: Οι διαχειριστές μπορούν να προσθέσουν και να καταργήσουν άλλους χρήστες και να αλλάξουν τις ρυθμίσεις για όλους τους χρήστες.

en: _Parental Controls
el: _Γονικός έλεγχος

en: _Language
el: Γ_λώσσα

en: Authentication & Login
el: Πιστοποίηση & Είσοδος

en: _Password
el: Κω_δικός πρόσβασης

en: _Fingerprint Login
el: Είσοδος με _δακτυλικό αποτύπωμα

en: A_utomatic Login
el: Α_υτόματη σύνδεση

en: Account Activity
el: Δραστηριότητα λογαριασμού

en: Remove User…
el: Αφαίρεση χρήστη…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
el: Δε βρέθηκαν χρήστες

en: Unlock to add a user account.
el: Ξεκλείδωμα για προσθήκη λογαριασμού χρήστη.

en: Add User
el: Προσθήκη χρήστη

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
el: _Εγγραφή

en: Domain Administrator Login
el: Σύνδεση διαχειριστή τομέα

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
el: Για να χρησιμοποιήσετε τις εταιρικές συνδέσεις, αυτός ο υπολογιστής πρέπει να είναι
    εγγεγραμμένος στον τομέα. Παρακαλούμε, πείτε τον διαχειριστή του δικτύου σας
    να πληκτρολογήσει εδώ τον κωδικό πρόσβασης του τομέα.

en: _Domain
el: _Τομέας

en: Administrator _Name
el: Ό_νομα διαχειριστή

en: Administrator Password
el: Κωδικός πρόσβασης διαχειριστή

en: _Username
el: Όνομα _χρήστη

en: _Full Name
el: _Πλήρες όνομα

en: Standard
el: Τυπικός

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Account _Type
el: _Τύπος λογαριασμού

en: Allow user to set a password when they next _login
el: Να επιτρέπεται στον χρήστη ο ορισμός κωδικού πρόσβασης στην επόμενη σύν_δεση

en: Set a password _now
el: Καθο_ρισμός κωδικού πρόσβασης

en: _Confirm
el: _Επιβεβαίωση

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
el: Η εταιρική σύνδεση επιτρέπει σε έναν υπάρχοντα κεντρικά διαχειριζόμενο λογαριασμό χρήστη να χρησιμοποιηθεί σε αυτή τη συσκευή. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τον λογαριασμό γι να έχετε πρόσβαση σε πόρους της εταιρείας στο διαδίκτυο.

en: You are Offline
el: Αποσυνδεδεμένο

en: You must be online in order to add enterprise users.
el: Πρέπει να είστε σε σύνδεση για να προσθέσετε εταιρικούς χρήστες.

en: _Enterprise Login
el: _Εταιρική σύνδεση

en: Take a Picture…
el: Λήψη φωτογραφίας…

en: Select a File…
el: Επιλογή αρχείου…

en: Change Password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

en: Ch_ange
el: Α_λλαγή

en: _Confirm New Password
el: _Επιβεβαίωση συνθηματικού

en: _New Password
el: _Νέος κωδικός πρόσβασης

en: Current _Password
el: Τρέχων _κωδικός πρόσβασης

en: Allow user to change their password on next login
el: Να επιτρέπεται στον χρήστη να αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης στην επόμενη σύνδεση

en: Set a password now
el: Καθορισμός κωδικού πρόσβασης

en: Full Screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Top Half
el: Πάνω μισό

en: Bottom Half
el: Κάτω μισό

en: Left Half
el: Αριστερό μισό

en: Right Half
el: Δεξιό μισό

en: Zoom Options
el: Επιλογές εστίασης

en: _Zoom
el: Ε_στίαση

en: _Magnification:
el: _Μεγέθυνση:

en: _Follow mouse cursor
el: _Ακολούθησε το δρομέα του ποντικιού

en: _Screen part:
el: Μέ_ρος της οθόνης:

en: Magnifier _extends outside of screen
el: Ο μεγεθυντής _επεκτείνεται έξω από την οθόνη

en: _Keep magnifier cursor centered
el: _Κράτησε επικεντρωμένο το δρομέα του μεγεθυντή

en: Magnifier cursor _pushes contents around
el: Ο δρομέας του μεγεθυντή _ωθεί τα περιεχόμενα

en: Magnifier cursor moves with _contents
el: Ο δρομέας του μεγεθυντή κινείται μαζί με τα π_εριεχόμενα

en: Magnifier Position:
el: Θέση μεγεθυντή:

en: Magnifier
el: Μεγεθυντής

en: _Thickness:
el: Πά_χος:

en: _Length:
el: _Διάρκεια:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
el: Χ_ρώμα:

en: _Crosshairs:
el: _Στόχοι:

en: _Overlaps mouse cursor
el: Επι_κάλυψη δρομέα του ποντικιού

en: Crosshairs
el: Στόχος

en: _White on black:
el: _Μαύρο σε λευκό:

en: _Brightness:
el: _Φωτεινότητα:

en: _Contrast:
el: _Αντίθεση:

en: Color Effects:
el: Εφέ χρώματος:

en: Color Effects
el: Εφέ χρώματος

en: Typing Assist
el: Βοήθεια πληκτρολόγησης

en: _Sticky Keys
el: Κο_λλώδη πλήκτρα

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
el: Αντιμετωπίζει μια ακολουθία ειδικών πλήκτρων ως συνδυασμό

en: _Disable if two keys are pressed together
el: Α_πενεργοποίηση αν δύο πλήκτρα πατηθούν ταυτόχρονα

en: Beep when a _modifier key is pressed
el: Ήχος κατά το πάτημα πλήκτρου _τροποποίησης

en: S_low Keys
el: Αρ_γά πλήκτρα

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
el: Εισάγει καθυστέρηση μεταξύ της πίεσης ενός πλήκτρου και της αποδοχής του

en: A_cceptance delay:
el: Κα_θυστέρηση αποδοχής:

en: Slow keys typing delay
el: Επιβράδυνση πληκτρολόγησης με τα αργά πλήκτρα

en: Beep when a key is pr_essed
el: Ήχος κατά το πά_τημα πλήκτρου

en: Beep when a key is _accepted
el: Ήχος κατά την απο_δοχή πλήκτρου

en: Beep when a key is _rejected
el: Ήχος κατά την απόρρι_ψη πλήκτρου

en: _Bounce Keys
el: Πλήκτρα α_ναπήδησης

en: Ignores fast duplicate keypresses
el: Να αγνοούνται τα γρήγορα διπλά πατήματα πλήκτρων

en: Bounce keys typing delay
el: Επιβράδυνση πληκτρολόγησης με πλήκτρα αναπήδησης

en: _Enable by Keyboard
el: _Ενεργοποίηση με το πληκτρολόγιο

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση των λειτουργιών προσιτότητας από το πληκτρολόγιο

en: Repeat Keys
el: Πλήκτρα επανάληψης

en: Key presses repeat when key is held down.
el: Επανάληψη πατήματος κατά το κράτημα ενός πλήκτρου.

en: Repeat keys delay
el: Καθυστέρηση πλήκτρων επανάληψης

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Repeat keys speed
el: Ταχύτητα πλήκτρων επανάληψης

en: Click Assist
el: Βοήθεια κλικ

en: _Simulated Secondary Click
el: _Προσομοιωμένο δευτερεύον κλικ

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
el: Ενεργοποίηση ενός δευτερεύοντος κλικ πατώντας το πρωτεύον κουμπί

en: Secondary click delay
el: Καθυστέρηση δευτερεύοντος κλικ

en: _Hover Click
el: Πάτημα με α_ιώρηση

en: Trigger a click when the pointer hovers
el: Ενεργοποίηση ενός κλικ όταν αιωρείται ο δρομέας

en: D_elay:
el: Καθυ_στέρηση:

en: Motion _threshold:
el: _Κατώφλι κίνησης:

en: Visual Alerts
el: Οπτικές ειδοποιήσεις

en: _Test flash
el: Δο_κιμή αναβοσβήματος

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
el: Χρήση οπτικής ένδειξης όταν ακούγεται ήχος προειδοποίησης.

en: _Visual Alerts
el: Ο_πτικές ειδοποιήσεις

en: Flash the entire _window
el: Αναβόσβημα ολόκληρου της _παραθύρου

en: Flash the entire _screen
el: Αναβόσβημα ολόκληρης της _οθόνης

en: _Always Show Accessibility Menu
el: Να εμφανίζεται πά_ντα το μενού προσβασιμότητας

en: Seeing
el: Όραση

en: _High Contrast
el: _Υψηλή αντίθεση

en: _Large Text
el: Με_γάλο κείμενο

en: C_ursor Size
el: Μέγεθος δ_ρομέα

en: Screen _Reader
el: Ανα_γνώστης οθόνης

en: _Sound Keys
el: Πλήκτρα ή_χου

en: Hearing
el: Ακοή

en: Typing
el: Πληκτρολόγηση

en: Screen _Keyboard
el: Π_ληκτρολόγιο οθόνης

en: R_epeat Keys
el: Πλήκτρα _επανάληψης

en: Cursor _Blinking
el: Ο δρομέας ανα_βοσβήνει

en: _Typing Assist (AccessX)
el: Βοήθεια πληκ_τρολόγησης (AccessX)

en: Pointing & Clicking
el: Κατάδειξη και πάτημα

en: _Mouse Keys
el: Πλήκτρα _ποντικιού

en: _Locate Pointer
el: _Εντοπισμός δείκτη

en: _Click Assist
el: Βοήθεια _κλικ

en: _Double-Click Delay
el: _Καθυστέρηση διπλού κλικ

en: Double-Click Delay
el: Καθυστέρηση διπλού κλικ

en: Cursor Blinking
el: Ο δρομέας αναβοσβήνει

en: Cursor blinks in text fields.
el: Ο δρομέας αναβοσβήνει σε πεδία κειμένου.

en: Cursor blinking speed
el: Ταχύτητα αναβόσβησης του δρομέα

en: Sound Keys
el: Πλήκτρα ήχου

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
el: Ήχος κατά την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του Num Lock ή Caps Lock.

en: Cursor Size
el: Μέγεθος δρομέα

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
el: Το μέγεθος του δρομέα μπορεί να συνδυαστεί με την εστίαση για να διευκολυνθεί ο εντοπισμός του δρομέα.

en: Screen Reader
el: Αναγνώστης οθόνης

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
el: Ο αναγνώστης οθόνης διαβάζει το εμφανιζόμενο κείμενο καθώς μετακινείτε την εστίαση.

en: _Screen Reader
el: Αναγνώστης ο_θόνης

en: General
el: Γενικά

en: No applications
el: Καμία εφαρμογή

en: Install some…
el: Εγκατάσταση μερικών…

en: Permissions & Access
el: Δικαιώματα & πρόσβαση

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
el: Τα δεδομένα και οι υπηρεσίες που έχει ζητήσει η συγκεκριμένη εφαρμογή για πρόσβαση και τα δικαιώματα που απαιτεί.

en: Camera
el: Κάμερα

en: Microphone
el: Μικρόφωνο

en: Location Services
el: Υπηρεσίες τοποθεσίας

en: Built-in Permissions
el: Ενσωματωμένα δικαιώματα

en: Cannot be changed
el: Αδυναμία αλλαγής

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
el: Οι ατομικές άδειες για εφαρμογές μπορούν να αναθεωρηθούν στις Ρυθμίσεις <a href="privacy">Απορρήτου</a>.

en: Integration
el: Ενσωμάτωση

en: System features used by this application.
el: Χαρακτηριστικά συστήματος που χρησιμοποιούνται από αυτήν την εφαρμογή.

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Run in background
el: Εκτέλεση στο παρασκήνιο

en: Set Desktop Background
el: Ορισμός παρασκήνιου επιφάνειας εργασίας

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Inhibit system keyboard shortcuts
el: Αναστολή συντομεύσεων πληκτρολογίου συστήματος

en: Default Handlers
el: Προεπιλεγμένοι χειριστές

en: Types of files and links that this application opens.
el: Τύποι αρχείων και συνδέσμων που ανοίγει αυτή η εφαρμογή.

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Usage
el: Χρήση

en: How much resources this application is using.
el: Πόσους πόρους χρησιμοποιεί αυτή η εφαρμογή.

en: Storage
el: Αποθήκευση

en: Open in Software
el: Άνοιγμα στο Λογισμικό

en: No results found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
el: Πόσο χώρο στο δίσκο καταλαμβάνει αυτή η εφαρμογή με τα δεδομένα εφαρμογών και τη λανθάνουσα μνήμη.

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Data
el: Δεδομένα

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: <b>Total</b>
el: <b>Σύνολο</b>

en: Clear Cache…
el: Εκκαθάριση λανθάνουσας μνήμης…

en: Networks
el: Δίκτυα

en: _Computer Name
el: Όνομα υπολο_γιστή

en: _File Sharing
el: _Κοινή χρήση αρχείων

en: _Media Sharing
el: Κοινή χρήση πο_λυμέσων

en: _Remote Login
el: _Απομακρυσμένη σύνδεση

en: Some services are disabled because of no network access.
el: Μερικές υπηρεσίες είναι ανενεργές λόγω έλλειψης πρόσβασης στο δίκτυο.

en: File Sharing
el: Κοινή χρήση αρχείων

en: _Require Password
el: Απαιτείται _κωδικός πρόσβασης

en: Remote Login
el: Απομακρυσμένη σύνδεση

en: Device Name
el: Όνομα συσκευής

en: Media Sharing
el: Κοινή χρήση πολυμέσων

en: Share music, photos and videos over the network.
el: Κοινή χρήση μουσικής, φωτογραφιών και βίντεο μέσω δικτύου.

en: Folders
el: Φάκελοι

en: _New connections must ask for access
el: Οι _νέες συνδέσεις πρέπει να ζητούν πρόσβαση

en: _Require a password
el: _Απαιτείται κωδικός πρόσβασης

en: Select how media should be handled
el: Επιλογή τρόπου διαχείρισης μέσων

en: CD _audio
el: CD ή_χου

en: _DVD video
el: _DVD βίντεο

en: _Music player
el: _Αναπαραγωγέας μουσικής

en: _Photos
el: _Φωτογραφίες

en: _Software
el: _Λογισμικό

en: _Other Media…
el: Ά_λλα μέσα…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
el: _Να μη γίνεται ποτέ ερώτηση ή εκκίνηση προγραμμάτων κατά την εισαγωγή πολυμέσων

en: Select how other media should be handled
el: Επιλογή τρόπου διαχείρισης άλλων μέσων

en: _Action:
el: _Ενέργεια:

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
el: Επιλέξτε τη μορφή για αριθμούς, ημερομηνίες και νομίσματα. Οι αλλαγές ισχύουν για την επόμενη σύνδεση.

en: Common Formats
el: Κοινές μορφοποιήσεις

en: All Formats
el: Όλες οι μορφές

en: No Search Results
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα αναζήτησης

en: Searches can be for countries or languages.
el: Οι αναζητήσεις μπορούν να γίνουν για χώρες ή γλώσσες.

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Restart the session for changes to take effect
el: Η συνεδρία σας πρέπει να επανεκκινηθεί για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Restart…
el: Επανεκκίνηση…

en: _Formats
el: Μορ_φοποιήσεις

en: Login settings are used by all users when logging into the system
el: Οι ρυθμίσεις σύνδεσης χρησιμοποιούνται από όλους τους χρήστες κατά τη σύνδεση στο σύστημα

en: Dates
el: Ημερομηνίες

en: Dates & Times
el: Ημερομηνία & ώρα

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Measurement
el: Μέτρηση

en: Paper
el: Χαρτί

en: Memory
el: Μνήμη

en: Processor
el: Επεξεργαστής

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Disk Capacity
el: Χωρητικότητα δίσκου

en: Calculating…
el: Υπολογισμός…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
el: Όνομα OS

en: OS Type
el: Τύπος OS

en: Windowing System
el: Σύστημα παραθύρων

en: Virtualization
el: Εικονικοποίηση

en: Software Updates
el: Ενημερώσεις λογισμικού

en: Rename Device
el: Μετονομασία συσκευής

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
el: Το όνομα της συσκευής χρησιμοποιείται για την αναγνώριση αυτής της συσκευής όταν προβάλλεται μέσω δικτύου ή κατά τη σύζευξη συσκευών Bluetooth.

en: _Rename
el: _Μετονομασία

en: Select Language
el: Επιλογή γλώσσας

en: _Select
el: Επι_λογή

en: No languages found
el: Δε βρέθηκαν γλώσσες

en: Unlock…
el: Ξεκλείδωμα…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
el: Ορισμένες ρυθμίσεις πρέπει να ξεκλειδωθούν πριν μπορέσουν να αλλάξουν.

en: Time
el: Ώρα

en: Turn device off
el: Απενεργοποίηση συσκευής

en: Other Devices
el: Άλλες συσκευές

en: Not set up
el: Δεν είναι ρυθμισμένο

en: _Type
el: _Τύπος

en: Sho_w password
el: Εμ_φάνιση κωδικού πρόσβασης

en: Tunneled TLS
el: Διοχετευμένο TLS

en: Protected EAP (PEAP)
el: Προστατευμένο EAP (PEAP)

en: Au_thentication
el: _Πιστοποίηση

en: I_dentity
el: _Ταυτότητα

en: _User certificate
el: Πιστοποιητικό _χρήστη

en: C_A certificate
el: Πιστοποιητικό C_A

en: No CA certificate is _required
el: Δεν α_παιτείται κανένα πιστοποιητικό CA

en: Private _key
el: Ιδιωτικό κ_λειδί

en: _Private key password
el: Κωδικός πρόσβασης _ιδιωτικού κλειδιού

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Authenticated
el: Πιστοποιήθηκε

en: Both
el: Και τα δύο

en: Anony_mous identity
el: Α_νώνυμη ταυτότητα

en: PAC _file
el: Α_ρχείο PAC

en: _Inner authentication
el: _Εσωτερική πιστοποίηση

en: Allow automatic PAC pro_visioning
el: Να επιτρέπεται η αυτόματη _παροχή PAC

en: Version 0
el: Έκδοση 0

en: Version 1
el: Έκδοση 1

en: PEAP _version
el: Έκ_δοση PEAP

en: 1 (Default)
el: 1 (Προεπιλογή)

en: Open System
el: Ανοικτό σύστημα

en: Shared Key
el: Κοινόχρηστο κλειδί

en: _Key
el: Κ_λειδί

en: Sho_w key
el: Εμ_φάνιση κλειδιού

en: WEP inde_x
el: Δεί_κτης WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
el: MSCHAPv2 (χωρίς EAP)

en: S_ecurity
el: Ασ_φάλεια

en: 802.1x _Security
el: _Ασφάλεια 802.1x

en: _MAC Address
el: Διεύθυνση _MAC

en: _Cloned Address
el: _Κλωνοποιημένη διεύθυνση

en: IPv_4 Method
el: Μέθοδος IPv_4

en: Automatic (DHCP)
el: Αυτόματα (DHCP)

en: Link-Local Only
el: Μόνο τοπική σύνδεση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Shared to other computers
el: Κοινή χρήση με άλλους υπολογιστές

en: Addresses
el: Διευθύνσεις

en: Netmask
el: Μάσκα δικτύου

en: Gateway
el: Πύλη δικτύου

en: Automatic DNS
el: Αυτόματο DNS

en: Separate IP addresses with commas
el: Διαχωρήστε τις διευθύνσεις IP με κόμματα

en: Routes
el: Διαδρομές

en: Automatic Routes
el: Αυτόματες διαδρομές

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
el: Μετρικό

en: Use this connection _only for resources on its network
el: Χ_ρήση αυτής της σύνδεσης μόνο για πόρους του δικτύου της

en: _Name
el: Ό_νομα

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
el: (Σφάλμα: αδυναμία φόρτωσης επεξεργαστή σύνδεσης VPN)

en: IPv_6 Method
el: Μέθοδος IPv_6

en: Automatic, DHCP only
el: Αυτόματα, μόνο DHCP

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Signal Strength
el: Ισχύς σήματος

en: Link speed
el: Ταχύτητα σύνδεσης

en: Supported Frequencies
el: Υποστηριζόμενες συχνότητες

en: Last Used
el: Τελευταία χρησιμοποιημένο

en: Connect _automatically
el: Α_υτόματη σύνδεση

en: Make available to _other users
el: Να είναι διαθέσιμο σε ά_λλους χρήστες

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
el: Σύνδεση που _μετράται: έχει όρια δεδομένων ή μπορεί να επιβαρυνθεί με χρεώσεις

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
el: Οι ενημερώσεις λογισμικού και άλλες μεγάλες λήψεις δεν θα ξεκινήσουν αυτόματα.

en: Turn VPN connection off
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης VPN

en: Network Name
el: Όνομα δικτύου

en: Turn Wi-Fi off
el: Σβήσιμο Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
el: _Σύνδεση σε κρυφό δίκτυο…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
el: _Ενεργοποίηση σημείου ασύρματης πρόσβασης...

en: _Known Wi-Fi Networks
el: _Γνωστά δίκτυα Wi-Fi

en: Airplane Mode
el: Λειτουργία αεροπλάνου

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
el: Απενεργοποιεί Wi-Fi, Bluetooth και κινητή ευρυζωνική

en: No Wi-Fi Adapter Found
el: Δε βρέθηκε προσαρμογέας Wi-Fi

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
el: Σιγουρευτείτε ότι έχετε συνδέσει και ενεργοποιήσει ένα προσαρμογέα Wi-Fi

en: Airplane Mode On
el: Λειτουργία αεροπλάνου

en: Turn off to use Wi-Fi
el: Απενεργοποιήστε για χρήση Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
el: Ενεργό σημείο ασύρματης πρόσβασης

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
el: Οι φορητές συσκευές μπορούν να σαρώσουν τον κωδικό QR για σύνδεση.

en: Turn Off Hotspot…
el: Απενεργοποίηση σημείου ασύρματης πρόσβασης…

en: Visible Networks
el: Ορατά δίκτυα

en: NetworkManager needs to be running
el: Ο διαχειριστής δικτύου πρέπει να εκτελείται

en: Provider
el: Πάροχος

en: Generate Random Password
el: Τυχαία δημιουργία συνθηματικού

en: Autogenerate Password
el: Αυτόματη δημιουργία συνθηματικού

en: _Turn On
el: _Ενεργοποίηση

en: Network Proxy
el: Διαμεσολαβητής δικτύου

en: _HTTP Proxy
el: Διαμεσολαβητής _HTTP

en: H_TTPS Proxy
el: Διαμεσολαβητής H_TTPS

en: _FTP Proxy
el: Διαμεσολαβητής _FTP

en: _Socks Host
el: Κεντρικός υπολογιστής _Socks

en: _Ignore Hosts
el: _Παράβλεψη κεντρικών υπολογιστών

en: HTTP proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTPS proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή HTTPS

en: FTP proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή FTP

en: Socks proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή Socks

en: _Configuration URL
el: Διεύθυνση _ρυθμίσεων

en: Close
el: Κλείσιμο

en: January
el: Ιανουάριος

en: February
el: Φεβρουάριος

en: March
el: Μάρτιος

en: April
el: Απρίλιος

en: May
el: Μάιος

en: June
el: Ιούνιος

en: July
el: Ιούλιος

en: August
el: Αύγουστος

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: October
el: Οκτώβριος

en: November
el: Νοέμβριος

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Date & Time
el: Ημερομηνία & ώρα

en: Year
el: Έτος

en: Month
el: Μήνας

en: Day
el: Ημέρα

en: Time Zone
el: Ζώνη ώρας

en: Search for a city
el: Αναζήτηση πόλης

en: Automatic _Date & Time
el: Αυτόματη _ημερομηνία και ώρα

en: Requires internet access
el: Απαιτείται πρόσβαση στο διαδίκτυο

en: Date & _Time
el: Ημερομηνία & ώ_ρα

en: Automatic Time _Zone
el: Αυτόματη _ζώνη ώρας

en: Requires location services enabled and internet access
el: Απαιτεί ενεργοποιημένες υπηρεσίες τοποθεσίας και πρόσβαση στο διαδίκτυο

en: Time Z_one
el: Ζώ_νη ώρας

en: Time _Format
el: _Μορφή ώρας

en: 24-hour
el: 24ωρο

en: AM / PM
el: π.μ / μ.μ

en: Camera is turned off
el: Η κάμερα είναι ανενεργή

en: No applications can capture photos or video.
el: Καμία εφαρμογή δεν μπορεί να τραβήξει φωτογραφίες ή βίντεο.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
el: Η χρήση της κάμερας επιτρέπει στις εφαρμογές να καταγράφουν φωτογραφίες και βίντεο. Η απενεργοποίηση της κάμερας μπορεί να προκαλέσει τη μη σωστή λειτουργία ορισμένων εφαρμογών.

en: Allow the applications below to use your camera.
el: Επιτρέψτε στις παρακάτω εφαρμογές να χρησιμοποιούν την κάμερά σας

en: No Applications Have Asked for Camera Access
el: Καμία εφαρμογή δεν ζήτησε πρόσβαση στην κάμερα

en: _Do Not Disturb
el: _Μην ενοχλείτε

en: _Lock Screen Notifications
el: Ειδοποιήσεις _κλειδώματος οθόνης

en: Notification _Popups
el: Αναδυόμενη ειδ_οποίηση

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
el: Οι ειδοποιήσεις θα συνεχίσουν να εμφανίζονται στη λίστα όταν είναι απενεργοποιημένες οι αναδυόμενες ειδοποιήσεις.

en: _Web
el: Ι_στός

en: _Mail
el: Αλληλογρα_φία

en: _Calendar
el: _Ημερολόγιο

en: M_usic
el: _Μουσική

en: _Video
el: _Βίντεο

en: Microphone is turned off
el: Το μικρόφωνο είναι ανενεργό

en: No applications can record sound.
el: Καμία εφαρμογή δεν μπορεί να εγγράψει ήχο.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
el: Η χρήση του μικροφώνου επιτρέπει στις εφαρμογές να καταγράφουν και να ακούν ήχους. Η απενεργοποίηση του μικροφώνου μπορεί να προκαλέσει τη μη σωστή λειτουργία ορισμένων εφαρμογών.

en: Allow the applications below to use your microphone.
el: Επιτρέψτε στις παρακάτω εφαρμογές να χρησιμοποιούν το μικρόφωνό σας.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
el: Καμία εφαρμογή δεν ζήτησε να έχει πρόσβαση στο μικρόφωνο

en: Name:
el: Όνομα:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Authorize and Connect
el: Πιστοποίηση και σύνδεση

en: Forget Device
el: Παράλειψη συσκευής

en: No Thunderbolt support
el: Καμία υποστήριξη για Thunderbolt

en: Direct Access
el: Άμεση πρόσβαση

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
el: Να επιτρέπεται η άμεση πρόσβαση σε συσκευές όπως τα docks και οι εξωτερικές μονάδες GPU.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
el: Μόνο συσκευές USB και θύρες οθόνης μπορούν να συνδεθούν.

en: Pending Devices
el: Εκκρεμείς συσκευές

en: No devices attached
el: Καμία συνδεδεμένη συσκευή

en: Primary Button
el: Πρωτεύον κουμπί

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
el: Ορίζει τη σειρά των φυσικών πλήκτρων στα ποντίκια και τις πινακίδες αφής.

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Mouse Speed
el: Ταχύτητα ποντικιού

en: Double-click timeout
el: Διάρκεια διπλού κλικ

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
el: Φυσική κύλιση

en: Scrolling moves the content, not the view.
el: Η κύλιση μετακινεί το περιεχόμενο, όχι την προβολή.

en: Touchpad
el: Επιφάνεια αφής

en: Touchpad Speed
el: Ταχύτητα πινακίδας αφής

en: Tap to Click
el: Χτύπημα για πάτημα

en: Two-finger Scrolling
el: Κύλιση με δύο δάκτυλα

en: Edge Scrolling
el: Κύλιση άκρου

en: Problem Reporting
el: Αναφορά προβλήματος

en: _Automatic Problem Reporting
el: Α_υτόματη αναφορά προβλήματος

en: File History
el: Ιστορικό αρχείου

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
el: Το ιστορικό αρχείων διατηρεί ιστορικό των αρχείων που έχετε χρησιμοποιήσει. Αυτές οι πληροφορίες κοινοποιούνται μεταξύ εφαρμογών και διευκολύνει την εύρεση αρχείων που ίσως θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

en: File H_istory
el: Ιστορικό _αρχείου

en: File _History Duration
el: Διάρκεια _ιστορικού αρχείων

en: _Clear History…
el: Εκκα_θάριση ιστορικού…

en: Trash & Temporary Files
el: Κάδος απορριμμάτων & Προσωρινά αρχεία

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
el: Ο κάδος απορριμμάτων και τα προσωρινά αρχεία μπορεί μερικές φορές να περιλαμβάνουν προσωπικές ή ευαίσθητες πληροφορίες. Η αυτόματη διαγραφή τους μπορεί να συμβάλει στην προστασία του απορρήτου.

en: Automatically Delete _Trash Content
el: Αυτόματη διαγραφή περιεχομένου _απορριμμάτων

en: Automatically Delete Temporary _Files
el: Αυτόματη διαγραφή προσωρινών α_ρχείων

en: Automatically Delete _Period
el: Αυτόματη διαγραφή _περιόδου

en: _Empty Trash…
el: Άδειασμα α_πορριμμάτων…

en: _Delete Temporary Files…
el: _Διαγραφή προσωρινών αρχείων…

en: Connect to your data in the cloud
el: Συνδεθείτε με τα δεδομένα σας στο cloud

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
el: Χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο — συνδεθείτε για να ρυθμίσετε νέους διαδικτυακούς λογαριασμούς

en: Add an account
el: Προσθήκη λογαριασμού

en: Remove Account
el: Αφαίρεση λογαριασμού

en: Quit
el: Έξοδος

en: All Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Primary Menu
el: Πρωτεύον μενού

en: Warning: Development Version
el: Προειδοποίηση: Έκδοση υπό ανάπτυξη

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
el: Αυτή η έκδοση των Ρυθμίσεων πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο για σκοπούς ανάπτυξης. Ενδέχεται να αντιμετωπίσετε εσφαλμένη συμπεριφορά συστήματος, απώλεια δεδομένων και άλλα μη αναμενόμενα ζητήματα.

en: Help
el: Βοήθεια

en: Printers
el: Εκτυπωτές

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
el: Προσθέστε εκτυπωτές, δείτες τις εργασίες ενός εκτυπωτή και καθορίστε τον τρόπο εκτύπωσης

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
el: Εκτυπωτής;Ουρά;Εκτύπωση;Χαρτί;Μελάνι;Τόνερ;Γραφίτης;Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;

en: Protect your location information
el: Προστατέψτε τις πληροφορίες τοποθεσίας σας

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
el: Ορίστε τα κουμπιά και ρυθμίστε την ευαισθησία της γραφίδας για ταμπλέτες γραφικών

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
el: Ταμπλέτα;Wacom;Γραφίδα;Stylus;Σβήστρα;Eraser;Ποντίκι;

en: Power
el: Ενέργεια

en: View your battery status and change power saving settings
el: Δείτε την κατάστασης της μπαταρίας σας και αλλάξτε τις ρυθμίσεις αποθήκευσης ενέργειας

en: Color
el: Χρώμα

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
el: Βαθμονομήστε το χρώμα των συσκευών σας, όπως οθόνες, κάμερες ή εκτυπωτές

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
el: Χρώμα;ICC;Προφίλ;Βαθμονόμηση;Εκτυπωτής;Οθόνη;Color;Profile;Calibrate;Printer;Display;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
el: Ενεργοποιήστε/Απενεργοποιήστε το Bluetooth και συνδεθείτε με τις συσκευές σας

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
el: κοινή χρήση;κοινόχρηστο;bluetooth;μπλουτούθ;obex;

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Change your background image to a wallpaper or photo
el: Αλλάξτε την εικόνα παρασκηνίου με μια ταπετσαρία ή φωτογραφία

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
el: Ταπετσαρία;Οθόνη;Επιφάνεια εργασίας;Wallpaper;Screen;Desktop;

en: Sound
el: Ήχος

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
el: Αλλάξτε την ένταση ήχου, τις εισόδους, εξόδους και τις ηχητικές ειδοποιήσεις

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
el: Κάρτα;Μικρόφωνο;Ένταση;Απόσβεση;Ισορροπία;Bluetooth;Ακουστικά;Ήχος;Έξοδος;Είσοδος;Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Headset;Audio;Output;Input;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
el: Επιλέξτε τον τρόπο χρήσης συνδεδεμένων οθονών και προβολέων

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
el: Πάνελ;Προβολέας;xrandr;Οθόνη;Ανάλυση;Ανανέωση;Παρακολούθηση;νύχτα;νυχτός;ανατολή;χρώμα;δύση;Panel;Projector;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
el: Συντόμευση;Χώρος εργασίας;Παράθυρο;Αλλαγή μεγέθους;Εστίαση;Αντίθεση;Εισαγωγή;Πηγή;Κλείδωμα;Τόμος;Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;

en: Users
el: Χρήστες

en: Add or remove users and change your password
el: Προσθέστε ή διαγράψτε χρήστες και αλλάξτε τον κωδικό πρόσβασης σας

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
el: Κάντε πιο εύκολη την προβολή, την ακρόαση, την πληκτρολόγηση, την κατάδειξη και το κλικ

en: Control various application permissions and settings
el: Ελέγξτε τα διάφορα δικαιώματα και ρυθμίσεις εφαρμογών

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
el: εφαρμογή;flatpak;άδεια;ρύθμιση;application;flatpak;permission;setting;

en: Control what you want to share with others
el: Ελέγξτε τι θέλετε να μοιράζεστε με τους άλλους

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
el: κοινόχρηστος;κοινή χρήση;ssh;κεντρικός υπολογιστής;όνομα;απομακρυσμένο;επιφάνεια εργασίας;μέσα;ήχος;βίντεο;εικόνες;φωτογραφίες;ταινίες;διακομιστής;απεικονιστής;share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;

en: Removable Media
el: Αφαιρούμενα μέσα

en: Configure Removable Media settings
el: Ρύθμιση επιλογών αφαιρούμενων μέσων

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
el: συσκευή;σύστημα;προεπιλογή;εφαρμογή;προτιμώμενη;cd;dvd;usb;ήχος;βίντεο;δίσκος;αφαιρέσιμος;μέσα;αυτόματη εκτέλεση;device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: Region & Language
el: Περιοχή & Γλώσσα

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
el: Γλώσσα;Διάταξη;Πληκτρολόγιο;Είσοδος;Language;Layout;Keyboard;Input;

en: About
el: Περί

en: View information about your system
el: Δείτε πληροφορίες για το σύστημα σας

en: Control how you connect to the Internet
el: Ελέξτε τον τρόπο σύνδεσης με το διαδίκτυο

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
el: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;δίκτυο;IP;LAN;διαμεσολαβητής;WAN;ευρυζωνικό;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
el: Ελέξτε τον τρόπο σύνδεσης με τα ασύρματα δίκτυα

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
el: Δίκτυο;Ασύρματο;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Ευρυζωνικό;DNS;	Σημείο πρόσβασης;Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;

en: Change the date and time, including time zone
el: Αλλάξτε την ημερομηνία και ώρα, καθώς και τη ζώνης ώρας

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
el: Ρολόι;Ζώνη ώρας;Τοποθεσία;Clock;Timezone;Location;

en: Protect your pictures
el: Προστατέψτε τις φωτογραφίες σας

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
el: οθόνη;κλείδωμα;διάγνωση;κατάρρευση;ιδιωτικό;πρόσφατο;προσωρινό;προσωρινό;ευρετήριο;όνομα;ταυτότητα;screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;

en: Control which notifications are displayed and what they show
el: Ελέγξτε ποιες ειδοποιήσεις εμφανίζονται και τι εμφανίζουν

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
el: Ειδοποιήσεις;Τίτλοι;Μήνυμα;Δίσκος;Αναδυόμενο;Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;

en: Default Applications
el: Προεπιλεγμένες εφαρμογές

en: Configure Default Applications
el: Ρύθμιση προεπιλεγμένων εφαρμογών

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
el: προεπιλογή;εφαρμογή;προτιμώμενη;μέσα;default;application;preferred;media;

en: Protect your conversations
el: Προστατέψτε τις συνομιλίες σας

en: Manage Thunderbolt devices
el: Διαχείριση συσκευών Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
el: Thunderbolt;ιδιωτικότητα;

en: Mouse & Touchpad
el: Ποντίκι & επιφάνεια αφής

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
el: Αλλάξτε την ευαισθησία του ποντικιού ή της επιφάνειας αφής και επιλέξτε λειτουργία δεξιόχειρου ή αριστερόχειρου

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
el: Πινακίδα αφής;Δείκτης;Πάτημα;Πληκτρολόγηση;Κουμπί;Ιχνοσφαίρα;κύλιση;Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;

en: Diagnostics
el: Διαγνωστικά

en: Report your problems
el: Αναφορά των προβλημάτων σας

en: File History & Trash
el: Ιστορικό αρχείου & Κάδος απορριμάτων

en: Don't leave traces
el: Να μην αφήνονται ίχνη

en: Online Accounts
el: Διαδικτυακοί λογαριασμοί

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
el: Συνδεθείτε με τους δικτυακούς λογαριασμούς σαε και αποφασίστε πού θα τους χρησιμοποιήσετε

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
el: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Ιστός;Με σύνδεση;Συνομιλία;Ημερολόγιο;Αλληλογραφία;Επαφές;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
el: Προτιμήσεις;Ρυθμίσεις;Preferences;Settings;

en: Turn zoom on or off
el: Εναλλαγή λειτουργίας εστίασης

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Turn screen reader on or off
el: Εναλλαγή λειτουργίας αναγνώστη οθόνης

en: Turn on-screen keyboard on or off
el: Εναλλαγή λειτουργίας πληκτρολογίου οθόνης

en: Increase text size
el: Μεγέθυνση του κειμένου

en: Decrease text size
el: Σμίκρυνση του κειμένου

en: High contrast on or off
el: Εναλλαγή ενεργοποίησης υψηλής αντίθεσης

en: Switch to next input source
el: Αλλαγή στην επόμενη πηγή εισόδου

en: Switch to previous input source
el: Αλλαγή στην προηγούμενη πηγή εισόδου

en: Launchers
el: Εκκινητές

en: Launch help browser
el: Εκκίνηση περιηγητή βοήθειας

en: Launch calculator
el: Εκκίνηση αριθμομηχανής

en: Launch email client
el: Εκκίνηση πελάτη ηλ. αλληλογραφίας

en: Launch web browser
el: Εκκίνηση περιηγητή ιστοσελίδων

en: Home folder
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: keybinding]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Screenshots
el: Στιγμιότυπα οθόνης

en: Save a screenshot to $PICTURES
el: Αποθήκευσης στιγμιότυπου στις $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου ενός παραθύρου στις $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου μιας περιοχής στις $PICTURES

en: Sound and Media
el: Ήχος και πολυμέσα

en: Volume mute/unmute
el: Σίγαση/αναίρεση σίγασης  έντασης

en: Volume down
el: Μείωση έντασης

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης

en: Microphone mute/unmute
el: Σίγαση/αναίρεση σίγασης μικροφώνου

en: Launch media player
el: Εκκίνηση αναπαραγωγέα πολυμέσων

en: Play (or play/pause)
el: Αναπαραγωγή (ή αναπαραγωγή/παύση)

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Previous track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Next track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: System
el: Σύστημα

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Lock screen
el: Κλείδωμα οθόνης
