budgie-control-center 1.2.0 - en to gu translation catalogue (876 entries)

en: Two Sided
gu: દ્દિતરફી

en: Paper Type
gu: પેપર પ્રકાર

en: Paper Source
gu: પેપર સ્ત્રોત

en: Output Tray
gu: આઉટપુટ ટ્રે

en: GhostScript pre-filtering
gu: GhostScript ફરી ફિલ્ટર કરી રહ્યા છે

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
gu: બાજુ પ્રતિ પાનાંઓ

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
gu: દ્દિતરફી

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
gu: દિશા

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
gu: સામાન્ય

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
gu: પાનું સુયોજન

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
gu: સ્થાપન કરી શકાય તેવા વિકલ્પો

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
gu: ક્રિયા

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
gu: ઇમેજ ગુણવત્તા

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
gu: રંગ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
gu: સમાપ્ત કરી રહ્યા છે

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
gu: ઉન્નત

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
gu: ચકાસણી પાનું

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
gu: ટૉનર ઓછુ છે

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
gu: ટોનરની બહાર

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
gu: ડેવલપર ઓછું છે

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
gu: ડેવલપરની બહાર

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
gu: માર્કર પૂરવઠો ઓછો છે

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
gu: માર્કર પૂરવઠાની બહાર

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
gu: કવર ખોલો

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
gu: દરવાજો ખોલો

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
gu: પેપર ઓછા

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
gu: પેપરની બહાર

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
gu: ઓફલાઇન

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
gu: બંધ થયેલ

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
gu: લગભગ સંપૂર્ણ પાત્ર કચરો

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
gu: સંપૂર્ણ પાત્ર કચરો

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
gu: ઓપ્ટીકલ ફોટો કન્ડક્ટર જીવનનાં અંત નજીક છે

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
gu: ઓપ્ટીકલ ફોટો કન્ડક્ટર લાંબા સમય સુધી કાર્ય કરતુ નથી

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
gu: તૈયાર

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
gu: કાર્યોને સ્વીકારો નહિં

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
gu: પ્રોસેસીંગ

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
gu: ઉત્પાદક

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
gu: ડ્રાઇવર

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
gu: એકતરફી

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
gu: લાંબી બાજુ (મૂળભૂત)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
gu: ટૂંકી બાજુ (ફ્લિપ)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
gu: પૉર્ટેટ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
gu: લૅન્ડસ્કેપ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
gu: વિપરીત લૅન્ડસ્કેપ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
gu: વિપરીત પૉર્ટ્રેટ

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
gu: આપમેળે રૂપરેખાંકન

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
gu: નવાં પ્રિન્ટરને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
gu: ui ને લોડ કરી શક્યા નહિં: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
gu: સ્થગિત

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
gu: પ્રોસેસીંગ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
gu: બંધ થયેલ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
gu: રદ થયેલ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
gu: કાઢી નાંખેલ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
gu: સમાપ્ત

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
gu: JetDirect પ્રિન્ટર

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
gu: LPD પ્રિન્ટર

en: No suitable driver found
gu: સુસંગત ડ્રાઇવર મળ્યુ નથી

en: Select PPD File
gu: PPD ફાઇલ પસંદ કરો

en: _Cancel
gu: રદ કરો (_C)

en: _Open
gu: ખોલો (_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
gu: PostScript પ્રિન્ટર વર્ણન ફાઈલો (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
gu: સ્વયં પસંદ કરો

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
gu: મૂળભૂત પ્રિન્ટર

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
gu: ફક્ત ઍમ્બેડ GhostScript ફોન્ટ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
gu: PS સ્તર 1 માં રૂપાંતરિત કરો

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
gu: PS સ્તર 2 માં રૂપાંતરિત કરો

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
gu: પહેલેથી ફિલ્ટર કરવુ નહિં

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
gu: પ્રિન્ટરને ઉમેરો

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
gu: સીરીયલ પોર્ટ

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
gu: સમાંતર પોર્ટ

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
gu: બ્લુટુથ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
gu: સ્થાન: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
gu: સરનામું: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
gu: સર્વરને સત્તાધિકરણની જરૂરિયાત છે

en: %d of %d
gu: %d નું %d

en: New shortcut…
gu: નવાં ટૂંકાણ...

en: Button
gu: બટન

en: Output:
gu: આઉટપુટ:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
gu: સાપેક્ષ ગુણોત્તર રાખો (લેટરબોક્સ):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
gu: એકજ મોનિટરનું માપ લો

en: Display Mapping
gu: માપન દર્શાવો

en: _Close
gu: બંધ કરો (_C)

en: Test Your _Settings
gu: તમારાં સુયોજનો ચકાસો (_S)

en: Stylus
gu: સ્ટાયલસ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
gu: ટૅબલેટ

en: Batteries
gu: બેટરી

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
gu: બેટરી

en: When _idle
gu: જ્યારે નિષ્ક્રિય હોય (_i)

en: Power Off
gu: પાવર બંધ

en: Hibernate
gu: હાઇબરનેટ

en: Off
gu: બંધ

en: When on battery power
gu: જ્યારે બેટરી પાવર પર છે

en: When plugged in
gu: જ્યારે પ્લગ થયેલ હોય

en: On
gu: ચાલુ

en: Unknown time
gu: અજ્ઞાત સમય

en: %i minute | %i minutes
gu[0]: %i મિનિટ
gu[1]: %i મિનિટ

en: %i hour | %i hours
gu[0]: %i કલાક
gu[1]: %i કલાકો

en: hour | hours
gu[0]: કલાક
gu[1]: કલાકો

en: minute | minutes
gu[0]: મિનિટ
gu[1]: મિનિટ

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
gu: ચાર્જ થાય ત્યાં સુધી %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
gu: ચેતવણી: %s બાકી રહ્યુ છે

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
gu: %s બાકી રહેલ છે

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
gu: સંપૂર્ણપણે ચાર્જ થયેલ છે

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
gu: ખાલી

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
gu: ચાર્જિંગ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
gu: ડિસ્ચાર્જ થઇ રહ્યુ છે

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
gu: વાયરલેસ માઉસ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
gu: વાયરલેસ કિબોર્ડ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
gu: અવરોધી ન શકાય તેવો વીજ પુરવઠો

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
gu: વ્યક્તિગત ડિઝિટલ મદદકર્તા

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
gu: સેલફોન

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
gu: મીડિયા પ્લેયર

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
gu: કમ્પ્યૂટર

[ctx: Battery name]
en: Main
gu: મુખ્ય

[ctx: Battery name]
en: Extra
gu: વધારાનું

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
gu: મૂળભૂત જગ્યા

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
gu: રૂપરેખા ચકાસો

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
gu: સ્વયં

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
gu: નીચી ગુણવત્તા

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
gu: મધ્યમ ગુણવત્તા

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
gu: ઉચ્ચ ગુણવત્તા

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
gu: મૂળભૂત RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
gu: મૂળભૂત CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
gu: મૂળભૂત ગ્રે

en: Vendor supplied factory calibration data
gu: વિક્રેતા ફેક્ટરી માપદંડ માહિતીને પૂરુ પાડે છે

en: Full-screen display correction not possible with this profile
gu: સંપૂર્ણ-સ્ક્રીન દર્શાવ સુધારો આ રૂપરેખા સાથે શક્ય નથી

en: This profile may no longer be accurate
gu: આ રૂપરેખા લાંબા સમય સુધી ચોક્કસ રહી શકતી નથી

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
gu: લૅપટોપ સ્ક્રીન

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
gu: બિલ્ટ-ઇન વેબકેમ

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
gu: %s મોનિટર

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
gu: %s સ્કેનર

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
gu: %s કેમેરા

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
gu: %s પ્રિન્ટર

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
gu: %s વેબકેમ

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
gu: મૂળભૂત:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
gu: રંગસ્થાન:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
gu: રૂપરેખા ચકાસો:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
gu: ICC રૂપરેખા ફાઇલ પસંદ કરો

en: _Import
gu: આયાત કરો (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
gu: આધારભૂત ICC રૂપરેખાઓ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
gu: બધી ફાઇલો

en: Screen
gu: સ્ક્રીન

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
gu: પ્રોફાઇલને સંગ્રહ કરો

en: _Save
gu: સંગ્રહો (_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
gu: પસંદ થયેલ ઉપકરણ માટે રંગ રૂપરેખા બનાવો:

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
gu: માપન સાધન મળતુ નથી. મહેરબાની કરીને ચકાસો કે તે ચાલુ છે કે નહિં અને યોગ્ય રીતે જોડાયેલ છે.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
gu: માપન સાધન પ્રિન્ટર રૂપરેખાને આધાર આપતુ નથી.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
gu: ઉપકરણ પ્રકાર હાલમાં આધારભૂત નથી.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
gu: લૅપટોપ lid ને બંધ કરો

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
gu: આંતરિક ભૂલ ઉદ્દભવી કે જે પ્રાપ્ત કરી શક્યા નહિં.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
gu: કેલિબ્રેશન માટે જરૂરી સાધનો સ્થાપિત થયેલ નથી.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
gu: રૂપરેખાને બનાવી શક્યા નહિં.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
gu: લક્ષ્ય સફેદબિંદુને પ્રાપ્ત કરી શકાય તેમ નથી.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
gu: સમાપ્ત!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
gu: માપદંડ નિષ્ફળ!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
gu: તમે કેલિબ્રેશન ઉપકરણને દૂર કરી શકો છો.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
gu: કેલિબ્રેશન ઉપકરણને ખલેલ પહોંચાડો નહિં જ્યાપે પ્રગતિમાં હોય

en: Enable color management for %s
gu: %s માટે રંગ સંચાલનને સક્રિય કરો

en: Show color profiles for %s
gu: %s માટે રંગ રૂપરેખાને બતાવો

note: not calibrated
en: Not calibrated
gu: માપદંડ થયેલ નથી

en: multiple sizes
gu: ઘણાબધા માપો

en: No Desktop Background
gu: ડેસ્કટોપ પાશ્વ ભાગ નથી

en: Current background
gu: હાલનાં પાશ્ર્વભાગો

en: Custom
gu: વૈવિધ્યપૂર્ણ

en: _Apply
gu: લાગુ કરો (_A)

en: None
gu: કંઈ જ નહિં

en: Custom Shortcuts
gu: વૈવિધ્યપૂર્ણ ટુંકાણો

en: More…
gu: વધારે…

en: No input sources found
gu: ઇનપુટ સ્ત્રોત મળ્યા નથી

[ctx: Input Source]
en: Other
gu: બીજુ

en: Compose Key
gu: કંપોઝ કી

en: Keyboard Shortcuts
gu: કિબોર્ડ ટૂંકાણો

en: Cancel
gu: રદ કરો

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
gu: નિષ્ક્રિય

en: Authentication failed
gu: સત્તાધિકરણ નિષ્ફળ

en: The new password is too short
gu: નવો પાસવર્ડ ઘણો ટૂંકો છે

en: The new password is too simple
gu: નવો પાસવર્ડ ઘણો સરળ છે

en: The old and new passwords are too similar
gu: જૂના અને નવા પાસવર્ડો એકદમ સરખા છે

en: The new password has already been used recently.
gu: નવો પાસવર્ડ પહેલેથી જ તાજેતરમાં વાપરી દેવાયો છે.

en: The new password must contain numeric or special characters
gu: નવો પાસવર્ડ આંકડા અને વિશિષ્ટ અક્ષરો સમાવતો હોવો જ જોઈએ.

en: The old and new passwords are the same
gu: જૂના અને નવા પાસવર્ડો સરખા છે

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
gu: તમારો પાસવર્ડ બદલાઈ ગયેલ છે કારણ કે તમે શરૂઆતમાં સત્તાધિકારીત થઈ ગયેલ છે!

en: The new password does not contain enough different characters
gu: નવો પાસવર્ડ પૂરતા વિવિધ અક્ષરોને સમાવતુ નથી

en: Unknown error
gu: અજ્ઞાત ભૂલ

en: Please choose another password.
gu: મહેરબાની કરીને બીજા પાસવર્ડને પસંદ કરો.

en: Please type your current password again.
gu: મહેરબાની કરીને ફરીથી તમારા હાલના પાસવર્ડને લખો.

en: Password could not be changed
gu: પાસવર્ડને બદલી શક્યા નહિં

en: The passwords do not match.
gu: પાસવર્ડો બંધબેસતા નથી.

en: Select
gu: પસંદ કરો

en: Browse for more pictures
gu: વધારે ચિત્રો માટે બ્રાઉઝ કરો

en: Cannot automatically join this type of domain
gu: આપમેળે ઉમેરાયેલ રૂપરેખાને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: No such domain or realm found
gu: આવુ કોઈ ડોમેઈન અથવા ક્ષેત્ર મળ્યુ નથી

en: Cannot log in as %s at the %s domain
gu: %s ડોમેઇન પર %s તરીકે પ્રવેશી શકાતુ નથી

en: Invalid password, please try again
gu: અયોગ્ય પાસવર્ડ, મહેરબાની કરીને ફરી પ્રયત્ન કરો

en: Left thumb
gu: થમ્ભને છોડો

en: Left middle finger
gu: ડાબી મધ્ય આંગળી

en: _Left index finger
gu: ડાબી અનુક્રમાંક આંગળી (_L)

en: Left ring finger
gu: ડાબી વીંટી આંગળી

en: Left little finger
gu: ડાબી નાની આંગળી

en: Right thumb
gu: જમણું થમ્ભ

en: Right middle finger
gu: જમણી મધ્ય આંગળી

en: _Right index finger
gu: જમણી અનુક્રમાંક આંગળી (_R)

en: Right ring finger
gu: જમણી વીંટી આંગળી

en: Right little finger
gu: જમણી નાની આંગળી

en: Failed to delete user
gu: વપરાશકર્તાને કાઢી નાખતી વખતે નિષ્ફળતા

en: You cannot delete your own account.
gu: તમે તમારા પોતાના ખાતાને કાઢી શકતા નથી.

en: %s is still logged in
gu: %s હજુ પ્રવેશેલ છે

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
gu: વપરાશકર્તાને કાઢી રહ્યા છે જ્યારે તેઓ પ્રવેશેલ છે કે જે અસ્થાયી સ્થિતિમાં સિસ્ટમને છોડી શકે છે.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
gu: તેની આજુબાજુ ઘર ડિરેક્ટરી, મેઇલ સ્પુલ અને કામચલાઉ ફાઇલોને રાખવાનું શક્ય છે જ્યારે વપરાશકર્તા ખાતાને કાઢી રહ્યા હોય.

en: _Delete Files
gu: ફાઇલોને કાઢી નાંખો (_D)

en: _Keep Files
gu: ફાઇલોને રાખો (_K)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
gu: નિષ્ક્રિય થયેલ ખાતુ

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
gu: આગળનાં પ્રવેશે સુયોજિત કરવા માટે

[ctx: Password mode]
en: None
gu: કઈ નહિં

en: Logged in
gu: પ્રવેશેલ છે

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
gu: સક્રિય

en: Failed to contact the accounts service
gu: ખાતા સેવાને સંપર્ક કરવામાં નિષ્ફળ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
gu: મહેરબાની કરીને ખાતરી કરો કે AccountService એ સ્થાપિત અને સક્રિય થયેલ છે.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
gu: ફેરફારો કરવા માટે,
    પહેલાં * ચિહ્ન પર ક્લિક કરો

en: Delete the selected user account
gu: પસંદ થયેલ વપરાશકર્તા ખાતાને કાઢી નાંખો

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
gu: પસંદ થયેલ વપરાશકર્તા ખાતાને કાઢી નાંખવા માટે,
    પહેલાં * ચિહ્ન પર ક્લિક કરો

en: The username is too long.
gu: વપરાશકર્તાનામ ઘણુ લાંબુ છે.

en: Failed to add account
gu: ખાતાને ઉમેરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to register account
gu: ખાતાને રજીસ્ટર કરવામાં નિષ્ફળ

en: No supported way to authenticate with this domain
gu: આ ડોમેઇન સાથે આ રીતે સત્તાધિકરણ કરવાનું આધારભૂત નથી

en: Failed to join domain
gu: ડોમેઇન સાથે જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to log into domain
gu: ડોમેઇનમાં પ્રવેશ કરવામાં નિષ્ફળતા

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
gu: નવો પાસવર્ડ જૂનાંથી અલગ હોવો જરૂરી છે.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
gu: અમુક અક્ષરો અને આંકડાને બદલવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
gu: પાસવર્ડને થોડો વધારે બદલવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
gu: તમારાં વપરાશકર્તા નામ વગર પાસવર્ડ મજબૂત હશે.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
gu: પાસવર્ડમાં તમારા નામને અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
gu: પાસવર્ડમાં સમાવેલ શબ્દોનાં અમુકને અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
gu: સામાન્ય શબ્દોને અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
gu: હાલનાં શબ્દોને પુન:ક્રમાંક અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
gu: વધારે નંબરોને વાપરવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
gu: વધારે મોટા અક્ષરો વાપરવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
gu: વધારે નાનાં અક્ષરો વાપરવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
gu: ખાસ અક્ષરો, જેમ કે વિરામચિહ્ન વધારે વાપરવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
gu: અક્ષરો, નંબરો અને વિરામચિહ્નોનું મિશ્રણને વાપરવા માટે પ્રયતન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
gu: વારંવાર આવતા એજ અક્ષરને અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
gu: વારંવાર વપરાતા એજ પ્રકારનાં અક્ષરને અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો: તમે અક્ષરો, નંબરો અને વિરામચિહ્નનોનાં મિશ્રણની જરૂર છે.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
gu: શ્રેણી જેમ કે 1234 અથવા abcd ને અવગણવાનો પ્રયત્ન કરો.

en: This Week
gu: આ અઠવાડિયે

en: Last Week
gu: છેલ્લા અઠવાડિયે

en: Session Ended
gu: સત્રનો અંત આવ્યો

en: Session Started
gu: સત્ર શરૂ થઇ ગયું

[ctx: Distance]
en: Short
gu: ટુંકુ

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
gu: ¼ સ્ક્રીન

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
gu: ½ સ્ક્રીન

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
gu: ¾ સ્ક્રીન

[ctx: Distance]
en: Long
gu: લાંબુ

en: Devices
gu: ઉપકરણો

en: Network
gu: નેટવર્ક

en: Home
gu: ઘર

en: Settings
gu: સુયોજનો

note: List of applications.
en: Applications
gu: કાર્યક્રમો

[ctx: service is enabled]
en: On
gu: ચાલુ

[ctx: service is disabled]
en: Off
gu: બંધ

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
gu: સક્રિય

[ctx: service is active]
en: Active
gu: સક્રિય

en: Choose a Folder
gu: ફોલ્ડર પસંદ કરો

en: Copy
gu: નકલ કરો

en: Sharing
gu: ભાગીદારી

note: Label
en: No networks selected for sharing
gu: ભાગીદારી માટે પસંદ થયેલ નેટવર્ક નથી

en: Ask what to do
gu: શું કરવુ છે તે પૂછો

en: Do nothing
gu: કઇ કરવાનુ નથી

en: Open folder
gu: ફોલ્ડરને ખોલો

en: Other Media
gu: બીજી મીડિયા

en: Select an application for audio CDs
gu: ઓડિયો CDs માટે કાર્યક્રમને પસંદ કરો

en: Select an application for video DVDs
gu: વિડિઓ DVDs માટે કાર્યક્રમને પસંદ કરો

en: Select an application to run when a music player is connected
gu: ચલાવવા માટે કાર્યક્રમને પસંદ કરો જ્યારે સંગીત પ્લેયર જોડાયેલ હોય

en: Select an application to run when a camera is connected
gu: ચલાવવા માટે કાર્યક્રમને પસંદ કરો જ્યારે કેમેરા જોડાયેલ હોય

en: Select an application for software CDs
gu: સોફ્ટવેર CDs માટે કાર્યક્રમને પસંદ કરો

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
gu: ઓડિયો DVD

en: blank Blu-ray disc
gu: ખાલી બ્લુ-રે ડિસ્ક

en: blank CD disc
gu: ખાલી CD ડિસ્ક

en: blank DVD disc
gu: ખાલી DVD ડિસ્ક

en: blank HD DVD disc
gu: ખાલી HD DVD ડિસ્ક

en: Blu-ray video disc
gu: બ્લુ-રે વિડિયો ડિસ્ક

en: e-book reader
gu: ઇ-બુટ વાંચનાર

en: HD DVD video disc
gu: HD DVD વિડિયો ડિસ્ક

en: Picture CD
gu: ચિત્ર CD

en: Super Video CD
gu: મુખ્ય વિડીયો CD

en: Video CD
gu: વિડિયો CD

en: Windows software
gu: Windows સોફ્ટવેર

[ctx: measurement format]
en: Imperial
gu: ઇમ્પેરીઅલ

[ctx: measurement format]
en: Metric
gu: મેટ્રીક

en: Formats
gu: બંધારણો

en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

en: Other…
gu: બીજું...

en: Today
gu: આજે

en: Yesterday
gu: ગઈકાલે

en: never
gu: કદી નહિં

en: today
gu: આજે

en: yesterday
gu: ગઇ કાલે

en: %i day ago | %i days ago
gu[0]: %i દિવસ અગાઉ
gu[1]: %i દિવસો અગાઉ

en: IPv4 Address
gu: IPv4 સરનામું

en: IPv6 Address
gu: IPv6 સરનામું

en: IP Address
gu: IP સરનામું

en: Hardware Address
gu: હાર્ડવેર સરનામું

en: Default Route
gu: મૂળભૂત માર્ગ

en: Last used
gu: છેલ્લે વાપરેલ

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
gu: વાયર લગાવેલ

en: Options…
gu: વિકલ્પો…

en: Choose a PAC file
gu: PAC ફાઇલને પસંદ કરો

en: PAC files (*.pac)
gu: PAC ફાઇલો (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
gu: Certificate Authority પ્રમાણપત્ર ને પસંદ કરો

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
gu: DER અથવા PEM પ્રમાણપત્રો (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
gu: એનક્રિપ્ટ ન થયેલ ખાનગી કી અસુરક્ષિત છે

en: Choose your personal certificate
gu: તમારાં વ્યક્તિગત પ્રમાણપત્રને પસંદ કરો

en: Choose your private key
gu: તમારી ખાનગી કીને પસંદ કરો

en: Stop hotspot and disconnect any users?
gu: હૉટસ્પોટને અટકાવો અને કોઇપણ વપરાશકર્તાનું જોડાણ તોડો?

en: _Stop Hotspot
gu: હૉટસ્પોટ બંધ કરો (_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
gu: અજ્ઞાત સ્થિતિ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
gu: અસંચાલિત

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
gu: બિનઉપલબ્ધ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
gu: જોડાઇ રહ્યા છે

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
gu: સત્તાધિકરણ જરૂરી

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
gu: જોડાયેલ

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
gu: જોડાણ તૂટી રહ્યુ છે

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
gu: જોડાણ નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
gu: અજ્ઞાત સ્થિતિ (ગેરહાજર)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
gu: રૂપરેખાંકન નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
gu: IP રૂપરેખાંકન નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
gu: IP રૂપરેખાંકન નિવૃત્ત

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
gu: ખાનગીની જરૂરિયાત હતી, પરંતુ પૂરુ પાડેલ નથી

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
gu: 802.1X સપ્લિકન્ટનું જોડાણ તૂટી ગયુ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
gu: 802.1X સપ્લિકન્ટ રૂપરેખાંકન નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
gu: 802.1X સપ્લિકન્ટ નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
gu: 802.1X સપ્લિકન્ટ સત્તાધિકરણ કરવા માટે લાંબો સમય લીધો

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
gu: શરૂ કરવા માટે PPP સેવા નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
gu: તૂટી ગયેલ PPP સેવા જોડાણ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
gu: PPP નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
gu: શરૂ કરવા માટે DHCP ક્લાયન્ટ નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
gu: DHCP ક્લાયન્ટ ભૂલ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
gu: DHCP ક્લાયન્ટ નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
gu: શરૂ કરતી વખતે વહેંચાયેલ જોડાણ સેવા નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
gu: વહેંચાયેલ જોડાણ સેવા નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
gu: શરૂ કરવા માટે AutoIP સેવા નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
gu: AutoIP સેવા ભૂલ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
gu: AutoIP સેવા નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
gu: લાઇન વ્યસ્ત છે

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
gu: ડાયલ ટોન નથી

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
gu: કૅરિઅર સ્થાપિત કરી શક્યા નહિં

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
gu: ડાયલ કરવાની માંગણીનો સમય સમાપ્ત

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
gu: ડાયલ કરવાનો પ્રયાસ નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
gu: મોડેમની શરૂઆત નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
gu: ખાસ APN ને પસંદ કરવાનું નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
gu: નેટવર્કો માટે શોધી રહ્યા નથી

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
gu: નામંજૂર થયેલ નેટવર્ક રજીસ્ટ્રેશન

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
gu: નેટવર્ક રજીસ્ટ્રેશન કરવાનો સમય સમાપ્ત થઇ ગયો

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
gu: સૂચિત નેટવર્ક સાથે રજીસ્ટર કરવાનું નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
gu: PIN ચકાસણી નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
gu: ઉપકરણ માટે જરૂરી ફર્મવેર ગુમ થઇ શકે છે

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
gu: જોડાણ અદૃશ્ય

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
gu: હાલનાં જોડાણને ધારેલ હતુ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
gu: મોડેમ મળ્યુ નથી

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
gu: બ્લુટુથ જોડાણ નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
gu: SIM કાર્ડ દાખલ થયેલ નથી

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
gu: SIM પીનની જરૂરિયાત છે

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
gu: SIM Puk જરૂરી

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
gu: SIM ખોટુ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
gu: જોડાણ નિર્ભરતા નિષ્ફળ

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
gu: ફર્મવેર ગેરહાજર

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
gu: કૅબલ પ્લગ થયેલ નથી

en: Security
gu: સુરક્ષા

en: Delete Address
gu: સરનામું કાઢી નાંખો

en: Delete Route
gu: માર્ગ કાઢી નાંખો

en: automatic
gu: સ્વયં

en: Identity
gu: ઓળખ

en: Cannot import VPN connection
gu: VPN જોડાણની આયાત કરી શકાતુ નથી

en: Select file to import
gu: આયાત કરવા માટે ફાઇલ પસંદ કરો

en: _Replace
gu: બદલો (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
gu: શું તમે સંગ્રહ કરી રહ્યા છો તે VPN જોડાણ સાથે %s ને બદલવા માંગો છો?

en: Cannot export VPN connection
gu: VPN જોડાણનું નિકાસ કરી શકાતુ નથી

en: Export VPN connection
gu: VPN જોડાણની નિકાસ કરો

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
gu: કંઈ જ નહિં

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
gu: WEP 40/128-bit Key (Hex અથવા ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
gu: WEP 128-bit પાસફ્રેજ

en: Dynamic WEP (802.1x)
gu: ડાયનેમિક WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
gu: WPA અને WPA2 વ્યક્તિગત

en: WPA & WPA2 Enterprise
gu: WPA અને WPA2 એન્ટરપ્રાઇઝ

en: Profile %d
gu: રૂપરેખા %d

en: Unable to open connection editor
gu: જોડાણ સંપાદકને ખોલવાનું અસમર્થ

en: New Profile
gu: નવી રૂપરેખા

en: _Add
gu: ઉમેરો (_A)

en: Import from file…
gu: ફાઇલમાંથી આયાત કરો...

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
gu: એન્ટરપ્રાઇઝ

[ctx: Wifi security]
en: None
gu: કંઈ નહિં

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
gu: કદી નહિં

[ctx: Signal strength]
en: None
gu: કંઈ નહિં

[ctx: Signal strength]
en: Weak
gu: નબળુ

[ctx: Signal strength]
en: Ok
gu: બરાબર

[ctx: Signal strength]
en: Good
gu: સરસ

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
gu: હોશિયાર

en: Details
gu: વિગતો

en: Add new connection
gu: નવાં જોડાણને ઉમેરો

en: Manual
gu: પુસ્તિકા

en: Automatic
gu: સ્વયં

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
gu: Web Proxy Autodiscovery વાપરેલ છે જ્યારે રૂપરેખાંકન URL પૂરી પાડેલ નથી.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
gu: આ અવિશ્ર્વાસુ સાર્વજનિક નેટવર્કો માટે અગ્રહણીય નથી.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
gu: પસંદ થયેલ નેટવર્કો માટે નેટવર્ક વિગતો, પાસવર્ડને સમાવીને અને કોઇપણ વૈવિધ્ય રૂપરેખાંકન ગુમ થઇ જશે.

en: _Forget
gu: ભૂલી જાઓ (_F)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
gu: ભૂલી જાઓ (_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
gu: સિસ્ટમ પોલિસી હૉટસ્પોટ તરીકે વાપરવાનું અટકાવે છે

en: Wireless device does not support Hotspot mode
gu: વાયરલેસ ઉપકરણ હૉટસ્પોટને આધાર આપતુ નથી

en: Unlock
gu: તાળુ ખોલો

en: Try clicking, double clicking, scrolling
gu: ક્લિક કરવાનો પ્રયત્ન કરો, બે વાર ક્લિક કરો, ખસેડી રહ્યા છે

en: Five clicks, GEGL time!
gu: પાંચ ક્લિક, GEGL સમય!

en: Double click, primary button
gu: બે ક્લિક, પ્રાથમિક બટન

en: Single click, primary button
gu: એક જ ક્લિક, પ્રાથમિક બટન

en: Double click, middle button
gu: બે ક્લિક, મધ્ય બટન

en: Single click, middle button
gu: એકજ ક્લિક, મધ્ય બટન

en: Double click, secondary button
gu: બે વાર ક્લિક, ગૌણ બટન

en: Single click, secondary button
gu: એકજ ક્લિક, ગૌણ બટન

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
gu: વધારે શીખો

en: Empty all items from Trash?
gu: શું કચરાપેટીમાંથી બધી વસ્તુઓને ખાલી કરો?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
gu: કચરાપેટીમાં બધી વસ્તુઓને કાયમ માટે કાઢી નાંખેલ છે.

en: _Empty Trash
gu: કચરાપેટી ખાલી કરો (_E)

en: Delete all the temporary files?
gu: શું બધી કામચલાઉ ફાઇલોને કાઢવાની છે?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
gu: બધી કામચલાઉ ફાઇલો કાયમ માટે કાઢી નંખાશે.

en: _Purge Temporary Files
gu: કામચલાઉ ફાઇલોને સાફ કરો (_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
gu: બીજુ

en: Error removing account
gu: ખાતાને દૂર કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Enable verbose mode
gu: વર્બોસ સ્થિતિ સક્રિય કરો

en: Search for the string
gu: શબ્દમાળા માટે શોધો

en: List possible panel names and exit
gu: શક્ય પેનલ નામોની યાદી કરો અને બહાર નીકળો

en: Panel to display
gu: દર્શાવવા માટે પેનલ

en: Available panels:
gu: ઉપલબ્ધ પેનલો:

en: Privacy
gu: ખાનગી

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
gu[0]: %u આઉટપુટ
gu[1]: %u આઉટપુટો

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
gu[0]: %u ઇનપુટ
gu[1]: %u ઇનપુટો

en: System Sounds
gu: સિસ્ટમ સાઉન્ડ

en: Authentication Required
gu: સત્તાધિકરણ જરૂરી

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
gu: વપરાશકર્તા નામ

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
gu: પાસવર્ડ

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
gu: સત્તાધિકરણ (_u)

en: Select Printer Driver
gu: પ્રિન્ટર ડ્રાઇવરને પસંદ કરો

en: Remove Printer
gu: પ્રિન્ટર દૂર કરો

en: Model
gu: મોડેલ

en: Location
gu: સ્થાન

en: Ink Level
gu: ઇંક સ્તર

en: Name
gu: નામ

en: Address
gu: સરનામું

en: Searching for preferred drivers…
gu: પસંદ થયેલ ડ્રાઇવરોને શોધી રહ્યા છે...

en: Authenticate
gu: સત્તાધિકરણ

en: Default
gu: મૂળભૂત

en: Middle Mouse Button Click
gu: મધ્ય માઉસ બટન ક્લિક

en: Right Mouse Button Click
gu: જમણુ માઉસ બટન ક્લિક

en: Back
gu: પાછા

en: Forward
gu: આગળ ધપાવો

en: Eraser Pressure Feel
gu: ઇરૅજર પ્રેસર ફીલ

en: Soft
gu: નરમ

en: Firm
gu: ફર્મ

en: Top Button
gu: ટોચનુ બટન

en: Lower Button
gu: નીચેનું બટન

en: Tip Pressure Feel
gu: ટીપ પ્રેસર ફીલ

en: Tablet (absolute)
gu: ટૅબલેટ (સંપૂર્ણ)

en: Touchpad (relative)
gu: ટચપેડ (સંબંધિત)

en: Tablet Preferences
gu: ટૅબલેટ પસંદગીઓ

en: No tablet detected
gu: ટૅબલેટ શોધાયુ નથી

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
gu: મહેરબાની કરીને પ્લગ કરો અથવા તમારાં Wacom ટૅબલેટને ચાલુ રાખો

en: Bluetooth Settings
gu: Bluetooth સુયોજનો

en: Wacom Tablet
gu: Wacom ટૅબલેટ

en: Tracking Mode
gu: ટ્રેકિંગ સ્થિતિ

en: Left-Handed Orientation
gu: ડાબી બાજુની દિશા

en: Map to Monitor…
gu: મોનિટરનું માપન…

en: Map Buttons…
gu: માપન બટનો…

en: Calibrate…
gu: માપદંડ કરો…

en: Adjust mouse settings
gu: માઉસ સુયોજનોને ગોઠવો

en: Adjust display resolution
gu: દર્શાવ રિઝોલ્યુશનને ગોઠવો

en: Screen Calibration
gu: સ્ક્રીન માપાંકન

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
gu: લક્ષ્ય માર્કરને મહેરબાની કરીને ટૅપ કરો તેઓ ટૅબલેટને ગોઠવવા માટે સ્ક્રીન પર દેખાશે.

en: Map Buttons
gu: માપન બટનો

en: Map buttons to functions
gu: વિધેયોનાં માપન બટનો

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
gu: 15 મિનિટ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
gu: 30 મિનિટો

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
gu: 45 મિનિટ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
gu: 1 કલાક

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
gu: 80 મિનિટ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
gu: 90 મિનિટ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
gu: 100 મિનિટ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
gu: 2 કલાક

en: Automatic Suspend
gu: આપમેળે સ્થગિત

en: _Plugged In
gu: માં પ્લગ થયેલ (_P)

en: On _Battery Power
gu: બેટરી પાવર પર (_B):

en: Delay
gu: વિલંબ

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
gu: માપદંડ રૂપરેખાને પેદા કરશે કે જે રંગ સંચાલિત તમારી સ્ક્રીનને વાપરી શકો છો. માપદંડ પર લાંબો સમય વિતાવી શકો છો, રંગ રૂપરેખાની ગુણવત્તાને સારી બનાવવા.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
gu: તમે તમારું કમ્પ્યૂટર વાપરી શકશો નહિં જ્યારે માપદંડ થતુ હોય.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
gu: ગુણવત્તા

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
gu: આશરે સમય

en: Calibration Quality
gu: કેલિબ્રેશન ગુણવત્તા

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
gu: સેન્સર ઉપકરણને પસંદ કરો તમે કેલિબ્રેશન માટે વાપરવા માંગો તો.

en: Calibration Device
gu: કેલિબ્રેશન ઉપકરણ

en: Select the type of display that is connected.
gu: દર્શાવનાં પ્રકારને પસંદ કરો કે જે જોડાયેલ છે.

en: Display Type
gu: પ્રકારને દર્શાવો

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
gu: દર્શા લક્ષ્ય સફેદ બિંદુને પસંદ કરો. મોટેભાગે દર્શાવો D65 illuminant માં માપદંડ થયેલ હોવુ જોઇએ.

en: Profile Whitepoint
gu: રૂપરેખા સફેદબિંદુ

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
gu: મહેરબાની કરીને તેજ પ્રદર્શન માટે દર્શાવ સુયોજિત કરો કે જે ખાસ કરીને તમારી માટે છે. રંગ સંચાલન આ પ્રકાશતા સ્તરે વધારે ચોક્કસ હશે.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
gu: વૈકલ્પિક રીતે, તમે આ ઉપકરણ માટે બીજી રૂપરેખાનાં એક સાથે વાપરેલ પ્રકાશતા સ્તરને વાપરી શકો છો.

en: Display Brightness
gu: પ્રકાશતા દર્શાવો

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
gu: તમે વિવિધ કમ્પ્યૂટર પર રંગ રૂપરેખાને વાપરી શકો છો, અથવા વિવિધ પ્રકાશતા શરતો માટે રૂપરેખાઓને બનાવી પણ શકો છો.

en: Profile Name:
gu: રૂપરેખાનું નામ:

en: Profile Name
gu: રૂપરેખાનું નામ

en: Profile successfully created!
gu: રૂપરેખા સફળતાપૂર્વક બનાવેલ છે!

en: Copy profile
gu: રૂપરેખાની નકલ કરો

en: Requires writable media
gu: લખી શકાય તેવી મીડિયાની જરૂરિયાત છે

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
gu: તમે આ સૂચનાઓને શોધી શકો છો કે જે <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> અને <a href="windows">Microsoft Windows</a> અને ઉપયોગી સિસ્ટમો પર કેવી રીતે વાપરે છે.

en: Summary
gu: સારાંશ

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
gu: સમસ્યાઓ શોધાઇ. રૂપરેખા યોગ્ય રીકે કામ કરી શકશે નહિં. <a href="">વિગતો બતાવો.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
gu: દરેક ઉપકરણને સંચાલિત રંગની રંગ રૂપરેખાને અદ્યતન રાખવાની જરૂર છે.

en: Learn more about color management
gu: રંગ સંચાલન વિશે વધારે શીખો

en: Set this profile for all users on this computer
gu: આ કમ્પ્યૂટર પર બધા વપરાશકર્તાઓ માટે આ રૂપરેખાને સુયોજિત કરો

en: Calibrate the device
gu: ઉપકરણનું માપદંડ કરો

en: Unable to detect any devices that can be color managed
gu: કોઇપણ ઉપકરણોને શોધવાનું અસમર્થ કે જે રંગને સંચાલિત કરી શકાય છે

en: Projector
gu: પ્રોજેક્ટર

en: Plasma
gu: પ્લાઝ્મા

en: LCD (CCFL backlight)
gu: LCD (CCFL બેકલાઇટ)

en: LCD (RGB LED backlight)
gu: LCD (RGB LED બેકલાઇટ)

en: LCD (white LED backlight)
gu: LCD (white LED બેકલાઇટ)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
gu: Wide gamut LCD (CCFL બેકલાઇટ)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
gu: Wide gamut LCD (RGB LED બેકલાઇટ)

en: 40 minutes
gu: 40 મિનિટો

en: Native to display
gu: પ્રદર્શિત કરલા માટે મૂળ

en: D50 (Printing and publishing)
gu: D50 (છાપન અને પ્રકાશિત)

en: D65 (Photography and graphics)
gu: D65 (ફોટોગ્રાફી અને ગ્રાફિક્સ)

en: Display Calibration
gu: કેલિબ્રેશન દર્શાવો

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
gu: પૂર્ણ (_D)

en: Bark
gu: બાર્ક

en: Drip
gu: ઝરમર

en: Glass
gu: ગ્લાસ

en: Sonar
gu: સોનાર

en: Output
gu: આઉટપુટ

en: Test
gu: ચકાસો

en: Subwoofer
gu: સબવુફર

en: Input
gu: ઇનપુટ

en: Resolution
gu: રીઝોલ્યુશન

en: Times
gu: સમય

en: Hour
gu: કલાક

en: Minute
gu: મિનિટ

en: Mirror
gu: મિરર

en: Automatic Screen _Lock
gu: આપમેળે સ્ક્રીનનું તાળુ (_L)

en: Displays
gu: દેખાવો

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
gu: સ્ક્રીન બંધ થાય છે

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
gu: 30 સેકંડ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
gu: 1 મિનિટ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
gu: 2 મિનિટો

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
gu: 3 મિનિટો

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
gu: 5 મિનિટો

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
gu: 4 મિનિટ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
gu: 8 મિનિટ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
gu: 10 મિનિટો

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
gu: 12 મિનિટ

en: Input Sources
gu: ઇનપુટ સ્ત્રોત

en: Use the _same source for all windows
gu: બધી વિન્ડો માટે સરખા સ્ત્રોતને વાપરો (_s)

en: Add an Input Source
gu: ઇનપુટ સ્ત્રોત ઉમેરો

en: Preferences
gu: પસંદગીઓ

en: Shortcut
gu: ટુંકાણ

en: Add
gu: ઉમેરો

en: No input source selected
gu: ઇનપુટ સ્ત્રોત પસંદ થયેલ નથી

en: Add Shortcut
gu: ટુંકાણ ઉમેરો

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
gu: શું તમે તમારી રજીસ્ટર થયેલ આંગળીની છાપો ને કાઢી નાંખવા માંગો છો તેથી આંગળીની છાપ પ્રવેશ ને નિષ્ક્રિય થયેલ હોય?

en: _Delete Fingerprints
gu: આંગળીની છાપો ને કાઢી નાંખો (_D)

en: Create a user account
gu: વપરાશકર્તા ખાતાને બનાવો

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
gu: તમારાં બદલાવોની અસર લાવવા માટે તમારા સત્રને પુન:શરૂ કરવુ જરૂરી છે

en: Restart Now
gu: હવે પુન:શરૂ કરો

en: User Icon
gu: વપરાશકર્તા ચિહ્ન

en: _Language
gu: ભાષા (_L)

en: _Password
gu: પાસવર્ડ (_P)

en: _Fingerprint Login
gu: આંગળીછાપન પ્રવેશ (_F)

en: A_utomatic Login
gu: સ્વયં પ્રવેશ (_u)

en: Add User
gu: વપરાશકર્તાને ઉમેરો

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
gu: નોંધણી કરો (_E)

en: Domain Administrator Login
gu: ડોમેઇન સંચાલક પ્રવેશ

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
gu: એન્ટરપ્રાઇઝ પ્રવેશને વાપરવા માટે ક્રમમાં, આ કમ્યૂટરને ડોમેઇનમાં ઉમેદવારી કરવાની જરૂર છે. મહેરબાની કરીને તમારુ નેટવર્ક સંચાલકને લઇને તેનાં ડોમેઇન પાસવર્ડને અહિં ટાઇપ કરો.

en: _Domain
gu: ડોમેઇન (_D)

en: Administrator _Name
gu: સંચાલક નામ (_N)

en: Administrator Password
gu: સંચાલક પાસવર્ડ

en: _Username
gu: વપરાશકર્તા નામ (_U)

en: _Full Name
gu: સંપૂર્ણ નામ (_F)

en: Account _Type
gu: ખાતા પ્રકાર (_T)

en: _Enterprise Login
gu: એન્ટરપ્રાઇઝ પ્રવેશ (_E)

en: Change Password
gu: પાસવર્ડ બદલો

en: Ch_ange
gu: બદલો (_a)

en: _New Password
gu: નવો પાસવર્ડ (_N)

en: Current _Password
gu: વર્તમાન પાસવર્ડ (_p)

en: Set a password now
gu: હવે પાસવર્ડને સુયોજિત કરો

en: Full Screen
gu: સંપૂર્ણ સ્ક્રીન

en: Top Half
gu: ઊંચે અદધો ભાગ

en: Bottom Half
gu: નીચે અદધો ભાગ

en: Left Half
gu: ડાબો અદધો ભાગ

en: Right Half
gu: જમણો અડધો ભાગ

en: Zoom Options
gu: નાનુ મોટુ કરવાનાં વિકલ્પો

en: _Zoom
gu: નાનું મોટું (_Z)

en: Magnifier Position:
gu: બૃહદદર્શક સ્થિતિ:

en: Magnifier
gu: બૃહદદર્શક

en: Crosshairs
gu: ક્રોસહેર

en: Color Effects:
gu: રંગ અસરો:

en: Color Effects
gu: રંગ અસરો

en: Typing Assist
gu: ટાઇપીંગ સહાયક

en: _Sticky Keys
gu: સ્ટીકી કીઓ (_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
gu: કિ સંયોજનો તરીકે બદલનાર કીઓની કતાર સાથે વર્તે છે

en: _Disable if two keys are pressed together
gu: જો બે કી એકસાથે દબાવાય તો નિષ્ક્રિય કરો (_D)

en: S_low Keys
gu: ધીમી કીઓ (_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
gu: જ્યારે કી દબાયેલ હોય અને જ્યારે તેને સ્વીકારેલ હોય તો તેની વચ્ચે વિલંબ મૂકો

en: A_cceptance delay:
gu: સ્વીકૃતિ વિલંબ (_c):

en: Slow keys typing delay
gu: સ્લો કી વિલંબને સૂચવે છે

en: Beep when a key is pr_essed
gu: જ્યારે કી દબાયેલ હોય ત્યારે બીપ વગાડો (_e)

en: Beep when a key is _accepted
gu: જ્યારે કી સ્વીકારેલ હોય ત્યારે બીપ વગાડો (_a)

en: Beep when a key is _rejected
gu: જ્યારે કી નકારી દેવામાં આવે તો બીપ વગાડો (_r)

en: _Bounce Keys
gu: બાઉન્સ કી (_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
gu: આમાં ઝડપી નકલી કી દબાણ અવગણો

en: Bounce keys typing delay
gu: બાઉન્સ કી વિલંબને સૂચવે છે

en: _Enable by Keyboard
gu: કિબોર્ડ દ્દારા સક્રિય કરો (_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
gu: કીબોર્ડમાંથી સુલભતા લક્ષણોને ચાલુ અને બંધ કરો

en: Repeat Keys
gu: પુનરાવર્તિત કીઓ

en: Speed
gu: ઝડપ

en: Repeat keys speed
gu: પુનરાવર્તન કીઓની ઝડપ

en: Click Assist
gu: મદદ માટે ક્લિક કરો

en: _Simulated Secondary Click
gu: પ્રદર્શનીય દ્દિતીય ક્લિક (_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
gu: પ્રાથમિક બટન દબાવવા દ્દારા દ્દિતીય ક્લિક સક્રિય કરો

en: Secondary click delay
gu: ગૌણ કી વિલંબ

en: _Hover Click
gu: Hover ક્લિક (_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
gu: જ્યારે પોઇંટરની હિલચાલ બંધ કરવા દરમિયાન ક્લિકની શરૂઆત કરો

en: D_elay:
gu: વિલંબ (_e):

en: Motion _threshold:
gu: હિલચાલ થ્રેશોલ્ડ (_t):

en: Visual Alerts
gu: દેખીતી ચેતવણીઓ

en: _Test flash
gu: ફ્લેશ ચકાસો (_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
gu: દ્રશ્ય સંકેત વાપરો જ્યારે ચેતવણી અવાજ કરે.

en: _Visual Alerts
gu: દેખીતી ચેતવણીઓ (_V)

en: Flash the entire _screen
gu: આખી સ્ક્રીન ઝબકાવો (_s)

en: Seeing
gu: જોઇ રહ્યા છે

en: _High Contrast
gu: ઉચ્ચ વિરોધાભાસ (_H)

en: _Large Text
gu: લાંબુ લખાણ (_L)

en: Screen _Reader
gu: સ્ક્રીન વાંચક (_R)

en: _Sound Keys
gu: સાઉન્ડ કી (_S)

en: Hearing
gu: સાંભળવુ

en: Typing
gu: ટાઇપ કરી રહ્યા છે

en: Screen _Keyboard
gu: સ્ક્રીન કિબોર્ડ (_K)

en: _Typing Assist (AccessX)
gu: ટાઇપીંગ સહાયક (AccessX) (_T)

en: Pointing & Clicking
gu: નિર્દેશિત અને ક્લિક કરી રહ્યા છે

en: _Mouse Keys
gu: માઉસ કી (_M)

en: _Click Assist
gu: મદદ માટે ક્લિક કરો (_C)

en: Cursor Blinking
gu: કર્સર ઝબૂકે છે

en: Sound Keys
gu: સાઉન્ડ કી

en: Screen Reader
gu: સ્ક્રીન વાંચક

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
gu: સ્ક્રીન વાંચક દર્શાવેલ લખાણને વાંચે છે જે તમે ફોકસને ખસેડો છો.

en: _Screen Reader
gu: સ્ક્રીન વાંચક (_S)

en: General
gu: સામાન્ય

en: Search
gu: શોધો

en: Notifications
gu: સૂચનાઓ

en: Reset
gu: પુનઃસુયોજીત કરો

en: Networks
gu: નેટવર્ક

en: Some services are disabled because of no network access.
gu: અમુક સેવાઓ નિષ્ક્રિય થયેલ છે કારણ કે નેટવર્ક પ્રવેશ નથી.

en: Remote Login
gu: દૂરસ્થ પ્રવેશ

en: Media Sharing
gu: મીડિયા ભાગીદારી

en: Share music, photos and videos over the network.
gu: નેટવર્ક પર સંગીત, ફોટા અને વિડિયોની ભાગીદારી કરો.

en: Folders
gu: ફોલ્ડર

en: Select how media should be handled
gu: પસંદ કરો કેવી રીતે મીડિયાને સંભાળવુ જોઇએ

en: CD _audio
gu: CD ઓડિયો (_a)

en: _DVD video
gu: DVD વિડિયો (_D)

en: _Music player
gu: સંગીત પ્લેયર (_M)

en: _Photos
gu: ફોટા (_P)

en: _Software
gu: સોફ્ટવેર (_S)

en: _Other Media…
gu: બીજી મીડિયા (_O)…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
gu: મીડિયા નિવેશ પર કદી પૂછો નહિં અથવા કાર્યક્રમ શરૂ કરો (_N)

en: Select how other media should be handled
gu: પસંદ કરો કેવી રીતે બીજી મીડિયાને સંભાળવુ જોઇએ

en: _Action:
gu: ક્રિયા (_A):

en: _Type:
gu: પ્રકાર (_T):

en: Preview
gu: પૂર્વદર્શન

en: My Account
gu: મારુ ખાતુ

en: Login Screen
gu: પ્રવેશ સ્ક્રીન

en: Language
gu: ભાષા

en: Login settings are used by all users when logging into the system
gu: બધા વપરાશકર્તાઓ દ્દારા પ્રવેશ સુયોજનો વાપરેલ છે જ્યારે સિસ્ટમમાં પ્રવેશી રહ્યા છે

en: Dates
gu: તારીખો

en: Numbers
gu: નંબરો

en: Measurement
gu: માપ

en: Paper
gu: કાગળ

en: Memory
gu: મેમરી

en: Processor
gu: પ્રોસેસર

en: Graphics
gu: ગ્રાફિક્સ

en: Calculating…
gu: ગણતરી…

en: Virtualization
gu: વર્ચ્યુલાઇઝેશન

en: _Select
gu: પસંદ કરો (_S)

en: No languages found
gu: ભાષાઓ મળી નથી

en: Time
gu: સમય

en: Turn device off
gu: ઉપકરણ બંધ કરો

en: _Type
gu: પ્રકાર (_T)

en: Sho_w password
gu: પાસવર્ડ બતાવો (_w)

en: Tunneled TLS
gu: ટનલ TLS

en: Protected EAP (PEAP)
gu: સુરક્ષિત EAP (PEAP)

en: Au_thentication
gu: સત્તાધિકરણ (_t)

en: I_dentity
gu: ઓળખાણ (_d)

en: _User certificate
gu: વપરાશકર્તા પ્રમાણપત્ર (_U)

en: C_A certificate
gu: CA પ્રમાણપત્ર (_A)

en: Private _key
gu: ખાનગી કી (_k)

en: _Private key password
gu: ખાનગી કી પાસવર્ડ (_P)

en: Anonymous
gu: અનામિક

en: Authenticated
gu: સત્તાધિકરણ થયેલ

en: Both
gu: બંને

en: Anony_mous identity
gu: અનામિક ઓળખાણ (_m)

en: PAC _file
gu: PAC ફાઇલ (_f)

en: _Inner authentication
gu: આંતરિક સત્તાધિકરણ (_I)

en: Version 0
gu: આવૃત્તિ 0

en: Version 1
gu: આવૃત્તિ 1

en: PEAP _version
gu: PEAP આવૃત્તિ (_v)

en: 1 (Default)
gu: 1 (મૂળભૂત)

en: Open System
gu: ખુલ્લી સિસ્ટમ

en: Shared Key
gu: વહેંચાયેલ કી

en: _Key
gu: કી (_K)

en: Sho_w key
gu: કી બતાવો (_w)

en: WEP inde_x
gu: WEP અનુક્રમણિકા (_x)

en: S_ecurity
gu: સુરક્ષા (_e)

en: 802.1x _Security
gu: 802.1x સુરક્ષા (_S)

en: _SSID
gu: SSID (_S)

en: _BSSID
gu: BSSID (_B)

en: _MAC Address
gu: MAC સરનામું (_M)

en: _Cloned Address
gu: ક્લોન થયેલ સરનામું (_C)

en: Automatic (DHCP)
gu: સ્વયં (DHCP)

en: Link-Local Only
gu: ફક્ત સ્થાનિક કડી

en: Netmask
gu: નેટમાસ્ક

en: Gateway
gu: ગેટવે

en: Automatic DNS
gu: આપોઆપ DNS

en: Routes
gu: માર્ગ

en: Automatic Routes
gu: આપમેળે માર્ગ

en: Use this connection _only for resources on its network
gu: તેનાં નેટવર્ક પર સ્ત્રોતો માટે ફક્ત આ જોડાણને વાપરો (_o)

en: _Name
gu: નામ (_N)

en: M_TU
gu: MTU (_T)

en: bytes
gu: બાઇટ

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
gu: (ભૂલ: VPN જોડાણ સંપાદકને લાવવાનું અસમર્થ)

en: Automatic, DHCP only
gu: આપોઆપ, ફક્ત DHCP

en: Prefix
gu: પૂર્વગ

en: Signal Strength
gu: સંકેત મજબૂતાઇ

en: Link speed
gu: કડી ઝડપ

en: Last Used
gu: છેલ્લે વાપરેલ

en: Connect _automatically
gu: આપમેળે જોડાવો (_a)

en: Make available to _other users
gu: બીજા વપરાશકર્તાઓને ઉપલબ્ધ બનાવો (_o)

en: Turn VPN connection off
gu: VPN જોડાણને બંધ કરો

en: Network Name
gu: નેટવર્ક નામ

en: Security type
gu: સુરક્ષા પ્રકાર

en: Turn Wi-Fi off
gu: Wi-Fi બંધ કરો

en: _Connect to Hidden Network…
gu: છુપાયેલ નેટવર્ક સાથે જોડાવો (_C)...

en: Provider
gu: પોષણકર્તા

en: _Turn On
gu: ચાલુ કરો (_T)

en: _HTTP Proxy
gu: HTTP પ્રોક્સી (_H)

en: H_TTPS Proxy
gu: HTTPS પ્રોક્સી (_T)

en: _FTP Proxy
gu: FTP પ્રોક્સી (_F)

en: _Socks Host
gu: Socks યજમાન (_S)

en: _Ignore Hosts
gu: યજમાનો અવગણો (_I)

en: HTTP proxy port
gu: HTTP પ્રોક્સી પોર્ટ

en: HTTPS proxy port
gu: FTP પ્રોક્સી પોર્ટ

en: FTP proxy port
gu: FTP પ્રોક્સી પોર્ટ

en: Socks proxy port
gu: Socks પ્રોક્સી પોર્ટ

en: _Configuration URL
gu: રૂપરેખાંકન URL (_C)

en: Close
gu: બંધ કરો

en: January
gu: જાન્યુઅરી

en: February
gu: ફેબ્રુઆરી

en: March
gu: માર્ચ

en: April
gu: એપ્રિલ

en: May
gu: મે

en: June
gu: જૂન

en: July
gu: જુલાઈ

en: August
gu: ઑગસ્ટ

en: September
gu: સેપ્ટેમ્બર

en: October
gu: ઑક્ટોબર

en: November
gu: નવેમ્બર

en: December
gu: ડિસેમ્બર

en: Date & Time
gu: તારીખ અને સમય

en: Year
gu: વર્ષ

en: Month
gu: મહિનો

en: Day
gu: દિવસ

en: Time Zone
gu: ટાઈમ ઝોન

en: Search for a city
gu: શહેર માટે શોધો

en: Automatic _Date & Time
gu: આપોઆપ તારીખ અને સમય (_D)

en: Requires internet access
gu: ઇન્ટરનેટ પ્રવેશની જરૂરિયાત છે

en: Date & _Time
gu: તારીખ અને સમય (_T)

en: Automatic Time _Zone
gu: આપોઆપ ટાઇમઝોન (_Z)

en: Time _Format
gu: સમય બંધારણ (_F)

en: 24-hour
gu: 24-કલાક

en: _Web
gu: વેબ (_W)

en: _Mail
gu: મેઇલ (_M)

en: _Calendar
gu: કૅલેન્ડર (_C)

en: M_usic
gu: સંગીત (_u)

en: _Video
gu: વિડિઓ (_V)

en: Mouse
gu: માઉસ

en: Double-click timeout
gu: બે ક્લિકની સમયસમાપ્તિ

en: Touchpad
gu: ટચપેડ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
gu: 1 દિવસ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
gu: 2 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
gu: 3 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
gu: 4 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
gu: 5 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
gu: 6 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
gu: 7 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
gu: 14 દિવસો

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
gu: 30 દિવસો

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
gu: હંમેશા

en: Remove Account
gu: ખાતુ દૂર કરો

en: Quit
gu: બહાર નીકળો

en: All Settings
gu: બધા સુયોજનો

en: Help
gu: મદદ

en: Printers
gu: પ્રિન્ટરો

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
gu: પ્રિન્ટર ઉમેરો, પ્રિન્ટર ક્રિયાને જુઓ અને નક્કી કરો કે કેવી રીતે તમે છાપવા માંગો છો

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
gu: પ્રિન્ટર;કતાર;છાપો;પેપર;સહી;ટૉનર;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
gu: બટન મેપીંગને સુયોજિત કરો અને ગ્રાફિક્સ ટૅબલેટ માટે સ્ટાયલસ સંવેદનશીલતાને ગોઠવો

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
gu: ટૅબલેટ;Wacom;સ્ટાયલસ;ઇરૅજર;માઉસ;

en: Power
gu: પાવર

en: View your battery status and change power saving settings
gu: તમારી બેટરી સ્થિતિને જુઓ અને પાવર સંગ્રહ સુયોજનોને બદલો

en: Color
gu: રંગ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
gu: તમારાં ઉપકરણોનાં રંગને કેલિબ્રેટ કરો, જેમ કે દર્શાવ, કૅમેરા અથવા પ્રિન્ટરો

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
gu: રંગ;ICC;રૂપરેખા;માપદંડ;પ્રિન્ટર;દર્શાવ;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
gu: બ્લુટુથને ચાલુ અને બંધ કરો અને તમારાં ઉપકરણો સાથે જોડાવો

en: Background
gu: પાશ્વ ભાગ

en: Change your background image to a wallpaper or photo
gu: વોલપેપર અથવા ફોટોમાં તમારાં ઇમેજનાં પાશ્ર્વભાગને બદલો

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
gu: વોલપેપર;સ્ક્રીન;ડેસ્કટોપ;

en: Sound
gu: ધ્વનિ

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
gu: સાઉન્ડ સ્તર, ઇનપુટ, આઉટપુટ, અને સાઉન્ડ ચેતવણીને બદલો

en: Choose how to use connected monitors and projectors
gu: કેવી રીતે મોનિટર અને પ્રોજેક્ટરને વાપરવુ તેને પસંદ કરો

en: Keyboard
gu: કીબોર્ડ

en: Users
gu: વપરાશકર્તાઓ

en: Add or remove users and change your password
gu: વપરાશકર્તાઓને ઉમેરો અથવા દૂર કરો અને તમારા પાસવર્ડને બદલો

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
gu: તેને જોવા, સાંભળવા, ટાઇપ, નિર્દેશિત અને ક્લિક કરવાનું સરળ બનાવો

en: Control what you want to share with others
gu: તમે શું બીજાઓ સાથે ભાગીદારી કરવા માંગો છો તેની પર નિયંત્રિત કરો

en: Removable Media
gu: દૂર કરી શકાય તેવી મીડિયા

en: Region & Language
gu: પ્રદેશ અને ભાષા

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
gu: ભાષા;લેઆઉટ;કિબોર્ડ;ઇનપુટ;

en: View information about your system
gu: તમારી સિસ્ટમ વિશે જાણકારી જુઓ

en: Control how you connect to the Internet
gu: તમે કેવી રીતે ઇન્ટરનેટ સાથે જોડાવે તેને નિયંત્રિત કરો

en: Change the date and time, including time zone
gu: તારીખ અને સમયને બદલો, ટાઇમ ઝોનને સમાવી રહ્યા છે

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
gu: ઘડિયાળ;ટાઇમઝોન;સ્થાન;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
gu: સ્ક્રીન;તાળુ;નિદાન;ભંગાણ;ખાનગી;તાજેતરનું;કામચલાઉ;tmp;અનુક્રમણિકા;નામ;નેટવર્ક;ઓળખાણ;

en: Control which notifications are displayed and what they show
gu: કઇ સૂચનાઓ દર્શાવેલ છે અને શું તેઓ બતાવે છે તેની પર નિયંત્રણ કરો

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
gu: સૂચના;બેનર;સંદેશો;ટ્રે;પોપઅપ;

en: Default Applications
gu: મૂળભૂત કાર્યક્રમો

en: Mouse & Touchpad
gu: માઇસ અને ટચપેડ

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
gu: તમારી માઉસ અને ટચપેડ સંવેદનશીલતાને બદલો અને જમણી અથવા ડાબી બાજુ પસંદ કરો

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
gu: ટ્રેકપેડ;નિર્દેશક;ક્લિક;ટેપ;બમણું;બટન;ટ્રેકબોલ;સ્ક્રોલ;

en: Online Accounts
gu: ઓનલાઇન ખાતાઓ

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
gu: તમારાં ઓનલાઇન ખાતામાં જોડાવો અને નક્કી કરો તે તેઓ માટે શું વાપરવુ છે

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
gu: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;વેબ;ઓનલાઇન;વાતચીત;કૅલેન્ડર;મેઇલ;સંપર્ક;ownCloud;કર્બોસ;IMAP;SMTP;પોકેટ;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
gu: પસંદગીઓ;સુયોજનો;

en: Turn zoom on or off
gu: નાનું મોટુ કરવાનુ ચાલુ અથવા બંધ કરો

en: Zoom in
gu: મોટુ કરો

en: Zoom out
gu: નાનું કરો

en: Turn screen reader on or off
gu: સ્ક્રીન વાંચકને ચાલુ અથવા બંધ રાખો

en: Turn on-screen keyboard on or off
gu: ઓન-સ્ક્રીન કિબોર્ડને ચાલુ અથવા બંધ રાખો

en: Increase text size
gu: લખાણ માપ વધારો

en: Decrease text size
gu: લખાણ માપ ઘટાડો

en: High contrast on or off
gu: ઉચ્ચ વિરોધાભાસ ચાલુ અથવા બંધ

en: Switch to next input source
gu: આગળનાં ઇનપુટ સ્ત્રોતમાં જાવ

en: Switch to previous input source
gu: પહેલાનાં ઇનપુટ સ્ત્રોતમાં જાવ

en: Launchers
gu: લૉંચર

en: Launch help browser
gu: મદદ બ્રાઉઝર શરૂ કરો

en: Launch calculator
gu: કૅલ્ક્યુલેટર શરૂ કરો

en: Launch email client
gu: ઇમેલ ક્લાયન્ટ શરૂ કરો

en: Launch web browser
gu: વેબ બ્રાઉઝર શરૂ કરો

en: Home folder
gu: ઘર ફોલ્ડર

[ctx: keybinding]
en: Search
gu: શોધો

en: Screenshots
gu: સ્ક્રીનશોટ

en: Save a screenshot to $PICTURES
gu: $PICTURES માં સ્ક્રીનશોટને સંગ્રહો

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
gu: $PICTURES માં વિન્ડોનાં સ્ક્રીનશોટને સંગ્રહો

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
gu: $PICTURES માં એક વિસ્તારનાં સ્ક્રીનશોટને સંગ્રહો

en: Sound and Media
gu: સાઉન્ડ અને મીડિયા

en: Volume down
gu: અવાજ ઓછો કરો

en: Volume up
gu: અવાજ વધારો

en: Launch media player
gu: મીડિયા પ્લેયરને શરૂ કરો

en: Play (or play/pause)
gu: વગાડો (વગાડો/અટકાવો)

en: Pause playback
gu: પ્લેબેક અટકાવો

en: Stop playback
gu: પ્લેબેક બંધ કરો

en: Previous track
gu: પહેલાંનુ ટ્રેક

en: Next track
gu: આગળનો ટ્રેક

en: Eject
gu: બહાર નીકાળો

en: System
gu: સિસ્ટમ

en: Log out
gu: બહાર નીકળો

en: Lock screen
gu: સ્ક્રીનને તાળુ મારો
