budgie-control-center 1.2.0 - en to kn translation catalogue (872 entries)

en: Two Sided
kn: ಎರಡೂ ಬದಿಯ

en: Paper Type
kn: ಪೇಪರಿನ ಬಗೆ

en: Paper Source
kn: ಪೇಪರಿನ ಆಕರ

en: Output Tray
kn: ಔಟ್‌ಪುಟ್ ಟ್ರೇ

en: GhostScript pre-filtering
kn: GhostScript ಪೂರ್ವ-ಸೋಸುವಿಕೆ

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
kn: ಪ್ರತಿ ಬದಿಯ ಪುಟಗಳು

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
kn: ಎರಡೂ-ಬದಿಯ

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
kn: ಅಭಿಮುಖ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
kn: ಪುಟ ಸಿದ್ಧತೆ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪನೆಯ ಆಯ್ಕೆಗಳು

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
kn: ಕಾರ್ಯ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
kn: ಚಿತ್ರದ ಗುಣಮಟ್ಟ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
kn: ಪ್ರಾಯೋಗಿಕ ಪುಟ

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
kn: ಟೋನರ್ ಕಡಿಮೆ ಇದೆ

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
kn: ಟೋನರ್ ಖಾಲಿಯಾಗಿದೆ

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
kn: ವಿಕಸನೆಗಾರ ಕಡಿಮೆ ಇದೆ

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
kn: ವಿಕಸನೆಗಾರ ಖಾಲಿಯಾಗಿದೆ

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
kn: ಮಾರ್ಕರ್ ಪೂರೈಕೆಯಲ್ಲಿ ಕೊರತೆಯಿದೆ

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
kn: ಮಾರ್ಕರ್ ಪೂರೈಕೆ ಇಲ್ಲವಾಗಿದೆ

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
kn: ಮುಚ್ಚಣ ತೆರೆದಿದೆ

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
kn: ಬಾಗಿಲು ತೆರೆದಿದೆ

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
kn: ಕಾಗದ ಕಡಿಮೆ ಇದೆ

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
kn: ಕಾಗದದ ಖಾಲಿಯಾಗಿದೆ

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
kn: ಆಫ್‌ಲೈನ್

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
kn: ನಿಲ್ಲಿಸಲಾಗಿದೆ

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
kn: ಕಸದ ಬುಟ್ಟಿಯು ಬಹುಪಾಲು ತುಂಬಿದೆ

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
kn: ಕಸದ ಬುಟ್ಟಿ ತುಂಬಿದೆ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
kn: ಆಪ್ಟಿಕಲ್ ಫೋಟೊ ಕಂಡಕ್ಟರ್ ಸ್ಥಗಿತಗೊಳ್ಳುವ ಹಂತದಲ್ಲಿದೆ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
kn: ಆಪ್ಟಿಕಲ್ ಫೋಟೊ ಕಂಡಕ್ಟರ್ ಕೆಲಸ ಮಾಡುತ್ತಿಲ್ಲ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
kn: ಸಿದ್ಧಗೊಂಡಿದೆ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
kn: ಕಾರ್ಯಗಳನ್ನು ಸ್ವೀಕರಿಸುವುದಿಲ್ಲ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
kn: ಉತ್ಪಾದಕರು

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
kn: ಚಾಲಕ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
kn: ಒಂದು ಬದಿಯ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
kn: ಉದ್ದನೆಯ ಅಂಚು (ಶಿಷ್ಟ)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
kn: ಚಿಕ್ಕ ಅಂಚು (ಹೊರಳಿಸು)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
kn: ಭಾವಚಿತ್ರ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
kn: ಪ್ರಕೃತಿ ಚಿತ್ರ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
kn: ವಿಲೋಮ ಪ್ರಕೃತಿ ಚಿತ್ರ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
kn: ವಿಲೋಮ ಭಾವಚಿತ್ರ

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
kn: ಹೊಸ ಮುದ್ರಕವನ್ನು ಸೇರಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
kn: ui ಅನ್ನುಲೋಡ್‌ ಮಾಡಲಾಗಲಿಲ್ಲ: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
kn: ಬಾಕಿ ಇದೆ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
kn: ನಿಲ್ಲಿಸಲಾಗಿದೆ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
kn: ರದ್ದು ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
kn: ವಿಫಲಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
kn: JetDirect ಮುದ್ರಕ

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
kn: LPD ಮುದ್ರಕ

en: No suitable driver found
kn: ಯಾವುದೆ ಸೂಕ್ತ ಚಾಲಕವು ಕಂಡು ಬಂದಿಲ್ಲ

en: Select PPD File
kn: PPD ಕಡತವನ್ನು ಆರಿಸು

en: _Cancel
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು (_C)

en: _Open
kn: ತೆರೆ (_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
kn: PostScript ಪ್ರಿಂಟರ್ ಡಿಸ್ಕ್ರಿಪ್ಶನ್ ಕಡತಗಳು (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
kn: ಸ್ವಯಂ ಆಯ್ಕೆ

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
kn: ಮುದ್ರಕದ ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
kn: ಅಡಕಗೊಳಿಸಲಾದ GhostScript ಅಕ್ಷರಶೈಲಿಗಳು ಮಾತ್ರ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
kn: PS ಹಂತ 1 ಕ್ಕೆ ಪರಿವರ್ತಿಸು

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
kn: PS ಹಂತ 2 ಕ್ಕೆ ಪರಿವರ್ತಿಸು

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
kn: ಯಾವುದೆ ಪೂರ್ವ-ಫಿಲ್ಟರಿಂಗ್ ಇಲ್ಲ

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
kn: ಮುದ್ರಕವನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಸಂಪರ್ಕಸ್ಥಾನ

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
kn: ಸಮಾನಾಂತರ ಸಂಪರ್ಕಸ್ಥಾನ

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
kn: ಬ್ಲೂಟೂತ್

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
kn: ಸ್ಥಳ: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
kn: ವಿಳಾಸ: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
kn: ಪೂರೈಕೆಗಣಕಕ್ಕೆ ದೃಢೀಕರಣದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

en: %d of %d
kn: %d, %d ರಲ್ಲಿ

en: New shortcut…
kn: ಹೊಸ ಸಮೀಪಮಾರ್ಗ...

en: Button
kn: ಗುಂಡಿ

en: Output:
kn: ಔಟ್‌ಪುಟ್:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
kn: ರೂಪದ ಅನುಪಾತವನ್ನು ಹಾಗೆಯೆ ಇರಿಸಿಕೊ (ಓಲೆಪೆಟ್ಟಿಗೆ):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
kn: ಒಂದು ತೆರೆಗೆ ಮ್ಯಾಪ್ ಮಾಡು

en: Display Mapping
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್

en: _Close
kn: ಮುಚ್ಚು (_C)

en: Test Your _Settings
kn: ನಿಮ್ಮ ಸಿದ್ಧತೆಗಳನ್ನು ಪರೀಕ್ಷಿಸಿ (_S)

en: Stylus
kn: ಸ್ಟೈಲಸ್

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
kn: ಕಿಸೆಗಣಕ (ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್)

en: Batteries
kn: ಬ್ಯಾಟರಿಗಳು

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
kn: ಬ್ಯಾಟರಿ

en: When _idle
kn: ಜಡವಾಗಿದ್ದಾಗ (_i)

en: Power Off
kn: ಆಫ್ ಮಾಡು

en: Hibernate
kn: ಹೈಬರ್ನೇಟ್

en: Off
kn: ಆಫ್

en: When on battery power
kn: ಬ್ಯಾಟರಿ ವಿದ್ಯುಚ್ಛಕ್ತಿಯನ್ನು ಬಳಸುವಾಗ

en: When plugged in
kn: ವಿದ್ಯುಚ್ಧಕ್ತಿ ಸಂಪರ್ಕ ಜೋಡಿಸಿದಾಗ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Unknown time
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ಸಮಯ

en: %i minute | %i minutes
kn[0]: %i ನಿಮಿಷ
kn[1]: %i ನಿಮಿಷಗಳು

en: %i hour | %i hours
kn[0]: %i ಗಂಟೆ
kn[1]: %i ಗಂಟೆಗಳು

en: hour | hours
kn[0]: ಗಂಟೆ
kn[1]: ಗಂಟೆಗಳು

en: minute | minutes
kn[0]: ನಿಮಿಷ
kn[1]: ನಿಮಿಷಗಳು

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
kn: ಚಾರ್ಜ್ ಮಾಡಿದಾಗಿನಿಂದ  %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ, %s ಬಾಕಿ ಇದೆ

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
kn: %s ಬಾಕಿ ಇದೆ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ ಚಾರ್ಜ್ ಆಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
kn: ಚಾರ್ಜ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
kn: ಡಿಸ್‌ಚಾರ್ಜ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
kn: ತಂತಿರಹಿತ ಮೌಸ್

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
kn: ತಂತಿರಹಿತ ಕೀಲಿಮಣೆ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
kn: ತಡೆರಹಿತ ವಿದ್ಯುತ್ ಪೂರೈಕೆ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
kn: ವೈಯಕ್ತಿಕ ಡಿಜಿಟಲ್ ಸಹಾಯಕ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
kn: ಸೆಲ್‌ಫೋನ್

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
kn: ಮಾಧ್ಯಮ ಚಾಲಕ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
kn: ಗಣಕ

[ctx: Battery name]
en: Main
kn: ಮುಖ್ಯ

[ctx: Battery name]
en: Extra
kn: ಹೆಚ್ಚುವರಿ

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
kn: ಶಿಷ್ಟ ಅಂತರ

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
kn: ಪ್ರಾಯೋಗಿಕ ಪ್ರೊಫೈಲ್

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
kn: ಕಳಪೆ ಗುಣಮಟ್ಟ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
kn: ಮಧ್ಯಮ ಗುಣಮಟ್ಟ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
kn: ಉತ್ತಮ ಗುಣಮಟ್ಟ

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ಬೂದು

en: Vendor supplied factory calibration data
kn: ಮಾರಾಟಗಾರನು ಫ್ಯಾಕ್ಟರಿ ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ಡೇಟಾವನ್ನು ಒದಗಿಸಿದ್ದಾರೆ

en: Full-screen display correction not possible with this profile
kn: ಈ ಪ್ರೊಫೈಲಿನಿಂದ ಪೂರ್ಣ-ತೆರೆ ಪ್ರದರ್ಶಕ ಸರಿಪಡಿಕೆಯು ಸಾಧ್ಯವಿಲ್ಲ

en: This profile may no longer be accurate
kn: ಈ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಇನ್ನು ಮುಂದೆ ನಿಖರವಾಗಿರುವುದಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
kn: ಲ್ಯಾಪ್‌ಟಾಪ್ ತೆರೆ

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
kn: ಒಳನಿರ್ಮಿತ ವೆಬ್‌-ಕ್ಯಾಮ್

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
kn: %s ಪರದೆ

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
kn: %s ಸ್ಕ್ಯಾನರ್

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
kn: %s ಕ್ಯಾಮೆರಾ

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
kn: %s ಮುದ್ರಕ

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
kn: %s ವೆಬ್‌ಕ್ಯಾಮ್

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
kn: ವರ್ಣಸ್ಥಳ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
kn: ಪ್ರಾಯೋಗಿಕ ಪ್ರೊಫೈಲ್:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
kn: ICC ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಕಡತವನ್ನು ಆರಿಸು

en: _Import
kn: ಆಮದು ಮಾಡು (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
kn: ಬೆಂಬಲಿಸಲಾಗುವ ICC ಪ್ರೊಫೈಲುಗಳು

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
kn: ಎಲ್ಲಾ ಕಡತಗಳು

en: Screen
kn: ತೆರೆ

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲನ್ನು ಉಳಿಸು

en: _Save
kn: ಉಳಿಸು (_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
kn: ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿದ ಸಾಧನಕ್ಕಾಗಿ ಒಂದು ವರ್ಣ ಪ್ರೊಫೈಲನ್ನು ರಚಿಸು

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
kn: ಅಳತೆ ಮಾಡುವ ಉಪಕರಣವನ್ನು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲಾಗಿಲ್ಲ. ದಯವಿಟ್ಟು ಅದನ್ನು ಆನ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ ಮತ್ತು ಸರಿಯಾಗಿದೆಯೆ ಎಂದು ಪರೀಕ್ಷಿಸಿ.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
kn: ಅಳೆಯುವ ಉಪಕರಣವು ಮುದ್ರಕ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ಬೆಂಬಲಿಸುವುದಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
kn: ಸಾಧನದ ಬಗೆಗೆ ಪ್ರಸಕ್ತ ಬೆಂಬಲವಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
kn: ಲ್ಯಾಪ್‌ಟಾಪ್‌ನ ಮುಚ್ಚುಳವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
kn: ಚೇತರಿಸಕೊಳ್ಳಲಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗದಂತಹ ಒಂದು ಆಂತರಿಕ ದೋಷ ಸಂಭವಿಸಿದೆ.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್‌ಗಾಗಿ ಅಗತ್ಯವಿರುವ ತಂತ್ರಾಂಶವನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ಉತ್ಪಾದಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
kn: ಗುರಿಯ ಶ್ವೇತಬಿಂದುವನ್ನು ಪಡೆಯಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
kn: ನೀವು ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ಸಾಧನವನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕಬಹುದು.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ಪ್ರಗತಿಯಲ್ಲಿರುವಾಗ ಸಾಧನವನ್ನು ಸ್ಥಳಾಂತರಿಸಬೇಡಿ

en: Enable color management for %s
kn: %s ಗಾಗಿ ಬಣ್ಣದ ನಿರ್ವಹಣೆಯನ್ನು ಸಕ್ರಿಯಗೊಳಿಸು

en: Show color profiles for %s
kn: %s ಗಾಗಿ ಬಣ್ಣದ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ತೋರಿಸು

note: not calibrated
en: Not calibrated
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಟ್ ಮಾಡದಿರುವ

en: multiple sizes
kn: ಅನೇಕ ಗಾತ್ರಗಳು

en: No Desktop Background
kn: ಯಾವುದೆ ಗಣಕತೆರೆ ಹಿನ್ನಲೆ ಚಿತ್ರವಿಲ್ಲ

en: Current background
kn: ಈಗಿನ ಹಿನ್ನಲೆ ಚಿತ್ರ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: _Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು (_A)

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Custom Shortcuts
kn: ಇಚ್ಛೆಯ ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್‌ಗಳು

en: More…
kn: ಇನ್ನಷ್ಟು …

en: No input sources found
kn: ಯಾವುದೆ ಇನ್‌ಪುಟ್‌ ಮೂಲಗಳು ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

[ctx: Input Source]
en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Compose Key
kn: ಕಂಪೋಸ್ ಕೀಲಿ

en: Keyboard Shortcuts
kn: ಕೀಲಿಮಣೆ-ಸುಲಭ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Cancel
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಂಡ

en: Authentication failed
kn: ದೃಢೀಕರಣ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: The new password is too short
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದವು ಬಹಳ ಚಿಕ್ಕದಾಗಿದೆ

en: The new password is too simple
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದವು ಬಹಳ ಸರಳವಾಗಿದೆ.

en: The old and new passwords are too similar
kn: ಹೊಸ ಹಾಗು ಹಳೆಯ ಗುಪ್ತಪದಗಳು ಒಂದನ್ನೊಂದು ಬಹಳ ಹೋಲುತ್ತವೆ

en: The new password has already been used recently.
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಈಗಾಗಲೆ ಇತ್ತೀಚೆಗೆ ಬಳಸಲಾಗಿದೆ.

en: The new password must contain numeric or special characters
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದವು ಒಂದು ಅಂಕೆ ಅಥವ ವಿಶೇಷ ಅಕ್ಷರಗಳನ್ನು ಹೊಂದಿರಲೇಬೇಕು

en: The old and new passwords are the same
kn: ಹೊಸ ಹಾಗು ಹಳೆಯ ಗುಪ್ತಪದಗಳು ಒಂದೇ ಆಗಿವೆ

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
kn: ನಿಮ್ಮ ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ನೀವು ಆರಂಭದಲ್ಲಿ ದೃಢೀಕರಿಸಿದ ನಂತರ ಬದಲಾಯಿಸಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ!

en: The new password does not contain enough different characters
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದವು ಸಾಕಷ್ಟು ವಿಭಿನ್ನ ಅಕ್ಷರಗಳನ್ನು ಹೊಂದಿಲ್ಲ

en: Unknown error
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ ದೋಷ

en: Please choose another password.
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ಬೇರೊಂದು ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಆರಿಸಿ.

en: Please type your current password again.
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ನಿಮ್ಮ ಈಗಿನ ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಇನ್ನೊಮ್ಮೆ ದಾಖಲಿಸಿ.

en: Password could not be changed
kn: ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ.

en: The passwords do not match.
kn: ಗುಪ್ತಪದಗಳು ಹೊಂದಿಕೆಯಾಗುತ್ತಿಲ್ಲ.

en: Select
kn: ಆರಿಸು

en: Browse for more pictures
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ ಚಿತ್ರಗಳಿಗಾಗಿ ನೋಡು

en: Cannot automatically join this type of domain
kn: ಈ ಬಗೆಯ ಡೊಮೇನ್‌ ಅನ್ನು ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತವಾಗಿ ಸೇರಿಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ

en: No such domain or realm found
kn: ಯಾವುದೆ ಅಂತಹ ಡೊಮೈನ್ ಅಥವ ಕ್ಷೇತ್ರ ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Cannot log in as %s at the %s domain
kn: %s ಎಂದು %s ಡೊಮೈನಿನಲ್ಲಿ ಪ್ರವೇಶಿಸಲು ಸಾಧ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Invalid password, please try again
kn: ಗುಪ್ತಪದ ತಪ್ಪಾಗಿದೆ; ಇನ್ನೊಮ್ಮೆ ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ

en: Left thumb
kn: ಎಡ ಹೆಬ್ಬೆರಳು

en: Left middle finger
kn: ಎಡ ಮಧ್ಯ ಬೆರಳು

en: _Left index finger
kn: ಎಡ ತೋರು ಬೆರಳು (_L)

en: Left ring finger
kn: ಎಡ ಉಂಗುರದ ಬೆರಳು

en: Left little finger
kn: ಎಡ ಕಿರು ಬೆರಳು

en: Right thumb
kn: ಬಲ ಹೆಬ್ಬೆರಳು

en: Right middle finger
kn: ಬಲ ಮಧ್ಯ ಬೆರಳು

en: _Right index finger
kn: ಬಲ ತೋರು ಬೆರಳು (_R)

en: Right ring finger
kn: ಬಲ ಉಂಗುರದ ಬೆರಳು

en: Right little finger
kn: ಬಲ ಕಿರು ಬೆರಳು

en: Failed to delete user
kn: ಬಳಕೆದಾರನನ್ನು ಅಳಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: Failed to revoke remotely managed user
kn: ದೂರದಿಂದ ನೋಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುವ ಬಳಕೆದಾರನನ್ನು ರದ್ದುಗೊಳಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: You cannot delete your own account.
kn: ನೀವು ನಿಮ್ಮದೆ ಖಾತೆಯನ್ನು ಅಳಿಸಲು ಸಾಧ್ಯವಿರುವುದಿಲ್ಲ

en: %s is still logged in
kn: %s ಇನ್ನೂ ಸಹ ಒಳಗಿದ್ದಾರೆ

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
kn: ಬಳಕೆದಾರರು ಒಳಗೆ ಪ್ರವೇಶಿಸಿದಾಗ ಅವರನ್ನು ಅಳಿಸುವುದರಿಂದ ವ್ಯವಸ್ಥೆಯು ಒಂದು ಅಸ್ಥಿರ ಸ್ಥಿತಿಯಲ್ಲಿ ಇರಿಸುತ್ತದೆ.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಯನ್ನು ಅಳಿಸುವಾಗ ನೆಲೆ ಕೋಶವನ್ನು, ಅಂಚೆ ಸ್ಪೂಲ್ ಅನ್ನು ಮತ್ತು ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಕಡತಗಳನ್ನು ಹಾಗೆಯೆ ಇರಿಸಿಕೊಳ್ಳಲು ಸಾಧ್ಯವಿರುತ್ತದೆ.

en: _Delete Files
kn: ಕಡತಗಳನ್ನು ಅಳಿಸು (_D)

en: _Keep Files
kn: ಕಡತಗಳನ್ನು ಇರಿಸಿಕೊ (_K)

en: _Delete
kn: ಅಳಿಸು (_D)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
kn: ಖಾತೆಯನ್ನು ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
kn: ಮುಂದಿನ ಬಾರಿ ಪ್ರವೇಶಿಸಿದಾಗ ಹೊಂದಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

[ctx: Password mode]
en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Logged in
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡ

en: Failed to contact the accounts service
kn: ಖಾತೆಗಳ ಸೇವೆಯನ್ನು ಸಂಪರ್ಕಿಸಲು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
kn: AccountService ಅನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿದೆಯೆ ಮತ್ತು ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆಯೆ ಎಂದು ಖಚಿತಪಡಿಸಿಕೊಳ್ಳಿ.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳನ್ನು ಮಾಡಲು,
    * ಚಿಹ್ನೆಯ ಮೇಲೆ ಮೊದಲು ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಿ

en: Delete the selected user account
kn: ಆಯ್ದ ಬಳಕೆದಾರ ಖಾತೆಯನ್ನು ಅಳಿಸಿ

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
kn: ಆಯ್ದ ಬಳಕೆದಾರ ಖಾತೆಯನ್ನು ಅಳಿಸಲು,
    ಮೊದಲು * ಚಿಹ್ನೆಯ ಮೇಲೆ ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಿ

en: The username is too long.
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು ಬಹಳ ಉದ್ದವಾಗಿದೆ.

en: Failed to add account
kn: ಖಾತೆಯನ್ನು ಸೇರಿಸಲು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: Failed to register account
kn: ಖಾತೆಯನ್ನು ನೋಂದಾಯಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: No supported way to authenticate with this domain
kn: ಈ ಡೊಮೈನ್‌ನೊಂದಿಗೆ ದೃಢೀಕರಿಸಲು ಯಾವುದೆ ಮಾರ್ಗವಿಲ್ಲ

en: Failed to join domain
kn: ಡೊಮೈನ್ ಅನ್ನು ಸೇರುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: Failed to log into domain
kn: ಡೊಮೈನ್ ಅನ್ನು ಪ್ರವೇಶಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದವು ಹಳೆಯದಕ್ಕಿಂತ ಭಿನ್ನವಾಗಿರಬೇಕು.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
kn: ಕೆಲವು ಅಕ್ಷರಗಳು ಮತ್ತು ಅಂಕಿಗಳನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
kn: ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಇನ್ನಷ್ಟು ಬದಲಾಯಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
kn: ನಿಮ್ಮ ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು ಇಲ್ಲದ ಗುಪ್ತಪದವು ಸದೃಢವಾಗಿರುತ್ತದೆ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
kn: ನಿಮ್ಮ ಹೆಸರನ್ನು ಗುಪ್ತಪದದಲ್ಲಿ ಬಳಸದೇ ಇರಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
kn: ಗುಪ್ತಪದದಲ್ಲಿ ಕೆಲವು ಪದಗಳನ್ನು ಬಳಸದೆ ಇರಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
kn: ಸಾಮಾನ್ಯವಾದ ಪದಗಳನ್ನು ಬಳಸಬೇಡಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
kn: ಈಗಿರುವ ಪದದ ಅಕ್ಷರಗಳನ್ನೆ ಅದಲು ಬದಲು ಮಾಡಿ ಬಳಸಬೇಡಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
kn: ಹೆಚ್ಚು ಸಂಖ್ಯೆಗಳನ್ನು ಬಳಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
kn: ಹೆಚ್ಚು ದೊಡ್ಡಕ್ಷರಗಳನ್ನು ಬಳಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
kn: ಹೆಚ್ಚು ಸಣ್ಣಕ್ಷರಗಳನ್ನು ಬಳಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
kn: ಹೆಚ್ಚು  ವಿರಾಮ ಚಿಹ್ನೆಗಳಂತಹ ವಿಶೇಷ ಅಕ್ಷರಗಳನ್ನು ಬಳಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
kn: ಅಕ್ಷರಗಳು, ಸಂಖ್ಯೆಗಳು ಮತ್ತು ವಿರಾಮಚಿಹ್ನೆಗಳ ಮಿಶ್ರಣವನ್ನು ಬಳಸಿ ನೋಡಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
kn: ಒಂದೇ ಅಕ್ಷರವನ್ನು ಪುನರಾವರ್ತಿಸುವುದನ್ನು ತಪ್ಪಿಸಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
kn: ಒಂದೇ ರೀತಿಯ ಚಿಹ್ನೆಯನ್ನು ಬಳಸುವುದನ್ನು ತಪ್ಪಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ: ಅಕ್ಷರಗಳು, ಸಂಖ್ಯೆಗಳು ಮತ್ತು ವಿರಾಮಚಿಹ್ನೆಗಳ ಮಿಶ್ರಣವನ್ನು ಬಳಸಿ ನೋಡಿ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
kn: 1234 ಅಥವ abcd ಯಂತಹ ಸರಣಿಯನ್ನು ಬಳಸಬೇಡಿ.

en: This Week
kn: ಈ ವಾರ

en: Last Week
kn: ಹಿಂದಿನ ವಾರ

en: Session Ended
kn: ಅಧಿವೇಶನ ಕೊನೆಗೊಂಡಿದೆ

en: Session Started
kn: ಅಧಿವೇಶನ ಆರಂಭಗೊಂಡಿದೆ

[ctx: Distance]
en: Short
kn: ಕಿರು

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
kn: ತೆರೆಯ ¼

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
kn: ತೆರೆಯ ½

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
kn: ತೆರೆಯ ¾

[ctx: Distance]
en: Long
kn: ಉದ್ದ

en: Devices
kn: ಸಾಧನಗಳು

en: Network
kn: ಜಾಲಬಂಧ

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

note: List of applications.
en: Applications
kn: ಅನ್ವಯಗಳು

[ctx: service is enabled]
en: On
kn: ಆನ್

[ctx: service is disabled]
en: Off
kn: ಆಫ್

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡ

[ctx: service is active]
en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Choose a Folder
kn: ಒಂದು ಕಡತಕೋಶವನ್ನು ಆರಿಸು

en: Copy
kn: ಪ್ರತಿಮಾಡು

en: Sharing
kn: ಹಂಚಿಕೆ

note: Label
en: No networks selected for sharing
kn: ಹಂಚಿಕೊಳ್ಳಲು ಯಾವುದೆ ಜಾಲಬಂಧಗಳನ್ನು ಆರಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: Ask what to do
kn: ಏನು ಮಾಡಬೇಕು ಎಂದು ಕೇಳು

en: Do nothing
kn: ಏನೂ ಮಾಡಬೇಡ

en: Open folder
kn: ಕಡತಕೋಶವನ್ನು ತೆರೆ

en: Other Media
kn: ಇತರೆ ಮಾಧ್ಯಮ

en: Select an application for audio CDs
kn: ಆಡಿಯೊ CD ಗಳಿಗಾಗಿ ಒಂದು ಅನ್ವಯವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Select an application for video DVDs
kn: ವೀಡಿಯೊ DVD ಗಳಿಗಾಗಿ ಒಂದು ಅನ್ವಯವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Select an application to run when a music player is connected
kn: ಸಂಗೀತದ ಪ್ಲೇಯರನ್ನು ಜೋಡಿಸಿದಾಗ ಚಲಾಯಿಸಲು ಒಂದು ಅನ್ವಯವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Select an application to run when a camera is connected
kn: ಕ್ಯಾಮೆರವನ್ನು ಜೋಡಿಸಿದಾಗ ಚಲಾಯಿಸಲು ಒಂದು ಅನ್ವಯವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Select an application for software CDs
kn: ತಂತ್ರಾಂಶ CD ಗಳಿಗಾಗಿ ಒಂದು ಅನ್ವಯವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: blank Blu-ray disc
kn: ಖಾಲಿ ಬ್ಲೂ-ರೇ ಡಿಸ್ಕ್

en: blank CD disc
kn: ಖಾಲಿ CD ಡಿಸ್ಕ್

en: blank DVD disc
kn: ಖಾಲಿ DVD ಡಿಸ್ಕ್

en: blank HD DVD disc
kn: ಖಾಲಿ HD DVD ಡಿಸ್ಕ್

en: Blu-ray video disc
kn: ಬ್ಲೂ-ರೇ ವೀಡಿಯೊ ಡಿಸ್ಕ್

en: e-book reader
kn: ಇ-ಪುಸ್ತಕ ಓದುಗ

en: HD DVD video disc
kn: HD DVD ವಿಡಿಯೋ ಡಿಸ್ಕ್

en: Picture CD
kn: ಚಿತ್ರ CD

en: Super Video CD
kn: ಸೂಪರ ವೀಡಿಯೊ CD

en: Video CD
kn: ವೀಡಿಯೊ CD

en: Windows software
kn: ಕಿಟಕಿ ಅಂಚು

[ctx: measurement format]
en: Imperial
kn: ಇಂಪೀರಿಯಲ್

[ctx: measurement format]
en: Metric
kn: ಮೆಟ್ರಿಕ್

en: Formats
kn: ವಿನ್ಯಾಸಗಳು

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿರದ

en: Wayland
kn: ವೇಲ್ಯಾಂಡ್

en: Other…
kn: ಇತರೆ…

en: Today
kn: ಇಂದು

en: Yesterday
kn: ನಿನ್ನೆ

en: never
kn: ಎಂದಿಗೂ ಬೇಡ

en: today
kn: ಇಂದು

en: yesterday
kn: ನಿನ್ನೆ

en: %i day ago | %i days ago
kn[0]: %i ದಿನದ ಹಿಂದೆ
kn[1]: %i ದಿನಗಳ ಹಿಂದೆ

en: IPv4 Address
kn: IPv4 ವಿಳಾಸ

en: IPv6 Address
kn: IPv6 ವಿಳಾಸ

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: Hardware Address
kn: ಯಂತ್ರಾಂಶ ವಿಳಾಸ

en: Default Route
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ರೌಟ್

en: Last used
kn: ಕೊನೆಯ ಬಾರಿಗೆ ಬಳಸಿದ್ದು

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
kn: ತಂತಿಯುಕ್ತ

en: Options…
kn: ಆಯ್ಕೆಗಳು…

en: Choose a PAC file
kn: ಒಂದು PAC ಕಡತವನ್ನು ಆರಿಸು

en: PAC files (*.pac)
kn: PAC ಕಡತಗಳು (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
kn: ಸರ್ಟಿಫಿಕೇಟ್ ಅಥಾರಿಟಿ ಪ್ರಮಾಣಪತ್ರವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
kn: DER ಅಥವ PEM ಪ್ರಮಾಣಪತ್ರಗಳು (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
kn: ಗೂಢಲಿಪೀಕರಿಸದ ಖಾಸಗಿ ಕೀಲಿಗಳು ಅಸುರಕ್ಷಿತವಾಗಿರುತ್ತವೆ

en: Choose your personal certificate
kn: ನಿಮ್ಮ ವೈಯಕ್ತಿಕ ಪ್ರಮಾಣಪತ್ರವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Choose your private key
kn: ನಿಮ್ಮ ಖಾಸಗಿ ಕೀಲಿಯನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Wi-Fi
kn: ವೈ-ಫೈ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
kn: ಹಾಟ್‌ಸ್ಪಾಟ್‌ ಅನ್ನು ನಿಲ್ಲಿಸಲು ಮತ್ತು ಅದರ ಯಾವುದೆ ಬಳಕೆದಾರರನ್ನು ಸಂಪರ್ಕ ತಪ್ಪಿಸಬೇಕೆ?

en: _Stop Hotspot
kn: ಹಾಟ್‌ಸ್ಪಾಟ್ ಅನ್ನು ನಿಲ್ಲಿಸು (_S):

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ಸ್ಥಿತಿ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
kn: ನಿರ್ವಹಿಸದೆ ಇರುವ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಕಲ್ಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
kn: ದೃಢೀಕರಣದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
kn: ಸಂಪರ್ಕಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಕಡಿದುಹಾಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
kn: ಸಂಪರ್ಕವು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ಸ್ಥಿತಿ (ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
kn: ಸಂರಚನೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
kn: IP ಸಂರಚನೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
kn: IP ಸಂರಚನೆಯ ವಾಯಿದೆ ತೀರಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
kn: ರಹಸ್ಯಗಳ ಅಗತ್ಯವಿದೆ, ಆದರೆ ಅದನ್ನು ಒದಗಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
kn: 802.1x ಸಪ್ಲಿಕ್ಯಾಂಟ್‌ನಿಂದ ಸಂಪರ್ಕ ಕಡಿದಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
kn: 802.1x ಸಪ್ಲಿಕೆಂಟ್ ಸಂರಚನೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
kn: 802.1x ಸಪ್ಲಿಕೆಂಟ್ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
kn: 802.1x ಸಪ್ಲಿಕೆಂಟ್ ದೃಢೀಕರಿಸಲು ಬಹಳ ಹೊತ್ತು ತೆಗೆದುಕೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
kn: PPP ಸೇವೆಯನ್ನು ಆರಂಭಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
kn: PPP ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಕಡಿದು ಹಾಕಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
kn: PPP ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
kn: DHCP ಕ್ಲೈಂಟ್ ಆರಂಭಗೊಳ್ಳಲು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
kn: DHCP ಕ್ಲೈಂಟ್‌ ದೋಷ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
kn: DHCP ಕ್ಲೈಂಟ್ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
kn: ಹಂಚಲಾದ ಸಂಪರ್ಕ ಸೇವೆಯು ಆರಂಭಗೊಳ್ಳುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
kn: ಹಂಚಲಾದ ಸಂಪರ್ಕ ಸೇವೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
kn: AutoIP ಸೇವೆಯು ಆರಂಭಗೊಳ್ಳುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
kn: AutoIP ಸೇವೆಯ ದೋಷ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
kn: AutoIP ಸೇವೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
kn: ಮಾರ್ಗವು ಕಾರ್ಯನಿರತವಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
kn: ಯಾವುದೆ ಡಯಲ್ ಟೋನ್ ಇಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
kn: ಯಾವುದೆ ವಾಹಕವನ್ನು ಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
kn: ಡಯಲ್ ಮಾಡುವ ಮನವಿಯ ಸಮಯ ಮೀರಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
kn: ಡಯಲ್ ಮಾಡುವ ಪ್ರಯತ್ನವು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
kn: ಮಾಡೆಮ್ ಆರಂಭಗೊಳ್ಳುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
kn: ನಿಶ್ಚಿತ APN ಅನ್ನು ಆರಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
kn: ಜಾಲಬಂಧಗಳಿಗಾಗಿ ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
kn: ಜಾಲಬಂಧ ನೋಂದಣಿಯನ್ನು ನಿರಾಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
kn: ಜಾಲಬಂಧ ನೋಂದಣಿಯ ಸಮಯ ಮೀರಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
kn: ಮನವಿ ಮಾಡಲಾದ ಜಾಲಬಂಧದೊಂದಿಗೆ ನೋಂದಾಯಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
kn: PIN ಪರಿಶೀಲನೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
kn: ಸಾಧನದ ಫರ್ಮವೇರ್ ಕಾಣಿಸುತ್ತಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
kn: ಸಂಪರ್ಕವು ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
kn: ಈಗಿರುವ ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಊಹಿಸಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
kn: ಮಾಡೆಮ್ ಕಂಡು ಬಂದಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
kn: ಬ್ಲೂಟೂತ್ ಸಂಪರ್ಕವು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
kn: ಸಿಮ್ ಕಾರ್ಡನ್ನು ಹಾಕಲಾಗಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
kn: ಸಿಮ್‌ ಪಿನ್ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
kn: ಸಿಮ್‌ Puk ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
kn: ಸಿಮ್‌ ತಪ್ಪಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
kn: ಸಂಪರ್ಕದ ಅವಲಂಬನೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
kn: ಫರ್ಮ್-ವೇರ್ ಕಾಣಿಸುತ್ತಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
kn: ಕೇಬಲ್‌ ಅನ್ನು ತೆಗೆಯಲಾಗಿದೆ

en: Security
kn: ಸುರಕ್ಷತೆ

en: Delete Address
kn: ವಿಳಾಸವನ್ನು ಅಳಿಸು

en: Delete Route
kn: ರೌಟ್ ಅನ್ನು ಅಳಿಸು

en: automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

en: Identity
kn: ಗುರುತು

en: Cannot import VPN connection
kn: VPN ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಆಮದು ಮಾಡಲಾಗಿಲ್ಲ

en: Select file to import
kn: ಆಮದು ಮಾಡಲು ಕಡತವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: _Replace
kn: ಬದಲಾಯಿಸು (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
kn: %s ಅನ್ನು ನೀವು ಉಳಿಸುತ್ತಿರುವ VPN ಸಂಪರ್ಕದಿಂದ ಬದಲಾಯಿಸಲು ಬಯಸುವಿರಾ?

en: Cannot export VPN connection
kn: VPN ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ರಫ್ತು ಮಾಡಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ

en: Export VPN connection
kn: VPN ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ರಫ್ತುಮಾಡು

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
kn: WEP 40/128-ಬಿಟ್ ಕೀಲಿ (ಹೆಕ್ಸ್‍ ಅಥವ ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
kn: WEP 128-ಬಿಟ್‌ ಗುಪ್ತವಾಕ್ಯಾಂಶ

en: Dynamic WEP (802.1x)
kn: ಡೈನಮಿಕ್ WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
kn: WPA & WPA2 ಪರ್ಸನಲ್

en: WPA & WPA2 Enterprise
kn: WPA & WPA2 ಎಂಟರ್ಪ್ರೈಸ್

en: Profile %d
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ %d

en: Unable to open connection editor
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಸಂಪಾದಕವನ್ನು ತೆರೆಯಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ

en: New Profile
kn: ಹೊಸ ಪ್ರೊಫೈಲ್

en: _Add
kn: ಸೇರಿಸು (_A)

en: Import from file…
kn: ಕಡತದಿಂದ ಆಮದು ಮಾಡು...

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
kn: ಎಂಟರ್ಪ್ರೈಸ್

[ctx: Wifi security]
en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
kn: ಎಂದೂ ಬೇಡ

[ctx: Signal strength]
en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

[ctx: Signal strength]
en: Weak
kn: ದುರ್ಬಲ

[ctx: Signal strength]
en: Ok
kn: ಸರಿ

[ctx: Signal strength]
en: Good
kn: ಉತ್ತಮ

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
kn: ಅತ್ಯುತ್ತಮ

en: Details
kn: ವಿವರಗಳು

en: Add new connection
kn: ಹೊಸ ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಸೇರಿಸು

en: Manual
kn: ಕೈಯಾರೆ

en: Automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
kn: ಸಂರಚನಾ URL ಅನ್ನು ಒದಗಿಸದೇ ಇದ್ದಲ್ಲಿ ವೆಬ್ ಪ್ರಾಕ್ಸಿ ಆಟೋಡಿಸ್ಕವರಿಯನ್ನು ಬಳಸಲಾಗುತ್ತದೆ.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
kn: ಇದನ್ನು ನಂಬಿಕೆಗೆ ಅನರ್ಹವಾದ ಸಾರ್ವಜನಿಕ ಜಾಲಬಂಧಗಳಲ್ಲಿ ಇದು ಒಳ್ಳೆಯದಲ್ಲ

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
kn: ಗುಪ್ತಪದಗಳು ಮತ್ತು ಯಾವುದೆ ಅಗತ್ಯಾನುಗುಣ ಸಂರಚನೆಯೂ ಸಹ ಸೇರಿದಂತೆ  ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಲಾದ ಜಾಲಬಂಧಗಳಿಗಾಗಿ ಜಾಲಬಂಧ ವಿವರಗಳು ನಾಶಗೊಳ್ಳುತ್ತವೆ.

en: _Forget
kn: ಮರೆತುಬಿಡು (_F)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
kn: ಮರೆತುಬಿಡು (_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
kn: ಹಾಟ್‌ಸ್ಪಾಟ್ ಆಗಿ ಬಳಸುವುದಂತೆ ವ್ಯವಸ್ಥೆಯ ಪಾಲಿಯು ತಡೆಯುತ್ತಿದೆ

en: Wireless device does not support Hotspot mode
kn: ವೈರ್ಲೆಸ್ ಸಾಧನವು ಹಾಟ್‌ಸ್ಪಾಟ್ ಕ್ರಮವನ್ನು ಬೆಂಬಲಿಸುವುದಿಲ್ಲ

en: Try clicking, double clicking, scrolling
kn: ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಲು, ಎರಡುಬಾರಿ ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಲು, ಚಲಾಯಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ

en: Five clicks, GEGL time!
kn: ಐದು ಕ್ಲಿಕ್‌ಗಳು, GEGL ಸಮಯ!

en: Double click, primary button
kn: ಎರಡು-ಬಾರಿಯ ಕ್ಲಿಕ್, ಪ್ರಾಥಮಿಕ ಗುಂಡಿ

en: Single click, primary button
kn: ಒಂದೇ ಕ್ಲಿಕ್, ಪ್ರಾಥಮಿಕ ಗುಂಡಿ

en: Double click, middle button
kn: ಎರಡು-ಬಾರಿಯ ಕ್ಲಿಕ್, ಮಧ್ಯದ ಗುಂಡಿ

en: Single click, middle button
kn: ಒಂದೇ ಕ್ಲಿಕ್, ಪ್ರಾಥಮಿಕ ಗುಂಡಿ

en: Double click, secondary button
kn: ಎರಡು-ಬಾರಿಯ ಕ್ಲಿಕ್, ಎರಡನೆಯ ಗುಂಡಿ

en: Single click, secondary button
kn: ಒಂದೇ ಕ್ಲಿಕ್, ಎರಡನೆಯ ಗುಂಡಿ

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
kn: ಇನ್ನಷ್ಟು ತಿಳಿಯಿರಿ

en: Empty all items from Trash?
kn: ಕಸದ ಬುಟ್ಟಿಯಿಂದ ಎಲ್ಲಾ ಅಂಶಗಳನ್ನು ಖಾಲಿ ಮಾಡಬೇಕೆ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
kn: ಕಸದ ಬುಟ್ಟಿಯಲ್ಲಿನ ಎಲ್ಲಾ ಅಂಶಗಳನ್ನು ಶಾಶ್ವತವಾಗಿ ಅಳಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ.

en: _Empty Trash
kn: ಕಸದ ಬುಟ್ಟಿಯನ್ನು ಖಾಲಿ ಮಾಡು (_E)

en: Delete all the temporary files?
kn: ಎಲ್ಲಾ ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಕಡತಗಳನ್ನು ಅಳಿಸಬೇಕೆ?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
kn: ಎಲ್ಲಾ ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಕಡತಗಳನ್ನು ಶಾಶ್ವತವಾಗಿ ಅಳಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ.

en: _Purge Temporary Files
kn: ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಕಡತಗಳನ್ನು ಹೊರತಳ್ಳು (_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Error removing account
kn: ಖಾತೆಯನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕುವಲ್ಲಿ ದೋಷ

en: Enable verbose mode
kn: ವರ್ಬೋಸ್ ಕ್ರಮವನ್ನು ಶಕ್ತಗೊಳಿಸಿ

en: Search for the string
kn: ವಾಕ್ಯಾಂಶಕ್ಕಾಗಿ ಹುಡುಕು

en: List possible panel names and exit
kn: ಸಾಧ್ಯವಿರುವ ಫಲಕದ ಹೆಸರುಗಳನ್ನು ಪಟ್ಟಿ ಮಾಡಿ ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: Panel to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಫಲಕ

en: Available panels:
kn: ಲಭ್ಯವಿರುವ ಪ್ಯಾನಲ್‌ಗಳು:

en: Privacy
kn: ಗೌಪ್ಯತೆ

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
kn[0]: %u ಔಟ್‌ಪುಟ್
kn[1]: %u ಔಟ್‌ಪುಟ್‌ಗಳು

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
kn[0]: %u ಇನ್‌ಪುಟ್
kn[1]: %u ಇನ್‌ಪುಟ್‌ಗಳು

en: System Sounds
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆಯ ಧ್ವನಿಗಳು

en: Authentication Required
kn: ದೃಢೀಕರಣದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರಹೆಸರು

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
kn: ದೃಢೀಕರಿಸು (_u)

en: Select Printer Driver
kn: ಮುದ್ರಕದ ಚಾಲಕವನ್ನು ಆರಿಸು

en: Remove Printer
kn: ಮುದ್ರಕವನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕಿ

en: Model
kn: ಮಾದರಿ

en: Location
kn: ಸ್ಥಳ

en: Ink Level
kn: ಶಾಯಿಯ ಮಟ್ಟ

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: Searching for preferred drivers…
kn: ಇಚ್ಛೆಯ ಚಾಲಕಕ್ಕಾಗಿ ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: Authenticate
kn: ದೃಢೀಕರಿಸು

en: Default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: Middle Mouse Button Click
kn: ಮೌಸ್‌ನ ಮಧ್ಯ ಗುಂಡಿಯ ಕ್ಲಿಕ್

en: Right Mouse Button Click
kn: ಮೌಸ್‌ನ ಬಲ ಗುಂಡಿಯ ಕ್ಲಿಕ್

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Forward
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: Eraser Pressure Feel
kn: ಉಜ್ಜುಗದ ಒತ್ತಡದ ಅನುಭವ

en: Soft
kn: ಮೃದು

en: Firm
kn: ಭದ್ರ

en: Top Button
kn: ಮೇಲಿನ ಗುಂಡಿ

en: Lower Button
kn: ಕೆಳಗಿನ ಗುಂಡಿ

en: Tip Pressure Feel
kn: ತುದಿಯ ಒತ್ತಡದ ಅನುಭವ

en: Tablet (absolute)
kn: ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್ (ಪರಿಪೂರ್ಣ)

en: Touchpad (relative)
kn: ಟಚ್‌ಪ್ಯಾಡ್ (ತುಲನಾತ್ಮಕ)

en: Tablet Preferences
kn: ಕಿಸಗಣಕದ ಆದ್ಯತೆಗಳು

en: No tablet detected
kn: ಯಾವುದೆ ಕಿಸೆಗಣಕವು (ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್) ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
kn: ನಿಮ್ಮ ವೇಕಾಮ್ ಕಿಸೆಗಣಕದೊಂದಿಗೆ (ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್) ಸಂಪರ್ಕಜೋಡಿಸಿ ಅಥವ ಅದನ್ನು ಚಾಲನೆಗೊಳಿಸಿ

en: Bluetooth Settings
kn: ಬ್ಲೂಟೂತ್ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Wacom Tablet
kn: ವೇಕಾಮ್ ಕಿಸೆಗಣಕ (ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್)

en: Tracking Mode
kn: ಜಾಡು ಇರಿಸುವ ಕ್ರಮ

en: Left-Handed Orientation
kn: ಎಡ-ಭಾಗದ ವಾಲಿಕೆ

en: Map to Monitor…
kn: ತೆರೆಗೆ ಮ್ಯಾಪ್ ಮಾಡು...

en: Map Buttons…
kn: ಗುಂಡಿಗಳನ್ನು ಮ್ಯಾಪ್ ಮಾಡು

en: Calibrate…
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಟ್...

en: Adjust mouse settings
kn: ಮೌಸ್‌ನ ಸಿದ್ಧತೆಗಳನ್ನು ಸರಿಹೊಂದಿಸು

en: Adjust display resolution
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕದ ರೆಸಲ್ಯೂಶನ್ ಅನ್ನು ಸರಿಹೊಂದಿಸು

en: Screen Calibration
kn: ತೆರೆಯ ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
kn: ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್ ಅನ್ನು ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಟ್ ಮಾಡಲು ತೆರೆಯ ಮೇಲೆ ಗುರಿಯ ಗುರುತುಗಳು ಕಾಣಿಸಿಕೊಂಡಾಗ ಅವುಗಳ ಮೇಲೆ ಮೆಲ್ಲಗೆ ತಟ್ಟಿ.

en: Map Buttons
kn: ಮ್ಯಾಪ್ ಗುಂಡಿಗಳು

en: Map buttons to functions
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರಗಳ ಮ್ಯಾಪ್ ಗುಂಡಿಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
kn: 15 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
kn: 30 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
kn: 45 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
kn: 1 ಗಂಟೆ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
kn: 80 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
kn: 90 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
kn: 100 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
kn: 2 ಗಂಟೆಗಳು

en: Automatic Suspend
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ಅಮಾನತು

en: _Plugged In
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಜೋಡಿಸಲಾಗಿದೆ (_P)

en: On _Battery Power
kn: ಬ್ಯಾಟರಿ ವಿದ್ಯುಚ್ಛಕ್ತಿಯಲ್ಲಿದ್ದಾಗ (_B)

en: Delay
kn: ವಿಳಂಬ

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್‌ನಿಂದಾಗಿ ನಿಮ್ಮ ತೆರೆಯ ಬಣ್ಣವನ್ನು ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಿಸಲು ಅಗತ್ಯವಿರುವ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಒಂದು ನಿಮಗೆ ದೊರೆಯುತ್ತದೆ. ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್‌ಗಾಗಿ ಹೆಚ್ಚು ಹೊತ್ತು ವ್ಯಯಿಸಿದಷ್ಟೂ ಬಣ್ಣದ ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ನ ಗುಣಮಟ್ಟ ಉತ್ತಮಗೊಳ್ಳುತ್ತದೆ.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್‌ ನಡೆಯುವಾಗ ನೀವು ನಿಮ್ಮ ಗಣಕವನ್ನು ಬಳಸಲು ಸಾಧ್ಯವಿರುವುದಿಲ್ಲ.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
kn: ಗುಣಮಟ್ಟ

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
kn: ಅಂದಾಜು ಸಮಯ

en: Calibration Quality
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ಗುಣಮಟ್ಟ

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್‌ಗಾಗಿ ನೀವು ಬಳಸಲು ಬಯಸುವ ಸಂವೇದಿ (ಸೆನ್ಸರ್) ಸಾಧನವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ.

en: Calibration Device
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ಸಾಧನ

en: Select the type of display that is connected.
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಜೋಡಿಸಲಾದ ಪ್ರದರ್ಶಕದ ಬಗೆಯನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ.

en: Display Type
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕದ ಬಗೆ

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ ಗುರಿ ಶ್ವೇತ ಬಿಂದುವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ. ಹೆಚ್ಚಿನ ಪ್ರದರ್ಶಕಗಳನ್ನು ಒಂದು D65 ಪ್ರಕಾಶತೆಗೆ ಸರಿಹೊಂದಿಸಬೇಕಾಗಿರುತ್ತದೆ.

en: Profile Whitepoint
kn: ಶ್ವೇತಬಿಂದು ಪ್ರೊಫೈಲ್

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕವನ್ನು ನಿಮಗೆ ಸಾಮಾನ್ಯವೆನಿಸುವ ಪ್ರಕಾಶತೆಗೆ ಹೊಂದಿಸಿ. ಈ ಪ್ರಕಾಶತೆಯ ಮಟ್ಟದಲ್ಲಿ ಬಣ್ಣ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪನೆಯು ಅತ್ಯಂತ ನಿಖರವಾಗಿರುತ್ತದೆ.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
kn: ಪರ್ಯಾಯವಾಗಿ, ಈ ಸಾಧನಕ್ಕಾಗಿ ಬೇರೆ ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳಲ್ಲಿ ಬಳಸಲಾದ ಪ್ರಕಾಶತೆಯ ಮಟ್ಟವನ್ನು ನೀವು ಬಳಸಬಹುದು.

en: Display Brightness
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕದ ಪ್ರಕಾಶತೆ

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
kn: ನೀವು ಬಣ್ಣದ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ಬೇರೊಂದು ಗಣಕದಲ್ಲಿ, ಅಥವ ವಿವಿಧ ಬೆಳಕಿನ ಸ್ಥಿತಿಗಳಿಗಾಗಿನ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ರಚಿಸಲು ಬಳಸಬಹುದು.

en: Profile Name:
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಹೆಸರು:

en: Profile Name
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಹೆಸರು

en: Profile successfully created!
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿ ರಚಿಸಲಾಗಿದೆ!

en: Copy profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲನ್ನು ಪ್ರತಿ ಮಾಡು

en: Requires writable media
kn: ಬರೆಯಬಹುದಾದ ಮಾಧ್ಯಮದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
kn: <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> ವ್ಯವಸ್ಥೆಗಳಲ್ಲಿ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಅನ್ನು ಹೇಗೆ ಬಳಸುವುದು ಎಂದು ತಿಳಿಯಲು ಈ ವಿವರಗಳು ಉಪಯುಕ್ತವೆನಿಸುತ್ತದೆ.

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
kn: ತೊಂದರೆಯು ಕಂಡುಬಂದಿದೆ. ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಸರಿಯಾಗಿ ಕೆಲಸ ಮಾಡುವುದಿಲ್ಲ. <a href="">ವಿವರಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
kn: ಪ್ರತಿಯೊಂದು ಸಾಧನದಲ್ಲಿ ಬಣ್ಣವನ್ನು ನಿರ್ವಹಿಸಲು ಅದಕ್ಕೆ ಇತ್ತೀಚಿನ (ಅಪ್‌ ಟು ಡೇಟ್) ಬಣ್ಣ ಪ್ರೊಫೈಲಿನ ಅಗತ್ಯವಿರುತ್ತದೆ.

en: Learn more about color management
kn: ಬಣ್ಣದ ನಿರ್ವಹಣೆಯ ಕುರಿತು ಇನ್ನಷ್ಟು ತಿಳಿಯಿರಿ

en: Set this profile for all users on this computer
kn: ಈ ಪ್ರೊಫೈಲನ್ನು ಈ ಗಣಕದಲ್ಲಿನ ಎಲ್ಲಾ ಬಳಕೆದಾರರಿಗಾಗಿ ಹೊಂದಿಸು

en: Calibrate the device
kn: ಸಾಧನವನ್ನು ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಟ್ ಮಾಡು

en: Unable to detect any devices that can be color managed
kn: ಬಣ್ಣವನ್ನು ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಿಸಲು ಯಾವುದೆ ಸಾಧನಗಳನ್ನು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ

en: Projector
kn: ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟರ್

en: Plasma
kn: ಪ್ಲಾಸ್ಮಾ

en: LCD (CCFL backlight)
kn: LCD (CCFL ಹಿಂಬೆಳಕು)

en: LCD (RGB LED backlight)
kn: LCD (RGB LED ಹಿಂಬೆಳಕು)

en: LCD (white LED backlight)
kn: LCD (ಬಿಳಿಯ LED ಹಿಂಬೆಳಕು)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
kn: ಅಗಲ ಗ್ಯಾಮುಟ್ LCD (CCFL ಹಿಂಬೆಳಕು)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
kn: ಅಗಲ ಗ್ಯಾಮುಟ್ LCD (RGB LED ಹಿಂಬೆಳಕು)

en: 40 minutes
kn: 40 ನಿಮಿಷಗಳು

en: Native to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ನೇಟೀವ್

en: D50 (Printing and publishing)
kn: D50 (ಮುದ್ರಣ ಮತ್ತು ಪ್ರಕಟಣೆ)

en: D65 (Photography and graphics)
kn: D65 (ಫೊಟೊಗ್ರಾಫಿ ಮತ್ತು ಗ್ರಾಫಿಕ್ಸ್)

en: Display Calibration
kn: ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಶನ್ ಅನ್ನು ತೋರಿಸು

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
kn: ಆಯಿತು (_D)

en: Bark
kn: ಬೊಗಳು

en: Drip
kn: ತೊಟ್ಟಿಕ್ಕು

en: Glass
kn: ಗಾಜು

en: Sonar
kn: ಸೋನಾರ್

en: Output
kn: ಔಟ್‌ಪುಟ್

en: Test
kn: ಪರೀಕ್ಷೆ

en: Subwoofer
kn: ಸಬ್‌ವೂಫರ್

en: Input
kn: ಇನ್‌ಪುಟ್

en: Resolution
kn: ರೆಸಲ್ಯೂಶನ್

en: Times
kn: ಸಮಯಗಳು

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷ

en: Mirror
kn: ಬಿಂಬ

en: Automatic Screen _Lock
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ತೆರೆಯ ಲಾಕ್ (_L)

en: Displays
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕಗಳು

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
kn: ತೆರೆಯು ಆಫ್ ಆಗುತ್ತದೆ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
kn: 30 ಸೆಕೆಂಡುಗಳು

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
kn: 1 ನಿಮಿಷ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
kn: 2 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
kn: 3 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
kn: 5 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
kn: 4 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
kn: 8 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
kn: 10 ನಿಮಿಷಗಳು

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
kn: 12 ನಿಮಿಷಗಳು

en: Input Sources
kn: ಇನ್‌ಪುಟ್‌ ಆಕರಗಳು

en: Use the _same source for all windows
kn: ಎಲ್ಲಾ ಕಿಟಕಿಗಳಿಗೂ ಒಂದೇ ರೀತಿಯ ಮೂಲವನ್ನು ಬಳಸು (_s)

en: Add an Input Source
kn: ಒಂದು ಇನ್‌ಪುಟ್‌ ಮೂಲವನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

en: Preferences
kn: ಆದ್ಯತೆಗಳು

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: No input source selected
kn: ಯಾವುದೆ ಇನ್‌ಪುಟ್ ಮೂಲವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಲಾಗಿಲ್ಲ

en: Add Shortcut
kn: ಸುಲಭಆಯ್ಕೆಯನ್ನು ಸೇರಿಸು

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
kn: ನೀವು ನೋಂದಾಯಿಸಲಾದ ಬೆರಳಗುರುತುಗಳನ್ನು ಅಳಿಸಿ ಆ ಮೂಲಕ ಬೆರಳಗುರುತಿನ ಪ್ರವೇಶವನ್ನು ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲು ಬಯಸುತ್ತೀರೆ?

en: _Delete Fingerprints
kn: ಬೆರಳಗುರುತುಗಳನ್ನು ಅಳಿಸು (_D)

en: Create a user account
kn: ಬಳಕೆದಾರನನ್ನು ರಚಿಸು

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳು ಕಾರ್ಯರೂಪಕ್ಕೆ ಬರಲು ನಿಮ್ಮ ಅಧಿವೇಶನವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸಬೇಕಾಗುತ್ತದೆ

en: Restart Now
kn: ಈಗಲೆ ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸು

en: User Icon
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಚಿಹ್ನೆ

en: _Language
kn: ಭಾಷೆ (_L)

en: _Password
kn: ದಾಟುಪದ (_P)

en: _Fingerprint Login
kn: ಬೆರಳಗುರುತಿನೊಂದಿಗೆ ಪ್ರವೇಶ (_F)

en: A_utomatic Login
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ಪ್ರವೇಶ (_u)

en: Add User
kn: ಬಳಕೆದಾರರನ್ನು ಸೇರಿಸು

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
kn: ನೋಂದಾಯಿಸು (_E)

en: Domain Administrator Login
kn: ಡೊಮೈನ್ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕನ ಪ್ರವೇಶ

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
kn: ಎಂಟರ್ಪ್ರೈಸ್ ಲಾಗಿನ್‌ಗಳನ್ನು ಬಳಸಲು, ಈ ಗಣಕವನ್ನು ಡೊಮೈನ್‌ನಲ್ಲಿ
    ನೋಂದಾಯಿಸಬೇಕಾಗುತ್ತದೆ. ನಿಮ್ಮ ಜಾಲಬಂಧ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕರು ತಮ್ಮ
    ಡೊಮೈನ್ ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಇಲ್ಲಿ ನಮೂದಿಸಲು ಮನವಿ ಮಾಡಿ.

en: _Domain
kn: ಡೊಮೈನ್ (_D)

en: Administrator _Name
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕನ ಹೆಸರು (_N)

en: Administrator Password
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕ ಗುಪ್ತಪದ

en: _Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು (_U)

en: _Full Name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು (_F)

en: Account _Type
kn: ಖಾತೆಯ ಬಗೆ (_T):

en: _Enterprise Login
kn: ಎಂಟರ್ಪ್ರೈಸ್ ಪ್ರವೇಶ (_E)

en: Change Password
kn: ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸು

en: Ch_ange
kn: ಬದಲಾಯಿಸಿ (_a)

en: _New Password
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದ (_N)

en: Current _Password
kn: ಈಗಿನ ಗುಪ್ತಪದ (_P)

en: Set a password now
kn: ಈಗಲೆ ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಹೊಂದಿಸಿ

en: Full Screen
kn: ಪೂರ್ಣ ತೆರೆ

en: Top Half
kn: ಮೇಲಿನ ಅರ್ಧ

en: Bottom Half
kn: ಕೆಳಗಿನ ಅರ್ಧ

en: Left Half
kn: ಎಡ ಅರ್ಧ

en: Right Half
kn: ಬಲ ಅರ್ಧ

en: Zoom Options
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸುವ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: _Zoom
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು (_Z)

en: Magnifier Position:
kn: ಮ್ಯಾಗ್ನಿಫೈರ್ ಸ್ಥಾನ:

en: Magnifier
kn: ಮ್ಯಾಗ್ನಿಫೈರ್

en: Crosshairs
kn: ಅಡ್ಡಗೆರೆಗಳು:

en: Color Effects:
kn: ಬಣ್ಣದ ಪರಿಣಾಮಗಳು:

en: Color Effects
kn: ಬಣ್ಣದ ಪರಿಣಾಮಗಳು

en: Typing Assist
kn: ಟೈಪಿಂಗ್ ಸಹಾಯ

en: _Sticky Keys
kn: ಸ್ಟಿಕಿ ಕೀಲಿಗಳು (_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
kn: ಮಾರ್ಪಡಕ ಕೀಲಿಗಳ ಒಂದು ಸರಣಿಯನ್ನು ಕೀಲಿ ಸಂಯೋಜನೆಯಾಗಿ ಪರಿಗಣಿಸುತ್ತದೆ

en: _Disable if two keys are pressed together
kn: ಎರಡು ಕೀಲಿಗಳನ್ನು ಒಟ್ಟಿಗೆ ಒತ್ತಿದಲ್ಲಿ ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು (_D)s

en: Beep when a _modifier key is pressed
kn: ಮಾರ್ಪಡಕ ಕೀಲಿಯನ್ನು ಒತ್ತಿದಾಗ ಬೀಪ್ ಶಬ್ಧ ಮಾಡು (_m)

en: S_low Keys
kn: ನಿಧಾನಗತಿಯ ಕೀಲಿಗಳು (_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
kn: ಕೀಲಿಯನ್ನು ಯಾವಾಗ ಒತ್ತಲಾಗುತ್ತದೆ ಮತ್ತು ಯಾವಾಗ ಅಂಗೀಕರಿಸಲ್ಪಡುತ್ತದೆ ಎನ್ನುವುದರ ನಡುವೆ ಒಂದು ವಿಳಂಬವನ್ನು ಸೇರಿಸುತ್ತದೆ

en: A_cceptance delay:
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸಬಹುದಾದ ವಿಳಂಬ (_c):

en: Slow keys typing delay
kn: ನಿಧಾನಗತಿಯ ಕೀಲಿಗಳ ನಮೂದಿಸುವ ವಿಳಂಬ

en: Beep when a key is pr_essed
kn: ಒಂದು ಕೀಲಿಯನ್ನು ಒತ್ತಿದಾಗ ಬೀಪ್ ಶಬ್ಧ ಮಾಡು (_e)

en: Beep when a key is _accepted
kn: ಒಂದು ಕೀಲಿಯು ಅಂಗೀಕರಿಸಿದಾಗ ಬೀಪ್ ಸದ್ದನ್ನು ಮಾಡು (_a)

en: Beep when a key is _rejected
kn: ಒಂದು ಕೀಲಿಯು ತಿರಸ್ಕರಿಸಲ್ಪಟ್ಟಾಗ ಬೀಪ್ ಸದ್ದನ್ನು ಮಾಡು (_r)

en: _Bounce Keys
kn: ಪುಟಿಯುವ ಕೀಲಿಗಳು (_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
kn: ವೇಗವಾದ ನಕಲಿ ಕೀಲಿಒತ್ತುವಿಕೆಗಳನ್ನು ಕಡೆಗಣಿಸಿ

en: Bounce keys typing delay
kn: ಪುಟಿಕೆ ಕೀಲಿಗಳನ್ನು ನಮೂದಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಳಂಬ

en: _Enable by Keyboard
kn: ಕೀಲಿಮಣೆಯಿಂದ ಸಕ್ರಿಯಗೊಳಿಸು (_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
kn: ಕೀಲಿಮಣೆಯಿಂದ ನಿಲುಕಣಾ ಸವಲತ್ತುಗಳನ್ನು ಆನ್ ಮತ್ತು ಆಫ್ ಮಾಡಿ

en: Repeat Keys
kn: ಪುನರಾವರ್ತನಾ ಕೀಲಿಗಳು

en: Repeat keys speed
kn: ಪುನರಾವರ್ತನೆಯ ಕೀಲಿಗಳ ವೇಗ

en: Click Assist
kn: ಕ್ಲಿಕ್ ಸಹಾಯಕ

en: _Simulated Secondary Click
kn: ಸಿಮುಲೇಟ್ ಆದ ದ್ವಿತೀಯ ಕ್ಲಿಕ್ (_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ ಗುಂಡಿಯನ್ನು ಒತ್ತಿ ಹಿಡಿಯುವ ಮೂಲಕ ಅಪ್ರಮುಖ ಕ್ಲಿಕ್‌ ಅನ್ನು ಆರಂಭಿಸಿ

en: Secondary click delay
kn: ಅಪ್ರಮುಖ ಕ್ಲಿಕ್ ವಿಳಂಬ

en: _Hover Click
kn: ಸುಳಿದಾಡಿಕೆಯ ಕ್ಲಿಕ್ (_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
kn: ಸೂಚಕವನ್ನು ಸುಳಿದಾಡಿಸಿದಾಗ ಕ್ಲಿಕ್‌ ಆಗುವಂತೆ ಮಾಡಿ

en: D_elay:
kn: ವಿಳಂಬ (_e):

en: Motion _threshold:
kn: ಚಲನೆಯ ಮಿತಿ (_T):

en: Visual Alerts
kn: ದೃಷ್ಟಿಗೋಚರ ಎಚ್ಚರಿಕೆಗಳು

en: _Test flash
kn: ಪ್ರಾಯೋಗಿಕ ಫ್ಲ್ಯಾಶ್ (_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
kn: ಒಂದು ಎಚ್ಚರಿಕೆಯ ಸದ್ದನ್ನು ಮಾಡಿದಾಗ ಒಂದು ಸೂಚನೆಯನ್ನು ತೋರಿಸು.

en: _Visual Alerts
kn: ವೀಶುವಲ್ ಎಚ್ಚರಿಕೆಗಳು (_V)

en: Flash the entire _screen
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ ತೆರೆಯನ್ನು ಹೊಳೆಯುವಂತೆ ಮಾಡಿ (_s)

en: Seeing
kn: ನೋಡುವಿಕೆ

en: _High Contrast
kn: ಅತಿಹೆಚ್ಚು ಕಾಂಟ್ರಾಸ್ಟ್ (_H)

en: _Large Text
kn: ದೊಡ್ಡ ಪಠ್ಯ (_L)

en: Screen _Reader
kn: ತೆರೆ ಓದುಗ (_R)

en: _Sound Keys
kn: ಧ್ವನಿ ಕೀಲಿಗಳು (_S)

en: Hearing
kn: ಆಲಿಸುವಿಕೆ

en: Typing
kn: ಟೈಪಿಂಗ್

en: Screen _Keyboard
kn: ತೆರೆ ಮೇಲಿನ ಕೀಲಿಮಣೆ (_K)

en: _Typing Assist (AccessX)
kn: ಟೈಪಿಂಗ್ ಸಹಾಯ (_T) (AccessX)

en: Pointing & Clicking
kn: ತೆರೆಸೂಚಕವನ್ನು ಇರಿಸುವಿಕೆ ಮತ್ತು ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡುವಿಕೆ

en: _Mouse Keys
kn: ಮೌಸ್ ಕೀಲಿಗಳು (_M)

en: _Click Assist
kn: ಕ್ಲಿಕ್ ಸಹಾಯ (_C)

en: Cursor Blinking
kn: ತೆರೆಸೂಚಕದ ಮಿನುಗುವಿಕೆ

en: Sound Keys
kn: ಧ್ವನಿ ಕೀಲಿಗಳು

en: Screen Reader
kn: ತೆರೆ ಓದುಗ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
kn: ನೀವು ಗಮನವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿದಂತೆಲ್ಲಾ ತೆರೆಯ ಓದುಗವು ತೋರಿಸಲಾಗುತ್ತಿರುವ ಪಠ್ಯವನ್ನು ಓದುತ್ತದೆ.

en: _Screen Reader
kn: ತೆರೆ ಓದುಗ (_S)

en: General
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Notifications
kn: ಸೂಚನೆಗಳು

en: Reset
kn: ಮರುಹೊಂದಿಸು

en: Networks
kn: ಜಾಲಬಂಧಗಳು

en: Some services are disabled because of no network access.
kn: ಯಾವುದೆ ಜಾಲಬಂಧ ಸೇವೆಯು ಇರದ ಕಾರಣ ಕೆಲವು ಸೇವೆಗಳು ನಿಷ್ಕ್ರಿಯವಾಗಿರುತ್ತವೆ.

en: Remote Login
kn: ದೂರಸ್ಥ ಪ್ರವೇಶ

en: Media Sharing
kn: ಮಾಧ್ಯಮ ಹಂಚಿಕೊಳ್ಳುವಿಕೆ

en: Share music, photos and videos over the network.
kn: ಜಾಲಬಂಧದ ಮುಖಾಂತರ ಸಂಗೀತ, ಚಿತ್ರಗಳು ಮತ್ತು ವೀಡಿಯೊಗಳನ್ನು ಹಂಚಿಕೊಳ್ಳಿ.

en: Folders
kn: ಕಡತಕೋಶಗಳು

en: Select how media should be handled
kn: ಮಾಧ್ಯಮವನ್ನು ಹೇಗೆ ನಿಭಾಯಿಸಬೇಕೆಂದು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: CD _audio
kn: CD ಆಡಿಯೊ  (_a)

en: _DVD video
kn: _DVD ವೀಡಿಯೊ

en: _Music player
kn: ಸಂಗೀತ ಚಾಲಕ (_M)

en: _Photos
kn: ಫೋಟೊಗಳು (_P)

en: _Software
kn: ತಂತ್ರಾಂಶ (_S)

en: _Other Media…
kn: ಇತರೆ ಮಾಧ್ಯಮ (_O)…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
kn: ಮಾಧ್ಯಮವನ್ನು ತೂರಿಸಿದಾಗ ಕೇಳಬೇಡ ಅಥವ ಪ್ರೊಗ್ರಾಮ್ ಅನ್ನು ಆರಂಭಿಸಬೇಡ (_N)

en: Select how other media should be handled
kn: ಬೇರೆ ಮಾಧ್ಯಮವನ್ನು ಹೇಗೆ ನಿಭಾಯಿಸಬೇಕೆಂದು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: _Action:
kn: ಕ್ರಿಯೆ (_A):

en: _Type:
kn: ಬಗೆ (_T):

en: Preview
kn: ಮುನ್ನೋಟ

en: My Account
kn: ನನ್ನ ಖಾತೆ

en: Login Screen
kn: ಪ್ರವೇಶ ತೆರೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Login settings are used by all users when logging into the system
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆಗೆ ಪ್ರವೇಶಿಸುವಾಗ ಎಲ್ಲಾ ಬಳಕೆದಾರರಿಂದ ಬಳಸಲಾಗುವ ಪ್ರವೇಶದ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Dates
kn: ದಿನಾಂಕಗಳು

en: Numbers
kn: ಸಂಖ್ಯೆಗಳು

en: Measurement
kn: ಅಳತೆ

en: Paper
kn: ಕಾಗದ

en: Memory
kn: ಮೆಮೊರಿ

en: Processor
kn: ಸಂಸ್ಕಾರಕ

en: Graphics
kn: ಗ್ರಾಫಿಕ್ಸ್‍

en: Calculating…
kn: ಲೆಕ್ಕಹಾಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: OS Type
kn: OS ಬಗೆ

en: Virtualization
kn: ವರ್ಚುವಲೈಸೇಶನ್

en: No languages found
kn: ಯಾವುದೆ ಭಾಷೆಗಳು ಕಂಡು ಬಂದಿಲ್ಲ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Turn device off
kn: ಸಾಧನವನ್ನು ಆಫ್‌ ಮಾಡು

en: _Type
kn: ಬಗೆ (_T)

en: Sho_w password
kn: ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ತೋರಿಸು (_w)

en: Tunneled TLS
kn: ಟನಲ್ಡ್ TLS

en: Protected EAP (PEAP)
kn: ಪ್ರೊಟೆಕ್ಟೆಡ್ EAP (PEAP)

en: Au_thentication
kn: ದೃಢೀಕರಣ (_t)

en: I_dentity
kn: ಗುರುತು (_d)

en: _User certificate
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಪ್ರಮಾಣಪತ್ರ (_U)

en: C_A certificate
kn: C_A ಪ್ರಮಾಣಪತ್ರ

en: Private _key
kn: ಖಾಸಗಿ ಕೀಲಿ (_k)

en: _Private key password
kn: ಖಾಸಗಿ ಕೀಲಿ ಗುಪ್ತಪದ (_P)

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Authenticated
kn: ದೃಡೀಕರಿಸಿದ

en: Both
kn: ಎರಡೂ

en: Anony_mous identity
kn: ಅಜ್ಞಾತ ಗುರುತು (_m)

en: PAC _file
kn: PAC ಕಡತಗಳು (_f)

en: _Inner authentication
kn: ಒಳಗಿನ ದೃಢೀಕರಣವನ್ನು (_I)

en: Version 0
kn: ಆವೃತ್ತಿ 0

en: Version 1
kn: ಆವೃತ್ತಿ 1

en: PEAP _version
kn: PEAP ಆವೃತ್ತಿ (_v)

en: 1 (Default)
kn: 1 (ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ)

en: Open System
kn: ಮುಕ್ತ ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: Shared Key
kn: ಹಂಚಲಾದ ಕೀಲಿ

en: _Key
kn: ಕೀಲಿ (_K)

en: Sho_w key
kn: ಕೀಲಿಯನ್ನು ತೋರಿಸು (_w)

en: WEP inde_x
kn: WEP ಸೂಚಿ (_x)

en: S_ecurity
kn: ಸುರಕ್ಷತೆ (_e)

en: 802.1x _Security
kn: 802.1x ಸುರಕ್ಷತೆ (_S)

en: _MAC Address
kn: _MAC ವಿಳಾಸ

en: _Cloned Address
kn: ತದ್ರೂಪುಗೊಳಿಸಿದ ವಿಳಾಸ (_C)

en: Automatic (DHCP)
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ (DHCP)

en: Link-Local Only
kn: ಸ್ಥಳೀಯ-ಕೊಂಡಿ ಮಾತ್ರ

en: Netmask
kn: ನೆಟ್‌ಮಾಸ್ಕ್‍

en: Gateway
kn: ಗೇಟ್‌ವೇ

en: Automatic DNS
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ DNS

en: Routes
kn: ರೌಟ್‌ಗಳು

en: Automatic Routes
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ರೌಟ್‌ಗಳು

en: Use this connection _only for resources on its network
kn: ಅದರ ಜಾಲಬಂಧದಲ್ಲಿರುವ ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳಿಗಾಗಿ ಮಾತ್ರ ಈ ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಬಳಸು (_o)

en: _Name
kn: ಹೆಸರು (_N)

en: bytes
kn: ಬೈಟ್‌ಗಳು

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
kn: (ದೋಷ: VPN ಸಂಪರ್ಕ ಸಂಪಾದಕವನ್ನು ಲೋಡ್ ಮಾಡಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ)

en: Automatic, DHCP only
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ, DHCP ಮಾತ್ರ

en: Prefix
kn: ಪ್ರಿಫಿಕ್ಸ್‍

en: Signal Strength
kn: ಸಿಗ್ನಲ್‌ನ ಸಾಮರ್ಥ್ಯ

en: Link speed
kn: ಕೊಂಡಿಯ ವೇಗ

en: Last Used
kn: ಕೊನೆಯ ಬಾರಿಗೆ ಬಳಸಿದ್ದು

en: Connect _automatically
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತವಾಗಿ ಸಂಪರ್ಕಸಾಧಿಸು (_a)

en: Make available to _other users
kn: ಇತರೆ ಬಳಕೆದಾರರಿಗೆ ಲಭ್ಯವಾಗುವಂತೆ ಮಾಡು (_o)

en: Turn VPN connection off
kn: VPN ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಆಫ್ ಮಾಡು

en: Network Name
kn: ಜಾಲಬಂಧ ಹೆಸರು

en: Security type
kn: ಸುರಕ್ಷತೆಯ ಬಗೆ

en: Turn Wi-Fi off
kn: ವೈ-ಫೈ ಅನ್ನು ಆಫ್ ಮಾಡಿ

en: _Connect to Hidden Network…
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ ಜಾಲಬಂಧದೊಂದಿಗೆ ಸಂಪರ್ಕಸಾಧಿಸು (_C)...

en: Provider
kn: ಒದಗಿಸುವವರು

en: _Turn On
kn: ಚಾಲನೆಗೊಳಿಸು (_T)

en: _HTTP Proxy
kn: _HTTP ಪ್ರಾಕ್ಸಿ

en: H_TTPS Proxy
kn: H_TTPS ಪ್ರಾಕ್ಸಿ

en: _FTP Proxy
kn: _FTP ಪ್ರಾಕ್ಸಿ

en: _Socks Host
kn: ಸಾಕ್ಸ್‌ ಅತಿಥೇಯ (_S):

en: _Ignore Hosts
kn: ಕಡೆಗಣಿಸಲಾದ ಆತಿಥೇಯಗಳು (_I)

en: HTTP proxy port
kn: HTTP ಪ್ರಾಕ್ಸಿ ಸಂಪರ್ಕಸ್ಥಾನ

en: HTTPS proxy port
kn: HTTPS ಪ್ರಾಕ್ಸಿ ಸಂಪರ್ಕಸ್ಥಾನ

en: FTP proxy port
kn: FTP ಪ್ರಾಕ್ಸಿ ಸಂಪರ್ಕಸ್ಥಾನ

en: Socks proxy port
kn: Socks ಪ್ರಾಕ್ಸಿ ಸಂಪರ್ಕಸ್ಥಾನ

en: _Configuration URL
kn: ಸ್ವಯಂಸಂರಚನಾ URL (_C)

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: January
kn: ಜನವರಿ

en: February
kn: ಫೆಬ್ರವರಿ

en: March
kn: ಮಾರ್ಚ್

en: April
kn: ಏಪ್ರಿಲ್

en: May
kn: ಮೇ

en: June
kn: ಜೂನ್

en: July
kn: ಜುಲೈ

en: August
kn: ಆಗಸ್ಟ್‍

en: September
kn: ಸಪ್ಟೆಂಬರ್

en: October
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

en: November
kn: ನವೆಂಬರ್

en: December
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

en: Date & Time
kn: ದಿನಾಂಕ ಮತ್ತು ಸಮಯ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: Day
kn: ದಿನ

en: Time Zone
kn: ಕಾಲ ವಲಯ

en: Search for a city
kn: ಊರಿಗಾಗಿ ಹುಡುಕು

en: Automatic _Date & Time
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ದಿನಾಂಕ ಮತ್ತು ಸಮಯ (_D)

en: Requires internet access
kn: ಅಂತರಜಾಲ ನಿಲುಕಿನ ಅಗತ್ಯವಿರುತ್ತದೆ

en: Date & _Time
kn: ದಿನಾಂಕ ಮತ್ತು ಸಮಯ (_T)

en: Automatic Time _Zone
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ಕಾಲ ವಲಯ (_Z)

en: Time _Format
kn: ಸಮಯದ ಶೈಲಿಗಳು (_F)

en: 24-hour
kn: 24-ಗಂಟೆ

en: _Web
kn: ಜಾಲ (_W)

en: _Mail
kn: ಮೈಲ್ (_M)

en: _Calendar
kn: ಕ್ಯಾಲೆಂಡರ್ (_C)

en: M_usic
kn: ಸಂಗೀತ (_u)

en: _Video
kn: ವೀಡಿಯೊ (_V)

en: Mouse
kn: ಮೌಸ್

en: Double-click timeout
kn: ಎರಡು-ಬಾರಿ ಕ್ಲಿಕ್ಕಿಸುವ ಕಾಲಾವಧಿ ಮೀರಿಕೆ

en: Touchpad
kn: ಟಚ್‌ಪ್ಯಾಡ್

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
kn: 1 ದಿನ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
kn: 2 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
kn: 3 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
kn: 4 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
kn: 5 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
kn: 6 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
kn: 7 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
kn: 14 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
kn: 30 ದಿನಗಳು

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
kn: ಯಾವಾಗಲೂ

en: Remove Account
kn: ಖಾತೆಯನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Quit
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: All Settings
kn: ಎಲ್ಲಾ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Help
kn: ನೆರವು

en: Printers
kn: ಮುದ್ರಕಗಳು

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
kn: ಮುದ್ರಕಗಳನ್ನು ಸೇರಿಸಿ, ಮುದ್ರಣ ಕಾರ್ಯಗಳನ್ನು ನೋಡಿ ಮತ್ತು ನೀವು ಹೇಗೆ ಮುದ್ರಿಸಲು ಬಯಸುವಿರಿ ಎನ್ನುವುದನ್ನು ನಿರ್ಧರಿಸಿ

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
kn: ಮುದ್ರಕ;ಸರತಿ;ಮುದ್ರಣ;ಕಾಗದ;ಶಾಯಿ;ಟೋನರ್;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
kn: ಗ್ರಾಫಿಕ್ಸ್ ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್‌ಗಳಿಗಾಗಿ ಗುಂಡಿಯ ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್ ಅನ್ನು ಹೊಂದಿಸಿ ಮತ್ತು ಸ್ಟೈಲಸ್ ಸಂವೇದಿಸೂಕ್ಷ್ಮತೆಯನ್ನು ಹೊಂದಿಸಿ

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
kn: ಟ್ಯಾಬ್ಲೆಟ್;ವೇಕಾಮ್;ಸ್ಟೈಲಸ್;ಉಜ್ಜುಗ;ಮೌಸ್;

en: Power
kn: ವಿದ್ಯುಚ್ಛಕ್ತಿ

en: View your battery status and change power saving settings
kn: ಬ್ಯಾಟರಿ ಸ್ಥಿತಿಯನ್ನು ನೋಡು ಮತ್ತು ವಿದ್ಯುಚ್ಛಕ್ತಿ ಉಳಿಸುವ ಸಿದ್ಧತೆಗಳನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸು

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
kn: ನಿಮ್ಮ ಸಾಧನಗಳು, ಪ್ರದರ್ಶಕಗಳು, ಕ್ಯಾಮೆರಾಗಳು ಅಥವ ಮುದ್ರಕಗಳ ಬಣ್ನವನ್ನು ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಟ್ ಮಾಡು

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
kn: ಬಣ್ಣ;ICC;ಪ್ರೊಫೈಲ್;ಕ್ಯಾಲಿಬ್ರೇಟ್;ಮುದ್ರಕ;ಪ್ರದರ್ಶಕ;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
kn: ಬ್ಲೂಟೂತ್ ಅನ್ನು ಆನ್ ಮತ್ತು ಆಫ್ ಮಾಡಿ ಹಾಗೂ ನಿಮ್ಮ ಸಾಧನಗಳೊಂದಿಗೆ ಸಂಪರ್ಕ ಸಾಧಿಸಿ

en: Background
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಚಿತ್ರ

en: Change your background image to a wallpaper or photo
kn: ನಿಮ್ಮ ಹಿನ್ನಲೆ ಚಿತ್ರವನ್ನು ಒಂದು ವಾಲ್‌ಪೇಪರ್ ಅಥವ ಫೋಟೊದಿಂದ ಬದಲಾಯಿಸಿ

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
kn: ವಾಲ್‌ಪೇಪರ್;ತೆರೆ;ಗಣಕತೆರೆ;

en: Sound
kn: ಧ್ವನಿ

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
kn: ಧ್ವನಿಯ ಪ್ರಮಾಣಗಳು, ಇನ್‌ಪುಟ್‌ಗಳು, ಔಟ್‌ಪುಟ್‌ಗಳು ಮತ್ತು ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಸದ್ದುಗಳನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: Choose how to use connected monitors and projectors
kn: ಸಂಪರ್ಕಿತಗೊಳಿಸಲಾದ ಮಾನಿಟರುಗಳ ಹಾಗು ಪ್ರೊಜೆಕ್ಟರುಗಳನ್ನು ಹೇಗೆ ಬಳಸಬೇಕು ಎನ್ನುವುದನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Keyboard
kn: ಕೀಲಿಮಣೆ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Add or remove users and change your password
kn: ಬಳಕೆದಾರರನ್ನು ಸೇರಿಸಿ ಅಥವ ತೆಗೆದುಹಾಕಿ ಮತ್ತು ಗುಪ್ತಪದವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
kn: ನೋಡಲು, ಕೇಳಲು, ಬರೆಯಲು, ತೋರಿಸಲು ಮತ್ತು ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಲು ಸುಲಭಗೊಳಿಸು

en: Control what you want to share with others
kn: ನೀವು ಬೇರೆಯವರೊಂದಿಗೆ ಏನನ್ನು ಹಂಚಿಕೊಳ್ಳಲು ಬಯಸುವಿರಿ ಎನ್ನುವುದನ್ನು ನಿಯಂತ್ರಿಸಿ

en: Removable Media
kn: ತೆಗೆಯಬಹುದಾದ ಮಾಧ್ಯಮ

en: Region & Language
kn: ಪ್ರದೇಶ ಹಾಗು ಭಾಷೆ

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
kn: ಭಾಷೆ;ವಿನ್ಯಾಸ;ಕೀಲಿಮಣೆ;ಇನ್‌ಪುಟ್;

en: View information about your system
kn: ನಿಮ್ಮ ವ್ಯವಸ್ಥೆಯ ಬಗೆಗಿನ ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ನೋಡಿ

en: Control how you connect to the Internet
kn: ಅಂತರಜಾಲದೊಂದಿಗೆ ನೀವು ಹೇಗೆ ಸಂಪರ್ಕಗೊಳ್ಳುತ್ತೀರಿ ಎನ್ನುವುದನ್ನು ನಿಯಂತ್ರಿಸಿ

en: Change the date and time, including time zone
kn: ಕಾಲವಲಯವೂ ಸೇರಿದಂತೆ ದಿನಾಂಕ ಮತ್ತು ಸಮಯವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸು

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
kn: ಗಡಿಯಾರ;ಕಾಲವಲಯ;ಸ್ಥಳ;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
kn: ತೆರೆ;ಲಾಕ್;ದೋಷಪತ್ತೆ;ಕುಸಿತ;ಖಾಸಗಿ;ಇತ್ತೀಚಿನ;ತಾತ್ಕಾಲಿಕ;tmp;ಸೂಚಿ;ಹೆಸರು;ಜಾಲಬಂಧ;ಗುರುತು;

en: Control which notifications are displayed and what they show
kn: ಯಾವ ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸಬೇಕು ಮತ್ತು ಅವು ಏನನ್ನು ತೋರಿಸಬೇಕು ಎನ್ನುವುದನ್ನು ನಿಯಂತ್ರಿಸುತ್ತದೆ

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
kn: ಸೂಚನೆಗಳು;ಬ್ಯಾನರ್;ಸಂದೇಶ;ಟ್ರೇ;ಪಾಪ್ಅಪ್;

en: Default Applications
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ಅನ್ವಯಗಳು

en: Mouse & Touchpad
kn: ಮೌಸ್‌ ಹಾಗು ಟಚ್‌ಪ್ಯಾಡ್

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
kn: ನಿಮ್ಮ ಮೌಸ್‌ ಅಥವ ಟಚ್‌ಪ್ಯಾಡ್ ಸಂವೇದಶೀಲನೆ  ಅನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ ಮತ್ತು ಬಲ ಅಥವ ಎಡ-ಕೈ ಅನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
kn: ಟ್ರ್ಯಾಕ್‌ಪ್ಯಾಡ್;ಸೂಚಕ;ಕ್ಲಿಕ್;ಟ್ಯಾಪ್;ಜೋಡಿ;ಗುಂಡಿ;ಟ್ರ್ಯಾಕ್‌ಬಾಲ್;ಸ್ಕ್ರಾಲ್;

en: Online Accounts
kn: ಅಂತರಜಾಲದಲ್ಲಿನ ಖಾತೆಗಳು

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
kn: ನಿಮ್ಮ ಆನ್‌ಲೈನ್ ಖಾತೆಗಳೊಂದಿಗೆ ಸಂಪರ್ಕ ಜೋಡಿಸಿ ಮತ್ತು ಅವುಗಳನ್ನು ಯಾವ ಕೆಲಸಕ್ಕೆ ಬಳಸಬೇಕು ಎನ್ನುವುದನ್ನು ನಿರ್ಧರಿಸಿ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
kn: ಆದ್ಯತೆಗಳು;ಸಿದ್ಧತೆಗಳು;

en: Turn zoom on or off
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸುವಿಕೆಯನ್ನು ಆನ್ ಅಥವ ಆಫ್ ಮಾಡು

en: Zoom in
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು

en: Zoom out
kn: ಕುಗ್ಗಿಸು

en: Turn screen reader on or off
kn: ತೆರೆಓದುಗನನ್ನು ಆನ್ ಅಥವ ಆಫ್ ಮಾಡಿ

en: Turn on-screen keyboard on or off
kn: ತೆರೆ ಕೀಲಿಮಣೆಯನ್ನು ಆನ್ ಅಥವ ಆಫ್ ಮಾಡಿ

en: Increase text size
kn: ಪಠ್ಯದ ಗಾತ್ರವನ್ನು ಹೆಚ್ಚಿಸು

en: Decrease text size
kn: ಪಠ್ಯದ ಗಾತ್ರವನ್ನು ಕುಗ್ಗಿಸು

en: High contrast on or off
kn: ಅತ್ಯಂತ ವೈದೃಶ್ಯ ಆನ್ ಅಥವ ಆಫ್

en: Switch to next input source
kn: ಮುಂದಿನ ಇನ್‌ಪುಟ್ ಆಕರವನ್ನು ಬದಲಿಸು

en: Switch to previous input source
kn: ಹಿಂದಿನ ಇನ್‌ಪುಟ್ ಆಕರವನ್ನು ಬದಲಿಸು

en: Launchers
kn: ಆರಂಭಕಗಳು

en: Launch help browser
kn: ನೆರವಿನ ವೀಕ್ಷಕವನ್ನು ಆರಂಭಿಸಿ

en: Launch calculator
kn: ಕ್ಯಾಲ್ಕುಲೇಟರ್ ಅನ್ನು ಆರಂಭಿಸಿ

en: Launch email client
kn: ಇಮೈಲ್ ಕ್ಲೈಂಟ್ ಅನ್ನು ಆರಂಭಿಸಿ

en: Launch web browser
kn: ಜಾಲ ವೀಕ್ಷಕವನ್ನು ಆರಂಭಿಸಿ

en: Home folder
kn: ನೆಲೆ ಕಡತಕೋಶ

[ctx: keybinding]
en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Screenshots
kn: ತೆರೆಚಿತ್ರಗಳು

en: Save a screenshot to $PICTURES
kn: ಒಂದು ತೆರೆಚಿತ್ರವನ್ನು $PICTURES ಎಂಬಲ್ಲಿ ಉಳಿಸು

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
kn: ಕಿಟಕಿಯ ತೆರೆಚಿತ್ರವನ್ನು  $PICTURES ಎಂಬಲ್ಲಿ ಉಳಿಸು

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
kn: ಒಂದು ಸ್ಥಳದ ತೆರೆಚಿತ್ರವನ್ನು $PICTURES ಎಂಬಲ್ಲಿ ಉಳಿಸು

en: Sound and Media
kn: ಧ್ವನಿ ಹಾಗು ಮಾಧ್ಯಮ

en: Volume down
kn: ಧ್ವನಿ ಕಡಿಮೆ

en: Volume up
kn: ಧ್ವನಿ ಹೆಚ್ಚು

en: Launch media player
kn: ಮೀಡಿಯಾ ಪ್ಲೇಯರ್ ಅನ್ನು ಆರಂಭಿಸು

en: Play (or play/pause)
kn: ಚಲಾಯಿಸು (ಅಥವ ಚಲಾಯಿಸು/ವಿರಮಿಸು)

en: Pause playback
kn: ಪ್ಲೇಬ್ಯಾಕ್‌ ಅನ್ನು ವಿರಮಿಸು

en: Stop playback
kn: ಪ್ಲೇಬ್ಯಾಕ್‌ ಅನ್ನು ನಿಲ್ಲಿಸು

en: Previous track
kn: ಹಿಂದಿನ ಹಾಡು

en: Next track
kn: ಮುಂದಿನ ಹಾಡು

en: Eject
kn: ಹೊರತಳ್ಳು

en: System
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: Log out
kn: ಹೊರಗೆ ನಡೆ

en: Lock screen
kn: ತೆರೆಯನ್ನು ಲಾಕ್ ಮಾಡಿ
