budgie-control-center 1.2.0 - en to ne translation catalogue (1450 entries)

en: Two Sided
ne: दुबैपट्टी

en: Paper Type
ne: कागजको प्रकार

en: Paper Source
ne: कागज श्रोत

en: Output Tray
ne: निर्गत ट्रे

[ctx: printing option]
en: Resolution
ne: रिजोल्युसन

en: GhostScript pre-filtering
ne: घोस्टस्क्रिप्ट प्रि-फिल्टरिङ

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ne: एकापट्टि पृष्ठहरू

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ne: दुबैपट्टी

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ne: अभिमुखीकरण

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ne: साधारण

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ne: पृष्ठ सेटअप

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ne: स्थापना गर्ने विकल्पहरू

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ne: काम

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ne: छवि गुणस्तर

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ne: रङ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ne: सकिदै

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ne: उन्नत

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ne: नमुना पृष्ठ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ne: नमुना पृष्ठ

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ne: सक्रिय कार्यहरू छैन

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ne[0]: %u काम
ne[1]: %u कामहरू

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ne: मुद्रण हेड सफा गर्नुहोस्

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ne: टोनर कम

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ne: टोनर सकियो

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ne: डेभेलोपर कम छ

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ne: डेभेलोपर सकियो

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ne: मार्कर आपूर्ति कमि

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ne: मार्कर आपूर्ति सकियो

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ne: आवरण खोल्नुहोस्

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ne: ढोका खुला छ

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ne: कागजको कमी

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ne: कागज सकियो

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ne: अफलाइन

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ne: रोकियो

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ne: फोहोर भण्डारण लगभग पूर्ण

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ne: फोहोर भण्डारण भरियो

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ne: ओप्टिकल फोटो सञ्चालक  जीवनको अन्तमा छ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ne: ओप्टिकल फोटो सञ्चालकले हालै काम गरेको छैन

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ne: तयार

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ne: मुद्रण कार्य स्वीकार्य छैन

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ne: प्रक्रिया गरिदै

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ne: उत्पादक

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ne: ड्राइभर

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ne: एकापट्टी

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ne: लामो धार भएको

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ne: छोटो किनारा (फ्लिप)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ne: पोर्ट्रेट

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ne: ल्याण्डस्केप

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ne: ल्याण्डस्केप उल्टाउनुहोस्

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ne: पोट्रेट उल्टाउनुहोस्

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ne: मुद्रणयन्त्र “%s” मेटियो

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ne: नयाँ मुद्रक थप्न असफल

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ne: ui जडान गर्न सकिएन : %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
ne: मुद्रक र परिवर्तन सेटिङ थप्न ताल्चा खोल्नुहोस्

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ne: विचाराधिन

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ne: पज गरिएको

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ne: प्रमाणीकरण आवश्यक

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ne: प्रक्रिया गरिदै

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ne: रोकियो

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ne: रद्द गरियो

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ne: परित्याग गरियो

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ne: पूरा भयो

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ne: JetDirect  मुद्रक

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ne: एलपीडि मुद्रण

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ne: विस्तृत विवरण %s

en: No suitable driver found
ne: उपयुक्त ड्राइभर पाइएन

en: Select PPD File
ne: PPD फाइल चयन गर्नुहोस्

en: _Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: _Open
ne: खोल्नुहोस्

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ne: पोस्ट स्क्रिप्ट मुद्रणयन्त्र डिस्क्रिप्सन फाइलहरू  (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ne: स्वतः छान्ने

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ne: पूर्वानिर्धारण मुद्रण

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ne: घोस्टस्क्रिप्ट फन्टहरू मात्र सम्मिलित गर्नुहोस्

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ne: पीएस स्तर १ रूपान्तरण

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ne: पीएस स्तर २ रूपान्तरण

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ne: पूर्व-फिल्टर छैन

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ne: मुद्रक थप्नुहोस्

en: Unlock Print Server
ne: मुद्रण सर्भर ताल्चा खोल्नुहोस्

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ne: %s ताल्चा हटाउनुहोस्।

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ne: %sमा मुद्रणहरू हेर्न प्रयोगकर्ता नाम र पासवर्ड प्रवेश गर्नुहोस् ।.

en: Searching for Printers
ne: मुद्रणयन्त्रहरू खोज्दै

note: Translators: The found device is a printer connected via USB
en: USB
ne: युएसबि

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ne: क्रम पोर्ट

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ne: समानान्तर पोर्ट

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
ne: ब्लुटुठ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ne: स्थान: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ne: ठेगाना %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ne: सर्भरलाई प्रमाणीकरण आवश्यक छ

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ne[0]: %u कार्य प्रमाणीकरण आवश्यक छ
ne[1]: %u कार्यहरू प्रमाणीकरण आवश्यक छ

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ne: %s — सक्रिय कार्य

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ne: %s बाट मुद्रण गर्न कालागि प्रमाणपत्रहरू प्रविष्ट गर्नुहोस् ।

en: %d of %d
ne: %d को %d

en: New shortcut…
ne: नयाँ शर्टकर्ट…

en: Button %d
ne: बटन %d

en: Button
ne: बटन

en: Output:
ne: निर्गत:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ne: आकार अनुपात (पत्रमञ्जूषा) राख्नुहोस्:

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ne: एकल मोनिटर सेट गर्नुहोस्

en: Display Mapping
ne: प्रदर्शन गर्नुहोस्

en: _Close
ne: बन्द गर्नुहोस्

en: Test Your _Settings
ne: सेटिङहरू परिक्षण गर्नुहोस्:

en: Stylus
ne: स्टाईलस्

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ne: ट्याबलेट

en: Batteries
ne: बेटरिहरू

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ne: बेटरि

en: When _idle
ne: निश्क्रिय

en: Suspend
ne: निश्क्रिय गर्ने

en: Power Off
ne: पावर बन्द

en: Hibernate
ne: हाइवरनेट

en: Nothing
ne: केही पनि होइन

en: Off
ne: बन्द

en: When on battery power
ne: जब बेटरि पावरमा

en: When plugged in
ne: जडान भएको बेला

en: On
ne: खुला छ

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ne[0]: %d मिनेट
ne[1]: %d मिनेट

[ctx: Idle time]
en: Never
ne: कहिल्यै पनि

en: Automatic suspend
ne: स्वत निश्क्रिय

en: High performance and power usage.
ne: उच्च प्रदर्शन र शक्ति प्रयोग।

en: Standard performance and power usage.
ne: मानक प्रदर्शन र शक्ति उपयोग।

en: Reduced performance and power usage.
ne: कम प्रदर्शन र शक्ति प्रयोग.

en: Unknown time
ne: अज्ञात समय

en: %i minute | %i minutes
ne[0]: %i मिनट
ne[1]: %i मिनट

en: %i hour | %i hours
ne[0]: %i घण्टा
ne[1]: %i घण्टा

en: hour | hours
ne[0]: घण्टा
ne[1]: घण्टा

en: minute | minutes
ne[0]: मिनट
ne[1]: मिनट

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ne: पुरा चार्जको हुन %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ne: सावधान: %sबाँकी

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ne: %s बाकि छ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ne: पुरा चार्ज

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ne: चार्ज छैन

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ne: खाली

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ne: चार्जहुँदै

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ne: चार्ज सकिदैँछ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ne: वायरलेस माउस

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ne: वायरलेस कुञ्जीपाटी

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ne: अटुट विद्युत आपूर्ति

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ne: पर्सनल डिजिटल असिस्टेन्ट

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ne: सेलफोन

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ne: मिडिया प्लेयर

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ne: कम्प्युटर

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ne: खेल आगत यन्त्र

[ctx: Battery name]
en: Main
ne: मुख्य

[ctx: Battery name]
en: Extra
ne: अतिरिक्त

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ne: सेतो खालीस्थान

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ne: नमुना प्रोफाइल

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ne: स्वचालित

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ne: तल्लो गुणस्तर

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ne: मध्यम गुणस्तर

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ne: उच्च गुणस्तर

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ne: पुर्वनिर्धारित  RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ne: पुर्वनिर्धारित  CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ne: पुर्वनिर्धारित कैलो

en: Vendor supplied factory calibration data
ne: विक्रेताले कारखाना अंशांकन डाटा प्रदान गर्यो

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ne: यो प्रोफाइलसँग पूरा-पर्दा प्रदर्शन सुधार सम्भव छैन

en: This profile may no longer be accurate
ne: यो प्रोफाइल अब सही नहुन सक्छ

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ne: ल्याकटप पर्दा

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ne: अवस्थित वेवक्याम

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ne: %s मोनिटर

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ne: %s स्क्यानर

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ne: %s क्यामेरा

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ne: %s मुद्रक

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ne: %s वेवक्याम

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ne: पुर्वनिर्धारित

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ne: रङ्ग भर्ने स्थान

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ne: नमुना प्रोफाइल

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ne: ICC प्रोफाइल रोज्नुहोस्

en: _Import
ne: आयात गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ne: ICC प्रोफाइल

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ne: सबै फाइलहरू

en: Screen
ne: पर्दा

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ne: प्रोफाईल बचत गर

en: _Save
ne: बचत गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ne: चयन यन्त्र लागि एक रङ प्रोफाइल सिर्जना गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ne: मापन यन्त्र भेटिएन । सो यन्त्र जोडिएको छ र खुला छ भन्ने सुनिश्चित गर्नुहोस् ।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ne: नाप्ने यन्त्रले प्रिन्टर प्रोफाइल समर्थन गर्दैन

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ne: यस प्रकारको यन्त्र समर्थित छैन ।

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ne: वर्ग माथि तपाईँको क्यालिब्रेसन यन्त्र राख्नुहोस् र "Start" थिच्नुहोस्

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ne: क्यालिब्रसन यन्त्र क्यालिब्रट स्थानमाराखि जारि बटन थिच्नुहोस् ।

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ne: क्यालिब्रसन यन्त्र सटह स्थानमाराखि जारि बटन थिच्नुहोस् ।

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ne: कम्प्युटर बन्द गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ne: एउटा आन्तरिक त्रुटि देखा पर्यो जुन पुन: प्राप्त गर्न सकिएन ।.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ne: अंशांकनलागि आवश्यक उपकरण स्थापित छैन।

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ne: प्रोफाईल बनाउन सकिएन

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ne: लक्षित सेतोबिन्दु प्राप्त गर्न सकिने थिएन ।

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ne: पूर्ण !

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ne: क्यालिब्रसन असफल!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ne: क्यालिब्रसन यन्त्र हटाउन सक्नुहुन्छ ।

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ne: अंशांकन प्रगतिमा हुँदा यन्त्रमा नचालाउनुहोस्

en: Enable color management for %s
ne: %s रङ व्यवस्थापनका सक्षम गर्नुहोस्

en: Show color profiles for %s
ne: %s को रङ्ग प्रोफाईल देखाउनुहोस्

note: not calibrated
en: Not calibrated
ne: क्यालिब्रेट नगरिएको

en: multiple sizes
ne: बिभिन्न आकार

en: No Desktop Background
ne: डेस्कटप पृष्ठभूमि छैन

en: Select a picture
ne: तस्वीर छान्नुहोस्

en: Current background
ne: हालको पृष्ठभूमि

en: Custom
ne: अनुकुलन

en: Testing %s
ne: निरिक्षण %s

[ctx: volume]
en: 100%
ne: १००%

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ne: ल्याण्डस्केप

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ne: पोर्ट्रेट दाँया

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ne: पोर्ट्रेट बाँया

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ne: ल्यान्डस्केप (फ्लिप गरिएको)

en: %.2lf Hz
ne: %.2lf हर्ज

en: _Apply
ne: लागू गर्नुहोस्

en: Apply Changes?
ne: परिवर्तन लागू गर्नुहोस्?

en: Changes Cannot be Applied
ne: परिवर्तनहरू लागू गर्न सकिँदैन

en: This could be due to hardware limitations.
ne: यो हार्डवेयरको सीमितताले गर्दा हुन सक्छ ।

en: More Warm
ne: अझ न्यानो

en: Less Warm
ne: कम न्यानो

en: None
ne: कुनै पनि होइन

en: Custom Shortcuts
ne: अनुकुलित सर्टकट

en: More…
ne: अरू…

en: No input sources found
ne: कुनै पनि निर्गत श्रोत फेला परेन ।

[ctx: Input Source]
en: Other
ne: अन्य

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ne: %s पहिले नै %s का लागि प्रयोग भैरहेको छ । यदि तपाईँले यसलाई प्रतिस्थापन गर्नुभयो भने, %s अक्षम हुनेछ

en: Enter the new shortcut
ne: नयाँ सर्टकट टाइप गर्नुहोस्

en: Set Custom Shortcut
ne: अनुकूलन सर्टकट सेट गर्नुहोस्

en: Set Shortcut
ne: सर्टकट सेट गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
ne: %s परिवर्तन गर्न नयाँ सर्टकट प्रविष्ट गर्नुहोस् ।

en: Add Custom Shortcut
ne: अनुकूलन सर्टकट थप्नुहोस्

en: Alternate Characters Key
ne: वैकल्पिक क्यारेक्टर कुञ्जी

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ne: वैकल्पिक क्यारेक्टर कुञ्जीलाई थप क्यारेक्टरहरू प्रविष्ट गर्न प्रयोग गर्न सकिन्छ । यी कहिलेकाहीँ तपाईँको कुञ्जीपाटीमा तेस्रो-विकल्पको रूपमा मुद्रण गरिन्छ।

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ne: देब्रे alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ne: दाहिने alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ne: देब्रे super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ne: दाहिने super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ne: मेनु कुञ्जी

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ne: दाया Ctrl

en: Compose Key
ne: कम्पोज​ कि

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ne: कम्पोज कुञ्जीले प्रविष्ट गर्नका लागि विभिन्न क्यारेक्टरहरूलाई अनुमति दिन्छ । यसलाई प्रयोग गर्न, त्यसपछि अक्षरहरूको क्रम रचना गर्नुहोस्।  उदाहरणका लागि, <b>सी</b> र <b>ओ</b> <b>©</b> प्रवेश गर्ने कुञ्जी रचना गर्नुहोस् <b>क</b> त्यसपछि <b>'</b> <b>á</b> प्रवेश गर्नेछ।

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
ne: क्यप्स लक

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
ne: scroll lock

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
ne: पर्दा मुद्रण गर्नुहोस्

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ne: आगत स्रोतहरू %s कुञ्जीपाटी सर्टकट प्रयोग गरेर स्विच गर्न सकिन्छ।
    यो कुञ्जीपाटी सर्टकट सेटिङमा परिवर्तन गर्न सकिन्छ ।

en: %d modified | %d modified
ne[0]: %d परिमार्जित
ne[1]: %d परिमार्जित

en: Keyboard Shortcuts
ne: कुञ्जीपाटी सर्टकट

en: Reset All Shortcuts?
ne: सबै सर्टकटहरू रिसेट गर्नुहुन्छ?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ne: सर्टकट रिसेट गर्दा यसले तपाईंको अनुकूल सर्टकटलाई असर गर्न सक्छ। यो पूर्वावस्थामा लाउन सकिँदैन ।

en: Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: Reset All
ne: सबै रिसेट गर्नुहोस्

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ne: असक्षम पारिएको छ

en: Authentication failed
ne: प्रमाणीकरण असफल भयो

en: The new password is too short
ne: नयाँ पासवर्ड अति छोटो छ

en: The new password is too simple
ne: नयाँ पासवर्ड धेरै सहज छ

en: The old and new passwords are too similar
ne: पुरानो र नयाँ पासवर्डहरू धेरै उस्तै छन्

en: The new password has already been used recently.
ne: पासवर्ड पहिला नै प्रयोग गरिएको छ । अन्य पासवर्ड रोज्नुहोस् ।

en: The new password must contain numeric or special characters
ne: नयाँ पासवर्डले सङ्ख्यात्मक वा विशेष क्यारेक्टर(हरू) समाविष्ट गर्नुपर्दछ

en: The old and new passwords are the same
ne: पुरानो र नयाँ पासवर्डहरू एउटै छन्

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ne: तपाईँले सुरुमा प्रमाणीकरण गरे पछि तपाईँको पासवर्ड परिवर्तन गरिएको छ!

en: The new password does not contain enough different characters
ne: नयाँ पासवर्डले सङ्ख्यात्मक वा विशेष क्यारेक्टर(हरू) समाविष्ट गर्नु

en: Unknown error
ne: अज्ञात त्रुटि

en: Please choose another password.
ne: कृपया अर्को पासवर्ड रोज्नुहोस् ।

en: Please type your current password again.
ne: कृपया तपाईँको हालको पासवर्ड फेरि प्रविष्टि गर्नुहोस् ।

en: Password could not be changed
ne: पासवर्ड परिवर्तन गर्न सकिएन

en: The passwords do not match.
ne: पासवर्ड मिलेन

en: Select
ne: चयन गर्नुहोस्

en: Browse for more pictures
ne: अरु छविकोलागि ब्राउज गर्नुहोस्

en: Cannot automatically join this type of domain
ne: यस प्रकारको डोमेन स्वचालित रूपमा जडान गर्न सकिँदैन

en: No such domain or realm found
ne: डोमेन वा रियालम नाम भेटिएन

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ne: तपाईँ %s डोमेन %s पहुँच गर्न लगइन हुनुपर्दछ

en: Invalid password, please try again
ne: अवैध पासवर्ड, पुन: प्रयास गर्नुहोस्

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ne: %s डोमेनमा जडान गर्न सकेन: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
ne: यन्त्रले यो कार्य सम्पादन गर्न दावी गर्नु पर्दछ

en: the device is already claimed by another process
ne: यन्त्र पहिल्यै अर्को प्रक्रियाद्वारा दावा गरिएको छ

en: you do not have permission to perform the action
ne: तपाईँलाई कार्य सम्पादन गर्न अनुमति छैन ।

en: no prints have been enrolled
ne: कुनै मुद्रण दर्ता भएको छैन

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ne: नामाकरण गर्दा यन्त्रसँग सञ्चार गर्न असफल भयो

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ne: औठाछाप वाचकसँग सञ्चार गर्न असफल भयो

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ne: औठाछाप डेइमोनसँग सञ्चार गर्न असफल

en: Failed to list fingerprints: %s
ne: औठाछापहरू सूचीबद्ध गर्न असफल भयो: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ne: बचत गरिएका औठाछापहरू मेट्न असफल भयो: %s

en: Left thumb
ne: बायाँ बुढीऔँला

en: _Left index finger
ne: बायाँ चोर औँला

en: Left ring finger
ne: बायाँ साहिँली औँला

en: Left little finger
ne: बायाँ कान्छी औँला

en: Right thumb
ne: दायाँ बुढी औँला

en: Right middle finger
ne: दायाँ माझी औँला

en: _Right index finger
ne: दाहिने चोर औँला

en: Right ring finger
ne: दायाँ साहिँली औँला

en: Right little finger
ne: दायाँ कान्छी औँला

en: Unknown Finger
ne: अज्ञात अंगुठाछाप

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ne: पुरा गर्नुहोस्

en: Fingerprint device disconnected
ne: अंगुठाछाप उपकरण छुटाइएको छ

en: Fingerprint device storage is full
ne: औठाछाप यन्त्र भण्डारण भरिएको छ

en: Failed to enroll new fingerprint
ne: नया अंगुठाछाप दर्ता गर्न असफल

en: Failed to start enrollment: %s
ne: दर्ता सेवा शुरु असफल भयो:%s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ne: नया अंगुठाछाप दर्ता गर्न असफल

en: Failed to stop enrollment: %s
ne: दर्ता सेवा रोक्न असफल भयो:%s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ne: बारम्बार उचालेर आफ्नो औँठाछाप भर्ना गर्न पाठकलाई आफ्नो औँला राख्नुहोस्

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ne: नया अंगुठाछाप स्क्यान गर्नुहोस्

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ne: %s औठाछाप यन्त्र निस्काशन गर्न असफल भयो: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ne: यन्त्र पढ्न समस्या

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ne: %s औठाछाप यन्त्र दावी गर्न असफल भयो: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ne: औठाछाप यन्त्र प्राप्त गर्न असफल भयो: %s

en: Your account
ne: तपाईको खाता

en: Failed to delete user
ne: प्रयोगकर्ता मेट्न असफल

en: Failed to revoke remotely managed user
ne: टाढाबाट प्रबन्ध गरिएको प्रयोगकर्ता लाई खारेज गर्न असफल भयो

en: You cannot delete your own account.
ne: तपाईँले आफ्नो खाता आफैं मेट्न सक्नुहुन्न ।

en: %s is still logged in
ne: %s अझै लगईन छ

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ne: तिनीहरू लगइन भएको बेलामा प्रयोगकर्ता मेट्दा प्रणालीलाई असङ्गत अवस्थामा छोड्न सक्छ ।

en: Do you want to keep %s’s files?
ne: के तपाई %s को फाईलहरु राख्न चाहानुहुन्छ?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ne: प्रयोगकर्ता खाता मेट्दा गृह डाइरेक्टरी, मेल स्पूल र अस्थायी फाइलहरू वरिपरि राख्न सम्भव छ ।

en: _Delete Files
ne: फाइलहरू मेट्नुहोस्

en: _Keep Files
ne: फाइलहरू राख्नुहोस्

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ne: तपाईँ टाढाबाट प्रबन्ध गरिएको %s खाता हटाउन निश्चित हुनुहुन्छ?

en: _Delete
ne: मेट्नुहोस्

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ne: खाता अक्षम पारिएको

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ne: अर्को लगइनमा सेट गर्ने

[ctx: Password mode]
en: None
ne: कुनै पनि होइन

en: Logged in
ne: लगईन गरियो

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ne: सक्षम पारिएको

en: Failed to contact the accounts service
ne: खाता सेवा जडान असफल

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ne: कृपया खाता सेवा स्थापना र सक्षम पारिएको निश्चित गर्नुहोस् ।

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ne: परिवर्तन गर्न,
    पहिला * प्रतिमा क्लिक गर्नुहोस्

en: Delete the selected user account
ne: चयन गरेको प्रयोगकर्ता खाता मेट्नुहोस्

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ne: चयन गरिएको प्रयोगकर्ता खाता मेट्न,
    पहिला * प्रतिमा क्लिक गर्नुहोस्

en: Unlock to Add Users and Change Settings
ne: प्रयोगकर्ता थप्न र सेटिङ परिवर्तन गर्न ताल्चा खोल्नुहोस्

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ne: प्रयोगकर्ता नाममा साधारणतया a-z, अङ्क र निम्न क्यारेक्टरहरूको लोअर केस अक्षरहरू मात्र हुनुपर्दछ: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ne: माफ गर्नुहोस्, त्यो प्रयोगकर्ता नाम उपलब्ध छैन । कृपया अर्को प्रयास गर्नुहोस् ।

en: The username is too long.
ne: प्रयोगकर्ता नाम धेरै लामो भयो ।

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ne: यो तपाईँको गृह फोल्डर नाम दिन प्रयोग गरिन्छ र परिवर्तन गर्न सकिँदैन ।

en: Should match the web address of your login provider.
ne: तपाईँको लगइन प्रदायकको वेब ठेगानासँग मिल्नुपर्छ ।

en: Failed to add account
ne: खाता थप्न असफल

en: Failed to register account
ne: खाता दर्ता गर्न असफल

en: No supported way to authenticate with this domain
ne: यो डोमेनसँग प्रमाणीकरण गर्ने कुनै समर्थित तरिका छैन

en: Failed to join domain
ne: डोमेन जडान गर्न असफल

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ne: लगईन नाम मिलेन : पुन प्रयास गर्नुस ।

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ne: लगईन पासवर्ड मिलेन : पुन प्रयास गर्नुस।.

en: Failed to log into domain
ne: डोमेन लगईन असफल

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ne: डोमेन फेला पार्न अक्षम । सायद तपाईँले गलत हिज्जे गर्नुभएको छ?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ne: नया पासवर्ड पुरानो भन्दा फरक हुनु पर्छ ।

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ne: केहि संख्या र अक्षर परिवर्तन गरि प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ne: अलि धेरै पटक पासवर्ड परिवर्तन गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ne: तपाईँको प्रयोगकर्ता नाम बिनाको पासवर्ड अझ बलियो हुनेछ ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ne: पासवर्डमा तपाईँको नाम प्रयोग नगर्न प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ne: पासवर्डमा समावेश गरिएका केही शब्दबाट बच्ने प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ne: सामान्य शब्द नबोली बस्नुहोस्।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ne: हालको शब्द पुन: क्रमबद्ध गर्नबाट रोक्न प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ne: वढि अंक प्रयोग गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ne: वढि अक्षर  प्रयोग गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ne: वढि अक्षर  प्रयोग गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ne: विराम चिन्ह जस्तै, धेरै विशेष वर्ण प्रयोग गर्ने प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ne: अक्षर, सङ्ख्या र विराम चिन्हको मिश्रण प्रयोग गर्ने प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ne: उही क्यारेक्टर दोहोर्याउनबाट रोक्न प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ne: उही प्रकारको क्यारेक्टर दोहोर्याउनबाट रोक्न प्रयास गर्नुहोस्: तपाईँले अक्षर, सङ्ख्या र विराम चिन्ह मिश्रण गर्नु आवश्यक छ ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ne: १२३४ वा abcd जस्ता क्रमबाट बच्ने प्रयास गर्नुहोस् ।

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ne: पासवर्ड लामो हुनु आवश्यक छ । धेरै अक्षर, सङ्ख्याहरू र विराम चिन्ह हरू थप्न प्रयास गर्नुहोस्।

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ne: ठूलो वर्ण र सानो केस मिसाउनुहोस् र एक वा दुई नम्बर प्रयोग गर्न प्रयास गर्नुहोस्।

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ne: धेरै अक्षर, सङ्ख्या र विराम चिन्ह थप्दा पासवर्ड बलियो हुन्छ ।.

en: This Week
ne: यो हप्ता

en: Last Week
ne: गएको हप्ता

en: Session Ended
ne: सेसन बन्द गरियो

en: Session Started
ne: सेसन सुरु गरियो

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ne: %s — खाता क्रियाकलाप

[ctx: Distance]
en: Short
ne: छोटो

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ne: ¼ पर्दा

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ne: ½ पर्दा

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ne: ¾ पर्दा

[ctx: Distance]
en: Long
ne: लामो

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ne: पुर्वनिर्धारित

[ctx: cursor size]
en: Medium
ne: मध्यम

[ctx: cursor size]
en: Large
ne: ठूलो

[ctx: cursor size]
en: Larger
ne: अझ ठूलो

[ctx: cursor size]
en: Largest
ne: सबै भन्दा ठूलो

en: %d pixel | %d pixels
ne[0]: %d पिक्सेल
ne[1]: %d पिक्सेलहरू

en: System Bus
ne: प्रणाली बस

en: Full access
ne: पूर्ण पहुँच

en: Session Bus
ne: सत्र बस

en: Devices
ne: यन्त्रहरू

en: Full access to /dev
ne: /dev मा पूरा पहुँच

en: Network
ne: सञ्जाल

en: Has network access
ne: सञ्जाल पहुच छ

en: Home
ne: गृह

en: Read-only
ne: पढ्न-मात्र

en: File System
ne: फाइल प्रणाली

en: Settings
ne: सेटिङ

en: Can change settings
ne: सेटिङ्गहरू परिवर्तन गर्न सक्छ

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ne: %s सँग निम्न अनुमति अवस्थित छ । यी परिवर्तन गर्न सकिँदैन । यदि तपाईँ यी अनुमतिका बारेमा चिन्तित हुनुहुन्छ भने, यो अनुप्रयोग हटाउन विचार गर्नुहोस् ।

en: Web Links
ne: वेब लिङ्क

en: Git Links
ne: GIT लिङ्कहरू

en: %s Links
ne: %s लिङ्कहरू

en: Unset
ne: सेट नगर्नुहोस्

en: Links
ne: लिङ्कहरू

en: Hypertext Files
ne: हाइपरटेक्स्ट फाइलहरू

en: Text Files
ne: पाठ फाइलहरू

en: Image Files
ne: छवि फाइल

en: Font Files
ne: फन्ट फाइलहरू

en: Archive Files
ne: संग्रह फाइलहरू

en: Package Files
ne: प्याकेज फाइलहरू

en: Audio Files
ne: अडियो फाइलहरु

en: Video Files
ne: भिडियो फाइलहरू

en: Other Files
ne: अन्य फाइलहरू

note: List of applications.
en: Applications
ne: अनुप्रयोग

[ctx: service is enabled]
en: On
ne: खुला छ

[ctx: service is disabled]
en: Off
ne: बन्द

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ne: सक्षम पारिएको

[ctx: service is active]
en: Active
ne: सक्रिय

en: Choose a Folder
ne: एउटा फोल्डर रोज्नुहोस्

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ne: फाइल साझेदारीले तपाईँको हालको सञ्जालमा अन्यसँग तपाईँको सार्वजनिक फोल्डर साझेदारी गर्न अनुमति दिन्छ: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
ne: टाढाको लगइन सक्षम पारिएमा, सुरक्षित शेल आदेश प्रयोग गरेर टाढा प्रयोगकर्ताहरूले जडान गर्न सक्दछन्:
    %s

en: Copy
ne: प्रतिलिपि बनाउनुहोस्

en: Sharing
ne: साझेदारी

note: Label
en: No networks selected for sharing
ne: साझेदारि सञ्जाल छानिइको छैन

en: Ask what to do
ne: के गर्ने भनेर सोध्नुहोस्

en: Do nothing
ne: केही पनि होइन

en: Open folder
ne: फोल्डर खोल्नुहोस्

en: Other Media
ne: अरु मिडिया

en: Select an application for audio CDs
ne: अडियो सिडिहरूको लागि अनुप्रयोग छान्नुहोस्

en: Select an application for video DVDs
ne: भिडियो डिभिडिहरूको लागि अनुप्रयोग छान्नुहो

en: Select an application to run when a music player is connected
ne: संगीत बजाउने यन्त्र जॊडीएपछि संगीत बजाउनकालागि एक अनुप्रयोग छान्नुहोस्

en: Select an application to run when a camera is connected
ne: फोटो खिच्ने यन्त्र (क्यामेरा) जडित भएमा कुन प्रोग्राम सुचारु हुने, रोज्नुहोस्

en: Select an application for software CDs
ne: अनुप्रयोग सिडिहरूको लागि अनुप्रयोग छान्नुहो

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ne: ध्वनि डिभिडि॒

en: blank Blu-ray disc
ne: रित्तो ब्लुरे चक्का

en: blank CD disc
ne: रित्तो सिडि चक्का

en: blank DVD disc
ne: रित्तो डिभिडि॒ चक्का

en: blank HD DVD disc
ne: रित्तो एचडिडिभिडि चक्का

en: Blu-ray video disc
ne: ब्लुरे भिडियो चक्का

en: e-book reader
ne: इ- पुस्तक पाठक

en: HD DVD video disc
ne: एचडि डिभिडि भिडियो चक्का

en: Picture CD
ne: तस्वीर सिडि

en: Super Video CD
ne: सुपर भिडियो सिडि

en: Video CD
ne: भिडिओ(दृष्य) सिडि

en: Windows software
ne: विन्डोज् सफ्टवेर

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ne: इम्पेरियल

[ctx: measurement format]
en: Metric
ne: मेट्रिक

en: Formats
ne: ढाँचाहरू

en: Unknown
ne: अज्ञात

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ne: ६४-विट

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ne: ३२-विट

en: X11
ne: एक्स ११

en: Wayland
ne: व्यल्यान्ड

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ne: अज्ञात

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ne: हटस्पट

en: _Copy
ne: प्रतिलिपि बनाउनुहोस्

en: Select _All
ne: सबै छान्नुहोस्

en: Unlock to Change Settings
ne: सेटिङ परिवर्तन गर्न ताल्चा खोल्नुहोस्

en: Other…
ne: अन्य…

en: Today
ne: आज

en: Yesterday
ne: हिजो

en: %d hour | %d hours
ne[0]: %d घन्टा
ne[1]: %d घन्टा

en: %d second | %d seconds
ne[0]: %d सेकेन्ड
ne[1]: %d सेकेन्ड

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ne: ० सेकेण्ड

en: never
ne: कहिले पनि होइन

en: today
ne: आज

en: yesterday
ne: हिजो

en: %i day ago | %i days ago
ne[0]: %i दिन अघि
ne[1]: %i दिन अघि

en: IPv4 Address
ne: IPv4 ठेगाना

en: IPv6 Address
ne: IPv6 ठेगाना

en: IP Address
ne: आईपी ठेगाना

en: Hardware Address
ne: हार्डवेयर ठेगाना

en: Default Route
ne: पूर्वनिर्धारित पथ

en: Last used
ne: अन्तिम पटक प्रयोग गरिएको

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ne: %d एम बी/से

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ne: तारजडिट

en: Options…
ne: विकल्पहरू…

en: missing EAP-FAST PAC file
ne: EAP-FAST PAC फाइल हराइरहेको छ

en: Choose a PAC file
ne: PACफाईल छान्नुहोस्

en: missing EAP-LEAP username
ne: EAP-LEAP प्रयोगकर्ता नाम हराइरहेको छ

en: missing EAP-LEAP password
ne: EAP-LEAP पासवर्ड हराइरहेको छ

en: missing leap-username
ne: LEAP-प्रयोगकर्ता नाम हराइरहेको छ

en: missing leap-password
ne: LEAP-पासवर्ड हराइरहेको छ

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ne: अवैध EAP-PEAP CA प्रमाणपत्र: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ne: अवैध EAP-PEAP CA प्रमाणपत्र: प्रमाणपत्र निर्दिष्ट गरिएको छैन

en: Choose a Certificate Authority certificate
ne: प्रमाणपत्र अधिकार पत्र रोज्नुहोस्

en: missing wep-key
ne: wep-key हराएको छ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ne: अवैध wep-key: %zu लम्बाइ भएको कुञ्जीले हेक्स-अङ्क मात्र समाविष्ट गर्नुपर्दछ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ne: अवैध wep-key: %zu लम्बाइ भएको कुञ्जीले ascii क्यारेक्टर मात्र समाविष्ट गर्नुपर्दछ

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ne: अवैध wep-key: गलत कुञ्जी लम्बाइ %zu। एउटा कुञ्जी या त लम्बाइ ५/१३ (ascii) वा १०/२६ (hex) हुनुपर्छ

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ne: अवैध wep-key: पासफ्रेज खाली नभएको हुनुपर्छ

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ne: अवैध wep-key: पासफ्रेज ६४ क्यारेक्टर भन्दा छोटो हुनुपर्छ

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ne: 802.1X सुरक्षामा अपरिभाषित त्रुटि (wpa-eap)

en: no file selected
ne: कुनै फाइल चयन गरिएको छैन

en: unspecified error validating eap-method file
ne: eap-method फाइल वैधता गर्दा निर्दिष्ट नगरिएको त्रुटि

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ne: DER, PEM, वा PKCS#12 निजी कुञ्जीहरू (*. der, *. pem, *. p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ne: DER वा PEM प्रमाणपत्र (*. der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ne: अवैध EAP-TTLS CA प्रमाणपत्र: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ne: अवैध EAP-TTLS CA प्रमाणपत्र: प्रमाणपत्र निर्दिष्ट गरिएको छैन

en: missing EAP username
ne: EAP प्रयोगकर्ता नाम हराइरहेको छ

en: missing EAP password
ne: EAP पासवर्ड हराइरहेको छ

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ne: अवैध wpa-psk: अवैध कुञ्जी-लम्बाइ %zu । [८,६३] बाइट वा ६४ हेक्स अङ्क हुनुपर्दछ

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ne: अवैध wpa-psk: हेक्सको रूपमा ६४ बाइटहरूसँग कुञ्जी व्याख्या गर्न सकिँदैन

en: Unknown error validating 802.1X security
ne: 802.1X सुरक्षा लाई प्रमाणित गर्दा अज्ञात त्रुटि

en: Wi-Fi password is missing.
ne: वाई-फाई पासवर्ड छैन।

en: missing EAP-TLS identity
ne: हराइरहेको EAP-TLS परिचय

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ne: अवैध EAP-TLS CA प्रमाणपत्र: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ne: अवैध EAP-TLS CA प्रमाणपत्र: प्रमाणपत्र निर्दिष्ट गरिएको छैन

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ne: अवैध EAP-TLS व्यक्तिगत कुञ्जी: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ne: अवैध EAP-TLS प्रयोगकर्ता-प्रमाणपत्र: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ne: गुप्तिकरण नगरिएको व्यक्तिगत कुञ्जी हरू असुरक्षित छन्

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ne: चयन गरिएको व्यक्तिगत कुञ्जीलाई पासवर्डद्वारा सुरक्षित गरेको देखिदैन । यसले तपाईँको सुरक्षा प्रमाणपत्रहरू सम्झौता गर्न अनुमति दिन सक्छ । कृपया पासवर्ड सुरक्षित व्यक्तिगत कुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।
    
    (तपाईं आफ्नो निजी कुञ्जी openssl संग पासवर्ड-सुरक्षा गर्न सक्नुहुन्छ)

en: Choose your personal certificate
ne: तपाईँको व्यक्तिगत प्रमाणपत्र छान्नुहोस्

en: Choose your private key
ne: निजी  कुञ्जी छान्नुहोस्

en: Wi-Fi
ne: वाई-फाई

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ne: हटस्पट बन्द गर्ने कुनै पनि प्रयोगकर्ता छुटाउने हो?

en: _Stop Hotspot
ne: हटस्पट रोक्नुहोस्

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
ne: %s भीपीएन

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ne: वस्तुस्थिति अज्ञात

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ne: अव्यवस्थित

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ne: अनुपलब्ध

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ne: जडान गर्दै

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ne: प्रमाणीकरण आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ne: जडान गरियो

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ne: जडान हटाउदै

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ne: जडान असफल

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ne: वस्तुस्थिति अज्ञात(हराएको)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ne: कन्फिगुरेसन असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ne: IP कन्फिगरेसन असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ne: IP कन्फिगरेसन म्याद समाप्त भएको छ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ne: पासवर्ड आवश्यक छ, तर प्रदान गरिएन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ne: 802.1x supplicant विच्छेदन भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ne: 802.1x supplicant कन्फिगरेसन विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ne: 802.1x supplicant विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ne: 802.1x supplicant प्रमाणित गर्न लामो समय लियो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ne: पिपिपि सेवा सुरु गर्न असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ne: पिपिपि सेवा विच्छेद भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ne: पिपिपि असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ne: DHCP client सुरु गर्न असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ne: DHCP क्लाईन्त मा त्रुति

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ne: DHCP असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ne: साझा जडान सेवा सुरु गर्न विफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ne: साझेदारि जडान सेवा असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ne: स्वतIP सेवा सुरु गर्न असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ne: स्वतIP सेवामा त्रुटि

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ne: स्वतIP सेवा असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ne: लाईन व्यस्त छ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ne: डायलटोन छैन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ne: कुनै क्यारियर स्थापित गर्न सकिएन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ne: डायलिङ्ग समय सकियो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ne: डायलिङ्गगर्ने प्रयास असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ne: मोडेम सुरुवात गर्न असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ne: APN चयन गर्न असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ne: सञ्जाल खोजी गर्दैन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ne: सञ्जाल दर्ता गर्नदिएन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ne: सञ्जालदर्ता समय सकियो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ne: अनुरोध सञ्जाल दर्ता गर्न असफल

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ne: PIN जाच असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ne: उपकरण लागि फर्मवेयर नरहेको हुन सक्छ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ne: जडान विस्थापन भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ne: होलको जडान पुन जडानभयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ne: मोडेम फेला परेन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ne: ब्लुटुठ जडान असफल भयो

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ne: सिमकार्ड राखिएको छैन

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ne: सिमको पिन आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ne: सिमको PUK आवश्यक

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ne: गलत SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ne: जडान निर्भरता विफल

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ne: फर्मवेयर छैन

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ne: केबल छुटेको

en: Insecure network (WEP)
ne: असुरक्षित सञ्जाल (WEP)

en: Secure network (WPA)
ne: सुरक्षित सञ्जाल WPA

en: Secure network (WPA2)
ne: सुरक्षित सञ्जाल WPA2

en: Secure network (WPA3)
ne: सुरक्षित सञ्जाल WPA3

en: Secure network
ne: सुरक्षित सञ्जाल

en: Security
ne: सुरक्षा

en: Delete Address
ne: ठेगाना पुस्तिका  मेट्नुहोस्

en: Delete Route
ne: पथ मेट्नुहोस्

en: automatic
ne: स्वचालित

en: Identity
ne: परिचय

en: Cannot import VPN connection
ne: भीपीएन जडान आयात गर्न सकिएन

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ne: फाइल "%s" पढ्न सकिएन वा पहिचान गरिएको भीपीएन जडान सूचना समावेश गर्दैन
    
    त्रुटि: %s .

en: Select file to import
ne: आयात गर्न फाइल चयन गर्नुहोस्

en: A file named “%s” already exists.
ne: '%s' नाम गरेको फाइल पहिले नै अवस्थित छ ।.

en: _Replace
ne: बदल्नुहोस्

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ne: तपाईँले बचत गरिरहनु भएको भीपीएन जडानसँग %s बदल्न चाहनुहुन्छ?

en: Cannot export VPN connection
ne: भीपीएन जडान निर्यातगर्न सकिएन

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ne: भीपीएन जडान "%s" %sमा निर्यात गर्न सकेन ।
    
    त्रुटि: %s .

en: Export VPN connection
ne: भीपीएन जडान निर्यात गर्नुहोस्

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ne: कुनै पनि होइन

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
ne: विस्तारित खुला

en: WEP 128-bit Passphrase
ne: WEP 128-bit पासफ्रेज

en: Dynamic WEP (802.1x)
ne: गतिशील WEP (802.1x)

en: Preserve
ne: सरक्षण गर्नुहोस्

en: Permanent
ne: स्थायी

en: Random
ne: अनियमित

en: Stable
ne: स्थिर

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ne: यहाँ प्रविष्ट गरिएको MAC ठेगाना यो जडान सक्रिय पारिएको सञ्जाल यन्त्रका लागि हार्डवेयर ठेगानाको रूपमा प्रयोग गरिनेछ । यो विशेषतालाई MAC क्लोनिङ वा स्पूफिङ भनिन्छ । उदाहरण: ००:११:२२:३३:४४:५५

en: Profile %d
ne: प्रोफाइल %d

en: Unable to open connection editor
ne: जडान सम्पादक खोल्न सकिएन

en: New Profile
ne: नायाँ प्रोफाइल

en: _Add
ne: थप्नुहोस्

en: VPN
ne: भीपीएन

en: Import from file…
ne: फाईलबाट आयात गर्नुहोस्…

en: Add VPN
ne: भीपीएन थप्नुहोस्

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ne: ईन्टरप्राईज

[ctx: Wifi security]
en: None
ne: कुनै पनि होइन

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
ne: कहिले पनि होइन

[ctx: Signal strength]
en: None
ne: कुनै पनि होइन

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ne: कमजोर

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ne: ठिक छ

[ctx: Signal strength]
en: Good
ne: असल

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ne: उत्तम

en: Forget Connection
ne: जडान भुल्नुहोस्

en: Remove Connection Profile
ne: जडान प्रोफाईल हटाउनुहोस्

en: Remove VPN
ne: भीपीएन हटाउनुहोस्

en: Details
ne: विस्तृत विवरणहरू

en: Add new connection
ne: नयां जडान थप्नुहोस्

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ne: हटस्पट खोल्दा %s बाट विच्छेदन हुनेछ, र वाई-फाई मार्फत इन्टरनेट पहुँच सम्भव हुदैन ।

en: Must have a minimum of 8 characters
ne: न्यूनतम ८ क्यारेक्टर हुनुपर्दछ

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ne: वाई-फाई हटस्पट खोल्नुहोस्?

en: Manual
ne: म्यानुअल

en: Automatic
ne: स्वचालित

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ne: कन्फिगरेसन युआरएल प्रदान गरिएको छैन वेब प्रोक्सी Autodiscovery प्रयोग गरिएको छ ।

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ne: यो अविश्वसनीय सार्वजनिक नेटवर्कको लागि सिफारिश गरिएको छैन।

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ne: चयन गरिएका सञ्जालका लागि सञ्जाल विवरणहरू, पासवर्डहरू र कुनै पनि अनुकूल कन्फिगरेसन समाविष्ट गर्दछ ।

en: _Forget
ne: भुलनुहोस्

en: Known Wi-Fi Networks
ne: परिचित वाई-फाई सञ्जाल

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ne: भुलनुहोस्

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ne: प्रणाली नीतिले हटस्पटको रूपमा प्रयोग निषेध गर्दछ

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ne: ताररहित यन्त्रले हटस्पट शैलीलाई समर्थन गर्दैन

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ne: ओहो, केही गलत भएको छ। कृपया आफ्नो सफ्टवेयर विक्रेता सँग सम्पर्क गर्नुहोस् ।

en: NetworkManager needs to be running.
ne: नेट्वोर्क म्यानेजर चलिरहन गर्न आवश्यक छ।

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ne: थन्डरबोल्ट उपप्रणाली (boltd) स्थापना गरिएको छैन वा राम्रोसँग सेटअप गरिएको छैन ।

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ne: थन्डरबोल्ट पत्ता लगाउन सकेन ।
    या त प्रणालीमा थन्डरबोल्ट समर्थनको कमी छ, यो BIOS मा अक्षम पारिएको छ वा BIOS मा एउटा असमर्थित सुरक्षा स्तरमा सेट गरिएको छ ।

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ne: BIOS मा थन्डरबोल्ट समर्थन अक्षम पारिएको छ ।

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ne: थन्डरबोल्ट सुरक्षा स्तर निर्धारण गर्न सकेन ।

en: Error switching direct mode: %s
ne: प्रत्यक्ष मोड स्विच गर्दा त्रुटि: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ne: जडान विच्छेदन भयो

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ne: जडान गर्दै

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ne: जडान भयो

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ne: प्रमाणिकरण असफल

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ne: प्राधिकृत गर्दै

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ne: घटाइएको कार्यात्मकता

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ne: प्रमाणीकरण र जडान भयो

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ne: अज्ञात

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ne: प्रमाणीकरण:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
ne: जडान भएको:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ne: दर्ता भएको:

en: Failed to authorize device:
ne: यन्त्र अधिकार प्राप्त गर्न असफल भयो:

en: Failed to forget device:
ne: यन्त्र बिर्सन असफल भयो:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ne[0]: %u अन्य यन्त्रमा निर्भर गर्दछ
ne[1]: %u अन्य यन्त्रहरूमा निर्भर गर्दछ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ne: त्रुटी

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ne: प्रमाणीकरण गरिएको

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ne: थिच्न , दुई चोटी थिच्न ,इस्क्रोल्ल कोसिस गर्नुस

en: Five clicks, GEGL time!
ne: पाँच क्लिक, GEGL समय!

en: Double click, primary button
ne: मुख्य बटन दुई चोटी थिच्नुहोस

en: Single click, primary button
ne: मुख्य बटन एक पटक थिच्नुहोस

en: Double click, middle button
ne: बीच को बटन दुई चोटी थिच्नुहोस

en: Single click, middle button
ne: बीच को बटन एक चोटी थिच्नुहोस

en: Double click, secondary button
ne: साहायक बटन दुई चोटी थिच्नुहोस

en: Single click, secondary button
ne: सहायक बटन एक चोटी थिच्नुहोस

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ne: अरु जान्नुहोस्

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ne: प्राविधिक समस्याहरूको प्रतिवेदन पठाउँदा %s सुधार गर्न मद्दत गर्दछ । रिपोर्टहरू गुप्त रूपमा पठाइन्छ र व्यक्तिगत जानकारी कोरिन्छ। %s

en: Empty all items from Trash?
ne: रद्दीटोकरीमा भएका सबै वस्तुहरू मेट्नुहोस्

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ne: रद्दीटोकरीमा भएका सबै वस्तुहरू मेट्नुहोस्.

en: _Empty Trash
ne: रद्दीटोकरी रित्याउनुहोस्

en: Delete all the temporary files?
ne: सबै अस्थाई फाइलहरू मेट्नुहोस्?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ne: सबै अस्थायी फाइलहरू स्थायी रूपले मेटिनेछ ।

en: _Purge Temporary Files
ne: अस्थाई फाइलहरू मेट्नुहोस्

[ctx: Online Account]
en: Other
ne: अन्य

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ne: %s खाता

en: Error removing account
ne: खाता हटाउँदा त्रुटि

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
ne: %s हटाउनुहोस्

en: Display version number
ne: संस्करण प्रदर्शन गर्नुहोस्

en: Enable verbose mode
ne: भर्बोज निर्गत सक्षम पार्नुहोस्

en: Search for the string
ne: स्ट्रिङको खोजी गर्नुहोस्

en: List possible panel names and exit
ne: सम्भावित प्यानल नामहरू सूचीबद्ध गर्नुहोस् र निस्कनुहोस्

en: Panel to display
ne: प्रदर्शन गर्न प्यानल

en: Available panels:
ne: उपलब्ध प्यानलहरू:

en: Privacy
ne: गोपनीयता

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ne[0]: %u निर्गत
ne[1]: %u निर्गत

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ne[0]: %u आगत
ne[1]: %u आगत

en: System Sounds
ne: प्रणाली ध्वनिहरू

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ne: ताल्चा खोल्नुहोस्

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ne: मुद्रणयन्त्रहरू भेटिएन

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ne: कृपया मान्य सञ्जाल ठेगाना प्रविष्ट गर्नुहोस् र पुन: प्रयास गर्नुहोस् ।

en: Authentication Required
ne: प्रमाणीकरण आवश्यक

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ne: मुद्रण सर्भरमा मुद्रणहरू हेर्न प्रयोगकर्ता नाम र पासवर्ड प्रवेश गर्नुहोस् ।

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ne: प्रयोगकर्ता नाम

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ne: पासवर्ड

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ne: डोमेन

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ne: प्रमाणीकरण गर्नुहोस्

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ne: सबै खाली गर्नुहोस्

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ne: प्रमाणीकरण

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ne: सक्रिय मुद्रण कार्य छैन

en: Select Printer Driver
ne: मुद्रक चयन गर्नुहोस्

en: Loading drivers database…
ne: ड्राइभर डाटाबेस लोड गरिँदैछ…

en: Printing Options
ne: मुद्रण विक्लपहरू

en: Printer Details
ne: मुद्रण विवरण

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ne: पूर्वानिर्धारण मुद्रण प्रयोग गर्नहोस्

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ne: मुद्रण हेड सफा गर्नुहोस्

en: Remove Printer
ne: मुद्रण हटाउनुहोस्

en: Model
ne: शैली

en: Location
ne: स्थान

en: Ink Level
ne: मसि लेबल

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ne: समस्या समाधान गरि पुन: सुरु गर्नुहोस्

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ne: पुन: सुरु गर्नुहोस्

en: Name
ne: नाम

en: Address
ne: ठगाना

en: Searching for preferred drivers…
ne: उपयुक्त ड्राइभर खोजी गरिदै…

en: Search for Drivers
ne: ड्राइभर खोज

en: Select from Database…
ne: डाटाबेस चयन गर्नुहोस्…

en: Install PPD File…
ne: PPD फाइल स्थापना गर्नुहोस्

en: Authenticate
ne: प्रमाणीकरण

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
ne: मुद्रक थप्नुहोस्…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ne: पुर्वस्थितिमा फर्काउनुहोस्

en: No printers
ne: मुद्रणहरू भेटिएन

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ne: माफ गर्नुहोस्! प्रणाली मुद्रण सेवा
    उपलब्ध छैन जस्तो देखिन्छ ।

en: Location services turned off
ne: स्थान सेवा बन्द भयो

en: No applications can obtain location information.
ne: अनुप्रयोगले स्थान सूचना प्राप्त गर्न सक्दैन ।

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ne: स्थान सेवाहरूले अनुप्रयोगहरूलाई तपाईँको स्थान जान्न अनुमति दिन्छ । वाई-फाई र मोबाइल ब्रडब्यान्ड प्रयोग गर्दा यथार्थता बढ्छ।

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ne: मोजिला स्थान सेवा प्रयोग गर्दछ: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>गोपनीयता नीति</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
ne: तपाईँको स्थान निर्धारण गर्न तलका अनुप्रयोगहरूलाई अनुमति दिनुहोस् ।.

en: No Applications Have Asked for Location Access
ne: अनुप्रयोगले स्थान पहुँचका लागि सोधेको छैन

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Middle Mouse Button Click
ne: बिच बटनमा क्लिक गर्नुहोस्

en: Right Mouse Button Click
ne: दाया बटनमा क्लिक गर्नुहोस्

en: Back
ne: पछाडि

en: Forward
ne: अगाडि

en: No stylus found
ne: स्टाईलस् भेटिएन

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ne: कृपया यसलाई कन्फिगर गर्न ट्याबलेटको निकटतामा तपाईँको स्टाइलस सार्नुहोस्

en: Eraser Pressure Feel
ne: मेट्ने दबाव महसूस

en: Soft
ne: नरम

en: Top Button
ne: माथिल्लो बटन

en: Lower Button
ne: तल्लो बटन

en: Lowest Button
ne: सबैभन्दा न्यून बटन

en: Tip Pressure Feel
ne: टुप्पोमा  दबाव महसूस

en: Tablet (absolute)
ne: ट्याबलेट()

en: Touchpad (relative)
ne: ट्चप्याड()

en: Tablet Preferences
ne: ट्याबलेट प्राथमिकता

en: _Help
ne: मद्दत

en: No tablet detected
ne: ट्याबलेट फेला परेन

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ne: वाक्म ट्याबलेट जोडनु या सुचारू गर्नुहोस

en: Bluetooth Settings
ne: ब्लुटुठ सेटिङ

en: Wacom Tablet
ne: वाक्म ट्याबलेट

en: Tracking Mode
ne: ट्रयाकिङ्ग मोड

en: Left-Handed Orientation
ne: बाया अभिमुखीकरण

en: Map to Monitor…
ne: मोनिटर म्याप गर्नुहोस्…

en: Map Buttons…
ne: नक्शाको बटनहरु…

en: Calibrate…
ne: क्यालिब्रेट…

en: Adjust mouse settings
ne: माउस सेटिङ्ग मिलाउने

en: Adjust display resolution
ne: रिजोल्युसन मिलाउने

en: Decouple Display
ne: प्रदर्शन असुल गर्नुहोस्

en: Screen Calibration
ne: पर्दा क्यालिब्रसन

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ne: कृपया ट्याब्लेट क्यालिब्रेट गर्न तिनीहरू पर्दामा देखा परे जस्तै लक्षित मार्करहरू ट्याप गर्नुहोस् ।

en: Mis-click detected, restarting…
ne: गलत-क्लिक पत्ता लाग्यो, फेरि सुरु गर्दैछ…

en: Map Buttons
ne: बटनहरू म्याप गर्नुहोस्

en: Map buttons to functions
ne: बटनहरू क्रियामा मापन गर्नुहोस्

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ne: सर्टकट सम्पादन गर्न, "कुञ्जीस्ट्रोक पठाउनुहोस्" कार्य रोज्नुहोस्, कुञ्जीपाटी सर्टकट बटन थिच्नुहोस् र नयाँ कुञ्जीहरू होल्ड गर्नुहोस् वा खाली गर्न ब्याकस्पेस थिच्नुहोस् ।

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
ne: १५ मिनेट

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ne: ३० मिनेट

en: Power Mode
ne: शक्ति मोड

en: Affects system performance and power usage.
ne: प्रणाली कार्यसम्पादन र शक्ति उपयोगलाई प्रभाव पार्छ ।.

en: _Automatic Suspend
ne: स्वत निश्क्रिय

en: Suspend & Power Button
ne: निलम्बन र पावर बटन

en: Po_wer Button Behavior
ne: पावर बटन व्यवहार

en: Show Battery _Percentage
ne: ब्याटरि प्रतिशत देखाउनुहोस्

en: Automatic Suspend
ne: स्वत निश्क्रिय

en: _Plugged In
ne: जडान भएको बेला

en: On _Battery Power
ne: बेटरि पावरमा

en: Delay
ne: विलम्ब गर्नुहोस्

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ne: क्यालिब्रेसनले प्रोफाईल उत्पादन गर्नेछ जुन तपाइँले तपाइँको स्क्रीन प्रबन्ध गर्न सक्नुहुनेछ। लामो समयसम्म तपाईंले क्यालिब्रेसनमा खर्च गर्नुहुन्छ, रङ प्रोफाइलको गुणस्तर राम्रो।

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ne: अंशांकन हुन्जेल तपाईं आफ्नो कम्प्युटर प्रयोग गर्न सक्नुहुन्न।

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ne: गुणस्तर

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ne: अनुमानित समय

en: Calibration Quality
ne: क्यालिब्रसन गुणस्तर

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ne: तपाईंले क्यालिब्रेसनको लागि प्रयोग गर्न चाहेको सेन्सर उपकरण चयन गर्नुहोस्।

en: Calibration Device
ne: क्यालिब्रसन यन्त्र

en: Select the type of display that is connected.
ne: जडान भएका प्रदर्शनपर्दा चयन गर्नुहोस् ।

en: Display Type
ne: पर्दा प्रकार

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ne: एक प्रदर्शन लक्ष्य सेतो बिन्दु चयन गर्नुहोस्। प्रायः प्रदर्शनहरू डि-६५ प्रकाशकका लागि क्यालिब्रेट हुनु पर्छ.

en: Profile Whitepoint
ne: प्रोफाइल सेतोविन्दु

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ne: कृपया प्रदर्शनलाई एक चमकमा सेट गर्नुहोस् जुन तपाईंको लागि ठेट हो। यस चमक स्तरमा रङ्ग व्यवस्थापन अधिक सटीक हुनेछ।

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ne: वैकल्पिक रूपमा, तपाईं यस यन्त्रको लागि अन्य प्रोफाइलहरू मध्ये एक प्रयोग गरिएको चमक तह प्रयोग गर्न सक्नुहुनेछ।.

en: Display Brightness
ne: पर्दा चम्किलोपन

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ne: तपाईँले विभिन्न कम्प्युटरमा रङ प्रोफाइल प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ, वा फरक प्रकाश अवस्थाका लागि प्रोफाइलहरू सिर्जना गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: Profile Name:
ne: प्रोफाइल नाम:

en: Profile Name
ne: प्रोफाइल नाम

en: Profile successfully created!
ne: प्रोफाईल सिर्जना गरिए !

en: Copy profile
ne: प्रोफाइल प्रतिलिपी गर्नुहोस्

en: Requires writable media
ne: लेख्न मिल्ने मिडियाको आवश्यकता

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ne: तपाईँले प्रोफाइल कसरी प्रयोग गर्ने भन्ने सन्दर्भमा यी निर्देशनहरू फेला पार्न सक्नुहुन्छ <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> र <a href="windows">Microsoft Windows</a> प्रणाली उपयोगी हुन्छ।

en: Summary
ne: सारांश

en: Add Profile
ne: प्रोफाइल थप्नुहोस्

en: _Import File…
ne: फाईल आयात…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ne: समस्या देखा परेको छ। प्रोफाइल काम नगर्न सक्छन् । <a href="">विस्तृत विवरणहरू हेर्नुहोस् ।</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ne: रङ देखाउन हरेक यन्त्रको रङ प्रोफाइल अद्यावधिक हुनु आवश्यक छ।

en: Learn more about color management
ne: रङ्ग प्रबन्धको अधिक जानकारि

en: _Set for all users
ne: सबै प्रयोगकर्ताकोलागि सेट गर्नुहोस्

en: Set this profile for all users on this computer
ne: सबै प्रयोगकर्ताकोलागि प्रोफाईल सेट गर्नुहोस्

en: _Enable
ne: सक्षम पार्नुहोस्

en: _Add profile
ne: प्रोफाइल थप्नुहोस्

en: _Calibrate…
ne: क्यालिब्रेट…

en: Calibrate the device
ne: यन्त्र क्यालिब्रेट गर्नुहोस्

en: _Remove profile
ne: प्रोफाईल हटाउनुहोस्

en: _View details
ne: विवरण हेर्नुहोस्

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ne: रङ व्यवस्थापन गर्न सकिने कुनै पनि यन्त्रहरू पत्ता लगाउन असक्षम

en: LCD
ne: एलसिडि

en: Projector
ne: प्रोजेक्टर

en: Plasma
ne: प्लाज्मा

en: LCD (CCFL backlight)
ne: एलसिडि (CCFL backlight)

en: LCD (RGB LED backlight)
ne: एलसिडि (RGB LED backlight)

en: LCD (white LED backlight)
ne: एलसिडि(white LED backlight)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ne: फराकिलो गामुट LCD (सि सि एफ एल ब्याकलाइट)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ne: फराकिलो गामुट एलसीडी (RGB एलईडी ब्याकलाइट)

en: 40 minutes
ne: ४० मिनेट

en: Native to display
ne: मौलिक प्रर्दशन गर्ने

en: D50 (Printing and publishing)
ne: डि५० (छपाई र प्रकाशन)

en: D55
ne: डि५५

en: D65 (Photography and graphics)
ne: डि६५ (फोटोग्राफि र ग्राफिक्स)

en: D75
ne: डि७५

en: Display Calibration
ne: क्यालिब्रसन प्रदर्शन गर्नुहोस्

note: This starts the calibration process
en: _Start
ne: सुरु गर्नुहोस्

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ne: पुन: निरन्तरता दिनुहोस्

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ne: गरियो

en: No Bluetooth Found
ne: ब्लुटुठ भेटिएन

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ne: ब्लुटुठ चलाउन डङ्गल जडान गरनुहोस् ।

en: Bluetooth Turned Off
ne: ब्लुटुठ बन्द गरियो

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ne: उपकरणहरू जडान गर्न खोल्नुहोस् र फाइल स्थानान्तरण प्राप्त गर्नुहोस्।

en: Airplane Mode is on
ne: एअरप्लेन मोड राख्नु

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ne: हवाईजहाज मोड मा हुँदा ब्लुटुथ अक्षम हुन्छ ।

en: Turn Off Airplane Mode
ne: एअरप्लेन मोड हटाऊनु

en: Hardware Airplane Mode is on
ne: हार्डवेयर हवाईजहाज मोड मा छ

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ne: ब्लुटुथ सक्षम गर्न हवाइजहाज मोड स्विच बन्द गर्नुहोस्।

en: Add Picture…
ne: तस्वीर थप्नुहोस्…

en: Click a speaker to test
ne: स्पिकर निरिक्षण गर्न क्लिक गर्नुहोस्

en: Left
ne: देब्रे

en: Right
ne: दाहिने

en: Drip
ne: द्रिप

en: Glass
ne: ग्लास

en: Sonar
ne: सोनार

en: Rear
ne: पछाडि

en: Front
ne: अगाडी ल्याउनुहोस्

en: System Volume
ne: प्रणाली भोल्युम

en: Volume Levels
ne: भोल्युम तहहरू

en: Output
ne: निर्गत

en: Output Device
ne: निर्गत यन्त्र

en: Test
ne: परिक्षण गर्नुहोस्

en: Configuration
ne: कन्फिगरेसन

en: Balance
ne: सन्तुलन

en: Fade
ne: फेड

en: Subwoofer
ne: सबउफर

en: Input
ne: आगत

en: Input Device
ne: आगत उपकरण

en: Volume
ne: भोल्युम

en: Alert Sound
ne: सावधानि ध्वनि

en: Refresh Rate
ne: पुनसुचारु दर

en: Adjust for TV
ne: टि भि समायोजन गर्नुहोस्

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ne: फिल्टर पून सुरू गर्नु

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ne: भोलि सम्म अस्थाई निस्क्रिय

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ne: रातको प्रकाशले पर्दाको रङलाई तातो बनाउँदछ । यसले आँखाको तनाव र निन्द्रा नलाग्न मदत गर्न सक्छ।

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ne: रातको उज्यालो

en: Schedule
ne: समय तालिका

en: Sunset to Sunrise
ne: सूर्यास्ट देखि सूर्योदय

en: Manual Schedule
ne: म्यानुअल तालिका

en: Times
ne: समय

en: From
ne: बाट

en: Hour
ne: घण्टा

en: Minute
ne: मिनेट

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
ne: पूर्वाह्न

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
ne: अपराह्न

en: To
ne: लाई

en: Color Temperature
ne: रङ्ग तापक्रम

en: Single Display
ne: एकल प्रदर्शन

en: Join Displays
ne: प्रदर्शन जडान गर्नुहोस्

en: Mirror
ne: दर्पण

en: Display Mode
ne: प्रर्दशन मोड

en: Contains top bar and Activities
ne: माथिल्लो पट्टी र क्रियाकलाप समाविष्ट गर्दछ

en: Primary Display
ne: प्रमुख डिस्प्ले

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
ne: तपाईँको भौतिक प्रदर्शन सेटअप मिलाउन प्रदर्शन तान्नुहोस् । यसको सेटिङ परिवर्तन गर्न प्रदर्शन चयन गर्नुहोस् ।

en: Display Arrangement
ne: प्रदर्शन व्यवस्था

en: Active Display
ne: सक्रिय पर्दा

en: Display Configuration
ne: कन्फिगरेसन देखाउनुहोस्

en: Blank Screen Delay
ne: खाली पर्दा ढिलाई

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
ne: निस्क्रियताको अवधि जस पछि पर्दा खाली हुन्छ ।

en: Automatic Screen _Lock
ne: स्वत: पर्दामा ताल्चा

en: Automatic _Screen Lock Delay
ne: स्वत: पर्दामा ताल्चा ढिलाइ

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
ne: पर्दा स्वत: ताल्चा लगाएको बेलामा पर्दा खाली गरेपछिको अवधि ।

en: Show _Notifications on Lock Screen
ne: ताल्चा लागेको पर्दामा सूचनाहरू देखाउनुहोस्

en: Forbid new _USB devices
ne: नयाँ युएसबि यन्त्र निषेध गर्नुहोस्

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
ne: पर्दामा ताल्चा लगाएको बेलामा नयाँ USB यन्त्रलाई प्रणालीसँग अन्तरक्रिया गर्नबाट रोक्नुहोस् ।

en: Displays
ne: प्रदर्शन

en: Input Sources
ne: आगत स्रोतहरू

en: Includes keyboard layouts and input methods.
ne: कुञ्जीपाटी सजावट र आगत विधिहरू समावेश गर्दछ ।

en: Input Source Switching
ne: आगत स्रोत स्विचिङ

en: Use the _same source for all windows
ne: सबै सञ्झ्यालको लागि एकै श्रोत  प्रयोग गर्नुहोस्

en: Switch input sources _individually for each window
ne: हरेक सञ्झ्यालका लागि आगत स्रोत व्यक्तिगत रूपमा स्विच गर्नुहोस्

en: Special Character Entry
ne: विशेष वर्ण प्रविष्टि

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
ne: कुञ्जीपाटी प्रयोग गरेर प्रतिमा र अक्षर विविधता प्रविष्ट गर्नका लागि विधिहरू ।

en: View and Customize Shortcuts
ne: सर्टकट हेर्नुहोस् र अनुकूलन गर्नुहोस्

en: Add an Input Source
ne: निर्गत श्रोत थप्नुहोस्

en: Input methods can’t be used on the login screen
ne: लगइन पर्दामा आगत विधिहरू प्रयोग गर्न सकिँदैन

en: Move up
ne: माथि सार्नुहोस्

en: Move down
ne: तल सार्नुहोस्

en: Preferences
ne: प्राथमिकता

en: View Keyboard Layout
ne: कुञ्जीपाटी रूपरेखा हेर्नुहोस्

en: Remove
ne: हटाउने

en: Reset the shortcut to its default value
ne: यसको पूर्वनिर्धारित मानमा सर्टकट रिसेट गर्नुहोस्

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ne: कुञ्जीपाटी सर्टकट अक्षम पार्न रद्द गर्न वा Backspace थिच्नुहोस् ।

en: Command
ne: आदेश

en: Shortcut
ne: सर्टकट

en: Set Shortcut…
ne: कुनै सर्टकट सेट…

en: Add
ne: थप्नुहोस्

en: Replace
ne: बदलनुहोस्

en: Set
ne: सेट गर्नुहोस्

en: No input source selected
ne: निर्गत श्रोत चयन गरिएको छैन

en: Add Custom Shortcuts
ne: अनुकुलित सर्टकट थप्नुहोस्

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
ne: अनुप्रयोग सुरुआत गर्न, स्क्रिप्ट चलाउन, र अरू धेरैका लागि अनुकूल सर्टकट सेटअप गर्नुहोस् ।.

en: Add Shortcut
ne: सर्टकट थप्नुहोस्

en: No keyboard shortcut found
ne: कुञ्जीपाटी सर्टकट भेटिएन

en: Try a different search
ne: फरक खोज कोशिश गर्नुहोस्

en: Reset All…
ne: सबै रिसेट गर्नुहोस्…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ne: सबै सर्टकटहरूलाई तिनीहरूको पूर्वनिर्धारित कुञ्जीबाइन्डिङमा रिसेट गर्नुहोस्

en: Fingerprint Manager
ne: अंगुठाछाप प्रबन्धक

en: Fingerprint
ne: औठाछाप

en: _No
ne: होइन

en: _Yes
ne: हो

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ne: औठाछाप लगइन अक्षम पारिएको हुनाले तपाईँले दर्ता भएका औठाछापहरू मेट्न चाहनुहुन्छ?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ne: अंगुठाछाप उपकरण छैन

en: Ensure the device is properly connected.
ne: यन्त्र राम्रोसँग जडान गरिएको छ भन्ने निश्चित गर्नुहोस् ।

en: No fingerprint device
ne: अंगुठाछाप उपकरण छैन

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ne: तपाईँले कन्फिगर गर्न चाहनुभएको औठाछाप यन्त्र रोज्नुहोस्

en: Fingerprint Device
ne: अंगुठाछाप उपकरण

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ne: औठाछाप लगइनले तपाईँलाई आफ्नो औँलाले तपाईँको कम्प्युटरमा ताल्चा खोल्न र लग गर्न अनुमति दिन्छ

en: _Delete Fingerprints
ne: अंगुठाछाप मेट्नुहोस्

en: Fingerprint Login
ne: अंगुठाछाप लगइन

en: Fingerprint Enroll
ne: अंगुठाछाप दर्ता गर्नुहोस्

en: _Re-enroll this finger…
ne: अंगुठा पुन दर्ता गर्नुहोस्…

en: _Add User…
ne: प्रयोगकर्ता थप्नुहोस्…

en: Create a user account
ne: नयाँ प्रयोगकर्ता खाता सिर्जना गर्नुहोस्

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ne: परिवर्तन प्रभाव लिनका लागि तपाईँको सत्र पुन: सुरुआत गर्नु आवश्यक छ

en: Restart Now
ne: फेरि सुरु गर्नुहोस्

en: User Icon
ne: प्रयोगकर्ता प्रतिमा

en: Account Settings
ne: खाता सेटिङ्

en: _Administrator
ne: प्रशासक

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
ne: प्रशासकले अन्य प्रयोगकर्ताहरू थप्न र हटाउन सक्दछ, र सबै प्रयोगकर्ताका लागि सेटिङहरू परिवर्तन गर्न सक्दछ ।

en: _Parental Controls
ne: प्यारेन्टल नियन्त्रण

en: Open the Parental Controls application.
ne: प्यारेन्टल नियन्त्रण अनुप्रयोग खोल्नुहोस् ।

en: _Language
ne: भाषा

en: Authentication & Login
ne: प्रमाणीकरण र लगइन

en: _Password
ne: पासवर्ड

en: _Fingerprint Login
ne: लगइन अंगुठाछाप

en: A_utomatic Login
ne: स्वतः लगईन

en: Account Activity
ne: खाता क्रियाकलाप

en: Remove User…
ne: प्रयोगकर्ता हटाउनुस्…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ne: प्रयोगकर्ता भेटिएन

en: Unlock to add a user account.
ne: प्रयोगकर्ता खाता थप्नका लागि ताल्चा खोल्नुहोस् ।.

en: Add User
ne: प्रयोगकर्ता थप्नुहोस्

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ne: दर्ता

en: Domain Administrator Login
ne: डोमेन प्रशासक लगइन

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ne: उद्यम लगइन प्रयोग गर्न, यो कम्प्युटर हुन आवश्यक छ
    डोमेनमा भर्ना गरिएको । कृपया तपाईँको सञ्जाल प्रशासक हुनुहोस् ।
    तिनीहरूको डोमेन पासवर्ड यहाँ टाइप गर्नुहोस् ।

en: _Domain
ne: डोमेन

en: Administrator _Name
ne: प्रशासक नाम

en: Administrator Password
ne: प्रशासक पासवर्ड

en: _Username
ne: प्रयोगकर्ता नाम

en: _Full Name
ne: पूरा नाम

en: Standard
ne: माणक

en: Administrator
ne: प्रशासक

en: Account _Type
ne: खाता: प्रकार

en: Allow user to set a password when they next _login
ne: प्रयोगकर्ताले पछिल्लो लगइन गर्दा पासवर्ड सेट गर्न अनुमति दिन्छ

en: Set a password _now
ne: पासवर्ड सेट गर्नुहोस्

en: _Confirm
ne: यकिन

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ne: उद्यम लगइनले एउटा अवस्थित केन्द्रिय रूपमा प्रबन्धित प्रयोगकर्ता खातालाई यो यन्त्रमा प्रयोग गर्न अनुमति दिन्छ । तपाईं यो खाता पनि इन्टरनेट मा कम्पनी स्रोतहरू पहुँच गर्न प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ।

en: You are Offline
ne: अफलाइन छ

en: You must be online in order to add enterprise users.
ne: उद्यम प्रयोगकर्ताहरू थप्नका लागि तपाईँ अनलाइन हुनुपर्दछ ।

en: _Enterprise Login
ne: इन्टरप्राइज लगइन

en: Take a Picture…
ne: तस्वीर लिनुहोस …

en: Select a File…
ne: एउटा फाइल चयन गर्नुहोस्…

en: Change Password
ne: पासवर्ड परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Ch_ange
ne: परिवर्तन

en: _Confirm New Password
ne: नयाँ पासफ्रेज यकिन गर्नुहोस्

en: _New Password
ne: नयाँ पासवर्ड

en: Current _Password
ne: हालको पासवर्ड

en: Allow user to change their password on next login
ne: प्रयोगकर्तालाई अर्को लगइनमा आफ्नो पासवर्ड परिवर्तन गर्न अनुमति दिनुहोस्

en: Set a password now
ne: पासवर्ड सेट गर्नुहोस्

en: Full Screen
ne: पूरा पर्दा

en: Top Half
ne: माथिल्लो आधा

en: Bottom Half
ne: तल्लो आधा

en: Left Half
ne: आधाबांया

en: Right Half
ne: दाहिने आधा

en: Zoom Options
ne: जूम वि

en: _Zoom
ne: जूम गर्नुहोस्

en: _Magnification:
ne: अभिवर्द्धन:

en: _Follow mouse cursor
ne: माउस कर्सर पछ्याउनुहोस्

en: _Screen part:
ne: पर्दा:

en: Magnifier _extends outside of screen
ne: अभिवर्धक पर्दा बाहिर विस्तार गर्दछ

en: _Keep magnifier cursor centered
ne: अभिवर्धक कर्सर केन्द्रित राख्नुहोस्

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ne: अभिवर्धक कर्सरले विषयवस्तु वरिपरि धकेल्छ

en: Magnifier cursor moves with _contents
ne: सामग्रीसँग अभिवर्धक कर्सर सर्छ

en: Magnifier Position:
ne: अभिवर्धक स्थान:

en: Magnifier
ne: अभिवर्धक

en: _Thickness:
ne: मोटोई:

en: _Length:
ne: लम्बाइ:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ne: रङ्ग:

en: _Crosshairs:
ne: प्रतिच्छेदनहरू (crosshairs):

en: _Overlaps mouse cursor
ne: माउस कर्सर खप्टिन्छ

en: Crosshairs
ne: प्रतिच्छेदनहरू (crosshairs)

en: _White on black:
ne: कालोमा सेतोमा:

en: _Brightness:
ne: चम्किलोपन:

en: _Contrast:
ne: व्यतिरेक:

en: Color Effects:
ne: रङ्ग प्रभाव:

en: Color Effects
ne: रङ्ग प्रभाव

en: Typing Assist
ne: टाइप सहयोगि

en: _Sticky Keys
ne: टाँसिने कुञ्जि

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ne: मोडिफायर किहरूलाई किकोरूपमा व्यवहार गर्छ

en: _Disable if two keys are pressed together
ne: यदि दुई कुञ्जी एउटै समयमा थिचिएमा अक्षम पार्नुहोस्

en: Beep when a _modifier key is pressed
ne: परिमार्जक कुञ्जि थिचिएमा ध्वनि संकेत गर्ने कि ?

en: S_low Keys
ne: ढिला कुञ्जीहरू

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ne: कि थिचिनु र स्विकार गर्नुको बिचमा ढिलाई राख्छ

en: A_cceptance delay:
ne: A_cceptance ढिलाइ:

en: Slow keys typing delay
ne: ढिलो कुञ्जी टाइपिङ ढिलाइ

en: Beep when a key is pr_essed
ne: कुञ्जी थिचिँदा बिप गर्नुहोस्

en: Beep when a key is _accepted
ne: कुञ्जी भएको बेला बीप गर्नुहोस्

en: Beep when a key is _rejected
ne: यदि कुञ्जी अस्वीकृत हुन्छ भने बिप गर्नुहोस्

en: _Bounce Keys
ne: बाउन्स कुञ्जीहरू

en: Ignores fast duplicate keypresses
ne: यसभित्र नक्कल कुञ्जी थिचाइहरूलाई उपेक्षा गर्नुहोस्

en: Bounce keys typing delay
ne: बाउन्स कुञ्जी टाइपिङ ढिलाइ

en: _Enable by Keyboard
ne: कुञ्जीपाटी सक्षम पार्नुहोस्

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ne: किबोर्ड प्रयोग गरेर पहुँच विकल्प बन्द र खुला गर्ने

en: Repeat Keys
ne: कुञ्जीहरू दोहोर्याउनुहोस्

en: Key presses repeat when key is held down.
ne: कुञ्जी तल झर्दा कुञ्जी थिचाइहरू दोहोरिन्छन् ।

en: Repeat keys delay
ne: दोहोरिने कुञ्जी ढिलाई

en: Speed
ne: गति

en: Repeat keys speed
ne: कुञ्जी गति दोहोर्याउनुहोस्

en: Click Assist
ne: क्लिक सहयोगि

en: _Simulated Secondary Click
ne: सिमुलेतेड सेकेन्डरी क्लिक सक्षम गर्नुहोस्

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ne: प्राथमिक बटन समातेर द्वितीयक क्लिक ट्रिगर गर्नुहोस्

en: Secondary click delay
ne: दोस्रो क्लिक विलम्ब गर्नुहोस्

en: _Hover Click
ne: होवर चयन

en: Trigger a click when the pointer hovers
ne: एउटा वस्तु माथि सूचक होभरहरू भएको बेलामा एउटा उपकरणटिप देखाउनुहोस् ।

en: D_elay:
ne: विलम्ब गर्नुहोस्:

en: Motion _threshold:
ne: चाल सीमा:

en: Visual Alerts
ne: दृश्यात्मक सावधानि

en: _Test flash
ne: फ्ल्यास परीक्षण गर्नुहोस्

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ne: सावधानि ध्वनि आउँदा दृश्यात्मक सुचक प्रयोग गर्नुहोस

en: _Visual Alerts
ne: दृश्यात्मक सावधानि

en: Flash the entire _window
ne: पूरा सञ्झ्याल फ्ल्यास गर्नुहोस्

en: Flash the entire _screen
ne: सम्पूर्ण पर्दा फ्ल्यास गर्ने

en: _Always Show Accessibility Menu
ne: सधै पहुँचता मेनु देखाउनुहोस्

en: Seeing
ne: हेरिदै

en: _High Contrast
ne: उच्च व्यतिरेक

en: _Large Text
ne: ठूलो पाठ शैली

en: C_ursor Size
ne: कर्सर साइज

en: Screen _Reader
ne: दृष्टि वाचक

en: _Sound Keys
ne: ध्वनि: कुञ्जि

en: Hearing
ne: सुन्दै

en: Typing
ne: टाइप गर्दै

en: Screen _Keyboard
ne: कुञ्जिपाटी

en: R_epeat Keys
ne: कुञ्जीहरू दोहोर्याउनुहोस्

en: Cursor _Blinking
ne: झिम्किरहेको कर्सर

en: _Typing Assist (AccessX)
ne: टाइप सहयोगि(AccessX)

en: Pointing & Clicking
ne: पोइन्टिङ्ग र क्लिकिङ्ग

en: _Mouse Keys
ne: माउस कुञ्जीहरू

en: _Locate Pointer
ne: सूचक फेलापार्नुहोस्

en: _Click Assist
ne: क्लिक सहयोगि

en: _Double-Click Delay
ne: दोहोरोक्लिक ढिलाई

en: Double-Click Delay
ne: दोहोरोक्लिक ढिलाई

en: Cursor Blinking
ne: झिम्किरहेको कर्सर

en: Cursor blinks in text fields.
ne: पाठ बाकसहरुमा कर्सर झिम्किन्छ ।.

en: Cursor blinking speed
ne: झिम्किरहेको कर्सर गति

en: Sound Keys
ne: ध्वनि: कुञ्जि

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ne: नम लक वा क्याप्स लक सुरु वा बन्द हुँदा बीप गर्नुहोस् ।.

en: Cursor Size
ne: कर्सर आकार

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ne: कर्सरलाई सजिलैसँग हेर्नका लागि कर्सरको साइजजूमसँग संयोजन गर्न सकिन्छ ।

en: Screen Reader
ne: दृष्टि वाचक

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ne: पर्दाबाचक ले देखाईएको पाठ पढ्न सक्छ

en: _Screen Reader
ne: दृष्टि वाचक

en: General
ne: साधारण

en: No applications
ne: अनुप्रयोग छैन

en: Install some…
ne: स्थापना गर्नुहोस्…

en: Permissions & Access
ne: अनुमतिहरू र पहुँचहरू

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ne: यो अनुप्रयोगले आवश्यक पर्ने पहुँच र अनुमतिमागेको डाटा र सेवाहरू ।

en: Camera
ne: क्यामेरा

en: Microphone
ne: माईक्रोफोन

en: Location Services
ne: स्थान सेवाहरू

en: Built-in Permissions
ne: सम्मिलित अनुमति

en: Cannot be changed
ne: परिवर्तित हुन सक्दैनन्

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ne: अनुप्रयोगहरूका लागि व्यक्तिगत अनुमतिहरू <a href="privacy">गोपनीयता</a> सेटिङमा पुनरावलोकन गर्न सकिन्छ।

en: Integration
ne: इन्टिगरेसन

en: System features used by this application.
ne: यस अनुप्रयोगद्वारा प्रयोग गरिएको प्रणाली विशेषताहरू ।

en: Search
ne: खोजी गर्नुहोस्

en: Notifications
ne: सूचना

en: Run in background
ne: पृष्ठभूमि मा चलाउनुहोस्

en: Set Desktop Background
ne: डेक्सटप पृष्ठभूमि सेट गर्नुहोस्

en: Sounds
ne: ध्वनिहरू

en: Inhibit system keyboard shortcuts
ne: प्रणाली कुञ्जीपाटी सर्टकटहरू निषेध गर्नुहोस्

en: Default Handlers
ne: पूर्वनिर्धारित ह्यान्डलर

en: Types of files and links that this application opens.
ne: यो अनुप्रयोगले खोल्ने फाइलहरू र लिङ्कका प्रकारहरू ।

en: Reset
ne: रिसेट गर्नुहोस्

en: Usage
ne: प्रयोग

en: How much resources this application is using.
ne: यो अनुप्रयोगले कति संसाधन प्रयोग गरिरहेको छ ।

en: Storage
ne: भण्डारण

en: Open in Software
ne: सफ्टवेयरमा खोल्नुहोस्

en: No results found
ne: नतिजा भेटिएन

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ne: अनुप्रयोग डेटा र क्याससँग यो अनुप्रयोगले कति डिस्क स्थान ओगटिरहेको छ ।

en: Application
ne: अनुप्रयोग

en: Data
ne: डेटा

en: Cache
ne: क्यास

en: <b>Total</b>
ne: <b>जम्मा</b>

en: Clear Cache…
ne: क्यास खाली गर्नुहोस्…

en: Networks
ne: सञ्जाल

en: _Computer Name
ne: कम्प्युटर नाम

en: _File Sharing
ne: फाइल साझेदारी

en: _Media Sharing
ne: मेडिया साझेदारी

en: _Remote Login
ne: टाढा लगइन

en: Some services are disabled because of no network access.
ne: सञ्जाल पहुँच नभएकोले केही सेवाहरू अक्षम पारिएको छ ।

en: File Sharing
ne: फाइल साझेदारी

en: _Require Password
ne: पासवर्ड आवश्यक

en: Remote Login
ne: टाढा लगइन

en: Device Name
ne: उपकरण नाम

en: Media Sharing
ne: मेडिया साझेदारी

en: Share music, photos and videos over the network.
ne: सञ्जालमा संगीत, फोटो र भिडियो सेयर गर्नुहोस् ।.

en: Folders
ne: फोल्डरहरू

en: _New connections must ask for access
ne: नयाँ जडानले पहुँच माग्नुपर्छ

en: _Require a password
ne: पासवर्ड आवश्यक

en: Select how media should be handled
ne: मेडिया कसरी सम्हाल्ने, छान्नुहोस्

en: CD _audio
ne: ध्वनि सिडि॒

en: _DVD video
ne: डिभिडि॒ भिडियो

en: _Music player
ne: सङ्गीत प्लेयर

en: _Photos
ne: फोटो

en: _Software
ne: सफ्टवेयर

en: _Other Media…
ne: अरु मिडिया…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ne: _मेडिया हाल्दा कहिले पनि कार्यक्रमहरु सुरु नगर्ने

en: Select how other media should be handled
ne: अन्य मिडिया कसरी सम्हाल्नु पर्छ, छान्नुहोस्

en: _Action:
ne: कार्य:

en: _Type:
ne: प्रकार:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
ne: सङ्ख्या, मिति र मुद्राका लागि ढाँचा रोज्नुहोस् । परिवर्तनले पछिल्लो लगइनमा प्रभाव पार्छ ।.

en: Common Formats
ne: साझा ढाँचाहरू

en: All Formats
ne: सबै ढाँचाहरू

en: No Search Results
ne: खोजी परिणाम छैन

en: Searches can be for countries or languages.
ne: खोजी हरू देश वा भाषाहरूका लागि हुन सक्छन्।

en: Preview
ne: पूर्वावलोकन

en: Language
ne: भाषा

en: The language used for text in windows and web pages.
ne: सञ्झ्याल र वेब पृष्ठमा पाठका लागि प्रयोग गरिने भाषा ।

en: Restart the session for changes to take effect
ne: द्ष्व्परिवर्तनहरूले असर गर्न पुन: सुरुआत गर्नुहोस्

en: Restart…
ne: पु:न सुरु गर्ने…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
ne: सङ्ख्या, मिति र मुद्राका लागि प्रयोग गरिएको ढाँचा ।

en: _Formats
ne: ढाँचाहरू

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ne: प्रणालीमा लगइन गर्दा सबै प्रयोगकर्ताले लगइन सेटिङ प्रयोग गर्छन्

en: Dates
ne: मिति

en: Dates & Times
ne: मिति र समय

en: Numbers
ne: सङ्ख्याहरू

en: Measurement
ne: नाप

en: Paper
ne: कागज

en: Hardware Model
ne: हार्डवेयर नमूना

en: Memory
ne: स्मृती

en: Processor
ne: प्रक्रियाकर्ता

en: Graphics
ne: ग्राफिक्स

en: Disk Capacity
ne: डिस्क क्षमता

en: Calculating…
ne: गणना गरिदै…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ne: OS नाम

en: OS Type
ne: OS प्रकार

en: Windowing System
ne: सञ्झ्याल प्रणाली

en: Virtualization
ne: अवास्तविकरण

en: Software Updates
ne: सफ्टवेयर अद्यावधिकहरू

en: Rename Device
ne: उपकरण पुन: नामकरण गर्नुहोस्

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
ne: यन्त्र नाम यो यन्त्र लाई सञ्जाल माथि हेरेपछि, वा ब्लुटुथ यन्त्रहरू जोडिदा पहिचान गर्न प्रयोग गरिन्छ ।

en: _Rename
ne: पुन: नामकरण गर्नुहोस्

en: Select Language
ne: भाषा चयन गर्नुहोस्

en: _Select
ne: चयन गर्नुहोस्

en: No languages found
ne: कुनै भाषा फेला परेन

en: Unlock…
ne: ताल्चा हटाउनुहोस्…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
ne: केही सेटिङ हरू परिवर्तन गर्नु पहिले ताल्चा खोलिएको हुनुपर्छ ।

en: Increment Hour
ne: बढोत्तरी घन्टा

en: Increment Minute
ne: बढोत्तरी मिनेट

en: Time
ne: समय:

en: Decrement Hour
ne: घट्दो घण्टा

en: Decrement Minute
ne: मिनेट घट्डोक्रम

en: Turn device off
ne: यन्त्र बन्द गर्नुहोस्

en: Other Devices
ne: अरु यन्त्रहरू

en: Not set up
ne: सेटअप भएको छैन

en: _Type
ne: प्रकार

en: Sho_w password
ne: पासवर्ड :देखाउनुहोस्

en: FAST
ne: चाँडो

en: Tunneled TLS
ne: टनेल गरिएको TLS

en: Protected EAP (PEAP)
ne: सुरक्षित EAP (PEAP)

en: Au_thentication
ne: प्रमाणीकरण

en: I_dentity
ne: परिचय

en: _User certificate
ne: प्रयोगकर्ता प्रमाणपत्र

en: C_A certificate
ne: C_A प्रमाणपत्र

en: No CA certificate is _required
ne: CA प्रमाणपत्र आवश्यक छैन

en: Private _key
ne: निजी कुञ्जी

en: _Private key password
ne: निजी कुञ्जी

en: Anonymous
ne: बेनामी

en: Authenticated
ne: प्रमाणीकरण गरिएको

en: Both
ne: दुवै

en: Anony_mous identity
ne: अज्ञात पहिचान

en: _Inner authentication
ne: आन्तरिक प्रमाणीकरण

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ne: स्वचालित PAC प्रावधानलाई अनुमति दिनुहोस्

en: Version 0
ne: संस्करण ०

en: Version 1
ne: संस्करण १

en: PEAP _version
ne: PEAP संस्करण

en: 1 (Default)
ne: १(पूर्वनिर्धारीत)

en: Open System
ne: खुल्ला प्रणाली

en: Shared Key
ne: साझेदार गरिएको कुञ्जी

en: _Key
ne: कुञ्जी

en: Sho_w key
ne: कुञ्जि देखाउनुहोस्

en: S_ecurity
ne: सुरक्षा

en: 802.1x _Security
ne: 802.1x सुरक्षा

en: _MAC Address
ne: _MAC ठेगाना

en: _Cloned Address
ne: क्लोण्ड ठेगाना

en: IPv_4 Method
ne: IPv_4 बिधी

en: Automatic (DHCP)
ne: स्वचालित

en: Link-Local Only
ne: लिङ्क स्थानीय मात्र

en: Disable
ne: असक्षम पार्नुहोस्

en: Shared to other computers
ne: अन्य कम्प्युटरमा साझेदार गरिएको

en: Addresses
ne: ठेगानाहरू

en: Netmask
ne: नेटमास्क

en: Gateway
ne: गेटवे

en: Automatic DNS
ne: स्वचालित डिएनएस

en: Separate IP addresses with commas
ne: अल्पविरामद्वारा आईपी ठेगाना छुट्याउनुहोस्

en: Routes
ne: पथ

en: Automatic Routes
ne: स्वचालित पथ

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ne: मेट्रिक

en: Use this connection _only for resources on its network
ne: यसको सञ्जालमा संसाधनका लागि मात्र यो जडान प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: _Name
ne: नाम

en: bytes
ne: बाइट

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ne: (त्रुटि: भिपिएन संजाल सम्पादक लोड गर्न असमर्थ)

en: IPv_6 Method
ne: IPv_6 बिधी

en: Automatic, DHCP only
ne: स्वचालित DHCP मात्रै

en: Prefix
ne: PREFIX

en: Signal Strength
ne: सङ्केत शक्ति

en: Link speed
ne: लिङ्क गति

en: Supported Frequencies
ne: समर्थित पुनरावृत्तिहरू

en: Last Used
ne: अन्तिम पटक प्रयोग गरिएको

en: Connect _automatically
ne: स्वतः जडान गर्नुहोस्

en: Make available to _other users
ne: अन्य प्रयोगकर्तालाई उपलव्ध गराउनुहोस्

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ne: मिटरगरिएको जडान: डाटा सीमा छ वा शुल्क लिन सक्छ

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ne: सफ्टवेयर अद्यावधिक र अन्य ठूला डाउनलोडहरू स्वचालित रूपमा सुरु गरिने छैन।

en: Turn VPN connection off
ne: भीपीएन जडान बन्द गर्नुहोस्

en: Network Name
ne: सञ्जाल  नाम

en: Turn Wi-Fi off
ne: वाई-फाई बन्दगर्नुहोस

en: _Connect to Hidden Network…
ne: लुकेको सञ्जालमा जोड्नुहोस्…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ne: वाई-फाई हटस्पट खोल्नुहोस्...

en: _Known Wi-Fi Networks
ne: परिचित वाई-फाई सञ्जाल

en: Airplane Mode
ne: हवाइजहाज मोड

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ne: Wi-Fi, ब्लुटुथ र मोबाइल ब्रडब्यान्ड अक्षम पार्दछ

en: No Wi-Fi Adapter Found
ne: कुनै पनि वाई-फाई एडप्टर फेला परेन

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ne: तपाईँले एउटा वाई-फाई एडप्टर प्लगइन गरेर खुला गर्नुभएको छ भन्ने निश्चित गर्नुहोस्

en: Airplane Mode On
ne: एअरप्लेन मोड राख्नु

en: Turn off to use Wi-Fi
ne: वाई-फाई प्रयोग गर्न बन्द गर्नुहोस्

en: Wi-Fi Hotspot Active
ne: वाई-फाई हटस्पट सक्रिय गर्नुहोस्

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ne: मोबाइल यन्त्रले जडान गर्न QR कोड स्क्यान गर्न सक्दछ ।

en: Turn Off Hotspot…
ne: हटस्पट बन्द गर्नुहोस्…

en: Visible Networks
ne: देखिने सञ्जाल

en: NetworkManager needs to be running
ne: सञ्जाल प्रवन्धक चलि रहन आवश्यक छ।

en: Provider
ne: प्रदायक

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ne: वाई-फाई हटस्पटले अरूलाई तिनीहरूले जडान गर्न सक्ने वाई-फाई सञ्जाल सिर्जना गरेर, तपाईँको इन्टरनेट जडान साझेदारी गर्न अनुमति दिन्छ। यसो गर्न, तपाईं Wi-Fi बाहेक अन्य स्रोत मार्फत इन्टरनेट जडान हुनुपर्छ.

en: Generate Random Password
ne: अनियमित पासवर्ड उत्पन्न गर्नुहोस्

en: Autogenerate Password
ne: स्वत: उत्पन्न पासवर्ड

en: _Turn On
ne: खोल्नु

en: Network Proxy
ne: सञ्जाल प्रोक्सि

en: _HTTP Proxy
ne: _HTTP प्रोक्सि

en: H_TTPS Proxy
ne: H_TTPS प्रोक्सी

en: _FTP Proxy
ne: _FTP प्रोक्सि

en: _Socks Host
ne: SOCKS होस्ट

en: _Ignore Hosts
ne: होस्त वेवास्ता गर्नुहोस

en: HTTP proxy port
ne: HTTP प्रोक्सि पोर्ट

en: HTTPS proxy port
ne: HTTPS प्रोक्सी पोर्ट

en: FTP proxy port
ne: FTP प्रोक्सि पोर्ट

en: Socks proxy port
ne: SOCKS प्रोक्सी पोर्ट

en: _Configuration URL
ne: कन्फिगरेसन यूआरएल

en: Close
ne: बन्द गर्नुहोस्

en: January
ne: जनवरी

en: February
ne: फ़रवरी

en: March
ne: मार्च

en: April
ne: अप्रेल

en: May
ne: मे

en: June
ne: जून

en: July
ne: जुलाई

en: August
ne: अगस्ट

en: September
ne: सेप्टेम्बर

en: October
ne: अक्टोबर

en: November
ne: नोभेम्बर

en: December
ne: डिसेम्बर

en: Date & Time
ne: मिति र समय

en: Year
ne: वर्ष

en: Month
ne: महिना

en: Day
ne: दिन

en: Time Zone
ne: समय क्षेत्र

en: Search for a city
ne: शहर खोज्नुहोस्

en: Automatic _Date & Time
ne: स्वतः मिति र समय

en: Requires internet access
ne: ईन्टर्नेट हुनु आवश्यक

en: Date & _Time
ne: मिति र समय

en: Automatic Time _Zone
ne: स्वत: समय क्षेत्र

en: Requires location services enabled and internet access
ne: स्थान सेवा सक्षम र इन्टरनेट पहुँच आवश्यक छ

en: Time Z_one
ne: समय क्षेत्र

en: Time _Format
ne: समय ढाँचा

en: 24-hour
ne: २४ घण्टा

en: AM / PM
ne: १२ घन्टा (AM/PM)

en: Camera is turned off
ne: क्यामेरा बन्द गरियो

en: No applications can capture photos or video.
ne: कुनै पनि अनुप्रयोगले फोटो वा भिडियो ग्रहण गर्न सक्दैन ।

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ne: क्यामेराको प्रयोगले अनुप्रयोगहरूलाई फोटो र भिडियो ग्रहण गर्न अनुमति दिन्छ । क्यामेरा अक्षम गर्दा केही अनुप्रयोगले राम्रोसँग कार्य नगर्न सक्छ ।

en: Allow the applications below to use your camera.
ne: तपाईँको क्यामेरा प्रयोग गर्न तलका अनुप्रयोगहरूलाई अनुमति दिनुहोस् ।.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
ne: क्यामेरा पहुँचका लागि कुनै अनुप्रयोगले सोधेको छैन

en: _Do Not Disturb
ne: डिस्टर्ब नगर्नुहोस्

en: _Lock Screen Notifications
ne: पर्दा सूचनाहरू ताल्चा लगाउनुहोस्

en: Notification _Popups
ne: सुचना पपअप

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ne: पपअप अक्षम पारिएको बेलामा सूचना सूचीमा सूचनाहरू देखापर्नेछन् ।

en: _Web
ne: वेब

en: _Mail
ne: पत्राचार

en: _Calendar
ne: पात्रो

en: M_usic
ne: सङ्गित

en: _Video
ne: भिडियो

en: Microphone is turned off
ne: माइक्रोफोन बन्द गरिएको छ

en: No applications can record sound.
ne: कुनै अनुप्रयोगले ध्वनि रेकर्ड गर्न सक्दैन ।

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
ne: माइक्रोफोनको प्रयोगले अनुप्रयोगलाई रेकर्ड गर्न र अडियोको सञ्जाल स्रोतमा संसाधनका लागि मात्र यो जडान प्रयोग गर्न अनुमति दिन्छ । माइक्रोफोन अक्षम पार्नाले केही अनुप्रयोगहरू राम्रोसँग काम नगर्न सक्छन्।

en: Allow the applications below to use your microphone.
ne: तलका अनुप्रयोगहरूलाई तपाईँको माइक्रोफोन प्रयोग गर्न अनुमति दिनुहोस् ।.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
ne: माइक पहुँचका लागि कुनै अनुप्रयोगले सोधेको छैन

en: Name:
ne: नाम:

en: Status:
ne: वस्तुस्थिति:

en: Authorize and Connect
ne: अधिकार दिनुहोस्

en: Forget Device
ne: यन्त्र भुलनुहोस्

en: No Thunderbolt support
ne: थन्डरबोल्ट समर्थन छैन

en: Direct Access
ne: सिधा पहुँच

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ne: डक र बाह्य GPUs जस्ता यन्त्रमा प्रत्यक्ष पहुँच अनुमति दिनुहोस् ।.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ne: USB र प्रदर्शन पोर्ट यन्त्र मात्र संलग्न गर्न सकिन्छ ।

en: Pending Devices
ne: विचाराधिन यन्त्रहरू

en: No devices attached
ne: उपकरण जडित छैन

en: Primary Button
ne: मुख्य बटन

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ne: माउस र टचप्याडमा भौतिक बटनको क्रम सेट गर्दछ ।.

en: Mouse
ne: माउस

en: Mouse Speed
ne: माउस गति

en: Double-click timeout
ne: डवल-क्लिक टायमआउट

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ne: प्राकृतिक स्क्रोलिङ

en: Scrolling moves the content, not the view.
ne: स्क्रोलिङ्ग ले सामग्रीलाई सार्दछ , दृश्य होइन।

en: Touchpad
ne: ट्चप्याड

en: Touchpad Speed
ne: टचप्याड गति

en: Tap to Click
ne: क्लिक गर्नुस थिच्न

en: Two-finger Scrolling
ne: दुई औला स्क्रोलिङ्ग

en: Edge Scrolling
ne: छेउस्क्रोलिङ्ग

en: Problem Reporting
ne: समस्या प्रतिवेदन

en: _Automatic Problem Reporting
ne: स्वत:समस्या प्रतिवेदन

en: File History
ne: फाइल इतिहास

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
ne: फाइल इतिहासले तपाईँले प्रयोग गरेको फाइलको रेकर्ड राख्दछ । यो सूचना अनुप्रयोगको बीचमा साझेदार गरिएको छ, र तपाईँले प्रयोग गर्न चाहेको फाइल फेला पार्न सजिलो बनाउँदछ ।

en: File H_istory
ne: फाइल इतिहास

en: File _History Duration
ne: फाइल इतिहास अवधी

en: _Clear History…
ne: इतिहास खाली गर्नुहोस्…

en: Trash & Temporary Files
ne: रद्दीटोकरी र अस्थायी फाइलहरू

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ne: रद्दीटोकरी र अस्थायी फाइलले कहिलेकाहीं व्यक्तिगत वा संवेदनशील जानकारी समावेश गर्न सक्छ । तिनीहरूलाई स्वचालित रूपमा मेट्दा गोपनीयताको सुरक्षा गर्न मद्दत मिल्छ ।

en: Automatically Delete _Trash Content
ne: रद्दीटोकरी सामग्री स्वत: मेट्नुहोस्

en: Automatically Delete Temporary _Files
ne: स्वत: अस्थाई फाइलहरू मेट्नुहोस्

en: Automatically Delete _Period
ne: स्वत: मेट्ने अवधि

en: _Empty Trash…
ne: रद्दीटोकरी खाली गर्नुहोस्…

en: _Delete Temporary Files…
ne: अस्थाई फाइलहरू मेट्नुहोस्…

en: Connect to your data in the cloud
ne: क्लाउडमा तपाईँको डाटामा जडान गर्नुहोस्

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ne: नया अनलाईन खाता बनाउन ईन्टरनेट जडान  गर्नुहोस्

en: Add an account
ne: प्रयोगकर्ता खाता थप्नुहोस्

en: Remove Account
ne: खाता हटाउनुहोस्

en: Quit
ne: अन्त्य गर्नुहोस्

en: All Settings
ne: सबै सेटिङ

en: Primary Menu
ne: मुख्य मेनु

en: Warning: Development Version
ne: चेतावनी: विकास संस्करण

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ne: सेटिङको यो संस्करण विकास उद्देश्यका लागि मात्र प्रयोग गरिएको हुनुपर्दछ । तपाईँले गलत प्रणाली व्यवहार, डेटा ह्रास, र अन्य अनपेक्षित समस्या अनुभव गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: Help
ne: मद्दत

en: Printers
ne: मुद्रणयन्त्रहरू

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ne: मुद्रक थप्नुहोस्, मुद्रक कार्य हेर्नुहोस् र तपाईँले कसरी मुद्रण गर्ने निर्णय गर्नुहोस् ।

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ne: मुद्रणयन्त्र;Queue;मुद्रण;कागज;मसी;टोनर;

en: Protect your location information
ne: तपाईँको स्थान जानकारि सुरक्षित गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
ne: पर्दा;ताल्चा;निदान;क्र्यास;निजी;हालैको;अस्थायी;tmp;index;नाम;सञ्जाल;पहिचान;गोपनीयता;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ne: बटन मानचित्र सेट गर्नुहोस् र ग्राफिक्स ट्याबलेटका लागि स्टाइलस संवेदनशीलता समायोजन गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ne: ट्याबलेट;वाक्म;स्टाईलस्;ईरेजर;माउस;

en: Power
ne: पावर

en: View your battery status and change power saving settings
ne: तपाईँको ब्याट्री स्थिति हेर्नुहोस् र पावर बचत सेटिङ परिवर्तन गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ne: शक्ति; निद्रा; निलम्बन गर्नुहोस्; हाइबर्नेट; ब्याट्री; चम्किलोपन;धमिलो;खाली; मोनिटर;DPMS;निष्प्रयोजन; शक्ति;

en: Color
ne: रङ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ne: तपाईँको यन्त्र, जस्तै प्रदर्शन, क्यामेरा वा मुद्रकको रङ क्यालिब्रेट गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ne: रङ;आइसिसी;प्रोफाइल;क्यालिब्रेट;मुद्रणयन्त्र;डिस्प्ले;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ne: यन्त्र जडानकोलागि ब्लुटुठ बन्द अनि खोल्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ne: साझा;साझेदारी;ब्लुटुथ;ओबेक्स;

en: Background
ne: पृष्ठभूमि

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ne: पृष्ठभुमिको छवि वालपेपर वा फोटो मा परिनत गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ne: वालपेपर;पर्दा;डेस्कटप;

en: Sound
ne: ध्वनि

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ne: ध्वनि स्तर, आगत, निर्गत, र चेतावनी ध्वनि परिवर्तन गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ne: कार्ड; माइक्रोफोन; भोल्युम; फेड; ब्यालेन्स; ब्लुटुथ; हेडसेट;ध्वनि;आगत;निर्गत

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ne: तपाईँको माउस वा टचप्याड संवेदनशीलता परिवर्तन गर्नुहोस् र दायाँ वा बायाँ-हाते चयन गर्नुहोस् जडान गरिएको मोनिटर र प्रोजेक्टर कसरी प्रयोग गर्ने रोज्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ne: प्यानल; प्रोजेक्टर;xrandr; पर्दा; पर्दा रिजोल्युसन; ताजा पार्नुहोस्; मोनिटर; रात; प्रकाश; नीलो;रेडसिफ्ट;रङ;सूर्यास्त;सूर्योदय;

en: Keyboard
ne: कुञ्जीपाटी

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ne: सर्टकट; कार्यस्थान; सञ्झ्याल; रिसाइज गर्नुहोस्; जुम गर्नुहोस्; व्यतिरेक;आगत; स्रोत; ताल्चा लगाउनुहोस्; भोल्युम;

en: Users
ne: प्रयोगकर्ता

en: Add or remove users and change your password
ne: प्रयोगकर्ता थप्नुहोस् वा हटाउनुहोस् र तपाईँको पासवर्ड परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Accessibility
ne: पहुँचता

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ne: हर्न, सुन्न, टाईप, देखाउन र क्लिक गर्न सहज बनाउनुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
ne: कुञ्जीपाटी; माउस;a11y; पहुँचयोग्य; विश्वव्यापी पहुँच; व्यतिरेक; कर्सर; ध्वनि बजाउनुहोस्; जुम गर्नुहोस्; पर्दा; पर्दा पाठक;ठूलो;उच्च;ठूलो;पाठ;फन्ट;साइज; पहुँच X; टाँसिने; कुञ्जीहरू; ढिलो; उफ्रिने; माउस;डबल;क्लिक;विलम्ब; गति; सहयोग गर्नुहोस्; दोहोर्याउनुहोस्; ब्लिङ्क;दृश्य;श्रवण;अडियो;टाइपिङ;

en: Control various application permissions and settings
ne: विभिन्न अनुप्रयोग अनुमति र सेटिङ नियन्त्रण गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
ne: अनुप्रयोग;flatpak;अनुमति;सेटिङ;

en: Control what you want to share with others
ne: अरूसँग बाँड्न चाहेको कुरा नियन्त्रण गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ne: साझेदारी;साझेदारी;ssh;होस्ट;नाम;टाढाको;डेस्कटप;मिडिया;अडियो;भिडियो;तस्विर;फोटो;चलचित्र;सर्भर;रेन्डरर;

en: Removable Media
ne: हटाउन सकिने माध्यम

en: Configure Removable Media settings
ne: हटाउन योग्य मिडिया सेटिङ्ग

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ne: उपकरण;प्रणाली;पूर्वनिर्धारित;मनपरेको;अनुप्रयोग;सीडी;डीभिडी;यूएसबी;अडियो;भिडियो;डिस्क;हटाउन सकिने;मिडिया;स्वचालित;

en: Region & Language
ne: क्षेत्र र भाषा

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ne: भाषा;खाका;किबोर्ड;आगत;

en: About
ne: बारेमा

en: View information about your system
ne: तपाईँको प्रणाली बारेको सूचना हेर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ne: उपकरण;प्रणाली;जानकारी;होस्टनाम;स्मृति;प्रोसेसर;संस्करण;पूर्वनिर्धारित;अनुप्रयोग;उपयुक्त;सीडी;डीभिडी;यूएसबी;अडियो;भिडियो;डिस्क;हटाउन सकिने;मिडिया; स्वचालित;

en: Control how you connect to the Internet
ne: कसरी तपाईं इन्टरनेट जडान गर्ने बारे नियन्त्रण गर्नुहोस

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ne: सञ्जाल;आईपी; LAN; प्रोक्सी; WAN; ब्रडब्यान्ड; मोडेम; ब्लुटुथ;भीपीएन;डीएनएस;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ne: तपाईँले ताररहित सञ्जालमा कसरी जडान गर्न नियन्त्रण गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ne: सञ्जाल; ताररहित;Wi-Fi;Wifi;IP; LAN; ब्रडब्यान्ड;डीएनएस; हटस्पट;

en: Change the date and time, including time zone
ne: समय क्षेत्र सहित मिति र समय परिवर्तन गर्नुहोस

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ne: घडी;समय क्षेत्र;स्थान;

en: Protect your pictures
ne: तपाईँको तस्वीर सुरक्षित राख्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ne: पर्दा;ताल्चा;निदान;क्र्यास;निजी;हालैको;अस्थायी;tmp;index;नाम;सञ्जाल;पहिचान;

en: Control which notifications are displayed and what they show
ne: कुन सूचना प्रदर्शन गरिएको छ र तिनीहरूले के देखाउँछन् नियन्त्रण गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ne: सूचनाहरू; ब्यानर; सन्देश; ट्रे; पपअप;

en: Default Applications
ne: पुर्वनिर्धारित अनुप्रयोग

en: Configure Default Applications
ne: पुर्वनिर्धारित अनुप्रयोग कन्फिगर

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ne: पूर्वनिर्धारित;अनुप्रयोग;रुचाइएको;मिडिया;

en: Protect your conversations
ne: तपाईँको वार्तालाप सुरक्षित गर्नुहोस्

en: Thunderbolt
ne: थन्डरबोल्ट

en: Manage Thunderbolt devices
ne: थन्डरबोल्ट यन्त्र प्रबन्ध गर्नुहोस्

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
ne: थन्डरबोल्ट;गोपनीयता;

en: Mouse & Touchpad
ne: माउस र टचप्याड

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ne: तपाईँको माउस वा टचप्याड संवेदनशीलता परिवर्तन गर्नुहोस् र दायाँ वा बायाँ-हाते चयन गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ne: ट्रयाकप्याड; सूचक; क्लिक; ट्याप; डबल; बटन; ट्रयाक्बल;स्कोल;

en: Diagnostics
ne: निदान

en: Report your problems
ne: तपाईँको समस्याहरू प्रतिवेदन गर्नुहोस्

en: File History & Trash
ne: फाइल इतिहास र रद्दीटोकरी

en: Don't leave traces
ne: चिन्ह हरू नछोड्नुहोस्

en: Online Accounts
ne: अनलाईन खाताहरू

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ne: तपाईँको अनलाइन खातामा जडान गर्नुहोस् र तिनीहरूलाई केका लागि प्रयोग गर्ने निर्णय गर्नुहोस्

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ne: प्राथमिकता;सेटिङ;

en: Turn zoom on or off
ne: घट बढ गर्ने नगर्ने

en: Zoom in
ne: जूम गर्नुहोस्

en: Zoom out
ne: जुम घटाउनुहोस्

en: Turn screen reader on or off
ne: स्क्रीन रिडरलाई लाई  अन अथवा अफ गराउनुहोस

en: Turn on-screen keyboard on or off
ne: अन-स्क्रीन किबोर्ड लाई अन अथवा अफ गराउनुहोस

en: Increase text size
ne: पाठ साइज बढाउनुहोस्

en: Decrease text size
ne: पाठ साइज घटाउनुहोस्

en: High contrast on or off
ne: हाई कन्ट्रास्ट अन अथवा अफ

en: Switch to next input source
ne: पछिल्लो आगत श्रोतमा जानुहोस्

en: Switch to previous input source
ne: अघिल्लो निर्गत श्रोतमा स्विच गर्नुहोस्

en: Launchers
ne: सुरुआत

en: Launch help browser
ne: मद्दत ब्राउजर सुरुआत गर्नुहोस्

en: Launch calculator
ne: गणकयन्त्र सुरु

en: Launch email client
ne: इमेल क्लाइन्ट सुरु

en: Launch web browser
ne: वेब ब्राउजर सुरुआत गर्नुहोस्

en: Home folder
ne: गृह फोल्डर

[ctx: keybinding]
en: Search
ne: खोजी गर्नुहोस्

en: Screenshots
ne: स्क्रिनसट

en: Save a screenshot to $PICTURES
ne: स्क्रिनसट $PICTURESमा बचत गर्नुहोस्

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ne: सञ्झ्यालको स्क्रिनसट $PICTURES मा बचत गर्नुहोस्

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ne: कुनै क्षेत्रको स्क्रिनसट $PICTURES मा बचत गर्नुहोस् ।

en: Sound and Media
ne: ध्वनि: र मेडिया

en: Volume mute/unmute
ne: ध्वनि मौन गर/ मौन नगर

en: Volume down
ne: भोल्युम घटाउनुहोस्

en: Volume up
ne: भोल्युम बढाउनुहोस्

en: Microphone mute/unmute
ne: माइक्रोफोन मौन गर/ मौन नगर

en: Launch media player
ne: मिडिया प्लेयर सुरु

en: Play (or play/pause)
ne: बजाउनुहोस् (वा बजाउनुहोस्/पज गर्नुहोस्)

en: Pause playback
ne: पज प्रतिश्रवण

en: Stop playback
ne: प्लेब्याक रोक्नुहोस्

en: Previous track
ne: अघिल्लो ट्रयाक

en: Next track
ne: पछिल्लो ट्रयाक

en: Eject
ne: निकाल्नुहोस्

en: System
ne: प्रणाली

en: Log out
ne: लग आउट गर्नुहोस्

en: Lock screen
ne: पर्दा ताल्चा लगाउनुहोस्
