budgie-control-center 1.2.0 - en to pt_PT translation catalogue (1673 entries)

en: Two Sided
pt_PT: Dois lados

en: Paper Type
pt_PT: Tipo de papel

en: Paper Source
pt_PT: Origem do papel

en: Output Tray
pt_PT: Tabuleiro de saída

[ctx: printing option]
en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: GhostScript pre-filtering
pt_PT: Pré-filtragem GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pt_PT: Páginas por lado

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pt_PT: Frente e verso

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pt_PT: Orientação

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pt_PT: Geral

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pt_PT: Configuração de página

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pt_PT: Opções de instalação

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pt_PT: Trabalho

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pt_PT: Qualidade de imagem

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pt_PT: Cor

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pt_PT: Acabamento

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pt_PT: Avançado

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
pt_PT: Página de teste

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pt_PT: Página de teste

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pt_PT: Sem trabalhos ativos

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pt_PT[0]: %u Trabalho
pt_PT[1]: %u Trabalhos
pt_PT[2]: %u Trabalhos

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pt_PT: Limpar as cabeças de impressão

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pt_PT: Com pouco toner

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pt_PT: Sem toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pt_PT: Com pouco revelador

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pt_PT: Sem revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pt_PT: Com pouco de uma das cores

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pt_PT: Sem uma das cores

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pt_PT: Tampa aberta

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pt_PT: Porta aberta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pt_PT: Com pouco papel

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pt_PT: Sem papel

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
pt_PT: Desligada

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pt_PT: Parada

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pt_PT: Depósito de lixo quase cheio

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pt_PT: Depósito de lixo cheio

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pt_PT: Está a aproximar-se o final da vida útil do condutor ótico de imagem

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pt_PT: O condutor ótico de imagem deixou de funcionar

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pt_PT: Preparada

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pt_PT: Não aceita trabalhos

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pt_PT: A processar

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pt_PT: Fabricante

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
pt_PT: Controlador

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pt_PT: Um lado

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pt_PT: Margem longa (padrão)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pt_PT: Margem curta (invertida)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pt_PT: Retrato

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pt_PT: Paisagem

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pt_PT: Paisagem invertida

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pt_PT: Retrato invertido

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
pt_PT: Configuração automática

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pt_PT: A impressora “%s” foi eliminada

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
pt_PT: Falha ao adicionar uma nova impressora.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
pt_PT: Impossível carregar o UI: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
pt_PT: Desbloquear para adicionar impressoras e alterar as definições

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pt_PT: Pendente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pt_PT: Pausado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pt_PT: Autenticação necessária

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pt_PT: A processar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pt_PT: Parado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
pt_PT: Cancelado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pt_PT: Abortado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pt_PT: Terminado

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
pt_PT: Mover este trabalho para o topo da fila

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pt_PT: Impressora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pt_PT: Impressora LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
pt_PT: Detalhes da impressora %s

en: No suitable driver found
pt_PT: Não foi encontrado controlador adequado

en: Select PPD File
pt_PT: Selecionar ficheiro PPD

en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

en: _Open
pt_PT: _Abrir

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pt_PT: Ficheiros PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pt_PT: Selecionar automaticamente

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pt_PT: Predefinição da impressora

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pt_PT: Embutir só fontes GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pt_PT: Converter em PS nível 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pt_PT: Converter em PS nível 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pt_PT: Nenhuma pré-filtragem

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pt_PT: Adicionar impressora

en: Unlock Print Server
pt_PT: Desbloquear o servidor de impressão

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pt_PT: Desbloquear %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pt_PT: Insira o seu utilizador e palavra-passe para ver as impressoras disponíveis em %s.

en: Searching for Printers
pt_PT: A procurar por impressoras

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pt_PT: Porta série

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pt_PT: Porta paralela

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pt_PT: Localização: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pt_PT: Endereço: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pt_PT: O servidor requer autenticação

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pt_PT[0]: %u trabalho requer autenticação
pt_PT[1]: %u trabalhos requerem autenticação
pt_PT[2]: %u trabalhos requerem autenticação

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
pt_PT: %s - Trabalhos ativos

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
pt_PT: Insira as credenciais para imprimir em %s.

en: %d of %d
pt_PT: %d de %d

en: New shortcut…
pt_PT: Novo atalho…

en: Button %d
pt_PT: Botão %d

en: Button
pt_PT: Botão

en: Output:
pt_PT: Saída:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
pt_PT: Manter proporção (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
pt_PT: Mapear para monitor único

en: Display Mapping
pt_PT: Mapeamento de disposição

en: _Close
pt_PT: Fe_char

en: Test Your _Settings
pt_PT: Teste as _suas definições

en: Stylus
pt_PT: Caneta

en: Batteries
pt_PT: Baterias

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pt_PT: Bateria

en: When _idle
pt_PT: Quando _inativo

en: Suspend
pt_PT: Suspender

en: Power Off
pt_PT: Desligar

en: Hibernate
pt_PT: Hibernar

en: Nothing
pt_PT: Nada

en: Off
pt_PT: Desligado

en: When on battery power
pt_PT: Quando funciona da bateria

en: When plugged in
pt_PT: Quando ligado à corrente

en: On
pt_PT: Ligado

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
pt_PT[0]: %d minuto
pt_PT[1]: %d minutos
pt_PT[2]: %d minutos

[ctx: Idle time]
en: Never
pt_PT: Nunca

en: Automatic suspend
pt_PT: Suspender automaticamente

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
pt_PT: Modo de desempenho temporariamente desativado devido à alta temperatura de funcionamento.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pt_PT: Colo detetado: modo de desempenho temporariamente indisponível. Mova o dispositivo para uma superfície estável para restaurar.

en: Performance mode temporarily disabled.
pt_PT: Modo de desempenho temporariamente desativado.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
pt_PT: Bateria fraca: poupança de energia ativada. O modo anterior será restaurado quando a bateria estiver suficientemente carregada.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
pt_PT: Modo poupança de energia ativado por "%s".

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
pt_PT: Modo de desempenho ativado por "%s".

[ctx: Power profile]
en: Performance
pt_PT: Desempenho

en: High performance and power usage.
pt_PT: Alto desempenho e utilização de energia.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
pt_PT: Equilibrado

en: Standard performance and power usage.
pt_PT: Desempenho padrão e utilização de energia.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
pt_PT: Poupança de energia

en: Reduced performance and power usage.
pt_PT: Redução do desempenho e do consumo de energia.

en: Unknown time
pt_PT: Tempo desconhecido

en: %i minute | %i minutes
pt_PT[0]: %i minuto
pt_PT[1]: %i minutos
pt_PT[2]: %i minutos

en: %i hour | %i hours
pt_PT[0]: %i hora
pt_PT[1]: %i horas
pt_PT[2]: %i horas

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
pt_PT: %i %s e %i %s

en: hour | hours
pt_PT[0]: hora
pt_PT[1]: horas
pt_PT[2]: horas

en: minute | minutes
pt_PT[0]: minuto
pt_PT[1]: minutos
pt_PT[2]: minutos

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pt_PT: %s até que esteja completamente carregada

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pt_PT: Atenção: restam %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pt_PT: Restam %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pt_PT: Completamente carregada

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pt_PT: Não está a carregar

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pt_PT: Descarregada

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pt_PT: A carregar

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pt_PT: A descarregar

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pt_PT: Rato sem fios

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pt_PT: Teclado sem fios

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pt_PT: Fonte de energia de segurança (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pt_PT: Assistente digital pessoal

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pt_PT: Telemóvel

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pt_PT: Reprodutor multimédia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pt_PT: Computador

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pt_PT: Dispositivo para jogos

[ctx: Battery name]
en: Main
pt_PT: Principal

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pt_PT: Espaço padrão

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pt_PT: Perfil de teste

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pt_PT: Automático

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pt_PT: Qualidade reduzida

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pt_PT: Qualidade média

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pt_PT: Qualidade elevada

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pt_PT: RGB predefinido

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pt_PT: CMYK predefinido

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pt_PT: Cinzento predefinido

en: Vendor supplied factory calibration data
pt_PT: Dados de calibração disponibilizados pelo fabricante

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pt_PT: Não é possível realizar correção de ecrã inteiro com este perfil

en: This profile may no longer be accurate
pt_PT: Este dispositivo poderá já não ser preciso

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
pt_PT: Ecrã do portátil

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
pt_PT: Câmara web interna

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pt_PT: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pt_PT: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pt_PT: Câmara %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pt_PT: Impressora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pt_PT: Webcam %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt_PT: Predefinição:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt_PT: Espaço de cores:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt_PT: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pt_PT: Selecionar o ficheiro de perfil ICC

en: _Import
pt_PT: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt_PT: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: Screen
pt_PT: Ecrã

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pt_PT: Gravar o perfil

en: _Save
pt_PT: _Gravar

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pt_PT: Criar um perfil de cor para o dispositivo selecionado

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pt_PT: Impossível detetar o instrumento de medição. Certifique-se que está ligado e corretamente instalado.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
pt_PT: O instrumento de medição não suporta traçar o perfil da impressora.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pt_PT: O tipo de dispositivo não é atualmente suportado.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pt_PT: Coloque o seu dispositivo de calibração sobre o quadrado e clique em “Iniciar”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pt_PT: Mova o dispositivo de calibração para a posição de calibrar e clique em “Prosseguir”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pt_PT: Mova o dispositivo de calibração para a posição de superfície e clique em “Prosseguir”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pt_PT: Fechar a tampa do portátil

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pt_PT: Ocorreu um erro interno do qual não foi possível recuperar.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pt_PT: As ferramentas necessárias para calibrar não estão instaladas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pt_PT: O perfil não pôde ser gerado.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pt_PT: Impossível obter o ponto branco pretendido.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pt_PT: Terminado!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pt_PT: Falha na calibração!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pt_PT: Pode remover o dispositivo de calibração.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pt_PT: Não incomodar o dispositivo de calibração durante o processo

en: Enable color management for %s
pt_PT: Ativar a gestão de cor para %s

en: Show color profiles for %s
pt_PT: Ver os perfis de cor para %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
pt_PT: Não calibrado

en: multiple sizes
pt_PT: múltiplos tamanhos

en: No Desktop Background
pt_PT: Nenhum fundo de área de trabalho

en: Select a picture
pt_PT: Selecionar uma foto

en: Current background
pt_PT: Fundo atual

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Testing %s
pt_PT: A testar %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pt_PT: Paisagem

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pt_PT: Retrato direito

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pt_PT: Retrato esquerdo

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pt_PT: Paisagem (invertida)

en: _Apply
pt_PT: _Aplicar

en: Apply Changes?
pt_PT: Aplicar as alterações?

en: Changes Cannot be Applied
pt_PT: As alterações não foram aplicadas

en: This could be due to hardware limitations.
pt_PT: Isto deve ser possivelmente devido à limitações no equipamento informático.

en: More Warm
pt_PT: Mais quente

en: Less Warm
pt_PT: Mais fria

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Layout default
pt_PT: Esquema predefinido

en: Custom Shortcuts
pt_PT: Atalhos personalizados

en: More…
pt_PT: Mais…

en: No input sources found
pt_PT: Nenhuma fonte de introdução encontrada

[ctx: Input Source]
en: Other
pt_PT: Outro

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pt_PT: %s já está a ser usado para %s. Caso o reponha, %s será desativado

en: Enter the new shortcut
pt_PT: Insira um novo atalho

en: Set Custom Shortcut
pt_PT: Definir um atalho personalizado

en: Set Shortcut
pt_PT: Definir um atalho

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
pt_PT: Insira um novo atalho para %s.

en: Add Custom Shortcut
pt_PT: Adicionar um atalho personalizado

en: Alternate Characters Key
pt_PT: Tecla de carateres alternativos

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pt_PT: A tecla de caracteres alternativos pode ser usada para inserir caracteres adicionais. Estes são, por vezes, impressos como uma terceira opção no seu teclado.

[ctx: keyboard key]
en: None
pt_PT: Nenhuma

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pt_PT: Alt esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pt_PT: Alt direito

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pt_PT: Super esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pt_PT: Super direito

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pt_PT: Tecla menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pt_PT: Ctrl direito

en: Compose Key
pt_PT: Tecla de composição

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pt_PT: A tecla de composição permite a introdução de uma grande variedade de caracteres. Para a utilizar, prima composição depois uma sequência de caracteres. Por exemplo, a tecla composição seguida de <b>C</b> e <b>o</b> irá introduzir <b>©</b>, <b>a</b> seguida de <b>'</b> irá introduzir <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pt_PT: As fontes de entrada podem ser comutadas usando o atalho do teclado %s.
    Isto pode ser alterado nas definições do atalho do teclado.

en: %d modified | %d modified
pt_PT[0]: %d modificado
pt_PT[1]: %d modificados
pt_PT[2]: %d modificados

en: Keyboard Shortcuts
pt_PT: Teclas de atalho

en: Reset All Shortcuts?
pt_PT: Repor todos os atalhos?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
pt_PT: A reposição dos atalhos pode afetar os seus atalhos personalizados. Isto não pode ser anulado.

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Reset All
pt_PT: Repor tudo

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pt_PT: Inativo

en: Authentication failed
pt_PT: Falha na autenticação

en: The new password is too short
pt_PT: A nova palavra-passe é demasiado curta

en: The new password is too simple
pt_PT: A nova palavra-passe é demasiado simples

en: The old and new passwords are too similar
pt_PT: A palavra-passe antiga e a nova são demasiado semelhantes

en: The new password has already been used recently.
pt_PT: A nova palavra-passe já foi utilizada recentemente.

en: The new password must contain numeric or special characters
pt_PT: A nova palavra-passe tem de conter caracteres numéricos ou especiais

en: The old and new passwords are the same
pt_PT: A palavra-passe antiga e a nova são idênticas

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pt_PT: A sua palavra-passe foi alterada desde a sua autenticação inicial!

en: The new password does not contain enough different characters
pt_PT: A nova palavra-passe não contém caracteres diferentes suficientes

en: Unknown error
pt_PT: Erro desconhecido

en: Please choose another password.
pt_PT: Selecione uma palavra-passe diferente.

en: Please type your current password again.
pt_PT: Introduza novamente a sua palavra-passe atual.

en: Password could not be changed
pt_PT: Não foi possível alterar a palavra-passe

en: The passwords do not match.
pt_PT: As palavras-passe não coincidem.

en: Select
pt_PT: Selecionar

en: Browse for more pictures
pt_PT: Procurar por mais imagens

en: Cannot automatically join this type of domain
pt_PT: Não é possível aderir automaticamente a este tipo de domínio

en: No such domain or realm found
pt_PT: Domínio ou realm não encontrado

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pt_PT: Não é possível iniciar sessão como %s no domínio %s

en: Invalid password, please try again
pt_PT: Palavra-passe inválida. Tente novamente

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pt_PT: Não foi possível ligar-se ao domínio %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
pt_PT: o dispositivo precisa de ser reivindicado para executar esta acção

en: the device is already claimed by another process
pt_PT: o dispositivo já é reclamado por outro processo

en: you do not have permission to perform the action
pt_PT: não tem permissão para executar a ação

en: no prints have been enrolled
pt_PT: não foram registadas impressões digitais

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pt_PT: Falha ao comunicar com o dispositivo durante o registo

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pt_PT: Falha ao comunicar com o leitor de impressões digitais

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pt_PT: Falha ao comunicar com o daemon das impressões digitais

en: Failed to list fingerprints: %s
pt_PT: Falha ao listar as impressões digitais: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
pt_PT: o seu módulo de autorização pam

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
pt_PT: Certifique-se de que o fprintd foi ativado usando o %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pt_PT: Falha ao eliminar as impressões digitais guardadas: %s

en: Left thumb
pt_PT: Polegar esquerdo

en: Left middle finger
pt_PT: Dedo do meio esquerdo

en: _Left index finger
pt_PT: Dedo indicador _esquerdo

en: Left ring finger
pt_PT: Dedo anelar esquerdo

en: Left little finger
pt_PT: Dedo mindinho esquerdo

en: Right thumb
pt_PT: Polegar direito

en: Right middle finger
pt_PT: Dedo do meio direito

en: _Right index finger
pt_PT: Dedo indicador _direito

en: Right ring finger
pt_PT: Dedo anelar direito

en: Right little finger
pt_PT: Dedo mindinho direito

en: Unknown Finger
pt_PT: Dedo desconhecido

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pt_PT: Concluído

en: Fingerprint device disconnected
pt_PT: Dispositivo de impressão digital desligado

en: Fingerprint device storage is full
pt_PT: O armazenamento de impressões digitais está cheio

en: Fingerprint is a duplicate
pt_PT: A impressão digital é uma duplicação

en: Failed to enroll new fingerprint
pt_PT: Falha ao registar a nova impressão digital

en: Failed to start enrollment: %s
pt_PT: Falha ao iniciar a transcrição do registo: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pt_PT: Falha ao registar a nova impressão digital

en: Failed to stop enrollment: %s
pt_PT: Falha ao terminar a transcrição do registo: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pt_PT: Tire e ponha o seu dedo repetidamente no leitor para registar a sua impressão digital

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pt_PT: Digitalizar um nova impressão digital

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pt_PT: Falha ao largar o dispositivo de impressão digital %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pt_PT: Problemas ao ler o dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pt_PT: Falha ao requisitar pelo dispositivo de impressão digital %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pt_PT: Falha ao obter dispositivos de impressão digital: %s

en: Your account
pt_PT: A sua conta

en: Failed to delete user
pt_PT: Falha ao eliminar o utilizador

en: Failed to revoke remotely managed user
pt_PT: Falha ao revogar o utilizador gerido remotamente

en: You cannot delete your own account.
pt_PT: Não pode eliminar a sua própria conta.

en: %s is still logged in
pt_PT: %s ainda tem uma sessão ativa

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
pt_PT: Eliminar um utilizador enquanto este tem uma sessão ativa pode deixar o sistema num estado inconsistente.

en: Do you want to keep %s’s files?
pt_PT: Deseja manter os ficheiros de %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
pt_PT: É possível manter a pasta pessoal, spool de email e ficheiros temporários ao eliminar a conta de um utilizador.

en: _Delete Files
pt_PT: _Eliminar os ficheiros

en: _Keep Files
pt_PT: _Manter os ficheiros

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja revogar a conta gerida remotamente de %s?

en: _Delete
pt_PT: _Eliminar

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pt_PT: Conta desativada

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pt_PT: A ser definida ao iniciar a próxima sessão

[ctx: Password mode]
en: None
pt_PT: Nenhuma

en: Logged in
pt_PT: Com sessão ativa

[ctx: login date-time]
note: Translators: This indicates a login date-time. The first %s is a date, and the second %s a time.
en: %s, %s
pt_PT: %s, às %s

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pt_PT: Ativo

en: Failed to contact the accounts service
pt_PT: Falha ao contactar o serviço de contas

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
pt_PT: Certifique-se que o AccountService está instalado e ativo.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
pt_PT: Para realizar alterações,
    clique primeiro no ícone *

en: Delete the selected user account
pt_PT: Eliminar a conta de utilizador selecionada

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
pt_PT: Para eliminar a conta de utilizador selecionada,
    clique primeiro no ícone *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
pt_PT: Desbloquear para adicionar utilizadores e alterar as definições

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
pt_PT: O nome de utilizador apenas pode ser composto por letras minúsculas e maiúsculas de a-z, dígitos e os seguintes caracteres: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
pt_PT: Lamentamos, este nome de utilizador não está disponível. Tente outro.

en: The username is too long.
pt_PT: O nome de utilizador é demasiado extenso.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
pt_PT: Este será utilizado para dar o nome à sua pasta pessoal e não pode ser alterado.

en: Should match the web address of your login provider.
pt_PT: Deve coincidir com o endereço Web do seu fornecedor de conta.

en: Failed to add account
pt_PT: Falha ao adicionar conta

en: Failed to register account
pt_PT: Falha ao registar conta

en: No supported way to authenticate with this domain
pt_PT: Nenhuma forma suportada de autenticar com este domínio

en: Failed to join domain
pt_PT: Falha ao ligar-se ao domínio

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
pt_PT: Este nome de acesso não funcionou.
    Tente novamente.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
pt_PT: Esta palavra-passe de acesso não funcionou.
    Tente novamente.

en: Failed to log into domain
pt_PT: Falha ao ligar-se ao domínio

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
pt_PT: Impossível encontrar o domínio. Talvez tenha cometido um erro ao escrever?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
pt_PT: A nova palavra-passe tem de ser diferente da antiga.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
pt_PT: Tente alterar algumas letras e números.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
pt_PT: Tente alterar um pouco mais a palavra-passe.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
pt_PT: Uma palavra-passe sem o seu nome de utilizador seria mais segura.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
pt_PT: Tente não utilizar o seu nome na palavra-passe.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
pt_PT: Tente não utilizar algumas das palavras incluídas na palavra-passe.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
pt_PT: Tente evitar palavras comuns.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
pt_PT: Tente evitar reordenar palavras existentes.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
pt_PT: Tente utilizar mais números.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
pt_PT: Tente utilizar mais letras maiúsculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
pt_PT: Tente utilizar mais letras minúsculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
pt_PT: Tente utilizar mais caracteres especiais, como pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
pt_PT: Tente utilizar uma mistura de letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
pt_PT: Tente evitar repetir o mesmo carácter.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
pt_PT: Tente evitar a repetição do mesmo tipo de carácter: deve misturar letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
pt_PT: Tente evitar sequências como 1234 ou abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
pt_PT: As palavras-passe tem de ser longas. Tente adicionar mais letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
pt_PT: Misture letras maiúsculas com minúsculas e tente utilizar um ou dois números.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
pt_PT: Adicionar mais letras, números e pontuação há de tornar a palavra-passe mais forte.

en: This Week
pt_PT: Esta semana

en: Last Week
pt_PT: Última semana

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
pt_PT: %e de %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
pt_PT: %e de %b, %Y

en: Session Ended
pt_PT: Sessão terminou

en: Session Started
pt_PT: Sessão iniciou

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
pt_PT: %s — Atividade da conta

[ctx: Distance]
en: Short
pt_PT: Curta

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
pt_PT: ¼ do ecrã

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
pt_PT: ½ do ecrã

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
pt_PT: ¾ do ecrã

[ctx: Distance]
en: Long
pt_PT: Longa

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pt_PT: Predefinição

[ctx: cursor size]
en: Medium
pt_PT: Médio

[ctx: cursor size]
en: Large
pt_PT: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
pt_PT: Maior

[ctx: cursor size]
en: Largest
pt_PT: Maior ainda

en: System Bus
pt_PT: Barramento do sistema

en: Full access
pt_PT: Acesso total

en: Session Bus
pt_PT: Barramento da sessão

en: Devices
pt_PT: Dispositivos

en: Full access to /dev
pt_PT: Acesso total a /dev

en: Network
pt_PT: Rede

en: Has network access
pt_PT: Tem acesso à rede

en: Home
pt_PT: Início

en: Read-only
pt_PT: Só de leitura

en: File System
pt_PT: Sistema de ficheiros

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Can change settings
pt_PT: Pode alterar as definições

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
pt_PT: %s tem as seguintes permissões internas. Estas não podem ser alteradas. Caso esteja inseguro acerca delas, considere remover a aplicação.

en: Web Links
pt_PT: Ligações Web

en: Git Links
pt_PT: Ligações Git

en: %s Links
pt_PT: Ligações %s

en: Unset
pt_PT: Indefinida

en: Links
pt_PT: Ligações

en: Hypertext Files
pt_PT: Ficheiros de hipertexto

en: Text Files
pt_PT: Ficheiros de texto

en: Image Files
pt_PT: Ficheiros de imagem

en: Font Files
pt_PT: Ficheiros de fonte

en: Archive Files
pt_PT: Ficheiros de arquivo

en: Package Files
pt_PT: Ficheiros de pacote

en: Audio Files
pt_PT: Ficheiros de áudio

en: Video Files
pt_PT: Ficheiros de vídeo

en: Other Files
pt_PT: Outros ficheiros

note: List of applications.
en: Applications
pt_PT: Aplicações

[ctx: service is enabled]
en: On
pt_PT: Ligado

[ctx: service is disabled]
en: Off
pt_PT: Desligado

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pt_PT: Ativo

[ctx: service is active]
en: Active
pt_PT: Ativo

en: Choose a Folder
pt_PT: Selecione uma pasta

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
pt_PT: Partilha de ficheiros permite-lhe partilhar a sua Pasta pública com outros na sua rede atual utilizando: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
pt_PT: Se as autenticações remotas estão ativadas, utilizadores remotos podem ligar-se utilizando o comando de terminal seguro:
    %s

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Sharing
pt_PT: Partilhar

note: Label
en: No networks selected for sharing
pt_PT: Sem rede selecionada para partilha

en: Ask what to do
pt_PT: Perguntar o que fazer

en: Do nothing
pt_PT: Não fazer nada

en: Open folder
pt_PT: Abrir pasta

en: Other Media
pt_PT: Outro suporte

en: Select an application for audio CDs
pt_PT: Selecione uma aplicação para CDs de áudio

en: Select an application for video DVDs
pt_PT: Selecione uma aplicação para DVDs de vídeo

en: Select an application to run when a music player is connected
pt_PT: Selecione uma aplicação a executar ao ligar um reprodutor de música

en: Select an application to run when a camera is connected
pt_PT: Selecione uma aplicação a executar ao ligar uma câmara

en: Select an application for software CDs
pt_PT: Selecione uma aplicação para CDs de dados

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pt_PT: áudio DVD

en: blank Blu-ray disc
pt_PT: disco Blu-ray virgem

en: blank CD disc
pt_PT: disco CD virgem

en: blank DVD disc
pt_PT: disco DVD virgem

en: blank HD DVD disc
pt_PT: disco HD DVD virgem

en: Blu-ray video disc
pt_PT: Disco Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
pt_PT: leitor de e-books

en: HD DVD video disc
pt_PT: Disco HD DVD de vídeo

en: Picture CD
pt_PT: CD de imagens

en: Super Video CD
pt_PT: CD super vídeo (SVCD)

en: Video CD
pt_PT: CD de vídeo (VCD)

en: Windows software
pt_PT: Aplicação Windows

[ctx: measurement format]
en: Metric
pt_PT: Métrico

en: Formats
pt_PT: Formatos

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
pt_PT: Ponto de acesso

en: _Copy
pt_PT: _Copiar

en: Select _All
pt_PT: Selecion_ar tudo

en: Unlock to Change Settings
pt_PT: Desbloquear para alterar as definições

en: Other…
pt_PT: Outro…

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
pt_PT: %e de %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
pt_PT: %e de %b, %Y

en: %d hour | %d hours
pt_PT[0]: %d hora
pt_PT[1]: %d horas
pt_PT[2]: %d horas

en: %d second | %d seconds
pt_PT[0]: %d segundo
pt_PT[1]: %d segundos
pt_PT[2]: %d segundos

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
pt_PT: %s %s e %s

[ctx: minutes seconds]
note: 2 minutes 12 seconds
en: %s %s
pt_PT: %s e %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pt_PT: 0 segundos

en: never
pt_PT: nunca

en: today
pt_PT: hoje

en: yesterday
pt_PT: ontem

en: %i day ago | %i days ago
pt_PT[0]: %i dia atrás
pt_PT[1]: %i dias atrás
pt_PT[2]: %i dias atrás

en: IPv4 Address
pt_PT: Endereço IPv4

en: IPv6 Address
pt_PT: Endereço IPv6

en: IP Address
pt_PT: Endereço IP

en: Hardware Address
pt_PT: Endereço do equipamento (MAC)

en: Default Route
pt_PT: Rota predefinida

en: Last used
pt_PT: Última utilização

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pt_PT: Com cabo

en: Options…
pt_PT: Opções…

en: missing EAP-FAST PAC file
pt_PT: ficheiro EAP-FAST PAC em falta

en: Choose a PAC file
pt_PT: Escolha um ficheiro PAC

en: PAC files (*.pac)
pt_PT: Ficheiros PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
pt_PT: nome de utilizador EAP-LEAP em falta

en: missing EAP-LEAP password
pt_PT: palavra-passe EAP-LEAP em falta

en: missing leap-username
pt_PT: utilizador-leap em falta

en: missing leap-password
pt_PT: palavra-chave-leap em falta

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
pt_PT: certificado EAP-PEAP inválido: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
pt_PT: certificado EAP-PEAP inválido: nenhum certificado especificado

en: Choose a Certificate Authority certificate
pt_PT: Escolha um certificado de Autoridade Certificadora

en: missing wep-key
pt_PT: chave-wep em falta

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
pt_PT: chave-wep inválida: a chave com um comprimento de %zu tem de ter apenas dígitos hexadecimais

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
pt_PT: chave-wep inválida: a chave com um comprimento de %zu tem de ter apenas carateres ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
pt_PT: chave-wep inválida: comprimento errado de %zu. A chave tem de ter comprimento 5/13 (ascii) ou 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
pt_PT: chave-wep inválida: a frase-passe não pode estar vazia

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
pt_PT: chave-wep inválida: a frase-passe não pode ter menos de 64 carateres

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
pt_PT: erro não definido na segurança 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
pt_PT: nenhum ficheiro selecionado

en: unspecified error validating eap-method file
pt_PT: erro não especificado ao validar o ficheiro eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
pt_PT: Chaves privadas DER, PEM, ou PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
pt_PT: Certificados DER ou PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
pt_PT: certificado EAP-TTLS inválido: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
pt_PT: certificado EAP-TTLS CA inválido: nenhum certificado especificado

en: missing EAP username
pt_PT: nome de utilizador EAP em falta

en: missing EAP password
pt_PT: palavra-passe EAP em falta

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
pt_PT: wpa-psk inválido: comprimento-chave inválido %zu. Tem de ser [8,63] bytes ou 64 dígitos hexadecimais

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
pt_PT: wpa-psk inválido: não foi possível interpretar a chave com 64 bytes como hexadecimal

en: Unknown error validating 802.1X security
pt_PT: Erro desconhecido ao validar a segurança 802.11x

en: Wi-Fi password is missing.
pt_PT: Palavra-passe Wi-Fi em falta.

en: missing EAP-TLS identity
pt_PT: identidade EAP-TLS em falta

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
pt_PT: certificado AC EAP-TLS inválido: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
pt_PT: certificado AC EAP-TLS inválido: nenhum certificado especificado

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
pt_PT: chave privada EAP-TLS inválida: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
pt_PT: certificado de utilizador EAP-TLS inválido: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
pt_PT: Chaves privadas não encriptadas são inseguras

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
pt_PT: A chave privada selecionada não parece estar protegida por uma palavra-passe. Isto poderá permitir que as suas credenciais de segurança sejam comprometidas. Selecione uma chave privada protegida por palavra-passe.
    
    (Pode proteger com palavra-passe a sua chave privada utilizando o openssl)

en: Choose your personal certificate
pt_PT: Escolha o seu certificado pessoal

en: Choose your private key
pt_PT: Escolha a sua chave privada

en: Stop hotspot and disconnect any users?
pt_PT: Parar o ponto de acesso e desligar quaisquer utilizadores?

en: _Stop Hotspot
pt_PT: _Parar o ponto de acesso

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
pt_PT: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pt_PT: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pt_PT: Sem gestão

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pt_PT: Indisponível

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pt_PT: A ligar

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pt_PT: Autenticação necessária

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pt_PT: Ligado

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pt_PT: A desligar

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pt_PT: Falha na ligação

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pt_PT: Estado desconhecido (em falta)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pt_PT: Falha na configuração

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pt_PT: Falha na configuração de IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pt_PT: Configuração de IP expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pt_PT: Eram requeridos segredos mas não foram fornecidos

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pt_PT: Suplicante 802.1x desligado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pt_PT: Falha ao configurar suplicante 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pt_PT: Falha no suplicante 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pt_PT: Suplicante 802.1x demorou demasiado tempo a autenticar-se

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pt_PT: Falha ao iniciar o serviço PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pt_PT: Serviço PPP desligado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pt_PT: Falha no PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pt_PT: Falha ao iniciar o cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pt_PT: Erro no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pt_PT: Falha no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pt_PT: Falha ao iniciar o serviço de partilha de ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pt_PT: Falha no serviço de partilha de ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pt_PT: Falha ao iniciar o serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pt_PT: Erro no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pt_PT: Falha no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pt_PT: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pt_PT: Sem som de ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pt_PT: Impossível estabelecer uma ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pt_PT: Pedido de ligação expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pt_PT: Falha ao tentar ligar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pt_PT: Falha ao inicializar o modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pt_PT: Falha ao selecionar a APN especificada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pt_PT: Não procurar redes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pt_PT: Registo de rede negado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pt_PT: Expirou o registo de rede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pt_PT: Falha ao registar na rede pedida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pt_PT: Falha ao verificar o PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pt_PT: Poderá faltar firmware no dispositivo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pt_PT: A ligação desapareceu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pt_PT: A ligação existente foi assumida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pt_PT: Modem não encontrado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pt_PT: Falha na ligação Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pt_PT: O cartão SIM não está inserido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pt_PT: Necessário o pin do SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pt_PT: Necessário o PUK do SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pt_PT: SIM incorreto

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pt_PT: Falha na dependência da ligação

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pt_PT: Falta firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pt_PT: Cabo desligado

en: Insecure network (WEP)
pt_PT: Rede insegura (WEP)

en: Secure network (WPA)
pt_PT: Rede segura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pt_PT: Rede segura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pt_PT: Rede segura (WPA3)

en: Secure network
pt_PT: Rede segura

en: Security
pt_PT: Segurança

en: Delete Address
pt_PT: Eliminar endereço

en: Delete Route
pt_PT: Eliminar rota

en: automatic
pt_PT: automático

en: Identity
pt_PT: Identidade

en: Cannot import VPN connection
pt_PT: Impossível importar a ligação VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pt_PT: O ficheiro “%s” não pode ser lido ou não contém informação reconhecível de ligação VPN
    
    Erro: %s.

en: Select file to import
pt_PT: Selecionar o ficheiro a importar

en: A file named “%s” already exists.
pt_PT: Já existe um ficheiro com o nome “%s”.

en: _Replace
pt_PT: _Substituir

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
pt_PT: Deseja substituir %s com a ligação VPN que está a gravar?

en: Cannot export VPN connection
pt_PT: Impossível exportar a ligação VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
pt_PT: Não foi possível exportar a ligação VPN “%s” para %s.
    
    Erro: %s.

en: Export VPN connection
pt_PT: Exportar a ligação VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pt_PT: Nenhuma

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
pt_PT: Aberta (Otimizada)

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pt_PT: Chave WEP 40/128-bit (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pt_PT: Frase-passe WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt_PT: WEP (802.1x) dinâmico

en: WPA & WPA2 Personal
pt_PT: WPA e WPA2 pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt_PT: WPA e WPA2 empresarial

en: WPA3 Personal
pt_PT: WPA3 pessoal

en: Preserve
pt_PT: Guardar

en: Permanent
pt_PT: Permanente

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Stable
pt_PT: Estável

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pt_PT: O endereço MAC inserido aqui será usado como endereço de equipamento informático nas redes em que este dispositivo está ligado. Esta funcionalidade é conhecida como clonagem ou alteração de MAC. Exemplo: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pt_PT: Perfil %d

en: Unable to open connection editor
pt_PT: Impossível abrir o editor de ligação

en: New Profile
pt_PT: Novo perfil

en: _Add
pt_PT: _Adicionar

en: Import from file…
pt_PT: Importar de ficheiro…

en: Add VPN
pt_PT: Adicionar VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
pt_PT: Empresarial

[ctx: Wifi security]
en: None
pt_PT: Nenhuma

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
pt_PT: Nunca

[ctx: Signal strength]
en: None
pt_PT: Nenhum

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pt_PT: Fraca

[ctx: Signal strength]
en: Ok
pt_PT: Normal

[ctx: Signal strength]
en: Good
pt_PT: Boa

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pt_PT: Excelente

en: Forget Connection
pt_PT: Esquecer a ligação

en: Remove Connection Profile
pt_PT: Eliminar o perfil de ligação

en: Remove VPN
pt_PT: Eliminar VPN

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Add new connection
pt_PT: Adicionar uma nova ligação

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pt_PT: Ligar o ponto de acesso há de desligá-lo de %s, e não será possível aceder à Internet por Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
pt_PT: Requer um mínimo de 8 caracteres

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
pt_PT[0]: Deve ter um máximo de %d carácter
pt_PT[1]: Deve ter um máximo de %d caracteres
pt_PT[2]: Deve ter um máximo de %d caracteres

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pt_PT: Ligar o ponto de acesso Wi-Fi?

en: Automatic
pt_PT: Automático

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
pt_PT: A descoberta automática de proxy Web é utilizada quando não é especificado um URL de configuração.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
pt_PT: Esta opção não é recomendada em redes públicas que não são de confiança.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
pt_PT: Os detalhes de rede das redes selecionadas, incluindo palavras-passe e quaisquer configurações personalizadas, serão perdidos.

en: _Forget
pt_PT: _Esquecer

en: Known Wi-Fi Networks
pt_PT: Redes Wi-FI conhecidas

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
pt_PT: _Esquecer

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pt_PT: A política de sistema proíbe o uso como ponto de acesso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pt_PT: O dispositivo sem-fio não suporta o modo ponto de acesso

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
pt_PT: Algo correu mal. Contacte o seu fornecedor do programa.

en: NetworkManager needs to be running.
pt_PT: O gestor de redes tem de estar em execução.

en: 2G Only
pt_PT: Apenas 2G

en: 3G Only
pt_PT: Apenas 3G

en: 4G Only
pt_PT: Apenas 4G

en: 5G Only
pt_PT: Apenas 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt_PT: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferencial)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
pt_PT: 2G, 3G, 4G (Preferencial), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
pt_PT: 2G, 3G (Preferencial), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
pt_PT: 2G (Preferencial), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pt_PT: 2G, 3G, 4G (Preferencial)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pt_PT: 2G, 3G (Preferencial), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pt_PT: 2G (Preferencial), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt_PT: 3G, 4G, 5G (Preferencial)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
pt_PT: 3G, 4G (Preferencial), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
pt_PT: 3G (Preferencial), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
pt_PT: 2G, 4G, 5G (Preferencial)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
pt_PT: 2G, 4G (Preferencial), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
pt_PT: 2G (Preferencial), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
pt_PT: 2G, 3G, 5G (Preferencial)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
pt_PT: 2G, 3G (Preferencial), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
pt_PT: 2G (Preferencial), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
pt_PT: 3G, 4G (Preferencial)

en: 3G (Preferred), 4G
pt_PT: 3G (Preferencial), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pt_PT: 2G, 4G (Preferencial)

en: 2G (Preferred), 4G
pt_PT: 2G (Preferencial), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pt_PT: 2G, 3G (Preferencial)

en: 2G (Preferred), 3G
pt_PT: 2G (Preferencial), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
pt_PT: 2G, 5G (Preferencial)

en: 2G (Preferred), 5G
pt_PT: 2G (Preferencial), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
pt_PT: 3G, 5G (Preferencial)

en: 3G (Preferred), 5G
pt_PT: 3G (Preferencial), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
pt_PT: 4G, 5G (Preferencial)

en: 4G (Preferred), 5G
pt_PT: 4G (Preferencial), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Not Registered
pt_PT: Não registado

en: Registered
pt_PT: Registado

en: Searching
pt_PT: A procurar

en: Denied
pt_PT: Negado

en: Unlock SIM card
pt_PT: Desbloquear o cartão SIM

en: Unlock
pt_PT: Desbloquear

en: Please provide PIN code for SIM %d
pt_PT: Forneça o código PIN do SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pt_PT: Inserir o PIN para desbloquear o cartão SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
pt_PT: Forneça o código PUK do SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pt_PT: Inserir o PUK para desbloquear o cartão SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pt_PT[0]: Palavra-passe incorreta introduzida. Ainda tem %1$u tentativa
pt_PT[1]: Palavra-passe incorreta introduzida. Ainda tem %1$u tentativas
pt_PT[2]: Palavra-passe incorreta introduzida. Ainda tem %1$u tentativas

en: You have %u try left | You have %u tries left
pt_PT[0]: Tem %u tentativa restante
pt_PT[1]: Tem %u tentativas restantes
pt_PT[2]: Tem %u tentativas restantes

en: Wrong password entered.
pt_PT: Palavra-passe incorreta introduzida.

en: PUK code should be an 8 digit number
pt_PT: O código PUK deve ser um número de 8 dígitos

en: Enter New PIN
pt_PT: Introduza novo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pt_PT: O código PIN deve ser um número de 4-8 dígitos

en: Unlocking…
pt_PT: A desbloquear…

en: _Set
pt_PT: Definir

en: Operation Cancelled
pt_PT: Operação cancelada

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pt_PT: <b>Error:</b> Acesso negado a alteração de definições

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pt_PT: <b>Error:</b> Erro de equipamento móvel

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
pt_PT: %e de %B de %Y, %l∶%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
pt_PT: %e de %B de %Y, %R

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pt_PT: O subsistema Thunderbolt (bolts) não está instalado ou não pode ser definido corretamente.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pt_PT: O Thunderbolt não pôde ser detetado.
    A razão pode ser a falta de suporte ao Thunderbolt no sistema, a desativação dele ou a definição para um nível de segurança não suportado na BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pt_PT: O suporte ao Thunderbolt foi desativado na BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pt_PT: O nível de segurança do Thunderbolt não pôde ser determinado.

en: Error switching direct mode: %s
pt_PT: Erro as alterar o modo direto: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pt_PT: Desligado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pt_PT: A ligar

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pt_PT: Ligado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pt_PT: Erro de autenticação

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pt_PT: A autenticar

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pt_PT: Funcionalidade reduzida

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
pt_PT: Ligado e Autenticado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
pt_PT: Autenticado às:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
pt_PT: Ligado às:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
pt_PT: Registado às:

en: Failed to authorize device:
pt_PT: Falha ao autenticar o dispositivo:

en: Failed to forget device:
pt_PT: Falha ao esquecer o dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pt_PT[0]: Depende de %u outro dispositivo
pt_PT[1]: Depende de %u outros dispositivos
pt_PT[2]: Depende de %u outros dispositivos

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pt_PT: Erro

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pt_PT: Autenticado

en: Try clicking, double clicking, scrolling
pt_PT: Tente clicar, realizar duplo clique e deslocar

en: Five clicks, GEGL time!
pt_PT: Cinco cliques, hora de GEGL!

en: Double click, primary button
pt_PT: Clique duplo, botão principal

en: Single click, primary button
pt_PT: Clique único, botão principal

en: Double click, middle button
pt_PT: Clique duplo, botão do meio

en: Single click, middle button
pt_PT: Clique único, botão do meio

en: Double click, secondary button
pt_PT: Clique duplo, botão secundário

en: Single click, secondary button
pt_PT: Clique único, botão secundário

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
pt_PT: Aprenda mais

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
pt_PT: Enviar relatórios de problemas técnicos ajuda-nos a melhorar o %s. Os relatórios são enviados anonimamente e são removidos todos os dados pessoais. %s

en: Empty all items from Trash?
pt_PT: Esvaziar todos os itens do lixo?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt_PT: Todos os itens no lixo serão eliminados permanentemente.

en: _Empty Trash
pt_PT: _Esvaziar o lixo

en: Delete all the temporary files?
pt_PT: Eliminar todos os ficheiros temporários?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pt_PT: Todos os ficheiros temporários serão eliminados permanentemente.

en: _Purge Temporary Files
pt_PT: _Expurgar ficheiros temporários

en: Clear File History?
pt_PT: Limpar histórico de ficheiros?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
pt_PT: Após a limpeza, as listas de ficheiros utilizados recentemente aparecerão vazias.

en: _Clear History
pt_PT: _Limpar histórico

[ctx: Online Account]
en: Other
pt_PT: Outro

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
pt_PT: Conta %s

en: Error removing account
pt_PT: Erro ao remover conta

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
pt_PT: %s removido

en: Display version number
pt_PT: Mostrar número de versão

en: Enable verbose mode
pt_PT: Ativar modo verboso

en: Search for the string
pt_PT: Procurar pela cadeia

en: List possible panel names and exit
pt_PT: Listar nomes possíveis de painel e sair

en: Panel to display
pt_PT: Painel a mostrar

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
pt_PT: [PAINEL] [ARGUMENTO…]

en: Available panels:
pt_PT: Painéis disponíveis:

en: Privacy
pt_PT: Privacidade

en: Budgie Control Center
pt_PT: Centro de Controlo Budgie

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pt_PT[0]: %u saída
pt_PT[1]: %u saídas
pt_PT[2]: %u saídas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pt_PT[0]: %u entrada
pt_PT[1]: %u entradas
pt_PT[2]: %u entradas

en: System Sounds
pt_PT: Sons de sistema

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pt_PT: _Desbloquear

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pt_PT: Nenhuma impressora encontrada

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pt_PT: Insira um endereço de rede ou nome o de uma

en: Authentication Required
pt_PT: Autenticação necessária

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
pt_PT: Insira o seu utilizador e palavra-passe para ver as impressoras disponíveis no servidor de impressão.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pt_PT: Utilizador

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pt_PT: Palavra-passe

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pt_PT: Domínio

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pt_PT: A_utenticar

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
pt_PT: Fechar tudo

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pt_PT: _Autenticar

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pt_PT: Sem trabalhos de impressão ativos

en: Select Printer Driver
pt_PT: Selecione o controlador da impressora

en: Loading drivers database…
pt_PT: A carregar a base de dados de controladores…

en: Printing Options
pt_PT: Opções de impressão

en: Printer Details
pt_PT: Detalhes da impressora

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pt_PT: Usar a impressora por predefinição

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pt_PT: Limpar as cabeças de impressão

en: Remove Printer
pt_PT: Remover a impressora

en: Model
pt_PT: Modelo

en: Location
pt_PT: Localização

en: Ink Level
pt_PT: Nível da tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
pt_PT: Reinicie quando o problema for solucionado.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pt_PT: Reiniciar

en: Name
pt_PT: Nome

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Searching for preferred drivers…
pt_PT: A procurar por controladores preferidos…

en: Search for Drivers
pt_PT: Procurar por controladores

en: Select from Database…
pt_PT: Selecionar da base de dados…

en: Install PPD File…
pt_PT: Instalar o ficheiro PPD…

en: Authenticate
pt_PT: Autenticar

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
pt_PT: Adicionar impressora…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
pt_PT: Desfazer

en: No printers
pt_PT: Sem impressoras

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
pt_PT: Desculpe! O serviço de impressão do sistema
    aparenta estar indisponível.

en: Location services turned off
pt_PT: Serviços de localização desligado

en: No applications can obtain location information.
pt_PT: Nenhuma aplicação pode obter informação de localização.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
pt_PT: Os serviços de localização permitem às suas aplicações saberem a sua localização. Utilizar Wi-Fi e redes móveis aumenta a sua eficácia.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
pt_PT: Usa o serviço de localização Mozilla: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Políticas de Privacidade</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
pt_PT: Permitir que as aplicações abaixo determinem a sua localização.

en: No Applications Have Asked for Location Access
pt_PT: Nenhuma aplicação requisitou acesso à localização

en: Default
pt_PT: Predefinição

en: Middle Mouse Button Click
pt_PT: Clique no botão do meio do rato

en: Right Mouse Button Click
pt_PT: Clique no botão direito do rato

en: Back
pt_PT: Recuar

en: Forward
pt_PT: Avançar

en: No stylus found
pt_PT: Nenhuma caneta encontrada

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
pt_PT: Mova a sua caneta para perto do tablet para configurá-lo

en: Eraser Pressure Feel
pt_PT: Sensibilidade da pressão da borracha

en: Soft
pt_PT: Suave

en: Firm
pt_PT: Firme

en: Top Button
pt_PT: Botão de topo

en: Lower Button
pt_PT: Botão de fundo

en: Lowest Button
pt_PT: Botão mais ao fundo

en: Tip Pressure Feel
pt_PT: Sensibilidade da pressão da caneta

en: Tablet (absolute)
pt_PT: Tablet (absoluto)

en: Touchpad (relative)
pt_PT: Painel tátil (relativo)

en: Tablet Preferences
pt_PT: Preferências do tablet

en: _Help
pt_PT: A_juda

en: No tablet detected
pt_PT: Não foi detetado nenhum tablet

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pt_PT: Primeiro ligue o cabo ou a energia do seu tablet Wacom

en: Bluetooth Settings
pt_PT: Definições de Bluetooth

en: Wacom Tablet
pt_PT: Tablet Wacom

en: Tracking Mode
pt_PT: Modo de rastreio

en: Left-Handed Orientation
pt_PT: Orientação de canhoto

en: Map to Monitor…
pt_PT: Mapear para monitor…

en: Map Buttons…
pt_PT: Mapear botões…

en: Calibrate…
pt_PT: Calibrar…

en: Adjust mouse settings
pt_PT: Ajustar definições de rato

en: Adjust display resolution
pt_PT: Ajustar a resolução do ecrã

en: Decouple Display
pt_PT: Descolar ecrãs

en: Screen Calibration
pt_PT: Calibração de ecrã

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
pt_PT: Toque nos marcadores alvo à medida que surgem no ecrã para calibrar o tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
pt_PT: Detetada uma falha de clique, a reiniciar…

en: Map Buttons
pt_PT: Mapear botões

en: Map buttons to functions
pt_PT: Mapear botões para funções

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
pt_PT: Para editar um atalho, escolha a ação "Enviar toque de tecla", prima o botão de atalho de teclado e mantenha premidas as novas teclas ou prima Backspace para limpar.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
pt_PT: 15 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
pt_PT: 20 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
pt_PT: 25 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
pt_PT: 30 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
pt_PT: 45 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
pt_PT: 1 hora

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
pt_PT: 80 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
pt_PT: 90 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
pt_PT: 100 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
pt_PT: 2 horas

en: Power Mode
pt_PT: Modo de energia

en: Affects system performance and power usage.
pt_PT: Afeta o desempenho do sistema e o uso de energia.

en: Power Saving Options
pt_PT: Opções de poupança de energia

en: Automatic Screen Brightness
pt_PT: Luminosidade automática do ecrã

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
pt_PT: O brilho do ecrã ajusta-se à luz envolvente.

en: Dim Screen
pt_PT: Ecrã com pouca luz

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
pt_PT: Reduz a luminosidade do ecrã quando o computador está inativo.

en: Screen _Blank
pt_PT: Ecrã em branco

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
pt_PT: Desliga o ecrã após um período de inatividade.

en: Automatic Power Saver
pt_PT: Poupança de energia automática

en: Enables power saver mode when battery is low.
pt_PT: Ativa o modo de poupança de energia quando a bateria está fraca.

en: _Automatic Suspend
pt_PT: _Suspender automaticamente

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
pt_PT: Suspende o computador após um período de inatividade.

en: Suspend & Power Button
pt_PT: Botão de suspender e desligar

en: Po_wer Button Behavior
pt_PT: Comportamento do botão de desligar

en: Show Battery _Percentage
pt_PT: Ver a percentagem da bateria

en: Automatic Suspend
pt_PT: Suspender automaticamente

en: _Plugged In
pt_PT: _Ligado à corrente

en: On _Battery Power
pt_PT: A funcionar da _bateria

en: Delay
pt_PT: Atraso

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pt_PT: Calibração irá produzir um perfil que poderá utilizar para gerir as cores do seu ecrã. Quanto mais tempo despender na calibração, melhor a qualidade do perfil de cor.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
pt_PT: Não poderá utilizar o seu computador enquanto a calibração estiver a decorrer.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pt_PT: Qualidade

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pt_PT: Duração aproximada

en: Calibration Quality
pt_PT: Qualidade da calibração

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pt_PT: Selecione o dispositivo sensor que deseja utilizar para calibrar.

en: Calibration Device
pt_PT: Dispositivo de calibração

en: Select the type of display that is connected.
pt_PT: Selecione o tipo de ecrã que está ligado.

en: Display Type
pt_PT: Tipo de monitor

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pt_PT: Selecione um objetivo de ponto branco para o ecrã. A maioria dos ecrãs deveria ser calibrada para D65 illuminant.

en: Profile Whitepoint
pt_PT: Ponto branco do perfil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pt_PT: Defina um brilho de ecrã típico para si. A gestão de cor será mais precisa neste nível de brilho.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pt_PT: Em alternativa, pode utilizar o nível de brilho utilizado por um dos outros perfis neste dispositivo.

en: Display Brightness
pt_PT: Brilho do ecrã

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
pt_PT: Pode utilizar um perfil de cor em computadores diferentes, ou mesmo criar perfis para condições distintas de iluminação.

en: Profile Name:
pt_PT: Nome do perfil:

en: Profile Name
pt_PT: Nome do perfil

en: Profile successfully created!
pt_PT: Perfil criado com sucesso!

en: Copy profile
pt_PT: Copiar perfil

en: Requires writable media
pt_PT: Requer suporte em que se possa escrever

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pt_PT: Poderá considerar úteis estas instruções em como utilizar o perfil em sistemas <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
pt_PT: Resumo

en: Add Profile
pt_PT: Adicionar perfil

en: _Import File…
pt_PT: _Importar ficheiro…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pt_PT: Problemas detetados. O perfil poderá não funcionar corretamente. <a href="">Ver detalhes.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
pt_PT: Cada dispositivo necessita de um perfil de cor atualizado para poder ser gerido.

en: Learn more about color management
pt_PT: Aprender mais sobre gestão de cor

en: _Set for all users
pt_PT: _Definir para todos os utilizadores

en: Set this profile for all users on this computer
pt_PT: Definir este perfil para todos os utilizadores neste computador

en: _Enable
pt_PT: _Ativo

en: _Add profile
pt_PT: _Adicionar perfil

en: _Calibrate…
pt_PT: _Calibrar…

en: Calibrate the device
pt_PT: Calibrar o dispositivo

en: _Remove profile
pt_PT: _Remover perfil

en: _View details
pt_PT: _Ver detalhes

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pt_PT: Impossível detetar quaisquer dispositivos cuja cor possa ser gerida

en: Projector
pt_PT: Projetor

en: LCD (CCFL backlight)
pt_PT: LCD (retro-iluminação CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
pt_PT: LCD (retro-iluminação RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
pt_PT: LCD (retro-iluminação LED branca)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pt_PT: LCD de gama de cores ampla (retro-iluminação CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pt_PT: LCD de gama de cores ampla (retro-iluminação RGB LED)

en: High
pt_PT: Alta

en: 40 minutes
pt_PT: 40 minutos

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Low
pt_PT: Baixa

en: Native to display
pt_PT: Nativo do ecrã

en: D50 (Printing and publishing)
pt_PT: D50 (Impressão e publicação)

en: D65 (Photography and graphics)
pt_PT: D65 (Fotografia e gráficos)

en: Display Calibration
pt_PT: Calibração do ecrã

note: This starts the calibration process
en: _Start
pt_PT: _Iniciar

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
pt_PT: _Retomar

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pt_PT: _Feito

en: No Bluetooth Found
pt_PT: Bluetooth não encontrado

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
pt_PT: Inserir um periférico "dongle" para usar o bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
pt_PT: Bluetooth desligado

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
pt_PT: Ligar para ligar-se a dispositivos e receber transferências de ficheiros.

en: Airplane Mode is on
pt_PT: Modo avião ligado

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
pt_PT: O bluetooth é desativado quando o modo avião está ligado.

en: Turn Off Airplane Mode
pt_PT: Desligar o modo avião

en: Hardware Airplane Mode is on
pt_PT: Modo Avião físico está ligado

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
pt_PT: Desligue o interruptor do modo avião para ativar o Bluetooth.

en: Add Picture…
pt_PT: Adicionar imagem…

en: Click a speaker to test
pt_PT: Clique num altifalante para o testar

en: Left
pt_PT: Esquerdo

en: Right
pt_PT: Direito

en: Bark
pt_PT: Ladrar

en: Drip
pt_PT: Gotejar

en: Glass
pt_PT: Tilintar

en: Rear
pt_PT: Traseiro

en: Front
pt_PT: Frontal

en: System Volume
pt_PT: Volume do sistema

en: Over-Amplification
pt_PT: Sobre-amplificação

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
pt_PT: Permite aumentar o volume para lá dos 100%. Isto pode resultar numa perda da qualidade do áudio; é melhor aumentar o volume nas definições das aplicações, se tal for possível.

en: Volume Levels
pt_PT: Níveis de volume

en: Output
pt_PT: Saída

en: Output Device
pt_PT: Dispositivos de saída

en: Test
pt_PT: Teste

en: Configuration
pt_PT: Configuração

en: Balance
pt_PT: Balanço

en: Fade
pt_PT: Desvanecimento

en: Input
pt_PT: Entrada

en: Input Device
pt_PT: Dispositivos de entrada

en: Alert Sound
pt_PT: Alerta sonoro

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Refresh Rate
pt_PT: Taxa de atualização

en: Adjust for TV
pt_PT: Ajustar para TV

en: Scale
pt_PT: Dimensionar

en: Fractional Scaling
pt_PT: Dimensionamento fracionado

en: May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness.
            Fractional scaling will disable the lock-screen.
pt_PT: Pode aumentar a utilização de energia, menor velocidade ou reduzir a nitidez do ecrã.
             O dimensionamento fracionado desativará o ecrã de bloqueio.

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pt_PT: Reiniciar filtro

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pt_PT: Desativar temporariamente até amanhã

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pt_PT: A luz noturna torna a cor do ecrã mais quente. Isto ajuda a prevenir o cansaço dos olhos e a falta de sono.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
pt_PT: Luz noturna

en: Schedule
pt_PT: Agenda

en: Sunset to Sunrise
pt_PT: Do anoitecer ao amanhecer

en: Manual Schedule
pt_PT: Agenda manual

en: Times
pt_PT: Horas

en: From
pt_PT: Das

en: Hour
pt_PT: Hora

en: Minute
pt_PT: Minuto

en: To
pt_PT: Às

en: Color Temperature
pt_PT: Temperatura da cor

en: Display Settings Disabled
pt_PT: Definições de ecrã desativadas

en: Single Display
pt_PT: Ecrã único

en: Join Displays
pt_PT: Juntar ecrãs

en: Mirror
pt_PT: Ecrãs em espelho

en: Display Mode
pt_PT: Modo de visualização

en: Contains top bar and Activities
pt_PT: Contém a barra superior e as Atividades

en: Primary Display
pt_PT: Ecrã principal

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
pt_PT: Arraste ecrãs para igualá-los a sua configuração física de ecrãs. Selecione um ecrã para alterar suas definições.

en: Display Arrangement
pt_PT: Arranjo de ecrãs

en: Active Display
pt_PT: Ecrã ativo

en: Display Configuration
pt_PT: Configuração do ecrã

en: Blank Screen Delay
pt_PT: Compasso de espera para desligar o ecrã

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
pt_PT: Período de inatividade após o qual o ecrã desliga-se.

en: Automatic Screen _Lock
pt_PT: B_loquear o ecrã automaticamente

en: Automatic _Screen Lock Delay
pt_PT: Compasso de e_spera para bloquear automaticamente o ecrã

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
pt_PT: Período até o ecrã desligar-se após o bloqueio automático.

en: Show _Notifications on Lock Screen
pt_PT: Ver as _notificações no ecrã bloqueado

en: Forbid new _USB devices
pt_PT: Ignorar novos dispositivos _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
pt_PT: Impede que novos dispositivos USB interajam com o sistema quando o ecrã está bloqueado.

en: Displays
pt_PT: Ecrãs

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
pt_PT: O ecrã desliga-se em

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
pt_PT: 30 segundos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
pt_PT: 1 minuto

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
pt_PT: 2 minutos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
pt_PT: 3 minutos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
pt_PT: 5 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
pt_PT: 4 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
pt_PT: 8 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
pt_PT: 10 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
pt_PT: 12 minutos

en: Input Sources
pt_PT: Fontes de introdução

en: Includes keyboard layouts and input methods.
pt_PT: Inclui esquemas de teclado e métodos de entrada.

en: Input Source Switching
pt_PT: Mudança da fonte de introdução

en: Use the _same source for all windows
pt_PT: Utilizar a _mesma fonte em todas as janelas

en: Switch input sources _individually for each window
pt_PT: Mudar as fontes de entrada _individualmente para cada janela

en: Special Character Entry
pt_PT: Entrada de caracteres especiais

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
pt_PT: Métodos para inserir símbolos e variantes de letras usando o teclado.

en: View and Customize Shortcuts
pt_PT: Ver e personalizar atalhos

en: Use layout default
pt_PT: Usar o esquema predefinido

en: Add an Input Source
pt_PT: Adicionar uma fonte de introdução

en: Input methods can’t be used on the login screen
pt_PT: Não é possível utilizar métodos de entrada no ecrã de início de sessão

en: Move up
pt_PT: Mover acima

en: Move down
pt_PT: Mover abaixo

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: View Keyboard Layout
pt_PT: Ver disposição do teclado

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Reset the shortcut to its default value
pt_PT: Repor o atalho para o seu valor predefinido

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
pt_PT: Prima Esc para cancelar ou Backspace para desativar o atalho de teclado.

en: Command
pt_PT: Comando

en: Shortcut
pt_PT: Atalho

en: Set Shortcut…
pt_PT: Definir um atalho…

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Set
pt_PT: Definir

en: No input source selected
pt_PT: Nenhuma fonte de introdução selecionada

en: Add Custom Shortcuts
pt_PT: Adicionar atalhos personalizados

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
pt_PT: Configurar atalhos personalizados para iniciar aplicações, executar scripts e muito mais.

en: Add Shortcut
pt_PT: Adicionar atalho

en: No keyboard shortcut found
pt_PT: Nenhum atalho de teclado encontrado

en: Try a different search
pt_PT: Tente uma procura diferente

en: Reset All…
pt_PT: Repor tudo…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
pt_PT: Repor todos os atalhos para as suas predefinições

en: Fingerprint Manager
pt_PT: Gestor de impressão digital

en: Fingerprint
pt_PT: Impressão digital

en: _No
pt_PT: _Não

en: _Yes
pt_PT: _Sim

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pt_PT: Deseja eliminar as suas impressões digitais registadas de forma a que o início de sessão por impressões digitais seja desativado?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pt_PT: Nenhum dispositivo de impressão digital

en: Ensure the device is properly connected.
pt_PT: Tenha a certeza de que o dispositivo está ligado corretamente.

en: No fingerprint device
pt_PT: Nenhum dispositivo de impressão digital

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pt_PT: Escolha o dispositivo de impressão digital que quer configurar

en: Fingerprint Device
pt_PT: Dispositivo de impressão digital

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
pt_PT: O início de sessão por impressão digital permite-lhe desbloquear e autenticar-se no computador com o seu dedo

en: _Delete Fingerprints
pt_PT: _Eliminar as impressões digitais

en: Fingerprint Login
pt_PT: Início de sessão com impressão digital

en: Fingerprint Enroll
pt_PT: Registo de impressão digital

en: _Re-enroll this finger…
pt_PT: _Regravar este dedo…

en: _Add User…
pt_PT: _Adicionar utilizador…

en: Create a user account
pt_PT: Criar uma conta de utilizador

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
pt_PT: A sua sessão tem de ser reiniciada para que as alterações tenham efeito

en: Restart Now
pt_PT: Reiniciar agora

en: User Icon
pt_PT: Ícone de utilizador

en: Account Settings
pt_PT: Definições de conta

en: _Administrator
pt_PT: _Administrador

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
pt_PT: Administradores podem adicionar ou remover outros utilizadores e podem mudar as definições de todos eles.

en: _Parental Controls
pt_PT: _Controlo Parental

en: Open the Parental Controls application.
pt_PT: Abrir a aplicação de Controlo Parental.

en: _Language
pt_PT: _Idioma

en: Authentication & Login
pt_PT: Autenticação e início de sessão

en: _Password
pt_PT: P_alavra-passe

en: _Fingerprint Login
pt_PT: Início de sessão com _impressão digital

en: A_utomatic Login
pt_PT: Início de sessão a_utomático

en: Account Activity
pt_PT: _Atividade da conta

en: Remove User…
pt_PT: Remover utilizador…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
pt_PT: Sem utilizadores

en: Unlock to add a user account.
pt_PT: Desbloquear para criar uma conta de utilizador.

en: Add User
pt_PT: Adicionar utilizador

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
pt_PT: _Registar

en: Domain Administrator Login
pt_PT: Início de sessão de administrador de domínio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
pt_PT: De forma a utilizar contas empresariais, este computador
    tem de ser adicionado ao domínio. Peça ao administrador
    da sua rede para introduzir aqui a sua palavra-passe de domínio.

en: _Domain
pt_PT: _Domínio

en: Administrator _Name
pt_PT: _Nome do administrador

en: Administrator Password
pt_PT: Palavra-passe do administrador

en: _Username
pt_PT: _Utilizador

en: _Full Name
pt_PT: _Nome completo

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Account _Type
pt_PT: _Tipo de conta

en: Allow user to set a password when they next _login
pt_PT: Permitir que o uti_lizador defina uma palavra-passe ao iniciar a próxima sessão

en: Set a password _now
pt_PT: Definir uma palavra-passe _agora

en: _Confirm
pt_PT: _Confirmar

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
pt_PT: O inicio de sessão empresarial permite que uma conta existente gerida centralmente seja usada neste dispositivo. Pode também utilizar esta conta para aceder aos recursos da companhia através da Internet.

en: You are Offline
pt_PT: Está desligado

en: You must be online in order to add enterprise users.
pt_PT: Tem de estar online para adicionar contas de utilizadores empresariais.

en: _Enterprise Login
pt_PT: Início de sessão _Empresarial

en: Take a Picture…
pt_PT: Tirar uma fotografia…

en: Select a File…
pt_PT: Selecionar um ficheiro…

en: Change Password
pt_PT: Alterar palavra-passe

en: Ch_ange
pt_PT: _Alterar

en: _Confirm New Password
pt_PT: _Confirmar nova palavra-passe

en: _New Password
pt_PT: _Nova palavra-passe

en: Current _Password
pt_PT: Palavra-passe a_tual

en: Allow user to change their password on next login
pt_PT: Permitir que o utilizador mude a palavra-passe ao iniciar a próxima sessão

en: Set a password now
pt_PT: Definir uma palavra-passe agora

en: Full Screen
pt_PT: Ecrã inteiro

en: Top Half
pt_PT: Metade superior

en: Bottom Half
pt_PT: Metade inferior

en: Left Half
pt_PT: Metade esquerda

en: Right Half
pt_PT: Metade direita

en: Zoom Options
pt_PT: Opções de ampliação

en: _Zoom
pt_PT: _Ampliação

en: _Magnification:
pt_PT: A_mpliação:

en: _Follow mouse cursor
pt_PT: _Seguir o cursor do rato

en: _Screen part:
pt_PT: Parte do _ecrã:

en: Magnifier _extends outside of screen
pt_PT: Ampliação e_stende-se para lá do ecrã

en: _Keep magnifier cursor centered
pt_PT: M_anter o cursor de ampliação centrado

en: Magnifier cursor _pushes contents around
pt_PT: Cursor da am_pliação move o conteúdo

en: Magnifier cursor moves with _contents
pt_PT: Curs_or da ampliação move-se com o conteúdo

en: Magnifier Position:
pt_PT: Posição da ampliação:

en: Magnifier
pt_PT: Ampliação

en: _Thickness:
pt_PT: _Espessura:

en: Thin
pt_PT: Fina

en: Thick
pt_PT: Espessa

en: _Length:
pt_PT: _Comprimento:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
pt_PT: C_or:

en: _Crosshairs:
pt_PT: _Mira:

en: _Overlaps mouse cursor
pt_PT: S_obrepõe-se ao cursor do rato

en: Crosshairs
pt_PT: Mira

en: _White on black:
pt_PT: _Branco sobre preto:

en: _Brightness:
pt_PT: _Brilho:

en: _Contrast:
pt_PT: _Contraste:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
pt_PT: _Cor

en: Full
pt_PT: Completa

en: Color Effects:
pt_PT: Efeitos de cor:

en: Color Effects
pt_PT: Efeitos de cor

en: Typing Assist
pt_PT: Assistente de digitação

en: _Sticky Keys
pt_PT: Tecla_s pegajosas

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
pt_PT: Considera uma sequência de teclas modificadoras como uma combinação de teclas

en: _Disable if two keys are pressed together
pt_PT: _Desativar se forem premidas duas teclas simultaneamente

en: Beep when a _modifier key is pressed
pt_PT: Emitir som quando uma tecla _modificadora é premida

en: S_low Keys
pt_PT: Teclas _lentas

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
pt_PT: Cria um compasso de espera entre a pressão de uma tecla e a sua aceitação

en: A_cceptance delay:
pt_PT: Atraso na a_ceitação:

en: Short
pt_PT: Curta

en: Slow keys typing delay
pt_PT: Atraso na escrita das teclas lentas

en: Long
pt_PT: Longo

en: Beep when a key is pr_essed
pt_PT: Emitir som ao premir uma t_ecla

en: Beep when a key is _accepted
pt_PT: Emitir som quando uma tecla é _aceite

en: Beep when a key is _rejected
pt_PT: Emitir som quando uma tecla é _rejeitada

en: _Bounce Keys
pt_PT: Teclas _saltantes

en: Ignores fast duplicate keypresses
pt_PT: Ignora pressões duplicadas rápidas de tecla

en: Bounce keys typing delay
pt_PT: Atraso na escrita das teclas saltantes

en: _Enable by Keyboard
pt_PT: Ativar por t_eclado

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
pt_PT: Ativar ou desativar funcionalidades de acessibilidade utilizando o teclado

en: Repeat Keys
pt_PT: Repetição de teclas

en: Key presses repeat when key is held down.
pt_PT: Teclado repete ao manter a tecla premida.

en: Repeat keys delay
pt_PT: Atraso da repetição das teclas

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Repeat keys speed
pt_PT: Velocidade de repetição das teclas

en: Click Assist
pt_PT: Assistente de Clique

en: _Simulated Secondary Click
pt_PT: Clique secundário _simulado

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
pt_PT: Gera um clique secundário premindo e mantendo o botão principal

en: Secondary click delay
pt_PT: Atraso no clique secundário

en: _Hover Click
pt_PT: Clique ao _pairar

en: Trigger a click when the pointer hovers
pt_PT: Gera um clique quando o ponteiro paira

en: D_elay:
pt_PT: _Atraso:

en: Motion _threshold:
pt_PT: _Tolerância de movimento:

en: Small
pt_PT: Pequena

en: Large
pt_PT: Grande

en: Visual Alerts
pt_PT: Alertas Visuais

en: _Test flash
pt_PT: _Testar o flash

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
pt_PT: Utilizar uma indicação visual quando ocorre um alerta sonoro.

en: _Visual Alerts
pt_PT: Alertas _visuais

en: Flash the entire _window
pt_PT: Piscar a _janela inteira

en: Flash the entire _screen
pt_PT: Piscar o _ecrã inteiro

en: _Always Show Accessibility Menu
pt_PT: V_er sempre o menu de acessibilidade

en: Seeing
pt_PT: Visão

en: _High Contrast
pt_PT: Alto _contraste

en: _Large Text
pt_PT: Texto _grande

en: Enable A_nimations
pt_PT: Ativar a_nimações

en: C_ursor Size
pt_PT: Tamanho do cur_sor

en: Screen _Reader
pt_PT: Locuto_r de ecrã

en: _Sound Keys
pt_PT: Teclas _sonorizadas

en: Hearing
pt_PT: Audição

en: Typing
pt_PT: Escrita

en: Screen _Keyboard
pt_PT: _Teclado de ecrã

en: R_epeat Keys
pt_PT: R_epetição de teclas

en: Cursor _Blinking
pt_PT: Piscar do cursor

en: _Typing Assist (AccessX)
pt_PT: Assistente de _digitação (AccessX)

en: Pointing & Clicking
pt_PT: Apontar e clicar

en: _Mouse Keys
pt_PT: Teclas de _rato

en: _Locate Pointer
pt_PT: _Localizar o cursor

en: _Click Assist
pt_PT: Assistente de _clique

en: _Double-Click Delay
pt_PT: Atraso do clique _duplo

en: Double-Click Delay
pt_PT: Atraso do clique duplo

en: Cursor Blinking
pt_PT: Piscar do cursor

en: Cursor blinks in text fields.
pt_PT: O piscar do cursor nos campos de texto.

en: Cursor blinking speed
pt_PT: Velocidade do piscar do cursor

en: Sound Keys
pt_PT: Teclas de som

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
pt_PT: Apitar quando Num Lock ou Caps Lock são ligados ou desligados.

en: Cursor Size
pt_PT: Tamanho do cursor

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
pt_PT: O tamanho do cursor pode ser combinado com a ampliação para torná-lo facilmente visível.

en: Screen Reader
pt_PT: Locutor de ecrã

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
pt_PT: O locutor de ecrã lê o texto mostrado à medida que o foco é movido.

en: _Screen Reader
pt_PT: _Locutor de ecrã

en: General
pt_PT: Geral

en: _Active Screen Edges
pt_PT: Margens de ecrã ativas

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
pt_PT: Arraste janelas contra os lados ou a parte superior do ecrã para as redimensionar.

en: Workspaces
pt_PT: Áreas de trabalho

en: _Dynamic workspaces
pt_PT: Áreas de trabalho _dinâmicas

en: Automatically removes empty workspaces.
pt_PT: Remove automaticamente áreas de trabalho vazias.

en: _Fixed number of workspaces
pt_PT: Número fixo de áreas de trabalho

en: Specify a number of permanent workspaces.
pt_PT: Especifique um número de áreas de trabalho permanentes.

en: _Number of Workspaces
pt_PT: _Número de áreas de trabalho

en: Workspaces on _primary display only
pt_PT: Áreas de trabalho apenas no ecrã _principal

en: Workspaces on all d_isplays
pt_PT: Áreas de trabalho em todos os ecrãs

en: No applications
pt_PT: Sem aplicações

en: Install some…
pt_PT: Instalar alguma…

en: Permissions & Access
pt_PT: Permissões e Acesso

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
pt_PT: Dados e serviços a que esta aplicação requisitou acesso e permissões necessárias.

en: Camera
pt_PT: Câmara

en: Microphone
pt_PT: Microfone

en: Location Services
pt_PT: Serviços de localização

en: Built-in Permissions
pt_PT: Permissões internas

en: Cannot be changed
pt_PT: Impossível alterar

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
pt_PT: Permissões individuais para aplicações podem ser revistas nas Definições de <a href="privacy">Privacidade</a>.

en: Integration
pt_PT: Integração

en: System features used by this application.
pt_PT: Funcionalidades do sistema usadas pela aplicação.

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Run in background
pt_PT: Executar em segundo plano

en: Set Desktop Background
pt_PT: Definir o fundo da área de trabalho

en: Sounds
pt_PT: Sons

en: Inhibit system keyboard shortcuts
pt_PT: Inibir as teclas de atalho do sistema

en: Default Handlers
pt_PT: Gestores predefinidos

en: Types of files and links that this application opens.
pt_PT: Tipo de ficheiros e ligações que esta aplicação abre.

en: Reset
pt_PT: Reiniciar

en: Usage
pt_PT: Utilização

en: How much resources this application is using.
pt_PT: Quanto dos recursos esta aplicação está a utilizar.

en: Storage
pt_PT: Armazenamento de dados

en: Open in Software
pt_PT: Abrir com Aplicações

en: No results found
pt_PT: Sem resultados

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
pt_PT: Quanto do espaço em disco esta aplicação está a ocupar com dados de aplicação e memória transitória.

en: Application
pt_PT: Aplicação

en: Data
pt_PT: Dados

en: Cache
pt_PT: Memória transitória

en: Clear Cache…
pt_PT: Limpar cache…

en: Networks
pt_PT: Redes

en: _Computer Name
pt_PT: Nome do _computador

en: _File Sharing
pt_PT: Partilha de _ficheiros

en: Remote _Desktop
pt_PT: Ambiente _de trabalho remoto

en: _Media Sharing
pt_PT: Partilha de _multimédia

en: _Remote Login
pt_PT: Início de sessão _remoto

en: Some services are disabled because of no network access.
pt_PT: Alguns serviços estão inativos por não haver acesso à rede.

en: File Sharing
pt_PT: Partilha de ficheiros

en: _Require Password
pt_PT: _Requerer palavra-passe

en: Remote Login
pt_PT: Início de sessão remoto

en: Remote Desktop
pt_PT: Ambiente de trabalho remoto

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
pt_PT: O ambiente de trabalho remoto permite visualizar e controlar o seu ambiente de trabalho a partir de outro computador.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
pt_PT: Ativar ou desativar as ligações remotas a este computador.

en: Enable Legacy VNC Protocol
pt_PT: Ativar o protocolo VNC legado

en: Remote Control
pt_PT: Controlo remoto

en: Allows remote connections to control the screen.
pt_PT: Permite ligações remotas para controlar o ecrã.

en: How to Connect
pt_PT: Como estabelecer ligação

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
pt_PT: Ligar a este computador usando o nome do dispositivo ou o endereço remoto do ambiente de trabalho.

en: Device Name
pt_PT: Nome do dispositivo

en: Remote Desktop Address
pt_PT: Endereço do ambiente de trabalho remoto

en: VNC Address
pt_PT: Endereço VNC

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: The user name and password are required to connect to this computer.
pt_PT: O nome de utilizador e a palavra-passe são necessários para se ligar a este computador.

en: User Name
pt_PT: Nome de utilizador

en: Verify Encryption
pt_PT: Verificar encriptação

en: Encryption Fingerprint
pt_PT: Impressão digital encriptada

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
pt_PT: A impressão digital encriptada pode ser vista na ligação de clientes e deve ser idêntica

en: Media Sharing
pt_PT: Partilha de ficheiros

en: Share music, photos and videos over the network.
pt_PT: Partilhar música, fotografias e vídeos pela rede.

en: Folders
pt_PT: Pastas

en: _New connections must ask for access
pt_PT: _Novas ligações têm de pedir acesso

en: _Require a password
pt_PT: _Requerer uma palavra-passe

en: Select how media should be handled
pt_PT: Selecionar como os ficheiros devem ser geridos

en: CD _audio
pt_PT: CD de á_udio

en: _DVD video
pt_PT: _DVD de vídeo

en: _Music player
pt_PT: Reprodutor de _música

en: _Photos
pt_PT: _Fotografias

en: _Software
pt_PT: _Aplicação

en: _Other Media…
pt_PT: _Outro ficheiro…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pt_PT: _Nunca questionar ou iniciar aplicações ao inserir um suporte

en: Select how other media should be handled
pt_PT: Selecionar como os outros ficheiros devem ser geridos

en: _Action:
pt_PT: _Ação:

en: _Type:
pt_PT: _Tipo:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
pt_PT: Escolha o formato dos números, datas e moedas. As mudanças terão efeito no próximo início de sessão.

en: Search locales…
pt_PT: Procurar localizações…

en: Common Formats
pt_PT: Formatos comum

en: All Formats
pt_PT: Todos os formatos

en: No Search Results
pt_PT: Sem resultados

en: Searches can be for countries or languages.
pt_PT: A procura pode ser por países ou idiomas.

en: Preview
pt_PT: Antever

en: My Account
pt_PT: Minha Conta

en: Login Screen
pt_PT: Ecrã de início de sessão

en: Language
pt_PT: Idioma

en: The language used for text in windows and web pages.
pt_PT: O idioma utilizado para o texto em janelas e páginas web.

en: Restart the session for changes to take effect
pt_PT: A sua sessão tem de ser reiniciada para que as alterações tenham efeito

en: Restart…
pt_PT: Reiniciar…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
pt_PT: O formato utilizado para números, datas, e moedas.

en: _Formats
pt_PT: _Formatos

en: Login settings are used by all users when logging into the system
pt_PT: Definições de início de sessão são utilizadas por todos os utilizadores ao entrarem no sistema

en: Dates
pt_PT: Datas

en: Dates & Times
pt_PT: Data e Hora

en: Numbers
pt_PT: Números

en: Measurement
pt_PT: Medida

en: Paper
pt_PT: Papel

en: Hardware Model
pt_PT: Modelo do equipamento

en: Memory
pt_PT: Memória

en: Processor
pt_PT: Processador

en: Graphics
pt_PT: Gráficos

en: Disk Capacity
pt_PT: Capacidade do disco

en: Calculating…
pt_PT: A calcular…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pt_PT: Nome do SO

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
pt_PT: ID da compilação do Sistema Operativo

en: OS Type
pt_PT: Tipo de SO

en: Windowing System
pt_PT: Gestor de janelas

en: Virtualization
pt_PT: Virtualização

en: Kernel Version
pt_PT: Versão do kernel

en: Software Updates
pt_PT: Atualização de aplicações

en: Rename Device
pt_PT: Mudar o nome do dispositivo

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
pt_PT: O nome do dispositivo é utilizado para identificá-lo quando este for visto pela rede, ou quando a emparelhar dispositivos Bluetooth.

en: _Rename
pt_PT: _Mudar o nome

en: Select Language
pt_PT: Selecionar idioma

en: _Select
pt_PT: _Selecionar

en: No languages found
pt_PT: Nenhum idioma encontrado

en: Unlock…
pt_PT: Desbloquear…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
pt_PT: Algumas definições devem ser desbloqueadas antes que as possam alterar.

en: Increment Hour
pt_PT: Incremento de hora

en: Increment Minute
pt_PT: Incremento de minuto

en: Time
pt_PT: Horas

en: Decrement Hour
pt_PT: Decremento de hora

en: Decrement Minute
pt_PT: Decremento de minuto

en: Turn device off
pt_PT: Desligar o dispositivo

en: Other Devices
pt_PT: Outros dispositivos

en: Not set up
pt_PT: Indefinido

en: _Type
pt_PT: _Tipo

en: Sho_w password
pt_PT: Ver _palavra-passe

en: Tunneled TLS
pt_PT: TLS por túnel

en: Protected EAP (PEAP)
pt_PT: EAP protegido (PEAP)

en: Au_thentication
pt_PT: Au_tenticação

en: I_dentity
pt_PT: I_dentidade

en: _User certificate
pt_PT: Certificado do _utilizador

en: C_A certificate
pt_PT: Certificado _AC

en: No CA certificate is _required
pt_PT: Nenhum certificado AC é _necessário

en: Private _key
pt_PT: C_have privada

en: _Private key password
pt_PT: Palavra-passe da chave _privada

en: Anonymous
pt_PT: Anónimo

en: Authenticated
pt_PT: Autenticado

en: Both
pt_PT: Ambos

en: Anony_mous identity
pt_PT: Identidade anóni_ma

en: PAC _file
pt_PT: _Ficheiro PAC

en: _Inner authentication
pt_PT: Autenticação _interna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
pt_PT: Permitir apro_visionamento automático PAC

en: Version 0
pt_PT: Versão 0

en: Version 1
pt_PT: Versão 1

en: PEAP _version
pt_PT: _Versão PEAP

en: 1 (Default)
pt_PT: 1 (predefinição)

en: Open System
pt_PT: Sistema aberto

en: Shared Key
pt_PT: Chave partilhada

en: _Key
pt_PT: C_have

en: Sho_w key
pt_PT: Ver cha_ve

en: WEP inde_x
pt_PT: Índice _WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
pt_PT: MSCHAPv2 (sem EAP)

en: S_ecurity
pt_PT: S_egurança

en: 802.1x _Security
pt_PT: _Segurança 802.1x

en: _MAC Address
pt_PT: Endereço _MAC

en: _Cloned Address
pt_PT: Endereço _clonado

en: IPv_4 Method
pt_PT: Método IPv_4

en: Automatic (DHCP)
pt_PT: Automático (DHCP)

en: Link-Local Only
pt_PT: Só Ligação local

en: Disable
pt_PT: Inativo

en: Shared to other computers
pt_PT: Partilhar com outros computadores

en: Addresses
pt_PT: Endereços

en: Netmask
pt_PT: Máscara de rede

en: Automatic DNS
pt_PT: DNS automático

en: Separate IP addresses with commas
pt_PT: Separar endereços de IP com vírgulas

en: Routes
pt_PT: Rotas

en: Automatic Routes
pt_PT: Rotas automáticas

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pt_PT: Métrica

en: Use this connection _only for resources on its network
pt_PT: Utilize esta ligaçã_o apenas para recursos na sua rede

en: _Name
pt_PT: _Nome

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pt_PT: (Erro: impossível ler o editor de ligação VPN)

en: IPv_6 Method
pt_PT: Método IPv_6

en: Automatic, DHCP only
pt_PT: Automático, só DHCP

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Signal Strength
pt_PT: Força do sinal

en: Link speed
pt_PT: Velocidade da ligação

en: Supported Frequencies
pt_PT: Frequências suportadas

en: Last Used
pt_PT: Última utilização

en: Connect _automatically
pt_PT: Ligar _automaticamente

en: Make available to _other users
pt_PT: Disponibilizar a _outros utilizadores

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pt_PT: _Ligação com tráfego limitado: tem limite de dados ou pode decorrer encargos

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pt_PT: Atualização de aplicações e outras transferências demasiado grande não serão iniciadas automaticamente.

en: Turn VPN connection off
pt_PT: Desligar a ligação VPN

en: Network Name
pt_PT: Nome da rede

en: Security type
pt_PT: Tipo de segurança

en: Turn Wi-Fi off
pt_PT: Desativar o Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
pt_PT: _Ligar-se a uma rede oculta…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pt_PT: Ligar o pon_to de acesso Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
pt_PT: _Redes Wi-Fi conhecidas

en: Airplane Mode
pt_PT: Modo avião

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pt_PT: Desativa o Wi-Fi, o Bluetooth e as redes móveis

en: No Wi-Fi Adapter Found
pt_PT: Nenhum adaptador Wi-Fi encontrado

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pt_PT: Tenha a certeza de que tem um adaptador Wi-Fi ligado e ativado

en: Airplane Mode On
pt_PT: Modo avião ligado

en: Turn off to use Wi-Fi
pt_PT: Desligue-o para usar o Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pt_PT: Ponto de acesso Wi-Fi ativo

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
pt_PT: Dispositivos móveis podem digitalizar o código QR para ligarem-se.

en: Turn Off Hotspot…
pt_PT: Desligar o ponto de acesso…

en: Visible Networks
pt_PT: Redes visíveis

en: NetworkManager needs to be running
pt_PT: O gestor de redes tem de estar em execução

en: Provider
pt_PT: Fornecedor

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pt_PT: Um ponto de acesso Wi-Fi permite que outros partilhem a sua ligação à Internet ao criar uma rede Wi-Fi onde eles possam ligar-se. Para fazê-lo, deve ter acesso à Internet por outra fonte que não seja Wi-Fi.

en: Generate Random Password
pt_PT: Gerar palavra-passe aleatória

en: Autogenerate Password
pt_PT: Auto-gerar palavra-passe

en: _Turn On
pt_PT: _Ligar

en: Network Proxy
pt_PT: Proxy de rede

en: _HTTP Proxy
pt_PT: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
pt_PT: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
pt_PT: Proxy _FTP

en: _Socks Host
pt_PT: Servidor _Socks

en: _Ignore Hosts
pt_PT: _Ignorar servidores

en: HTTP proxy port
pt_PT: Porta do proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
pt_PT: Porta do proxy HTTPS

en: FTP proxy port
pt_PT: Porta do proxy FTP

en: Socks proxy port
pt_PT: Porta do proxy Socks

en: _Configuration URL
pt_PT: URL de _configuração

en: SIM Lock
pt_PT: Bloqueio SIM

en: _Next
pt_PT: _Seguinte

en: Close
pt_PT: Fechar

en: _Lock SIM with PIN
pt_PT: Bloquear SIM com PIN

en: Change PIN
pt_PT: Alterar PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pt_PT: Introduza o PIN atual para alterar as definições de bloqueio do SIM

en: No SIM
pt_PT: Sem SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
pt_PT: Insira um cartão SIM para usar este modem

en: SIM Locked
pt_PT: SIM Bloqueado

en: _Mobile Data
pt_PT: Dados _moveis

en: Access data using mobile network
pt_PT: Aceder aos dados utilizando a rede móvel

en: _Data Roaming
pt_PT: Roaming de _dados

en: Use mobile data when roaming
pt_PT: Utilizar dados móveis em roaming

en: _Network Mode
pt_PT: Modo de rede

en: N_etwork
pt_PT: R_ede

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: _Access Point Names
pt_PT: Nomes de pontos de _acesso

en: _SIM Lock
pt_PT: Bloqueio _SIM

en: Lock SIM with PIN
pt_PT: Bloquear SIM com PIN

en: M_odem Details
pt_PT: Detalhes do m_odem

en: Network Mode
pt_PT: Modo de rede

en: _Automatic
pt_PT: _Automático

en: Choose Network
pt_PT: Escolha a rede

en: Refresh Network Providers
pt_PT: Atualizar operadoras de rede

en: Modem Details
pt_PT: Detalhes do modem

en: Modem Status
pt_PT: Estado do modem

en: Carrier
pt_PT: Operadora

en: Network Type
pt_PT: Tipo de rede

en: Network Status
pt_PT: Estado da rede

en: Own Number
pt_PT: Número próprio

en: Device Details
pt_PT: Detalhes do dispositivo

en: Firmware Version
pt_PT: Versão de firmware

en: Access Points
pt_PT: Pontos de acesso

en: No WWAN Adapter Found
pt_PT: Nenhum adaptador WWAN encontrado

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pt_PT: Certifique-se de que tem um dispositivo sem fios Wan/Celular

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pt_PT: A Wan sem fios é desativada quando o modo de avião está ligado

en: _Turn off Airplane Mode
pt_PT: Desligar o Modo de avião

en: Data Connection
pt_PT: Ligação de dados

en: SIM card used for internet
pt_PT: Cartão SIM usado para internet

en: Enable Mobile Network
pt_PT: Ativar rede móvel

en: January
pt_PT: Janeiro

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: March
pt_PT: Março

en: April
pt_PT: Abril

en: May
pt_PT: Maio

en: June
pt_PT: Junho

en: July
pt_PT: Julho

en: August
pt_PT: Agosto

en: September
pt_PT: Setembro

en: October
pt_PT: Outubro

en: November
pt_PT: Novembro

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Date & Time
pt_PT: Data e Hora

en: Year
pt_PT: Ano

en: Month
pt_PT: Mês

en: Day
pt_PT: Dia

en: Time Zone
pt_PT: Fuso horário

en: Search for a city
pt_PT: Procurar uma cidade

en: Automatic _Date & Time
pt_PT: _Data e Hora automática

en: Requires internet access
pt_PT: Requer acesso à Internet

en: Date & _Time
pt_PT: _Data e Hora

en: Automatic Time _Zone
pt_PT: Fuso _horário automático

en: Requires location services enabled and internet access
pt_PT: Requer serviço de localização ativado e acesso à Internet

en: Time Z_one
pt_PT: Fuso h_orário

en: Time _Format
pt_PT: _Formato de hora

en: 24-hour
pt_PT: 24 horas

en: Camera is turned off
pt_PT: A câmara está desligada

en: No applications can capture photos or video.
pt_PT: Nenhuma aplicação pode capturar fotos ou vídeos.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
pt_PT: O uso da câmara permite que as aplicações capturarem fotos e vídeos. Desativá-la pode impedir que algumas aplicações funcionem corretamente.

en: Allow the applications below to use your camera.
pt_PT: Permitir que as aplicações abaixo usem a câmara.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
pt_PT: Nenhuma aplicação requisitou acesso à câmara

en: _Do Not Disturb
pt_PT: _Não incomodar

en: _Lock Screen Notifications
pt_PT: Notificações no ecrã b_loqueado

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
pt_PT: _Notificações

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
pt_PT: _Alertas sonoros

en: Notification _Popups
pt_PT: _Notificações instantâneas

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
pt_PT: As notificações hão de aparecer na lista de notificações quando as notificações instantâneas estiverem desativadas.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
pt_PT: Ver o _conteúdo da mensagem como notificações instantâneas

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
pt_PT: Ver o _conteúdo da mensagem no ecrã bloqueado

en: _Files
pt_PT: _Ficheiros

en: _Mail
pt_PT: _Correio

en: _Calendar
pt_PT: _Calendário

en: M_usic
pt_PT: _Música

en: _Video
pt_PT: _Vídeo

en: Microphone is turned off
pt_PT: O microfone está desligado

en: No applications can record sound.
pt_PT: Nenhuma aplicação pode gravar som.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
pt_PT: O uso do microfone permite a aplicações gravarem e ouvirem áudio. Desativá-lo pode impedir que algumas aplicações funcionem corretamente.

en: Allow the applications below to use your microphone.
pt_PT: Permitir que as aplicações abaixo usem o seu microfone.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
pt_PT: Nenhuma aplicação requisitou acesso ao microfone

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Status:
pt_PT: Estado:

en: Authorize and Connect
pt_PT: Autenticar e ligar

en: Forget Device
pt_PT: Esquecer dispositivo

en: No Thunderbolt support
pt_PT: Sem suporte ao Thunderbolt

en: Direct Access
pt_PT: Acesso direto

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pt_PT: Permitir acesso direto a dispositivos como as acoplagens e GPUs externas.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pt_PT: Só dispositivos USB e Display Port podem acoplar.

en: Pending Devices
pt_PT: Dispositivos pendentes

en: No devices attached
pt_PT: Sem dispositivos acoplados

en: Primary Button
pt_PT: Botão principal

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
pt_PT: Define a ordem dos botões físicos no rato e painel tátil.

en: Mouse
pt_PT: Rato

en: Mouse Speed
pt_PT: Velocidade do rato

en: Double-click timeout
pt_PT: Expiração de clique duplo

en: Acceleration Profile
pt_PT: Perfil de aceleração

en: How the pointer moves when you move the mouse.
pt_PT: Como o cursor se move quando se move o rato.

en: Flat
pt_PT: Plano

en: Adaptive
pt_PT: Adaptável

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
pt_PT: Deslocamento natural

en: Scrolling moves the content, not the view.
pt_PT: O deslocamento move o conteúdo, não a vista.

en: Touchpad
pt_PT: Painel tátil

en: Disable Touchpad While Typing
pt_PT: Desativar o painel tátil enquanto escreve

en: Touchpad Speed
pt_PT: Velocidade do painel tátil

en: Touchpad Click Method
pt_PT: Método de clique no Painel tátil

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
pt_PT: Criar comportamento do botão (esquerdo, meio e direito) usando a ação escolhida.

en: Use the touchpad default
pt_PT: Utilize a predefinição do painel tátil

en: No buttons created
pt_PT: Sem botões criados

en: Left, middle and right areas
pt_PT: Áreas esquerda, do meio e direita

en: One, two and three fingers
pt_PT: Um, dois e três dedos

en: Tap to Click
pt_PT: Tocar para clicar

en: Two-finger Scrolling
pt_PT: Deslocamento com dois dedos

en: Edge Scrolling
pt_PT: Deslocamento lateral

en: Problem Reporting
pt_PT: Relatar problemas

en: _Automatic Problem Reporting
pt_PT: Relatar problemas _automaticamente

en: File History
pt_PT: Histórico de ficheiros

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
pt_PT: O histórico de ficheiros mantém um registo dos ficheiros que foram utilizados. Esta informação é partilhada entre as aplicações, e torna mais fácil encontrar ficheiros que pode querer utilizar.

en: File H_istory
pt_PT: H_istórico de ficheiros

en: File _History Duration
pt_PT: Duração do _histórico de ficheiros

en: _Clear History…
pt_PT: Limpar o históri_co…

en: Trash & Temporary Files
pt_PT: Lixo e ficheiros temporários

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pt_PT: O lixo e os ficheiros temporários podem, por vezes, incluir informação pessoal e sensitiva. Eliminá-los automaticamente ajuda a proteger a sua privacidade.

en: Automatically Delete _Trash Content
pt_PT: Esvaziar o _lixo automaticamente

en: Automatically Delete Temporary _Files
pt_PT: Expurgar os _ficheiros temporários automaticamente

en: Automatically Delete _Period
pt_PT: Compasso de espera entre o esvaziar de lixo automaticamente

en: _Empty Trash…
pt_PT: _Esvaziar o lixo…

en: _Delete Temporary Files…
pt_PT: _Eliminar os ficheiros temporários…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
pt_PT: 1 dia

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
pt_PT: 2 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
pt_PT: 3 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
pt_PT: 4 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
pt_PT: 5 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
pt_PT: 6 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
pt_PT: 7 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
pt_PT: 14 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
pt_PT: 30 dias

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
pt_PT: Para sempre

en: Connect to your data in the cloud
pt_PT: Ligue-se aos seus dados na nuvem

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
pt_PT: Sem ligação à Internet — ligue-se para definir novas contas online

en: Add an account
pt_PT: Adicionar uma conta

en: Remove Account
pt_PT: Remover conta

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Panels
pt_PT: Painéis

en: Go back to previous panel
pt_PT: Voltar ao painel anterior

en: Cancel search
pt_PT: Cancelar pesquisa

en: All Settings
pt_PT: Todas as definições

en: Primary Menu
pt_PT: Menu principal

en: Warning: Development Version
pt_PT: Aviso: versão em desenvolvimento

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pt_PT: Esta versão de Definições deve ser usada apenas para desenvolvimento. Pode incorrer em comportamento anormal do sistema, perda de dados, e outras falhas inesperadas.

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Printers
pt_PT: Impressoras

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pt_PT: Adicionar impressoras, ver trabalhos de impressão e decidir como os deseja imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
pt_PT: Impressora;Pilha;Imprimir;Papel;Tinta;Toner;

en: Protect your location information
pt_PT: Proteger os seus dados de localização

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
pt_PT: ecrã;bloquear;trancar;diagnósticos;falha;privado;recente;temporário;tmp;índice;nome;rede;identidade;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pt_PT: Ver o mapeamento dos botões e ajustar a sensibilidade do estilo de tablets gráficos

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pt_PT: Tablet;Wacom;Caneta;Stylus;Borracha;Rato;

en: Power
pt_PT: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
pt_PT: Ver o estado da sua bateria e alterar as definições de poupança de energia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pt_PT: Energia;Dormir;Suspender;Hibernar;Bateria;Brilho;Escurecer;Desligar;Monitorizar;DPMS;Inativo;

en: Color
pt_PT: Cor

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pt_PT: Calibre a cor dos seus dispositivos, tais como ecrãs, câmaras ou impressoras

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pt_PT: Cor;ICC;Perfil;Calibrar;Impressora;Ecrã;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pt_PT: Ligar e desligar o Bluetooth e ligar os seus dispositivos

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pt_PT: partilhar;partilha;bluetooth;obex;

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Change your background image to a wallpaper or photo
pt_PT: Alterar a sua imagem de fundo para um papel de parede ou fotografia

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
pt_PT: Papel de parede;Ecrã;Área de trabalho;

en: Sound
pt_PT: Som

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pt_PT: Alterar o volume do som, entradas, saídas e os sons de alerta

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pt_PT: Placa;Cartão;Microfone;Volume;Baixar;Balanço;Bluetooth;Auscultadores;Áudio;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
pt_PT: Alterar como utilizar os monitores e projetores ligados

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pt_PT: Painel;Projetor;xrandr;Ecrã;Resolução;Atualizar;Monitor;Noturno;Luz;Azul;cor;anoitecer;amanhecer;

en: Keyboard
pt_PT: Teclado

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pt_PT: Alterar teclas de atalho e definir as suas preferências de escrita, esquemas de teclado e fontes de entrada

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
pt_PT: Atalho;Área de trabalho;Janela;Redimensionar;Zoom;Inserir;Fonte;Bloquear;Volume;Trancar;

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Add or remove users and change your password
pt_PT: Adicionar ou eliminar utilizadores e alterar a sua palavra-passe

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
pt_PT: Acesso;Nome;Impressão digital;Avatar;Logotipo;Rosto;Palavra-passe;Controlos parentais;Tempo de ecrã; Restrições de aplicações;Restrições da Web;Uso;Limite de uso;Miúdo,Criança;

en: Accessibility
pt_PT: Acessibilidade

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pt_PT: Tornar mais simples ver, ouvir, escrever, apontar e clicar

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
pt_PT: Teclado;Rato;a11y;Acessibilidade;Contraste;Ampliação;Leitor;ecrã;texto;fonte;tamanho;AccessX;pegajosas;lentas;saltantes;Rato;Duplo;Clique;Assistente;

en: Multitasking
pt_PT: Multitarefa

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pt_PT: Gerir preferências para produtividade e multitarefa

en: Control various application permissions and settings
pt_PT: Controlar várias permissões e definições de aplicações

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
pt_PT: aplicação;flatpak;permissão;definição;

en: Control what you want to share with others
pt_PT: Controlar o que deseja partilhar com outros

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pt_PT: partilhar;partilha;ssh;máquina;nome;remota;desktop;média;áudio;vídeo;imagens;fotografias;filmes;servidor;desenho;

en: Removable Media
pt_PT: Suportes removíveis

en: Configure Removable Media settings
pt_PT: Configurar as definições de suportes removíveis

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pt_PT: dispositivo;sistema;predefinição;aplicação;preferido;cd;dvd;usb;áudio;vídeo;disco;removível;media;autoiniciar;suporte;

en: Region & Language
pt_PT: Região e Idioma

en: Select your display language and formats
pt_PT: Selecionar o seu idioma de apresentação e formatos

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pt_PT: Idioma;Disposição;Teclado;Introdução;Entrada;

en: About
pt_PT: Acerca

en: View information about your system
pt_PT: Ver informação acerca do seu sistema

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pt_PT: dispositivo;sistema;informação;memória;processador;versão;aplicação;preferido;cd;dvd;usb;áudio;vídeo;disco;removível;media;autoiniciar;

en: Control how you connect to the Internet
pt_PT: Controlar como se liga à Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pt_PT: Rede;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Banda;larga;Modem;Bluetooth;vpn;vlan;bridge;bond;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pt_PT: Controlar como se liga à redes Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pt_PT: Rede;Wireless;Sem-fios;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;WAN;Broadband;Banda;larga;DNS;

en: Mobile Network
pt_PT: Rede móvel

en: Configure Telephony and mobile data connections
pt_PT: Configurar ligações telefónicas e de dados móveis

en: Change the date and time, including time zone
pt_PT: Alterar a data e hora, incluindo o fuso horário

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pt_PT: Relógio;Fuso horário;Fuso;Localização;Hora;

en: Protect your pictures
pt_PT: Proteja as suas fotos

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
pt_PT: ecrã;bloquear;trancar;diagnósticos;falha;privado;recente;temporário;tmp;índice;nome;rede;identidade;

en: Control which notifications are displayed and what they show
pt_PT: Controlar que notificações são apresentadas e o que mostram

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pt_PT: Notificações;Faixas;Mensagem;Área de Notificação;Instantâneas;

en: Default Applications
pt_PT: Aplicações predefinidas

en: Configure Default Applications
pt_PT: Configurar as aplicações predefinidas

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
pt_PT: predefinição;aplicação;preferida;média;

en: Protect your conversations
pt_PT: Proteja as suas conversas

en: Manage Thunderbolt devices
pt_PT: Gerir dispositivos Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
pt_PT: Thunderbolt;privacidade;

en: Mouse & Touchpad
pt_PT: Rato e Painel tátil

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pt_PT: Alterar a sensibilidade do seu rato ou painel tátil e escolher entre destro ou canhoto

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pt_PT: Trackpad;Cursor;Clique;Toque;Duplo;Botão;Trackball;Deslocar;

en: Diagnostics
pt_PT: Diagnósticos

en: Report your problems
pt_PT: Relate os seus problemas

en: File History & Trash
pt_PT: Histórico de ficheiros e Lixo

en: Don't leave traces
pt_PT: Não deixar rastros

en: Online Accounts
pt_PT: Contas online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pt_PT: Ligar-se às suas contas online e decidir como as utilizar

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pt_PT: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Diálogo;Calendário;Correio;Contacto;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pt_PT: Preferências;Definições;

en: Turn zoom on or off
pt_PT: Ativar ou desativar a ampliação

en: Zoom in
pt_PT: Ampliar

en: Zoom out
pt_PT: Reduzir

en: Turn screen reader on or off
pt_PT: Ativar ou desativar o leitor de ecrã

en: Turn on-screen keyboard on or off
pt_PT: Ativar ou desativar o teclado no ecrã

en: Increase text size
pt_PT: Aumentar o tamanho do texto

en: Decrease text size
pt_PT: Reduzir o tamanho do texto

en: High contrast on or off
pt_PT: Ativar ou desativar o alto contraste

en: Switch to next input source
pt_PT: Alternar para a fonte de introdução seguinte

en: Switch to previous input source
pt_PT: Alternar para fonte de introdução anterior

en: Raven Applets
pt_PT: Mini aplicações Raven

en: Raven Notifications
pt_PT: Notificações do Raven

en: Clear Notifications
pt_PT: Limpar notificações

en: Launchers
pt_PT: Iniciadores

en: Launch help browser
pt_PT: Navegador de ajuda

en: Launch calculator
pt_PT: Calculadora

en: Launch email client
pt_PT: Cliente de correio eletrónico

en: Launch web browser
pt_PT: Navegador Web

en: Home folder
pt_PT: Pasta pessoal

[ctx: keybinding]
en: Search
pt_PT: Procurar

en: Screenshots
pt_PT: Capturas de ecrã

en: Save a screenshot to $PICTURES
pt_PT: Gravar uma captura do ecrã em $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
pt_PT: Gravar uma captura de uma janela em $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
pt_PT: Gravar uma captura de uma área em $PICTURES

en: Sound and Media
pt_PT: Som e multimédia

en: Volume mute/unmute
pt_PT: Emudecer/desemudecer o volume

en: Volume down
pt_PT: Reduzir o volume

en: Volume up
pt_PT: Aumentar o volume

en: Microphone mute/unmute
pt_PT: Emudecer/desemudecer o microfone

en: Launch media player
pt_PT: Iniciar o reprodutor multimédia

en: Play (or play/pause)
pt_PT: Reproduzir (ou reproduzir/pausar)

en: Pause playback
pt_PT: Pausar a reprodução

en: Stop playback
pt_PT: Parar a reprodução

en: Previous track
pt_PT: Faixa anterior

en: Next track
pt_PT: Faixa seguinte

en: Eject
pt_PT: Ejetar

en: System
pt_PT: Sistema

en: Show the Power Dialog
pt_PT: Mostrar a janela de Energia

en: Log out
pt_PT: Terminar sessão

en: Lock screen
pt_PT: Bloquear ecrã
