budgie-control-center 1.2.0 - en to oc translation catalogue (1646 entries)

en: Two Sided
oc: Rècto vèrso

en: Paper Type
oc: Tipe de papièr

en: Paper Source
oc: Font del papièr

en: Output Tray
oc: Nauc de sortida

[ctx: printing option]
en: Resolution
oc: Resolucion

en: GhostScript pre-filtering
oc: Prefiltratge GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
oc: Paginas per costat

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
oc: Recto-verso

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
oc: Orientacion

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
oc: Mesa en pagina

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
oc: Opcions installablas

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
oc: Prètzfaits

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
oc: Qualitat de l'imatge

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
oc: Finicion

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
oc: Avançat

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
oc: Pagina de tèst

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
oc: Pagina de tèst

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
oc: Pas cap de prètzfait d’impression actiu

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
oc[0]: %u prètzfait
oc[1]: %u prètzfaits

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
oc: Netejatge de las tèstas d’impression

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
oc: Toner gaireben agotat

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
oc: Pas mai de toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
oc: Revelator gaireben agotat

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
oc: Pas mai de revelator

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
oc: Cartocha de color gaireben voida

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
oc: Cartocha de color voida

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
oc: Cobertor dobèrt

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
oc: Pòrta dobèrta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
oc: Gaireben pas mai de papièr

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
oc: Pas mai de papièr

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
oc: Fòra linha

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
oc: Arrestada

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
oc: Recipient de degalhs gaireben plen

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
oc: Recipient de degalhs plen

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
oc: Lo fotoconductor optic es gaireben en fin de vida

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
oc: Lo fotoconductor optic es pas mai en estat

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
oc: Prèsta

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
oc: Accèpta pas mai de prètzfaits suplementaris

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
oc: Tractament en cors

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
oc: Fabricant

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
oc: Pilòt

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
oc: Recto

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
oc: Bòrd long (estandard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
oc: Bòrd cort (revirat)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
oc: Retrait

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
oc: Païsatge

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
oc: Païsatge inversat

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
oc: Retrait inversat

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
oc: Configuracion automatica

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
oc: L’imprimenta « %s » es estada suprimida

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
oc: L'apondon de la novèla imprimenta a fracassat.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
oc: Impossible de cargar l'interfàcia d'utilizaire : %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
oc: Desverrolhar per apondre d‘imprimentas e modificar los paramètres

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
oc: En espèra

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
oc: En pausa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
oc: Autentificacion requesida

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
oc: Tractament en cors

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
oc: Arrestada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
oc: Interrompuda

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
oc: Anullada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
oc: Acabada

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
oc: Desplaçar aqueste prètzfach ennaut de la fila

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
oc: Imprimenta JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
oc: Imprimenta LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
oc: Informacions sus %s

en: No suitable driver found
oc: Cap de pilòt adeqüat pas trobat

en: Select PPD File
oc: Seleccionatz un fichièr PPD

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _Open
oc: _Dobrir

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
oc: Fichièrs de descripcion PostScript de l'imprimenta (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
oc: Seleccion automatica

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
oc: Opcion per defaut de l'imprimenta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
oc: Incorporar solament las poliças GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
oc: Convertir en PS de nivèl 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
oc: Convertir en PS de nivèl 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
oc: Pas cap de prefiltratge

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
oc: Apondre una imprimenta

en: Unlock Print Server
oc: Desverrolhar lo servidor d’imprimentas

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
oc: Desverrolhar %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
oc: Picatz vòstre nom d’utilizaire e vòtre senhal per afichar las imprimentas sus %s.

en: Searching for Printers
oc: Recèrca d’imprimentas

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
oc: Pòrt seria

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
oc: Pòrt parallèl

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
oc: Emplaçament : %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
oc: Adreça : %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
oc: Lo servidor necessita una autentificacion

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
oc[0]: %u prètzfait necessita una autentificacion
oc[1]: %u prètzfaits necessitan una autentificacion

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
oc: %s - prètzfaits d’impression actius

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
oc: Picatz vòstras informacions d’autentificacion per imprimir a partir de %s.

en: %d of %d
oc: %d sus %d

en: New shortcut…
oc: Acorchi novèl…

en: Button %d
oc: Boton %d

en: Button
oc: Boton

en: Output:
oc: Sortida :

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
oc: Conservar lo rapòrt d'afichatge (letterbox) :

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
oc: Associar a un sol ecran

en: Display Mapping
oc: Afichar la correspondéncia

en: _Close
oc: _Tampar

en: Test Your _Settings
oc: Testar vòstres p_aramètres

en: Stylus
oc: Estilet

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
oc: Tauleta

en: Batteries
oc: Batariás

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
oc: Batariá

en: When _idle
oc: Quand _inactiu

en: Suspend
oc: Metre en velha

en: Power Off
oc: Atudar

en: Hibernate
oc: Ivernar

en: Nothing
oc: Pas res

en: Off
oc: O

en: When on battery power
oc: Quand sus batariá

en: When plugged in
oc: Quand lo cable es brancat

en: On
oc: I

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
oc[0]: %d minuta
oc[1]: %d minutas

[ctx: Idle time]
en: Never
oc: Pas jamai

en: Automatic suspend
oc: Mesa en _velha automatica

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
oc: Mòde performança temporàriament indisponible a causa d’una temperatura de foncionament nauta.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
oc: Lap detectada : mòde performança temporàriament desactivat.Desplaçatz lo periferic sus una susfàcia establa per restaurar.

en: Performance mode temporarily disabled.
oc: Mòde performança temporàriament indisponible.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
oc: Batariá febla : estalviador d’energia activat. Lo mòde precedent serà restablit un còp que la batariá aja sufisentament cargat.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
oc: Mòde estalvi activat per « %s ».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
oc: Mòde performança activat per « %s ».

[ctx: Power profile]
en: Performance
oc: Performança

en: High performance and power usage.
oc: Performança e consomacion nautas.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
oc: Equilibri

en: Standard performance and power usage.
oc: Performança e utilizacion energetica estandardas.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
oc: Estalviador d'energia

en: Reduced performance and power usage.
oc: Performança e utilizacion energetica reduchas.

en: Unknown time
oc: Durada desconeguda

en: %i minute | %i minutes
oc[0]: %i minuta
oc[1]: %i minutas

en: %i hour | %i hours
oc[0]: %i ora
oc[1]: %i oras

en: hour | hours
oc[0]: ora
oc[1]: oras

en: minute | minutes
oc[0]: minuta
oc[1]: minutas

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
oc: %s abans cargament complet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
oc: Atencion : demòra %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
oc: %s restant

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
oc: Batariá plena

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
oc: Pas en carga

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
oc: Descargada

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
oc: En carga

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
oc: En descarga

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
oc: Mirga sens fial

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
oc: Clavièr sens fial

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
oc: Ondulator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
oc: Assistent personal

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
oc: Telefòn portable

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
oc: Lector multimèdia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
oc: Ordenador

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
oc: Periferic d’entrada per jòcs

[ctx: Battery name]
en: Main
oc: Principala

[ctx: Battery name]
en: Extra
oc: Segondària

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
oc: Espaci de colors estandard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
oc: Perfil tèst

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
oc: Bassa qualitat

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
oc: Qualitat mejana

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
oc: Nauta qualitat

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
oc: RVB per defaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
oc: CMJN per defaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
oc: Gris per defaut

en: Vendor supplied factory calibration data
oc: Donadas d'escandalhatge d'usina del fabricant

en: Full-screen display correction not possible with this profile
oc: Correccion de l'ecran en mòde ecran complet impossibla amb aqueste perfil

en: This profile may no longer be accurate
oc: Benlèu qu'aqueste perfil es pas pus precís

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
oc: Ecran de portable

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
oc: Webcam integrada

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
oc: Ecran %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
oc: Numerizar %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
oc: Aparelh de fòto %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
oc: Imprimenta %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
oc: Webcam %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
oc: Per defaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
oc: Espaci de colors :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
oc: Perfil tèst :

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
oc: Seleccionatz un fichièr de perfil ICC

en: _Import
oc: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
oc: Perfils ICC preses en carga

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
oc: Totes los fichièrs

en: Screen
oc: Ecran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
oc: Enregistrar lo perfil

en: _Save
oc: _Enregistrar

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
oc: Crear un perfil de color pel periferic seleccionat

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
oc: L'instrument de mesura es pas detectat. Verificatz qu'es alucat e connectat corrèctament.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
oc: L'instrument de mesura pren pas en carga los perfils d'imprimenta.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
oc: Lo tipe de periferic es pas actualament pres en carga.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
oc: Pausatz vòstra sonda d’escandalhatge sul carrat e quichatz sus « Aviar »

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
oc: Desplaçatz vòstra sonda d’escandalhatge cap a l’emplaçament d'escandalhar e quichatz sus « Contunhar »

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
oc: Desplaçatz vòstra sonda d’escandalhatge a l’aplomb de l’emplaçament d'escandalhar e quichatz sus « Contunhar »

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
oc: Rabatètz l'ecran

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
oc: Una error intèrna irrecuperabla s'es produita.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
oc: Las aisinas necessàrias a l'escandalhatge son pas installadas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
oc: Lo perfil a pas pogut èsser generat.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
oc: Lo punt blanc especificat es pas disponible.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
oc: Acabat !

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
oc: Fracàs de l'escandalhatge !

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
oc: Podètz levar la sonda d'escandalhatge.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
oc: Toquetz pas a la sonda d'escandalhatge pendent lo processus

en: Enable color management for %s
oc: Activar la gestion de las colors de %s

en: Show color profiles for %s
oc: Afichar los perfils de colors de %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
oc: Pas escandalhat

en: multiple sizes
oc: mantuna talha

en: No Desktop Background
oc: Pas cap de rèireplan de Burèu

en: Select a picture
oc: Seleccionar un imatge

en: Current background
oc: Rèireplan actual

en: Custom
oc: Personalizada

en: Testing %s
oc: Tèst de %s

[ctx: volume]
en: 100%
oc: 100 %

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
oc: Païsatge

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
oc: Retrait sus la dreita

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
oc: Retrait sus l'esquèrra

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
oc: Païsatge (revirat)

en: _Apply
oc: _Aplicar

en: Apply Changes?
oc: Aplicar los cambiaments ?

en: Changes Cannot be Applied
oc: Los cambiaments pòdon pas èsser aplicats

en: This could be due to hardware limitations.
oc: Aquò pòt venir de limitacions materialas.

en: More Warm
oc: Mai cauda

en: Less Warm
oc: Mens cauda

en: None
oc: Pas cap

en: Layout default
oc: Disposicion per defaut

en: Custom Shortcuts
oc: Acorchis personalizats

en: More…
oc: Mai…

en: No input sources found
oc: Cap de font d'entrada pas trobada

[ctx: Input Source]
en: Other
oc: Autre

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
oc: %s es ja utilizat per %s. Se lo remplaçatz, %s serà desactivat

en: Enter the new shortcut
oc: Picar lo novèl acorchi

en: Set Custom Shortcut
oc: Definir un acorchi personalizat

en: Set Shortcut
oc: Definir un acorchi

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
oc: Picatz un acorchi novèl per cambiar %s.

en: Add Custom Shortcut
oc: Apondre un acorchi personalizat

en: Alternate Characters Key
oc: Tòca de caractèrs alternatius

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
oc: Las claus de caractèrs s'utilizan per picar de caractèrs addicionals. De còps que i a son imprimits coma una tèrça opcion sul clavièr.

[ctx: keyboard key]
en: None
oc: Cap

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
oc: Alt d'esquèrra

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
oc: Alt de dreita

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
oc: Ctrl d'esquèrra

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
oc: Ctrl de dreita

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
oc: Clau de menú

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
oc: Ctrl de dreita

en: Compose Key
oc: Tòca de composicion

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
oc: La tòca de composicion permet de picar una brava varietat de caractèrs. Per l’utilizar, tenètz-la quichada e quichatz una sequéncia de caractèrs. Per exemple, la tòca de composicion seguida de <b>C</b> e <b>o</b> donarà <b>©</b>, <b>a</b> seguit de <b>'</b> donarà <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
oc: Verr.Maj.

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
oc: Verrolhatge del desfilament

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
oc: Imp. Ecr.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
oc: Òm pòt bascular las fonts d’entradas en utilizant l’acorchi de clavièr %s.
    Se pòt modificar aqueste acorchi de clavièr dins las preferéncias del clavièr.

en: %d modified | %d modified
oc[0]: %d modificat
oc[1]: %d modificats

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Reset All Shortcuts?
oc: Reïnicializar totes los acorchis ?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
oc: Reïnicializar totes los acorchis pòt tanben afectar vòstres acorchis personalizats. Aquesta accion es irreversibla.

en: Cancel
oc: Anullar

en: Reset All
oc: Reïnicializar tot

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
oc: Desactivat

en: Authentication failed
oc: Fracàs d'autentificacion

en: The new password is too short
oc: Lo senhal novèl es tròp cort

en: The new password is too simple
oc: Lo senhal novèl es tròp simple

en: The old and new passwords are too similar
oc: L'ancian e lo senhal novèl son tròp semblants

en: The new password has already been used recently.
oc: Lo senhal novèl es ja estat utilizat recentament.

en: The new password must contain numeric or special characters
oc: Lo senhal novèl deu conténer de caractèrs especials o numerics

en: The old and new passwords are the same
oc: L'ancian e lo novèl senhal son identics

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
oc: Vòstre senhal es estat modificat dempuèi que vos sètz autentificat !

en: The new password does not contain enough different characters
oc: Lo senhal novèl compòrta pas pro de caractèrs diferents

en: Unknown error
oc: Error desconeguda

en: Please choose another password.
oc: Causissètz un autre senhal.

en: Please type your current password again.
oc: Picatz tornamai vòstre senhal actual.

en: Password could not be changed
oc: Lo senhal pòt pas èsser modificat

en: The passwords do not match.
oc: Los senhals concòrdan pas.

en: Select
oc: Seleccionar

en: Browse for more pictures
oc: Recercar d'autres imatges

en: Cannot automatically join this type of domain
oc: Impossible de rejónher aqueste tipe de domeni automaticament

en: No such domain or realm found
oc: Cap de domeni pas trobat

en: Cannot log in as %s at the %s domain
oc: Impossible de se connectar en tant que %s al domeni %s

en: Invalid password, please try again
oc: Senhal invalid, ensajatz tornamai

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
oc: Connexion al domeni %s impossible : %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
oc: aqueste aparelh deu èsser declarat per realizar aquesta accion

en: the device is already claimed by another process
oc: aqueste aparelh es ja declarat per un autre processús

en: you do not have permission to perform the action
oc: avètz pas la permission de realizar l’accion

en: no prints have been enrolled
oc: cap d’inscripcion marcada

en: Failed to communicate with the device during enrollment
oc: Fracàs de la comunicacion amb l’aparelh pendent l’inscripcion

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
oc: Fracàs de la comunicacion amb lo lector d'emprentas digitalas

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
oc: Fracàs de la comunicacion amb lo daemon d'emprentas digitalas

en: Failed to list fingerprints: %s
oc: Fracàs del cargament de la lista d’emprentas : %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
oc: vòstre modul d’autorizacion pam

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
oc: Asseguratz-vos que fprintd foguèt estat activat en utilizant %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
oc: Fracàs de la supression de las emprentas enregistradas : %s

en: Left thumb
oc: Poce esquèrre

en: Left middle finger
oc: Major esquèrre

en: _Left index finger
oc: Indèx _esquèrra

en: Left ring finger
oc: Anular esquèrre

en: Left little finger
oc: Auricular esquèrre

en: Right thumb
oc: Poce dreit

en: Right middle finger
oc: Major dreit

en: _Right index finger
oc: Indèx _dreit

en: Right ring finger
oc: Anular dreit

en: Right little finger
oc: Auricular dreit

en: Unknown Finger
oc: Det desconegut

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
oc: Acabat

en: Fingerprint device disconnected
oc: Lector d’emprentas desconnectat

en: Fingerprint device storage is full
oc: L’espaci d’emmagazinatge del lector d'emprentas digitalas es plen

en: Fingerprint is a duplicate
oc: L’emprenta es un duplicat

en: Failed to enroll new fingerprint
oc: Fracàs de l’aprentissatge de l’emprenta novèla

en: Failed to start enrollment: %s
oc: L’aprentissatge a pas pogut s’aviar : %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
oc: Fracàs de l’aprentissatge de l’emprenta novèla

en: Failed to stop enrollment: %s
oc: Fracàs de l'arrèst de l’inscripcion de l’emprenta digitala : %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
oc: Plaçatz lo det sul lector d'emprentas digitalas mantun còp per inscriure vòstra emprenta

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
oc: Enregistrar una emprenta novèla

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
oc: Impossible de desliurar lo lector d'emprentas digitalas%s : %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
oc: Problèma pendent la lectura de l’aparelh

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
oc: Fracàs de la temptativa de revendicacion del lector d'emprentas digitalas %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
oc: Fracàs de la temptativa d’obtencion del lector d'emprentas digitalas : %s

en: Your account
oc: Vòstre compte

en: Failed to delete user
oc: La supression de l'utilizaire a fracassat

en: Failed to revoke remotely managed user
oc: La revocacion de l'utilizaire gerit a distància a fracassat

en: You cannot delete your own account.
oc: Podètz pas suprimir vòstre pròpri compte.

en: %s is still logged in
oc: %s es encara connectat

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
oc: Suprimir un utilizaire mentre qu'es connectat pòt daissar lo sistèma dins un estat instable.

en: Do you want to keep %s’s files?
oc: Volètz conservar los fichièrs de %s ?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
oc: Es possible de conservar lo repertòri personal, los corrièrs electronics en espèra (lo « spool ») e los fichièrs temporaris d'un compte d'utilizaire al moment de sa supression.

en: _Delete Files
oc: _Suprimir los fichièrs

en: _Keep Files
oc: _Conservar los fichièrs

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
oc: Sètz segur que volètz revocar lo compte distant de %s ?

en: _Delete
oc: _Suprimir

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
oc: Compte desactivat

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
oc: De definir al moment de la connexion que ven

[ctx: Password mode]
en: None
oc: Pas cap

en: Logged in
oc: Connectat

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
oc: Activat

en: Failed to contact the accounts service
oc: La connexion al servici dels comptes a fracassat

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
oc: Verificatz qu'AccountService es installat e activat.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
oc: Per efectuar las modificacions,
    clicatz primièr sus l'icòna *

en: Delete the selected user account
oc: Suprimir lo compte d'utilizaire seleccionat

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
oc: Per suprimir lo compte d'utilizaire seleccionat,
    clicatz primièr sus l'icòna *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
oc: Desverrolhar per apondre d'utilizaires e modificar los paramètres

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
oc: Un nom d’utilizaire conten pas, en principi, que de letras minusculas o majusculas de a a z e un d'aqueles caractèrs : - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
oc: O planhèm, aqueste nom d’utilizaire es pas disponible. Causissètz-ne un autre.

en: The username is too long.
oc: Lo nom d'utilizaire es tròp long.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
oc: Aquò es utilizat per nomenar vòstre dorsièr personal e pòt èsser modificat.

en: Should match the web address of your login provider.
oc: Deu correspondre a l’adreça Web de vòstre provesidor d’accès.

en: Failed to add account
oc: L'apondon del compte a fracassat

en: Failed to register account
oc: L'enregistrament del compte a fracassat

en: No supported way to authenticate with this domain
oc: Impossible de s'autentificar alprèp d'aqueste domeni

en: Failed to join domain
oc: Impossible de jónher aqueste domeni

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
oc: Aqueste identificant de connexion fonciona pas.
    Reensajatz.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
oc: Aqueste senhal de connexion fonciona pas.
    Reensajatz.

en: Failed to log into domain
oc: La connexion a aqueste domeni a fracassat

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
oc: Impossible de trobar aqueste domeni. Verificatz son ortografia.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
oc: Lo senhal novèl deu èsser diferent de l'ancian.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
oc: Ensajatz de cambiar qualques letras e chifras.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
oc: Ensajatz de modificar un pauc mai lo senhal.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
oc: Un senhal que conten pas vòstre nom d'utilizaire seriá pus fòrt.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
oc: Ensajatz d'incorporar pas vòstre patronim dins lo senhal.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
oc: Ensajatz d'evitar d'unas mots contenguts dins lo senhal.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
oc: Ensajatz d'evitar de mots usuals.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
oc: Ensajatz d'evitar de rearrengar los mots existents.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
oc: Ensajatz d'utilizar mai de chifras.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
oc: Ensajatz d'utilizar mai de letras majusculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
oc: Ensajatz d'utilizar mai de letras minisculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
oc: Ensajatz d'utilizar mai de caractèrs especials, coma las pontuacions.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
oc: Ensajatz d'utilizar una mescla de letras, de chifras e de pontuacions.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
oc: Ensajatz d'evitar la repeticion del meteis caractèr.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
oc: Ensajatz d'evitar la repeticion del meteis caractèr : vos cal mesclar de letras, de chifras e de pontuacions.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
oc: Ensajatz d'evitar de sequéncias talas coma 1234 o abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
oc: Lo senhal deu èsser mai long. Ensajatz d’apondre de letras, de chifras e de pontuacions.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
oc: Mesclatz de majusculas, de minusculas e tanben un o dos nombres.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
oc: L’apondre de letras, de chifras e de pontuacions renforçarà lo senhal.

en: This Week
oc: Aquesta setmana

en: Last Week
oc: La setmana passada

en: Session Ended
oc: Fin de session

en: Session Started
oc: Començament de session

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
oc: Activitat del compte de %s

[ctx: Distance]
en: Short
oc: Corta

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
oc: ¼ d'ecran

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
oc: ½ ecran

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
oc: ¾ d'ecran

[ctx: Distance]
en: Long
oc: Longa

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
oc: Per defaut

[ctx: cursor size]
en: Medium
oc: Mejan

[ctx: cursor size]
en: Large
oc: Grand

[ctx: cursor size]
en: Larger
oc: Mai grand

[ctx: cursor size]
en: Largest
oc: Lo mai grand

en: %d pixel | %d pixels
oc[0]: %d pixèl
oc[1]: %d pixèls

en: System Bus
oc: Bus sistèma

en: Full access
oc: Accès complet

en: Session Bus
oc: Bus de session

en: Devices
oc: Periferics

en: Full access to /dev
oc: Accès complet a /dev

en: Network
oc: Ret

en: Has network access
oc: A accès a la ret

en: Home
oc: Dorsièr personal

en: Read-only
oc: Lectura sola

en: File System
oc: Sistèma de fichièrs

en: Settings
oc: Paramètres

en: Can change settings
oc: Pòt modificar los reglatges

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
oc: Las permissions seguentas son integradas a %s. Pòdon pas èsser modificadas. Se aquelas permissions vos inquiètan, vos cal envisatjar de suprimir aquesta aplicacion.

en: Web Links
oc: Ligams Web

en: Git Links
oc: Ligams Git

en: %s Links
oc: Ligams %s

en: Unset
oc: Levar

en: Links
oc: Ligams

en: Hypertext Files
oc: Fichièrs ipertèxte

en: Text Files
oc: Fichièrs tèxte

en: Image Files
oc: Fichièrs imatge

en: Font Files
oc: Fichièrs de poliças

en: Archive Files
oc: Fichièrs d’archius

en: Package Files
oc: Fichièrs de paquets

en: Audio Files
oc: Fichièrs àudio

en: Video Files
oc: Fichièrs vidèo

en: Other Files
oc: Autres fichièrs

note: List of applications.
en: Applications
oc: Aplicacions

[ctx: service is enabled]
en: On
oc: I

[ctx: service is disabled]
en: Off
oc: O

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
oc: Activat

[ctx: service is active]
en: Active
oc: Actiu

en: Choose a Folder
oc: Causir un dorsièr

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
oc: Lo partiment de fichièrs vos permet de partejar vòstre dorsièr Public amb los autres sus la ret actuala en utilizant  : %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
oc: Quand la connexion distanta es activada, los utilizaires distants se pòdon connectar en utilizant la comanda Shell securizada :
    %s

en: Copy
oc: Copiar

en: Sharing
oc: Partiment

note: Label
en: No networks selected for sharing
oc: Cap de ret de partiment es pas seleccionada

en: Ask what to do
oc: Demandar de qué far

en: Do nothing
oc: Far pas res

en: Open folder
oc: Dobrir lo dorsièr

en: Other Media
oc: Autres mèdias

en: Select an application for audio CDs
oc: Seleccionatz una aplicacion per vòstres CD àudio

en: Select an application for video DVDs
oc: Seleccionatz una aplicacion per vos DVD àudio

en: Select an application to run when a music player is connected
oc: Seleccionatz una aplicacion d'aviar quand un lector de musica es connectat

en: Select an application to run when a camera is connected
oc: Seleccionatz una aplicacion d'aviar quand un aparelh de fòto es connectat

en: Select an application for software CDs
oc: Seleccionatz una aplicacion pels CD que contenon de logicials

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
oc: DVD àudio

en: blank Blu-ray disc
oc: disc Blu-ray verge

en: blank CD disc
oc: disc CD verge

en: blank DVD disc
oc: disc DVD verge

en: blank HD DVD disc
oc: disc HD DVD verge

en: Blu-ray video disc
oc: disc vidèo Blu-ray

en: e-book reader
oc: lector e-book

en: HD DVD video disc
oc: disc vidèo HD DVD

en: Super Video CD
oc: Super Vidèo CD

en: Video CD
oc: CD vidèo

en: Windows software
oc: Logicials Windows

en: Unknown
oc: Desconegut

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
oc: Desconegut

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
oc: Punt d’accès

en: _Copy
oc: _Copiar

en: Select _All
oc: _Seleccionar tot

en: Unlock to Change Settings
oc: Desverrolhar per modificar los paramètres

en: Other…
oc: Autre…

en: Today
oc: Uèi

en: Yesterday
oc: Ièr

en: %d hour | %d hours
oc[0]: %d ora
oc[1]: %d oras

en: %d second | %d seconds
oc[0]: %d segonda
oc[1]: %d segondas

note: 0 seconds
en: 0 seconds
oc: 0 segondas

en: never
oc: pas jamai

en: today
oc: uèi

en: yesterday
oc: ièr

en: %i day ago | %i days ago
oc[0]: I a %i jorn
oc[1]: I a %i jorns

en: IPv4 Address
oc: Adreça IPv4

en: IPv6 Address
oc: Adreça IPv6

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: Hardware Address
oc: Adreça materiala

en: Default Route
oc: Rota per defaut

en: Last used
oc: Darrièra utilizacion

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
oc: Filara

en: Options…
oc: Opcions…

en: missing EAP-FAST PAC file
oc: fichièr EAP-FAST PAC mancant

en: Choose a PAC file
oc: Causir un fichièr PAC

en: PAC files (*.pac)
oc: Fichièrs PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
oc: nom d’utilizaire d’EAP-LEAP mancant

en: missing EAP-LEAP password
oc: senhal d’EAP-LEAP mancant

en: missing leap-username
oc: nom d’utilizaire leap mancant

en: missing leap-password
oc: senhal leap mancant

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
oc: certificat CA d’EAP-PEAP invalid : %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
oc: certificat CA d’EAP-PEAP invalid : cap de certificat pas especificat

en: Choose a Certificate Authority certificate
oc: Causir un certificat d'una autoritat de certificacion

en: missing wep-key
oc: clau wep mancanta

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
oc: clau wep invalida : una clau de %zu deu pas conténer que de caractèrs exadecimals

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
oc: clau wep invalida : una clau de %zu deu pas conténer que de caractèrs ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
oc: clau wep invalida : longor de clau %zu incorrècta. Deu èsser de 5 a 13 caractèrs en ascii o de 10 a 26 en exa

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
oc: clau wep invalida : frasa secreta pas completada

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
oc: clau wep invalida : la frasa secreta deu conténer mens de 64 caractèrs

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
oc: error de seguretat desconeguda dins 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
oc: cap de fichièr pas seleccionat

en: unspecified error validating eap-method file
oc: error desconeguda a la validacion del fichièr eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
oc: Claus privadas DER, PEM, o PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
oc: Certificats DER o PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
oc: certificat CA EAP-TTLS invalid : %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
oc: certificat CA EAP-TTLS invalid : cap de certificat pas especificat

en: missing EAP username
oc: nom d’utilizaire EAP mancant

en: missing EAP password
oc: senhal EAP mancant

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
oc: wpa-psk invalid : longor de clau %zu incorrècta. Deu èsser de [8,63] octets o 64 caratèrs exadecimals

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
oc: wpa-psk invalid : impossible de considerar una clau de 64 octets coma exadecimala

en: Unknown error validating 802.1X security
oc: Error desconeguda a la validacion de la seguretat de 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
oc: Senhal Wi-Fi mancant.

en: missing EAP-TLS identity
oc: identitat EAP-TLS mancanta

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
oc: certificat CA EAP-TLS invalid : %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
oc: certificat CA EAP-TLS invalid : cap de certificat pas especificat

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
oc: clau privada EAP-TLS invalida : %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
oc: certificat utilizaire EAP-TLS invalid : %s

en: Unencrypted private keys are insecure
oc: Las claus privadas pas chifradas son pas fisablas

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
oc: Sembla que la clau privada seleccionada es pas protegida per un senhal. Aquò met en dangièr vòstres identificants. Seleccionatz una clau privada protegida per senhal.
    
    (Podètz protegir vòstra clau per senhal amb openssl)

en: Choose your personal certificate
oc: Causissètz vòstre certificat personal

en: Choose your private key
oc: Causissètz vòstra clau privada

en: Stop hotspot and disconnect any users?
oc: Interrompre lo punt d'accès e desconnectar totes los utilizaires ?

en: _Stop Hotspot
oc: _Interrompre lo punt d'accès

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
oc: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
oc: Estat desconegut

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
oc: Pas gerit

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
oc: Indisponible

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
oc: Connexion en cors

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
oc: Autentificacion requesida

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
oc: Connectat

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
oc: Desconnexion en cors

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
oc: Fracàs de la connexion

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
oc: Estat desconegut (absent)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
oc: Fracàs de la configuracion

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
oc: Fracàs de la configuracion IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
oc: Configuracion IP expirada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
oc: D'elements secrets, pas provesits, èran necessaris

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
oc: Lo client 802.1x s'es desconnectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
oc: La configuracion del client 802.1x a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
oc: Lo client 802.1x a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
oc: Lo client 802.1x a mes tròp de temps per s'autentificar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
oc: Lo servici PPP a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
oc: Servici PPP desconnectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
oc: PPP a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
oc: Lo client DHCP a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
oc: Error del client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
oc: Lo client DHCP a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
oc: Lo servici de connexion partejada a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
oc: Lo servici de connexion partejada a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
oc: Lo servici autoIP a pas capitat de s'aviar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
oc: Error del servici autoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
oc: Lo servici autoIP a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
oc: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
oc: Pas de tonalitat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
oc: Cap de portadoira a pas pogut èsser establida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
oc: Relambi de numerotacion depassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
oc: La temptativa de numerotacion a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
oc: L'inicializacion del modèm a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
oc: Fracàs de la seleccion de l'APN especificat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
oc: Cap de recèrca de ret pas en cors

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
oc: Enregistrament a la ret refusat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
oc: Relambi depassat per l'enregistrament a la ret

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
oc: Fracàs de l'enregistrament a la ret demandat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
oc: La verificacion del còdi PIN a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
oc: Es possible que lo micrologicial del periferic manca

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
oc: La connexion a desparegut

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
oc: Una connexion existenta es estada supausada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
oc: Modèm pas trobat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
oc: La connexion Bluetooth a fracassat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
oc: La carta SIM es pas inserida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
oc: Lo còdi PIN de la SIM es necessari

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
oc: Lo còdi PUK de la SIM es requesit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
oc: Marrida SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
oc: La dependéncia de la connexion a fracassat

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
oc: Micrologicial absent

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
oc: Cable desbrancat

[ctx: Wi-Fi Connection]
note: TRANSLATORS: This happens when the connection name does not contain the SSID.
en: %s (SSID: %s)
oc: %s (SSID : %s)

en: Insecure network (WEP)
oc: Ret pas segur (WEP)

en: Secure network (WPA)
oc: Ret segur (WPA)

en: Secure network (WPA2)
oc: Ret segur (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
oc: Ret segur (WPA3)

en: Secure network
oc: Ret segur

en: Security
oc: Seguretat

en: Delete Address
oc: Suprimir l'adreça

en: Delete Route
oc: Suprimir la rota

en: Identity
oc: Identitat

en: Cannot import VPN connection
oc: Impossible d'importar la connexion VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
oc: Lo fichièr « %s » es ilegible o conten pas cap d’informacions de connexion VPN reconegudas
    
    Error : %s.

en: Select file to import
oc: Seleccionar lo fichièr d'importar

en: A file named “%s” already exists.
oc: Un fichièr nomenat « %s » existís ja.

en: _Replace
oc: _Remplaçar

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
oc: Volètz remplaçar %s amb la connexion VPN en cors d'enregistrament ?

en: Cannot export VPN connection
oc: Impossible d'exportar la connexion VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
oc: La connexion VPN « %s » a pas pogut èsser exportada cap a %s.
    
    Error : %s.

en: Export VPN connection
oc: Exportacion de la connexion VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
oc: Pas cap

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
oc: Clau WEP 40/128-bit (Hex o ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
oc: Frasa secreta WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
oc: WEP dinamic (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
oc: WPA e WPA2 privadas

en: WPA & WPA2 Enterprise
oc: WPA e WPA2 d'entrepresa

en: Preserve
oc: Conservar

en: Random
oc: Aleatòri

en: Stable
oc: Estable

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
oc: L’adreça MAC picada aicí serà utilizada coma adreça materiala del periferic de ret activat per aquesta connexion. Aquesta foncionalitat es apelada « MAC cloning » o « spoofing ». Exemple : 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
oc: Perfil %d

en: Unable to open connection editor
oc: Impossible de dobrir l'editor de connexions

en: New Profile
oc: Perfil novèl

en: _Add
oc: _Apondre

en: Import from file…
oc: Importar dempuèi un fichièr…

en: Add VPN
oc: Apondre un VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
oc: Entrepresa

[ctx: Wifi security]
en: None
oc: Pas cap

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
oc: Pas jamai

[ctx: Signal strength]
en: None
oc: Pas cap

[ctx: Signal strength]
en: Weak
oc: Feble

[ctx: Signal strength]
en: Ok
oc: Corrècte

[ctx: Signal strength]
en: Good
oc: Bon

en: Forget Connection
oc: Doblidar la connexion

en: Remove Connection Profile
oc: Suprimir lo perfil de la connexion

en: Remove VPN
oc: Suprimir lo VPN

en: Details
oc: Detalhs

en: Add new connection
oc: Apondre una novèla connexion

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
oc: L’activacion del punt d’accès mena a la desconnexion de %s e serà pas possible d’accedir a Internet en Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
oc: Deu conténer almens 8 caractèrs

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
oc[0]: Deu aver un maximum de %d caractèr
oc[1]: Deu aver un maximum de %d caractèrs

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
oc: Alucar lo punt d’accès Wi-Fi ?

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
oc: « Web Proxy Autodiscovery » es utilizat quand cap d'URL de configuracion es pas provesit.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
oc: Aquò's pas recomandat per de rets publicas pas fisablas.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
oc: Las informacions de las rets seleccionadas, incluses los senhals e tota configuracion personalizada seràn perduts.

en: _Forget
oc: _Doblidar

en: Known Wi-Fi Networks
oc: Rets Wi-Fi conegudas

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
oc: _Doblidar

en: System policy prohibits use as a Hotspot
oc: Las règlas del sistèma interdison son utilizacion coma punt d'accès

en: Wireless device does not support Hotspot mode
oc: Lo periferic sens fial pren pas en carga lo mòde « punt d'accès »

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
oc: Ops, quicòm a trucat. Contactatz lo provesidor de vòstre logicial.

en: NetworkManager needs to be running.
oc: NetworkManager deu èsser en foncionament.

en: 2G Only
oc: 2G sonque

en: 3G Only
oc: 3G sonque

en: 4G Only
oc: 4G sonque

en: 5G Only
oc: 5G solament

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
oc: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferida)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
oc: 2G, 3G, 4G (Preferida), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
oc: 2G, 3G (Preferida), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
oc: 2G (Preferida), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
oc: 2G, 3G, 4G (Preferida)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
oc: 2G, 3G (Preferida), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
oc: 2G (Preferida), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
oc: 3G, 4G, 5G (Preferida)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
oc: 3G, 4G (Preferida), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
oc: 3G (Preferida), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
oc: 2G, 4G, 5G (Preferida)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
oc: 2G, 4G (Preferida), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
oc: 2G (Preferida), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
oc: 2G, 3G, 5G (Preferida)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
oc: 2G, 3G (Preferida), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
oc: 2G (Preferida), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
oc: 3G, 4G (Preferida)

en: 3G (Preferred), 4G
oc: 3G (Preferida), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
oc: 2G, 4G (Preferida)

en: 2G (Preferred), 4G
oc: 2G (Preferida), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
oc: 2G, 3G (Preferida)

en: 2G (Preferred), 3G
oc: 2G (Preferida), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
oc: 2G, 5G (Preferida)

en: 2G (Preferred), 5G
oc: 2G (Preferida), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
oc: 3G, 5G (Preferida)

en: 3G (Preferred), 5G
oc: 3G (Preferida), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
oc: 4G, 5G (Preferida)

en: 4G (Preferred), 5G
oc: 4G (Preferida), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
oc: Desconegut

en: Not Registered
oc: Pas enregistrat

en: Registered
oc: Enregistrat

en: Roaming
oc: Itinerància

en: Searching
oc: Recèrca

en: Denied
oc: Refusat

en: Unlock SIM card
oc: Desverrolhar la carta SIM

en: Unlock
oc: Desverrolhar

en: Please provide PIN code for SIM %d
oc: Picatz lo còdi PIN per la carta SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
oc: Picatz lo còdi PIN per desverrolhar la carta SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
oc: Picatz lo còdi PUK per la carta SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
oc: Picatz lo còdi PUK per desverrolhar la carta SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
oc[0]: Marrit senhal picat. Vos demòra %1$u ensag
oc[1]: Marrit senhal picat. Vos demòran %1$u ensages

en: You have %u try left | You have %u tries left
oc[0]: Vos demòra %u ensag
oc[1]: Vos demòran %u ensages

en: Wrong password entered.
oc: Marrit senhal picat.

en: PUK code should be an 8 digit number
oc: Lo còdi PIM deu èsser un nombre de 8 chifras

en: Enter New PIN
oc: Picatz lo novèl còdi PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
oc: Lo còdi PIM deu èsser un nombre de 4 a 8 chifras

en: Unlocking…
oc: Desverrolhatge...

en: _Set
oc: _Definir

en: Operation Cancelled
oc: Operacion anullada

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
oc: <b>Error :</b> accès refusat en modificant los paramètres

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
oc: <b>Error :</b> error de l’aparelh mobil

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
oc: Lo sossistèma Thunderbolt (boltd) es pas installat o es mal configurat.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
oc: Thunderbolt a pas pogut èsser detectat.
    Siá lo sistèma pren pas en carga Thunderbolt, siá es estat desactivat dins lo BIOS, siá es parametrat sus un nivèl de seguretat pas pres en carga dins lo BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
oc: La presa en carga de Thunderbolt es estada desactivada dins lo BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
oc: Lo nivèl de seguretat Thunderbolt a pas pogut èsser determinat.

en: Error switching direct mode: %s
oc: Error de bascula en mòde dirècte : %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
oc: Desconnectat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
oc: Connexion en cors

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
oc: Connectat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
oc: Error d'autorizacion

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
oc: Autorizacion en cors

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
oc: Foncionalitat reduita

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
oc: Connectats & Autorizats

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
oc: Desconegut

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
oc: Autorizat per :

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
oc: Connectat a :

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
oc: Inscrit dempuèi :

en: Failed to authorize device:
oc: Fracàs d'autorizacion del priferic :

en: Failed to forget device:
oc: Impossible de doblidar lo periferic :

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
oc[0]: Depend de %u autre periferic
oc[1]: Depend de %u autres periferics

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
oc: Autorizat

en: Try clicking, double clicking, scrolling
oc: Ensajatz de clicar, doble-clicar, far desfilar

en: Five clicks, GEGL time!
oc: Cinc clics, l'epòca GEGL !

en: Double click, primary button
oc: Clic-doble, boton principal

en: Single click, primary button
oc: Clic simple, boton principal

en: Double click, middle button
oc: Clic-doble, boton del mitan

en: Single click, middle button
oc: Clic simple, boton del mitan

en: Double click, secondary button
oc: Clic-doble, boton segondari

en: Single click, secondary button
oc: Clic simple, boton segondari

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
oc: Per ne saber mai

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
oc: Enviar de rapòrts o senhalar de problèmas tecnics nos ajuda a melhorar %s. Los rapòrts son enviats anonimament e son netejat de tota donada personala. %s

en: Empty all items from Trash?
oc: Voidar completament l'escobilhièr ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
oc: Tot lo contengut de l'escobilhièr serà definitivament suprimit.

en: _Empty Trash
oc: _Voidar l'escobilhièr

en: Delete all the temporary files?
oc: Suprimir totes los fichièrs temporaris ?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
oc: Totes los fichièrs temporaris seràn definitivament suprimits.

en: _Purge Temporary Files
oc: _Purgar los fichièrs temporaris

[ctx: Online Account]
en: Other
oc: Autre

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
oc: Compte %s

en: Error removing account
oc: Error al moment de la supression del compte

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
oc: %s suprimit

en: Display version number
oc: Afichar lo numèro de la version

en: Enable verbose mode
oc: Activar lo mòde verbós

en: Search for the string
oc: Recercar la cadena

en: List possible panel names and exit
oc: Fa la lista dels noms possibles de panèls e quita

en: Panel to display
oc: Panèl d'afichar

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
oc: [PANÈL] [ARGUMENT…]

en: Available panels:
oc: Panèls disponibles :

en: Privacy
oc: Confidencialitat

en: Budgie Control Center
oc: Centre de contraròtle de Budgue

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
oc[0]: %u sortida
oc[1]: %u sortidas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
oc[0]: %u entrada
oc[1]: %u entradas

en: System Sounds
oc: Sons sistèma

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
oc: _Desverrolhar

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
oc: Cap d'imprimenta pas trobada

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
oc: Picatz l'adreça d'una ret o recercatz una imprimenta

en: Authentication Required
oc: Autentificacion requesida

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
oc: Picatz vòstre nom d’utilizaire e vòstre senhal per afichar las imprimentas sul servidor.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
oc: Nom d'utilizaire

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
oc: Senhal

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
oc: Domeni

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
oc: A_utentificacion

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
oc: Escafar tot

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
oc: _Autentificacion

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
oc: Pas de prètzfaits d'impression actius

en: Select Printer Driver
oc: Seleccionar un pilòt d'imprimenta

en: Loading drivers database…
oc: Cargament de la basa de donadas dels pilòts…

en: Printing Options
oc: Opcions d’impression

en: Printer Details
oc: Informacions sus l’imprimenta

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
oc: Utilizar coma imprimenta per defaut

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
oc: Netejar las tèstas d’impression

en: Remove Printer
oc: Suprimir l'imprimenta

en: Model
oc: Modèl

en: Location
oc: Emplaçament

en: Ink Level
oc: Nivèl de tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
oc: Reaviar aprèp resolucion del problèma.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
oc: Reaviar

en: Name
oc: Nom

en: Address
oc: Adreça

en: Searching for preferred drivers…
oc: Recèrca de pilòts preferits…

en: Search for Drivers
oc: Recercar de pilòts

en: Select from Database…
oc: Seleccionar a partir de la basa de donadas…

en: Install PPD File…
oc: Installar lo fichièr PPD…

en: Authenticate
oc: Autentificacion

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
oc: Apondre una imprimenta…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
oc: Anullar

en: No printers
oc: Pas d'mprimentas

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
oc: O planhèm ! Lo servici d’impression del sistèma
    sembla pas disponible.

en: Location services turned off
oc: Servici de lozalicion desactivat

en: No applications can obtain location information.
oc: Cap d’aplicacion obten pas d’informacions de localizacion.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
oc: Los servicis de localizacion permeton a las aplicacions de conéisser vòstre emplaçament. Utilizar lo Wi-Fi e la ret mobila permet d’aumentar la precision.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
oc: Utiliza lo service de localizacion de Mozilla : <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Politica de Confidencialitat</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
oc: Autorizar las aplicacions seguentas a determinar vòstre emplaçament.

en: No Applications Have Asked for Location Access
oc: Cap d’aplicacion a pas demandat l’accès a vòstre emplaçament

en: Default
oc: Per defaut

en: Middle Mouse Button Click
oc: Clic del boton central de la mirga

en: Right Mouse Button Click
oc: Clic del boton dreit de la mirga

en: Back
oc: Precedent

en: Forward
oc: En avant

en: No stylus found
oc: Cap d'estilet pas trobat

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
oc: Plaçatz vòstre estilet sus las ciblas del bòrd de la tauleta per la configurar

en: Eraser Pressure Feel
oc: Pression ressentida sus la goma

en: Soft
oc: Doça

en: Firm
oc: Fèrma

en: Top Button
oc: Boton superior

en: Lower Button
oc: Boton inferior

en: Lowest Button
oc: Boton lo mai bas

en: Tip Pressure Feel
oc: Pression ressentida sus la punta

en: Tablet (absolute)
oc: Tauleta  (absolut)

en: Touchpad (relative)
oc: Pavat tactil (relatiu)

en: Tablet Preferences
oc: Preferéncias de la tauleta

en: _Help
oc: _Ajuda

en: No tablet detected
oc: Cap de tauleta  pas detectada

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
oc: Connectatz o alucatz vòstra tauleta  Wacom

en: Bluetooth Settings
oc: Paramètres del Bluetooth

en: Wacom Tablet
oc: Tauleta  Wacom

en: Tracking Mode
oc: Mòde de recèrca

en: Left-Handed Orientation
oc: Orientacion per esquerrièr

en: Map to Monitor…
oc: Associar a l'ecran…

en: Map Buttons…
oc: Associar los botons…

en: Calibrate…
oc: Escandalhar…

en: Adjust mouse settings
oc: Ajustar los paramètres de la mirga

en: Adjust display resolution
oc: Ajustar la definicion de l'ecran

en: Decouple Display
oc: Descoblar afichatge

en: Screen Calibration
oc: Escandalhatge de l'ecran

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
oc: Picatz sus las ciblas quand apareisson a l'ecran per escandalhar la tauleta .

en: Mis-click detected, restarting…
oc: Marrit clic detectat, reaviada…

en: Map Buttons
oc: Associar los botons

en: Map buttons to functions
oc: Associar los botons a las foncions

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
oc: Per modificar un acorchi, causissètz l’accion « Send Keystroke », quichatz sul boton de l'acorchi de clavièr e tenètz quichadas las novèlas tòcas. Siquenon, quichatz sus la tòca Retorn arrièr per anullar.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
oc: 15 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
oc: 20 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
oc: 25 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
oc: 30 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
oc: 45 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
oc: 1 ora

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
oc: 80 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
oc: 90 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
oc: 100 minutas

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
oc: 2 oras

en: Power Mode
oc: Mòde energetic

en: Affects system performance and power usage.
oc: Tòca las performança del sistèma e l’utilizacion energetica.

en: Power Saving Options
oc: Opcions d'estalvi d'energia

en: Automatic Screen Brightness
oc: Luminositat d'ecran automatica

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
oc: La luminositat de l'ecran s’adapta a la luminositat ambienta.

en: Dim Screen
oc: Escuresir l’ecran

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
oc: Redusís la luminositat de l’ecran quand l'ordenador es inactiu.

en: Screen _Blank
oc: Ecran void

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
oc: Atuda l’ecran aprèp un periòde d’inactivitat.

en: Automatic Power Saver
oc: Estalviador d'energia automatic

en: Enables power saver mode when battery is low.
oc: Activar l’estalviador d’energia quand la batariá es febla.

en: _Automatic Suspend
oc: Mesa en velha _automatica

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
oc: Met en pausa l’ordenador aprèp un periòde d’inactivitat.

en: Suspend & Power Button
oc: Metre en velha & atudar

en: Po_wer Button Behavior
oc: Accion del boton d’e_xtinccion

en: Show Battery _Percentage
oc: Afichar lo _percentatge de batariá

en: Automatic Suspend
oc: Mesa en velha automatica

en: _Plugged In
oc: _Cable brancat

en: On _Battery Power
oc: Sus _batariá

en: Delay
oc: Relambi

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
oc: L'escandalhatge va generar un perfil que poiretz utilizar per gerir la color de vòstre ecran. Mai l'escandalhatge es long, melhora es la qualitat del perfil de color.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
oc: Poiretz pas utilizar vòstre ordenador pendent l'escandalhatge.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
oc: Qualitat

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
oc: Durada estimada

en: Calibration Quality
oc: Qualitat de l'escandalhatge

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
oc: Seleccionatz la sonda que volètz utilizar per l'escandalhatge.

en: Calibration Device
oc: Sonda d'escandalhatge

en: Select the type of display that is connected.
oc: Seleccionatz lo tipe d'ecran qu'es connectat.

en: Display Type
oc: Tipe d'ecran

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
oc: Seleccionatz un punt blanc cibla per l'ecran. La màger part dels ecrans devon èsser escandalhats a l'illuminent D65.

en: Profile Whitepoint
oc: Punt blanc del perfil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
oc: Reglatz la luminositat de l'ecran a una valor que vos es costumièra. La gestion de color serà pas mai fisabla.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
oc: Podètz tanben utilizar la luminositat ja definida dins d'autres perfils per aqueste periferic.

en: Display Brightness
oc: Luminositat de l'ecran

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
oc: Podètz utilizar lo meteis perfil de colors sus diferents ordenadors e tanben crear de perfils adaptats a diferentas condicions d'esclairatge.

en: Profile Name:
oc: Nom del perfil :

en: Profile Name
oc: Nom del perfil

en: Profile successfully created!
oc: Perfil creat amb succès !

en: Copy profile
oc: Copiar lo perfil

en: Requires writable media
oc: Necessita un mèdia inscriptible

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
oc: Aicí, podètz consultar de conselhs utils sus l'utilizacion d'un perfil <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
oc: Resumit

en: Add Profile
oc: Apondre un perfil

en: _Import File…
oc: _Importar un fichièr…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
oc: I a un problèma. Es possible que lo perfil foncione pas corrèctament. <a href="">Afichar los detalhs</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
oc: Cada periferic a besonh d'un perfil de color a jorn per la presa en carga de las colors.

en: Learn more about color management
oc: Per ne saber mai sus la gestion de las colors

en: _Set for all users
oc: _Definir per totes los utilizaires

en: Set this profile for all users on this computer
oc: Definir aqueste perfil per totes los utilizaires d'aqueste ordenador

en: _Enable
oc: A_ctivar

en: _Add profile
oc: _Apondre un perfil

en: _Calibrate…
oc: Escan_dalhar…

en: Calibrate the device
oc: Escandalhar lo periferic

en: _Remove profile
oc: _Suprimir un perfil

en: _View details
oc: A_fichar los detalhs

en: Unable to detect any devices that can be color managed
oc: Impossible de detectar un periferic per gerir sa color

en: LCD (CCFL backlight)
oc: LCD (retroesclairatge CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
oc: LCD (retroesclairatge de LED RVB)

en: LCD (white LED backlight)
oc: LCD (retroesclairatge de LED blancas)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
oc: LCD a gamut larg (retroesclairatge CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
oc: LCD de gamut larg (retroesclairatge de LED RVB)

en: High
oc: Naut

en: 40 minutes
oc: 40 minutas

en: Medium
oc: Mejan

en: Low
oc: Bas

en: Native to display
oc: Nativa amb ecran

en: D50 (Printing and publishing)
oc: D50 (impression e publicacion)

en: D65 (Photography and graphics)
oc: D65 (fòtos e grafismes)

en: Display Calibration
oc: Escandalhatge de l'ecran

note: This starts the calibration process
en: _Start
oc: A_viar

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
oc: _Reprene

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
oc: _Acabat

en: No Bluetooth Found
oc: Cap d'adaptator Bluetooth pas trobat

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
oc: Brancatz la clau per utilizar lo Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
oc: Bluetooth desactivat

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
oc: Activatz per connectar de periferics e recebre de transferiments de fichièrs.

en: Airplane Mode is on
oc: Mòde avion activat

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
oc: Lo comutator material del Bluetooth es desactivat.

en: Turn Off Airplane Mode
oc: Desactivar lo mòde avion

en: Hardware Airplane Mode is on
oc: Mòde avion activat

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
oc: Desactivatz lo mòde avion per activar lo Bluetooth.

en: Add Picture…
oc: Apondre un imatge…

en: Click a speaker to test
oc: Clicatz sus un nautparlaire de testar

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Bark
oc: Jaupadís

en: Drip
oc: Gota d'aiga

en: Glass
oc: Veire

en: Rear
oc: Arrièr

en: Front
oc: Avant

en: System Volume
oc: Volum sistèma

en: Over-Amplification
oc: Subreamplificacion

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
oc: Permet de montar lo volum al dessús de 100%. Pòt menar a una pèrda de qualitat àudio ; val mai aumentar los paramètres de volum d’aplicacion, se possible.

en: Volume Levels
oc: Nivèls de volum

en: Output
oc: Sortida

en: Output Device
oc: Periferic de sortida

en: Test
oc: Tèst

en: Configuration
oc: Configuracion

en: Balance
oc: Balança

en: Fade
oc: Fondut

en: Subwoofer
oc: Caisson de bassa

en: Input
oc: Entrada

en: Input Device
oc: Periferic d’entrada

en: Volume
oc: Volum

en: Alert Sound
oc: Son d’alèrta

en: Resolution
oc: Resolucion

en: Refresh Rate
oc: Frequéncia de refrescament

en: Adjust for TV
oc: Adaptar als televisors

en: Scale
oc: Escala

en: Fractional Scaling
oc: Escala fraccionala

en: May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness.
            Fractional scaling will disable the lock-screen.
oc: Pòt sollicitar mai d’energia, reduire la velocitat o reduire netetat de l’afichatge.
           La mesa a l’escala fraccionala serà desactiva per l’ecran de verrolhatge.

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
oc: Reaviar lo filtre

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
oc: Desactivat temporàriament fins a deman

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
oc: Lo mòde nuèit adocís las colors blavas de l’ecran. Pòt reduire la fatiga dels uèlhs e las riscas d’insomnias.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
oc: Mòde nuèit

en: Schedule
oc: Oraris

en: Sunset to Sunrise
oc: Levar al colcar del solelh

en: Manual Schedule
oc: Orari manual

en: Times
oc: Orodatatge

en: From
oc: De

en: Hour
oc: ora

en: Minute
oc: minuta

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
oc: matin

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
oc: aprèpmiègjorn

en: To
oc: a

en: Color Temperature
oc: Temperatura de color

en: Display Settings Disabled
oc: Paramètres d’afichatge desactivats

en: Single Display
oc: Ecran unic

en: Join Displays
oc: Jónher los ecrans

en: Mirror
oc: Clonar

en: Display Mode
oc: Mòde d’afichatge

en: Contains top bar and Activities
oc: Content la barra superiora e las activitats

en: Primary Display
oc: Ecran principal

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
oc: Fasètz lissar los ecrans per correspondre a vòstra configuracion vertadièra. Seleccionatz un ecran per modificar sos reglatges.

en: Display Arrangement
oc: Disposicion dels ecrans

en: Active Display
oc: Ecran actiu

en: Display Configuration
oc: Configuracion dels ecrans

en: Blank Screen Delay
oc: Relambi de l’ecran negre

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
oc: Periòde d’inactivitat aprèp la qual l’ecran s’atuda.

en: Automatic Screen _Lock
oc: _Verrolhatge automatic de l'ecran

en: Automatic _Screen Lock Delay
oc: Relambi del _verrolhatge automatic de l’ecran

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
oc: Temps aprèp que l’ecran siá passat al negre quand se verrolha automaticament.

en: Show _Notifications on Lock Screen
oc: Afichar las _notificacions sus l’ecran de verrolhatge

en: Forbid new _USB devices
oc: Interdire los periferics _USB novèls

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
oc: Empacha los periferics USB novèls d’interagir amb lo sistèma del temps que l’ecran es verrolhat.

en: Displays
oc: Ec­rans

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
oc: Atudar l’ecran

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
oc: 30 segondas

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
oc: 1 minuta

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
oc: 2 minutas

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
oc: 3 minutas

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
oc: 5 minutas

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
oc: 4 minutas

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
oc: 8 minutas

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
oc: 10 minutas

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
oc: 12 minutas

en: Input Sources
oc: Fonts d'entrada

en: Includes keyboard layouts and input methods.
oc: Inclutz l'agençaments de clavièr e los metòdes d’entrada.

en: Input Source Switching
oc: Cambiament de font d’entrada

en: Use the _same source for all windows
oc: Utilizar la _meteissa font per totas las fenèstras

en: Switch input sources _individually for each window
oc: Utilizar de fonts d'entrada diferentas per cada fenèstra

en: Special Character Entry
oc: Entrada de caractèrs especials

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
oc: Metòdes per picar de simbòls e de variantas de letras en utilizant lo clavièr.

en: View and Customize Shortcuts
oc: Veire e personalizar los acorchis

en: Use layout default
oc: Utilizar la disposicion per defaut

en: Add an Input Source
oc: Apondre una font d'entrada

en: Input methods can’t be used on the login screen
oc: Los metòdes de picada pòdon pas èsser utilizats sus l’ecran de connexion

en: Move up
oc: Montar

en: Move down
oc: Davalar

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: View Keyboard Layout
oc: Veire l’agençament del clavièr

en: Remove
oc: Suprimir

en: Reset the shortcut to its default value
oc: Reïnicializar l'acorchi a sa valor per defaut

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
oc: Quichar sus Escap per anullar o sus Retorn arrièr per desactivar l'acorchi de clavièr.

en: Command
oc: Comanda

en: Shortcut
oc: Acorchi

en: Set Shortcut…
oc: Definir un acorchi…

en: Add
oc: Apondre

en: Replace
oc: Remplaçar

en: Set
oc: Definir

en: No input source selected
oc: Cap de font d'entrada pas seleccionada

en: Add Custom Shortcuts
oc: Apondre un acorchi personalizat

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
oc: Definir d'acorchis personalizats per lançar las aplicacions, executar de scripts e encara mai.

en: Add Shortcut
oc: Apondre un acorchi

en: No keyboard shortcut found
oc: Cap d'acorchi de clavièr pas trobat

en: Try a different search
oc: Ensajatz una autra recèrca

en: Reset All…
oc: Reïnicializar tot…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
oc: Reïnicializar totes los acorchis a lors combinasons per defaut

en: Fingerprint Manager
oc: Gestionari de detadas

en: Fingerprint
oc: Emprentas

en: _No
oc: _Non

en: _Yes
oc: _Òc

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
oc: Volètz suprimir las emprentas digitalas enregistradas e desactivar atal aqueste tipe de connexion ?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
oc: Cap de periferics d’emprenta

en: Ensure the device is properly connected.
oc: Asseguratz-vos que lo periferic es connectat coma cal.

en: No fingerprint device
oc: Cap de periferic d’emprenta

en: Choose the fingerprint device you want to configure
oc: Seleccionar lo lector d'emprentas digitalas que volètz configurar

en: Fingerprint Device
oc: Lector d’emprentas

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
oc: La connexion per reconeissença d'emprentas vos permet de desverrolhar e vos connectar a vòstre ordenador amb vòstre det

en: _Delete Fingerprints
oc: _Suprimir las emprentas

en: Fingerprint Login
oc: Connexion per reconeissença d'emprentas

en: Fingerprint Enroll
oc: Aprentissatge d’una emprenta

en: _Re-enroll this finger…
oc: _Renovar l’inscripcion d’aqueste det…

en: _Add User…
oc: _Apondre un utilizaire…

en: Create a user account
oc: Crear un compte d'utilizaire

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
oc: Vos cal reaviar la session per que los cambiaments sián efectius

en: Restart Now
oc: Reaviar ara

en: User Icon
oc: Icòna d'utilizaire

en: Account Settings
oc: Paramètres del compte

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
oc: Los administrator pòdon apondre o suprimir d’autres utilizaires e pòdon modificar los paramètres de totes los utilizaires.

en: _Parental Controls
oc: Contròle _parental

en: Open the Parental Controls application.
oc: Dobrir l'aplicacion de Contraròtle parental.

en: _Language
oc: _Lenga

en: Authentication & Login
oc: Autentificacion e connexion

en: _Password
oc: Se_nhal

en: _Fingerprint Login
oc: Connexion per _reconeissença d'emprentas

en: A_utomatic Login
oc: Connexion a_utomatica

en: Account Activity
oc: Activitat del compte

en: Remove User…
oc: Suprimir l’utilizaire…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
oc: Cap d'utilizaire pas trobat

en: Unlock to add a user account.
oc: Desverrolhatz per crear un compte d'utilizaire.

en: Add User
oc: Apondre un utilizaire

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
oc: _Inscriure

en: Domain Administrator Login
oc: Identificant de l'administrator del domeni

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
oc: Per utilizar d'identificants d'entrepresa, aqueste ordenador deu
    èsser inscrit al domeni. Demandatz a vòstre administrator de
    ret de picar son senhal del domeni aicí.

en: _Domain
oc: _Domeni

en: Administrator _Name
oc: _Nom de l'administrator

en: Administrator Password
oc: Senhal de l'administrator

en: _Username
oc: Nom d'_utilizaire

en: _Full Name
oc: _Nom complet

en: Standard
oc: Normal

en: Account _Type
oc: _Tipe de compte

en: Allow user to set a password when they next _login
oc: Autorizar _l'utilizaire a definir un senhal a la connexion que ven

en: Set a password _now
oc: Definir _un senhal ara

en: _Confirm
oc: _Confirmar

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
oc: Un compte d’entrepresa autoriza l’usatge d’un compte utilizaire centralizat a partir d'aqueste periferic. Permet tanben d’accedir als diferents sites de la companhiá presents sus Internet.

en: You are Offline
oc: Sètz fòra linha

en: You must be online in order to add enterprise users.
oc: Vos cal èsser en linha per apondre d'utilizaires de l’entrepresa.

en: _Enterprise Login
oc: Identificant d'e_ntrepresa

en: Take a Picture…
oc: Prene una fòto…

en: Select a File…
oc: Seleccionar un fichièr…

en: Change Password
oc: Modificar lo senhal

en: Ch_ange
oc: _Modificar

en: _Confirm New Password
oc: _Confirmar lo senhal novèl

en: _New Password
oc: _Senhal novèl

en: Current _Password
oc: Se_nhal actual

en: Allow user to change their password on next login
oc: Autoriser l’utilizaire a changer son senhal a la prochaine connexion

en: Set a password now
oc: Definir un senhal ara

en: Full Screen
oc: Ecran complet

en: Top Half
oc: Mitat superiora

en: Bottom Half
oc: Mitat inferiora

en: Left Half
oc: Mitat esquèrra

en: Right Half
oc: Mitat dreita

en: Zoom Options
oc: Opcions del zoom

en: _Magnification:
oc: A_grandiment :

en: _Follow mouse cursor
oc: _Seguís lo cursor de la mirga

en: _Screen part:
oc: Partida d'_ecran :

en: Magnifier _extends outside of screen
oc: La lópia s'_espandís en defòra de l'ecran

en: _Keep magnifier cursor centered
oc: _Garda lo cursor de la lópia centrat

en: Magnifier cursor _pushes contents around
oc: Lo cursor de la _lópia escarta lo contengut

en: Magnifier cursor moves with _contents
oc: Lo cursor de la lópia seguís lo _contengut

en: Magnifier Position:
oc: Posicion de la lópia :

en: Magnifier
oc: Lópia

en: _Thickness:
oc: _Espessor :

en: Thin
oc: Fin

en: Thick
oc: Espés

en: _Length:
oc: _Largor :

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
oc: Co_lor :

en: _Crosshairs:
oc: Puntadors en _crotz :

en: _Overlaps mouse cursor
oc: Rec_obrís lo cursor de la mirga

en: Crosshairs
oc: Puntadors en crotz

en: _White on black:
oc: _Blanc sus negre :

en: _Brightness:
oc: _Luminositat :

en: _Contrast:
oc: _Contraste :

en: Full
oc: Complèt

en: Color Effects:
oc: Efèits de color :

en: Color Effects
oc: Efèits de color

en: Typing Assist
oc: Assistent de picada

en: _Sticky Keys
oc: Tòcas _remanentas

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
oc: Tractar la quichada d’una seguida de tòcas modificadoiras coma una combinason d'aquela

en: _Disable if two keys are pressed together
oc: _Desactivar se doas tòcas son quichadas simultanèament

en: Beep when a _modifier key is pressed
oc: Emetre un bip quand una tòca _modificadoira es quichada

en: S_low Keys
oc: Tòcas _lentas

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
oc: Introduire un relambi entre la quichada sus una tòca e son acceptacion

en: A_cceptance delay:
oc: Relambi d'a_cceptacion :

en: Short
oc: Cort

en: Slow keys typing delay
oc: Relambi de picada de las tòcas lentas

en: Beep when a key is pr_essed
oc: Emetre un bip quand una tòca es _quichada

en: Beep when a key is _accepted
oc: Emetre un bip quand una tòca es _acceptada

en: Beep when a key is _rejected
oc: Emetre un bip quand una tòca es _regetada

en: _Bounce Keys
oc: _Rebombs de tòcas

en: Ignores fast duplicate keypresses
oc: Ignorar las quichadas de tòcas rapidas e identicas

en: Bounce keys typing delay
oc: Relambi de picada dels rebombs de tòcas

en: _Enable by Keyboard
oc: _Activar amb lo clavièr

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
oc: Activar e desactivar las foncionalitats d'accessibilitat a partir del clavièr

en: Repeat Keys
oc: Tòcas de repeticion

en: Key presses repeat when key is held down.
oc: Repeticion quand una tòca es mantenguda quichada.

en: Repeat keys delay
oc: Velocitat de repeticion de las tòcas

en: Speed
oc: Velocitat

en: Repeat keys speed
oc: Velocitat de repeticion de las tòcas

en: Click Assist
oc: Assistent de clic

en: _Simulated Secondary Click
oc: _Simulacion del clic segondari

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
oc: Desenclavar un clic segondari en mantenent quichat lo boton principal

en: Secondary click delay
oc: Relambi del clic segondari

en: _Hover Click
oc: Clic per s_usvòl

en: Trigger a click when the pointer hovers
oc: Desenclavar un clic en susvolant amb lo puntador

en: D_elay:
oc: Re_lambi :

en: Motion _threshold:
oc: Sulhet de _desplaçament :

en: Small
oc: Pichon

en: Large
oc: Larg

en: Visual Alerts
oc: Alèrtas visualas

en: _Test flash
oc: _Tèst rapid

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
oc: Utilizar una indicacion visuala quand una alèrta sonòra interven.

en: _Visual Alerts
oc: Alèrtas _visualas

en: Flash the entire _window
oc: Far cluquejar tota la _fenèstra

en: Flash the entire _screen
oc: Far cluquejar tot l'e_cran

en: _Always Show Accessibility Menu
oc: _Totjorn afichar lo menú Accès universal

en: Seeing
oc: Vision

en: _High Contrast
oc: Contraste e_levat

en: _Large Text
oc: _Grand tèxte

en: Enable A_nimations
oc: Activar las a_nimacions

en: C_ursor Size
oc: Talha del c_ursor

en: Screen _Reader
oc: _Lector d'ecran

en: _Sound Keys
oc: Tòcas _son

en: Hearing
oc: Audicion

en: Typing
oc: Picada

en: Screen _Keyboard
oc: Cla_vièr visual

en: R_epeat Keys
oc: Tòcas de r_epeticion

en: Cursor _Blinking
oc: Cluque_jament del cursor

en: _Typing Assist (AccessX)
oc: Assistent de _picada (AccessX)

en: Pointing & Clicking
oc: Puntatge e clic de mirga

en: _Mouse Keys
oc: Tòcas de la m_irga

en: _Locate Pointer
oc: _Localizar lo puntador

en: _Click Assist
oc: Assistent de _clic

en: _Double-Click Delay
oc: Relambi del _clic doble

en: Double-Click Delay
oc: Relambi del clic doble

en: Cursor Blinking
oc: Cluquejament del cursor

en: Cursor blinks in text fields.
oc: Lo cursor cluqueja dins los camps tèxte.

en: Cursor blinking speed
oc: Velocitat de cluquejament del cursor

en: Sound Keys
oc: Tòcas son

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
oc: Emet un bip al moment d'una quichada sus las tòcas Verr. Num. o Verr. Maj.

en: Cursor Size
oc: Talha del cursor

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
oc: La talha del cursor pòt èsser associada al zoom per facilitar sa visibilitat.

en: Screen Reader
oc: Lector d'ecran

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
oc: Lo lector d'ecran legís lo tèxte afichat a mesura que desplaçatz lo focus.

en: _Screen Reader
oc: _Lector d'ecran

en: _Active Screen Edges
oc: _Bordaduras d’ecran actiu

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
oc: Lisatz las fenèstras contra los bòrds superiors a man esquèrra e drecha per los redimencionar.

en: Workspaces
oc: Espacis de trabalh

en: _Dynamic workspaces
oc: _Espacis de trabalh dinamics

en: Automatically removes empty workspaces.
oc: Suprimir automaticament los espacis de trabalhs voids.

en: _Fixed number of workspaces
oc: _Nombre d’espacis de trabalh fixe

en: Specify a number of permanent workspaces.
oc: Especificatz un nombre d’espacis de trabalh permanents.

en: _Number of Workspaces
oc: _Nombre d’espacis de trabalh

en: Multi-Monitor
oc: Multi monitor

en: Workspaces on _primary display only
oc: Espacis de trabalh solament sus l’ecran _principal

en: Workspaces on all d_isplays
oc: Espacis de trabalh per tote_s los ecrans

en: No applications
oc: Pas cap d'aplicacion

en: Install some…
oc: Installar…

en: Permissions & Access
oc: Permissions e accès

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
oc: Donadas e servicis als quals aquesta aplicacion vòl accedir e permissions qu'aquò implica.

en: Camera
oc: Camèra

en: Microphone
oc: Micrò

en: Location Services
oc: Servicis de localizacion

en: Built-in Permissions
oc: Permissions integradas

en: Cannot be changed
oc: Pas modificable

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
oc: Las permissions especificas a las aplicacions pòdon èsser examinadas dins los reglatges de <a href="privacy">Confidencialitat</a>.

en: Integration
oc: Integracion

en: System features used by this application.
oc: Foncionalitats sistèma utilizadas per aquesta application.

en: Search
oc: Recercar

en: Notifications
oc: Notificacions

en: Run in background
oc: Executar en rèireplan

en: Set Desktop Background
oc: Definir lo rèireplan

en: Sounds
oc: Sons

en: Inhibit system keyboard shortcuts
oc: Ignorar los acorchis clavièr del sistèma

en: Default Handlers
oc: Gestionaris per defaut

en: Types of files and links that this application opens.
oc: Tipes de fichièrs e ligams qu'aquesta aplicacion dobrís.

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Usage
oc: Utilizacion

en: How much resources this application is using.
oc: Quantitat de ressorsas utilizadas per aquesta aplicacion.

en: Storage
oc: Emmagazinatge

en: Open in Software
oc: Dobrir dins Logicials

en: No results found
oc: Cap de resultat pas trobat

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
oc: Espaci de disc consumit per aquesta aplicacion per sas donadas e son cache.

en: Application
oc: Aplicacion

en: Data
oc: Donadas

en: Clear Cache…
oc: Escafar lo cache…

en: Networks
oc: Rets

en: _Computer Name
oc: _Nom de l'ordenador

en: _File Sharing
oc: Partiment de _fichièrs

en: Remote _Desktop
oc: Burèu a _distància

en: _Media Sharing
oc: Partejar los _mèdias

en: _Remote Login
oc: Conne_xion distanta

en: Some services are disabled because of no network access.
oc: D'unes servicis son desactivats fauta d'accès a la ret.

en: File Sharing
oc: Partiment de fichièrs

en: _Require Password
oc: Demandar lo sen_hal

en: Remote Login
oc: Connexion distanta

en: Remote Desktop
oc: Burèu a distància

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
oc: Lo burèu distant permet de visualizar e contrarotlar vòstre burèu a partir d’un autre ordenador.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
oc: Activar o desactivar las connexions del burèu distant per aqueste ordenador.

en: Enable Legacy VNC Protocol
oc: Activar lo protocòl obsolèt VNC

en: Remote Control
oc: Contraròtle a distància

en: Allows remote connections to control the screen.
oc: Autoriza las connexion distantas a contrarotlar l’ecran.

en: How to Connect
oc: Cossí se connectar

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
oc: Se connectar a aqueste ordenador en emplegant lo nom de l’aparelh o l’adreça des burèu distant.

en: Device Name
oc: Nom del periferic

en: Remote Desktop Address
oc: Adreça de burèu distant

en: VNC Address
oc: Adreça VNC

en: Authentication
oc: Autentificacion

en: The user name and password are required to connect to this computer.
oc: Lo nom d’utilizaire e senhal son requerits per se connectar a aqueste ordenador.

en: User Name
oc: Nom d’utilizaire

en: Verify Encryption
oc: Verificar lo chiframent

en: Encryption Fingerprint
oc: Chiframent d’emprenta

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
oc: L’emprenta del chiframent se pòt veire al moment de la connexion als clients e deu èsser identica

en: Media Sharing
oc: Partejar los mèdias

en: Share music, photos and videos over the network.
oc: Partejar de la musica, de fòtos e de vidèos sus la ret.

en: Folders
oc: Dorsièrs

en: _New connections must ask for access
oc: Las novèlas connexions devon èsser explicitament validadas

en: _Require a password
oc: _Demandar lo senhal

en: Select how media should be handled
oc: Causissètz cossí los mèdias devon èsser gerits

en: CD _audio
oc: _CD àudio

en: _DVD video
oc: _DVD vidèo

en: _Music player
oc: _Lector de musica

en: _Photos
oc: _Fòtos

en: _Software
oc: _Logicials

en: _Other Media…
oc: _Autres mèdias…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
oc: _Demandar o aviar pas jamai cap de programa a l'insercion de mèdias

en: Select how other media should be handled
oc: Causissètz cossí los autres mèdias devon èsser gerits

en: _Action:
oc: _Accion :

en: _Type:
oc: _Tipe :

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
oc: Causissètz lo format dels nombres, de las datas e de las devisas. Prend efèit a la connexion venenta.

en: Search locales…
oc: Recercar de lengas...

en: Common Formats
oc: Formats comuns

en: All Formats
oc: Totes los formats

en: No Search Results
oc: Pas cap de resultat de recèrca

en: Searches can be for countries or languages.
oc: Las recèrcas pòdon èsser per país o lenga.

en: Preview
oc: Apercebut

en: My Account
oc: Mon compte

en: Login Screen
oc: Ecran de connexion

en: Language
oc: Lenga

en: The language used for text in windows and web pages.
oc: La lenga d'utilizar pel tèxt de las fenèstras e de las paginas web.

en: Restart the session for changes to take effect
oc: Reaviar la session per que los cambiaments sián preses en compte

en: Restart…
oc: Reaviar…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
oc: Lo format utilizat pels nombres, datas e las devisas.

en: Login settings are used by all users when logging into the system
oc: Los paramètres de connexion son utilizats per totes los utilizaires per accedir al sistèma

en: Dates
oc: Datas

en: Dates & Times
oc: Datas & oras

en: Numbers
oc: Nombres

en: Measurement
oc: Mesura

en: Paper
oc: Papièr

en: Hardware Model
oc: Modèl material

en: Memory
oc: Memòria

en: Graphics
oc: Carta grafica

en: Disk Capacity
oc: Capacitat del disc

en: Calculating…
oc: Calcul en cors…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
oc: Nom de l’OS

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
oc: Identificant de construccion OS

en: OS Type
oc: Tipe d’OS

en: Windowing System
oc: Gestionari de fenèstras

en: Virtualization
oc: Virtualizacion

en: Kernel Version
oc: Version del nuclèu

en: Software Updates
oc: Mesa a jorn dels logicials

en: Rename Device
oc: Renommar lo periferic

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
oc: Lo nom del periferic es utilizat per identificar quand es visible sus la ret, o en espèra d’associacion amb de periferics Bluetooth.

en: _Rename
oc: _Tornar nomenar

en: Select Language
oc: Causir la lenga

en: _Select
oc: _Seleccionar

en: No languages found
oc: Cap de lenga pas trobada

en: Unlock…
oc: Desverrolhar…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
oc: Devètz desverrolhar certans paramètres per los modificar.

en: Increment Hour
oc: Aumentar las oras

en: Increment Minute
oc: Aumentar las minutas

en: Time
oc: Orodatatge

en: Decrement Hour
oc: Reduire las oras

en: Decrement Minute
oc: Reduire las minutas

en: Turn device off
oc: Atudar lo periferic

en: Other Devices
oc: Autres periferics

en: Not set up
oc: Pas configurat

en: _Type
oc: _Tipe

en: Sho_w password
oc: Afi_char lo senhal

en: Tunneled TLS
oc: Protocòl TLS

en: Protected EAP (PEAP)
oc: EAP securizat (PEAP)

en: Au_thentication
oc: Au_tentificacion

en: I_dentity
oc: I_dentitat

en: _User certificate
oc: Certificat _utilizaire

en: C_A certificate
oc: Certificat C_A

en: No CA certificate is _required
oc: Cap de certificat CA es pas _requesit

en: Private _key
oc: _Clau privada

en: _Private key password
oc: Senhal de la _clau privada

en: Anonymous
oc: Anonim

en: Authenticated
oc: Autentificat

en: Both
oc: Los dos

en: Anony_mous identity
oc: Identitat a_magada

en: PAC _file
oc: _Fichièr PAC

en: _Inner authentication
oc: Autentificacion _intèrna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
oc: Autorizar l’_obtencion automatica de PAC

en: PEAP _version
oc: _Version PEAP

en: 1 (Default)
oc: 1 (per defaut)

en: Open System
oc: Sistèma dobèrt

en: Shared Key
oc: Clau partejada

en: _Key
oc: _Clau

en: Sho_w key
oc: _Afichar la clau

en: WEP inde_x
oc: Indè_x WEP

en: S_ecurity
oc: Seg_uretat

en: 802.1x _Security
oc: _Seguretat 802.1x

en: _MAC Address
oc: Adreça _MAC

en: _Cloned Address
oc: Adreça _clonada

en: IPv_4 Method
oc: Metòde IPv_4

en: Link-Local Only
oc: Ret locala solament

en: Disable
oc: Desactivar

en: Shared to other computers
oc: Partejada amb los autres ordenadors

en: Addresses
oc: Adreças

en: Netmask
oc: Cache de ret

en: Gateway
oc: Palanca

en: Automatic DNS
oc: DNS automatic

en: Separate IP addresses with commas
oc: Separar las adreças IP amb de virgulas

en: Routes
oc: Rotas

en: Automatic Routes
oc: Rotas automaticas

en: Use this connection _only for resources on its network
oc: Utilizetz pas aquesta connexion que per las ressorsas sus aquesta ret

en: _Name
oc: _Nom

en: bytes
oc: octets

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
oc: (Error : impossible de cargar l'editor de connexions VPN)

en: IPv_6 Method
oc: Metòde IPv_6

en: Automatic, DHCP only
oc: Automatic, DHCP solament

en: Signal Strength
oc: Fòrça del senhal

en: Link speed
oc: Velocitat de la connexion

en: Supported Frequencies
oc: Frequéncias compatiblas

en: Last Used
oc: Darrièra utilizacion

en: Connect _automatically
oc: Connexion _automatica

en: Make available to _other users
oc: Rendre accessible als _autres utilizaires

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
oc: Connexion _limitada  possedís una limita de donadas o pòt menar a de despensas

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
oc: Las mesas a jorn de logicials e los autres telecargaments pesucs començaràn pas automaticament.

en: Turn VPN connection off
oc: Tampar la connexion VPN

en: Network Name
oc: Nom de la ret

en: Security type
oc: Tipe de seguretat

en: Turn Wi-Fi off
oc: Atudar lo Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
oc: _Connexion a una ret amagada…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
oc: _Alucar lo punt d’accès Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
oc: Rets Wi-Fi _conegudas

en: Airplane Mode
oc: Mòde avion

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
oc: Desactiva lo Wi-Fi, lo Bluetooth e las connexions mobilas de larga benda

en: No Wi-Fi Adapter Found
oc: Cap d'adaptator Wi-Fi pas trobat

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
oc: Asseguratz-vos qu'avètz un adaptator Wi-Fi brancat e operacional

en: Airplane Mode On
oc: Mòde avion activat

en: Turn off to use Wi-Fi
oc: Desactivar per utilizar lo Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
oc: Punt d’accès Wi-Fi activat

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
oc: Los aparelhs mobils pòdon numerizar lo còdi QR per se connectar.

en: Turn Off Hotspot…
oc: _Atudar lo punt d’accès Wi-Fi…

en: Visible Networks
oc: Rets visiblas

en: NetworkManager needs to be running
oc: NetworkManager deu èsser en foncionament

en: Provider
oc: Provesidor

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
oc: Lo punt d’accès Wi-Fi permet a d’autras personas de partejar vòstra connexion Internet, en creant una ret Wi-Fi a la quala se pòdon connectar. Per aquò far, devètz aver una connexion Internet via una autra font que lo Wi-Fi.

en: Generate Random Password
oc: Generar un senhal aleatòri

en: Autogenerate Password
oc: Generar automaticament un senhal

en: _Turn On
oc: A_lucar

en: Network Proxy
oc: Servidor mandatari

en: _HTTP Proxy
oc: Servidor mandatari _HTTP

en: H_TTPS Proxy
oc: Servidor mandatari H_TTPS

en: _FTP Proxy
oc: Servidor mandatari _FTP

en: _Socks Host
oc: Òste _Socks

en: _Ignore Hosts
oc: _Ignorar los òstes

en: HTTP proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari HTTP

en: HTTPS proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari HTTPS

en: FTP proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari FTP

en: Socks proxy port
oc: Pòrt del servidor mandatari Socks

en: _Configuration URL
oc: URL de _configuracion

en: SIM Lock
oc: Verrolhatge SIM

en: _Next
oc: _Seguent

en: Close
oc: Tampar

en: _Lock SIM with PIN
oc: _Verrolhar las carta SIM amb PIN

en: Change PIN
oc: Modificar lo PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
oc: Picatz lo PIN actual per modificar los paramètres de verrolhatge SIM

en: No SIM
oc: Cap de carta SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
oc: Inserissètz una carta SIM per utilizar aqueste modem

en: SIM Locked
oc: Carta SIM verrolhada

en: _Mobile Data
oc: _Donadas mobil

en: Access data using mobile network
oc: Accès donada en utilizant lo ret mobil

en: _Data Roaming
oc: _Donadas en itinerància

en: Use mobile data when roaming
oc: Utilizar las connexion de donadas mobil en itinerància

en: _Network Mode
oc: _Mòde de ret

en: N_etwork
oc: R_et

en: Advanced
oc: Avançat

en: _Access Point Names
oc: Noms dels punts d’_accès

en: _SIM Lock
oc: Verrolhatge _SIM

en: Lock SIM with PIN
oc: Verrolhar las carta SIM amb PIN

en: M_odem Details
oc: Detalhs del m_odem

en: Network Mode
oc: Mòde de ret

en: Choose Network
oc: Causir la ret

en: Refresh Network Providers
oc: Actualizar la lista dels operators

en: Modem Details
oc: Detalhs del modem

en: Modem Status
oc: Estatut del modem

en: Carrier
oc: Operator

en: Network Type
oc: Tipe de ret

en: Network Status
oc: Estat del ret

en: Own Number
oc: Numèro personal

en: Device Details
oc: Detalhs del periferic

en: Firmware Version
oc: Version del micrologicial

en: Access Points
oc: Punts d’accès

en: No WWAN Adapter Found
oc: Cap d'adaptator WWAN pas trobat

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
oc: Asseguratz-vos qu'avètz un aparelh sens fial/mobil

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
oc: Lo ret sens fial es desactivat en mòde avion

en: _Turn off Airplane Mode
oc: _Desactivar lo mòde avion

en: Data Connection
oc: Connexion de donadas

en: SIM card used for internet
oc: Carta SIM utilizada per internet

en: Enable Mobile Network
oc: Activar la ret mobila

en: January
oc: genièr

en: February
oc: febrièr

en: March
oc: març

en: April
oc: abril

en: May
oc: mai

en: June
oc: junh

en: July
oc: julhet

en: August
oc: agost

en: September
oc: setembre

en: October
oc: octobre

en: November
oc: novembre

en: December
oc: decembre

en: Date & Time
oc: Data & ora

en: Year
oc: Annada

en: Month
oc: Mes

en: Day
oc: Jorn

en: Time Zone
oc: Fus orari

en: Search for a city
oc: Recercar una vila

en: Automatic _Date & Time
oc: _Data & ora automaticas

en: Requires internet access
oc: Necessita una connexion Internet

en: Date & _Time
oc: Data & _ora

en: Automatic Time _Zone
oc: _Fus orari automatic

en: Requires location services enabled and internet access
oc: Necessita l’activacion dels servicis de localizacion e una connexion Internet

en: Time Z_one
oc: Fus _orari

en: Time _Format
oc: _Format de l'ora

en: 24-hour
oc: 24 oras

en: Camera is turned off
oc: La camèra es inactiva

en: No applications can capture photos or video.
oc: Cap d’aplicacion pòt pas capturar de fotografias o vidèos.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
oc: L’utilizacion de la camèra permet a las aplicacions de prene de fòtos e de vidèos. En la desactivant, es possible que certanas aplicacions foncionen pas corrèctament.

en: Allow the applications below to use your camera.
oc: Autorizar las aplicacions çai-jos a utilizar la camèra.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
oc: Cap d’aplicacion a pas demandat l’accès a la camèra

en: _Do Not Disturb
oc: Destorbar _pas

en: _Lock Screen Notifications
oc: Notificacions sus _l'ecran de verrolhatge

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
oc: _Notificacions

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
oc: _Alèrtas sonòras

en: Notification _Popups
oc: _Bandièras de notificacions

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
oc: Las notificacions contunhan de s’afichar dins la lista del tirador quand l’afichatge de las bandièras es desactivat.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
oc: Afichar lo _contengut del messatge dins una fenèstra sorgissenta

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
oc: Afichar lo c_ontengut del messatge dins l’ecran de verrolhatge

en: _Web
oc: Sites _Web

en: _Mail
oc: _Corrièr electronic

en: _Calendar
oc: _Calendièr

en: M_usic
oc: M_usica

en: _Video
oc: _Vidèos

en: Microphone is turned off
oc: Lo microfòn es inactiu

en: No applications can record sound.
oc: Cap d’aplicacion pòt pas enregistrar de son.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
oc: L’utilizacion del microfòn permet a las aplicacions d’enregistrar e d’escotar de l’àudio. En lo desactivant, poiriá arribar que d’unas aplicacions foncionen pas corrèctament.

en: Allow the applications below to use your microphone.
oc: Autorizar las aplicacions çai-jos a utilizar lo microfòn.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
oc: Cap d’aplicacion a pas demandat l’accès al microfòn

en: Name:
oc: Nom :

en: Status:
oc: Estatut :

en: UUID:
oc: UUID :

en: Authorize and Connect
oc: Autorizar e Connectar

en: Forget Device
oc: Periferic doblidat

en: No Thunderbolt support
oc: Pas cap de presa en carga de Thunderbolt

en: Direct Access
oc: Accès dirècte

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
oc: Autorizar l’accès dirècte als periferics tals coma las estacions d’acuèlh e processors grafics extèrnes.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
oc: Sols los periferics USB e Display Port pòdon èsser connectats.

en: Pending Devices
oc: Periferics en espèra

en: No devices attached
oc: Cap de periferic pas estacat

en: Primary Button
oc: Boton principal

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
oc: Definís l’òrdre dels botons fisics sus las mirgas e los pavats tactils.

en: Mouse
oc: Mirga

en: Mouse Speed
oc: Tòcas de la mirga

en: Double-click timeout
oc: Relambi del clic doble

en: Acceleration Profile
oc: Perfil d’acceleracion

en: How the pointer moves when you move the mouse.
oc: Coma lo ponchador bolega quand bolegatz la mirga.

en: Flat
oc: Brut

en: Adaptive
oc: Adaptatiu

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
oc: Desfilament natural

en: Scrolling moves the content, not the view.
oc: Lo compte sul servidor serà pas suprimit.

en: Touchpad
oc: Pavat tactil

en: Touchpad Speed
oc: Velocitat del pavat tactil

en: Touchpad Click Method
oc: Metòde de clic del pavat tactil

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
oc: Crear compòrtament de boton (esquèrra, mitan e drecha) en utilizant l’accion causida.

en: Use the touchpad default
oc: Utilizar lo pavat tactil per defaut

en: No buttons created
oc: Cap de boton pas creat

en: Left, middle and right areas
oc: Zònas d’esquèrra, del mitan e de drecha

en: One, two and three fingers
oc: Un, dos o tres dets

en: Tap to Click
oc: Picar per clicar

en: Two-finger Scrolling
oc: Défilement a deux doigts

en: Edge Scrolling
oc: Desfilament cap a dreita

en: Problem Reporting
oc: Senhalament de problèmas

en: _Automatic Problem Reporting
oc: Senhalament _automatic de problèmas

en: File History
oc: Istoric de fichièrs

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
oc: L’istoric dels fichièrs garda la traça dels fichièrs qu’avètz consultats. Aquesta informacion es partejada entre las aplicacions e simplifica la recèrca de fichièrs que poiriatz voler utilizar.

en: File H_istory
oc: _Istoric dels fichièrs

en: File _History Duration
oc: Durada de l’_istoric dels fichièrs

en: _Clear History…
oc: _Escafar l’istoric…

en: Trash & Temporary Files
oc: Escobilhièr e fichièrs temporaris

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
oc: L’escobilhièr e los fichièrs temporaris pòdon de còps conténer d’informacions personalas o sensiblas. Los suprimir automaticament pòt ajudar a protegir vòstra vida privada.

en: Automatically Delete _Trash Content
oc: Suprimir automaticament lo contengut de l’_escobilhièr

en: Automatically Delete Temporary _Files
oc: Suprimir automaticament los _fichièrs temporaris

en: Automatically Delete _Period
oc: _Periodicitat de la supression automatica

en: _Empty Trash…
oc: _Voidar l'escobilhièr…

en: _Delete Temporary Files…
oc: _Suprimir los fichièr temporaris…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
oc: 1 jorn

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
oc: 2 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
oc: 3 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
oc: 4 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
oc: 5 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
oc: 6 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
oc: 7 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
oc: 14 jorns

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
oc: 30 jorns

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
oc: Per totjorn

en: Connect to your data in the cloud
oc: Connexion a vòstras donadas de la nívol

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
oc: Pas cap de connexion Internet — connectatz-vos per configurar de novèls comptes en linha

en: Add an account
oc: Apondre un compte

en: Remove Account
oc: Suprimir lo compte

en: Quit
oc: Quitar

en: Panels
oc: Panèls

en: Go back to previous panel
oc: Tornar al panèl precedent

en: Cancel search
oc: Anullar la recèrca

en: All Settings
oc: Totes los paramètres

en: Primary Menu
oc: Menú principal

en: Warning: Development Version
oc: Avertiment : version de desvolopament

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
oc: Aquesta version de Paramètres deuriá èsser utilizada sonque pel desvolopament. Poiriatz rescontrar de compòrtaments incorrèctes del sistèma, de pèrdas de donadas e d’autres problèmas imprevistes.

en: Help
oc: Ajuda

en: Printers
oc: Imprimentas

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
oc: Apondre d'imprimentas, afichar los prètzfaits e decidir quand volètz imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
oc: Imprimenta;Fila;Coa;Impression;Papièr;Tinta;Toner;

en: Protect your location information
oc: Protegir vòstras informacions de localizacion

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
oc: ecran;verrolhar;verrolhatge;diagnotic;confidencialitat;recent;temporari;nom;ret;malhum;identitat;tmp;privat;privada;vida;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
oc: Associar los botons e ajustar la sensibilitat de l'estilet de las tauleta s graficas

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
oc: Tauleta ;Wacom;Stylet;Goma;Mirga;

en: Power
oc: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
oc: S'informar sus l'estat de la batariá e modificar los paramètres d'estalvi d'energia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
oc: energia;alimentacion;velha;suspension;susprendre;ivernacion;batariá;luminositat;negre;ecran;DPMS;inactiu;som;dormir;

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
oc: Escandalhona la color de vòstres periferics, coma los ecrans, los aparelhs de fòtos o las imprimentas

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
oc: Color;ICC;Perfil;Escandalhar;Escandalhatge;Imprimenta;Ecran;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
oc: Activa/desactiva lo Bluetooth e connècta vòstres periferics

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
oc: partiment;partejar;bluetooth;obex;

en: Background
oc: Rèireplan

en: Change your background image to a wallpaper or photo
oc: Remplaçar vòstre imatge de rèireplan per un papièr pintrat o una fòto

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
oc: Papièr pintrat;Ecran;Burèu;

en: Sound
oc: Son

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
oc: Modificar los volums sonòrs, las entradas, las sortidas e las alèrtas sonòras

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
oc: Carta;Microfòn;Volum;Fondut;Balança;Bluetooth;Casc;Audio;Entrada;Sortida;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
oc: Causir lo mòde d'utilizacion dels ecrans e projectors connectats

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
oc: Panèl;Projector;xrandr;Ecran;Definicion;Resolucion;Refrescament;Moniteur;Nuèit;Nuèch,Esclairatge;Lum;Lutz;Blava;redshift;descalatge;espectral;color;levar;colcar;

en: Keyboard
oc: Clavièr

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
oc: Codificar los acorchis de clavièr e definir vòstras preferéncias de picada, agençament de clavièr e fonts d’entrada

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
oc: Acorchi;Espaci de trabalh;Fenèstra;Redimensionar;Zoom;Contraste;Picada;Font;Verrolhar;Volum;

en: Users
oc: Utilizaires

en: Add or remove users and change your password
oc: Apondre o suprimir d'utilizaires e modificar vòstre senhal

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
oc: Connexion;nom;emprenta;avatar;lògo;fàcia;more;senhal;contraròtle parental;contròla parental;temps ecran;restriccions;usatge;utilizacion;limitar;enfant;dròlle;mainatge;canalha;

en: Accessibility
oc: Accessibilitat

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
oc: Facilitar la vision, l'escota, la picada, la seleccion e lo clic

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
oc: Clavièr;mirga;ligam;accessibilitat;universal;contrast;cursor;son;zoom;ecran;lector;grand;larg;tèxt;talha;clic;velocitat;àudio;picada;

en: Multitasking
oc: Multiprètzfach

en: Manage preferences for productivity and multitasking
oc: Gerir las preferéncias per la productivitat e multi prètzfach

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
oc: multi prètzfach;multitasca;productivitat;personalizar;burèu;

en: Control various application permissions and settings
oc: Contròla divèrsas permissions e reglatges d’aplicacion

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
oc: aplicacion;flatpak;permission;reglatge;

en: Control what you want to share with others
oc: Controlar çò que volètz partejar amb los autres

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
oc: partiment;partejar;ssh;òste;nom;distant;burèu;bluetooth;obex;mèdia;àudio;vidèo;imatges;fòtos;filmes;servidor;renderer;motor de rendut;

en: Removable Media
oc: Mèdias amovibles

en: Configure Removable Media settings
oc: Configurar los paramètres dels mèdia amovibles

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
oc: periferic;sistèma;per defaut;aplicacion;preferida;cd;dvd;usb;àudio;vidèo;disc;amovible;mèdia;execucion automatica;

en: Region & Language
oc: País e lenga

en: Select your display language and formats
oc: Seleccionatz la lenga e lo format d’afichatge

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
oc: Lenga;Disposicion;Clavièr;Entrada;

en: About
oc: A prepaus

en: View information about your system
oc: Afichar las informacions sul sistèma

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
oc: aparelh;periferic;informacion;sistèma;nom;òste;memòria;processor;defaut;aplicacions;preferida;preferit;cd;dvd;àudio;vidèo;disc;amobile;mèdia;execucion;

en: Control how you connect to the Internet
oc: Controlar vòstre biais de vos connectar a Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
oc: Ret;IP;LAN;Mandatari;WAN;Larga benda;Modèm;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
oc: Controlar vòstre biais de vos connectar a las rets sens fial

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
oc: Ret;Sens fial;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Larga benda;DNS;Hotspot;

en: Mobile Network
oc: Ret mobila

en: Configure Telephony and mobile data connections
oc: Configurar la telefonia e las connexion de donadas mobil

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
oc: mobil;wwan;telefòn;sim;telefonet;portable;

en: Change the date and time, including time zone
oc: Modificar la data e l'ora, inclús lo fus orari

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
oc: Relòtge;Fus;Ora;Data;Emplaçament;

en: Protect your pictures
oc: Protegir vòstres imatges

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
oc: ecran;verrolhar;verrolhatge;diagnostic;plantatge;privat;confidencial;recent;temporari;tmp;indèx;nom;rets;identitat;

en: Control which notifications are displayed and what they show
oc: Controlar quinas notificacions s'afichan e lor contengut

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
oc: Notificacions;Messatges sorgissents;Messatge;Tirador;Popup;

en: Default Applications
oc: Aplicacions per defaut

en: Configure Default Applications
oc: Configurar las aplicacions per defaut

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
oc: defaut;per defaut;aplicacion;preferida;mèdia;

en: Protect your conversations
oc: Protegir vòstras conversacions

en: Manage Thunderbolt devices
oc: Gerir los periferics Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
oc: Thunderbolt;vidaprivada;privat;confidencialitat;

en: Mouse & Touchpad
oc: Mirga & pavat tac­til

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
oc: Modificar la sensibilitat del pavat tactil e causir entre dreitièr o esquerrièr

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
oc: Pavat;Tactil;Puntador;Clic;Quichada;Doble;Boton;Bola;Desfilament;

en: Report your problems
oc: Senhalar vòstres problèmas

en: File History & Trash
oc: Istoric e escobilhièr

en: Don't leave traces
oc: Daissar pas cap de traças

en: Online Accounts
oc: Comptes en linha

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
oc: Connectatz-vos a vòstres comptes en linha e decidètz de lor utilitat

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
oc: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;En linha;Discussion;Agenda;Corrièr;Email;Contacte;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
oc: Preferéncias;Paramètres;Reglatges;

en: Turn zoom on or off
oc: Activar o desactivar lo zoom

en: Zoom in
oc: Zoom avant

en: Zoom out
oc: Zoom arrièr

en: Turn screen reader on or off
oc: Activar o desactivar lo lector d'ecran

en: Turn on-screen keyboard on or off
oc: Activar o desactivar lo clavièr visual

en: Increase text size
oc: Aumentar la talha del tèxte

en: Decrease text size
oc: Reduire la talha del tèxte

en: High contrast on or off
oc: Activar o desactivar lo contraste elevat

en: Switch to next input source
oc: Bascular cap a la font seguenta

en: Switch to previous input source
oc: Bascular cap a la font precedenta

en: Raven Applets
oc: Applets Raven

en: Raven Notifications
oc: Notificacions Raven

en: Clear Notifications
oc: Escafar las notificacions

en: Launchers
oc: Aviadors

en: Launch help browser
oc: Aviar lo navigador d'ajuda

en: Launch calculator
oc: Aviar la calculeta

en: Launch email client
oc: Aviar lo client de messatjariá

en: Launch web browser
oc: Aviar lo navigador Web

en: Home folder
oc: Dorsièr personal

[ctx: keybinding]
en: Search
oc: Recercar

en: Screenshots
oc: Capturas d'ecran

en: Save a screenshot to $PICTURES
oc: Enregistrar una captura d'ecran dins $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
oc: Enregistrar la captura d'ecran d'una fenèstra dins $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
oc: Enregistrar la captura d'una partida de l'ecran dins $PICTURES

en: Sound and Media
oc: Son e mèdia

en: Volume mute/unmute
oc: Arrestar/activar lo son

en: Volume down
oc: Demesir lo son

en: Volume up
oc: Montar lo son

en: Microphone mute/unmute
oc: Arrestar/activar lo micrò

en: Launch media player
oc: Aviar lo lector multimèdia

en: Play (or play/pause)
oc: Legir (o legir/arrestar)

en: Pause playback
oc: Metre en pausa

en: Stop playback
oc: Arrestar la lectura

en: Previous track
oc: Pista precedenta

en: Next track
oc: Pista seguenta

en: Eject
oc: Ejectar

en: System
oc: Sistèma

en: Show the Power Dialog
oc: Afichar la fenèstra d’energia

en: Log out
oc: Se desconnectar

en: Lock screen
oc: Verrolhar l'ecran
