budgie-control-center 1.2.0 - en to ru translation catalogue (1696 entries)

en: Two Sided
ru: Двусторонняя печать

en: Paper Type
ru: Тип бумаги

en: Paper Source
ru: Источники бумаги

en: Output Tray
ru: Выходной лоток

[ctx: printing option]
en: Resolution
ru: Разрешение

en: GhostScript pre-filtering
ru: Предварительная фильтрация GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ru: Страниц на сторону

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ru: Двусторонняя печать

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ru: Ориентация

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ru: Общие

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ru: Настройка страницы

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ru: Устанавливаемые параметры

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ru: Задание

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ru: Качество изображения

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ru: Завершение

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ru: Пробная страница

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ru: Пробная страница

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ru: Нет активных заданий

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ru[0]: %u задание
ru[1]: %u задания
ru[2]: %u заданий
ru[3]: %u заданий

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ru: Очистить печатающие головки принтера

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ru: Мало тонера

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ru: Тонер закончился

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ru: Мало проявителя

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ru: Проявитель закончился

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ru: Маркер скоро закончится

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ru: Маркер закончился

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ru: Открыта крышка

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ru: Открыта дверца

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ru: Мало бумаги

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ru: Бумага закончилась

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ru: Выключен

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ru: Остановлен

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ru: Резервуар почти полон

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ru: Резервуар заполнен

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ru: Фотобарабан скоро выйдет из строя

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ru: Фотобарабан перестал работать

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ru: Готов

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ru: Не принимает задания

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ru: Обработка

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ru: Производитель

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ru: Драйвер

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ru: Односторонняя печать

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ru: По длинной стороне (стандарт)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ru: По короткой стороне (переворот)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ru: Портретная

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ru: Ландшафтная

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ru: Перевёрнутая ландшафтная

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ru: Перевёрнутая портретная

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
ru: Автоматическая конфигурация

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ru: Принтер «%s» удалён

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ru: Не удалось добавить новый принтер.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ru: Не удалось загрузить интерфейс пользователя: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
ru: Разблокировать для добавления принтеров и изменения настроек

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ru: Ожидание

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ru: Приостановлено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ru: Требуется аутентификация

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ru: Выполняется

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ru: Остановлено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ru: Отменено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ru: Прервано

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ru: Выполнено

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
ru: Переместите это задание в начало очереди

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ru: Принтер JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ru: Принтер LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ru: Подробности %s

en: No suitable driver found
ru: Подходящий драйвер не найден

en: Select PPD File
ru: Выберите файл PPD

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Open
ru: _Открыть

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ru: Файлы PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ru: Выбрать автоматически

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ru: Параметры по умолчанию

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ru: Встраивать только шрифты GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ru: Преобразовать в PS level 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ru: Преобразовать в PS level 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ru: Без предварительной фильтрации

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ru: Добавить принтер

en: Unlock Print Server
ru: Разблокировать сервер печати

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ru: Разблокировать %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ru: Введите имя пользователя и пароль для просмотра принтеров на %s.

en: Searching for Printers
ru: Поиск принтеров

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ru: Последовательный порт

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ru: Параллельный порт

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ru: Расположение: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ru: Адрес: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ru: Сервер требует аутентификацию

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ru[0]: %u задание требует аутентификацию
ru[1]: %u задания требуют аутентификацию
ru[2]: %u заданий требуют аутентификацию
ru[3]: %u заданий требуют аутентификацию

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ru: Текущие задания — %s

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ru: Введите учётные данные для печати из %s.

en: %d of %d
ru: %d из %d

en: New shortcut…
ru: Новая комбинация…

en: Button %d
ru: Кнопка %d

en: Button
ru: Кнопка

en: Output:
ru: Вывод:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ru: Сохранять соотношение сторон (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ru: Отображение на один экран

en: Display Mapping
ru: Отображение на экран

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Test Your _Settings
ru: Проверить _настройки

en: Stylus
ru: Перо

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ru: Планшет

en: Batteries
ru: Батареи

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
ru: ИБП

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ru: Батарея

en: When _idle
ru: При п_ростое

en: Suspend
ru: Режим ожидания

en: Power Off
ru: Выключить

en: Hibernate
ru: Режим гибернации

en: Nothing
ru: Ничего не делать

en: Off
ru: Выключено

en: When on battery power
ru: При работе от батареи

en: When plugged in
ru: При подключении

en: On
ru: Включено

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут
ru[3]: %d минут

[ctx: Idle time]
en: Never
ru: Никогда

en: Automatic suspend
ru: Автоматический режим ожидания

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
ru: Режим высокой производительности временно запрещён из-за высокой температуры устройства.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
ru: Режим высокой производительности временно запрещён из-за обнаруженной работы на коленях. Переместите устройство на ровную поверхность для возобновления режима.

en: Performance mode temporarily disabled.
ru: Режим высокой производительности запрещён.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
ru: Низкий заряд батареи: включён режим низкого потребления. Предыдущий режим будет автоматически включён когда батарея будет заряжена.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
ru: Режим низкого потребления активирован «%s».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
ru: Режим высокой производительности активирован «%s».

[ctx: Power profile]
en: Performance
ru: Производительный

en: High performance and power usage.
ru: Высокая производительность и энергопотребление.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ru: Сбалансированный

en: Standard performance and power usage.
ru: Стандартная производительность и энергопотребление.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ru: Энергосберегающий

en: Reduced performance and power usage.
ru: Уменьшенная производительность и энергопотребление.

en: Unknown time
ru: Время неизвестно

en: %i minute | %i minutes
ru[0]: %i минута
ru[1]: %i минуты
ru[2]: %i минут
ru[3]: %i минут

en: %i hour | %i hours
ru[0]: %i час
ru[1]: %i часа
ru[2]: %i часов
ru[3]: %i часов

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов
ru[3]: часов

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут
ru[3]: минут

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ru: Полностью зарядится через %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ru: Внимание: разрядится через %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ru: Разрядится через %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ru: Полностью заряжена

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ru: Не заряжается

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ru: Разряжена

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ru: Зарядка

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ru: Разрядка

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ru: Беспроводная мышь

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ru: Беспроводная клавиатура

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ru: Источник бесперебойного питания

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ru: КПК

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ru: Мобильный телефон

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ru: Медиапроигрыватель

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ru: Компьютер

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ru: Игровое устройство ввода

[ctx: Battery name]
en: Main
ru: Основная

[ctx: Battery name]
en: Extra
ru: Дополнительная

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ru: Стандартное цветовое пространство

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ru: Тестовый профиль

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ru: Автоматический

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ru: Низкое качество

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ru: Среднее качество

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ru: Высокое качество

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ru: RGB по умолчанию

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ru: CMYK по умолчанию

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ru: Серое по умолчанию

en: Vendor supplied factory calibration data
ru: Предоставленные производителем данные заводской калибровки

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ru: Полноэкранный режим коррекции не возможен с этим профилем

en: This profile may no longer be accurate
ru: Возможно этот профиль уже неточный

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ru: Экран ноутбука

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ru: Встроенная веб-камера

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ru: Монитор %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ru: Сканер %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ru: Камера %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ru: Принтер %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ru: Веб-камера %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ru: По умолчанию:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ru: Цветовое пространство:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ru: Тестовый профиль:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ru: Выберите файл профиля ICC

en: _Import
ru: _Импортировать

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ru: Поддерживаемые профили ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ru: Все файлы

en: Screen
ru: Экран

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ru: Сохранить профиль

en: _Save
ru: _Сохранить

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ru: Создать цветовой профиль для выбранного устройства

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ru: Измерительный инструмент не обнаружен. Проверьте, что он включён и правильно подключён.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ru: Измерительный инструмент не поддерживает профилирование принтеров.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ru: Этот тип устройств ещё не поддерживается.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ru: Поместите устройство калибровки на квадрат и нажмите «Запустить»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ru: Наведите устройство калибровки на место калибровки и нажмите «Продолжить»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ru: Переместите устройство калибровки на поверхность и нажмите «Продолжить»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ru: Закройте крышку ноутбука

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ru: Произошла внутренняя ошибка, которая не может быть исправлена.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ru: Необходимые для калибровки инструменты не установлены.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ru: Ошибка при создании профиля.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ru: Целевая точка белого не получена.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ru: Выполнено!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ru: Сбой калибровки!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ru: Можно убрать устройство калибровки.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ru: Не трогайте устройство калибровки в процессе выполнения

en: Enable color management for %s
ru: Включить управление цветом для %s

en: Show color profiles for %s
ru: Показать цветовые профили для %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ru: Неоткалиброванный

en: multiple sizes
ru: множество размеров

en: No Desktop Background
ru: Без фона рабочего стола

en: Select a picture
ru: Выберите изображение

en: Current background
ru: Текущий фон

en: Custom
ru: Другой

en: Testing %s
ru: Проверка %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ru: Ландшафтная

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ru: Портретная справа

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ru: Портретная слева

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ru: Ландшафтная (перевернутая)

en: %.2lf Hz
ru: %.2lf Гц

en: _Apply
ru: _Применить

en: Apply Changes?
ru: Применить изменения?

en: Changes Cannot be Applied
ru: Изменения не могут быть применены

en: This could be due to hardware limitations.
ru: Это может быть связано с аппаратными ограничениями.

en: More Warm
ru: Более тёплый

en: Less Warm
ru: Менее тёплый

en: None
ru: Нет

en: Layout default
ru: Макет по умолчанию

en: Custom Shortcuts
ru: Дополнительные комбинации клавиш

en: More…
ru: Ещё…

en: No input sources found
ru: Источники ввода не найдены

[ctx: Input Source]
en: Other
ru: Другое

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ru: %s уже используется для %s. Если применить, комбинация для %s будет отключена

en: Enter the new shortcut
ru: Введите новую комбинацию

en: Set Custom Shortcut
ru: Установить пользовательскую комбинацию клавиш

en: Set Shortcut
ru: Установить комбинацию клавиш

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
ru: Введите новую комбинацию для изменения %s.

en: Add Custom Shortcut
ru: Добавить пользовательскую комбинацию клавиш

en: Alternate Characters Key
ru: Клавиша альтернативных символов

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ru: Клавиша альтернативных символов может использоваться для ввода дополнительных символов. Они иногда изображены на кнопках клавиатуры как третий вариант.

[ctx: keyboard key]
en: None
ru: Нет

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ru: Левый Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ru: Правый Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ru: Левый Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ru: Правый Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ru: Кнопка меню

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ru: Правый Ctrl

en: Compose Key
ru: Кнопка композиции

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ru: Кнопка композиции позволяет вводить самые разнообразные символы. Чтобы использовать это, нажмите кнопку композиции, затем последовательность символов.  Например, кнопка композиции, за которой следуют <b>C</b> и <b>o</b>, введет <b>©</b>, <b>a</b>, за которым следует <b>'</b>, введет <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
ru: Печать экрана

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ru: Переключить источники ввода можно сочетанием клавиш %s.
    Эту комбинацию можно изменить в настройках сочетаний.

en: %d modified | %d modified
ru[0]: %d изменена
ru[1]: %d изменены
ru[2]: %d изменено
ru[3]: %d изменено

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Reset All Shortcuts?
ru: Сбросить все комбинации клавиш?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ru: Сброс комбинаций клавиш может также повлиять на пользовательские комбинации клавиш. Это действие нельзя отменить.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Reset All
ru: Сбросить все

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ru: Выключено

en: Authentication failed
ru: Сбой аутентификации

en: The new password is too short
ru: Новый пароль слишком короткий

en: The new password is too simple
ru: Новый пароль слишком прост

en: The old and new passwords are too similar
ru: Старый и новый пароли слишком похожи

en: The new password has already been used recently.
ru: Новый пароль уже недавно использовался.

en: The new password must contain numeric or special characters
ru: Новый пароль должен содержать цифровые или специальные символы

en: The old and new passwords are the same
ru: Новый пароль совпадает со старым

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ru: Ваш пароль изменился с момента последней аутентификации!

en: The new password does not contain enough different characters
ru: В новом пароле недостаточно различных символов

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Please choose another password.
ru: Выберите другой пароль.

en: Please type your current password again.
ru: Введите пароль ещё раз.

en: Password could not be changed
ru: Не удалось изменить пароль

en: The passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: Select
ru: Выбрать

en: Browse for more pictures
ru: Найти дополнительные изображения

en: Cannot automatically join this type of domain
ru: Не удалось автоматически присоединиться к этому типу домена

en: No such domain or realm found
ru: Домен или realm не найден

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ru: Не удалось войти как %s в домене %s

en: Invalid password, please try again
ru: Неправильный пароль, попробуйте ещё раз

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ru: Не удалось подключиться к домену %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
ru: устройство должно быть зарезервирована для этого действия

en: the device is already claimed by another process
ru: устройство уже зарезервировано другим процессом

en: you do not have permission to perform the action
ru: у вас нет доступа, чтобы выполнить это действие

en: no prints have been enrolled
ru: нет сканированных отпечатков

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ru: Не удалось связаться с устройством для сканирования

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ru: Не удалось связаться с устройством сканирования отпечатков

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ru: Не удалось связаться с сервисом отпечатков

en: Failed to list fingerprints: %s
ru: Не удалось перечислить отпечатки: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
ru: ваш модуль авторизации ладони

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
ru: Убедитесь, что fprintd был включен с помощью %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ru: Не удалось удалить сохранённые отпечатки: %s

en: Left thumb
ru: Левый большой палец

en: Left middle finger
ru: Левый средний палец

en: _Left index finger
ru: _Левый указательный палец

en: Left ring finger
ru: Левый безымянный палец

en: Left little finger
ru: Левый мизинец

en: Right thumb
ru: Правый большой палец

en: Right middle finger
ru: Правый средний палец

en: _Right index finger
ru: _Правый указательный палец

en: Right ring finger
ru: Правый безымянный палец

en: Right little finger
ru: Правый мизинец

en: Unknown Finger
ru: Неизвестный палец

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ru: Выполнено

en: Fingerprint device disconnected
ru: Устройство чтения отпечатков отключено

en: Fingerprint device storage is full
ru: Память устройства чтения отпечатков заполнена

en: Fingerprint is a duplicate
ru: Данный опечаток пальца - дубликат

en: Failed to enroll new fingerprint
ru: Не удалось добавить новый отпечаток

en: Failed to start enrollment: %s
ru: Не удалось начать сканирование: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ru: Не удалось добавить новый отпечаток

en: Failed to stop enrollment: %s
ru: Не удалось прекратить сканирование: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ru: Поднимайте и прикладывайте ваш палец к устройству чтения несколько раз для добавления

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ru: Отсканировать новый отпечаток

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ru: Не удалось освободить устройство чтения %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ru: Проблема с чтением с устройства

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ru: Не удалось зарезервировать устройство чтения %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ru: Не удалось получить устройство чтения: %s

en: Your account
ru: Ваша учётная запись

en: Failed to delete user
ru: Не удалось удалить пользователя

en: Failed to revoke remotely managed user
ru: Не удалось аннулировать удалённого пользователя

en: You cannot delete your own account.
ru: Нельзя удалить собственную учётную запись.

en: %s is still logged in
ru: %s всё ещё находится в системе

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ru: Удаление пользователя, с незавершённым сеансом, может привести систему в противоречивое состояние.

en: Do you want to keep %s’s files?
ru: Хотите сохранить файлы пользователя %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ru: Можно сохранить домашнюю папку, почтовый ящик и временные файлы при удалении учётной записи пользователя.

en: _Delete Files
ru: _Удалить файлы

en: _Keep Files
ru: _Сохранить файлы

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ru: Действительно аннулировать удалённую учётную запись %s?

en: _Delete
ru: _Удалить

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ru: Учётная запись отключена

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ru: Установить при следующем входе в систему

[ctx: Password mode]
en: None
ru: Нет

en: Logged in
ru: Авторизованный

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ru: Включено

en: Failed to contact the accounts service
ru: Не удалось связаться со службой учётных записей

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ru: Убедитесь, что AccountService установлен и включён.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ru: Чтобы изменить,
    сначала нажмите на значок *

en: Delete the selected user account
ru: Удалить выбранную учётную запись пользователя

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ru: Чтобы удалить выбранную учётную запись пользователя,
    сначала нажмите на значок *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
ru: Разблокировать для добавления пользователей и изменения настроек

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ru: Имя пользователя может состоять только из букв латинского алфавита в верхнем и нижнем регистре, цифр и следующих символов: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ru: Данное имя пользователя недоступно. Попробуйте ввести другое.

en: The username is too long.
ru: Имя пользователя слишком длинное.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ru: Используется для именования вашей домашней папки и не может быть изменено.

en: Should match the web address of your login provider.
ru: Должно совпадать с веб-адресом провайдера вашей учётной записи.

en: Failed to add account
ru: Не удалось добавить учётную запись

en: Failed to register account
ru: Не удалось зарегистрировать учётную запись

en: No supported way to authenticate with this domain
ru: Нет поддерживаемого метода аутентификации в этом домене

en: Failed to join domain
ru: Не удалось подключить к домену

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ru: Неправильное имя пользователя.
    Попробуйте ещё раз.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ru: Неправильный пароль.
    Попробуйте ещё раз.

en: Failed to log into domain
ru: Не удалось войти в домен

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ru: Не удалось найти домен. Может быть, он написан с ошибкой?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ru: Новый пароль должен отличаться от старого.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ru: Попробуйте изменить некоторые буквы и цифры.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ru: Попробуйте изменить пароль немного больше.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ru: Пароль не содержащий имя пользователя будет надёжнее.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ru: Старайтесь избегать использования вашего имени в пароле.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ru: Старайтесь избегать слов из которых состоит пароль.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ru: Старайтесь избегать общих слов.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ru: Старайтесь избегать перестановки существующих слов.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ru: Попробуйте использовать больше чисел.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ru: Попробуйте использовать больше заглавных букв.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ru: Попробуйте использовать больше строчных букв.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ru: Попробуйте использовать больше специальных символов, например знаки препинания.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ru: Попробуйте использовать вперемешку буквы, цифры и знаки препинания.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ru: Старайтесь избегать повторения одного и того же символа.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ru: Старайтесь избегать повторения одного и того же символа: используйте вперемешку буквы, цифры и знаки препинания.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ru: Старайтесь избегать последовательностей, например 1234 или abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ru: Пароль должен быть длиннее. Попробуйте добавить больше букв, цифр и знаков препинания.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ru: Смешайте заглавные и строчные буквы несколько раз.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ru: Добавление большего количества букв, цифр и знаков препинания сделает пароль надёжнее.

en: This Week
ru: На этой неделе

en: Last Week
ru: На прошлой неделе

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
ru: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
ru: %e %b %Y

en: Session Ended
ru: Сеанс завершён

en: Session Started
ru: Сеанс начат

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ru: %s — активность учётной записи

[ctx: Distance]
en: Short
ru: Короткая

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ru: ¼ экрана

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ru: ½ экрана

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ru: ¾ экрана

[ctx: Distance]
en: Long
ru: Длинная

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: cursor size]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: cursor size]
en: Large
ru: Увеличенный

[ctx: cursor size]
en: Larger
ru: Большой

[ctx: cursor size]
en: Largest
ru: Огромный

en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксель
ru[1]: %d пикселя
ru[2]: %d пикселей
ru[3]: %d пикселей

en: System Bus
ru: Системная шина

en: Full access
ru: Полный доступ

en: Session Bus
ru: Шина сеанса

en: Devices
ru: Устройства

en: Full access to /dev
ru: Полный доступ к /dev

en: Network
ru: Сеть

en: Has network access
ru: Имеет доступ к сети

en: Home
ru: Домашняя папка

en: Read-only
ru: Только для чтения

en: File System
ru: Файловая система

en: Settings
ru: Настройки

en: Can change settings
ru: Может изменять настройки

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ru: %s имеет следующие встроенные разрешения. Они не могут быть изменены. Если вас беспокоят эти разрешения, рассмотрите возможность удаления этого приложения.

en: Web Links
ru: Веб ссылки

en: Git Links
ru: Ссылки git

en: %s Links
ru: Ссылки %s

en: Unset
ru: Снять

en: Links
ru: Ссылки

en: Hypertext Files
ru: Гипертекстовые файлы

en: Text Files
ru: Текстовые файлы

en: Image Files
ru: Файлы изображений

en: Font Files
ru: Файлы шрифтов

en: Archive Files
ru: Файлы архивов

en: Package Files
ru: Файлы пакетов

en: Audio Files
ru: Аудио файлы

en: Video Files
ru: Видео файлы

en: Other Files
ru: Прочие файлы

note: List of applications.
en: Applications
ru: Приложения

[ctx: service is enabled]
en: On
ru: Включено

[ctx: service is disabled]
en: Off
ru: Выключено

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: service is active]
en: Active
ru: Запущено

en: Choose a Folder
ru: Выберите папку

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ru: Общий доступ к файлам позволяет открыть доступ к вашим папкам другим пользователям сети с помощью: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
ru: При включённом удалённом входе, удалённые пользователи могут подключаться используя команду Secure Shell:
    %s

en: Copy
ru: Копировать

en: Sharing
ru: Общий доступ

note: Label
en: No networks selected for sharing
ru: Не выбрано ни одной сети для обеспечения общего доступа

en: Ask what to do
ru: Спрашивать, что делать

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Open folder
ru: Открыть папку

en: Other Media
ru: Другой носитель

en: Select an application for audio CDs
ru: Выберите приложение для звуковых компакт-дисков

en: Select an application for video DVDs
ru: Выберите приложения для видео DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
ru: Выберите приложение, запускаемое при подключении музыкального плеера

en: Select an application to run when a camera is connected
ru: Выберите приложение, запускаемое при подключении камеры

en: Select an application for software CDs
ru: Выберите приложение для компакт-дисков с программами

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ru: звуковой DVD

en: blank Blu-ray disc
ru: чистый диск Blu-ray

en: blank CD disc
ru: чистый компакт-диск

en: blank DVD disc
ru: чистый диск DVD

en: blank HD DVD disc
ru: чистый диск HD DVD

en: Blu-ray video disc
ru: Видеодиск Blu-ray

en: e-book reader
ru: Устройство чтения электронных книг

en: HD DVD video disc
ru: Видеодиск HD DVD

en: Picture CD
ru: Диск Picture CD

en: Super Video CD
ru: Компакт-диск Super Video

en: Video CD
ru: Видеодиск VCD

en: Windows software
ru: Приложение Windows

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ru: Имперская

[ctx: measurement format]
en: Metric
ru: Метрическая

en: Formats
ru: Форматы

en: Unknown
ru: Неизвестно

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ru: 64-бит

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ru: 32-бит

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ru: Точка доступа

en: _Copy
ru: _Копировать

en: Select _All
ru: Выбрать в_сё

en: Unlock to Change Settings
ru: Разблокировать для изменения настроек

en: Other…
ru: Другой…

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
ru: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
ru: %e %b %Y

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов
ru[3]: %d часов

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд
ru[3]: %d секунд

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ru: 0 секунд

en: never
ru: никогда

en: today
ru: сегодня

en: yesterday
ru: вчера

en: %i day ago | %i days ago
ru[0]: %i день назад
ru[1]: %i дня назад
ru[2]: %i дней назад
ru[3]: %i дней назад

en: IPv4 Address
ru: Адрес IPv4

en: IPv6 Address
ru: Адрес IPv6

en: IP Address
ru: Адрес IP

en: Hardware Address
ru: Аппаратный адрес

en: Default Route
ru: Маршрут по умолчанию

en: Last used
ru: Последнее использование

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ru: %d Мб/с

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ru: Проводные

en: Options…
ru: Параметры…

en: missing EAP-FAST PAC file
ru: отсутствует файл EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
ru: Выберите PAC-файл

en: PAC files (*.pac)
ru: Файлы PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ru: отсутствует имя пользователя EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
ru: отсутствует пароль EAP-LEAP

en: missing leap-username
ru: отсутствует leap-имя пользователя

en: missing leap-password
ru: отсутствует leap-пароль

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ru: недействительный сертификат EAP-PEAP CA: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ru: недействительный сертификат EAP-PEAP CA: сертификат не указан

en: Choose a Certificate Authority certificate
ru: Выберите сертификат центра сертификации

en: missing wep-key
ru: отсутствует wep-ключ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ru: недействительный wep-ключ: ключ с длиной %zu должен содержать только шестнадцатеричные цифры

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ru: недействительный wep-ключ: ключ с длиной %zu должен содержать только символы ASCII

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ru: недействительный wep-ключ: ключ с неверной длиной %zu. Ключ должен быть длиной 5/13 (ASCII) или 10/26 (HEX)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ru: недействительный wep-ключ: парольная фраза не может быть пустой

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ru: недействительный wep-ключ: парольная фраза должна быть короче 64 символов

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ru: неизвестная ошибка в безопасности 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
ru: файлы не выбраны

en: unspecified error validating eap-method file
ru: неизвестная ошибка проверки файла ЕАР-методом

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ru: Приватные ключи DER, PEM или PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ru: Сертификаты DER или PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ru: недействительный сертификат EAP-TTLS CA: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ru: недействительный сертификат EAP-TTLS CA: сертификат не указан

en: missing EAP username
ru: отсутствует имя пользователя EAP

en: missing EAP password
ru: отсутствует пароль EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ru: недействительный wpa-psk: ключ неверной длины %zu. Должен быть [8,63] байт или 64 шестнадцатеричных цифры

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ru: недействительный wpa-psk: невозможно интерпретировать ключ с 64 байтами как шестнадцатеричный

en: Unknown error validating 802.1X security
ru: Неизвестная ошибка проверки безопасности 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
ru: Пароль Wi-Fi отсутствует.

en: missing EAP-TLS identity
ru: отсутствует идентичность EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ru: недействительный сертификат EAP-TLS CA: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ru: недействительный сертификат EAP-TLS CA: сертификат не указан

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ru: недействительный приватный ключ EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ru: недействительный пользовательский сертификат EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ru: Незашифрованные приватные ключи являются небезопасными

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ru: Возможно, выбранный приватный ключ не защищён паролем. Это может привести к компрометированию ваших учётных данных. Выберите приватный ключ, защищённый паролем.
    
    (Вы можете защитить приватный ключ с помощью openssl)

en: Choose your personal certificate
ru: Выберите свой персональный сертификат

en: Choose your private key
ru: Выберите ваш приватный ключ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ru: Остановить точку доступа и отключить всех пользователей?

en: _Stop Hotspot
ru: _Остановить точку доступа

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
ru: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ru: Состояние неизвестно

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ru: Неуправляемое

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ru: Недоступно

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ru: Подключение

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ru: Требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ru: Подключено

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ru: Отключение

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ru: Сбой подключения

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ru: Состояние неизвестно (отсутствует)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ru: Сбой настройки

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ru: Сбой настройки IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ru: Истёк срок настроек IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ru: Требуется пароль, но он не задан

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ru: Клиент 802.1x отключён

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ru: Сбой настройки клиента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ru: Сбой клиента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ru: Клиент 802.1x слишком долго ожидал аутентификации

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ru: Служба PPP отключена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ru: Сбой PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ru: Не удалось запустить клиент DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ru: Ошибка клиента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ru: Сбой клиента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ru: Не удалось запустить службу общего подключения

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ru: Сбой службы общего подключения

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ru: Ошибка службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ru: Сбой службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ru: Линия занята

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ru: Нет гудка в линии

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ru: Невозможно установить несущую

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ru: Время, отведённое на звонок, истекло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ru: Не удалось дозвониться

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ru: Не удалось инициализировать модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ru: Не удалось выбрать указанный APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ru: Нет сетей для поиска

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ru: Отказано в регистрации в сети

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ru: Время в регистрации сети истекло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ru: Не удалось зарегистрироваться в запрошенной сети

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ru: Сбой проверки ПИН

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ru: Возможно, отсутствует микропрограмма устройства

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ru: Подключение пропало

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ru: Предполагалось, что соединение существует

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ru: Модем не найден

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ru: Сбой подключения по Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ru: Не вставлена SIM-карта

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ru: Требуется ПИН SIM-карты

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ru: Требуется SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ru: Некорректный SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ru: Сбой зависимости подключения

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ru: Отсутствует прошивка

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ru: Кабель не подключён

en: Insecure network (WEP)
ru: Незащищённая сеть (WEP)

en: Secure network (WPA)
ru: Защищённая сеть (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ru: Защищённая сеть (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ru: Защищённая сеть (WPA3)

en: Secure network
ru: Защищённая сеть

en: Security
ru: Безопасность

en: Delete Address
ru: Удалить адрес

en: Delete Route
ru: Удалить маршрут

en: automatic
ru: автоматический

en: Identity
ru: Идентификация

en: Cannot import VPN connection
ru: Не удалось импортировать соединение VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ru: Невозможно прочитать файл «%s» или файл не содержит корректную информацию о VPN-соединении
    
    Ошибка: %s.

en: Select file to import
ru: Выберите файл для импортирования

en: A file named “%s” already exists.
ru: Файл с именем «%s» уже существует.

en: _Replace
ru: _Заменить

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ru: Заменить %s сохраняемым VPN-соединением?

en: Cannot export VPN connection
ru: Не удалось экспортировать соединение VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ru: Невозможно экспортировать VPN-соединение «%s» в %s.
    
    Ошибка: %s.

en: Export VPN connection
ru: Экспортировать VPN-соединение

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ru: Нет

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ru: 40/128-битный ключ WEP (Hex или ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ru: 128-битная парольная фраза WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
ru: Динамический WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ru: Персональный WPA и WPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
ru: Корпоративный WPA и WPA2

en: WPA3 Personal
ru: Персональный WPA3

en: Preserve
ru: Предустановленный

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Random
ru: Случайный

en: Stable
ru: Стабильный

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ru: Введенный здесь MAC-адрес будет использоваться в качестве аппаратного адреса для сетевого устройства, на котором установлено это соединение. Эта функция известна как клонирование или подмена MAC. Пример: 00: 11: 22: 33: 44: 55

en: Profile %d
ru: Профиль %d

en: Unable to open connection editor
ru: Не удалось открыть редактор соединений

en: New Profile
ru: Создать профиль

en: _Add
ru: _Добавить

en: Import from file…
ru: Импортировать из файла…

en: Add VPN
ru: Добавить VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ru: Предприятие

[ctx: Wifi security]
en: None
ru: Нет

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
ru: Никогда

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
ru: %d Мб/с (%1.1f ГГц)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
ru: 2.4 ГГц / 5 ГГц

en: 2.4 GHz
ru: 2.4 ГГц

en: 5 GHz
ru: 5 ГГц

[ctx: Signal strength]
en: None
ru: Нет

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ru: Слабый

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ru: Средний

[ctx: Signal strength]
en: Good
ru: Хороший

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ru: Отличный

en: Forget Connection
ru: Забыть соединение

en: Remove Connection Profile
ru: Удалить профиль соединения

en: Remove VPN
ru: Удалить VPN

en: Details
ru: Подробности

en: Add new connection
ru: Добавить новое подключение

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ru: Включение точки доступа приведёт к отключению от %s, и доступ в интернет через Wi-Fi будет невозможен .

en: Must have a minimum of 8 characters
ru: Должно содержать не менее 8 символов

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
ru[0]: Должно содержать не более %d символа
ru[1]: Должно содержать не более %d символов
ru[2]: Должно содержать не более %d символов
ru[3]: Должно содержать не более %d символов

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ru: Включить точку доступа Wi-Fi?

en: Manual
ru: Вручную

en: Automatic
ru: Автоматический

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ru: При отсутствии URL для автоматической настройки используется метод Web Proxy Autodiscovery.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ru: Не рекомендуется использовать для непроверенных общедоступных сетей.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ru: Сетевые данные для выделенных сетей, включая пароли и любые пользовательские настройки, будут утеряны.

en: _Forget
ru: _Забыть

en: Known Wi-Fi Networks
ru: Известные сети Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ru: _Забыть

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ru: Использование в качестве точки доступа запрещено системной политикой

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ru: Беспроводное устройство не поддерживает режим точки доступа

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ru: К сожалению, что-то пошло не так. Обратитесь к поставщику программного обеспечения.

en: NetworkManager needs to be running.
ru: NetworkManager должен быть запущен.

en: 2G Only
ru: Только 2G

en: 3G Only
ru: Только 3G

en: 4G Only
ru: Только 4G

en: 5G Only
ru: Только 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 3G, 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
ru: 2G, 3G, 4G (Предпочтительно), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
ru: 2G, 3G (Предпочтительно), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ru: 2G, 3G, 4G (Предпочтительно)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ru: 2G, 3G (Предпочтительно), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
ru: 3G, 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
ru: 3G, 4G (Предпочтительно), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
ru: 3G (Предпочтительно), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
ru: 2G, 4G (Предпочтительно), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 3G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
ru: 2G, 3G (Предпочтительно), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
ru: 3G, 4G (Предпочтительно)

en: 3G (Preferred), 4G
ru: 3G (Предпочтительно), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ru: 2G, 4G (Предпочтительно)

en: 2G (Preferred), 4G
ru: 2G (Предпочтительно), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ru: 2G, 3G (Предпочтительно)

en: 2G (Preferred), 3G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G (Preferred), 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
ru: 3G, 5G (Предпочтительно)

en: 3G (Preferred), 5G
ru: 3G (Предпочтительно), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
ru: 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 4G (Preferred), 5G
ru: 4G (Предпочтительно), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Not Registered
ru: Не зарегистрирован

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Roaming
ru: Роуминг

en: Searching
ru: Поиск

en: Denied
ru: Отклонено

en: Unlock SIM card
ru: Разблокировать SIM-карту

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Please provide PIN code for SIM %d
ru: Пожалуйста, введите ПИН-код для SIM-карты %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ru: Введите ПИН, чтобы разблокировать вашу SIM-карту

en: Please provide PUK code for SIM %d
ru: Пожалуйста, предоставьте PUK-код для SIM-карты %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ru: Введите PUK, чтобы разблокировать вашу SIM-карту

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ru[0]: Введён неверный код. У вас осталась %1$u попытка
ru[1]: Введён неверный код. У вас осталось %1$u попытки
ru[2]: Введён неверный код. У вас осталось %1$u попыток
ru[3]: Введён неверный код. У вас осталось %1$u попыток

en: You have %u try left | You have %u tries left
ru[0]: У вас осталась %u попытка
ru[1]: У вас осталось %u попытки
ru[2]: У вас осталось %u попыток
ru[3]: У вас осталось %u попыток

en: Wrong password entered.
ru: Введён неверный код.

en: PUK code should be an 8 digit number
ru: Код PUK должен состоять из 8 цифр

en: Enter New PIN
ru: Введите новый ПИН

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ru: ПИН-код должен состоять из 4-8 цифр

en: Unlocking…
ru: Разблокировка…

en: _Set
ru: _Установить

en: Operation Cancelled
ru: Операция отменена

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
ru: <b>Ошибка:</b> Доступ запрещён для смены настроек

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
ru: <b>Ошибка:</b> Ошибка мобильного оборудования

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
ru: %e %B %Y, %l∶%M %p

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
ru: %l∶%M %p

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ru: Подсистема Thunderbolt (boltd) не установлена или настроена неправильно.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ru: Не удалось обнаружить Thunderbolt.
    Либо в системе отсутствует поддержка Thunderbolt, отключено в BIOS, либо установлено на неподдерживаемый уровень безопасности в BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ru: Поддержка Thunderbolt отключена в BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ru: Уровень безопасности Thunderbolt не может быть определен.

en: Error switching direct mode: %s
ru: Ошибка переключения в режим прямого доступа: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ru: Отключено

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ru: Подключение

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ru: Подключено

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ru: Ошибка авторизации

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ru: Авторизация

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ru: Сокращённая функциональность

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ru: Подключено и авторизовано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ru: Авторизовано в:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
ru: Подключено в:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ru: Зарегистрировано в:

en: Failed to authorize device:
ru: Не удалось авторизовать устройство:

en: Failed to forget device:
ru: Не удалось забыть устройство:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ru[0]: Зависит от %u другого устройства
ru[1]: Зависит от %u других устройств
ru[2]: Зависит от %u других устройств
ru[3]: Зависит от %u других устройств

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ru: Авторизовано

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ru: Проверьте щелчок, двойной щелчок, прокрутку

en: Five clicks, GEGL time!
ru: Сделайте пять щелчков мышью, чтобы открыть «пасхальное яйцо»!

en: Double click, primary button
ru: Двойной щелчок, основная кнопка

en: Single click, primary button
ru: Один щелчок, основная кнопка

en: Double click, middle button
ru: Двойной щелчок, средняя кнопка

en: Single click, middle button
ru: Один щелчок, средняя кнопка

en: Double click, secondary button
ru: Двойной щелчок, вторичная кнопка

en: Single click, secondary button
ru: Один щелчок, вторичная кнопка

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ru: Узнать больше

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ru: Отправка сообщения о технических проблемах помогает нам улучшать %s. Отчёты отправляются анонимно и не содержат персональных данных. %s

en: Empty all items from Trash?
ru: Удалить все объекты из корзины?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ru: Все объекты корзины будут безвозвратно удалены.

en: _Empty Trash
ru: _Очистить корзину

en: Delete all the temporary files?
ru: Удалить все временные файлы?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ru: Все временные файлы будут безвозвратно удалены.

en: _Purge Temporary Files
ru: _Удалить временные файлы

en: Clear File History?
ru: Очистить историю файлов?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
ru: После очистки списки недавно использованных файлов будут пустыми.

en: _Clear History
ru: _Очистить Историю

[ctx: Online Account]
en: Other
ru: Другое

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ru: Учётная запись %s

en: Error removing account
ru: Ошибка при удалении учётной записи

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
ru: %s удалён

en: Display version number
ru: Показать номер версии

en: Enable verbose mode
ru: Включить информативный режим

en: Search for the string
ru: Поиск строки

en: List possible panel names and exit
ru: Вывести список возможных имён панелей и выйти

en: Panel to display
ru: Область для отображения

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
ru: [ПАНЕЛЬ] [АРГУМЕНТ…]

en: Available panels:
ru: Доступные панели:

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Budgie Control Center
ru: Центр управления Budgie

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ru[0]: %u выход
ru[1]: %u выхода
ru[2]: %u выходов
ru[3]: %u выходов

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ru[0]: %u вход
ru[1]: %u входа
ru[2]: %u входов
ru[3]: %u входов

en: System Sounds
ru: Системные звуки

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ru: _Разблокировать

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ru: Принтеры не найдены

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ru: Введите сетевой адрес или найдите принтер

en: Authentication Required
ru: Требуется аутентификация

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ru: Введите имя пользователя и пароль для просмотра принтеров на сервере печати.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ru: Имя пользователя

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ru: Пароль

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ru: Домен

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ru: А_утентификация

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ru: Очистить все

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ru: _Авторизоваться

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ru: Нет активных заданий печати

en: Select Printer Driver
ru: Выберите драйвер принтера

en: Loading drivers database…
ru: Загрузка базы данных драйверов…

en: Printing Options
ru: Параметры печати

en: Printer Details
ru: Сведения о принтере

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ru: Использовать по умолчанию

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ru: Очистить печатающие головки

en: Remove Printer
ru: Удалить принтер

en: Model
ru: Модель

en: Location
ru: Местоположение

en: Ink Level
ru: Уровень чернил

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ru: Запустите снова когда проблема будет решена.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ru: Перезапустить

en: Name
ru: Имя

en: Address
ru: Адрес

en: Searching for preferred drivers…
ru: Поиск предпочтительных драйверов…

en: Search for Drivers
ru: Поиск драйверов

en: Select from Database…
ru: Выбрать из базы данных…

en: Install PPD File…
ru: Использовать файл PPD…

en: Authenticate
ru: Аутентификация

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
ru: Добавить принтер…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ru: Отменить

en: No printers
ru: Принтеров нет

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ru: Системная служба печати
    недоступна или не запущена.

en: Location services turned off
ru: Сервисы местоположения отключены

en: No applications can obtain location information.
ru: Нет приложений способных получить информацию о местоположении.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ru: Сервисы местоположения позволяют приложениям видеть ваше географическое положение. Точность возрастает при использовании WiFi и мобильного широкополосного доступа.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ru: Используются службы местоположения Mozilla: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Политика конфиденциальности</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
ru: Разрешите приложениям ниже доступ к вашему местоположению.

en: No Applications Have Asked for Location Access
ru: Нет приложений запросивших доступ к местоположению

en: Default
ru: По умолчанию

en: Middle Mouse Button Click
ru: Нажатие средней кнопки мыши

en: Right Mouse Button Click
ru: Нажатие правой кнопки мыши

en: Back
ru: Назад

en: Forward
ru: Вперёд

en: No stylus found
ru: Стилус не найден

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ru: Переместите стилус в непосредственную близость к планшету, чтобы настроить его

en: Eraser Pressure Feel
ru: Чувствительность нажатия ластика

en: Soft
ru: Высокая

en: Firm
ru: Низкая

en: Top Button
ru: Верхняя кнопка

en: Lower Button
ru: Нижняя кнопка

en: Lowest Button
ru: Самая нижняя кнопка

en: Tip Pressure Feel
ru: Чувствительность нажатия пера

en: Tablet (absolute)
ru: Планшет (абсолютный)

en: Touchpad (relative)
ru: Сенсорная панель (относительный)

en: Tablet Preferences
ru: Настройки планшета

en: _Help
ru: _Справка

en: No tablet detected
ru: Планшет не обнаружен

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ru: Подключите или включите планшет Wacom

en: Bluetooth Settings
ru: Настройки Bluetooth

en: Wacom Tablet
ru: Планшет Wacom

en: Tracking Mode
ru: Режим слежения

en: Left-Handed Orientation
ru: Настроить под левую руку

en: Map to Monitor…
ru: Отображение на экран…

en: Map Buttons…
ru: Отображение кнопок…

en: Calibrate…
ru: Калибровать…

en: Adjust mouse settings
ru: Изменить настройки мыши

en: Adjust display resolution
ru: Настроить разрешение экрана

en: Decouple Display
ru: Разъединить дисплей

en: Screen Calibration
ru: Калибровка экрана

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ru: Коснитесь маркеров, которые будут появляться на экране, чтобы откалибровать планшет.

en: Mis-click detected, restarting…
ru: Обнаружено ложное нажатие, выполняется перезапуск…

en: Map Buttons
ru: Отображение кнопок

en: Map buttons to functions
ru: Соответствие кнопок и функций

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ru: Чтобы изменить комбинацию клавиш, выберите «Событие нажатие клавиши», нажмите кнопку комбинации клавиш и нажмите новые клавиши или нажмите Backspace для очистки.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
ru: 15 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
ru: 20 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
ru: 25 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ru: 30 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ru: 45 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
ru: 1 час

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ru: 80 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ru: 90 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ru: 100 минут

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ru: 2 часа

en: Power Mode
ru: Режим электропитания

en: Affects system performance and power usage.
ru: Влияет на производительность системы и время работы.

en: Power Saving Options
ru: Опции энергосбережения

en: Automatic Screen Brightness
ru: Автоматическая регулировка яркости

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
ru: Яркость подстраивается под окружающее освещение.

en: Dim Screen
ru: Уменьшить яркость экрана

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
ru: Уменьшает яркость экрана когда компьютером не пользуются.

en: Screen _Blank
ru: _Выключение экрана

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
ru: Выключает экран после периода простоя.

en: Automatic Power Saver
ru: Автоматическое энергосбережение

en: Enables power saver mode when battery is low.
ru: Включает режим энергосбережения, когда батарея разряжена.

en: _Automatic Suspend
ru: _Автоматический режим ожидания

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
ru: Приостанавливает компьютер после периода простоя.

en: Suspend & Power Button
ru: Режим ожидания и кнопка питания

en: Po_wer Button Behavior
ru: Действие _кнопки питания устройства

en: Show Battery _Percentage
ru: Показать процент _заряда батареи

en: Automatic Suspend
ru: Автоматический ждущий режим

en: _Plugged In
ru: При _подключении

en: On _Battery Power
ru: При работе от _батареи

en: Delay
ru: Задержка

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ru: После калибровки будет создан профиль, который можно использовать для управления цветом экрана. Чем дольше калибровка, тем лучше качество цветового профиля.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ru: Вы не сможете использовать ваш компьютер во время выполнения калибровки.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ru: Качество

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ru: Приблизительное время

en: Calibration Quality
ru: Качество калибровки

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ru: Выберите используемое для калибровки измерительное устройство.

en: Calibration Device
ru: Устройство калибровки

en: Select the type of display that is connected.
ru: Выберите тип подключённого монитора.

en: Display Type
ru: Тип монитора

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ru: Выберите целевую точку белого данного экрана. Большинство экранов откалибровано на цветовую температуру освещения D65.

en: Profile Whitepoint
ru: Профиль точки белого

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ru: Установите яркость экрана, которую обычно используете. Управление цветом будет наиболее точным на этом уровне яркости.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ru: Кроме того, можно использовать уровень яркости, который используется с одним из других профилей для данного устройства.

en: Display Brightness
ru: Яркость экрана

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ru: Цветовой профиль можно использовать на различных компьютерах или даже создавать профили для различных режимов освещённости.

en: Profile Name:
ru: Имя профиля:

en: Profile Name
ru: Имя профиля

en: Profile successfully created!
ru: Профиль успешно создан!

en: Copy profile
ru: Копировать профиль

en: Requires writable media
ru: Требуется носитель с возможностью записи

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ru: Данные инструкции об использовании цветовых профилей применимы для систем <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> и <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
ru: Краткая информация

en: Add Profile
ru: Добавить профиль

en: _Import File…
ru: _Импортировать файл…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ru: Обнаружены неполадки. Профиль может работать некорректно. <a href="">Показать подробности.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ru: Для управления цветом каждому устройству требуется обновление цветового профиля.

en: Learn more about color management
ru: Узнать больше об управлении цветом

en: _Set for all users
ru: _Установить для всех пользователей

en: Set this profile for all users on this computer
ru: Установить этот профиль для всех пользователей этого компьютера

en: _Enable
ru: _Включить

en: _Add profile
ru: _Добавить профиль

en: _Calibrate…
ru: _Калибровать…

en: Calibrate the device
ru: Калибровать устройство

en: _Remove profile
ru: У_далить профиль

en: _View details
ru: П_одробности

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ru: Устройства с возможностью управления цветом не обнаружены

en: Projector
ru: Проектор

en: Plasma
ru: Плазменная панель

en: LCD (CCFL backlight)
ru: LCD (CCFL-подсветка)

en: LCD (RGB LED backlight)
ru: LCD (RGB LED-подсветка)

en: LCD (white LED backlight)
ru: LCD (белая LED-подсветка)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ru: LCD с расширенной цветовой палитрой (CCFL-подсветка)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ru: LCD с расширенной цветовой палитрой (RGB LED-подсветка)

en: High
ru: Высокая

en: 40 minutes
ru: 40 минут

en: Medium
ru: Средняя

en: Low
ru: Низкая

en: Native to display
ru: Нативный для экрана

en: D50 (Printing and publishing)
ru: D50 (Полиграфия и издательская деятельность)

en: D65 (Photography and graphics)
ru: D65 (Фото и графика)

en: Display Calibration
ru: Калибровка экрана

note: This starts the calibration process
en: _Start
ru: _Начать

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ru: _Продолжить

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ru: _Готово

en: No Bluetooth Found
ru: Адаптеры Bluetooth не найдены

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ru: Для использования Bluetooth подключите адаптер.

en: Bluetooth Turned Off
ru: Адаптер Bluetooth выключен

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ru: Включите для подключения устройств и передачи файлов.

en: Airplane Mode is on
ru: Режим для авиаперелётов включён

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ru: Bluetooth отключается при включённом режиме для авиаперелётов.

en: Turn Off Airplane Mode
ru: Выключить режим для авиаперелётов

en: Hardware Airplane Mode is on
ru: Аппаратный режим для авиаперелётов включён

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ru: Для включения Bluetooth выключите режим для авиаперелётов.

en: Add Picture…
ru: Добавить изображение…

en: Click a speaker to test
ru: Нажмите на динамик, чтобы проверить

en: Left
ru: Левая

en: Right
ru: Правая

en: Bark
ru: Лай

en: Drip
ru: Капля

en: Glass
ru: Стекло

en: Sonar
ru: Сонар

en: Rear
ru: Задний

en: Front
ru: Передний

en: System Volume
ru: Системная громкость

en: Over-Amplification
ru: Увеличение максимальной громкости

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
ru: Позволяет поднять громкость выше 100%. Это может привести к потере качества звука. По возможности лучше увеличивать громкость в настройках приложения.

en: Volume Levels
ru: Уровни громкости

en: Output
ru: Выход

en: Output Device
ru: Устройство вывода

en: Test
ru: Проверить

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Balance
ru: Баланс

en: Fade
ru: Затухание

en: Subwoofer
ru: Сабвуфер

en: Input
ru: Вход

en: Input Device
ru: Устройство ввода

en: Volume
ru: Громкость

en: Alert Sound
ru: Звук уведомления

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Refresh Rate
ru: Частота обновления

en: Adjust for TV
ru: Отрегулировать для ТВ

en: Scale
ru: Масштаб

en: Fractional Scaling
ru: Дробное масштабирование

en: May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness.
            Fractional scaling will disable the lock-screen.
ru: Может увеличить энергопотребление, снизить скорость или уменьшить чёткость изображения.
    Дробное масштабирование отключит экран блокировки.

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ru: Перезапустить фильтр

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ru: Временно отключено до завтра

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ru: Ночная подсветка делает цвет экрана теплее. Это может помочь предотвратить напряжение глаз и бессонницу.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ru: Ночная подсветка

en: Schedule
ru: Расписание

en: Sunset to Sunrise
ru: От заката до восхода солнца

en: Manual Schedule
ru: Установленное вручную

en: Times
ru: Время

en: From
ru: От

en: Hour
ru: Часы

en: Minute
ru: Минуты

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
ru: ДП (AM)

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
ru: ПП (PM)

en: To
ru: До

en: Color Temperature
ru: Цветовая температура

en: Display Settings Disabled
ru: Настройки дисплея отключены

en: Single Display
ru: Один дисплей

en: Join Displays
ru: Объединить дисплеи

en: Mirror
ru: Зеркальное отображение

en: Display Mode
ru: Режим дисплея

en: Contains top bar and Activities
ru: Содержит верхнюю панель и меню Обзор

en: Primary Display
ru: Основной дисплей

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
ru: Перетащите дисплеи в соответствии с физическими настройками дисплея. Выберите дисплей, чтобы изменить его настройки.

en: Display Arrangement
ru: Расположение дисплея

en: Active Display
ru: Активный дисплей

en: Display Configuration
ru: Конфигурация дисплея

en: Blank Screen Delay
ru: Задержка выключения экрана

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
ru: Период бездействия, после которого экран выключится.

en: Automatic Screen _Lock
ru: Автоматическая _блокировка экрана

en: Automatic _Screen Lock Delay
ru: Задержка _автоматической блокировки экрана

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
ru: Задержка автоматической блокировки после отключения экрана.

en: Show _Notifications on Lock Screen
ru: Показывать _уведомления на экране блокировки

en: Forbid new _USB devices
ru: Запрещать новые _USB-устройства

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
ru: Предотвращать взаимодействие новых USB-устройств с системой когда экран заблокирован.

en: Displays
ru: Дисплеи

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
ru: Выключение экрана

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
ru: 30 секунд

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
ru: 1 минута

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
ru: 2 минуты

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
ru: 3 минуты

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
ru: 5 минут

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
ru: 4 минуты

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
ru: 8 минут

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
ru: 10 минут

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
ru: 12 минут

en: Input Sources
ru: Источники ввода

en: Includes keyboard layouts and input methods.
ru: Включает раскладки клавиатуры и методы ввода.

en: Input Source Switching
ru: Переключение источников ввода

en: Use the _same source for all windows
ru: Использовать _один источник для всех окон

en: Switch input sources _individually for each window
ru: Использовать _свой источник для каждого окна

en: Special Character Entry
ru: Ввод специальных знаков

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
ru: Методы ввода символов и вариантов букв, используя клавиатуры.

en: View and Customize Shortcuts
ru: Просмотр и изменение комбинаций клавиш

en: Use layout default
ru: Использовать макет по умолчанию

en: Add an Input Source
ru: Добавить источник ввода

en: Input methods can’t be used on the login screen
ru: Методы ввода нельзя использовать на экране входа в систему

en: Move up
ru: Поднять

en: Move down
ru: Опустить

en: Preferences
ru: Настройки

en: View Keyboard Layout
ru: Показать раскладку

en: Remove
ru: Удалить

en: Reset the shortcut to its default value
ru: Сбросить комбинацию на значение по умолчанию

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ru: Нажмите Esc для отмены или Backspace для отключения комбинации клавиш.

en: Command
ru: Команда

en: Shortcut
ru: Комбинация клавиш

en: Set Shortcut…
ru: Установить комбинацию клавиш…

en: Add
ru: Добавить

en: Replace
ru: Заменить

en: Set
ru: Установить

en: No input source selected
ru: Не выбран источник ввода

en: Add Custom Shortcuts
ru: Добавить свою комбинацию клавиш

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
ru: Установка своих комбинаций для запуска приложений, сценариев и прочего.

en: Add Shortcut
ru: Добавить комбинацию

en: No keyboard shortcut found
ru: Комбинация клавиш не найдена

en: Try a different search
ru: Попробуйте другой поисковый запрос

en: Reset All…
ru: Сбросить все…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ru: Сбросить все комбинации клавиш на значения по умолчанию

en: Fingerprint Manager
ru: Управление отпечатками

en: Fingerprint
ru: Отпечаток пальца

en: _No
ru: _Нет

en: _Yes
ru: _Да

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ru: Удалить зарегистрированные отпечатки пальцев и запретить доступ по отпечатку?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ru: Нет устройства чтения отпечатков

en: Ensure the device is properly connected.
ru: Убедитесь, что устройство правильно подключено.

en: No fingerprint device
ru: Нет устройства чтения отпечатков

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ru: Выберите устройство чтения отпечатков для настройки

en: Fingerprint Device
ru: Устройство чтения отпечатков

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ru: Вход по отпечатку позволяет вам разблокировать и войти в компьютер с помощью пальца

en: _Delete Fingerprints
ru: _Удалить отпечатки

en: Fingerprint Login
ru: Вход по отпечатку

en: Fingerprint Enroll
ru: Регистрация по отпечатку

en: _Re-enroll this finger…
ru: _Отсканируйте этот палец ещё раз…

en: _Add User…
ru: _Добавить пользователя…

en: Create a user account
ru: Создать учётную запись пользователя

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ru: Необходимо перезапустить сеанс, чтобы изменения вступили в силу

en: Restart Now
ru: Перезапустить сейчас

en: User Icon
ru: Значок пользователя

en: Account Settings
ru: Настройки учётной записи

en: _Administrator
ru: _Администратор

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
ru: Администраторы могут добавлять и удалять пользователей, а также изменять настройки всех пользователей.

en: _Parental Controls
ru: _Родительский контроль

en: Open the Parental Controls application.
ru: Запустить программу для управления Родительским контролем.

en: _Language
ru: _Язык

en: Authentication & Login
ru: Аутентификация и вход

en: _Password
ru: _Пароль

en: _Fingerprint Login
ru: _Вход по отпечатку

en: A_utomatic Login
ru: Автоматический в_ход

en: Account Activity
ru: Активность учётной записи

en: Remove User…
ru: Удалить пользователя…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ru: Пользователи не найдены

en: Unlock to add a user account.
ru: Разблокируйте для добавления учётной записи пользователя.

en: Add User
ru: Добавить пользователя

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ru: _Зарегистрировать

en: Domain Administrator Login
ru: Вход для администратора домена

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ru: Для использования корпоративного входа этот компьютер необходимо
    внести в домен. Попросите системного администратора ввести сюда
    пароль домена.

en: _Domain
ru: _Домен

en: Administrator _Name
ru: Имя _администратора

en: Administrator Password
ru: Пароль администратора

en: _Username
ru: _Имя пользователя

en: _Full Name
ru: _Полное имя

en: Standard
ru: Обычный

en: Administrator
ru: Администратор

en: Account _Type
ru: _Тип учётной записи

en: Allow user to set a password when they next _login
ru: _Разрешить пользователю установить пароль при следующем входе в систему

en: Set a password _now
ru: _Установите пароль сейчас

en: _Confirm
ru: _Подтвердить

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ru: Корпоративный вход в систему позволяет использовать существующую управляемую централизованно учётную запись пользователя на этом устройстве. Также можно использовать данную учётную запись для доступа к ресурсам компании в интернете.

en: You are Offline
ru: Сетевое подключение отсутствует

en: You must be online in order to add enterprise users.
ru: Для добавления корпоративных учётных записей требуется подключение к сети.

en: _Enterprise Login
ru: _Корпоративный вход

en: Take a Picture…
ru: Сделать фотоснимок…

en: Select a File…
ru: Выберите файл…

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Ch_ange
ru: Из_менить

en: _Confirm New Password
ru: _Подтвердите новый пароль

en: _New Password
ru: _Новый пароль

en: Current _Password
ru: Текущий па_роль

en: Allow user to change their password on next login
ru: Разрешить пользователю изменить пароль при следующем входе в систему

en: Set a password now
ru: Установите пароль сейчас

en: Full Screen
ru: На весь экран

en: Top Half
ru: Верхняя половина

en: Bottom Half
ru: Нижняя половина

en: Left Half
ru: Левая половина

en: Right Half
ru: Правая половина

en: Zoom Options
ru: Параметры масштабирования

en: _Zoom
ru: _Масштабирование

en: _Magnification:
ru: _Увеличение:

en: _Follow mouse cursor
ru: _Следовать за курсором мыши

en: _Screen part:
ru: _Часть экрана:

en: Magnifier _extends outside of screen
ru: Область увеличения выходит за пределы _экрана

en: _Keep magnifier cursor centered
ru: Курсор увеличителя находится по _центру

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ru: Курсор увеличителя перемещается по _области увеличения

en: Magnifier cursor moves with _contents
ru: Курсор увеличителя перемещается с _содержимым

en: Magnifier Position:
ru: Положение увеличителя:

en: Magnifier
ru: Увеличитель

en: _Thickness:
ru: _Толщина:

en: Thin
ru: Тонко

en: Thick
ru: Толсто

en: _Length:
ru: _Длина:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ru: _Цвет:

en: _Crosshairs:
ru: _Перекрестие:

en: _Overlaps mouse cursor
ru: П_ерекрывать курсор мыши

en: Crosshairs
ru: Перекрестие

en: _White on black:
ru: _Белый на чёрном:

en: _Brightness:
ru: _Яркость:

en: _Contrast:
ru: _Контрастность:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
ru: _Цвет

en: Full
ru: Полный

en: Color Effects:
ru: Цветовые эффекты:

en: Color Effects
ru: Цветовые эффекты

en: Typing Assist
ru: Помощник ввода

en: _Sticky Keys
ru: _Залипающие клавиши

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ru: Обрабатывает последовательность модификаторов как комбинацию клавиш

en: _Disable if two keys are pressed together
ru: _Отключать, если две клавиши нажаты вместе

en: Beep when a _modifier key is pressed
ru: Подавать сигнал при нажатии _модификатора

en: S_low Keys
ru: _Медленные клавиши

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ru: Вставляет задержку между нажатием клавиши и его обработкой

en: A_cceptance delay:
ru: За_держка принятия:

en: Short
ru: Короткая

en: Slow keys typing delay
ru: Задержка ввода «медленных» клавиш

en: Long
ru: Длинная

en: Beep when a key is pr_essed
ru: Подавать сигнал при _нажатии клавиши

en: Beep when a key is _accepted
ru: Подавать сигнал при _отпускании клавиши

en: Beep when a key is _rejected
ru: Подавать сигнал при _игнорировании клавиш

en: _Bounce Keys
ru: _Отскакивающие клавиши

en: Ignores fast duplicate keypresses
ru: Игнорирует быстрые нажатия клавиш

en: Bounce keys typing delay
ru: Задержка ввода «отскакивающих» клавиш

en: _Enable by Keyboard
ru: _Управляется клавиатурой

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ru: Включать и выключать специальные возможности с помощью клавиатуры

en: Repeat Keys
ru: Автоповтор клавиш

en: Key presses repeat when key is held down.
ru: Повторять нажатую удерживаемую клавишу.

en: Repeat keys delay
ru: Задержка повтора клавиш

en: Speed
ru: Скорость

en: Repeat keys speed
ru: Скорость повтора клавиш

en: Click Assist
ru: Помощник нажатия

en: _Simulated Secondary Click
ru: _Симуляция вторичного нажатия

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ru: Двойное нажатие удержанием главной кнопки

en: Secondary click delay
ru: Задержка вторичного нажатия

en: _Hover Click
ru: Нажатие при на_ведении

en: Trigger a click when the pointer hovers
ru: Нажатие при наведении указателя

en: D_elay:
ru: За_держка:

en: Motion _threshold:
ru: Двигательный _порог:

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Visual Alerts
ru: Визуальные уведомления

en: _Test flash
ru: _Проверить мигание

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ru: Использовать визуальную индикацию для звуковых уведомлений.

en: _Visual Alerts
ru: _Визуальные уведомления

en: Flash the entire _window
ru: Мигать всем _окном

en: Flash the entire _screen
ru: Мигать всем _экраном

en: _Always Show Accessibility Menu
ru: _Всегда показывать меню универсального доступа

en: Seeing
ru: Зрение

en: _High Contrast
ru: В_ысокая контрастность

en: _Large Text
ru: _Крупный текст

en: Enable A_nimations
ru: Разрешить _анимацию

en: C_ursor Size
ru: Размер _курсора

en: Screen _Reader
ru: _Чтение с экрана

en: _Sound Keys
ru: _Звук при нажатии клавиш

en: Hearing
ru: Слух

en: Typing
ru: Ввод

en: Screen _Keyboard
ru: _Экранная клавиатура

en: R_epeat Keys
ru: _Автоповтор клавиш

en: Cursor _Blinking
ru: _Мигание курсора

en: _Typing Assist (AccessX)
ru: _Помощник ввода (AccessX)

en: Pointing & Clicking
ru: Наведение и нажатие

en: _Mouse Keys
ru: _Клавиши мыши

en: _Locate Pointer
ru: О_бнаружить принтер

en: _Click Assist
ru: Помощник _нажатия

en: _Double-Click Delay
ru: Задержка _двойного нажатия

en: Double-Click Delay
ru: Задержка двойного нажатия

en: Cursor Blinking
ru: Мигание курсора

en: Cursor blinks in text fields.
ru: Курсор мигает в текстовых полях ввода.

en: Cursor blinking speed
ru: Частота мигания курсора

en: Sound Keys
ru: Озвучивание клавиши

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ru: Подавать сигнал при нажатии Num Lock или Caps Lock.

en: Cursor Size
ru: Размер курсора

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ru: Размер курсора можно выбрать в соответствии с масштабом для улучшения его видимости.

en: Screen Reader
ru: Чтение с экрана

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ru: Приложение для чтения с экрана читает отображённый текст при перемещении фокуса.

en: _Screen Reader
ru: _Чтение с экрана

en: General
ru: Общие

en: _Active Screen Edges
ru: _Активные границы экрана

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
ru: Перетащите окна к верхней, левой или правой границе экрана, чтобы автоматически изменить размер.

en: Workspaces
ru: Рабочие столы

en: _Dynamic workspaces
ru: _Автоматическое управление столами

en: Automatically removes empty workspaces.
ru: Автоматически убирать пустые столы.

en: _Fixed number of workspaces
ru: _Фиксированное количество столов

en: Specify a number of permanent workspaces.
ru: Укажите количество столов, которое нужно вам постоянно.

en: _Number of Workspaces
ru: _Количество столов

en: Multi-Monitor
ru: Для нескольких мониторов

en: Workspaces on _primary display only
ru: Рабочие столы только на _главном дисплее

en: Workspaces on all d_isplays
ru: Рабочие столы на _всех дисплеях

en: No applications
ru: Нет приложений

en: Install some…
ru: Установить какое-нибудь…

en: Permissions & Access
ru: Права и доступ

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ru: Данные и сервисы, к которым это приложение запрашивает доступ, и разрешения, которые ему требуются.

en: Camera
ru: Камера

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Location Services
ru: Сервисы местоположения

en: Built-in Permissions
ru: Встроенные разрешения

en: Cannot be changed
ru: Не могут быть изменены

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ru: Индивидуальные разрешения для приложений можно просмотреть в настройках <a href="privacy">Конфиденциальность</a>.

en: Integration
ru: Интеграция

en: System features used by this application.
ru: Системные функции, используемые этим приложением.

en: Search
ru: Поиск

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Run in background
ru: Запустить в фоновом режиме

en: Set Desktop Background
ru: Установить фон рабочего стола

en: Sounds
ru: Звуки

en: Inhibit system keyboard shortcuts
ru: Переопределять системные комбинации клавиш

en: Default Handlers
ru: Обработчики по умолчанию

en: Types of files and links that this application opens.
ru: Типы файлов и ссылок, которые открывает это приложение.

en: Reset
ru: Сбросить

en: Usage
ru: Использование

en: How much resources this application is using.
ru: Сколько ресурсов использует это приложение.

en: Storage
ru: Хранилище

en: Open in Software
ru: Открыть в Центре приложений

en: No results found
ru: Результатов не найдено

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ru: Сколько дискового пространства занимает это приложение с его данными и кэшами.

en: Application
ru: Приложение

en: Data
ru: Данные

en: Cache
ru: Кэш

en: <b>Total</b>
ru: <b>Всего</b>

en: Clear Cache…
ru: Очистить кэш…

en: Networks
ru: Сети

en: _Computer Name
ru: Имя _компьютера

en: _File Sharing
ru: Общий доступ к _файлам

en: Remote _Desktop
ru: Удалённый _рабочий стол

en: _Media Sharing
ru: Общий доступ к _мультимедиа

en: _Remote Login
ru: _Удалённая авторизация

en: Some services are disabled because of no network access.
ru: Некоторые службы отключены из-за отсутствия доступа к сети.

en: File Sharing
ru: Общий доступ к файлам

en: _Require Password
ru: _Требовать пароль

en: Remote Login
ru: Удалённая авторизация

en: Remote Desktop
ru: Удалённый рабочий стол

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
ru: Удалённый рабочий стол позволяет просматривать и управлять своим рабочим столом с другого компьютера.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
ru: Включите или отключите подключения удаленного рабочего стола к этому компьютеру.

en: Enable Legacy VNC Protocol
ru: Включить устаревший протокол VNC

en: Remote Control
ru: Удалённое управление

en: Allows remote connections to control the screen.
ru: Позволяет удаленным подключениям управлять экраном.

en: How to Connect
ru: Как подключиться

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
ru: Подключитесь к этому компьютеру, используя имя устройства или адрес удалённого рабочего стола.

en: Device Name
ru: Имя устройства

en: Remote Desktop Address
ru: Адрес удалённого рабочего стола

en: VNC Address
ru: VNC-адрес

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: The user name and password are required to connect to this computer.
ru: Для подключения к этому компьютеру необходимы имя пользователя и пароль.

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Verify Encryption
ru: Проверить шифрование

en: Encryption Fingerprint
ru: Отпечаток шифрования

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
ru: Отпечаток шифрования можно увидеть при подключении клиентов, он должен быть идентичным

en: Media Sharing
ru: Общий доступ к мультимедиа

en: Share music, photos and videos over the network.
ru: Общий доступ к музыке, фото и видео по сети.

en: Folders
ru: Папки

en: _New connections must ask for access
ru: _Новые подключения должны запрашивать доступ

en: _Require a password
ru: _Требовать пароль

en: Select how media should be handled
ru: Выберите способ обработки носителя

en: CD _audio
ru: _Звуковой компакт-диск

en: _DVD video
ru: _Видео-DVD

en: _Music player
ru: _Музыкальный плеер

en: _Photos
ru: _Фото

en: _Software
ru: _Приложение

en: _Other Media…
ru: Д_ругой носитель…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ru: _Никогда не спрашивать и не запускать программы при подключении носителя

en: Select how other media should be handled
ru: Выберите способ обработки другого носителя

en: _Action:
ru: _Действие:

en: _Type:
ru: _Тип:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
ru: Выберите формат чисел, дат и валют. Изменения вступят в силу при следующем входе.

en: Search locales…
ru: Поиск регионов…

en: Common Formats
ru: Основные форматы

en: All Formats
ru: Все форматы

en: No Search Results
ru: Результатов не найдено

en: Searches can be for countries or languages.
ru: Возможен поиск стран и языков.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: My Account
ru: Моя учётная запись

en: Login Screen
ru: Экран входа

en: Language
ru: Язык

en: The language used for text in windows and web pages.
ru: Язык для использования в окнах и веб-страницах.

en: Restart the session for changes to take effect
ru: Перезапустите сеанс, чтобы изменения вступили в силу

en: Restart…
ru: Перезапустить…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
ru: Форматирование, используемое для чисел, дат и валют.

en: _Formats
ru: _Форматы

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ru: Настройки входа в систему используются всеми пользователями

en: Dates
ru: Дата

en: Dates & Times
ru: Дата и время

en: Numbers
ru: Числа

en: Measurement
ru: Система мер

en: Paper
ru: Бумага

en: Hardware Model
ru: Модель оборудования

en: Memory
ru: Память

en: Processor
ru: Процессор

en: Graphics
ru: Графика

en: Disk Capacity
ru: Ёмкость диска

en: Calculating…
ru: Вычисление…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ru: Название ОС

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
ru: Номер сборки ОС

en: OS Type
ru: Тип ОС

en: Windowing System
ru: Оконный интерфейс

en: Virtualization
ru: Виртуализация

en: Kernel Version
ru: Версия ядра

en: Software Updates
ru: Обновление ПО

en: Rename Device
ru: Переименовать устройство

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
ru: Имя устройства используется для идентификации этого устройства при просмотре в сети или при сопряжении устройств Bluetooth.

en: _Rename
ru: _Переименовать

en: Select Language
ru: Выберите язык

en: _Select
ru: _Выбрать

en: No languages found
ru: Ни один язык не найден

en: Unlock…
ru: Разблокировать…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
ru: Некоторые настройки перед изменением нужно разблокировать.

en: Increment Hour
ru: Прибавление часа

en: Increment Minute
ru: Прибавление минуты

en: Time
ru: Время

en: Decrement Hour
ru: Убавление часа

en: Decrement Minute
ru: Убавление минуты

en: Turn device off
ru: Выключить устройство

en: Other Devices
ru: Другие устройства

en: Not set up
ru: Не настроено

en: _Type
ru: _Тип

en: Sho_w password
ru: _Показывать пароль

en: Tunneled TLS
ru: Туннелированный TLS

en: Protected EAP (PEAP)
ru: Защищённый EAP (PEAP)

en: Au_thentication
ru: А_утентификация

en: I_dentity
ru: _Подлинность

en: _User certificate
ru: _Сертификат пользователя

en: C_A certificate
ru: Сертификат C_A

en: No CA certificate is _required
ru: Сертификат CA не _требуется

en: Private _key
ru: Приватный _ключ

en: _Private key password
ru: _Пароль приватного ключа

en: Anonymous
ru: Анонимный

en: Authenticated
ru: Аутентифицированный

en: Both
ru: Оба

en: Anony_mous identity
ru: А_нонимная аутентификация

en: PAC _file
ru: _Файл PAC

en: _Inner authentication
ru: _Внутренняя аутентификация

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ru: Разрешить автоматическое _выделение ресурсов PAC

en: Version 0
ru: Версия 0

en: Version 1
ru: Версия 1

en: PEAP _version
ru: _Версия PEAP

en: 1 (Default)
ru: 1 (По умолчанию)

en: Shared Key
ru: Общий ключ

en: _Key
ru: _Ключ

en: Sho_w key
ru: _Показать ключ

en: WEP inde_x
ru: _Индекс WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ru: MSCHAPv2 (без EAP)

en: S_ecurity
ru: _Безопасность

en: 802.1x _Security
ru: _Безопасность 802.1x

en: _MAC Address
ru: MAC-а_дрес

en: _Cloned Address
ru: _Клонированный адрес

en: IPv_4 Method
ru: Метод IPv_4

en: Automatic (DHCP)
ru: Автоматический (DHCP)

en: Link-Local Only
ru: Только для локальной сети

en: Disable
ru: Выключить

en: Shared to other computers
ru: Общий доступ другим компьютерам

en: Addresses
ru: Адреса

en: Netmask
ru: Маска сети

en: Gateway
ru: Шлюз

en: Automatic DNS
ru: Автоматический DNS

en: Separate IP addresses with commas
ru: Отделяйте IP-адреса запятыми

en: Routes
ru: Маршруты

en: Automatic Routes
ru: Автоматические маршруты

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ru: Метрика

en: Use this connection _only for resources on its network
ru: Использовать это подключение _только для ресурсов в этой сети

en: _Name
ru: _Название

en: bytes
ru: байт

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ru: (Ошибка: не удалось загрузить редактор VPN-соединений)

en: IPv_6 Method
ru: Метод IPv_6

en: Automatic, DHCP only
ru: Автоматический, только DHCP

en: Prefix
ru: Префикс

en: Signal Strength
ru: Мощность сигнала

en: Link speed
ru: Скорость передачи данных

en: Supported Frequencies
ru: Поддерживаемые частоты

en: Last Used
ru: Последнее использование

en: Connect _automatically
ru: Подключаться _автоматически

en: Make available to _other users
ru: Сделать доступным для _других пользователей

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ru: _Тарифицируемое соединение: возможны ограничения объёма данных и дополнительные расходы

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ru: Обновление программ и другие большие загрузки не начнутся автоматически.

en: Turn VPN connection off
ru: Выключить VPN-соединение

en: Network Name
ru: Название сети

en: Security type
ru: Тип безопасности

en: Turn Wi-Fi off
ru: Выключить Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
ru: _Подключиться к скрытой сети…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ru: _Включить точку доступа Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
ru: _Известные сети Wi-Fi

en: Airplane Mode
ru: Авиарежим

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ru: Отключает Wi-Fi, Bluetooth и мобильную связь

en: No Wi-Fi Adapter Found
ru: Адаптеры Wi-Fi не найдены

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ru: Убедитесь, что адаптер Wi-Fi вставлен в разъём и включён

en: Airplane Mode On
ru: Включён авиарежим

en: Turn off to use Wi-Fi
ru: Выключите чтобы воспользоваться Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
ru: Точка доступа Wi-Fi активна

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ru: Можно сканировать QR на мобильном устройстве для подключения.

en: Turn Off Hotspot…
ru: Выключить точку доступа Wi-Fi…

en: Visible Networks
ru: Видимые сети

en: NetworkManager needs to be running
ru: NetworkManager должен быть запущен

en: Provider
ru: Провайдер

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ru: Точка доступа Wi-Fi позволяет другим пользователям использовать ваше интернет-соединение, создавая сеть Wi-Fi, к которой они могут подключаться. Для этого у вас должно быть подключение к Интернету через источник, отличный от Wi-Fi.

en: Generate Random Password
ru: Сгенерировать случайный пароль

en: Autogenerate Password
ru: Автоматически сгенерировать пароль

en: _Turn On
ru: _Включить

en: Network Proxy
ru: Сетевой прокси

en: _HTTP Proxy
ru: Прокси для H_TTP

en: H_TTPS Proxy
ru: Прокси для H_TTPS

en: _FTP Proxy
ru: Прокси для _FTP

en: _Socks Host
ru: Узел S_ocks

en: _Ignore Hosts
ru: _Игнорировать узлы

en: HTTP proxy port
ru: Порт прокси для HTTP

en: HTTPS proxy port
ru: Порт прокси для HTTPS

en: FTP proxy port
ru: Порт прокси для FTP

en: Socks proxy port
ru: Порт прокси для Socks

en: _Configuration URL
ru: URL _автоматической настройки

en: SIM Lock
ru: Блокировка SIM

en: _Next
ru: _Следующий

en: Close
ru: Закрыть

en: _Lock SIM with PIN
ru: _Заблокировать SIM ПИН-кодом

en: Change PIN
ru: Изменить ПИН-код

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ru: Введите текущий ПИН-код, чтобы изменить настройки блокировки SIM-карты

en: No SIM
ru: SIM отсутствует

en: Insert a SIM card to use this modem
ru: Вставьте SIM-карту для использования этого модема

en: SIM Locked
ru: SIM заблокирована

en: _Mobile Data
ru: _Мобильные данные

en: Access data using mobile network
ru: Доступ к данным с использованием мобильной сети

en: _Data Roaming
ru: _Роуминг данных

en: Use mobile data when roaming
ru: Используйте мобильные данный в роуминге

en: _Network Mode
ru: _Режим сети

en: N_etwork
ru: _Сеть

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: _Access Point Names
ru: _Имена точки доступа

en: _SIM Lock
ru: _Блокировка SIM

en: Lock SIM with PIN
ru: Заблокировать SIM-карту ПИН-кодом

en: M_odem Details
ru: Подробности о _модеме

en: Network Mode
ru: Режим сети

en: _Automatic
ru: _Автоматический

en: Choose Network
ru: Выберите сеть

en: Refresh Network Providers
ru: Обновить список провайдеров

en: Modem Details
ru: Подробности о модеме

en: Modem Status
ru: Состояние модема

en: Carrier
ru: Оператор

en: Network Type
ru: Тип сети

en: Network Status
ru: Статус сети

en: Own Number
ru: Собственный номер

en: Device Details
ru: Сведения об устройстве

en: Firmware Version
ru: Версия прошивки

en: Access Points
ru: Точки доступа

en: No WWAN Adapter Found
ru: Адаптеры WWAN не найдены

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ru: Убедитесь, что у вас есть устройство доступа к беспроводным сетям

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ru: Беспроводные сети отключается при включённом режиме авиа-перелёта

en: _Turn off Airplane Mode
ru: _Выключить режим авиа-перелёта

en: Data Connection
ru: Соединение данных

en: SIM card used for internet
ru: SIM-карта, используемая для доступа в Интернет

en: Enable Mobile Network
ru: Разрешить мобильную сеть

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Year
ru: Год

en: Month
ru: Месяц

en: Day
ru: День

en: Time Zone
ru: Часовой пояс

en: Search for a city
ru: Поиск местоположения

en: Automatic _Date & Time
ru: Автоматическое определение _даты и времени

en: Requires internet access
ru: Требуется доступ в Интернет

en: Date & _Time
ru: Дата и _время

en: Automatic Time _Zone
ru: Автоматическое определение _часового пояса

en: Requires location services enabled and internet access
ru: Требуются сервисы определения местоположения и доступ в интернет

en: Time Z_one
ru: _Часовой пояс

en: Time _Format
ru: _Формат времени

en: 24-hour
ru: 24-часовой

en: AM / PM
ru: 12-часовой

en: Camera is turned off
ru: Камера отключена

en: No applications can capture photos or video.
ru: Нет приложений способных снимать фото и видео.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ru: Использование камеры позволяет приложениям захватывать фотографии и видео. Отключение камеры может привести к неправильной работе некоторых приложений.

en: Allow the applications below to use your camera.
ru: Разрешите приложениям ниже доступ к камере.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
ru: Нет приложений запросивших доступ к камере

en: _Do Not Disturb
ru: _Не беспокоить

en: _Lock Screen Notifications
ru: Уведомления на экране _блокировки

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
ru: _Уведомления

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
ru: Звуковые _оповещения

en: Notification _Popups
ru: _Всплывающие уведомления

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ru: При отключённых всплывающих уведомлениях, уведомления продолжат отображаться в списке уведомлений.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
ru: Показывать _содержимое сообщения во всплывающих уведомлениях

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ru: Показывать со_держимое сообщения на экране блокировки

en: _Web
ru: _Интернет

en: _Files
ru: _Файлы

en: _Mail
ru: _Почта

en: _Calendar
ru: _Календарь

en: M_usic
ru: _Музыка

en: _Video
ru: _Видео

en: Microphone is turned off
ru: Микрофон выключен

en: No applications can record sound.
ru: Нет приложений способных записывать звук.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
ru: Использование микрофона позволяет приложениям записывать и прослушивать звуки. Отключение микрофона может привести к неправильной работе некоторых приложений.

en: Allow the applications below to use your microphone.
ru: Разрешите приложениям ниже доступ к микрофону.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
ru: Нет приложений запросивших доступ к микрофону

en: Name:
ru: Имя:

en: Status:
ru: Состояние:

en: Authorize and Connect
ru: Подключить и авторизовать

en: Forget Device
ru: Забыть устройство

en: No Thunderbolt support
ru: Нет поддержки Thunderbolt

en: Direct Access
ru: Прямой доступ

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ru: Разрешить прямой доступ к таким устройствам, как док-станции и внешние графические процессоры.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ru: Можно подключать только устройства USB и Display Port.

en: Pending Devices
ru: Ожидающие устройства

en: No devices attached
ru: Нет подключённых устройств

en: Primary Button
ru: Основная кнопка

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ru: Устанавливает порядок физических кнопок на мышке и сенсорной панели.

en: Mouse
ru: Мышь

en: Mouse Speed
ru: Скорость указателя мыши

en: Double-click timeout
ru: Задержка двойного щелчка

en: Acceleration Profile
ru: Профиль ускорения

en: How the pointer moves when you move the mouse.
ru: То, как движется указатель при перемещении мыши.

en: Flat
ru: Единообразно

en: Adaptive
ru: Адаптивно

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ru: Естественная прокрутка

en: Scrolling moves the content, not the view.
ru: При прокрутке перемещается содержимое на экране, а не полоса прокрутки.

en: Touchpad
ru: Сенсорная панель

en: Touchpad Speed
ru: Скорость указателя сенсорной панели

en: Touchpad Click Method
ru: Метод нажатия тачпадом

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
ru: Создать поведение кнопки (слева, посередине и справа), используя выбранное действие.

en: Use the touchpad default
ru: Использовать сенсорную панель по умолчанию

en: No buttons created
ru: Кнопки не созданы

en: Left, middle and right areas
ru: Левая, средняя и правая области

en: One, two and three fingers
ru: Один, два и три пальца

en: Tap to Click
ru: Нажатие касанием

en: Two-finger Scrolling
ru: Прокрутка двумя пальцами

en: Edge Scrolling
ru: Участки прокрутки по краям

en: Problem Reporting
ru: Сообщение об ошибках

en: _Automatic Problem Reporting
ru: _Автоматическое сообщение об ошибках

en: File History
ru: История файлов

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
ru: История файлов ведёт учёт файлов, которые вы использовали. Эта информация распределяется между приложениями и облегчает поиск файлов, которые вы, возможно, захотите использовать.

en: File H_istory
ru: История _файлов

en: File _History Duration
ru: Продолжительность _истории файлов

en: _Clear History…
ru: О_чистить историю…

en: Trash & Temporary Files
ru: Корзина и временные файлы

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ru: Корзина и временные файлы могут иногда содержать личную или конфиденциальную информацию. Автоматическое удаление этих файлов может помочь защитить конфиденциальность.

en: Automatically Delete _Trash Content
ru: Автоматически очищать _корзину

en: Automatically Delete Temporary _Files
ru: Автоматически удалять временные _файлы

en: Automatically Delete _Period
ru: Интервал _автоматического удаления

en: _Empty Trash…
ru: _Очистить корзину…

en: _Delete Temporary Files…
ru: _Удалить временные файлы…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
ru: 1 день

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
ru: 2 дня

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
ru: 3 дня

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
ru: 4 дня

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
ru: 5 дней

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
ru: 6 дней

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
ru: 7 дней

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
ru: 14 дней

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
ru: 30 дней

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
ru: Никогда

en: Connect to your data in the cloud
ru: Подключение к данным в облаке

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ru: Нет подключения к Интернету — подключитесь для настройки новой сетевой учётной записи

en: Add an account
ru: Добавить учётную запись

en: Remove Account
ru: Удалить учётную запись

en: Quit
ru: Выйти

en: Panels
ru: Панели

en: Go back to previous panel
ru: Вернуться к предыдущей панели

en: Cancel search
ru: Отменить поиск

en: All Settings
ru: Все настройки

en: Primary Menu
ru: Основное меню

en: Warning: Development Version
ru: Предупреждение: версия для разработки

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ru: Эта версия приложения Настройки должна использоваться только в целях разработки. Вы можете столкнуться с неправильным поведением системы, потерей данных и другими непредвиденными проблемами.

en: Help
ru: Справка

en: Printers
ru: Принтеры

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ru: Добавление принтеров, просмотр текущих заданий и выбор способа печати

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ru: Принтер;Очередь;Печать;Бумага;Чернила;Тонер;

en: Protect your location information
ru: Защитите вашу информацию о местоположении

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
ru: экран;блокировка;диагностика;сбой;личный;приватный;недавние;временные;tmp;индекс;имя;сеть;идентификация;личность;конфиденциальность;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ru: Установка отображения кнопок и настройка чувствительности пера для графических планшетов

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ru: Планшет;Wacom;Перо;Ластик;Мышь;

en: Power
ru: Электропитание

en: View your battery status and change power saving settings
ru: Просмотр состояния батареи и изменение настроек энергосбережения

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ru: Электропитание;Спящий;Ждущий;Батарея;Яркость;Затемнение;Экран;DPMS;Бездействующий;Энергия;

en: Color
ru: Цвет

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ru: Калибровка цвета устройств, таких как экраны, камеры или принтеры

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ru: Цвет;ICC;Профиль;Калибровка;Принтер;Экран;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ru: Включение и отключение Bluetooth. Подключение устройств Bluetooth

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ru: общий;доступ;bluetooth;obex;

en: Background
ru: Фон

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ru: Изменить фоновое изображение на обои или фото

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ru: Обои;Экран;Рабочий;

en: Sound
ru: Звук

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ru: Изменение громкости звука входов, выходов и уведомлений

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ru: Карта;Микрофон;Громкость;Затухание;Баланс;Bluetooth;Наушники;Аудио;Вход;Выход;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ru: Выберите, как использовать подключённые мониторы и проекторы

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ru: Панель;Проектор;xrandr;Экран;Разрешение;Обновить;Монитор;Ночь;Подсветка;Синий;смещение;цвет;закат;рассвет;

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ru: Просмотр и изменение комбинаций клавиш, а также настройка ввода, раскладок клавиатуры и источников ввода

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ru: Комбинация;Рабочая;область;Окно;Изменение;размера;Увеличение;Контраст;Ввод;Источник;Блокировка;Том;

en: Users
ru: Пользователи

en: Add or remove users and change your password
ru: Добавить или удалить пользователей или изменить пароль

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
ru: Логин;имя;отпечаток пальца;аватар;логотип;лицо;пароль;родительский контроль;экранное время;ограничения приложений;веб-ограничения;использование;лимит использования;ребенок;

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ru: Упрощение ввода, наведения и нажатия, а также улучшение видимости и слышимости

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
ru: Клавиатура;Мышь;a11y;Доступность;Универсальность;Контраст;Курсор;Звук;Увеличение;Экран;Чтение;большой;текст;шрифт;размер;AccessX;Залипание;Клавиши;Медленные;Отскакивающие;Мышь;Двойное;нажатие;Задержка;Скорость;Помощь;Повтор;Мигающий;визуальный;слышимость;слух;аудио;печать;

en: Multitasking
ru: Многозадачность

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ru: Управляйте предпочтениями продуктивности и многозадачности

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
ru: Многозадачность;Продуктивность;Фокус;Настройка;Рабочий стол;

en: Control various application permissions and settings
ru: Управление различными разрешениями и настройками приложений

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
ru: приложение;flatpak;права;доступ;разрешение;настройки;

en: Control what you want to share with others
ru: Общий доступ для других пользователей

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ru: общий;доступ;ssh;узел;имя;удалённый;рабочий;стол;медиа;аудио;видео;изображения;фото;фильмы;сервер;обработчик;

en: Removable Media
ru: Съёмный носитель

en: Configure Removable Media settings
ru: Настроить съёмный носитель

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ru: устройство;система;по умолчанию;приложение;предпочтительный;cd;dvd;usb;аудио;видео;диск;съёмный;съемный;носитель;автозапуск;

en: Region & Language
ru: Регион и язык

en: Select your display language and formats
ru: Выбор языка интерфейса и форматов

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ru: Язык;Раскладка;Клавиатура;Ввод;

en: About
ru: О системе

en: View information about your system
ru: Просмотр информации о системе

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ru: устройство;система;информация;имя;хоста;память;процессор;версия;умолчанию;приложение;альтернативный;предпочтительный;cd;dvd;usb;аудио;видео;диск;съёмный;съемный;носитель;автозапуск;

en: Control how you connect to the Internet
ru: Управление подключением к Интернету

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ru: Сеть;IP;LAN;Прокси;WAN;Мобильная;Модем;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ru: Контролируйте, как вы подключаетесь к сетям Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ru: Сеть;Беспроводная;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Мобильная;DNS;Точка;доступа;

en: Mobile Network
ru: Мобильная сеть

en: Configure Telephony and mobile data connections
ru: Настроить телефонию и соединения для мобильных данных

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ru: сотовый;мобильник;мобильный;мобильная;wwan;телефония;телефон;sim;сим;

en: Change the date and time, including time zone
ru: Изменить дату и время, включая часовой пояс

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ru: Часы;Часовой;пояс;Местоположение;

en: Protect your pictures
ru: Защитите ваши изображения

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ru: экран;блокировка;диагностика;сбой;личный;приватный;недавние;временные;tmp;индекс;имя;сеть;идентификация;

en: Control which notifications are displayed and what they show
ru: Управление отображением и содержанием уведомлений

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ru: Уведомления;Всплывающее;Сообщение;Лоток;Всплывающее;

en: Default Applications
ru: Приложения по умолчанию

en: Configure Default Applications
ru: Настроить приложения по умолчанию

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ru: по умолчанию;приложение;предпочтительное;носитель;

en: Protect your conversations
ru: Защитите ваш обмен сообщениями

en: Manage Thunderbolt devices
ru: Управление устройствами Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
ru: Thunderbolt;приватность;

en: Mouse & Touchpad
ru: Мышь и сенсорная панель

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ru: Изменение чувствительности мыши или сенсорной панели, а также настройки кнопок для правши или левши

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ru: Трэкпад;Указатель;Щелчок;Нажатие;Двойной;Кнопка;Трэкбол;Прокрутка;

en: Diagnostics
ru: Диагностика

en: Report your problems
ru: Сообщить об ошибках

en: File History & Trash
ru: История файлов и корзина

en: Don't leave traces
ru: Не оставлять следов

en: Online Accounts
ru: Сетевые ­учётные записи

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ru: Подключиться к сетевым учётным записям и решить для чего их использовать

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ru: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Онлайн;Чат;Календарь;Почта;Контакт;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ru: Предпочтения;Настройки;

en: Turn zoom on or off
ru: Включить или выключить увеличение

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: Turn screen reader on or off
ru: Включить или выключить чтение с экрана

en: Turn on-screen keyboard on or off
ru: Включить или выключить экранную клавиатуру

en: Increase text size
ru: Увеличить размер текста

en: Decrease text size
ru: Уменьшить размер текста

en: High contrast on or off
ru: Включить или выключить высокую контрастность

en: Switch to next input source
ru: Переключиться на следующий источник ввода

en: Switch to previous input source
ru: Переключиться на предыдущий источник ввода

en: Raven Applets
ru: Апплеты Raven

en: Raven Notifications
ru: Уведомления Raven

en: Clear Notifications
ru: Очистить уведомления

en: Launchers
ru: Запуск приложений

en: Launch help browser
ru: Запустить справочный браузер

en: Launch calculator
ru: Запустить калькулятор

en: Launch email client
ru: Запустить клиент эл. почты

en: Launch web browser
ru: Запустить веб-браузер

en: Home folder
ru: Домашняя папка

[ctx: keybinding]
en: Search
ru: Найти

en: Screenshots
ru: Снимки экрана

en: Save a screenshot to $PICTURES
ru: Сохранять снимок экрана в папку «$PICTURES»

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ru: Сохранять снимок экрана с окном в папку «$PICTURES»

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ru: Сохранять снимок экрана с областью в папку «$PICTURES»

en: Sound and Media
ru: Звук и носители

en: Volume mute/unmute
ru: Включить/выключить звук

en: Volume down
ru: Уменьшить громкость

en: Volume up
ru: Увеличить громкость

en: Microphone mute/unmute
ru: Включить/выключить микрофон

en: Launch media player
ru: Запустить медиапроигрыватель

en: Play (or play/pause)
ru: Воспроизвести (или воспроизвести/приостановить)

en: Pause playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: Stop playback
ru: Остановить воспроизведение

en: Previous track
ru: Предыдущая дорожка

en: Next track
ru: Следующая дорожка

en: Eject
ru: Извлечь

en: System
ru: Система

en: Show the Power Dialog
ru: Показать окно диалога питания

en: Log out
ru: Завершить сеанс

en: Lock screen
ru: Блокировка экрана
