budgie-control-center 1.2.0 - en to pa translation catalogue (1571 entries)

en: Two Sided
pa: ਦੋ ਪਾਸੀਂ

en: Paper Type
pa: ਪੇਪਰ ਕਿਸਮ

en: Paper Source
pa: ਪੇਪਰ ਸਰੋਤ

en: Output Tray
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਰੇ

[ctx: printing option]
en: Resolution
pa: ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: GhostScript pre-filtering
pa: ਗੋਸਟ-ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਪ੍ਰੀਫਿਲਟਰਿੰਗ

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pa: ਹਰ ਪਾਸੇ ਸਫ਼ੇ

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pa: ਦੋ ਪਾਸੀਂ

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pa: ਸਫ਼ਾ ਸੈੱਟਅੱਪ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pa: ਇੰਸਟਾਲਯੋਗ ਚੋਣਾਂ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pa: ਜਾਬ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੁਆਲਟੀ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pa: ਰੰਗ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
pa: ਟੈਸਟ ਸਫ਼ਾ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pa: ਟੈਸਟ ਸਫ਼ਾ

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pa: ਕੋਈ ਸਰਗਰਮ ਜਾਬ ਨਹੀਂ

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pa[0]: %u ਜਾਬ
pa[1]: %u ਜਾਬਾਂ

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pa: ਪਰਿੰਟ ਹੈੱਡ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pa: ਟੋਨਰ ਘੱਟ ਹੈ

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pa: ਟੋਨਰ ਖਤਮ ਹੋ ਗਿਆ

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਲਈ ਘੱਟ

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਲਈ ਖਤਮ

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pa: ਮਾਰਕਰ ਸਪਲਾਈ ਲਈ ਘੱਟ

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pa: ਮਾਰਕਰ ਸਪਲਾਈ ਲਈ ਖਤਮ

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pa: ਕਵਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pa: ਦਰਵਾਜ਼ਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pa: ਪੇਪਰ ਖਤਮ ਹੋਣ ਵਾਲੇ ਹਨ

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pa: ਪੇਪਰ ਖਤਮ ਹੋ ਗਏ ਹਨ

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pa: ਰੁਕਿਆ ਹੈ

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pa: ਵੇਸਟ ਰੇਸਪਟਕੇਟ ਲਗਭਗ ਭਰ ਗਿਆ ਹੈ

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pa: ਵੇਸਟ ਰੇਸਪਟਕੇਟ ਭਰ ਗਿਆ ਹੈ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pa: ਓਪਟੀਕਲ ਫੋਟੋ ਕੰਡਕਟਰ ਦੀ ਉਮਰ ਖਤਮ ਹੋ ਗਈ ਹੈ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pa: ਓਪਟੀਕਲ ਫੋਟੋ ਕੰਡਕਟਰ ਹੁਣ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pa: ਤਿਆਰ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pa: ਜਾਬ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਾ ਕਰੋ

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
pa: ਡਰਾਇਵਰ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pa: ਇੱਕ ਪਾਸੇ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pa: ਲੰਮਾ ਕੋਨਾ (ਸਟੈਂਡਰਡ)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pa: ਛੋਟਾ ਕੋਨਾ (ਪਲਟੋ)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pa: ਉਲਟ ਲੈਂਡਸਕੇਪ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pa: ਉਲਟ ਪੋਰਟਰੇਟ

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸੰਰਚਨਾ

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pa: ਪਰਿੰਟਰ “%s” ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
pa: ਨਵਾਂ ਪਰਿੰਟਰ ਜੋੜਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
pa: ui ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਜੋੜਨ ਅਤੇ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pa: ਬਾਕੀ ਹਨ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pa: ਵਿਰਾਮ ਹੈ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pa: ਰੁਕਿਆ ਹੈ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
pa: ਰੱਦ ਕੀਤੇ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pa: ਅਧੂਰੇ ਛੱਡੇ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pa: ਪੂਰੇ ਹੋਏ

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pa: JetDirect ਪਰਿੰਟਰ

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pa: LPD ਪਰਿੰਟਰ

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
pa: %s ਵੇਰਵੇ

en: No suitable driver found
pa: ਕੋਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਡਰਾਇਵਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Select PPD File
pa: PPD ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pa: ਪੋਸਟ-ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਪਰਿੰਟਰ ਵੇਰਵਾ ਫਾਇਲਾਂ (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pa: ਆਟੋ ਚੋਣ

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਡਿਫਾਲਟ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਕੀਤੇ ਗੋਸਟਸਕ੍ਰਿਪਟ ਫੋਂਟ ਹੀ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pa: PS ਲੈਵਲ 1 ਲਈ ਬਦਲੋ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pa: PS ਲੈਵਲ 2 ਲਈ ਬਦਲੋ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pa: ਕੋਈ ਪ੍ਰੀ-ਫਿਲਟਰਿੰਗ ਨਹੀਂ

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਜੋੜੋ

en: Unlock Print Server
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pa: %s ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pa: %s ਉੱਤੇ ਪਰਿੰਟਰ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ।

en: Searching for Printers
pa: ਪਰਿੰਟਰਾਂ ਲਈ ਖੋਜ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pa: ਪੈਰਲੈੱਲ ਪੋਰਟ

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pa: ਟਿਕਾਣਾ: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pa: ਸਿਰਨਾਵਾਂ: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pa: ਸਰਵਰ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pa[0]: %u ਜਾਬ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ
pa[1]: %u ਜਾਬਾਂ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
pa: %s — ਸਰਗਰਮ ਜਾਬਾਂ

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
pa: %s ਉੱਤੇ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਨਦ ਦਿਓ।

en: %d of %d
pa: %2$d ਵਿੱਚੋਂ %1$d

en: New shortcut…
pa: ...ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Button %d
pa: ਬਟਨ %d

en: Button
pa: ਬਟਨ

en: Output:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
pa: ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ (ਲੈਟਰਬਾਕਸ):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
pa: ਇੱਕਲੇ ਮਾਨੀਟਰ ਲਈ ਮੈਪ ਕਰੋ

en: Display Mapping
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਮਿਲਾਨ

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Test Your _Settings
pa: ਆਪਣੀ ਸੈਟਿੰਗ ਜਾਂਚੋ(_S)

en: Stylus
pa: ਸਟਾਇਲਸ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
pa: ਟੇਬਲੇਟ

en: Batteries
pa: ਬੈਟਰੀਆਂ

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pa: ਬੈਟਰੀ

en: When _idle
pa: ਜਦੋਂ ਵੇਹਲਾ ਹੈ(_i)

en: Suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ

en: Power Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

en: Nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: When on battery power
pa: ਜਦੋਂ ਬੈਟਰੀ ਪਾਵਰ ਉੱਤੇ ਹੋਵੇ

en: When plugged in
pa: ਜਦੋਂ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੋਵੇ

en: On
pa: ਚਾਲੂ

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
pa[0]: %d ਮਿੰਟ
pa[1]: %d ਮਿੰਟ

[ctx: Idle time]
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Automatic suspend
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
pa: ਵੱਧ ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਤਾਪਮਾਨ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਨੂੰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pa: ਲੈਪ ਖੋਜਿਆ: ਕਾਰਜਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਬਹਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਸਥਿਰ ਤਲ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ।

en: Performance mode temporarily disabled.
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
pa: ਘੱਟ ਬੈਟਰੀ: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ ਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਜਦੋਂ ਬੈਟਰੀ ਠੀਕ-ਠਾਕ ਚਾਰਜ ਹੋ ਗਈ ਤਾਂ ਪਿਛਲੇ ਮੋਡ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
pa: “%s” ਨੇ ਪਾਵਰਪ ਬੱਚਤ ਢੰਗ ਸਰਗਰਮ ਕੀਤਾ ਹੈ।

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
pa: “%s” ਨੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਸਰਗਰਮ ਕੀਤਾ ਹੈ।

[ctx: Power profile]
en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

en: High performance and power usage.
pa: ਵੱਧ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਅਤੇ ਊਰਜਾ ਖ਼ਪਤ ਹੈ।

[ctx: Power profile]
en: Balanced
pa: ਸੰਤੁਲਿਤ

en: Standard performance and power usage.
pa: ਮਿਆਰੀ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਤੇ ਊਰਜਾ ਖਪਤ ਹੈ।

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ

en: Reduced performance and power usage.
pa: ਘੱਟ ਕੀਤੀ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਅਤੇ ਊਰਜਾ ਖਪਤ ਹੈ।

en: Unknown time
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਮਾਂ

en: %i minute | %i minutes
pa[0]: %i ਮਿੰਟ
pa[1]: %i ਮਿੰਟ

en: %i hour | %i hours
pa[0]: %i ਘੰਟਾ
pa[1]: %i ਘੰਟੇ

en: hour | hours
pa[0]: ਘੰਟਾ
pa[1]: ਘੰਟੇ

en: minute | minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pa: ਪੂਰਾ ਚਾਰਜ ਹੋਣ ਲਈ %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pa: ਸਾਵਧਾਨ: %s ਬਾਕੀ

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pa: %s ਬਾਕੀ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pa: ਪੂਰੀ ਚਾਰਜ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pa: ਚਾਰਜ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pa: ਚਾਰਜ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pa: ਡਿਸਚਾਰਜ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pa: ਬੇਤਾਰ ਮਾਊਸ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pa: ਬੇਤਾਰ ਕੀ-ਬੋਰਡ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pa: ਗ਼ੈਰ-ਰੁਕਾਵਟ-ਯੋਗ ਪਾਵਰ ਸਪਲਾਈ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pa: ਨਿੱਜੀ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਸਹਾਇਕ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pa: ਸੈਲਫੋਨ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pa: ਖੇਡਾਂ ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ

[ctx: Battery name]
en: Main
pa: ਮੁੱਖ

[ctx: Battery name]
en: Extra
pa: ਵਾਧੂ

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਥਾਂ

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਟੈਸਟ

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pa: ਘੱਟ ਕੁਆਲਟੀ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pa: ਮੱਧਮ ਕੁਆਲਟੀ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pa: ਵਧਿਆ ਕੁਆਲਟੀ

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pa: ਡਿਫਾਲਟ RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pa: ਡਿਫਾਲਟ CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਲੇਟੀ

en: Vendor supplied factory calibration data
pa: ਵੇਂਡਰ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਫੈਕਟਰੀ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਡਾਟਾ

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pa: ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਪੂਰੀ-ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੋਧ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ

en: This profile may no longer be accurate
pa: ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹੁਣ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
pa: ਲੈਪਟਾਪ ਸਕਰੀਨ

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
pa: ਬਿਲਟ-ਇਨ ਵੈਬਕੈਮ

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pa: %s ਮਾਨੀਟਰ

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pa: %s ਸਕੈਨਰ

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pa: %s ਕੈਮਰਾ

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pa: %s ਪਰਿੰਟਰ

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pa: %s ਵੈੱਬਕੈਮ

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pa: ਡਿਫਾਲਟ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pa: ਰੰਗ-ਸਪੇਸ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਟੈਸਟ:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pa: ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: _Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ(_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pa: ਸਹਾਇਕ ICC ਪਰੋਫਾਇਲ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Screen
pa: ਸਕਰੀਨ

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pa: ਚੁਣੇ ਜੰਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਉ

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pa: ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ। ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਇਹ ਚਾਲੂ ਹੈ ਅਤੇ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੂਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਹੋਇਆ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
pa: ਮਾਪ ਜੰਤਰ ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ।

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pa: ਜੰਤਰ ਕਿਸਮ ਹਾਲੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pa: ਆਪਣੇ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਵਰਗ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ ਅਤੇ ”ਸ਼ੁਰੂ” ਨੂੰ ਦੱਬੋ।

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pa: ਆਪਣੇ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਸਥਿਤੀ ਉਤੇ ਲੈ ਜਾਉ ਅਤੇ ”ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ” ਦੱਬੋ

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pa: ਆਪਣੇ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਤਲ ਸਥਿਤੀ ਉਤੇ ਲੈ ਜਾਉ ਅਤੇ ”ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ” ਦੱਬੋ

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pa: ਲੈਪਟਾਪ ਢੱਕਣ ਬੰਦ

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ, ਜਿਸ ਤੋਂ ਉਭਰਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੇ ਟੂਲ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਚਿੱਟਾ-ਬਿੰਦੂ ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pa: ਪੂਰੇ ਹੋਏ!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਚੱਲਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਛੇੜੋ ਨਾ

en: Enable color management for %s
pa: %s ਲਈ ਰੰਗ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Show color profiles for %s
pa: %s ਲਈ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖੋ

note: not calibrated
en: Not calibrated
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਨਹੀਂ

en: multiple sizes
pa: ਕਈ ਆਕਾਰ

en: No Desktop Background
pa: ਕੋਈ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਨਹੀਂ

en: Select a picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਚੁਣੋ

en: Current background
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Testing %s
pa: %s ਦੀ ਜਾਂਚ ਜਾਰੀ

[ctx: volume]
en: 100%
pa: ੧੦੦%

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ ਸੱਜੇ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ ਖੱਬੇ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ (ਪਲਟਿਆ)

en: _Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_A)

en: Apply Changes?
pa: ਬਦਲਾਅ ਲਾਗੂ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Changes Cannot be Applied
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ

en: This could be due to hardware limitations.
pa: ਇਹ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਰੋਕਾਂ ਕਰਕੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: More Warm
pa: ਵੱਧ ਗੂੜ੍ਹੇ

en: Less Warm
pa: ਘੱਟ ਗੂੜ੍ਹੇ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Custom Shortcuts
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: More…
pa: …ਹੋਰ

en: No input sources found
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

[ctx: Input Source]
en: Other
pa: ਹੋਰ

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pa: %s ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ %s ਨੂੰ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਤਾਂ %s ਅਸਮਰੱਥ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Enter the new shortcut
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦਿਓ

en: Set Custom Shortcut
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
pa: %s ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦਿਉ।

en: Add Custom Shortcut
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Alternate Characters Key
pa: ਬਦਲਵੇਂ ਅੱਖਰ ਸਵਿੱਚ

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਅੱਖਰ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਹੋਰ ਅੱਖਰ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਕਈ ਵਾਰ ਤੁਹਾਡੇ ਕੀਬੋਰਡ ਉੱਤੇ ਤੀਜੀ-ਚੋਣ ਵਜੋਂ ਛਾਪਿਆ ਗਿਆ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pa: ਖੱਬਾ Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pa: ਸੱਜਾ Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pa: ਖੱਬਾ ਸੁਪਰ

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pa: ਸੱਜਾ ਸੁਪਰ

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pa: ਮੀਨੂ ਸਵਿੱਚ

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pa: ਸੱਜਾ Ctrl

en: Compose Key
pa: ਕੰਪੋਜ਼ ਸਵਿੱਚ

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pa: ਮਿਸ਼ਰਿਤ ਸਵਿੱਚ ਕਈ ਕਿਸਮ ਦੇ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਅੱਖਰ ਦੇਣ ਲਈ ਕੰਮ ਆਉਂਦੀ ਹੈ। ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈਤਦ ਲੜੀਵਾਰ ਅੱਖਰ ਦੇਣ ਲਈ ਬਣਾਓ ਨੂੰ ਦਬਾਓ। ਮਿਸਾਲ ਲਈ <b>C</b> ਅਤੇ <b>o</b> ਦੇ ਬਾਅਦ ਬਣਾਓ ਨਾਲ <b>©</b> ਪਵੇਗਾ, <b>a</b> ਤੇ <b>'</b> ਦੇ ਬਾਅਦ ਬਣਾਓ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ <b>á</b> ਪਵੇਗਾ।

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
pa: Caps ਲਾਕ

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
pa: ਸਕਰੋਲ ਲਾਕ

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
pa: ਪਰਿੰਟ ਸਕਰੀਨ

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਸਰੋਤਾਂ ਨੂੰ %s ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਰਤ ਕੇ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਇਹ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਕੀਬੋਰਡ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: %d modified | %d modified
pa[0]: %d ਸੋਧਿਆ
pa[1]: %d ਸੋਧੇ

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Reset All Shortcuts?
pa: ਕੀ ਸਾਰੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਉੱਤੇ ਅਸਰ ਪੈ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਪਰਤਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Reset All
pa: ਸਭ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Authentication failed
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: The new password is too short
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

en: The new password is too simple
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਹੁਤ ਸਧਾਰਨ ਹੈ

en: The old and new passwords are too similar
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਅਤੇ ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਇੱਕੋ ਜਿਹੇ ਜਾਪਦੇ ਹਨ

en: The new password has already been used recently.
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਤਾਜ਼ਾ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The new password must contain numeric or special characters
pa: ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਵਿੱਚ ਅੰਕ ਜਾਂ ਖਾਸ ਹੋਣੇ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹਨ

en: The old and new passwords are the same
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਅਤੇ ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਇੱਕੋ ਹੀ ਹਨ

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਹਿਲਾਂ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ!

en: The new password does not contain enough different characters
pa: ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ 'ਚ ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਵੱਖ ਵੱਖ ਕਿਸਮ ਦੇ ਅੱਖਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Please choose another password.
pa: ਵੱਖਰਾ ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: Please type your current password again.
pa: ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਫੇਰ ਲਿਖੋ ਜੀ।

en: Password could not be changed
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: The passwords do not match.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: Browse for more pictures
pa: ਹੋਰ ਤਸਵੀਰਾਂ ਵੇਖੋ

en: Cannot automatically join this type of domain
pa: ਡੋਮੇਨ ਦੀ ਇਹ ਕਿਸਮ ਲਈ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਜੁਆਇੰਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: No such domain or realm found
pa: ਕੋਈ ਡੋਮੇਨ ਜਾਂ ਰੀਲੇਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pa: %s ਵਜੋਂ %s ਡੋਮੇਨ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Invalid password, please try again
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ, ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pa: %s ਡੋਮੇਨ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
pa: ਇਹ ਐਕਸ਼ਨ ਕਰਨ ਲਈ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਮੱਲਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: the device is already claimed by another process
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਹੋਰ ਕਾਰਵਾਈ ਵੱਲੋ ਮੱਲ ਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: you do not have permission to perform the action
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਲਈ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: no prints have been enrolled
pa: ਕੋਈ ਪਰਿੰਟ ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pa: ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਡਿਵਾਈਸ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋ ਗਿਆ

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਰੀਡਰ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡੈਮਨ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to list fingerprints: %s
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pa: ਸੰਭਾਲੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %s

en: Left thumb
pa: ਖੱਬਾ ਅੰਗੂਠਾ

en: Left middle finger
pa: ਖੱਬੀ ਵਿਚਲੀ ਉਂਗਲ

en: _Left index finger
pa: ਖੱਬੀ ਇੰਡੈਕਸ ਉਂਗਲ(_L)

en: Left ring finger
pa: ਖੱਬੀ ਰਿੰਗ ਉਂਗਲ

en: Left little finger
pa: ਖੱਬੀ ਚੀਚੀ

en: Right thumb
pa: ਸੱਜਾ ਅੰਗੂਠਾ

en: Right middle finger
pa: ਸੱਜੀ ਵਿਚਲੀ ਉਂਗਲ

en: _Right index finger
pa: ਸੱਜੀ ਇੰਡੈਕਸ ਉਂਗਲ(_R)

en: Right ring finger
pa: ਸੱਜੀ ਰਿੰਗ ਉਂਗਲ

en: Right little finger
pa: ਸੱਜੀ ਚੀਚੀ

en: Unknown Finger
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਉਂਗਲ

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pa: ਪੂਰਾ

en: Fingerprint device disconnected
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Fingerprint device storage is full
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਭਰ ਗਈ

en: Failed to enroll new fingerprint
pa: ਨਵਾਂ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Failed to start enrollment: %s
pa: ਦਾਖਲਾ ਸ਼ੁਰੂ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pa: ਨਵਾਂ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to stop enrollment: %s
pa: ਦਾਖਲਾ ਰੋਕਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pa: ਆਪਣੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਨੂੰ ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਲਈ ਰੀਡਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਚੱਕੋ ਅਤੇ ਰੱਖੋ

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pa: ਨਵਾਂ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਸਕੈਨ ਕਰੋ

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ %s ਛੱਡਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ %s ਮੱਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %s

en: Your account
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਖਾਤਾ

en: Failed to delete user
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to revoke remotely managed user
pa: ਰਿਮੋਟ ਤੋਂ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਅਧੀਨ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਮਨਸੂਖ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: You cannot delete your own account.
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣਾ ਖੁਦ ਦਾ ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ।

en: %s is still logged in
pa: %s ਹਾਲੇ ਲਾਗਇਨ ਹੈ

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
pa: ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਾਗਇਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਨਾਲ ਸਿਸਟਮ ਖਰਾਬ ਹੋਣ ਦੀ ਹਾਲਤ 'ਚ ਆ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Do you want to keep %s’s files?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਦੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਖਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
pa: ਘਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ, ਮੇਲ ਸਪੂਲ ਅਤੇ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਖਣਾ ਸੰਭਵ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਖਾਤਾ ਹਟਾਉਣਾ ਹੋਵੇ।

en: _Delete Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਓ(_D)

en: _Keep Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਖੋ(_K)

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਰਿਮੋਟ ਤੋਂ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕੀਤੇ %s ਦੇ ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਮਨਸੂਖ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਬੰਦ ਹੈ

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pa: ਅਗਲੇ ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

[ctx: Password mode]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Logged in
pa: ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pa: ਯੋਗ ਕੀਤਾ

en: Failed to contact the accounts service
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸਰਵਿਸ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
pa: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਅਕਾਊਂਟਸਰਵਿਸ (AccountService) ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਅਤੇ ਯੋਗ ਹੈ

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
pa: ਬਦਲਾਅ ਕਰਨ ਲਈ,
    ਪਹਿਲਾਂ * ਆਈਕਾਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Delete the selected user account
pa: ਚੁਣਿਆ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਖਾਤਾ ਹਟਾਓ

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
pa: ਚੁਣੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ,
    ਪਹਿਲਾਂ * ਆਈਕਾਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Unlock to Add Users and Change Settings
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜੋੜਨ ਅਤੇ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਅਕਸਰ ਕੇਵਲ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ (a-z), ਅੰਕ, ਅਤੇ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਅੱਖਰ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ: - __

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ ਹੈ ਪਰ ਉਹ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਹੋਰ ਵਰਤ ਕੇ ਵੇਖੋ।

en: The username is too long.
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਘਰ ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Should match the web address of your login provider.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲਾਗਇਨ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਦੇ ਵੈੱਬ ਐਡਰੈਸ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Failed to add account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਜੋੜਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to register account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: No supported way to authenticate with this domain
pa: ਇਹ ਡੋਮੇਨ ਨਾਲ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦਾ ਕੋਈ ਸਹਾਇਕ ਢੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failed to join domain
pa: ਡੋਮੇਨ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
pa: ਉਹ ਲਾਗਇਨ ਨਾਂ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ।
    ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
pa: ਇਹ ਲਾਗਇਨ ਪਾਸਵਰਡ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ।
    ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Failed to log into domain
pa: ਡੋਮੇਨ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
pa: ਡੋਮੇਨ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ, ਸ਼ਾਇਦ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਗਲਤ ਲਿਖੀ ਹੋਵੇ?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਪੁਰਾਣੇ ਨਾਲੋਂ ਵੱਖਰਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
pa: ਕੁਝ ਅੱਖਰ ਤੇ ਨੰਬਰ ਬਦਲ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਕੁਝ ਹੋਰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
pa: ਬਿਨਾਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਵਾਲਾ ਪਾਸਵਰਡ ਮਜ਼ਬੂਤ ਹੋਵੇਗਾ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
pa: ਆਪਣੇ ਨਾਂ ਨੂੰ ਪਾਸਵਰਡ ਵਰਤਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਨਾ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੇ ਕੁਝ ਸ਼ਬਦ ਛੱਡਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
pa: ਆਮ ਸ਼ਬਦਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ਬਦਾਂ ਨੂੰ ਅੱਗੇ ਪਿੱਛੇ ਕਰਨ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
pa: ਹੋਰ ਅੰਕ ਵਰਤਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
pa: ਹੋਰ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
pa: ਹੋਰ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
pa: ਹੋਰ ਖਾਸ ਅੱਖਰ ਜਿਵੇਂ ਵਿਰਾਮ-ਚਿੰਨ੍ਹ ਵਰਤ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
pa: ਅੱਖਰ, ਅੰਕ ਅਤੇ ਵਿਰਾਮ-ਚਿੰਨ੍ਹ ਨੂੰ ਮਿਲਾ ਕੇ ਵਰਤ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
pa: ਇੱਕੋ ਅੱਖਰ ਦੁਹਰਾਉਣ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
pa: ਇੱਕੋ ਕਿਸਮ ਦੇ ਅੱਖਰ ਮੁੜ-ਵਰਤਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ: ਤੁਸੀਂ ਅੱਖਰਾਂ, ਅੰਕਾਂ ਅਤੇ ਵਿਰਾਮ ਚਿੰਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਮਿਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
pa: 1234 ਜਾਂ abcd ਕ੍ਰਮ ਛੱਡਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਹੋਰ ਲੰਮਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਅੱਖਰ, ਅੰਕ ਅਤੇ ਵਿਰਾਮ-ਚਿੰਨ੍ਹ ਨੂੰ ਮਿਲਾ ਕੇ ਵਰਤ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
pa: ਵੱਡੇ ਤੇ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾ ਕੇ ਅਤੇ ਇੱਕ ਜਾਂ ਦੋ ਨੰਬਰ ਵਰਤੇ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
pa: ਹੋਰ ਅੱਖਰ, ਨੰਬਰ ਤੇ ਵਿਰਾਮ ਚਿੰਨ੍ਹ ਜੋੜਨ ਨਾਲ ਪਾਸਵਰਡ ਹੋਰ ਵੀ ਮਜ਼ਬੂਤ ਬਣੇਗਾ।

en: This Week
pa: ਇਸ ਹਫ਼ਤੇ

en: Last Week
pa: ਪਿਛਲੇ ਹਫ਼ਤੇ

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
pa: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
pa: %e %b %Y

en: Session Ended
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਅੰਤ ਹੋਇਆ

en: Session Started
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਇਆ

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
pa: %s — ਖਾਤਾ ਸਰਗਰਮੀ

[ctx: Distance]
en: Short
pa: ਛੋਟਾ

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
pa: ¼ ਸਕਰੀਨ

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
pa: ½ ਸਕਰੀਨ

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
pa: ¾ ਸਕਰੀਨ

[ctx: Distance]
en: Long
pa: ਲੰਮਾ

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pa: ਮੂਲ

[ctx: cursor size]
en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

[ctx: cursor size]
en: Large
pa: ਵੱਡਾ

[ctx: cursor size]
en: Larger
pa: ਹੋਰ ਵੱਡਾ

[ctx: cursor size]
en: Largest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਡਾ

en: %d pixel | %d pixels
pa[0]: %d ਪਿਕਸਲ
pa[1]: %d ਪਿਕਸਲ

en: System Bus
pa: ਸਿਸਟਮ ਬੱਸ

en: Full access
pa: ਪੂਰੀ ਪਹੁੰਚ

en: Session Bus
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੱਸ

en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

en: Full access to /dev
pa: /dev ਲਈ ਪੂਰੀ ਪਹੁੰਚ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Has network access
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਹੁੰਚ ਹੈ

en: Home
pa: ਘਰ

en: Read-only
pa: ਕੇਵਲ-ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Can change settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
pa: %s ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਹਨ। ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਬਾਰੇ ਫ਼ਿਕਰ ਕਰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਬਾਰੇ ਵਿਚਾਰ ਕਰੋ।

en: Web Links
pa: ਵੈੱਬ ਲਿੰਕ

en: Git Links
pa: Git ਲਿੰਕ

en: %s Links
pa: %s ਲਿੰਕ

en: Unset
pa: ਅਣ-ਸੈੱਟ

en: Links
pa: ਲਿੰਕ

en: Hypertext Files
pa: ਹਾਈਪਰਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: Text Files
pa: ਲਿਖਤ ਫਾਇਲਾਂ

en: Image Files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ

en: Font Files
pa: ਫੋਂਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: Archive Files
pa: ਅਕਾਇਵ ਫਾਇਲਾਂ

en: Package Files
pa: ਪੈਕੇਜ ਫਾਇਲਾਂ

en: Audio Files
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Video Files
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Other Files
pa: ਹੋਰ ਫਾਇਲਾਂ

note: List of applications.
en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ

[ctx: service is enabled]
en: On
pa: ਚਾਲੂ

[ctx: service is disabled]
en: Off
pa: ਬੰਦ

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pa: ਯੋਗ ਕੀਤਾ

[ctx: service is active]
en: Active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Choose a Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਂਝ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਪਬਲਿਕ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਹੋਰਾਂ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਮੌਜੂਦਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾਲ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
pa: ਜਦੋਂ ਰਿਮੋਟ ਲਾਗਇਨ ਸਮਰੱਥ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਰਿਮੋਟ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸ਼ੈੱਲ ਕਮਾਂਡ ਰਾਹੀਂ ਕਨੈਕਟ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ:
    %s

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Sharing
pa: ਸਾਂਝਾ

note: Label
en: No networks selected for sharing
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: Ask what to do
pa: ਪੁੱਛੋ ਕਿ ਕੀ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Do nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: Open folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Other Media
pa: ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ

en: Select an application for audio CDs
pa: ਆਡੀਓ ਸੀਡੀ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application for video DVDs
pa: ਵਿਡੀਓ DVD ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application to run when a music player is connected
pa: ਜਦੋਂ ਸੰਗੀਤ ਪਲੇਅਰ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application to run when a camera is connected
pa: ਜਦੋਂ ਕੈਮਰਾ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application for software CDs
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸੀਡੀ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pa: ਆਡੀਓ DVD

en: blank Blu-ray disc
pa: ਖਾਲੀ ਬਲੁ-ਰੇ ਡਿਸਕ

en: blank CD disc
pa: ਖਾਲੀ CD ਡਿਸਕ

en: blank DVD disc
pa: ਖਾਲੀ DVD ਡਿਸਕ

en: blank HD DVD disc
pa: ਖਾਲੀ HD DVD ਡਿਸਕ

en: Blu-ray video disc
pa: ਬਲੁ-ਰੇ ਵਿਡੀਓ ਡਿਸਕ

en: e-book reader
pa: ਈ-ਬੁੱਕ ਰੀਡਰ

en: HD DVD video disc
pa: HD DVD ਵਿਡੀਓ ਡਿਸਕ

en: Picture CD
pa: ਤਸਵੀਰ CD

en: Super Video CD
pa: ਸੁਪਰ ਵਿਡੀਓ CD

en: Video CD
pa: ਵਿਡੀਓ CD

en: Windows software
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਾਫਟਵੇਅਰ

[ctx: measurement format]
en: Imperial
pa: ਇੰਪਿਅਰਲ

[ctx: measurement format]
en: Metric
pa: ਮੈਟਰਿਕ

en: Formats
pa: ਫਾਰਮੈਟ

en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
pa: 64-ਬਿੱਟ

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
pa: 32-ਬਿੱਟ

en: Wayland
pa: ਵੇਲੈਂਡ

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pa: =ਅਣਪਛਾਤਾ

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
pa: ਹਾਟਸਪਾਟ

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: Unlock to Change Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Other…
pa: …ਹੋਰ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
pa: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
pa: %e %b %Y

en: %d hour | %d hours
pa[0]: %d ਘੰਟਾ
pa[1]: %d ਘੰਟੇ

en: %d second | %d seconds
pa[0]: %d ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %d ਸਕਿੰਟ

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pa: 0 ਸਕਿੰਟ

en: never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: today
pa: ਅੱਜ

en: yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: %i day ago | %i days ago
pa[0]: %i ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %i ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: IPv4 Address
pa: IPv4 ਐਡਰੈੱਸ

en: IPv6 Address
pa: IPv6 ਐਡਰੈੱਸ

en: IP Address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: Hardware Address
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Default Route
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੂਟ

en: Last used
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੋਂ

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pa: ਤਾਰ ਵਾਲਾ

en: Options…
pa: …ਚੋਣਾਂ

en: missing EAP-FAST PAC file
pa: ਗੁੰਮ EAP-FAST PAC ਫ਼ਾਇਲ

en: Choose a PAC file
pa: PAC ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: PAC files (*.pac)
pa: PAC ਫਾਇਲਾਂ (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
pa: ਗੁੰਮ EAP-LEAP ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ

en: missing EAP-LEAP password
pa: ਗੁੰਮ EAP-LEAP ਪਾਸਵਰਡ

en: missing leap-username
pa: leap-ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਗੁੰਮ

en: missing leap-password
pa: ਗੁੰਮ ਲੀਪ-ਪਾਸਵਰਡ

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
pa: ਅਵੈਧ EAP-PEAP CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
pa: ਅਵੈਧ EAP-PEAP CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: ਕੋਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: Choose a Certificate Authority certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ ਸਰਫੀਟਿਕੇਟ ਚੁਣੋ

en: missing wep-key
pa: wep-key ਗੁੰਮ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
pa: ਅਵੈਧ wep-key: %zu ਲੰਬਾਈ ਦੀ ਕੁੰਜੀ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਹੈਕਸਾ-ਅੰਕ ਹੀ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
pa: ਅਵੈਧ wep-key: %zu ਲੰਬਾਈ ਦੀ ਕੁੰਜੀ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ASCII ਅੱਖਰ ਹੀ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
pa: ਅਵੈਧ wep-key: ਗ਼ਲਤ %zu ਕੁੰਜੀ ਲੰਬਾਈ। ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਜਾਂ ਤਾਂ 5/13 (ascii) ਜਾਂ 10/26 (ਹੈਕਸਾ) ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
pa: ਗ਼ਲਤ wep-key: ਵਾਕ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
pa: ਗ਼ਲਤ wep-key: ਵਾਕ 64-ਅੱਖਰਾਂ ਤੋਂ ਛੋਟਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
pa: 802.1X ਸੁਰੱਖਿਆ (wpa-eap) ਵਿੱਚ ਨਾ-ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਗ਼ਲਤੀ

en: no file selected
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: unspecified error validating eap-method file
pa: eap-method ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਨਾ-ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਗ਼ਲਤੀ

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
pa: DER, PEM, ਜਾਂ PKCS#12 ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀਆਂ (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
pa: DER ਜਾਂ PEM ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
pa: ਅਵੈਧ EAP-TLLS CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
pa: ਅਵੈਧ EAP-TTLS CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: ਕੋਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: missing EAP username
pa: ਗੁੰਮ EAP ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ

en: missing EAP password
pa: ਗਲਤ EAP ਪਾਸਵਰਡ

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
pa: ਅਵੈਧ wpa-psk: ਕੁੰਜੀ-ਲੰਬਾਈ %zu ਅਵੈਧ ਹੈ। ਜਾਂ ਤਾਂ [8,63] ਬਾਈਟ ਜਾਂ 64 ਹੈਕਸਾ-ਅੰਕ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
pa: ਅਵੈਧ wpa-psk: 64 ਬਾਈਟਾਂ ਨੂੰ ਹੈਕਸਾ ਨਾਲ ਅਰਥ ਕੱਢੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ

en: Unknown error validating 802.1X security
pa: 802.1X ਸੁਰੱਖਿਆ ਦੀ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤ ਦੌਰਾਨ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Wi-Fi password is missing.
pa: ਵਾਈ-ਫਾਈ ਪਾਸਵਰਡ ਗੁੰਮ ਹੈ।

en: missing EAP-TLS identity
pa: ਗੁੰਮ EAP-TLS ਪਛਾਣ

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
pa: ਅਵੈਧ EAP-TLS CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
pa: ਅਵੈਧ EAP-TLS CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: ਕੋਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
pa: ਅਵੈਧ EAP-TLS ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ-ਕੁੰਜੀ: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
pa: ਅਵੈਧ EAP-TLS ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
pa: ਬਿਨ-ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀਆਂ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹਨ

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
pa: ਚੁਣੀ ਗਈ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦੀ ਹੈ। ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਨਦ ਨੂੰ ਖਤਰਾ ਪੈਦਾ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ ਜੀ।
    
    (ਤੁਸੀਂ openssl ਨਾਲ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ)

en: Choose your personal certificate
pa: ਆਪਣਾ ਨਿੱਜੀ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੁਣੋ

en: Choose your private key
pa: ਆਪਣੀ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
pa: ਕੀ ਹਾਟਸਪਾਟ ਰੋਕਣਾ ਹੈ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: _Stop Hotspot
pa: ਹਾਟਸਪਾਟ ਰੋਕੋ(_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pa: ਹਾਲਤ ਅਣਜਾਣ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pa: ਬਿਨ-ਇੰਤਜ਼ਾਮ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pa: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pa: ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pa: ਕਨੈਕਟ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pa: ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pa: ਹਾਲਤ ਅਣਜਾਣ (ਗੁੰਮ)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pa: IP ਸੰਰਚਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pa: IP ਸੰਰਚਨਾ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pa: ਭੇਦ ਦੀ ਲੋੜ ਸੀ, ਪਰ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pa: 802.1x ਸਪਲੀਮੈਂਟ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pa: 802.1x ਸਪਲੀਮੈਂਟ ਸੰਰਚਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pa: 802.1x ਸਪਲੀਮੈਂਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pa: 802.1x ਸਪਲੀਮੈਂਟ ਨੇ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਣ ਲਈ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਸਮਾਂ ਲੈ ਲਿਆ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pa: PPP ਸਰਵਿਸ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pa: PPP ਸਰਵਿਸ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pa: PPP ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pa: DHCP ਕਲਾਇਟ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pa: DHCP ਕਲਾਇਟ ਗਲਤੀ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pa: DHCP ਕਲਾਇਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pa: ਸਾਂਝੀ ਕੀਤੀ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਸਰਵਿਸ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pa: ਸਾਂਝਾ ਕੀਤੀ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਸਰਵਿਸ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pa: ਆਟੋ-IP ਸਰਵਿਸ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pa: ਆਟੋ-IP ਸਰਵਿਸ ਗਲਤੀ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pa: ਆਟੋ-IP ਸਰਵਿਸ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pa: ਲਾਈਨ ਰੁਝੀ ਹੋਈ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pa: ਕੋਈ ਡਾਇਲ ਟੋਨ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pa: ਕੋਈ ਕੈਰੀਅਰ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pa: ਡਾਇਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pa: ਡਾਇਲ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pa: ਮਾਡਮ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pa: ਦਿੱਤੇ APN ਨੂੰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਈ ਖੋਜ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਰਜਿਸਟਰ ਲਈ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pa: ਮੰਗੇ ਗਏ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pa: PIN ਚੈਕ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pa: ਜੰਤਰ ਲਈ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਸ਼ਾਇਦ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਅਲੋਪ ਹੋਇਆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pa: ਮਾਡਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pa: ਬਲਿਉਟੁੱਥ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pa: SIM ਕਾਰਡ ਨਹੀਂ ਪਾਇਆ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pa: SIM ਪਿੰਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pa: SIM Puk ਦੀ ਲੋੜ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pa: SIM ਗਲਤ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨਿਰਭਰਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pa: ਕੇਬਲ ਕੱਢੀ ਹੋਈ ਹੈ

en: Insecure network (WEP)
pa: ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨੈੱਟਵਰਕ (WEP)

en: Secure network (WPA)
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨੈੱਟਵਰਕ (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨੈੱਟਵਰਕ (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨੈੱਟਵਰਕ (WPA3)

en: Secure network
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Delete Address
pa: ਐਡਰੈਸ ਹਟਾਓ

en: Delete Route
pa: ਰੂਟ ਹਟਾਓ

en: automatic
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ

en: Identity
pa: ਪਛਾਣ

en: Cannot import VPN connection
pa: VPN ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pa: ਫਾਇਲ ”%s” ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਜਾਂ ਪਛਾਣਯੋਗ VPN ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਰੱਖਦੀ ਹੈ।
    
    ਗਲਤੀ: %s।

en: Select file to import
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: A file named “%s” already exists.
pa: ”%s” ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: _Replace
pa: ਬਦਲੋ(_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ VPN, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਸੰਭਾਲ ਰਹੇ ਹੋ, ਨਾਲ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Cannot export VPN connection
pa: VPN ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਐਕਸਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
pa: VPN ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ”%s” %s ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    
    ਗਲਤੀ: %s

en: Export VPN connection
pa: VPN ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
pa: ਵਾਧਰਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pa: WEP 40/128-ਬਿੱਟ ਕੁੰਜੀ (Hex ਜਾਂ ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pa: WEP 128-ਬਿੱਟ ਵਾਕ

en: Dynamic WEP (802.1x)
pa: ਡਾਇਨੈਮਿਕ WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pa: WPA ਤੇ WPA2 ਨਿੱਜੀ

en: WPA & WPA2 Enterprise
pa: WPA ਤੇ WPA2 ਇੰਟਰਪ੍ਰਾਈਜ

en: WPA3 Personal
pa: WPA3 ਪਰਸਨਲ

en: Preserve
pa: ਕਾਇਮ ਰੱਖੋ

en: Permanent
pa: ਪੱਕਾ

en: Random
pa: ਰਲਵਾਂ

en: Stable
pa: ਸਥਿਰ

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pa: ਇੱਥੇ ਦਿੱਤਾ ਮੈਕ (MAC) ਐਡਰੈੱਸ ਨੈੱਟਵਰਕ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਐਡਰੈੱਸ ਵਜੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਲਈ ਇਸ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਇਹ ਫੀਚਰ ਨੂੰ ਮੈਕ ਕਲੋਨਿੰਗ ਜਾਂ ਸਪੂਫਿੰਗ (spoofing) ਕਹਿੰਦੇ ਹਨ। ਜਿਵੇਂ: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pa: ਪਰੋਫਾਈਲ %d

en: Unable to open connection editor
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਐਡੀਟਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: New Profile
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: Import from file…
pa: …ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Add VPN
pa: VPN ਨੂੰ ਜੋੜੋ

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
pa: ਇੰਟਰਪ੍ਰਾਈਜ਼

[ctx: Wifi security]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
pa: %d Mb/ਸਕਿੰਟ (%1.1f GHz)

[ctx: Signal strength]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pa: ਕਮਜ਼ੋਰ

[ctx: Signal strength]
en: Ok
pa: ਠੀਕ ਹੈ

[ctx: Signal strength]
en: Good
pa: ਚੰਗਾ

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pa: ਬਹੁਤ ਵਧੀਆ

en: Forget Connection
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਭੁੱਲ ਜਾਓ

en: Remove Connection Profile
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Remove VPN
pa: VPN ਹਟਾਓ

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Add new connection
pa: ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pa: ਹਾਟਸਪਾਟ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਨਾਲ %s ਤੋਂ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ Wi-Fi ਰਾਹੀਂ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਨਾਲ ਪਹੁੰਚ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Must have a minimum of 8 characters
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ 8 ਅੱਖਰ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pa: Wi-Fi ਹਾਟਸਪਾਟ ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Manual
pa: ਦਸਤੀ

en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
pa: ਵੈੱਬ ਪਰਾਕਸੀ ਆਪੇ-ਆਪ ਖੋਜ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਸੰਰਚਨਾ URL ਨਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ।

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
pa: ਇਹ ਪਬਲਿਕ ਨੈੱਟਵਰਕ ਬੇ-ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਈ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ।

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
pa: ਚੁਣੇ ਗਏ ਨੈੱਟਵਰਕਾਂ ਲਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵੇਰਵਾ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਪਾਸਵਰਡ ਅਤੇ ਹੋਰ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੰਰਚਨਾ ਦਿੱਤੀ ਸੀ, ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ।

en: _Forget
pa: ਭੁੱਲ ਜਾਓ(_F)

en: Known Wi-Fi Networks
pa: ਜਾਣੇ-ਪਛਾਣ Wi-Fi ਨੈੱਟਵਰਕ

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
pa: ਭੁੱਲ ਜਾਓ(_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pa: ਸਿਸਟਮ ਪਾਲਸੀ ਹਾਟ-ਸਪਾਟ ਵਜੋਂ ਵਰਤਣ ਤੋਂ ਰੋਕਦੀ ਹੈ

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pa: ਬੇਤਾਰ ਜੰਤਰ ਹਾਟਸਪਾਟ ਮੋਡ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
pa: ਓਹ ਹੋ, ਕੁਝ ਗਲਤ ਵਾਪਰਿਆ। ਆਪਣੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵੇਂਡਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: NetworkManager needs to be running.
pa: ਨੈਟਵਰਕਮੈਨੇਜਰ ਚੱਲਦਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: 2G Only
pa: ਸਿਰਫ਼ 2G

en: 3G Only
pa: ਸਿਰਫ਼ 3G

en: 4G Only
pa: ਸਿਰਫ਼ 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pa: 2G, 3G, 4G (ਤਰਜੀਹੀ)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pa: 2G, 3G (ਤਰਜੀਹੀ), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pa: 2G (ਤਰਜੀਹੀ), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
pa: 3G, 4G (ਤਰਜੀਹੀ)

en: 3G (Preferred), 4G
pa: 3G (ਤਰਜੀਹੀ), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pa: 2G, 4G (ਤਰਜੀਹੀ)

en: 2G (Preferred), 4G
pa: 2G (ਤਰਜੀਹੀ), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pa: 2G, 3G (ਤਰਜੀਹੀ)

en: 2G (Preferred), 3G
pa: 2G (ਤਰਜੀਹੀ), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Not Registered
pa: ਰਜਿਸਟਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Registered
pa: ਰਜਿਸਟਰ ਹੈ

en: Roaming
pa: ਰੋਮਿੰਗ

en: Searching
pa: ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Denied
pa: ਇਨਕਾਰ

en: SIM %d
pa: ਸਿਮ %d

en: Unlock SIM card
pa: ਸਿਮ ਕਾਰਡ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Please provide PIN code for SIM %d
pa: ਸਿਮ %d ਲਈ ਪਿੰਨ ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pa: ਆਪਣੇ ਸਿਮ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿੰਨ ਦਿਓ

en: Please provide PUK code for SIM %d
pa: ਸਿਮ %d ਲਈ PUK ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pa: ਆਪਣਾ ਸਿਮ ਕਾਰਡ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ PUK ਦਿਓ

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pa[0]: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ। ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ %1$u ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਬਾਕੀ ਹੈ
pa[1]: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ। ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ %1$u ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਬਾਕੀ ਹਨ

en: You have %u try left | You have %u tries left
pa[0]: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ %u ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਬਾਕੀ ਹੈ
pa[1]: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ %u ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਬਾਕੀ ਹਨ

en: Wrong password entered.
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ।

en: PUK code should be an 8 digit number
pa: PUK ਕੋਡ 8 ਅੰਕਾਂ ਦਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Enter New PIN
pa: ਨਵਾਂ ਪਿੰਨ ਦਿਓ

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pa: ਪਿੰਨ ਕੋਡ 4-8 ਅੰਕਾਂ ਦਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: _Set
pa: ਸੈੱਟ(_S)

en: Operation Cancelled
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਰੱਦ ਕੀਤੀ ਗਈ ਸੀ

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pa: <b>ਗਲਤੀ:</b> ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pa: <b>ਗਲਤੀ:</b> ਮੋਬਾਈਲ ਯੰਤਰ ਗ਼ਲਤੀ

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਸਬ-ਸਿਸਟਮ (boldtd) ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਾਂ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੈਟ ਅੱਪ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਜਾਂ ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ ਥੰਡਰਬੋਲਢ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ, ਇਹ BIOS ਵਿੱਚੋਂ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ BIOS ਵਿੱਚ ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪੱਧਰ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਨੂੰ BIOS 'ਚ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪੱਧਰ ਦਾ ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਲਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Error switching direct mode: %s
pa: ਸਿੱਧਾ ਮੋਡ ਬਦਲਣ ਲਈ ਗ਼ਲਤੀ: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pa: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pa: ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pa: ਕਨੈਕਟ ਹੈ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਗਲਤੀ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pa: ਘਟਾਈ ਗਈ ਕਾਰਜ ਸਮਰੱਥਾ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
pa: ਕਨੈਕਟ ਅਤੇ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੈ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
pa: ਇਸ ਵੇਲੇ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤਾ:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
pa: ਇਸ ਵੇਲੇ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
pa: ਇਸ ਵੇਲੇ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ:

en: Failed to authorize device:
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ:

en: Failed to forget device:
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਭੁੱਲਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pa[0]: %u ਹੋਰ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਨਿਰਭਰ ਹੈ
pa[1]: %u ਹੋਰ ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਉੱਤੇ ਨਿਰਭਰ ਹੈ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pa: ਗ਼ਲਤੀ

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੈ

en: Try clicking, double clicking, scrolling
pa: ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ, ਦੋ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ, ਸਕਰੋਲ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Five clicks, GEGL time!
pa: ਪੰਜ ਕਲਿੱਕ, GEGL ਸਮਾਂ!

en: Double click, primary button
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ, ਮੁੱਢਲਾ ਬਟਨ

en: Single click, primary button
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ, ਮੁੱਢਲਾ ਬਟਨ

en: Double click, middle button
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ, ਮੱਧ ਬਟਨ

en: Single click, middle button
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ, ਮੱਧ ਬਟਨ

en: Double click, secondary button
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ, ਸੈਕੰਡਰੀ ਬਟਨ

en: Single click, secondary button
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ, ਸੈਕੰਡਰੀ ਬਟਨ

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
pa: ਹੋਰ ਸਿੱਖੋ

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਭੇਜਣ ਨਾਲ ਸਾਨੂੰ %s ਸੁਧਾਰਨ ਲਈ ਮਦਦ ਮਿਲਦੀ ਹੈ। ਰਿਪੋਰਟ ਅਣਪਛਾਤੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਹਨ ਅਤੇ ਨਿੱਜੀ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। %s

en: Empty all items from Trash?
pa: ਰੱਦੀ 'ਚੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਹਨ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: _Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(_E)

en: Delete all the temporary files?
pa: ਸਭ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਹਨ?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pa: ਸਭ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: _Purge Temporary Files
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰੋ(_P)

[ctx: Online Account]
en: Other
pa: ਹੋਰ

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
pa: %s ਖਾਤਾ

en: Error removing account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਉਣਾ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
pa: %s ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ

en: Display version number
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਨੰਬਰ ਦਿਖਾਓ

en: Enable verbose mode
pa: ਵੱਧ ਜਾਣਕਾਰੀ ਮੋਡ ਚਾਲੂ

en: Search for the string
pa: ਸਤਰ ਲਈ ਖੋਜੋ

en: List possible panel names and exit
pa: ਸੰਭਵ ਪੈਨਲ ਨਾਂ ਵੇਖਾਉ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Panel to display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਪੈਨਲ

en: Available panels:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਪੈਨਲ:

en: Privacy
pa: ਪਰਦੇਦਾਰੀ

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pa[0]: %u ਆਉਟਪੁੱਟ
pa[1]: %u ਆਉਟਪੁੱਟ

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pa[0]: %u ਇੰਪੁੱਟ
pa[1]: %u ਇੰਪੁੱਟ

en: System Sounds
pa: ਸਿਸਟਮ ਆਵਾਜ਼ਾਂ

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ(_U)

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pa: ਕੋਈ ਪਰਿੰਟਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਐਡਰੈਸ ਦਿਓ ਜਾਂ ਪਰਿੰਟਰ ਲਈ ਖੋਜ ਕਰੋ

en: Authentication Required
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਪਰਿੰਟਰਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਣ ਲਈ ਆਪਣਾ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ।

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pa: ਡੋਮੇਨ

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ(_u)

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
pa: ਸਾਰੇ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ(_A)

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pa: ਕੋਈ ਸਰਗਰਮ ਪਰਿੰਟਰ ਜਾਬ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Select Printer Driver
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਡਰਾਇਵਰ ਚੁਣੋ

en: Loading drivers database…
pa: …ਡਰਾਇਵਰ ਡਾਟਾਬੇਸ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Printing Options
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਚੋਣਾਂ

en: Printer Details
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਵੇਰਵੇ

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਡਿਫਾਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤੋਂ

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਹੈੱਡ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Remove Printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਹਟਾਓ

en: Model
pa: ਮਾਡਲ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Ink Level
pa: ਸਿਆਹੀ ਲੈਵਲ

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
pa: ਜਦੋਂ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ਼ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

en: Searching for preferred drivers…
pa: …ਢੁੱਕਵੇਂ ਡਰਾਇਵਰ ਲੱਭੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Search for Drivers
pa: ਡਰਾਈਵਰਾਂ ਲਈ ਖੋਜ ਕਰੋ

en: Select from Database…
pa: …ਡਾਟਾਬੇਸ ਤੋਂ ਚੁਣੋ

en: Install PPD File…
pa: …PPD ਫਾਇਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Authenticate
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
pa: …ਪਰਿੰਟਰ ਜੋੜੋ

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
pa: ਵਾਪਸ

en: No printers
pa: ਕੋਈ ਪਰਿੰਟਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
pa: ਅਫਸੋਸ! ਸਿਸਟਮ ਪਰਿੰਟਿਗ ਸੇਵਾ
    ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦੀ ਹੈ।

en: Location services turned off
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾਵਾਂ ਬੰਦ ਕੀਤੀਆਂ

en: No applications can obtain location information.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਟਿਕਾਣਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾਵਾਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦੀਆਂ ਹਨ। ਸਟੀਕਤਾ ਵਧਾਉਣ ਲਈ Wi-Fi ਅਤੇ ਮੋਬਾਈਲ ਬਰਾਂਡਬੈਂਡ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ।

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
pa: ਮੌਜ਼ੀਲਾ ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>ਪਰਦੇਦਾਰੀ ਨੀਤੀ</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
pa: ਹੇਠਲੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿਓ।

en: No Applications Have Asked for Location Access
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ ਨਹੀਂ ਪੁੱਛਿਆ ਹੈ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Middle Mouse Button Click
pa: ਮੱਧਮ ਮਾਊਸ ਬਟਨ ਕਲਿੱਕ

en: Right Mouse Button Click
pa: ਸੱਜਾ ਮਾਊਂਸ ਬਟਨ ਕਲਿੱਕ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

en: No stylus found
pa: ਕੋਈ ਸਟਾਈਲਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
pa: ਆਪਣੇ ਸਟਾਈਲਸ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਟੇਬਲੇਟ ਦੇ ਨੇੜੇ ਲਿਆਉ

en: Eraser Pressure Feel
pa: ਰਬੜ ਦਬਾਉ ਮਹਿਸੂਸ

en: Soft
pa: ਸਾਫਟ

en: Firm
pa: ਫਿਰਮ

en: Top Button
pa: ਟਾਪ ਬਟਨ

en: Lower Button
pa: ਹੇਠਲਾ ਬਟਨ

en: Lowest Button
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਹੇਠਲਾ ਬਟਨ

en: Tip Pressure Feel
pa: ਟਿੱਪ ਦਬਾਉ ਮਹਿਸੂਸ

en: Tablet (absolute)
pa: ਟੇਬਲੇਟ (ਅਸਲ)

en: Touchpad (relative)
pa: ਟੱਚਪੈਚ (ਅਨੁਸਾਰੀ)

en: Tablet Preferences
pa: ਟੇਬਲੇਟ ਪਸੰਦ

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

en: No tablet detected
pa: ਕੋਈ ਟੇਬਲੇਟ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pa: ਆਪਣੇ ਵਾਕੋਮ ਟੇਬਲੇਟ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲਗਾਉ ਜਾਂ ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਜੀ

en: Bluetooth Settings
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਸੈਟਿੰਗ

en: Wacom Tablet
pa: ਵਾਕੋਮ ਟੇਬਲੇਟ

en: Tracking Mode
pa: ਟਰੈਕਿੰਗ ਮੋਡ

en: Left-Handed Orientation
pa: ਖੱਬੇ-ਹੱਥ ਸਥਿਤੀ

en: Map to Monitor…
pa: …ਮਾਨੀਟਰ ਲਈ ਮਿਲਾਉ

en: Map Buttons…
pa: …ਬਟਨ ਮਿਲਾਉ

en: Calibrate…
pa: ਕੈਲੇਬਰੇਟ…

en: Adjust mouse settings
pa: ਮਾਊਸ ਸੈਟਿੰਗ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: Adjust display resolution
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

en: Decouple Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਅੱਡੋ-ਅੱਡ ਕਰੋ

en: Screen Calibration
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਮਾਰਕਰ ਲਈ ਟੈਪ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਉਹ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਟੇਬਲੇਟ ਨੂੰ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵੇਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Mis-click detected, restarting…
pa: ਮਿਸ-ਕਲਿੱਕ ਮਿਲਿਆ, ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Map Buttons
pa: ਬਟਨ ਮਿਲਾਉ

en: Map buttons to functions
pa: ਬਟਨ ਨੂੰ ਫੰਕਸ਼ਨ ਨਾਲ ਮਿਲਾਉ

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੋਧਣ ਲਈ, ”ਕੀ-ਸਟੋਰਕ ਭੇਜੋ” ਕਾਰਵਾਈ ਚੁਣੋ, ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਟਨ ਦੱਬੋ ਅਤੇ ਨਵੀਆਂ ਸਵਿੱਚਾਂ ਲਈ ਹੋਲਡ ਕਰਕੇ ਰੱਖੋ ਜਾਂ ਬੈਕਸਪੇਸ ਸਾਫ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
pa: ੧੫ ਮਿੰਟ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
pa: ੩੦ ਮਿੰਟ

en: Power Mode
pa: ਪਾਵਰ ਢੰਗ

en: Affects system performance and power usage.
pa: ਸਿਸਟਮ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਤੇ ਪਾਵਰ ਵਰਤੋਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Power Saving Options
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ ਚੋਣਾਂ

en: Automatic Screen Brightness
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸਕਰੀਨ ਚਮਕ

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
pa: ਆਲੇ-ਦੁਆਲੇ ਦੀ ਰੋਸ਼ਨੀ ਮੁਤਾਬਕ ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਚਮਕ ਢਾਲੋ।

en: Dim Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਡਿਮ ਕਰੋ

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
pa: ਜਦੋਂ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਚਮਕ ਨੂੰ ਘਟਾਉਂਦਾ ਹੈ।

en: Screen _Blank
pa: ਖਾਲੀ ਸਕਰੀਨ(_B)

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
pa: ਕੁਝ ਦੇਰ ਤੱਕ ਨਾ-ਸਰਗਰਮੀ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Automatic Power Saver
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ

en: Enables power saver mode when battery is low.
pa: ਜਦੋਂ ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਪਾਵਰ ਬੱਚਤਰ ਢੰਗ ਸਮਰੱਥ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: _Automatic Suspend
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ(_A)

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
pa: ਕੁਝ ਦੇਰ ਤੱਕ ਨਾ-ਸਰਗਰਮੀ ਦੇ ਬਾਅਦ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ।

en: Suspend & Power Button
pa: ਸਸਪੈਂਡ ਅਤੇ ਪਾਵਰ ਬਟਨ

en: Po_wer Button Behavior
pa: ਪਾਵਰ ਬਟਨ ਲਈ ਰਵੱਈਆ(_w)

en: Show Battery _Percentage
pa: ਬੈਟਰੀ ਫ਼ੀਸਦੀ ਵੇਖਾਓ(_P)

en: Automatic Suspend
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

en: _Plugged In
pa: ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ(_P)

en: On _Battery Power
pa: ਬੈਟਰੀ ਪਾਵਰ ਉੱਤੇ(_B)

en: Delay
pa: ਦੇਰੀ

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਇੱਕ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੇਵੇਗੀ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਰੰਗ ਦੇ ਪਰਬੰਧ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਜਿੰਨਾ ਵੱਧ ਸਮਾਂ ਤੁਸੀਂ ਲਗਾਉਗੇ, ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਉਹਨਾਂ ਹੀ ਵੱਧ ਚੰਗਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਹੋਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਵਰਤ ਨਹੀਂ ਸਕੋਗੇ।

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pa: ਕੁਆਲਟੀ

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pa: ਲਗਭਗ ਸਮਾਂ

en: Calibration Quality
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਕੁਆਲਟੀ

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pa: ਸੈਂਸਰ ਜੰਤਰ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Calibration Device
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਜੰਤਰ

en: Select the type of display that is connected.
pa: ਕਨੈਕਟ ਕੀਤੇ ਗਏ ਡਿਸਪਲੇਅ ਦੀ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ।

en: Display Type
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਕਿਸਮ

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਟਾਰਗੇਟ ਚਿੱਟਾ ਬਿੰਦੂ ਚੁਣੋ। ਬਹੁਤੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ D65 illuminant ਤੱਕ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Profile Whitepoint
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਚਿੱਟਾ-ਬਿੰਦੂ

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਚਮਕ ਪੱਧਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਵਰਤਦੇ ਹੋ। ਰੰਗ ਪਰਬੰਧ ਉਸ ਚਮਕ ਪੱਧਰ ਉੱਤੇ ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸ਼ੁੱਧ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pa: ਬਦਲਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ, ਤੁਸੀਂ  ਇਹ ਜੰਤਰ ਲਈ ਹੋਰ ਪਰੋਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਨੂੰ ਚਮਕ ਪੱਧਰ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Display Brightness
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਚਮਕ

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵੱਖਰੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਵੱਖਰੀਆਂ ਚਾਨਣ ਸ਼ਰਤਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Profile Name:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: Profile Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Profile successfully created!
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ!

en: Copy profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Requires writable media
pa: ਲਿਖਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨੂੰ <a href="linux">GNU/ਲੀਨਕਸ</a>, <a href="osx">ਐਪਲ OS X</a> ਅਤੇ <a href="windows">Microsoft Windows</a> ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਕਿਵੇਂ ਵਰਤੀਏ ਬਾਰੇ ਹਦਾਇਤਾਂ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Add Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਜੋੜੋ

en: _Import File…
pa: …ਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ(_I)

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ। ਪਰੋਫਾਇਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸ਼ਾਇਦ ਕੰਮ ਨਾ ਕਰੇ।  <a href="">ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
pa: ਹਰੇਕ ਜੰਤਰ ਲਈ ਰੰਗ ਪਰਬੰਧ ਲਈ ਮਿਤੀ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Learn more about color management
pa: ਰੰਗ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਸਿੱਖੋ

en: _Set for all users
pa: ਸਭ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_S)

en: Set this profile for all users on this computer
pa: ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨੂੰ ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦੇ ਸਭ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: _Enable
pa: ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_E)

en: _Add profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Calibrate…
pa: ਕੈਲੇਬਰੇਟ(_C)…

en: Calibrate the device
pa: ਜੰਤਰ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰੋ

en: _Remove profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ(_R)

en: _View details
pa: ਵੇਰਵੇ ਵੇਖੋ(_V)

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਖੋਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ, ਜੋ ਕਿ ਰੰਗਾਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Projector
pa: ਪਰੋਜੈਕਟਰ

en: Plasma
pa: ਪਲਾਜ਼ਮਾ

en: LCD (CCFL backlight)
pa: LCD (CCFL ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: LCD (RGB LED backlight)
pa: LCD (RGB LED ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: LCD (white LED backlight)
pa: LCD (ਵਾਈਟ LED ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pa: ਵਾਈਡ ਗਾਮੁਟ LCD (CCFL ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pa: ਵਾਈਡ ਗਾਮੁਟ LCD (RGB LED ਬੈਕਲਾਈਟ)

en: 40 minutes
pa: ੪੦ ਮਿੰਟ

en: Native to display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਨੇਟਿਵ

en: D50 (Printing and publishing)
pa: D50 (ਪਰਿੰਟ ਤੇ ਪਬਲਿਸ਼ ਕਰਨ)

en: D65 (Photography and graphics)
pa: D65 (ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ੀ ਅਤੇ ਗਰਾਫਿਕਸ)

en: Display Calibration
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ

note: This starts the calibration process
en: _Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ(_S)

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ(_R)

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ(_D)

en: No Bluetooth Found
pa: ਕੋਈ ਬਲੂਟੁੱਥ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡੌਂਗਲ ਪਲੱਗਇਨ ਕਰੋ।

en: Bluetooth Turned Off
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
pa: ਜੰਤਰਾਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਅਤੇ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਕਰਨ ਲਈ ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

en: Airplane Mode is on
pa: ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਬੰਦ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਹੈ।

en: Turn Off Airplane Mode
pa: ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Hardware Airplane Mode is on
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Add Picture…
pa: …ਤਸਵੀਰ ਜੋੜੋ

en: Click a speaker to test
pa: ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਸਪੀਕਰ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Bark
pa: ਭੌਂਕਣਾ

en: Drip
pa: ਚੌਂਣਾ

en: Glass
pa: ਕੱਚ

en: Sonar
pa: ਸੋਨਰ

en: Rear
pa: ਪਿਛਲਾ

en: Front
pa: ਅਗਲਾ

en: System Volume
pa: ਸਿਸਟਮ ਆਵਾਜ਼

en: Volume Levels
pa: ਆਵਾਜ਼ ਪੱਧਰ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Output Device
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ

en: Test
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Configuration
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Balance
pa: ਸੰਤੁਲਨ

en: Fade
pa: ਫਿੱਕਾ

en: Subwoofer
pa: ਸਬਵੂਫ਼ਰ

en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Input Device
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ

en: Volume
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Alert Sound
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਸਾਊਂਡ

en: Refresh Rate
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨ ਦੀ ਦਰ

en: Adjust for TV
pa: TV ਲਈ ਤਰਤੀਬ ਦਿਓ

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pa: ਭਲਕ ਤੱਕ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pa: ਰਾਤ ਦੀ ਰੋਸ਼ਨੀ ਸਕਰੀਨ ਰੰਗਾਂ ਨੂੰ ਨਿੱਘਾ ਬਣਾਉਂਦੀ ਹੈ। ਇਸ ਅੱਖਾਂ ਉੱਤੇ ਜ਼ੋਰ ਪੈਣ ਅਤੇ ਨੀਂਦ ਟਲਣ ਤੋਂ ਰੋਕਣ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰਦੀ ਹੈ।

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
pa: ਰਾਤ ਦੀ ਰੋਸ਼ਨੀ

en: Schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ

en: Sunset to Sunrise
pa: ਸੂਰਜ ਚੜ੍ਹਨ ਤੋਂ ਡੁੱਬਣ

en: Manual Schedule
pa: ਖੁਦ ਦਾ ਸੈਡਿਊਲ

en: Times
pa: ਵੇਲੇ

en: From
pa: ਤੋਂ

en: Hour
pa: ਘੰਟਾ

en: Minute
pa: ਮਿੰਟ

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
pa: ਸਵੇਰ

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
pa: ਆਥਣ

en: To
pa: ਤੱਕ

en: Color Temperature
pa: ਰੰਗ ਦਾ ਤਾਪਮਾਨ

en: Single Display
pa: ਇਕੱਲਾ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Join Displays
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Mirror
pa: ਹੂ-ਬਹੂ

en: Display Mode
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਮੋਡ

en: Contains top bar and Activities
pa: ਸਿਖਰਲੀ ਪੱਟੀ ਜਾਂ ਸਰਗਰਮੀਆਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Primary Display
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
pa: ਡਿਸਪਲੇਆਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਅਸਲ ਡਿਸਪਲੇਅ ਬਨਾਵਟ ਨਾਲ ਮਿਲਾਉਣ ਲਈ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਖਿਸਕਾਓ। ਡਿਸਪਲੇਅ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਉਸ ਨੂੰ ਚੁਣੋ।

en: Display Arrangement
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਤਰਤੀਬ

en: Active Display
pa: ਸਰਗਰਮ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Display Configuration
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੰਰਚਨਾ

en: Blank Screen Delay
pa: ਖਾਲੀ ਸਕਰੀਨ ਦੇਰੀ

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮੀ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ, ਜਿਸ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਕਰੀਨ ਖਾਲੀ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Automatic Screen _Lock
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ(_L)

en: Automatic _Screen Lock Delay
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਦੇਰੀ(_S)

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
pa: ਜਦੋਂ ਸਕਰੀਨ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਲਾਕ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਝਪਕਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਅੰਤਰਾਲ ਹੈ।

en: Show _Notifications on Lock Screen
pa: ਲਾਕ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ(_N)

en: Forbid new _USB devices
pa: ਨਵੇਂ _USB ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਉੱਤੇ ਰੋਕ

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
pa: ਜਦੋਂ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਨਵੇਂ USB ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਨੂੰ ਸਿਸਟਮ ਨਾਲ ਤਾਲਮੇਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕਦਾ ਹੈ।

en: Displays
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Input Sources
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਸਰੋਤ

en: Includes keyboard layouts and input methods.
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਅਤੇ ਇਨਪੁੱਟ ਢੰਗ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ।

en: Input Source Switching
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਬਦਲਣਾ

en: Use the _same source for all windows
pa: ਸਭ ਵਿੰਡੋਆਂ ਲਈ ਇੱਕੋ ਸਰੋਤ ਵਰਤੋਂ(_s)

en: Switch input sources _individually for each window
pa: ਹਰੇਕ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਵੱਖੋ-ਵੱਖਰਾ ਇਨਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਬਦਲੋ(_i)

en: Special Character Entry
pa: ਖਾਸ ਅੱਖਰ ਲਿਖੋ

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਚਿੰਨ੍ਹ, ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਵੱਖੋ-ਵੱਖਰੇ ਰੂਪ ਦੇਣ ਦੇ ਢੰਗ।

en: View and Customize Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖੋ ਤੇ ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਕਰੋ

en: Add an Input Source
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਸ਼ਾਮਲ

en: Input methods can’t be used on the login screen
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਲਾਗਇਨ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ

en: Move up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: View Keyboard Layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਵੇਖੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Reset the shortcut to its default value
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨੂੰ ਇਸ ਦੇ ਮੂਲ ਮੁੱਲ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ Esc ਜਾਂ ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਬੈਕਸਪੇਸ ਦਬਾਓ।

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Set Shortcut…
pa: …ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Replace
pa: ਬਦਲੋ

en: Set
pa: ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: No input source selected
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: Add Custom Shortcuts
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
pa: ਐਪਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ, ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਚਲਾਉਣ ਤੇ ਹੋਰਾਂ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੈਟ ਅੱਪ ਕਰੋ।

en: Add Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: No keyboard shortcut found
pa: ਕੋਈ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Try a different search
pa: ਵੱਖਰੀ ਖੋਜ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Reset All…
pa: …ਸਭ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
pa: ਸਾਰੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੀ ਡਿਫਾਲਟ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Fingerprint Manager
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਮੈਨੇਜਰ

en: Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ

en: _No
pa: ਨਹੀਂ(_N)

en: _Yes
pa: ਹਾਂ(_Y)

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਕਿ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਨੂੰ ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇ?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pa: ਕੋਈ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Ensure the device is properly connected.
pa: ਪੱਕਾ ਕਰੋ ਕਿ ਡਿਵਾਈਸ ਠੀਕ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਹੈ।

en: No fingerprint device
pa: ਕੋਈ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਦੀ ਤੁਸੀਂ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Fingerprint Device
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਤੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੀ ਉਂਗਲ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: _Delete Fingerprints
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਹਟਾਓ(_D)

en: Fingerprint Login
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ

en: Fingerprint Enroll
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਦਾਖਲਾ

en: _Re-enroll this finger…
pa: ਇਹ ਉਂਗਲ ਦੁਬਾਰਾ-ਦਾਖਲ ਕਰੋ(_R)…

en: _Add User…
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਜੋੜੋ(_A)...

en: Create a user account
pa: ਨਵਾਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਖਾਤਾ ਬਣਾਓ

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
pa: ਬਦਲਾਅ ਪ੍ਰਭਾਵ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Restart Now
pa: ਹੁਣੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: User Icon
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਆਈਕਾਨ

en: Account Settings
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: _Administrator
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ(_A)

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜ ਜਾਂ ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਅਤੇ ਸਾਰੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: _Parental Controls
pa: ਮਾਪਿਆਂ ਕੋਲ ਕੰਟਰੋਲ(_P)

en: Open the Parental Controls application.
pa: ਮਾਪਿਆਂ ਕੋਲ ਕੰਟਰੋਲ ਵਾਲੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: _Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ(_L)

en: Authentication & Login
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਤੇ ਲਾਗਇਨ

en: _Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: _Fingerprint Login
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ(_F)

en: A_utomatic Login
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਲਾਗਇਨ(_u)

en: Account Activity
pa: ਖਾਤਾ ਸਰਗਰਮੀ

en: Remove User…
pa: …ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
pa: ਕੋਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Unlock to add a user account.
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਖਾਤਾ ਜੋੜਨ ਲਈ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ।

en: Add User
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸ਼ਾਮਲ

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
pa: ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_E)

en: Domain Administrator Login
pa: ਡੋਮੇਨ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕੀ ਲਾਗਇਨ

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
pa: ਇੰਟਰਪਰਾਈਜ਼ ਲਾਗਇਨ ਵਰਤਣ ਲਈ, ਉਹ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਡੋਮੇਨ ਵਰਤਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।
    ਆਪਣੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਕਿਸਮ ਲਈ ਉਹਨਾਂ ਦਾ ਡੋਮੇਨ ਪਾਸਵਰਡ ਇੱਥੇ
    ਦਿਉ।

en: _Domain
pa: ਡੋਮੇਨ(_D)

en: Administrator _Name
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕੀ ਨਾਂ(_N)

en: Administrator Password
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕੀ ਪਾਸਵਰਡ

en: _Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ(_U)

en: _Full Name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ(_F)

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Administrator
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ

en: Account _Type
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਕਿਸਮ(_T)

en: Allow user to set a password when they next _login
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਪਾਸਵਰਡ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦਿਉ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਉਹ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰੇ(_l)

en: Set a password _now
pa: ਹੁਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ(_n)

en: _Confirm
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ(_C)

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
pa: ਇੰਟਰਪਰਾਈਜ਼ ਲਾਗਇਨ ਮੌਜੂਦਾ ਕੇਂਦਰੀਕ੍ਰਿਤ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਇਹ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਉੱਤੇ ਕੰਪਨੀ ਦੇ ਸਰੋਤਾਂ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਵੀ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You are Offline
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਫਲਾਈਨ ਹੋ

en: You must be online in order to add enterprise users.
pa: ਇੰਟਰਪਰਾਈਜ਼ਨ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਨਲਾਈਨ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: _Enterprise Login
pa: ਇੰਟਰਪਰਾਈਜ਼ ਲਾਗਇਨ(_E)

en: Take a Picture…
pa: …ਫ਼ੋਟੋ ਲਵੋ

en: Select a File…
pa: …ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Change Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Ch_ange
pa: ਬਦਲੋ(_a)

en: _Confirm New Password
pa: ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ(_C)

en: _New Password
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ(_N)

en: Current _Password
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: Allow user to change their password on next login
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਅਗਲੇ ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

en: Set a password now
pa: ਹੁਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: Top Half
pa: ਉਪਰਲਾ ਅੱਧ

en: Bottom Half
pa: ਹੇਠਲਾ ਅੱਧ

en: Left Half
pa: ਖੱਬਾ ਅੱਧ

en: Right Half
pa: ਸੱਜਾ ਅੱਧ

en: Zoom Options
pa: ਜ਼ੂਮ ਚੋਣਾਂ

en: _Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(_Z)

en: _Magnification:
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ(_M):

en: _Follow mouse cursor
pa: ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਮੁਤਾਬਕ(_F)

en: _Screen part:
pa: ਸਕਰੀਨ ਭਾਗ(_S):

en: Magnifier _extends outside of screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਬਾਹਰਵਾਰ ਵਾਧੂ ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ(_e)

en: _Keep magnifier cursor centered
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ ਕਰਸਰ ਸੈਂਟਰ 'ਚ ਰੱਖੋ(_K)

en: Magnifier cursor _pushes contents around
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ ਕਰਸਰ ਨਾਲ ਸਮੱਗਰੀ ਆਸੇ-ਪਾਸੇ ਕਰੋ(_p)

en: Magnifier cursor moves with _contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਉੱਤੇ ਕਰਸਰ ਹਿਲਾਉਣ ਨਾਲ ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ(_c)

en: Magnifier Position:
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ ਸਥਿਤੀ:

en: Magnifier
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ

en: _Thickness:
pa: ਮੋਟਾਈ(_T):

en: _Length:
pa: ਲੰਬਾਈ(_L):

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
pa: ਰੰਗ(_l):

en: _Crosshairs:
pa: ਕਰਾਸ-ਹੇਅਰ(_C):

en: _Overlaps mouse cursor
pa: ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਓਵਰਲੈਪ(_O)

en: Crosshairs
pa: ਕਰਾਸ-ਹੇਅਰ

en: _White on black:
pa: ਕਾਲੇ ਉੱਤੇ ਚਿੱਟਾ(_W):

en: _Brightness:
pa: ਚਮਕ(_B):

en: _Contrast:
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ:_(C):

en: Color Effects:
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ:

en: Color Effects
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Typing Assist
pa: ਲਿਖਣ ਸਹਾਇਕ

en: _Sticky Keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ(_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
pa: ਮਾਡੀਫਾਇਰ ਸਵਿੱਚਾਂ ਦੀ ਲੜੀ ਨੂੰ ਸਵਿੱਚ ਕੰਬੀਨੇਸ਼ਨ ਵਜੋਂ ਮੰਨੋ।

en: _Disable if two keys are pressed together
pa: ਜੇਕਰ ਦੋ ਸਵਿੱਚਾਂ ਇਕੱਠੀਆਂ ਦਬਾਈਆਂ ਜਾਣ ਤਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ(_D)

en: Beep when a _modifier key is pressed
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਮੋਡੀਫਾਇਰ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ(_m)

en: S_low Keys
pa: ਹੌਲੀ-ਸਵਿੱਚਾਂ(_l)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
pa: ਸਵਿੱਚ ਦੱਬਣ ਤੇ ਇਹ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨ 'ਚ ਦੇਰੀ ਕਰੋ

en: A_cceptance delay:
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਦੇਰੀ(_c):

en: Slow keys typing delay
pa: ਹੌਲੀ ਸਵਿੱਚ ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਦੇਰੀ

en: Beep when a key is pr_essed
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ(_e)

en: Beep when a key is _accepted
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਸਵਿੱਚ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ(_a)

en: Beep when a key is _rejected
pa: ਬੀਪ, ਜੇਕਰ ਸਵਿੱਚ ਰੱਦ ਹੋਵੇ(_r)

en: _Bounce Keys
pa: ਬਾਊਂਸ ਸਵਿੱਚਾਂ(_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
pa: ਤੇਜ਼ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸਵਿੱਚ-ਦੱਬਣਾ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Bounce keys typing delay
pa: ਬਾਊਂਸ ਸਵਿੱਚ ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਦੇਰੀ

en: _Enable by Keyboard
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਰਾਹੀਂ ਚਾਲੂ(_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਤੋਂ ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ ਫੀਚਰ ਚਾਲੂ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Repeat Keys
pa: ਦੁਹਰਾਉ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Key presses repeat when key is held down.
pa: ਸਵਿੱਚ ਨੂ ਦਹਰਾਉ, ਜਦੋ ਕਿ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਦਬਾਈ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇ

en: Repeat keys delay
pa: ਦੁਹਰਾਉਣ ਸਵਿੱਚ ਦੇਰੀ

en: Speed
pa: ਸਪੀਡ

en: Repeat keys speed
pa: ਸਵਿੱਚਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਦਬਾਉਣ ਗਤੀ

en: Click Assist
pa: ਕਲਿੱਕ ਸਹਾਇਕ

en: _Simulated Secondary Click
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਕਲਿੱਕ ਦੀ ਨਕਲ(_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
pa: ਪ੍ਰਾਈਮਰੀ ਬਟਨ ਨੂੰ ਹੋਲਡ ਕਰਕੇ ਰੱਖੋ, ਜਦੋਂ ਸੈਕੰਡਰੀ ਕਲਿੱਕ ਚਲਾਓ।

en: Secondary click delay
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਕਲਿੱਕ ਦੇਰੀ

en: _Hover Click
pa: ਹੋਵਰ ਕਲਿੱਕ(_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
pa: ਜਦੋਂ ਪੁਆਇੰਟਰ ਗਤੀ ਨੂੰ ਰੋਕਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਕਲਿੱਕ ਚਲਾਓ

en: D_elay:
pa: ਡਿਲੇਅ(_e):

en: Motion _threshold:
pa: ਮੋਸ਼ਨ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ(_t):

en: Visual Alerts
pa: ਦਿੱਖ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: _Test flash
pa: ਫਲੈਸ਼ ਟੈਸਟ(_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
pa: ਜਦੋਂ ਚੇਤਾਵਨੀ ਸਾਊਂਡ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਦਿੱਖ ਸੰਕੇਤਕ ਵਰਤੋਂ।

en: _Visual Alerts
pa: ਦਿੱਖ ਚੇਤਾਵਨੀ(_V)

en: Flash the entire _window
pa: ਪੂਰੀ ਵਿੰਡੋ ਝਲਕਾਓ(_w)

en: Flash the entire _screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਝਲਕਾਓ(_s)

en: _Always Show Accessibility Menu
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਮੇਨੂ ਵੇਖੋ(_A)

en: Seeing
pa: ਵੇਖਣਾ

en: _High Contrast
pa: ਵੱਧ-ਗੂੜਾ(_H)

en: _Large Text
pa: ਵੱਡਾ ਟੈਕਸਟ(_L)

en: Enable A_nimations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ(_n)

en: C_ursor Size
pa: ਕਰਸਰ ਆਕਾਰ(_u)

en: Screen _Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ(_R)

en: _Sound Keys
pa: ਬਾਊਂਸ ਸਵਿੱਚਾਂ(_S)

en: Hearing
pa: ਸੁਣਨ

en: Typing
pa: ਲਿਖਣਾ

en: Screen _Keyboard
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੀਬੋਰਡ(_K)

en: R_epeat Keys
pa: ਦੁਹਰਾਉ ਸਵਿੱਚਾਂ(_e)

en: Cursor _Blinking
pa: ਝਪਕਦੀ ਕਰਸਰ(_B)

en: _Typing Assist (AccessX)
pa: ਲਿਖਣ ਸਹਾਇਕ(Acces_sX)

en: Pointing & Clicking
pa: ਪੁਆਇੰਟ ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨਾ

en: _Mouse Keys
pa: ਮਾਊਸ ਸਵਿੱਚਾਂ(_M)

en: _Locate Pointer
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਲੱਭੋ(_L)

en: _Click Assist
pa: ਕਲਿੱਕ ਸਹਾਇਕ(_C)

en: _Double-Click Delay
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਦੇਰੀ(_D)

en: Double-Click Delay
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਦੇਰੀ

en: Cursor Blinking
pa: ਝਪਕਦੀ ਕਰਸਰ

en: Cursor blinks in text fields.
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਕਰਸਰ ਝਪਕਾਓ

en: Cursor blinking speed
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਦੀ ਗਤੀ

en: Sound Keys
pa: ਸਾਊਂਡ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਜਦੋਂ ਨਮ-ਲਾਕ ਜਾਂ ਕੈਪਸ ਲਾਕ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਬੀਪ ਕਰੋ।

en: Cursor Size
pa: ਕਰਸਰ ਆਕਾਰ

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
pa: ਕਰਸਰ ਵੇਖਣ ਨੂੰ ਸੌਖਾ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਇਸ ਦੇ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਕਰਸਰ ਨਾਲ ਜੋੜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Screen Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ ਵੇਖਾਏ ਗਏ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਫੋਕਸ ਹਿਲਾਉਂਦੇ ਹੋ।

en: _Screen Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ(_S)

en: General
pa: ਆਮ

en: _Active Screen Edges
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਕੋਨੇ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ(_A)

en: Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ

en: _Dynamic workspaces
pa: ਸਫ਼ਰੀ ਵਰਕਸਪੇਸ(_D)

en: Automatically removes empty workspaces.
pa: ਖਾਲੀ ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਓ।

en: _Fixed number of workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਦੀ ਪੱਕੀ ਗਿਣਤੀ(_F)

en: Specify a number of permanent workspaces.
pa: ਪੱਕੇ ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ।

en: _Number of Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ(_N)

en: Multi-Monitor
pa: ਬਹੁ-ਮਾਨੀਟਰ

en: Workspaces on _primary display only
pa: ਵਰਕਸੇਪਸ ਸਿਰਫ਼ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਡਿਸਪਲੇਅ ਉੱਤੇ(_p)

en: Workspaces on all d_isplays
pa: ਸਾਰੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਉੱਤੇ ਵਰਕਸਪੇਸ(_i)

en: No applications
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: Install some…
pa: …ਕੁਝ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Permissions & Access
pa: ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਤੇ ਪਹੁੰਚ

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
pa: ਡਾਟਾ ਅਤੇ ਸੇਵਾਵਾਂ, ਜੋ ਇਸ ਐਪ ਨੇ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਅਤੇ ਇਜ਼ਾਜਤਾਂ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਜੋ ਇਸ ਨੂੰ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

en: Microphone
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ

en: Location Services
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾਵਾਂ

en: Built-in Permissions
pa: ਬਿਲਟ-ਇਨ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ

en: Cannot be changed
pa: ਬਦਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਵੱਖੋ-ਵੱਖ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਦੀ ਪੜਤਾਲ <a href="privacy">ਪਰਦੇਦਾਰੀ</a> ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Integration
pa: ਏਕੀਕਰਨ

en: System features used by this application.
pa: ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਸਿਸਟਮ ਫੀਚਰ ਹਨ।

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Notifications
pa: ਸੂਚਨਾਵਾਂ

en: Run in background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਲਾਓ

en: Set Desktop Background
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਾਓ

en: Sounds
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Inhibit system keyboard shortcuts
pa: ਸਿਸਟਮ ਰੋਕੂ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Default Handlers
pa: ਮੂਲ ਹੈਂਡਲਰ

en: Types of files and links that this application opens.
pa: ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੁੱਲ੍ਹਣ ਵਾਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਲਿੰਕਾਂ ਦੀਆਂ ਕਿਸਮਾਂ ਹਨ।

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Usage
pa: ਵਰਤੋਂ

en: How much resources this application is using.
pa: ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਿੰਨੇ ਸਰੋਤ ਵਰਤ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Storage
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼

en: Open in Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: No results found
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
pa: ਐਪ ਡਾਟੇ ਅਤੇ ਕੈਸ਼ ਨਾਲ ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਿੰਨੀ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਵਰਤ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Data
pa: ਡਾਟਾ

en: Cache
pa: ਕੈਸ਼

en: <b>Total</b>
pa: <b>ਕੁੱਲ</b>

en: Clear Cache…
pa: …ਕੈਸ਼ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Networks
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: _Computer Name
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਂ(_C)

en: _File Sharing
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ(_F)

en: _Media Sharing
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ(_M)

en: _Remote Login
pa: ਰਿਮੋਟ ਲਾਗਇਨ(_R)

en: Some services are disabled because of no network access.
pa: ਕੁਝ ਸਰਵਿਸਾਂ ਬੰਦ ਹਨ, ਕਿਉਂਕਿ ਕੋਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: File Sharing
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਂਝ

en: _Require Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ(_R)

en: Remote Login
pa: ਰਿਮੋਟ ਲਾਗਇਨ

en: Device Name
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਨਾਂ

en: Media Sharing
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਾਂਝ

en: Share music, photos and videos over the network.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਹੋਰਾਂ ਨਾਲ ਸੰਗੀਤ, ਫੋਟੋ ਤੇ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ।

en: Folders
pa: ਫੋਲਡਰ

en: _New connections must ask for access
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਨਵੇਂ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਜ਼ਰੂਰ ਪੁੱਛੋ(_N)

en: _Require a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ(_R)

en: Select how media should be handled
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ ਕੇਵਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: CD _audio
pa: CD ਆਡੀਓ(_a)

en: _DVD video
pa: _DVD ਵਿਡੀਓ

en: _Music player
pa: ਮਿਊਜ਼ਕ ਪਲੇਅਰ(_M)

en: _Photos
pa: ਫੋਟੋ(_P)

en: _Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ(_S)

en: _Other Media…
pa: ...ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ(_O)

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਾਉਣ ਉੱਤੇ ਕਦੇ ਵੀ ਪੁੱਛੋ ਜਾਂ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸਟਾਰਟ ਨਾ ਕਰੋ(_N)

en: Select how other media should be handled
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ ਕਿਵੇਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: _Action:
pa: ਕਾਰਵਾਈ(_A):

en: _Type:
pa: ਕਿਸਮ(_T):

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
pa: ਅੰਕਾਂ, ਤਾਰੀਖਾਂ ਤੇ ਕਰੰਸੀਆਂ ਲਈ ਫਾਰਮੈਟ ਚੁਣੋ। ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਅਗਲੇ ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Common Formats
pa: ਆਮ ਫਾਰਮੈਟ

en: All Formats
pa: ਸਾਰੇ ਫਾਰਮੈਟ

en: No Search Results
pa: ਕੋਈ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ

en: Searches can be for countries or languages.
pa: ਦੇਸ਼ਾਂ ਜਾਂ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਲਈ ਖੋਜਾਂ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: My Account
pa: ਮੇਰਾ ਖਾਤਾ

en: Login Screen
pa: ਲਾਗਇਨ ਸਕਰੀਨ

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: The language used for text in windows and web pages.
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਅਤੇ ਵੈੱਬ ਸਫ਼ਿਆਂ ਵਿੱਚ ਲਿਖਤ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਹੈ।

en: Restart the session for changes to take effect
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Restart…
pa: …ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
pa: ਅੰਕਾਂ, ਤਾਰੀਖਾਂ ਤੇ ਕਰੰਸੀਆਂ ਲਈ ਫਾਰਮੈਟ ਚੁਣੋ।

en: _Formats
pa: ਫਾਰਮੈਟ(_F)

en: Login settings are used by all users when logging into the system
pa: ਲਾਗਇਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਸਭ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਸਿਸਟਮ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: Dates
pa: ਮਿਤੀ

en: Dates & Times
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਵੇਲੇ

en: Numbers
pa: ਅੰਕ

en: Measurement
pa: ਮਾਪ

en: Paper
pa: ਪੇਪਰ

en: Hardware Model
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਮਾਡਲ

en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: Processor
pa: ਪਰੋਸੈਸਰ

en: Graphics
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ

en: Disk Capacity
pa: ਡਿਸਕ ਸਮਰੱਥਾ

en: Calculating…
pa: ...ਗਿਣਤੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pa: ਓ.ਸਿ. ਦਾ ਨਾਂ

en: OS Type
pa: ਓ.ਸਿ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Windowing System
pa: ਵਿੰਡੋਇੰਗ ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Virtualization
pa: ਵਰਚੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Software Updates
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ

en: Rename Device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨਾਂ ਨੂੰ ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਇਸ ਨੂੰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਵੇਖਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਜਦੋਂ ਬਲੂਟੁੱਥ ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਨਾਲ ਪੇਅਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: _Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(_R)

en: Select Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: _Select
pa: ਚੁਣੋ(_S)

en: No languages found
pa: ਕੋਈ ਭਾਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ।

en: Unlock…
pa: …ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
pa: ਕੁਝ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Increment Hour
pa: ਵਾਧਾ ਘੰਟਾ

en: Increment Minute
pa: ਵਾਧਾ ਮਿੰਟ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Decrement Hour
pa: ਘਾਟਾ ਘੰਟਾ

en: Decrement Minute
pa: ਘਾਟਾ ਮਿੰਟ

en: Turn device off
pa: ਜੰਤਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Other Devices
pa: ਹੋਰ ਡਿਵਾਈਸ

en: Not set up
pa: ਸੈੱਟ ਅੱਪ ਨਹੀਂ

en: _Type
pa: ਕਿਸਮ(_T)

en: Sho_w password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਵੇਖੋ(_w)

en: Tunneled TLS
pa: ਟਨਲ TLS

en: Protected EAP (PEAP)
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ EAP (PEAP)

en: Au_thentication
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ(_t)

en: I_dentity
pa: ਪਛਾਣ(_d)

en: _User certificate
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ(_U)

en: C_A certificate
pa: C_A ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: No CA certificate is _required
pa: ਕੋਈ CA ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ(_r)

en: Private _key
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ(_k)

en: _Private key password
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: Anonymous
pa: ਅਗਿਆਤ

en: Authenticated
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤਾ

en: Both
pa: ਦੋਵੇਂ

en: Anony_mous identity
pa: ਅਗਿਆਤ ਪਛਾਣ(_m)

en: PAC _file
pa: PAC ਫਾਇਲ(_f)

en: _Inner authentication
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ(_I)

en: Allow automatic PAC pro_visioning
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ PAC ਪਰੋਵਿਜ਼ਨਿੰਗ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ(_v)

en: Version 0
pa: ਵਰਜਨ 0

en: Version 1
pa: ਵਰਜਨ 1

en: PEAP _version
pa: PEAP ਵਰਜਨ(_v)

en: 1 (Default)
pa: ੧ (ਡਿਫਾਲਟ)

en: Open System
pa: ਓਪਨ ਸਿਸਟਮ

en: Shared Key
pa: ਸਾਂਝੀ ਕੁੰਜੀ

en: _Key
pa: ਕੁੰਜੀ(_K)

en: Sho_w key
pa: ਕੁੰਜੀ ਵੇਖੋ(_w)

en: WEP inde_x
pa: WEP ਇੰਡੈਕਸ(_x)

en: MSCHAPv2 (no EAP)
pa: MSCHAPv2 (EAP ਨਹੀਂ)

en: S_ecurity
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ(_e)

en: 802.1x _Security
pa: 802.1x ਸੁਰੱਖਿਆ(_S)

en: _MAC Address
pa: _MAC ਐਡਰੈਸ

en: _Cloned Address
pa: ਕਨੋਲ ਕੀਤਾ ਐਡਰੈੱਸ(_C)

en: IPv_4 Method
pa: IPv_4 ਢੰਗ

en: Automatic (DHCP)
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ (DHCP)

en: Link-Local Only
pa: ਕੇਵਲ ਲਿੰਕ-ਲੋਕਲ

en: Disable
pa: ਅਸਮਰੱਥ

en: Shared to other computers
pa: ਹੋਰ ਕੰਪਿਊਟਰਾਂ ਨਾਲ ਸਾਂਝਾ ਕੀਤਾ

en: Addresses
pa: ਐਡਰੈੱਸ

en: Netmask
pa: ਨੈੱਟਮਾਸਕ

en: Gateway
pa: ਗੇਟਵੇ

en: Automatic DNS
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ DNS

en: Separate IP addresses with commas
pa: ਕਾਮੇ ਪਾ ਕੇ ਵੱਖਰੇ IP ਸਿਰਨਾਵੇਂ

en: Routes
pa: ਰੂਟ

en: Automatic Routes
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰੂਟ

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pa: ਮੈਟਰਿਕ

en: Use this connection _only for resources on its network
pa: ਇਹ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਕੇਵਲ ਇਸ ਦੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਹੀ ਸਰੋਤਾਂ ਲਈ ਵਰਤੋਂ(_o)

en: _Name
pa: ਨਾਂ(_N)

en: bytes
pa: ਬਾਈਟ

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pa: (ਗਲਤੀ: VPC ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਐਡੀਟਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ)

en: IPv_6 Method
pa: IPv_6 ਢੰਗ

en: Automatic, DHCP only
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ, ਕੇਵਲ DHCP

en: Prefix
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Signal Strength
pa: ਸਿਗਨਲ ਮਜ਼ਬੂਤੀ

en: Link speed
pa: ਲਿੰਕ ਸਪੀਡ

en: Supported Frequencies
pa: ਸਹਾਇਕ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Last Used
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: Connect _automatically
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ(_a)

en: Make available to _other users
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਓ(_o)

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pa: ਮੀਟਰ ਕਨੈਕਸ਼ਨ: ਡਾਟਾ ਹੱਦਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ ਜਾਂ ਖ਼ਰਚੇ ਲੱਗ ਸਕਦੇ ਹਨ(_M)

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਅਤੇ ਹੋਰ ਵੱਡੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Turn VPN connection off
pa: VPN ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Network Name
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ

en: Turn Wi-Fi off
pa: ਵਾਈ-ਫਾਈ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Connect to Hidden Network…
pa: …ਲੁਕਵੇਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ(_C)

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pa: ਵਾਈ-ਫਾਈ ਹਾਟਸਪਾਟ ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_T)…

en: _Known Wi-Fi Networks
pa: ਜਾਣੇ-ਪਛਾਣੇ ਵਾਈ-ਫਾਈ ਨੈੱਟਵਰਕ(_K)

en: Airplane Mode
pa: ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pa: Wi-Fi, ਬਲੂਟੁੱਥ ਅਤੇ ਮੋਬਾਈਲ ਬਰਾਡਬੈਂਡ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: No Wi-Fi Adapter Found
pa: ਕੋਈ Wi-Fi ਅਡੈਪਟਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pa: ਪੱਕਾ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ Wi-Fi ਅਡੈਪਟਰ ਲਗਾਇਆ ਹੈ ਅਤੇ ਇਹ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Airplane Mode On
pa: ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Turn off to use Wi-Fi
pa: Wi-Fi ਵਰਤਣ ਲਈ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Wi-Fi Hotspot Active
pa: ਵਾਈ-ਫਾਈ ਹਾਟਸਪਾਟ ਸਰਗਰਮ

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
pa: ਮੋਬਾਈਡ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ QR ਕੋਡ ਸਕੈਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Turn Off Hotspot…
pa:  ਹਾਟਸਪਾਟ ਬੰਦ ਕਰੋ…

en: Visible Networks
pa: ਦਿਸਦੇ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: NetworkManager needs to be running
pa: ਨੈਟਵਰਕ-ਮੈਨੇਜਰ ਚੱਲਦਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Provider
pa: ਪਰੋਵਾਇਡਰ

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pa: Wi-Fi ਹਾਟਸਪਾਟ ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ Wi-Fi ਨੈੱਟਵਰਕ ਬਣਾ ਕੇ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਉਹ ਕਨੈਕਟ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਇਹ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ Wi-Fi ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਸਰੋਤ ਰਾਹੀਂ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Generate Random Password
pa: ਰਲਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Autogenerate Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: _Turn On
pa: ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_T)

en: Network Proxy
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ

en: _HTTP Proxy
pa: _HTTP ਪਰਾਕਸੀ:

en: H_TTPS Proxy
pa: H_TTPS ਪਰਾਕਸੀ

en: _FTP Proxy
pa: _FTP ਪਰਾਕਸੀ:

en: _Socks Host
pa: _Socks ਹੋਸਟ

en: _Ignore Hosts
pa: ਅਣਡਿੱਠੇ ਕੀਤੇ ਹੋਸਟ(_I)

en: HTTP proxy port
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਪੋਰਟ

en: HTTPS proxy port
pa: HTTPS ਪਰਾਕਸੀ ਪੋਰਟ

en: FTP proxy port
pa: FTP ਪਰਾਕਸੀ ਪੋਰਟ

en: Socks proxy port
pa: Socks ਪੋਰਟ ਪੋਰਟ

en: _Configuration URL
pa: ਸੰਰਚਨਾ URL(_C)

en: SIM Lock
pa: ਸਿਮ ਲਾਕ

en: _Next
pa: ਅੱਗੇ(_N)

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Lock SIM with PIN
pa: ਪਿੰਨ ਨਾਲ ਸਿਮ ਲਾਕ ਕਰੋ(_L)

en: Change PIN
pa: ਪਿੰਨ ਬਦਲੋ

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pa: ਸਿਮ ਲਾਕ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਪਿੰਨ ਦਿਓ

en: No SIM
pa: ਕੋਈ ਸਿਮ ਨਹੀਂ

en: Insert a SIM card to use this modem
pa: ਇਹ ਮਾਡਮ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਿਮ ਕਾਰਡ ਪਾਓ

en: SIM Locked
pa: ਸਿਮ ਲਾਕ ਹੈ

en: _Mobile Data
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਡਾਟਾ(_M)

en: Access data using mobile network
pa: ਮੋਬਾਈਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤ ਕੇ ਡਾਟਾ ਵਰਤੋ

en: _Data Roaming
pa: ਡਾਟਾ ਰੋਮਿੰਗ(_D)

en: Use mobile data when roaming
pa: ਜਦੋਂ ਰੋਮਿੰਗ ਵਿੱਚ ਹੋਵੋ ਤਾਂ ਮੋਬਾਈਲ ਡਾਟਾ ਵਰਤੋ

en: _Network Mode
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਢੰਗ(_N)

en: N_etwork
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ(_e)

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: _Access Point Names
pa: ਐਕਸੈਸ ਪੁਆਇੰਟ ਦੇ ਨਾਂ(_A)

en: _SIM Lock
pa: ਸਿਮ ਲਾਕ ਕਰੋ(_S)

en: Lock SIM with PIN
pa: ਪਿੰਨ ਨਾਲ ਸਿਮ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: M_odem Details
pa: ਮਾਡਮ ਦੇ ਵੇਰਵਾ(_o)

en: Network Mode
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਢੰਗ

en: _Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ(_A)

en: Choose Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਚੁਣੋ

en: Refresh Network Providers
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪੂਰਕਾਂ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: Modem Details
pa: ਮਾਡਮ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: Modem Status
pa: ਮਾਡਮ ਦੀ ਹਾਲਤ

en: Carrier
pa: ਕੈਰੀਅਰ

en: Network Type
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Network Status
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਹਾਲਤ

en: Own Number
pa: ਖੁਦ ਦਾ ਨੰਬਰ

en: Device Details
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: Firmware Version
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਰਜ਼ਨ

en: Access Points
pa: ਐਕਸੈਸ ਪੁਆਇੰਟ

en: No WWAN Adapter Found
pa: ਕੋਈ WWAN ਅਡੈਪਟਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pa: ਪੱਕਾ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਬੇਤਾਰ ਵੈਨ/ਸੈਲੂਲਰ ਡਿਵਾਈਸ ਹੈ

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pa: ਜਦੋਂ ਏਅਰਪਲਾਨ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਬੇਤਾਰ ਵੈਨ ਅਸਮਰੱਥ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: _Turn off Airplane Mode
pa: ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ ਬੰਦ ਕਰੋ(_T)

en: Data Connection
pa: ਡਾਟਾ ਕਨੈਕਸ਼ਨ

en: SIM card used for internet
pa: ਸਿਮ ਕਾਰਡ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Enable Mobile Network
pa: ਮੋਬਾਈਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

en: March
pa: ਮਾਰਚ

en: April
pa: ਅਪਰੈਲ

en: May
pa: ਮਈ

en: June
pa: ਜੂਨ

en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

en: August
pa: ਅਗਸਤ

en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

en: December
pa: ਦਸੰਬਰ

en: Date & Time
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ

en: Year
pa: ਸਾਲ

en: Month
pa: ਮਹੀਨਾ

en: Day
pa: ਦਿਨ

en: Time Zone
pa: ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ

en: Search for a city
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਲਈ ਖੋਜ

en: Automatic _Date & Time
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ(_D)

en: Requires internet access
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Date & _Time
pa: ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਵੇਲਾ(_T)

en: Automatic Time _Zone
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ(_Z)

en: Requires location services enabled and internet access
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾਵਾ ਸਮਰੱਥ ਅਤੇ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Time Z_one
pa: ਵੇਲੇ ਦਾ ਇਲਾਕਾ(_o)

en: Time _Format
pa: ਵੇਲੇ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ(_F)

en: 24-hour
pa: 24-ਘੰਟੇ

en: AM / PM
pa: ਸਵੇਰ/ਆਥਣ

en: Camera is turned off
pa: ਕੈਮਰਾ ਬੰਦ ਹੈ

en: No applications can capture photos or video.
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਫ਼ੋਟੋ ਖਿੱਚ ਜਾਂ ਵਿਡੀਓ ਬਣਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
pa: ਕੈਮਰੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਫੋਟੋ ਖਿੱਚਣ ਅਤੇ ਵਿਡੀਓ ਬਣਾਉਣ ਦਿੰਦੀ ਹੈ। ਕੈਮਰੇ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਨਾਲ ਕੁਝ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀਆਂ।

en: Allow the applications below to use your camera.
pa: ਹੇਠਲੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਕੈਮਰਾ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿਓ।

en: No Applications Have Asked for Camera Access
pa: ਕੈਮਰਾ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ ਨਹੀਂ ਪੁੱਛਿਆ ਹੈ

en: _Do Not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ(_D)

en: _Lock Screen Notifications
pa: ਲਾਕ ਸਕਰੀਨ ਸੂਚਨਾਵਾਂ(_L)

en: Notification _Popups
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪੋਪਅੱਪ(_P)

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
pa: ਜਦੋਂ ਪੋਪਅੱਪ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ ਤਾਂ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਗੇ।

en: _Web
pa: ਵੈੱਬ(_W)

en: _Mail
pa: ਮੇਲ(_M)

en: _Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ(_C)

en: M_usic
pa: ਸੰਗੀਤ(_u)

en: _Video
pa: ਵਿਡੀਓ(_V)

en: Microphone is turned off
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਬੰਦ ਹੈ

en: No applications can record sound.
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਵਾਜ਼ ਰਿਕਾਰਡ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਆਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਤੇ ਸੁਣਨ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿੰਦੀ ਹੈ। ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਨਾਲ ਕੁਝ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀਆਂ।

en: Allow the applications below to use your microphone.
pa: ਹੇਠਲੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਮਾਈਕਰੋਫ਼ੋਨ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿਓ।

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
pa: ਮਾਈਕਰੋਫ਼ੋਨ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ ਨਹੀਂ ਪੁੱਛਿਆ ਹੈ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Status:
pa: ਹਾਲਤ:

en: Authorize and Connect
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਅਤੇ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Forget Device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਭੁਲਾਓ

en: No Thunderbolt support
pa: ਕੋਈ ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ

en: Direct Access
pa: ਸਿੱਧੀ ਪਹੁੰਚ

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pa: ਡਿਵਾਈਸਾਂ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਡੌਕ ਅਤੇ ਬਾਹਰੀ GPU ਲਈ ਸਿੱਧੀ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿਓ।

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pa: ਸਿਰਫ਼ USB ਅਤੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਪੋਰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਹੀ ਜੋੜ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Pending Devices
pa: ਬਾਕੀ ਪਏ ਡਿਵਾਈਸ

en: No devices attached
pa: ਕੋਈ ਡਿਵਾਈਸ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Primary Button
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਬਟਨ

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
pa: ਮਾਊਸ ਅਤੇ ਟੱਚ-ਪੈਡ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਬਟਨਾਂ ਦਾ ਕ੍ਰਮ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

en: Mouse Speed
pa: ਮਾਊਸ ਸਪੀਡ

en: Double-click timeout
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
pa: ਨੈਚਰਲ ਸਕਰੋਲਿੰਗ

en: Scrolling moves the content, not the view.
pa: ਸਕਰੋਲ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਗਰੀ ਹਿਲਦੀ ਹੈ, ਝਲਕ ਨਹੀਂ।

en: Touchpad
pa: ਟੱਚਪੈਡ

en: Touchpad Speed
pa: ਟੱਚਪੈਡ ਸਪੀਡ

en: Tap to Click
pa: ਕਲਿੱਕ ਲਈ ਛੂਹੋੋ

en: Two-finger Scrolling
pa: ਦੋ ਉਂਗਲਾਂ ਨਾਲ ਸਕਰੋਲ

en: Edge Scrolling
pa: ਕੋਨਾ ਸਕਰੋਲਿੰਗ

en: Problem Reporting
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇਣੀ

en: _Automatic Problem Reporting
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਬਾਰੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ(_A)

en: File History
pa: ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
pa: ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇ ਰਿਕਾਰਡ ਰੱਖਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੇ ਚੁੱਕੇ ਹੋ। ਇਹ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਸਾਂਝਾ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਲੱਭਣੀਆਂ ਸੌਖੀਆਂ ਹੋ ਜਾਂਦੀਆਂ ਹਨ, ਜਦੋਂ ਵਰਤੀਆਂ ਹੋਣ।

en: File H_istory
pa: ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ(_i)

en: File _History Duration
pa: ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ ਅੰਤਰਾਲ(_H)

en: _Clear History…
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਅਤੀਤ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_e)…

en: Trash & Temporary Files
pa: ਰੱਦੀ ਅਤੇ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pa: ਰੱਦੀ ਅਤੇ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਕਈ ਵਾਰ ਨਿੱਜੀ ਅਤੇ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਰੱਖ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ। ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਉਣ ਨਾਲ ਪਰਦੇਦਾਰੀ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਮਦਦ ਮਿਲ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Automatically Delete _Trash Content
pa: ਰੱਦੀ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਓ(_T)

en: Automatically Delete Temporary _Files
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਓ(_F)

en: Automatically Delete _Period
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਉਣ ਅੰਤਰਾਲ(_P)

en: _Empty Trash…
pa: …ਰੱਦੀ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(_E)

en: _Delete Temporary Files…
pa: …ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ(_D)

en: Connect to your data in the cloud
pa: ਕਲਾਉਡ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੇ ਡਾਟੇ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
pa: ਕੋਈ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ — ਨਵੇਂ ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤੇ ਸੈੱਟਅੱਪ ਕਰਨ ਲਈ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Add an account
pa: ਖਾਤਾ ਜੋੜੋ

en: Remove Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਓ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: All Settings
pa: ਸਭ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Primary Menu
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਮੀਨੂ

en: Warning: Development Version
pa: ਸਾਵਧਾਨ: ਵਿਕਾਸ ਅਧੀਨ ਵਰਜ਼ਨ

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦਾ ਇਹ ਵਰਜ਼ਨ ਡਿਵੈਲਪਮੈਂਟ ਮਕਸਦ ਲਈ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਝ ਗਲਤ ਸਿਸਟਮ ਰਵੱਈਏ, ਡਾਟਾ ਗੁਆਚਣ ਅਤੇ ਹੋਰ ਅਚਨਚੇਤ ਮਸਲਿਆਂ ਦਾ ਸਾਹਮਣਾ ਕਰਨਾ ਪੈ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Printers
pa: ਪਰਿੰਟਰ

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਜੋੜੋ, ਪਰਿੰਟਰ ਜਾਬ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਤਹਿ ਕਰੋ ਤੁਸੀਂ ਕਿਵੇਂ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੈ

en: Protect your location information
pa: ਆਪਣੀ ਟਿਕਾਣਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
pa: ਸਕਰੀਨ;ਲਾਕ;ਜਾਂਚ;ਪੜਤਾਲ;ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ;ਨਿੱਜੀ;ਆਰਜ਼ੀ;ਇੰਡੈਕਸ;ਨਾਂ;ਨੈੱਟਵਰਕ;ਪਛਾਣ;ਕਰੈਸ਼;ਤਾਜ਼ਾ;ਪਰਦੇਦਾਰੀ;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ ਟੇਬਲਟ ਲਈ ਬਟਨ ਮਿਲਾਨ ਕਰੋ ਅਤੇ ਸਟਾਇਲਸ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲਤਾ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pa: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;ਟੇਬਲੇਟ;

en: Power
pa: ਪਾਵਰ

en: View your battery status and change power saving settings
pa: ਆਪਣੀ ਬੈਟਰੀ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਊਰਜਾ ਬੱਚਤ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲੋ

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pa: ਸਕਰੀਨ;ਚਮਕ;ਵੇਹਲਾ;ਪਾਵਰ;ਸਲੀਪ;ਸਸਪੈਂਡ;ਹਾਈਬਰਨੇਟ;ਬੈਟਰੀ;ਵੇਹਲ;ਡਿਮ;ਖਾਲੀ;ਮਾਨੀਟਰ;ਡੀਪੀਐਮਐਸ;ਮੁਅੱਤਲ;ਊਰਜਾ;

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pa: ਆਪਣੇ ਜੰਤਰਾਂ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਡਿਸਪਲੇਅ, ਕੈਮਰੇ ਜਾਂ ਪਰਿੰਟਰਾਂ ਦੇ ਰੰਗ ਨੂੰ ਕੈਲੀਬਰੇਟ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pa: ਰੰਗ;Color;ICC;Profile;Calibrate;ਪ੍ਰਿੰਟਰ;ਪਰਿੰਟਰ;Printer;Display;ਡਿਸਪਲੇਅ;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਜੰਤਰਾਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ-

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ;ਸਾਂਝਾ;ਸ਼ੇਅਰਿੰਗ;ਬਲਿਊਟੂੱਥ;ਬਲੂਟੁੱਥ;obex;

en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Change your background image to a wallpaper or photo
pa: ਆਪਣੇ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਵਾਲਪੇਪਰ ਜਾਂ ਫੋਟੋ ਨਾਲ ਬਦਲੋ

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ;ਸਕਰੀਨ;ਡੈਸਕਟਾਪ;ਕੰਧ-ਚਿੱਤਰ;

en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pa: ਸਾਊਂਡ ਲੈਵਲ, ਇੰਪੁੱਟ, ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀ ਸਾਊਂਡ ਬਦਲੋ

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pa: ਕਾਰਡ;ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ;ਵਾਲੀਅਮ;ਫੇਡ;ਬੈਲਨਸ;ਬਲਿਊਟੁੱਲ;ਹੈੱਡਸੈੱਟ;ਆਡੀਓ;ਆਉਟਪੁੱਟ;ਇੰਪੁੱਟ;ਇਨਪੁੱਟ;ਬਲੁਟੁੱਥ;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਮਾਨੀਟਰਾਂ ਅਤੇ ਪਰੋਜੈਕਟਰ ਨਾਲ ਕਿਵੇਂ ਜੁੜਨਾ ਹੈ

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pa: ਪੈਨਲ;ਪਰੋਜੈਕਟਰ;xrandr;ਸਕਰੀਨ;ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ;ਤਾਜ਼ਾ;ਮਾਨੀਟਰ;ਰਾਤ;ਰਾਤਰੀ;ਰੌਸ਼ਨੀ;ਪ੍ਰਕਾਸ਼;ਨੀਲਾ;ਲਾਲ-ਪਰਿਵਰਤਨ;ਸੂਰਜ-ਚੜ੍ਹਨਾ;ਸੂਰਜ-ਲਹਿਣਾ;ਸੂਰਜ-ਡੁੱਬਣਾ;ਹਨੇਰਾ;ਰਾਤ-ਵੇਲਾ;ਚਾਨਣ;ਸਰਘੀ;ਤਰਕਾਲਾਂ;ਆਥਣ;

en: Keyboard
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖੋ ਤੇ ਬਦਲੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਸੰਦ ਦਿਓ, ਕੀਬੋਰਡ ਖਾਕੇ ਅਤੇ ਇਨਪੁੱਟ ਢੰਗ

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ;ਵਰਕਸਪੇਸ;ਵਿੰਡੋ;ਮੁੜ-ਆਕਾਰ;ਰੀਸਾਈਜ਼;ਜ਼ੂਮ;ਕਨਟਰਾਸਟ;ਇਨਪੁਟ;ਸਰੋਤ;ਲਾਕ;ਵਾਲੀਅਮ;

en: Users
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ

en: Add or remove users and change your password
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜੋ ਜਾਂ ਹਟਾਓ ਅਤੇ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
pa: ਲਾਗਇਨ;ਲੌਗਇਨ;ਨਾਂ;ਨਾਮ;ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ;ਉਂਗਲ-ਨਿਸ਼ਾਨ;ਅਵਾਤਰ,ਲੋਗੋ,ਮੂੰਹ;ਪਾਸਵਰਡ;ਚਿਹਰਾ;ਮਾਪਿਆਂ ਕੋਲ ਕੰਟਰੋਲ;ਸਕਰੀਨ ਸਮਾਂ;ਐਪ ਪਾਬੰਦੀਆਂ;ਵੈਬ ਪਾਬੰਦੀਆਂ;ਵਰਤੋ;ਹੱਦ;ਸੀਮ,ਬੱਚੇ;ਜਵਾਕ;ਨਿਆਣੇ;

en: Accessibility
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pa: ਵੇਖਣਾ, ਸੁਣਨਾ, ਲਿਖਣਾ, ਪੁਆਇੰਟ ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨਾ ਸੌਖਾ ਬਣਾਉ

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
pa: ਕੀਬੋਰਡ;,ਮਾਊਸ;ਫੋਂਟ;ਟੈਕਸਟ;ਆਕਾਰ;ਕਰਸਰ;ਆਵਾਜ਼;ਸਾਊਂਡ;ਬਾਊਂਸ;ਕੀ-ਬੋਰਡ;ਸਵਿੱਚਾਂ,ਕੀ;ਅਸੈਸਬਲਿਟੀ;ਜ਼ੂਮ;ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ;ਦੋਹਰਾ ਕਲਿੱਕ;ਦੇਰੀ;ਸਹਾਇਕ;ਰੀਡਰ;ਐਕਟਿਵਐਕਸ;ਹੌਲੀ;ਕਨਟਰਾਸਟ;ਦੁਹਰਾਉਣਾ;ਝਪਕਣਾ;ਦੁਹਰਾ;ਵੱਡੇ;ਵੱਡਾ;ਉੱਚ;ਹੋਰ ਵੱਡਾ;ਸਪੀਡ;ਗਤੀ;ਦਿੱਖ;ਸੁਣਨਾ;ਆਡੀਓ;ਲਿਖਣਾ;ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ;ਟਾਈਪਿੰਗ;ਵਿਆਪਕ ਪਹੁੰਚ;

en: Multitasking
pa: ਬਹੁ-ਕੰਮਕਾਜ

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pa: ਉਤਪਾਦਨ ਤੇ ਬਹੁ-ਕੰਮਕਾਜ ਲਈ ਤਜਰੀਹਾਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
pa: ਬਹੁ-ਕੰਮ;ਮਲਟੀ-ਟਾਸਕ;ਉਤਪਾਦਨ,ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਡੈਸਕਟਾਪ;

en: Control various application permissions and settings
pa: ਕਈ ਐਪੀਕੇਸ਼ਨ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਅਤੇ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਕੰਟੋਰਲ ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ;ਫਲੈਟਪੈਕ;ਇਜਾਜ਼ਤ;ਸੈਟਿੰਗ;

en: Control what you want to share with others
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰਾਂ ਨਾਲ ਕੀ ਸਾਂਝਾ ਕਰਦੇ ਹੋ

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pa: ਸਾਂਝਾ;ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ;ਨਾਂ;ਨਾਮ;ਡੈਸਕਟਾਪ;ਮੀਡੀਆ;ਆਡੀਓ;ਵੀਡੀਓ;ਹੋਸਟ;ssh;ਰਿਮੋਟ;ਤਸਵੀਰ;ਫੋਟੋ;ਮੂਵੀ;ਸਰਵਰ;ਰੈਂਡਰ;

en: Removable Media
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ

en: Configure Removable Media settings
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡੀਏ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pa: ਡਿਵਾਈਸ;ਡੀਵਾਈਸ;ਯੰਤਰ;ਜੰਤਰ;ਡਿਫਾਲਟ;ਮੂਲ;ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ;ਤਰਜੀਹੀ;ਪਸੰਦ;ਸੀਡੀ;ਡੀਵੀਡੀ;ਆਡੀਓ;ਯੂਐਸਬੀ;ਵੀਡੀਓ;ਹਟਾਉਣਯੋਗ;ਵਿਡੀਓ;ਮੀਡੀਆ;ਆਟੋ-ਰਨ;

en: Region & Language
pa: ਇਲਾਕਾ ਅਤੇ ਭਾਸ਼ਾ

en: Select your display language and formats
pa: ਆਪਣੀ ਦਿਖਾਉਣ ਵਾਲੀ ਭਾਸ਼ਾ ਤੇ ਫਾਰਮੈਟ ਚੁਣੋ

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pa: ਭਾਸ਼ਾ;ਲੇਆਉਟ;ਕੀਬੋਰਡ;ਇੰਪੁੱਟ;ਖਾਕਾ;ਬੋਲੀ;

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: View information about your system
pa: ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pa: ਡਿਵਾਈਸ;ਡੀਵਾਈਸ;;ਜੰਤਰ;ਸਿਸਟਮ;ਜਾਣਕਾਰੀ;ਮੈਮੋਰੀ;ਪਰੋਸੈਸਰ;ਵਰਜ਼ਨ;ਪ੍ਰੋਸੈਸਰ;ਡਿਫਾਲਟ;ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ;ਯੂਐਸਬੀ;ਡੀਵੀਡੀ;ਸੀਡੀ;ਆਡੀਓ;ਔਡੀਓ;ਵੀਡੀਓ;ਵਿਡੀਓ;ਡਿਸਕ;ਆਟੋਰਨ;ਮੀਡੀਆ;ਹਟਾਉਣਯੋਗ;ਯੰਤਰ;ਹੋਸਟਨੇਮ;

en: Control how you connect to the Internet
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਿਵੇਂ ਕਨੈਕਟ ਹੋ

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ;ਆਈਪੀ;ਬਰਾਡਬੈਂਡ;ਮਾਡਮ;ਬਲੂਟੁੱਥ;ਬਲੂਟੁੱਥ;ਵੀਪੀਐਨ;ਪਰਾਕਸੀ;ਵੈਨ;ਮੌਡਮ;ਡੀਐਨਐਸ;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ Wi-Fi ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਿਵੇਂ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਹੈ

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ;ਬੇਤਾਰ;ਵਾਈ-ਫਾਈ;ਆਈਪੀ;ਬਰਾਡਬੈਂਡ;ਡੀਐਨਐਸ;ਹਾਟਸਪਾਟ;ਹੌਟਸਪੌਟ;

en: Mobile Network
pa: ਮੋਬਾਈਲ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Configure Telephony and mobile data connections
pa: ਟੈਲੀਫ਼ੋਨੀ ਤੇ ਮੋਬਾਈਲ ਡਾਟਾ ਕਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
pa: ਸੈਲੂਲਰ;ਵੈਨ;ਵੈੱਨ;ਟੈਲੀਫ਼ੋਨੀ;ਸਿਮ;ਮੋਬਾਈਲ;ਮੋਬਾਇਲ;

en: Change the date and time, including time zone
pa: ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਵੇਲਾ, ਵੇਲੇ ਦੇ ਇਲਾਕੇ ਸਮੇਤ ਬਦਲੋ

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pa: ਘੜੀ;ਵੇਲਾ,ਵੇਲਾ ਇਲਾਕਾ;ਸਥਾਨ;ਥਾਂ;ਸਮਾਂ-ਖੇਤਰ;ਟਿਕਾਣਾ;

en: Protect your pictures
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
pa: ਸਕਰੀਨ;ਲਾਕ;ਜਾਂਚ;ਪੜਤਾਲ;ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ;ਨਿੱਜੀ;ਆਰਜ਼ੀ;ਇੰਡੈਕਸ;ਨਾਂ;ਨੈੱਟਵਰਕ;ਪਛਾਣ;ਕਰੈਸ਼;ਤਾਜ਼ਾ;

en: Control which notifications are displayed and what they show
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ ਕਿਹੜੀਆਂ ਸੂਚਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਉਣੀਆਂ ਅਤੇ ਉਹ ਕੀ ਕੁਝ ਵੇਖਾਉਣ

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pa: ਸੂਚਨਾ;ਬੈਨਰ;ਸੁਨੇਹਾ;ਟਰੇ;ਪੋਪਅੱਪ;Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;

en: Default Applications
pa: ਮੂਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Configure Default Applications
pa: ਮੂਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
pa: ਡਿਫਾਲਟ;ਮੂਲ;ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ;ਤਰਜੀਹੀ;ਮੀਡੀਆ;ਪਸੰਦ;

en: Protect your conversations
pa: ਤਹਾਡੀਆਂ ਗੱਲਾਂਬਾਤਾਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Thunderbolt
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ

en: Manage Thunderbolt devices
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ;ਪਰਦੇਦਾਰੀ;

en: Mouse & Touchpad
pa: ਮਾਊਸ ਤੇ ਟੱਚਪੈਚ

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pa: ਆਪਣੇ ਮਾਊਸ ਜਾਂ ਟੱਚਪੈਡ ਦੀ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲਤਾ ਬਦਲੋ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਜਾਂ ਖੱਬੇ-ਹੱਥ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pa: ਟਰੈਕਪੈਂਡ;ਪੁਆਇੰਟਰ;ਕਲਿੱਕ;ਟੈਪ;ਡਬਲ;ਬਟਨ;ਟਰੈਕਬਾਲ;ਸਕਰੋਲ;

en: Diagnostics
pa: ਪੜਤਾਲ

en: Report your problems
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਸਮੱਸਿਆਵਾ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਓ

en: File History & Trash
pa: ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ ਤੇ ਰੱਦੀ

en: Don't leave traces
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾ ਛੱਡੋ

en: Online Accounts
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤੇ

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pa: ਆਪਣੇ ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤਿਆਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਹੋਵੋ ਅਤੇ ਫੈਸਲਾ ਕਰੋ ਕਿ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਕਿਸ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਹੈ

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pa: ਗੂਗਲ;ਫੇਸਬੁੱਕ;ਟਵਿੱਟਰ;ਯਾਹੂ;ਵੈੱਬ;ਆਨਲਾਈਨ;ਗੱਲਬਾਤ;ਚੈਟ;ਕੈਲੰਡਰ;ਮੇਲ;ਸੰਪਰਕ;Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Packet;ReaditLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ;ਸੈਟਿੰਗ;

en: Turn zoom on or off
pa: ਜ਼ੂਮ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Turn screen reader on or off
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Turn on-screen keyboard on or off
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ ਕੀਬੋਰਡ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Increase text size
pa: ਟੈਕਸਟ ਅਕਾਰ ਵਧਾਓ

en: Decrease text size
pa: ਟੈਕਸਟ ਅਕਾਰ ਘਟਾਓ

en: High contrast on or off
pa: ਵੱਧ-ਗੂੜ੍ਹਾ ਕਰਨਾ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Switch to next input source
pa: ਅਗਲੇ ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to previous input source
pa: ਪਿਛਲੇ ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Launchers
pa: ਲਾਂਚਰ

en: Launch help browser
pa: ਮਦਦ-ਝਲਕਾਰਾ ਚਲਾਓ

en: Launch calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਚਲਾਓ

en: Launch email client
pa: ਈਮੇਲ ਕਲਾਇਟ ਚਲਾਓ

en: Launch web browser
pa: ਵੈਬ-ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਚਲਾਓ

en: Home folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

[ctx: keybinding]
en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Screenshots
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

en: Save a screenshot to $PICTURES
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ $PICTURES ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ $PICTURES ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
pa: ਖੇਤਰ ਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਵਿੱਚ $PICTURES ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Sound and Media
pa: ਸਾਊਂਡ ਤੇ ਮੀਡਿਆ

en: Volume mute/unmute
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ/ਚਲਾਓ

en: Volume down
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਾਓ

en: Volume up
pa: ਆਵਾਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Microphone mute/unmute
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਚੁੱਪ/ਚਲਾਓ

en: Launch media player
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਚਲਾਓ

en: Play (or play/pause)
pa: ਚਲਾਓ (ਜਾਂ ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ)

en: Pause playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ

en: Stop playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕੋ

en: Previous track
pa: ਟਰੈਕ ਪਿੱਛੇ

en: Next track
pa: ਟਰੈਕ ਅੱਗੇ

en: Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Log out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Lock screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ
