budgie-control-center 1.2.0 - en to hu translation catalogue (1558 entries)

en: Two Sided
hu: Kétoldalas

en: Paper Type
hu: Papírtípus

en: Paper Source
hu: Papírforrás

en: Output Tray
hu: Kimeneti tálca

[ctx: printing option]
en: Resolution
hu: Felbontás

en: GhostScript pre-filtering
hu: GhostScript előszűrés

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
hu: Oldalak laponként

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
hu: Kétoldalas

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
hu: Tájolás

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
hu: Általános

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
hu: Oldalbeállítás

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
hu: Telepíthető beállítások

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
hu: Feladat

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
hu: Képminőség

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
hu: Szín

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
hu: Befejezés

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
hu: Speciális

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
hu: Tesztoldal

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
hu: Tesztoldal

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
hu: Nincsenek aktív feladatok

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
hu[0]: %u feladat
hu[1]: %u feladat

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
hu: Nyomtatófejek tisztítása

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
hu: A festékkazetta kifogyóban

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
hu: A festékkazetta kifogyott

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
hu: Az előhívó kifogyóban

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
hu: Az előhívó kifogyott

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
hu: A tintapatron kifogyóban

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
hu: A tintapatron kifogyott

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
hu: Fedél nyitva

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
hu: Ajtó nyitva

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
hu: Kevés a papír

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
hu: Kifogyott a papír

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
hu: Kikapcsolva

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
hu: Leállítva

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
hu: A hulladékgyűjtő majdnem tele

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
hu: A hulladékgyűjtő tele

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
hu: Az optikai fotovezető közel jár az élete végéhez

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
hu: Az optikai fotovezető már nem működik

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
hu: Kész

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
hu: Nem fogad feladatokat

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
hu: Feldolgozás

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
hu: Gyártó

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
hu: Illesztőprogram

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
hu: Egyoldalas

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
hu: Hosszú él (szabványos)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
hu: Rövid él (fordított)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
hu: Álló

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
hu: Fekvő

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
hu: Fordított fekvő

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
hu: Fordított álló

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
hu: A(z) „%s” nyomtató törölve lett

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
hu: Az új nyomtató hozzáadása meghiúsult.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
hu: A felület nem tölthető be: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
hu: Feloldás a nyomtatók hozzáadásához és a beállítások módosításához

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
hu: Függőben

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
hu: Szüneteltetve

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
hu: Feldolgozás

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
hu: Leállítva

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
hu: Megszakítva

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
hu: Félbeszakítva

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
hu: Befejezve

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
hu: JetDirect nyomtató

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
hu: LPD nyomtató

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
hu: %s adatai

en: No suitable driver found
hu: Nem található megfelelő illesztőprogram

en: Select PPD File
hu: Válasszon PPD fájlt

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
hu: PostScript nyomtatóleíró fájlok (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
hu: Automatikus kiválasztás

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
hu: Nyomtató alapértelmezése

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
hu: Csak GhostScript betűkészletek beágyazása

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
hu: Átalakítás 1. PS szintre

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
hu: Átalakítás 2. PS szintre

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
hu: Nincs előszűrés

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
hu: Nyomtató hozzáadása

en: Unlock Print Server
hu: Nyomtatókiszolgáló feloldása

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
hu: %s feloldása.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
hu: Adja meg felhasználónevét és jelszavát a nyomtatók megjelenítéséhez ezen: %s.

en: Searching for Printers
hu: Nyomtatók keresése

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
hu: Soros port

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
hu: Párhuzamos port

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
hu: Hely: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
hu: Cím: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
hu: A kiszolgáló hitelesítést igényel

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
hu[0]: %u feladat hitelesítést igényel
hu[1]: %u feladat hitelesítést igényel

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
hu: %s – Aktív feladatok

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
hu: Hitelesítési adatok megadása a következőről történő nyomtatáshoz: %s.

en: %d of %d
hu: %d / %d

en: New shortcut…
hu: Új gyorsbillentyű…

en: Button %d
hu: %d. gomb

en: Button
hu: Gomb

en: Output:
hu: Kimenet:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
hu: Méretarány megtartása („postaláda”):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
hu: Leképezés egyetlen monitorra

en: Display Mapping
hu: Leképezés megjelenítése

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Test Your _Settings
hu: Beállítás_ok tesztelése

en: Stylus
hu: Toll

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
hu: Táblagép

en: Batteries
hu: Akkumulátorok

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
hu: Akkumulátor

en: When _idle
hu: Ü_resjáratban

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Power Off
hu: Kikapcsolás

en: Hibernate
hu: Hibernálás

en: Nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Off
hu: Ki

en: When on battery power
hu: Akkumulátoron

en: When plugged in
hu: Ha csatlakoztatva van

en: On
hu: Be

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

[ctx: Idle time]
en: Never
hu: Soha

en: Automatic suspend
hu: Automatikus felfüggesztés

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
hu: A teljesítményközpontú mód átmenetileg letiltva a magas működési hőmérséklet miatt.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
hu: Ölben használat észlelve: a teljesítményközpontú mód átmenetileg nem érhető el. A helyreállításhoz helyezze stabil felületre az eszközt.

en: Performance mode temporarily disabled.
hu: Teljesítményközpontú mód átmenetileg letiltva.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
hu: Alacsony töltés: energiatakarékos mód bekapcsolva. Az előző mód visszaáll, amint elég töltés lesz az akkumulátorban.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
hu: A(z) „%s” aktiválta az energiatakarékos módot.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
hu: A(z) „%s” aktiválta az teljesítményközpontú módot.

[ctx: Power profile]
en: Performance
hu: Teljesítmény

en: High performance and power usage.
hu: Magas teljesítmény és fogyasztás.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
hu: Kiegyensúlyozott

en: Standard performance and power usage.
hu: Szokásos teljesítmény és fogyasztás.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
hu: Energiatakarékos

en: Reduced performance and power usage.
hu: Csökkentett teljesítmény és fogyasztás.

en: Unknown time
hu: Ismeretlen idő

en: %i minute | %i minutes
hu[0]: %i perc
hu[1]: %i perc

en: %i hour | %i hours
hu[0]: %i óra
hu[1]: %i óra

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
hu: %i %s, %i %s

en: hour | hours
hu[0]: óra
hu[1]: óra

en: minute | minutes
hu[0]: perc
hu[1]: perc

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
hu: %s a teljes feltöltésig

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
hu: Figyelem: %s van hátra

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
hu: %s van hátra

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
hu: Teljesen feltöltve

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
hu: Nem tölt

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
hu: Lemerült

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
hu: Töltés

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
hu: Kisülés

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
hu: Vezeték nélküli egér

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
hu: Vezeték nélküli billentyűzet

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
hu: Szünetmentes tápegység (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
hu: Személyes digitális asszisztens

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
hu: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
hu: Médialejátszó

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
hu: Számítógép

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
hu: Bemeneti eszköz játékokhoz

[ctx: Battery name]
en: Main
hu: Elsődleges

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
hu: Szabványos színtér

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
hu: Tesztprofil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
hu: Automatikus

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
hu: Alacsony minőség

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
hu: Közepes minőség

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
hu: Magas minőség

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
hu: Alapértelmezett RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
hu: Alapértelmezett CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
hu: Alapértelmezett szürke

en: Vendor supplied factory calibration data
hu: Gyártó által biztosított gyári kalibrálási adatok

en: Full-screen display correction not possible with this profile
hu: Ezzel a profillal nem lehetséges a teljes képernyős kijelzőkorrekció

en: This profile may no longer be accurate
hu: Ez a profil már nem feltétlenül pontos

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
hu: Laptop képernyő

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
hu: Beépített webkamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
hu: %s monitor

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
hu: %s szkenner

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
hu: %s fényképezőgép

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
hu: %s nyomtató

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
hu: %s webkamera

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
hu: Alapértelmezett:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
hu: Színtér:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
hu: Tesztprofil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
hu: Válasszon ICC profilfájlt

en: _Import
hu: _Importálás

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
hu: Támogatott ICC profilok

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
hu: Minden fájl

en: Screen
hu: Képernyő

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
hu: Profil mentése

en: _Save
hu: M_entés

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
hu: Színprofil létrehozása a kiválasztott eszközhöz

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
hu: A mérőkészülék nem található. Ellenőrizze, hogy be van-e kapcsolva, és megfelelően van-e csatlakoztatva.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
hu: A mérőkészülék nem támogatja a nyomtatóprofilozást.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
hu: Az eszköztípus jelenleg nem támogatott.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
hu: Helyezze a kalibrálóeszközt a négyzetre, és nyomja meg a „Kezdés” gombot

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
hu: Vigye a kalibrálóeszközt a kalibrálási pozícióba, és nyomja meg a „Tovább” gombot

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
hu: Vigye a kalibrálóeszközt a felület pozícióba, és nyomja meg a „Tovább” gombot

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
hu: Zárja le a laptop fedelét

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
hu: Belső hiba történt, a folytatás nem lehetséges.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
hu: A kalibráláshoz szükséges eszközök nincsenek telepítve.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
hu: A profil nem állítható elő.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
hu: A cél fehér pont nem szerezhető be.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
hu: Kész!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
hu: A kalibrálás sikertelen!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
hu: Eltávolíthatja a kalibrálóeszközt.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
hu: Ne zavarja a kalibrálóeszközt a folyamat során

en: Enable color management for %s
hu: Színkezelés bekapcsolása ehhez: %s

en: Show color profiles for %s
hu: Színprofilok megjelenítése ehhez: %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
hu: Nem kalibrált

en: multiple sizes
hu: több méret

en: No Desktop Background
hu: Nincs asztalháttér

en: Select a picture
hu: Fénykép kiválasztása

en: Current background
hu: Jelenlegi háttér

en: Custom
hu: Egyéni

en: Testing %s
hu: %s tesztelése

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
hu: Fekvő

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
hu: Álló (jobbra)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
hu: Álló (balra)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
hu: Fekvő (fordított)

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

en: Apply Changes?
hu: Módosítások alkalmazása?

en: Changes Cannot be Applied
hu: A módosítások nem alkalmazhatóak

en: This could be due to hardware limitations.
hu: Ez hardveres korlátozások miatt is lehet.

en: More Warm
hu: Melegebb

en: Less Warm
hu: Kevésbé meleg

en: None
hu: Nincs

en: Custom Shortcuts
hu: Egyéni gyorsbillentyűk

en: More…
hu: Tovább…

en: No input sources found
hu: Nem találhatók bemeneti források

[ctx: Input Source]
en: Other
hu: Egyéb

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
hu: A(z) %s már használatban van ennél: %s. Ha lecseréli, akkor a(z) %s letiltásra kerül

en: Enter the new shortcut
hu: Adja meg az új gyorsbillentyűt

en: Set Custom Shortcut
hu: Egyéni gyorsbillentyű beállítása

en: Set Shortcut
hu: Gyorsbillentyű beállítása

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
hu: Adja meg az új gyorsbillentyűt a(z) %s megváltoztatásához.

en: Add Custom Shortcut
hu: Egyéni gyorsbillentyű hozzáadása

en: Alternate Characters Key
hu: Alternatív karakterek billentyű

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
hu: Az alternatív karakterek billentyű további karakterek bevitelére használható. Ezek néha harmadik lehetőségként vannak felfestve a billentyűzetre.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
hu: Bal Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
hu: Jobb Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
hu: Bal Szuper

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
hu: Jobb Szuper

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
hu: Menügomb

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
hu: Jobb Ctrl

en: Compose Key
hu: Kombináló billentyű

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
hu: A kombináló billentyűvel számos karakter beírható. A használatához nyomja meg a kombináló billentyűt, majd írjon be egy karaktersorozatot. Például a kombináló billentyű után a <b>C</b> és az <b>o</b> a <b>©</b> karaktert írja be, az <b>a</b> után a <b>'</b> az <b>á</b> betűt írja be.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
hu: A bemeneti források a(z) %s gyorsbillentyűvel válthatóak át.
    Ezt a gyorsbillentyűk beállításaiban lehet megváltoztatni.

en: %d modified | %d modified
hu[0]: %d módosítva
hu[1]: %d módosítva

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Reset All Shortcuts?
hu: Minden gyorsbillentyű visszaállítása?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
hu: A gyorsbillentyűk visszaállítása az egyéni gyorsbillentyűket is érintheti. Ez nem vonható vissza.

en: Cancel
hu: Mégse

en: Reset All
hu: Összes visszaállítása

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
hu: Tiltva

en: Authentication failed
hu: A hitelesítés meghiúsult

en: The new password is too short
hu: Az új jelszó túl rövid

en: The new password is too simple
hu: Az új jelszó túl egyszerű

en: The old and new passwords are too similar
hu: A régi és az új jelszó túlságosan hasonlít egymáshoz

en: The new password has already been used recently.
hu: Az új jelszót nemrég használta.

en: The new password must contain numeric or special characters
hu: Az új jelszónak számokat vagy speciális karaktereket is tartalmaznia kell

en: The old and new passwords are the same
hu: A régi és az új jelszó ugyanaz

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
hu: A jelszava megváltozott az első hitelesítés óta.

en: The new password does not contain enough different characters
hu: Az új jelszó nem tartalmaz elég eltérő karaktert

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Please choose another password.
hu: Válasszon másik jelszót.

en: Please type your current password again.
hu: Írja be újra jelenlegi jelszavát.

en: Password could not be changed
hu: A jelszót nem sikerült megváltoztatni

en: The passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Select
hu: Kijelölés

en: Browse for more pictures
hu: További képek tallózása

en: Cannot automatically join this type of domain
hu: Ilyen típusú tartományhoz nem lehet automatikusan csatlakozni

en: No such domain or realm found
hu: Nem található ilyen tartomány vagy zóna

en: Cannot log in as %s at the %s domain
hu: Nem lehet bejelentkezni %s néven a(z) %s tartományba

en: Invalid password, please try again
hu: Érvénytelen jelszó, próbálja újra

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
hu: Nem lehet csatlakozni a(z) %s tartományhoz: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
hu: az eszközt le kell foglalni a művelet elvégzéséhez

en: the device is already claimed by another process
hu: az eszközt már lefoglalta egy másik folyamat

en: you do not have permission to perform the action
hu: nincs jogosultsága a művelet elvégzéséhez

en: no prints have been enrolled
hu: nem lett lenyomat bevíve

en: Failed to communicate with the device during enrollment
hu: Nem sikerült kommunikálni az eszközzel a bevitel során

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
hu: Nem sikerült kommunikálni az ujjlenyomat-olvasóval

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
hu: Nem sikerült kommunikálni az ujjlenyomat-démonnal

en: Failed to list fingerprints: %s
hu: Az ujjlenyomatok felsorolása sikertelen: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
hu: A mentett ujjlenyomatok törlése sikertelen: %s

en: Left thumb
hu: Bal hüvelykujj

en: Left middle finger
hu: Bal középső ujj

en: _Left index finger
hu: _Bal mutatóujj

en: Left ring finger
hu: Bal gyűrűsujj

en: Left little finger
hu: Bal kisujj

en: Right thumb
hu: Jobb hüvelykujj

en: Right middle finger
hu: Jobb középső ujj

en: _Right index finger
hu: _Jobb mutatóujj

en: Right ring finger
hu: Jobb gyűrűsujj

en: Right little finger
hu: Jobb kisujj

en: Unknown Finger
hu: Ismeretlen ujj

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
hu: Kész

en: Fingerprint device disconnected
hu: Ujjlenyomatos eszköz leválasztva

en: Fingerprint device storage is full
hu: Ujjlenyomatos eszköz tárhelye megtelt

en: Failed to enroll new fingerprint
hu: Az új ujjlenyomat bevitele sikertelen

en: Failed to start enrollment: %s
hu: A bevitel elindítása sikertelen: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
hu: Az új ujjlenyomat bevitele sikertelen

en: Failed to stop enrollment: %s
hu: A bevitel leállítása sikertelen: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
hu: Ismételten emelje fel, majd helyezze az ujját az olvasóra az ujjlenyomat beviteléhez

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
hu: Új ujjlenyomat leolvasása

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
hu: A(z) %s ujjlenyomatos eszköz kiadása sikertelen: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
hu: Probléma az eszköz olvasásakor

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
hu: A(z) %s ujjlenyomatos eszköz megszerzése sikertelen: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
hu: Az ujjlenyomatos eszközök lekérése sikertelen: %s

en: Your account
hu: Az Ön fiókja

en: Failed to delete user
hu: A felhasználó törlése meghiúsult

en: Failed to revoke remotely managed user
hu: A távmenedzselt felhasználó visszavonása meghiúsult

en: You cannot delete your own account.
hu: Nem törölheti saját fiókját.

en: %s is still logged in
hu: %s még be van jelentkezve

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
hu: A bejelentkezett felhasználók törlése a rendszert inkonzisztens állapotban hagyhatja.

en: Do you want to keep %s’s files?
hu: Meg szeretné tartani %s fájljait?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
hu: Felhasználói fiók törlésekor lehetősége van a saját könyvtár, a levelezési várólista és az ideiglenes fájlok megtartására.

en: _Delete Files
hu: Fájlok _törlése

en: _Keep Files
hu: Fájlok _megtartása

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
hu: Biztosan vissza szeretné vonni a távmenedzselt %s fiókját?

en: _Delete
hu: _Törlés

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
hu: Fiók letiltva

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
hu: Következő belépéskor állítandó be

[ctx: Password mode]
en: None
hu: Nincs

en: Logged in
hu: Bejelentkezve

[ctx: login date-time]
note: Translators: This is a time format string in the style of "22:58". It indicates a login time which follows a date.
en: %k:%M
hu: %H:%M

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Failed to contact the accounts service
hu: A fiókszolgáltatás nem érhető el

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
hu: Győződjön meg róla, hogy az AccountService telepítve van és fut.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
hu: A módosítások végrehajtásához
    előbb kattintson a * ikonra

en: Delete the selected user account
hu: Kijelölt felhasználói fiók törlése

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
hu: A kijelölt felhasználói fiók törléséhez
    először kattintson a * ikonra

en: Unlock to Add Users and Change Settings
hu: Feloldás a felhasználók hozzáadásához és a beállítások módosításához

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
hu: A felhasználónév általában csak a-z közötti kisbetűkből, számjegyekből és a következő karakterekből állhat: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
hu: Ez a felhasználónév nem érhető el. Próbáljon egy másikat.

en: The username is too long.
hu: A felhasználónév túl hosszú.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
hu: Ez a saját mappájának elnevezésére lesz használva, és nem lehet megváltoztatni.

en: Should match the web address of your login provider.
hu: Egyeznie kell a bejelentkezés szolgáltatójának webcímével.

en: Failed to add account
hu: A fiók hozzáadása sikertelen

en: Failed to register account
hu: A fiók regisztrálása sikertelen

en: No supported way to authenticate with this domain
hu: Nincs támogatott módszer a tartományban való hitelesítésre

en: Failed to join domain
hu: Nem sikerült a tartományhoz csatlakozni

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
hu: A bejelentkezési név nem működik.
    Próbálja újra.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
hu: A bejelentkezési jelszó nem működik.
    Próbálja újra.

en: Failed to log into domain
hu: Nem sikerült bejelentkezni a tartományba

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
hu: A tartomány nem található. Lehet, hogy elgépelte?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
hu: Az új jelszó nem lehet azonos a régivel.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
hu: Próbáljon megváltoztatni néhány betűt és számot.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
hu: Próbálja jobban megváltoztatni a jelszót.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
hu: A felhasználói neve nélkül a jelszava erősebb.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
hu: Próbálja meg kihagyni a felhasználónevét a jelszóból.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
hu: Próbálja meg kerülni a jelszóban lévő szavak egy részét.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
hu: Próbálja meg kerülni a gyakori szavakat.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
hu: Próbálja meg kerülni a meglévő szavak átrendezését.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
hu: Próbáljon meg több számot használni.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
hu: Próbáljon meg több nagybetűt használni.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
hu: Próbáljon meg több kisbetűt használni.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
hu: Próbáljon meg több speciális karaktert, például írásjeleket használni.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
hu: Próbálja meg betűk, számok és írásjelek keverékét használni.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
hu: Próbálja meg kerülni ugyanannak a karakternek az ismétlését.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
hu: Próbálja meg kerülni ugyanazon típusú karakterek ismétlését: keverjen betűket, számokat és írásjeleket.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
hu: Próbálja meg kerülni az 1234 vagy abcd-szerű egyszerű sorozatokat.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
hu: A jelszónak hosszabbnak kell lennie. Próbáljon meg több betűt, számot és írásjelet hozzáadni.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
hu: Használjon vegyesen kis- és nagybetűket, és tegyen közéjük egy-két számot is.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
hu: Több betű, szám és írásjel hozzáadása erősebbé fogja tenni a jelszót.

en: This Week
hu: Ezen a héten

en: Last Week
hu: Múlt héten

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
hu: %b. %-e.

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
hu: %Y. %b. %-e.

[ctx: login history week label]
note: Translators: This indicates a week label on a login history. The first %s is the first day of a week, and the second %s the last day.
en: %s — %s
hu: %s – %s

en: Session Ended
hu: Munkamenet befejeződött

en: Session Started
hu: Munkamenet elkezdődött

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
hu: %s – Fiókaktivitás

[ctx: Distance]
en: Short
hu: Rövid

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
hu: ¼ képernyő

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
hu: ½ képernyő

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
hu: ¾ képernyő

[ctx: Distance]
en: Long
hu: Hosszú

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
hu: Alapértelmezett

[ctx: cursor size]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: cursor size]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: cursor size]
en: Larger
hu: Nagyobb

[ctx: cursor size]
en: Largest
hu: Legnagyobb

en: %d pixel | %d pixels
hu[0]: %d képpont
hu[1]: %d képpont

en: System Bus
hu: Rendszerbusz

en: Full access
hu: Teljes hozzáférés

en: Session Bus
hu: Munkamenetbusz

en: Devices
hu: Eszközök

en: Full access to /dev
hu: Teljes hozzáférés a /dev-hez

en: Network
hu: Hálózat

en: Has network access
hu: Van hálózati kapcsolata

en: Home
hu: Saját mappa

en: Read-only
hu: Csak olvasható

en: File System
hu: Fájlrendszer

en: Settings
hu: Beállítások

en: Can change settings
hu: Módosíthatja a beállításokat

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
hu: A(z) %s ezket a jogosultságokat tartalmazza beépítve. Ezek nem módosíthatóak. Ha zavarják ezek a jogosultságok, akkor fontolja meg az alkalmazás eltávolítását.

en: Web Links
hu: Webes hivatkozások

en: Git Links
hu: Git hivatkozások

en: %s Links
hu: %s hivatkozások

en: Unset
hu: Visszaállítás

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Hypertext Files
hu: Hiperszöveges fájlok

en: Text Files
hu: Szövegfájlok

en: Image Files
hu: Képfájlok

en: Font Files
hu: Betűkészlet-fájlok

en: Archive Files
hu: Archívumfájlok

en: Package Files
hu: Csomagfájlok

en: Audio Files
hu: Hangfájlok

en: Video Files
hu: Videofájlok

en: Other Files
hu: Egyéb fájlok

note: List of applications.
en: Applications
hu: Alkalmazások

[ctx: service is enabled]
en: On
hu: Be

[ctx: service is disabled]
en: Off
hu: Ki

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
hu: Engedélyezve

[ctx: service is active]
en: Active
hu: Aktív

en: Choose a Folder
hu: Válasszon mappát

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
hu: A fájlmegosztás lehetővé teszi a Nyilvános mappájának megosztását másokkal a jelenlegi hálózaton a %s használatával.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
hu: Ha a távoli bejelentkezés engedélyezett, akkor a távoli felhasználók a következő parancs használatával kapcsolódhatnak:
    %s

en: Copy
hu: Másolás

en: Sharing
hu: Megosztás

note: Label
en: No networks selected for sharing
hu: Nincs kiválasztott hálózat a megosztáshoz

en: Ask what to do
hu: Kérdezze meg, mi a teendő

en: Do nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Open folder
hu: Mappa megnyitása

en: Other Media
hu: Egyéb média

en: Select an application for audio CDs
hu: Válasszon alkalmazást CD-khez

en: Select an application for video DVDs
hu: Válasszon alkalmazást videó DVD-khez

en: Select an application to run when a music player is connected
hu: Válassza ki a zenelejátszó csatlakoztatásakor futtatandó alkalmazást

en: Select an application to run when a camera is connected
hu: Válassza ki a fényképezőgép csatlakoztatásakor futtatandó alkalmazást

en: Select an application for software CDs
hu: Válasszon alkalmazást szoftver CD-khez

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
hu: hang DVD

en: blank Blu-ray disc
hu: üres Blu-Ray lemez

en: blank CD disc
hu: üres CD-lemez

en: blank DVD disc
hu: üres DVD-lemez

en: blank HD DVD disc
hu: üres HD DVD-lemez

en: Blu-ray video disc
hu: Blu-ray videolemez

en: e-book reader
hu: e-könyvolvasó

en: HD DVD video disc
hu: HD DVD videolemez

en: Windows software
hu: Windows-szoftver

[ctx: measurement format]
en: Imperial
hu: Angolszász

[ctx: measurement format]
en: Metric
hu: Metrikus

en: Formats
hu: Formátumok

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
hu: 64 bites

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
hu: 32 bites

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Select _All
hu: Öss_zes kijelölése

en: Unlock to Change Settings
hu: Feloldás a beállítások módosításához

en: Other…
hu: Egyéb…

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
hu: %b. %-e.

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
hu: %Y. %b. %-e.

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

note: 0 seconds
en: 0 seconds
hu: 0 másodperc

en: never
hu: soha

en: today
hu: ma

en: yesterday
hu: tegnap

en: %i day ago | %i days ago
hu[0]: %i napja
hu[1]: %i napja

en: IPv4 Address
hu: IPv4-cím

en: IPv6 Address
hu: IPv6-cím

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Hardware Address
hu: Hardvercím

en: Default Route
hu: Alapértelmezett útvonal

en: Last used
hu: Utolsó használat

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
hu: Vezetékes

en: Options…
hu: Beállítások…

en: missing EAP-FAST PAC file
hu: hiányzó EAP-FAST PAC fájl

en: Choose a PAC file
hu: Válasszon PAC fájlt

en: PAC files (*.pac)
hu: PAC fájlok (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
hu: hiányzó EAP-LEAP felhasználónév

en: missing EAP-LEAP password
hu: hiányzó EAP-LEAP jelszó

en: missing leap-username
hu: hiányzó leap felhasználónév

en: missing leap-password
hu: hiányzó leap jelszó

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-PEAP CA tanúsítvány: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
hu: érvénytelen EAP-PEAP CA tanúsítvány: nincs tanúsítvány megadva

en: Choose a Certificate Authority certificate
hu: Válasszon hitelesítésszolgáltatói tanúsítványt

en: missing wep-key
hu: hiányzó wep-kulcs

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
hu: érvénytelen wep-kulcs: egy %zu hosszú kulcsban csak hexadecimális számjegyek lehetnek

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
hu: érvénytelen wep-kulcs: egy %zu hosszú kulcsban csak ascii karakterek lehetnek

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
hu: érvénytelen wep-kulcs: hibás kulcshossz: %zu. A kulcs hossza 5/13 (ascii) vagy 10/26 lehet (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
hu: érvénytelen wep-kulcs: a jelmondat nem lehet üres

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
hu: érvénytelen wep-kulcs: a jelmondatnak 64 karakternél rövidebbnek kell lennie

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
hu: meghatározatlan hiba a 802.1X biztonságban (wpa-eap)

en: no file selected
hu: nincs fájl kiválasztva

en: unspecified error validating eap-method file
hu: meghatározatlan hiba az eap-method fájl ellenőrzése közben

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
hu: DER, PEM vagy PKCS#12 személyes kulcsok (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
hu: DER vagy PEM tanúsítványok (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-TTLS CA tanúsítvány: „%s”

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
hu: érvénytelen EAP-TTLS CA tanúsítvány: nincs tanúsítvány megadva

en: missing EAP username
hu: hiányzó EAP felhasználónév

en: missing EAP password
hu: hiányzó EAP jelszó

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
hu: érvénytelen wpa-psk: érvénytelen kulcshossz: %zu. [8,63] bájtnak, vagy 64 hexadecimális számjegynek kell lennie

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
hu: érvénytelen wpa-psk: a 64 bájtos kulcs nem értelmezhető hexadecimálisként

en: Unknown error validating 802.1X security
hu: Ismeretlen hiba a 802.1X biztonság ellenőrzésekor

en: Wi-Fi password is missing.
hu: A Wi-Fi jelszó hiányzik.

en: missing EAP-TLS identity
hu: hiányzó EAP-TLS személyazonosság

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-TLS CA tanúsítvány: „%s”

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
hu: érvénytelen EAP-TLS CA tanúsítvány: nincs tanúsítvány megadva

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
hu: érvénytelen EAP-TLS személyes kulcs: „%s”

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-TLS felhasználói tanúsítvány: „%s”

en: Unencrypted private keys are insecure
hu: A nem titkosított személyes kulcsok nem biztonságosak

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
hu: Úgy tűnik, hogy a kiválasztott személyes kulcsot nem védi jelszó. Ez lehetővé teszi a hitelesítési adatok kompromittálását. Válasszon jelszóval védett személyes kulcsot.
    
    Személyes kulcsát az OpenSSL segítségével teheti jelszóval védetté.

en: Choose your personal certificate
hu: Válassza ki a személyes tanúsítványát

en: Choose your private key
hu: Válassza ki a személyes kulcsát

en: Stop hotspot and disconnect any users?
hu: Leállítja a hotspotot, és leválasztja a felhasználókat?

en: _Stop Hotspot
hu: H_otspot leállítása

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
hu: Ismeretlen állapot

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
hu: Felügyeletlen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
hu: Nem érhető el

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
hu: Kapcsolódás

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
hu: Kapcsolódva

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
hu: Bontás

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
hu: Kapcsolódás meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
hu: Ismeretlen állapot (hiányzik)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
hu: A beállítás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
hu: Az IP-beállítás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
hu: Az IP-beállítás lejárt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
hu: Titkos információkra volt szükség, de nem lettek megadva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
hu: A 802.1x-kliens bontotta a kapcsolatot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
hu: A 802.1x-kliens beállítása meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
hu: A 802.1x-kliens sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
hu: A 802.1x-kliens hitelesítése túl sokáig tartott

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
hu: A PPP szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
hu: PPP szolgáltatás leválasztva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
hu: A PPP sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
hu: A DHCP kliens nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
hu: DHCP-klienshiba

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
hu: A DHCP-kliens sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
hu: Az AutoIP szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
hu: AutoIP szolgáltatáshiba

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
hu: Az AutoIP szolgáltatás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
hu: A vonal foglalt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
hu: Nincs tárcsahang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
hu: Nem hozható létre hívás

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
hu: A tárcsázási kérés túllépte az időkorlátot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
hu: A tárcsázási kísérlet meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
hu: A modem előkészítése sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
hu: A megadott APN kiválasztása meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
hu: Nem keres hálózatokat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
hu: Hálózatregisztráció megtagadva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
hu: A hálózatregisztráció túllépte az időkorlátot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
hu: A kért hálózaton való regisztráció sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
hu: A PIN ellenőrzése sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
hu: Az eszközhöz firmware hiányozhat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
hu: A kapcsolat eltűnt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
hu: A meglévő kapcsolat felvéve

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
hu: Nem található modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
hu: A Bluetooth kapcsolódás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
hu: A SIM kártya nincs behelyezve

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
hu: A SIM Pin szükséges

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
hu: A SIM Puk szükséges

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
hu: A SIM hibás

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
hu: Kapcsolódás függősége meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
hu: Hiányzó firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
hu: Kábel kihúzva

en: Insecure network (WEP)
hu: Nem biztonságos hálózat (WEP)

en: Secure network (WPA)
hu: Biztonságos hálózat (WPA)

en: Secure network (WPA2)
hu: Biztonságos hálózat (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
hu: Biztonságos hálózat (WPA3)

en: Secure network
hu: Biztonságos hálózat

en: Security
hu: Biztonság

en: Delete Address
hu: Cím törlése

en: Delete Route
hu: Útvonal törlése

en: automatic
hu: automatikus

en: Identity
hu: Személyazonosság

en: Cannot import VPN connection
hu: Nem lehet importálni a VPN kapcsolatot

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
hu: A fájl („%s”) nem olvasható vagy nem tartalmaz ismert VPN kapcsolatinformációkat
    
    Hiba: %s.

en: Select file to import
hu: Válassza ki az importálandó fájlt

en: A file named “%s” already exists.
hu: Már létezik „%s” nevű fájl.

en: _Replace
hu: _Csere

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
hu: Le kívánja cserélni a(z) %s fájlt a mentendő VPN kapcsolatra?

en: Cannot export VPN connection
hu: Nem lehet exportálni a VPN kapcsolatot

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
hu: A VPN kapcsolat („%s”) nem exportálható ide: %s.
    
    Hiba: %s.

en: Export VPN connection
hu: VPN kapcsolat exportálása

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
hu: Nincs

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
hu: Javított megnyitás

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
hu: WEP 40/128 bites kulcs (Hex vagy ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
hu: WEP 128 bites jelmondat

en: Dynamic WEP (802.1x)
hu: Dinamikus WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
hu: WPA és WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
hu: WPA és WPA2 Enterprise

en: Preserve
hu: Megőrzés

en: Permanent
hu: Állandó

en: Random
hu: Véletlen

en: Stable
hu: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
hu: Az itt megadott MAC-cím lesz használva hardvercímként annál a hálózati eszköznél, amelyen ez a kapcsolat aktiválva van. Ez a funkció MAC-cím klónozás vagy hamisítás néven ismert. Példa: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
hu: %d. profil

en: Unable to open connection editor
hu: A kapcsolatszerkesztő megnyitása sikertelen

en: New Profile
hu: Új profil

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: Import from file…
hu: Importálás fájlból…

en: Add VPN
hu: VPN hozzáadása

[ctx: Wifi security]
en: None
hu: Nincs

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
hu: Soha

en: 2.4 GHz / 5 GHz
hu: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
hu: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
hu: Nincs

[ctx: Signal strength]
en: Weak
hu: Gyenge

[ctx: Signal strength]
en: Good
hu: Jó

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
hu: Kitűnő

en: Forget Connection
hu: Kapcsolat elfelejtése

en: Remove Connection Profile
hu: Kapcsolatprofil eltávolítása

en: Remove VPN
hu: VPN eltávolítása

en: Details
hu: Részletek

en: Add new connection
hu: Új kapcsolat hozzáadása

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
hu: A hotspot bekapcsolása le fogja választani a(z) %s Wi-Fi hálózatról, és nem lesz lehetséges elérni az internetet Wi-Fi használatával.

en: Must have a minimum of 8 characters
hu: Legalább 8 karakter szükséges

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
hu: Bekapcsolja a Wi-Fi hotspotot?

en: Manual
hu: Kézi

en: Automatic
hu: Automatikus

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
hu: Az automatikus webproxy-felderítés akkor használatos, ha nincs megadva konfigurációs URL.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
hu: Ez nem javasolt nyilvános, nem biztonságos hálózatokon.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
hu: A kijelölt hálózatok adatai elvesznek, beleértve a jelszavakat és az egyedi beállításokat is.

en: _Forget
hu: _Elfelejtés

en: Known Wi-Fi Networks
hu: Ismert Wi-Fi hálózatok

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
hu: _Felejtse el

en: System policy prohibits use as a Hotspot
hu: A rendszer házirendje megtiltja a hotspotként való használatot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
hu: A vezeték nélküli eszköz nem támogatja a hotspot módot

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
hu: Hoppá, valami elromlott. Lépjen kapcsolatba a szoftver szállítójával.

en: NetworkManager needs to be running.
hu: A Hálózatkezelőnek futnia kell.

en: 2G Only
hu: Csak 2G

en: 3G Only
hu: Csak 3G

en: 4G Only
hu: Csak 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
hu: 2G, 3G, 4G (előnyben részesített)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
hu: 2G, 3G (előnyben részesített), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
hu: 2G (előnyben részesített), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
hu: 3G, 4G (előnyben részesített)

en: 3G (Preferred), 4G
hu: 3G (előnyben részesített), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
hu: 2G, 4G (előnyben részesített)

en: 2G (Preferred), 4G
hu: 2G (előnyben részesített), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
hu: 2G, 3G (előnyben részesített)

en: 2G (Preferred), 3G
hu: 2G (előnyben részesített), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Not Registered
hu: Nem regisztrált

en: Registered
hu: Regisztrált

en: Roaming
hu: Barangolás

en: Searching
hu: Keresés

en: Denied
hu: Megtagadva

en: SIM %d
hu: %d. SIM

en: Unlock SIM card
hu: SIM-kártya feloldása

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Please provide PIN code for SIM %d
hu: Adja meg a PIN-kódot a(z) %d. SIM-kártyához

en: Enter PIN to unlock your SIM card
hu: Adja meg a PIN-kódot a SIM-kártyája feloldásához

en: Please provide PUK code for SIM %d
hu: Adja meg a PUK-kódot a(z) %d. SIM-kártyához

en: Enter PUK to unlock your SIM card
hu: Adja meg a PUK-kódot a SIM-kártyája feloldásához

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
hu[0]: Hibás jelszó lett megadva. Még %1$u próbálkozása maradt.
hu[1]: Hibás jelszó lett megadva. Még %1$u próbálkozása maradt.

en: You have %u try left | You have %u tries left
hu[0]: %u próbálkozása maradt
hu[1]: %u próbálkozása maradt

en: Wrong password entered.
hu: Hibás jelszó lett megadva.

en: PUK code should be an 8 digit number
hu: A PUK-kódnak 8 számjegyűnek kell lennie

en: Enter New PIN
hu: Új PIN-kód megadása

en: PIN code should be a 4-8 digit number
hu: A PIN-kódnak 4-8 számjegyűnek kell lennie

en: _Set
hu: _Beállítás

en: Operation Cancelled
hu: Művelet megszakítva

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
hu: <b>Hiba:</b> Hozzáférés megtagadva a beállítások módosításakor

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
hu: <b>Hiba:</b> Mobilfelszerelést érintő hiba

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
hu: %Y. %B %-e. %H:%M

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
hu: %Y. %B %-e. %R

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
hu: %H:%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
hu: A Thunderbolt alrendszer (boltd) nincs telepítve vagy rosszul van beállítva.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
hu: A Thunderbolt nem észlelhető.
    Vagy hiányzik a rendszerből a Thunderbolt támogatás, vagy le lett tiltva a BIOS-ban, vagy nem támogatott biztonsági szintre van állítva a BIOS-ban.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
hu: A Thunderbolt támogatás le lett tiltva a BIOS-ban.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
hu: A Thunderbolt biztonsági szintje nem határozható meg.

en: Error switching direct mode: %s
hu: Hiba a közvetlen módra váltáskor: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
hu: Bontva

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
hu: Kapcsolódás

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
hu: Kapcsolódva

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
hu: Engedélyezési hiba

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
hu: Engedélyezés

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
hu: Csökkentett funkcionalitás

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
hu: Kapcsolódva és engedélyezve

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
hu: Engedélyezve ekkor:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
hu: Kapcsolódva ekkor:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
hu: Bejegyezve ekkor:

en: Failed to authorize device:
hu: Az eszköz engedélyezése meghiúsult:

en: Failed to forget device:
hu: Az eszköz elfelejtése meghiúsult:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
hu[0]: %u egyéb eszköztől függ
hu[1]: %u egyéb eszköztől függ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
hu: Hiba

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
hu: Engedélyezve

en: Try clicking, double clicking, scrolling
hu: Próbáljon kattintani, duplán kattintani, görgetni

en: Five clicks, GEGL time!
hu: Öt kattintás, ez a GEGL ideje!

en: Double click, primary button
hu: Dupla kattintás, elsődleges gomb

en: Single click, primary button
hu: Egy kattintás, elsődleges gomb

en: Double click, middle button
hu: Dupla kattintás, középső gomb

en: Single click, middle button
hu: Egy kattintás, középső gomb

en: Double click, secondary button
hu: Dupla kattintás, másodlagos gomb

en: Single click, secondary button
hu: Egy kattintás, másodlagos gomb

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
hu: További információk

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
hu: A technikai problémák jelentéseinek elküldése segít nekünk a(z) %s továbbfejlesztésében. A jelentések névtelenül és személyes adatoktól mentesen lesznek elküldve. %s.

en: Empty all items from Trash?
hu: Törölni kívánja az összes elemet a Kukából?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
hu: A Kuka összes eleme véglegesen törölve lesz.

en: _Empty Trash
hu: _Kuka ürítése

en: Delete all the temporary files?
hu: Törli az összes ideiglenes fájlt?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
hu: Minden ideiglenes fájl véglegesen törlésre kerül.

en: _Purge Temporary Files
hu: _Ideiglenes fájlok törlése

[ctx: Online Account]
en: Other
hu: Egyéb

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
hu: %s fiók

en: Error removing account
hu: Hiba a fiók eltávolításakor

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
hu: %s eltávolítva

en: Display version number
hu: Verziószám kiírása

en: Enable verbose mode
hu: Részletes mód engedélyezése

en: Search for the string
hu: Karakterlánc keresése

en: List possible panel names and exit
hu: Lehetséges panelnevek felsorolása és kilépés

en: Panel to display
hu: Megjelenítendő panel

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
hu: [PANEL] [ARGUMENTUM…]

en: Available panels:
hu: Elérhető panelek:

en: Privacy
hu: Adatvédelem

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
hu[0]: %u kimenet
hu[1]: %u kimenet

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
hu[0]: %u bemenet
hu[1]: %u bemenet

en: System Sounds
hu: Rendszerhangok

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
hu: _Feloldás

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
hu: Nem található nyomtató

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
hu: Adja meg a hálózati címet vagy keressen egy nyomtatót

en: Authentication Required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
hu: Adja meg felhasználónevét és jelszavát a nyomtatókiszolgálón lévő nyomtatók megjelenítéséhez.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
hu: Felhasználónév

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
hu: Jelszó

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
hu: Tartomány

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
hu: Hi_telesítés

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
hu: Összes törlése

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
hu: _Hitelesítés

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
hu: Nincsenek aktív nyomtatási feladatok

en: Select Printer Driver
hu: Válassza ki a nyomtató-illesztőprogramot

en: Loading drivers database…
hu: Illesztőprogram-adatbázis betöltése…

en: Printing Options
hu: Nyomtatóbeállítások

en: Printer Details
hu: Nyomtató adatai

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
hu: Nyomtató használata alapértelmezetten

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
hu: Nyomtatófejek tisztítása

en: Remove Printer
hu: Nyomtató eltávolítása

en: Model
hu: Modell

en: Location
hu: Hely

en: Ink Level
hu: Tintaszint

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
hu: Indítsa újra, ha a probléma megoldódott.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
hu: Újraindítás

en: Name
hu: Név

en: Address
hu: Cím

en: Searching for preferred drivers…
hu: Előnyben részesített illesztőprogramok keresése…

en: Search for Drivers
hu: Illesztőprogramok keresése

en: Select from Database…
hu: Kiválasztás adatbázisból…

en: Install PPD File…
hu: PPD-fájl telepítése…

en: Authenticate
hu: Hitelesítés

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
hu: Nyomtató hozzáadása…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
hu: Visszavonás

en: No printers
hu: Nincsenek nyomtatók

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
hu: Elnézést, a rendszer nyomtatószolgáltatása
    nem tűnik elérhetőnek.

en: Location services turned off
hu: A helymeghatározó szolgáltatások ki vannak kapcsolva

en: No applications can obtain location information.
hu: Egyetlen alkalmazás sem kérheti le a helyadatait.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
hu: A helymeghatározó szolgáltatások lehetővé teszik az alkalmazások számára, hogy megtudják a földrajzi helyzetét. A Wi-Fi és a mobil széles sáv használata javítja a pontosságot.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
hu: A Mozilla helymeghatározási szolgáltatást használja: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>adatvédelmi irányelvek</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
hu: A helyadatok meghatározásának engedélyezése a lenti alkalmazások számára.

en: No Applications Have Asked for Location Access
hu: Egyetlen alkalmazás sem kérte a helyadatok elérését

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Middle Mouse Button Click
hu: Kattintás a középső egérgombbal

en: Right Mouse Button Click
hu: Kattintás a jobb egérgombbal

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

en: No stylus found
hu: Nem található toll

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
hu: Kérjük mozgassa a tollat a rajztábla közelébe, hogy beállítsa azt

en: Eraser Pressure Feel
hu: Radír nyomásérzékenysége

en: Soft
hu: Lágy

en: Firm
hu: Kemény

en: Top Button
hu: Felső gomb

en: Lower Button
hu: Alsó gomb

en: Lowest Button
hu: Legalsó gomb

en: Tip Pressure Feel
hu: Hegy nyomásérzékenysége

en: Tablet (absolute)
hu: Rajztábla (abszolút)

en: Touchpad (relative)
hu: Érintőtábla (relatív)

en: Tablet Preferences
hu: Rajztábla beállításai

en: _Help
hu: _Súgó

en: No tablet detected
hu: Nem található rajztábla

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
hu: Csatlakoztassa vagy kapcsolja be Wacom rajztábláját

en: Bluetooth Settings
hu: Bluetooth beállítások

en: Wacom Tablet
hu: Wacom rajztábla

en: Tracking Mode
hu: Követési mód

en: Left-Handed Orientation
hu: Balkezes tájolás

en: Map to Monitor…
hu: Leképezés monitorra…

en: Map Buttons…
hu: Gombok leképezése…

en: Calibrate…
hu: Kalibrálás…

en: Adjust mouse settings
hu: Egérbeállítások módosítása

en: Adjust display resolution
hu: Kijelző felbontásának módosítása

en: Decouple Display
hu: Kijelző párosításának megszüntetése

en: Screen Calibration
hu: Képernyő kalibrálása

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
hu: Érintse meg a céljelölőket a képernyőn a táblagép kalibrálásához.

en: Mis-click detected, restarting…
hu: Félrekattintás észlelve, újraindítás…

en: Map Buttons
hu: Gombok leképezése

en: Map buttons to functions
hu: Gombok leképezése funkciókra

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
hu: Gyorsbillentyű szerkesztéséhez válassza a „Billentyűleütés küldése” műveletet, nyomja meg a gyorsbillentyű gombot, majd nyomja le az új billentyűket vagy a Backspace billentyűt a törléshez.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
hu: 15 perc

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: Power Mode
hu: Energiagazdálkodási mód

en: Affects system performance and power usage.
hu: Befolyásolja a rendszer teljesítményét és energiagazdálkodását.

en: Power Saving Options
hu: Energiatakarékossági beállítások

en: Automatic Screen Brightness
hu: Automatikus képernyőfényerő

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
hu: A képernyő fényereje a környező fényhez lesz igazítva.

en: Dim Screen
hu: Képernyő elhalványítása

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
hu: Csökkenti a képernyő fényerejét, ha a számítógép tétlen.

en: Screen _Blank
hu: Képernyő el_sötétítése

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
hu: Bizonyos hosszúságú tétlenség után kikapcsolja a képernyőt.

en: Automatic Power Saver
hu: Automatikus energiatakarékosság

en: Enables power saver mode when battery is low.
hu: Engedélyezi az energiatakarékos módot, ha az akkumulátor töltöttsége alacsony.

en: _Automatic Suspend
hu: _Automatikus felfüggesztés

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
hu: Bizonyos hosszúságú tétlenség után szünetelteti a számítógépet.

en: Suspend & Power Button
hu: Felfüggesztés és kikapcsolás gombok

en: Po_wer Button Behavior
hu: _Kikapcsolás gomb művelete

en: Show Battery _Percentage
hu: _Akkumulátorszázalék megjelenítése

en: Automatic Suspend
hu: Automatikus felfüggesztés

en: _Plugged In
hu: Csa_tlakoztatva

en: On _Battery Power
hu: _Akkumulátoron

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
hu: A kalibrálás a képernyő színkezelésére használható profilt fog előállítani. Minél tovább tart a kalibrálás, a színprofil minősége annál jobb lesz.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
hu: A számítógépét nem fogja tudni használni a kalibrálás során.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
hu: Minőség

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
hu: Becsült idő

en: Calibration Quality
hu: Kalibrálási minőség

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
hu: Válassza ki a kalibráláshoz használni kívánt érzékelőeszközt.

en: Calibration Device
hu: Kalibrálóeszköz

en: Select the type of display that is connected.
hu: Válassza ki a csatlakoztatott kijelző típusát.

en: Display Type
hu: Kijelző típusa

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
hu: Válasszon egy cél fehér pontot. A legtöbb kijelzőt D65 fényforráshoz kell kalibrálni.

en: Profile Whitepoint
hu: Profil fehér pontja

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
hu: Állítsa be a kijelzőt az általában használt fényerőre. A színkezelés ezen a fényerőn lesz a legpontosabb.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
hu: Ennek alternatívájaként használhatja az eszköz valamely másik profiljához használt fényerőt.

en: Display Brightness
hu: Kijelző fényereje

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
hu: A színprofilt használhatja különböző számítógépeken, vagy akár különböző fényviszonyokhoz is létrehozhat profilokat.

en: Profile Name:
hu: Profil neve:

en: Profile Name
hu: Profil neve

en: Profile successfully created!
hu: A profil sikeresen létrehozva!

en: Copy profile
hu: Profil másolása

en: Requires writable media
hu: Írható adathordozót igényel

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
hu: A profil használatával kapcsolatos ezen utasításokat <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> és <a href="windows">Microsoft Windows</a> rendszereken is használhatja.

en: Summary
hu: Összegzés

en: Add Profile
hu: Profil hozzáadása

en: _Import File…
hu: Fájl _importálása…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
hu: Problémák találhatók. A profil esetleg nem fog megfelelően működni. <a href="">Részletek megjelenítése.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
hu: Minden eszköz esetén a színkezeléshez friss színprofil szükséges.

en: Learn more about color management
hu: Tudjon meg többet a színkezelésről

en: _Set for all users
hu: _Beállítás minden felhasználónak

en: Set this profile for all users on this computer
hu: Profil beállítása a számítógép összes felhasználójának

en: _Enable
hu: _Engedélyezés

en: _Add profile
hu: _Profil hozzáadása

en: _Calibrate…
hu: _Kalibrálás…

en: Calibrate the device
hu: Eszköz kalibrálása

en: _Remove profile
hu: Profil _eltávolítása

en: _View details
hu: _Részletek megjelenítése

en: Unable to detect any devices that can be color managed
hu: Nem találhatók eszközök a színkezeléshez

en: Projector
hu: Projektor

en: Plasma
hu: Plazma

en: LCD (CCFL backlight)
hu: LCD (CCFL háttérvilágítás)

en: LCD (RGB LED backlight)
hu: LCD (RGB LED háttérvilágítás)

en: LCD (white LED backlight)
hu: LCD (fehér LED háttérvilágítás)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
hu: Széles skálájú LCD (CCFL háttérvilágítás)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
hu: Széles skálájú LCD (RGB LED háttérvilágítás)

en: 40 minutes
hu: 40 perc

en: Native to display
hu: Kijelző natív értéke

en: D50 (Printing and publishing)
hu: D50 (nyomtatás és közzététel)

en: D65 (Photography and graphics)
hu: D65 (fényképészet és grafika)

en: Display Calibration
hu: Kijelző kalibrálása

note: This starts the calibration process
en: _Start
hu: _Kezdés

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
hu: _Folytatás

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
hu: _Kész

en: No Bluetooth Found
hu: Nem található Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
hu: Csatlakoztasson egy kulcsot a Bluetooth használatához.

en: Bluetooth Turned Off
hu: Bluetooth kikapcsolva

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
hu: Kapcsolja be eszközök csatlakoztatásához és fájlátvitelek fogadásához.

en: Airplane Mode is on
hu: Repülőgép üzemmód be

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
hu: A Bluetooth ki van kapcsolva repülőgép üzemmódban.

en: Turn Off Airplane Mode
hu: Repülőgép üzemmód kikapcsolása

en: Hardware Airplane Mode is on
hu: Hardver repülőgép üzemmódja be

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
hu: Kapcsolja ki a Repülőgép üzemmód kapcsolót a Bluetooth bekapcsolásához.

en: Add Picture…
hu: Fénykép hozzáadása…

en: Click a speaker to test
hu: A teszteléshez kattintson egy hangszóróra

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Bark
hu: Ugatás

en: Drip
hu: Vízcsepp

en: Glass
hu: Üveg

en: Sonar
hu: Szonár

en: Rear
hu: Hátsó

en: Front
hu: Első

en: System Volume
hu: Rendszerhangerő

en: Volume Levels
hu: Hangerőszintek

en: Output
hu: Kimenet

en: Output Device
hu: Kimeneti eszköz

en: Test
hu: Teszt

en: Configuration
hu: Beállítások

en: Balance
hu: Egyensúly

en: Fade
hu: Elhalás

en: Subwoofer
hu: Mélysugárzó

en: Input
hu: Bemenet

en: Input Device
hu: Bemeneti eszköz

en: Volume
hu: Hangerő

en: Alert Sound
hu: Riasztási hang

en: Refresh Rate
hu: Frissítési gyakoriság

en: Adjust for TV
hu: Igazítás a TV-hez

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
hu: Szűrő újraindítása

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
hu: Holnapig ideiglenesen letiltva

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
hu: Az éjszakai fény melegebbé teszi a kijelző színét. Ez segít megakadályozni a szemfáradtságot és az álmatlanságot.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
hu: Éjszakai fény

en: Schedule
hu: Ütemezés

en: Sunset to Sunrise
hu: Napnyugtától napkeltéig

en: Manual Schedule
hu: Kézi ütemezés

en: Times
hu: Idők

en: From
hu: Ettől

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
hu: de

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
hu: du

en: To
hu: Eddig

en: Color Temperature
hu: Színhőmérséklet

en: Single Display
hu: Másodlagos kijelző

en: Join Displays
hu: Kijelzők egyesítése

en: Mirror
hu: Tükrözés

en: Display Mode
hu: Megjelenítés módja

en: Contains top bar and Activities
hu: A felső sávot és a tevékenységet tartalmazza

en: Primary Display
hu: Elsődleges kijelző

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
hu: Húzza a kijelzőket, hogy illeszkedjenek a fizikai kijelző beállításaira. Válasszon egy kijelzőt a beállításai megváltoztatásához.

en: Display Arrangement
hu: Kijelzők elrendezése

en: Active Display
hu: Aktív kijelző

en: Display Configuration
hu: Kijelzőbeállítások

en: Blank Screen Delay
hu: Képernyő elsötétítésének késleltetése

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
hu: Tétlenség hossza, miután a képernyő el fog sötétülni.

en: Automatic Screen _Lock
hu: A_utomatikus képernyőzárolás

en: Automatic _Screen Lock Delay
hu: Automatikus _képernyőzárolás késleltetése

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
hu: Időtartam, amely után a képernyő elsötétül, ha a képernyő automatikusan zárolásra kerül.

en: Show _Notifications on Lock Screen
hu: É_rtesítések megjelenítése a zárolási képernyőn

en: Forbid new _USB devices
hu: Új _USB-s eszközök tiltása

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
hu: Az új USB-s eszközök megakadályozása, hogy ne tudjanak kapcsolatba lépni a rendszerrel, ha a képernyő zárolt.

en: Displays
hu: Ki­jel­zők

en: Input Sources
hu: Bemeneti források

en: Includes keyboard layouts and input methods.
hu: Tartalmazza a billentyűzetkiosztásokat és a beviteli módokat.

en: Input Source Switching
hu: Bemeneti forrás váltása

en: Use the _same source for all windows
hu: _Azonos forrás használata az összes ablakhoz

en: Switch input sources _individually for each window
hu: Források váltása _egyesével az összes ablaknál

en: Special Character Entry
hu: Különleges karakterek beírása

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
hu: Módok a szimbólumok és betűváltozatok beírására a billentyűzet segítségével.

en: View and Customize Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megtekintése és testreszabása

en: Add an Input Source
hu: Bemeneti forrás hozzáadása

en: Input methods can’t be used on the login screen
hu: Nem használhatók bemeneti módszerek a bejelentkezési képernyőn

en: Move up
hu: Mozgatás fel

en: Move down
hu: Mozgatás le

en: Preferences
hu: Beállítások

en: View Keyboard Layout
hu: Billentyűzetkiosztás megtekintése

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Reset the shortcut to its default value
hu: A gyorsbillentyű visszaállítása az alapértelmezett értékre

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
hu: Nyomja meg az Esc billentyűt a megszakításhoz, vagy a Backspace billentyűt a gyorsbillentyű letiltásához.

en: Command
hu: Parancs

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Set Shortcut…
hu: Gyorsbillentyű beállítása…

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Replace
hu: Csere

en: Set
hu: Beállítás

en: No input source selected
hu: Nincs kiválasztva bemeneti forrás

en: Add Custom Shortcuts
hu: Egyéni gyorsbillentyűk hozzáadása

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
hu: Állítson be egyéni gyorsbillentyűket alkalmazások elindításához, parancsfájlok futtatásához és egyebekhez.

en: Add Shortcut
hu: Gyorsbillentyű hozzáadása

en: No keyboard shortcut found
hu: Nem található gyorsbillentyű

en: Try a different search
hu: Próbáljon valami mást keresni

en: Reset All…
hu: Összes visszaállítása…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
hu: Az összes gyorsbillentyű visszaállítása az alapértelmezett értékekre

en: Fingerprint Manager
hu: Ujjlenyomat-kezelő

en: Fingerprint
hu: Ujjlenyomat

en: _No
hu: _Nem

en: _Yes
hu: _Igen

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
hu: Törölni kívánja a regisztrált ujjlenyomatokat, ezzel letiltva az ujjlenyomatos bejelentkezést?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
hu: Nincs ujjlenyomatos eszköz

en: Ensure the device is properly connected.
hu: Győződjön meg róla, hogy az eszköz helyesen van csatlakoztatva.

en: No fingerprint device
hu: Nincs ujjlenyomatos eszköz

en: Choose the fingerprint device you want to configure
hu: Válasszon ujjlenyomatos eszközt a beállításhoz

en: Fingerprint Device
hu: Ujjlenyomatos eszköz

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
hu: Az ujjlenyomatos bejelentkezéssel az ujjával oldhatja fel és jelentkezhet be a számítógépébe

en: _Delete Fingerprints
hu: Ujjlenyomatok _törlése

en: Fingerprint Login
hu: Ujjlenyomatos bejelentkezés

en: Fingerprint Enroll
hu: Ujjlenyomat bevitele

en: _Re-enroll this finger…
hu: Ujj ú_jbóli bevitele…

en: _Add User…
hu: Felhasználó hozzá_adása…

en: Create a user account
hu: Felhasználói fiók létrehozása

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
hu: A változtatások életbe léptetéséhez lépjen ki, majd újra be

en: Restart Now
hu: Újraindítás most

en: User Icon
hu: Felhasználói ikon

en: Account Settings
hu: Fiókbeállítások

en: _Administrator
hu: _Rendszergazda

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
hu: A rendszergazdák hozzáadhatnak és eltávolíthatnak más felhasználókat, és módosíthatják az összes felhasználó beállításait.

en: _Parental Controls
hu: Szülői _felügyeleti eszközök

en: Open the Parental Controls application.
hu: A Szülői felügyeleti eszközök alkalmazás megnyitása.

en: _Language
hu: _Nyelv

en: Authentication & Login
hu: Hitelesítés és bejelentkezés

en: _Password
hu: Jels_zó

en: _Fingerprint Login
hu: _Ujjlenyomatos bejelentkezés

en: A_utomatic Login
hu: A_utomatikus bejelentkezés

en: Account Activity
hu: Fióktevékenység

en: Remove User…
hu: Felhasználó eltávolítása…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
hu: Nem találhatók felhasználók

en: Unlock to add a user account.
hu: Feloldás felhasználói fiók hozzáadásához.

en: Add User
hu: Felhasználó hozzáadása

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
hu: B_ejegyzés

en: Domain Administrator Login
hu: Tartományadminisztrátori bejelentkezés

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
hu: A vállalati bejelentkezések használatához a számítógépet be kell
    jegyezni a tartományba. Kérje meg a hálózati rendszergazdát,
    hogy írja be itt a tartomány jelszavát.

en: _Domain
hu: _Tartomány

en: Administrator _Name
hu: Rendszergazda _neve

en: Administrator Password
hu: Rendszergazdai jelszó

en: _Username
hu: _Felhasználónév

en: _Full Name
hu: _Teljes név

en: Standard
hu: Általános

en: Administrator
hu: Rendszergazda

en: Account _Type
hu: _Fióktípus

en: Allow user to set a password when they next _login
hu: A felhasználó beállíthat jelszót a következő _bejelentkezéskor

en: Set a password _now
hu: Jelszó beállítása _most

en: _Confirm
hu: _Megerősítés

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
hu: A vállalati bejelentkezés lehetővé teszi egy meglévő, központilag felügyelt felhasználói fiók használatát ezen az eszközön. A fiókot arra is használhatja, hogy céges erőforrásokhoz férjen hozzá az interneten.

en: You are Offline
hu: Kapcsolat nélkül

en: You must be online in order to add enterprise users.
hu: Csatlakoznia kell az internetre a vállalati felhasználók hozzáadásához.

en: _Enterprise Login
hu: _Vállalati bejelentkezés

en: Take a Picture…
hu: Fénykép készítése…

en: Select a File…
hu: Fájl kiválasztása…

en: Change Password
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Ch_ange
hu: Mó_dosítás

en: _Confirm New Password
hu: Új jelszó _megerősítése

en: _New Password
hu: Új _jelszó

en: Current _Password
hu: Jele_nlegi jelszó

en: Allow user to change their password on next login
hu: A felhasználó módosíthatja a jelszót a következő bejelentkezéskor

en: Set a password now
hu: Jelszó beállítása most

en: Full Screen
hu: Teljes képernyő

en: Top Half
hu: Felső fél

en: Bottom Half
hu: Alsó fél

en: Left Half
hu: Bal fél

en: Right Half
hu: Jobb fél

en: Zoom Options
hu: Nagyító beállításai

en: _Zoom
hu: _Nagyítás

en: _Magnification:
hu: _Nagyítás:

en: _Follow mouse cursor
hu: Egérkurzor _követése

en: _Screen part:
hu: Képernyő_részlet:

en: Magnifier _extends outside of screen
hu: A nagyító _kiterjed a képernyőn kívülre is

en: _Keep magnifier cursor centered
hu: A nagyítókurzor középen _tartása

en: Magnifier cursor _pushes contents around
hu: A nagyítókurzor _eltolja a tartalmakat

en: Magnifier cursor moves with _contents
hu: A nagyítókurzor a tartalmakkal együtt _mozog

en: Magnifier Position:
hu: Nagyító pozíciója:

en: Magnifier
hu: Nagyító

en: _Thickness:
hu: _Vastagság:

en: _Length:
hu: _Hossz:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
hu: _Szín:

en: _Crosshairs:
hu: Szál_keresztek:

en: _Overlaps mouse cursor
hu: Át_fedi az egérkurzort

en: Crosshairs
hu: Szálkeresztek

en: _White on black:
hu: F_ehér a feketén:

en: _Brightness:
hu: _Fényerő:

en: _Contrast:
hu: _Kontraszt:

en: Color Effects:
hu: Színeffektusok:

en: Color Effects
hu: Színeffektusok

en: Typing Assist
hu: Gépelési segéd

en: _Sticky Keys
hu: _Ragadós billentyűk

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
hu: A módosítóbillentyűk sorozatát billentyűkombinációként kezeli

en: _Disable if two keys are pressed together
hu: Letiltás két billentyű egyi_dejű lenyomásakor

en: Beep when a _modifier key is pressed
hu: Hangjelzés _módosító billentyű lenyomásakor

en: S_low Keys
hu: _Lassú billentyűk

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
hu: Késleltetés a billentyűk lenyomása és elfogadása között

en: A_cceptance delay:
hu: _Elfogadás késleltetése:

en: Slow keys typing delay
hu: Lassú billentyűk késleltetése

en: Beep when a key is pr_essed
hu: Hangjelzés billentyű le_nyomásakor

en: Beep when a key is _accepted
hu: Hangjelzés billentyű _elfogadásakor

en: Beep when a key is _rejected
hu: Hangjelzés billentyű el_utasításakor

en: _Bounce Keys
hu: Billentyűs_zűrés

en: Ignores fast duplicate keypresses
hu: Ismételt leütések figyelmen kívül hagyása

en: Bounce keys typing delay
hu: Billentyűszűrés késleltetése

en: _Enable by Keyboard
hu: Enge_délyezés billentyűzetről

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
hu: Akadálymentesítési szolgáltatások be- és kikapcsolása a billentyűzetről

en: Repeat Keys
hu: Billentyűk ismétlése

en: Key presses repeat when key is held down.
hu: A billentyűlenyomások ismétlése a gomb nyomva tartásakor.

en: Repeat keys delay
hu: Billentyűk ismétlésének késleltetése

en: Speed
hu: Sebesség

en: Repeat keys speed
hu: Billentyűk ismétlésének sebessége

en: Click Assist
hu: Kattintássegéd

en: _Simulated Secondary Click
hu: Szim_ulált másodlagos kattintás

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
hu: Másodlagos kattintás aktiválása az elsődleges gomb nyomva tartásával

en: Secondary click delay
hu: Másodlagos kattintás késleltetése

en: _Hover Click
hu: _Rámutatási kattintás

en: Trigger a click when the pointer hovers
hu: Kattintás kezdeményezése a mutató mozgásának megállásakor

en: D_elay:
hu: Késlel_tetés:

en: Motion _threshold:
hu: M_ozgás küszöbszintje:

en: Visual Alerts
hu: Vizuális figyelmeztetések

en: _Test flash
hu: _Villanás tesztelése

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
hu: Vizuális jelzés használata figyelmeztető hang esetén.

en: _Visual Alerts
hu: _Vizuális figyelmeztetések

en: Flash the entire _window
hu: Teljes _ablak megvillantása

en: Flash the entire _screen
hu: Teljes _képernyő megvillantása

en: _Always Show Accessibility Menu
hu: _Akadálymentesítés menü megjelenítése mindig

en: Seeing
hu: Látás

en: _High Contrast
hu: Nagy k_ontraszt

en: _Large Text
hu: Nagy s_zöveg

en: Enable A_nimations
hu: A_nimációk engedélyezése

en: C_ursor Size
hu: K_urzorméret

en: Screen _Reader
hu: _Képernyőolvasó

en: _Sound Keys
hu: Billentyű_hangok

en: Hearing
hu: Hallás

en: Typing
hu: Gépelés

en: Screen _Keyboard
hu: Képe_rnyő-billentyűzet

en: R_epeat Keys
hu: Billentyűk _ismétlése

en: Cursor _Blinking
hu: _Villogó kurzor

en: _Typing Assist (AccessX)
hu: _Gépelési segéd (AccessX)

en: Pointing & Clicking
hu: Mutatás és kattintás

en: _Mouse Keys
hu: _Egérbillentyűk

en: _Locate Pointer
hu: Mutató _megkeresése

en: _Click Assist
hu: Kattintássegé_d

en: _Double-Click Delay
hu: _Dupla kattintás késleltetése

en: Double-Click Delay
hu: Dupla kattintás késleltetése

en: Cursor Blinking
hu: Villogó kurzor

en: Cursor blinks in text fields.
hu: A kurzor villog a szövegmezőkben.

en: Cursor blinking speed
hu: Kurzor villogásának sebessége

en: Sound Keys
hu: Billentyűhangok

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
hu: Hangjelzés a Num Lock vagy Caps Lock ki- és bekapcsolásakor.

en: Cursor Size
hu: Kurzorméret

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
hu: A kurzorméret egyesíthető a nagyítással a kurzor könnyebben láthatóvá tételéhez.

en: Screen Reader
hu: Képernyőolvasó

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
hu: A képernyőolvasó felolvassa a megjelenített szöveget a fókusz mozgatása közben.

en: _Screen Reader
hu: Képernyőol_vasó

en: General
hu: Általános

en: _Active Screen Edges
hu: _Aktív képernyőszegélyek

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
hu: Húzza az ablakokat a képernyő felső, bal és jobb szegélyéhez, hogy átméretezze őket.

en: Workspaces
hu: Munkaterületek

en: _Dynamic workspaces
hu: _Dinamikus munkaterületek

en: Automatically removes empty workspaces.
hu: Automatikusan eltávolítja az üres munkaterületeket.

en: _Fixed number of workspaces
hu: _Kötött számú munkaterület

en: Specify a number of permanent workspaces.
hu: Adja meg az állandó munkaterületek számát.

en: _Number of Workspaces
hu: Munkaterületek _száma

en: Multi-Monitor
hu: Több kijelző

en: Workspaces on _primary display only
hu: Munkaterületek csak az _elsődleges kijelzőn

en: Workspaces on all d_isplays
hu: Munkaterületek az összes _kijelzőn

en: No applications
hu: Nincsenek alkalmazások

en: Install some…
hu: Néhány telepítése…

en: Permissions & Access
hu: Jogosultságok és hozzáférés

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
hu: Adatok és szolgáltatások, melyekhez az alkalmazás hozzáférést és jogosultságot kért.

en: Camera
hu: Kamera

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: Location Services
hu: Helymeghatározó szolgáltatások

en: Built-in Permissions
hu: Beépített jogosultságok

en: Cannot be changed
hu: Nem módosítható

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
hu: Az alkalmazások egyes engedélyei az <a href="privacy">Adatvédelmi</a> beállításokban vizsgálhatók felül.

en: Integration
hu: Integráció

en: System features used by this application.
hu: Az alkalmazás által használt rendszerfunkciók.

en: Search
hu: Keresés

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Run in background
hu: Futtatás a háttérben

en: Set Desktop Background
hu: Asztalháttér beállítása

en: Sounds
hu: Hangok

en: Inhibit system keyboard shortcuts
hu: Rendszer gyorsbillentyűinek tiltása

en: Default Handlers
hu: Alapértelmezett kezelők

en: Types of files and links that this application opens.
hu: Fájlok és hivatkozások típusai, melyet ez az alkalmazás nyit meg.

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Usage
hu: Használat

en: How much resources this application is using.
hu: Mennyi erőforrást használ ez az alkalmazás.

en: Storage
hu: Tároló

en: Open in Software
hu: Megnyitás a Szoftverekben

en: No results found
hu: Nincs találat

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
hu: Mennyi tárhelyet foglal ez az alkalmazás az adataival és a gyorsítótáraival.

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Data
hu: Adatok

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: <b>Total</b>
hu: <b>Összesen</b>

en: Clear Cache…
hu: Gyorsítótár ürítése…

en: Networks
hu: Hálózatok

en: _Computer Name
hu: _Számítógép neve

en: _File Sharing
hu: _Fájlmegosztás

en: _Media Sharing
hu: _Médiamegosztás

en: _Remote Login
hu: _Távoli bejelentkezés

en: Some services are disabled because of no network access.
hu: Egyes szolgáltatások le vannak tiltva, mert nincs hálózati kapcsolat.

en: File Sharing
hu: Fájlmegosztás

en: _Require Password
hu: Jelszó _kérése

en: Remote Login
hu: Távoli bejelentkezés

en: Device Name
hu: Eszköz neve

en: Media Sharing
hu: Médiamegosztás

en: Share music, photos and videos over the network.
hu: Zenék, fényképek és videók megosztása a hálózaton.

en: Folders
hu: Mappák

en: _New connections must ask for access
hu: Az új kapcsolatoknak rá kell kérdezniük a _hozzáférésre

en: _Require a password
hu: Jelszó _kérése

en: Select how media should be handled
hu: Válassza ki az adathordozók kezelésének módját

en: CD _audio
hu: CD _hang

en: _DVD video
hu: _DVD videó

en: _Music player
hu: _Zenelejátszó

en: _Photos
hu: _Fényképek

en: _Software
hu: Sz_oftver

en: _Other Media…
hu: _Egyéb adathordozók…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
hu: Soha _ne kérdezzen vagy indítson programokat adathordozó behelyezésekor

en: Select how other media should be handled
hu: Válassza ki az egyéb adathordozók kezelésének módját

en: _Action:
hu: _Művelet:

en: _Type:
hu: _Típus:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
hu: Válassza ki a számok, dátumok és pénzösszegek formátumát. A módosítások a következő bejelentkezéskor lépnek életbe.

en: Common Formats
hu: Gyakori formátumok

en: All Formats
hu: Összes formátum

en: No Search Results
hu: Nincs találat

en: Searches can be for countries or languages.
hu: Országokra és nyelvekre kereshet.

en: Preview
hu: Előnézet

en: My Account
hu: Saját fiók

en: Login Screen
hu: Bejelentkezési képernyő

en: Language
hu: Nyelv

en: The language used for text in windows and web pages.
hu: Az ablakokban és weboldalakon lévő szövegekhez használt nyelv.

en: Restart the session for changes to take effect
hu: A változtatások életbe léptetéséhez lépjen ki, majd újra be

en: Restart…
hu: Újraindítás…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
hu: A számokhoz, dátumokhoz és pénzösszegekhez használt formátum.

en: _Formats
hu: _Formátumok

en: Login settings are used by all users when logging into the system
hu: A bejelentkezési beállításokat minden felhasználó használja a rendszerre való belépéskor

en: Dates
hu: Dátumok

en: Dates & Times
hu: Dátumok és idők

en: Numbers
hu: Számok

en: Measurement
hu: Mértékegység

en: Paper
hu: Papír

en: Hardware Model
hu: Hardvermodell

en: Memory
hu: Memória

en: Processor
hu: Processzor

en: Graphics
hu: Grafika

en: Disk Capacity
hu: Lemezkapacitás

en: Calculating…
hu: Számítás…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
hu: OS neve

en: OS Type
hu: OS típusa

en: Windowing System
hu: Ablakkezelő-rendszer

en: Virtualization
hu: Virtualizáció

en: Software Updates
hu: Szoftverfrissítések

en: Rename Device
hu: Eszköz átnevezése

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
hu: Az eszköznév az eszköz azonosításra szolgál, ha a hálózaton keresztül tekintik meg, vagy Bluetooth eszközökkel akarják párosítani.

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

en: Select Language
hu: Válasszon nyelvet

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: No languages found
hu: Nem találhatók nyelvek

en: Unlock…
hu: Feloldás…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
hu: Egyes beállításokat fel kell oldani a megváltoztatásuk előtt.

en: Increment Hour
hu: Óra növelése

en: Increment Minute
hu: Perc növelése

en: Time
hu: Idő

en: Decrement Hour
hu: Óra csökkentése

en: Decrement Minute
hu: Másodperc csökkentése

en: Turn device off
hu: Eszköz kikapcsolása

en: Other Devices
hu: Egyéb eszközök

en: Not set up
hu: Nincs beállítva

en: _Type
hu: _Típus

en: Sho_w password
hu: _Jelszó megjelenítése

en: Tunneled TLS
hu: Alagutazott TLS

en: Protected EAP (PEAP)
hu: Védett EAP (PEAP)

en: Au_thentication
hu: _Hitelesítés

en: I_dentity
hu: S_zemélyazonosság

en: _User certificate
hu: _Felhasználói tanúsítvány

en: C_A certificate
hu: _CA tanúsítvány

en: No CA certificate is _required
hu: CA tanúsítvány nem _szükséges

en: Private _key
hu: Személyes k_ulcs

en: _Private key password
hu: S_zemélyes kulcs jelszava

en: Authenticated
hu: Hitelesített

en: Both
hu: Mindkettő

en: Anony_mous identity
hu: _Névtelen személyazonosság

en: PAC _file
hu: PAC _fájl

en: _Inner authentication
hu: Belső _hitelesítés

en: Allow automatic PAC pro_visioning
hu: Automatikus PA_C létesítés engedélyezése

en: Version 0
hu: 0. verzió

en: Version 1
hu: 1. verzió

en: PEAP _version
hu: _PEAP verzió

en: 1 (Default)
hu: 1 (Alapértelmezett)

en: Open System
hu: Nyílt rendszer

en: Shared Key
hu: Megosztott kulcs

en: _Key
hu: _Kulcs

en: Sho_w key
hu: Kul_cs megjelenítése

en: MSCHAPv2 (no EAP)
hu: MSCHAPv2 (nincs EAP)

en: S_ecurity
hu: Bi_ztonság

en: 802.1x _Security
hu: 802.1x _biztonság

en: _BSSID
hu: BSS_ID

en: _MAC Address
hu: _MAC cím

en: _Cloned Address
hu: _Klónozott cím

en: IPv_4 Method
hu: IPv_4 módszer

en: Automatic (DHCP)
hu: Automatikus (DHCP)

en: Link-Local Only
hu: Csak közvetlen kapcsolat

en: Disable
hu: Letiltás

en: Shared to other computers
hu: Megosztva más számítógépekkel

en: Addresses
hu: Címek

en: Netmask
hu: Hálózati maszk

en: Gateway
hu: Átjáró

en: Automatic DNS
hu: Automatikus DNS

en: Separate IP addresses with commas
hu: Vesszőkkel válassza el az IP-címeket

en: Routes
hu: Útvonalak

en: Automatic Routes
hu: Automatikus útvonalak

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
hu: Metrika

en: Use this connection _only for resources on its network
hu: A kapcsolat _használata csak a hálózatán lévő erőforrásokhoz

en: _Name
hu: _Név

en: bytes
hu: bájt

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
hu: (Hiba: a VPN kapcsolatszerkesztő nem tölthető be)

en: IPv_6 Method
hu: IPv_6 módszer

en: Automatic, DHCP only
hu: Automatikus, csak DHCP

en: Prefix
hu: Előtag

en: Signal Strength
hu: Jelerősség

en: Link speed
hu: Kapcsolat sebessége

en: Supported Frequencies
hu: Támogatott frekvenciák

en: Last Used
hu: Utolsó használat

en: Connect _automatically
hu: A_utomatikus csatlakozás

en: Make available to _other users
hu: Elérhetővé tétel más _felhasználóknak

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
hu: _Forgalomdíjas kapcsolat: adatkorlátokkal rendelkezik és költsége lehet

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
hu: A szoftverfrissítések és egyéb nagy letöltések nem fognak automatikusan elindulni.

en: Turn VPN connection off
hu: VPN kapcsolat kikapcsolása

en: Network Name
hu: Hálózat neve

en: Turn Wi-Fi off
hu: Wi-Fi kikapcsolása

en: _Connect to Hidden Network…
hu: Kapcsolódás _rejtett hálózathoz…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
hu: Wi-Fi hotspot be_kapcsolása…

en: _Known Wi-Fi Networks
hu: _Ismert Wi-Fi hálózatok

en: Airplane Mode
hu: Repülőgép üzemmód

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
hu: Letiltja a Wi-Fi-t, Bluetooth-t és mobil szélessávot

en: No Wi-Fi Adapter Found
hu: Nem található Wi-Fi adapter

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
hu: Győződjön meg róla, hogy a Wi-Fi adapter be van dugva, és be van kapcsolva

en: Airplane Mode On
hu: Repülőgép üzemmód be

en: Turn off to use Wi-Fi
hu: Kapcsolja ki a Wi-Fi használatához

en: Wi-Fi Hotspot Active
hu: Wi-Fi hotspot aktív

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
hu: A mobileszközök a kapcsolódáshoz leolvashatják a QR-kódot.

en: Turn Off Hotspot…
hu: Hotspot kikapcsolása…

en: Visible Networks
hu: Látható hálózatok

en: NetworkManager needs to be running
hu: A Hálózatkezelőnek futnia kell

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
hu: A Wi-Fi hotspot lehetővé teszi másoknak az internetkapcsolat megosztását egy olyan Wi-Fi hálózat létrehozásával, amelyhez mások kapcsolódhatnak. Ehhez rendelkeznie kell egy másik, a Wi-Fi hálózaton kívüli forráson keresztül elérhető internetkapcsolattal.

en: Generate Random Password
hu: Véletlen jelszó előállítása

en: Autogenerate Password
hu: Jelszó automatikus előállítása

en: _Turn On
hu: _Bekapcsolás

en: Network Proxy
hu: Hálózati proxy

en: _HTTP Proxy
hu: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
hu: H_TTPS-proxy

en: _FTP Proxy
hu: _FTP-proxy

en: _Socks Host
hu: _Socks kiszolgáló

en: _Ignore Hosts
hu: Gépek _figyelmen kívül hagyása

en: Socks proxy port
hu: SOCKS proxy port

en: _Configuration URL
hu: _Konfigurációs URL

en: SIM Lock
hu: SIM-kártya zár

en: _Next
hu: _Következő

en: Close
hu: Bezárás

en: _Lock SIM with PIN
hu: SIM-kártya _zárolása PIN-kóddal

en: Change PIN
hu: PIN-kód módosítása

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
hu: Adja meg a jelenlegi PIN-kódot a SIM-kártya zárolási beállításainak módosításához

en: No SIM
hu: Nincs SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
hu: Helyezzen be egy SIM-kártyát a modem használatához

en: SIM Locked
hu: SIM zárolva

en: _Mobile Data
hu: _Mobil adatkapcsolat

en: Access data using mobile network
hu: Adatkapcsolat mobilhálózat használatával

en: _Data Roaming
hu: _Adatbarangolás

en: Use mobile data when roaming
hu: Mobil adatkapcsolat használata barangolás közben

en: _Network Mode
hu: Hálózati _mód

en: N_etwork
hu: _Hálózat

en: Advanced
hu: Speciális

en: _Access Point Names
hu: _Hozzáférési pontok nevei

en: _SIM Lock
hu: _SIM zárolása

en: Lock SIM with PIN
hu: SIM zárolása PIN-kóddal

en: M_odem Details
hu: M_odem részletei

en: Network Mode
hu: Hálózati mód

en: _Automatic
hu: _Automatikus

en: Choose Network
hu: Válasszon hálózatot

en: Refresh Network Providers
hu: Hálózati szolgáltatók frissítése

en: Modem Details
hu: Modem részletei

en: Modem Status
hu: Modem állapota

en: Carrier
hu: Szolgáltató

en: Network Type
hu: Hálózattípus

en: Network Status
hu: Hálózati állapot

en: Own Number
hu: Saját szám

en: Device Details
hu: Eszköz adatai

en: Firmware Version
hu: Firmware verzió

en: Access Points
hu: Hozzáférési pontok

en: No WWAN Adapter Found
hu: Nem található WWAN adapter

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
hu: Győződjön meg róla, hogy rendelkezik vezeték nélküli WAN/mobil eszközzel

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
hu: A vezeték nélküli WAN ki van kapcsolva repülőgép üzemmódban

en: _Turn off Airplane Mode
hu: Repülőgép üzemmód _kikapcsolása

en: Data Connection
hu: Adatkapcsolat

en: SIM card used for internet
hu: Internethez használandó SIM-kártya

en: Enable Mobile Network
hu: Mobilhálózat engedélyezése

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: május

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Date & Time
hu: Dátum és idő

en: Year
hu: Év

en: Month
hu: Hónap

en: Day
hu: Nap

en: Time Zone
hu: Időzóna

en: Search for a city
hu: Város keresése

en: Automatic _Date & Time
hu: A_utomatikus dátum és idő

en: Requires internet access
hu: Internet-hozzáférést igényel

en: Date & _Time
hu: Dátu_m és idő

en: Automatic Time _Zone
hu: Automatikus idő_zóna

en: Requires location services enabled and internet access
hu: A helymeghatározó szolgáltatások engedélyezését és internetkapcsolatot igényel

en: Time Z_one
hu: Idő_zóna

en: Time _Format
hu: Idő_formátum

en: 24-hour
hu: 24 órás

en: AM / PM
hu: 12 órás

en: Camera is turned off
hu: A kamera ki van kapcsolva

en: No applications can capture photos or video.
hu: Nincsenek alkalmazások, amelyek fényképet vagy videót tudnának rögzíteni.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
hu: A kamera használata lehetővé teszi, hogy az alkalmazások képet és videót rögzítsenek. A kamera letiltása azt okozhatja, hogy egyes alkalmazások nem működnek megfelelően.

en: Allow the applications below to use your camera.
hu: A kamera használatának engedélyezése a lenti alkalmazások számára.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
hu: Egyetlen alkalmazás sem kérte a kamera elérését

en: _Do Not Disturb
hu: _Ne zavarjanak

en: _Lock Screen Notifications
hu: _Zárolási képernyő értesítések

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
hu: Az értesítések továbbra is megjelennek az értesítések listájában, ha a felugrók le vannak tiltva.

en: _Mail
hu: _Levelezés

en: _Calendar
hu: _Naptár

en: M_usic
hu: _Zene

en: _Video
hu: _Videó

en: Microphone is turned off
hu: A mikrofon ki van kapcsolva

en: No applications can record sound.
hu: Egyetlen alkalmazás sem tud hangot rögzíteni.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
hu: A mikrofon használata lehetővé teszi, hogy az alkalmazások hangot rögzítsenek és figyeljenek. A mikrofon letiltása azt okozhatja, hogy egyes alkalmazások nem működnek megfelelően.

en: Allow the applications below to use your microphone.
hu: A mikrofon használatának engedélyezése a lenti alkalmazások számára.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
hu: Egyetlen alkalmazás sem kérte a mikrofon elérését

en: Name:
hu: Név:

en: Status:
hu: Állapot:

en: Authorize and Connect
hu: Engedélyezés és kapcsolódás

en: Forget Device
hu: Eszköz elfelejtése

en: No Thunderbolt support
hu: Nincs Thunderbolt támogatás

en: Direct Access
hu: Közvetlen hozzáférés

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
hu: Közvetlen hozzáférés engedélyezése az olyan eszközökhöz, mint a dokkolók és külső GPU-k.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
hu: Csak USB és Display Port eszközök csatlakoztathatóak.

en: Pending Devices
hu: Függőben lévő eszközök

en: No devices attached
hu: Nincs eszköz csatlakoztatva

en: Primary Button
hu: Elsődleges gomb

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
hu: Beállítja a fizikai gombok sorrendjét egereken és érintőtáblákon.

en: Mouse
hu: Egér

en: Mouse Speed
hu: Egér sebessége

en: Double-click timeout
hu: Dupla kattintás időköze

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
hu: Természetes görgetés

en: Scrolling moves the content, not the view.
hu: A görgetés a tartalmat mozgatja, nem a nézetet.

en: Touchpad
hu: Érintőtábla

en: Touchpad Speed
hu: Érintőtábla sebessége

en: Tap to Click
hu: Koppintás a kattintáshoz

en: Two-finger Scrolling
hu: Kétujjas görgetés

en: Edge Scrolling
hu: Görgetés a szélen

en: Problem Reporting
hu: Hiba jelentése

en: _Automatic Problem Reporting
hu: _Automatikus hibajelentés

en: File History
hu: Fájlelőzmények

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
hu: A fájlelőzmények rögzítik a használt fájlokat. Ez az információ meg van osztva az alkalmazások között, így könnyebbé teszi azon fájlok megtalálását, amelyeket használni szeretne.

en: File H_istory
hu: Fájl_előzmények

en: File _History Duration
hu: Fájlelőzmények _hossza

en: _Clear History…
hu: Előzmények _törlése…

en: Trash & Temporary Files
hu: Kuka és ideiglenes fájlok

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
hu: A kuka és ideiglenes fájlok gyakran személyes vagy érzékeny információkat tartalmazhatnak. Az automatikus törlésük segíthet az adatvédelemben.

en: Automatically Delete _Trash Content
hu: K_uka tartalmának automatikus ürítése

en: Automatically Delete Temporary _Files
hu: _Ideiglenes fájlok automatikus törlése

en: Automatically Delete _Period
hu: Automatikus törlés _időszaka

en: _Empty Trash…
hu: _Kuka ürítése…

en: _Delete Temporary Files…
hu: Ideiglenes fájlok _törlése…

en: Connect to your data in the cloud
hu: Kapcsolódás a felhőben lévő adataihoz

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
hu: Nincs internetkapcsolat – csatlakozzon új online fiókok beállításához

en: Add an account
hu: Fiók hozzáadása

en: Remove Account
hu: Fiók eltávolítása

en: All Settings
hu: Minden beállítás

en: Primary Menu
hu: Elsődleges menü

en: Warning: Development Version
hu: Figyelmeztetés: fejlesztői verzió

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
hu: A Beállítások ezen verziója csak fejlesztési célokra használandó. Nem megfelelő rendszerműködést, adatvesztést és más váratlan problémákat tapasztalhat.

en: Help
hu: Súgó

en: Printers
hu: Nyom­tatók

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
hu: Nyomtatók hozzáadása, nyomtatási feladatok megjelenítése és nyomtatás beállítása

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
hu: Nyomtató;Sor;Nyomtatás;Papír;Tinta;Festékkazetta;

en: Protect your location information
hu: A helyadatai védelme

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
hu: képernyő;zárolás;diagnosztika;összeomlás;magán;privát;legutóbbi;nemrégi;ideiglenes;temp;index;név;hálózat;azonosság;identitás;adatvédelem;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
hu: Rajztáblák gombleképezéseinek beállítása és a toll érzékenységének módosítása

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
hu: Tablet;Rajztábla;Wacom;Stylus;Toll;Eraser;Radír;Egér;

en: Power
hu: Energiagazdálkodás

en: View your battery status and change power saving settings
hu: Akkumulátorállapot megjelenítése és energiagazdálkodási beállítások módosítása

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
hu: Energia;Energiagazdálkodás;Alvás;Felfüggesztés;Hibernálás;Akkumulátor;Telep;Elsötétítés;Elhalványítás;Monitor;DPMS;Üresjárat;Energia;

en: Color
hu: Szín

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
hu: Kijelzők, fényképezőgépek vagy nyomtatók színeinek kalibrálása

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
hu: Szín;ICC;Színek;Profilozás;Kalibrálás;Nyomtató;Kijelző;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
hu: Kapcsolja be és ki a Bluetooth-t, majd csatlakoztassa eszközeit

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
hu: share;megosztás;bluetooth;obex;

en: Background
hu: Háttér

en: Change your background image to a wallpaper or photo
hu: Háttérkép módosítása tapétára vagy fényképre

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
hu: Háttérkép;Képernyő;Asztal;

en: Sound
hu: Hang

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
hu: Hangerő, bemenetek, kimenetek és riasztáshangok módosítása

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
hu: Kártya;Mikrofon;Hangerő;Elhalás;Egyensúly;Bluetooth;Fejhallgató;Audio;Hang;Kimenet;Bemenet;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
hu: Csatlakoztatott monitorok és projektorok beállítása

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
hu: Panel;Projektor;xrandr;Képernyő;Felbontás;Frissítés;Monitor;Éjszakai;fény;redshift;szín;napkelte;napnyugta;

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
hu: Gyorsbillentyűk módosítása és gépelési beállítások megadása, billentyűzetkiosztások és bemeneti források

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
hu: Gyorsbillentyű;Munkaterület;Ablak;Átméretezés;Nagyítás;Kontraszt;Bemenet;Forrás;Zárolás;Kötet;

en: Users
hu: Felhasználók

en: Add or remove users and change your password
hu: Felhasználók hozzáadása vagy eltávolítása és jelszómódosítás

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
hu: Bejelentkezés;Név;Ujjlenyomat;Profilkép;Logó;Arc;Jelszó;Szülői felügyelet;Képernyőidő;Alkalmazáskorlátozások;Webes korlátozások;Használat;Limit;Gyermek;Gyerek;

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
hu: A látás, hallás, gépelés, mutatás és kattintás egyszerűbbé tétele

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
hu: Billentyűzet;Egér;a11y;Akadálymentesítés;Kontraszt;Kurzor;Hang;Nagyítás;Képernyő;Olvasó;magas;szöveg;betű;méret;AccessX;Ragadós;Billentyűk;Lassú;Pattogó;Egér;Dupla;kattintás;Késleltetés;Sebesség;Kisegítő;Ismétlés;Villogás;vizuális;hallás;hang;írás;

en: Multitasking
hu: Többfeladatos munkavégzés

en: Manage preferences for productivity and multitasking
hu: A hatékony többfeladatos munkavégzés beállításainak kezelése

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
hu: Többfeladatos;Hatékony;Testreszabás;Asztal;

en: Control various application permissions and settings
hu: Különböző alkalmazások jogosultságainak és beállításainak vezérlése

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
hu: alkalmazás;flatpak;jogosultság;beállítás;

en: Control what you want to share with others
hu: Megosztások beállítása

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
hu: megosztás;ssh;host;név;távoli;asztal;média;audio;hang;video;kép;fénykép;filmek;kiszolgáló;szerver;

en: Removable Media
hu: Külső adathordozók

en: Configure Removable Media settings
hu: Külső adathordozók beállításai

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
hu: eszköz;rendszer;információk;memória;processzor;verzió;alapértelmezett;alkalmazás;előnyben részesített;cd;dvd;usb;hang;videó;lemez;eltávolítható;cserélhető;média;automatikus futtatás;autorun;

en: Region & Language
hu: Terület és nyelv

en: Select your display language and formats
hu: Válassza ki a felület nyelvét és az adatformátumokat

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
hu: Nyelv;kiosztás;billentyűzet;bevitel;

en: About
hu: Névjegy

en: View information about your system
hu: Információk megjelenítése a rendszeréről

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
hu: eszköz;rendszer;információk;memória;processzor;verzió;alapértelmezett;alkalmazás;előnyben részesített;cd;dvd;usb;hang;video;lemez;eltávolítható;cserélhető;média;automatikus futtatás;autorun;

en: Control how you connect to the Internet
hu: Internetkapcsolatok beállítása

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
hu: Hálózat;IP;LAN;Proxy;WAN;Széles sáv;Szélessáv;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
hu: Wi-Fi hálózati kapcsolat beállítása

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
hu: Hálózat;Vezeték nélküli;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Széles sáv;Szélessáv;DNS;Hotspot;

en: Mobile Network
hu: Mobilhálózat

en: Configure Telephony and mobile data connections
hu: Telefónia és mobil adatkapcsolatok beállítása

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
hu: mobil;wwan;telefónia;sim;telefon;

en: Change the date and time, including time zone
hu: Dátum, idő és időzóna módosítása

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
hu: Óra;Időzóna;Hely;

en: Protect your pictures
hu: A képei védelme

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
hu: képernyő;zárolás;diagnosztika;összeomlás;magán;privát;legutóbbi;nemrégi;ideiglenes;temp;index;név;hálózat;azonosság;identitás;

en: Control which notifications are displayed and what they show
hu: Az értesítések megjelenítésének és tartalmuk beállítása

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
hu: Értesítések;Felugró sáv;Üzenet;Sáv;Tálca;Figyelmeztetés;

en: Default Applications
hu: Alap alkalmazások

en: Configure Default Applications
hu: Alap alkalmazások beállítása

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
hu: alap;alapértelmezett;alkalmazás;előnyben részesített;média;

en: Protect your conversations
hu: A beszélgetései védelme

en: Manage Thunderbolt devices
hu: Thunderbolt eszközök kezelése

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
hu: Thunderbolt;adatvédelem;

en: Mouse & Touchpad
hu: E­gér és é­rin­tő­táb­la

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
hu: Egér vagy érintőtábla érzékenységének, bal vagy jobb kezességének módosítása

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
hu: Érintőtábla;Tapipad;Mutató;Kattintás;Koppintás;Dupla;Gomb;Hanyattegér;Görgetés;Gördítés;

en: Diagnostics
hu: Diagnosztika

en: Report your problems
hu: Problémák bejelentése

en: File History & Trash
hu: Fájlelőzmények és kuka

en: Don't leave traces
hu: Ne hagyjon nyomokat

en: Online Accounts
hu: On­line fi­ó­kok

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
hu: Kapcsolódás online fiókjaihoz, és felhasználási módjuk kiválasztása

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
hu: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Csevegés;Chat;Naptár;E-mail;Levél;Levelezés;Névjegyek;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
hu: Tulajdonságok;Beállítások;

en: Turn zoom on or off
hu: Nagyító be- vagy kikapcsolása

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

en: Turn screen reader on or off
hu: Képernyőolvasó be- vagy kikapcsolása

en: Turn on-screen keyboard on or off
hu: Képernyő-billentyűzet be- vagy kikapcsolása

en: Increase text size
hu: Szövegméret növelése

en: Decrease text size
hu: Szövegméret csökkentése

en: High contrast on or off
hu: Nagy kontraszt be- vagy kikapcsolása

en: Switch to next input source
hu: Váltás a következő bemeneti forrásra

en: Switch to previous input source
hu: Váltás az előző bemeneti forrásra

en: Launchers
hu: Parancsikonok

en: Launch help browser
hu: Súgóböngésző indítása

en: Launch calculator
hu: Számológép indítása

en: Launch email client
hu: E-mail kliens indítása

en: Launch web browser
hu: Webböngésző indítása

en: Home folder
hu: Saját mappa

[ctx: keybinding]
en: Search
hu: Keresés

en: Screenshots
hu: Képernyőképek

en: Save a screenshot to $PICTURES
hu: Képernyőkép mentése a $PICTURES mappába

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
hu: Képernyőkép mentése egy ablakról a $PICTURES mappába

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
hu: Képernyőkép mentése egy területről a $PICTURES mappába

en: Sound and Media
hu: Hang és média

en: Volume mute/unmute
hu: Hangerő némítása vagy visszahangosítása

en: Volume down
hu: Halkítás

en: Volume up
hu: Hangosítás

en: Microphone mute/unmute
hu: Mikrofon némítása vagy visszahangosítása

en: Launch media player
hu: Médialejátszó indítása

en: Play (or play/pause)
hu: Lejátszás (vagy lejátszás/szünet)

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Next track
hu: Következő szám

en: Eject
hu: Kiadás

en: System
hu: Rendszer

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Lock screen
hu: Képernyő zárolása
