budgie-control-center 1.2.0 - en to sv translation catalogue (1539 entries)

en: Two Sided
sv: Dubbelsidig

en: Paper Type
sv: Papperstyp

en: Paper Source
sv: Papperskälla

en: Output Tray
sv: Utskriftsfack

[ctx: printing option]
en: Resolution
sv: Upplösning

en: GhostScript pre-filtering
sv: GhostScript-förfiltrering

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
sv: Sidor per blad

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
sv: Dubbelsidig

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
sv: Orientering

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
sv: Allmänt

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
sv: Utskriftsinställningar

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
sv: Installerbara alternativ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
sv: Jobb

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
sv: Bildkvalitet

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
sv: Färg

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
sv: Slutför

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
sv: Avancerat

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
sv: Testsida

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
sv: Testsida

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
sv: Inga aktiva jobb

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
sv[0]: %u jobb
sv[1]: %u jobb

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
sv: Rengör skrivarhuvuden

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
sv: Låg tonernivå

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
sv: Slut på toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
sv: Nästan slut på framkallningsvätska

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
sv: Slut på framkallningsvätska

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
sv: Nästan slut på färg

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
sv: Slut på färg

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
sv: Luckan är öppen

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
sv: Luckan är öppen

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
sv: Låg pappersnivå

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
sv: Slut på papper

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
sv: Frånkopplad

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
sv: Stoppad

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
sv: Skräpkorgen är nästan full

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
sv: Skräpkorgen är full

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
sv: Den optiska fototrumman är nära slutet på sin livstid

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
sv: Den optiska fototrumman är inte längre funktionsduglig

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
sv: Redo

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
sv: Accepterar inte jobb

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
sv: Behandlar

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
sv: Tillverkare

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
sv: Drivrutin

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
sv: Enkelsidig

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
sv: Långsida (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
sv: Kortsida (vänd)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
sv: Porträtt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
sv: Landskap

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
sv: Omvänt landskap

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
sv: Omvänt porträtt

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
sv: Skrivaren ”%s” har tagits bort

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
sv: Misslyckades med att lägga till ny skrivare.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
sv: Kunde inte läsa in användargränssnittet: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
sv: Lås upp för att lägga till skrivare och ändra inställningar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
sv: Väntar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
sv: Pausad

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
sv: Behandlar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
sv: Stoppad

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
sv: Avbruten

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
sv: Avbruten

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
sv: Färdig

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
sv: JetDirect-skrivare

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
sv: LPD-skrivare

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
sv: Detaljer för %s

en: No suitable driver found
sv: Ingen lämplig drivrutin kunde hittas

en: Select PPD File
sv: Välj PPD-fil

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
sv: PostScript-skrivarbeskrivningsfiler (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
sv: Välj automatiskt

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
sv: Skrivarens standardinställning

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
sv: Bädda enbart in GhostScript-typsnitt

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
sv: Konvertera till PS nivå 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
sv: Konvertera till PS nivå 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
sv: Ingen förfiltrering

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
sv: Lägg till skrivare

en: Unlock Print Server
sv: Lås upp skrivarserver

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
sv: Lås upp %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord för att se skrivare på %s.

en: Searching for Printers
sv: Söker efter skrivare

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
sv: Seriellport

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
sv: Parallellport

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
sv: Plats: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
sv: Adress: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
sv: Server begär autentisering

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
sv[0]: %u jobb begär autentisering
sv[1]: %u jobb begär autentisering

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
sv: %s — aktiva jobb

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
sv: Ange autentiseringsuppgifter för att skriva ut från %s.

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: New shortcut…
sv: Nytt kortkommando…

en: Button %d
sv: Knapp %d

en: Button
sv: Knapp

en: Output:
sv: Utmatning:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
sv: Behåll bildförhållande (brevlådeformat):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
sv: Koppla till ensam skärm

en: Display Mapping
sv: Skärmkoppling

en: _Close
sv: _Stäng

en: Test Your _Settings
sv: Prova dina in_ställningar

en: Stylus
sv: Styluspenna

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
sv: Ritplatta

en: Batteries
sv: Batterier

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
sv: Batteri

en: When _idle
sv: När led_ig

en: Suspend
sv: Försätt i vänteläge

en: Power Off
sv: Stäng av

en: Hibernate
sv: Försätt i viloläge

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Off
sv: Av

en: When on battery power
sv: När på batteriström

en: When plugged in
sv: När ansluten

en: On
sv: På

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

[ctx: Idle time]
en: Never
sv: Aldrig

en: Automatic suspend
sv: Automatiskt vänteläge

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
sv: Prestandaläge tillfälligt inaktiverat på grund av hög arbetstemperatur.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
sv: Knä upptäckt: prestandaläge är otillgängligt för tillfället. Flytta enheten till en stabil yta för att återställa.

en: Performance mode temporarily disabled.
sv: Prestandaläge är tillfälligt inaktiverat.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
sv: Låg batterinivå: strömsparare aktiverad. Tidigare läge kommer att återställas när batteriet har laddats tillräckligt.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
sv: Strömsparläge aktiverades av ”%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
sv: Prestandaläge aktiverades av ”%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
sv: Prestanda

en: High performance and power usage.
sv: Hög prestanda och strömförbrukning.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
sv: Balanserad

en: Standard performance and power usage.
sv: Standardprestanda och strömförbrukning.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
sv: Strömsparare

en: Reduced performance and power usage.
sv: Minskad prestanda och strömförbrukning.

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
sv: %s tills fullt uppladdad

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
sv: Varning: %s återstår

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
sv: %s återstår

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
sv: Fullt uppladdad

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
sv: Laddar inte

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
sv: Tom

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
sv: Laddar upp

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
sv: Laddar ur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
sv: Trådlös mus

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
sv: Trådlöst tangentbord

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
sv: Handdator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
sv: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
sv: Mediaspelare

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
sv: Dator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
sv: Inmatningsenhet för spel

[ctx: Battery name]
en: Main
sv: Huvudsaklig

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
sv: Standardrymd

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
sv: Testprofil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
sv: Låg kvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
sv: Mellankvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
sv: Hög kvalitet

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
sv: Standard RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
sv: Standard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
sv: Standardgrå

en: Vendor supplied factory calibration data
sv: Kalibreringsdata tillhandahållen av tillverkare

en: Full-screen display correction not possible with this profile
sv: Fullskärmskorrigering inte möjlig med denna profil

en: This profile may no longer be accurate
sv: Denna profil är kanske inte helt korrekt längre

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
sv: Skärm för bärbar dator

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
sv: Inbyggd webbkamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
sv: %s-skärm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
sv: %s-bildläsare

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
sv: %s-kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
sv: %s-skrivare

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
sv: %s-webbkamera

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
sv: Standard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
sv: Färgrymd:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
sv: Testprofil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
sv: Välj ICC-profil

en: _Import
sv: _Importera

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
sv: ICC-profiler som stöds

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
sv: Alla filer

en: Screen
sv: Skärm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
sv: Spara profil

en: _Save
sv: _Spara

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
sv: Skapa en färgprofil för den valda enheten

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
sv: Kunde inte hitta mätinstrumentet. Kontrollera att det är påslaget och korrekt anslutet.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
sv: Mätinstrumentet saknar stöd för skrivarprofilering.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
sv: Enhetstypen stöds för närvarande inte.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
sv: Placera din kalibreringsenhet ovanpå kvadraten och tryck ”Starta”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
sv: Flytta din kalibreringsenhet till kalibreringspositionen och välj ”Fortsätt”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
sv: Flytta din kalibreringsenhet till ytpositionen och välj ”Fortsätt”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
sv: Stäng igen den bärbara datorns lock

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
sv: Kunde inte återhämta sig från ett internt fel som uppstod.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
sv: Verktyg som krävs för kalibrering är inte installerade.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
sv: Profilen kan inte genereras.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
sv: Målets vitpunkt kunde inte hämtas.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
sv: Färdig!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
sv: Kalibrering misslyckades!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
sv: Du kan ta bort kalibreringsenheten.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
sv: Stör inte kalibreringsenheten under pågående kalibrering

en: Enable color management for %s
sv: Aktivera färghantering för %s

en: Show color profiles for %s
sv: Visa färgprofiler för %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
sv: Inte kalibrerad

en: multiple sizes
sv: flera storlekar

en: No Desktop Background
sv: Ingen skrivbordsbakgrund

en: Select a picture
sv: Välj en bild

en: Current background
sv: Aktuell bakgrund

en: Custom
sv: Anpassat

en: Testing %s
sv: Testar %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
sv: Stående höger

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
sv: Stående vänster

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
sv: Liggande (omvänt)

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Apply Changes?
sv: Verkställ ändringar?

en: Changes Cannot be Applied
sv: Ändringar kan inte verkställas

en: This could be due to hardware limitations.
sv: Detta kan bero på hårdvarubegränsningar.

en: More Warm
sv: Varmare

en: Less Warm
sv: Mindre varm

en: None
sv: Ingen

en: Custom Shortcuts
sv: Anpassade kortkommandon

en: More…
sv: Mer…

en: No input sources found
sv: Inga inmatningskällor hittades

[ctx: Input Source]
en: Other
sv: Övriga

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
sv: %s används redan för %s. Om du vill ersätta det kommer %s att inaktiveras

en: Enter the new shortcut
sv: Mata in det nya kortkommandot

en: Set Custom Shortcut
sv: Ställ in anpassat kortkommando

en: Set Shortcut
sv: Ställ in kortkommando

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
sv: Mata in nytt kortkommando för att ändra %s.

en: Add Custom Shortcut
sv: Lägg till anpassat kortkommando

en: Alternate Characters Key
sv: Alternativa tecken-tangent

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
sv: Alternativa tecken-tangenten kan användas för att mata in ytterligare tecken. Dessa skrivs ibland som ett tredje alternativ på ditt tangentbord.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
sv: Vänster Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
sv: Höger Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
sv: Vänster super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
sv: Höger super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
sv: Menytangent

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
sv: Höger Ctrl

en: Compose Key
sv: Compose-tangent

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
sv: Compose-tangenten tillåter ett stort urval av tecken att matas in. För att använda den, tryck på Compose-tangenten och sedan en sekvens av tecken. Till exempel kommer Compose-tangenten följt av <b>C</b> och <b>o</b> att mata in <b>©</b>, <b>a</b> följt av <b>'</b> kommer att mata in <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
sv: Inmatningsskällor kan växlas genom att använda tangentbordsgenvägen %s.
    Denna kan ändras i inställningarna för tangentbordsgenvägar.

en: %d modified | %d modified
sv[0]: %d ändrad
sv[1]: %d ändrade

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Reset All Shortcuts?
sv: Återställ alla kortkommandon?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
sv: Att återställa kortkommandona kan påverka dina anpassade kortkommandon. Detta kan inte ångras.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Reset All
sv: Återställ alla

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

en: The new password is too short
sv: Det nya lösenordet är för kort

en: The new password is too simple
sv: Det nya lösenordet är för enkelt

en: The old and new passwords are too similar
sv: Det gamla och det nya lösenordet är för lika

en: The new password has already been used recently.
sv: Det nya lösenordet har används tidigare.

en: The new password must contain numeric or special characters
sv: Det nya lösenordet måste innehålla numeriska- eller specialtecken

en: The old and new passwords are the same
sv: Det gamla och det nya lösenordet är identiska

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
sv: Ditt lösenord har ändrats sedan du först autentiserades!

en: The new password does not contain enough different characters
sv: Det nya lösenordet innehåller inte tillräckligt många olika tecken

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Please choose another password.
sv: Välj ett annat lösenord.

en: Please type your current password again.
sv: Ange ditt aktuella lösenord igen.

en: Password could not be changed
sv: Lösenordet kunde inte ändras

en: The passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Select
sv: Välj

en: Browse for more pictures
sv: Bläddra efter fler bilder

en: Cannot automatically join this type of domain
sv: Kan inte automatiskt gå med i denna typ av domän

en: No such domain or realm found
sv: Ingen sådan domän eller sfär funnen

en: Cannot log in as %s at the %s domain
sv: Kan inte logga in som %s på %s-domänen

en: Invalid password, please try again
sv: Ogiltigt lösenord, försök igen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
sv: Det gick inte att ansluta till %s-domänen: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
sv: enheten behöver tas i anspråk för att utföra denna åtgärd

en: the device is already claimed by another process
sv: enheten har redan tagits i anspråk av en annan process

en: you do not have permission to perform the action
sv: du har inte rättigheter att utföra åtgärden

en: no prints have been enrolled
sv: inga avtryck har registrerats

en: Failed to communicate with the device during enrollment
sv: Misslyckades med att kommunicera med enheten under registrering

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
sv: Misslyckades med att kommunicera med fingeravtrycksläsaren

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
sv: Misslyckades med att kommunicera med fingeravtrycksdemonen

en: Failed to list fingerprints: %s
sv: Misslyckades med att lista fingeravtryck: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
sv: Misslyckades med att ta bort sparade fingeravtryck: %s

en: Left thumb
sv: Vänster tumme

en: Left middle finger
sv: Vänster långfinger

en: _Left index finger
sv: _Vänster pekfinger

en: Left ring finger
sv: Vänster ringfinger

en: Left little finger
sv: Vänster lillfinger

en: Right thumb
sv: Höger tumme

en: Right middle finger
sv: Höger långfinger

en: _Right index finger
sv: _Höger pekfinger

en: Right ring finger
sv: Höger ringfinger

en: Right little finger
sv: Höger lillfinger

en: Unknown Finger
sv: Okänt finger

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
sv: Färdig

en: Fingerprint device disconnected
sv: Fingeravtrycksenheten kopplades från

en: Fingerprint device storage is full
sv: Fingeravtrycksenhetens utrymme är fullt

en: Failed to enroll new fingerprint
sv: Misslyckades med att registrera nytt fingeravtryck

en: Failed to start enrollment: %s
sv: Misslyckades med att starta registrering: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
sv: Misslyckades med att registrera nytt fingeravtryck

en: Failed to stop enrollment: %s
sv: Misslyckades med att stoppa registrering: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
sv: Lyft och placera upprepat ditt finger på läsaren för att registrera ditt fingeravtryck

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
sv: Läs av nytt fingeravtryck

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
sv: Misslyckades med att släppa fingeravtrycksenheten %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
sv: Problem vid läsning av enhet

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
sv: Misslyckades med att begära fingeravtrycksenheten %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
sv: Misslyckades med att erhålla fingeravtrycksenheter: %s

en: Your account
sv: Ditt konto

en: Failed to delete user
sv: Misslyckades med att ta bort användaren

en: Failed to revoke remotely managed user
sv: Misslyckades med att ta bort fjärrhanterad användare

en: You cannot delete your own account.
sv: Du kan inte ta bort ditt egna konto.

en: %s is still logged in
sv: %s är fortfarande inloggad

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
sv: Att ta bort en användare när de är inloggade kan medföra att systemet hamnar i ett inkonsistent tillstånd.

en: Do you want to keep %s’s files?
sv: Vill du behålla filer tillhörande %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
sv: Det är möjligt att behålla hemkatalogen, e-postkö och tillfälliga filer när ett användarkonto tas bort.

en: _Delete Files
sv: _Ta bort filer

en: _Keep Files
sv: _Behåll filer

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fjärrhanterade kontot för %s?

en: _Delete
sv: _Ta bort

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
sv: Kontot är inaktiverat

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
sv: Ska ställas in vid nästa inloggning

[ctx: Password mode]
en: None
sv: Ingen

en: Logged in
sv: Inloggad

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Failed to contact the accounts service
sv: Misslyckades med att kontakta kontotjänsten

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
sv: Försäkra dig om att kontotjänsten är installerad och aktiverad.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
sv: Klicka först på *-ikonen
    för att göra ändringar

en: Delete the selected user account
sv: Ta bort markerat användarkonto

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
sv: Klicka först på *-ikonen för att
    ta bort markerat användarkonto

en: Unlock to Add Users and Change Settings
sv: Lås upp för att lägga till användare och ändra inställningar

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
sv: Användarnamnet får vanligen endast innehålla små bokstäver från a-z, siffror och följande tecken: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
sv: Det användarnamnet är tyvärr inte tillgängligt. Försök med ett annat.

en: The username is too long.
sv: Användarnamnet är för långt.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
sv: Det här kommer att användas för att namnge din hemmapp och kan inte ändras.

en: Should match the web address of your login provider.
sv: Ska matcha din inloggningsleverantörs webbadress.

en: Failed to add account
sv: Misslyckades med att lägga till konto

en: Failed to register account
sv: Misslyckades med att registrera konto

en: No supported way to authenticate with this domain
sv: Inget stöd för att autentisera med denna domän

en: Failed to join domain
sv: Misslyckades med att ansluta till domänen

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
sv: Inloggningsnamnet fungerade inte.
    Prova igen.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
sv: Inloggningslösenordet fungerade inte.
    Prova igen.

en: Failed to log into domain
sv: Misslyckades med att logga in på domänen

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
sv: Kunde inte hitta domänen. Kanske felstavade du den?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
sv: Det nya lösenordet måste skilja sig åt från det gamla.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
sv: Ändra några bokstäver och siffror.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
sv: Försök att ändra lösenordet lite mer.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
sv: Ett lösenord utan ditt användarnamn skulle vara starkare.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
sv: Undvik att använda ditt namn i lösenordet.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
sv: Undvika några av orden som ingår i lösenordet.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
sv: Undvik vanliga ord.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
sv: Undvik att kasta om befintliga ord.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
sv: Använd fler siffror.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
sv: Använd fler versaler.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
sv: Använd fler gemener.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
sv: Använd fler specialtecken som till exempel skiljetecken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
sv: Använd en blandning av bokstäver, siffror och skiljetecken.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
sv: Undvik att upprepa samma tecken.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
sv: Undvik att repetera samma typ av tecken: du behöver blanda bokstäver, siffror och skiljetecken.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
sv: Undvik sekvenser likt 1234 eller abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
sv: Lösenordet behöver vara längre. Försök att lägga till fler bokstäver, siffror och skiljetecken.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
sv: Blanda versaler och gemener och försök använda en eller flera siffror.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
sv: Att lägga till fler bokstäver, siffror och skiljetecken kommer göra lösenordet starkare.

en: This Week
sv: Denna vecka

en: Last Week
sv: Förra veckan

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
sv: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
sv: %e %b %Y

en: Session Ended
sv: Session avslutad

en: Session Started
sv: Session påbörjad

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
sv: %s — Kontoaktivitet

[ctx: Distance]
en: Short
sv: Kort

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
sv: ¼ skärm

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
sv: ½ skärm

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
sv: ¾ skärm

[ctx: Distance]
en: Long
sv: Lång

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
sv: Standard

[ctx: cursor size]
en: Medium
sv: Mellan

[ctx: cursor size]
en: Large
sv: Stor

[ctx: cursor size]
en: Larger
sv: Större

[ctx: cursor size]
en: Largest
sv: Störst

en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d bildpunkt
sv[1]: %d bildpunkter

en: System Bus
sv: Systembuss

en: Full access
sv: Fullständig åtkomst

en: Session Bus
sv: Sessionsbuss

en: Devices
sv: Enheter

en: Full access to /dev
sv: Fullständig åtkomst till /dev

en: Network
sv: Nätverk

en: Has network access
sv: Har nätverksåtkomst

en: Home
sv: Hem

en: Read-only
sv: Skrivskyddat

en: File System
sv: Filsystem

en: Settings
sv: Inställningar

en: Can change settings
sv: Kan ändra inställningar

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
sv: %s har följande inbyggda behörigheter. Dessa kan inte ändras. Om du är bekymrad över dessa behörigheter bör du överväga att ta bort detta program.

en: Web Links
sv: Webblänkar

en: Git Links
sv: Git-länkar

en: %s Links
sv: %s-länkar

en: Unset
sv: Ej inställd

en: Links
sv: Länkar

en: Hypertext Files
sv: Hypertextfiler

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Font Files
sv: Typsnittsfiler

en: Archive Files
sv: Arkivfiler

en: Package Files
sv: Paketfiler

en: Audio Files
sv: Ljudfiler

en: Video Files
sv: Videofiler

en: Other Files
sv: Andra filer

note: List of applications.
en: Applications
sv: Program

[ctx: service is enabled]
en: On
sv: På

[ctx: service is disabled]
en: Off
sv: Av

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: service is active]
en: Active
sv: Aktiv

en: Choose a Folder
sv: Välj en mapp

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
sv: Fildelning låter dig dela din publika mapp med andra på det nätverk du använder för tillfället: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
sv: Då fjärrinloggning är aktiverad kan fjärranvändare ansluta med det säkra skalkommandot:
    %s

en: Copy
sv: Kopiera

en: Sharing
sv: Dela

note: Label
en: No networks selected for sharing
sv: Inga nätverk markerade för delning

en: Ask what to do
sv: Fråga vad som ska göras

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Open folder
sv: Öppna mapp

en: Other Media
sv: Övriga media

en: Select an application for audio CDs
sv: Välj ett program för ljud-cd-skivor

en: Select an application for video DVDs
sv: Välj ett program för video-dvd-skivor

en: Select an application to run when a music player is connected
sv: Välj ett program att köra när en musikspelare ansluts

en: Select an application to run when a camera is connected
sv: Välj ett program att köra när en kamera ansluts

en: Select an application for software CDs
sv: Välj ett program för program-cd-skivor

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
sv: ljud-dvd

en: blank Blu-ray disc
sv: tom Blu-ray-skiva

en: blank CD disc
sv: tom cd-skiva

en: blank DVD disc
sv: tom dvd-skiva

en: blank HD DVD disc
sv: tom HD DVD-skiva

en: Blu-ray video disc
sv: Blu-ray-videoskiva

en: e-book reader
sv: e-boksläsare

en: HD DVD video disc
sv: HD DVD-videoskiva

en: Picture CD
sv: Bildcd

en: Super Video CD
sv: Super Video-cd

en: Video CD
sv: Videocd

en: Windows software
sv: Fönsterprogramvara

[ctx: measurement format]
en: Metric
sv: Metrisk

en: Formats
sv: Format

en: Unknown
sv: Okänd

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
sv: 64-bitars

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
sv: 32-bitars

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
sv: Surfzon

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Unlock to Change Settings
sv: Lås upp för att ändra inställningar

en: Other…
sv: Övriga…

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
sv: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
sv: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

en: never
sv: aldrig

en: today
sv: idag

en: yesterday
sv: igår

en: %i day ago | %i days ago
sv[0]: %i dag sedan
sv[1]: %i dagar sedan

en: IPv4 Address
sv: IPv4-adress

en: IPv6 Address
sv: IPv6-adress

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Hardware Address
sv: Hårdvaruadress

en: Default Route
sv: Standardrutt

en: Last used
sv: Senast använd

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
sv: Trådbundet

en: Options…
sv: Alternativ…

en: missing EAP-FAST PAC file
sv: saknar PAC-fil för EAP-FAST

en: Choose a PAC file
sv: Välj en PAC-fil

en: PAC files (*.pac)
sv: PAC-filer (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
sv: saknar EAP-LEAP-användarnamn

en: missing EAP-LEAP password
sv: saknar EAP-LEAP-lösenord

en: missing leap-username
sv: saknar leap-användarnamn

en: missing leap-password
sv: saknar leap-lösenord

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-PEAP: inget certifikat angivet

en: Choose a Certificate Authority certificate
sv: Välj ett certifikat för certifikatsutfärdare

en: missing wep-key
sv: saknar wep-nyckel

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
sv: ogiltig wep-nyckel: nyckel med en längd på %zu får endast innehålla hexadecimala siffror

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
sv: ogiltig wep-nyckel: nyckel med en längd på %zu får endast innehålla ascii-tecken

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
sv: ogiltig wep-nyckel: felaktig nyckellängd %zu. En nyckel måste ha antingen längden 5/13 (ascii) eller 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
sv: ogiltig wep-nyckel: lösenfras får inte vara tom

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
sv: ogiltig wep-nyckel: lösenfras måste vara kortare än 64 tecken

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
sv: odefinierat fel i 802.1X-säkerhet (wpa-eap)

en: no file selected
sv: ingen fil vald

en: unspecified error validating eap-method file
sv: ospecificerat fel vid validering av eap-metodfil

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
sv: DER, PEM, eller PKCS#12 privata nycklar (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
sv: DER eller PEM-certifikat (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TTLS: inget certifikat angivet

en: missing EAP username
sv: saknar EAP-användarnamn

en: missing EAP password
sv: saknar EAP-lösenord

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
sv: ogiltig wpa-psk: ogiltig nyckellängd %zu. Måste vara [8,63] byte eller 64 hexadecimala siffror

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
sv: ogiltig wpa-psk: kan inte tolka nyckel med 64 byte som hexadecimal

en: Unknown error validating 802.1X security
sv: Okänt fel vid validering av 802.1X-säkerhet

en: Wi-Fi password is missing.
sv: Wi-Fi-lösenord saknas.

en: missing EAP-TLS identity
sv: saknar EAP-TLS-identitet

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TLS: inget certifikat angivet

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
sv: ogiltig privat nyckel för EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
sv: ogiltigt EAP-TLS-användarcertifikat: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
sv: Okrypterade privata nycklar är osäkra

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
sv: Den valda privata nyckeln verkar inte vara skyddad av ett lösenord. Det skulle kunna tillåta säkerhetsreferenser att bli komprometterade. Välj en lösenordsskyddad privat nyckel.
    
    (Du kan lösenordsskydda din privata nyckel med openssl)

en: Choose your personal certificate
sv: Välj ditt personliga certifikat

en: Choose your private key
sv: Välj din privata nyckel

en: Wi-Fi
sv: Tråd­löst

en: Stop hotspot and disconnect any users?
sv: Stoppa surfzonen och koppla ifrån eventuella användare?

en: _Stop Hotspot
sv: _Stoppa surfzon

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
sv: %s-VPN

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
sv: Okänd status

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
sv: Ohanterad

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
sv: Otillgänglig

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
sv: Ansluter

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
sv: Ansluten

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
sv: Kopplar från

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
sv: Okänd status (saknas)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
sv: Konfiguration misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
sv: IP-konfiguration misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
sv: IP-konfiguration passerade slutdatum

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
sv: Hemligheter krävdes, men tillhandahölls inte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
sv: 802.1x-supplikanten kopplades från

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
sv: Konfiguration av 802.1x-supplikanten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
sv: 802.1x-supplikanten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
sv: 802.1x-supplikanten tog för lång tid på sig att autentisera

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
sv: Misslyckades med att starta PPP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
sv: PPP-tjänsten kopplades från

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
sv: PPP misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
sv: Misslyckades med att starta DHCP-klienten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
sv: DHCP-klient fel

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
sv: DHCP-klienten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
sv: Misslyckades med att starta tjänsten för delad anslutning

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
sv: Tjänsten för delad anslutning misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
sv: Kunde inte starta AutoIP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
sv: Fel i AutoIP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
sv: AutoIP-tjänsten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
sv: Linjen är upptagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
sv: Ingen rington

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
sv: Bärvågen kunde inte etableras

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
sv: Tidsgränsen för uppringningen överskreds

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
sv: Uppringningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
sv: Initiering av modem misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
sv: Misslyckades med att välja angiven APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
sv: Söker inte efter nätverk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
sv: Nätverksregistrering nekades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
sv: Tidsgränsen för nätverksregistrering överstegs

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
sv: Misslyckades att registrera med begärt nätverk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
sv: Kontroll av PIN-kod misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
sv: Enheten kan sakna fast programvara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
sv: Anslutningen försvann

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
sv: Befintlig anslutning antogs

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
sv: Modemet kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
sv: Bluetooth-anslutningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
sv: SIM-kortet är inte isatt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
sv: SIM-kortet kräver PIN-kod

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
sv: SIM-kortet kräver PUK-kod

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
sv: Fel på SIM-kortet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
sv: Anslutningsberoende misslyckades

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
sv: Fast programvara saknas

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
sv: Kabeln är frånkopplad

en: Insecure network (WEP)
sv: Osäkert nätverk (WEP)

en: Secure network (WPA)
sv: Säkert nätverk (WPA)

en: Secure network (WPA2)
sv: Säkert nätverk (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
sv: Säkert nätverk (WPA3)

en: Secure network
sv: Säkert nätverk

en: Security
sv: Säkerhet

en: Delete Address
sv: Ta bort adress

en: Delete Route
sv: Standardrutt

en: automatic
sv: automatisk

en: Identity
sv: Identitet

en: Cannot import VPN connection
sv: Kan inte importera VPN-anslutning

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
sv: Filen ”%s” kan inte läsas eller innehåller ej igenkänd VPN-anslutningsinformation
    
    Fel: %s.

en: Select file to import
sv: Välj fil att importera

en: A file named “%s” already exists.
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan.

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
sv: Vill du ersätta %s med VPN-anslutningen du sparar?

en: Cannot export VPN connection
sv: Kan inte exportera VPN-anslutning

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
sv: VPN-anslutningen ”%s” kunde inte exporteras till %s.
    
    Fel: %s.

en: Export VPN connection
sv: Exportera VPN-anslutning

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
sv: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sv: WEP 40/128-bitars nyckel (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
sv: WEP 128-bitars lösenfras

en: Dynamic WEP (802.1x)
sv: Dynamisk WEP (802.1x)

en: Preserve
sv: Bevara

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Stable
sv: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
sv: MAC-adressen som anges här kommer att användas som maskinvaruadress för nätverksenheten som denna anslutning är aktiverad på. Denna funktion är känd som MAC-kloning eller ”spoofing”. Exempel: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
sv: Profil %d

en: Unable to open connection editor
sv: Kunde inte öppna anslutningsredigeraren

en: New Profile
sv: Ny profil

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Import from file…
sv: Importera från fil…

en: Add VPN
sv: Lägg till VPN

[ctx: Wifi security]
en: None
sv: Ingen

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
sv: Aldrig

en: 2.4 GHz / 5 GHz
sv: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
sv: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
sv: Svag

[ctx: Signal strength]
en: Good
sv: Bra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
sv: Utmärkt

en: Forget Connection
sv: Glöm anslutning

en: Remove Connection Profile
sv: Ta bort anslutningsprofil

en: Remove VPN
sv: Ta bort VPN

en: Details
sv: Detaljer

en: Add new connection
sv: Lägg till ny anslutning

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
sv: Att slå på surfzonen kommer att koppla från %s, och det kommer inte vara möjligt att komma åt internet genom Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
sv: Måste bestå av minst 8 tecken

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
sv: Slå på trådlös surfzon?

en: Manual
sv: Manuell

en: Automatic
sv: Automatisk

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
sv: Web Proxy Autodiscovery (WPAD) används när en konfigurations-URL inte tillhandahålls.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
sv: Detta rekommenderas inte för opålitliga publika nätverk.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
sv: Nätverksdetaljer för markerade nätverk, inklusive lösenord och anpassad konfiguration kommer att gå förlorade.

en: _Forget
sv: _Glöm

en: Known Wi-Fi Networks
sv: Kända trådlösa nätverk

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
sv: _Glöm

en: System policy prohibits use as a Hotspot
sv: Systempolicyn tillåter ej användning som surfzon

en: Wireless device does not support Hotspot mode
sv: Den trådlösa enheten stöder inte användning av surfzoner

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
sv: Hoppsan, något gick fel. Kontakta din programvaruleverantör.

en: NetworkManager needs to be running.
sv: Nätverkshanteraren måste vara aktiv.

en: 2G Only
sv: Endast 2G

en: 3G Only
sv: Endast 3G

en: 4G Only
sv: Endast 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
sv: 2G, 3G, 4G (föredras)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
sv: 2G, 3G (föredras), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
sv: 2G (föredras), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
sv: 3G, 4G (föredras)

en: 3G (Preferred), 4G
sv: 3G (föredras), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
sv: 2G, 4G (föredras)

en: 2G (Preferred), 4G
sv: 2G (föredras), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
sv: 2G, 3G (föredras)

en: 2G (Preferred), 3G
sv: 2G (föredras), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Not Registered
sv: Inte registrerad

en: Registered
sv: Registrerad

en: Searching
sv: Söker

en: Denied
sv: Nekad

en: Unlock SIM card
sv: Lås upp SIM-kort

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Please provide PIN code for SIM %d
sv: Tillhandahåll PIN-koden för SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
sv: Ange PIN för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Please provide PUK code for SIM %d
sv: Tillhandahåll PUK-koden för SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
sv: Ange PUK för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
sv[0]: Fel lösenord matades in. Du har %1$u försök kvar
sv[1]: Fel lösenord matades in. Du har %1$u försök kvar

en: You have %u try left | You have %u tries left
sv[0]: Du har %u försök kvar
sv[1]: Du har %u försök kvar

en: Wrong password entered.
sv: Fel lösenord matades in.

en: PUK code should be an 8 digit number
sv: PUK-koden ska vara ett 8-siffrigt tal

en: Enter New PIN
sv: Ange ny PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
sv: PIN-koden ska vara ett tal med 4-8 siffror

en: _Set
sv: _Ställ in

en: Operation Cancelled
sv: Operationen avbröts

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
sv: <b>Fel:</b> Åtkomst nekad vid ändring av inställningar

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
sv: <b>Fel:</b> Mobilutrustningsfel

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
sv: %e %B %Y, %I:%M %p

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
sv: %I:%M %p

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
sv: Thunderbolt-undersystemet (boltd) är inte installerat eller inte korrekt konfigurerat.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
sv: Thunderbolt kunde inte detekteras.
    Antingen saknar systemet stöd för Thunderbolt, eller så har det inaktiverats i BIOS, eller så har det ställts in till en säkerhetsnivå som inte stöds i BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
sv: Stöd för Thunderbolt har inaktiverats i BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
sv: Säkerhetsnivå för Thunderbolt kunde inte avgöras.

en: Error switching direct mode: %s
sv: Fel vid växling av direktläge: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
sv: Frånkopplad

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
sv: Ansluter

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
sv: Ansluten

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
sv: Auktorisering krävs

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
sv: Auktoriserar

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
sv: Reducerad funktionalitet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
sv: Ansluten och auktoriserad

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
sv: Auktoriserades:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
sv: Anslöts:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
sv: Registrerades:

en: Failed to authorize device:
sv: Misslyckades med att auktorisera enhet:

en: Failed to forget device:
sv: Misslyckades med att glömma enheten:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
sv[0]: Beror på %u annan enhet
sv[1]: Beror på %u andra enheter

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
sv: Fel

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
sv: Auktoriserad

en: Try clicking, double clicking, scrolling
sv: Prova att klicka, dubbelklicka och rulla

en: Five clicks, GEGL time!
sv: Fem klick, dags för Gegl!

en: Double click, primary button
sv: Dubbelklick med primär musknapp

en: Single click, primary button
sv: Enkelklick, primär knapp

en: Double click, middle button
sv: Dubbelklick med mellanmusknapp

en: Single click, middle button
sv: Enkelklick med mellanmusknappen

en: Double click, secondary button
sv: Dubbelklick med sekundära musknappen

en: Single click, secondary button
sv: Enkelklick med sekundära musknappen

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
sv: Läs mer

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
sv: Att skicka in rapporter om tekniska problem hjälper oss att förbättra %s. Rapporter skickas anonymt och rensas på personliga data. %s

en: Empty all items from Trash?
sv: Töm alla objekt i papperskorgen?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
sv: Alla objekt i papperskorgen kommer att tas bort permanent.

en: _Empty Trash
sv: _Töm papperskorgen

en: Delete all the temporary files?
sv: Radera alla tillfälliga filer?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
sv: Alla tillfälliga filer kommer att raderas permanent.

en: _Purge Temporary Files
sv: _Ta bort tillfälliga filer

[ctx: Online Account]
en: Other
sv: Övriga

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
sv: %s-konto

en: Error removing account
sv: Fel vid borttagning av kontot

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
sv: %s togs bort

en: Display version number
sv: Visa versionsnummer

en: Enable verbose mode
sv: Aktivera informativt läge

en: Search for the string
sv: Sök efter strängen

en: List possible panel names and exit
sv: Lista möjliga panelnamn och avsluta

en: Panel to display
sv: Panel att visa

en: Available panels:
sv: Tillgängliga paneler:

en: Privacy
sv: Sekretess

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
sv[0]: %u utgång
sv[1]: %u utgångar

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
sv[0]: %u ingång
sv[1]: %u ingångar

en: System Sounds
sv: Systemljud

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
sv: Lås _upp

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
sv: Inga skrivare hittades

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
sv: Ange en nätverksadress eller sök efter en skrivare

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord för att se skrivare på skrivarserver.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
sv: Användarnamn

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
sv: Lösenord

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
sv: Domän

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
sv: A_utentisera

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
sv: Töm alla

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
sv: _Autentisera

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
sv: Inga aktiva skrivarjobb

en: Select Printer Driver
sv: Välj drivrutin för skrivare

en: Loading drivers database…
sv: Läser in drivrutinsdatabas…

en: Printing Options
sv: Utskriftsalternativ

en: Printer Details
sv: Skrivardetaljer

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
sv: Använd skrivare som standard

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
sv: Rengör skrivarhuvuden

en: Remove Printer
sv: Ta bort skrivare

en: Model
sv: Modell

en: Location
sv: Plats

en: Ink Level
sv: Bläcknivå

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
sv: Starta om då problemet har lösts.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
sv: Starta om

en: Name
sv: Namn

en: Address
sv: Adress

en: Searching for preferred drivers…
sv: Söker efter lämpliga drivrutiner…

en: Search for Drivers
sv: Sök efter drivrutiner

en: Select from Database…
sv: Välj från databas…

en: Install PPD File…
sv: Installera PPD-fil…

en: Authenticate
sv: Autentisera

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
sv: Lägg till skrivare…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
sv: Ångra

en: No printers
sv: Inga skrivare

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
sv: Tyvärr! Systemets utskriftstjänst
    verkar inte finnas tillgänglig.

en: Location services turned off
sv: Platstjänster avslagna

en: No applications can obtain location information.
sv: Inga program kan erhålla platsinformation.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
sv: Platstjänster låter program få veta din position. Att aktivera Wi-Fi och mobilt bredband ökar noggrannheten.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
sv: Använder Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Sekretesspolicy</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
sv: Tillåt programmen nedan att se din plats.

en: No Applications Have Asked for Location Access
sv: Inga program har bett om platsåtkomst

en: Default
sv: Standard

en: Middle Mouse Button Click
sv: Mittenklick med musknapp

en: Right Mouse Button Click
sv: Högerklick med musknapp

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: No stylus found
sv: Inga styluspenna hittades

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
sv: Förflytta din styluspenna nära ritplattan för att konfigurera den

en: Eraser Pressure Feel
sv: Tryckkänsla för raderare

en: Soft
sv: Mjuk

en: Firm
sv: Fast

en: Top Button
sv: Övre knapp

en: Lower Button
sv: Nedre knapp

en: Lowest Button
sv: Nedersta knappen

en: Tip Pressure Feel
sv: Tryckkänsla för spets

en: Tablet (absolute)
sv: Ritplatta (absolut)

en: Touchpad (relative)
sv: Styrplatta (relativ)

en: Tablet Preferences
sv: Inställningar för ritplatta

en: _Help
sv: _Hjälp

en: No tablet detected
sv: Ingen ritplatta hittades

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
sv: Anslut eller aktivera din Wacom-ritplatta

en: Bluetooth Settings
sv: Bluetooth-inställningar

en: Wacom Tablet
sv: Wacom-ritplatta

en: Tracking Mode
sv: Spårningsläge

en: Left-Handed Orientation
sv: Vänsterhänt orientering

en: Map to Monitor…
sv: Koppla till skärm…

en: Map Buttons…
sv: Koppla knappar…

en: Calibrate…
sv: Kalibrera…

en: Adjust mouse settings
sv: Ställ in musinställningar

en: Adjust display resolution
sv: Justera skärmupplösning

en: Decouple Display
sv: Frikoppla skärm

en: Screen Calibration
sv: Skärmkalibrering

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
sv: Tryck på målmarkörerna när de visas på skärmen för att kalibrera ritplattan.

en: Mis-click detected, restarting…
sv: Felaktigt klick upptäcktes, startar om…

en: Map Buttons
sv: Koppla knappar

en: Map buttons to functions
sv: Koppla knappar till funktioner

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
sv: För att redigera ett kortkommando, välj ”Skicka tangenttryckning”-åtgärden, tryck tangentbordsgenvägen och håll nere de nya tangenterna eller tryck backsteg för att rensa.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
sv: 15 minuter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: Power Mode
sv: Strömläge

en: Affects system performance and power usage.
sv: Påverkar systemets prestanda och strömförbrukning.

en: Power Saving Options
sv: Strömsparalternativ

en: Automatic Screen Brightness
sv: Automatisk skärmljusstyrka

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
sv: Skärmljusstyrka justeras efter omgivande ljus.

en: Dim Screen
sv: Dämpa skärm

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
sv: Reducerar skärmens ljusstyrka när datorn är inaktiv.

en: Screen _Blank
sv: _Töm skärm

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
sv: Slår av skärmen efter en period av inaktivitet.

en: Automatic Power Saver
sv: Automatisk strömsparare

en: Enables power saver mode when battery is low.
sv: Aktiverar strömsparläge när batterinivån är låg.

en: _Automatic Suspend
sv: _Automatiskt vänteläge

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
sv: Pausar datorn efter en period av inaktivitet.

en: Suspend & Power Button
sv: Vänteläges- & avstängningsknapp

en: Po_wer Button Behavior
sv: Strö_mknappsbeteende

en: Show Battery _Percentage
sv: Visa batteri_procent

en: Automatic Suspend
sv: Automatiskt vänteläge

en: _Plugged In
sv: _Ansluten

en: On _Battery Power
sv: På _batteriström

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
sv: Kalibrering kommer att skapa en profil du kan använda för att färghantera din skärm. Ju längre du kalibrerar, desto bättre blir färgprofilens kvalitet.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
sv: Du kommer inte att kunna använda din dator medan kalibrering sker.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
sv: Kvalitet

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
sv: Ungefärlig tid

en: Calibration Quality
sv: Kalibreringskvalitet

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
sv: Välj sensorenhet du vill använda för kalibrering.

en: Calibration Device
sv: Kalibreringsenhet

en: Select the type of display that is connected.
sv: Välj vilken skärmtyp som är ansluten.

en: Display Type
sv: Skärmtyp

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
sv: Välj vitpunkt för skärmmål. De flesta skärmar ska kalibreras till D65-ljuskälla.

en: Profile Whitepoint
sv: Profilvitpunkt

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
sv: Vänligen ställ in skärmens ljusstyrka till den som är typisk för dig. Färghantering kommer att vara som mest korrekt vid denna ljusstyrkenivå.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
sv: Alternativt så kan du använda ljusstyrkenivån som en av de andra profilerna för denna enhet använder.

en: Display Brightness
sv: Skärmljusstyrka

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
sv: Du kan använda en färgprofil på olika datorer eller till och med skapa profiler för olika belysningsförutsättningar.

en: Profile Name:
sv: Profilnamn:

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: Profile successfully created!
sv: Profil skapad!

en: Copy profile
sv: Kopiera profil

en: Requires writable media
sv: Kräver skrivbar media

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
sv: Du kanske finner dessa instruktioner om hur man använder profilen på <a href="linux">GNU/Linux-</a>, <a href="osx">Apple OS X-</a> och <a href="windows">Microsoft Windows</a> system användbara.

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Add Profile
sv: Lägg till profil

en: _Import File…
sv: _Importera fil…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
sv: Upptäckte problem. Profilen kanske inte fungerar korrekt. <a href="">Visa detaljer.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
sv: Varje enhet behöver en uppdaterad färgprofil för att färghanteras.

en: Learn more about color management
sv: Läs mer om färghantering

en: _Set for all users
sv: _Ställ in för alla användare

en: Set this profile for all users on this computer
sv: Ställ in denna profil för alla användare på denna dator

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: _Add profile
sv: _Lägg till profil

en: _Calibrate…
sv: _Kalibrera…

en: Calibrate the device
sv: Kalibrera enheten

en: _Remove profile
sv: _Ta bort profil

en: _View details
sv: _Visa detaljer

en: Unable to detect any devices that can be color managed
sv: Kunde inte upptäcka några enheter som kan färghanteras

en: Projector
sv: Projektor

en: LCD (CCFL backlight)
sv: LCD (CCFL bakgrundsbelysning)

en: LCD (RGB LED backlight)
sv: LCD (RGB LED bakgrundsbelysning)

en: LCD (white LED backlight)
sv: LCD (vit LED-bakgrundsbelysning)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
sv: Brett färgomfång LCD (CCFL-bakgrundsbelysning)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
sv: Brett färgomfång LCD (RGB LED-bakgrundsbelysning)

en: 40 minutes
sv: 40 minuter

en: Native to display
sv: Skärmspecifika

en: D50 (Printing and publishing)
sv: D50 (utskrifter och publicering)

en: D65 (Photography and graphics)
sv: D65 (fotografi och grafik)

en: Display Calibration
sv: Skärmkalibrering

note: This starts the calibration process
en: _Start
sv: _Starta

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
sv: _Fortsätt

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
sv: _Färdig

en: No Bluetooth Found
sv: Inget Bluetooth hittades

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
sv: Anslut en adapter för att använda Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
sv: Bluetooth avslaget

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
sv: Slå på för att ansluta enheter och ta emot filöverföringar.

en: Airplane Mode is on
sv: Flygplansläge är på

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
sv: Bluetooth är inaktiverat när flygplansläge är på.

en: Turn Off Airplane Mode
sv: Stäng av flygplansläge

en: Hardware Airplane Mode is on
sv: Flygplansläge i hårdvaran är på

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
sv: Slå av växelknappen för flygplansläge för att aktivera Bluetooth.

en: Add Picture…
sv: Lägg till bild…

en: Click a speaker to test
sv: Klicka på en högtalare för att testa

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Bark
sv: Skall

en: Drip
sv: Droppe

en: Glass
sv: Glas

en: Rear
sv: Bakre

en: Front
sv: Främre

en: System Volume
sv: Systemvolym

en: Volume Levels
sv: Volymnivåer

en: Output
sv: Utgång

en: Output Device
sv: Utgångsenhet

en: Test
sv: Testa

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Balance
sv: Balans

en: Fade
sv: Toning

en: Input
sv: Ingång

en: Input Device
sv: Ingångsenhet

en: Volume
sv: Volym

en: Alert Sound
sv: Larmljud

en: Refresh Rate
sv: Uppdateringfrekvens

en: Adjust for TV
sv: Justera för TV

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
sv: Starta om filter

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
sv: Tillfälligt inaktiverad till i morgon

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
sv: Nattbelysning gör skärmens färg varmare. Detta kan underlätta att förhindra trötthet i ögonen och sömnlöshet.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
sv: Nattbelysning

en: Schedule
sv: Schema

en: Sunset to Sunrise
sv: Solnedgång till soluppgång

en: Manual Schedule
sv: Manuellt schema

en: Times
sv: Tid

en: From
sv: Från

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
sv: fm

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
sv: em

en: To
sv: Till

en: Color Temperature
sv: Färgtemperatur

en: Single Display
sv: Ensam skärm

en: Join Displays
sv: Sammanfoga skärm­ar

en: Mirror
sv: Spegling

en: Display Mode
sv: Skärmläge

en: Contains top bar and Activities
sv: Innehåller systemrad och Aktiviteter

en: Primary Display
sv: Primär skärm

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
sv: Dra skärmar så de överensstämmer med din fysiska skärmuppställning. Välj en skärm för att ändra dess inställningar.

en: Display Arrangement
sv: Skärmuppställning

en: Active Display
sv: Aktiv skärm

en: Display Configuration
sv: Skärmkonfiguration

en: Blank Screen Delay
sv: Fördröjning för tömning av skärm

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
sv: Inaktivitetsperiod innan skärmen kommer att släckas.

en: Automatic Screen _Lock
sv: Automatiskt skärm_lås

en: Automatic _Screen Lock Delay
sv: Fördröjning för automatiskt _skärmlås

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
sv: Tid efter att skärmen släckts då skärmen kommer att låsas automatiskt.

en: Show _Notifications on Lock Screen
sv: Visa _aviseringar på låsskärmen

en: Forbid new _USB devices
sv: Förbjud nya _USB-enheter

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
sv: Förhindra nya USB-enheter från att interagera med systemet då skärmen är låst.

en: Displays
sv: Skärm­ar

en: Input Sources
sv: Inmatningskällor

en: Includes keyboard layouts and input methods.
sv: Inkluderar tangentbordslayouter och inmatningsmetoder.

en: Input Source Switching
sv: Växling av inmatningskälla

en: Use the _same source for all windows
sv: Använd _samma källa för alla fönster

en: Switch input sources _individually for each window
sv: Växla inmatningskällor _individuellt för varje fönster

en: Special Character Entry
sv: Inmatning av specialtecken

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
sv: Metoder för att mata in symboler och bokstavsvarianter med tangentbordet.

en: View and Customize Shortcuts
sv: Visa och anpassa kortkommandon

en: Add an Input Source
sv: Lägg till en inmatningskälla

en: Input methods can’t be used on the login screen
sv: Inmatningsmetoder kan inte användas på inloggningsskärmen

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ned

en: Preferences
sv: Inställningar

en: View Keyboard Layout
sv: Visa tangentbordslayout

en: Remove
sv: Ta bort

en: Reset the shortcut to its default value
sv: Återställ kortkommandot till dess standardvärde

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
sv: Tryck ned Esc för att avbryta eller backsteg för att inaktivera tangentbordsgenvägen.

en: Command
sv: Kommando

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Set Shortcut…
sv: Ställ in kortkommando…

en: Add
sv: Lägg till

en: Replace
sv: Ersätt

en: Set
sv: Ställ in

en: No input source selected
sv: Ingen inmatningskälla vald

en: Add Custom Shortcuts
sv: Lägg till anpassade kortkommandon

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
sv: Konfigurera anpassade kortkommandon för att starta program, köra skript med mera.

en: Add Shortcut
sv: Lägg till kortkommando

en: No keyboard shortcut found
sv: Ingen tangentbordsgenväg hittades

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Reset All…
sv: Återställ alla…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
sv: Återställ alla kortkommandon till sina standardtangentbindningar

en: Fingerprint Manager
sv: Fingeravtryckshanterare

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
sv: Vill du ta bort dina registrerade fingeravtryck så att fingeravtrycksinloggning inaktiveras?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
sv: Ingen fingeravtrycksenhet

en: Ensure the device is properly connected.
sv: Säkerställ att enheten är korrekt ansluten.

en: No fingerprint device
sv: Ingen fingeravtrycksenhet

en: Choose the fingerprint device you want to configure
sv: Välj fingeravtrycksenheten som du vill konfigurera

en: Fingerprint Device
sv: Fingeravtrycksenhet

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
sv: Fingeravtrycksinloggning låter dig låsa upp och logga in på din dator med ditt finger

en: _Delete Fingerprints
sv: _Ta bort fingeravtryck

en: Fingerprint Login
sv: Fingeravtrycksinloggning

en: Fingerprint Enroll
sv: Fingeravtrycksregistrering

en: _Re-enroll this finger…
sv: _Registrera detta finger på nytt…

en: _Add User…
sv: _Lägg till användare…

en: Create a user account
sv: Skapa ett användarkonto

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
sv: Din session behöver startas om för att ändringar ska genomföras

en: Restart Now
sv: Starta om nu

en: User Icon
sv: Användarikon

en: Account Settings
sv: Kontoinställningar

en: _Administrator
sv: _Administratör

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
sv: Administratörer kan lägga till och ta bort andra användare, och kan ändra inställningar för alla användare.

en: _Parental Controls
sv: _Föräldrakontroller

en: Open the Parental Controls application.
sv: Öppna programmet Föräldrakontroller.

en: _Language
sv: _Språk

en: Authentication & Login
sv: Autentisering & inloggning

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Fingerprint Login
sv: _Fingeravtrycksinloggning

en: A_utomatic Login
sv: A_utomatisk inloggning

en: Account Activity
sv: Kontoaktivitet

en: Remove User…
sv: Ta bort användare…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
sv: Inga användare hittades

en: Unlock to add a user account.
sv: Lås upp för att lägga till ett användarkonto.

en: Add User
sv: Lägg till användare

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
sv: _Registrera

en: Domain Administrator Login
sv: Inloggning för domänadministratör

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
sv: För att använda företagsinloggning, måste datorn vara
    ansluten till domänen. Låt nätverksadministratören fylla i
    sitt lösenord här.

en: _Domain
sv: _Domän

en: Administrator _Name
sv: Administratörs_namn

en: Administrator Password
sv: Administratörslösenord

en: _Username
sv: An_vändarnamn

en: _Full Name
sv: _Fullständigt namn

en: Administrator
sv: Administratör

en: Account _Type
sv: Konto_typ

en: Allow user to set a password when they next _login
sv: Låt användare välja lösenord vid nästa _inloggning

en: Set a password _now
sv: Ange ett lösenord _nu

en: _Confirm
sv: _Bekräfta

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
sv: Företagsinloggning tillåter att ett befintligt centralt hanterat användarkonto kan användas på denna enhet. Du kan också använda detta konto för att komma åt företagsresurser på internet.

en: You are Offline
sv: Du är frånkopplad

en: You must be online in order to add enterprise users.
sv: Du måste vara ansluten till nätet för att lägga till företagsanvändare.

en: _Enterprise Login
sv: _Företagsinloggning

en: Take a Picture…
sv: Ta en bild…

en: Select a File…
sv: Välj en fil…

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Ch_ange
sv: Än_dra

en: _Confirm New Password
sv: _Bekräfta nytt lösenord

en: _New Password
sv: _Nytt lösenord

en: Current _Password
sv: Aktuellt _lösenord

en: Allow user to change their password on next login
sv: Tillåt användare att ändra lösenord vid nästa inloggning

en: Set a password now
sv: Ange ett lösenord nu

en: Full Screen
sv: Helskärm

en: Top Half
sv: Övre halva

en: Bottom Half
sv: Nedre halva

en: Left Half
sv: Vänster halva

en: Right Half
sv: Höger halva

en: Zoom Options
sv: Alternativ för zoom

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: _Magnification:
sv: _Förstoring:

en: _Follow mouse cursor
sv: _Följ muspekare

en: _Screen part:
sv: Del av _skärmen:

en: Magnifier _extends outside of screen
sv: Förstoraren _sträcker sig utanför skärmen

en: _Keep magnifier cursor centered
sv: _Håll förstorarens markör centrerad

en: Magnifier cursor _pushes contents around
sv: Förstorarens markör _flyttar på innehåll

en: Magnifier cursor moves with _contents
sv: Förstorarens markör flyttas med _innehållet

en: Magnifier Position:
sv: Förstorarens position:

en: Magnifier
sv: Förstorare

en: _Thickness:
sv: _Tjocklek:

en: _Length:
sv: _Längd:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
sv: _Färg:

en: _Crosshairs:
sv: _Hårkors:

en: _Overlaps mouse cursor
sv: _Överlappar muspekare

en: Crosshairs
sv: Hårkors

en: _White on black:
sv: _Vitt på svart:

en: _Brightness:
sv: _Ljusstyrka:

en: _Contrast:
sv: _Kontrast:

en: Color Effects:
sv: Färgeffekter:

en: Color Effects
sv: Färgeffekter

en: Typing Assist
sv: Skrivassistent

en: _Sticky Keys
sv: _Klistriga tangenter

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
sv: Behandlar en sekvens av modifierartangenter som en tangentkombination

en: _Disable if two keys are pressed together
sv: _Inaktivera om två tangenter trycks samtidigt

en: Beep when a _modifier key is pressed
sv: Pip när en _modifierartangent trycks ned

en: S_low Keys
sv: T_röga tangenter

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
sv: Lägger till en fördröjning mellan en tangenttryckning tills den accepteras

en: A_cceptance delay:
sv: Acc_eptansfördröjning:

en: Slow keys typing delay
sv: Skrivfördröjning för tröga tangenter

en: Beep when a key is pr_essed
sv: Pip när en tangent tr_ycks ned

en: Beep when a key is _accepted
sv: Pip när tangent a_ccepteras

en: Beep when a key is _rejected
sv: Pip _när en tangent förkastas

en: _Bounce Keys
sv: _Tangentstuds

en: Ignores fast duplicate keypresses
sv: Ignorera snabba duplicerade tangenttryckningar

en: Bounce keys typing delay
sv: Skrivfördröjning för tangentstuds

en: _Enable by Keyboard
sv: Aktivera med tang_entbord

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
sv: Slå på och av hjälpmedelsfunktioner från tangentbordet

en: Repeat Keys
sv: Upprepningstangenter

en: Key presses repeat when key is held down.
sv: Tangenttryckningar upprepas då tangent hålls ned.

en: Repeat keys delay
sv: Tangentupprepningsfördröjning

en: Speed
sv: Hastighet

en: Repeat keys speed
sv: Tangentupprepningshastighet

en: Click Assist
sv: Klickhjälp

en: _Simulated Secondary Click
sv: _Simulerat sekundärklick

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
sv: Initiera ett sekundärklick genom att hålla ned primärknappen

en: Secondary click delay
sv: Fördröjning för sekundärklick

en: _Hover Click
sv: _Uppehållsklick

en: Trigger a click when the pointer hovers
sv: Initiera ett klick när muspekaren svävar

en: D_elay:
sv: _Fördröjning:

en: Motion _threshold:
sv: Tröskelvärde för _rörelse:

en: Visual Alerts
sv: Visuella larm

en: _Test flash
sv: Test_blinkning

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
sv: Använd en visuell indikation när ett larmljud inträffar.

en: _Visual Alerts
sv: _Visuella larm

en: Flash the entire _window
sv: Blinka hela _fönstret

en: Flash the entire _screen
sv: Blinka hela _skärmen

en: _Always Show Accessibility Menu
sv: Visa _alltid meny för hjälpmedel

en: Seeing
sv: Se

en: _High Contrast
sv: _Hög kontrast

en: _Large Text
sv: _Stor text

en: Enable A_nimations
sv: Aktivera a_nimeringar

en: C_ursor Size
sv: _Markörstorlek

en: Screen _Reader
sv: Skärmläsa_re

en: _Sound Keys
sv: _Ljudtangenter

en: Hearing
sv: Höra

en: Typing
sv: Skriva

en: Screen _Keyboard
sv: S_kärmtangentbord

en: R_epeat Keys
sv: Uppr_epningstangenter

en: Cursor _Blinking
sv: Markör_blinkning

en: _Typing Assist (AccessX)
sv: Skrivassis_tent (AccessX)

en: Pointing & Clicking
sv: Peka & klicka

en: _Mouse Keys
sv: _Mustangenter

en: _Locate Pointer
sv: _Hitta muspekare

en: _Click Assist
sv: _Klickhjälp

en: _Double-Click Delay
sv: D_ubbelklicksfördröjning

en: Double-Click Delay
sv: Dubbelklicksfördröjning

en: Cursor Blinking
sv: Markörblinkning

en: Cursor blinks in text fields.
sv: Markören blinkar i textfält.

en: Cursor blinking speed
sv: Hastighet för markörblinkning

en: Sound Keys
sv: Ljudtangenter

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
sv: Pip när Num Lock eller Caps Lock slås på eller av.

en: Cursor Size
sv: Markörstorlek

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
sv: Markörstorlek kan kombineras med zoom för att göra det lättare att se markören.

en: Screen Reader
sv: Skärmläsare

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
sv: Skärmläsaren läser visad text allteftersom du flyttar fokus.

en: _Screen Reader
sv: _Skärmläsare

en: General
sv: Allmänt

en: _Active Screen Edges
sv: _Aktiva skärmkanter

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
sv: Dra fönster mot de övre, vänstra och högra skärmkanterna för att ändra storlek på dem.

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: _Dynamic workspaces
sv: _Dynamiska arbetsytor

en: Automatically removes empty workspaces.
sv: Ta automatiskt bort tomma arbetsytor.

en: _Fixed number of workspaces
sv: _Fast antal arbetsytor

en: Specify a number of permanent workspaces.
sv: Ange ett antal permanenta arbetsytor.

en: _Number of Workspaces
sv: A_ntal arbetsytor

en: Multi-Monitor
sv: Flera skärmar

en: Workspaces on _primary display only
sv: Arbetsytor bara på den _primära skärmen

en: Workspaces on all d_isplays
sv: Arbetsytor på a_lla skärmar

en: No applications
sv: Inga program

en: Install some…
sv: Installera några…

en: Permissions & Access
sv: Behörigheter och åtkomst

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
sv: Data och tjänster som detta program har begärt åtkomst till och behörigheter som det kräver.

en: Camera
sv: Kamera

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Location Services
sv: Platstjänster

en: Built-in Permissions
sv: Inbyggda behörigheter

en: Cannot be changed
sv: Kan inte ändras

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
sv: Individuella behörigheter för program kan granskas i <a href="privacy">Sekretess</a>-inställningarna.

en: System features used by this application.
sv: Systemfunktioner som används av detta program.

en: Search
sv: Sök

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Run in background
sv: Kör i bakgrunden

en: Set Desktop Background
sv: Ställ in skrivbordsbakgrund

en: Sounds
sv: Ljud

en: Inhibit system keyboard shortcuts
sv: Hindra systemtangentbordsgenvägar

en: Default Handlers
sv: Standardhanterare

en: Types of files and links that this application opens.
sv: Typer av filer och länkar som detta program öppnar.

en: Reset
sv: Återställ

en: Usage
sv: Användning

en: How much resources this application is using.
sv: Hur mycket resurser detta program använder.

en: Storage
sv: Lagring

en: Open in Software
sv: Öppna i Programvara

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
sv: Hur mycket diskutrymme detta program tar upp för programdata och cachar.

en: Application
sv: Program

en: <b>Total</b>
sv: <b>Totalt</b>

en: Clear Cache…
sv: Töm cache…

en: Networks
sv: Nätverk

en: _Computer Name
sv: _Datornamn

en: _File Sharing
sv: _Fildelning

en: _Media Sharing
sv: _Mediadelning

en: _Remote Login
sv: _Fjärrinloggning

en: Some services are disabled because of no network access.
sv: Vissa tjänster är inaktiverade på grund av ingen nätverksåtkomst.

en: File Sharing
sv: Fildelning

en: _Require Password
sv: _Begär lösenord

en: Remote Login
sv: Fjärrinloggning

en: Device Name
sv: Enhetsnamn

en: Media Sharing
sv: Mediadelning

en: Share music, photos and videos over the network.
sv: Dela musik, foton och filmer över nätverket.

en: Folders
sv: Mappar

en: _New connections must ask for access
sv: _Nya anslutningar måste fråga efter åtkomst

en: _Require a password
sv: _Begär ett lösenord

en: Select how media should be handled
sv: Välj hur media ska hanteras

en: CD _audio
sv: Cd-_ljud

en: _DVD video
sv: _Dvd-video

en: _Music player
sv: _Musikspelare

en: _Photos
sv: _Foton

en: _Software
sv: Pro_gramvara

en: _Other Media…
sv: _Övriga media…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
sv: _Fråga aldrig eller starta program när media matas in

en: Select how other media should be handled
sv: Välj hur övriga media ska hanteras

en: _Action:
sv: _Åtgärd:

en: _Type:
sv: _Typ:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
sv: Välj formatet för tal, datum och valutor. Ändringar börjar gälla vid nästa inloggning.

en: Common Formats
sv: Vanliga format

en: All Formats
sv: Alla format

en: No Search Results
sv: Inga sökresultat

en: Searches can be for countries or languages.
sv: Sökningar kan vara efter länder eller språk.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: My Account
sv: Mitt konto

en: Login Screen
sv: Inloggningsskärm

en: Language
sv: Språk

en: The language used for text in windows and web pages.
sv: Språket som används för text i fönster och webbsidor.

en: Restart the session for changes to take effect
sv: Starta om sessionen för att ändringar ska genomföras

en: Restart…
sv: Starta om…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
sv: Formatet som används för tal, datum och valutor.

en: _Formats
sv: _Format

en: Login settings are used by all users when logging into the system
sv: Inloggningsinställningar används av alla användare när inloggad i systemet

en: Dates
sv: Datum

en: Dates & Times
sv: Dat­um & tider

en: Numbers
sv: Tal

en: Measurement
sv: Mätning

en: Paper
sv: Papper

en: Hardware Model
sv: Hårdvarumodell

en: Memory
sv: Minne

en: Graphics
sv: Grafik

en: Disk Capacity
sv: Diskkapacitet

en: Calculating…
sv: Beräknar…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
sv: OS-namn

en: OS Type
sv: OS-typ

en: Windowing System
sv: Fönstersystem

en: Virtualization
sv: Virtualisering

en: Software Updates
sv: Programvaruuppdateringar

en: Rename Device
sv: Byt namn på enhet

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
sv: Enhetsnamnet används för att identifiera denna enhet när den visas över nätverket, eller vid ihopparning med Bluetooth-enheter.

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Select Language
sv: Välj språk

en: _Select
sv: _Välj

en: No languages found
sv: Hittade inga språk

en: Unlock…
sv: Lås upp…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
sv: Några inställningar måste låsas upp innan de kan ändras.

en: Increment Hour
sv: Öka timme

en: Increment Minute
sv: Öka minut

en: Time
sv: Tid

en: Decrement Hour
sv: Minska timme

en: Decrement Minute
sv: Minska minut

en: Turn device off
sv: Stäng av enhet

en: Other Devices
sv: Andra enheter

en: Not set up
sv: Inte konfigurerat

en: _Type
sv: _Typ

en: Sho_w password
sv: Visa lösen_ord

en: Tunneled TLS
sv: Tunnlad TLS

en: Protected EAP (PEAP)
sv: Skyddad EAP (PEAP)

en: Au_thentication
sv: Au_tentisering

en: I_dentity
sv: I_dentitet

en: _User certificate
sv: _Användarcertifikat

en: C_A certificate
sv: C_A-certifikat

en: No CA certificate is _required
sv: Inget CA-certifikat k_rävs

en: Private _key
sv: Privat nyc_kel

en: _Private key password
sv: Lösenord för _privat nyckel

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Authenticated
sv: Autentiserad

en: Both
sv: Båda

en: Anony_mous identity
sv: Anony_m identitet

en: PAC _file
sv: PAC-_fil

en: _Inner authentication
sv: _Inre autentisering

en: Allow automatic PAC pro_visioning
sv: Tillåt automatisk PAC-pro_visionering

en: 1 (Default)
sv: 1 (Standard)

en: Open System
sv: Öppna system

en: Shared Key
sv: Delad nyckel

en: _Key
sv: Nyc_kel

en: Sho_w key
sv: _Visa nyckel

en: WEP inde_x
sv: WEP-inde_x

en: MSCHAPv2 (no EAP)
sv: MSCHAPv2 (ingen EAP)

en: S_ecurity
sv: Säk_erhet

en: 802.1x _Security
sv: 802.1x-_säkerhet

en: _MAC Address
sv: _MAC-adress

en: _Cloned Address
sv: _Klonad adress

en: IPv_4 Method
sv: IPv_4-metod

en: Automatic (DHCP)
sv: Automatiskt (DHCP)

en: Link-Local Only
sv: Endast lokal länk

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Shared to other computers
sv: Delad med andra datorer

en: Addresses
sv: Adresser

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Automatic DNS
sv: Automatisk DNS

en: Separate IP addresses with commas
sv: Separera IP-adresser med kommatecken

en: Routes
sv: Rutter

en: Automatic Routes
sv: Automatiska rutter

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
sv: Metrik

en: Use this connection _only for resources on its network
sv: Använd en_dast denna anslutning för resurser på dess nätverk

en: _Name
sv: _Namn

en: bytes
sv: byte

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
sv: (Fel: kan inte läsa in VPN-anslutningsredigerare)

en: IPv_6 Method
sv: IPv_6-metod

en: Automatic, DHCP only
sv: Automatisk, endast DHCP

en: Signal Strength
sv: Signalstyrka

en: Link speed
sv: Länkhastighet

en: Supported Frequencies
sv: Frekvenser som stöds

en: Last Used
sv: Senast använd

en: Connect _automatically
sv: Anslut _automatiskt

en: Make available to _other users
sv: Gör _tillgänglig för andra användare

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
sv: Anslutning med _datakvot: har datagränser eller kan medföra kostnader

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
sv: Programvaruuppdateringar och andra stora hämtningar kommer inte att startas automatiskt.

en: Turn VPN connection off
sv: Stäng av VPN-anslutning

en: Network Name
sv: Nätverksnamn

en: Turn Wi-Fi off
sv: Stäng av trådlöst nätverk

en: _Connect to Hidden Network…
sv: _Anslut till dolt nätverk…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
sv: Slå på _trådlös surfzon…

en: _Known Wi-Fi Networks
sv: _Kända trådlösa nätverk

en: Airplane Mode
sv: Flygplansläge

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
sv: Inaktiverar trådlöst nätverk, Bluetooth och mobilt bredband

en: No Wi-Fi Adapter Found
sv: Ingen Wi-Fi-adapter hittades

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
sv: Säkerställ att du har en Wi-Fi-adapter inkopplad och påslagen

en: Airplane Mode On
sv: Flygplansläge på

en: Turn off to use Wi-Fi
sv: Slå av för att använda trådlöst nätverk

en: Wi-Fi Hotspot Active
sv: Trådlös surfzon aktiv

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
sv: Mobilenheter kan läsa av QR-koden för att ansluta.

en: Turn Off Hotspot…
sv: Slå av surfzon…

en: Visible Networks
sv: Synliga nätverk

en: NetworkManager needs to be running
sv: Nätverkshanteraren måste vara aktiv

en: Provider
sv: Leverantör

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
sv: Trådlös surfzon låter andra dela din internetanslutning, genom att skapa ett Wi-Fi-nätverk som de kan ansluta till. För att göra detta behöver du ha en internetanslutning genom en annan källa än Wi-Fi.

en: Generate Random Password
sv: Generera slumpmässigt lösenord

en: Autogenerate Password
sv: Generera lösenord automatiskt

en: _Turn On
sv: _Slå på

en: Network Proxy
sv: Nätverksproxy

en: _HTTP Proxy
sv: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
sv: HTTP_S-proxy

en: _FTP Proxy
sv: _FTP-proxy

en: _Socks Host
sv: So_cks-värd

en: _Ignore Hosts
sv: _Ignorera värdar

en: HTTP proxy port
sv: HTTP-proxyport

en: HTTPS proxy port
sv: HTTPS-proxyport

en: FTP proxy port
sv: FTP-proxyport

en: Socks proxy port
sv: Socks-proxyport

en: _Configuration URL
sv: _URL för konfiguration

en: SIM Lock
sv: SIM-lås

en: _Next
sv: _Nästa

en: Close
sv: Stäng

en: _Lock SIM with PIN
sv: _Lås SIM med PIN

en: Change PIN
sv: Ändra PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
sv: Ange aktuell PIN för att ändra låsinställningar för SIM

en: No SIM
sv: Inget SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
sv: Sätt i ett SIM-kort för att använda detta modem

en: SIM Locked
sv: SIM låst

en: _Mobile Data
sv: _Mobildata

en: Access data using mobile network
sv: Kom åt data genom mobilnätverk

en: _Data Roaming
sv: _Data-roaming

en: Use mobile data when roaming
sv: Använd mobildata vid roaming

en: _Network Mode
sv: _Nätverksläge

en: N_etwork
sv: Nä_tverk

en: Advanced
sv: Avancerat

en: _Access Point Names
sv: _Accesspunktnamn

en: _SIM Lock
sv: _SIM-lås

en: Lock SIM with PIN
sv: Lås SIM med PIN

en: M_odem Details
sv: M_odemdetaljer

en: Network Mode
sv: Nätverksläge

en: _Automatic
sv: _Automatiskt

en: Choose Network
sv: Välj nätverk

en: Refresh Network Providers
sv: Uppdatera nätverksleverantörer

en: Modem Details
sv: Modemdetaljer

en: Modem Status
sv: Modemstatus

en: Carrier
sv: Operatör

en: Network Type
sv: Nätverkstyp

en: Network Status
sv: Nätverksstatus

en: Own Number
sv: Eget nummer

en: Device Details
sv: Enhetsdetaljer

en: Firmware Version
sv: Version av fast programvara

en: Access Points
sv: Accesspunkter

en: No WWAN Adapter Found
sv: Ingen WWAN-adapter hittades

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
sv: Säkerställ att du har en WWAN-enhet/mobilenhet

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
sv: WWAN är inaktiverat när flygplansläge är på

en: _Turn off Airplane Mode
sv: S_täng av flygplansläge

en: Data Connection
sv: Dataanslutning

en: SIM card used for internet
sv: SIM-kort används för internet

en: Enable Mobile Network
sv: Aktivera mobilnätverk

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: Date & Time
sv: Dat­um & tid

en: Year
sv: År

en: Month
sv: Månad

en: Day
sv: Dag

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Search for a city
sv: Sök efter en stad

en: Automatic _Date & Time
sv: Automatisk _datum & tid

en: Requires internet access
sv: Kräver internetåtkomst

en: Date & _Time
sv: Datum & _tid

en: Automatic Time _Zone
sv: A_utomatisk tidszon

en: Requires location services enabled and internet access
sv: Kräver platstjänster aktiverade och internetåtkomst

en: Time Z_one
sv: Tidsz_on

en: Time _Format
sv: Tids_format

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: Camera is turned off
sv: Kameran är avslagen

en: No applications can capture photos or video.
sv: Inget program kan ta foton eller spela in video.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
sv: Användning av kameran låter program fånga bilder och video. Att inaktivera kameran kan få vissa program att inte fungera som det är tänkt.

en: Allow the applications below to use your camera.
sv: Tillåt programmen nedan att använda din kamera.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
sv: Inga program har bett om åtkomst till kameran

en: _Do Not Disturb
sv: Stör _ej

en: _Lock Screen Notifications
sv: Aviseringar på _låsskärm

en: Notification _Popups
sv: Aviserings_poppupper

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
sv: Aviseringar kommer att dyka upp i aviseringslistan då poppupper inaktiveras.

en: _Web
sv: _Webb

en: _Mail
sv: _E-post

en: _Calendar
sv: _Kalender

en: M_usic
sv: M_usik

en: _Video
sv: _Film

en: Microphone is turned off
sv: Mikrofon är avslagen

en: No applications can record sound.
sv: Inga program kan spela in ljud.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
sv: Användning av mikrofonen låter program spela in och lyssna på ljud. Att inaktivera mikrofonen kan få vissa program att inte fungera som det är tänkt.

en: Allow the applications below to use your microphone.
sv: Tillåt programmen nedan att använda din mikrofon.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
sv: Inga program har bett om åtkomst till mikrofonen

en: Name:
sv: Namn:

en: Authorize and Connect
sv: Auktorisera och anslut

en: Forget Device
sv: Glöm enhet

en: No Thunderbolt support
sv: Inget stöd för Thunderbolt

en: Direct Access
sv: Direktåtkomst

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
sv: Tillåt direktåtkomst för enheter så som dockor och externa grafikprocessorer.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
sv: Endast USB- och Display Port-enheter kan kopplas in.

en: Pending Devices
sv: Väntande enheter

en: No devices attached
sv: Inga enheter inkopplade

en: Primary Button
sv: Primärknapp

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
sv: Ställer in ordningen för de fysiska knapparna på möss och styrplattor.

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Speed
sv: Mushastighet

en: Double-click timeout
sv: Tidsgräns för dubbelklick

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
sv: Naturlig rullning

en: Scrolling moves the content, not the view.
sv: Rullning flyttar innehållet, inte vyn.

en: Touchpad
sv: Styrplatta

en: Touchpad Speed
sv: Hastighet för styrplatta

en: Tap to Click
sv: Knacka för att klicka

en: Two-finger Scrolling
sv: Tvåfingersrullning

en: Edge Scrolling
sv: Kantrullning

en: Problem Reporting
sv: Problemrapportering

en: _Automatic Problem Reporting
sv: _Automatisk problemrapportering

en: File History
sv: Filhistorik

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
sv: Filhistorik behåller ett register över filer som du har använt. Denna information delas mellan program, och gör det enklare att hitta filer som du kan vilja använda.

en: File H_istory
sv: Filh_istorik

en: File _History Duration
sv: Varaktighet för fil_historik

en: _Clear History…
sv: _Töm historik…

en: Trash & Temporary Files
sv: Papperskorg & tillfälliga filer

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
sv: Papperskorgen och temporära filer kan ibland innehålla personlig eller känslig information. Att automatiskt ta bort dem kan hjälpa till att värna din integritet.

en: Automatically Delete _Trash Content
sv: Ta automatiskt bort _papperskorgens innehåll

en: Automatically Delete Temporary _Files
sv: Ta automatiskt bort tillfälliga _filer

en: Automatically Delete _Period
sv: Period för _automatisk borttagning

en: _Empty Trash…
sv: _Töm papperskorgen…

en: _Delete Temporary Files…
sv: Ta _bort tillfälliga filer…

en: Connect to your data in the cloud
sv: Anslut till dina data i molnet

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
sv: Ingen internetanslutning — anslut för att konfigurera nya nätkonton

en: Add an account
sv: Lägg till ett konto

en: Remove Account
sv: Ta bort konto

en: Quit
sv: Avsluta

en: All Settings
sv: Alla inställningar

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Warning: Development Version
sv: Varning: Utvecklingsversion

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
sv: Denna version av Inställningar bör endast användas i utvecklingssyfte. Du kan råka ut för felaktigt beteende hos systemet, dataförlust och andra oväntade problem.

en: Help
sv: Hjälp

en: Printers
sv: Skriv­ar­e

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
sv: Lägg till skrivare, visa skrivarjobb och besluta hur du vill skriva ut

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
sv: Skrivare;Kö;Skriv ut;Papper;Bläck;Toner;

en: Protect your location information
sv: Skydda din platsinformation

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
sv: skärm;lås;diagnostik;krasch;privat;nyligen;senaste;tillfällig;tmp;index;namn;nätverk;identitet;sekretess;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
sv: Ställ in knappkopplingar och justera styluspennkänsligheten för ritplattor

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
sv: Ritplatta;Wacom;Styluspenna;Raderare;Mus;

en: Power
sv: Ström

en: View your battery status and change power saving settings
sv: Visa din batteristatus och ändra energisparinställningar

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
sv: Ström;Sova;Vänteläge;Viloläge;Batteri;Ljusstyrka;Dämpa;Blank;Skärm;DPMS;inaktiv;Energi;

en: Color
sv: Färg

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
sv: Kalibrera färgen för dina enheter såsom skärmar, kameror eller skrivare

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
sv: Färg;ICC;Profil;Kalibrera;Skrivare;Skärm;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
sv: Slå på samt av Bluetooth och anslut dina enheter

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
sv: dela;delning;share;blåtand;bluetooth;obex;

en: Background
sv: Bakgrund

en: Change your background image to a wallpaper or photo
sv: Ändra din skrivbordsbakgrund till bakgrundsbild eller foto

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
sv: Bakgrundsbild;Wallpaper;Skrivbordsbakgrund;Skärm;Skrivbord;

en: Sound
sv: Ljud

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
sv: Ändra ljudvolym, ingångar, utgångar och ljudhändelser

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
sv: Kort;Mikrofon;Volym;Tona;Balans;Bluetooth;Headset;Ljud;Utgång;Ingång;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
sv: Välj hur anslutna skärmar och projektorer ska användas

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
sv: Panel;Projektor;xrandr;Skärm;Upplösning;Uppdatering;Natt;Belysning;Blå;redshift;färg;solnedgång;soluppgång;

en: Keyboard
sv: Tan­gent­bord

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
sv: Ändra tangentbordsgenvägar och konfigurera dina skrivinställningar, tangentbordslayouter och inmatningskällor

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
sv: Genväg;Arbetsyta;Fönster;Storleksändring;Zoom;Kontrast;Inmatning;Källa;Lås;Volym;

en: Users
sv: Användare

en: Add or remove users and change your password
sv: Lägg till eller ta bort användare och ändra ditt lösenord

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
sv: Inloggning;Namn;Fingeravtryck;Avatar;Logotyp;Ansikte;Lösenord;Föräldrakontroller;Skärmtid;Programbegränsningar;Webbegränsningar;Användning;Användningsgräns;Unge;Ungar;Barn;

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
sv: Gör det enklare att se, höra, skriva, peka och klicka

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
sv: Tangentbord;Mus;a11y;Hjälpmedel;Kontrast;Markör;Zoom;Skärmläsare;stor;hög;text;typsnitt;teckensnitt;storlek;AccessX;Klistriga;Tangenter;Tröga;Tangentstuds;Mustangenter;Dubbelklick;Fördröjning;Hastighet;Assistans;Upprepa;Blinka;visuell;hörsel;ljud;skrift;

en: Multitasking
sv: Multikörning

en: Manage preferences for productivity and multitasking
sv: Hantera inställningar för produktivitet och multikörning

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
sv: Multitasking;Multitask;Multikörning;Produktivitet;Anpassa;Skrivbord;

en: Control various application permissions and settings
sv: Styr diverse behörigheter och inställningar för program

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
sv: program;flatpak;rättighet;behörighet;inställning;

en: Control what you want to share with others
sv: Kontrollera vad du vill dela med andra

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
sv: dela;delning;share;ssh;värd;namn;fjärr;skrivbord;media;audio;ljud;video;bilder;foton;filmer;server;renderare;

en: Removable Media
sv: Flyttbara media

en: Configure Removable Media settings
sv: Konfigurera inställningar för flyttbara media

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
sv: enhet;system;standard;program;föredragen;cd;dvd;usb;ljud;video;skiva;flyttbar;media;automatisk körning;

en: Region & Language
sv: Re­gion & språk

en: Select your display language and formats
sv: Välj ditt visningsspråk och dina format

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
sv: Språk;Layout;Tangentbord;Inmatning;

en: About
sv: Om

en: View information about your system
sv: Visa information om ditt system

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
sv: enhet;system;information;värdnamn;minne;processor;version;standard;program;föredragen;cd;dvd;usb;ljud;video;skiva;flyttbar;media;automatisk körning;

en: Control how you connect to the Internet
sv: Kontrollera hur du ansluter till internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
sv: Nätverk;IP;LAN;Proxy;WAN;Bredband;Modem;Bluetooth;Blåtand;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
sv: Kontrollera hur du ansluter till trådlösa nätverk

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
sv: Nätverk;Trådlöst;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Bredband;DNS;Hotspot;Surfzon;

en: Mobile Network
sv: Mobilnätverk

en: Configure Telephony and mobile data connections
sv: Konfigurera telefoni och mobildataanslutningar

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
sv: cellular;mobilnätverk;wwan;telefoni;sim;mobil;

en: Change the date and time, including time zone
sv: Ändra datum och tid, även tidszon

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
sv: Klocka;Tidszon;Plats;

en: Protect your pictures
sv: Skydda dina bilder

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
sv: skärm;lås;diagnostik;krasch;sekretess;nyligen;tillfällig;tmp;index;namn;nätverk;identitet;

en: Control which notifications are displayed and what they show
sv: Kontrollera vilka aviseringar som visas samt vad de visar

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
sv: Aviseringar;Banderoll;Meddelande;Bricka;Popup;

en: Default Applications
sv: Standardprogram

en: Configure Default Applications
sv: Konfigurera standardprogram

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
sv: standard;program;föredragen;media;

en: Protect your conversations
sv: Skydda dina konversationer

en: Manage Thunderbolt devices
sv: Hantera Thunderbolt-enheter

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
sv: Thunderbolt;sekretess;

en: Mouse & Touchpad
sv: Mus & styr­platt­a

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
sv: Ändra din mus- eller styrplattekänslighet och välj höger- eller vänsterhänt

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
sv: Styrplatta;Muspekare;Klick;Slå lätt;Dubbel;Knapp;Trackball;Rulla;

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

en: Report your problems
sv: Rapportera dina problem

en: File History & Trash
sv: Filhistorik & papperskorg

en: Don't leave traces
sv: Lämna inga spår

en: Online Accounts
sv: Nät­kont­on

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
sv: Anslut till dina nätkonton och bestäm hur de ska användas

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
sv: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Webb;Nätet;Chatt;Kalender;E-post;Kontakt;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
sv: Inställningar;

en: Turn zoom on or off
sv: Aktivera eller inaktivera zoom

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Turn screen reader on or off
sv: Aktivera eller inaktivera skärmläsare

en: Turn on-screen keyboard on or off
sv: Aktivera eller inaktivera skärmtangentbord

en: Increase text size
sv: Öka textstorleken

en: Decrease text size
sv: Minska textstorleken

en: High contrast on or off
sv: Hög kontrast på eller av

en: Switch to next input source
sv: Byt till nästa inmatningskälla

en: Switch to previous input source
sv: Byt till föregående inmatningskälla

en: Launchers
sv: Programstartare

en: Launch help browser
sv: Starta hjälpläsare

en: Launch calculator
sv: Starta miniräknare

en: Launch email client
sv: Starta e-postklient

en: Launch web browser
sv: Starta webbläsare

en: Home folder
sv: Hemmapp

[ctx: keybinding]
en: Search
sv: Sök

en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: Save a screenshot to $PICTURES
sv: Spara en skärmbild till $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
sv: Spara en fönsterskärmbild till $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
sv: Spara en skärmbild på ett område till $PICTURES

en: Sound and Media
sv: Ljud och media

en: Volume mute/unmute
sv: Tysta/aktivera volym

en: Volume down
sv: Sänk volymen

en: Volume up
sv: Höj volymen

en: Microphone mute/unmute
sv: Tysta/aktivera mikrofon

en: Launch media player
sv: Starta mediaspelare

en: Play (or play/pause)
sv: Spela (eller spela/gör paus)

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Eject
sv: Mata ut

en: Log out
sv: Logga ut

en: Lock screen
sv: Lås skärmen
