budgie-control-center 1.2.0 - en to nl translation catalogue (1520 entries)

en: Two Sided
nl: Tweezijdig

en: Paper Type
nl: Papiersoort

en: Paper Source
nl: Papierbron

en: Output Tray
nl: Uitvoerlade

[ctx: printing option]
en: Resolution
nl: Resolutie

en: GhostScript pre-filtering
nl: Voorfilteren GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
nl: Pagina’s per vel

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
nl: Tweezijdig

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
nl: Stand

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
nl: Algemeen

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
nl: Pagina-instelling

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
nl: Installeerbare opties

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
nl: Taak

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
nl: Afdrukkwaliteit

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
nl: Afwerking

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
nl: Testpagina

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
nl: Testpagina

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
nl: Geen actieve afdruktaken

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
nl[0]: %u taak
nl[1]: %u taken

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
nl: Printkoppen schoonmaken

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
nl: Weinig toner

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
nl: Geen toner meer

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
nl: Weinig developer (voor ontwikkelen)

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
nl: Geen developer meer (voor ontwikkelen)

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
nl: Weinig marker-voorraad

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
nl: Geen marker meer

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
nl: Klep open

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
nl: Deur open

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
nl: Weinig papier

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
nl: Geen papier meer

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
nl: Gestopt

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
nl: Afvalbakje bijna vol

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
nl: Afvalbakje vol

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
nl: De optische lichtgevoelige geleider (optical photo conductor) is bijna niet meer te gebruiken

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
nl: De optische lichtgevoelige geleider (optical photo conductor) functioneert niet meer

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
nl: Gereed

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
nl: Taken worden niet geaccepteerd

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
nl: Verwerken

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
nl: Fabrikant

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
nl: Stuurprogramma

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
nl: Eenzijdig

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
nl: Lange zijde (standaard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
nl: Korte zijde (omdraaien)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
nl: Staand

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
nl: Liggend

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
nl: Omgekeerd liggend

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
nl: Omgekeerd staand

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
nl: Printer ‘%s’ is verwijderd

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
nl: Nieuwe printer toevoegen mislukt.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
nl: Kon UI niet laden: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
nl: Ontgrendel om printers toe te voegen en instellingen te wijzigen

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
nl: Wachten

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
nl: Gepauzeerd

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
nl: Verwerken

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
nl: Gestopt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
nl: Geannuleerd

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
nl: Afgebroken

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
nl: Voltooid

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
nl: JetDirect-printer

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
nl: LPD-printer

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
nl: Details van %s

en: No suitable driver found
nl: Geen geschikt stuurprogramma aangetroffen

en: Select PPD File
nl: PPD-bestand selecteren

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Open
nl: _Openen

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
nl: PostScript Printer Description-bestanden (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
nl: Automatisch selecteren

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
nl: Standaardinstellingen van de printer

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
nl: Alleen GhostScript-lettertypen insluiten

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
nl: Converteren naar PS level 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
nl: Converteren naar PS level 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
nl: Niet vooraf filteren

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
nl: Printer toevoegen

en: Unlock Print Server
nl: Printserver ontgrendelen

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
nl: %s ontgrendelen.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
nl: Voer uw gebruikersnaam en wachtwoord in om printers op %s te bekijken.

en: Searching for Printers
nl: Naar printers zoeken

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
nl: Seriële poort

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
nl: Parallelle poort

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
nl: Locatie: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
nl: Adres: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
nl: Server vereist authenticatie

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
nl[0]: %u taak vereist authenticatie
nl[1]: %u taken vereisen authenticatie

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
nl: %s — Actieve afdruktaken

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
nl: Voer uw aanmeldgegevens in om af te drukken op %s.

en: %d of %d
nl: %d van %d

en: New shortcut…
nl: Nieuwe sneltoets…

en: Button %d
nl: Knop %d

en: Button
nl: Knop

en: Output:
nl: Uitvoer:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
nl: Beeldverhouding behouden (breedbeeld):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
nl: Toewijzen aan één monitor

en: Display Mapping
nl: Taal voor weergave

en: _Close
nl: _Sluiten

en: Test Your _Settings
nl: Uw instellingen _testen

en: Batteries
nl: Accu’s

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
nl: Accu

en: When _idle
nl: Wanneer i_nactief

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Power Off
nl: Uitschakelen

en: Hibernate
nl: Slaapstand

en: Nothing
nl: Niets doen

en: Off
nl: Uit

en: When on battery power
nl: Wanneer op accustroom

en: When plugged in
nl: Als de kabel aangesloten is

en: On
nl: Aan

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

[ctx: Idle time]
en: Never
nl: Nooit

en: Automatic suspend
nl: Automatisch in pauzestand zetten

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
nl: Prestatiemodus tijdelijk uitgeschakeld wegens hoge temperaturen.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
nl: Schoot gedetecteerd: prestatiemodus tijdelijk niet beschikbaar. Zet het apparaat op een stabiel oppervlak om te herstellen.

en: Performance mode temporarily disabled.
nl: Prestatiemodus tijdelijk uitgeschakeld.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
nl: Lage accu: energiebesparing ingeschakeld. De vorige modus wordt hersteld wanneer de accu voldoende opgeladen is.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
nl: Energiebesparingsmodus geactiveerd door ‘%s’.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
nl: Prestatiemodus geactiveerd door ‘%s’.

[ctx: Power profile]
en: Performance
nl: Prestaties

en: High performance and power usage.
nl: Hoge prestaties en stroomverbruik.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
nl: Gebalanceerd

en: Standard performance and power usage.
nl: Standaard prestaties en stroomverbruik.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
nl: Energie besparen

en: Reduced performance and power usage.
nl: Verlaagde prestaties en stroomverbruik.

en: Unknown time
nl: Onbekende tijd

en: %i minute | %i minutes
nl[0]: %i minuut
nl[1]: %i minuten

en: %i hour | %i hours
nl[0]: %i uur
nl[1]: %i uur

en: hour | hours
nl[0]: uur
nl[1]: uur

en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
nl: %s totdat deze volledig opgeladen is

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
nl: Waarschuwing: %s resterend

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
nl: %s resterend

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
nl: Volledig opgeladen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
nl: Niet aan het opladen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
nl: Leeg

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
nl: Aan het opladen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
nl: Aan het ontladen

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
nl: Draadloze muis

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
nl: Draadloos toetsenbord

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
nl: Onderbrekingsvrije voeding

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
nl: Mobiele telefoon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
nl: Mediaspeler

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
nl: Gamings-invoerapparaat

[ctx: Battery name]
en: Main
nl: Hoofd

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
nl: Standaard kleurruimte

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
nl: Testprofiel

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
nl: Automatisch

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
nl: Lage kwaliteit

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
nl: Gemiddelde kwaliteit

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
nl: Hoge kwaliteit

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
nl: Standaard RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
nl: Standaard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
nl: Standaard grijs

en: Vendor supplied factory calibration data
nl: Fabrieksinstellingen voor kalibratie zijn door fabrikant geleverd

en: Full-screen display correction not possible with this profile
nl: Volledig scherm-correctie is niet mogelijk met dit profiel

en: This profile may no longer be accurate
nl: Dit profiel is mogelijk niet meer accuraat

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
nl: Laptopscherm

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
nl: Ingebouwde webcam

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
nl: %s-beeldscherm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
nl: %s-scanner

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
nl: %s-camera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
nl: %s-printer

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
nl: %s-webcam

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
nl: Standaard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
nl: Kleurruimte:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
nl: Testprofiel:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
nl: ICC-profiel selecteren

en: _Import
nl: _Importeren

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
nl: Ondersteunde ICC-profielen

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
nl: Alle bestanden

en: Screen
nl: Scherm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
nl: Profiel opslaan

en: _Save
nl: Op_slaan

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
nl: Kleurprofiel maken voor het geselecteerde apparaat

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
nl: Het meetinstrument is niet gevonden. Controleer of het aan staat en correct verbonden is.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
nl: Het meetinstrument ondersteunt het profileren van printers niet.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
nl: Dit type apparaat wordt niet ondersteund.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
nl: Plaats uw kalibratieapparaat boven het vierkant en druk op ‘Starten’

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
nl: Zet uw kalibratieapparaat in de kalibratiepositie en druk op ‘Doorgaan’

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
nl: Zet uw kalibratieapparaat in de oppervlaktepositie en druk op ‘Doorgaan’

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
nl: Sluit het deksel van de laptop

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
nl: Er is een interne fout opgetreden die niet hersteld kon worden.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
nl: De hulpmiddelen nodig voor de kalibratie zijn niet geïnstalleerd.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
nl: Het profiel kon niet gegenereerd worden.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
nl: Het ‘target whitepoint’ was niet te krijgen.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
nl: Klaar!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
nl: Kalibratie mislukt!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
nl: U kunt het kalibratieapparaat verwijderen.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
nl: Niet aan het kalibratieapparaat komen terwijl dit proces loopt

en: Enable color management for %s
nl: Kleurbeheer voor %s inschakelen

en: Show color profiles for %s
nl: Kleurprofielen voor %s tonen

note: not calibrated
en: Not calibrated
nl: Niet gekalibreerd

en: multiple sizes
nl: meerdere groottes

en: No Desktop Background
nl: Geen werkbladachtergrond

en: Select a picture
nl: Selecteer een afbeelding

en: Current background
nl: Huidige achtergrond

en: Custom
nl: Aangepast

en: Testing %s
nl: %s testen

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
nl: Liggend

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
nl: Staand rechts

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
nl: Staand links

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
nl: Liggend (omgedraaid)

en: _Apply
nl: _Toepassen

en: Apply Changes?
nl: Wijzigingen toepassen?

en: Changes Cannot be Applied
nl: Wijzigingen kunnen niet worden toegepast

en: This could be due to hardware limitations.
nl: Dit kan het gevolg zijn van hardwarebeperkingen.

en: More Warm
nl: Warmer

en: Less Warm
nl: Minder warm

en: None
nl: Geen

en: Custom Shortcuts
nl: Aangepaste sneltoets

en: More…
nl: Meer…

en: No input sources found
nl: Er zijn geen invoerbronnen aangetroffen

[ctx: Input Source]
en: Other
nl: Overige

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
nl: %s wordt al gebruikt voor %s. Als u deze vervangt, zal %s worden uitgeschakeld

en: Enter the new shortcut
nl: Voer de nieuwe sneltoets in

en: Set Custom Shortcut
nl: Aangepaste sneltoets instellen

en: Set Shortcut
nl: Sneltoets instellen

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
nl: Voer een nieuwe sneltoets in om %s te wijzigen.

en: Add Custom Shortcut
nl: Aangepaste sneltoets toevoegen

en: Alternate Characters Key
nl: Toets voor alternatieve tekens

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
nl: De alternatievetekenstoets kan gebruikt worden om extra tekens in te voeren. Deze worden soms als derde teken op uw toetsenbord gedrukt.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
nl: Linker Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
nl: Rechter Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
nl: Linker Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
nl: Rechter Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
nl: Menutoets

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
nl: Rechter Ctrl

en: Compose Key
nl: Samensteltoets

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
nl: Met de samensteltoets kan een grote verscheidenheid aan tekens worden ingevoerd. Om deze te gebruiken, drukt u op samenstellen en vervolgens op een reeks tekens. Bijvoorbeeld, samensteltoets gevolgd door <b>C</b> en <b>o</b> geeft <b>©</b>, <b>a</b> gevolgd door <b>'</b> geeft <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
nl: Schakelen tussen invoerbronnen is mogelijk met de sneltoets %s.
    Dit kan gewijzigd worden in de sneltoetsinstellingen.

en: %d modified | %d modified
nl[0]: %d aangepast
nl[1]: %d aangepast

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Reset All Shortcuts?
nl: Alle sneltoetsen opnieuw instellen?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
nl: Het opnieuw instellen van de sneltoetsen kan invloed hebben op uw aangepaste sneltoetsen. Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Reset All
nl: Alles opnieuw instellen

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Authentication failed
nl: Authenticatie mislukt

en: The new password is too short
nl: Het nieuwe wachtwoord is te kort

en: The new password is too simple
nl: Het nieuwe wachtwoord is te eenvoudig

en: The old and new passwords are too similar
nl: Het oude en nieuwe wachtwoord lijken teveel op elkaar

en: The new password has already been used recently.
nl: Het nieuwe wachtwoord is recentelijk al gebruikt.

en: The new password must contain numeric or special characters
nl: Het nieuwe wachtwoord moet numerieke of speciale tekens bevatten

en: The old and new passwords are the same
nl: Het oude en nieuwe wachtwoord zijn hetzelfde

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
nl: Uw wachtwoord is gewijzigd sinds de vorige wachtwoordcontrole!

en: The new password does not contain enough different characters
nl: Het nieuwe wachtwoord bevat niet genoeg verschillende tekens

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Please choose another password.
nl: Kies een ander wachtwoord.

en: Please type your current password again.
nl: Vul uw wachtwoord opnieuw in.

en: Password could not be changed
nl: Wachtwoord kon niet gewijzigd worden

en: The passwords do not match.
nl: De wachtwoorden komen niet overeen.

en: Select
nl: Selecteren

en: Browse for more pictures
nl: Bladeren naar meer afbeeldingen

en: Cannot automatically join this type of domain
nl: Automatisch voegen bij dit type domein is niet mogelijk

en: No such domain or realm found
nl: Een dergelijk domein of realm is niet aangetroffen

en: Cannot log in as %s at the %s domain
nl: Aanmelden als %s bij het domein %s kan niet

en: Invalid password, please try again
nl: Ongeldig wachtwoord, probeer het opnieuw

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
nl: Kon geen verbinding maken met het %s-domein: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
nl: het apparaat moet worden geclaimd om deze actie uit te voeren

en: the device is already claimed by another process
nl: het apparaat is al geclaimd door een ander proces

en: you do not have permission to perform the action
nl: u heeft niet de rechten om de actie uit te voeren

en: no prints have been enrolled
nl: er zijn geen afdrukken geregistreerd

en: Failed to communicate with the device during enrollment
nl: Communicatie met het apparaat mislukt tijdens het registreren

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
nl: Communicatie met de vingerafdruklezer mislukt

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
nl: Communicatie met de vingerafdrukdaemon mislukt

en: Failed to list fingerprints: %s
nl: Oplijsten van vingerafdrukken mislukt: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
nl: Verwijderen van opgeslagen vingerafdrukken mislukt: %s

en: Left thumb
nl: Linkerduim

en: Left middle finger
nl: Linkermiddelvinger

en: _Left index finger
nl: _Linkerwijsvinger

en: Left ring finger
nl: Linkerringvinger

en: Left little finger
nl: Linkerpink

en: Right thumb
nl: Rechterduim

en: Right middle finger
nl: Rechtermiddelvinger

en: _Right index finger
nl: _Rechterwijsvinger

en: Right ring finger
nl: Rechterringvinger

en: Right little finger
nl: Rechterpink

en: Unknown Finger
nl: Onbekende vinger

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
nl: Klaar

en: Fingerprint device disconnected
nl: Vingerafdrukapparaat niet verbonden

en: Fingerprint device storage is full
nl: Vingerafdrukapparaatopslag is vol

en: Failed to enroll new fingerprint
nl: Registreren van nieuwe vingerafdruk mislukt

en: Failed to start enrollment: %s
nl: Starten van registratie mislukt: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
nl: Registreren van nieuwe vingerafdruk mislukt

en: Failed to stop enrollment: %s
nl: Stoppen van registratie mislukt: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
nl: Plaats uw vinger herhaaldelijk op de lezer om uw vingerafdruk te registreren

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
nl: Nieuwe vingerafdruk scannen

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
nl: Loslaten van vingerafdrukapparaat %s mislukt: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
nl: Probleem bij lezen van apparaat

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
nl: Toe-eigenen van vingerafdrukapparaat %s mislukt: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
nl: Opvragen van vingerafdrukapparaten mislukt: %s

en: Your account
nl: Uw account

en: Failed to delete user
nl: Kon gebruiker niet verwijderen

en: Failed to revoke remotely managed user
nl: Op afstand beheerde gebruiker kon niet worden verwijderen

en: You cannot delete your own account.
nl: U kunt uw eigen account niet verwijderen.

en: %s is still logged in
nl: %s is nog aangemeld

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
nl: Het verwijderen van een gebruiker die nog aangemeld is, kan leiden tot een inconsistent systeem.

en: Do you want to keep %s’s files?
nl: Moeten de bestanden van %s bewaard blijven?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
nl: Het is mogelijk om de persoonlijke map, de e-mailmap en de tijdelijke bestanden te bewaren als een account verwijderd wordt.

en: _Delete Files
nl: Bestanden _verwijderen

en: _Keep Files
nl: Bestanden be_waren

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
nl: Weet u zeker dat u de op afstand beheerde account van %s wilt verwijderen?

en: _Delete
nl: Verwij_deren

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
nl: Account uitgeschakeld

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
nl: In te stellen bij volgende keer aanmelden

[ctx: Password mode]
en: None
nl: Geen

en: Logged in
nl: Aangemeld

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Failed to contact the accounts service
nl: Kon de accounts-service niet benaderen

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
nl: Zorg ervoor dat het de AccountService geïnstalleerd in ingeschakeld is.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
nl: Klik op het het *-pictogram
    om wijzigingen te maken

en: Delete the selected user account
nl: De geselecteerde gebruiker verwijderen

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
nl: Klik op het *-pictogram om de geselecteerde
    gebruiker te verwijderen

en: Unlock to Add Users and Change Settings
nl: Ontgrendel om gebruikers toe te voegen en instellingen te wijzigen

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
nl: De gebruikersnaam bestaat doorgaans enkel uit kleine letters van a t/m z, cijfers en de volgende tekens: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
nl: Die gebruikersnaam is helaas niet beschikbaar. Probeer een andere.

en: The username is too long.
nl: De gebruikersnaam is te lang.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
nl: Dit zal gebruikt worden om uw persoonlijke map een naam te geven en kan niet worden gewijzigd.

en: Should match the web address of your login provider.
nl: Dient overeen te komen met het internetadres van uw inlog-provider.

en: Failed to add account
nl: Toevoegen van account mislukt

en: Failed to register account
nl: Registreren van account mislukt

en: No supported way to authenticate with this domain
nl: Geen ondersteunde manier om met dit domein te authenticeren

en: Failed to join domain
nl: Toetreden tot domein mislukt

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
nl: Ongeldige gebruikersnaam.
    Probeer het opnieuw.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
nl: Ongeldig wachtwoord.
    Probeer het opnieuw.

en: Failed to log into domain
nl: Aanmelden bij domein mislukt

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
nl: Domein niet gevonden. Heeft u het verkeerd gespeld?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
nl: Het nieuwe wachtwoord moet anders zijn dan het oude.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
nl: Probeer enkele letters en cijfers te wijzigen.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
nl: Probeer het wachtwoord iets meer te wijzigen.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
nl: Een wachtwoord zonder uw gebruikersnaam zal sterker zijn.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
nl: Vermijd het gebruik van uw naam in uw wachtwoord.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
nl: Probeer woorden die in het wachtwoord voorkomen te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
nl: Probeer algemene woorden te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
nl: Probeer het herordenen van bestaande woorden te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
nl: Probeer meer cijfers te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
nl: Probeer meer hoofdletters te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
nl: Probeer meer kleine letters te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
nl: Probeer meer speciale tekens, zoals interpunctie, te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
nl: Probeer een combinatie van letters, cijfers en interpunctie te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
nl: Probeer herhaling van hetzelfde teken te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
nl: Probeer herhaling van hetzelfde soort teken te vermijden: u dient letters, cijfers en interpunctie te combineren.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
nl: Probeer reeksen zoals 1234 of abcd te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
nl: Het wachtwoord moet langer zijn. Probeer meer letters, cijfers en leestekens toe te voegen.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
nl: Gebruik zowel hoofdletters als kleine letters en probeer een paar cijfers te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
nl: Toevoegen van meer letters, cijfers en leestekens maakt het wachtwoord nog sterker.

en: This Week
nl: Deze week

en: Last Week
nl: Vorige week

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
nl: %d %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
nl: %d %b %Y

en: Session Ended
nl: Sessie beëindigd

en: Session Started
nl: Sessie gestart

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
nl: %s — Accountactiviteit

[ctx: Distance]
en: Short
nl: Kort

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
nl: ¼ scherm

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
nl: ½ scherm

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
nl: ¾ scherm

[ctx: Distance]
en: Long
nl: Lang

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
nl: Standaard

[ctx: cursor size]
en: Medium
nl: Gemiddeld

[ctx: cursor size]
en: Large
nl: Groot

[ctx: cursor size]
en: Larger
nl: Groter

[ctx: cursor size]
en: Largest
nl: Grootst

en: System Bus
nl: Systeembus

en: Full access
nl: Volledige toegang

en: Session Bus
nl: Sessiebus

en: Devices
nl: Apparaten

en: Full access to /dev
nl: Volledige toegang tot /dev

en: Network
nl: Netwerk

en: Has network access
nl: Heeft netwerktoegang

en: Home
nl: Persoonlijke map

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: File System
nl: Bestandssysteem

en: Settings
nl: Instellingen

en: Can change settings
nl: Kan instellingen wijzigen

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
nl: %s heeft volgende ingebouwde rechten. Deze kunnen niet gewijzigd worden. Indien u hier bezorgd om bent, kunt u de toepassing verwijderen.

en: Web Links
nl: Webverwijzingen

en: Git Links
nl: Gitverwijzingen

en: %s Links
nl: %s-verwijzingen

en: Unset
nl: Niet instellen

en: Links
nl: Verwijzingen

en: Hypertext Files
nl: Hypertextbestanden

en: Text Files
nl: Tekstbestanden

en: Image Files
nl: Afbeeldingsbestanden

en: Font Files
nl: Lettertypebestanden

en: Archive Files
nl: Archiefbestanden

en: Package Files
nl: Pakketbestanden

en: Audio Files
nl: Audiobestanden

en: Video Files
nl: Videobestanden

en: Other Files
nl: Overige bestanden

note: List of applications.
en: Applications
nl: Toepassingen

[ctx: service is enabled]
en: On
nl: Aan

[ctx: service is disabled]
en: Off
nl: Uit

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

[ctx: service is active]
en: Active
nl: Actief

en: Choose a Folder
nl: Een map kiezen

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
nl: Met ‘Delen van persoonlijke bestanden’ kunt u de map ‘Openbaar’ delen met anderen op uw huidige netwerk via: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
nl: Wanneer aanmelden op afstand is ingeschakeld kunnen gebruikers op afstand verbinding maken via de Secure Shell-opdracht:
    %s

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Sharing
nl: Delen

note: Label
en: No networks selected for sharing
nl: Geen netwerken geselecteerd om te delen

en: Ask what to do
nl: Vragen wat te doen

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Open folder
nl: Map openen

en: Other Media
nl: Andere media

en: Select an application for audio CDs
nl: Selecteer een toepassing voor audio-cd’s

en: Select an application for video DVDs
nl: Selecteer een toepassing voor video-dvd’s

en: Select an application to run when a music player is connected
nl: Selecteer de te starten toepassing als een muziekspeler wordt aangesloten

en: Select an application to run when a camera is connected
nl: Selecteer de te starten toepassing als een camera wordt aangesloten

en: Select an application for software CDs
nl: Selecteer een toepassing voor software-cd’s

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
nl: audio-dvd

en: blank Blu-ray disc
nl: lege Blu-ray-schijf

en: blank CD disc
nl: lege cd

en: blank DVD disc
nl: lege dvd

en: blank HD DVD disc
nl: lege hd-dvd

en: Blu-ray video disc
nl: Blu-ray-videoschijf

en: e-book reader
nl: e-book-lezer

en: HD DVD video disc
nl: Hd-dvd-videoschijf

en: Picture CD
nl: Foto-cd

en: Super Video CD
nl: Super-video-cd

en: Video CD
nl: Video-cd

en: Windows software
nl: Windows-software

[ctx: measurement format]
en: Imperial
nl: Imperiaal (Brits-Amerikaans)

[ctx: measurement format]
en: Metric
nl: Metrisch

en: Formats
nl: Formaten

en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Unlock to Change Settings
nl: Ontgrendel om instellingen te wijzigen

en: Other…
nl: Ander profiel…

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
nl: %d %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
nl: %d %b %Y

en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uur

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

note: 0 seconds
en: 0 seconds
nl: 0 seconden

en: never
nl: nooit

en: today
nl: vandaag

en: yesterday
nl: gisteren

en: %i day ago | %i days ago
nl[0]: %i dag geleden
nl[1]: %i dagen geleden

en: IPv4 Address
nl: IPv4-adres

en: IPv6 Address
nl: IPv6-adres

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Hardware Address
nl: Hardware-adres

en: Default Route
nl: Standaardroute

en: Last used
nl: Laatst gebruikt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
nl: Bekabeld

en: Options…
nl: Opties…

en: missing EAP-FAST PAC file
nl: EAP-FAST PAC-bestand ontbreekt

en: Choose a PAC file
nl: Kies een PAC-bestand

en: PAC files (*.pac)
nl: PAC-bestanden (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
nl: EAP-LEAP-gebruikersnaam ontbreekt

en: missing EAP-LEAP password
nl: EAP-LEAP-wachtwoord ontbreekt

en: missing leap-username
nl: leap-gebruikersnaam ontbreekt

en: missing leap-password
nl: leap-wachtwoord ontbreekt

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
nl: ongeldig EAP-PEAP CA-certificaat: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
nl: ongeldig EAP-PEAP CA-certificaat: geen certificaat opgegeven

en: Choose a Certificate Authority certificate
nl: Kies een Certificate Authority-certificaat

en: missing wep-key
nl: wep-sleutel ontbreekt

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
nl: ongeldige wep-sleutel: sleutel met een lengte van %zu kan enkel hex-cijfers bevatten

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
nl: ongeldige wep-sleutel: sleutel met een lengte van %zu kan enkel ascii-tekens bevatten

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
nl: ongeldige wep-sleutel: verkeerde sleutellengte %zu. Een sleutle moet ofwel 5/13 tekens (ascii) of 10/26 tekens (hex) lang zijn

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
nl: ongeldige wep-sleutel: wachtwoord mag niet leeg zijn

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
nl: ongeldige wep-sleutel: wachtwoord moet korter dan 64 tekens zijn

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
nl: ongedefinieerde fout in 802.1X-beveiliging (wpa-eap)

en: no file selected
nl: geen bestand geselecteerd

en: unspecified error validating eap-method file
nl: niet-opgegeven fout bij valideren van eap-method-bestand

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
nl: DER-, PEM- of PKCS#12-privésleutels (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
nl: DER- of PEM-certificaten (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
nl: ongeldig EAP-TTLS CA-certificaat: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
nl: ongeldig EAP-TTLS CA-certificaat: geen certificaat opgegeven

en: missing EAP username
nl: EAP-gebruikersnaam ontbreekt

en: missing EAP password
nl: EAP-wachtwoord ontbreekt

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
nl: ongeldige wpa-psk: ongeldige sleutellengte %zu. Moet [8,63] bytes of 64 hex-cijfers zijn

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
nl: ongeldige wpa-psk: kan sleutel met 64 bytes niet interpreteren als hex

en: Unknown error validating 802.1X security
nl: Onbekende fout bij valideren van 802.1X-beveiliging

en: Wi-Fi password is missing.
nl: Wifi-wachtwoord ontbreekt.

en: missing EAP-TLS identity
nl: EAP-TLS-identiteit ontbreekt

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
nl: ongeldig EAP-TLS CA-certificaat: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
nl: ongeldig EAP-TLS CA-certificaat: geen certificaat opgegeven

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
nl: ongeldige EAP-TLS-privésleutel: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
nl: ongeldig EAP-TLS-gebruikerscertificaat: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
nl: Niet-versleutelde privésleutels zijn onveilig

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
nl: De geselecteerde privésleutel lijkt niet te zijn beveiligd met een wachtwoord. Dit kan ertoe leiden dat uw beveiligingsgegevens in gevaar komen. Kies een privésleutel die met een wachtwoord is beveiligd.
    
    (U kunt uw privésleutel beveiligen met openssl)

en: Choose your personal certificate
nl: Kies uw persoonlijke certificaat

en: Choose your private key
nl: Kies uw privésleutel

en: Wi-Fi
nl: Wifi

en: Stop hotspot and disconnect any users?
nl: Hotspot stoppen en verbinding verbreken met gebruikers?

en: _Stop Hotspot
nl: Hotspot _stoppen

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
nl: Onbekende status

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
nl: Niet-gemanaged

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
nl: Verbinden

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
nl: Verbonden

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
nl: Verbinding verbreken

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
nl: Verbinding mislukt

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
nl: Onbekende status (ontbreekt)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
nl: Configuratie mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
nl: IP-configuratie mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
nl: IP-configuratie verlopen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
nl: Geheimen werden vereist, maar niet verstrekt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
nl: Niet verbonden met 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
nl: Configuratie 802.1x supplicant mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
nl: 802.1x supplicant mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
nl: 802.1x supplicant authenticatie duurde te lang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
nl: Starten van PPP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
nl: Niet verbonden met PPP-dienst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
nl: PPP mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
nl: Starten van DHCP-client mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
nl: Fout DHCP-client

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
nl: DHCP-client mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
nl: Starten van gedeelde verbinding-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
nl: Gedeelde verbinding-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
nl: Starten van AutoIP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
nl: Fout AutoIP-dienst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
nl: AutoIP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
nl: Lijn bezet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
nl: Geen kiestoon

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
nl: Er kon geen carrier worden vastgesteld

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
nl: Tijdslimiet belaanvraag overschreden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
nl: Belpoging mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
nl: Initialisatie van modem mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
nl: Selecteren van opgegeven APN mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
nl: Er wordt niet naar netwerken gezocht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
nl: Netwerkregistratie geweigerd

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
nl: Tijdslimiet netwerkregistratie verlopen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
nl: Registreren bij het gevraagde netwerk mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
nl: Controle van pincode mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
nl: Mogelijk ontbreekt de firmware voor het apparaat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
nl: Verbinding verdwenen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
nl: Er werd uitgegaan van de bestaande verbinding

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
nl: Modem niet gevonden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
nl: Bluetooth-verbinding mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
nl: Simkaart niet ingebracht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
nl: Pincode voor simkaart vereist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
nl: Pukcode voor simkaart vereist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
nl: Verkeerde simkaart

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
nl: Verbindingsafhankelijkheid mislukt

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
nl: Firmware ontbreekt

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
nl: Kabel niet verbonden

en: Insecure network (WEP)
nl: Onveilig netwerk (WEP)

en: Secure network (WPA)
nl: Beveiligd netwerk (WPA)

en: Secure network (WPA2)
nl: Beveiligd netwerk (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
nl: Beveiligd netwerk (WPA3)

en: Secure network
nl: Beveiligd netwerk

en: Security
nl: Beveiliging

en: Delete Address
nl: Adres verwijderen

en: Delete Route
nl: Route verwijderen

en: automatic
nl: automatisch

en: Identity
nl: Identiteit

en: Cannot import VPN connection
nl: Kan VPN-verbinding niet importeren

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
nl: Het bestand ‘%s’ kon niet gelezen worden, of bevat geen herkende informatie over de VPN-verbinding
    
    Fout: %s.

en: Select file to import
nl: Het te importeren bestand selecteren

en: A file named “%s” already exists.
nl: Er bestaat al een bestand met de naam ‘%s’.

en: _Replace
nl: Ve_rvangen

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
nl: Wilt u %s vervangen door de VPN-verbinding die u op wilt slaan?

en: Cannot export VPN connection
nl: Kan VPN-verbinding niet exporteren

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
nl: De VPN-verbinding ‘%s’ kon niet geëxporteerd worden naar %s.
    
    Fout: %s.

en: Export VPN connection
nl: VPN-verbinding exporteren

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
nl: Geen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
nl: WEP 40/128-bits sleutel (hex of ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
nl: WEP 128-bits wachtwoord

en: Dynamic WEP (802.1x)
nl: Dynamische WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
nl: WPA en WPA2 Persoonlijk

en: WPA & WPA2 Enterprise
nl: WPA en WPA2 Enterprise

en: WPA3 Personal
nl: WPA3 Persoonlijk

en: Preserve
nl: Behouden

en: Random
nl: Willekeurig

en: Stable
nl: Stabiel

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
nl: Het ingevoerde MAC-adres zal gebruikt worden als het hardware-adres voor het netwerkapparaat waarop deze verbinding is geactiveerd. Dit wordt ‘MAC cloning’ of ‘spoofing’ genoemd. Voorbeeld: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
nl: Profiel %d

en: Unable to open connection editor
nl: Openen van verbindingseditor mislukt

en: New Profile
nl: Nieuw profiel

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Import from file…
nl: Uit bestand importeren…

en: Add VPN
nl: VPN toevoegen

[ctx: Wifi security]
en: None
nl: Geen

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
nl: Nooit

[ctx: Signal strength]
en: None
nl: Geen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
nl: Zwak

[ctx: Signal strength]
en: Ok
nl: Oké

[ctx: Signal strength]
en: Good
nl: Goed

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
nl: Uitstekend

en: Forget Connection
nl: Verbinding vergeten

en: Remove Connection Profile
nl: Verbindingsprofiel verwijderen

en: Remove VPN
nl: VPN verwijderen

en: Add new connection
nl: Nieuwe verbinding toevoegen

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
nl: Door de hotspot in te schakelen verbreekt u de verbinding met %s, en zult u geen toegang tot het internet hebben via wifi.

en: Must have a minimum of 8 characters
nl: Moet minimaal 8 tekens bevatten

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
nl: Wifi-hotspot inschakelen?

en: Manual
nl: Handmatig

en: Automatic
nl: Automatisch

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
nl: Automatisch ontdekken van de web-proxy wordt gebruikt als er geen configuratie-url is opgegeven.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
nl: Dit wordt afgeraden voor niet-vertrouwde publieke netwerken.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
nl: Netwerkdetails voor de geselecteerde netwerken, inclusief wachtwoord en aangepaste configuratie, zullen verloren gaan.

en: _Forget
nl: _Vergeten

en: Known Wi-Fi Networks
nl: Bekende wifi-netwerken

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
nl: _Vergeten

en: System policy prohibits use as a Hotspot
nl: Systeembeleid staat gebruik als hotspot niet toe

en: Wireless device does not support Hotspot mode
nl: Draadloos apparaat ondersteunt de hotspot-modus niet

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
nl: Oeps! Er ging iets mis. Neem contact op met uw softwareleverancier.

en: NetworkManager needs to be running.
nl: Netwerkbeheer moet draaien.

en: 2G Only
nl: Alleen 2G

en: 3G Only
nl: Alleen 3G

en: 4G Only
nl: Alleen 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
nl: 2G, 3G, 4G (voorkeur)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
nl: 2G, 3G (voorkeur), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
nl: 2G (voorkeur), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
nl: 3G, 4G (voorkeur)

en: 3G (Preferred), 4G
nl: 3G (voorkeur), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
nl: 2G, 4G (voorkeur)

en: 2G (Preferred), 4G
nl: 2G (voorkeur), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
nl: 2G, 3G (voorkeur)

en: 2G (Preferred), 3G
nl: 2G (voorkeur), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Not Registered
nl: Niet geregistreerd

en: Registered
nl: Geregistreerd

en: Searching
nl: Zoeken

en: Denied
nl: Geweigerd

en: SIM %d
nl: Simkaart %d

en: Unlock SIM card
nl: Simkaart ontgrendelen

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Please provide PIN code for SIM %d
nl: Voer de pincode voor simkaart %d in

en: Enter PIN to unlock your SIM card
nl: Voer de pincode in om uw simkaart te ontgrendelen

en: Please provide PUK code for SIM %d
nl: Voer de pukcode voor simkaart %d in

en: Enter PUK to unlock your SIM card
nl: Voer de pukcode in om uw simkaart te ontgrendelen

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
nl[0]: Onjuist wachtwoord. U heeft nog resterende %1$u poging
nl[1]: Onjuist wachtwoord. U heeft nog resterende %1$u pogingen

en: You have %u try left | You have %u tries left
nl[0]: U heeft nog %u resterende poging
nl[1]: U heeft nog %u resterende pogingen

en: Wrong password entered.
nl: Onjuist wachtwoord.

en: PUK code should be an 8 digit number
nl: De pukcode moet een getal van 8 cijfers zijn

en: Enter New PIN
nl: Voer nieuwe pincode in

en: PIN code should be a 4-8 digit number
nl: De pincode moet een getal van 4 à 8 cijfers zijn

en: _Set
nl: In_stellen

en: Operation Cancelled
nl: Bewerking geannuleerd

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
nl: <b>Fout:</b> Toegang geweigerd bij wijzigen van instellingen

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
nl: <b>Fout:</b> Probleem met mobiele uitrusting

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
nl: %k:%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
nl: Het Thunderbolt-subsysteem (boltd) is niet geïnstalleerd of niet correct ingesteld.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
nl: Thunderbolt kon niet worden gedetecteerd.
    Of het systeem ondersteunt Thunderbolt niet, of het is uitgeschakeld in de BIOS, of het is ingesteld op een niet-ondersteund beveiligingsniveau in de BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
nl: De ondersteuning van Thunderbolt is uitgeschakeld in de BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
nl: Thunderbolt-beveiligingsniveau kon niet bepaald worden.

en: Error switching direct mode: %s
nl: Fout bij omschakelen naar directe modus: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
nl: Verbinding verbroken

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
nl: Verbinden

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
nl: Verbonden

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
nl: Authenticatie-fout

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
nl: Autoriseren

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
nl: Verminderde functionaliteit

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
nl: Verbonden en geautoriseerd

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
nl: Onbekend

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
nl: Geautoriseerd om:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
nl: Verbonden om:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
nl: Geregistreerd om:

en: Failed to authorize device:
nl: Autoriseren van apparaat mislukt:

en: Failed to forget device:
nl: Vergeten van apparaat mislukt:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
nl[0]: Afhankelijk van %u ander apparaat
nl[1]: Afhankelijk van %u andere apparaten

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
nl: Fout

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
nl: Geautoriseerd

en: Try clicking, double clicking, scrolling
nl: Probeer te klikken, dubbelklikken, of scrollen

en: Five clicks, GEGL time!
nl: Vijf klikken, GEGL-tijd!

en: Double click, primary button
nl: Dubbelklik, primaire knop

en: Single click, primary button
nl: Enkele klik, primaire knop

en: Double click, middle button
nl: Dubbelklik, middelste knop

en: Single click, middle button
nl: Enkele klik, middelste knop

en: Double click, secondary button
nl: Dubbelklik, secundaire knop

en: Single click, secondary button
nl: Enkele klik, secundaire knop

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
nl: Meer informatie

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
nl: Het sturen van rapporten over technische problemen helpt ons %s te verbeteren. Rapporten worden anoniem verstuurd en bevatten geen persoonlijke gegevens. %s

en: Empty all items from Trash?
nl: Alle items uit prullenbak verwijderen?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
nl: Alle items in de prullenbak zullen definitief verwijderd worden.

en: _Empty Trash
nl: Prullenbak l_egen

en: Delete all the temporary files?
nl: Alle tijdelijke bestanden verwijderen?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
nl: Alle tijdelijke bestanden zullen definitief verwijderd worden.

en: _Purge Temporary Files
nl: Tijdelijke bestanden _definitief verwijderen

[ctx: Online Account]
en: Other
nl: Overige

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
nl: %s-account

en: Error removing account
nl: Fout bij verwijderen van account

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
nl: %s verwijderd

en: Display version number
nl: Versienummer weergeven

en: Enable verbose mode
nl: Verbose-modus inschakelen

en: Search for the string
nl: Zoeken naar de tekenreeks

en: List possible panel names and exit
nl: Een lijst met mogelijke paneelnamen tonen en sluiten

en: Panel to display
nl: Te tonen paneel

en: Available panels:
nl: Beschikbare panelen:

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
nl[0]: %u uitvoer
nl[1]: %u uitvoeren

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
nl[0]: %u invoer
nl[1]: %u invoeren

en: System Sounds
nl: Systeemgeluiden

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
nl: _Ontgrendelen

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
nl: Geen printers gevonden

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
nl: Voer een netwerkadres in of zoek naar een printer

en: Authentication Required
nl: Authenticatie vereist

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
nl: Voer uw gebruikersnaam en wachtwoord in om printers op printserver te bekijken.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
nl: Gebruikersnaam

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
nl: Wachtwoord

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
nl: Domein

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
nl: A_uthenticeren

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
nl: Alles wissen

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
nl: _Authenticeren

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
nl: Geen actieve afdruktaken

en: Select Printer Driver
nl: Printerstuurprogramma kiezen

en: Loading drivers database…
nl: Stuurprogrammadatabase wordt geladen…

en: Printing Options
nl: Afdrukopties

en: Printer Details
nl: Details van de printer

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
nl: Printer standaard gebruiken

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
nl: Printkoppen schoonmaken

en: Remove Printer
nl: Printer verwijderen

en: Location
nl: Locatie

en: Ink Level
nl: Inkt-niveau

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
nl: Gelieve opnieuw te starten wanneer het probleem opgelost is.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
nl: Herstarten

en: Name
nl: Naam

en: Address
nl: Adres

en: Searching for preferred drivers…
nl: Zoeken naar de beste stuurprogramma’s…

en: Search for Drivers
nl: Naar stuurprogramma’s zoeken

en: Select from Database…
nl: Selecteren uit de database…

en: Install PPD File…
nl: PPD-bestand installeren…

en: Authenticate
nl: Controleren

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
nl: Printer toevoegen…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: No printers
nl: Geen printers

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
nl: Helaas, de systeemservice voor
    afdrukken is niet beschikbaar.

en: Location services turned off
nl: Locatiediensten zijn uitgeschakeld

en: No applications can obtain location information.
nl: Er zijn geen toepassingen die locatie-informatie kunnen verkrijgen.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
nl: Met locatiediensten kunnen toepassingen uw locatie te weten komen. Gebruik van wifi en mobiele breedband verhoogt de nauwkeurigheid.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
nl: Gebruikt de Mozilla-locatiedienst: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>privacybeleid</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
nl: Verleen de onderstaande toepassingen de toegang tot uw locatie.

en: No Applications Have Asked for Location Access
nl: Er hebben nog geen toepassingen toegang tot uw locatie gevraagd

en: Default
nl: Standaard

en: Middle Mouse Button Click
nl: Middelste muisknop-klik

en: Right Mouse Button Click
nl: Rechtermuisknop-klik

en: Back
nl: Terug

en: Forward
nl: Vooruit

en: No stylus found
nl: Geen pen aangetroffen

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
nl: Breng de pen in de buurt van het tablet om hem te configureren

en: Eraser Pressure Feel
nl: Gedrag gumdruk

en: Soft
nl: Zacht

en: Firm
nl: Stevig

en: Top Button
nl: Bovenste knop

en: Lower Button
nl: Onderste knop

en: Lowest Button
nl: Onderste knop

en: Tip Pressure Feel
nl: Gedrag puntdruk

en: Tablet (absolute)
nl: Tablet (absoluut)

en: Touchpad (relative)
nl: Touchpad (relatief)

en: Tablet Preferences
nl: Tabletvoorkeuren

en: _Help
nl: _Hulp

en: No tablet detected
nl: Geen tablet gedetecteerd

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
nl: Sluit het Wacom-tablet aan en zet het aan

en: Bluetooth Settings
nl: Bluetooth-instellingen

en: Wacom Tablet
nl: Wacom-tablet

en: Tracking Mode
nl: Tracking-modus

en: Left-Handed Orientation
nl: Linkshandige oriëntatie

en: Map to Monitor…
nl: Naar monitor mappen…

en: Map Buttons…
nl: Knoppen toewijzen…

en: Calibrate…
nl: Kalibreren…

en: Adjust mouse settings
nl: Muisinstellingen aanpassen

en: Adjust display resolution
nl: Beeldschermresolutie aanpassen

en: Decouple Display
nl: Scherm ontkoppelen

en: Screen Calibration
nl: Schermkalibratie

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
nl: Tik op de referentiepunten die op het scherm verschijnen om het tablet te kalibreren.

en: Mis-click detected, restarting…
nl: Misklik gedetecteerd, herstarten…

en: Map Buttons
nl: Knoppen toewijzen

en: Map buttons to functions
nl: Knoppen toewijzen aan functies

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
nl: Om een sneltoets te bewerken, kies de actie ‘Send Keystroke’, druk op de sneltoetsknop en houd de nieuwe toetsen ingedrukt, of druk op Backspace om hem te wissen.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
nl: 15 minuten

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: Power Mode
nl: Energiemodus

en: Affects system performance and power usage.
nl: Heeft invloed op de systeemprestaties en het stroomverbruik.

en: Power Saving Options
nl: Energiebesparingsopties

en: Automatic Screen Brightness
nl: Automatische schermhelderheid

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
nl: De schermhelderheid wordt aangepast naargelang het omgevingslicht.

en: Dim Screen
nl: Scherm dimmen

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
nl: Verlaagt de schermhelderheid wanneer de computer niet actief is.

en: Screen _Blank
nl: _Leeg scherm

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
nl: Zet het scherm uit na een periode van inactiviteit.

en: Automatic Power Saver
nl: Automatisch energie besparen

en: Enables power saver mode when battery is low.
nl: Schakelt de energiebesparingsmodus in wanneer de accu bijna leeg is.

en: _Automatic Suspend
nl: _Automatisch in pauzestand zetten

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
nl: Zet de computer in pauzestand na een periode van inactiviteit.

en: Suspend & Power Button
nl: Pauzestand en uitschakelen

en: Po_wer Button Behavior
nl: Aan-/uit_knopgedrag

en: Show Battery _Percentage
nl: Accu_percentage tonen

en: Automatic Suspend
nl: Automatisch in pauzestand zetten

en: _Plugged In
nl: _Aangesloten

en: On _Battery Power
nl: Op _accustroom

en: Delay
nl: Vertraging

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
nl: Kalibratie zal een profiel opleveren dat u kunt gebruiken voor kleurbeheer van uw scherm. Hoe langer u kalibreert, hoe beter de kwaliteit van het kleurprofiel.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
nl: Tijdens het kalibreren kunt u uw computer niet gebruiken.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
nl: Kwaliteit

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
nl: Geschatte tijd

en: Calibration Quality
nl: Kalibratiekwaliteit

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
nl: Het sensorapparaat dat u voor kalibratie wilt gebruiken selecteren.

en: Calibration Device
nl: Kalibratieapparaat

en: Select the type of display that is connected.
nl: Het type scherm dat aangesloten is selecteren.

en: Display Type
nl: Type beeldscherm

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
nl: Selecteer een ‘target white point’ voor het scherm. De meeste schermen moeten naar een ‘D65 illuminant’ gekalibreerd worden.

en: Profile Whitepoint
nl: Whitepoint-profiel

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
nl: Stel de voor u juiste helderheid van het scherm in. Kleurbeheer zal het nauwkeurigst zijn bij deze helderheid.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
nl: U kunt ook gebruik maken van het helderheidsniveau dat gebruikt wordt met een van de andere profielen voor dit apparaat.

en: Display Brightness
nl: Helderheid van het scherm

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
nl: U kunt een kleurprofiel gebruiken op verschillende computers, of zelfs een profiel aanmaken voor verschillende lichtomstandigheden.

en: Profile Name:
nl: Profielnaam:

en: Profile Name
nl: Profielnaam

en: Profile successfully created!
nl: Profiel met succes aangemaakt!

en: Copy profile
nl: Profiel kopiëren

en: Requires writable media
nl: Schrijfbaar medium vereist

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
nl: De instructies over hoe een profiel te gebruiken op <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a>- en <a href="windows">Microsoft Windows</a>-systemen kunnen nuttig zijn.

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Add Profile
nl: Profiel toevoegen

en: _Import File…
nl: Bestand _importeren…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
nl: Er zijn problemen ontdekt. Het profiel werkt mogelijk niet correct. <a href="">Details tonen.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
nl: Elk apparaat heeft een actueel bijgewerkt kleurprofiel nodig om gebruik te maken van kleurbeheer.

en: Learn more about color management
nl: Meer te weten komen over kleurbeheer

en: _Set for all users
nl: Voor _alle gebruikers instellen

en: Set this profile for all users on this computer
nl: Dit profiel instellen voor alle gebruikers op deze computer

en: _Enable
nl: _Inschakelen

en: _Add profile
nl: Profiel _toevoegen

en: _Calibrate…
nl: _Kalibreren…

en: Calibrate the device
nl: Apparaat kalibreren

en: _Remove profile
nl: Profiel _verwijderen

en: _View details
nl: Details _bekijken

en: Unable to detect any devices that can be color managed
nl: Er zijn geen apparaten met kleurbeheer aangetroffen

en: LCD (CCFL backlight)
nl: LCD (CCFL achtergrondverlichting)

en: LCD (RGB LED backlight)
nl: LCD (RGB LED achtergrondverlichting)

en: LCD (white LED backlight)
nl: LCD (wit LED achtergrondverlichting)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
nl: Wide gamut LCD (CCFL achtergrondverlichting)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
nl: Wide gamut LCD (RGB LED achtergrondverlichting)

en: 40 minutes
nl: 40 minuten

en: Native to display
nl: Scherm-eigen

en: D50 (Printing and publishing)
nl: D50 (Afdrukken en publiceren)

en: D65 (Photography and graphics)
nl: D65 (Fotografie en afbeeldingen)

en: Display Calibration
nl: Kalibratie weergeven

note: This starts the calibration process
en: _Start
nl: _Starten

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
nl: He_rvatten

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
nl: _Klaar

en: No Bluetooth Found
nl: Bluetooth niet aangetroffen

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
nl: Sluit een dongle aan om Bluetooth te gebruiken.

en: Bluetooth Turned Off
nl: Bluetooth uitgeschakeld

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
nl: Schakel in om apparaten aan te sluiten en bestandsoverdrachten te ontvangen.

en: Airplane Mode is on
nl: Vliegtuigstand aan

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
nl: Bluetooth wordt uitgeschakeld als vliegtuigstand aan staat.

en: Turn Off Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand uitzetten

en: Hardware Airplane Mode is on
nl: Hardware-vliegtuigstand aan

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
nl: Vliegtuigstand uitschakelen om Bluetooth mogelijk te maken.

en: Add Picture…
nl: Afbeelding toevoegen…

en: Click a speaker to test
nl: Klik op een speaker om te testen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Bark
nl: Blaffen

en: Drip
nl: Druppelen

en: Glass
nl: Glas

en: Rear
nl: Achterzijde

en: Front
nl: Voorzijde

en: System Volume
nl: Systeemvolume

en: Volume Levels
nl: Volumeniveaus

en: Output
nl: Uitvoer

en: Output Device
nl: Uitvoerapparaat

en: Test
nl: Testen

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Balance
nl: Balans

en: Input
nl: Invoer

en: Input Device
nl: Invoerapparaat

en: Alert Sound
nl: Waarschuwingsvolume

en: Refresh Rate
nl: Verversingsfrequentie

en: Adjust for TV
nl: Aanpassen aan tv

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
nl: Filter herstarten

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
nl: Tijdelijk uitgeschakeld tot morgen

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
nl: Nachtlicht maakt de schermkleur warmer. Dit kan helpen vermoeide ogen en slapeloosheid te voorkomen.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
nl: Nachtlicht

en: Schedule
nl: Planning

en: Sunset to Sunrise
nl: Zonsondergang tot zonsopgang

en: Manual Schedule
nl: Handmatige planning

en: Times
nl: Tijden

en: From
nl: Van

en: Hour
nl: uur

en: Minute
nl: minuut

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
nl: am

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
nl: pm

en: To
nl: tot

en: Color Temperature
nl: Kleurtemperatuur

en: Single Display
nl: Enkel scherm

en: Join Displays
nl: Schermen bij elkaar brengen

en: Mirror
nl: Spiegelen

en: Display Mode
nl: Beeldschermmodus

en: Contains top bar and Activities
nl: Bevat de bovenste balk en Activiteiten

en: Primary Display
nl: Primair scherm

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
nl: Versleep schermen om overeen te komen met de fysieke opstelling van uw schermen. Selecteer een scherm om de instellingen ervan te wijzigen.

en: Display Arrangement
nl: Schermvolgorde

en: Active Display
nl: Actief scherm

en: Display Configuration
nl: Schermconfiguratie

en: Blank Screen Delay
nl: Vertraging voor zwart scherm

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
nl: Periode van inactiviteit waarna het scherm zwart wordt.

en: Automatic Screen _Lock
nl: Automatische s_chermvergrendeling

en: Automatic _Screen Lock Delay
nl: Vertraging voor automatische _schermvergrendeling

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
nl: Punt waarop het scherm automatisch wordt vergrendeld na op zwart gestaan te hebben.

en: Show _Notifications on Lock Screen
nl: _Notificaties tonen op vergrendelingsscherm

en: Forbid new _USB devices
nl: Nieuwe _USB-apparaten verbieden

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
nl: Voorkomen dat nieuwe USB-apparaten interactie hebben met het systeem wanneer het scherm is vergrendeld.

en: Displays
nl: Schermen

en: Input Sources
nl: Invoerbron

en: Includes keyboard layouts and input methods.
nl: Bevat toetsenbordindelingen en invoermethoden.

en: Input Source Switching
nl: Wisselen van invoerbron

en: Use the _same source for all windows
nl: Dezelfde _bron gebruiken voor alle vensters

en: Switch input sources _individually for each window
nl: Wisselen van Invoerbron af_zonderlijk voor elk venster

en: Special Character Entry
nl: Invoer voor speciale tekens

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
nl: Methoden om symbolen en lettervarianten in te voeren met het toetsenbord.

en: View and Customize Shortcuts
nl: Sneltoetsen bekijken en aanpassen

en: Add an Input Source
nl: Invoerbron toevoegen

en: Input methods can’t be used on the login screen
nl: Invoermethoden kunnen niet gebruikt worden in het aanmeldscherm

en: Move up
nl: Naar boven

en: Move down
nl: Naar beneden

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: View Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling bekijken

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Reset the shortcut to its default value
nl: Sneltoets naar standaardwaarde terugzetten

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
nl: Druk op Esc om te annuleren, of Backspace om de sneltoets uit te schakelen.

en: Command
nl: Opdracht

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: Set Shortcut…
nl: Sneltoets instellen…

en: Add
nl: Toevoegen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Set
nl: Instellen

en: No input source selected
nl: Er zijn geen invoerbronnen geselecteerd

en: Add Custom Shortcuts
nl: Aangepaste sneltoetsen toevoegen

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
nl: Aangepaste sneltoetsen instellen voor het starten van toepassingen, het uitvoeren van scripts en meer.

en: Add Shortcut
nl: Sneltoets toevoegen

en: No keyboard shortcut found
nl: Geen sneltoets gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Reset All…
nl: Alles opnieuw instellen…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
nl: Alle sneltoetsen naar hun standaardwaarde terugzetten

en: Fingerprint Manager
nl: Vingerafdrukbeheer

en: Fingerprint
nl: Vingerafdruk

en: _No
nl: _Nee

en: _Yes
nl: _Ja

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
nl: Wilt u uw geregistreerde vingerafdruk verwijderen zodat vingerafdrukaanmelding uitgeschakeld wordt?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
nl: Geen vingerafdrukapparaat

en: Ensure the device is properly connected.
nl: Controleer of het apparaat correct verbonden is.

en: No fingerprint device
nl: Geen vingerafdrukapparaat

en: Choose the fingerprint device you want to configure
nl: Kies het vingerafdrukapparaat dat u wilt instellen

en: Fingerprint Device
nl: Vingerafdrukapparaat

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
nl: Aanmelden met vingerafdruk biedt u de mogelijkheid om uw computer te ontgrendelen en aan te melden met uw vinger

en: _Delete Fingerprints
nl: Vingerafdrukken ver_wijderen

en: Fingerprint Login
nl: Aanmelden met vingerafdruk

en: Fingerprint Enroll
nl: Vingerafdruk registreren

en: _Re-enroll this finger…
nl: Deze vinger opnieuw _registreren…

en: _Add User…
nl: _Gebruiker toevoegen…

en: Create a user account
nl: Gebruikersaccount aanmaken

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
nl: Om de wijzigingen door te voeren moet de computer opnieuw gestart worden

en: Restart Now
nl: Nu herstarten

en: User Icon
nl: Gebruikerspictogram

en: Account Settings
nl: Accountinstellingen

en: _Administrator
nl: _Beheerder

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
nl: Beheerders kunnen gebruikers toevoegen en verwijderen, en de instellingen voor alle gebruikers wijzigen.

en: _Parental Controls
nl: _Ouderlijk toezicht

en: Open the Parental Controls application.
nl: Open de toepassing Ouderlijk toezicht.

en: _Language
nl: _Taal

en: Authentication & Login
nl: Authenticatie & aanmelden

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: _Fingerprint Login
nl: Aanmelden met _vingerafdruk

en: A_utomatic Login
nl: A_utomatisch aanmelden

en: Account Activity
nl: Accountactiviteit

en: Remove User…
nl: Gebruiker verwijderen…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
nl: Geen gebruikers gevonden

en: Unlock to add a user account.
nl: Ontgrendel om een gebruikersaccount toe te voegen.

en: Add User
nl: Gebruiker toevoegen

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
nl: _Registreren

en: Domain Administrator Login
nl: Aanmelding domeinbeheerder

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
nl: Voor enterprise-aanmelding moet deze computer
    ingeschreven zijn bij het domein. Laat uw netwerkbeheerder
    hier het wachtwoord voor het domein intypen.

en: _Domain
nl: _Domein

en: Administrator _Name
nl: Beheerders_naam

en: Administrator Password
nl: Wachtwoord beheerder

en: _Username
nl: Gebr_uikersnaam

en: _Full Name
nl: _Volledige naam

en: Standard
nl: Standaard

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Account _Type
nl: Account-_type

en: Allow user to set a password when they next _login
nl: Gebruiker kan wachtwoord instellen bij de volgende keer _aanmelden

en: Set a password _now
nl: _Nu een wachtwoord instellen

en: _Confirm
nl: _Bevestigen

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
nl: Met enterprise-aanmelding kan een bestaande centraal beheerde gebruikersaccount op dit apparaat gebruikt worden. U kunt dit account ook gebruiken om toegang te krijgen tot bedrijfsbronnen op het internet.

en: You are Offline
nl: U bent offline

en: You must be online in order to add enterprise users.
nl: U moet online gaan om enterprise-
    gebruikers toe te voegen.

en: _Enterprise Login
nl: _Enterprise-aanmelding

en: Take a Picture…
nl: Neem een foto…

en: Select a File…
nl: Selecteer een bestand…

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Ch_ange
nl: _Wijzigen

en: _Confirm New Password
nl: Nieuw wachtwoord _bevestigen

en: _New Password
nl: _Nieuw wachtwoord

en: Current _Password
nl: _Huidige wachtwoord

en: Allow user to change their password on next login
nl: Gebruiker kan wachtwoord wijzigen bij de volgende keer aanmelden

en: Set a password now
nl: Nu een wachtwoord instellen

en: Full Screen
nl: Volledig scherm

en: Top Half
nl: Bovenste helft

en: Bottom Half
nl: Onderste helft

en: Left Half
nl: Linkerhelft

en: Right Half
nl: Rechterhelft

en: Zoom Options
nl: Zoomopties

en: _Magnification:
nl: _Vergroting:

en: _Follow mouse cursor
nl: _Muisaanwijzer volgen

en: _Screen part:
nl: _Schermdeel:

en: Magnifier _extends outside of screen
nl: Vergrootglas komt _buiten het scherm

en: _Keep magnifier cursor centered
nl: Vergrootglascursor _gecentreerd houden

en: Magnifier cursor _pushes contents around
nl: Vergrootglascursor _schuift inhoud rond

en: Magnifier cursor moves with _contents
nl: Vergrootglascursor beweegt mee met de _inhoud

en: Magnifier Position:
nl: Positie vergrootglas:

en: Magnifier
nl: Vergrootglas

en: _Thickness:
nl: _Dikte:

en: _Length:
nl: _Lengte:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
nl: _Kleur:

en: _Crosshairs:
nl: _Draadkruis:

en: _Overlaps mouse cursor
nl: _Overlapt muisaanwijzer

en: Crosshairs
nl: Draadkruis

en: _White on black:
nl: _Wit op zwart:

en: _Brightness:
nl: _Helderheid:

en: Color Effects:
nl: Kleureffecten:

en: Color Effects
nl: Kleureffecten

en: Typing Assist
nl: Typ-assistent

en: _Sticky Keys
nl: _Plaktoetsen

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
nl: Een opeenvolging van optietoetsen als een toetsencombinatie behandelen

en: _Disable if two keys are pressed together
nl: _Uitschakelen wanneer twee toetsen tegelijkertijd worden ingedrukt

en: Beep when a _modifier key is pressed
nl: Piepen wanneer _bewerktoets wordt ingedrukt

en: S_low Keys
nl: T_rage toetsen

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
nl: Een vertraging inbouwen tussen het aanslaan en accepteren van een toets

en: A_cceptance delay:
nl: Vertraging voor a_ccepteren:

en: Slow keys typing delay
nl: Typ-vertraging trage toetsen

en: Beep when a key is pr_essed
nl: Piepen wanneer  er een toets wordt i_ngedrukt

en: Beep when a key is _accepted
nl: Piepen wanneer toets is _geaccepteerd

en: Beep when a key is _rejected
nl: Piepen wanneer toets is _geweigerd

en: _Bounce Keys
nl: S_pringende toetsen

en: Ignores fast duplicate keypresses
nl: Snel opeenvolgende dubbele toetsaanslagen negeren

en: Bounce keys typing delay
nl: Typ-vertraging kaatstoetsen

en: _Enable by Keyboard
nl: _Via toetsenbord inschakelen

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
nl: Toegankelijkheidsfuncties via het toetsenbord inschakelen

en: Repeat Keys
nl: Herhaaltoetsen

en: Key presses repeat when key is held down.
nl: Toetsaanslagen herhalen zich wanneer de toets ingedrukt blijft.

en: Repeat keys delay
nl: Toetsherhaalvertraging

en: Speed
nl: Snelheid

en: Repeat keys speed
nl: Toetsherhaalsnelheid

en: Click Assist
nl: Op Typ-assistent klikken

en: _Simulated Secondary Click
nl: Ge_simuleerde secundaire klik

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
nl: Tweede keer klikken als de primaire knop ingedrukt gehouden wordt

en: Secondary click delay
nl: Vertraging secundaire klik

en: _Hover Click
nl: _ZweefKlik

en: Trigger a click when the pointer hovers
nl: Klikken als muisbeweging stopt

en: D_elay:
nl: Vertra_ging:

en: Motion _threshold:
nl: Be_wegingsdrempel:

en: Visual Alerts
nl: Visuele alertering

en: _Test flash
nl: _Knipperen testen

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
nl: Visuele indicatie tonen als er een alerteringsgeluid klinkt.

en: _Visual Alerts
nl: _Visuele alertering

en: Flash the entire _window
nl: Hele _venster laten knipperen

en: Flash the entire _screen
nl: _Hele scherm laten knipperen

en: _Always Show Accessibility Menu
nl: Toegankelijkheidsmenu _altijd tonen

en: Seeing
nl: Zicht

en: _High Contrast
nl: _Hoog contrast

en: _Large Text
nl: _Grote letters

en: Enable A_nimations
nl: A_nimaties inschakelen

en: C_ursor Size
nl: C_ursorgrootte

en: Screen _Reader
nl: _Schermlezer

en: _Sound Keys
nl: _Geluidtoetsen

en: Hearing
nl: Gehoor

en: Typing
nl: Typen

en: Screen _Keyboard
nl: _Toetsenbord op scherm

en: R_epeat Keys
nl: _Herhaaltoetsen

en: Cursor _Blinking
nl: _Knipperen van de cursor

en: _Typing Assist (AccessX)
nl: _Typ-assistent (AccessX)

en: Pointing & Clicking
nl: Aanwijzen en klikken

en: _Mouse Keys
nl: _Muistoetsen

en: _Locate Pointer
nl: _Locatie van muisaanwijzer weergeven

en: _Click Assist
nl: Op Typ-assistent _klikken

en: _Double-Click Delay
nl: _Dubbelklikvertraging

en: Double-Click Delay
nl: Intervaltijd voor dubbelklik

en: Cursor Blinking
nl: Knipperen van de cursor

en: Cursor blinks in text fields.
nl: Cursor knippert in tekstvelden.

en: Cursor blinking speed
nl: Cursorknippersnelheid

en: Sound Keys
nl: Geluidtoetsen

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
nl: Piepen wanneer Num Lock of Caps Lock aan of uit wordt gezet.

en: Cursor Size
nl: Cursorgrootte

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
nl: De cursorgrootte kan gecombineerd worden met zoomen zodat de cursor beter zichtbaar wordt.

en: Screen Reader
nl: Schermlezer

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
nl: De schermlezer leest getoonde tekst terwijl u de focus verplaatst.

en: _Screen Reader
nl: _Schermlezer

en: General
nl: Algemeen

en: _Active Screen Edges
nl: Schermranden _activeren

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
nl: Versleep vensters tegen boven-, linker en rechterrand van het scherm om hun grootte aan te passen.

en: Workspaces
nl: Werkbladen

en: _Dynamic workspaces
nl: _Dynamische werkbladen

en: Automatically removes empty workspaces.
nl: Verwijdert automatisch lege werkbladen.

en: _Fixed number of workspaces
nl: _Vast aantal werkbladen

en: Specify a number of permanent workspaces.
nl: Geef een vast aantal werkbladen op.

en: _Number of Workspaces
nl: Aa_ntal werkbladen

en: Multi-Monitor
nl: Meerdere schermen

en: Workspaces on _primary display only
nl: Werkbladen alleen op _hoofdscherm

en: Workspaces on all d_isplays
nl: Werkbladen op alle _schermen

en: No applications
nl: Geen toepassingen

en: Install some…
nl: Installeer enkele…

en: Permissions & Access
nl: Rechten & toegang

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
nl: Gegevens en diensten waartoe deze toepassing toegang heeft gevraagd, en rechten die ze vereist.

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Location Services
nl: Locatiediensten

en: Built-in Permissions
nl: Ingebouwde rechten

en: Cannot be changed
nl: Kunnen niet gewijzigd worden

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
nl: Individuele rechten voor toepassingen kunnen aangepast worden in de <a href="privacy">Privacy</a>-instellingen.

en: Integration
nl: Integratie

en: System features used by this application.
nl: Systeemfuncties waarvan deze toepassing gebruik maakt.

en: Search
nl: Zoeken

en: Notifications
nl: Notificaties

en: Run in background
nl: Uitvoeren op de achtergrond

en: Set Desktop Background
nl: Bureaubladachtergrond instellen

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Inhibit system keyboard shortcuts
nl: Systeemsneltoetsen blokkeren

en: Default Handlers
nl: Standaardverwerkers

en: Types of files and links that this application opens.
nl: Type bestanden en verwijzingen die deze toepassing opent.

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Usage
nl: Gebruik

en: How much resources this application is using.
nl: Hoe veel systeembronnen deze toepassing verbruikt.

en: Storage
nl: Opslag

en: Open in Software
nl: Openen met Software

en: No results found
nl: Geen resultaat gevonden

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
nl: Hoe veel opslagruimte deze toepassing bezet met toepassingsgegevens en cachegeheugen.

en: Application
nl: Toepassing

en: Data
nl: Gegevens

en: Cache
nl: Cachegeheugen

en: <b>Total</b>
nl: <b>Totaal</b>

en: Clear Cache…
nl: Cachegeheugen wissen…

en: Networks
nl: Netwerken

en: _Computer Name
nl: _Computernaam

en: _File Sharing
nl: Delen van _bestanden

en: _Media Sharing
nl: _Media delen

en: _Remote Login
nl: _Aanmelden op afstand

en: Some services are disabled because of no network access.
nl: Sommige diensten zijn uitgeschakeld omdat er geen netwerktoegang is.

en: File Sharing
nl: Delen van bestanden

en: _Require Password
nl: _Wachtwoord vereisen

en: Remote Login
nl: Aanmelden op afstand

en: Device Name
nl: Apparaatnaam

en: Media Sharing
nl: Media delen

en: Share music, photos and videos over the network.
nl: Muziek, foto’s en video’s delen op het netwerk.

en: Folders
nl: Mappen

en: _New connections must ask for access
nl: _Nieuwe verbindingen moeten toegang vragen

en: _Require a password
nl: Een wachtwoord _vereisen

en: Select how media should be handled
nl: Kies hoe met media omgegaan moet worden

en: CD _audio
nl: _Audio-cd

en: _DVD video
nl: _Dvd-video

en: _Music player
nl: _Muziekspeler

en: _Photos
nl: _Foto’s

en: _Other Media…
nl: _Andere media…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
nl: _Nooit vragen en ook geen toepassingen starten als media ingevoerd worden

en: Select how other media should be handled
nl: Kies hoe met andere media omgegaan moet worden

en: _Action:
nl: _Actie:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
nl: Kies de formattering voor getallen, datums en munteenheden. De wijzigingen worden doorgevoerd bij uw volgende aanmelding.

en: Common Formats
nl: Algemene formaten

en: All Formats
nl: Alle formaten

en: No Search Results
nl: Geen zoekresultaten

en: Searches can be for countries or languages.
nl: U kunt zoeken naar landen of talen.

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: My Account
nl: Mijn account

en: Login Screen
nl: Aanmeldscherm

en: Language
nl: Taal

en: The language used for text in windows and web pages.
nl: De taal die gebruikt wordt voor tekst in vensters en internetpagina's.

en: Restart the session for changes to take effect
nl: Om de wijzigingen door te voeren moet de sessie opnieuw gestart worden

en: Restart…
nl: Herstarten…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
nl: De indeling die gebruikt wordt voor getallen, datums en munteenheden.

en: _Formats
nl: _Formaten

en: Login settings are used by all users when logging into the system
nl: Aanmeldinstellingen worden gebruikt door alle gebruikers die zich aanmelden bij het systeem

en: Dates
nl: Data

en: Dates & Times
nl: Datum en tijd

en: Numbers
nl: Getallen

en: Measurement
nl: Maatsysteem

en: Paper
nl: Papiersoort

en: Hardware Model
nl: Hardwaremodel

en: Memory
nl: Geheugen

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Disk Capacity
nl: Schijfcapaciteit

en: Calculating…
nl: Wordt berekend…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
nl: Naam besturingssysteem

en: OS Type
nl: Type besturingssysteem

en: Windowing System
nl: Venstersysteem

en: Virtualization
nl: Virtualisatie

en: Software Updates
nl: Software-updates

en: Rename Device
nl: Apparaat hernoemen

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
nl: De apparaatnaam wordt gebruikt om dit apparaat te identificeren in het netwerk, of bij het koppelen van Bluetooth-apparaten.

en: _Rename
nl: He_rnoemen

en: Select Language
nl: Selecteer een taal

en: _Select
nl: _Selecteren

en: No languages found
nl: Er zijn geen talen aangetroffen

en: Unlock…
nl: Ontgrendelen…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
nl: Sommige instellingen moeten eerst ontgrendeld worden vooraleer ze gewijzigd kunnen worden.

en: Increment Hour
nl: Uur verhogen

en: Increment Minute
nl: Minuut verhogen

en: Time
nl: Tijd

en: Decrement Hour
nl: Uur verlagen

en: Decrement Minute
nl: Minuut verlagen

en: Turn device off
nl: Apparaat uitzetten

en: Other Devices
nl: Overige apparaten

en: Not set up
nl: Niet ingesteld

en: Sho_w password
nl: _Wachtwoord tonen

en: Tunneled TLS
nl: Getunnelde TLS

en: Protected EAP (PEAP)
nl: Beveiligde EAP (PEAP)

en: Au_thentication
nl: _Controleren

en: I_dentity
nl: I_dentiteit

en: _User certificate
nl: Gebr_uikerscertificaat

en: C_A certificate
nl: C_A-certificaat

en: No CA certificate is _required
nl: Geen CA-certificaat vereist

en: Private _key
nl: Privé_sleutel

en: _Private key password
nl: Wachtwoord _privésleutel

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Authenticated
nl: Gecontroleerd

en: Both
nl: Beide

en: Anony_mous identity
nl: Anonie_me identiteit

en: PAC _file
nl: PAC-_bestand

en: _Inner authentication
nl: _Interne aanmeldingscontrole

en: Allow automatic PAC pro_visioning
nl: Automatische PAC-_voorziening toestaan

en: Version 0
nl: Versie 0

en: Version 1
nl: Versie 1

en: PEAP _version
nl: PEAP-_versie

en: 1 (Default)
nl: 1 (Standaard)

en: Open System
nl: Open systeem

en: Shared Key
nl: Gedeelde sleutel

en: _Key
nl: _Sleutel

en: Sho_w key
nl: Sleutel t_onen

en: WEP inde_x
nl: WEP-inde_x

en: MSCHAPv2 (no EAP)
nl: MSCHAPv2 (geen EAP)

en: S_ecurity
nl: B_eveiliging

en: 802.1x _Security
nl: 802.1x-_beveiliging

en: _MAC Address
nl: _MAC-adres

en: _Cloned Address
nl: Ge_kloond adres

en: IPv_4 Method
nl: IPv_4-methode

en: Automatic (DHCP)
nl: Automatisch (DHCP)

en: Link-Local Only
nl: Alleen Link-Local

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Shared to other computers
nl: Gedeeld met andere computers

en: Addresses
nl: Adressen

en: Netmask
nl: Netmasker

en: Automatic DNS
nl: Automatische DNS

en: Separate IP addresses with commas
nl: Scheid IP-adressen met komma’s

en: Automatic Routes
nl: Automatische routes

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
nl: Metrisch

en: Use this connection _only for resources on its network
nl: Deze verbinding _alleen gebruiken voor bronnen op hun netwerk

en: _Name
nl: _Naam

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
nl: (Fout: laden van VPN-verbindingseditor mislukt)

en: IPv_6 Method
nl: IPv_6-methode

en: Automatic, DHCP only
nl: Automatisch, alleen DHCP

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Signal Strength
nl: Signaalsterkte

en: Link speed
nl: Verbindingssnelheid

en: Supported Frequencies
nl: Ondersteunde frequenties

en: Last Used
nl: Laatst gebruikt

en: Connect _automatically
nl: _Automatisch verbinden

en: Make available to _other users
nl: Beschikbaar maken voor andere _gebruikers

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
nl: Verbinding _met datalimiet: houdt mogelijk kosten in

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
nl: Software-updates en andere grote downloads zullen niet automatisch gestart worden.

en: Turn VPN connection off
nl: VPN-verbinding uitschakelen

en: Network Name
nl: Netwerknaam

en: Turn Wi-Fi off
nl: Wifi uitschakelen

en: _Connect to Hidden Network…
nl: _Verbinden met een verborgen netwerk…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
nl: Wifi-hotspot i_nschakelen…

en: _Known Wi-Fi Networks
nl: Be_kende wifi-netwerken

en: Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
nl: Schakelt wifi, bluetooth en mobiel breedband uit

en: No Wi-Fi Adapter Found
nl: Geen wifi-adapter gevonden

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
nl: Zorg ervoor dat u een wifi-adapter heeft aangesloten en ingeschakeld

en: Airplane Mode On
nl: Vliegtuigstand aan

en: Turn off to use Wi-Fi
nl: Schakel uit om wifi te gebruiken

en: Wi-Fi Hotspot Active
nl: Wifi-hotspot ingeschakeld

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
nl: Mobiele apparaten kunnen de QR-code scannen om verbinding te maken.

en: Turn Off Hotspot…
nl: Wifi-hotspot uitschakelen…

en: Visible Networks
nl: Zichtbare netwerken

en: NetworkManager needs to be running
nl: Netwerkbeheer moet draaien

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
nl: Een wifihotspot maakt het mogelijk om uw internetverbinding te delen met anderen, door een wifi-netwerk te maken waarmee ze kunnen verbinden. Hiervoor heeft u een internetverbinding via een andere bron dan wifi nodig.

en: Generate Random Password
nl: Willekeurig wachtwoord genereren

en: Autogenerate Password
nl: Wachtwoord automatisch genereren

en: _Turn On
nl: _Inschakelen

en: Network Proxy
nl: Netwerkproxy

en: _HTTP Proxy
nl: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
nl: H_TTPS-proxy

en: _FTP Proxy
nl: _FTP-proxy

en: _Socks Host
nl: S_ocks-host

en: _Ignore Hosts
nl: Hostcomputers _negeren

en: HTTP proxy port
nl: Poort HTTP-proxy

en: HTTPS proxy port
nl: Poort HTTPS-proxy

en: FTP proxy port
nl: Poort FTP-proxy

en: Socks proxy port
nl: Poort Socks-proxy

en: _Configuration URL
nl: _Configuratie-URL

en: SIM Lock
nl: Simkaartvergrendeling

en: _Next
nl: Volge_nde

en: Close
nl: Sluiten

en: _Lock SIM with PIN
nl: Simkaart vergrende_len met pincode

en: Change PIN
nl: Pincode wijzigen

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
nl: Voer de huidige pincode in om de simkaartvergrendelingsinstellingen te wijzigen

en: No SIM
nl: Geen simkaart

en: Insert a SIM card to use this modem
nl: Voer een simkaart in om deze modem te gebruiken

en: SIM Locked
nl: Simkaart vergrendeld

en: _Mobile Data
nl: _Mobiele gegevens

en: Access data using mobile network
nl: Toegang tot gegevens met mobiel netwerk

en: _Data Roaming
nl: _Dataroaming

en: Use mobile data when roaming
nl: Mobiele gegevens gebruiken bij roaming

en: _Network Mode
nl: _Netwerkmodus

en: N_etwork
nl: N_etwerk

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: _Access Point Names
nl: Toeg_angspuntnamen

en: _SIM Lock
nl: _Simkaartvergrendeling

en: Lock SIM with PIN
nl: Simkaart vergrendelen met pincode

en: M_odem Details
nl: M_odeminformatie

en: Network Mode
nl: Netwerkmodus

en: _Automatic
nl: _Automatisch

en: Choose Network
nl: Netwerk kiezen

en: Refresh Network Providers
nl: Netwerkproviders vernieuwen

en: Modem Details
nl: Modeminformatie

en: Modem Status
nl: Modemstatus

en: Network Type
nl: Netwerktype

en: Network Status
nl: Netwerkstatus

en: Own Number
nl: Eigen nummer

en: Device Details
nl: Apparaatinformatie

en: Firmware Version
nl: Firmwareversie

en: Access Points
nl: Toegangspunten

en: No WWAN Adapter Found
nl: Geen WWAN-adapter gevonden

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
nl: Zorg ervoor dat u een draadlozewan- of mobiel apparaat heeft

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
nl: Draadloze wan wordt uitgeschakeld als vliegtuigstand aan staat

en: _Turn off Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand ui_tzetten

en: Data Connection
nl: Dataverbinding

en: SIM card used for internet
nl: Simkaart gebruikt voor internet

en: Enable Mobile Network
nl: Mobiel netwerk inschakelen

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: Date & Time
nl: Datum en tijd

en: Year
nl: Jaar

en: Month
nl: Maand

en: Day
nl: Dag

en: Time Zone
nl: Tijdzone

en: Search for a city
nl: Een locatie zoeken

en: Automatic _Date & Time
nl: Automatische _datum en tijd

en: Requires internet access
nl: Internetverbinding vereist

en: Date & _Time
nl: Datum en _tijd

en: Automatic Time _Zone
nl: Automatische tijd_zone

en: Requires location services enabled and internet access
nl: Vereist locatiediensten en internettoegang

en: Time Z_one
nl: _Tijdzone

en: Time _Format
nl: Tijd_notatie

en: 24-hour
nl: 24-uurs

en: Camera is turned off
nl: Camera is uitgeschakeld

en: No applications can capture photos or video.
nl: Er zijn geen toepassingen die foto’s of video’s kunnen maken.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
nl: Gebruik van de camera geeft toepassingen de mogelijkheid foto’s en video’s (op) te nemen. De camera uitschakelen kan ertoe leiden dat sommige toepassingen niet correct functioneren.

en: Allow the applications below to use your camera.
nl: Verleen de onderstaande toepassingen de toegang tot uw camera.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
nl: Er hebben nog geen toepassingen toegang tot de camera gevraagd

en: _Do Not Disturb
nl: _Niet storen

en: _Lock Screen Notifications
nl: _Notificaties op vergrendelingsscherm

en: Notification _Popups
nl: _Notificaties

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
nl: Notificaties zullen nog steeds verschijnen in de lijst met notificaties wanneer pop-ups uitgeschakeld zijn.

en: _Mail
nl: _E-mail

en: _Calendar
nl: _Agenda

en: M_usic
nl: M_uziek

en: Microphone is turned off
nl: Microfoon is uitgeschakeld

en: No applications can record sound.
nl: Er zijn geen toepassingen die geluid kunnen opnemen.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
nl: Gebruik van de microfoon geeft toepassingen de mogelijkheid om geluid op te nemen en te beluisteren. De microfoon uitschakelen kan ertoe leiden dat sommige toepassingen niet correct functioneren.

en: Allow the applications below to use your microphone.
nl: Verleen de onderstaande toepassingen de toegang tot uw microfoon.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
nl: Er hebben nog geen toepassingen toegang tot uw microfoon gevraagd

en: Name:
nl: Naam:

en: Authorize and Connect
nl: Autoriseren en verbinden

en: Forget Device
nl: Apparaat vergeten

en: No Thunderbolt support
nl: Geen Thunderbolt-ondersteuning

en: Direct Access
nl: Directe toegang

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
nl: Directe toegang tot apparaten zoals docks en externe GPU's toestaan.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
nl: Alleen USB- en Display Port-apparaten kunnen worden aangesloten.

en: Pending Devices
nl: Apparaten in afwachting

en: No devices attached
nl: Geen apparaten aangesloten

en: Primary Button
nl: Primaire knop

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
nl: Stelt de volgorde van fysieke knoppen in op muizen en touchpads.

en: Mouse
nl: Muis

en: Mouse Speed
nl: Aanwijzersnelheid

en: Double-click timeout
nl: Intervaltijd voor dubbelklik

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
nl: Natuurlijk schuiven

en: Scrolling moves the content, not the view.
nl: Schuiven beweegt de inhoud, niet de weergave.

en: Touchpad Speed
nl: Touchpadsnelheid

en: Tap to Click
nl: Tikken om te klikken

en: Two-finger Scrolling
nl: Scrollen met twee vingers

en: Edge Scrolling
nl: Aan de rand schuiven

en: Problem Reporting
nl: Problemen melden

en: _Automatic Problem Reporting
nl: Problemen _automatisch melden

en: File History
nl: Bestandsgeschiedenis

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
nl: Bestandsgeschiedenis bewaart een log van de bestanden die u hebt gebruikt. Deze informatie wordt gedeeld tussen apparaten, en maakt het u eenvoudiger om bestanden die u zou kunnen willen gebruiken terug te vinden.

en: File H_istory
nl: Bestandsgesch_iedenis

en: File _History Duration
nl: Duur van bestandsgesc_hiedenis

en: _Clear History…
nl: Geschiedenis _wissen…

en: Trash & Temporary Files
nl: Prullenbak & tijdelijke bestanden

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
nl: In de prullenbak en tijdelijke bestanden kan er zich soms persoonlijke of gevoelige informatie bevinden. Deze bestanden automatisch laten verwijderen kan uw privacy helpen beschermen.

en: Automatically Delete _Trash Content
nl: Inhoud van prullenbak au_tomatisch verwijderen

en: Automatically Delete Temporary _Files
nl: Tijdelijke _bestanden automatisch verwijderen

en: Automatically Delete _Period
nl: _Periode voor automatisch verwijderen

en: _Empty Trash…
nl: Prullenbak l_egen…

en: _Delete Temporary Files…
nl: Tijdelijke bestanden verwij_deren…

en: Connect to your data in the cloud
nl: Met uw data in de cloud verbinden

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
nl: Geen internetverbinding — maak verbinding om nieuwe online-accounts in te stellen

en: Add an account
nl: Een account toevoegen

en: Remove Account
nl: Account verwijderen

en: Quit
nl: Afsluiten

en: All Settings
nl: Alle instellingen

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Warning: Development Version
nl: Waarschuwing: ontwikkelversie

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
nl: Deze versie van Instellingen moet alleen voor ontwikkelingsdoeleinden gebruikt worden. U kunt onjuist systeemgedrag, gegevensverlies en andere onverwachte problemen tegenkomen.

en: Help
nl: Hulp

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
nl: Printers toevoegen, afdruktaken bekijken, en bepalen hoe u wilt afdrukken

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
nl: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;Wachtrij;Papier;Inkt;

en: Protect your location information
nl: Beveilig uw locatie-informatie

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
nl: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;scherm;vergrendelen;privé;tijdelijk;naam;netwerk;identiteit;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
nl: Knoptoewijzingen instellen en gevoeligheid van stylus voor  grafische tabletten aanpassen

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
nl: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;Tekenen;Gum;Muis;gom;

en: Power
nl: Energie

en: View your battery status and change power saving settings
nl: De accustatus bekijken en instellingen voor energiebesparing wijzigen

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
nl: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Helderheid;Dim;Blank;Monitor;Beeldscherm;DPMS;Idle;Energie;Slaapstand;Pauzestand;Accu;

en: Color
nl: Kleur

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
nl: De kleur van uw apparaten, zoals beeldschermen, camera’s of printers kalibreren

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
nl: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;Kleur;Kalibreren;Weergave;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
nl: Bluetooth aan- en uitzetten en uw apparaten aansluiten

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
nl: share;sharing;bluetooth;obex;delen;

en: Background
nl: Achtergrond

en: Change your background image to a wallpaper or photo
nl: Achtergrond wijzigen in een achtergrondafbeelding of foto

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
nl: Wallpaper;Screen;Desktop;Achtergrond;Scherm;Bureaublad;

en: Sound
nl: Geluid

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
nl: Geluidsvolume, invoer, uitvoer en gebeurtenisgeluiden wijzigen

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
nl: Card;Kaart;Microphone;Microfoon;Volume;Fade;Balance;Balans;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Uitvoer;Input;Invoer;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
nl: Kiezen hoe aangesloten beeldschermen en projectoren gebruikt worden

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
nl: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;Paneel;Scherm;Resolutie;Verversen;Beeldscherm;Nacht;Licht;Blauw;kleur;zonsondergang;zonsopgang;

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
nl: Wijzig uw sneltoetsen bekijken en stel uw typvoorkeuren, toetsenbordindelingen en invoerbronnen in

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
nl: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Sneltoets;Werkruimte;Venster;Vergrendelen;

en: Users
nl: Gebruikers

en: Add or remove users and change your password
nl: Gebruikers toevoegen of verwijderen en uw wachtwoord wijzigen

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
nl: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;aanmelden;aanmelding;naam;vingerafdruk;gezicht;wachtwoord;paswoord;ouderlijk toezicht;schermtijd;toepassingsbeperkingen;appbeperkingen;applicatiebeperkingen;webbeperkingen;internetbeperkingen;surfbeperkingen;gebruik;gebruikslimiet;kind;kinderen;

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
nl: Zien, horen, typen, aanwijzen en klikken vergemakkelijken

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
nl: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Plaktoetsen;Slow;Trage toetsen;Bounce;Springende toetsen;Mouse;Double;click;Delay;Speed;snelheid;Assist;Repeat;Blink;Visual;visueel;hearing;horen;hoor;luisteren;audio;typing;typen;Muistoetsen;Toetsenbord;Toegankelijkheid;Tekst;Lettertype;vergroten;Dubbel;klik;geluid;groot;hoog;

en: Multitasking
nl: Multitasken

en: Manage preferences for productivity and multitasking
nl: Beheer voorkeuren voor productiviteit en multitasken

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
nl: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Multitasken;Productiviteit;Aanpassen;Bureaublad;

en: Control various application permissions and settings
nl: Beheer verschillende toepassingsrechten en -instellingen

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
nl: application;flatpak;permission;setting;toepassing;rechten;machtigingen;instellingen;

en: Control what you want to share with others
nl: Regelen wat u met anderen wilt delen

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
nl: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;delen;afbeeldingen;films;

en: Removable Media
nl: Verwijderbare media

en: Configure Removable Media settings
nl: Instellingen voor verwijderbare media configureren

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
nl: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;apparaat;standaard;toepassing;voorkeur;schijf;verwijderbaar;

en: Region & Language
nl: Regio en taal

en: Select your display language and formats
nl: Selecteer uw taal en formaten

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
nl: Language;Layout;Keyboard;Taal;Indeling;Toetsenbord;

en: About
nl: Info

en: View information about your system
nl: Systeeminformatie bekijken

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
nl: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;apparaat;informatie;geheugen;versie;standaard;toepassing;voorkeur;hostnaam;automatisch;uitvoeren;verwijderbaar;verwijderbare;toestel;

en: Control how you connect to the Internet
nl: Regelen hoe u verbinding maakt met het internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
nl: Network;Netwerk;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Breedband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
nl: Regelen hoe u verbinding maakt met wifi-netwerken

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
nl: Network;Netwerk;Wireless;Draadloos;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;Breedband;DNS;Hotspot;

en: Mobile Network
nl: Mobiel netwerk

en: Configure Telephony and mobile data connections
nl: Configureer telefonie en mobielegegevensverbindingen

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
nl: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;mobiel;simkaart;telefonie;cellulair;

en: Change the date and time, including time zone
nl: Datum en tijd, inclusief tijdzone, wijzigen

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
nl: Clock;Timezone;Location;Klok;Tijdzone;Locatie;

en: Protect your pictures
nl: Bescherm uw foto’s

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
nl: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;scherm;vergrendelen;privé;tijdelijk;

en: Control which notifications are displayed and what they show
nl: Regelen welke notificaties weergegeven worden en wat ze tonen

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
nl: Notifications;Notificaties;Banners;Banieren;Bericht;Message;Tray;Systeemvak;Pop-up;

en: Default Applications
nl: Standaardtoepassingen

en: Configure Default Applications
nl: Standaardtoepassingen configureren

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
nl: default;application;preferred;media;standaard;toepassing;voorkeur;

en: Protect your conversations
nl: Bescherm uw gesprekken

en: Manage Thunderbolt devices
nl: Thunderbolt-apparaten beheren

en: Mouse & Touchpad
nl: Muis en touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
nl: De gevoeligheid van muis of touchpad wijzigen en rechts- of linkshandig kiezen

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
nl: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;Aanwijzer;Klik;Tik;Dubbel;Knop;

en: Diagnostics
nl: Bevindingen

en: Report your problems
nl: Meld uw problemen

en: File History & Trash
nl: Bestandsgeschiedenis & prullenbak

en: Don't leave traces
nl: Geen sporen achterlaten

en: Online Accounts
nl: Online accounts

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
nl: Verbind met uw online-accounts en bepaal waar u ze voor gebruikt

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
nl: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Agenda;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
nl: Preferences;Settings;Voorkeuren;Instellingen;

en: Turn zoom on or off
nl: Zoom in- of uitschakelen

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: Turn screen reader on or off
nl: Schermlezer in- of uitschakelen

en: Turn on-screen keyboard on or off
nl: Toetsenbord op scherm in- of uitschakelen

en: Increase text size
nl: Grotere tekst

en: Decrease text size
nl: Kleinere tekst

en: High contrast on or off
nl: Hoog contrast aan of uit

en: Switch to next input source
nl: Overschakelen naar volgende invoerbron

en: Switch to previous input source
nl: Overschakelen naar vorige invoerbron

en: Launchers
nl: Starters

en: Launch help browser
nl: Hulptoepassing starten

en: Launch calculator
nl: Rekenmachine starten

en: Launch email client
nl: E-mailtoepassing starten

en: Launch web browser
nl: Webbrowser starten

en: Home folder
nl: Persoonlijke map

[ctx: keybinding]
en: Search
nl: Zoeken

en: Screenshots
nl: Schermafdrukken

en: Save a screenshot to $PICTURES
nl: Een schermafdruk opslaan in $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
nl: Een schermafdruk van een venster opslaan in $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
nl: Een schermafdruk van een gebied opslaan in $PICTURES

en: Sound and Media
nl: Geluid en media

en: Volume mute/unmute
nl: Geluid dempen/aanzetten

en: Volume down
nl: Geluid zachter

en: Volume up
nl: Geluid harder

en: Microphone mute/unmute
nl: Microfoon dempen/aanzetten

en: Launch media player
nl: Mediaspeler starten

en: Play (or play/pause)
nl: Afspelen (of spelen/pauzeren)

en: Pause playback
nl: Afspelen pauzeren

en: Stop playback
nl: Afspelen stoppen

en: Previous track
nl: Vorig nummer

en: Next track
nl: Volgend nummer

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: System
nl: Systeem

en: Log out
nl: Afmelden

en: Lock screen
nl: Scherm vergrendelen
