budgie-control-center 1.2.0 - en to hi translation catalogue (883 entries)

en: Two Sided
hi: दो तरफा

en: Paper Type
hi: कागज का प्रकार

en: Paper Source
hi: कागज स्रोत

en: Output Tray
hi: आउटपुट तश्तरी

en: GhostScript pre-filtering
hi: GhostScript प्री फ़िल्टरिंग

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
hi: पृष्ठ प्रति पक्ष

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
hi: दो तरफा

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
hi: दिशा

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
hi: सामान्य

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
hi: पृष्ठ सेटअप

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
hi: मुद्रक विकल्प

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
hi: कार्य

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
hi: छवि गुणवत्ता

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
hi: रंग

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
hi: समाप्त कर रहा है

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
hi: उन्नत

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
hi: जाँच पृष्ठ

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
hi: टोनर पर कम

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
hi: टोनर के बाहर

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
hi: डेवलपर पर कम

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
hi: डेवलपर के बाहर

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
hi: चिह्न आपूर्ति पर कम

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
hi: चिह्न आपूर्ति के बाहर

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
hi: कवर खोलें

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
hi: खुला दरवाजा

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
hi: कागज पर कम

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
hi: कागज के बाहर

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
hi: ऑफ़लाइन

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
hi: रुक गया

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
hi: लगभग पूरा गोदाम बेकार

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
hi: लगभग गोदाम बेकार

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
hi: ऑप्टिकल फोटो कंडक्टर जीवन का अंत निकट है

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
hi: ऑप्टिकल फोटो कंडक्टर कामकाज नहीं रहा है

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
hi: तैयार

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
hi: काम नहीं स्वीकार कर सकते हैं

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
hi: प्रक्रिया हो रही है

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
hi: उत्पादक

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
hi: ड्राइवर

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
hi: एक तरफा

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
hi: लंबा किनारा (मानक)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
hi: छोटा किनारा (पलटें)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
hi: व्यक्तिचित्र

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
hi: भूदृश्य

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
hi: उल्टा भूदृश्य

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
hi: उल्टा व्यक्तिचित्र

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
hi: स्वचालित विन्यास

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
hi: नया प्रिंटर जोड़ने में विफल.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
hi: लोड नहीं कर सका ui: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
hi: स्थगित

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
hi: प्रक्रिया हो रही है

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
hi: रुक गया

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
hi: रद्द

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
hi: छोड़ा गया

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
hi: पूर्ण

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
hi: जेटप्रिंटर प्रिंटर

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
hi: LPD मुद्रक

en: No suitable driver found
hi: कोई उपयुक्त ड्राइवर नहीं मिला

en: Select PPD File
hi: एक PPD फाइल चुनें

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
hi: पोस्टस्क्रिप्ट प्रिंटर विवरण फ़ाइल (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
hi: स्वतः चुनें

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
hi: मुद्रक तयशुदा

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
hi: अंतस्थापित GhostScript फ़ॉन्ट केवल

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
hi: PS स्तर 1 में बदलें

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
hi: पीएस स्तर 2 पर परिवर्तित करें

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
hi: कोई पूर्व फ़िल्टरिंग नहीं

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
hi: प्रिंटर जोड़ें

note: Translators: The found device is a printer connected via USB
en: USB
hi: यूएसबी

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
hi: क्रमिक पोर्ट

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
hi: समांतर पोर्ट

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
hi: स्थानः %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
hi: पता: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
hi: सर्वर को प्रमाणीकरण की आवश्यकता है

en: %d of %d
hi: %d का %d

en: New shortcut…
hi: नया शार्टकट...

en: Button
hi: बटन

en: Output:
hi: आउटपुट:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
hi: पहलू अनुपात बनाए रखें (लेटरबॉक्स):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
hi: एकल मॉनिटर से मानचित्रित करें

en: Display Mapping
hi: मानचित्रण प्रदर्शित करें

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: Test Your _Settings
hi: अपनी सेटिंग्स जाँचें (_S)

en: Stylus
hi: स्टाइलस

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
hi: टेबलेट

en: Batteries
hi: बैटरी

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
hi: बैटरी

en: When _idle
hi: निष्क्रिय जब (_I)

en: Power Off
hi: बंद करें

en: Hibernate
hi: सुप्तावस्था

en: Off
hi: बंद

en: When on battery power
hi: जब बैटरी शक्ति पर चल रहा हो

en: When plugged in
hi: जब प्लगिन

en: On
hi: चालू

en: Unknown time
hi: अज्ञात समय

en: %i minute | %i minutes
hi[0]: %i मिनट
hi[1]: %i मिनट

en: %i hour | %i hours
hi[0]: %i घंटा
hi[1]: %i घंटा

en: hour | hours
hi[0]: घंटा
hi[1]: घंटे

en: minute | minutes
hi[0]: मिनट
hi[1]: मिनट

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
hi: %s जब तक पूरी तरह चार्ज्ड

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
hi: चेतावनी: %s शेष

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
hi: %s शेष

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
hi: पूरी तरह चार्ज्ड

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
hi: रिक्त

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
hi: चार्ज हो रहा है

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
hi: डिस्चार्ज कर रहा है

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
hi: बेतार माउस

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
hi: बेतार कीबोर्ड

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
hi: बिना व्यवधान के ऊर्जा आपूर्ति

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
hi: व्यक्तिगत डिजिटल सहायक

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
hi: सेलफोन

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
hi: मीडिया प्लेयर

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
hi: कम्प्यूटर

[ctx: Battery name]
en: Main
hi: मुख्य

[ctx: Battery name]
en: Extra
hi: अतिरिक्त

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
hi: मानक स्थान

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
hi: टेस्ट प्रोफ़ाइल

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
hi: स्वचालित

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
hi: कम विशेषता

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
hi: मध्यम विशेषता

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
hi: उच्च गुणवत्ता

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
hi: मूलभूत RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
hi: तयशुदा CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
hi: डिफ़ॉल्ट ग्रे

en: Vendor supplied factory calibration data
hi: विक्रेता द्वारा दी गयी कारखाने अंशांकन डेटा

en: Full-screen display correction not possible with this profile
hi: पूर्ण स्क्रीन सुधार प्रदर्शन इस प्रोफाइल के साथ संभव नहीं है

en: This profile may no longer be accurate
hi: यह युक्ति एक प्रोफाइल ज्यादा देर तक सही नहीं है.

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
hi: लैपटॉप स्क्रीन

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
hi: अंतर्निर्मित वेब कैमरा

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
hi: %s मॉनीटर

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
hi: %s स्कैनर

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
hi: %s कैमरा

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
hi: %s मुद्रक

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
hi: %s वेबकैम

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
hi: तयशुदा:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
hi: कलरस्पेस:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
hi: टेस्ट प्रोफ़ाइल:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
hi: आईसीसी प्रोफाइल फ़ाइल का चयन करें

en: _Import
hi: आयात करें (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
hi: समर्थित आईसीसी प्रोफाइल

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
hi: सभी फ़ाइलें

en: Screen
hi: स्क्रीन

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
hi: प्रोफ़ाइल सहेजें

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
hi: चयनित युक्ति के लिए एक रंग प्रोफ़ाइल बनाएँ

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
hi: मापन यंत्र का पता नहीं लगा है. कृपया जाचें कि यह चालू है और सही रूप से कनेक्टेड है.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
hi: माप उपकरण प्रिंटर प्रोफाइलिंग का समर्थन नहीं करता है.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
hi: युक्ति प्रकार मौजूदा में समर्थित नहीं है.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
hi: लैपटॉप ढक्कन बंद करो

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
hi: एक आंतरिक त्रुटि आई है जो बरामद नहीं किया जा सकता है.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
hi: अंशांकन के लिए आवश्यक उपकरण नहीं स्थापित कर रहे हैं.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
hi: प्रोफाइल उत्पन्न नहीं किया जा सका.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
hi: लक्ष्य श्वेतबिंदु प्राप्य नहीं किया गया.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
hi: पूर्ण!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
hi: विन्यास विफल!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
hi: आप अंशांकन युक्ति निकाल सकते हैं.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
hi: जारी रखने के दौरान अंशांकन युक्ति को परेशान नहीं करें

en: Enable color management for %s
hi: %s के लिए रंग प्रबंधन सक्रिय करें

en: Show color profiles for %s
hi: %s के लिए रंग प्रोफाइल दिखाएं

note: not calibrated
en: Not calibrated
hi: कैलिब्रेट नहीं किया गया

en: multiple sizes
hi: बहुत आकार

en: No Desktop Background
hi: कोई डेस्कटॉप पृष्ठभूमि

en: Current background
hi: मौजूदा पृष्ठभूमि

en: Custom
hi: पसंदीदा

en: _Apply
hi: लागू करें (_A)

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Custom Shortcuts
hi: पसंदीदा शार्टकट

en: More…
hi: अधिक…

en: No input sources found
hi: कोई  इनपुट स्रोत नहीं मिला

[ctx: Input Source]
en: Other
hi: अन्य

en: Compose Key
hi: लेखन कुंजी

en: Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपट शॉर्टकट

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
hi: अक्षम

en: Authentication failed
hi: सत्यापन असफल

en: The new password is too short
hi: नया कूटशब्द काफी छोटा है

en: The new password is too simple
hi: नया कूटशब्द काफी आसान है

en: The old and new passwords are too similar
hi: नया पुराना व नया कूटशब्द काफी समान है

en: The new password has already been used recently.
hi: नया दो कूटशब्द समान नहीं है.

en: The new password must contain numeric or special characters
hi: नया कूटशब्द को जरूर संख्या या विशेष संप्रतीक शामिल रखना चाहिये.

en: The old and new passwords are the same
hi: पुराना व नया कूटशब्द समान है

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
hi: आपका कूटशब्द बदला गया है जबसे आपने आरंभ में सत्यापित किया.

en: The new password does not contain enough different characters
hi: नया कूटशब्द काफी अलग अलग अक्षरों को शामिल नहीं करता है

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Please choose another password.
hi: कृपया अन्य कूटशब्द का चयन करें.

en: Please type your current password again.
hi: अपना मौजूदा कूटशब्द फिर टाइप करें.

en: Password could not be changed
hi: आपका कूटशब्द बदला गया है

en: The passwords do not match.
hi: कूटशब्द मेल नहीं खाता है.

en: Select
hi: चुनें

en: Browse for more pictures
hi: अधिक छवियाँ के लिए ब्राउज़ करें

en: Cannot automatically join this type of domain
hi: डोमेन के इस प्रकार के स्वचालित रूप से शामिल नहीं हो सकते

en: No such domain or realm found
hi: कोई ऐसा डोमेन या रियल्म नहीं मिला

en: Cannot log in as %s at the %s domain
hi: बतौर %s %s डोमेन पर लॉगिन नहीं कर सकता है

en: Invalid password, please try again
hi: अवैध कूटशब्द, कृपया फिर कोशिश करें

en: Left thumb
hi: बायां थंब

en: Left middle finger
hi: बाईं मध्य अंगुली

en: _Left index finger
hi: बाईं तर्जनी (_L)

en: Left ring finger
hi: बाईं अनामिका

en: Left little finger
hi: बाईं तर्जनी

en: Right thumb
hi: दाहिना अंगूठा

en: Right middle finger
hi: दाहिनी मध्य अंगुली

en: _Right index finger
hi: दायां तर्जनी (_R)

en: Right ring finger
hi: दाहिनी तर्जनी

en: Right little finger
hi: दाहिनी तर्जनी

en: Failed to delete user
hi: उपयोक्ता मिटाने में विफल

en: You cannot delete your own account.
hi: आप अपने खुद के खाते को नष्ट नहीं कर सकते हैं.

en: %s is still logged in
hi: %s अभी भी लॉग इन है

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
hi: उपयोगकर्ता का विलोपन जब वे लॉग इन कर रहे हो से तंत्र को छोड़ सकते हैं असंगत स्थिति में.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
hi: उपयोगकर्ता खाते को हटाने के समय घर निर्देशिका, मेल स्पूल और अस्थायी फ़ाइलों को रखने की संभावना है.

en: _Delete Files
hi: फ़ाइल मिटाएँ (_D)

en: _Keep Files
hi: फ़ाइल रखें (_F)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
hi: खाता अक्षम

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
hi: अगले लॉगिन में इसे सेट करें

[ctx: Password mode]
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Logged in
hi: लाग्ड इन

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
hi: सक्षम

en: Failed to contact the accounts service
hi: खातों सेवा से संपर्क करने में विफल

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
hi: कृपया सुनिश्चित करें कि खाता सेवा स्थापित और सक्षम है.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
hi: बदलाब लाने के लिए,
    क्लिक करें * चिह्न पर पहले

en: Delete the selected user account
hi: चयनित उपयोगकर्ता खाता को हटायें

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
hi: चयनित उपयोगकर्ता खाता को हटाने के लिए,
    क्लिक करें * चिह्न पर पहले

en: The username is too long.
hi: उपयोक्तानाम काफी लंबा है.

en: Failed to add account
hi: खाता जोड़ने में विफल

en: Failed to register account
hi: खाता पंजीयन में विफल

en: No supported way to authenticate with this domain
hi: इस डोमेन के साथ प्रमाणित करने के लिए कोई समर्थित तरीका नहीं

en: Failed to join domain
hi: डोमेन में शामिल होने में विफल

en: Failed to log into domain
hi: डोमेन में लॉगिन में विफल

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
hi: नया कूटशब्द पुराने से काफी अलग होना चाहिए.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
hi: कुछ अक्षर और संख्या बदलने की कोशिश करें.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
hi: कूटशब्द कुछ बदलने की कोशिश करें.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
hi: बिना आपके कूटशब्द के उपयोक्तानाम मजबूत होगा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
hi: कूटशब्द में अपना नाम मत डालें.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
hi: कूटशब्द में कोई शब्द डालने से बचें.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
hi: सामान्य शब्द से बचें.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
hi: किसी मौजूदा शब्द के बिखरी वर्तनी का उपयोग मत करें.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
hi: अधिक संख्या डालने की कोशिश करें.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
hi: अधिक बड़े अक्षर डालने की कोशिश करें.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
hi: अधिक छोटे अक्षर डालने की कोशिश करें.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
hi: अधिक विशेष वर्ण डालने की कोशिश करें, जैसे कि चिह्न विचार.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
hi: अक्षर, संख्या और चिह्नों के उपयोग की कोशिश करें.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
hi: वही वर्ण को दुहराने से बचें.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
hi: समान प्रकार वर्ण को दुहराने से बचें: आपको अक्षर, संख्या और चिह्नों का मेल तैयार करना है.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
hi: 1234 या abcd जैसे शृंखला से बचें.

en: This Week
hi: इस हफते

en: Last Week
hi: पिछले सप्ताह

en: Session Ended
hi: सत्र समाप्त

en: Session Started
hi: सत्र आरंभ

[ctx: Distance]
en: Short
hi: छोटा

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
hi: ¼ स्क्रीन

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
hi: ½ स्क्रीन

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
hi: ¾ स्क्रीन

[ctx: Distance]
en: Long
hi: लंबा

en: Devices
hi: औज़ार

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Home
hi: घर

en: Settings
hi: सेटिंग्स

note: List of applications.
en: Applications
hi: अनुप्रयोग

[ctx: service is enabled]
en: On
hi: चालू

[ctx: service is disabled]
en: Off
hi: बंद

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
hi: सक्षम

[ctx: service is active]
en: Active
hi: सक्रिय

en: Choose a Folder
hi: कोई फ़ोल्डर चुनें

en: Copy
hi: नक़ल

en: Sharing
hi: साझेदारी

note: Label
en: No networks selected for sharing
hi: साझा करने के लिए कोई संजाल चयनित नहीं

en: Ask what to do
hi: पूछें कि क्या करना है

en: Do nothing
hi: कुछ मत करें

en: Open folder
hi: फ़ोल्डर खोलें

en: Other Media
hi: अन्य मीडिया

en: Select an application for audio CDs
hi: ऑडियो सीडी के लिए अनुप्रयोग चुनें

en: Select an application for video DVDs
hi: वीडियो सीडी के लिए अनुप्रयोग चुनें

en: Select an application to run when a music player is connected
hi: अनुप्रयोग को चालू करने के लिए चयन करे जब एक म्यूजिक प्लयेर जुड़ा हो

en: Select an application to run when a camera is connected
hi: अनुप्रयोग को चालू करने के लिए चयन करे जब एक कैमरा जुड़ा हो

en: Select an application for software CDs
hi: सॉफ़्टवेयर सीडी के लिए अनुप्रयोग चुनें

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
hi: ऑडियो डीवीडी

en: blank Blu-ray disc
hi: खाली Blu-Ray डिस्क

en: blank CD disc
hi: खाली सीडी डिस्क

en: blank DVD disc
hi: रिक्त डीवीडी डिस्क

en: blank HD DVD disc
hi: खाली HD DVD डिस्क

en: Blu-ray video disc
hi: Blu-ray वीडियो डिस्क

en: e-book reader
hi: ई-बुक रीडर

en: HD DVD video disc
hi: HD डीवीडी वीडियो डिस्क

en: Picture CD
hi: पिक्चर सीडी

en: Super Video CD
hi: सुपर वीडियो सीडी

en: Video CD
hi: वीडियो सीडी

en: Windows software
hi: विंडोज़ सॉफ़्टवेयर

[ctx: measurement format]
en: Imperial
hi: इम्पीरियल

[ctx: measurement format]
en: Metric
hi: मेट्रिक

en: Formats
hi: प्रारूप

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Other…
hi: अन्य...

en: Today
hi: आज

en: Yesterday
hi: कल

en: never
hi: कभी नहीं

en: today
hi: आज

en: yesterday
hi: कल

en: %i day ago | %i days ago
hi[0]: %i दिन पहले
hi[1]: %i दिनों पहले

en: IPv4 Address
hi: IPv4 पता

en: IPv6 Address
hi: IPv6 पता

en: IP Address
hi: आईपी पता

en: Hardware Address
hi: हार्डवेयर पता

en: Default Route
hi: तयशुदा मार्ग

en: DNS
hi: डीएनएस

en: Last used
hi: अंतिम प्रयुक्त

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
hi: तारसहित

en: Options…
hi: विकल्प…

en: Choose a PAC file
hi: PAC फ़ाइल चुनें

en: PAC files (*.pac)
hi: PAC फ़ाइल (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
hi: सर्टिफिकेट ऑथरिटी प्रमाणपत्र चुनें

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
hi: DER या PEM प्रमाणपत्र (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
hi: विगोपित निजी कुंजी असुरक्षित हैं

en: Choose your personal certificate
hi: अपना व्यक्तिगत प्रमाणपत्र चुनें

en: Choose your private key
hi: अपनी निजी कुंजी चुनें

en: Wi-Fi
hi: वाई फाई

en: Stop hotspot and disconnect any users?
hi: हॉटस्पॉट रोकें और किसी भी उपयोगकर्ताओं को डिस्कनेक्ट करें?

en: _Stop Hotspot
hi: हॉटस्पॉट रोकें (_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
hi: स्थिति अज्ञात

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
hi: बिना प्रबंधित

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
hi: अनुपलब्ध

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
hi: जोड़ रहा है

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
hi: सत्यापन आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
hi: कनेक्टेड

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
hi: डिसकनेक्टिंग

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
hi: कनेक्शन असफल

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
hi: स्थिति अज्ञात (गुम)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
hi: विन्यास विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
hi: IP विन्यास विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
hi: आईपी विन्यास का समय समाप्त

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
hi: गोपनीयता जरूरी थी, लेकिन प्रदान नहीं किया गया था

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
hi: 802.1x सप्लीकेंट डिसकनेक्टेड

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
hi: 802.1x सप्लीकेंट विन्यास विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
hi: 802.1x सप्लीकेंट विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
hi: 802.1x सप्लीकेंट प्रमाणित करने में काफी समय लिया

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
hi: PPP आरंभ होने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
hi: PPP सेवा डिस्कनेक्टेड

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
hi: PPP विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
hi: DHCP क्लाइंट आरंभ होने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
hi: DHCP क्लाइंट त्रुटि

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
hi: DHCP क्लाइंट विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
hi: साझा कनेक्शन सेवा आरंभ होने में विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
hi: साझा कनेक्शन सेवा विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
hi: AutoIP सेवा आरंभ होने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
hi: AutoIP सेवा त्रुटि

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
hi: AutoIP सेवा विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
hi: पंक्ति व्यस्त

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
hi: डायल टोन नहीं

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
hi: कोई कैरियर स्थापित नहीं किया जा सका

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
hi: डायलिंग आग्रह का समय समाप्त

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
hi: डायलिंग प्रयास विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
hi: मोडेम आरंभीकरण असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
hi: विशेष APN चुनने में विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
hi: संजाल के लिए खोज नहीं रहा है

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
hi: संजाल पंजीयन मनाही

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
hi: संजाल पंजीयन का समय समाप्त

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
hi: निवेदित संजाल के साथ पंजीयन में विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
hi: पिन चेक विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
hi: युक्ति के लिए फर्मवेयर अनुपस्थित हो सकता है

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
hi: कनेक्शन गुम

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
hi: मौज़ूदा कनेक्शन चालू हुआ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
hi: मोडेम नहीं मिला

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
hi: ब्लूटूथ कनेक्शन असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
hi: SIM कार्ड नहीं घुसाया गया

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
hi: SIM पिन जरूरी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
hi: SIM Puk जरूरी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
hi: SIM गलत

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
hi: कनेक्शन निर्भरता विफल

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
hi: गुम फर्मवेयर

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
hi: केबल अनप्लग

en: Security
hi: सुरक्षा

en: Delete Address
hi: पता मिटाएँ

en: Delete Route
hi: मार्ग  मिटाएँ

en: automatic
hi: स्वचालित

en: Identity
hi: उपयोक्ता

en: Cannot import VPN connection
hi: VPN कनेक्शन आय़ात नहीं कर सका

en: Select file to import
hi: आयात के लिए फाइल चुनें

en: _Replace
hi: बदलें (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
hi: क्या आप %s को VPN कनेक्शन के साथ बदलना चाहते हैं जिसे आप सहेज रहे हैं?

en: Cannot export VPN connection
hi: VPN कनेक्शन निर्यात नहीं कर सका

en: Export VPN connection
hi: VPN संबंधन निर्यात करें

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
hi: कुछ नहीं

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
hi: WEP 40/128-बिट कुंजी (हेक्स या ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
hi: WEP 128-bit पासफ्रेज

en: Dynamic WEP (802.1x)
hi: गतिशील WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
hi: WPA & WPA2 निजी

en: WPA & WPA2 Enterprise
hi: WPA & WPA2 एंटरप्राइज

en: Profile %d
hi: प्रोफ़ाइल %d

en: Unable to open connection editor
hi: कनेक्शन संपादक खोलने में असमर्थ

en: New Profile
hi: कोई प्रोफ़ाइल

en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: Import from file…
hi: फ़ाइल से आयात करें…

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
hi: उद्यम

[ctx: Wifi security]
en: None
hi: कुछ नहीं

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
hi: कभी नहीं

[ctx: Signal strength]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: Signal strength]
en: Weak
hi: कमजोर

[ctx: Signal strength]
en: Ok
hi: ठीक

[ctx: Signal strength]
en: Good
hi: अच्छा

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
hi: बहुत बढिया

en: Details
hi: विवरण

en: Add new connection
hi: नया कनेक्शन जोड़ें

en: Manual
hi: हस्तचालित

en: Automatic
hi: स्वचालित

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
hi: वेब प्रॉक्सी ऑटो डिस्कवरी का प्रयोग किया जाता है जब कॉन्फ़िगरेशन यूआरएल प्रदान नहीं किया जाता है.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
hi: यह अविश्वसनीय सार्वजनिक संजाल के लिए अनुशंसित नहीं है.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
hi: कूटशब्द सहित चुने गए नेटवर्कों के लिए संजाल विवरण और अन्य कोई मनपसंद विन्यास नष्ट हो जाएगा.

en: _Forget
hi: भूलें (_F)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
hi: भूलें (_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
hi: तंत्र नीति हॉटस्पॉट के रूप में उपयोग को प्रतिबंधित करता हैं

en: Wireless device does not support Hotspot mode
hi: वायरलेस युक्ति हॉटस्पॉट मोड समर्थन नहीं करता है

en: Unlock
hi: खोलें

en: Try clicking, double clicking, scrolling
hi: क्लिक करने, दोहरा क्लिक करने और स्क्रॉल करने की कोशिश करें

en: Five clicks, GEGL time!
hi: पाँच क्लिक, GEGL समय!

en: Double click, primary button
hi: दोहरा क्लिक, प्राथमिक बटन

en: Single click, primary button
hi: एकल क्लिक, प्राथमिक बटन

en: Double click, middle button
hi: दोहरा क्लिक, मध्य बटन

en: Single click, middle button
hi: एकल क्लिक, मध्य बटन

en: Double click, secondary button
hi: दोहरा क्लिक, द्वितीयक बटन

en: Single click, secondary button
hi: एकल क्लिक, द्वितीयक बटन

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
hi: अधिक जानें

en: Empty all items from Trash?
hi: रद्दी से सभी मदों खाली करें?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
hi: रद्दी में सभी मदों हमेशा के लिए मिटा दी जाएंगी.

en: _Empty Trash
hi: रद्दी खाली करें (_E)

en: Delete all the temporary files?
hi: ट्रैश व अस्थाई फ़ाइलें मिटाएँ?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
hi: सभी अस्थाई फ़ाइल स्थाई रूप से मिटा दी जाएगी.

en: _Purge Temporary Files
hi: अस्थाई फ़ाइलें मिटाएँ (_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
hi: अन्य

en: Error removing account
hi: खाता हटाने में त्रुटि

en: Enable verbose mode
hi: भर्बोस विधि सक्रिय करें

en: Search for the string
hi: स्ट्रिंग के लिए खोजें

en: List possible panel names and exit
hi: संभव पैनल के नामों की सूची और बाहर निकलें

en: Panel to display
hi: दिखाने के लिए पटल

en: Available panels:
hi: उपलब्ध पैनल:

en: Privacy
hi: गोपनीयता

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
hi[0]: %u आउटपुट
hi[1]: %u आउटपुट

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
hi[0]: %u इनपुट
hi[1]: %u इनपुट

en: System Sounds
hi: सिस्टम ध्वनि

en: Authentication Required
hi: सत्यापन आवश्यक

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
hi: उपयोक्तानाम

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
hi: कूटशब्द

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
hi: सत्यापन करें (_u)

en: Select Printer Driver
hi: प्रिंटर ड्राइवर चुनें

en: Remove Printer
hi: प्रिंटर हटायें

en: Model
hi: मॉडल

en: Location
hi: स्थान

en: Ink Level
hi: स्याही स्तर

en: Name
hi: नाम

en: Address
hi: पता

en: Searching for preferred drivers…
hi: वरीय ड्राइवर के लिए खोज रहा है...

en: Authenticate
hi: सत्यापित करें

en: Default
hi: तयशुदा

en: Middle Mouse Button Click
hi: मध्य माउस बटन पर क्लिक करें

en: Right Mouse Button Click
hi: दायाँ माउस बटन पर क्लिक करें

en: Back
hi: पीछे

en: Forward
hi: आगे

en: Eraser Pressure Feel
hi: इरेज़र दबाव फील करें

en: Soft
hi: सॉफ्ट

en: Firm
hi: फर्म

en: Top Button
hi: शीर्ष बटन

en: Lower Button
hi: निचले बटन

en: Tip Pressure Feel
hi: टिप दबाव फील करें

en: Tablet (absolute)
hi: टैब्लेट (निरपेक्ष)

en: Touchpad (relative)
hi: टचपैड (सापेक्षिक)

en: Tablet Preferences
hi: टैबलेट वरीयताएँ

en: No tablet detected
hi: कोई टैबलेट पता नहीं लगा है

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
hi: कृपया अपने Wacom टैबलेट को चालू या प्लगिन करें

en: Bluetooth Settings
hi: ब्लूटूथ सेटिंग

en: Wacom Tablet
hi: Wacom टेब्लेट

en: Tracking Mode
hi: ट्रैकिंग मोड

en: Left-Handed Orientation
hi: बाएँ-हाथ ओरिएंटेशन

en: Map to Monitor…
hi: मॉनिटर से मानचित्रित करें...

en: Map Buttons…
hi: नक्शे बटन…

en: Calibrate…
hi: कैलिब्रेट…

en: Adjust mouse settings
hi: माउस सेटिंग समायोजित करें

en: Adjust display resolution
hi: रिसॉल्यूशन प्रदर्शन समायोजित करें

en: Screen Calibration
hi: स्क्रीन कैलिब्रेशन

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
hi: कृपया लक्ष्य मार्करों को टैप करें जो टैबलेट को कैलिब्रेट करते समय स्क्रीन पर दिखाई देते हैं.

en: Map Buttons
hi: नक्शे बटन

en: Map buttons to functions
hi: कार्य करने के लिए नक्शे बटन

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
hi: 15 मिनट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
hi: 30 मिनट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
hi: 45 मिनट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
hi: 1 घंटा

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
hi: 80 मिनट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
hi: 90 मिनट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
hi: 100 मिनट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
hi: 2 घंटा

en: Automatic Suspend
hi: स्वत: निलंबित

en: _Plugged In
hi: जब प्लगिन (_P)

en: On _Battery Power
hi: बैटरी पॉवर ऑन करें (_B)

en: Delay
hi: देरी

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
hi: अंशांकन एक प्रोफाइल को पैदा करेगा जो कि आप रंग का उपयोग करके अपनी स्क्रीन का प्रबंधन कर सकते हैं.अब आप अंशांकन पर ज्यादा समय खर्च करते हैं, रंग प्रोफाइल की गुणवत्ता बेहतर होगी.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
hi: अंशांकन के दौरान आप अपने कंप्यूटर का उपयोग नहीं कर सकते हैं.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
hi: गुणवत्ता

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
hi: अनुमानित समय

en: Calibration Quality
hi: अंशांकन गुणवत्ता

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
hi: अंशांकन का उपयोग करने के लिए सेंसर डिवाइस का चयन करें

en: Calibration Device
hi: कैलिब्रेशन युक्ति

en: Select the type of display that is connected.
hi: जुड़ा हुआ प्रदर्शन के प्रकार का चयन करें.

en: Display Type
hi: प्रदर्शक प्रकार

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
hi: प्रदर्शन लक्ष्य श्वेत बिंदु का चयन करें. D65 रोशन के लिए अधिकांश प्रदर्शन को कैलिब्रेटेड किया जाना चाहिए.

en: Profile Whitepoint
hi: प्रोफ़ाइल श्वेतबिंदु

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
hi:  चमक को प्रदर्शन के आधार पर सेट करें जो आप के लिए विशिष्ट है.इस चमक के स्तर पर रंग प्रबंधन सबसे सटीक होगा.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
hi: वैकल्पिक रूप से, आप इस डिवाइस के लिए अन्य प्रोफाइल के साथ इस्तेमाल किया चमक स्तर का उपयोग कर सकते हैं.

en: Display Brightness
hi: दृश्य चमक

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
hi: आप अलग कंप्यूटर पर एक रंग प्रोफ़ाइल का उपयोग कर, या भी अलग प्रकाश व्यवस्था की स्थिति के लिए प्रोफाइल बना सकते हैं.

en: Profile Name:
hi: प्रोफाइल नाम:

en: Profile Name
hi: प्रोफ़ाइल नाम

en: Profile successfully created!
hi: प्रोफ़ाइल सफलतापूर्वक बनाई गई!

en: Copy profile
hi: प्रोफाइल की नक़ल लें

en: Requires writable media
hi: लेखनयोग्य मीडिया की जरूरत

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
hi: <a href="linux">ग्नू / लिनक्स</a>, <a href="osx">एप्पल ओएस एक्स </a>और <a href="windows">माइक्रोसॉफ्ट विंडोज </a>उपयोगी सिस्टम पर प्रोफ़ाइल का उपयोग करने के लिए आप कैसे इन निर्देशों को खोज पाते है.

en: Summary
hi: सारांश

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
hi: समस्याओं का पता चला. प्रोफ़ाइल सही ढंग से काम नहीं कर रहा.<a href="">विवरण दिखाएँ.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
hi: प्रत्येक युक्ति को रंग प्रबंधित होने के लिए रंग प्रोफ़ाइल के अद्यतन की जरुरत है.

en: Learn more about color management
hi: रंग प्रबंधन के बारे में अधिक जानें

en: Set this profile for all users on this computer
hi: इस कंप्यूटर पर सभी उपयोगकर्ताओं के लिए इस प्रोफ़ाइल को सेट करें

en: Calibrate the device
hi: युक्ति जांच

en: Unable to detect any devices that can be color managed
hi: उपकरण जिसमे रंग प्रबंधन हो सकता हैं का पता लगाने में असमर्थ

en: LCD
hi: एलसीडी

en: LED
hi: एलईडी

en: Projector
hi: प्रोजेक्टर

en: Plasma
hi: प्लासमा

en: LCD (CCFL backlight)
hi: LCD (CCFL बैकलाइट)

en: LCD (RGB LED backlight)
hi: LCD (RGB LED बैकलाइट)

en: LCD (white LED backlight)
hi: LCD (सफेद LED बैकलाइट)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
hi: वाइड गैमट LCD (CCFL बैकलाइट)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
hi: वाइड गैमट LCD (RGB LED बैकलाइट)

en: 40 minutes
hi: 40 मिनट

en: Native to display
hi: दिखाने के लिए पटल

en: D50 (Printing and publishing)
hi: D50 (मुद्रण और प्रकाशन)

en: D65 (Photography and graphics)
hi: D65 (फोटोग्राफी और ग्राफिक्स)

en: Display Calibration
hi: केलिब्रेशन प्रदर्शित करें

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
hi: संपन्न (_D)

en: Bark
hi: बार्क

en: Drip
hi: ड्रिप

en: Glass
hi: ग्लास

en: Sonar
hi: सोनार

en: Output
hi: आउटपुट

en: Test
hi: जांच

en: Input
hi: इनपुट

en: Resolution
hi: रेज़ोल्यूशन

en: Times
hi: बार

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Mirror
hi: मिरर

en: Automatic Screen _Lock
hi: स्वचालित स्क्रीन लॉक (_L)

en: Displays
hi: प्रदर्शक

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
hi: स्क्रीन बंद करता है

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
hi: 30 सेकण्ड

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
hi: 1 मिनट

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
hi: 2 मिनट

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
hi: मिनट

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
hi: 5 मिनट

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
hi: 4 मिनट

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
hi: 8 मिनट

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
hi: 10 मिनट

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
hi: 12 मिनट

en: Input Sources
hi: इनपुट स्रोत

en: Use the _same source for all windows
hi: सभी विंडोज़ के लिए एक ही स्रोत का उपयोग करें  (_s)

en: Add an Input Source
hi: इनपुट स्रोत जोड़ें

en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: Shortcut
hi: शार्टकट

en: Add
hi: जोड़ें

en: No input source selected
hi: कोई इनपुट स्रोत चयनित नहीं

en: Add Shortcut
hi: शॉर्टकट जोड़ें

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
hi: क्या आफ अपना पंजीकृत फिंगरप्रिंट को मिटाना चाहते हैं ताकि फिंगरप्रिंट लॉगिन निष्क्रिय हो जाए?

en: _Delete Fingerprints
hi: फिंगरप्रिंट मिटाएँ (_D)

en: Create a user account
hi: उपयोगकर्ता खाता बनाएँ

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
hi: परिवर्तनों को प्रभावी करने के लिए अपने सत्र के लिए आरंभ किया जाना है

en: Restart Now
hi: अब फिर आरंभ करें

en: User Icon
hi: उपयोक्ता प्रतीक

en: _Language
hi: भाषा (_L)

en: _Password
hi: कूटशब्द (_P)

en: _Fingerprint Login
hi: फिंगरप्रिंट लॉगिन (_F)

en: A_utomatic Login
hi: स्वचालित लॉगिन (_u)

en: Add User
hi: उपयोक्ता जोड़ें

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
hi: नामांकन (_E)

en: Domain Administrator Login
hi: डोमेन प्रशासक लॉगिन

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
hi: एंटरप्राइज लॉगिन के लिए, इस कंप्यूटर को
    इस डोमेन में नामांकित होने की जरूरत है. कृपया अपने संजाल प्रशासक को
    अपने डोमेन कूटशब्द को यहाँ टाइप करने दें.

en: _Domain
hi: डोमेन (_D)

en: Administrator _Name
hi: प्रशासक नाम (_N)

en: Administrator Password
hi: प्रशासक कूटशब्द

en: _Username
hi: उपयोक्ता नाम (_U)

en: _Full Name
hi: पूरा नाम (_F)

en: Account _Type
hi: खाता प्रकार (_T)

en: _Enterprise Login
hi: एंटरप्राइज लॉगिन (_F)

en: Change Password
hi: कूटशब्द बदलें

en: Ch_ange
hi: बदलें (_a)

en: _New Password
hi: नया कूटशब्द (_N)

en: Current _Password
hi: मौजूदा कूटशब्द (_P)

en: Set a password now
hi: अभी कूटशब्द निर्धारित करें

en: Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Top Half
hi: ऊपरी आधा

en: Bottom Half
hi: नीचला आधा

en: Left Half
hi: बायाँ आधा

en: Right Half
hi: दायाँ आधा

en: Zoom Options
hi: ज़ूम विकल्प

en: _Zoom
hi: छोटा-बड़ा करें (_Z)

en: Magnifier Position:
hi: आवर्धक स्थिति:

en: Magnifier
hi: आवर्धक:

en: Crosshairs
hi: क्रासहेयर्स:

en: Color Effects:
hi: रंग प्रभाव:

en: Color Effects
hi: रंग प्रभाव

en: Typing Assist
hi: टाइपिंग सहायक

en: _Sticky Keys
hi: स्टिकी कुंजी (_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
hi: कुंजी संयोजन के रूप में आपरिवर्तक कुंजी का एक अनुक्रम को मानना

en: _Disable if two keys are pressed together
hi: निष्क्रिय करें यदि दो कुंजी एक साथ दबाया जाए (_D)

en: S_low Keys
hi: धीमी कुंजी (_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
hi: जब कुंजी दबा जाता है और जब इसे स्वीकार किया जाता है के बीच देरी रखें

en: A_cceptance delay:
hi: स्वीकृति में देरी: (_c)

en: Slow keys typing delay
hi: धीमी कुंजी टाइपिंग विलंब

en: Beep when a key is pr_essed
hi: जब कुंजी दबाएँ तो बीप बजाएँ (_e)

en: Beep when a key is _accepted
hi: जब कुंजी अस्वीकृत हो तो बीप बजाएँ  (_r)

en: Beep when a key is _rejected
hi: जब कुंजी अस्वीकृत हो तो बीप बजाएँ  (_r)

en: _Bounce Keys
hi: उछलती कुंजियाँ (_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
hi: तेज नक़ल कीप्रेस अनदेखा करें

en: Bounce keys typing delay
hi: उछलती कुंजी टाइपिंग विलंब

en: _Enable by Keyboard
hi: कुंजीपट से सक्षम करें (_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
hi: कुंजीपटल के उपयोग पर पहुंच सुविधाओं को चालू करें

en: Repeat Keys
hi: दुहराव कुंजी

en: Speed
hi: गति

en: Repeat keys speed
hi: दुहराने वाली कुंजी गति

en: Click Assist
hi: क्लिक मदद

en: _Simulated Secondary Click
hi: सिमुलेटेड द्वितीयक क्लिक (_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
hi: प्राथमिक बटन पकड़ने के दौरान द्वितीयक कुंजी ट्रिगर करें

en: Secondary click delay
hi: माध्यमिक क्लिक विलंब

en: _Hover Click
hi: होवर क्लिक (_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
hi: प्वाइंटर गति रोकने के दौरान क्लिक आरंभ करें

en: D_elay:
hi: देरी: (_e)

en: Motion _threshold:
hi: गति देहलीज़: (_t)

en: Visual Alerts
hi: दृष्टि चेतावनी

en: _Test flash
hi: जाँच फ्लैश (_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
hi: दृश्य संकेत का प्रयोग करें जब एक चेतावनी ध्वनि होती है.

en: _Visual Alerts
hi: दृष्टि चेतावनी (_V)

en: Flash the entire _screen
hi: पूरा स्क्रीन चमकाएँ (_s)

en: Seeing
hi: देख कर रहा है

en: _High Contrast
hi: अधिक विरोध (_H)

en: _Large Text
hi: बड़ा पाठ (_L)

en: Screen _Reader
hi: स्क्रीन वाचक (_R)

en: _Sound Keys
hi: ध्वनि कुँजी (_S)

en: Hearing
hi: सुनवाई

en: Typing
hi: टंकित कर रहा है

en: Screen _Keyboard
hi: स्क्रीन कुंजीपटल (_K)

en: _Typing Assist (AccessX)
hi: टाइपिंग सहायक (_T) (AccessX)

en: Pointing & Clicking
hi: इंगित और क्लिक

en: _Mouse Keys
hi: माउस कुंजियाँ (_M)

en: _Click Assist
hi: क्लिक मददगार (_C)

en: Cursor Blinking
hi: संकेतक टिमटिमाना

en: Sound Keys
hi: ध्वनि कुंजियाँ

en: Screen Reader
hi: स्क्रीन वाचक

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
hi: स्क्रीन रीडर प्रदर्शित पाठ पढ़ता है जैसे ही आप फोकस पर बढते हैं.

en: _Screen Reader
hi: स्क्रीन वाचक (_S)

en: General
hi: सामान्य

en: Search
hi: ढूंढें

en: Notifications
hi: सूचनाएँ

en: Reset
hi: रीसेट

en: Networks
hi: संजाल

en: Some services are disabled because of no network access.
hi: कुछ सेवाओं को कोई नेटवर्क का उपयोग की वजह से अक्षम हैं.

en: Remote Login
hi: दूरस्थ लॉगिन

en: Media Sharing
hi: मीडिया साझेदारी

en: Share music, photos and videos over the network.
hi: संगीत, तस्वीरें और वीडियो के संजाल पर साझा करें.

en: Folders
hi: फ़ोल्डर

en: Select how media should be handled
hi: चुनें कैसे मीडिया को नियंत्रित किया जाना चाहिए

en: CD _audio
hi: सीडी ऑडियो (_a)

en: _DVD video
hi: _DVD वीडियो

en: _Music player
hi: संगीत प्लेयर (_M)

en: _Photos
hi: फोटो (_P)

en: _Software
hi: सॉफ्टवेयर (_S)

en: _Other Media…
hi: अन्य मीडिया... (_O)

en: _Never prompt or start programs on media insertion
hi: मीडिया प्रवेश पर कभी प्रांप्ट मत करें या प्रोग्राम आरंभ मत करें (_N)

en: Select how other media should be handled
hi: चुनें कैसे अन्य मीडिया को नियंत्रित किया जाना चाहिए

en: _Action:
hi: क्रिया (_A):

en: _Type:
hi: प्रकार: (_T)

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: My Account
hi: मेरा खाता

en: Login Screen
hi: लॉगिन स्क्रीन

en: Language
hi: भाषा

en: Login settings are used by all users when logging into the system
hi: लॉगइन सेटिंग्स सभी उपयोगकर्ताओं द्वारा उपयोग किया जाता है जब सिस्टम में प्रवेश करते हैं

en: Dates
hi: तिथियाँ

en: Numbers
hi: संख्याएँ

en: Measurement
hi: माप

en: Paper
hi: कागज

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Processor
hi: प्रोसेसर

en: Graphics
hi: आलेखी

en: Calculating…
hi: गणना में...

en: Virtualization
hi: वर्चुअलाइजेशन

en: _Select
hi: चुनें (_S)

en: No languages found
hi: कोई भाषाएँ नहीं मिला

en: Time
hi: समय

en: Turn device off
hi: युक्ति बन्द करें

en: _Type
hi: प्रकार (_T)

en: Sho_w password
hi: कूटशब्द दिखाएँ (_w)

en: MD5
hi: एमडी5

en: TLS
hi: टीएलएस

en: FAST
hi: तीव्र

en: Tunneled TLS
hi: टनेल किया टीएलएस

en: Protected EAP (PEAP)
hi: संरक्षित EAP (PEAP)

en: Au_thentication
hi: सत्यापन (_t)

en: I_dentity
hi: पहचान (_d)

en: _User certificate
hi: उपयोक्ता प्रमाणपत्र (_U)

en: C_A certificate
hi: सीए प्रमाणपत्र (_A)

en: Private _key
hi: निजी कुंजी (_k)

en: _Private key password
hi: निजी कुंजी कूटशब्द (_P)

en: Anonymous
hi: अज्ञातनाम

en: Authenticated
hi: सत्यापित

en: Both
hi: दोनों

en: Anony_mous identity
hi: बेनाम पहचान (_m)

en: PAC _file
hi: PAC फाइल (_f)

en: _Inner authentication
hi: आंतरिक सत्यापन (_I)

en: Version 0
hi: संस्करण 0

en: Version 1
hi: संस्करण 1

en: PEAP _version
hi: PEAP संस्करण (_v)

en: 1 (Default)
hi: 1(तयशुदा)

en: Open System
hi: खुला तंत्र

en: Shared Key
hi: साझा कुंजी

en: _Key
hi: कुंजी (_K)

en: Sho_w key
hi: कुंजी दिखाएँ (_w)

en: WEP inde_x
hi: WEP सूची (_x)

en: PAP
hi: पीएपी

en: CHAP
hi: सीएचएपी

en: S_ecurity
hi: सुरक्षा (_e)

en: 802.1x _Security
hi: 802.1x सुरक्षा (_S)

en: _MAC Address
hi: MAC पता (_M)

en: _Cloned Address
hi: क्लोन पता (_C)

en: Automatic (DHCP)
hi: स्वचालित (DHCP)

en: Link-Local Only
hi: लिंक स्थानीय सिर्फ

en: Netmask
hi: नेटमास्क

en: Gateway
hi: गेटवे

en: Automatic DNS
hi: स्वचालित DNS

en: Routes
hi: रूट

en: Automatic Routes
hi: स्वचालित रूट

en: Use this connection _only for resources on its network
hi: इस कनेक्शन का उपयोग करें इसके संजाल पर संसाधन के लिए (_o)

en: _Name
hi: नाम (_N)

en: bytes
hi: बाइट्स

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
hi: (त्रुटि: कनेक्शन संपादक खोलने में असमर्थ)

en: Automatic, DHCP only
hi: स्वचालित, केवल DHCP

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Signal Strength
hi: सिग्नल सामर्थ्य

en: Link speed
hi: कड़ी गति

en: Last Used
hi: अंतिम प्रयुक्त

en: Connect _automatically
hi: स्वतः कनेक्ट करें (_a)

en: Make available to _other users
hi: अन्य उपयोगकर्ताओं के लिए उपलब्ध है (_o)

en: Turn VPN connection off
hi: VPN संबंधन बंद करें

en: Network Name
hi: संजाल नाम

en: Security type
hi: सुरक्षा प्रकार

en: Turn Wi-Fi off
hi: वाई फाई चालू या बंद करें:

en: _Connect to Hidden Network…
hi: छिपे संजाल में कनेक्ट करें... (_C)

en: Provider
hi: प्रदाता

en: _Turn On
hi: चालू करें (_T)

en: _HTTP Proxy
hi: एचटीटीपी प्रॉक्सी (_H)

en: H_TTPS Proxy
hi: एचटीटीपी प्रॉक्सी: (_T)

en: _FTP Proxy
hi: एफटीपी प्रॉक्सी (_F)

en: _Socks Host
hi: साक्स होस्ट (_S)

en: _Ignore Hosts
hi: होस्ट अनदेखा करें (_I)

en: HTTP proxy port
hi: HTTP प्राक्सी पोर्ट

en: HTTPS proxy port
hi: एफ़टीपी प्रॉक्सी पोर्ट

en: FTP proxy port
hi: एफ़टीपी प्रॉक्सी पोर्ट

en: Socks proxy port
hi: SOCKS प्राक्सी पोर्ट

en: _Configuration URL
hi: विन्यास यूआरएल (_C)

en: Close
hi: बंद करें

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Date & Time
hi: तिथि व समय

en: Year
hi: वर्ष

en: Month
hi: माह

en: Day
hi: दिन

en: Time Zone
hi: समय क्षेत्र

en: Search for a city
hi: एक शहर के लिए खोजें

en: Automatic _Date & Time
hi: स्वचालित दिनांक व समय

en: Requires internet access
hi: इंटरनेट कनेक्शन चाहिए

en: Date & _Time
hi: दिनांक व समय (_T)

en: Automatic Time _Zone
hi: स्वचालित समय क्षेत्र (_Z)

en: Time _Format
hi: समय प्रारूप (_F)

en: 24-hour
hi: 24-घंटे

en: AM / PM
hi: पूर्वाह्न/अपराह्न

en: _Web
hi: वेब (_W)

en: _Mail
hi: मेल (_M)

en: _Calendar
hi: पंचांग (_C)

en: M_usic
hi: संगीत (_u)

en: _Video
hi: वीडियो (_V)

en: Mouse
hi: माउस

en: Double-click timeout
hi: दोहरा क्लिक टाइमआउट

en: Touchpad
hi: टचपैड

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
hi: 1 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
hi: 2 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
hi: 3 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
hi: 4 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
hi: 5 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
hi: 6 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
hi: 7 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
hi: 14 दिन

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
hi: 30 दिन

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
hi: सदा के लिए

en: Remove Account
hi: खाता मिटाएँ

en: Quit
hi: बाहर

en: All Settings
hi: सभी सेटिंग्स

en: Help
hi: मदद

en: Printers
hi: मुद्रक

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
hi: प्रिंटर जोड़ें, प्रिंटर नौकरियों देखने के लिए और तय करें कि कैसे आप मुद्रित करना चाहते हैं.

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
hi: प्रिंटर;पंक्ति;मुद्रण;पेपर;इंक;टोनर;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
hi: बटन मैपिंग सेट और ग्राफिक्स गोलियाँ के लिए स्टाइलस संवेदनशीलता को समायोजित

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
hi: टैब्लेट;Wacom;लेखनी;इरेज़र;माउस;

en: Power
hi: पावर

en: View your battery status and change power saving settings
hi: अपनी बैटरी की स्थिति और परिवर्तन बिजली की बचत सेटिंग्स देखें

en: Color
hi: रंग

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
hi: अपने उपकरणों जैसे प्रदर्शन , कैमरा, या प्रिंटर के रंग का आशंकन करें

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
hi: रंग;आईसीसी;प्रोफाइल;जांच;प्रिंटर;प्रदर्शन;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
hi: ब्लूटूथ को चालू और बंद करें और अपने उपकरणों को जोड़ें

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Change your background image to a wallpaper or photo
hi: एक वॉलपेपर या तस्वीर का उपयोग करके अपनी पृष्ठभूमि छवि बदलें

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
hi: वॉलपेपर; स्क्रीन; डेस्कटॉप;

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
hi: ध्वनि के स्तर, निविष्टियाँ, outputs, और चेतावनी लगता बदलें

en: Choose how to use connected monitors and projectors
hi: जुड़े हुए मॉनिटर और प्रोजेक्टर का उपयोग करने के लिए चुनें

en: Keyboard
hi: कुंजीपटल

en: Users
hi: उपयोक्तानाम

en: Add or remove users and change your password
hi: उपयोगकर्ताओं को जोड़ें या हटाने और अपना पासवर्ड बदलें

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
hi: इसे देखना, सुनना, प्रकार, बिंदु और क्लिक करें आसान बनाओ

en: Control what you want to share with others
hi: नियंत्रण आप क्या दूसरों के साथ साझा करना चाहते हैं

en: Removable Media
hi: हटाने योग्य मीडिया

en: Region & Language
hi: क्षेत्र और भाषा

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
hi: भाषा;लेआउट;कीबोर्ड; इनपुट;

en: View information about your system
hi: अपने प्रणाली के बारे में सूचना देखें

en: Control how you connect to the Internet
hi: नियंत्रित करें कैसे आप इंटरनेट से कनेक्ट होते हैं

en: Change the date and time, including time zone
hi: दिनांक और समय समय क्षेत्र सहित बदलें

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
hi: घड़ी;समय क्षेत्र;स्थान;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
hi: स्क्रीन;ताला;निदान;दुर्घटना;निजी;हाल ही में;अस्थायी;tmp;सूचकांक; नाम;नेटवर्क;पहचान;

en: Control which notifications are displayed and what they show
hi: नियंत्रण जो सूचनाएं प्रदर्शित कर रहे हैं कि वे क्या दिखाते हैं।

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
hi: बैनर;संदेश;ट्रे;पॉपअप;सूचनाएं;

en: Default Applications
hi: तयशुदा अनुप्रयोग

en: Mouse & Touchpad
hi: माउस व टचपैड

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
hi: अपने माउस या संवेदनशीलता टचपैड बदलें और सही है या बाएँ हाथ का चयन करें

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
hi: ट्रैकपैड;सूचक;क्लिक करें;टैब;डबल;बटन;ट्रैकबॉल;स्क्रॉल;

en: Online Accounts
hi: ऑनलाइन खातों

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
hi: आपके ऑनलाइन खातों से कनेक्ट करने और निर्णय क्या उनके लिए उपयोग करने के लिए

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
hi: गूगल;फेसबुक;ट्विटर;याहू;वेब;ऑनलाइन;चैट;कैलेंडर;मेल;संपर्क;ओनक्लाउड;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
hi: वरीयताएँ;सेटिंग्स;

en: Turn zoom on or off
hi: जूम चालू या बंद करें

en: Zoom in
hi: बडे रूप में दिखाएँ

en: Zoom out
hi: छोटे रूप में दिखाएँ

en: Turn screen reader on or off
hi: स्क्रीन रीडर को चालू या बंद करें

en: Turn on-screen keyboard on or off
hi: ऑन स्क्रीन कुंजीपटल के चालू या बंद करें

en: Increase text size
hi: पाठ का आकार बढ़ाएँ

en: Decrease text size
hi: पाठ का आकार घटाएँ

en: High contrast on or off
hi: अधिक कंट्रास्ट चालू या बंद करें

en: Switch to next input source
hi: अगले इनपुट स्रोत के लिए स्विच करें

en: Switch to previous input source
hi: पिछले इनपुट स्रोत पर जाएँ

en: Launchers
hi: लांचर

en: Launch help browser
hi: मदद ब्राउज़र लॉन्च करें

en: Launch calculator
hi: कैलकुलेटर लॉन्च करें

en: Launch email client
hi: ई-मेल क्लाइंट लॉन्च करें

en: Launch web browser
hi: वेब ब्राउज़र चलाएँ

en: Home folder
hi: घर फ़ोल्डर

[ctx: keybinding]
en: Search
hi: ढूंढें

en: Screenshots
hi: स्क्रीनशॉट

en: Save a screenshot to $PICTURES
hi: $PICTURES में एक स्क्रीनशॉट सहेजें

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
hi:  $PICTURES में विंडो का स्क्रीनशॉट सहेजें

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
hi:  $PICTURES में किसी क्षेत्र का एक स्क्रीनशॉट सहेजें

en: Sound and Media
hi: ध्वनि और मीडिया

en: Volume down
hi: आवाज कम करें

en: Volume up
hi: आवाज बढ़ाएँ

en: Launch media player
hi: मीडिया प्लेयर लॉन्च करें

en: Play (or play/pause)
hi: बजाएँ (या बजाएँ/ठहरें)

en: Pause playback
hi: प्लेबैक रोकें

en: Stop playback
hi: प्लेबैक रोकें

en: Previous track
hi: पिछला ट्रैक

en: Next track
hi: अगला ट्रैक

en: Eject
hi: बाहर करें

en: System
hi: सिस्टम

en: Log out
hi: लॉग आउट

en: Lock screen
hi: स्क्रीन पर ताला
