budgie-control-center 1.2.0 - en to or translation catalogue (875 entries)

en: Two Sided
or: ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବ

en: Paper Type
or: କାଗଜର ପ୍ରକାର

en: Paper Source
or: କାଗଜ ଉତ୍ସ

en: Output Tray
or: ନିର୍ଗମ ଟ୍ରେ

en: GhostScript pre-filtering
or: GhostScript ପ୍ରାକ-ଛଣା

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
or: ପ୍ରତ୍ଯେକ ପାର୍ଶ୍ବରେ ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ଯା

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
or: ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବ

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
or: ଆବର୍ତ୍ତନ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
or: ସାଧାରଣ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
or: ପୃଷ୍ଠା ବ୍ଯବସ୍ଥା

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
or: ସ୍ଥାପନ ଯୋଗ୍ଯ ବିକଳ୍ପ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
or: କାର୍ଯ୍ଯ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
or: ପ୍ରତିଛବି ଗୁଣବତ୍ତା

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
or: ରଙ୍ଗ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
or: ସମ୍ପନ୍ନ କରୁଅଛି

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
or: ଉନ୍ନତ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
or: ପରୀକ୍ଷା ପୃଷ୍ଠା

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
or: ଟୋନର କମ ଅଛି

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
or: ଟୋନର ସରିଯାଇଛି

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
or: ବିକାଶକାରୀ କମ ଅଛି

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
or: ବିକାଶକାରୀ ସରିଯାଇଛି

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
or: ଚିହ୍ନଟ ସାମଗ୍ରୀର କମ ଅଛି

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
or: ଚିହ୍ନଟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ଅଛି

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
or: ଆବରଣ ଖୋଲନ୍ତୁ

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
or: ଦ୍ୱାର ଖୋଲନ୍ତୁ

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
or: କାଗଜ କମ ଅଛି

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
or: କାଗଜ ସରିଯାଇଛି

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
or: ଅଫଲାଇନ

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
or: ଅଟକିଛି

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
or: ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ର ପ୍ରାୟତଃ ପୁରଣ ହୋଇଛି

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
or: ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ର ପୁରଣ ଅଛି

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
or: ଅପଟିକାଲ ଫୋଟୋ କଣ୍ଡକଟରର ସମୟ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
or: ଅପଟିକାଲ ଫୋଟୋ କଣ୍ଡକଟର ବର୍ତ୍ତମାନ କାମ କରୁନାହିଁ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
or: ପ୍ରସ୍ତୁତ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
or: କାର୍ଯ୍ଯଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥାଏ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
or: କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଅଛି

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
or: ନିର୍ମାତା

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
or: ଡ୍ରାଇଭର

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
or: ଗୋଟିଏ ପାଖ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
or: ବୃହତ ଧାର (ମାନକ)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
or: ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଧାର (ଫ୍ଲିପ)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
or: ଚିତ୍ରପଟ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
or: କଡ଼ୁଆ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
or: ଓଲଟା ଭୂ-ଦୃଶ୍ଯ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
or: ଓଲଟା ଚିତ୍ରପଟ

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ବିନ୍ୟାସ

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
or: ନୂତନ ମୁଦ୍ରଣୀ ଯୋଗକରିବାରେ ବିଫଳ।

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
or: ui କୁ ଧାରଣ କରିପାରିଲା ନାହିଁ : %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
or: ବାକି ଅଛି

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
or: କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଅଛି

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
or: ଅଟକିଛି

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
or: ବାତିଲ କରାଯାଇଛି

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
or: ପରିତ୍ଯାଗ କରାଯାଇଛି

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
or: ସମାପ୍ତ

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
or: JetDirect ମୁଦ୍ରଣୀ

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
or: LPD ମୁଦ୍ରଣୀ

en: No suitable driver found
or: କୌଣସି  ଉପଯୁକ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ମିଳିଲା ନାହିଁ

en: Select PPD File
or: PPD ଫାଇଲ ବାଛନ୍ତୁ

en: _Cancel
or: ବାତିଲ କରନ୍ତୁ (_C)

en: _Open
or: ଖୋଲନ୍ତୁ (_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
or: ପୋଷ୍ଟସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ମୁଦ୍ରଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା ଫାଇଲ୍ ଗୁଡାକ (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
or: ସ୍ବତଃ ଚୟନ

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଦ୍ରଣୀ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
or: କୋବଳ GhostScript ଅକ୍ଷରରୂପଗୁଡ଼ିକୁ ଯୋଗକରନ୍ତୁ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
or: PS ସ୍ତର 1କୁ ରୂପାନ୍ତରିତ କରନ୍ତୁ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
or: PS ସ୍ତର 2କୁ ରୂପାନ୍ତରିତ କରନ୍ତୁ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
or: କୌଣସି ପ୍ରାକ-ମୁଦ୍ରଣୀ ନାହିଁ

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
or: ମୁଦ୍ରଣୀ ଯୋଗକରନ୍ତୁ

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
or: କ୍ରମିକ ପୋର୍ଟ

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
or: ସମାନ୍ତରାଳ ପୋର୍ଟ

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
or: ବ୍ଲୁଟୁଥ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
or: ଅବସ୍ଥାନ: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
or: ଠିକଣା: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
or: ସର୍ଭର ବୈଧିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାଏ

en: %d of %d
or: %d ର %d

en: New shortcut…
or: ନୂତନ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପଥ…

en: Button
or: ବଟନ

en: Output:
or: ଫଳାଫଳ:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
or: ପରିମାପ ଅନୁପାତକୁ ରଖନ୍ତୁ (ଅକ୍ଷର ବାକ୍ସ):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
or: ଗୋଟିଏ ମନିଟରରେ ମେଳାନ୍ତୁ

en: Display Mapping
or: ମ୍ୟାପିଙ୍ଗକୁ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: _Close
or: ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ (_C)

en: Test Your _Settings
or: ଆପଣଙ୍କର ବିନ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ (_S)

en: Stylus
or: ଶୈଳୀ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
or: ଟ୍ୟାବଲେଟ

en: Batteries
or: ବ୍ଯାଟେରୀ

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
or: ବ୍ଯାଟେରୀ

en: When _idle
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଥିବା ସମୟରେ (_i)

en: Power Off
or: ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

en: Hibernate
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Off
or: ଅଫ

en: When on battery power
or: ବ୍ୟାଟେରୀ ଶକ୍ତିରେ ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ

en: When plugged in
or: ପ୍ଲଗଇନ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ

en: On
or: ଅନ

en: Unknown time
or: ଅଜଣା ସମୟ

en: %i minute | %i minutes
or[0]: %iମିନିଟ
or[1]: %i ମିନଟ

en: %i hour | %i hours
or[0]: %i ଘଣ୍ଟା
or[1]: %i ଘଣ୍ଟା

en: hour | hours
or[0]: ଘଣ୍ଟା
or[1]: ଘଣ୍ଟା

en: minute | minutes
or[0]: ମିନିଟ
or[1]: ମିନିଟ

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
or: %s ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଚାର୍ଜ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
or: ବିପଦ: %s ବଳିଅଛି

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
or: %s ବଳିଅଛି

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
or: ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଚାର୍ଜ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
or: ଖାଲି

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
or: ଚାର୍ଜ ହେଉଛି

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
or: ଚାର୍ଜ କମୁଅଛି

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
or: ବେତାର ମାଉସ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
or: ବେତାର କିବୋର୍ଡ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
or: ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇନଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
or: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଡିଜିଟାଲ ସହାୟତା

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
or: ସେଲଫୋନ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
or: ମେଡ଼ିଆ ଚାଲକ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
or: କମ୍ପୁଟର

[ctx: Battery name]
en: Main
or: ମୂଖ୍ଯ

[ctx: Battery name]
en: Extra
or: ବଳକା

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
or: ମାନକ ସ୍ଥାନ

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
or: ପରୀକ୍ଷଣ ରୂପରେଖା

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
or: ନିମ୍ନ ଗୁଣବତ୍ତା

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
or: ମଧ୍ଯମ ଗୁଣବତ୍ତା

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
or: ଉଚ୍ଚ ଗୁଣବତ୍ତା

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
or: ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
or: ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
or: ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଧୂସର

en: Vendor supplied factory calibration data
or: ବିକ୍ରେତା କାରଖାନା ପ୍ରଦତ୍ତ ମାପ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ

en: Full-screen display correction not possible with this profile
or: ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରଦା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସଂଶୋଧନ ଏହି ରୂପରେଖା ସହିତ ସମ୍ଭବ ନୁହଁ

en: This profile may no longer be accurate
or: ଏହି  ରୂପରେଖା ହୁଏତଃ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଠିକ ହୋଇଥାଇନପାରେ

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
or: ଲ୍ୟାପଟପ୍‌ ପରଦା

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
or: ଅନ୍ତଃନିର୍ମିତ ୱେବକ୍ୟାମ୍‌

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
or: %s ମନିଟର୍‌

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
or: %s ସ୍କାନର

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
or: %s କ୍ୟାମେରା

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
or: %s ମୁଦ୍ରଣୀ

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
or: %s ୱେବ କାମେରା

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
or: ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
or: ରଙ୍ଗ ସ୍ଥାନ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
or: ପରୀକ୍ଷଣ ରୂପରେଖା:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
or: ICC ରୂପରେଖା ଫାଇଲ ମନୋନୀତ କରନ୍ତୁ

en: _Import
or: ଆମଦାନୀ କରନ୍ତୁ (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
or: ସମର୍ଥିତ ICC ରୂପରେଖାଗୁଡ଼ିକ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
or: ସମସ୍ତ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ

en: Screen
or: ପରଦା

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
or: ରୂପରେଖା ସରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ

en: _Save
or: ସଂରକ୍ଷଣ (_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
or: ବଚ୍ଛିତ ଉପକରଣ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗ ରୂପରେଖା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
or: ମାପ ଯନ୍ତ୍ରଟି ମିଳିନାହିଁ। ଏହା ଅନ ଅଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ସଠିକ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
or: ମାପ ଯନ୍ତ୍ରଟି ମୁଦ୍ରଣୀ ରୂପରେଖାକୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥାଏ।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
or: ଉପକରଣ ପ୍ରକାରଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମର୍ଥିତ ନୁହଁ।

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
or: ଲ୍ୟାପଟପ ଲିଡ଼କୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
or: ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତ୍ରୁଟି ଘଟିଛି ଯାହାକୁ ପୁଣି ପାଇବେ ନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
or: ମାପିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାଧନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
or: ରୀପରେଖାକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିହେବ ନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
or: ଲକ୍ଷ୍ଯସ୍ଥଳ ଧଳା ବିନ୍ଦୁଟି ହାସଲ ହୋଇନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
or: ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି !

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
or: ମାପ ବିଫଳ ହୋଇଛି!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
or: ଆପଣ ମାପ ଉପକରଣକୁ ବାହାର କରିପାରିବେ।

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
or: ମାପ ଉପକରଣକୁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସମୟରେ ବାଧା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

en: Enable color management for %s
or: ରଙ୍ଗ ପରିଚାଳନାକୁ %s ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Show color profiles for %s
or: %s ପାଇଁ ରଙ୍ଗ ରୂପରେଖା ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

note: not calibrated
en: Not calibrated
or: ମପା ହୋଇନଥିବା

en: multiple sizes
or: ଏକାଧିକ ଆକାର

en: No Desktop Background
or: କୌଣସି ଡେସ୍କଟପ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ନାହିଁ

en: Current background
or: ପ୍ରଚଳିତ ପୃଷ୍ଠଭୂମି

en: Custom
or: ଇଚ୍ଛାରୂପଣ

en: _Apply
or: ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ (_A)

en: None
or: କିଛି ନୁହେଁ

en: Custom Shortcuts
or: ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପଥକୁ ଇଚ୍ଛାରୂପଣ କରନ୍ତୁ

en: More…
or: ଅଧିକ…

en: No input sources found
or: କୌଣସି ନିବେଶ ଉତ୍ସ ମିଳିଲା ନାହିଁ

[ctx: Input Source]
en: Other
or: ଅନ୍ଯାନ୍ଯ

en: Compose Key
or: କି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ

en: Keyboard Shortcuts
or: କିବୋର୍ଡ ସର୍ଟକଟଗୁଡିକ

en: Cancel
or: ବାତିଲ କରନ୍ତୁ

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଗଲା

en: Authentication failed
or: ବୈଧିକରଣ ବିଫଳ

en: The new password is too short
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତଟି ଅତି ଛୋଟ ଅଟେ

en: The new password is too simple
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତଟି ଅତି ସହଜ ଅଟେ

en: The old and new passwords are too similar
or: ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂଆ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ ମଧ୍ଯରେ ବହୁତ ସାମଞ୍ଜସ୍ଯ ଅଛି

en: The new password has already been used recently.
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତକୁ ନିକଟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି।

en: The new password must contain numeric or special characters
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତଟି ସଂଖ୍ୟାତ୍ମକ କିମ୍ବା ବିଶେଷ ଅକ୍ଷର ମାନଙ୍କୁ ଧାରଣ କରିବା ଉଚିତ

en: The old and new passwords are the same
or: ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ ଏକାପ୍ରକାରର ଅଟନ୍ତି

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
or: ଆପଣ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପ୍ରମାଣ କରିଥିବା ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଛି!

en: The new password does not contain enough different characters
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଭିନ୍ନ ବର୍ଣ୍ଣ ନାହିଁ

en: Unknown error
or: ଅଜଣା ତ୍ରୁଟି

en: Please choose another password.
or: ଦୟାକରି ଅନ୍ୟଏକ ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ ବାଛନ୍ତୁ।

en: Please type your current password again.
or: ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତକୁ ପୁଣିଥରେ ଟାଇପ କରନ୍ତୁ।

en: Password could not be changed
or: ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତକୁ ବଦଳାଇ ହେଲା ନାହିଁ

en: The passwords do not match.
or: ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତଗୁଡ଼ିକ ମିଶୁ ନାହିଁ।

en: Select
or: ବାଛନ୍ତୁ

en: Browse for more pictures
or: ଅଧିକ ଛବି ପାଇଁ ବ୍ରାଉଜ କରନ୍ତୁ

en: Cannot automatically join this type of domain
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଡମେନ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ

en: No such domain or realm found
or: ଏପରି କୌଣସି ଡମେନ କିମ୍ବା realm ମିଳି ନାହିଁ

en: Cannot log in as %s at the %s domain
or: %s ଭାବରେ %s ଡମେନରେ ଲଗଇନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ

en: Invalid password, please try again
or: ଅବୈଧ ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ, ଦୟାକରି ପୁଣି ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ

en: Left thumb
or: ବାମ ଆଙ୍ଗୁଠି

en: Left middle finger
or: ବାମ ତର୍ଜନି

en: _Left index finger
or: ବାମ ତର୍ଜନି (_L)

en: Left ring finger
or: ବାମ ଅନାମିକା ଅଙ୍ଗୁଳି

en: Left little finger
or: ବାମ ତର୍ଜନି

en: Right thumb
or: ଡାହାଣ ଆଙ୍ଗୁଠି

en: Right middle finger
or: ଡାହାଣ ମଝି ଅଙ୍ଗୁଳି

en: _Right index finger
or: ଡାହାଣ ତର୍ଜନି (_R)

en: Right ring finger
or: ଡାହାଣ ଅନାମିକା ଅଙ୍ଗୁଳି

en: Right little finger
or: ଡାହାଣ କାନି ଅଙ୍ଗୁଳି

en: Failed to delete user
or: ଚାଳକକୁ ଅପସାରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ

en: You cannot delete your own account.
or: ଆପଣ ନିଜର ଖାତାକୁ ଅପସାରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

en: %s is still logged in
or: %s ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗଇନ ଅଛି

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
or: ଲଗଇନ ହେବା ପରେ ଏକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଅପସାରଣ କରି ତନ୍ତ୍ରକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥିତିରେ ଛାଡ଼ିଥାଏ।

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
or: ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଖାତାକୁ ଅପସାରଣ କରିବା ସମୟରେ ହୋମ ଡିରେକ୍ଟୋରୀ, ମେଲ ସ୍ପୁଲ ଏବଂ ଅସ୍ଥାୟୀ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ରଖିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ।

en: _Delete Files
or: ଫାଇଲଗୁଡିକୁ ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ (_D)

en: _Keep Files
or: ଫାଇଲଗୁଡିକୁ ରଖନ୍ତୁ (_K)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
or: ଖାତା ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଅଛି

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲଗଇନରେ ସେଟ କରାଯିବ

[ctx: Password mode]
en: None
or: କିଛି ନାହିଁ

en: Logged in
or: ଲଗଇନ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
or: ସକ୍ରିୟ

en: Failed to contact the accounts service
or: ଖାତାର ସର୍ଭିସକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ ବିଫଳ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
or: ଦୟାକରି ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଖାତା ସର୍ଭିସଟି ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ଅଛି।

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
or: ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ,
    * ଚିତ୍ର ସଂକେତକୁ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

en: Delete the selected user account
or: ବଚ୍ଛିତ ଚାଳକ ଖାତାକୁ ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
or: ବଚ୍ଛିତ ଚାଳକ ଖାତାକୁ ଅପସାରଣ କରିବା ପାଇଁ,
    * ଚିତ୍ର ସଂକେତକୁ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

en: The username is too long.
or: ଚାଳକ ନାମଟି ଅତି ବଡ଼ ଅଟେ।

en: Failed to add account
or: ଖାତା ଯୋଗ କରିବାରେ ବିଫଳ

en: Failed to register account
or: ଖାତା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ

en: No supported way to authenticate with this domain
or: ଏହି ଡମେନ ସହିତ ବୈଧିକୃତ କରିବା ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ନୁହଁ

en: Failed to join domain
or: ଡମେନରେ ଯୋଗ ହେବାରେ ବିଫଳ

en: Failed to log into domain
or: ଡମେନରେ ଲଗଇନ୍‌ ହେବାରେ ବିଫଳ

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତଟି ପୁରୁଣା ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ।

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
or: କିଛି ଅକ୍ଷର ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଗୁଡ଼ିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
or: ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତକୁ ଟିକିଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
or: ବିନା ବ୍ୟବହାରକାରୀ ନାମରେ ପ୍ରବେଶ ସଂକେତଟି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
or: ପ୍ରବେଶ ସଂକେତରେ ଆପଣଙ୍କର ନାମ ବ୍ୟବହାରକୁ ଏଡ଼ାନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
or: ପ୍ରବେଶ ସଂକେତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କିଛି ଶବ୍ଦକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
or: ସାଧାରଣ ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
or: ସ୍ଥିତବାନ ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକର କ୍ରମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
or: ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
or: ଅଧିକ ବଡ଼ ଅକ୍ଷର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
or: ଅଧିକ ଛୋଟ ଅକ୍ଷର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
or: ଅଧିକ ବିଶେଷ ଅକ୍ଷରଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ଯେପରିକି ବିରାମ ଚିହ୍ନ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
or: ଅକ୍ଷର, ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ବିରାମ ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକର ମିଶ୍ରଣକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
or: ସମାନ ଅକ୍ଷରର ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାରକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
or: ସମାନ ପ୍ରକାରର ଅକ୍ଷରର ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାରକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ:ଆପଣଙ୍କୁ ଅକ୍ଷର, ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ବିରାମ ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
or: 1234 କିମ୍ବା abcd ପରି କ୍ରମକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

en: This Week
or: ଏହି ସପ୍ତାହ

en: Last Week
or: ଗତ ସପ୍ତାହ

en: Session Ended
or: ଅଧିବେଶନ ସମାପ୍ତ

en: Session Started
or: ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

[ctx: Distance]
en: Short
or: ସଂକ୍ଷିପ୍ତ

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
or: ¼ ପରଦା

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
or: 1/2 ପରଦା

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
or: ¾ ପରଦା

[ctx: Distance]
en: Long
or: ଲମ୍ବା

en: Devices
or: ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ

en: Network
or: ନେଟୱର୍କ

en: Home
or: ମୂଳସ୍ଥାନ

en: Settings
or: ସେଟିଙ୍ଗଗୁଡିକ

note: List of applications.
en: Applications
or: ପ୍ରୟୋଗ

[ctx: service is enabled]
en: On
or: ଅନ

[ctx: service is disabled]
en: Off
or: ଅଫ

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
or: ସକ୍ରିୟ

[ctx: service is active]
en: Active
or: ସକ୍ରିୟ

en: Choose a Folder
or: ଗୋଟିଏ ଫୋଲଡର ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Copy
or: ନକଲ କରନ୍ତୁ

en: Sharing
or: ସହଭାଗ

note: Label
en: No networks selected for sharing
or: ସହଭାଗ ପାଇଁ କୌଣସି ନେଟୱର୍କ ବଛାଯାଇ ନାହିଁ

en: Ask what to do
or: କଣ କରିବାକୁ ହେବ ପଚାରନ୍ତୁ

en: Do nothing
or: କିଛି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

en: Open folder
or: ଫୋଲଡର ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Other Media
or: ଅନ୍ଯାନ୍ଯ ସଞ୍ଚାର ମାଧ୍ଯମ

en: Select an application for audio CDs
or: ଧ୍ୱନୀ CD ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରୟୋଗ ବାଛନ୍ତୁ

en: Select an application for video DVDs
or: ଭିଡିଓ DVD ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରୟୋଗ ବାଛନ୍ତୁ

en: Select an application to run when a music player is connected
or: ଏକ ସଙ୍ଗୀତ ଚାଳକ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ତାହାକୁ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟୋଗକୁ ବାଛନ୍ତୁ

en: Select an application to run when a camera is connected
or: ଏକ କ୍ୟାମେରା ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ତାହାକୁ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟୋଗକୁ ବାଛନ୍ତୁ

en: Select an application for software CDs
or: ସଫ୍ଟୱେର CD ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରୟୋଗ ବାଛନ୍ତୁ

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
or: ଧ୍ୱନି DVD

en: blank Blu-ray disc
or: ଖାଲି Blu-Ray ଡିସ୍କ

en: blank CD disc
or: ଖାଲି CD ଡିସ୍କ

en: blank DVD disc
or: ଖାଲି DVD ଡିସ୍କ

en: blank HD DVD disc
or: ଖାଲି HD DVD ଡିସ୍କ

en: Blu-ray video disc
or: Blu-Ray ଭିଡିଓ ଡିସ୍କ

en: e-book reader
or: ଇ-ପୁସ୍ତକ ପାଠକ

en: HD DVD video disc
or: HD DVD ଭିଡିଓ ଡିସ୍କ

en: Picture CD
or: ଛବି CD

en: Super Video CD
or: ଉତ୍ତମ ଭିଡ଼ିଓ CD

en: Video CD
or: ଭିଡିଓ ସି.ଡି.

en: Windows software
or: Windows ସଫ୍ଟୱେର

[ctx: measurement format]
en: Imperial
or: ଇମ୍ପେରୀୟାଲ

[ctx: measurement format]
en: Metric
or: ମେଟ୍ରିକ

en: Formats
or: ଫର୍ମାଟଗୁଡିକ

en: Unknown
or: ଅଜଣା

en: Wayland
or: ୱେଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: Other…
or: ଅନ୍ଯାନ୍ଯ…

en: Today
or: ଆଜି

en: Yesterday
or: ଗତକାଲି

en: never
or: କଦାପି ନୁହଁ

en: today
or: ଆଜି

en: yesterday
or: ଗତକାଲି

en: %i day ago | %i days ago
or[0]: %i ଦିନ ପୂର୍ବେ
or[1]: %i ଦିନ ପୂର୍ବେ

en: IPv4 Address
or: IPv4 ଠିକଣା

en: IPv6 Address
or: IPv6 ଠିକଣା

en: IP Address
or: IP ଠିକଣା

en: Hardware Address
or: ହାର୍ଡୱେର ଠିକଣା

en: Default Route
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପଥ

en: Last used
or: ଶେଷରେ ବ୍ୟବହୃତ

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
or: ତାରଯୁକ୍ତ

en: Options…
or: ବିକଳ୍ପଗୁଡିକ…

en: Choose a PAC file
or: ଗୋଟିଏ PAC ଫାଇଲ ବାଛନ୍ତୁ

en: PAC files (*.pac)
or: PAC ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ (*.pac)

en: Choose a Certificate Authority certificate
or: ଗୋଟିଏ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବାଛନ୍ତୁ

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
or: DER କିମ୍ବା PEM ପ୍ରମାଣପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Unencrypted private keys are insecure
or: ଅସଂଗୁପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିଗୁଡ଼ିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ

en: Choose your personal certificate
or: ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ବାଛନ୍ତୁ

en: Choose your private key
or: ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିକୁ ବାଛନ୍ତୁ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
or: ହଟସ୍ପଟକୁ ଅଟକାଇ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ଚାଳକ ସହିତ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରବେ କି?

en: _Stop Hotspot
or: ହଟସ୍ପଟକୁ ଅଟକାନ୍ତୁ (_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
or: ସ୍ଥିତି ଅଜଣା

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
or: ଅପରିଚାଳିତ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
or: ଉପଲବ୍ଧନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
or: ସଂଯୋଗ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
or: ବୈଧିକରଣ ଆବଶ୍ଯକ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
or: ସଂଯୋଗିତ

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
or: ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
or: ସଂୟୋଗ ଅସଫଳ ହେଲା

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
or: ସ୍ଥିତି ଅଜଣା (ଅନୁପସ୍ଥିତ)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
or: ବିନ୍ୟାସ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
or: IP ସଂରଚନା ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
or: IP ସଂରଚନା ସମୟ ସମାପ୍ତି ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
or: ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
or: 802.1x supplicant ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
or: 802.1x supplicant ସଂରଚନା ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
or: 802.1x supplicant ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
or: 802.1x supplicant ବୈଧକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଉଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
or: PPP ସର୍ଭିସ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
or: PPP ସର୍ଭିସ ବିଛିନ୍ନହୋଇଥିବା

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
or: PPP ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
or: DHCP କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
or: DHCP କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ତ୍ରୁଟି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
or: DHCP କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
or: ସହଭାଗୀ ସଂଯୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
or: ସହଭାଗୀ ସଂଯୋଗ ସର୍ଭିସ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
or: AutoIP ସର୍ଭିସ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
or: AutoIP ସର୍ଭିସ ତ୍ରୁଟି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
or: AutoIP ସର୍ଭିସ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
or: ଲାଇନ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
or: ଡ଼ାଏଲଟନ ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
or: କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
or: ଡ଼ାଏଲ କରିବା ସମୟ ସମାପ୍ତି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
or: ଡ଼ାଏଲ ପ୍ରୟାସ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
or: ମଡେମ ପ୍ରାରମ୍ଭିକରଣ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
or: ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ APN ବାଛିବାରେ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
or: ନେଟୱର୍କ ସନ୍ଧାନ କରୁ ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
or: ନେଟୱର୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ବାରଣ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
or: ନେଟୱର୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ସମୟ ସମାପ୍ତି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
or: ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ନେଟୱର୍କ ସହିତ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
or: PIN ଯାଞ୍ଚ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
or: ଉପକରଣ ପାଇଁ ଫର୍ମୱେର ଅନୁପସ୍ଥିତ ଅଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
or: ସଂଯୋଗ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
or: ସ୍ଥିତବାନ ସଂଯୋଗକୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
or: ମଡେମ ମିଳିଲା ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
or: ବ୍ଲୁଟୁଥ ସଂୟୋଗ ବିଫଳ ହେଲା

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
or: SIM କାର୍ଡ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
or: SIM ପିନ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
or: SIM Puk ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
or: ଭୁଲ SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
or: ସଂଯୋଗ ନିର୍ଭୋରୋକ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
or: ଫର୍ମୱେର ଅନୁପସ୍ଥିତ ଅଛି

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
or: କେବଲ ଲାଗିନାହିଁ

en: Security
or: ସୁରକ୍ଷା

en: Delete Address
or: ଠିକଣାକୁ ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ

en: Delete Route
or: ପଥ ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ

en: automatic
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ

en: Identity
or: ପରିଚୟ

en: Cannot import VPN connection
or: VPN ସଂଯୋଗକୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ

en: Select file to import
or: ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: _Replace
or: ବଦଳାନ୍ତୁ (_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
or: ଆପଣ %s କୁ ଆପଣ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଥିବା VPN ସଂଯୋଗ ସହିତ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?

en: Cannot export VPN connection
or: VPN ସଂଯୋଗକୁ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ

en: Export VPN connection
or: VPN ସଂଯୋଗକୁ ରପ୍ତାନୀ କରନ୍ତୁ

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
or: କିଛି ନାହିଁ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
or: WEP 40/128-ବିଟ କି (Hex କିମ୍ବା ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
or: WEP 128-ବିଟ ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ

en: Dynamic WEP (802.1x)
or: ଗତିଜ WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
or: WPA & WPA2 ବ୍ୟକ୍ତିଗତ

en: WPA & WPA2 Enterprise
or: WPA & WPA2 ଉଦ୍ଦୋଗ

en: Profile %d
or: ରୂପରେଖା %d

en: Unable to open connection editor
or: ସଂଯୋଗ ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଖୋଲିବାରେ ଅସମର୍ଥ

en: New Profile
or: ନୂତନ ରୂପରେଖ

en: _Add
or: ଯୋଗ କରନ୍ତୁ (_A)

en: Import from file…
or: ଫାଇଲରୁ ଆମଦାନୀ କରନ୍ତୁ…

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
or: ବାଣିଜ୍ୟିକ

[ctx: Wifi security]
en: None
or: କିଛି ନାହିଁ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
or: କଦାପି ନୁହଁ

[ctx: Signal strength]
en: None
or: କିଛି ନାହିଁ

[ctx: Signal strength]
en: Weak
or: ଦୁର୍ବଳ

[ctx: Signal strength]
en: Ok
or: ଠିକ ଅଛି

[ctx: Signal strength]
en: Good
or: ଉତ୍ତମ

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
or: ଅତି ଉତ୍ତମ

en: Details
or: ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ

en: Add new connection
or: ନୂଆ ସଂଯୋଗ ଯୋଗକରନ୍ତୁ

en: Manual
or: ପୁସ୍ତିକା

en: Automatic
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
or: ୱେବ ପ୍ରୋକ୍ସି ସ୍ୱୟଂଆବିଷ୍କାରକୁ ସଂରଚନା URL ଦିଆଯାଇନଥିବା ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
or: ଏହା ଅବିଶ୍ୱସ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣ ନେଟୱର୍କରେ ପରାମର୍ଶିତ ନୁହଁ।

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
or: ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ ଏବଂ ଯେ କୌଣସି ଇଚ୍ଛାକୃତ ବିନ୍ୟାସକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ବଚ୍ଛିତ ନେଟୱର୍କ ପାଇଁ ନେଟୱର୍କ୍‌ ବିବରଣୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

en: _Forget
or: ଭୁଲିଯାଆନ୍ତୁ (_F)

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
or: ଭୁଲିଯାଏ (_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
or: ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ତନ୍ତ୍ର ନୀତି ବାରଣ କରିଥାଏ

en: Wireless device does not support Hotspot mode
or: ବେତାର ଉପକରଣ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଧାରାକୁ ସହାୟତା କରିନଥାଏ

en: Try clicking, double clicking, scrolling
or: କ୍ଲିକ, ଦୁଇଥର କ୍ଲିକ, ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ

en: Five clicks, GEGL time!
or: ପାଞ୍ଚ ଥର କ୍ଲିକ, GEGL ସମୟ!

en: Double click, primary button
or: ଦୁଇଥର ଦବାଇବା, ପ୍ରାଥମିକ ବଟନ

en: Single click, primary button
or: ଏକ କ୍ଲିକ, ପ୍ରାଥମିକ ବଟନ

en: Double click, middle button
or: ଦୁଇଥର କ୍ଲିକ, ମଝି ବଟନ

en: Single click, middle button
or: ଏକ କ୍ଲିକ, ମଝି ବଟନ

en: Double click, secondary button
or: ଦୁଇଥର  କ୍ଲିକ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବଟନ

en: Single click, secondary button
or: ଏକ କ୍ଲିକ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବଟନ

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
or: ଅଧିକ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରନ୍ତୁ

en: Empty all items from Trash?
or: ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ରରୁ ସମସ୍ତ ବସ୍ତୁକୁ ଖାଲି କରିବେ କି?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
or: ଏହି ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ରରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅପସାରିତ ହୋଇଛି।

en: _Empty Trash
or: ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ରକୁ ଖାଲି କରନ୍ତୁ (_E)

en: Delete all the temporary files?
or: ସମସ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ଅପସାରଣ କରିବେ କି?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
or: ସମସ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅପସାରିତ ହୋଇଛି।

en: _Purge Temporary Files
or: ଫାଇଲଗୁଡିକୁ ରଖନ୍ତୁ (_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
or: ଅନ୍ଯାନ୍ଯ

en: Error removing account
or: ଖାତା ବାହାର କରିବାରେ ତ୍ରୁଟି

en: Enable verbose mode
or: ଦୃଷ୍ଟ ସୂଚନାଯୁକ୍ତ ଧାରାକୁ ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Search for the string
or: ଏହି ବାକ୍ୟଖଣ୍ଡକୁ ଖୋଜନ୍ତୁ

en: List possible panel names and exit
or: ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ୟାନେଲ ନାମଗୁଡ଼ିକୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରନ୍ତୁ

en: Panel to display
or: ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ପ୍ୟାନେଲ

en: Available panels:
or: ଉପଲବ୍ଧ ପ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ:

en: Privacy
or: ଗୋପନୀୟତା

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
or[0]: %u ଫଳାଫଳ
or[1]: %u ଫଳାଫଳଗୁଡ଼ିକ

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
or[0]: %u ନିବେଶ
or[1]: %u ନିବେଶଗୁଡ଼ିକ

en: System Sounds
or: ତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୱନି

en: Authentication Required
or: ବୈଧିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
or: ଚାଳକ ନାମ

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
or: ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
or: ବୈଧିକୃତ କରନ୍ତୁ (_u)

en: Select Printer Driver
or: ମୁଦ୍ରଣୀ ଡ୍ରାଇଭର ବାଛନ୍ତୁ

en: Remove Printer
or: ମୁଦ୍ରଣୀକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ

en: Model
or: ମଡେଲ

en: Location
or: ସ୍ଥାନ

en: Ink Level
or: କାଳି ସ୍ତର

en: Name
or: ନାମ

en: Address
or: ଠିକଣା

en: Searching for preferred drivers…
or: ପସନ୍ଦ ଯୋଗ୍ୟ ଡ୍ରାଇଭର ଖୋଜୁଅଛି …

en: Authenticate
or: ବୈଧିକୃତ

en: Default
or: ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ

en: Middle Mouse Button Click
or: ମଝି ବଟନ କ୍ଲିକ

en: Right Mouse Button Click
or: ଡ଼ାହାଣ ମାଉସ ବଟନ କ୍ଲିକ

en: Back
or: ପଛ

en: Forward
or: ଆଗକୁ

en: Eraser Pressure Feel
or: ଲିଭାଳି ବକ୍ର ଚାପ

en: Soft
or: ନରମ

en: Firm
or: ଫର୍ମ

en: Top Button
or: ଉପର ବଟନ

en: Lower Button
or: ତଳ ବଟନ

en: Tip Pressure Feel
or: ଉପର ଚାପ ଅନୁଭବ

en: Tablet (absolute)
or: ଟ୍ୟାବଲେଟ (ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ)

en: Touchpad (relative)
or: ଟଚପ୍ୟାଡ (ପାରସ୍ପରିକ)

en: Tablet Preferences
or: ଟ୍ୟାବଲେଟ ପସନ୍ଦଗୁଡ଼ିକ

en: No tablet detected
or: କୌଣସି ଟ୍ୟାବଲେଟ ଉପସ୍ଥିତ ନାହିଁ

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
or: ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କର ୱାକମ ଟ୍ୟାବଲେଟକୁ ପ୍ଲଗଇନ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅନ କରନ୍ତୁ

en: Bluetooth Settings
or: ବ୍ଲୁଟୁଥ ସଂରଚନା

en: Wacom Tablet
or: ୱାକମ ଟ୍ୟାବଲେଟ

en: Tracking Mode
or: ଅନୁସନ୍ଧାନ ଧାରା

en: Left-Handed Orientation
or: ବାମ-ହାତ ଆବର୍ତ୍ତନ

en: Map to Monitor…
or: ମନିଟର ସହିତ ମେଳାନ୍ତୁ…

en: Map Buttons…
or: ବଟନଗୁଡ଼ିକୁ ମେଳାନ୍ତୁ…

en: Calibrate…
or: ମାପନ୍ତୁ...

en: Adjust mouse settings
or: ମାଉସ ସେଟିଙ୍ଗଗୁଡିକୁ ସଜାଡ଼ନ୍ତୁ

en: Adjust display resolution
or: ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବିଭେଦନକୁ ସଜାଡ଼ନ୍ତୁ

en: Screen Calibration
or: ପରଦା ମାପ

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
or: ଲକ୍ଷ୍ଯସ୍ଥଳ ଚିହ୍ନଟଗୁଡ଼ିକୁ ପରଦାରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ମାତ୍ରେ ଟ୍ୟାବଲେଟକୁ ମାପିବା ପାଇଁ  ଲିପିବଦ୍ଧ କରନ୍ତୁ।

en: Map Buttons
or: ବଟନଗୁଡ଼ିକୁ ମେଳାନ୍ତୁ

en: Map buttons to functions
or: କାମ କରିବା ପାଇଁ ବଟନଗୁଡ଼ିକୁ ମେଳାନ୍ତୁ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
or: 15 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
or: 30 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
or: 45 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
or: 1 ଘଣ୍ଟା

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
or: 80 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
or: 90 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
or: 100 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
or: 2 ଘଣ୍ଟା

en: Automatic Suspend
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ନିଲମ୍ବନ

en: _Plugged In
or: ପ୍ଲଗଇନ ହୋଇଛି (_P)

en: On _Battery Power
or: ବ୍ୟାଟେରୀ ଶକ୍ତିରେ ଚାଲୁଛି (_B)

en: Delay
or: ବିଳମ୍ବ

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
or: ମାପ ଦ୍ୱାରା ଏକ ରୂପରେଖା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଆପଣ ପରଦାର ରଙ୍ଗ ପରିଚାଳକରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ମାପିବାରେ ଆପଣ ଯେତେ ସମୟ ଦେବେ, ରଙ୍ଗ ରୂପରେଖା ସେତେ ଭଲ ହେବ।

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
or: ଆପଣ ନିଜର କମ୍ପୁଟରକୁ ମାପିବା ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
or: ଗୁଣବତ୍ତା

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
or: ପାଖାପାଖି ସମୟ

en: Calibration Quality
or: ମାପ ଗୁଣବତ୍ତା

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
or: ମାପିବା ପାଇଁ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସେନସର୍‌ ଉପକରଣକୁ ବାଛନ୍ତୁ।

en: Calibration Device
or: ମାପ ଉପକରଣ

en: Select the type of display that is connected.
or: ସଂଯୁକ୍ତ ଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ପ୍ରକାର ବାଛନ୍ତୁ।

en: Display Type
or: ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପ୍ରକାର

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
or: ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଲକ୍ଷ୍ଯସ୍ଥଳ ଧଳା ବିନ୍ଦୁ ବାଛନ୍ତୁ। ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଦର୍ଶନୀଗୁଡ଼ିକ D65 ପ୍ରଦୀପକରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାହୋଇଥାଏ।

en: Profile Whitepoint
or: ରୂପରେଖା ଧଳାବିନ୍ଦୁ

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
or: ଆପଣଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ମୁତାବକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାକୁ ସେଟ କରନ୍ତୁ। ରଙ୍ଗ ପରିଚାଳନାଟିଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ସ୍ତର ଅନୁସାରେ ଅଧିକ ସଠିକ ହେବ।

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
or: ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଉପକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ସ୍ତର ଅନୁସାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

en: Display Brightness
or: ଉଜ୍ଜ୍ବଳତା ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
or: ଆପଣ ରଙ୍ଗ ରୂପରେଖାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପୁଟରରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ, ଅଥବା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଲୋକ ଅନୁସାରେ ରୂପରେଖା ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବେ।

en: Profile Name:
or: ରୂପରେଖ ନାମ:

en: Profile Name
or: ରୂପରେଖ ନାମ

en: Profile successfully created!
or: ରୂପରେଖା ସଫଳତାର ସହିତ ନିର୍ମିତ!

en: Copy profile
or: ରୂପରେଖା ନକଲ କରନ୍ତୁ

en: Requires writable media
or: ଲିଖନଯୋଗ୍ୟ ମେଡିଆ ଆବଶ୍ୟକ

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
or: ଆପଣ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> ଏବଂ <a href="windows">Microsoft Windows</a> ରେ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ତାହା ପାଇପାରିବେ।

en: Summary
or: ସାରାଂଶ

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
or: ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ରୂପରେଖା ସଠିକ ଭାବରେ କାମ କରିନପାରେ।<a href="">ବିବରଣୀ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ।</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
or: ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉପକରଣ ରଙ୍ଗ ପରିଚାଳିତ ହେବା ପାଇଁ ଏକ ଅଦ୍ୟତିତ ରଙ୍ଗ ରୂପରେଖା ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାଏ।

en: Learn more about color management
or: ରଙ୍ଗ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରନ୍ତୁ

en: Set this profile for all users on this computer
or: ଏହି କମ୍ପୁଟରରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ଯବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଉପକରଣକୁ ସେଟ କରନ୍ତୁ

en: Calibrate the device
or: ଏହି ଉପକରଣକୁ ମାପନ୍ତୁ

en: Unable to detect any devices that can be color managed
or: ରଙ୍ଗ ପରିଚାଳିତ କୌଣସି ଉପକରଣକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ଅସମର୍ଥ

en: Projector
or: ପ୍ରକ୍ଷେପକ

en: Plasma
or: ପ୍ଲାଜମା

en: LCD (CCFL backlight)
or: LCD (CCFL ବ୍ୟାକଲାଇଟ)

en: LCD (RGB LED backlight)
or: LCD (RGB LED ବ୍ୟାକଲାଇଟ)

en: LCD (white LED backlight)
or: LCD (ଧଳା LED ବ୍ୟାକଲାଇଟ)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
or: ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସସ୍ତ  LCD (CCFL ବ୍ୟାକଲାଇଟ)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
or: ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସସ୍ତ LCD (RGB LED ବ୍ୟାକଲାଇଟ)

en: 40 minutes
or: 40 ମିନିଟ

en: Native to display
or: ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ

en: D50 (Printing and publishing)
or: D50 (ମୁଦ୍ରଣ କରୁଅଛି ଏବଂ ପ୍ରକାଶ କରୁଅଛି)

en: D65 (Photography and graphics)
or: D65 (ଫୋଟୋଗ୍ରାଫି ଏବଂ ଆଲେଖିକ)

en: Display Calibration
or: ମାପ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
or: ସମାପ୍ତ (_D)

en: Bark
or: ଗରଜିବା

en: Drip
or: ପଡ଼ିବା

en: Glass
or: କାଚ

en: Sonar
or: ସୋନାର

en: Output
or: ଫଳାଫଳ

en: Test
or: ପରୀକ୍ଷା

en: Subwoofer
or: ସବଉଫର

en: Input
or: ନିବେଶ

en: Resolution
or: ବିଭେଦ

en: Times
or: ସମୟ

en: Hour
or: ଘଣ୍ଟା

en: Minute
or: ମିନିଟ

en: Mirror
or: ପ୍ରତିଫଳକ

en: Automatic Screen _Lock
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପରଦା ତାଲା (_L)

en: Displays
or: ପ୍ରଦର୍ଶନୀଗୁଡ଼ିକ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
or: ପରଦା ଅଫ ହୋଇଛି

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
or: 30 ସେକେଣ୍ଡ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
or: 1 ମିନଟ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
or: 2 ମିନିଟଗୁଡିକ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
or: 3 ମିନିଟଗୁଡିକ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
or: 5 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
or: 4 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
or: 8 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
or: 10 ମିନିଟ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
or: 12 ମିନିଟ

en: Input Sources
or: ନିବେଶ ଉତ୍ସ

en: Use the _same source for all windows
or: ସମସ୍ତ ୱିଣ୍ଡୋ ପାଇଁ ସମାନ ଉତ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ (_s)

en: Add an Input Source
or: ନିବେଶ ଉତ୍ସ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ

en: Preferences
or: ପସନ୍ଦ

en: Shortcut
or: ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପଥ

en: Add
or: ଯୋଗ କରନ୍ତୁ

en: No input source selected
or: କୌଣସି  ନିବେଶ ଉତ୍ସ ବଛା ହୋଇନାହିଁ

en: Add Shortcut
or: ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପଥ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
or: ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜିକୃତ ଅଙ୍ଗୁଳି ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ଅପସାରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ଯାହାଫଳରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଚିହ୍ନ ଲଗଇନ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ?

en: _Delete Fingerprints
or: ଅଙ୍ଗୁଳି ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ (_D)

en: Create a user account
or: ଚାଳକ ଖାତା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
or: ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଅଧିବେଶନକୁ ପୁନଃଚାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ

en: Restart Now
or: ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନଃଚାଳନ କରନ୍ତୁ

en: User Icon
or: ଚାଳକ ଚିତ୍ର ସଂକେତ

en: _Language
or: ଭାଷା (_L)

en: _Password
or: ପ୍ରବେଶ ସଂଙ୍କେତ (_P)

en: _Fingerprint Login
or: ଅଙ୍ଗୁଳି ଚିହ୍ନ ଲଗଇନ (_F)

en: A_utomatic Login
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଲଗଇନ (_u)

en: Add User
or: ଚାଳକ ଯୋଗକରନ୍ତୁ

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
or: ନାମଙ୍କନ କରନ୍ତୁ (_E)

en: Domain Administrator Login
or: ଡମେନ ପ୍ରଶାସକ ଲଗଇନ

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
or: ବାଣିଜ୍ୟିକ ଲଗଇନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ, ଏହି କମ୍ପୁଟରକୁ ଡମେନରେ
    ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କର ନେଟୱର୍କ ପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଡମେନ ପ୍ରବେଶ ସଂକେତକୁ 
    ଏଠାରେ ଭରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

en: _Domain
or: ଡମେନ (_D)

en: Administrator _Name
or: ପ୍ରଶାସକ ନାମ (_N)

en: Administrator Password
or: ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ

en: _Username
or: ଚାଳକ ନାମ (_U)

en: _Full Name
or: ପୂରା ନାମ (_F)

en: Account _Type
or: ଖାତା ପ୍ରକାର (_T)

en: _Enterprise Login
or: ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଲଗଇନ (_E)

en: Change Password
or: ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

en: Ch_ange
or: ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ (_a)

en: _New Password
or: ନୂତନ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ (_N)

en: Current _Password
or: ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ (_P)

en: Set a password now
or: ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ ସେଟ କରନ୍ତୁ

en: Full Screen
or: ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପରଦା

en: Top Half
or: ଉପର ଅଧା

en: Bottom Half
or: ତଳ ଅଧା

en: Left Half
or: ବାମ ପାଖ ଅଧା

en: Right Half
or: ଡାହାଣ ପାଖ ଅଧା

en: Zoom Options
or: ଛୋଟବଡ଼ ବିକଳ୍ପଗୁଡିକ

en: _Zoom
or: ସାନବଡ କରନ୍ତୁ (_Z)

en: Magnifier Position:
or: ଆବର୍ଦ୍ଧକ ଅବସ୍ଥାନ:

en: Magnifier
or: ଆବର୍ଦ୍ଧକ

en: Crosshairs
or: କ୍ରସହେୟର

en: Color Effects:
or: ରଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବଗୁଡ଼ିକ:

en: Color Effects
or: ରଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବଗୁଡ଼ିକ

en: Typing Assist
or: ଲେଖିବା ସହକାରୀ

en: _Sticky Keys
or: ସାମୟିକ କିଗୁଡ଼ିକ (_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
or: ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ କିଗୁଡ଼ିକୁ କି ଯୁଗଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

en: _Disable if two keys are pressed together
or: ଦୁଇଟି କି ଏକା ସହିତ ଦବାହୋଇଥିଲେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ (_D)

en: S_low Keys
or: ମନ୍ଥର କିଗୁଡ଼ିକ (_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
or: କେତେବେଳେ କି କୁ ଦବାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ କେତେବେଳେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ତାହା ମଧ୍ଯରେ ବିଳମ୍ବ ସେଟ କରିଥାଏ

en: A_cceptance delay:
or: ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ (_c):

en: Slow keys typing delay
or: କିଗୁଡ଼ିକର ଲେଖିବାରେ ବିଲମ୍ବକୁ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Beep when a key is pr_essed
or: ଆଗପଛ କି ଦବାଇବା ସମୟରେ ଦପଦପ କରନ୍ତୁ (_e)

en: Beep when a key is _accepted
or: କି କୁ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲେ ମିଟିମିଟି କରିବ (_a)

en: Beep when a key is _rejected
or: ଯଦି କି କୁ ପ୍ରତ୍ଯାଖାନ କରାଗଲେ ମିଟିମିଟି କରିବ (_r)

en: _Bounce Keys
or: ଡେଉଁଥିବା କିଗୁଡ଼ିକ (_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
or: ଦ୍ରୁତ ନକଲ କି ଦବାଇବାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରନ୍ତୁ

en: Bounce keys typing delay
or: ଡେଉଁଥିବା କିଗୁଡ଼ିକର ଲେଖିବାରେ ବିଳମ୍ବ

en: _Enable by Keyboard
or: କି ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛି (_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
or: କିବୋର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଭିଗମ୍ୟତା ବିଶେଷଗୁଣଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ ଏବଂ ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: Repeat Keys
or: କିଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନରାବୃତି

en: Repeat keys speed
or: ପୁନରାବୃତ୍ତି କିଗୁଡିକର ଗତି

en: Click Assist
or: କ୍ଲିକ ସହାୟକ

en: _Simulated Secondary Click
or: ଦ୍ୱିତୀୟକ କ୍ଲିକକୁ ଜାଗ୍ରତ କରନ୍ତୁ (_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
or: ପ୍ରାଥମିକ ବଟନକୁ ତଳକୁ ଧରି ଦ୍ୱିତୀୟକ କ୍ଲିକକୁ ଜାଗ୍ରତ କରନ୍ତୁ

en: Secondary click delay
or: ଦ୍ୱିତୀୟକ କ୍ଲିକ ବିଳମ୍ବ

en: _Hover Click
or: ହଭର କ୍ଲିକ (_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
or: ସୂଚକ ଗତିକୁ ଅଟକାଇବା ସମୟରେ କ୍ଲିକକୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: D_elay:
or: ବିଳମ୍ବ (_e):

en: Motion _threshold:
or: ଥ୍ରେସହୋଲ୍ଡ ଗତି (_t):

en: Visual Alerts
or: ଚାକ୍ଷୁଷ ସତର୍କତା

en: _Test flash
or: ଫ୍ଲାସ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ (_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
or: ସତର୍କ ଧ୍ୱନୀ ହେଲେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ସୂଚନା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

en: _Visual Alerts
or: ଚାକ୍ଷୁଷ ସତର୍କତା (_V)

en: Flash the entire _screen
or: ସମଗ୍ର ପରଦାକୁ ଫ୍ଲାଶ କରନ୍ତୁ (_s)

en: Seeing
or: ଚିତ୍ରଣକରୁଛି

en: _High Contrast
or: ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟତା (_H)

en: _Large Text
or: ବୃହତ ପାଠ୍ୟ (_L)

en: Screen _Reader
or: ପରଦା ପାଠକ (_R)

en: _Sound Keys
or: ଧ୍ବନୀ କି (_S)

en: Hearing
or: ଶୁଣୁଅଛି

en: Typing
or: ଟାଇପ କରିବା

en: Screen _Keyboard
or: ପରଦା କି-ବୋର୍ଡ (_K)

en: _Typing Assist (AccessX)
or: ଲେଖିବା ସହକାରୀ (AccessX) (_T)

en: Pointing & Clicking
or: ଇଙ୍ଗିତ କରିବା ଏବଂ କ୍ଲିକ କରିବା

en: _Mouse Keys
or: ମାଉସ କି (_M)

en: _Click Assist
or: କ୍ଲିକ ସହାୟକ (_C)

en: Cursor Blinking
or: ଦର୍ଶିକାଟି ମିଟିମିଟି କରୁଅଛି

en: Sound Keys
or: ଧ୍ୱନି କିଗୁଡ଼ିକ

en: Screen Reader
or: ପରଦା ପାଠକ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
or: ପରଦା ପାଠକ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ପାଠ୍ୟକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପଢ଼ିଥାଏ।

en: _Screen Reader
or: ପରଦା ପାଠକ (_S)

en: General
or: ସାଧାରଣ

en: Search
or: ଖୋଜନ୍ତୁ

en: Notifications
or: ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡ଼ିକ

en: Reset
or: ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ

en: Networks
or: ନେଟୱର୍କଗୁଡ଼ିକ

en: Some services are disabled because of no network access.
or: ନେଟୱର୍କ ଅଭିଗମ୍ୟତା ନଥିବା ହେତୁ କିଛି ସର୍ଭିସଗୁଡ଼ିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଅଛି।

en: Remote Login
or: ସୁଦୂର ଲଗଇନ

en: Media Sharing
or: ମେଡ଼ିଆ ସହଭାଗ

en: Share music, photos and videos over the network.
or: ସଙ୍ଗୀତ, ଫୋଟ ଏବଂ ଭିଡ଼ିଓଗୁଡ଼ିକୁ ନେଟୱର୍କରେ ସହଭାଗ କରନ୍ତୁ।

en: Folders
or: ଫୋଲଡରଗୁଡିକ

en: Select how media should be handled
or: ସଞ୍ଚାର ମାଧ୍ଯମଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ତାହା ବାଛନ୍ତୁ

en: CD _audio
or: CD ଧ୍ୱନୀ (_a)

en: _DVD video
or: DVD ଭିଡିଓ (_D)

en: _Music player
or: ସଙ୍ଗୀତ ଚାଳକ (_M)

en: _Photos
or: ଫୋଟୋଗୁଡ଼ିକ (_P)

en: _Software
or: ସଫ୍ଟୱେର (_S)

en: _Other Media…
or: ଅନ୍ଯାନ୍ଯ ସଞ୍ଚାର ମାଧ୍ଯମ (_O)…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
or: ମେଡ଼ିଆ ଭର୍ତ୍ତି ସମୟରେପଚାରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ (_N)

en: Select how other media should be handled
or: ଅନ୍ୟ ସଞ୍ଚାର ମାଧ୍ଯମ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ତାହା ବାଛନ୍ତୁ

en: _Action:
or: କାର୍ଯ୍ଯ (_A):

en: _Type:
or: ପ୍ରକାର (_T):

en: Preview
or: ପୂର୍ବଦୃଶ୍ଯ

en: My Account
or: ମୋର ଖାତା

en: Login Screen
or: ଲଗଇନ୍‌ ପରଦା

en: Language
or: ଭାଷା

en: Login settings are used by all users when logging into the system
or: ତନ୍ତ୍ରରେ ଲଗଇନ କରିବା ସମୟରେ ଲଗଇନ ସଂରଚନାଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ

en: Dates
or: ତାରିଖ

en: Numbers
or: ସଂଖ୍ଯାଗୁଡିକ

en: Measurement
or: ମାପ

en: Paper
or: କାଗଜ

en: Memory
or: ସ୍ମୃତିସ୍ଥାନ

en: Processor
or: ସଞ୍ଚାଳକ

en: Graphics
or: ଲେଖାଚିତ୍ର

en: Calculating…
or: ହିସାବ କରୁଅଛି…

en: Virtualization
or: ଆଭାସୀକରଣ

en: _Select
or: ବାଛନ୍ତୁ (_S)

en: No languages found
or: କୌଣସି ଭାଷା ମିଳିଲା ନାହିଁ

en: Time
or: ସମୟ

en: Turn device off
or: ଉପକରଣକୁ ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: _Type
or: ପ୍ରକାର (_T)

en: Sho_w password
or: ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ (_w)

en: FAST
or: କ୍ଷୀପ୍ର

en: Tunneled TLS
or: ଟନେଲଯୁକ୍ତ TLS

en: Protected EAP (PEAP)
or: ସୁରକ୍ଷିତ EAP (PEAP)

en: Au_thentication
or: ବୈଧିକରଣ (_t)

en: I_dentity
or: ପରିଚୟ (_d)

en: _User certificate
or: ଚାଳକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (_U)

en: C_A certificate
or: CA ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର (_A)

en: Private _key
or: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କି (_k)

en: _Private key password
or: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କି ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ (_P)

en: Anonymous
or: ଅଜ୍ଞାତ

en: Authenticated
or: ବୈଧିକୃତ

en: Both
or: ଉଭୟ

en: Anony_mous identity
or: ଅଜଣା ପରିଚୟ (_m)

en: PAC _file
or: PAC ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ  (_f)

en: _Inner authentication
or: ଭିତର ବୈଧିକରଣ (_I)

en: Version 0
or: ସଂସ୍କରଣ 0

en: Version 1
or: ସଂସ୍କରଣ 1

en: PEAP _version
or: PEAP ସଂସ୍କରଣ (_v)

en: 1 (Default)
or: 1 (ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ)

en: Open System
or: ଖୋଲା ତନ୍ତ୍ର

en: Shared Key
or: ସହଭାଗୀ କି

en: _Key
or: କି (_K)

en: Sho_w key
or: କି ଦର୍ଶାନ୍ତୁ (_w)

en: WEP inde_x
or: WEP ଅନୁକ୍ରମଣିକା (_x)

en: S_ecurity
or: ସୁରକ୍ଷା (_e)

en: 802.1x _Security
or: 802.1x ସୁରକ୍ଷା (_S)

en: _SSID
or: SSID (_S)

en: _BSSID
or: BSSID (_B)

en: _MAC Address
or: MAC ଠିକଣା(_M)

en: _Cloned Address
or: ପ୍ରତିରୂପି ଠିକଣା (_C)

en: Automatic (DHCP)
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ (DHCP)

en: Link-Local Only
or: କେବଳ ସଂଯୋଗ-ସ୍ଥାନୀୟ

en: Netmask
or: ନେଟମାସ୍କ

en: Gateway
or: ଗେଟୱେ

en: Automatic DNS
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ DNS

en: Routes
or: ପଥଗୁଡ଼ିକୁ

en: Automatic Routes
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ପଥଗୁଡ଼ିକ

en: Use this connection _only for resources on its network
or: ଏହି ସଂଯୋଗକୁ କେବଳ ଏହି ନେଟୱର୍କରେ ଥିବା ଉତ୍ସଗୁଡିକ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ (_o)

en: _Name
or: ନାମ (_N)

en: M_TU
or: MTU (_T)

en: bytes
or: ବାଇଟଗୁଡିକ

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
or: (ତ୍ରୁଟି: VPN ସଂଯୋଗ ସମ୍ପାଦକକୁ ଧାରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ)

en: Automatic, DHCP only
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ, କେବଳ DHCP

en: Prefix
or: ଉପସର୍ଗ

en: Signal Strength
or: ସଂକେତ ଶକ୍ତି

en: Link speed
or: ସଂଯୋଗ ଗତି

en: Last Used
or: ଶେଷରେ ବ୍ୟବହୃତ

en: Connect _automatically
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ (_a)

en: Make available to _other users
or: ଅନ୍ୟ ଚାଳକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧକରାନ୍ତୁ (_o)

en: Turn VPN connection off
or: VPN ସଂଯୋଗକୁ ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: Network Name
or: ନେଟୱାର୍କ ନାମ

en: Security type
or: ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରକାର

en: Turn Wi-Fi off
or: Wi-Fi କୁ ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: _Connect to Hidden Network…
or: ଲୁକ୍କାଇତ ନେଟୱର୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ (_C)…

en: Provider
or: ପ୍ରଦାତା

en: _Turn On
or: ଅନ କରନ୍ତୁ (_T)

en: _HTTP Proxy
or: HTTP ପ୍ରକ୍ସି (_H)

en: H_TTPS Proxy
or: HTTPS ପ୍ରକ୍ସି (_T)

en: _FTP Proxy
or: FTP ପ୍ରୋକ୍ସି (_F)

en: _Socks Host
or: ଶକ୍ସ ହୋଷ୍ଟ (_S)

en: _Ignore Hosts
or: ହୋଷ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାହ୍ଯ କରନ୍ତୁ (_I)

en: HTTP proxy port
or: HTTP ପ୍ରକ୍ସି ପୋର୍ଟ୍‌

en: HTTPS proxy port
or: HTTPS ପ୍ରକ୍ସି ପୋର୍ଟ୍‌

en: FTP proxy port
or: FTP ପ୍ରକ୍ସି ପୋର୍ଟ୍‌

en: Socks proxy port
or: Socks ପ୍ରକ୍ସି ପୋର୍ଟ୍‌

en: _Configuration URL
or: ବିନ୍ୟାସ URL (_C)

en: Close
or: ବନ୍ଦକରନ୍ତୁ

en: January
or: ଜାନୁଆରୀ

en: February
or: ଫେବୃଆରୀ

en: March
or: ମାର୍ଚ୍ଚ

en: April
or: ଅପ୍ରେଲ

en: May
or: ମଇ

en: June
or: ଜୁନ

en: July
or: ଜୁଲାଇ

en: August
or: ଅଗଷ୍ଟ

en: September
or: ସେପ୍ଟେମ୍ବର

en: October
or: ଅକ୍ଟୋବର

en: November
or: ନଭେମ୍ବର

en: December
or: ଡିସେମ୍ବର

en: Date & Time
or: ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ

en: Year
or: ବର୍ଷ

en: Month
or: ମାସ

en: Day
or: ଦିନ

en: Time Zone
or: ସମୟ ମଣ୍ଡଳ

en: Search for a city
or: ଏହି ସହରକୁ ଖୋଜନ୍ତୁ

en: Automatic _Date & Time
or: ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ (_D)

en: Requires internet access
or: ଇଣ୍ଟରନେଟ ସଂଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାଏ

en: Date & _Time
or: ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ (_T)

en: Automatic Time _Zone
or: ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ସମୟ ମଣ୍ଡଳ (_Z)

en: Time _Format
or: ସମୟ ଫର୍ମାଟ (_F)

en: 24-hour
or: 24-ଘଣ୍ଟା

en: _Web
or: ୱେବ (_W)

en: _Mail
or: ମେଲ (_M)

en: _Calendar
or: କ୍ଯାଲେଣ୍ଡର (_C)

en: M_usic
or: ସଙ୍ଗୀତ (_u)

en: _Video
or: ଭିଡିଓ (_V)

en: Mouse
or: ମାଉସ

en: Double-click timeout
or: ଦୁଇଥର ଦବାଇବାର ସମୟ ସମାପ୍ତି

en: Touchpad
or: ଟଚପ୍ୟାଡ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
or: 1 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
or: 2 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
or: 3 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
or: 4 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
or: 5 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
or: 6 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
or: 7 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
or: 14 ଦିନ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
or: 30 ଦିନ

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
or: ସବୁଦିନ ପାଇଁ

en: Remove Account
or: ଖାତାକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ

en: Quit
or: ବିଦାୟ ନିଅନ୍ତୁ

en: All Settings
or: ସମସ୍ତ ସେଟିଙ୍ଗଗୁଡିକ

en: Help
or: ସହାୟତା

en: Printers
or: ମୂଦ୍ରଣୀଗୁଡ଼ିକ

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
or: ମୁଦ୍ରଣୀ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ମୁଦ୍ରଣୀ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ କିପରି ମୁଦ୍ରଣ କରିବେ ତାହା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କରନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
or: ମୁଦ୍ରଣୀ;କ୍ରମ;ମୁଦ୍ରଣ କରନ୍ତୁ;କାଗଜ;କାଳି;ଟୋନର;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
or: ଆଲେଖିକ ଟ୍ୟାବଲେଟ ପାଇଁ ବଟନ ମ୍ୟାପିଙ୍ଗକୁ ସେଟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଶୈଳୀକୁ ସଜାଡ଼ନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
or: ଟେବଲ;ୱାକମ;ଶୈଳୀମୟ;ଲିଭାଳି;ମାଉସ;

en: Power
or: ଶକ୍ତି

en: View your battery status and change power saving settings
or: ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଟେରୀ ଶକ୍ତି ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ସଂରଚନାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

en: Color
or: ରଙ୍ଗ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
or: ଆପଣଙ୍କର ଉପକରଣର ରଙ୍ଗ ମାପନ୍ତୁ, ଯେପରିକି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, କ୍ୟାମେରା କିମ୍ବା ସୂଚକମାନ

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
or: ରଙ୍ଗ;ICC;ରୂପରେଖା;ମାପନ୍ତୁ;ମୁଦ୍ରଣୀ;ପ୍ରଦର୍ଶନୀ;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
or: ବ୍ଲୁଟୁଥ୍‌ କୁ ଅନ୍‌ କିମ୍ବା ଅଫ୍‌ କରି ଆପଣଙ୍କର ଉପକରଣ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତୁ

en: Background
or: ପୃଷ୍ଠଭୂମି

en: Change your background image to a wallpaper or photo
or: ଆପଣଙ୍କର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ପ୍ରତିଛବିକୁ  ୱାଲପେପର୍‌ କିମ୍ବା ଫୋଟୋ ଆକାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
or: ୱାଲପେପର;ପରଦା;ଡେସ୍କଟପ;

en: Sound
or: ଶବ୍ଦ

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
or: ଧ୍ୱନି ସ୍ତର, ନିବେଶ, ଫଳାଫଳ, ଏବଂ ସତର୍କ ସୂଚନା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

en: Choose how to use connected monitors and projectors
or: ସଂଯୁକ୍ତ ମନିଟର ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶିକାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ତାହା ବାଛନ୍ତୁ

en: Keyboard
or: କି-ବୋର୍ଡ

en: Users
or: ଚାଳକ

en: Add or remove users and change your password
or: ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ଯୋଗ କିମ୍ବା ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରବେଶ ସଂକେତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
or: ଏହାକୁ ଦେଖିବା, ଶୁଣିବା, ଲେଖିବା, ଦର୍ଶାଇବା ଏବଂ କ୍ଲିକ କରିବା ପାଇଁ ସହଜମୟ କରନ୍ତୁ

en: Control what you want to share with others
or: ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ କଣ ସହଭାଗ କରିବେ ତାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ

en: Removable Media
or: ଅପସାରଣଯୋଗ୍ୟ ସଞ୍ଚାରମାଧ୍ଯମ

en: Region & Language
or: ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଭାଷା

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
or: ଭାଷା;ବିନ୍ୟାସ;କିବୋର୍ଡ;ନିବେଶ;

en: View information about your system
or: ଆପଣଙ୍କର ତନ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଖନ୍ତୁ

en: Control how you connect to the Internet
or: ଇଣ୍ଟରନେଟ ସହିତ କିପରି ସଂଯୁକ୍ତ କରିବେ ତାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ

en: Change the date and time, including time zone
or: ସମୟ ମଣ୍ଡଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
or: ଘଡ଼ି;ସମୟ ମଣ୍ଡଳ;ଅବସ୍ଥାନ;

en: Control which notifications are displayed and what they show
or: କେଉଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାଯିବ ଏବଂ ତାହା କଣ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ତାହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
or: ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡ଼ିକ;ବ୍ୟାନେର;ସନ୍ଦେଶ;ଟ୍ରେ;ପପଅପ୍‌;

en: Default Applications
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ

en: Mouse & Touchpad
or: ମାଉସ ଏବଂ ଟଚପ୍ୟାଡ

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
or: ଆପଣଙ୍କର ମାଉସ ଏବଂ ଟଚପ୍ୟାଡ଼୍‌ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଡ଼ାହାଣ କିମ୍ବା ବାମ ପାଖକୁ ବାଛନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
or: ଟ୍ରାକପ୍ୟାଡ଼;ସୂଚକ;କ୍ଲିକ;ଟ୍ୟାପ;ଦିଗୁଣ;ବଟନ;ଟ୍ରାକବଲ;ସ୍କ୍ରୋଲ୍‌;

en: Online Accounts
or: ଅନଲାଇନ ଖାତାଗୁଡ଼ିକ

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
or: ଆପମଙ୍କର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଖାତା ସହିତ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାହାକୁ କଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ତାହା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କରନ୍ତୁ

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
or: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;ୱେବ;ଅନଲାଇନ;ଚାର୍ଟ;କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର;ମେଲ;ସମ୍ପର୍କ;ownCloud;କର୍ବୋରସ୍‌;IMAP;SMTP;ପକେଟ;ଏହାକୁ ପରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
or: ପସନ୍ଦ;ସେଟିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ;

en: Turn zoom on or off
or: ଛୋଟବଡ଼ କରିବାକୁ ଅନ କିମ୍ବା ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: Zoom in
or: ବଡ କରନ୍ତୁ

en: Zoom out
or: ସାନ କରନ୍ତୁ

en: Turn screen reader on or off
or: ପରଦା ପାଠକକୁ ଅନ କିମ୍ବା ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: Turn on-screen keyboard on or off
or: ଅନସ୍କ୍ରିନ କି ବୋର୍ଡ କୁ ଅନ କିମ୍ବା ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: Increase text size
or: ପାଠ୍ୟର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ

en: Decrease text size
or: ପାଠ୍ୟର ଆକାର କମ କରନ୍ତୁ

en: High contrast on or off
or: ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟତାକୁ ଅନ କିମ୍ବା ଅଫ କରନ୍ତୁ

en: Switch to next input source
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିବେଶ ଉତ୍ସକୁ ବଦଳ କର

en: Switch to previous input source
or: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ନିବେଶ ଉତ୍ସକୁ ବଦଳ କର

en: Launchers
or: ପ୍ରାରମ୍ଭକର୍ତ୍ତାମାନେ

en: Launch help browser
or: ସାହାୟ୍ଯ ବ୍ରାଉଜର ପ୍ରାରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: Launch calculator
or: କାଲକୁଲେଟରକୁ ପ୍ରଚାଳନ କରନ୍ତୁ

en: Launch email client
or: ଇମେଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଚାଳନ କରନ୍ତୁ

en: Launch web browser
or: ୱେବ ବ୍ରାଉଜର ପ୍ରାରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: Home folder
or: ହୋମ ଫୋଲ୍ଡର

[ctx: keybinding]
en: Search
or: ଖୋଜନ୍ତୁ

en: Screenshots
or: ପରଦା ପ୍ରତିଛବିଗୁଡ଼ିକ

en: Save a screenshot to $PICTURES
or: $PICTURES ମଧ୍ଯରେ ଏକ ପରଦା ପ୍ରତିଛବିକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
or: $PICTURES ମଧ୍ଯରେ ଏକ ୱିଣ୍ଡୋର ପରଦା ପ୍ରତିଛବିକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
or: $PICTURES ମଧ୍ଯରେ ଏକ ସ୍ଥାନର ପରଦା ପ୍ରତିଛବିକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ

en: Sound and Media
or: ସାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ମେଡିଆ

en: Volume down
or: ଭଲ୍ୟୁମ କମ କରନ୍ତୁ

en: Volume up
or: ଭଲ୍ୟୁମ ଅଧିକ କରନ୍ତୁ

en: Launch media player
or: ମେଡ଼ିଆ ଚାଲକଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: Play (or play/pause)
or: ଚଲାଅ( କିମ୍ବା ଚଲାଅ/ବିରାମ)

en: Pause playback
or: ପଛଚଲାକୁ ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Stop playback
or: ପଛକୁ ଚଲାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

en: Previous track
or: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ଟ୍ରାକ

en: Next track
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟ୍ରାକ

en: Eject
or: ନିଷ୍କାସିତ କରନ୍ତୁ

en: System
or: ତନ୍ତ୍ର

en: Log out
or: ଲଗଆଉଟ କରନ୍ତୁ

en: Lock screen
or: ପରଦାକୁ ତାଲା ଦେଇ ରଖନ୍ତୁ
