budgie-control-center 1.2.0 - en to mr translation catalogue (877 entries)

en: Two Sided
mr: दोंही बाजूने

en: Paper Type
mr: पेपर प्रकार

en: Paper Source
mr: पेपर स्रोत

en: Output Tray
mr: आऊटपुट ट्रे

en: GhostScript pre-filtering
mr: घोस्टस्क्रिप्ट प्रिफिल्टरिंग

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
mr: प्रत्येक बाजूवरील पृष्ठे

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
mr: दोंही बाजूने

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
mr: निर्देशन

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
mr: सर्वसाधारण

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
mr: पृष्ठ मांडणी

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
mr: प्रतिष्ठापनजोगी पर्याय

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
mr: कार्य

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
mr: प्रतिमा दर्जा

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
mr: रंग

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
mr: पूर्णत्व

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
mr: प्रगत

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
mr: चाचणी पान

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
mr: टोनर निग्न आहे

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
mr: टोनर नाही

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
mr: डेव्हलपर निग्न आहे

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
mr: डेव्हलपर नाही

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
mr: मार्कर पुरवठा निग्न आहे

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
mr: मार्कर पुरवठा कमी आहे

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
mr: कवर उघडा

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
mr: दार उघडा

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
mr: पेपर निग्न आहे

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
mr: पेपर कमी आहे

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
mr: ऑफलाइन

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
mr: थांबवले

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
mr: वेस्ट बऱ्यापैकी भरले आहे

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
mr: वेस्ट जवळपास भरले आहे

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
mr: ऑप्टिकल फोटो कंडक्टरची वेळसमाप्ति आढळली

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
mr: ऑप्टिकल फोटो कंडक्टर यापुढे कार्यशील नाही

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
mr: सज्ज

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
mr: जॉब्ज स्वीकरत नाही

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
mr: विश्लेषण करत आहे

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
mr: उत्पादक

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
mr: ड्राइव्हर

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
mr: एका बाजूने

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
mr: दोंही बाजूने (मानक)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
mr: दोंही बाजूने (पलटवून)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
mr: उभे

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
mr: आडवे

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
mr: उलट आडवे

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
mr: उलट उभे

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
mr: स्वयं संरचना

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
mr: नविन छपाईयंत्र समाविष्ट करण्यास अपयशी.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
mr: ui लोड करणे अशक्य: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
mr: उर्वरित आहे

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
mr: विश्लेषण करत आहे

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
mr: थांबवले

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
mr: रद्द केले

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
mr: रद्द केले

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
mr: पूर्ण झाले

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
mr: JetDirect छपाईयंत्र

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
mr: LPD छपाईयंत्र

en: No suitable driver found
mr: योग्य ड्राइव्हर आढळले नाही

en: Select PPD File
mr: PPD फाइल नीवडा

en: _Cancel
mr: रद्द करा (_C)

en: _Open
mr: उघडा (_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
mr: पोस्टस्क्रिप्ट प्रिंटर डिस्क्रिप्शन फाइल्स् (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
mr: स्वयं नीवडा

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
mr: छपाईयंत्र पूर्वनिर्धारीत

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
mr: फक्त घोस्टस्क्रिप्ट फाँटस् अंतर्भुत करा

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
mr: PS स्तर 1 करीता रूपांतरीत करा

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
mr: PS स्तर 2 करीता रूपांतरीत करा

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
mr: प्रिफिल्टरिंग आढळले नाही

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
mr: छपाईयंत्र समाविष्ट करा

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
mr: सिरिअल पोर्ट

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
mr: पॅरलल पोर्ट

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
mr: ब्ल्युटूथ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
mr: ठिकाण: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
mr: पत्ता: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
mr: सर्व्हरला ओळख पटवून द्या

en: %d of %d
mr: %d, %d पैकी

en: New shortcut…
mr: नवीन शार्टकट…

en: Button
mr: बटन

en: Output:
mr: आऊटपुट:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
mr: ॲस्पेक्ट प्रमाण जपवा (लेटरबॉक्स्):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
mr: एकमेव मॉनिटरकरीता मॅप करा

en: Display Mapping
mr: मॅपिंग दाखवा

en: _Close
mr: बंद करा (_C)

en: Test Your _Settings
mr: सेटिंग्जची चाचणी करा (_S)

en: Stylus
mr: स्टायलस्

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
mr: टॅबलेट

en: Batteries
mr: बॅटरिज

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
mr: बॅटरि

en: When _idle
mr: निष्क्रिय असतेवेळी (_i)

en: Power Off
mr: बंद करा

en: Hibernate
mr: हायबरनेट

en: Off
mr: बंद करा

en: When on battery power
mr: बॅटरि पावरवर असताना

en: When plugged in
mr: प्लग केल्यानंतर

en: On
mr: सुरू करा

en: Unknown time
mr: अपरिचीत वेळ

en: %i minute | %i minutes
mr[0]: %i मिनिट
mr[1]: %i मिनिटे

en: %i hour | %i hours
mr[0]: %i तास
mr[1]: %i तास

en: hour | hours
mr[0]: तास
mr[1]: तास

en: minute | minutes
mr[0]: मिनिट
mr[1]: मिनिटे

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
mr: संपूर्णतया चार्ज होईपर्यंत %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
mr: खबरदारी: %s उर्वरित

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
mr: %s उर्वरित

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
mr: संपूर्णतया चार्ज करा

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
mr: रिकामे

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
mr: चार्ज करत आहे

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
mr: डिसचार्ज करत आहे

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
mr: वायरलेस माऊस

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
mr: वायरलेस किबोर्ड

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
mr: अव्यतय पावर पुरवठा

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
mr: वैयक्तिक डिजिटल सहाय्यक

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
mr: सेलफोन

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
mr: मिडीया वादक

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
mr: संगणक

[ctx: Battery name]
en: Main
mr: मुख्य

[ctx: Battery name]
en: Extra
mr: अगाऊ

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
mr: मानक जागा

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
mr: चाचणी प्रोफाइल

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
mr: स्व

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
mr: कमी दर्जा

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
mr: मध्यम दर्जा

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
mr: उच्च दर्जा

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
mr: पूर्वनिर्धारीत RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
mr: पूर्वनिर्धारीत CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
mr: पूर्वनिर्धारीत भुरे

en: Vendor supplied factory calibration data
mr: विक्रेतातर्फे पुरवलेले कॅलिब्रेशन डाटा

en: Full-screen display correction not possible with this profile
mr: पडदाभर डिस्पले सुधार या प्रोफाइलसह शक्य नाही

en: This profile may no longer be accurate
mr: हे प्रोफाइल यापुढे अचूक नसेल

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
mr: लॅपटॉप पडदा

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
mr: बिल्टइन वेबकॅम

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
mr: %s मॉनिटर

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
mr: %s स्कॅनर

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
mr: %s कॅमेरा

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
mr: %s छपाईयंत्र

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
mr: %s वेबकॅम

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
mr: पूर्वनिर्धारीत:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
mr: कलरस्पेस्:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
mr: चाचणी प्रोफाइल:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
mr: ICC प्रोफाइल फाइल निवडा

en: _Import
mr: आयात करा (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
mr: समर्थीत ICC प्रोफाइल्स्

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
mr: सर्व फाइली

en: Screen
mr: पडदा

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
mr: प्रोफाइल साठवा

en: _Save
mr: साठवा (_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
mr: निवडलेल्या साधनकरीता रंग प्रोफाइल निर्माण करा

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
mr: मोजमाप यंत्र आढळले नाही. ते सुरू आहे व योग्यरित्या जोडले आहे कृपया याची खात्री करा.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
mr: मोजमप यंत्र प्रिंटर प्रोफाइलिंगकरीता समर्थन पुरवत नाही.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
mr: डिव्हास प्रकार सध्या समर्थीत नाही.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
mr: लॅपटॉप लिड बंद करा

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
mr: निवारण अशक्य आंतरिक त्रुटी आढळली.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
mr: कॅलिब्रेशनकरिता आवश्यक साधने इंस्टॉल केले नाही.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
mr: प्रोफाइल निर्माण अशक्य.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
mr: लक्ष्य वाइटपॉइंट प्राप्यजोगी नाही.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
mr: पूर्ण झाले!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
mr: कॅलिब्रेशन अपयशी!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
mr: कॅलिब्रेशन साधन काढून टाकणे शक्य आहे.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
mr: प्रगतिमध्ये असतेवेळी कॅलिब्रेशन साधनात व्यत्यय आणू नका

en: Enable color management for %s
mr: %s करिता रंग व्यवस्थापन सुरू करा

en: Show color profiles for %s
mr: %s करिता रंग प्रोफाइल्स दाखवा

note: not calibrated
en: Not calibrated
mr: कॅलिब्रेट केले नाही

en: multiple sizes
mr: अनेक आकार

en: No Desktop Background
mr: डेस्कटॉप पार्श्वभूमी नाही

en: Current background
mr: सध्याची पार्श्वभूमी

en: Custom
mr: मनपसंद

en: _Apply
mr: लागू करा (_A)

en: None
mr: काहीच नाही

en: Custom Shortcuts
mr: स्वपसंत शॉर्टकट

en: More…
mr: आणखी…

en: No input sources found
mr: इंपुट स्रोत आढळले नाही

[ctx: Input Source]
en: Other
mr: इतर

en: Compose Key
mr: कंपोज् कि

en: Keyboard Shortcuts
mr: कळफलक शार्टकट्स

en: Cancel
mr: रद्द करा

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
mr: अकार्यान्वित

en: Authentication failed
mr: ओळख पटवणे अपयशी

en: The new password is too short
mr: नविन पासवर्ड खूप छोटे आहे

en: The new password is too simple
mr: नविन पासवर्ड खूप सोपे आहे

en: The old and new passwords are too similar
mr: जुणे व नविन पासवर्डस् एक समान आहे

en: The new password has already been used recently.
mr: नविन पासवर्ड आधिपासून नुकतेच वापरले आहे.

en: The new password must contain numeric or special characters
mr: नविन पासवर्डमध्ये संख्यीक किंवा विशेष अक्षरे पाहिजेत

en: The old and new passwords are the same
mr: जुणे आणि नविन पासवर्ड समान आहेत

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
mr: सुरवातीला ओळखपटल्यामुळे पासवर्ड बदलले आहे!

en: The new password does not contain enough different characters
mr: नविन पासवर्डमध्ये एकापेक्षा जास्त अक्षरे समाविष्टीत नाही

en: Unknown error
mr: अपरिचीत त्रुटी

en: Please choose another password.
mr: कृपया इतर पासवर्ड निवडा.

en: Please type your current password again.
mr: कृपया सध्याचे पासवर्ड पुनः टाइप करा.

en: Password could not be changed
mr: पासवर्ड बदलणे अशक्य

en: The passwords do not match.
mr: पासवर्ड्ज जुळत नाही.

en: Select
mr: नीवडा

en: Browse for more pictures
mr: आणखी चित्रांकरीता तपासणी करा

en: Cannot automatically join this type of domain
mr: या प्रकारच्या डोमेनशी स्व जुळणी अशक्य

en: No such domain or realm found
mr: या प्रकारचे डोमैन किंवा रिअल्म आढळले नाही

en: Cannot log in as %s at the %s domain
mr: %2$s डोमैनकरीता %1$s प्रमाणे प्रवेश करणे अशक्य

en: Invalid password, please try again
mr: अवैध पासवर्ड, कृपया पुनः प्रयत्न करा

en: Left thumb
mr: डावा अंगठा

en: Left middle finger
mr: डावे मधले बोट

en: _Left index finger
mr: डावे तर्जनी बोट (_L)

en: Left ring finger
mr: डावे अंगठी बोट

en: Left little finger
mr: डावे छोटे बोट

en: Right thumb
mr: उजवा अंगठा

en: Right middle finger
mr: उजवे मधले बोट

en: _Right index finger
mr: उजवे तर्जनी बोट (_R)

en: Right ring finger
mr: उजवे अंगठी बोट

en: Right little finger
mr: उजवे छोटे बोट

en: Failed to delete user
mr: वापरकर्ता नष्ट करण्यास अपयशी

en: You cannot delete your own account.
mr: स्वतःचे खाते नष्ट करणे शक्य नाही.

en: %s is still logged in
mr: %s ने अजूनही प्रवेश केले आहे

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
mr: प्रवेश केले असताना वापरकर्त्याला नष्ट केल्याने प्रणालीला अस्थीर स्तरात जाऊ शकते.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
mr: वापरकर्ता खात्याला नष्ट करतेवेळी होम डिरेक्ट्री, मेल स्पूल व तात्पुर्ते फाइल्स् जपून ठेवणे शक्य आहे.

en: _Delete Files
mr: फाइल्स् नष्ट करा (_D)

en: _Keep Files
mr: फाइल्स् जपवून ठेवा (_K)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
mr: खाते बंद केले

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
mr: पुढच्या प्रवेशवेळी सेट करा

[ctx: Password mode]
en: None
mr: काहिच नाही

en: Logged in
mr: प्रवेश केले

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
mr: सुरू केले

en: Failed to contact the accounts service
mr: खाते सर्व्हिससह संपर्क करणे अपयशी

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
mr: कृपया AccountService प्रतिष्ठापीत नाही व सुरू नाही याची खात्री करा.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
mr: बदल करण्यासाठी,
    पहिले * चिन्ह क्लिक करा

en: Delete the selected user account
mr: निवडलेल्या वापरकर्त्याचे खाते नष्ट करा

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
mr: निवडलेले वापरकर्ता खाते नष्ट करण्यासाठी,
    पहिले * चिन्हावर क्लिक करा

en: The username is too long.
mr: वापरकर्तानाव खूप मोठे आहे.

en: Failed to add account
mr: खाते समाविष्ट करण्यास अपयशी

en: Failed to register account
mr: खातेची नोंदणी करण्यास अपयशी

en: No supported way to authenticate with this domain
mr: ह्या डोमैनसह ओळख पटवण्यासाठी समर्थीत मार्ग नाही

en: Failed to join domain
mr: डोमैनशी जोडणी करण्यास अपयशी

en: Failed to log into domain
mr: डोमैनमध्ये प्रवेश करण्यास अपयशी

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
mr: नवीन पासवर्ड जुण्यापेक्षा वेगळे पाहिजे.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
mr: काही अक्षरे आणि संख्या बदलण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
mr: पासवर्डला बदलण्याचा थोडा आणखी प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
mr: वापरकर्ता नाव विना, पासवर्ड जास्त मजबूत असू शकते.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
mr: पासवर्डमध्ये नावाचा वापर करणे टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
mr: पासवर्डमध्ये समाविष्टीत काही शब्दांचा वापर टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
mr: काही वारंवार शब्दांचा वापर टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
mr: अस्तित्वातील शब्दांचे पुन्ह क्रमवारि टाळण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
mr: एकापेक्षा जास्त क्रमांकांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
mr: एकापेक्षा जास्त अप्परकेस अक्षरांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
mr: एकापेक्षा जास्त लोवरकेस अक्षरांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
mr: विशेष अक्षरे, जसे कि उच्चारण यांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
mr: अक्षरे, संख्या आणि उच्चारण उच्चारण यांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
mr: समान अक्षरांचा पुन्हा वापर टाळण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
mr: समान प्रकारचे अक्षर वारंवार टाळण्याचा प्रयत्न करा: तुम्हाला अक्षरे, क्रमांक आणि उच्चारण यांचा एकत्रीतपणे वापर करायची आवश्यकता आहे.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
mr: 1234 किंवा abcd सारखे क्रम टाळा.

en: This Week
mr: आजचा सपताह

en: Last Week
mr: मागील सपताह

en: Session Ended
mr: सत्र समाप्त झाले

en: Session Started
mr: सत्र सुरू केले

[ctx: Distance]
en: Short
mr: छोटे

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
mr: ¼ स्क्रीन

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
mr: ½ स्क्रीन

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
mr: ¾ स्क्रीन

[ctx: Distance]
en: Long
mr: लांब

en: Devices
mr: साधने

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Home
mr: गृह

en: Settings
mr: सेटिंग्ज

note: List of applications.
en: Applications
mr: ॲप्लिकेशन्स्

[ctx: service is enabled]
en: On
mr: सुरू करा

[ctx: service is disabled]
en: Off
mr: बंद करा

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
mr: सुरू केले

[ctx: service is active]
en: Active
mr: सक्रीय

en: Choose a Folder
mr: फोल्डर पसंत करा

en: Copy
mr: प्रत करा

en: Sharing
mr: शेअरिंग

note: Label
en: No networks selected for sharing
mr: शेअरिंगकरिता नेटवर्क्स पसंत केले नाही

en: Ask what to do
mr: काय करायचे ते विचारा

en: Do nothing
mr: काहिच करू नका

en: Open folder
mr: फोल्डर उघडा

en: Other Media
mr: इतर मिडीया

en: Select an application for audio CDs
mr: ऑडिओ CDs करीता ॲप्लिकेशन निवडा

en: Select an application for video DVDs
mr: ऑडिओ CDs करीता ॲप्लिकेशन निवडा

en: Select an application to run when a music player is connected
mr: संगीत वादक जोडल्यावर चालवण्याजोगी ॲप्लिकेशन निवडा

en: Select an application to run when a camera is connected
mr: कॅमेरा जोडल्यावर चालवण्याजोगी ॲप्लिकेशन निवडा

en: Select an application for software CDs
mr: सॉफ्टवेअर CDs करीता ॲप्लिकेशन निवडा

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
mr: ऑडिओ DVD

en: blank Blu-ray disc
mr: रिकामी ब्लुयरे डिस्क

en: blank CD disc
mr: रिकामी CD डिस्क

en: blank DVD disc
mr: रिकामी DVD डिस्क

en: blank HD DVD disc
mr: रिकामी HD DVD डिस्क

en: Blu-ray video disc
mr: ब्ल्यु-रे व्हिडीओ डिस्क

en: e-book reader
mr: इ-बूक रिडर

en: HD DVD video disc
mr: HD DVD व्हिडीओ डिस्क

en: Picture CD
mr: चित्र CD

en: Super Video CD
mr: सुपर व्हिडीओ CD

en: Video CD
mr: व्हिडिओ CD

en: Windows software
mr: विंडोज् सॉफ्टवेअर

[ctx: measurement format]
en: Imperial
mr: इम्पिरिअल

[ctx: measurement format]
en: Metric
mr: मेट्रिक

en: Formats
mr: रूपण

en: Unknown
mr: अपरिचित

en: Wayland
mr: वेलँड

en: Other…
mr: इतर प्रोफाइल...

en: Today
mr: आज

en: Yesterday
mr: काल

en: never
mr: कधिच नाही

en: today
mr: आज

en: yesterday
mr: काल

en: %i day ago | %i days ago
mr[0]: %d दिवस अगोदर
mr[1]: %d दिवस अगोदर

en: IPv4 Address
mr: IPv4 पत्ता

en: IPv6 Address
mr: IPv6 पत्ता

en: IP Address
mr: IP पत्ता

en: Hardware Address
mr: हार्डवेअर पत्ता

en: Default Route
mr: पूर्वनिर्धारीत राऊट

en: Last used
mr: शेवटच्यावेळी वापरले

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
mr: वायर्ड

en: Options…
mr: पर्याय…

en: Choose a PAC file
mr: PAC फाइल पसंत करा

en: PAC files (*.pac)
mr: PAC फाइल्स (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
mr: सर्टिफेकट अथॉरिटि प्रमाणपत्र पसंत करा

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
mr: DER किंवा PEM प्रमाणपत्र (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
mr: विना एंक्रिप्ट केलेले प्राइव्हेट किज असुरक्षित आहे

en: Choose your personal certificate
mr: वैयक्तिक प्रमाणपत्र पंसत करा

en: Choose your private key
mr: प्राइवेट कि पसंत करा

en: Wi-Fi
mr: वाय-फाय

en: Stop hotspot and disconnect any users?
mr: हॉटस्पॉट थांबवा व कोणत्याहि वापरकर्त्यांना खंडीत करायचे?

en: _Stop Hotspot
mr: हॉटस्पॉट थांबवा (_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
mr: स्थिती अपरिचीत

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
mr: अव्यवस्थापीत

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
mr: अनुपलब्ध

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
mr: जोडत आहे

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
mr: ओळख पटवणे आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
mr: जुळले

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
mr: खंडीत करत आहे

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
mr: जोडणी अपयशी

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
mr: स्थिती अपरिचीत (आढळली नाही)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
mr: संरचना अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
mr: IP संरचना अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
mr: IP संरचना वेळसमाप्ति

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
mr: गोपनीयता आवश्यक, परंतु पुरवले नाही

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
mr: 802.1x सप्पिकंट खंडीत केले

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
mr: 802.1x सप्लिकंट संरचना अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
mr: 802.1x सप्लिकंट अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
mr: 802.1x सप्लिकंटला ओळख पटवण्याकरीता जास्त वेळ लागला

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
mr: PPP सर्व्हिस सुरू होण्यास अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
mr: PPP सर्व्हिस खंडीत

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
mr: PPP अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
mr: DHCP क्लाएंट सुरू होण्यास अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
mr: DHCP क्लाएंट त्रुटी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
mr: DHCP क्लाएंट अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
mr: शेअर्ड जोडणी सर्व्हिस सुरू होण्यास अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
mr: शेअर्ड जोडणी सर्व्हिस अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
mr: ऑटोIP सर्व्हिस सुरू होण्यास अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
mr: ऑटोIP सर्व्हिस सुरू होण्यास अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
mr: ऑटोIP सर्व्हिस अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
mr: लाइन व्यस्थ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
mr: डायल सूर आढळले नाही

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
mr: कॅरिअर स्थापित करणे अशक्य

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
mr: डायलिंग विनंती वेळसमाप्ति

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
mr: डायलिंग प्रयत्न अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
mr: मोडेम प्रारंभिकरण अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
mr: निर्देशीत APN नीवडण्यास अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
mr: नेटवर्ककरीता शोधणे अशक्य

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
mr: नेटवर्क नोंदणी नकारले

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
mr: नेटवर्क नोंदणीची वेळसमाप्ति

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
mr: विनंती केलेल्या नेटवर्कसह नोंदणी अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
mr: PIN तपासणी अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
mr: साधनकरीता फर्मवेअर कदाचित आढळले नाही

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
mr: जोडणी पूर्णपणे खंडीत

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
mr: अस्तित्वातील जोडणी गृहीत धरले

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
mr: मोडेम आढळले नाही

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
mr: ब्ल्युटूथ जोडणी अपयशी

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
mr: SIM कार्ड अंतर्भुत केले नाही

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
mr: SIM पिन आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
mr: SIM पक आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
mr: SIM चुकिचे

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
mr: जोडणी अवलंबन अपयशी

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
mr: फर्मवेअर आढळले नाही

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
mr: केबल प्लग अशक्य

en: Security
mr: सुरक्षा

en: Delete Address
mr: पत्ता नष्ट करा

en: Delete Route
mr: राउट नष्ट करा

en: automatic
mr: स्व

en: Identity
mr: ओळख

en: Cannot import VPN connection
mr: VPN जोडणी आयात करणे अशक्य

en: Select file to import
mr: आयातकरिता फाइल पसंत करा

en: _Replace
mr: अदलाबदल करा (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
mr: तुम्हाला %s ला साठवण्याजोगी VPN जोडणीसह करायचे?

en: Cannot export VPN connection
mr: VPN जोडणी एक्सपोर्ट करणे अशक्य

en: Export VPN connection
mr: VPN जोडणी एक्सपोर्ट करा

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
mr: काहिही नाही

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
mr: WEP 40/128-बिट कि (Hex किंवा ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
mr: WEP 128-बिट पासफ्रेज

en: Dynamic WEP (802.1x)
mr: डायनॅमिक WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
mr: WPA आणि WPA2 पर्सनल

en: WPA & WPA2 Enterprise
mr: WPA आणि WPA2 एंटरप्राइज

en: Profile %d
mr: प्रोफाइल %d

en: Unable to open connection editor
mr: जोडणी संपादक उघडण्यास अशक्य

en: New Profile
mr: नवीन प्रोफाइल

en: _Add
mr: समाविष्टीत करा (_A)

en: Import from file…
mr: फाइलपासून आयात करा…

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
mr: एंटरप्राइज

[ctx: Wifi security]
en: None
mr: काहिच नाही

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
mr: कधिही नाही

[ctx: Signal strength]
en: None
mr: काहिच नाही

[ctx: Signal strength]
en: Weak
mr: कमजोर

[ctx: Signal strength]
en: Ok
mr: ठिक आहे

[ctx: Signal strength]
en: Good
mr: चांगले

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
mr: उत्कृष्ट

en: Details
mr: तपशील

en: Add new connection
mr: नवीन जोडणी समाविष्ट करा

en: Manual
mr: स्वहस्ते

en: Automatic
mr: स्व

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
mr: वेब प्रॉक्सी ऑटोडिस्कवरिचा वापर जेव्हा संरचना URL पुरवले जात नाही तेव्हा होतो.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
mr: अविश्वासर्ह पब्लिक नेटवर्कस् करिता शिफारसीय नाही.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
mr: नीवडलेल्या नेटवर्क्सकरिता नेटवर्क तपशील, पासवर्ड व इतर कोणतिही पसंतीची संरचना गमवाल.

en: _Forget
mr: विसरून जा (_F)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
mr: विसरून जा (_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
mr: प्रणाली करार हॉटस्पॉटचा वापर प्रतिबंधीत करते

en: Wireless device does not support Hotspot mode
mr: वायरलेस साधन हॉटस्पॉट मोडकरिता समर्थन पुरवत नाही

en: Try clicking, double clicking, scrolling
mr: क्लिक, दोनवेळा क्लिक, स्क्रोल करण्याचा प्रयत्न करा

en: Five clicks, GEGL time!
mr: पाच क्लिक्स्, GEGL वेळ!

en: Double click, primary button
mr: दोनवेळा क्लिक करा, प्राथमिक बटन

en: Single click, primary button
mr: एकदाच क्लिक क्लिक, पहिली बटन

en: Double click, middle button
mr: दोनवेळा क्लिक करा, मधली बटन

en: Single click, middle button
mr: एकवेळा क्लिक करा, मधली बटन

en: Double click, secondary button
mr: दोनवेळा क्लिक करा, दुसरी बटन

en: Single click, secondary button
mr: एकदाच क्लिक करा, दुसरी बटन

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
mr: आणखी शिका

en: Empty all items from Trash?
mr: कचरापेटीतून सर्व घटकांना रिक्त करायचे?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
mr: कचरापेटीतील सर्व घटकांना नेहमीकरिता नष्ट केले जाईल.

en: _Empty Trash
mr: कचरापेटी रिकामे करा (_E)

en: Delete all the temporary files?
mr: सर्व तात्पुते फाइल्स नष्ट करायचे?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
mr: सर्व तात्पुर्त्या फाइल्स नेहमीकरिता नष्ट केले जातील.

en: _Purge Temporary Files
mr: तात्पुर्त्या फाइल्स काढून टाका (_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
mr: इतर

en: Error removing account
mr: खते काढून टाकतेवेळी त्रुटी

en: Enable verbose mode
mr: बर्बोस् मोड सुरू करा

en: Search for the string
mr: स्ट्रिंगकरिता शोधा

en: List possible panel names and exit
mr: संभाव्य पटलांचे नावे दाखवा आणि बाहेर पडा

en: Panel to display
mr: दाखवण्याजोगी पटल

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
mr: [पटल] [बाब…]

en: Available panels:
mr: उपलब्ध पटल:

en: Privacy
mr: गोपणीयता

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
mr[0]: %u आउटपुट
mr[1]: %u आउटपुट

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
mr[0]: %u इंपुट
mr[1]: %u इंपुट

en: System Sounds
mr: सिस्टम साऊंडस्

en: Authentication Required
mr: ओळख पटवणे आवश्यक

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
mr: वापरकर्तानाव

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
mr: पासवर्ड

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
mr: ओळख पटवा (_u)

en: Select Printer Driver
mr: छपाईयंत्र ड्राइव्हर नीवडा

en: Remove Printer
mr: छपाईयंत्र काढून टाका

en: Model
mr: मॉडल

en: Location
mr: ठिकाण

en: Ink Level
mr: शाई स्तर

en: Name
mr: नाव

en: Address
mr: पत्ता

en: Searching for preferred drivers…
mr: पसंतीचे ड्राइव्हर्स शोधत आहे...

en: Authenticate
mr: ओळख पटवा

en: Default
mr: पूर्वनिर्धारीत

en: Middle Mouse Button Click
mr: मध्यम माउस बटन क्लिक

en: Right Mouse Button Click
mr: उजवे माऊस बटन क्लिक

en: Back
mr: मागे

en: Forward
mr: पुढे

en: Eraser Pressure Feel
mr: इरेजर प्रेशर फिल

en: Soft
mr: मऊ

en: Firm
mr: घट्ट

en: Top Button
mr: शीर्ष बटन

en: Lower Button
mr: खालचे बटन

en: Tip Pressure Feel
mr: टिप प्रेशर फिल

en: Tablet (absolute)
mr: टॅबलेट (ॲबसोल्युट)

en: Touchpad (relative)
mr: टचपॅड (रिलेटिव्ह)

en: Tablet Preferences
mr: टॅबलेट पसंती

en: No tablet detected
mr: टॅबलेट आढळले नाही

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
mr: कृपया वॅकॉम टॅबलेट प्लग इन करा किंवा सुरू करा

en: Bluetooth Settings
mr: ब्ल्युटूथ सेटिंग्स्

en: Wacom Tablet
mr: वॅकॉम टॅबलेट

en: Tracking Mode
mr: ट्रॅकिंग मोड

en: Left-Handed Orientation
mr: डाव्या-हाताचे निर्देशन

en: Map to Monitor…
mr: मॉनिटरकरिता मॅप करा...

en: Map Buttons…
mr: मॅप बटन्स…

en: Calibrate…
mr: कॅलिब्रेट…

en: Adjust mouse settings
mr: माऊस सेटिंग्ज समायोजित करा

en: Adjust display resolution
mr: डिस्पले रेजॉल्युशन सुस्थित करा

en: Screen Calibration
mr: स्क्रीन कॅलिब्रेशन

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
mr: टॅबलेट कॅलिब्रेट करण्यासाठी कृपया लक्ष्य मार्कर्स् टॅप करा.

en: Map Buttons
mr: मॅप बटने

en: Map buttons to functions
mr: बटन्सला फंक्शन्स् करीता मॅप करा

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
mr: 15 मिनिटे

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
mr: 30 मिनिटे

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
mr: 45 मिनिटे

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
mr: 1 तास

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
mr: 80 मिनिटे

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
mr: 90 मिनिटे

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
mr: 100 मिनिटे

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
mr: 2 तास

en: Automatic Suspend
mr: स्व स्थगित करा

en: _Plugged In
mr: प्लग केले (_P)

en: On _Battery Power
mr: बॅटरि पावरवरील (_B)

en: Delay
mr: विलंब

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
mr: कॅलिब्रेशन प्रोफाइल निर्माण करेल ज्याचा वापर तुम्ही पडद्यावरील रंग व्यवस्थापीत करण्यासाठी करू शकता. जेवढा जास्तवेळ कॅलिब्रेशनवर द्याल, तेवढेच उत्तम रंग प्रोफाइलचा दर्जा होईल.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
mr: कॅलिब्रेशन सुरू होईपर्यंत तुम्ही संगणकाचा वापर करू शकणार नाही.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
mr: दर्जा

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
mr: अंदाजे वेळ

en: Calibration Quality
mr: कॅलिब्रेशन दर्जा

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
mr: कॅलिब्रेशनकरिता वापरण्याजोगी सेंसर साधन पसंत करा.

en: Calibration Device
mr: कॅलिब्रेशन साधन

en: Select the type of display that is connected.
mr: जोडणीजोगी डिस्पले प्रकार पसंत करा.

en: Display Type
mr: डिस्पले प्रकार

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
mr: डिस्पले लक्ष्य व्हाइट पॉइंट पसंत करा. बरेच डिस्पलेजना D65 इल्युमिनंटकरिता कॅलिब्रेट केले पाहिजे.

en: Profile Whitepoint
mr: प्रोफाइल व्हाइटपॉइंट

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
mr: कृपया डिस्पलेला तेजपणाकरिता निश्चित करा. रंग व्यवस्थापन बऱ्यापैकी या तेचपणा स्तरकरिता अचूक असते.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
mr: वैकल्पिकरित्या, तुम्ही वापरलेल्या तेजपणा स्तराचा वापर या साधनावरील इतर प्रोफाइल्ससह करू शकता.

en: Display Brightness
mr: उजळपणा दाखवा

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
mr: तुम्ही विविध संगणकांवर या रंग प्रोफाइलचा वापर करू शकता, किंवा वेगळ्या रोशानाइ अटिंकरिता प्रोफाइल्स निर्माण करू शकता.

en: Profile Name:
mr: प्रोफाइल नाव:

en: Profile Name
mr: प्रोफाइल नाव

en: Profile successfully created!
mr: प्रोफाइल यशस्वीरित्या निर्मीत केले!

en: Copy profile
mr: प्रोफाइलचे प्रत बनवा

en: Requires writable media
mr: लेखनजोगी मिडीया आवश्यक

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
mr: <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> आणि <a href="windows">Microsoft Windows</a> प्रणालींवर प्रोफाइलचा वापर कसे करायचे याकरिता उपयोगी सूचना आढळतील.

en: Summary
mr: सारांश

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
mr: अडचणी आढळले. प्रोफाइल योग्यरित्या कार्य करणार नाही. <a href="">तपशील दाखवा.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
mr: प्रत्येक साधनाला रंग व्यवस्थापीत अप्टूडेट रंग प्रोफाइल आवश्यक आहे.

en: Learn more about color management
mr: रंग व्यवस्थापनविषयी आणखी शिका

en: Set this profile for all users on this computer
mr: या संगणकावर सर्व वापरकर्त्यांसाठी हा प्रोफाइल ठरवा

en: Calibrate the device
mr: या साधनाला कॅलिब्रेट करा

en: Unable to detect any devices that can be color managed
mr: रंग व्यवस्थापन शक्य कोणत्याही साधनांना ओळखणे अशक्य

en: Projector
mr: प्रोजेक्टर

en: Plasma
mr: प्लाजमा

en: LCD (CCFL backlight)
mr: LCD (CCFL बॅकलाइट)

en: LCD (RGB LED backlight)
mr: LCD (RGB LED बॅकलाइट)

en: LCD (white LED backlight)
mr: LCD (व्हाइट LED बॅकलाइट)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
mr: वाइड गॅमट LCD (CCFL बॅकलाइट)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
mr: वाइड गॅमट LCD (RGB LED बॅकलाइट)

en: 40 minutes
mr: 40 मिनिटे

en: Native to display
mr: डिस्पलेकरिता मूळ

en: D50 (Printing and publishing)
mr: D50 (छपाई आणि प्रकाशन)

en: D65 (Photography and graphics)
mr: D65 (छायाचित्रण आणि ग्राफिक्स)

en: Display Calibration
mr: कॅलिब्रेशन दाखवा

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
mr: झाले (_D)

en: Bark
mr: बार्क

en: Drip
mr: ड्रिप

en: Glass
mr: ग्लास

en: Sonar
mr: सोनार

en: Output
mr: आऊटपुट

en: Test
mr: चाचणी

en: Subwoofer
mr: सबवूफर

en: Input
mr: इंपुट

en: Resolution
mr: रेजोल्युशन

en: Times
mr: वेळ

en: Hour
mr: तास

en: Minute
mr: मिनिट

en: Mirror
mr: मिरर

en: Automatic Screen _Lock
mr: स्व पडदा कुलूपबंद (_L)

en: Displays
mr: डिस्पलेज्

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
mr: पडदा बंद होते

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
mr: 30 सेकंद

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
mr: 1 मिनिट

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
mr: 2 मिनिटे

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
mr: 3 मिनिटे

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
mr: 5 मिनिटे

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
mr: 4 मिनिटे

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
mr: 8 मिनिटे

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
mr: 10 मिनिटे

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
mr: 12 मिनिटे

en: Input Sources
mr: इनपुट स्रोत

en: Use the _same source for all windows
mr: सर्व पटलांकरिता समान स्रोतचा वापर करा (_s)

en: Add an Input Source
mr: इंपुट स्रोत समाविष्ट करा

en: Preferences
mr: पसंती

en: Shortcut
mr: शॉर्टकट

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: No input source selected
mr: इंपुट स्रोत नीवडले नाही

en: Add Shortcut
mr: शॉर्टकट समाविष्ट करा

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
mr: तुम्हाला पंजीकृत फिंगरप्रिन्ट नष्ट करायचे, तसे केल्यास फिंगरप्रिन्ट प्रवेश अकार्यान्वीत होईल?

en: _Delete Fingerprints
mr: फिंगरप्रिन्ट नष्ट करा (_D)

en: Create a user account
mr: वापरकर्ता खाते निर्माण करा

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
mr: प्रभावी बदलकरिता सत्रला पुन्हा सुरू करणे आवश्यक आहे

en: Restart Now
mr: आत्ता सुरू करा

en: User Icon
mr: वापरकर्ता चिन्ह

en: _Language
mr: भाषा (_L)

en: _Password
mr: पासवर्ड (_P)

en: _Fingerprint Login
mr: फिंगरप्रिन्ट प्रवेश (_F)

en: A_utomatic Login
mr: स्वयं प्रवेश (_u)

en: Add User
mr: वापरकर्ता समाविष्ट करा

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
mr: नाव नोंदणी (_E)

en: Domain Administrator Login
mr: डोमैन प्रशासक प्रवेश

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
mr: एंटरप्राइज प्रवेशचा वापर करण्यासाठी, ह्या संगणकाला
    ह्या डोमैन अंतर्गत असणे आवश्यक आहे. कृपया नेटवर्क प्रशासकाने
    येथे डोमैन पासवर्ड द्या.

en: _Domain
mr: डोमैन (_D)

en: Administrator _Name
mr: प्रशासक नाव (_N)

en: Administrator Password
mr: प्रशासक पासवर्ड

en: _Username
mr: वापरकर्तानाव (_U)

en: _Full Name
mr: संपूर्ण नाव (_F)

en: Account _Type
mr: खाते प्रकार (_T)

en: _Enterprise Login
mr: एंटरप्राइज प्रवेश (_E)

en: Change Password
mr: पासवर्ड बदलवा

en: Ch_ange
mr: बदल करा (_a)

en: _New Password
mr: नवीन पासवर्ड (_N)

en: Current _Password
mr: सध्याचे पासवर्ड (_P)

en: Set a password now
mr: पासवर्ड आत्ता ठरवा

en: Full Screen
mr: पडदाभर

en: Top Half
mr: शीर्ष भाग

en: Bottom Half
mr: तळ भाग

en: Left Half
mr: डावे भाग

en: Right Half
mr: उजवे भाग

en: Zoom Options
mr: झूम पर्याय

en: _Zoom
mr: मोठे करा (_Z)

en: Magnifier Position:
mr: मॅगनिफायर ठिकाण:

en: Magnifier
mr: वर्धक

en: Crosshairs
mr: क्रॉसहेर्स्

en: Color Effects:
mr: रंग प्रभाव:

en: Color Effects
mr: रंग प्रभाव

en: Typing Assist
mr: टाइपिंग सहाय्यक

en: _Sticky Keys
mr: स्टीकी किज (_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
mr: मॉडिफायर किज्ची श्रृंखला यास कि जोडणी म्हणून वागवतो

en: _Disable if two keys are pressed together
mr: दोन किज् एकाचवेळी दाबल्यास बंद करा (_D)

en: S_low Keys
mr: स्लो किज (_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
mr: कि दाबल्यावर व स्वीकारल्यावर विलंब प्रस्तुत करतो

en: A_cceptance delay:
mr: स्वीकार विलंब (_c):

en: Slow keys typing delay
mr: स्लो किज् टाइपिंग विलंब

en: Beep when a key is pr_essed
mr: कि दाबून ठेवल्यास बीप द्या (_e)

en: Beep when a key is _accepted
mr: कि स्वीकारल्यास बीप द्या (_a)

en: Beep when a key is _rejected
mr: कि नकारल्यास बीप द्या (_r)

en: _Bounce Keys
mr: बाऊंस किज (_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
mr: फास्ट ड्युप्लिकेट किप्रेसेस्कडे दुर्लक्ष करते

en: Bounce keys typing delay
mr: बाऊंस किज् टाइपिंग विलंब

en: _Enable by Keyboard
mr: कळफलकनुरूप सुरू करा (_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
mr: किबोर्डपासून ॲसेसिबिलिटि गुणधर्म बंद किंवा सुरू करा

en: Repeat Keys
mr: पुनःवृत्ती किज्

en: Repeat keys speed
mr: रिपीट किजचा वेग

en: Click Assist
mr: क्लिक असिस्ट

en: _Simulated Secondary Click
mr: दुसरी क्लिक सिम्युलेट केली (_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
mr: प्राथमीक बटन दाबून दुसरि क्लिक सुरू करा

en: Secondary click delay
mr: सेकंड्रि क्लिक विलंब

en: _Hover Click
mr: होवर क्लिक (_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
mr: पॉईंटर एका जागेवर असल्यास क्लिक सुरू करा

en: D_elay:
mr: उशीर (_e):

en: Motion _threshold:
mr: मोशन थ्रेशोल्ड (_t):

en: Visual Alerts
mr: दृष्यास्पद सावधानता

en: _Test flash
mr: फ्लॅशची चाचणी करा (_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
mr: गजर आवाज आढळल्यानंतर दृष्यास्पद निर्देशनचा वापर करा.

en: _Visual Alerts
mr: दृष्यास्पद गजर (_V)

en: Flash the entire _screen
mr: पडदाभर फ्लॅश करा (_s)

en: Seeing
mr: सिइंग

en: _High Contrast
mr: जास्त काँट्रास्ट (_H)

en: _Large Text
mr: मोठे मजकूर (_L)

en: Screen _Reader
mr: स्क्रीन रिडर (_R)

en: _Sound Keys
mr: आवाज किज (_S)

en: Hearing
mr: ऐकणे

en: Typing
mr: टाइपिंग

en: Screen _Keyboard
mr: स्क्रीन किबोर्ड (_K)

en: _Typing Assist (AccessX)
mr: टायपिंग असिस्ट (ॲक्सेसएक्स) (_T)

en: Pointing & Clicking
mr: पॉईंटिंग आणि क्लिकिंग

en: _Mouse Keys
mr: माऊस किज (_M)

en: _Click Assist
mr: क्लिक असिस्ट (_C)

en: Cursor Blinking
mr: कर्सर लुकलुकणे

en: Sound Keys
mr: साउंड किज

en: Screen Reader
mr: स्क्रीन रिडर

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
mr: फोकस स्थानांतरित करत असताना स्क्रीन रिडर दाखविलेले मजकूर वाचते.

en: _Screen Reader
mr: स्क्रीन रिडर (_S)

en: General
mr: सर्वसाधारण

en: Search
mr: शोधा

en: Notifications
mr: सूचना

en: Reset
mr: मूळस्थिती

en: Networks
mr: नेटवर्क्स

en: Some services are disabled because of no network access.
mr: नेटवर्क प्रवेश नसल्यामुळे काही सर्व्हिसेस बंद केले जातात.

en: Remote Login
mr: दूरस्त प्रवेश

en: Media Sharing
mr: मिडीया शेअरिंग

en: Share music, photos and videos over the network.
mr: नेटवर्कवरील संगीत, छायाचित्र आणि व्हिडीओज शेअर करा.

en: Folders
mr: फोल्डर्स

en: Select how media should be handled
mr: मिडीया कसे हाताळायचे ते निवडा

en: CD _audio
mr: CD ऑडिओ (_a)

en: _DVD video
mr: DVD व्हिडीओ (_D)

en: _Music player
mr: संगीत वादक (_M)

en: _Photos
mr: छायाचित्र (_P)

en: _Software
mr: सॉफ्टवेअर

en: _Other Media…
mr: इतर मिडीया (_O)...

en: _Never prompt or start programs on media insertion
mr: मिडीया अंतर्भुतकरतेवेळी कधिही प्रोग्राम्स् करीता विनंती किंवा सुरू करू नका (_N)

en: Select how other media should be handled
mr: इतर मिडीयाला कसे हाताळायचे ते निवडा

en: _Action:
mr: तपशील

en: _Type:
mr: प्रकार (_T):

en: Preview
mr: पूर्वावलोकन

en: My Account
mr: माझे खाते

en: Login Screen
mr: प्रवेश पटल

en: Language
mr: भाषा

en: Login settings are used by all users when logging into the system
mr: प्रणालीमध्ये प्रवेश करताना प्रवेश सेटिंग्ज सर्व वापरकर्त्यांसह वापरले जाते

en: Dates
mr: दिनांक

en: Numbers
mr: अंक

en: Measurement
mr: मोजमाप

en: Paper
mr: पेपर

en: Memory
mr: मेमरि

en: Processor
mr: प्रोसेसर

en: Graphics
mr: ग्राफिक्स्

en: Calculating…
mr: गणना करत आहे...

en: Virtualization
mr: वर्च्युअलाइजेशन

en: _Select
mr: निवडा(_S)

en: No languages found
mr: इतर भाषा आढळले नाही

en: Time
mr: वेळ

en: Turn device off
mr: साधन बंद करा

en: _Type
mr: प्रकार (_T)

en: Sho_w password
mr: पासवर्ड दाखवा (_w)

en: Tunneled TLS
mr: टनल्ड TLS

en: Protected EAP (PEAP)
mr: प्रोटेक्टेड EAP (PEAP)

en: Au_thentication
mr: ओळख (_t)

en: I_dentity
mr: ओळख (_d)

en: _User certificate
mr: वापरकर्ता प्रमाणपत्र (_U)

en: C_A certificate
mr: CA प्रमाणपत्र (_A)

en: Private _key
mr: प्राइव्हेट कि (_k)

en: _Private key password
mr: प्राइवेट कि पासवर्ड (_P)

en: Anonymous
mr: निनावी

en: Authenticated
mr: ओळख पटवली

en: Both
mr: दोन्ही

en: Anony_mous identity
mr: निनावी ओळख (_m)

en: PAC _file
mr: PAC फाइल (_f)

en: _Inner authentication
mr: आंतरिक ओळख पटवा (_I)

en: Version 0
mr: आवृत्ती 0

en: Version 1
mr: आवृत्ती 1

en: PEAP _version
mr: PEAP आवृत्ती (_v)

en: 1 (Default)
mr: 1 (पूर्वनिर्धारित)

en: Open System
mr: ओपन प्रणाली

en: Shared Key
mr: शेअर्ड कि

en: _Key
mr: कि (_K)

en: Sho_w key
mr: कि दाखवा (_w)

en: WEP inde_x
mr: WEP इंडेक्स (_x)

en: S_ecurity
mr: सुरक्षा (_e)

en: 802.1x _Security
mr: 802.1x सुरक्षा (_S)

en: _SSID
mr: SSID (_S)

en: _BSSID
mr: BSSID (_B)

en: _MAC Address
mr: MAC पत्ता (_M)

en: _Cloned Address
mr: क्लोन केलेला पत्ता (_C)

en: Automatic (DHCP)
mr: स्व (DHCP)

en: Link-Local Only
mr: फक्त स्थानीय जुळवा

en: Netmask
mr: नेटमास्क

en: Gateway
mr: गेटवे

en: Automatic DNS
mr: स्व DNS

en: Routes
mr: राउट्स

en: Automatic Routes
mr: स्व राउट्स

en: Use this connection _only for resources on its network
mr: नेटवर्कवरील स्रोतकरिता फक्त या जोडणीचाच वापर (_o)

en: _Name
mr: नाव (_N)

en: M_TU
mr: MTU (_T)

en: bytes
mr: बाइट्स

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
mr: (त्रुटी: VPN जोडणी संपादक लोड करणे अशक्य)

en: Automatic, DHCP only
mr: स्व, फक्त DHCP

en: Prefix
mr: प्रिफिक्स

en: Signal Strength
mr: सिग्नल मजबूती

en: Link speed
mr: लिंकचा वेग

en: Last Used
mr: शेवटच्यावेळी वापरले

en: Connect _automatically
mr: स्व जोडणी करा (_a)

en: Make available to _other users
mr: इतर वापरकर्त्यांकरिता उपलब्ध करा (_o)

en: Turn VPN connection off
mr: VPN जोडणी बंद करा

en: Network Name
mr: नेटवर्क नाव

en: Security type
mr: सुरक्षा प्रकार

en: Turn Wi-Fi off
mr: वाय-फाय बंद करा

en: _Connect to Hidden Network…
mr: छुप्या नेटवर्कशी जोडणी करा (_C)...

en: Provider
mr: प्रोव्हाइडर

en: _Turn On
mr: सुरू करा (_T)

en: _HTTP Proxy
mr: HTTP प्रॉक्सी (_H):

en: H_TTPS Proxy
mr: HTTPS प्रॉक्सी (_T):

en: _FTP Proxy
mr: FTP प्रॉक्सी (_F):

en: _Socks Host
mr: FTP प्रॉक्सी (_F):

en: _Ignore Hosts
mr: यजमानांकडे दुर्लक्ष करा (_I)

en: HTTP proxy port
mr: HTTP प्रॉक्सी पोर्ट

en: HTTPS proxy port
mr: HTTPS प्रॉक्सी पोर्ट

en: FTP proxy port
mr: FTP प्रॉक्सी पोर्ट

en: Socks proxy port
mr: सॉक्स प्रॉक्सी पोर्ट

en: _Configuration URL
mr: संरचना URL (_C):

en: Close
mr: बंद करा

en: January
mr: जानेवारी

en: February
mr: फेब्रुवारी

en: March
mr: मार्च

en: April
mr: एप्रिल

en: May
mr: मे

en: June
mr: जुन

en: July
mr: जुलै

en: August
mr: ऑगस्ट

en: September
mr: सप्टेंबर

en: October
mr: ऑक्टोबर

en: November
mr: नोव्हेंबर

en: December
mr: डिसेंबर

en: Date & Time
mr: दिनांक व वेळ

en: Year
mr: वर्ष

en: Month
mr: महिना

en: Day
mr: नेटवर्क वेळ (_N)

en: Time Zone
mr: वेळ क्षेत्र

en: Search for a city
mr: शहर शोधा

en: Automatic _Date & Time
mr: स्वय दिनांक आणि वेळ (_D)

en: Requires internet access
mr: इंटरनेट प्रवेश आवश्यक

en: Date & _Time
mr: दिनांक आणि वेळ (_T)

en: Automatic Time _Zone
mr: स्व वेळ क्षेत्र (_Z)

en: Time _Format
mr: वेळ रूपण (_F)

en: 24-hour
mr: 24 तास

en: _Web
mr: वेब (_W)

en: _Mail
mr: मेल (_M)

en: _Calendar
mr: दिनदर्शिका (_C):

en: M_usic
mr: संगीत (_u)

en: _Video
mr: व्हिडीओ (_V)

en: Mouse
mr: माऊस

en: Double-click timeout
mr: वेळ समाप्तीवर दोनवेळा क्लिक करा

en: Touchpad
mr: टचपॅड्

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
mr: 1 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
mr: 2 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
mr: 3 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
mr: 4 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
mr: 5 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
mr: 6 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
mr: 7 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
mr: 14 दिवस

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
mr: 30 दिवस

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
mr: नेहमीकरिता

en: Remove Account
mr: खाते काढून टाका

en: Quit
mr: बाहेर पडा

en: All Settings
mr: सर्व सेटिंग्स्

en: Help
mr: मदत

en: Printers
mr: छपाईयंत्रे

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
mr: छपाईयंत्र समाविष्ट करा, छपाईयंत्र जॉब्सचे अवलोकन करा आणि छपाई कसे पाहिजे ते ठरवा

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
mr: प्रिंटर;क्युउ;प्रिंट;पेपर;इंक;टोनर;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
mr: ग्राफिक्स टॅबलेट्सकरिता बटन मॅपिंग्ज ठरवा आणि स्टाइलस संवेदनशीलता आयोजीत करा

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
mr: टॅबलेट;वॅकॉम;स्टायलस;इरेजर;माऊस;

en: Power
mr: पावर

en: View your battery status and change power saving settings
mr: बॅटरि स्थितीचे अवलोकन करा आणि पावर साठवण्याच्या सेटिंग्ज बदलवा

en: Color
mr: रंग

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
mr: साधनांचे रंग कॅलिब्रेट करा, जसे कि डिस्पलेज, कॅमेराज किंवा छापईयंत्र

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
mr: रंग;ICC;प्रोफाइल;कॅलिब्रेट;प्रिंटर;डिस्पले;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
mr: ब्ल्युटूथ सुरू करा आणि बंद करा आणि साधनांची जोडणी करा

en: Background
mr: पार्श्वभूमी

en: Change your background image to a wallpaper or photo
mr: पार्श्वभूमी प्रतिमांना वॉलपेपर किंवा छायाचित्रकरिता बदलवा

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
mr: वॉलपेपर;स्क्रीन;डेस्कटॉप;

en: Sound
mr: आवाज

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
mr: आवाज स्तर, इंपुट्स, आउटपुट्स, आणि गजर आवाज बदलवा

en: Choose how to use connected monitors and projectors
mr: जुळलेले मॉनिटर्स आणि प्रोजेक्टर्सचा वापर कसा करायचा ते पसंत करा

en: Keyboard
mr: कळफलक

en: Users
mr: वापरकर्ते

en: Add or remove users and change your password
mr: वापरकर्ते समाविष्ट करा किंवा काढून टाका आणि पासवर्ड बदलवा

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
mr: अवलोकन, ऐकणे, टाइप, पॉइंट आणि क्लिककरिता सोपे करा

en: Control what you want to share with others
mr: इतरांशी काय शेअर करायचे ते नियंत्रीत करा

en: Removable Media
mr: काढून टाकण्याजोगी मिडीया

en: Region & Language
mr: क्षेत्र व भाषा

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
mr: भाषा;मांडणी;कळफलक;इंपुट;

en: View information about your system
mr: प्रणाली विषयी माहिती दाखवा

en: Control how you connect to the Internet
mr: इंटरनेटशी कशी जोडणी करायची ते नियंत्रीत करा

en: Change the date and time, including time zone
mr: दिनांक आणि वेळ बदलवा, वेळक्षेत्र समाविष्टीत

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
mr: क्लॉक;टाइमझोन;ठिकाण;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
mr: स्क्रीन;लॉक;विश्लेषण;क्रॅश;वैयक्तिक;नुकतेच;तात्पुर्ते;tmp;इंडेक्स;नाव;नेटवर्क;ओळख;

en: Control which notifications are displayed and what they show
mr: कोणत्या सूचना दाखवायचे आणि ते काय दाखवते, ते नियंत्रीत करा

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
mr: सूचना;बॅनर;संदेश;ट्रे;पॉपअप;

en: Default Applications
mr: पूर्वनिर्धारीत ॲप्लिकेशन्स्

en: Mouse & Touchpad
mr: माऊस व टचपॅड्

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
mr: माऊस किंवा टचपॅड संवेदनशिलता बदलवा आणि उजवे किंवा डावखुरा पसंत करा

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
mr: ट्रॅकपॅड;पॉइंटर;क्लिक;टॅप;डबल;बटन;ट्रॅकबॉल;स्क्रोल;

en: Online Accounts
mr: ऑनलाइन खाते

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
mr: ऑनलाइन खातींसह जोडणी करा आणि त्याचे कशासाठी वापर करायचे ते ठरवा

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
mr: गूगल;फेसबूक;ट्विटर;याहू;वेब;ऑनलाइन;चॅट;कॅलेंडर;मेल;काँट्रॅक्ट;ओनक्लाउड;कर्बेरोस,आईमॅप;एसएमटिपि;पॉकेट;रिडइटलेटर;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
mr: पसंती;सेटिंग्स्;

en: Turn zoom on or off
mr: झूम सुरू किंवा बंद करा

en: Zoom in
mr: मोठे करा

en: Zoom out
mr: लहान करा

en: Turn screen reader on or off
mr: स्क्रीन रिडर सुरू किंवा बंद करा

en: Turn on-screen keyboard on or off
mr: ऑनस्क्रीन कळफलक सुरू किंवा बंद करा

en: Increase text size
mr: मजकूर आकार वाढवा

en: Decrease text size
mr: मजकूर आकार कमी करा

en: High contrast on or off
mr: जास्त काँट्रास्ट सुरू किंवा बंद करा

en: Switch to next input source
mr: पुढील इंपुट स्रोतचा वापर करा

en: Switch to previous input source
mr: मागील इंपुट स्रोतचा वापर करा

en: Launchers
mr: लाँचर्स्

en: Launch help browser
mr: मदत ब्राऊजर सुरू करा

en: Launch calculator
mr: कॅलक्युलेटर सुरू करा

en: Launch email client
mr: इमेल क्लाएंट सुरू करा

en: Launch web browser
mr: वेब ब्राउजर सुरू करा

en: Home folder
mr: होम फोल्डर

[ctx: keybinding]
en: Search
mr: शोधा

en: Screenshots
mr: स्क्रीनशॉटस्

en: Save a screenshot to $PICTURES
mr: स्क्रीनशॉटला $PICTURES मध्ये साठवा

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
mr: पटलाच्या स्क्रीनशॉटला $PICTURES मध्ये साठवा

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
mr: क्षेत्राचे स्क्रीनशॉट $PICTURES मध्ये साठवा

en: Sound and Media
mr: साऊंड व मिडीया

en: Volume down
mr: वॉल्युम कमी करा

en: Volume up
mr: वॉल्युम वाढवा

en: Launch media player
mr: मिडीया वादक सुरू करा

en: Play (or play/pause)
mr: चालवा (किंवा चालवा/थांबा)

en: Pause playback
mr: चालवणे थांबवा

en: Stop playback
mr: चालवणे थांबवा

en: Previous track
mr: पूर्वीचे ट्रॅक

en: Next track
mr: पुढील ट्रॅक

en: Eject
mr: बाहेर काढा

en: System
mr: प्रणाली

en: Log out
mr: बाहेर पडा

en: Lock screen
mr: पडदा कुलूपबंद करा
