budgie-control-center 1.2.0 - en to fa translation catalogue (1594 entries)

en: Two Sided
fa: دو طرفه

en: Paper Type
fa: نوع کاغذ

en: Paper Source
fa: منبع کاغذ

en: Output Tray
fa: سینی خروجی

[ctx: printing option]
en: Resolution
fa: تفکیک‌پذیری

en: GhostScript pre-filtering
fa: پیش‌پالایش GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
fa: صفحه‌ها در هر طرف

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
fa: دو طرفه

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
fa: جهت

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
fa: عمومی

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
fa: تنطیمات صفحه

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
fa: گزینه‌های قابل نصب

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
fa: کارها

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
fa: کیفیت تصویر

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
fa: رنگ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
fa: درحال پایان بردن

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
fa: پیشرفته

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
fa: صفحهٔ آزمایشی

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
fa: صفحهٔ آزمایشی

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
fa: بدون کار فعّال

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
fa[0]: %Iu کار
fa[1]: %Iu کار

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
fa: پاک‌سازی سرهای چاپ

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
fa: تونر کم است

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
fa: عدم وجود تونر

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
fa: کمبود در سازنده

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
fa: عدم وجود سازنده

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
fa: کمبود ذخیره محفظه رنگ

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
fa: عدم وجود ذخیره محفظه رنگ

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
fa: گشودن پوشش

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
fa: در را باز کن

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
fa: کمبود کاغذ

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
fa: عدم وجود کاغذ

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
fa: برون‌خط

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
fa: متوقف شده

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
fa: محفظه مواد زائد تقریبا پُر است

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
fa: محفظه مواد زائد پُر است

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
fa: راهنمایِ نوریِ تصویر، نزدیک به اتمام است

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
fa: راهنمای نوری تصویر، دیگر عملکردی ندارد

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
fa: آماده

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
fa: کاری قبول نمی‌کند

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
fa: در حال پردازش

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
fa: تولیدکننده

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
fa: راه‌انداز

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
fa: یک طرفه

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fa: گوشه بلند (استاندارد)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fa: گوشه کوتاه (معکوس)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
fa: عمودی

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
fa: افقی

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
fa: افقی برعکس

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
fa: عمودی برعکس

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
fa: چاپگر «%s» حذف شد

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
fa: شکست در افزودن چاپگر جدید.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
fa: ناتوان در گشودن واسط کاربری: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
fa: قفل‌گشایی برای افزودن چاپگرها و تغییر تنظیمات

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
fa: معلق

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
fa: مکث شده

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
fa: تصدیق هویت شکست خورد

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
fa: در حال پردازش

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
fa: متوقف شده

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
fa: لغو شده

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
fa: بی‌نتیجه‌مانده

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
fa: کامل شده

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
fa: چاپگر JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
fa: چاپگر LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
fa: جزییات %s

en: No suitable driver found
fa: هیچ راه‌انداز مناسبی پیدا نشد

en: Select PPD File
fa: انتخاب پروندهٔ PPD

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Open
fa: گشودن

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
fa: پرونده‌های تفسیری پست‌اسکریپت (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fa: انتخاب خودکار

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fa: پیش‌گزیده چاپگر

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fa: تنها توکار قراردادن قلم‌های GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fa: تبدیل به سطح ۱ PS

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fa: تبدیل به سطح ۲ PS

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fa: بدون پیش‌پالایش

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
fa: افزودن چاپگر

en: Unlock Print Server
fa: قفل‌گشایی کارساز چاپ

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
fa: قفل‌گشایی %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
fa: برای مشاهدهٔ چاپگرهای روی %s نام کاربری و گذرواژه را وارد کنید.

en: Searching for Printers
fa: درحال جست‌وجو برای چاپگرها

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
fa: درگاه سریال

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
fa: درگاه موازی

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
fa: بلوتوث

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
fa: موقعیت: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
fa: نشانی: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
fa: کارساز نیاز به تصدیق هویت دارد

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
fa[0]: %Iu کار نیاز به تصدیق هویت دارد
fa[1]: %Iu کار نیاز به تصدیق هویت دارند

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
fa: %s — کار فعّال

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
fa: برای چاپ از %s مشخّصات را وارد کنید.

en: %d of %d
fa: %Id از %Id

en: New shortcut…
fa: میان‌بر جدید…

en: Button %d
fa: دکمهٔ %Id

en: Button
fa: دکمه

en: Output:
fa: خروجی:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
fa: نگاه‌داشتن نسبت عرض به ارتفاع (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
fa: نگاشت به تک‌نمایشگره

en: Display Mapping
fa: نگاشت نمایشگر

en: _Close
fa: _بستن

en: Test Your _Settings
fa: آزمودن _تنظیماتتان

en: Stylus
fa: استایلوس

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
fa: رایانک

en: Batteries
fa: باتری‌ها

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
fa: باتری

en: When _idle
fa: هنگام _بیکاری

en: Suspend
fa: تعلیق

en: Power Off
fa: خاموش کردن

en: Hibernate
fa: خواب زمستانی

en: Nothing
fa: هیچکدام

en: Off
fa: خاموش

en: When on battery power
fa: هنگام استفاده از باتری

en: When plugged in
fa: هنگام اتّصال به برق

en: On
fa: روشن

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
fa[0]: %Id دقیقه
fa[1]: %Id دقیقه

[ctx: Idle time]
en: Never
fa: هرگز

en: Automatic suspend
fa: تعلیق خودکار

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
fa: حالت کارایی به خاطر دمای عملیاتی بالا، به صورت موقّتی از کار افتاده.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
fa: روی زانو: حالت کارایی به صورت موقّتی موجود نیست. برای بازیابی، افزاره را به سطحی پایدار جابه‌جا کنید.

en: Performance mode temporarily disabled.
fa: حالت کارایی به صورت موقّتی از کار افتاده.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
fa: باتری کم: ذخیره‌ساز نیرو به کار افتاد. حالت پیشین هنگامی که باتری به قدر کافی شارژ شد، برخواهد گشت.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
fa: حالت ذخیرهٔ نیرو به دست «%s» فعّال شد.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
fa: حالت کارایی به دست «%s» فعّال شد.

[ctx: Power profile]
en: Performance
fa: کارایی

en: High performance and power usage.
fa: استفاده از انرژی و کارایی بالا.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
fa: تعادل

en: Standard performance and power usage.
fa: استفاده از انرژی و کارایی استاندارد.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
fa: ذخیرهٔ انرژی

en: Reduced performance and power usage.
fa: استفاده از انرژی و کارایی کاهش‌یافته.

en: Unknown time
fa: زمان نامعلوم

en: %i minute | %i minutes
fa[0]: %Ii دقیقه
fa[1]: %Ii دقیقه

en: %i hour | %i hours
fa[0]: %Ii ساعت
fa[1]: %Ii ساعت

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
fa: %Ii %s %Ii %s

en: hour | hours
fa[0]: ساعت
fa[1]: ساعت

en: minute | minutes
fa[0]: دقیقه
fa[1]: دقیقه

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
fa: ‫%s تا شارژ کامل

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
fa: هشدار: %s مانده

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
fa: %s مانده

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
fa: شارژ کامل

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
fa: درحال شارژ نیست

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
fa: خالی

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
fa: درحال شارژ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
fa: درحال تخلیه

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
fa: موشی بی‌سیم

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
fa: صفحه‌کلید بی‌سیم

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
fa: منبع تغذیهٔ غیرقابل وقفه‌اندازی

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
fa: دستیار دیجیتال شخصی

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
fa: تلفن‌همراه

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
fa: پخش‌کنندهٔ رسانه

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
fa: رایانه

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
fa: افزارهٔ ورودی بازی

[ctx: Battery name]
en: Main
fa: اصلی

[ctx: Battery name]
en: Extra
fa: اضافی

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fa: فضای استاندارد

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fa: آزمایش نمایه

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fa: خودکار

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fa: کیفیت پایین

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fa: کیفیت متوسّط

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fa: کیفیت بالا

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fa: پیش‌گزیده RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fa: پیش‌گزیده CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fa: پیش‌گزیده Gray

en: Vendor supplied factory calibration data
fa: داده‌های واسنجی کارخانه‌ای فراهم شده به دست سازنده

en: Full-screen display correction not possible with this profile
fa: اصلاح نمایش تمام‌صفحه با این نمایه ممکن نیست

en: This profile may no longer be accurate
fa: ممکن است این نمایه دیگر دقیق نباشد

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
fa: صفحه‌نمایش لپ‌تاپ

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
fa: وب‌کم توکار

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
fa: صفحه‌نمایش %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
fa: پویشگر %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
fa: دوربین %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
fa: چاپ‌گر %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
fa: وب‌کم %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fa: پیش‌گزیده:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fa: فاصله‌رنگ (Colorspace):

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fa: آزمایش نمایه:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fa: انتخاب پروندهٔ نمایهٔ ICC

en: _Import
fa: _درون‌ریزی

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fa: نمایه‌های ICC پشتیبانی شده

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fa: همهٔ پرونده‌ها

en: Screen
fa: صفحه‌نمایش

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
fa: ذخیرهٔ نمایه

en: _Save
fa: ذخیره

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
fa: ایجاد یک نمایهٔ رنگی برای افزارهٔ گزیده

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fa: ابزار اندازه‌گیری پیدا نشد. لطفاً بررسی کنید که روشن باشد و بدرستی نصب شده است.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
fa: ابزار اندازه‌گیری از profiling پشتیبانی نمی‌کند.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
fa: این گونه افزاره در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شود.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
fa: افزارهٔ واسنجیتان را روی مربع قرار داده و «شروع» را بزنید

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
fa: افزارهٔ واسنجیتان را به موقعیت واسنجی منتقل کرده و «ادامه» را بزنید

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
fa: افزارهٔ واسنجیتان را به موقعیت سطح منتقل کرده و «ادامه» را بزنید

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
fa: در لب‌تاپ را ببندید

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
fa: یک خطای داخلی رخ داد و امکان بازسازی وجود ندارد.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
fa: ابزارهای مورد نیاز برای واسنجی نصب نشده‌اند.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
fa: نمایه نتوانست ایجاد شود.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
fa: نقطهٔ سفید هدف قابل دسترسی نبود.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
fa: تمام!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
fa: واسنجی شکست خورد!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
fa: می‌توانید افزارهٔ واسنجی را بردارید.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
fa: مزاحم افزارهٔ واسنجی در هنگام کار نشوید

en: Enable color management for %s
fa: به کار انداختن مدیریت رنگ برای %s

en: Show color profiles for %s
fa: نمایش نمایه‌های رنگی برای %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
fa: واسنجی نشده

en: multiple sizes
fa: اندازه‌های چندگانه

note: translators: 100 × 100px * Note that this is not an "x", but U+00D7 MULTIPLICATION SIGN
en: %d × %d
fa: %Id × %Id

en: No Desktop Background
fa: بدون تصویر پس‌زمینه

en: Select a picture
fa: گزینش یک عکس

en: Current background
fa: تصویر پس‌زمینه کنونی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Testing %s
fa: آزمودن %s

[ctx: volume]
en: 100%
fa: ۱۰۰٪

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
fa: افقی

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
fa: عمودی راست

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
fa: عمودی چپ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
fa: افقی (معکوس)

en: %.2lf Hz
fa: %.2lf هرتز

en: _Apply
fa: _اِعمال

en: Apply Changes?
fa: اعمال تغییرات؟

en: Changes Cannot be Applied
fa: نمی‌توان تغییرات را اعمال کرد

en: This could be due to hardware limitations.
fa: می‌تواند به دلیلی محدودیت‌های سخت‌افزار باشد.

en: More Warm
fa: گرم‌تر

en: Less Warm
fa: سردتر

en: None
fa: هیچ

en: Custom Shortcuts
fa: میان‌برهای سفارشی

en: More…
fa: بیش‌تر…

en: No input sources found
fa: هیچ منبع ورودی پیدا نشد

[ctx: Input Source]
en: Other
fa: موارد دیگر

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
fa: کلید %s از پیش برای %s استفاده می‌شد. اگر جایگزینش کنید، %s از کار خواهد افتاد

en: Enter the new shortcut
fa: میان‌بر جدید را وارد کنید

en: Set Custom Shortcut
fa: تنظیم میان‌بر سفارشی

en: Set Shortcut
fa: تنظیم میان‌بر

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
fa: برای تغییر %s میان‌بر جدید را وارد کنید.

en: Add Custom Shortcut
fa: افزودن میان‌بر سفارشی

en: Alternate Characters Key
fa: کلید نویسه‌های جایگزین

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
fa: کلید نویسهٔ جایگزین می‌تواند برای ورود نویسه‌های اضافی استفاده شود. گاهی به عنوان گزینهٔ سوم روی صفحه‌کلیدتان چاپ شده‌اند.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
fa: دگرساز چپ

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
fa: دگرساز راست

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
fa: سوپر چپ

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
fa: سوپر راست

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
fa: کلید فهرست

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
fa: مهار راست

en: Compose Key
fa: کلید ایجاد

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
fa: دکمهٔ ایجاد، امکان ورود طیف وسیعی از نویسه‌ها را می‌دهد. برای استفاده از آن، ایجاد و به دنبالش، دنباله‌ای از نویسه‌ها را بفشارید.  برای مثال، کلید ایجاد به همراه <b>C</b> و <b>o</b>، نویسهٔ <b>©</b> و <b>a</b> به همراه <b>'</b>، نویسهٔ <b>á</b> را وارد می‌کند.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
fa: قفل تبدیل

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
fa: قفل لغزش

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
fa: نماگرفت

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
fa: منابع ورودی می‌توانند با استفاده از میان‌بر صفحه‌کلید %s تعویض شوند.
    این میان‌بر می‌تواند در تنظیمات میان‌برهای صفحه‌کلید عوض شود.

en: %d modified | %d modified
fa[0]: %Id تغییریافته
fa[1]: %Id تغییریافته

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: Reset All Shortcuts?
fa: بازنشانی تمام میان‌برها؟

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
fa: ممکن است بازنشانی میان‌برها روی میان‌برهای شخصیتان اثر بگذارد. این کار قابل بازگشت نیست.

en: Cancel
fa: لغو

en: Reset All
fa: بازنشانی همه

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fa: از کار افتاده

en: Authentication failed
fa: تصدیق شکست خورد

en: The new password is too short
fa: گذرواژه خیلی کوتاه است

en: The new password is too simple
fa: گذرواژه خیلی ساده است

en: The old and new passwords are too similar
fa: گذرواژه‌های قدیمی و جدید خیلی شبیه هم هستند

en: The new password has already been used recently.
fa: گذرواژهٔ جدید تازگی مورد استفاده قرار گرفته است.

en: The new password must contain numeric or special characters
fa: گذرواژهٔ جدید باید شامل اعداد و نویسه‌های خاص باشد

en: The old and new passwords are the same
fa: گذرواژه‌های قدیمی و جدید همانند هستند

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fa: گذرواژه شما از زمانی تأیید هویت شده‌اید، تغییر کرده است!

en: The new password does not contain enough different characters
fa: گذرواژهٔ جدید به اندازه کافی شامل نویسه‌های متفاوت نیست

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: Please choose another password.
fa: لطفاً گذرواژهٔ دیگری انتخاب کنید.

en: Please type your current password again.
fa: لطفاً گذرواژهٔ فعلی خود را دوباره وارد کنید.

en: Password could not be changed
fa: گذرواژه قابل تغییر نبود

en: The passwords do not match.
fa: گذرواژه‌ها برابر نیستند.

en: Select
fa: انتخاب

en: Browse for more pictures
fa: مرور برای عکس‌های بیشتر

en: Cannot automatically join this type of domain
fa: نمی‌توان به‌طور خودکار به این نوع از دامنه پیوست

en: No such domain or realm found
fa: چنین دامنه یا محدوده‌ای پیدا نشد

en: Cannot log in as %s at the %s domain
fa: نمی توان به عنوان %s وارد دامنهٔ %s شد

en: Invalid password, please try again
fa: گذرواژهٔ نادرست، لطفاً دوباره تلاش کنید

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
fa: نمی‌توان به دامنهٔ %s وصل شد: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
fa: پیش از انجام این کنش،‌ افزاره باید درخواست شود

en: the device is already claimed by another process
fa: افزاره به دست فرایندی دیگر درخواست شده است

en: you do not have permission to perform the action
fa: اجازهٔ انجام این کنش را ندارید

en: no prints have been enrolled
fa: هیچ اثر انگشتی ثبت نشده

en: Failed to communicate with the device during enrollment
fa: شکست در ارتباط با افزاره هنگام ثبت

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
fa: شکست در ارتباط با خوانندهٔ اثر انگشت

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
fa: شکست در ارتباط با خدمت اثر انگشت

en: Failed to list fingerprints: %s
fa: شکست در فهرست اثر انگشت‌ها: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
fa: شکست در حذف اثر انگشت‌های ذخیره‌شده: %s

en: Left thumb
fa: شصت چپ

en: Left middle finger
fa: انگشت وسط چپ

en: _Left index finger
fa: انگشت اشاره _چپ

en: Left ring finger
fa: انگشت حلقه چپ

en: Left little finger
fa: انگشت کوچک چپ

en: Right thumb
fa: شصت راست

en: Right middle finger
fa: انگشت وسط راست

en: _Right index finger
fa: انگشت اشاره _راست

en: Right ring finger
fa: انگشت حلقه راست

en: Right little finger
fa: انگشت کوچک راست

en: Unknown Finger
fa: اثر انگشت نامشخّص

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
fa: تمام

en: Fingerprint device disconnected
fa: افزارهٔ اثر انگشت قطع شد

en: Fingerprint device storage is full
fa: فضای ذخیرهٔ افزارهٔ اثر انگشتتان پر است

en: Failed to enroll new fingerprint
fa: شکست در ثبت اثر انگشت جدید

en: Failed to start enrollment: %s
fa: شکست در آغاز ثبت: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
fa: شکست در ثبت اثر انگشت جدید

en: Failed to stop enrollment: %s
fa: شکست در توقّف ثبت: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
fa: برایثبت انگشتتان، چند بار بلندش کرده و روی حسگر بگذارید

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
fa: پویش اثر انگشت جدید

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
fa: شکست در آزاد کردن افزارهٔ اثر انگشت %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
fa: مشکل در خواندن از افزاره

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
fa: شکست در درخواست افزارهٔ اثر انگشت %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
fa: شکست در گرفتن افزارهٔ اثر انگشت: %s

en: Your account
fa: حساب شمانام‌کاربری گزیده در دسترس نیست

en: Failed to delete user
fa: شکست در حذف کاربر

en: Failed to revoke remotely managed user
fa: شکست در لغو دسترسی کاربرِ مدیریت شده از راه دور

en: You cannot delete your own account.
fa: شما نمی‌توانید حساب خودتان را حذف کنید.

en: %s is still logged in
fa: کاربر %s هم‌چنان وارد است

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
fa: حذف یک کاربر در حالی که وارد بودن ممکن است سامانه را در حالتی متناقض قرار دهد.

en: Do you want to keep %s’s files?
fa: می‌خواهید پرونده‌های «%s» را نگه دارید؟

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
fa: هنگام حذف یک حساب کاربری، نگهداری از شاخه خانه، رایانامه و پرونده‌های موقتش امکان‌پذیر است.

en: _Delete Files
fa: _حذف پرونده‌ها

en: _Keep Files
fa: _نگه‌داری پرونده‌ها

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
fa: مطمئنید که می‌خواهید دسترسی حساب مدیریت از راه دور %s را لغو کنید؟

en: _Delete
fa: _حذف

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fa: حساب از کار افتاد

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
fa: در ورود بعدی تنظیم می‌شود

[ctx: Password mode]
en: None
fa: هیچ

en: Logged in
fa: وارد شده

[ctx: login date-time]
note: Translators: This is a time format string in the style of "22:58". It indicates a login time which follows a date.
en: %k:%M
fa: %OH:%OM

[ctx: login date-time]
note: Translators: This indicates a login date-time. The first %s is a date, and the second %s a time.
en: %s, %s
fa: %s، %s

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
fa: فعَال

en: Failed to contact the accounts service
fa: ارتباط با سرویس حساب شکست خورد

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
fa: لطفاً مطمئن شوید که AccountService نصب و به کار افتاده است.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
fa: برای ایجاد تغییرات،
    ابتدا بر روی نقشک * کلیک کنید

en: Delete the selected user account
fa: حذف حساب کاربر انتخاب شده

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
fa: برای حذف حساب کاربر انتخاب شده،
    ابتدا بر روی شمایل * کلیک کنید

en: Unlock to Add Users and Change Settings
fa: قفل‌گشایی برای افزودن کاربران و تغییر تنظیمات

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
fa: نام کاربری تنها باید شامل حرف کوچک در بازهٔ a-z، رقم‌ها و نویسه‌های مقابل باشد: . - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
fa: متأسفیم، نام‌کاربری انتخاب شده در دسترس نیست. لطفاً نامی دیگر را امتحان کنید.

en: The username is too long.
fa: نام کاربری خیلی بلند است.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
fa: این نام برای نام‌گذاری پوشه خانگی شما استفاده می‌شود و قابل تغییر نیست.

en: Should match the web address of your login provider.
fa: باید با آدرس اینترنتی فراهم‌کننده‌ٔ حساب شما یکسان باشد.

en: Failed to add account
fa: افزودن حساب شکست خورد

en: Failed to register account
fa: ثبت حساب شکست خورد

en: No supported way to authenticate with this domain
fa: هیچ راه پیشتیبانی شده‌ای برای تصدیق‌هویت با این دامنه وجود ندارد

en: Failed to join domain
fa: پیوستن به دامنه شکست خورد

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
fa: نام ورود کار نکرد.
    لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
fa: گذواژهٔ ورود کار نکرد.
    لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Failed to log into domain
fa: ورود به دامنه شکست خورد

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
fa: ناتوان در یافتن دامنه. شاید اشتباه نوشته‌اید؟

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
fa: لازم گذرواژهٔ جدید با گذرواژهٔ قبلی تفاوت داشته باشد.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
fa: سعی کنید تعداد بیشتری از اعداد و حروف را عوض کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
fa: سعی کنید گذرواژه را کمی بیشتر تغییر دهید.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
fa: یک گذرواژه بدون استفاده از نام کاربری قوی‌تر خواهد بود.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
fa: سعی کنید از استفاده از نام خود در گذرواژه خودداری کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
fa: سعی کنید از تعدادی از کلمه‌های موجود در گذرواژه خودداری کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
fa: سعی کنید از انتخاب کلمه‌های عمومی خودداری کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
fa: سعی کنید از تغییر چینش کلمه‌های موجود خودداری کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
fa: سعی کنید تعداد بیشتری عدد استفاده کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
fa: سعی کنید تعداد بیشتری حروف بزرگ استفاده کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
fa: سعی کنید تعداد بیشتری حروف کوچک استفاده کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
fa: سعی کنید از تعداد بیشتری نویسه خاص، مثل نقطه‌گذاری‌ها استفاده کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
fa: سعی کنید از تلفیق تعدادی حرف، عدد و نقطه‌گذاری استفاده کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
fa: سعی کنید از تکرار یک نویسه خودداری کنید.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
fa: سعی کنید از تکرار یک نوع نویسه خودداری کنید: شما باید تلفیقی از حروف، اعداد و نقطه‌گذاری‌ها را بکار ببرید.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
fa: سعی کنید از رشته‌های متوالی مثل ۱۲۳۴ یا abcd استفاده نکنید.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
fa: گذرواژه‌ها باید بلندتر باشند. تلاش کنید حروف، اعداد و علائم بیش‌تری بیفزایید.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
fa: حروف بزرگ و کوچک را ادغام کنید و از یک یا چند عدد هم استفاده کنید.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
fa: افزودن حروف، اعداد و علائم بیش‌تر، گذرواژه را قوی‌تر می‌کند.

en: This Week
fa: این هفته

en: Last Week
fa: هفتهٔ پیش

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
fa: %Oe %B

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
fa: %Oe %B، %OY

en: Session Ended
fa: نشست پایان یافت

en: Session Started
fa: نشست آغاز شد

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
fa: %s — فعّالیت حساب

[ctx: Distance]
en: Short
fa: کوتاه

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
fa: ¼ صفحه‌نمایش

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
fa: ½ صفحه‌نمایش

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
fa: ¾ صفحه‌نمایش

[ctx: Distance]
en: Long
fa: بلند

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
fa: پیش‌گزیده

[ctx: cursor size]
en: Medium
fa: متوسّط

[ctx: cursor size]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: cursor size]
en: Larger
fa: بزرگ‌تر

[ctx: cursor size]
en: Largest
fa: بزرگ‌ترین

en: %d pixel | %d pixels
fa[0]: %Id نقطه
fa[1]: %Id نقطه

en: System Bus
fa: گذرگاه سامانه

en: Full access
fa: دسترسی کامل

en: Session Bus
fa: گذرگاه نشست

en: Devices
fa: افزاره‌ها

en: Full access to /dev
fa: دسترسی کامل به ‪/dev

en: Network
fa: شبکه

en: Has network access
fa: دسترسی شبکه دارد

en: Home
fa: خانه

en: Read-only
fa: فقط‌خواندنی

en: File System
fa: سامانه پرونده

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Can change settings
fa: می‌تواند تنظیمات را تغییر دهد

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
fa: %s این اجازه‌ها را به صورت توکار دارد و نمی‌توان تغییرش داد. در صورتی که نگران این اجازه‌هایید، حذف این برنامه را در نظر بگیرید.

en: Web Links
fa: پیوندهای وب

en: Git Links
fa: پیوندهای گیت

en: %s Links
fa: پیوندهای %s

en: Unset
fa: ناتنظیم

en: Links
fa: پیوندها

en: Hypertext Files
fa: پرونده‌های ابرمتنی

en: Text Files
fa: پرونده‌های متنی

en: Image Files
fa: پرونده‌های تصویری

en: Font Files
fa: پرونده‌های قلم

en: Archive Files
fa: پرونده‌های بایگانی

en: Package Files
fa: پرونده‌های بسته

en: Audio Files
fa: پرونده‌های صوتی

en: Video Files
fa: پرونده‌های ویدیویی

en: Other Files
fa: دیگر پرونده‌ها

note: List of applications.
en: Applications
fa: برنامه‌های کاربردی

[ctx: service is enabled]
en: On
fa: روشن

[ctx: service is disabled]
en: Off
fa: خاموش

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
fa: فعَال

[ctx: service is active]
en: Active
fa: فعّال

en: Choose a Folder
fa: گزینش یک شاخه

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
fa: هم‌رسانی پرونده، می‌گذارد شاخهٔ عمومیتان را با استفاده از این پیوند روی شبکهٔ جاریتان با دیگران هم‌رسانی کنید: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
fa: هنگام به کار افتادن ورود دوردست، کاربران دوردست می‌توانند با استفاده از این فرمان پوستهٔ امن متّصل شوند:
    %s

en: Copy
fa: رونوشت

en: Sharing
fa: هم‌رسانی

note: Label
en: No networks selected for sharing
fa: هیچ شبکه‌ای برای هم‌رسانی انتخاب نشده

en: Ask what to do
fa: بپرس چه باید کرد

en: Do nothing
fa: کاری نکن

en: Open folder
fa: گشودن پوشه

en: Other Media
fa: رسانه‌های دیگر

en: Select an application for audio CDs
fa: یک برنامه‌ برای پخش سی‌دی‌های صوتی انتخاب کن

en: Select an application for video DVDs
fa: یک برنامه‌ برای پخش دی‌وی‌دی‌های ویدیویی انتخاب کن

en: Select an application to run when a music player is connected
fa: یک برنامه برای اجرا جهت زمانی که یک پخش‌کننده موسیقی متّصل می‌شود، انتخاب کنید

en: Select an application to run when a camera is connected
fa: یک برنامه برای اجرا جهت زمانی که یک دوربین متّصل می‌شود، انتخاب کنید

en: Select an application for software CDs
fa: یک برنامه‌ برای سی‌دی‌های نرم‌افزار انتخاب کن

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fa: دی‌وی‌دی صوتی

en: blank Blu-ray disc
fa: دیسک بلو-ری خالی

en: blank CD disc
fa: دیسک سی‌دی خالی

en: blank DVD disc
fa: دیسک دی‌وی‌دی خالی

en: blank HD DVD disc
fa: دیسک دی‌وی‌دی اچ‌دی خالی

en: Blu-ray video disc
fa: دیسک ویدیویی بلو-ری خالی

en: e-book reader
fa: کتاب الکترونیکی خوان

en: HD DVD video disc
fa: دیسک ویدیویی دی‌وی‌دی اچ‌دی

en: Picture CD
fa: سی‌دی تصویر

en: Super Video CD
fa: سی‌دی ویدئویی برتر

en: Video CD
fa: سی‌دی ویدیویی

en: Windows software
fa: نرم‌افزار ویندوزی

[ctx: measurement format]
en: Imperial
fa: امپریال

[ctx: measurement format]
en: Metric
fa: متریک

en: Formats
fa: قالب‌ها

en: Unknown
fa: ناشناخته

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
fa: ۶۴بیتی

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
fa: ۳۲بیتی

en: Wayland
fa: وی‌لند

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fa: نقطهٔ داغ

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Select _All
fa: گزینش _همه

en: Unlock to Change Settings
fa: قفل‌گشایی برای تغییر تنظیمات

en: Other…
fa: دیگر…

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
fa: %Oe %B

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
fa: %Oe %B، %OY

en: %d hour | %d hours
fa[0]: %Id ساعت
fa[1]: %Id ساعت

en: %d second | %d seconds
fa[0]: %Id ثانیه
fa[1]: %Id ثانیه

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
fa: %s و %s و %s

[ctx: hours minutes]
note: 5 hours 2 minutes
en: %s %s
fa: %s و %s

[ctx: minutes seconds]
note: 2 minutes 12 seconds
en: %s %s
fa: %s و %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fa: ۰ ثانیه

en: never
fa: هرگز

en: today
fa: امروز

en: yesterday
fa: دیروز

en: %i day ago | %i days ago
fa[0]: %Ii روز پیش
fa[1]: %Ii روز پیش

en: IPv4 Address
fa: نشانی IPv4

en: IPv6 Address
fa: نشانی IPv6

en: IP Address
fa: نشانی IP

en: Hardware Address
fa: نشانی سخت‌افزاری

en: Default Route
fa: بسامدهای پشتیبانی شده

en: DNS4
fa: ساناد۴

en: DNS6
fa: ساناد۶

en: DNS
fa: ساناد

en: Last used
fa: آخرین استفاده

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
fa: %Id مگابیت/ثانیه

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fa: سیمی

en: Options…
fa: گزینه‌ها…

en: missing EAP-FAST PAC file
fa: پرونده EAP-FAST PAC فراهم نشده

en: Choose a PAC file
fa: یک پرونده PAC انتخاب کنید

en: PAC files (*.pac)
fa: پرونده‌های PAC شامل ‪(*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
fa: نام‌کاربری EAP-LEAP فراهم نشده

en: missing EAP-LEAP password
fa: گذرواژه EAP-LEAP فراهم نشده

en: missing leap-username
fa: گزینه leap-username فراهم نشده است

en: missing leap-password
fa: گذرواژه leap وارد نشده

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
fa: گواهینامه EAP-PEAP CA نامعتبر است: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
fa: گواهینامه EAP-PEAP CA نامعتبر است: هیچ گواهینامه‌ای مشخص نشده

en: Choose a Certificate Authority certificate
fa: یک گواهینامهٔ مرجع گواهینامه (CA) انتخاب کنید

en: missing wep-key
fa: گزینه wep-key فراهم نشده است

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
fa: گزینه wep-key نامعتبر است: کلیدی با طول %zu تنها باید شامل hex-digit باشد

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
fa: گزینه hex-digits نامعتبر است: کلیدی با طول %zu باید شامل نویسه‌های ascii باشد

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
fa: گزینه wep-key نامعتبر: طول کلید نامعتبر %zu. یک کلید یا باید طول 5/13 (ascii) یا 10/26 (hex) داشته باشد.

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
fa: گزینه wep-key نامعتبر: عبارت‌رمز نباید خالی باشد

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
fa: گزینه wep-key نامعتبر: عبارت‌رمز باید کمتر از ۶۴ نویسه باشد

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
fa: خطای تعریف نشده در امنیت 802.1x (‫wpa-eap)

en: no file selected
fa: هیچ پرونده‌ای انتخاب نشد

en: unspecified error validating eap-method file
fa: خطای نامشخّص در تأیید اعتبار پروندهٔ eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
fa: کلیدهای خصوصی DER، PEM یا PKCS#12 شامل (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
fa: گواهینامه‌های DER یا PEM شامل ‪(*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
fa: گواهینامهٔ EAP-TTLS CA نامعتبر: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
fa: گواهینامهٔ EAP-TTLS CA نامعتبر: هیچ گواهینامه‌ای فراهم نشده

en: missing EAP username
fa: نام‌کاربری EAP فراهم نشده

en: missing EAP password
fa: گذرواژه EAP وارد نشده

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
fa: گزینه wpa-psk نامعتبر: طول کلید نامعتبر %zu.باید یا [8,63] باید یا ۶۴ رقم hex باشد

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
fa: گزینه wpa-psk نامعتبر است: نمی‌توان کلید ۶۴ بایتی را به عنوان hex تفسیر کرد

en: Unknown error validating 802.1X security
fa: خطای ناشناخته در تأیید اعتبار امنیت 802.1x

en: Wi-Fi password is missing.
fa: گذرواژهٔ وای‌فای مفقود است.

en: missing EAP-TLS identity
fa: شناسه EAP-TLS فراهم نشده

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
fa: گواهینامه EAP-TLS CA نامعتبر است: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
fa: گواهینامه EAP-TLS CA نامعتبر است: هیچ گواهینامه‌ای فراهم نشده

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
fa: کلید خصوصی EAP-TLS نامعتبر است: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
fa: گواهینامه کاربر EAP-TLS نامعتبر است: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
fa: کلیدهای خصوصی رمزنگاری نشده ناامن هستند

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
fa: به‌نظر نمی‌رسد کلید خصوصی انتخاب شده با گذرواژه محافظت شده باشد. این امر ممکن است موجب به خطر افتادن اطلاعات حساس شما شود. لطفاً یک کلید خصوصی محافظت شده با گذرواژه انتخاب کنید.
    
    (می‌توانید با openssl روی کلیدتان گذرواژه بگذارید)

en: Choose your personal certificate
fa: گواهینامهٔ شخصی خود را انتخاب کنید

en: Choose your private key
fa: کلید خصوصی خود را انتخاب کنید

en: Wi-Fi
fa: وای‌فای

en: Stop hotspot and disconnect any users?
fa: توقع نقطهٔ داغ و قطع ارتباط همهٔ کاربران؟

en: _Stop Hotspot
fa: _توقف نقطهٔ داغ

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
fa: وی‌پی‌ان %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
fa: وضعیت ناشناس

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fa: مدیریت نشده

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fa: ناموجود

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
fa: درحال اتّصال

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
fa: تصدیق هویت شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
fa: متّصل

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fa: درحال قطع ارتباط

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
fa: اتّصال شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
fa: وضعیت ناشناس (ناپیدا)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fa: پیکربندی شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fa: پیکربندی IP شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fa: پیکربندی IP منقضی شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fa: رمزها لازم بودند، اما فراهم نشدند

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fa: درخواست کننده 802.1x قطع شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fa: تنظیمات پیکربندی درخواست کننده 802.1x شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fa: درخواست کننده 802.1x شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fa: تصدیق‌هویت دروخواست کننده 802.1x مدت زیادی طول کشید

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fa: شروع کارساز PPP شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fa: سرویس PPP قطع شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fa: PPP شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fa: شکست در شروع کارخواه DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fa: خطا کارخواه DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fa: کارخواه DHCP شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fa: شکست در شروع خدمت اتّصالِ هم‌رسانده

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fa: سرویس اتّصال هم‌رسانی شده شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fa: شروع سرویس AutoIP شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fa: خطا سرویس AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fa: سرویس AutoIP شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fa: خطِ مشغول

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fa: بوق شماره‌گیری وجود ندارد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fa: اتّصال به هیچ فراهم‌کننده‌ای امکان‌پذیر نبود

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fa: مهلت درخواست شماره‌گیری تمام شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fa: تلاش برای شماره‌گیری شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fa: مقداردهی اولیه مودم شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fa: انتخاب APN مشخص شده شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fa: درحال جست‌وجو برای شبکه‌ها نیست

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fa: ثبت شبکه رد شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fa: مهلت ثبت شبکه تمام شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fa: ثبت از طریق شبکه درخواست شده شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fa: بررسی پین شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fa: ممکن است ثابت‌افزار افزاره موجود نباشد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fa: اتّصال محو شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fa: اتّصال فعلی استفاده شد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fa: مودم پیدا نشد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fa: اتّصال بلوتوث شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fa: سیم‌کارت وارد نشده است

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fa: پین سیم‌کارت لازم است

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fa: پوک سیم‌کارت لازم است

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fa: سیم‌کارت نادرست

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fa: نیازمندی‌های اتّصال شکست خورد

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fa: ثابت‌افزار موجود نیست

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fa: کابل قطع شد

en: Insecure network (WEP)
fa: شبکهٔ ناامن (WEP)

en: Secure network (WPA)
fa: شبکهٔ امن (WPA)

en: Secure network (WPA2)
fa: شبکهٔ امن (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
fa: شبکهٔ امن (WPA3)

en: Secure network
fa: شبکهٔ امن

en: Security
fa: امنیت

en: Delete Address
fa: حذف آدرس

en: Delete Route
fa: حذف مسیر

en: automatic
fa: خودکار

en: Identity
fa: هویت

en: Cannot import VPN connection
fa: نمی‌توان اتّصال وی‌پی‌ان را درون‌ریزی کرد

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fa: پروندهٔ «%s» نمی‌تواند خوانده شود یا حاوی اطلاعات اتّصال شناخته‌شدهٔ وی‌پی‌ان نیست
    
    خطا: %s.

en: Select file to import
fa: گزینش پرونده برای درون‌ریزی

en: A file named “%s” already exists.
fa: پرونده‌ای با نام «%s» از پیش وجود دارد.

en: _Replace
fa: _جایگزینی

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
fa: می‌خواهید %s را با اتّصال وی‌پی‌انی که درحال ذخیره‌اش هستید جایگزین کنید؟

en: Cannot export VPN connection
fa: نمی‌توان اتّصال وی‌پی‌ان را برون‌ریزی کرد

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
fa: اتّصال وی‌پی‌ان «%s» را نمی‌توان به %s صادر کرد.
    
    خطا: %s.

en: Export VPN connection
fa: برون‌ریزی اتّصال وی‌پی‌ان

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fa: هیچ

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
fa: گشودن بهبودیافته

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fa: کلید WEP ۴۰/۱۲۸بیتی(Hex یا ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fa: عبارت‌عبور ۱۲۸بیتی WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
fa: ‫WEP پویا (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
fa: ‫WPA و WPA2 شخصی

en: WPA & WPA2 Enterprise
fa: WPA و WPA2 تجاری

en: WPA3 Personal
fa: WPA3 شخصی

en: Preserve
fa: حفظ

en: Permanent
fa: همیشگی

en: Random
fa: تصادفی

en: Stable
fa: پایدار

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
fa: نشانی مک وارد شده در این‌جا به عنوان نشانی سخت‌افزاری برای افزارهٔ شبکه‌ای که این اتّصال رویش فعّال است استفاده خواهد شد. این ویژگی به نام MAC cloning یا spoofing شناخته می‌شود. مثال: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
fa: نمایهٔ %Id

en: Unable to open connection editor
fa: نمی‌توان ویرایشگر اتّصال را باز کرد

en: New Profile
fa: نمایهٔ جدید

en: _Add
fa: _اضافه کردن

en: VPN
fa: وی‌پی‌ان

en: Import from file…
fa: درون ریزی از پرونده…

en: Add VPN
fa: افزودن وی‌پی‌ان

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fa: تجاری

[ctx: Wifi security]
en: None
fa: هیچ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
fa: هرگز

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
fa: %Id مگابیت/ثانیه (%I1.1f گیگاهرتز)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
fa: ۲.۴ گیگاهرتز / ۵ گیگاهرتز

en: 2.4 GHz
fa: ۲.۴ گیگاهرتز

en: 5 GHz
fa: ۵ گیگاهرتز

[ctx: Signal strength]
en: None
fa: هیچ

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fa: ضعیف

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fa: کافی

[ctx: Signal strength]
en: Good
fa: خوب

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
fa: عالی

en: Forget Connection
fa: فراموشی اتّصال

en: Remove Connection Profile
fa: برداشتن نمایهٔ اتّصال

en: Remove VPN
fa: برداشتن وی‌پی‌ان

en: Details
fa: جزییات

en: Add new connection
fa: افزودن اتّصال جدید

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
fa: روشن کردن نقطهٔ داغ، موجب قطع شدن از %s شده و قادر به دسترسی به اینترنت از طریق وای‌فای نیستید.

en: Must have a minimum of 8 characters
fa: باید کمینهٔ ۸ نویسه را داشته باشد

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
fa: روشن کردن نقطهٔ داغ بی‌سیم؟

en: Manual
fa: دستی

en: Automatic
fa: خودکار

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
fa: کشف خودکار پیشکار وب زمانی که URL فراهم نشده باشد استفاده می‌شود.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
fa: برای شبکه‌های عمومی نامطمين توصیه نمی‌شود.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
fa: جزییات شبکه‌های گزیده، شامل گذرواژه‌ها و هر پیکربندی سفارشی‌ای از دست خواهند رفت.

en: _Forget
fa: _فراموشی

en: Known Wi-Fi Networks
fa: شبکه‌های وای‌فای آشنا

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
fa: _فراموشی

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fa: سیاست سامانه استفاده از نقطهٔ داغ را منع کرده است

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fa: افزارهٔ بی‌سیم از حالت نقطهٔ داغ پشتیبانی نمی‌کند

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
fa: آخ، مشکلی پیش آمد. لطفاً با تولید کننده نرم‌افزار خود تماس بگیرید.

en: NetworkManager needs to be running.
fa: باید NetworkManager در حال اجرا باشد.

en: 2G Only
fa: فقط نسل ۲

en: 3G Only
fa: فقط نسل ۳

en: 4G Only
fa: فقط نسل ۴

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
fa: نسل ۲، ۳ و ۴ (ترجیحی)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
fa: نسل ۲، ۳ (ترجیحی) و ۴

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
fa: نسل ۲ (ترجیحی)، ۳ و ۴

en: 2G, 3G, 4G
fa: نسل ۲، ۳ و ۴

en: 3G, 4G (Preferred)
fa: نسل ۳ و ۴ (ترجیحی)

en: 3G (Preferred), 4G
fa: نسل ۳ (ترجیحی) و ۴

en: 3G, 4G
fa: نسل ۳ و ۴

en: 2G, 4G (Preferred)
fa: نسل ۲ و ۴ (ترجیحی)

en: 2G (Preferred), 4G
fa: نسل ۲ (ترجیحی) و ۴

en: 2G, 4G
fa: نسل ۲ و ۴

en: 2G, 3G (Preferred)
fa: نسل ۲ و ۳ (ترجیحی)

en: 2G (Preferred), 3G
fa: نسل ۲ (ترجیحی) و ۳

en: 2G, 3G
fa: نسل ۲ و ۳

[ctx: Network mode]
en: Unknown
fa: نامعلوم

en: Not Registered
fa: ثبت نشده

en: Registered
fa: ثبت‌شده

en: Roaming
fa: فراگردی

en: Searching
fa: جست‌وجو کردن

en: Denied
fa: ردشده

en: SIM %d
fa: سیم‌کارت %Id

en: Unlock SIM card
fa: قفل‌گشای سیم‌کارت

en: Unlock
fa: قفل‌گشایی

en: Please provide PIN code for SIM %d
fa: لطفاً رمز پین برای سیم‌کارت %Id را وارد کنید

en: Enter PIN to unlock your SIM card
fa: برای قفل‌گشایی از سیم‌کارتتان، پین را وارد کنید

en: Please provide PUK code for SIM %d
fa: لطفاً رمز پوک برای سیم‌کارت %Id را وارد کنید

en: Enter PUK to unlock your SIM card
fa: برای قفل‌گشایی از سیم‌کارتتان، پوک را وارد کنید

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
fa[0]: گذرواژهٔ اشتباه وارد شد. %1$u تلاش مانده
fa[1]: گذرواژهٔ اشتباه وارد شد. %1$u تلاش مانده

en: You have %u try left | You have %u tries left
fa[0]: %1$u تلاش مانده
fa[1]: %1$u تلاش مانده

en: Wrong password entered.
fa: گذرواژهٔ اشتباه وارد شد.

en: PUK code should be an 8 digit number
fa: رمز پوک باید عددی ۸ رقمی باشد

en: Enter New PIN
fa: پین جدید را وارد کنید

en: PIN code should be a 4-8 digit number
fa: رمز پین باید عددی ۴ تا ۸ رقمی باشد

en: _Set
fa: _تنظیم

en: Operation Cancelled
fa: عملیات لغو شد

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
fa: <b>خطا:</b> دسترسی به تغییر تنظیمات رد شد

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
fa: <b>خطا:</b> خطای تجهیزات همراه

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
fa: %Oe %B %OY، ⁦%Ol:%OM⁩ %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
fa: %Oe %B %OY، ⁦%OH:%OM⁩

[ctx: timezone loc]
note: Translators: "city, country"
en: %s, %s
fa: %s، %s

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
fa: ⁦%Ol∶%OM⁩ %p

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
fa: ⁦%OH:%OM⁩

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
fa: زیرسامانهٔ تاندربولت (boltd) نصب یا به درستی پیکربندی نشده است.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
fa: تاندربولت تشخیص داده نشد.
    یا سامانه فاقد پشتیبانی تاندربولت است، یا در بایوس از کار افتاده یا روی سطح امنیتی پشتیبانی نشده‌ای تنظیم شده.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
fa: پشتیبانی تاندربولت در بایوس از کار افتاده است.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
fa: نمی‌توان سطح امنیتی تاندربولت را تعیین کرد.

en: Error switching direct mode: %s
fa: خطا در تعویض حالت مستقیم: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
fa: قطع شده

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
fa: درحال اتّصال

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
fa: متّصل

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
fa: شکست در تصدیق هویت

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
fa: در حال تأیید

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
fa: عملکرد کاسته‌شده

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
fa: وصل و تصدیق هویت شده

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
fa: ناشناخته

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
fa: تأیید شده در:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
fa: وصل شده در:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
fa: ثبت شده در:

en: Failed to authorize device:
fa: شکست در تصدیق افزاره:

en: Failed to forget device:
fa: شکست در فراموشی افزاره:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
fa[0]: وابسته به %Iu افزارهٔ دیگر
fa[1]: وابسته به %Iu افزارهٔ دیگر

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
fa: خطا

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
fa: تصدیق هویت شده

en: Try clicking, double clicking, scrolling
fa: کلیک، دوبار کلیک و لغزش را بیازمایید

en: Five clicks, GEGL time!
fa: پنج کلیک، زمان GEGL است!

en: Double click, primary button
fa: دوبار کلیک، دکمهٔ اصلی

en: Single click, primary button
fa: تک کلیک، دکمهٔ اصلی

en: Double click, middle button
fa: دوبار کلیک، دکمهٔ وسط

en: Single click, middle button
fa: تک کلیک، دکمه وسط

en: Double click, secondary button
fa: دوباره کلیک، دکمهٔ دوم

en: Single click, secondary button
fa: تک کلیک، دکمهٔ دوم

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
fa: بیشتر بدانید

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
fa: ارسال گزارش‌های مشکلات فنی، به بهبود %s  کمک می‌کند. گزارش‌ها به صورت ناشناس ارسال شده و عاری از اطلاعات شخصیند. %s

en: Empty all items from Trash?
fa: تمام موارد از زباله‌دان تخلیه شوند؟

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fa: تمام موارد موجود در زباله‌دان برای همیشه پاک می‌شوند.

en: _Empty Trash
fa: _خالی کردن زباله‌دان

en: Delete all the temporary files?
fa: حذف تمام پرونده‌های موقت؟

en: All the temporary files will be permanently deleted.
fa: تمام پرونده‌های موقت برای همیشه حذف خواهند شد.

en: _Purge Temporary Files
fa: _پاکسازی پرونده‌های موقت

[ctx: Online Account]
en: Other
fa: موارد دیگر

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
fa: حساب %s

en: Error removing account
fa: خطای برداشتن حساب

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
fa: %s حذف شد

en: Display version number
fa: نمایش شمارهٔ نسخه

en: Enable verbose mode
fa: به کار انداختن حالت پرگو

en: Search for the string
fa: جست‌وجو برای رشته

en: List possible panel names and exit
fa: نام تابلوهای ممکن را فهرست کن و خارج شو

en: Panel to display
fa: تابلو برای نمایش

en: Available panels:
fa: تابلوهای موجود:

en: Privacy
fa: محرمانگی

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fa[0]: %Iu خروجی
fa[1]: %Iu خروجی

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fa[0]: %Iu ورودی
fa[1]: %Iu ورودی

en: System Sounds
fa: صداهای سامانه

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
fa: _قفل‌گشایی

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
fa: هیچ چاپگری پیدا نشد

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
fa: یک نشانی شبکه وارد کرده یا برای چاپگر جست‌وجو کنید

en: Authentication Required
fa: تصدیق هویت لازم است

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
fa: برای دیدن چاپگرهای روی کارساز چاپ، نام‌کاربری و گذرواژه را وارد کنید.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
fa: نام کاربری

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
fa: گذرواژه

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
fa: دامنه

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
fa: _تأیید هویت

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
fa: پاک‌سازی همه

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
fa: _تصدیق هویت

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
fa: هیچ کار فعّالی برای چاپگر موجود نیست

en: Select Printer Driver
fa: انتخاب راه‌انداز چاپگر

en: Loading drivers database…
fa: درحال بار کردن پایگاه دادهٔ راه‌اندازها…

en: Printing Options
fa: گزینه‌های چاپ

en: Printer Details
fa: جزییات چاپگر

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
fa: استفاده از چاپگر به صورت پیش‌گزیده

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
fa: پاک‌سازی سرهای چاپ

en: Remove Printer
fa: برداشتن چاپگر

en: Model
fa: مدل

en: Location
fa: موقعیت

en: Ink Level
fa: سطح جوهر

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
fa: لطفاً پس از رفع مشکل، دوباره آغاز کنید.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
fa: آغاز دوباره

en: Name
fa: نام

en: Address
fa: آدرس

en: Searching for preferred drivers…
fa: جست‌وجو برای راه‌اندازهای ترجیحی…

en: Search for Drivers
fa: جست‌وجو برای راه‌اندازها

en: Select from Database…
fa: انتخاب از پایگاه داده…

en: Install PPD File…
fa: نصب پروندهء PPD…

en: Authenticate
fa: تصدیق هویت

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
fa: افزودن چاپگر…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
fa: برگردان

en: No printers
fa: هیچ چاپگری نیست

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
fa: متأسّفانه به نظر می‌رسد خدمت چاپ
    سامانه در دسترس نیست.

en: Location services turned off
fa: خدمات مکان‌یابی خاموش شد

en: No applications can obtain location information.
fa: هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند اطّلاعات موقعیت را به دست آورد.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
fa: خدمت‌های موقعیت‌یابی می‌گذارند برنامه‌ها موقعیتتان را بدانند. استفاده از Wi-Fi یا پهن‌باند همراه، دقّت را افزایش می‌دهد.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
fa: از خدمات مکانی موزیلا استفاده می‌کند: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>سیاست محرمانگی</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
fa: اجازه به برنامه‌های زیر برای تشخیص موقعیتتان.

en: No Applications Have Asked for Location Access
fa: هیچ برنامه‌ای برای دسترسی به موقعیت درخواست نکرده است

en: Default
fa: پیش‌گزیده

en: Middle Mouse Button Click
fa: کلیک دکمه وسط موشی

en: Right Mouse Button Click
fa: کلیک دکمه راست موشی

en: Back
fa: برگشت

en: Forward
fa: جلو

en: No stylus found
fa: هیچ استایلوسی پیدا نشد

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
fa: لطفاً برای پیکربندی، استایلوستان را به مجاورت تبلت ببرید

en: Eraser Pressure Feel
fa: حساسیت فشار پاک‌کن

en: Soft
fa: نرم

en: Firm
fa: سفت

en: Top Button
fa: دکمه بالایی

en: Lower Button
fa: دکمه پایینی

en: Lowest Button
fa: پایین‌ترین دکمه

en: Tip Pressure Feel
fa: حساسیت فشار ضربه

en: Tablet (absolute)
fa: تبلت (مطلق)

en: Touchpad (relative)
fa: صفحه‌لمسی (وابسته)

en: Tablet Preferences
fa: ترجیحات تبلت

en: _Help
fa: _راهنما

en: No tablet detected
fa: هیچ تبلتی پیدا نشد

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fa: لطفاً تبلت Wa­com را روشن یا به رایانه متّصل کنید

en: Bluetooth Settings
fa: تنظیمات بلوتوث

en: Wacom Tablet
fa: تبلت Wa­com

en: Tracking Mode
fa: حالت ردیابی

en: Left-Handed Orientation
fa: جهت چپ دست

en: Map to Monitor…
fa: نگاشت به نمایشگر…

en: Map Buttons…
fa: نگاشت کلیدها…

en: Calibrate…
fa: واسنجی…

en: Adjust mouse settings
fa: تنظیم تنظیمات موشی

en: Adjust display resolution
fa: تنظیم تفکیک‌پذیری نمایشگر

en: Decouple Display
fa: ناجفت کردن _نمایشگرها

en: Screen Calibration
fa: واسنجی صفحه‌نمایش

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
fa: به محض ظاهر شدن نشانه‌ها روی نمایشگر، رویشان زده تا رایانک واسنجی شود.

en: Mis-click detected, restarting…
fa: کلیک اشتباهی شناسایی شد، شروع دوباره…

en: Map Buttons
fa: نگاشت کلیدها

en: Map buttons to functions
fa: نگاشت دکمه‌ها به عملکردها

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
fa: برای ویرایش یک میان‌بر، کنش «ارسال ضربهٔ کلید» را انتخاب کنید، دکمهٔ کلید میان‌بر را فشار دهید و کلیدهای جدید را بگیرید یا اینکه کلید پس‌بر را برای پاک‌سازی فشار دهید.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
fa: ۱۵ دقیقه

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
fa: ۳۰ دقیقه

en: Power Mode
fa: حالت انرژی

en: Affects system performance and power usage.
fa: روی کارایی سامانه و استفادهٔ انرژی اثر می‌گذارد.

en: Power Saving Options
fa: گزینه‌های ذخیرهٔ انرژی

en: Automatic Screen Brightness
fa: روشنایی خودکار صفحه

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
fa: روشنایی صفحه با نور محیط هماهنگ می‌شود.

en: Dim Screen
fa: تاریکی صفحه

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
fa: روشنایی صفحه هنگام غیرفعّال بودن رایانه کاهش می‌یابد.

en: Screen _Blank
fa: _سیاهی صفحه

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
fa: صفحه پس از مدّتی غیرفعّال بودن، خاموش می‌شود.

en: Automatic Power Saver
fa: ذخیره‌ساز انرژی خودکار

en: Enables power saver mode when battery is low.
fa: هنگام کم بودن باتری، حالات ذخیرهٔ نیرو به کار می‌افتد.

en: _Automatic Suspend
fa: _تعلیق خودکار

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
fa: رایانه پس از مدّتی غیرفعّال بودن، مکث می‌شود.

en: Suspend & Power Button
fa: دکمهٔ تعلیق و روشن

en: Po_wer Button Behavior
fa: عمل دکمهٔ _خاموش

en: Show Battery _Percentage
fa: نمایش _درصد باتری

en: Automatic Suspend
fa: تعلیق خودکار

en: _Plugged In
fa: _متصّل به برق

en: On _Battery Power
fa: در حال استفاده از باتری

en: Delay
fa: تاخیر

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
fa: واسنجی، نمایه‌ای ایجاد خواهد کرد که می‌توانید از آن برای مدیریت رنگ صفحه‌تان استفاده کنید. هر چه زمان بیش‌تری برای واسنجی بگذارید، کیفت نمایهٔ رنگیتان بیش‌تر خواهد بود.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
fa: تا پایان واسنجی نمی‌توانید از رایانه‌تان استفاده کنید.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
fa: کیفیت

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
fa: زمان تقریبی

en: Calibration Quality
fa: کیفیت واسنجی

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
fa: حسگری را که می‌خواهید برای واسنجی استفاده کنید، برگزینید.

en: Calibration Device
fa: افزارهٔ واسنجی

en: Select the type of display that is connected.
fa: گونهٔ نمایشگری که متّصل شده است را برگزینید.

en: Display Type
fa: گونهٔ نمایشگر

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
fa: نقطهٔ سفید هدفی در نمایشگر برگزینید. بیش‌تر نمایشگرها باید با یک منبع نور D65 واسنجی شوند.

en: Profile Whitepoint
fa: نقطه‌سفید نمایه

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
fa: لطفاً روشنایی صفحه‌نمایش به میزان که برای شما مناسب است تنظیم کنید. مدیریت رنگ در این سطح روشنایی دقیق‌تر خواهد بود.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
fa: هم‌چنین، می‌توانید از سطح روشنایی یکی دیگر از نمایه‌های این افزاره استفاده کنید.

en: Display Brightness
fa: روشنایی نمایشگر

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
fa: می‌توانید از یک نمایهٔ رنگی روی رایانه‌های مختلف استفاده کرده یا حتا برای حالت‌های روشنایی متفاوت، نمایه بسازید.

en: Profile Name:
fa: نام نمایه:

en: Profile Name
fa: نام نمایه

en: Profile successfully created!
fa: نمایه با موفقیت ساخته شد!

en: Copy profile
fa: رونوشت از نمایه

en: Requires writable media
fa: نیاز به یک رسانهٔ قابل نوشتن دارد

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
fa: ممکن است این راهنماهای ساخت نمایه روی سامانه‌های <a href="linux">گنو/لینوکس</a>، <a href="osx">اواس ده اپل</a> و <a href="windows">ویندوز مایکروسافت</a> مفید باشند.

en: Summary
fa: خلاصه

en: Add Profile
fa: افزودن نمایه

en: _Import File…
fa: درون‌ریزی _پرونده…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
fa: مشکلاتی شناسایی شدند. ممکن است نمایه درست کار نکند. <a href="">نمایش جزییات.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
fa: هر افزاره برای مدیریت رنگ، نیاز به یک نمایهٔ رنگی دارد.

en: Learn more about color management
fa: درباره مدیریت رنگ بیشتر بدانید

en: _Set for all users
fa: _تنظیم برای تمام کاربران

en: Set this profile for all users on this computer
fa: تنظیم این نمایه برای تمام کاربران روی این رایانه

en: _Enable
fa: _به کار انداختن

en: _Add profile
fa: افزودن نمایه

en: _Calibrate…
fa: _واسنجی…

en: Calibrate the device
fa: واسنجی افزاره

en: _Remove profile
fa: _برداشتن نمایه

en: _View details
fa: نمایش _جزییات

en: Unable to detect any devices that can be color managed
fa: هیچگونه افزاره‌ای که بتواند مدیریت رنگ شود پیدا نشد

en: CRT
fa: سی‌آرتی

en: Projector
fa: پروژکتور

en: Plasma
fa: پلاسما

en: 40 minutes
fa: ۴۰ دقیقه

en: Native to display
fa: محلی برای نمایشگر

en: D50 (Printing and publishing)
fa: ‫D50 (چاپ و انتشار)

en: D65 (Photography and graphics)
fa: D65 (عکسبرداری و گرافیک)

en: Display Calibration
fa: واسنجی نمایشگر

note: This starts the calibration process
en: _Start
fa: _شروع

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
fa: از _سر گیری

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
fa: _انجام شد

en: No Bluetooth Found
fa: هیچ بلوتوثی پیدا نشد

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
fa: برای استفاده بلوتوث یک دانگل متّصل کنید.

en: Bluetooth Turned Off
fa: بلوتوث خاموش شد

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
fa: برای وصل شدن به افزاره‌ها و دریافت پرونده‌ها، روشن کنید.

en: Airplane Mode is on
fa: حالت هواپیما روشن است

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
fa: بلوتوث هنگام روشن بودن حالت هواپیما از کار می‌افتد.

en: Turn Off Airplane Mode
fa: خاموش کردن حالت هواپیما

en: Hardware Airplane Mode is on
fa: حالت هواپیما بصورت سخت‌افزاری روشن است

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
fa: برای به کار انداختن بلوتوث حالت هواپیما را خاموش کنید.

en: Add Picture…
fa: افزودن عکس…

en: Click a speaker to test
fa: برای آزمون، روی بلندگویی کلیک کنید

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Bark
fa: پارس

en: Drip
fa: چکّه

en: Glass
fa: شیشه

en: Sonar
fa: سونار

en: Rear
fa: عقب

en: Front
fa: جلو

en: System Volume
fa: حجم صدای سامانه

en: Volume Levels
fa: سطوح حجم صدا

en: Output
fa: خروجی

en: Output Device
fa: افزارهٔ خروجی

en: Test
fa: آزمایش

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Balance
fa: تعادل

en: Fade
fa: محوی

en: Subwoofer
fa: ساب ووفر

en: Input
fa: ورودی

en: Input Device
fa: افزارهٔ ورودی

en: Volume
fa: حجم صدا

en: Alert Sound
fa: صدای هشدار

en: Refresh Rate
fa: آهنگ نوسازی

en: Adjust for TV
fa: تنظیم برای تلویزیون

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
fa: انجام دوباره صافی

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
fa: تا فردا از کار بیفتد

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
fa: نور شب رنگ صفحه را گرم‌تر می‌کند. این کار به پیش‌گیری از آسیب چشمی و بی‌خوابی کمک می کند.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
fa: نور شب

en: Schedule
fa: زمان‌بندی

en: Sunset to Sunrise
fa: غروب تا طلوع

en: Manual Schedule
fa: زمان‌بندی دستی

en: Times
fa: زمان‌ها

en: From
fa: از

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
fa: صبح

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
fa: عصر

en: To
fa: به

en: Color Temperature
fa: دمای رنگ

en: Single Display
fa: نمایشگر تکی

en: Join Displays
fa: پیوند نمایشگرها

en: Mirror
fa: آینه

en: Display Mode
fa: نوع نمایشگر

en: Contains top bar and Activities
fa: شامل نوار بالا و فعّالیت‌ها

en: Primary Display
fa: نمایشگر اصلی

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
fa: نمایشگرها را برای تطبیق با وضعیت واقعی بکشید. برای تغییر تنظیمات یک نمایشگر، برگزینیدش.

en: Display Arrangement
fa: آرایش نمایشگر

en: Active Display
fa: نمایشگر فعّال

en: Display Configuration
fa: پیکربندی نمایشگر

en: Blank Screen Delay
fa: تأخیر صفحهٔ خالی

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
fa: دورهٔ غیرفعّال بودنی که پس از آن صفحه سیاه خواهد شد.

en: Automatic Screen _Lock
fa: _صفحه‌قفل خودکار

en: Automatic _Screen Lock Delay
fa: تأخیر _قفل صفحهٔ خودکار

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
fa: دورهٔ پس از سیاه شدن صفحه که پس از آن صفحه به صورت خودکار قفل خواهد شد.

en: Show _Notifications on Lock Screen
fa: نمایش _اعلان‌ها روی صفحهٔ قفل

en: Forbid new _USB devices
fa: ممنوعیت افزاره‌های _یواس‌بی جدید

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
fa: جلوگیری از افزاره‌های یواس‌بی جدید برای تعامل با سامانه هنگام قفل بودن صفحه.

en: Displays
fa: نمایشگرها

en: Input Sources
fa: منابع ورودی

en: Includes keyboard layouts and input methods.
fa: شامل چینش‌های صفحه‌کلید و روش‌های ورودی.

en: Input Source Switching
fa: تغییر منبع ورودی

en: Use the _same source for all windows
fa: از _یک منبع در همه پنجره‌ها استفاده کن

en: Switch input sources _individually for each window
fa: تغییر منابع ورودی به صورت _جداگانه برای هر پنجره

en: Special Character Entry
fa: ورود نویسهٔ خاص

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
fa: روش‌های ورود نشانه‌ها و دگرگونه‌های حروف با استفاده از صفحه‌کلید.

en: View and Customize Shortcuts
fa: نمایش و سفارشی سازی میان‌برها

en: Add an Input Source
fa: افزودن یک منبع ورودی

en: Input methods can’t be used on the login screen
fa: روش‌های ورودی نمی‌توانند در صفحهٔ ورود استفاده شوند

en: Move up
fa: جابه‌جایی به بالا

en: Move down
fa: جابه‌جایی به پایین

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: View Keyboard Layout
fa: نمایش چیدمان صفحه‌کلید

en: Remove
fa: برداشتن

en: Reset the shortcut to its default value
fa: بازنشانی میان‌بر به مقدار پیش‌گزیدهش

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
fa: فشردن گریز برای لغو یا پس‌بر برای از کار انداختن میان‌بر صفحه‌کلید.

en: Command
fa: فرمان

en: Shortcut
fa: میان‌بر

en: Set Shortcut…
fa: تنظیم میان‌بر…

en: Add
fa: اضافه کردن

en: Replace
fa: جایگزینی

en: Set
fa: تنظیم

en: No input source selected
fa: هیچ منبع ورودی‌ای انتخاب نشد

en: Add Custom Shortcuts
fa: افزودن میان‌برهای سفارشی

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
fa: برپایی میان‌های سفارشی برای اجرای کاره‌ها، اجرای کدنوشته‌ها و بیش‌تر.

en: Add Shortcut
fa: اضافه‌کردن میان‌بر

en: No keyboard shortcut found
fa: هیچ میان‌بر صفحه‌کلیدی پیدا نشد

en: Try a different search
fa: جست‌وجویی دیگر را بیازمایید

en: Reset All…
fa: بازشانی همه…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
fa: بازنشانی همهٔ میان‌برها به ترکیب کلید پیش‌گزیده

en: Fingerprint Manager
fa: ورود با اثر انگشت

en: Fingerprint
fa: اثر انگشت

en: _No
fa: _نه

en: _Yes
fa: _بله

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
fa: مایلید تمام اثرانگشت‌های ثبت شده را حذف کنید تا ورود با اثرانگشت از کار بیفتد؟

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
fa: افزارهٔ اثر انگشتی نیست

en: Ensure the device is properly connected.
fa: مطمين شوید افزاره به درستی وصل شده.

en: No fingerprint device
fa: افزارهٔ اثر انگشتی نیست

en: Choose the fingerprint device you want to configure
fa: افزارهٔ اثر انگشتی را که می‌خواهید پیکربندی کنید برگزینید

en: Fingerprint Device
fa: افزارهٔ اثر انگشت

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
fa: ورود با اثر انگشت می‌گذارد با اثر انگشتتان، رایانه را قفل‌گشایی کرده و به آن وارد شوید

en: _Delete Fingerprints
fa: _حذف اثرانگشت‌ها

en: Fingerprint Login
fa: ورود با اثر انگشت

en: Fingerprint Enroll
fa: ثبت اثر انگشت

en: _Re-enroll this finger…
fa: ثبت _دوبارهٔ این انگشت…

en: _Add User…
fa: ا_فزودن کاربر…

en: Create a user account
fa: ساخت یک حساب کاربری

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
fa: لازم است نشست شما مجددا راه‌اندازی شود تا تغییرات اعمال شوند

en: Restart Now
fa: اکنون راه‌اندازی مجدد کن

en: User Icon
fa: شمایل کاربر

en: Account Settings
fa: تنظیمات حساب

en: _Administrator
fa: _مدیر

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
fa: مدیران می‌توانند دیگر کاربران را افزوده، برداشته و تنظیمات همهٔ کاربران را تغییر دهند.

en: _Parental Controls
fa: واپایش‌های _والدین

en: Open the Parental Controls application.
fa: گشودن برنامهٔ واپایش‌های والدین.

en: _Language
fa: _زبان

en: Authentication & Login
fa: تأیید هویت و ورود

en: _Password
fa: _گذرواژه

en: _Fingerprint Login
fa: ورود با اثر _انگشت

en: A_utomatic Login
fa: ورود _خودکار

en: Account Activity
fa: فعّالیت حساب

en: Remove User…
fa: حذف کاربر…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
fa: هیچ کاربری پیدا نشد

en: Unlock to add a user account.
fa: برای افزودن حساب کاربری، قفل‌گشایی کنید.

en: Add User
fa: افزودن کاربر

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
fa: _ثبت

en: Domain Administrator Login
fa: ورود مدیر دامنه

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
fa: بری استفاده از ورود سازمانی، لازم است این رایانه
    در دامنه ثبت‌شده باشد. لطفاً از مدیر شبکه‌تان بخواهید
    گذرواژه‌اش را اینجا بنویسد.

en: _Domain
fa: _دامنه

en: Administrator _Name
fa: _نام مدیر

en: Administrator Password
fa: گذرواژه مدیر

en: _Username
fa: نام _کاربری

en: _Full Name
fa: _نام کامل

en: Standard
fa: استاندارد

en: Administrator
fa: مدیر

en: Account _Type
fa: _گونهٔ حساب

en: Allow user to set a password when they next _login
fa: می‌گذارد کاربر هنگام _ورود بعدی، گذرواژه‌ای برگزینند

en: Set a password _now
fa: _هم‌اکنون گذرواژه‌ای تنظیم کنید

en: _Confirm
fa: _تأیید

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
fa: ورود تجاری می‌گذارد حساب کاربری مدیریت شدهٔ متمرکزی در این افزاره استفاده شود. همچنین از این حساب می‌توان برای دسترسی به منابع شرکت در اینترنت استفاده کرد.

en: You are Offline
fa: شما برون‌خط هستید

en: You must be online in order to add enterprise users.
fa: برای ایجاد کاربران سازمانی، باید برخط باشید.

en: _Enterprise Login
fa: ورود _تجاری

en: Take a Picture…
fa: عکس گرفتن…

en: Select a File…
fa: گزینش پرونده…

en: Change Password
fa: تغییر گذرواژه

en: Ch_ange
fa: تع_ویض

en: _Confirm New Password
fa: _تأیید گذرواژهٔ جدید

en: _New Password
fa: گذرواژهٔ _جدید

en: Current _Password
fa: گذرواژهٔ _فعلی

en: Allow user to change their password on next login
fa: اجازه می‌دهد تا کاربران در زمان ورود بعدی گذرواژه خود را تغییر دهند

en: Set a password now
fa: هم‌اکنون یک گذرواژه تنظیم کنید

en: Full Screen
fa: تمام صفحه

en: Top Half
fa: نیمهٔ بالایی

en: Bottom Half
fa: نیمهٔ پایینی

en: Left Half
fa: نیمهٔ چپ

en: Right Half
fa: نیمهٔ راست

en: Zoom Options
fa: گزینه‌های بزرگ‌نمایی

en: _Zoom
fa: بزرگ‌نمایی

en: _Magnification:
fa: _درشت‌نمایی:

en: _Follow mouse cursor
fa: _تعقیب نشانگر موشی

en: _Screen part:
fa: بخش _صفحه:

en: Magnifier _extends outside of screen
fa: ذره‌بین تا خارج از صفحه‌نمایش _گسترش می‌یابد

en: _Keep magnifier cursor centered
fa: نشانگر ذره‌بین را در مرکز _نگه‌دار

en: Magnifier cursor _pushes contents around
fa: نشان‌گر ذره‌بین محتویات را به اطراف _هل می‌دهد

en: Magnifier cursor moves with _contents
fa: نشان‌گر ذره‌بین با _محتویات حرکت می‌کند

en: Magnifier Position:
fa: مکان ذره‌بین:

en: Magnifier
fa: ذره‌بین

en: _Thickness:
fa: _ضخامت:

en: _Length:
fa: _طول:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
fa: ر_نگ:

en: _Crosshairs:
fa: _ضربدرها:

en: _Overlaps mouse cursor
fa: _همپوشانی بر روی نشانگر موشی

en: Crosshairs
fa: ضربدرها

en: _White on black:
fa: _سفید روی سیاه:

en: _Brightness:
fa: _روشنایی:

en: _Contrast:
fa: سایه _روشن:

en: Color Effects:
fa: جلوه‌های رنگی:

en: Color Effects
fa: جلوه‌های رنگی

en: Typing Assist
fa: همکار تایپ

en: _Sticky Keys
fa: کلیدهای _چسبان

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
fa: برخورد با رشته‌ای از کلیدهای تغییردهنده به عنوان یک کلید ترکیبی

en: _Disable if two keys are pressed together
fa: _از کار افتادن در صورت فشردن همزمان دو کلید با هم

en: Beep when a _modifier key is pressed
fa: هنگام فشرده شدن یک کلید _تغییر‌دهنده بوق زده شود

en: S_low Keys
fa: کلیدهای آ_هسته

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fa: یک وقفه بین زمان فشردن کلید تا زمان پذیرفتن آن قرار می‌دهد

en: A_cceptance delay:
fa: وقفه _پذیرش:

en: Slow keys typing delay
fa: وقفه تایپ کلیدهای آرام

en: Beep when a key is pr_essed
fa: هنگام _فشرده شدن یک کلید بوق بزن

en: Beep when a key is _accepted
fa: هنگام _پذیرفتن کلید، بوق بزن

en: Beep when a key is _rejected
fa: هنگام _نپذیرفتن یک کلید بوق بزن

en: _Bounce Keys
fa: کلید‌های _پرشی

en: Ignores fast duplicate keypresses
fa: نادیده گرفتن دوبار فشرده شدن یک کلید، در زمان کوتاه

en: Bounce keys typing delay
fa: وقفه بین کلیدها جهشی

en: _Enable by Keyboard
fa: _‌به کار اندازی با صفحه‌کلید

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
fa: روشن و خاموش کردن امکانات دسترسی‌پذیری از طریق صفحه‌کلید

en: Repeat Keys
fa: تکرار کلیدها

en: Key presses repeat when key is held down.
fa: تکرار کلید وقتی کلید فشرده نگه داشته شود.

en: Repeat keys delay
fa: سرعت تکرار کلیدها

en: Speed
fa: سرعت

en: Repeat keys speed
fa: سرعت تکرار کلیدها

en: Click Assist
fa: همکار کلیک

en: _Simulated Secondary Click
fa: کلیک دومین _شبیه‌سازی شده

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fa: راه‌انداختن کلیک دوم با نگاه داشتن کلید اصلی

en: Secondary click delay
fa: وقفه کلیک دوم

en: _Hover Click
fa: کلیک _شناور

en: Trigger a click when the pointer hovers
fa: راه‌انداختن یک کلیک در زمان شناور شدن نشانگر

en: D_elay:
fa: تأ_خیر:

en: Motion _threshold:
fa: آ_ستانهٔ حرکت:

en: Visual Alerts
fa: خطاهای دیداری

en: _Test flash
fa: آزمایشِ _خاموش روشن

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
fa: نمایش یک نشانهٔ تصویری، هنگامی که یک هشدار صوتی رخ می‌دهد.

en: _Visual Alerts
fa: خطاهای _دیداری

en: Flash the entire _window
fa: درخشش لحظه‌ای تمام _پنجره

en: Flash the entire _screen
fa: درخشش لحظه‌ای تمام _صفحه

en: _Always Show Accessibility Menu
fa: نمایش _همیشگی فهرست دسترسی‌پذیری

en: Seeing
fa: بینایی

en: _High Contrast
fa: تصاد روشن _بالا

en: _Large Text
fa: متن _بزرگ

en: Enable A_nimations
fa: به کار انداختن _پویانمایی‌ها

en: C_ursor Size
fa: اندازهٔ نشانگر

en: Screen _Reader
fa: _صفحه‌خوان

en: _Sound Keys
fa: کلیدهای _صوتی

en: Hearing
fa: شنوایی

en: Typing
fa: نوشتن

en: Screen _Keyboard
fa: _صفحه‌کلید مجازی

en: R_epeat Keys
fa: _تکرار کلیدها

en: Cursor _Blinking
fa: چشمک‌زدن _نشانگر

en: _Typing Assist (AccessX)
fa: همکار _تایپ (AccessX)

en: Pointing & Clicking
fa: نشانه و کلیک

en: _Mouse Keys
fa: کلید‌های _موشی

en: _Locate Pointer
fa: مشخص‌کردن مکان _اشاره‌گر

en: _Click Assist
fa: _همکار کلیک

en: _Double-Click Delay
fa: د_وبار کلیک

en: Double-Click Delay
fa: تاخیر دوبار کلیک

en: Cursor Blinking
fa: چشمک‌زدن مکان‌نما

en: Cursor blinks in text fields.
fa: مکان‌نما در جعبه‌های متنی چشمک می‌زند.

en: Cursor blinking speed
fa: سرعت چشمک زدن مکان‌نما

en: Sound Keys
fa: کلید‌های صدا

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
fa: هنگامی که قفل اعداد و قفل تبدیل روشن است، بوق بزن.

en: Cursor Size
fa: اندازهٔ نشانگر

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
fa: اندازهٔ نشانگر می‌تواند با بزرگنمایی ترکیب شده تا دیدن نشانگر را راحت‌تر کند.

en: Screen Reader
fa: صفحه‌خوان

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
fa: صفحه‌نمایش خوان همینطور که شما تمرکز را تغییر می‌دهید، متن‌ها را می‌خواند.

en: _Screen Reader
fa: _صفحه‌خوان

en: General
fa: عمومی

en: _Active Screen Edges
fa: لیه‌های صفحهٔ _فعّال

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
fa: کشیدن پنجره‌ها مقابل لبه‌های بالا، راست و جپ صفحه برای تغییر اندازه‌شان.

en: Workspaces
fa: فضاهای کاری

en: _Dynamic workspaces
fa: فضاهای کاری _پویا

en: Automatically removes empty workspaces.
fa: برداشتن خودکار فضاهای کاری خالی.

en: _Fixed number of workspaces
fa: تعداد _ثابت برای فضاهای کاری

en: Specify a number of permanent workspaces.
fa: مشخّص کردن تعداد فضاهای کاری ثابت.

en: _Number of Workspaces
fa: _تعداد فضاهای کاری

en: Multi-Monitor
fa: چندنمایشگره

en: Workspaces on _primary display only
fa: فضاهای کاری فقط روی نمایشگر _اصلی

en: Workspaces on all d_isplays
fa: فضاهای کاری روی _تمامی نمایشگرها

en: No applications
fa: بدون برنامه

en: Install some…
fa: نصب…

en: Permissions & Access
fa: اجازه‌ها و دسترسی

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
fa: داده‌ها و خدماتی که این کاره برای دسترسی به آن‌ها درخواست کرده و اجازه‌هایی که نیاز دارد.

en: Camera
fa: دوربین

en: Microphone
fa: میکرفون

en: Location Services
fa: خدمات مکان‌یابی

en: Built-in Permissions
fa: اجازه‌های توکار

en: Cannot be changed
fa: قابل تغییر نیست

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
fa: اجازه‌های تکّی برای برنامه‌ها می‌توانند در تنظیمات <a href="privacy">محرمانگی</a> بازبینی شوند.

en: Integration
fa: یکپارچگی

en: System features used by this application.
fa: ویژگی‌های سامانه‌ای استفاده شده در این برنامه.

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Notifications
fa: آگاهی‌ها

en: Run in background
fa: اجرا در پس‌زمینه

en: Set Desktop Background
fa: تنظیم پس‌زمینهٔ میزکار

en: Sounds
fa: صداها

en: Inhibit system keyboard shortcuts
fa: جلوگیری از میان‌برهای صفحه‌کلید سامانه‌ای

en: Default Handlers
fa: گرداننده‌های پیش‌گزیده

en: Types of files and links that this application opens.
fa: گونه‌های پرونده‌ها و پیوندهایی که این برنامه می گشاید.

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Usage
fa: استفاده

en: How much resources this application is using.
fa: مقدار منابع مورد استفادهٔ این برنامه.

en: Storage
fa: ذخیره‌سازی

en: Open in Software
fa: _گشودن در نرم‌افزارها

en: No results found
fa: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
fa: مقدار فضای دیسکی که این برنامه با داده‌های کاره و انباره‌ها اشغال می‌کند.

en: Application
fa: برنامهٔ کاربردی

en: Data
fa: داده

en: Cache
fa: انباره

en: <b>Total</b>
fa: <b>مجموع</b>

en: Clear Cache…
fa: پاک‌سازی انباره…

en: Networks
fa: شبکه‌ها

en: _Computer Name
fa: نام _رایانه

en: _File Sharing
fa: هم‌رسانی _پرونده

en: _Media Sharing
fa: هم‌رسانی _رسانه

en: _Remote Login
fa: ورود  _دوردست

en: Some services are disabled because of no network access.
fa: تعدادی از خدمت‌ها به‌دلیل در دسترس نبودن شبکه، از کار افتاده‌اند.

en: File Sharing
fa: هم‌رسانی پرونده

en: _Require Password
fa: گذرواژه _لازم است

en: Remote Login
fa: ورود دوردست

en: Device Name
fa: نام افزاره

en: Media Sharing
fa: هم‌رسانی رسانه

en: Share music, photos and videos over the network.
fa: هم‌رسانی آهنگ‌ها، عکس‌ها و ویدیوها روی شبکه.

en: Folders
fa: پوشه‌ها

en: _New connections must ask for access
fa: اتّصال‌های _جدید باید برای دسترسی اجازه بگیرند

en: _Require a password
fa: گذرواژه _لازم است

en: Select how media should be handled
fa: نرم‌افزار ویندوزی

en: CD _audio
fa: سی‌دی _صوتی

en: _DVD video
fa: _دی‌وی‌دی ویدیویی

en: _Music player
fa: پخش‌کنندهٔ _آهنگ

en: _Photos
fa: _عکس‌ها

en: _Software
fa: _نرم‌افزار

en: _Other Media…
fa: دیگر _رسانه‌ها…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fa: _عدم پرسش یا شروع برنامه‌ها هنگام ورود رسانه

en: Select how other media should be handled
fa: انتخاب شیوهٔ رفتار با دیگر رسانه‌ها

en: _Action:
fa: _کنش:

en: _Type:
fa: _نوع:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
fa: قالب عددها، تاریخ‌ها و ارزها را برگزینید. تغییرات در ورود بعدی اعمال می‌شوند.

en: Common Formats
fa: قالب‌های معمول

en: All Formats
fa: تمام قالب‌ها

en: No Search Results
fa: بدون نتایج جست‌وجو

en: Searches can be for countries or languages.
fa: جست‌وجوها می‌توانند برای کشورها یا زبان‌ها باشند.

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: My Account
fa: حسابم

en: Login Screen
fa: صفحهٔ ورود

en: Language
fa: زبان

en: The language used for text in windows and web pages.
fa: زبان استفاده‌شده برای متن در پنجره‌ها و صفحه‌های وب.

en: Restart the session for changes to take effect
fa: برای اعمال تغییرات، نشست را دوباره آغاز کنید

en: Restart…
fa: آغاز دوباره…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
fa: قالب استفاده‌شده برای عددها، تاریخ‌ها و ارزها.

en: _Formats
fa: _قالب‌ها

en: Login settings are used by all users when logging into the system
fa: تنظیمات ورود، به دست تمام کاربران هنگام ورود به سامانه استفاده می‌شود

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Dates & Times
fa: تاریخ‌ها و زمان‌ها

en: Numbers
fa: عددها

en: Measurement
fa: اندازه‌گیری

en: Paper
fa: کاغذ

en: Hardware Model
fa: مدل سخت‌افزار

en: Memory
fa: حافظه

en: Processor
fa: پردازنده

en: Graphics
fa: گرافیک

en: Disk Capacity
fa: ظرفیت دیسک

en: Calculating…
fa: درحال محاسبه…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
fa: نام سیستم‌عامل

en: OS Type
fa: گونهٔ سیستم‌عامل

en: Windowing System
fa: سامانهٔ پنجره

en: Virtualization
fa: مجازی‌سازی

en: Software Updates
fa: به‌روز رسانی‌های نرم‌افزاری

en: Rename Device
fa: تغییر نام افزاره

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
fa: نام افزاره برای تشخیص این افزاره هنگام دیده شدن روی شبکه یا جفت شدن افزاره‌های بلوتوثی استفاده می‌شود.

en: _Rename
fa: _تغییرنام

en: Select Language
fa: گزینش زبان

en: _Select
fa: _انتخاب

en: No languages found
fa: هیچ زبانی پیدا نشد

en: Unlock…
fa: قفل‌گشایی…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
fa: برخی تنظیمات باید پیش از تغییر، قفل‌گشایی شوند.

en: Increment Hour
fa: ساعت افزایش

en: Increment Minute
fa: دقیقهٔ افزایش

en: Time
fa: زمان

en: Decrement Hour
fa: ساعت کاهش

en: Decrement Minute
fa: دقیقهٔ کاهش

en: Turn device off
fa: خاموش کردن افزاره

en: Other Devices
fa: دیگر افزاره‌ها

en: Not set up
fa: برپا نشده

en: _Type
fa: _گونه

en: Sho_w password
fa: _نمایش گذرواژه

en: Tunneled TLS
fa: ‫TLS تونل شده

en: Protected EAP (PEAP)
fa: ‫EAP محافظت شده (PEAP)

en: Au_thentication
fa: تأیید_هویت

en: I_dentity
fa: _هویت

en: _User certificate
fa: گواهینامهٔ _کاربر

en: C_A certificate
fa: گواهینامه C_A

en: No CA certificate is _required
fa: به گواهینامه CA _نیازی نیست

en: Private _key
fa: _کلید خصوصی

en: _Private key password
fa: گذرواژهٔ کلید _خصوصی

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Authenticated
fa: ناشناس

en: Both
fa: هردو

en: Anony_mous identity
fa: هویت _ناشناس

en: PAC _file
fa: _پرونده PAC

en: _Inner authentication
fa: تأیید هویت _داخلی

en: Allow automatic PAC pro_visioning
fa: اجازه دادن برای آ_ماده‌سازی خودکار PAC

en: Version 0
fa: نسخه ۰

en: Version 1
fa: نسخه ۱

en: PEAP _version
fa: _نسخه PEAP

en: 1 (Default)
fa: ۱ (پیش‌گزیده)

en: Open System
fa: سامانهٔ باز

en: Shared Key
fa: کلید مشترک

en: _Key
fa: _کلید

en: Sho_w key
fa: _نمایش کلید

en: WEP inde_x
fa: _فهرست WEP

en: S_ecurity
fa: _امنیت

en: 802.1x _Security
fa: _امنیت 802.1x

en: _MAC Address
fa: نشانی _مک

en: _Cloned Address
fa: آدرس _کلون شده

en: IPv_4 Method
fa: _روش IPv4

en: Automatic (DHCP)
fa: خودکار (DHCP)

en: Link-Local Only
fa: فقط Link-Local

en: Disable
fa: از کار انداختن

en: Shared to other computers
fa: هم‌رسانی شده با دیگر رایانه‌ها

en: Addresses
fa: نشانی‌ها

en: Netmask
fa: ماسک شبکه

en: Gateway
fa: دروازه

en: Automatic DNS
fa: ساناد خودکار

en: Separate IP addresses with commas
fa: نشانی‌های IP را با کاما (,) جدا کنید

en: Routes
fa: مسیرها

en: Automatic Routes
fa: مسیرهای خودکار

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fa: متریک

en: Use this connection _only for resources on its network
fa: استفاده از این اتّصال _تنها برای منابع روی شبکه‌اش

en: _Name
fa: _نام

en: bytes
fa: بایت

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
fa: (خطا: نمی‌توان ویرایشگر اتّصال وی‌پی‌ان را بار کرد)

en: IPv_6 Method
fa: _روش IPv6

en: Automatic, DHCP only
fa: خودکار، فقط DHCP

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Signal Strength
fa: قدرت سیگنال

en: Link speed
fa: سرعت پیوند

en: Supported Frequencies
fa: بسامدهای پشتیبانی شده

en: Last Used
fa: آخرین استفاده

en: Connect _automatically
fa: اتّصال _خودکار

en: Make available to _other users
fa: در دسترس قراردادن برای _دیگر کاربران

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
fa: اتّصال _اندازه‌گیری‌شده: دارای محدویت داده یا هزینه

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
fa: به‌روز رسانی‌های نرم‌افزاری و دیگر بارگیری‌های بزرگ به صورت خودکار شروع نخواهند شد.

en: Turn VPN connection off
fa: خاموش کردن اتّصال وی‌پی‌ان

en: Network Name
fa: نام شبکه

en: Turn Wi-Fi off
fa: خاموش کردن وای‌فای

en: _Connect to Hidden Network…
fa: وصل شدن به شبکهٔ مخفی…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
fa: روشن کردن نقطهٔ داغ بی‌سیم…

en: _Known Wi-Fi Networks
fa: شبکه‌های آشنا

en: Airplane Mode
fa: حالت هواپیما

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
fa: وای‌فای، بلوتوث و پهن‌باند همراه را از کار می‌اندازد

en: No Wi-Fi Adapter Found
fa: هیچ سازوارگر وای‌فایی پیدا نشد

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
fa: مطمئن شوید یک سازوارگر وای‌فای وصل‌شده و روشن دارید

en: Airplane Mode On
fa: حالت هواپیما روشن

en: Turn off to use Wi-Fi
fa: خاموش کردن برای استفاده از وای‌فای

en: Wi-Fi Hotspot Active
fa: نقطهٔ داغ وای‌فای فعّال

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
fa: افزاره‌های همراه می‌توانند برای اتّصال، رمز QR را بپویند.

en: Turn Off Hotspot…
fa: خاموش کردن نقطهٔ داغ…

en: Visible Networks
fa: شبکه‌های آشکار

en: NetworkManager needs to be running
fa: لازم است NetworkManager در حال اجرا باشد

en: Provider
fa: فراهم‌کننده

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
fa: نقطهٔ داغ وای‌فای با ایجاد یک شبکهٔ وای‌فای، به دیگران اجازهٔ هم‌رسانی اتّصال اینترنتتان را می‌دهد. برای این کار باید اتّصال اینترنتی از منبعی غیر از وای‌فای داشته باشید.

en: Generate Random Password
fa: تولید یک گذرواژهٔ تصادفی

en: Autogenerate Password
fa: گذرواژهٔ ایجاد شده به صورت خودکار

en: _Turn On
fa: _روشن کردن

en: Network Proxy
fa: پیشکار شبکه

en: _HTTP Proxy
fa: پیشکار _HTTP

en: H_TTPS Proxy
fa: پیشکار H_TTPS

en: _FTP Proxy
fa: پیشکار _FTP

en: _Socks Host
fa: _میزبان Socks

en: _Ignore Hosts
fa: میزبان‌های _نادیده گرفته شده

en: HTTP proxy port
fa: درگاه پیشکار HTTP

en: HTTPS proxy port
fa: درگاه پیشکار HTTPS

en: FTP proxy port
fa: درگاه پیشکار FTP

en: Socks proxy port
fa: درگاه پیشکار Socks

en: _Configuration URL
fa: _پیکربندی URL

en: SIM Lock
fa: قفل سیم

en: _Next
fa: _بعدی

en: Close
fa: بستن

en: _Lock SIM with PIN
fa: _قفل سیم‌کارت با پین

en: Change PIN
fa: تغییر پین

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
fa: برای تغییر تنظیمات سیم‌کارت، پین کنونی را وارد کنید

en: No SIM
fa: بدون سیم‌کارت

en: Insert a SIM card to use this modem
fa: برای استفاده از این موردم، سیم‌کارتی وارد کنید

en: SIM Locked
fa: سیم‌کارت قفل شد

en: _Mobile Data
fa: دادهٔ _همراه

en: Access data using mobile network
fa: دسترسی به داده با استفاده از شبکهٔ همراه

en: _Data Roaming
fa: فراگردی _داده

en: Use mobile data when roaming
fa: استفاده از دادهٔ همراه هنگام فراگردی

en: _Network Mode
fa: گونهٔ _شبکه

en: N_etwork
fa: ش_بکه

en: Advanced
fa: پیش‌رفته

en: _Access Point Names
fa: نام‌های نقطهٔ دسترسی

en: _SIM Lock
fa: قفل _سیم‌کارت

en: Lock SIM with PIN
fa: قفل کردن سیم‌کارت با پین

en: M_odem Details
fa: جزییات مو_دم

en: Network Mode
fa: گونهٔ شبکه

en: _Automatic
fa: _خودکار

en: Choose Network
fa: گزینش شبکه

en: Refresh Network Providers
fa: تازه‌سازی فراهم‌کنندگان شبکه

en: Modem Details
fa: جزییات مودم

en: Modem Status
fa: وضعیت مودم

en: Carrier
fa: اپراتور

en: Network Type
fa: گونهٔ شبکه

en: Network Status
fa: وضعیت شبکه

en: Own Number
fa: شمارهٔ شخصی

en: Device Details
fa: جزییات افزاره

en: Firmware Version
fa: نگارش ثابت‌افزار

en: Access Points
fa: نقطه‌های دسترسی

en: APN
fa: ای‌پی‌ان

en: No WWAN Adapter Found
fa: هیچ سازوارگر شبکهٔ گستردهٔ بی‌سیمی پیدا نشد

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
fa: مطمئن شوید یک افزارهٔ سلولی یا شبکهٔ گستردهٔ بی‌سیم دارید

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
fa: شبکهٔ گستردهٔ بی‌سیم، هنگام روشن بودن حالت هواپیما از کار می‌افتد

en: _Turn off Airplane Mode
fa: _خاموش کردن حالت هواپیما

en: Data Connection
fa: اتّصال داده

en: SIM card used for internet
fa: سیم‌کارت استفاده شده برای اینترنت

en: Enable Mobile Network
fa: به کار اندازی شبکهٔ همراه

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Date & Time
fa: تاریخ و زمان

en: Year
fa: سال

en: Month
fa: ماه

en: Day
fa: روز

en: Time Zone
fa: منطقه زمانی

en: Search for a city
fa: جست‌وجو برای یک شهر

en: Automatic _Date & Time
fa: _تاریخ و زمان خودکار

en: Requires internet access
fa: احتیاج به دسترسی به اینترنت دارد

en: Date & _Time
fa: تاریخ و _زمان

en: Automatic Time _Zone
fa: _منطقه زمانی خودکار

en: Requires location services enabled and internet access
fa: نیاز به خدمت موقعیتِ به کار افتاده و دسترسی به اینترنت

en: Time Z_one
fa: منطقه ز_مانی

en: Time _Format
fa: _قالب زمان

en: 24-hour
fa: ۲۴ ساعته

en: AM / PM
fa: ق‌ظ / ب‌ظ

en: Camera is turned off
fa: دوربین خاموش شده است

en: No applications can capture photos or video.
fa: هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند عکس یا فیلم بگیرد.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
fa: استفاده از دوربین به برنامه‌ها اجازه می‌دهد که عکس و ویدیو ضبط کنند. ممکن است از کار انداختن دوربین باعث کارکرد نادرست برخی برنامه‌ها شود.

en: Allow the applications below to use your camera.
fa: اجازه به برنامه‌های زیر برای استفاده از دوربینتان.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
fa: هیچ برنامه‌ای برای دسترسی به دوربین درخواست نکرده است

en: _Do Not Disturb
fa: _مزاحم نشوید

en: _Lock Screen Notifications
fa: آگاهی‌های صفحهٔ _قفل

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
fa: هنگام از کار افتادن واشوها، آگاهی‌ها به ظاهر شدن در فهرست آگاهی‌ها ادامه می‌دهند.

en: _Web
fa: _وب

en: _Mail
fa: _رایانامه

en: _Calendar
fa: _تقویم

en: M_usic
fa: _آهنگ

en: _Video
fa: _ویدیو

en: Microphone is turned off
fa: میکروفون خاموش شده است

en: No applications can record sound.
fa: هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند صدا ضبط کند.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
fa: استفاده از میکروفون به برنامه‌ها اجازه می‌دهد که صدا را ضبط و به آن گوش کنند. از کار انداختن میکروفون ممکن است باعث کارکرد نادرست برخی برنامه‌ها شود.

en: Allow the applications below to use your microphone.
fa: اجازه به برنامه‌های زیر برای استفاده از میکروفونتان.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
fa: هیچ برنامه‌ای برای دسترسی به میکروفون درخواست نکرده است

en: Name:
fa: نام:

en: Status:
fa: وضعیت:

en: UUID:
fa: شناسهٔ یکتا:

en: Authorize and Connect
fa: تصدیق و اتّصال

en: Forget Device
fa: فراموشی افزاره

en: No Thunderbolt support
fa: بدون پشتیبانی تاندربولت

en: Direct Access
fa: دسترسی مستقیم

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
fa: به افزاره‌هایی نظیر داک‌ها و شتاب‌دهنده‌های گرافیکی خارجی، اجازهٔ دسترسی مستقیم می‌دهد.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
fa: فقط افزاره‌های یواس‌بی و دیسپلی‌پورت می‌توانند وصل شوند.

en: Pending Devices
fa: افزاره‌های در انتظار

en: No devices attached
fa: هیچ افزاره‌ای وصل نشده

en: Primary Button
fa: دکمهٔ اصلی

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
fa: ترتیب کلیدهای فیزیکی روی موشی‌ها و صفحات لمسی را تنظیم می‌کند.

en: Mouse
fa: موشی

en: Mouse Speed
fa: سرعت موشی

en: Double-click timeout
fa: پایان زمان دوبار کلیک

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
fa: لغرش طبیعی

en: Scrolling moves the content, not the view.
fa: لغزش، محتوا را جابه‌جا می‌کند، نه نما را.

en: Touchpad
fa: صفحه ‌لمسی

en: Touchpad Speed
fa: سرعت صفحه ‌لمسی

en: Tap to Click
fa: ضربه برای کلیک

en: Two-finger Scrolling
fa: لغزش دو انگشتی

en: Edge Scrolling
fa: لغزش در گوشه‌ها

en: Problem Reporting
fa: گزارش اشکال

en: _Automatic Problem Reporting
fa: _گزارش خودکار اشکالات

en: File History
fa: تاریخچهٔ پرونده

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
fa: تاریخچهٔ پرونده، گزارشی از پرونده‌هایی که استفاده کرده‌اید نگه می‌دارد. این اطّلاعات بین برنامه‌ها هم‌رسانی شده و یافتن پرونده‌هایی که ممکن است بخواهید استفاده کنید را آسان‌تر می‌کند.

en: File H_istory
fa: _تاریخچهٔ پرونده

en: File _History Duration
fa: مدّت تاریخچهٔ پرونده

en: _Clear History…
fa: _پاک‌سازی تاریخچه…

en: Trash & Temporary Files
fa: پرونده‌های موقت و زباله‌دان

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
fa: پرونده‌های موقّت و زباله‌دان گاهی می‌توانند شامل داده‌های حسّاس یا شخصی باشند. حذف خودکارشان می‌تواند به حفاظت از محرمانگی کمک کند.

en: Automatically Delete _Trash Content
fa: حذف خودکار محتویات _زباله‌دان

en: Automatically Delete Temporary _Files
fa: حذف خودکار _پرونده‌های موقت

en: Automatically Delete _Period
fa: _دورهٔ حذف خودکار

en: _Empty Trash…
fa: _خالی کردن زباله‌دان…

en: _Delete Temporary Files…
fa: _حذف پرونده‌های موقت…

en: Connect to your data in the cloud
fa: وصل شدن به داده‌هایتان در ابرواره

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
fa: بدون اتّصال اینترنتی — برای برپایی حساب‌های برخط جدید وصل شوید

en: Add an account
fa: افزودن یک حساب

en: Remove Account
fa: برداشتن حساب

en: All Settings
fa: تمام تنظیمات

en: Primary Menu
fa: فهرست اصلی

en: Warning: Development Version
fa: هشدار: نگارش در حال توسعه

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
fa: این نگارش از تنظیمات باید فقط برای مقاصد توسعه استفاده شود. ممکن است با رفتار نادرست سامانه، از دست رفتن داده یا دیگر مشکلات غیرمنتظره برخورد کنید.

en: Help
fa: راهنما

en: Printers
fa: چاپگرها

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
fa: افزودن چاپگر، دیدن کارهای چاپگر و تصمیم برای چگونگی چاپ

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
fa: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;چاپگر;صف;چاپ;کاغذ;جوهر;

en: Protect your location information
fa: محافظت از اطّلاعات موقعیتتان

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
fa: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;صفحه;قفل;کرش;خصوصی;اخیر;موقت;نمایه;نام;شبکه;هویت;محرمانگی"حریم شخصی;حریم خصوصی;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fa: تنظیم هدایت کلیدها و تنظیم حساسیت قلم برای تبلت‌های گرافیکی

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
fa: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;تبلت;Wa­com;استایلوس;پاک‌کن;موشی;

en: Power
fa: انرژی

en: View your battery status and change power saving settings
fa: وضعیت باتری خود را دیده و تنظیمات ذخیرهٔ انرژی را تغییر دهید

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
fa: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;نیرو;انرژی;خواب;تعلیق;باتری;روشنایی;تاریکی;نمایشگر;مانیتور;مونیتور;صفحه;

en: Color
fa: رنگ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
fa: رنگ افزاره‌هایتان نظیر نمایشگرها، دوربین‌ها یا چاپگرها را واسنجی کنید

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fa: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;رنگ;نمایه;واسنجی;چاپگر;نمایشگر;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
fa: بلوتوث را خاموش و روشن کنید و به افزاره‌های خود متّصل شوید

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
fa: share;sharing;bluetooth;obex;اشتراک;هم‌رسانی;بلوتوث;هم‌رسانی;

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Change your background image to a wallpaper or photo
fa: تصویر پس‌زمینهٔ خود را به یک کاغذ دیواری یا عکس تغییر دهید

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
fa: پس‌زمینه;صفحه‌نمایش;رومیزی;

en: Sound
fa: صدا

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
fa: تغییر بلندی صدا، ورودی‌ها، خروجی‌ها و رویدادهای صوتی

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
fa: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;کارت;میکروفون;بلندی صدا;محو شدن;بالانس;بلوتوث;گوشی;صوت;صدا;ورودی;خروجی;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
fa: نحوهٔ استفاده از نمایشگرها و پروژکتورهای متّصل را انتخاب کنید

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
fa: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;تابلو;پروژکتور;صفحه;مانیتور;نمایشگر;تفکیک;شب;نور;آبی;رنگ;غروب;طلوع;

en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
fa: تغییر میان‌برهای صفحه‌کلید و تنظیم ترجیحات نوشتن، چینش‌های صفحه‌کلید و منبع‌های ورودیتان

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
fa: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;میانبر;میان‌بر;فضای کاری;پنجره;اندازه;بزرگ‌نمایی;تضاد;ورودی;منبع;قفل;صدا;

en: Users
fa: کاربرها

en: Add or remove users and change your password
fa: افزودن یا برداشتنن کاربرها و تعویض گذرواژه‌تان

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
fa: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;ورود;نام;اثر انگشت;چهرک;آواتار;لوگو;نشنان;صورت;گذرواژه;رمز;محدودیت;والدین;زمان;وب;کاره;استفاده;بچه;کودک;

en: Accessibility
fa: دسترسی‌پذیری

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
fa: ساده‌تر کردن دیدن، شنیدن، نوشتن، نشانه‌روی و کلیک

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
fa: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;صفحه‌کلید;موشی;دسترسی‌پذیری;سایه روشن;نشانگر;صدا;بزرگ‌نمایی;صفحه‌نمایش خوان;متن;قلم;اندازه;کلیدهای چسبان;کلیدهای آرام;کلیدهای پرشی;کلیدهای موشی;چشمک;سرعت;بینایی;شنوایی;صدا;تایپ;نوشتن;

en: Multitasking
fa: چندوظیفگی

en: Manage preferences for productivity and multitasking
fa: مدیریت ترجیحات برای بهره‌وری و چندوظیفگی

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
fa: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;چندوظیفگی;بهره‌وری;شخصی‌سازی;میزکار;

en: Control various application permissions and settings
fa: واپایشاجازه‌ها و تنظیمات برنامه‌های مختلف

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
fa: کاره;برنامه;فلت‌پک;اجازه;مجوز;دسترسی;تنظیمات;application;flatpak;permission;setting;

en: Control what you want to share with others
fa: واپایش چیزهایی که می‌خواهید با دیگران هم‌رسانی کنید

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
fa: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;هم‌رسانی;اشتراک;میزبان;نام;دور;میزکار;ریانه;صدا;آهنگ;ویدیو;فیلم;عکس;تصویر;کارساز;سرور;

en: Removable Media
fa: رسانه‌های جداشدنی

en: Configure Removable Media settings
fa: پیکربندی تنظیمات رسانه‌های جداشدنی

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fa: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;دستگاه;افزاره;سامانه;سیستم;اطلاعات;حافظه;پردازشگر;نسخه;پیش‌گزیده;برنامه;یدکی;ترجیح‌شده;سی‌دی;دی‌وی‌دی;یواس‌بی;صوت;ویدئو;دیسک;قابل حذف;رسانه;اجرا خودکار;

en: Region & Language
fa: ناحیه و زبان

en: Select your display language and formats
fa: گزینش قالب‌ها و زبان نمایشیتان

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
fa: زبان;چیدمان;صفحه‌کلید؛ورودی;Language;Layout;Keyboard;Input;

en: About
fa: درباره

en: View information about your system
fa: دیدن اطّلاعات دربارهٔ سامانه‌تان

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fa: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;دستگاه;افزاره;سیستم;سامانه;اطلاعات;نام دامنه;حافظه;پردازشگر;نسخه;پیش‌گزیده;برنامه;یدکی;ترجیح‌شده;سی‌دی;دی‌وی‌دی;یواس‌بی;صوت;ویدیو;دیسک;قابل حذف;رسانه;اجرای خودکار;

en: Control how you connect to the Internet
fa: واپایش شیوهٔ اتّصال به اینترنت

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
fa: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;شبکه;آی پی;لن;پیشکار;پروکسی;ون;پهن‌باند;مودم;بلوتوث;وی پی ان;دی ان اس;ساناد;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
fa: واپایش شیوهٔ اتّصال به شبکه‌های وای‌فای

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
fa: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;شبکه;بی سیم;وای فای;آی پی;لن;پروکسی;پهن‌باند;دی ان اس;ساناد;هات اسپات;

en: Mobile Network
fa: شبکهٔ همراه

en: Configure Telephony and mobile data connections
fa: پیکربندی اتّصال‌های دادهٔ همراه و تلفن

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
fa: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;موبایل;تلفن;همراه;سیم‌کارت;

en: Change the date and time, including time zone
fa: تغییر ساعت و تاریخ، شامل منطقه زمانی

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
fa: سایت;منطقهٔ زمانی;مکان;

en: Protect your pictures
fa: محافظت از عکس‌هایتان

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
fa: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;صفحه;قفل;کرش;خصوصی;اخیر;موقت;نمایه;نام;شبکه;هویت;

en: Control which notifications are displayed and what they show
fa: واپایش آگاهی‌های نمایش داده شده و آن‌چه نشان می‌دهند

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
fa: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;آگاهیها;بنر;پیام;سینی;واشو;

en: Default Applications
fa: برنامه‌های پیش‌گزیده

en: Configure Default Applications
fa: پیکربندی برنامه‌های پیش‌گزیده

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
fa: default;application;preferred;media;پیش‌گزیده;پیش‌گزیده;ترجیح;رسانه;

en: Protect your conversations
fa: محافظت از گفت‌وگوهایتان

en: Thunderbolt
fa: تاندربولت

en: Manage Thunderbolt devices
fa: مدیریت افزاره‌های تاندربولت

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
fa: Thunderbolt;Privacy;تاندربولت;محرمانگی;حریم شخصی;حریم خصوصی;

en: Mouse & Touchpad
fa: موشی و صفحه‌لمسی

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
fa: تغییر میزان حساسیت موشی یا صفحه‌لمسی و انتخاب راست‌دست یا چپ‌دست بودن

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
fa: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;صفحه‌جهت‌ده;نشانگر;کلیک;ضربه;دوبار;دکمه;صفحه ردیاب;لغزش;

en: Diagnostics
fa: عیب‌یابی

en: Report your problems
fa: گزارش مشکلاتتان

en: File History & Trash
fa: تاریخچهٔ پرونده و زباله‌دان

en: Don't leave traces
fa: برجا نگذاشتن اثر

en: Online Accounts
fa: حساب‌های برخط

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
fa: به حساب‌های برخطتان وصل شده و تصمیم بگیرید از آن‌ها برای چه استفاده‌ کنید

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
fa: گوگل;فیس بوک;تویتر;یاهو;وب;برخط;گپ;تقویم;پست‌الکترونیکی;آشنا;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
fa: Preferences;Settings;ترجیحات;تنظیمات;

en: Turn zoom on or off
fa: خاموش یا روشن کردن بزرگنمایی

en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی

en: Zoom out
fa: بزرگ‌نمایی به خارج

en: Turn screen reader on or off
fa: خاموش یا روشن کردن صفحه‌نمایش‌خوان

en: Turn on-screen keyboard on or off
fa: روشن یا خاموش کردن صفحه‌کلید مجازی

en: Increase text size
fa: افزایش اندازهٔ متن

en: Decrease text size
fa: کاهش اندازهٔ متن

en: High contrast on or off
fa: روشن یا خاموش کردن سایه‌روشن بالا

en: Switch to next input source
fa: تعویض به منبع ورودی بعدی

en: Switch to previous input source
fa: تعویض به منبع ورودی پیشین

en: Launchers
fa: راه‌اندازها

en: Launch help browser
fa: راه‌اندازی مرورگر راهنما

en: Launch calculator
fa: راه‌اندازی ماشین حساب

en: Launch email client
fa: راه‌اندازی کارخواه رایانامه

en: Launch web browser
fa: راه‌اندازی مرورگر وب

en: Home folder
fa: پوشه‌ٔ خانه

[ctx: keybinding]
en: Search
fa: جست‌وجو

en: Screenshots
fa: نماگرفت‌ها

en: Save a screenshot to $PICTURES
fa: ذخیرهٔ یک نماگرفت در $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
fa: ذخیرهٔ نماگرفت از یک پنجره در $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
fa: ذخیرهٔ نماگرفت از یک محدوده در $PICTURES

en: Sound and Media
fa: صدا و رسانه

en: Volume mute/unmute
fa: سکوت/ناسکوت صدا

en: Volume down
fa: کاهش حجم صدا

en: Volume up
fa: افزایش حجم صدا

en: Microphone mute/unmute
fa: سکوت/ناسکوت میکروفون

en: Launch media player
fa: اجرای پخش‌کنندهٔ رسانه

en: Play (or play/pause)
fa: پخش (یا پخش/مکث)‏

en: Pause playback
fa: مکث پخش

en: Stop playback
fa: توقف پخش

en: Previous track
fa: قطعهٔ پیشین

en: Next track
fa: قطعهٔ بعدی

en: Eject
fa: بیرون دادن

en: System
fa: سیستم

en: Log out
fa: خروج

en: Lock screen
fa: صفحهٔ قفل
